Grammalecte  Check-in [d5e9b416c8]

Many hyperlinks are disabled.
Use anonymous login to enable hyperlinks.

Overview
Comment:[fr] affixes: d4 -> d0 (fusion), F, -> F+
Downloads: Tarball | ZIP archive | SQL archive
Timelines: family | ancestors | descendants | both | fr | dicfac
Files: files | file ages | folders
SHA3-256: d5e9b416c859c47be5a85102ccd324595643c54a70ceb8deb3024c87c9fc76d5
User & Date: olr 2020-05-16 19:54:49
Context
2020-05-16
21:20
[fr] affixes: nettoyage check-in: 3612460e58 user: olr tags: dicfac, fr
19:54
[fr] affixes: d4 -> d0 (fusion), F, -> F+ check-in: d5e9b416c8 user: olr tags: dicfac, fr
18:48
[fr] affixes: combinaison non nécessaire check-in: d80ecca725 user: olr tags: dicfac, fr
Changes

Changes to gc_lang/fr/dictionnaire/orthographe/FRANCAIS_5.aff.

565
566
567
568
569
570
571
572
573
574
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
....
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890

1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899


1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906


1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914


1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
....
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931


1932
1933
1934
1935
1936
1937


1938
1939
1940
1941
1942
1943


1944
1945
1946
1947
1948
1949


1950
1951
1952
1953
1954
1955


1956
1957
1958
1959
1960
1961


1962
1963
1964
1965
1966
1967


1968
1969
1970
1971
1972
1973


1974
1975
1976
1977
1978
1979


1980
1981
1982
1983
1984
1985


1986
1987
1988
1989
1990
1991


1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
2051
2052
2053
2054
2055
2056
2057
2058
2059
2060
2061
2062
2063
2064
2065
2066
2067
2068
2069
2070
2071
2072
2073
2074
2075
2076
2077
2078
2079
2080
2081
2082
2083
2084
2085
2086
2087
2088
2089
2090
2091
2092
2093
2094
2095
2096
2097
2098
2099
2100
2101
2102
2103
2104
2105
2106
2107
2108
2109
2110
2111
2112
2113
2114
2115
2116
2117
2118
2119
2120
2121
2122
2123
2124
2125
2126
2127
2128
2129
2130
2131
2132
2133
2134
2135
2136
2137
2138
2139
2140
2141
2142
2143
2144
2145
2146
2147
2148
2149
2150
2151
2152
2153
2154
2155
2156
2157
2158
2159
2160
2161
SFX Fe   eur        eresses             eur                 is:fem is:pl

SFX Go N 2
SFX Go   eur        oresse              teur                is:fem is:sg
SFX Go   eur        oresses             teur                is:fem is:pl

# féminin avec doublement de consonnes, pluriels en -s (cheffe, mortelle, conne, défenderesse)  (F+, F;)
SFX F, N 19
SFX F,   0          0                   [^sxz]              is:mas is:sg
SFX F,   0          s                   [^sxz]              is:mas is:pl
SFX F,   0          0                   [sxz]               is:mas is:inv
SFX F,   0          sse                 e                   is:fem is:sg
SFX F,   0          sses                e                   is:fem is:pl
SFX F,   0          fe                  f                   is:fem is:sg
SFX F,   0          fes                 f                   is:fem is:pl
SFX F,   0          le                  l                   is:fem is:sg
SFX F,   0          les                 l                   is:fem is:pl
SFX F,   0          ne                  n                   is:fem is:sg
SFX F,   0          nes                 n                   is:fem is:pl
SFX F,   0          se                  s                   is:fem is:sg
SFX F,   0          ses                 s                   is:fem is:pl
SFX F,   0          te                  t                   is:fem is:sg
SFX F,   0          tes                 t                   is:fem is:pl
SFX F,   u          l                   [mf]ou              is:mas is:sg
SFX F,   u          ls                  [mf]ou              is:mas is:pl
SFX F,   u          lle                 [mf]ou              is:fem is:sg
SFX F,   u          lles                [mf]ou              is:fem is:pl

# graphies féminines (exceptions), pluriels en -s  (Fy)
SFX Fx N 25
SFX Fx   0          0                   foufou              is:mas is:sg
SFX Fx   0          s                   foufou              is:mas is:pl
SFX Fx   ufou       folle               foufou              is:fem is:sg
SFX Fx   ufou       folles              foufou              is:fem is:pl
................................................................................
SFX c0   écer       éçons                   écer                po:impe po:1pl
SFX c0   éger       égeons                  éger                po:impe po:1pl
SFX c0   er         ez                      er                  po:impe po:2pl

# verbes en -eler, -eter : doublement des consonnes l ou t ------------------------------------------------------------

# flexions sans élisions

SFX d0 N 114
SFX d0   er         er                      er                  po:infi
SFX d0   er         ant                     er                  po:ppre
SFX d0   eter       ette                    jeter               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eter       ette                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eter       ète                     [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   eler       elle                    ppeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eler       elle                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eler       èle                     [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R


SFX d0   er         è                       er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX d0   eter       ettes                   jeter               po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eter       ettes                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eter       ètes                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   eler       elles                   ppeler              po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eler       elles                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eler       èles                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:R


SFX d0   er         ons                     er                  po:ipre po:1pl
SFX d0   er         ez                      er                  po:ipre po:2pl
SFX d0   eter       ettent                  jeter               po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eter       ettent                  [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eter       ètent                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   eler       ellent                  ppeler              po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eler       ellent                  [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eler       èlent                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:R


SFX d0   er         ais                     er                  po:iimp po:1sg po:2sg
SFX d0   er         ait                     er                  po:iimp po:3sg
SFX d0   er         ions                    er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX d0   er         iez                     er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX d0   er         aient                   er                  po:iimp po:3pl
SFX d0   er         ai                      er                  po:ipsi po:1sg
SFX d0   er         as                      er                  po:ipsi po:2sg
................................................................................
SFX d0   er         èrent                   er                  po:ipsi po:3pl!
SFX d0   eter       etterai                 jeter               po:ifut po:1sg
SFX d0   eter       etterai                 [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eter       èterai                  [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eler       ellerai                 ppeler              po:ifut po:1sg
SFX d0   eler       ellerai                 [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eler       èlerai                  [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:R


SFX d0   eter       etteras                 jeter               po:ifut po:2sg
SFX d0   eter       etteras                 [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eter       èteras                  [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elleras                 ppeler              po:ifut po:2sg
SFX d0   eler       elleras                 [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èleras                  [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:R


SFX d0   eter       ettera                  jeter               po:ifut po:3sg
SFX d0   eter       ettera                  [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eter       ètera                   [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellera                  ppeler              po:ifut po:3sg
SFX d0   eler       ellera                  [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlera                   [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:R


SFX d0   eter       etterons                jeter               po:ifut po:1pl
SFX d0   eter       etterons                [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterons                 [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerons                ppeler              po:ifut po:1pl
SFX d0   eler       ellerons                [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerons                 [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:R


SFX d0   eter       etterez                 jeter               po:ifut po:2pl
SFX d0   eter       etterez                 [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èterez                  [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eler       ellerez                 ppeler              po:ifut po:2pl
SFX d0   eler       ellerez                 [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èlerez                  [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:R


SFX d0   eter       etteront                jeter               po:ifut po:3pl!
SFX d0   eter       etteront                [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eter       èteront                 [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eler       elleront                ppeler              po:ifut po:3pl!
SFX d0   eler       elleront                [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eler       èleront                 [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:R


SFX d0   eter       etterais                jeter               po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eter       etterais                [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eter       èterais                 [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eler       ellerais                ppeler              po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eler       ellerais                [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eler       èlerais                 [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:R


SFX d0   eter       etterait                jeter               po:cond po:3sg
SFX d0   eter       etterait                [^j]eter            po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eter       èterait                 [^j]eter            po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellerait                ppeler              po:cond po:3sg
SFX d0   eler       ellerait                [^p].eler           po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlerait                 [^p].eler           po:cond po:3sg            di:R


SFX d0   eter       etterions               jeter               po:cond po:1pl
SFX d0   eter       etterions               [^j]eter            po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterions                [^j]eter            po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerions               ppeler              po:cond po:1pl
SFX d0   eler       ellerions               [^p].eler           po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerions                [^p].eler           po:cond po:1pl            di:R


SFX d0   eter       etteriez                jeter               po:cond po:2pl
SFX d0   eter       etteriez                [^j]eter            po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èteriez                 [^j]eter            po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eler       elleriez                ppeler              po:cond po:2pl
SFX d0   eler       elleriez                [^p].eler           po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èleriez                 [^p].eler           po:cond po:2pl            di:R


SFX d0   eter       etteraient              jeter               po:cond po:3pl
SFX d0   eter       etteraient              [^j]eter            po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eter       èteraient               [^j]eter            po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   eler       elleraient              ppeler              po:cond po:3pl
SFX d0   eler       elleraient              [^p].eler           po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eler       èleraient               [^p].eler           po:cond po:3pl            di:R


SFX d0   er         asse                    er                  po:simp po:1sg
SFX d0   er         asses                   er                  po:simp po:2sg
SFX d0   er         ât                      er                  po:simp po:3sg
SFX d0   er         assions                 er                  po:simp po:1pl
SFX d0   er         assiez                  er                  po:simp po:2pl
SFX d0   er         assent                  er                  po:simp po:3pl
SFX d0   eter       ette                    jeter               po:impe po:2sg
SFX d0   eter       ette                    [^j]eter            po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eter       ète                     [^j]eter            po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elle                    ppeler              po:impe po:2sg
SFX d0   eler       elle                    [^p].eler           po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èle                     [^p].eler           po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   er         ons                     er                  po:impe po:1pl
SFX d0   er         ez                      er                  po:impe po:2pl

# élisions pour formes transitives et pronominales
# Note : épeler devraient être reconnu avec les conditions [^p].eler, mais ce n’est pas le cas
SFX d4 N 144
SFX d4   er         er                      er                  po:infi
SFX d4   er         ant                     er                  po:ppre
SFX d4   eter       ette                    jeter               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d4   eter       ette                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:M
SFX d4   eter       ète                     [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:R
SFX d4   eler       elle                    ppeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d4   eler       elle                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èle                     [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:R
SFX d4   eler       elle                    épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èle                     épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg            di:R
SFX d4   er         è                       er                  po:ipre po:1isg                   di:R
SFX d4   eter       ettes                   jeter               po:ipre po:spre po:2sg
SFX d4   eter       ettes                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg            di:M
SFX d4   eter       ètes                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elles                   ppeler              po:ipre po:spre po:2sg
SFX d4   eler       elles                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èles                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elles                   épeler              po:ipre po:spre po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èles                    épeler              po:ipre po:spre po:2sg            di:R
SFX d4   er         ons                     er                  po:ipre po:1pl
SFX d4   er         ez                      er                  po:ipre po:2pl
SFX d4   eter       ettent                  jeter               po:ipre po:spre po:3pl
SFX d4   eter       ettent                  [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl            di:M
SFX d4   eter       ètent                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl            di:R
SFX d4   eler       ellent                  ppeler              po:ipre po:spre po:3pl
SFX d4   eler       ellent                  [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl            di:M
SFX d4   eler       èlent                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl            di:R
SFX d4   eler       ellent                  épeler              po:ipre po:spre po:3pl            di:M
SFX d4   eler       èlent                   épeler              po:ipre po:spre po:3pl            di:R
SFX d4   er         ais                     er                  po:iimp po:1sg po:2sg
SFX d4   er         ait                     er                  po:iimp po:3sg
SFX d4   er         ions                    er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX d4   er         iez                     er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX d4   er         aient                   er                  po:iimp po:3pl
SFX d4   er         ai                      er                  po:ipsi po:1sg
SFX d4   er         as                      er                  po:ipsi po:2sg
SFX d4   er         a                       er                  po:ipsi po:3sg
SFX d4   er         âmes                    er                  po:ipsi po:1pl
SFX d4   er         âtes                    er                  po:ipsi po:2pl
SFX d4   er         èrent                   er                  po:ipsi po:3pl!
SFX d4   eter       etterai                 jeter               po:ifut po:1sg
SFX d4   eter       etterai                 [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:M
SFX d4   eter       èterai                  [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:R
SFX d4   eler       ellerai                 ppeler              po:ifut po:1sg
SFX d4   eler       ellerai                 [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:M
SFX d4   eler       èlerai                  [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:R
SFX d4   eler       ellerai                 épeler              po:ifut po:1sg            di:M
SFX d4   eler       èlerai                  épeler              po:ifut po:1sg            di:R
SFX d4   eter       etteras                 jeter               po:ifut po:2sg
SFX d4   eter       etteras                 [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:M
SFX d4   eter       èteras                  [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elleras                 ppeler              po:ifut po:2sg
SFX d4   eler       elleras                 [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èleras                  [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elleras                 épeler              po:ifut po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èleras                  épeler              po:ifut po:2sg            di:R
SFX d4   eter       ettera                  jeter               po:ifut po:3sg
SFX d4   eter       ettera                  [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:M
SFX d4   eter       ètera                   [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:R
SFX d4   eler       ellera                  ppeler              po:ifut po:3sg
SFX d4   eler       ellera                  [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èlera                   [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:R
SFX d4   eler       ellera                  épeler              po:ifut po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èlera                   épeler              po:ifut po:3sg            di:R
SFX d4   eter       etterons                jeter               po:ifut po:1pl
SFX d4   eter       etterons                [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:M
SFX d4   eter       èterons                 [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:R
SFX d4   eler       ellerons                ppeler              po:ifut po:1pl
SFX d4   eler       ellerons                [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:M
SFX d4   eler       èlerons                 [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:R
SFX d4   eler       ellerons                épeler              po:ifut po:1pl            di:M
SFX d4   eler       èlerons                 épeler              po:ifut po:1pl            di:R
SFX d4   eter       etterez                 jeter               po:ifut po:2pl
SFX d4   eter       etterez                 [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:M
SFX d4   eter       èterez                  [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:R
SFX d4   eler       ellerez                 ppeler              po:ifut po:2pl
SFX d4   eler       ellerez                 [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:M
SFX d4   eler       èlerez                  [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:R
SFX d4   eler       ellerez                 épeler              po:ifut po:2pl            di:M
SFX d4   eler       èlerez                  épeler              po:ifut po:2pl            di:R
SFX d4   eter       etteront                jeter               po:ifut po:3pl!
SFX d4   eter       etteront                [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d4   eter       èteront                 [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d4   eler       elleront                ppeler              po:ifut po:3pl!
SFX d4   eler       elleront                [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d4   eler       èleront                 [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d4   eler       elleront                épeler              po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d4   eler       èleront                 épeler              po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d4   eter       etterais                jeter               po:cond po:1sg po:2sg
SFX d4   eter       etterais                [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d4   eter       èterais                 [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d4   eler       ellerais                ppeler              po:cond po:1sg po:2sg
SFX d4   eler       ellerais                [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d4   eler       èlerais                 [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d4   eler       ellerais                épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d4   eler       èlerais                 épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d4   eter       etterait                jeter               po:cond po:3sg
SFX d4   eter       etterait                [^j]eter            po:cond po:3sg            di:M
SFX d4   eter       èterait                 [^j]eter            po:cond po:3sg            di:R
SFX d4   eler       ellerait                ppeler              po:cond po:3sg
SFX d4   eler       ellerait                [^p].eler           po:cond po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èlerait                 [^p].eler           po:cond po:3sg            di:R
SFX d4   eler       ellerait                épeler              po:cond po:3sg            di:M
SFX d4   eler       èlerait                 épeler              po:cond po:3sg            di:R
SFX d4   eter       etterions               jeter               po:cond po:1pl
SFX d4   eter       etterions               [^j]eter            po:cond po:1pl            di:M
SFX d4   eter       èterions                [^j]eter            po:cond po:1pl            di:R
SFX d4   eler       ellerions               ppeler              po:cond po:1pl
SFX d4   eler       ellerions               [^p].eler           po:cond po:1pl            di:M
SFX d4   eler       èlerions                [^p].eler           po:cond po:1pl            di:R
SFX d4   eler       ellerions               épeler              po:cond po:1pl            di:M
SFX d4   eler       èlerions                épeler              po:cond po:1pl            di:R
SFX d4   eter       etteriez                jeter               po:cond po:2pl
SFX d4   eter       etteriez                [^j]eter            po:cond po:2pl            di:M
SFX d4   eter       èteriez                 [^j]eter            po:cond po:2pl            di:R
SFX d4   eler       elleriez                ppeler              po:cond po:2pl
SFX d4   eler       elleriez                [^p].eler           po:cond po:2pl            di:M
SFX d4   eler       èleriez                 [^p].eler           po:cond po:2pl            di:R
SFX d4   eler       elleriez                épeler              po:cond po:2pl            di:M
SFX d4   eler       èleriez                 épeler              po:cond po:2pl            di:R
SFX d4   eter       etteraient              jeter               po:cond po:3pl
SFX d4   eter       etteraient              [^j]eter            po:cond po:3pl            di:M
SFX d4   eter       èteraient               [^j]eter            po:cond po:3pl            di:R
SFX d4   eler       elleraient              ppeler              po:cond po:3pl
SFX d4   eler       elleraient              [^p].eler           po:cond po:3pl            di:M
SFX d4   eler       èleraient               [^p].eler           po:cond po:3pl            di:R
SFX d4   eler       elleraient              épeler              po:cond po:3pl            di:M
SFX d4   eler       èleraient               épeler              po:cond po:3pl            di:R
SFX d4   er         asse                    er                  po:simp po:1sg
SFX d4   er         asses                   er                  po:simp po:2sg
SFX d4   er         ât                      er                  po:simp po:3sg
SFX d4   er         assions                 er                  po:simp po:1pl
SFX d4   er         assiez                  er                  po:simp po:2pl
SFX d4   er         assent                  er                  po:simp po:3pl
SFX d4   eter       ette                    jeter               po:impe po:2sg
SFX d4   eter       ette                    [^j]eter            po:impe po:2sg            di:M
SFX d4   eter       ète                     [^j]eter            po:impe po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elle                    ppeler              po:impe po:2sg
SFX d4   eler       elle                    [^p].eler           po:impe po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èle                     [^p].eler           po:impe po:2sg            di:R
SFX d4   eler       elle                    épeler              po:impe po:2sg            di:M
SFX d4   eler       èle                     épeler              po:impe po:2sg            di:R
SFX d4   er         ons                     er                  po:impe po:1pl
SFX d4   er         ez                      er                  po:impe po:2pl


# exceptions du premier groupe ----------------------------------------------------------------------------------------

# aller
SFX aA N 54
SFX aA   ller       ller                    aller               po:infi
SFX aA   ller       llant                   aller               po:ppre







|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|







 







>









>
>







>
>








>
>







 







>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>






>
>












<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
|
|
|
|








565
566
567
568
569
570
571
572
573
574
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
....
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
....
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032


















































































































































2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
SFX Fe   eur        eresses             eur                 is:fem is:pl

SFX Go N 2
SFX Go   eur        oresse              teur                is:fem is:sg
SFX Go   eur        oresses             teur                is:fem is:pl

# féminin avec doublement de consonnes, pluriels en -s (cheffe, mortelle, conne, défenderesse)  (F+, F;)
SFX F+ N 19
SFX F+   0          0                   [^sxz]              is:mas is:sg
SFX F+   0          s                   [^sxz]              is:mas is:pl
SFX F+   0          0                   [sxz]               is:mas is:inv
SFX F+   0          sse                 e                   is:fem is:sg
SFX F+   0          sses                e                   is:fem is:pl
SFX F+   0          fe                  f                   is:fem is:sg
SFX F+   0          fes                 f                   is:fem is:pl
SFX F+   0          le                  l                   is:fem is:sg
SFX F+   0          les                 l                   is:fem is:pl
SFX F+   0          ne                  n                   is:fem is:sg
SFX F+   0          nes                 n                   is:fem is:pl
SFX F+   0          se                  s                   is:fem is:sg
SFX F+   0          ses                 s                   is:fem is:pl
SFX F+   0          te                  t                   is:fem is:sg
SFX F+   0          tes                 t                   is:fem is:pl
SFX F+   u          l                   [mf]ou              is:mas is:sg
SFX F+   u          ls                  [mf]ou              is:mas is:pl
SFX F+   u          lle                 [mf]ou              is:fem is:sg
SFX F+   u          lles                [mf]ou              is:fem is:pl

# graphies féminines (exceptions), pluriels en -s  (Fy)
SFX Fx N 25
SFX Fx   0          0                   foufou              is:mas is:sg
SFX Fx   0          s                   foufou              is:mas is:pl
SFX Fx   ufou       folle               foufou              is:fem is:sg
SFX Fx   ufou       folles              foufou              is:fem is:pl
................................................................................
SFX c0   écer       éçons                   écer                po:impe po:1pl
SFX c0   éger       égeons                  éger                po:impe po:1pl
SFX c0   er         ez                      er                  po:impe po:2pl

# verbes en -eler, -eter : doublement des consonnes l ou t ------------------------------------------------------------

# flexions sans élisions
# Note : épeler devraient être reconnu avec les conditions [^p].eler, mais ce n’est pas le cas
SFX d0 N 114
SFX d0   er         er                      er                  po:infi
SFX d0   er         ant                     er                  po:ppre
SFX d0   eter       ette                    jeter               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eter       ette                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eter       ète                     [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   eler       elle                    ppeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eler       elle                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eler       èle                     [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   eler       elle                    épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eler       èle                     épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   er         è                       er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX d0   eter       ettes                   jeter               po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eter       ettes                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eter       ètes                    [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   eler       elles                   ppeler              po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eler       elles                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eler       èles                    [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   eler       elles                   épeler              po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eler       èles                    épeler              po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   er         ons                     er                  po:ipre po:1pl
SFX d0   er         ez                      er                  po:ipre po:2pl
SFX d0   eter       ettent                  jeter               po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eter       ettent                  [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eter       ètent                   [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   eler       ellent                  ppeler              po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eler       ellent                  [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eler       èlent                   [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   eler       ellent                  épeler              po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eler       èlent                   épeler              po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   er         ais                     er                  po:iimp po:1sg po:2sg
SFX d0   er         ait                     er                  po:iimp po:3sg
SFX d0   er         ions                    er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX d0   er         iez                     er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX d0   er         aient                   er                  po:iimp po:3pl
SFX d0   er         ai                      er                  po:ipsi po:1sg
SFX d0   er         as                      er                  po:ipsi po:2sg
................................................................................
SFX d0   er         èrent                   er                  po:ipsi po:3pl!
SFX d0   eter       etterai                 jeter               po:ifut po:1sg
SFX d0   eter       etterai                 [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eter       èterai                  [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eler       ellerai                 ppeler              po:ifut po:1sg
SFX d0   eler       ellerai                 [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eler       èlerai                  [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eler       ellerai                 épeler              po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eler       èlerai                  épeler              po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eter       etteras                 jeter               po:ifut po:2sg
SFX d0   eter       etteras                 [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eter       èteras                  [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elleras                 ppeler              po:ifut po:2sg
SFX d0   eler       elleras                 [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èleras                  [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elleras                 épeler              po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èleras                  épeler              po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eter       ettera                  jeter               po:ifut po:3sg
SFX d0   eter       ettera                  [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eter       ètera                   [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellera                  ppeler              po:ifut po:3sg
SFX d0   eler       ellera                  [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlera                   [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellera                  épeler              po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlera                   épeler              po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eter       etterons                jeter               po:ifut po:1pl
SFX d0   eter       etterons                [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterons                 [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerons                ppeler              po:ifut po:1pl
SFX d0   eler       ellerons                [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerons                 [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerons                épeler              po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerons                 épeler              po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eter       etterez                 jeter               po:ifut po:2pl
SFX d0   eter       etterez                 [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èterez                  [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eler       ellerez                 ppeler              po:ifut po:2pl
SFX d0   eler       ellerez                 [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èlerez                  [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eler       ellerez                 épeler              po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èlerez                  épeler              po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eter       etteront                jeter               po:ifut po:3pl!
SFX d0   eter       etteront                [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eter       èteront                 [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eler       elleront                ppeler              po:ifut po:3pl!
SFX d0   eler       elleront                [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eler       èleront                 [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eler       elleront                épeler              po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eler       èleront                 épeler              po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eter       etterais                jeter               po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eter       etterais                [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eter       èterais                 [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eler       ellerais                ppeler              po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eler       ellerais                [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eler       èlerais                 [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eler       ellerais                épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eler       èlerais                 épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eter       etterait                jeter               po:cond po:3sg
SFX d0   eter       etterait                [^j]eter            po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eter       èterait                 [^j]eter            po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellerait                ppeler              po:cond po:3sg
SFX d0   eler       ellerait                [^p].eler           po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlerait                 [^p].eler           po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellerait                épeler              po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlerait                 épeler              po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eter       etterions               jeter               po:cond po:1pl
SFX d0   eter       etterions               [^j]eter            po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterions                [^j]eter            po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerions               ppeler              po:cond po:1pl
SFX d0   eler       ellerions               [^p].eler           po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerions                [^p].eler           po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerions               épeler              po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerions                épeler              po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eter       etteriez                jeter               po:cond po:2pl
SFX d0   eter       etteriez                [^j]eter            po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èteriez                 [^j]eter            po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eler       elleriez                ppeler              po:cond po:2pl
SFX d0   eler       elleriez                [^p].eler           po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èleriez                 [^p].eler           po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eler       elleriez                épeler              po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èleriez                 épeler              po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eter       etteraient              jeter               po:cond po:3pl
SFX d0   eter       etteraient              [^j]eter            po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eter       èteraient               [^j]eter            po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   eler       elleraient              ppeler              po:cond po:3pl
SFX d0   eler       elleraient              [^p].eler           po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eler       èleraient               [^p].eler           po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   eler       elleraient              épeler              po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eler       èleraient               épeler              po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   er         asse                    er                  po:simp po:1sg
SFX d0   er         asses                   er                  po:simp po:2sg
SFX d0   er         ât                      er                  po:simp po:3sg
SFX d0   er         assions                 er                  po:simp po:1pl
SFX d0   er         assiez                  er                  po:simp po:2pl
SFX d0   er         assent                  er                  po:simp po:3pl
SFX d0   eter       ette                    jeter               po:impe po:2sg
SFX d0   eter       ette                    [^j]eter            po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eter       ète                     [^j]eter            po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elle                    ppeler              po:impe po:2sg
SFX d0   eler       elle                    [^p].eler           po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èle                     [^p].eler           po:impe po:2sg            di:R


















































































































































SFX d0   eler       elle                    épeler              po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èle                     épeler              po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   er         ons                     er                  po:impe po:1pl
SFX d0   er         ez                      er                  po:impe po:2pl


# exceptions du premier groupe ----------------------------------------------------------------------------------------

# aller
SFX aA N 54
SFX aA   ller       ller                    aller               po:infi
SFX aA   ller       llant                   aller               po:ppre