Grammalecte  Check-in [c528ff0075]

Many hyperlinks are disabled.
Use anonymous login to enable hyperlinks.

Overview
Comment:merge trunk
Downloads: Tarball | ZIP archive | SQL archive
Timelines: family | ancestors | gcerw
Files: files | file ages | folders
SHA3-256: c528ff00756a48582d3468fb5f2e7746376b772fc488c6c93f0b3bf3a3957fe2
User & Date: olr 2020-06-23 15:11:27
Context
2020-06-23
15:11
merge trunk Leaf check-in: c528ff0075 user: olr tags: gcerw
13:40
[fr] phonet_simil: update check-in: e2aa924d9f user: olr tags: fr, trunk
2020-05-09
17:21
merge trunk check-in: 607a6d50af user: olr tags: gcerw
Changes

Changes to compile_rules.py.

131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
...
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
        return re.compile(sRegex).groups
    except re.error:
        traceback.print_exc()
        print(sRegex)
    return 0


def createRule (s, nIdLine, sLang, bParagraph, dOptPriority):
    "returns rule as list [option name, regex, bCaseInsensitive, identifier, list of actions]"
    global dJSREGEXES

    sLineId = f"#{nIdLine}" + ("p" if bParagraph else "s")
    sRuleId = sLineId

    #### GRAPH CALL
    if s.startswith("@@@@"):
        if bParagraph:
            print("Error. Graph call can be made only after the first pass (sentence by sentence)")
            exit()
................................................................................
    for _ in re.finditer(r"\(\?:[^)]*\([\[\w -]", sRegex):
        print(f"# Warning: groups inside non grouping parenthesis in regex at line {sLineId}")

    #### PARSE ACTIONS
    lActions = []
    nAction = 1
    for sAction in s.split(" <<- "):
        t = createAction(sRuleId + "_" + str(nAction), sAction, nGroup)
        nAction += 1
        if t:
            lActions.append(t)
    if not lActions:
        return None

    return [sOption, sRegex, bCaseInsensitive, sLineId, sRuleId, nPriority, lActions, tGroups]


def checkReferenceNumbers (sText, sActionId, nToken):
    "check if token references in <sText> greater than <nToken> (debugging)"
    for x in re.finditer(r"\\(\d+)", sText):
        if int(x.group(1)) > nToken:
            print(f"# Error in token index at line {sActionId} ({nToken} tokens only)")
            print(sText)


def checkIfThereIsCode (sText, sActionId):
    "check if there is code in <sText> (debugging)"
    if re.search("[.]\\w+[(]|sugg\\w+[(]|\\([0-9]|\\[[0-9]", sText):
        print(f"# Warning at line {sActionId}:  This message looks like code. Line should probably begin with =")
        print(sText)


def createAction (sIdAction, sAction, nGroup):
    "returns an action to perform as a tuple (condition, action type, action[, iGroup [, message, URL ]])"
    m = re.search(r"([-~=>])(\d*|)>>", sAction)
    if not m:
        print(f"# No action at line {sIdAction}")
        return None

    #### CONDITION
    sCondition = sAction[:m.start()].strip()
    if sCondition:
        sCondition = prepareFunction(sCondition)
        lFUNCTIONS.append(("_c_"+sIdAction, sCondition))
        checkReferenceNumbers(sCondition, sIdAction, nGroup)
        if ".match" in sCondition:
            print("# Error. JS compatibility. Don't use .match() in condition, use .search()")
        sCondition = "_c_"+sIdAction
    else:
        sCondition = None

    #### iGroup / positioning
    iGroup = int(m.group(2)) if m.group(2) else 0
    if iGroup > nGroup:
        print(f"# Selected group > group number in regex at line {sIdAction}")

    #### ACTION
    sAction = sAction[m.end():].strip()
    cAction = m.group(1)
    if cAction == "-":
        ## error
        iMsg = sAction.find(" && ")
        if iMsg == -1:
            sMsg = "# Error. Error message not found."
            sURL = ""
            print(f"# No message. Action id: {sIdAction}")
        else:
            sMsg = sAction[iMsg+4:].strip()
            sAction = sAction[:iMsg].strip()
            sURL = ""
            mURL = re.search("[|] *(https?://.*)", sMsg)
            if mURL:
                sURL = mURL.group(1).strip()
                sMsg = sMsg[:mURL.start(0)].strip()
            checkReferenceNumbers(sMsg, sIdAction, nGroup)
            if sMsg[0:1] == "=":
                sMsg = prepareFunction(sMsg[1:])
                lFUNCTIONS.append(("_m_"+sIdAction, sMsg))
                sMsg = "=_m_"+sIdAction
            else:
                checkIfThereIsCode(sMsg, sIdAction)

    checkReferenceNumbers(sAction, sIdAction, nGroup)
    if sAction[0:1] == "=" or cAction == "=":
        sAction = prepareFunction(sAction)
        sAction = sAction.replace("m.group(i[4])", "m.group("+str(iGroup)+")")
    else:
        checkIfThereIsCode(sAction, sIdAction)

    if cAction == ">":
        ## no action, break loop if condition is False
        return [sCondition, cAction, ""]

    if not sAction:
        print(f"# Error in action at line {sIdAction}:  This action is empty.")
        return None

    if cAction == "-":
        ## error detected --> suggestion
        if sAction[0:1] == "=":
            lFUNCTIONS.append(("_s_"+sIdAction, sAction[1:]))
            sAction = "=_s_"+sIdAction
        elif sAction.startswith('"') and sAction.endswith('"'):
            sAction = sAction[1:-1]
        if not sMsg:
            print(f"# Error in action at line {sIdAction}:  the message is empty.")
        return [sCondition, cAction, sAction, iGroup, sMsg, sURL]
    if cAction == "~":
        ## text processor
        if sAction[0:1] == "=":
            lFUNCTIONS.append(("_p_"+sIdAction, sAction[1:]))
            sAction = "=_p_"+sIdAction
        elif sAction.startswith('"') and sAction.endswith('"'):
            sAction = sAction[1:-1]
        return [sCondition, cAction, sAction, iGroup]
    if cAction == "=":
        ## disambiguator
        if sAction[0:1] == "=":
            sAction = sAction[1:]
        if "define" in sAction and not re.search(r"define\(dTokenPos, *m\.start.*, \[.*\] *\)", sAction):
            print(f"# Error in action at line {sIdAction}: second argument for define must be a list of strings")
            print(sAction)
        lFUNCTIONS.append(("_d_"+sIdAction, sAction))
        sAction = "_d_"+sIdAction
        return [sCondition, cAction, sAction]
    print(f"# Unknown action at line {sIdAction}")
    return None


def _calcRulesStats (lRules):
    "count rules and actions"
    d = {'=':0, '~': 0, '-': 0, '>': 0}
    for aRule in lRules:







|



|







 







|













|



|

|
|



|



|






|
|

|
|






|










|








|


|
|

|

|




|






|





|
|



|




|
|







<
<
<
|
|

|







131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
...
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364



365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
        return re.compile(sRegex).groups
    except re.error:
        traceback.print_exc()
        print(sRegex)
    return 0


def createRule (s, nLineId, sLang, bParagraph, dOptPriority):
    "returns rule as list [option name, regex, bCaseInsensitive, identifier, list of actions]"
    global dJSREGEXES

    sLineId = f"#{nLineId}" + ("p" if bParagraph else "s")
    sRuleId = sLineId

    #### GRAPH CALL
    if s.startswith("@@@@"):
        if bParagraph:
            print("Error. Graph call can be made only after the first pass (sentence by sentence)")
            exit()
................................................................................
    for _ in re.finditer(r"\(\?:[^)]*\([\[\w -]", sRegex):
        print(f"# Warning: groups inside non grouping parenthesis in regex at line {sLineId}")

    #### PARSE ACTIONS
    lActions = []
    nAction = 1
    for sAction in s.split(" <<- "):
        t = createAction(sLineId, sRuleId + "_" + str(nAction), sAction, nGroup)
        nAction += 1
        if t:
            lActions.append(t)
    if not lActions:
        return None

    return [sOption, sRegex, bCaseInsensitive, sLineId, sRuleId, nPriority, lActions, tGroups]


def checkReferenceNumbers (sText, sActionId, nToken):
    "check if token references in <sText> greater than <nToken> (debugging)"
    for x in re.finditer(r"\\(\d+)", sText):
        if int(x.group(1)) > nToken:
            print(f"# Error in token index at line {sLineId} / {sActionId} ({nToken} tokens only)")
            print(sText)


def checkIfThereIsCode (sText, sLineId, sActionId):
    "check if there is code in <sText> (debugging)"
    if re.search(r"[.]\w+[(]|sugg\w+[(]|\(\\[0-9]|\[(?:[0-9]:|:)", sText):
        print(f"# Warning at line {sLineId} / {sActionId}:  This message looks like code. Line should probably begin with =")
        print(sText)


def createAction (sLineId, sActionId, sAction, nGroup):
    "returns an action to perform as a tuple (condition, action type, action[, iGroup [, message, URL ]])"
    m = re.search(r"([-~=>])(\d*|)>>", sAction)
    if not m:
        print(f"# No action at line {sLineId} / {sActionId}")
        return None

    #### CONDITION
    sCondition = sAction[:m.start()].strip()
    if sCondition:
        sCondition = prepareFunction(sCondition)
        lFUNCTIONS.append(("_c_"+sActionId, sCondition))
        checkReferenceNumbers(sCondition, sActionId, nGroup)
        if ".match" in sCondition:
            print(f"# Error at line {sLineId} / {sActionId}. JS compatibility. Don't use .match() in condition, use .search()")
        sCondition = "_c_"+sActionId
    else:
        sCondition = None

    #### iGroup / positioning
    iGroup = int(m.group(2)) if m.group(2) else 0
    if iGroup > nGroup:
        print(f"# Error. Selected group > group number in regex at line {sLineId} / {sActionId}")

    #### ACTION
    sAction = sAction[m.end():].strip()
    cAction = m.group(1)
    if cAction == "-":
        ## error
        iMsg = sAction.find(" && ")
        if iMsg == -1:
            sMsg = "# Error. Error message not found."
            sURL = ""
            print(f"# No message. Id: {sLineId} / {sActionId}")
        else:
            sMsg = sAction[iMsg+4:].strip()
            sAction = sAction[:iMsg].strip()
            sURL = ""
            mURL = re.search("[|] *(https?://.*)", sMsg)
            if mURL:
                sURL = mURL.group(1).strip()
                sMsg = sMsg[:mURL.start(0)].strip()
            checkReferenceNumbers(sMsg, sActionId, nGroup)
            if sMsg[0:1] == "=":
                sMsg = prepareFunction(sMsg[1:])
                lFUNCTIONS.append(("_m_"+sActionId, sMsg))
                sMsg = "=_m_"+sActionId
            else:
                checkIfThereIsCode(sMsg, sLineId, sActionId)

    checkReferenceNumbers(sAction, sActionId, nGroup)
    if sAction[0:1] == "=" or cAction == "=":
        sAction = prepareFunction(sAction)
        sAction = sAction.replace("m.group(i[4])", "m.group("+str(iGroup)+")")
    else:
        checkIfThereIsCode(sAction, sLineId, sActionId)

    if cAction == ">":
        ## no action, break loop if condition is False
        return [sCondition, cAction, ""]

    if not sAction:
        print(f"# Error in action at line {sLineId} / {sActionId}:  This action is empty.")
        return None

    if cAction == "-":
        ## error detected --> suggestion
        if sAction[0:1] == "=":
            lFUNCTIONS.append(("_s_"+sActionId, sAction[1:]))
            sAction = "=_s_"+sActionId
        elif sAction.startswith('"') and sAction.endswith('"'):
            sAction = sAction[1:-1]
        if not sMsg:
            print(f"# Error in action at line {sLineId} / {sActionId}:  the message is empty.")
        return [sCondition, cAction, sAction, iGroup, sMsg, sURL]
    if cAction == "~":
        ## text processor
        if sAction[0:1] == "=":
            lFUNCTIONS.append(("_p_"+sActionId, sAction[1:]))
            sAction = "=_p_"+sActionId
        elif sAction.startswith('"') and sAction.endswith('"'):
            sAction = sAction[1:-1]
        return [sCondition, cAction, sAction, iGroup]
    if cAction == "=":
        ## disambiguator
        if sAction[0:1] == "=":
            sAction = sAction[1:]



        lFUNCTIONS.append(("_d_"+sActionId, sAction))
        sAction = "_d_"+sActionId
        return [sCondition, cAction, sAction]
    print(f"# Unknown action at line {sLineId} / {sActionId}")
    return None


def _calcRulesStats (lRules):
    "count rules and actions"
    d = {'=':0, '~': 0, '-': 0, '>': 0}
    for aRule in lRules:

Changes to compile_rules_graph.py.

35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
..
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
...
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
    if sCode[0:1] == "=":
        sCode = sCode[1:]
    sCode = sCode.replace("__also__", "bCondMemo")
    sCode = sCode.replace("__else__", "not bCondMemo")
    sCode = sCode.replace("sContext", "_sAppContext")
    sCode = re.sub(r"\b(morph|morphVC|analyse|value|tag|displayInfo)[(]\\(\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(morph|morphVC|analyse|value|tag|displayInfo)[(]\\-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(select|exclude|define|define_from|add_morph|change_meta)[(][\\](\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(select|exclude|define|define_from|add_morph|change_meta)[(][\\]-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(tag_before|tag_after)[(][\\](\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2], dTags', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(tag_before|tag_after)[(][\\]-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1], dTags', sCode)
    sCode = re.sub(r"\bspace_after[(][\\](\d+)", 'g_space_between_tokens(lToken[nTokenOffset+\\1], lToken[nTokenOffset+\\1+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\bspace_after[(][\\]-(\d+)", 'g_space_between_tokens(lToken[nLastToken-\\1+1], lToken[nLastToken-\\1+2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\banalyse_with_next[(][\\](\d+)", 'g_merged_analyse(lToken[nTokenOffset+\\1], lToken[nTokenOffset+\\1+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\banalyse_with_next[(][\\]-(\d+)", 'g_merged_analyse(lToken[nLastToken-\\1+1], lToken[nLastToken-\\1+2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(morph|analyse|tag|value)\(>1", 'g_\\1(lToken[nLastToken+1]', sCode)                       # next token
................................................................................
        if int(x.group(1)) > nToken:
            print("# Error in token index at line " + sActionId + " ("+str(nToken)+" tokens only)")
            print(sText)


def checkIfThereIsCode (sText, sActionId):
    "check if there is code in <sText> (debugging)"
    if re.search(r"[.]\w+[(]|sugg\w+[(]|\(\\[0-9]|\[[0-9]", sText):
        print("# Warning at line " + sActionId + ":  This message looks like code. Line should probably begin with =")
        print(sText)



class GraphBuilder:

................................................................................
                    print(f"\n# Warning in action at line <{sLineId}/{sActionId}>: rewriting with possible token position modified.")
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction, iStartAction, iEndAction, bCaseSensitivity]
        if cAction in "!/":
            ## tags
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction, iStartAction, iEndAction]
        if cAction == "=":
            ## disambiguator
            if "define(" in sAction and not re.search(r"define\(\\-?\d+ *, *\[.*\] *\)", sAction):
                print(f"\n# Error in action at line <{sLineId}/{sActionId}>: second argument for <define> must be a list of strings")
                exit()
            sAction = self.createFunction("da", sAction)
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction]
        print("\n# Unknown action at ", sLineId, sActionId)
        return None

    def storeAction (self, sActionId, aAction):
        "store <aAction> in <self.dActions> avoiding duplicates and return action name"







|
|







 







|







 







<
<
<







35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
..
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
...
380
381
382
383
384
385
386



387
388
389
390
391
392
393
    if sCode[0:1] == "=":
        sCode = sCode[1:]
    sCode = sCode.replace("__also__", "bCondMemo")
    sCode = sCode.replace("__else__", "not bCondMemo")
    sCode = sCode.replace("sContext", "_sAppContext")
    sCode = re.sub(r"\b(morph|morphVC|analyse|value|tag|displayInfo)[(]\\(\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(morph|morphVC|analyse|value|tag|displayInfo)[(]\\-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(select|exclude|define|define_from|rewrite|add_morph|change_meta)[(][\\](\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(select|exclude|define|define_from|rewrite|add_morph|change_meta)[(][\\]-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(tag_before|tag_after)[(][\\](\d+)", 'g_\\1(lToken[nTokenOffset+\\2], dTags', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(tag_before|tag_after)[(][\\]-(\d+)", 'g_\\1(lToken[nLastToken-\\2+1], dTags', sCode)
    sCode = re.sub(r"\bspace_after[(][\\](\d+)", 'g_space_between_tokens(lToken[nTokenOffset+\\1], lToken[nTokenOffset+\\1+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\bspace_after[(][\\]-(\d+)", 'g_space_between_tokens(lToken[nLastToken-\\1+1], lToken[nLastToken-\\1+2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\banalyse_with_next[(][\\](\d+)", 'g_merged_analyse(lToken[nTokenOffset+\\1], lToken[nTokenOffset+\\1+1]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\banalyse_with_next[(][\\]-(\d+)", 'g_merged_analyse(lToken[nLastToken-\\1+1], lToken[nLastToken-\\1+2]', sCode)
    sCode = re.sub(r"\b(morph|analyse|tag|value)\(>1", 'g_\\1(lToken[nLastToken+1]', sCode)                       # next token
................................................................................
        if int(x.group(1)) > nToken:
            print("# Error in token index at line " + sActionId + " ("+str(nToken)+" tokens only)")
            print(sText)


def checkIfThereIsCode (sText, sActionId):
    "check if there is code in <sText> (debugging)"
    if re.search(r"[.]\w+[(]|sugg\w+[(]|\(\\[0-9]|\[(?:[0-9]:|:)", sText):
        print("# Warning at line " + sActionId + ":  This message looks like code. Line should probably begin with =")
        print(sText)



class GraphBuilder:

................................................................................
                    print(f"\n# Warning in action at line <{sLineId}/{sActionId}>: rewriting with possible token position modified.")
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction, iStartAction, iEndAction, bCaseSensitivity]
        if cAction in "!/":
            ## tags
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction, iStartAction, iEndAction]
        if cAction == "=":
            ## disambiguator



            sAction = self.createFunction("da", sAction)
            return [sLineId, sOption, sCondition, cAction, sAction]
        print("\n# Unknown action at ", sLineId, sActionId)
        return None

    def storeAction (self, sActionId, aAction):
        "store <aAction> in <self.dActions> avoiding duplicates and return action name"

Changes to gc_core/js/lang_core/gc_engine_func.js.

447
448
449
450
451
452
453







454
455
456
457
458
459
460
function g_add_morph (oToken, lNewMorph) {
    "Disambiguation: add a morphology to a token"
    let lMorph = (oToken.hasOwnProperty("lMorph")) ? oToken["lMorph"] : _oSpellChecker.getMorph(oToken["sValue"]);
    lMorph.push(...lNewMorph);
    oToken["lMorph"] = lMorph;
    return true;
}








function g_define (oToken, lMorph) {
    // set morphologies of <oToken>, always return true
    oToken["lMorph"] = lMorph;
    return true;
}








>
>
>
>
>
>
>







447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
function g_add_morph (oToken, lNewMorph) {
    "Disambiguation: add a morphology to a token"
    let lMorph = (oToken.hasOwnProperty("lMorph")) ? oToken["lMorph"] : _oSpellChecker.getMorph(oToken["sValue"]);
    lMorph.push(...lNewMorph);
    oToken["lMorph"] = lMorph;
    return true;
}

function g_rewrite (oToken, sToReplace, sReplace) {
    // Disambiguation: rewrite morphologies
    let lMorph = (oToken.hasOwnProperty("lMorph")) ? oToken["lMorph"] : _oSpellChecker.getMorph(oToken["sValue"]);
    oToken["lMorph"] = lMorph.map(s => s.replace(sToReplace, sReplace));
    return true;
}

function g_define (oToken, lMorph) {
    // set morphologies of <oToken>, always return true
    oToken["lMorph"] = lMorph;
    return true;
}

Changes to gc_core/py/lang_core/gc_engine_func.py.

384
385
386
387
388
389
390







391
392
393
394
395
396
397
def g_add_morph (dToken, lNewMorph):
    "Disambiguation: add a morphology to a token"
    lMorph = dToken["lMorph"]  if "lMorph" in dToken  else _oSpellChecker.getMorph(dToken["sValue"])
    lMorph.extend(lNewMorph)
    dToken["lMorph"] = lMorph
    return True









def g_define (dToken, lMorph):
    "Disambiguation: set morphologies of <dToken>, always return True"
    dToken["lMorph"] = lMorph
    #print("DA:", dToken["sValue"], lMorph)
    return True








>
>
>
>
>
>
>







384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
def g_add_morph (dToken, lNewMorph):
    "Disambiguation: add a morphology to a token"
    lMorph = dToken["lMorph"]  if "lMorph" in dToken  else _oSpellChecker.getMorph(dToken["sValue"])
    lMorph.extend(lNewMorph)
    dToken["lMorph"] = lMorph
    return True


def g_rewrite (dToken, sToReplace, sReplace):
    "Disambiguation: rewrite morphologies"
    lMorph = dToken["lMorph"]  if "lMorph" in dToken  else _oSpellChecker.getMorph(dToken["sValue"])
    dToken["lMorph"] = [ sMorph.replace(sToReplace, sReplace)  for sMorph in lMorph ]
    return True


def g_define (dToken, lMorph):
    "Disambiguation: set morphologies of <dToken>, always return True"
    dToken["lMorph"] = lMorph
    #print("DA:", dToken["sValue"], lMorph)
    return True

Changes to gc_lang/fr/data/dictConj.txt.




1
2
3
4
5
6
7
....
1455
1456
1457
1458
1459
1460
1461
1462
1463



















































1464
1465
1466



















































1467
1468
1469
1470
1471
1472
1473
....
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040



2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
....
2530
2531
2532
2533
2534
2535
2536
2537
2538
2539
2540
2541
2542
2543
2544
....
2571
2572
2573
2574
2575
2576
2577
2578
2579
2580
2581
2582
2583
2584
2585
....
3896
3897
3898
3899
3900
3901
3902
3903
3904
3905
3906
3907
3908
3909
3910
....
4503
4504
4505
4506
4507
4508
4509
4510
4511
4512
4513
4514
4515
4516
4517
....
4556
4557
4558
4559
4560
4561
4562
4563
4564
4565
4566
4567
4568
4569
4570
....
5483
5484
5485
5486
5487
5488
5489
5490
5491
5492
5493
5494
5495
5496
5497
....
6796
6797
6798
6799
6800
6801
6802
6803
6804
6805
6806
6807
6808
6809
6810
....
9391
9392
9393
9394
9395
9396
9397
9398
9399
9400
9401
9402
9403
9404
9405
.....
10548
10549
10550
10551
10552
10553
10554
10555
10556
10557
10558
10559
10560
10561
10562
.....
10989
10990
10991
10992
10993
10994
10995
10996
10997
10998
10999
11000
11001
11002
11003
.....
13207
13208
13209
13210
13211
13212
13213
13214
13215
13216
13217
13218
13219
13220
13221
.....
13780
13781
13782
13783
13784
13785
13786
13787
13788

13789
13790
13791
13792
13793
13794
13795
.....
15402
15403
15404
15405
15406
15407
15408
15409
15410
15411
15412
15413
15414
15415
15416
15417
15418
.....
15458
15459
15460
15461
15462
15463
15464



15465
15466
15467
15468
15469
15470
15471
.....
20993
20994
20995
20996
20997
20998
20999
21000
21001
21002
21003
21004
21005
21006
21007
.....
21047
21048
21049
21050
21051
21052
21053
21054
21055
21056
21057
21058
21059
21060
21061
.....
21370
21371
21372
21373
21374
21375
21376
21377
21378
21379
21380
21381
21382
21383
21384
.....
22384
22385
22386
22387
22388
22389
22390
22391
22392
22393
22394
22395
22396
22397
22398
.....
22438
22439
22440
22441
22442
22443
22444
22445
22446
22447
22448
22449
22450
22451
22452
.....
24507
24508
24509
24510
24511
24512
24513
24514
24515
24516
24517
24518
24519
24520
24521
.....
27150
27151
27152
27153
27154
27155
27156
27157
27158
27159
27160
27161
27162
27163
27164
.....
27256
27257
27258
27259
27260
27261
27262
27263
27264
27265
27266
27267
27268
27269
27270
.....
27845
27846
27847
27848
27849
27850
27851
27852
27853
27854
27855
27856
27857
27858
27859
.....
31752
31753
31754
31755
31756
31757
31758
31759
31760
31761
31762
31763
31764
31765
31766
.....
36246
36247
36248
36249
36250
36251
36252
36253
36254
36255
36256
36257
36258
36259
36260
.....
38983
38984
38985
38986
38987
38988
38989
38990
38991
38992
38993
38994
38995
38996
38997
.....
66349
66350
66351
66352
66353
66354
66355
66356
66357
66358
66359
66360
66361
66362
66363
.....
71703
71704
71705
71706
71707
71708
71709
71710
71711
71712
71713
71714
71715
71716
71717
.....
74703
74704
74705
74706
74707
74708
74709
74710
74711
74712
74713
74714
74715
74716
74717
.....
75603
75604
75605
75606
75607
75608
75609
75610
75611
75612
75613
75614
75615
75616
75617
.....
76377
76378
76379
76380
76381
76382
76383
76384
76385
76386
76387
76388
76389
76390
76391
.....
77831
77832
77833
77834
77835
77836
77837
77838
77839
77840
77841
77842
77843
77844
77845
.....
78544
78545
78546
78547
78548
78549
78550
78551
78552
78553
78554
78555
78556
78557
78558
.....
78652
78653
78654
78655
78656
78657
78658
78659
78660
78661
78662
78663
78664
78665
78666
.....
79026
79027
79028
79029
79030
79031
79032
79033
79034
79035
79036
79037
79038
79039
79040
.....
80609
80610
80611
80612
80613
80614
80615
80616
80617
80618
80619
80620
80621
80622
80623
.....
80891
80892
80893
80894
80895
80896
80897
80898
80899
80900
80901
80902
80903
80904
80905
.....
82515
82516
82517
82518
82519
82520
82521
82522
82523
82524
82525
82526
82527
82528
82529
.....
82622
82623
82624
82625
82626
82627
82628
82629
82630
82631
82632
82633
82634
82635
82636
.....
82796
82797
82798
82799
82800
82801
82802
82803
82804
82805
82806
82807
82808
82809
82810
.....
83060
83061
83062
83063
83064
83065
83066
83067
83068
83069
83070
83071
83072
83073
83074
.....
83384
83385
83386
83387
83388
83389
83390
83391
83392
83393
83394
83395
83396
83397
83398
.....
88327
88328
88329
88330
88331
88332
88333
88334
88335
88336
88337
88338
88339
88340
88341
.....
88939
88940
88941
88942
88943
88944
88945
88946
88947
88948
88949
88950
88951
88952
88953
.....
91565
91566
91567
91568
91569
91570
91571
91572
91573
91574
91575
91576
91577
91578
91579
.....
92317
92318
92319
92320
92321
92322
92323
92324
92325
92326
92327
92328
92329
92330
92331
.....
92371
92372
92373
92374
92375
92376
92377
92378
92379
92380
92381
92382
92383
92384
92385
.....
96020
96021
96022
96023
96024
96025
96026
96027
96028
96029
96030
96031
96032
96033
96034
96035
96036
.....
98021
98022
98023
98024
98025
98026
98027
98028
98029
98030
98031
98032
98033
98034
98035
98036
98037
......
100417
100418
100419
100420
100421
100422
100423
100424
100425
100426
100427
100428
100429
100430
100431
......
107151
107152
107153
107154
107155
107156
107157
107158
107159
107160
107161
107162
107163
107164
107165
......
111224
111225
111226
111227
111228
111229
111230
111231
111232
111233
111234
111235
111236
111237
111238
......
111543
111544
111545
111546
111547
111548
111549
111550
111551
111552
111553
111554
111555
111556
111557
111558
111559
......
111600
111601
111602
111603
111604
111605
111606
111607
111608
111609
111610
111611
111612
111613
111614
......
113284
113285
113286
113287
113288
113289
113290
113291
113292
113293
113294
113295
113296
113297
113298
......
114641
114642
114643
114644
114645
114646
114647
114648
114649
114650
114651
114652
114653
114654
114655
......
120213
120214
120215
120216
120217
120218
120219
120220
120221
120222
120223
120224
120225
120226
120227
120228
120229
......
120269
120270
120271
120272
120273
120274
120275



120276
120277
120278
120279
120280
120281
120282
......
122078
122079
122080
122081
122082
122083
122084
122085
122086
122087
122088
122089
122090
122091
122092
......
124351
124352
124353
124354
124355
124356
124357
124358
124359
124360
124361
124362
124363
124364
124365
......
125260
125261
125262
125263
125264
125265
125266
125267
125268
125269
125270
125271
125272
125273
125274
......
125742
125743
125744
125745
125746
125747
125748
125749
125750
125751
125752
125753
125754
125755
125756
......
125850
125851
125852
125853
125854
125855
125856
125857
125858
125859
125860
125861
125862
125863
125864
......
129389
129390
129391
129392
129393
129394
129395
129396
129397
129398
129399
129400
129401
129402
129403
......
130036
130037
130038
130039
130040
130041
130042
130043
130044
130045
130046
130047
130048
130049
130050
......
134796
134797
134798
134799
134800
134801
134802
134803
134804
134805
134806
134807
134808
134809
134810
......
135012
135013
135014
135015
135016
135017
135018
135019
135020
135021
135022
135023
135024
135025
135026
......
143486
143487
143488
143489
143490
143491
143492
143493
143494
143495
143496
143497
143498
143499
143500
......
144469
144470
144471
144472
144473
144474
144475
144476
144477
144478
144479
144480
144481
144482
144483
......
148954
148955
148956
148957
148958
148959
148960
148961
148962
148963
148964
148965
148966
148967
148968
......
150962
150963
150964
150965
150966
150967
150968
150969
150970
150971
150972
150973
150974
150975
150976
......
151765
151766
151767
151768
151769
151770
151771
151772
151773



















































151774
151775
151776
151777
151778
151779
151780
......
154460
154461
154462
154463
154464
154465
154466
154467
154468
154469
154470
154471
154472
154473
154474
......
155152
155153
155154
155155
155156
155157
155158
155159
155160



















































155161
155162
155163
155164
155165
155166
155167
155168
155169
......
156012
156013
156014
156015
156016
156017
156018
156019
156020
156021
156022
156023
156024
156025
156026
......
156227
156228
156229
156230
156231
156232
156233
156234
156235
156236
156237
156238
156239
156240
156241
......
156386
156387
156388
156389
156390
156391
156392
156393
156394
156395
156396
156397
156398
156399
156400
......
157309
157310
157311
157312
157313
157314
157315
157316
157317
157318
157319
157320
157321
157322
157323
......
159265
159266
159267
159268
159269
159270
159271
159272
159273
159274
159275
159276
159277
159278
159279
......
163360
163361
163362
163363
163364
163365
163366
163367
163368
163369
163370
163371
163372
163373
163374
......
167444
167445
167446
167447
167448
167449
167450
167451
167452
167453
167454
167455
167456
167457
167458
......
177166
177167
177168
177169
177170
177171
177172
177173
177174
177175
177176
177177
177178
177179
177180
......
188820
188821
188822
188823
188824
188825
188826
188827
188828
188829
188830
188831
188832
188833
188834
......
193420
193421
193422
193423
193424
193425
193426
193427
193428
193429
193430
193431
193432
193433
193434
193435
......
193458
193459
193460
193461
193462
193463
193464
193465
193466
193467
193468
193469
193470
193471
193472
193473
......
197412
197413
197414
197415
197416
197417
197418
197419
197420
197421
197422
197423
197424
197425
197426
......
206543
206544
206545
206546
206547
206548
206549
206550
206551
206552
206553
206554
206555
206556
206557
......
207383
207384
207385
207386
207387
207388
207389
207390
207391
207392
207393
207394
207395
207396
207397
......
208657
208658
208659
208660
208661
208662
208663
208664
208665
208666
208667
208668
208669
208670
208671
......
209797
209798
209799
209800
209801
209802
209803
209804
209805
209806
209807
209808
209809
209810
209811
......
210607
210608
210609
210610
210611
210612
210613
210614
210615
210616
210617
210618
210619
210620
210621
......
211879
211880
211881
211882
211883
211884
211885
211886
211887
















































211888
211889
211890
211891
211892
211893
211894
......
211989
211990
211991
211992
211993
211994
211995
211996
211997
211998
211999
212000
212001
212002
212003
......
216180
216181
216182
216183
216184
216185
216186
216187
216188
216189
216190
216191
216192
216193
216194
......
220306
220307
220308
220309
220310
220311
220312
220313
220314
220315
220316
220317
220318
220319
220320
......
223303
223304
223305
223306
223307
223308
223309
223310
223311
223312
223313
223314
223315
223316
223317
......
227906
227907
227908
227909
227910
227911
227912
227913
227914
227915
227916
227917
227918
227919
227920
......
231894
231895
231896
231897
231898
231899
231900
231901
231902
231903
231904
231905
231906
231907
231908
......
232920
232921
232922
232923
232924
232925
232926
232927
232928
232929
232930
232931
232932
232933
232934
232935
232936
......
233790
233791
233792
233793
233794
233795
233796
233797
233798
233799
233800
233801
233802
233803
233804
......
233844
233845
233846
233847
233848
233849
233850
233851
233852
233853
233854
233855
233856
233857
233858
......
241814
241815
241816
241817
241818
241819
241820
241821
241822
241823
241824
241825
241826
241827
241828
......
246989
246990
246991
246992
246993
246994
246995
246996
246997
246998
246999
247000
247001
247002
247003
......
247097
247098
247099
247100
247101
247102
247103
247104
247105
247106
247107
247108
247109
247110
247111
......
247487
247488
247489
247490
247491
247492
247493
247494
247495
247496
247497
247498
247499
247500
247501
......
248211
248212
248213
248214
248215
248216
248217
248218
248219
248220
248221
248222
248223
248224
248225
......
249103
249104
249105
249106
249107
249108
249109
249110
249111
249112
249113
249114
249115
249116
249117
......
250085
250086
250087
250088
250089
250090
250091
250092
250093
250094
250095
250096
250097
250098
250099
......
251683
251684
251685
251686
251687
251688
251689
251690
251691
251692
251693
251694
251695
251696
251697
......
252717
252718
252719
252720
252721
252722
252723
252724
252725
252726
252727
252728
252729
252730
252731
......
252933
252934
252935
252936
252937
252938
252939
252940
252941
252942
252943
252944
252945
252946
252947
......
253107
253108
253109
253110
253111
253112
253113
253114
253115
253116
253117
253118
253119
253120
253121
......
258957
258958
258959
258960
258961
258962
258963
258964
258965
258966
258967
258968
258969
258970
258971
......
259011
259012
259013
259014
259015
259016
259017
259018
259019
259020
259021
259022
259023
259024
259025
......
259433
259434
259435
259436
259437
259438
259439
259440
259441
259442
259443
259444
259445
259446
259447
......
259724
259725
259726
259727
259728
259729
259730
259731
259732
259733
259734
259735
259736
259737
259738
......
260825
260826
260827
260828
260829
260830
260831
260832
260833
260834
260835
260836
260837
260838
260839
......
263074
263075
263076
263077
263078
263079
263080
263081
263082
263083
263084
263085
263086
263087
263088
......
267489
267490
267491
267492
267493
267494
267495
267496
267497
267498
267499
267500
267501
267502
267503
......
269270
269271
269272
269273
269274
269275
269276
269277
269278
269279
269280
269281
269282
269283
269284
......
269324
269325
269326
269327
269328
269329
269330
269331
269332
269333
269334
269335
269336
269337
269338
......
269486
269487
269488
269489
269490
269491
269492
269493
269494


















































269495
269496
269497
269498
269499
269500
269501
......
270311
270312
270313
270314
270315
270316
270317
270318
270319
270320
270321
270322
270323
270324
270325
......
270809
270810
270811
270812
270813
270814
270815
270816
270817
270818
270819
270820
270821
270822
270823
......
275564
275565
275566
275567
275568
275569
275570
275571
275572
275573
275574
275575
275576
275577
275578
......
275773
275774
275775
275776
275777
275778
275779
275780
275781


















































275782
275783
275784
275785
275786
275787
275788
......
275991
275992
275993
275994
275995
275996
275997
275998
275999
276000
276001
276002
276003
276004
276005
......
277516
277517
277518
277519
277520
277521
277522
277523
277524
277525
277526
277527
277528
277529
277530
......
282596
282597
282598
282599
282600
282601
282602
282603
282604
282605
282606
282607
282608
282609
282610
......
284333
284334
284335
284336
284337
284338
284339
284340
284341
284342
284343
284344
284345
284346
284347
284348
......
284385
284386
284387
284388
284389
284390
284391


284392
284393
284394
284395
284396
284397
284398
......
289268
289269
289270
289271
289272
289273
289274
289275
289276
289277
289278
289279
289280
289281
289282
......
289801
289802
289803
289804
289805
289806
289807
289808
289809
289810
289811
289812
289813
289814
289815
......
291282
291283
291284
291285
291286
291287
291288
291289
291290
291291
291292
291293
291294
291295
291296
......
291505
291506
291507
291508
291509
291510
291511
291512
291513
291514
291515
291516
291517
291518
291519
......
291776
291777
291778
291779
291780
291781
291782
291783
291784
291785
291786
291787
291788
291789
291790
......
293412
293413
293414
293415
293416
293417
293418
293419
293420
293421
293422
293423
293424
293425
293426
......
293787
293788
293789
293790
293791
293792
293793
293794
293795
293796
293797
293798
293799
293800
293801
......
294000
294001
294002
294003
294004
294005
294006
294007
294008
294009
294010
294011
294012
294013
294014
......
294054
294055
294056
294057
294058
294059
294060
294061
294062
294063
294064
294065
294066
294067
294068
......
300357
300358
300359
300360
300361
300362
300363
300364
300365
300366
300367
300368
300369
300370
300371
......
300465
300466
300467
300468
300469
300470
300471
300472
300473
300474
300475
300476
300477
300478
300479
......
301447
301448
301449
301450
301451
301452
301453
301454
301455
301456
301457
301458
301459
301460
301461
......
301501
301502
301503
301504
301505
301506
301507
301508
301509
301510
301511
301512
301513
301514
301515
......
312161
312162
312163
312164
312165
312166
312167
312168
312169
312170
312171
312172
312173
312174
312175
......
312907
312908
312909
312910
312911
312912
312913
312914
312915
312916
312917
312918
312919
312920
312921
......
314156
314157
314158
314159
314160
314161
314162
314163
314164
314165
314166
314167
314168
314169
314170
......
316766
316767
316768
316769
316770
316771
316772
316773
316774
316775
316776
316777
316778
316779
316780
......
316874
316875
316876
316877
316878
316879
316880
316881
316882
316883
316884
316885
316886
316887
316888
......
319582
319583
319584
319585
319586
319587
319588
319589
319590
319591
319592
319593
319594
319595
319596
......
320835
320836
320837
320838
320839
320840
320841
320842
320843
320844
320845
320846
320847
320848
320849
......
321051
321052
321053
321054
321055
321056
321057
321058
321059
321060
321061
321062
321063
321064
321065
......
321156
321157
321158
321159
321160
321161
321162
321163
321164
321165
321166
321167
321168
321169
321170
......
321887
321888
321889
321890
321891
321892
321893
321894
321895
321896
321897
321898
321899
321900
321901
......
322479
322480
322481
322482
322483
322484
322485
322486
322487
322488
322489
322490
322491
322492
322493
......
324379
324380
324381
324382
324383
324384
324385
324386
324387
324388
324389
324390
324391
324392
324393
......
325135
325136
325137
325138
325139
325140
325141
325142
325143
325144
325145
325146
325147
325148
325149
......
326019
326020
326021
326022
326023
326024
326025
326026
326027
326028
326029
326030
326031
326032
326033
......
326178
326179
326180
326181
326182
326183
326184
326185
326186
326187
326188
326189
326190
326191
326192
......
326447
326448
326449
326450
326451
326452
326453
326454
326455
326456
326457
326458
326459
326460
326461
......
326824
326825
326826
326827
326828
326829
326830
326831
326832
326833
326834
326835
326836
326837
326838
......
328380
328381
328382
328383
328384
328385
328386
328387
328388
328389
328390
328391
328392
328393
328394
......
331448
331449
331450
331451
331452
331453
331454
331455
331456
331457
331458
331459
331460
331461
331462
......
332624
332625
332626
332627
332628
332629
332630
332631
332632
332633
332634
332635
332636
332637
332638
......
335521
335522
335523
335524
335525
335526
335527
335528
335529
335530
335531
335532
335533
335534
335535
......
335789
335790
335791
335792
335793
335794
335795
335796
335797
335798
335799
335800
335801
335802
335803
......
339199
339200
339201
339202
339203
339204
339205
339206
339207
339208
339209
339210
339211
339212
339213
......
344111
344112
344113
344114
344115
344116
344117
344118
344119
344120
344121
344122
344123
344124
344125
......
344861
344862
344863
344864
344865
344866
344867
344868
344869
344870
344871
344872
344873
344874
344875
......
350793
350794
350795
350796
350797
350798
350799
350800
350801
350802
350803
350804
350805
350806
350807
......
352189
352190
352191
352192
352193
352194
352195
352196
352197
352198
352199
352200
352201
352202
352203
......
353392
353393
353394
353395
353396
353397
353398
353399
353400
353401
353402
353403
353404
353405
353406
......
357571
357572
357573
357574
357575
357576
357577
357578
357579
357580
357581
357582
357583
357584
357585
......
360150
360151
360152
360153
360154
360155
360156
360157
360158
360159
360160
360161
360162
360163
360164
......
362055
362056
362057
362058
362059
362060
362061
362062
362063
362064
362065
362066
362067
362068
362069
......
363025
363026
363027
363028
363029
363030
363031
363032
363033
363034
363035
363036
363037
363038
363039
......
363707
363708
363709
363710
363711
363712
363713
363714
363715
363716
363717
363718
363719
363720
363721
......
371246
371247
371248
371249
371250
371251
371252
371253
371254
371255
371256
371257
371258
371259
371260
......
372001
372002
372003
372004
372005
372006
372007
372008
372009
372010
372011
372012
372013
372014
372015
......
374286
374287
374288
374289
374290
374291
374292
374293
374294
374295
374296
374297
374298
374299
374300
......
374626
374627
374628
374629
374630
374631
374632
374633
374634
374635
374636
374637
374638
374639
374640
......
375931
375932
375933
375934
375935
375936
375937
375938
375939
375940
375941
375942
375943
375944
375945
......
376038
376039
376040
376041
376042
376043
376044
376045
376046
376047
376048
376049
376050
376051
376052
......
376891
376892
376893
376894
376895
376896
376897
376898
376899
376900
376901
376902
376903
376904
376905
......
377534
377535
377536
377537
377538
377539
377540
377541
377542
377543
377544
377545
377546
377547
377548
......
379240
379241
379242
379243
379244
379245
379246
379247
379248
379249
379250
379251
379252
379253
379254
......
380713
380714
380715
380716
380717
380718
380719
380720
380721























































380722
380723
380724
380725
380726
380727
380728
......
386989
386990
386991
386992
386993
386994
386995
386996
386997
386998
386999
387000
387001
387002
387003
......
387147
387148
387149
387150
387151
387152
387153
387154
387155
387156
387157
387158
387159
387160
387161
......
387896
387897
387898
387899
387900
387901
387902
387903
387904
387905
387906
387907
387908
387909
387910
......
389340
389341
389342
389343
389344
389345
389346
389347
389348
389349
389350
389351
389352
389353
389354
......
392247
392248
392249
392250
392251
392252
392253
392254
392255
392256
392257
392258
392259
392260
392261
......
392511
392512
392513
392514
392515
392516
392517
392518
392519
392520
392521
392522
392523
392524
392525
......
397419
397420
397421
397422
397423
397424
397425
397426
397427
397428
397429
397430
397431
397432
397433
......
397521
397522
397523
397524
397525
397526
397527
397528
397529
397530
397531
397532
397533
397534
397535
......
398270
398271
398272
398273
398274
398275
398276
398277
398278
398279
398280
398281
398282
398283
398284
......
402299
402300
402301
402302
402303
402304
402305
402306
402307
402308
402309
402310
402311
402312
402313
......
404389
404390
404391
404392
404393
404394
404395
404396
404397
404398
404399
404400
404401
404402
404403
......
404867
404868
404869
404870
404871
404872
404873
404874
404875
404876
404877
404878
404879
404880
404881
......
404930
404931
404932
404933
404934
404935
404936
404937
404938
404939
404940
404941
404942
404943
404944
......
405355
405356
405357
405358
405359
405360
405361
405362
405363
405364
405365
405366
405367
405368
405369
......
406247
406248
406249
406250
406251
406252
406253
406254
406255
406256
406257
406258
406259
406260
406261
......
409510
409511
409512
409513
409514
409515
409516
409517
409518
409519
409520
409521
409522
409523
409524
......
411705
411706
411707
411708
411709
411710
411711
411712
411713
411714
411715
411716
411717
411718
411719
......
412291
412292
412293
412294
412295
412296
412297
412298
412299
412300
412301
412302
412303
412304
412305
......
413360
413361
413362
413363
413364
413365
413366
413367
413368
413369
413370
413371
413372
413373
413374
413375
413376
413377
413378
413379
413380
413381
413382
413383
413384
413385
413386
413387
413388
413389
......
413430
413431
413432
413433
413434
413435
413436
413437
413438
413439
413440
413441
413442
413443
413444
......
413589
413590
413591
413592
413593
413594
413595
413596
413597
413598
413599
413600
413601
413602
413603
......
415492
415493
415494
415495
415496
415497
415498
415499
415500
415501
415502
415503
415504
415505
415506
......
416024
416025
416026
416027
416028
416029
416030
416031
416032
416033
416034
416035
416036
416037
416038
......
416363
416364
416365
416366
416367
416368
416369
416370
416371
416372
416373
416374
416375
416376
416377
......
417553
417554
417555
417556
417557
417558
417559
417560
417561
417562
417563
417564
417565
417566
417567
......
418037
418038
418039
418040
418041
418042
418043
418044
418045
418046
418047
418048
418049
418050
418051
......
420546
420547
420548
420549
420550
420551
420552
420553
420554
420555
420556
420557
420558
420559
420560
......
424334
424335
424336
424337
424338
424339
424340
424341
424342
424343
424344
424345
424346
424347
424348
......
424600
424601
424602
424603
424604
424605
424606
424607
424608
424609
424610
424611
424612
424613
424614
......
429375
429376
429377
429378
429379
429380
429381
429382
429383
429384
429385
429386
429387
429388
429389
......
433109
433110
433111
433112
433113
433114
433115
433116
433117
433118
433119
433120
433121
433122
433123
......
434672
434673
434674
434675
434676
434677
434678
434679
434680
434681
434682
434683
434684
434685
434686
......
435383
435384
435385
435386
435387
435388
435389
435390
435391
435392
435393
435394
435395
435396
435397
......
438673
438674
438675
438676
438677
438678
438679
438680
438681
438682
438683
438684
438685
438686
438687
......
438994
438995
438996
438997
438998
438999
439000
439001
439002
439003
439004
439005
439006
439007
439008
......
439156
439157
439158
439159
439160
439161
439162
439163
439164
439165
439166
439167
439168
439169
439170
......
440037
440038
440039
440040
440041
440042
440043
440044
440045
440046
440047
440048
440049
440050
440051
......
440746
440747
440748
440749
440750
440751
440752
440753
440754
440755
440756
440757
440758
440759
440760
......
441074
441075
441076
441077
441078
441079
441080
441081
441082
441083
441084
441085
441086
441087
441088



abaisser	1_it_q__a
_	infi	abaisser
_	ppre	abaissant
_	ipre 1sg	abaisse
_	ipre 3sg	abaisse
_	spre 1sg	abaisse
_	spre 3sg	abaisse
................................................................................
_	ppas mas pl	abordés
_	ppas fem sg	abordée
_	ppas fem pl	abordées
$
aborner	1__t___zz
_	infi	aborner
$
aboter	1_i_n__zz
_	infi	aboter



















































$
abotter	1_i_n__zz
_	infi	abotter



















































$
aboucher	1__t_q_zz
_	infi	aboucher
_	ppre	abouchant
_	ipre 1sg	abouche
_	ipre 3sg	abouche
_	spre 1sg	abouche
................................................................................
_	ppas mas sg	abricoté
_	ppas mas pl	abricotés
_	ppas fem sg	abricotée
_	ppas fem pl	abricotées
$
abrier	1__t_q_zz
_	infi	abrier



$
abriter	1__t_q_zz
_	infi	abriter
_	ppre	abritant
_	ipre 1sg	abrite
_	ipre 3sg	abrite
_	spre 1sg	abrite
................................................................................
_	impe 1pl	abstenons
_	impe 2pl	abstenez
_	ppas mas sg	abstenu
_	ppas mas pl	abstenus
_	ppas fem sg	abstenue
_	ppas fem pl	abstenues
$
abstraire	3__tnq__a
_	infi	abstraire
_	ppre	abstrayant
_	ppas mas sg	abstrait
_	ppas mas pl	abstraits
_	ppas fem sg	abstraite
_	ppas fem pl	abstraites
_	ipre 1sg	abstrais
................................................................................
_	spre 1sg	abstraie
_	spre 3sg	abstraie
_	spre 2sg	abstraies
_	impe 2sg	abstrais
_	impe 1pl	abstrayons
_	impe 2pl	abstrayez
$
abuser	1__tnq_zz
_	infi	abuser
_	ppre	abusant
_	ipre 1sg	abuse
_	ipre 3sg	abuse
_	spre 1sg	abuse
_	spre 3sg	abuse
_	ipre 1isg	abusè
................................................................................
_	ppas mas pl	accotés
_	ppas fem sg	accotée
_	ppas fem pl	accotées
$
accouardir	2__t_q_zz
_	infi	accouardir
$
accoucher	1_itn__zz
_	infi	accoucher
_	ppre	accouchant
_	ipre 1sg	accouche
_	ipre 3sg	accouche
_	spre 1sg	accouche
_	spre 3sg	accouche
_	ipre 1isg	accouchè
................................................................................
_	ppas mas pl	accrochés
_	ppas fem sg	accrochée
_	ppas fem pl	accrochées
$
accroire	3__t___zz
_	infi	accroire
$
accroitre	3__tnq__a
_	infi	accroitre
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
................................................................................
_	simp 1pl	accrussions
_	simp 2pl	accrussiez
_	simp 3pl	accrussent
_	impe 2sg	accrois
_	impe 1pl	accroissons
_	impe 2pl	accroissez
$
accroître	3__tnq__a
_	infi	accroître
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
................................................................................
_	impe 1pl	achevons
_	impe 2pl	achevez
_	ppas mas sg	achevé
_	ppas mas pl	achevés
_	ppas fem sg	achevée
_	ppas fem pl	achevées
$
achopper	1___nq_zz
_	infi	achopper
_	ppre	achoppant
_	ipre 1sg	achoppe
_	ipre 3sg	achoppe
_	spre 1sg	achoppe
_	spre 3sg	achoppe
_	ipre 1isg	achoppè
................................................................................
_	simp 1pl	admissions
_	simp 2pl	admissiez
_	simp 3pl	admissent
_	impe 2sg	admets
_	impe 1pl	admettons
_	impe 2pl	admettez
$
administrationaliser	1__t_q_zz
_	infi	administrationaliser
$
administrer	1__t_q_zz
_	infi	administrer
_	ppre	administrant
_	ipre 1sg	administre
_	ipre 3sg	administre
................................................................................
_	impe 1pl	affourrageons
_	impe 2pl	affourragez
_	ppas mas sg	affourragé
_	ppas mas pl	affourragés
_	ppas fem sg	affourragée
_	ppas fem pl	affourragées
$
affranchir	2_itnq__a
_	infi	affranchir
_	ppre	affranchissant
_	ipre 1sg	affranchis
_	ipre 2sg	affranchis
_	ipsi 1sg	affranchis
_	ipsi 2sg	affranchis
_	ipre 3sg	affranchit
................................................................................
_	simp 2pl	agiotassiez
_	simp 3pl	agiotassent
_	impe 2sg	agiote
_	impe 1pl	agiotons
_	impe 2pl	agiotez
_	ppas epi inv	agioté
$
agir	2_i_____a
_	infi	agir
_	ppre	agissant
_	ipre 1sg	agis
_	ipre 2sg	agis
_	ipsi 1sg	agis
_	ipsi 2sg	agis
_	ipre 3sg	agit
................................................................................
_	impe 1pl	agrandissons
_	impe 2pl	agrandissez
_	ppas mas sg	agrandi
_	ppas mas pl	agrandis
_	ppas fem sg	agrandie
_	ppas fem pl	agrandies
$
agréer	1__tn__zz
_	infi	agréer
_	ppre	agréant
_	ipre 1sg	agrée
_	ipre 3sg	agrée
_	spre 1sg	agrée
_	spre 3sg	agrée
_	ipre 1isg	agréè
................................................................................
_	impe 1pl	alignons
_	impe 2pl	alignez
_	ppas mas sg	aligné
_	ppas mas pl	alignés
_	ppas fem sg	alignée
_	ppas fem pl	alignées
$
alimenter	1__tnq__a
_	infi	alimenter
_	ppre	alimentant
_	ipre 1sg	alimente
_	ipre 3sg	alimente
_	spre 1sg	alimente
_	spre 3sg	alimente
_	ipre 1isg	alimentè
................................................................................
_	spre 3pl	aillent
_	simp 1sg	allasse
_	simp 2sg	allasses
_	simp 3sg	allât
_	simp 1pl	allassions
_	simp 2pl	allassiez
_	simp 3pl	allassent
_	impe 1pl	allons
_	impe 2sg	va

_	impe 2pl	allez
$
allier	1__t_q_zz
_	infi	allier
_	ppre	alliant
_	ipre 1sg	allie
_	ipre 3sg	allie
................................................................................
_	impe 1pl	amenons
_	impe 2pl	amenez
_	ppas mas sg	amené
_	ppas mas pl	amenés
_	ppas fem sg	amenée
_	ppas fem pl	amenées
$
aménuiser	1__t___zz
_	infi	aménuiser
$
amenuiser	1__t___zz
_	infi	amenuiser
_	ppre	amenuisant
_	ipre 1sg	amenuise
_	ipre 3sg	amenuise
_	spre 1sg	amenuise
_	spre 3sg	amenuise
................................................................................
_	impe 2sg	amenuise
_	impe 1pl	amenuisons
_	impe 2pl	amenuisez
_	ppas mas sg	amenuisé
_	ppas mas pl	amenuisés
_	ppas fem sg	amenuisée
_	ppas fem pl	amenuisées



$
américaniser	1__t_q_zz
_	infi	américaniser
_	ppre	américanisant
_	ipre 1sg	américanise
_	ipre 3sg	américanise
_	spre 1sg	américanise
................................................................................
_	impe 1pl	apprêtons
_	impe 2pl	apprêtez
_	ppas mas sg	apprêté
_	ppas mas pl	apprêtés
_	ppas fem sg	apprêtée
_	ppas fem pl	apprêtées
$
apprivoiser	1_itnq_zz
_	infi	apprivoiser
_	ppre	apprivoisant
_	ipre 1sg	apprivoise
_	ipre 3sg	apprivoise
_	spre 1sg	apprivoise
_	spre 3sg	apprivoise
_	ipre 1isg	apprivoisè
................................................................................
_	impe 1pl	apprivoisons
_	impe 2pl	apprivoisez
_	ppas mas sg	apprivoisé
_	ppas mas pl	apprivoisés
_	ppas fem sg	apprivoisée
_	ppas fem pl	apprivoisées
$
approcher	1_itnq__a
_	infi	approcher
_	ppre	approchant
_	ipre 1sg	approche
_	ipre 3sg	approche
_	spre 1sg	approche
_	spre 3sg	approche
_	ipre 1isg	approchè
................................................................................
_	impe 1pl	approximons
_	impe 2pl	approximez
_	ppas mas sg	approximé
_	ppas mas pl	approximés
_	ppas fem sg	approximée
_	ppas fem pl	approximées
$
appuyer	1_itnq__a
_	infi	appuyer
_	ppre	appuyant
_	ipre 1sg	appuie
_	ipre 3sg	appuie
_	spre 1sg	appuie
_	spre 3sg	appuie
_	ipre 1isg	appuyè
................................................................................
_	impe 1pl	argougnons
_	impe 2pl	argougnez
_	ppas mas sg	argougné
_	ppas mas pl	argougnés
_	ppas fem sg	argougnée
_	ppas fem pl	argougnées
$
arguer	1__tn__zz
_	infi	arguer
_	ppre	arguant
_	ipre 1sg	argue
_	ipre 3sg	argue
_	spre 1sg	argue
_	spre 3sg	argue
_	ipre 1isg	arguè
................................................................................
_	impe 1pl	arguons
_	impe 2pl	arguez
_	ppas mas sg	argué
_	ppas mas pl	argués
_	ppas fem sg	arguée
_	ppas fem pl	arguées
$
argüer	1__tn__zz
_	infi	argüer
_	ppre	argüant
_	ipre 1sg	argüe
_	ipre 3sg	argüe
_	spre 1sg	argüe
_	spre 3sg	argüe
_	ipre 1isg	argüè
................................................................................
_	impe 1pl	asphyxions
_	impe 2pl	asphyxiez
_	ppas mas sg	asphyxié
_	ppas mas pl	asphyxiés
_	ppas fem sg	asphyxiée
_	ppas fem pl	asphyxiées
$
aspirer	1__tn__zz
_	infi	aspirer
_	ppre	aspirant
_	ipre 1sg	aspire
_	ipre 3sg	aspire
_	spre 1sg	aspire
_	spre 3sg	aspire
_	ipre 1isg	aspirè
................................................................................
_	impe 1pl	attelons
_	impe 2pl	attelez
_	ppas mas sg	attelé
_	ppas mas pl	attelés
_	ppas fem sg	attelée
_	ppas fem pl	attelées
$
attendre	3_itnq__a
_	infi	attendre
_	ppre	attendant
_	ppas mas sg	attendu
_	ppas mas pl	attendus
_	ppas fem sg	attendue
_	ppas fem pl	attendues
_	ipre 1sg	attends
................................................................................
_	impe 1pl	attendrissons
_	impe 2pl	attendrissez
_	ppas mas sg	attendri
_	ppas mas pl	attendris
_	ppas fem sg	attendrie
_	ppas fem pl	attendries
$
attenter	1_i_n__zz
_	infi	attenter
_	ppre	attentant
_	ipre 1sg	attente
_	ipre 3sg	attente
_	spre 1sg	attente
_	spre 3sg	attente
_	ipre 1isg	attentè
................................................................................
_	impe 1pl	attitrons
_	impe 2pl	attitrez
_	ppas mas sg	attitré
_	ppas mas pl	attitrés
_	ppas fem sg	attitrée
_	ppas fem pl	attitrées
$
attoucher	1__tnq_zz
_	infi	attoucher
_	ppre	attouchant
_	ipre 1sg	attouche
_	ipre 3sg	attouche
_	spre 1sg	attouche
_	spre 3sg	attouche
_	ipre 1isg	attouchè
................................................................................
_	simp 2pl	badgeassiez
_	simp 3pl	badgeassent
_	impe 2sg	badge
_	impe 1pl	badgeons
_	impe 2pl	badgez
_	ppas epi inv	badgé
$
badigeonner	1__tnq_zz
_	infi	badigeonner
_	ppre	badigeonnant
_	ipre 1sg	badigeonne
_	ipre 3sg	badigeonne
_	spre 1sg	badigeonne
_	spre 3sg	badigeonne
_	ipre 1isg	badigeonnè
................................................................................
_	impe 1pl	bâtonnons
_	impe 2pl	bâtonnez
_	ppas mas sg	bâtonné
_	ppas mas pl	bâtonnés
_	ppas fem sg	bâtonnée
_	ppas fem pl	bâtonnées
$
battre	3_itnq__a
_	infi	battre
_	ppre	battant
_	ppas mas sg	battu
_	ppas mas pl	battus
_	ppas fem sg	battue
_	ppas fem pl	battues
_	ipre 1sg	bats
................................................................................
_	impe 1pl	bidons
_	impe 2pl	bidez
_	ppas mas sg	bidé
_	ppas mas pl	bidés
_	ppas fem sg	bidée
_	ppas fem pl	bidées
$
bidonner	1__tnq_zz
_	infi	bidonner
_	ppre	bidonnant
_	ipre 1sg	bidonne
_	ipre 3sg	bidonne
_	spre 1sg	bidonne
_	spre 3sg	bidonne
_	ipre 1isg	bidonnè
................................................................................
_	simp 2pl	chialassiez
_	simp 3pl	chialassent
_	impe 2sg	chiale
_	impe 1pl	chialons
_	impe 2pl	chialez
_	ppas epi inv	chialé
$
chicaner	1_itnq_zz
_	infi	chicaner
_	ppre	chicanant
_	ipre 1sg	chicane
_	ipre 3sg	chicane
_	spre 1sg	chicane
_	spre 3sg	chicane
_	ipre 1isg	chicanè
................................................................................
_	impe 1pl	clientons
_	impe 2pl	clientez
_	ppas mas sg	clienté
_	ppas mas pl	clientés
_	ppas fem sg	clientée
_	ppas fem pl	clientées
$
cligner	1_itn__zz
_	infi	cligner
_	ppre	clignant
_	ipre 1sg	cligne
_	ipre 3sg	cligne
_	spre 1sg	cligne
_	spre 3sg	cligne
_	ipre 1isg	clignè
................................................................................
_	impe 1pl	cogitons
_	impe 2pl	cogitez
_	ppas mas sg	cogité
_	ppas mas pl	cogités
_	ppas fem sg	cogitée
_	ppas fem pl	cogitées
$
cogner	1__tnq_zz
_	infi	cogner
_	ppre	cognant
_	ipre 1sg	cogne
_	ipre 3sg	cogne
_	spre 1sg	cogne
_	spre 3sg	cogne
_	ipre 1isg	cognè
................................................................................
_	impe 1pl	collectivisons
_	impe 2pl	collectivisez
_	ppas mas sg	collectivisé
_	ppas mas pl	collectivisés
_	ppas fem sg	collectivisée
_	ppas fem pl	collectivisées
$
coller	1_itnq_zz
_	infi	coller
_	ppre	collant
_	ipre 1sg	colle
_	ipre 3sg	colle
_	spre 1sg	colle
_	spre 3sg	colle
_	ipre 1isg	collè
................................................................................
_	simp 2pl	comatassiez
_	simp 3pl	comatassent
_	impe 2sg	comate
_	impe 1pl	comatons
_	impe 2pl	comatez
_	ppas epi inv	comaté
$
combattre	3_itn___a
_	infi	combattre
_	ppre	combattant
_	ppas mas sg	combattu
_	ppas mas pl	combattus
_	ppas fem sg	combattue
_	ppas fem pl	combattues
_	ipre 1sg	combats
................................................................................
_	impe 1pl	compassons
_	impe 2pl	compassez
_	ppas mas sg	compassé
_	ppas mas pl	compassés
_	ppas fem sg	compassée
_	ppas fem pl	compassées
$
compatir	2___n___a
_	infi	compatir
_	ppre	compatissant
_	ipre 1sg	compatis
_	ipre 2sg	compatis
_	ipsi 1sg	compatis
_	ipsi 2sg	compatis
_	ipre 3sg	compatit
................................................................................
_	impe 1pl	compliquons
_	impe 2pl	compliquez
_	ppas mas sg	compliqué
_	ppas mas pl	compliqués
_	ppas fem sg	compliquée
_	ppas fem pl	compliquées
$
comploter	1_itn__zz
_	infi	comploter
_	ppre	complotant
_	ipre 1sg	complote
_	ipre 3sg	complote
_	spre 1sg	complote
_	spre 3sg	complote
_	ipre 1isg	complotè
................................................................................
_	impe 1pl	comportons
_	impe 2pl	comportez
_	ppas mas sg	comporté
_	ppas mas pl	comportés
_	ppas fem sg	comportée
_	ppas fem pl	comportées
$
composer	1_it_q_zz
_	infi	composer
_	ppre	composant
_	ipre 1sg	compose
_	ipre 3sg	compose
_	spre 1sg	compose
_	spre 3sg	compose
_	ipre 1isg	composè
................................................................................
_	impe 1pl	comptabilisons
_	impe 2pl	comptabilisez
_	ppas mas sg	comptabilisé
_	ppas mas pl	comptabilisés
_	ppas fem sg	comptabilisée
_	ppas fem pl	comptabilisées
$
compter	1_it_q_zz
_	infi	compter
_	ppre	comptant
_	ipre 1sg	compte
_	ipre 3sg	compte
_	spre 1sg	compte
_	spre 3sg	compte
_	ipre 1isg	comptè
................................................................................
_	impe 1pl	confédérons
_	impe 2pl	confédérez
_	ppas mas sg	confédéré
_	ppas mas pl	confédérés
_	ppas fem sg	confédérée
_	ppas fem pl	confédérées
$
conférer	1_itn__zz
_	infi	conférer
_	ppre	conférant
_	ipre 1sg	confère
_	ipre 3sg	confère
_	spre 1sg	confère
_	spre 3sg	confère
_	ipre 1isg	conférè
................................................................................
_	impe 1pl	configurons
_	impe 2pl	configurez
_	ppas mas sg	configuré
_	ppas mas pl	configurés
_	ppas fem sg	configurée
_	ppas fem pl	configurées
$
confiner	1___nq_zz
_	infi	confiner
_	ppre	confinant
_	ipre 1sg	confine
_	ipre 3sg	confine
_	spre 1sg	confine
_	spre 3sg	confine
_	ipre 1isg	confinè
................................................................................
_	impe 1pl	conscientisons
_	impe 2pl	conscientisez
_	ppas mas sg	conscientisé
_	ppas mas pl	conscientisés
_	ppas fem sg	conscientisée
_	ppas fem pl	conscientisées
$
conseiller	1__tn__zz
_	infi	conseiller
_	ppre	conseillant
_	ipre 1sg	conseille
_	ipre 3sg	conseille
_	spre 1sg	conseille
_	spre 3sg	conseille
_	ipre 1isg	conseillè
................................................................................
_	impe 1pl	consentons
_	impe 2pl	consentez
_	ppas mas sg	consenti
_	ppas mas pl	consentis
_	ppas fem sg	consentie
_	ppas fem pl	consenties
$
conserver	1__t_q_zz
_	infi	conserver
_	ppre	conservant
_	ipre 1sg	conserve
_	ipre 3sg	conserve
_	spre 1sg	conserve
_	spre 3sg	conserve
_	ipre 1isg	conservè
................................................................................
_	impe 1pl	consignons
_	impe 2pl	consignez
_	ppas mas sg	consigné
_	ppas mas pl	consignés
_	ppas fem sg	consignée
_	ppas fem pl	consignées
$
consister	1_i_n___a
_	infi	consister
_	ppre	consistant
_	ipre 1sg	consiste
_	ipre 3sg	consiste
_	spre 1sg	consiste
_	spre 3sg	consiste
_	ipre 1isg	consistè
................................................................................
_	simp 2pl	consonassiez
_	simp 3pl	consonassent
_	impe 2sg	consone
_	impe 1pl	consonons
_	impe 2pl	consonez
_	ppas epi inv	consoné
$
conspirer	1_itn__zz
_	infi	conspirer
_	ppre	conspirant
_	ipre 1sg	conspire
_	ipre 3sg	conspire
_	spre 1sg	conspire
_	spre 3sg	conspire
_	ipre 1isg	conspirè
................................................................................
_	impe 1pl	constipons
_	impe 2pl	constipez
_	ppas mas sg	constipé
_	ppas mas pl	constipés
_	ppas fem sg	constipée
_	ppas fem pl	constipées
$
constituer	1__t_q_zz
_	infi	constituer
_	ppre	constituant
_	ipre 1sg	constitue
_	ipre 3sg	constitue
_	spre 1sg	constitue
_	spre 3sg	constitue
_	ipre 1isg	constituè
................................................................................
_	impe 1pl	convulsionnons
_	impe 2pl	convulsionnez
_	ppas mas sg	convulsionné
_	ppas mas pl	convulsionnés
_	ppas fem sg	convulsionnée
_	ppas fem pl	convulsionnées
$
coopérer	1_i_n__zz
_	infi	coopérer
_	ppre	coopérant
_	ipre 1sg	coopère
_	ipre 3sg	coopère
_	spre 1sg	coopère
_	spre 3sg	coopère
_	ipre 1isg	coopérè
................................................................................
_	impe 1pl	copossédons
_	impe 2pl	copossédez
_	ppas mas sg	copossédé
_	ppas mas pl	copossédés
_	ppas fem sg	copossédée
_	ppas fem pl	copossédées
$
coprésider	1_itn___a
_	infi	coprésider
_	ppre	coprésidant
_	ipre 1sg	copréside
_	ipre 3sg	copréside
_	spre 1sg	copréside
_	spre 3sg	copréside
_	ipre 1isg	coprésidè
................................................................................
_	impe 1pl	coupellons
_	impe 2pl	coupellez
_	ppas mas sg	coupellé
_	ppas mas pl	coupellés
_	ppas fem sg	coupellée
_	ppas fem pl	coupellées
$
couper	1_itnq_zz
_	infi	couper
_	ppre	coupant
_	ipre 1sg	coupe
_	ipre 3sg	coupe
_	spre 1sg	coupe
_	spre 3sg	coupe
_	ipre 1isg	coupè
................................................................................
_	impe 1pl	couteaunons
_	impe 2pl	couteaunez
_	ppas mas sg	couteauné
_	ppas mas pl	couteaunés
_	ppas fem sg	couteaunée
_	ppas fem pl	couteaunées
$
couter	1_itn__zz
_	infi	couter
_	ppre	coutant
_	ipre 1sg	coute
_	ipre 3sg	coute
_	spre 1sg	coute
_	spre 3sg	coute
_	ipre 1isg	coutè
................................................................................
_	impe 1pl	coutons
_	impe 2pl	coutez
_	ppas mas sg	couté
_	ppas mas pl	coutés
_	ppas fem sg	coutée
_	ppas fem pl	coutées
$
coûter	1_itn__zz
_	infi	coûter
_	ppre	coûtant
_	ipre 1sg	coûte
_	ipre 3sg	coûte
_	spre 1sg	coûte
_	spre 3sg	coûte
_	ipre 1isg	coûtè
................................................................................
_	impe 1pl	crochetons
_	impe 2pl	crochetez
_	ppas mas sg	crocheté
_	ppas mas pl	crochetés
_	ppas fem sg	crochetée
_	ppas fem pl	crochetées
$
crocodiler	1_i_____a
_	infi	crocodiler
$
croire	3_itnq__a
_	infi	croire
_	ppre	croyant
_	ppas mas sg	cru
_	ppas mas pl	crus
_	ppas fem sg	crue
_	ppas fem pl	crues
................................................................................
_	impe 1pl	curetons
_	impe 2pl	curetez
_	ppas mas sg	cureté
_	ppas mas pl	curetés
_	ppas fem sg	curetée
_	ppas fem pl	curetées
$
cusser	1_i_____a
_	infi	cusser
$
customiser	1__t___zz
_	infi	customiser
_	ppre	customisant
_	ipre 1sg	customise
_	ipre 3sg	customise
_	spre 1sg	customise
_	spre 3sg	customise
................................................................................
_	impe 1pl	débâtissons
_	impe 2pl	débâtissez
_	ppas mas sg	débâti
_	ppas mas pl	débâtis
_	ppas fem sg	débâtie
_	ppas fem pl	débâties
$
débattre	3__tnq__a
_	infi	débattre
_	ppre	débattant
_	ppas mas sg	débattu
_	ppas mas pl	débattus
_	ppas fem sg	débattue
_	ppas fem pl	débattues
_	ipre 1sg	débats
................................................................................
_	impe 1pl	déchromons
_	impe 2pl	déchromez
_	ppas mas sg	déchromé
_	ppas mas pl	déchromés
_	ppas fem sg	déchromée
_	ppas fem pl	déchromées
$
décider	1__tnq_zz
_	infi	décider
_	ppre	décidant
_	ipre 1sg	décide
_	ipre 3sg	décide
_	spre 1sg	décide
_	spre 3sg	décide
_	ipre 1isg	décidè
................................................................................
_	impe 1pl	découennons
_	impe 2pl	découennez
_	ppas mas sg	découenné
_	ppas mas pl	découennés
_	ppas fem sg	découennée
_	ppas fem pl	découennées
$
découler	1_i_n__zz
_	infi	découler
_	ppre	découlant
_	ipre 1sg	découle
_	ipre 3sg	découle
_	spre 1sg	découle
_	spre 3sg	découle
_	ipre 1isg	découlè
................................................................................
_	simp 1pl	découvrissions
_	simp 2pl	découvrissiez
_	simp 3pl	découvrissent
_	impe 2sg	découvre
_	impe 1pl	découvrons
_	impe 2pl	découvrez
$
décrambuter	1_it___zz
_	infi	décrambuter
$
décramponner	1__t___zz
_	infi	décramponner
_	ppre	décramponnant
_	ipre 1sg	décramponne
_	ipre 3sg	décramponne
_	spre 1sg	décramponne
_	spre 3sg	décramponne
................................................................................
_	impe 1pl	décramponnons
_	impe 2pl	décramponnez
_	ppas mas sg	décramponné
_	ppas mas pl	décramponnés
_	ppas fem sg	décramponnée
_	ppas fem pl	décramponnées
$
décrapouiller	1__t_q_zz
_	infi	décrapouiller
$
décrasser	1__t_q_zz
_	infi	décrasser
_	ppre	décrassant
_	ipre 1sg	décrasse
_	ipre 3sg	décrasse
................................................................................
_	impe 1pl	décuvons
_	impe 2pl	décuvez
_	ppas mas sg	décuvé
_	ppas mas pl	décuvés
_	ppas fem sg	décuvée
_	ppas fem pl	décuvées
$
dédaigner	1__tn__zz
_	infi	dédaigner
_	ppre	dédaignant
_	ipre 1sg	dédaigne
_	ipre 3sg	dédaigne
_	spre 1sg	dédaigne
_	spre 3sg	dédaigne
_	ipre 1isg	dédaignè
................................................................................
_	impe 1pl	déféquons
_	impe 2pl	déféquez
_	ppas mas sg	déféqué
_	ppas mas pl	déféqués
_	ppas fem sg	déféquée
_	ppas fem pl	déféquées
$
déférer	1__tn__zz
_	infi	déférer
_	ppre	déférant
_	ipre 1sg	défère
_	ipre 3sg	défère
_	spre 1sg	défère
_	spre 3sg	défère
_	ipre 1isg	déférè
................................................................................
_	impe 1pl	dégustons
_	impe 2pl	dégustez
_	ppas mas sg	dégusté
_	ppas mas pl	dégustés
_	ppas fem sg	dégustée
_	ppas fem pl	dégustées
$
déhâler	1__t___zz
_	infi	déhâler
$
déhaler	1__t_q_zz
_	infi	déhaler
_	ppre	déhalant
_	ipre 1sg	déhale
_	ipre 3sg	déhale
_	spre 1sg	déhale
_	spre 3sg	déhale
................................................................................
_	impe 2sg	déhale
_	impe 1pl	déhalons
_	impe 2pl	déhalez
_	ppas mas sg	déhalé
_	ppas mas pl	déhalés
_	ppas fem sg	déhalée
_	ppas fem pl	déhalées



$
déhancher	1__t_q_zz
_	infi	déhancher
_	ppre	déhanchant
_	ipre 1sg	déhanche
_	ipre 3sg	déhanche
_	spre 1sg	déhanche
................................................................................
_	impe 1pl	délestons
_	impe 2pl	délestez
_	ppas mas sg	délesté
_	ppas mas pl	délestés
_	ppas fem sg	délestée
_	ppas fem pl	délestées
$
délibérer	1_i_n___a
_	infi	délibérer
_	ppre	délibérant
_	ipre 1sg	délibère
_	ipre 3sg	délibère
_	spre 1sg	délibère
_	spre 3sg	délibère
_	ipre 1isg	délibérè
................................................................................
_	impe 1pl	démédicalisons
_	impe 2pl	démédicalisez
_	ppas mas sg	démédicalisé
_	ppas mas pl	démédicalisés
_	ppas fem sg	démédicalisée
_	ppas fem pl	démédicalisées
$
démêler	1__t_q_zz
_	infi	démêler
_	ppre	démêlant
_	ipre 1sg	démêle
_	ipre 3sg	démêle
_	spre 1sg	démêle
_	spre 3sg	démêle
_	ipre 1isg	démêlè
................................................................................
_	impe 1pl	déminéralisons
_	impe 2pl	déminéralisez
_	ppas mas sg	déminéralisé
_	ppas mas pl	déminéralisés
_	ppas fem sg	déminéralisée
_	ppas fem pl	déminéralisées
$
démissionner	1_i_n__zz
_	infi	démissionner
_	ppre	démissionnant
_	ipre 1sg	démissionne
_	ipre 3sg	démissionne
_	spre 1sg	démissionne
_	spre 3sg	démissionne
_	ipre 1isg	démissionnè
................................................................................
_	impe 1pl	démontons
_	impe 2pl	démontez
_	ppas mas sg	démonté
_	ppas mas pl	démontés
_	ppas fem sg	démontée
_	ppas fem pl	démontées
$
démontrer	1__t_q_zz
_	infi	démontrer
_	ppre	démontrant
_	ipre 1sg	démontre
_	ipre 3sg	démontre
_	spre 1sg	démontre
_	spre 3sg	démontre
_	ipre 1isg	démontrè
................................................................................
_	impe 1pl	démoralisons
_	impe 2pl	démoralisez
_	ppas mas sg	démoralisé
_	ppas mas pl	démoralisés
_	ppas fem sg	démoralisée
_	ppas fem pl	démoralisées
$
démordre	3___n___a
_	infi	démordre
_	ppre	démordant
_	ipre 1sg	démords
_	ipre 2sg	démords
_	ipre 3sg	démord
_	ipre 1pl	démordons
_	ipre 2pl	démordez
................................................................................
_	impe 1pl	départons
_	impe 2pl	départez
_	ppas mas sg	départi
_	ppas mas pl	départis
_	ppas fem sg	départie
_	ppas fem pl	départies
$
dépasser	1_it_q_zz
_	infi	dépasser
_	ppre	dépassant
_	ipre 1sg	dépasse
_	ipre 3sg	dépasse
_	spre 1sg	dépasse
_	spre 3sg	dépasse
_	ipre 1isg	dépassè
................................................................................
_	impe 1pl	dépénalisons
_	impe 2pl	dépénalisez
_	ppas mas sg	dépénalisé
_	ppas mas pl	dépénalisés
_	ppas fem sg	dépénalisée
_	ppas fem pl	dépénalisées
$
dépendre	3_itn___a
_	infi	dépendre
_	ppre	dépendant
_	ppas mas sg	dépendu
_	ppas mas pl	dépendus
_	ppas fem sg	dépendue
_	ppas fem pl	dépendues
_	ipre 1sg	dépends
................................................................................
_	impe 1pl	déringardisons
_	impe 2pl	déringardisez
_	ppas mas sg	déringardisé
_	ppas mas pl	déringardisés
_	ppas fem sg	déringardisée
_	ppas fem pl	déringardisées
$
dériver	1_itn__zz
_	infi	dériver
_	ppre	dérivant
_	ipre 1sg	dérive
_	ipre 3sg	dérive
_	spre 1sg	dérive
_	spre 3sg	dérive
_	ipre 1isg	dérivè
................................................................................
_	impe 1pl	dérodons
_	impe 2pl	dérodez
_	ppas mas sg	dérodé
_	ppas mas pl	dérodés
_	ppas fem sg	dérodée
_	ppas fem pl	dérodées
$
déroger	1___n__zz
_	infi	déroger
_	ppre	dérogeant
_	ipre 1sg	déroge
_	ipre 3sg	déroge
_	spre 1sg	déroge
_	spre 3sg	déroge
_	ipre 1isg	dérogè
................................................................................
_	impe 1pl	déshypothéquons
_	impe 2pl	déshypothéquez
_	ppas mas sg	déshypothéqué
_	ppas mas pl	déshypothéqués
_	ppas fem sg	déshypothéquée
_	ppas fem pl	déshypothéquées
$
désigner	1__t___zz
_	infi	désigner
_	ppre	désignant
_	ipre 1sg	désigne
_	ipre 3sg	désigne
_	spre 1sg	désigne
_	spre 3sg	désigne
_	ipre 1isg	désignè
................................................................................
_	impe 1pl	désinsectisons
_	impe 2pl	désinsectisez
_	ppas mas sg	désinsectisé
_	ppas mas pl	désinsectisés
_	ppas fem sg	désinsectisée
_	ppas fem pl	désinsectisées
$
désinsérer	1_itnq__a
_	infi	désinsérer
_	ppre	désinsérant
_	ipre 1sg	désinsère
_	ipre 3sg	désinsère
_	spre 1sg	désinsère
_	spre 3sg	désinsère
_	ipre 1isg	désinsérè
................................................................................
_	impe 1pl	détériorons
_	impe 2pl	détériorez
_	ppas mas sg	détérioré
_	ppas mas pl	détériorés
_	ppas fem sg	détériorée
_	ppas fem pl	détériorées
$
déterminer	1__t_q_zz
_	infi	déterminer
_	ppre	déterminant
_	ipre 1sg	détermine
_	ipre 3sg	détermine
_	spre 1sg	détermine
_	spre 3sg	détermine
_	ipre 1isg	déterminè
................................................................................
_	impe 1pl	dévastons
_	impe 2pl	dévastez
_	ppas mas sg	dévasté
_	ppas mas pl	dévastés
_	ppas fem sg	dévastée
_	ppas fem pl	dévastées
$
développer	1__t_q_zz
_	infi	développer
_	ppre	développant
_	ipre 1sg	développe
_	ipre 3sg	développe
_	spre 1sg	développe
_	spre 3sg	développe
_	ipre 1isg	développè
................................................................................
_	impe 1pl	dévirons
_	impe 2pl	dévirez
_	ppas mas sg	déviré
_	ppas mas pl	dévirés
_	ppas fem sg	dévirée
_	ppas fem pl	dévirées
$
dévirginer	1__t___zz
_	infi	dévirginer



















































$
dévirginiser	1__t___zz
_	infi	dévirginiser
_	ppre	dévirginisant
_	ipre 1sg	dévirginise
_	ipre 3sg	dévirginise
_	spre 1sg	dévirginise
................................................................................
_	impe 1pl	dimensionnons
_	impe 2pl	dimensionnez
_	ppas mas sg	dimensionné
_	ppas mas pl	dimensionnés
_	ppas fem sg	dimensionnée
_	ppas fem pl	dimensionnées
$
diminuer	1_it_q_zz
_	infi	diminuer
_	ppre	diminuant
_	ipre 1sg	diminue
_	ipre 3sg	diminue
_	spre 1sg	diminue
_	spre 3sg	diminue
_	ipre 1isg	diminuè
................................................................................
_	impe 1pl	discomptons
_	impe 2pl	discomptez
_	ppas mas sg	discompté
_	ppas mas pl	discomptés
_	ppas fem sg	discomptée
_	ppas fem pl	discomptées
$
discontinuer	1_i____zz
_	infi	discontinuer



















































$
disconvenir	3_i_n___a
_	infi	disconvenir
_	ppre	disconvenant
_	ipre 1sg	disconviens
_	ipre 2sg	disconviens
_	ipre 3sg	disconvient
_	ipre 1pl	disconvenons
_	ipre 2pl	disconvenez
................................................................................
_	impe 1pl	disparaissons
_	impe 2pl	disparaissez
_	ppas mas sg	disparu
_	ppas mas pl	disparus
_	ppas fem sg	disparue
_	ppas fem pl	disparues
$
disparaître	3_i_n___a
_	infi	disparaître
_	ppre	disparaissant
_	ipre 1sg	disparais
_	ipre 2sg	disparais
_	ipre 3sg	disparaît
_	ipre 1pl	disparaissons
_	ipre 2pl	disparaissez
................................................................................
_	impe 1pl	dispersons
_	impe 2pl	dispersez
_	ppas mas sg	dispersé
_	ppas mas pl	dispersés
_	ppas fem sg	dispersée
_	ppas fem pl	dispersées
$
disposer	1__tnq_zz
_	infi	disposer
_	ppre	disposant
_	ipre 1sg	dispose
_	ipre 3sg	dispose
_	spre 1sg	dispose
_	spre 3sg	dispose
_	ipre 1isg	disposè
................................................................................
_	simp 2pl	disputaillassiez
_	simp 3pl	disputaillassent
_	impe 2sg	disputaille
_	impe 1pl	disputaillons
_	impe 2pl	disputaillez
_	ppas epi inv	disputaillé
$
disputer	1__tnq_zz
_	infi	disputer
_	ppre	disputant
_	ipre 1sg	dispute
_	ipre 3sg	dispute
_	spre 1sg	dispute
_	spre 3sg	dispute
_	ipre 1isg	disputè
................................................................................
_	impe 1pl	distillons
_	impe 2pl	distillez
_	ppas mas sg	distillé
_	ppas mas pl	distillés
_	ppas fem sg	distillée
_	ppas fem pl	distillées
$
distinguer	1_it_q_zz
_	infi	distinguer
_	ppre	distinguant
_	ipre 1sg	distingue
_	ipre 3sg	distingue
_	spre 1sg	distingue
_	spre 3sg	distingue
_	ipre 1isg	distinguè
................................................................................
_	simp 2pl	douillassiez
_	simp 3pl	douillassent
_	impe 2sg	douille
_	impe 1pl	douillons
_	impe 2pl	douillez
_	ppas epi inv	douillé
$
douter	1_i_nq_zz
_	infi	douter
_	ppre	doutant
_	ipre 1sg	doute
_	ipre 3sg	doute
_	spre 1sg	doute
_	spre 3sg	doute
_	ipre 1isg	doutè
................................................................................
_	impe 1pl	échantillonnons
_	impe 2pl	échantillonnez
_	ppas mas sg	échantillonné
_	ppas mas pl	échantillonnés
_	ppas fem sg	échantillonnée
_	ppas fem pl	échantillonnées
$
échapper	1_itnq_zz
_	infi	échapper
_	ppre	échappant
_	ipre 1sg	échappe
_	ipre 3sg	échappe
_	spre 1sg	échappe
_	spre 3sg	échappe
_	ipre 1isg	échappè
................................................................................
_	impe 1pl	effarouchons
_	impe 2pl	effarouchez
_	ppas mas sg	effarouché
_	ppas mas pl	effarouchés
_	ppas fem sg	effarouchée
_	ppas fem pl	effarouchées
$
effectuer	1__t_q_zz
_	infi	effectuer
_	ppre	effectuant
_	ipre 1sg	effectue
_	ipre 3sg	effectue
_	spre 1sg	effectue
_	spre 3sg	effectue
_	ipre 1isg	effectuè
................................................................................
_	impe 1pl	empaumons
_	impe 2pl	empaumez
_	ppas mas sg	empaumé
_	ppas mas pl	empaumés
_	ppas fem sg	empaumée
_	ppas fem pl	empaumées
$
empêcher	1__t_q_zz
_	infi	empêcher
_	ppre	empêchant
_	ipre 1sg	empêche
_	ipre 3sg	empêche
_	spre 1sg	empêche
_	spre 3sg	empêche
_	ipre 1isg	empêchè
................................................................................
_	simp 1pl	enquissions
_	simp 2pl	enquissiez
_	simp 3pl	enquissent
_	impe 2sg	enquiers
_	impe 1pl	enquérons
_	impe 2pl	enquérez
$
enquerre	3__t___zz
_	infi	enquerre
$
enquêter	1_i_____a
_	infi	enquêter
_	ppre	enquêtant
_	ipre 1sg	enquête
_	ipre 3sg	enquête
................................................................................
_	ifut 2pl	entrehaïrez
_	ifut 3pl	entrehaïront
_	cond 3sg	entrehaïrait
_	cond 1pl	entrehaïrions
_	cond 2pl	entrehaïriez
_	cond 3pl	entrehaïraient
_	spre 3sg	entrehaïsse
_	impe 1pl	entrehaïssons-nous
_	impe 2pl	entrehaïssez-vous
$
entre-haïr	2____r_e_
_	infi	entre-haïr
_	ppre	entre-haïssant
_	ppas mas sg	entre-haï
_	ppas mas pl	entre-haïs
_	ppas fem sg	entre-haïe
................................................................................
_	ifut 2pl	entre-haïrez
_	ifut 3pl	entre-haïront
_	cond 3sg	entre-haïrait
_	cond 1pl	entre-haïrions
_	cond 2pl	entre-haïriez
_	cond 3pl	entre-haïraient
_	spre 3sg	entre-haïsse
_	impe 1pl	entre-haïssons-nous
_	impe 2pl	entre-haïssez-vous
$
entreheurter	1____r_e_
_	infi	entreheurter
_	ppre	entreheurtant
_	ipre 3sg	entreheurte
_	spre 3sg	entreheurte
_	ipre 1pl	entreheurtons
................................................................................
_	impe 1pl	épilons
_	impe 2pl	épilez
_	ppas mas sg	épilé
_	ppas mas pl	épilés
_	ppas fem sg	épilée
_	ppas fem pl	épilées
$
épiloguer	1__tn__zz
_	infi	épiloguer
_	ppre	épiloguant
_	ipre 1sg	épilogue
_	ipre 3sg	épilogue
_	spre 1sg	épilogue
_	spre 3sg	épilogue
_	ipre 1isg	épiloguè
................................................................................
_	impe 1pl	éviscérons
_	impe 2pl	éviscérez
_	ppas mas sg	éviscéré
_	ppas mas pl	éviscérés
_	ppas fem sg	éviscérée
_	ppas fem pl	éviscérées
$
éviter	1__tnq_zz
_	infi	éviter
_	ppre	évitant
_	ipre 1sg	évite
_	ipre 3sg	évite
_	spre 1sg	évite
_	spre 3sg	évite
_	ipre 1isg	évitè
................................................................................
_	impe 1pl	exceptons
_	impe 2pl	exceptez
_	ppas mas sg	excepté
_	ppas mas pl	exceptés
_	ppas fem sg	exceptée
_	ppas fem pl	exceptées
$
exciper	1___n__zz
_	infi	exciper
_	ppre	excipant
_	ipre 1sg	excipe
_	ipre 3sg	excipe
_	spre 1sg	excipe
_	spre 3sg	excipe
_	ipre 1isg	excipè
................................................................................
_	impe 1pl	exhumons
_	impe 2pl	exhumez
_	ppas mas sg	exhumé
_	ppas mas pl	exhumés
_	ppas fem sg	exhumée
_	ppas fem pl	exhumées
$
exiger	1_itn___a
_	infi	exiger
_	ppre	exigeant
_	ipre 1sg	exige
_	ipre 3sg	exige
_	spre 1sg	exige
_	spre 3sg	exige
_	ipre 1isg	exigè
................................................................................
_	impe 1pl	exposons
_	impe 2pl	exposez
_	ppas mas sg	exposé
_	ppas mas pl	exposés
_	ppas fem sg	exposée
_	ppas fem pl	exposées
$
exprimer	1__t_q_zz
_	infi	exprimer
_	ppre	exprimant
_	ipre 1sg	exprime
_	ipre 3sg	exprime
_	spre 1sg	exprime
_	spre 3sg	exprime
_	ipre 1isg	exprimè
................................................................................
_	impe 1pl	extradons
_	impe 2pl	extradez
_	ppas mas sg	extradé
_	ppas mas pl	extradés
_	ppas fem sg	extradée
_	ppas fem pl	extradées
$
extraire	3_itnq__a
_	infi	extraire
_	ppre	extrayant
_	ppas mas sg	extrait
_	ppas mas pl	extraits
_	ppas fem sg	extraite
_	ppas fem pl	extraites
_	ipre 1sg	extrais
................................................................................
_	simp 2pl	fainéantassiez
_	simp 3pl	fainéantassent
_	impe 2sg	fainéante
_	impe 1pl	fainéantons
_	impe 2pl	fainéantez
_	ppas epi inv	fainéanté
$
fainéantiser	1_i____zz
_	infi	fainéantiser
















































$
faire	3_it_q__a
_	infi	faire
_	ppre	faisant
_	ppas mas sg	fait
_	ppas mas pl	faits
_	ppas fem sg	faite
................................................................................
_	impe 1pl	faisandons
_	impe 2pl	faisandez
_	ppas mas sg	faisandé
_	ppas mas pl	faisandés
_	ppas fem sg	faisandée
_	ppas fem pl	faisandées
$
falloir	3__tnqmea
_	infi	falloir
_	ppas epi inv	fallu
_	ipre 3sg	faut
_	iimp 3sg	fallait
_	ipsi 3sg	fallut
_	ifut 3sg	faudra
_	cond 3sg	faudrait
................................................................................
_	impe 1pl	figurons
_	impe 2pl	figurez
_	ppas mas sg	figuré
_	ppas mas pl	figurés
_	ppas fem sg	figurée
_	ppas fem pl	figurées
$
filer	1_itnq_zz
_	infi	filer
_	ppre	filant
_	ipre 1sg	file
_	ipre 3sg	file
_	spre 1sg	file
_	spre 3sg	file
_	ipre 1isg	filè
................................................................................
_	simp 1pl	fondissions
_	simp 2pl	fondissiez
_	simp 3pl	fondissent
_	impe 2sg	fonds
_	impe 1pl	fondons
_	impe 2pl	fondez
$
forcer	1_it_q_zz
_	infi	forcer
_	ppre	forçant
_	ipre 1sg	force
_	ipre 3sg	force
_	spre 1sg	force
_	spre 3sg	force
_	ipre 1isg	forcè
................................................................................
_	simp 2pl	fransquillonnassiez
_	simp 3pl	fransquillonnassent
_	impe 2sg	fransquillonne
_	impe 1pl	fransquillonnons
_	impe 2pl	fransquillonnez
_	ppas epi inv	fransquillonné
$
frapper	1_it_q_zz
_	infi	frapper
_	ppre	frappant
_	ipre 1sg	frappe
_	ipre 3sg	frappe
_	spre 1sg	frappe
_	spre 3sg	frappe
_	ipre 1isg	frappè
................................................................................
_	impe 1pl	garantissons
_	impe 2pl	garantissez
_	ppas mas sg	garanti
_	ppas mas pl	garantis
_	ppas fem sg	garantie
_	ppas fem pl	garanties
$
garder	1__t_q_zz
_	infi	garder
_	ppre	gardant
_	ipre 1sg	garde
_	ipre 3sg	garde
_	spre 1sg	garde
_	spre 3sg	garde
_	ipre 1isg	gardè
................................................................................
_	impe 1pl	glorifions
_	impe 2pl	glorifiez
_	ppas mas sg	glorifié
_	ppas mas pl	glorifiés
_	ppas fem sg	glorifiée
_	ppas fem pl	glorifiées
$
gloser	1_itn__zz
_	infi	gloser
_	ppre	glosant
_	ipre 1sg	glose
_	ipre 3sg	glose
_	spre 1sg	glose
_	spre 3sg	glose
_	ipre 1isg	glosè
................................................................................
_	impe 1pl	gommons
_	impe 2pl	gommez
_	ppas mas sg	gommé
_	ppas mas pl	gommés
_	ppas fem sg	gommée
_	ppas fem pl	gommées
$
gomorrhiser	1__t___zz
_	infi	gomorrhiser
$
gonder	1__t___zz
_	infi	gonder
_	ppre	gondant
_	ipre 1sg	gonde
_	ipre 3sg	gonde
_	spre 1sg	gonde
_	spre 3sg	gonde
................................................................................
_	impe 1pl	gourmandons
_	impe 2pl	gourmandez
_	ppas mas sg	gourmandé
_	ppas mas pl	gourmandés
_	ppas fem sg	gourmandée
_	ppas fem pl	gourmandées
$
gouter	1_itn__zz
_	infi	gouter
_	ppre	goutant
_	ipre 1sg	goute
_	ipre 3sg	goute
_	spre 1sg	goute
_	spre 3sg	goute
_	ipre 1isg	goutè
................................................................................
_	impe 1pl	goutons
_	impe 2pl	goutez
_	ppas mas sg	gouté
_	ppas mas pl	goutés
_	ppas fem sg	goutée
_	ppas fem pl	goutées
$
goûter	1_itn__zz
_	infi	goûter
_	ppre	goûtant
_	ipre 1sg	goûte
_	ipre 3sg	goûte
_	spre 1sg	goûte
_	spre 3sg	goûte
_	ipre 1isg	goûtè
................................................................................
_	impe 1pl	hérissonnons
_	impe 2pl	hérissonnez
_	ppas mas sg	hérissonné
_	ppas mas pl	hérissonnés
_	ppas fem sg	hérissonnée
_	ppas fem pl	hérissonnées
$
hériter	1_i_n__zz
_	infi	hériter
_	ppre	héritant
_	ipre 1sg	hérite
_	ipre 3sg	hérite
_	spre 1sg	hérite
_	spre 3sg	hérite
_	ipre 1isg	héritè
................................................................................
_	simp 2pl	implosassiez
_	simp 3pl	implosassent
_	impe 2sg	implose
_	impe 1pl	implosons
_	impe 2pl	implosez
_	ppas epi inv	implosé
$
importer	1_itn__zz
_	infi	importer
_	ppre	important
_	ipre 1sg	importe
_	ipre 3sg	importe
_	spre 1sg	importe
_	spre 3sg	importe
_	ipre 1isg	importè
................................................................................
_	impe 1pl	importunons
_	impe 2pl	importunez
_	ppas mas sg	importuné
_	ppas mas pl	importunés
_	ppas fem sg	importunée
_	ppas fem pl	importunées
$
imposer	1__t_q_zz
_	infi	imposer
_	ppre	imposant
_	ipre 1sg	impose
_	ipre 3sg	impose
_	spre 1sg	impose
_	spre 3sg	impose
_	ipre 1isg	imposè
................................................................................
_	impe 1pl	impulsons
_	impe 2pl	impulsez
_	ppas mas sg	impulsé
_	ppas mas pl	impulsés
_	ppas fem sg	impulsée
_	ppas fem pl	impulsées
$
imputer	1__tnq_zz
_	infi	imputer
_	ppre	imputant
_	ipre 1sg	impute
_	ipre 3sg	impute
_	spre 1sg	impute
_	spre 3sg	impute
_	ipre 1isg	imputè
................................................................................
_	simp 1pl	inclussions
_	simp 2pl	inclussiez
_	simp 3pl	inclussent
_	impe 2sg	inclus
_	impe 1pl	incluons
_	impe 2pl	incluez
$
incomber	1___n__zz
_	infi	incomber
_	ppre	incombant
_	ppas epi inv	incombé
_	ipre 3sg	incombe
_	spre 3sg	incombe
_	ipre 3pl	incombent
_	spre 3pl	incombent
................................................................................
_	impe 1pl	indignons
_	impe 2pl	indignez
_	ppas mas sg	indigné
_	ppas mas pl	indignés
_	ppas fem sg	indignée
_	ppas fem pl	indignées
$
indiquer	1__t___zz
_	infi	indiquer
_	ppre	indiquant
_	ipre 1sg	indique
_	ipre 3sg	indique
_	spre 1sg	indique
_	spre 3sg	indique
_	ipre 1isg	indiquè
................................................................................
_	impe 1pl	infléchissons
_	impe 2pl	infléchissez
_	ppas mas sg	infléchi
_	ppas mas pl	infléchis
_	ppas fem sg	infléchie
_	ppas fem pl	infléchies
$
infliger	1__tn__zz
_	infi	infliger
_	ppre	infligeant
_	ipre 1sg	inflige
_	ipre 3sg	inflige
_	spre 1sg	inflige
_	spre 3sg	inflige
_	ipre 1isg	infligè
................................................................................
_	impe 1pl	insensibilisons
_	impe 2pl	insensibilisez
_	ppas mas sg	insensibilisé
_	ppas mas pl	insensibilisés
_	ppas fem sg	insensibilisée
_	ppas fem pl	insensibilisées
$
insérer	1_itnq__a
_	infi	insérer
_	ppre	insérant
_	ipre 1sg	insère
_	ipre 3sg	insère
_	spre 1sg	insère
_	spre 3sg	insère
_	ipre 1isg	insérè
................................................................................
_	impe 1pl	insufflons
_	impe 2pl	insufflez
_	ppas mas sg	insufflé
_	ppas mas pl	insufflés
_	ppas fem sg	insufflée
_	ppas fem pl	insufflées
$
insulter	1_itnq_zz
_	infi	insulter
_	ppre	insultant
_	ipre 1sg	insulte
_	ipre 3sg	insulte
_	spre 1sg	insulte
_	spre 3sg	insulte
_	ipre 1isg	insultè
................................................................................
_	impe 1pl	intaillons
_	impe 2pl	intaillez
_	ppas mas sg	intaillé
_	ppas mas pl	intaillés
_	ppas fem sg	intaillée
_	ppas fem pl	intaillées
$
intégrer	1_itnq_zz
_	infi	intégrer
_	ppre	intégrant
_	ipre 1sg	intègre
_	ipre 3sg	intègre
_	spre 1sg	intègre
_	spre 3sg	intègre
_	ipre 1isg	intégrè
................................................................................
_	impe 1pl	intensifions
_	impe 2pl	intensifiez
_	ppas mas sg	intensifié
_	ppas mas pl	intensifiés
_	ppas fem sg	intensifiée
_	ppas fem pl	intensifiées
$
intenter	1__t___zz
_	infi	intenter
_	ppre	intentant
_	ipre 1sg	intente
_	ipre 3sg	intente
_	spre 1sg	intente
_	spre 3sg	intente
_	ipre 1isg	intentè
................................................................................
_	simp 2pl	jouaillassiez
_	simp 3pl	jouaillassent
_	impe 2sg	jouaille
_	impe 1pl	jouaillons
_	impe 2pl	jouaillez
_	ppas epi inv	jouaillé
$
jouer	1_it_q_zz
_	infi	jouer
_	ppre	jouant
_	ipre 1sg	joue
_	ipre 3sg	joue
_	spre 1sg	joue
_	spre 3sg	joue
_	ipre 1isg	jouè
................................................................................
_	impe 1pl	jouons
_	impe 2pl	jouez
_	ppas mas sg	joué
_	ppas mas pl	joués
_	ppas fem sg	jouée
_	ppas fem pl	jouées
$
jouir	2_i_n___a
_	infi	jouir
_	ppre	jouissant
_	ipre 1sg	jouis
_	ipre 2sg	jouis
_	ipsi 1sg	jouis
_	ipsi 2sg	jouis
_	ipre 3sg	jouit
................................................................................
_	impe 1pl	judiciarisons
_	impe 2pl	judiciarisez
_	ppas mas sg	judiciarisé
_	ppas mas pl	judiciarisés
_	ppas fem sg	judiciarisée
_	ppas fem pl	judiciarisées
$
juger	1_itn___a
_	infi	juger
_	ppre	jugeant
_	ipre 1sg	juge
_	ipre 3sg	juge
_	spre 1sg	juge
_	spre 3sg	juge
_	ipre 1isg	jugè
................................................................................
_	impe 1pl	jurons
_	impe 2pl	jurez
_	ppas mas sg	juré
_	ppas mas pl	jurés
_	ppas fem sg	jurée
_	ppas fem pl	jurées
$
justifier	1__tnq_zz
_	infi	justifier
_	ppre	justifiant
_	ipre 1sg	justifie
_	ipre 3sg	justifie
_	spre 1sg	justifie
_	spre 3sg	justifie
_	ipre 1isg	justifiè
................................................................................
_	impe 1pl	lainons
_	impe 2pl	lainez
_	ppas mas sg	lainé
_	ppas mas pl	lainés
_	ppas fem sg	lainée
_	ppas fem pl	lainées
$
laisser	1__t_q_zz
_	infi	laisser
_	ppre	laissant
_	ipre 1sg	laisse
_	ipre 3sg	laisse
_	spre 1sg	laisse
_	spre 3sg	laisse
_	ipre 1isg	laissè
................................................................................
_	impe 1pl	lénifions
_	impe 2pl	lénifiez
_	ppas mas sg	lénifié
_	ppas mas pl	lénifiés
_	ppas fem sg	lénifiée
_	ppas fem pl	lénifiées
$
léser	1__t___zz
_	infi	léser
_	ppre	lésant
_	ipre 1sg	lèse
_	ipre 3sg	lèse
_	spre 1sg	lèse
_	spre 3sg	lèse
_	ipre 1isg	lésè
................................................................................
_	impe 1pl	lutinons
_	impe 2pl	lutinez
_	ppas mas sg	lutiné
_	ppas mas pl	lutinés
_	ppas fem sg	lutinée
_	ppas fem pl	lutinées
$
lutter	1_i_n___a
_	infi	lutter
_	ppre	luttant
_	ipre 1sg	lutte
_	ipre 3sg	lutte
_	spre 1sg	lutte
_	spre 3sg	lutte
_	ipre 1isg	luttè
................................................................................
_	impe 1pl	maintenons
_	impe 2pl	maintenez
_	ppas mas sg	maintenu
_	ppas mas pl	maintenus
_	ppas fem sg	maintenue
_	ppas fem pl	maintenues
$
maitriser	1__t_q_zz
_	infi	maitriser
_	ppre	maitrisant
_	ipre 1sg	maitrise
_	ipre 3sg	maitrise
_	spre 1sg	maitrise
_	spre 3sg	maitrise
_	ipre 1isg	maitrisè
................................................................................
_	impe 1pl	maitrisons
_	impe 2pl	maitrisez
_	ppas mas sg	maitrisé
_	ppas mas pl	maitrisés
_	ppas fem sg	maitrisée
_	ppas fem pl	maitrisées
$
maîtriser	1__t_q_zz
_	infi	maîtriser
_	ppre	maîtrisant
_	ipre 1sg	maîtrise
_	ipre 3sg	maîtrise
_	spre 1sg	maîtrise
_	spre 3sg	maîtrise
_	ipre 1isg	maîtrisè
................................................................................
_	impe 1pl	malaxons
_	impe 2pl	malaxez
_	ppas mas sg	malaxé
_	ppas mas pl	malaxés
_	ppas fem sg	malaxée
_	ppas fem pl	malaxées
$
malfaire	3_i____zz
_	infi	malfaire


















































$
malformer	1_it_q__a
_	infi	malformer
_	ppre	malformant
_	ipre 1sg	malforme
_	ipre 3sg	malforme
_	spre 1sg	malforme
................................................................................
_	impe 1pl	mangeottons
_	impe 2pl	mangeottez
_	ppas mas sg	mangeotté
_	ppas mas pl	mangeottés
_	ppas fem sg	mangeottée
_	ppas fem pl	mangeottées
$
manger	1__t_q__a
_	infi	manger
_	ppre	mangeant
_	ipre 1sg	mange
_	ipre 3sg	mange
_	spre 1sg	mange
_	spre 3sg	mange
_	ipre 1isg	mangè
................................................................................
_	impe 1pl	manoquons
_	impe 2pl	manoquez
_	ppas mas sg	manoqué
_	ppas mas pl	manoqués
_	ppas fem sg	manoquée
_	ppas fem pl	manoquées
$
manquer	1_itnq_zz
_	infi	manquer
_	ppre	manquant
_	ipre 1sg	manque
_	ipre 3sg	manque
_	spre 1sg	manque
_	spre 3sg	manque
_	ipre 1isg	manquè
................................................................................
_	impe 1pl	médicamentons
_	impe 2pl	médicamentez
_	ppas mas sg	médicamenté
_	ppas mas pl	médicamentés
_	ppas fem sg	médicamentée
_	ppas fem pl	médicamentées
$
médire	3_i_n___a
_	infi	médire
_	ppre	médisant
_	ppas epi inv	médit
_	ipre 1sg	médis
_	ipre 2sg	médis
_	ipsi 1sg	médis
_	ipsi 2sg	médis
................................................................................
_	impe 1pl	médusons
_	impe 2pl	médusez
_	ppas mas sg	médusé
_	ppas mas pl	médusés
_	ppas fem sg	médusée
_	ppas fem pl	médusées
$
méfaire	3_i____zz
_	infi	méfaire


















































$
méfier	1____p_e_
_	infi	méfier
_	ppre	méfiant
_	ipre 1sg	méfie
_	ipre 3sg	méfie
_	spre 1sg	méfie
................................................................................
_	impe 1pl	mégotons
_	impe 2pl	mégotez
_	ppas mas sg	mégoté
_	ppas mas pl	mégotés
_	ppas fem sg	mégotée
_	ppas fem pl	mégotées
$
méjuger	1__tnq_zz
_	infi	méjuger
_	ppre	méjugeant
_	ipre 1sg	méjuge
_	ipre 3sg	méjuge
_	spre 1sg	méjuge
_	spre 3sg	méjuge
_	ipre 1isg	méjugè
................................................................................
_	impe 1pl	mesurons
_	impe 2pl	mesurez
_	ppas mas sg	mesuré
_	ppas mas pl	mesurés
_	ppas fem sg	mesurée
_	ppas fem pl	mesurées
$
mésuser	1___n__zz
_	infi	mésuser
_	ppre	mésusant
_	ipre 1sg	mésuse
_	ipre 3sg	mésuse
_	spre 1sg	mésuse
_	spre 3sg	mésuse
_	ipre 1isg	mésusè
................................................................................
_	impe 1pl	mordorons
_	impe 2pl	mordorez
_	ppas mas sg	mordoré
_	ppas mas pl	mordorés
_	ppas fem sg	mordorée
_	ppas fem pl	mordorées
$
mordre	3_itnq__a
_	infi	mordre
_	ppre	mordant
_	ppas mas sg	mordu
_	ppas mas pl	mordus
_	ppas fem sg	mordue
_	ppas fem pl	mordues
_	ipre 1sg	mords
................................................................................
_	impe 2pl	mouvez
_	ppas mas sg	mouvé
_	ppas mas pl	mouvés
_	ppas fem sg	mouvée
_	ppas fem pl	mouvées
$
mouvoir	3__t_q__a
_	ppas mas sg	mû
_	ppas mas sg	mu
_	infi	mouvoir
_	ppre	mouvant
_	ppas mas pl	mus
_	ppas fem sg	mue
_	ppas fem pl	mues
_	ipre 1sg	meus
_	ipre 2sg	meus
................................................................................
_	simp 3sg	mût
_	simp 1pl	mussions
_	simp 2pl	mussiez
_	simp 3pl	mussent
_	impe 2sg	meus
_	impe 1pl	mouvons
_	impe 2pl	mouvez


$
moyenner	1_it___zz
_	infi	moyenner
_	ppre	moyennant
_	ipre 1sg	moyenne
_	ipre 3sg	moyenne
_	spre 1sg	moyenne
................................................................................
_	impe 1pl	nominons
_	impe 2pl	nominez
_	ppas mas sg	nominé
_	ppas mas pl	nominés
_	ppas fem sg	nominée
_	ppas fem pl	nominées
$
nommer	1__t_q_zz
_	infi	nommer
_	ppre	nommant
_	ipre 1sg	nomme
_	ipre 3sg	nomme
_	spre 1sg	nomme
_	spre 3sg	nomme
_	ipre 1isg	nommè
................................................................................
_	impe 1pl	nouons
_	impe 2pl	nouez
_	ppas mas sg	noué
_	ppas mas pl	noués
_	ppas fem sg	nouée
_	ppas fem pl	nouées
$
nourrir	2_itnq__a
_	infi	nourrir
_	ppre	nourrissant
_	ipre 1sg	nourris
_	ipre 2sg	nourris
_	ipsi 1sg	nourris
_	ipsi 2sg	nourris
_	ipre 3sg	nourrit
................................................................................
_	impe 1pl	obstruons
_	impe 2pl	obstruez
_	ppas mas sg	obstrué
_	ppas mas pl	obstrués
_	ppas fem sg	obstruée
_	ppas fem pl	obstruées
$
obtempérer	1_i_n__zz
_	infi	obtempérer
_	ppre	obtempérant
_	ipre 1sg	obtempère
_	ipre 3sg	obtempère
_	spre 1sg	obtempère
_	spre 3sg	obtempère
_	ipre 1isg	obtempérè
................................................................................
_	impe 1pl	obvenons
_	impe 2pl	obvenez
_	ppas mas sg	obvenu
_	ppas mas pl	obvenus
_	ppas fem sg	obvenue
_	ppas fem pl	obvenues
$
obvier	1___n__zz
_	infi	obvier
_	ppre	obviant
_	ipre 1sg	obvie
_	ipre 3sg	obvie
_	spre 1sg	obvie
_	spre 3sg	obvie
_	ipre 1isg	obviè
................................................................................
_	impe 1pl	occultons
_	impe 2pl	occultez
_	ppas mas sg	occulté
_	ppas mas pl	occultés
_	ppas fem sg	occultée
_	ppas fem pl	occultées
$
occuper	1__t_q_zz
_	infi	occuper
_	ppre	occupant
_	ipre 1sg	occupe
_	ipre 3sg	occupe
_	spre 1sg	occupe
_	spre 3sg	occupe
_	ipre 1isg	occupè
................................................................................
_	impe 1pl	opiniâtrons
_	impe 2pl	opiniâtrez
_	ppas mas sg	opiniâtré
_	ppas mas pl	opiniâtrés
_	ppas fem sg	opiniâtrée
_	ppas fem pl	opiniâtrées
$
opposer	1__t_q_zz
_	infi	opposer
_	ppre	opposant
_	ipre 1sg	oppose
_	ipre 3sg	oppose
_	spre 1sg	oppose
_	spre 3sg	oppose
_	ipre 1isg	opposè
................................................................................
_	impe 1pl	oralisons
_	impe 2pl	oralisez
_	ppas mas sg	oralisé
_	ppas mas pl	oralisés
_	ppas fem sg	oralisée
_	ppas fem pl	oralisées
$
oranger	1__t___zz
_	infi	oranger
_	ppre	orangeant
_	ipre 1sg	orange
_	ipre 3sg	orange
_	spre 1sg	orange
_	spre 3sg	orange
_	ipre 1isg	orangè
................................................................................
_	impe 1pl	ordonnançons
_	impe 2pl	ordonnancez
_	ppas mas sg	ordonnancé
_	ppas mas pl	ordonnancés
_	ppas fem sg	ordonnancée
_	ppas fem pl	ordonnancées
$
ordonner	1_it_q_zz
_	infi	ordonner
_	ppre	ordonnant
_	ipre 1sg	ordonne
_	ipre 3sg	ordonne
_	spre 1sg	ordonne
_	spre 3sg	ordonne
_	ipre 1isg	ordonnè
................................................................................
_	impe 1pl	ordonnons
_	impe 2pl	ordonnez
_	ppas mas sg	ordonné
_	ppas mas pl	ordonnés
_	ppas fem sg	ordonnée
_	ppas fem pl	ordonnées
$
organiser	1__t_q_zz
_	infi	organiser
_	ppre	organisant
_	ipre 1sg	organise
_	ipre 3sg	organise
_	spre 1sg	organise
_	spre 3sg	organise
_	ipre 1isg	organisè
................................................................................
_	simp 1pl	parcourussions
_	simp 2pl	parcourussiez
_	simp 3pl	parcourussent
_	impe 2sg	parcours
_	impe 1pl	parcourons
_	impe 2pl	parcourez
$
pardonner	1_it_q_zz
_	infi	pardonner
_	ppre	pardonnant
_	ipre 1sg	pardonne
_	ipre 3sg	pardonne
_	spre 1sg	pardonne
_	spre 3sg	pardonne
_	ipre 1isg	pardonnè
................................................................................
_	impe 1pl	parementons
_	impe 2pl	parementez
_	ppas mas sg	parementé
_	ppas mas pl	parementés
_	ppas fem sg	parementée
_	ppas fem pl	parementées
$
parer	1__tnq_zz
_	infi	parer
_	ppre	parant
_	ipre 1sg	pare
_	ipre 3sg	pare
_	spre 1sg	pare
_	spre 3sg	pare
_	ipre 1isg	parè
................................................................................
_	impe 1pl	parsons
_	impe 2pl	parsez
_	ppas mas sg	parsé
_	ppas mas pl	parsés
_	ppas fem sg	parsée
_	ppas fem pl	parsées
$
partager	1_itnq__a
_	infi	partager
_	ppre	partageant
_	ipre 1sg	partage
_	ipre 3sg	partage
_	spre 1sg	partage
_	spre 3sg	partage
_	ipre 1isg	partagè
................................................................................
_	impe 1pl	partageons
_	impe 2pl	partagez
_	ppas mas sg	partagé
_	ppas mas pl	partagés
_	ppas fem sg	partagée
_	ppas fem pl	partagées
$
participer	1___n__zz
_	infi	participer
_	ppre	participant
_	ipre 1sg	participe
_	ipre 3sg	participe
_	spre 1sg	participe
_	spre 3sg	participe
_	ipre 1isg	participè
................................................................................
_	impe 1pl	placardisons
_	impe 2pl	placardisez
_	ppas mas sg	placardisé
_	ppas mas pl	placardisés
_	ppas fem sg	placardisée
_	ppas fem pl	placardisées
$
placer	1__t_q_zz
_	infi	placer
_	ppre	plaçant
_	ipre 1sg	place
_	ipre 3sg	place
_	spre 1sg	place
_	spre 3sg	place
_	ipre 1isg	placè
................................................................................
_	impe 1pl	planquons
_	impe 2pl	planquez
_	ppas mas sg	planqué
_	ppas mas pl	planqués
_	ppas fem sg	planquée
_	ppas fem pl	planquées
$
planter	1__t_q_zz
_	infi	planter
_	ppre	plantant
_	ipre 1sg	plante
_	ipre 3sg	plante
_	spre 1sg	plante
_	spre 3sg	plante
_	ipre 1isg	plantè
................................................................................
_	impe 1pl	pluralisons
_	impe 2pl	pluralisez
_	ppas mas sg	pluralisé
_	ppas mas pl	pluralisés
_	ppas fem sg	pluralisée
_	ppas fem pl	pluralisées
$
plussoyer	1_itn__zz
_	infi	plussoyer
_	ppre	plussoyant
_	ipre 1sg	plussoie
_	ipre 3sg	plussoie
_	spre 1sg	plussoie
_	spre 3sg	plussoie
_	ipre 1isg	plussoyè
................................................................................
_	impe 1pl	porphyrisons
_	impe 2pl	porphyrisez
_	ppas mas sg	porphyrisé
_	ppas mas pl	porphyrisés
_	ppas fem sg	porphyrisée
_	ppas fem pl	porphyrisées
$
porter	1_itnq_zz
_	infi	porter
_	ppre	portant
_	ipre 1sg	porte
_	ipre 3sg	porte
_	spre 1sg	porte
_	spre 3sg	porte
_	ipre 1isg	portè
................................................................................
_	impe 1pl	portraiturons
_	impe 2pl	portraiturez
_	ppas mas sg	portraituré
_	ppas mas pl	portraiturés
_	ppas fem sg	portraiturée
_	ppas fem pl	portraiturées
$
poser	1_it_q_zz
_	infi	poser
_	ppre	posant
_	ipre 1sg	pose
_	ipre 3sg	pose
_	spre 1sg	pose
_	spre 3sg	pose
_	ipre 1isg	posè
................................................................................
_	impe 1pl	préconfigurons
_	impe 2pl	préconfigurez
_	ppas mas sg	préconfiguré
_	ppas mas pl	préconfigurés
_	ppas fem sg	préconfigurée
_	ppas fem pl	préconfigurées
$
préconiser	1__t___zz
_	infi	préconiser
_	ppre	préconisant
_	ipre 1sg	préconise
_	ipre 3sg	préconise
_	spre 1sg	préconise
_	spre 3sg	préconise
_	ipre 1isg	préconisè
................................................................................
_	simp 2pl	préjudiciassiez
_	simp 3pl	préjudiciassent
_	impe 2sg	préjudicie
_	impe 1pl	préjudicions
_	impe 2pl	préjudiciez
_	ppas epi inv	préjudicié
$
préjuger	1__tn__zz
_	infi	préjuger
_	ppre	préjugeant
_	ipre 1sg	préjuge
_	ipre 3sg	préjuge
_	spre 1sg	préjuge
_	spre 3sg	préjuge
_	ipre 1isg	préjugè
................................................................................
_	impe 1pl	prélevons
_	impe 2pl	prélevez
_	ppas mas sg	prélevé
_	ppas mas pl	prélevés
_	ppas fem sg	prélevée
_	ppas fem pl	prélevées
$
préluder	1_i_n__zz
_	infi	préluder
_	ppre	préludant
_	ipre 1sg	prélude
_	ipre 3sg	prélude
_	spre 1sg	prélude
_	spre 3sg	prélude
_	ipre 1isg	préludè
................................................................................
_	impe 1pl	prémâchons
_	impe 2pl	prémâchez
_	ppas mas sg	prémâché
_	ppas mas pl	prémâchés
_	ppas fem sg	prémâchée
_	ppas fem pl	prémâchées
$
préméditer	1__tn__zz
_	infi	préméditer
_	ppre	préméditant
_	ipre 1sg	prémédite
_	ipre 3sg	prémédite
_	spre 1sg	prémédite
_	spre 3sg	prémédite
_	ipre 1isg	préméditè
................................................................................
_	impe 1pl	présageons
_	impe 2pl	présagez
_	ppas mas sg	présagé
_	ppas mas pl	présagés
_	ppas fem sg	présagée
_	ppas fem pl	présagées
$
prescrire	3_it_q__a
_	infi	prescrire
_	ppre	prescrivant
_	ppas mas sg	prescrit
_	ppas mas pl	prescrits
_	ppas fem sg	prescrite
_	ppas fem pl	prescrites
_	ipre 1sg	prescris
................................................................................
_	impe 1pl	prestons
_	impe 2pl	prestez
_	ppas mas sg	presté
_	ppas mas pl	prestés
_	ppas fem sg	prestée
_	ppas fem pl	prestées
$
présumer	1__tn__zz
_	infi	présumer
_	ppre	présumant
_	ipre 1sg	présume
_	ipre 3sg	présume
_	spre 1sg	présume
_	spre 3sg	présume
_	ipre 1isg	présumè
................................................................................
_	impe 1pl	profilons
_	impe 2pl	profilez
_	ppas mas sg	profilé
_	ppas mas pl	profilés
_	ppas fem sg	profilée
_	ppas fem pl	profilées
$
profiter	1___n__zz
_	infi	profiter
_	ppre	profitant
_	ipre 1sg	profite
_	ipre 3sg	profite
_	spre 1sg	profite
_	spre 3sg	profite
_	ipre 1isg	profitè
................................................................................
_	impe 1pl	prônons
_	impe 2pl	prônez
_	ppas mas sg	prôné
_	ppas mas pl	prônés
_	ppas fem sg	prônée
_	ppas fem pl	prônées
$
prononcer	1_it_q_zz
_	infi	prononcer
_	ppre	prononçant
_	ipre 1sg	prononce
_	ipre 3sg	prononce
_	spre 1sg	prononce
_	spre 3sg	prononce
_	ipre 1isg	prononcè
................................................................................
_	impe 1pl	protéinons
_	impe 2pl	protéinez
_	ppas mas sg	protéiné
_	ppas mas pl	protéinés
_	ppas fem sg	protéinée
_	ppas fem pl	protéinées
$
protester	1_itn__zz
_	infi	protester
_	ppre	protestant
_	ipre 1sg	proteste
_	ipre 3sg	proteste
_	spre 1sg	proteste
_	spre 3sg	proteste
_	ipre 1isg	protestè
................................................................................
_	simp 2pl	proutassiez
_	simp 3pl	proutassent
_	impe 2sg	proute
_	impe 1pl	proutons
_	impe 2pl	proutez
_	ppas epi inv	prouté
$
prouver	1__t_q_zz
_	infi	prouver
_	ppre	prouvant
_	ipre 1sg	prouve
_	ipre 3sg	prouve
_	spre 1sg	prouve
_	spre 3sg	prouve
_	ipre 1isg	prouvè
................................................................................
_	impe 1pl	provisionnons
_	impe 2pl	provisionnez
_	ppas mas sg	provisionné
_	ppas mas pl	provisionnés
_	ppas fem sg	provisionnée
_	ppas fem pl	provisionnées
$
provoquer	1__t_q_zz
_	infi	provoquer
_	ppre	provoquant
_	ipre 1sg	provoque
_	ipre 3sg	provoque
_	spre 1sg	provoque
_	spre 3sg	provoque
_	ipre 1isg	provoquè
................................................................................
_	impe 1pl	publicisons
_	impe 2pl	publicisez
_	ppas mas sg	publicisé
_	ppas mas pl	publicisés
_	ppas fem sg	publicisée
_	ppas fem pl	publicisées
$
publier	1_it___zz
_	infi	publier
_	ppre	publiant
_	ipre 1sg	publie
_	ipre 3sg	publie
_	spre 1sg	publie
_	spre 3sg	publie
_	ipre 1isg	publiè
................................................................................
_	impe 1pl	querellons
_	impe 2pl	querellez
_	ppas mas sg	querellé
_	ppas mas pl	querellés
_	ppas fem sg	querellée
_	ppas fem pl	querellées
$
quérir	3__t___zz
_	infi	quérir
$
questionner	1_it_q__a
_	infi	questionner
_	ppre	questionnant
_	ipre 1sg	questionne
_	ipre 3sg	questionne
................................................................................
_	impe 1pl	raffinons
_	impe 2pl	raffinez
_	ppas mas sg	raffiné
_	ppas mas pl	raffinés
_	ppas fem sg	raffinée
_	ppas fem pl	raffinées
$
raffoler	1___n__zz
_	infi	raffoler
_	ppre	raffolant
_	ipre 1sg	raffole
_	ipre 3sg	raffole
_	spre 1sg	raffole
_	spre 3sg	raffole
_	ipre 1isg	raffolè
................................................................................
_	spre 1sg	raie
_	spre 3sg	raie
_	spre 2sg	raies
_	impe 2sg	rais
_	impe 1pl	rayons
_	impe 2pl	rayez
$
raisonner	1_itnq_zz
_	infi	raisonner
_	ppre	raisonnant
_	ipre 1sg	raisonne
_	ipre 3sg	raisonne
_	spre 1sg	raisonne
_	spre 3sg	raisonne
_	ipre 1isg	raisonnè
................................................................................
_	impe 1pl	rappointissons
_	impe 2pl	rappointissez
_	ppas mas sg	rappointi
_	ppas mas pl	rappointis
_	ppas fem sg	rappointie
_	ppas fem pl	rappointies
$
rapporter	1_it_q_zz
_	infi	rapporter
_	ppre	rapportant
_	ipre 1sg	rapporte
_	ipre 3sg	rapporte
_	spre 1sg	rapporte
_	spre 3sg	rapporte
_	ipre 1isg	rapportè
................................................................................
_	impe 1pl	rapprovisionnons
_	impe 2pl	rapprovisionnez
_	ppas mas sg	rapprovisionné
_	ppas mas pl	rapprovisionnés
_	ppas fem sg	rapprovisionnée
_	ppas fem pl	rapprovisionnées
$
rappuyer	1_itnq__a
_	infi	rappuyer
_	ppre	rappuyant
_	ipre 1sg	rappuie
_	ipre 3sg	rappuie
_	spre 1sg	rappuie
_	spre 3sg	rappuie
_	ipre 1isg	rappuyè
................................................................................
_	impe 1pl	réalimentons
_	impe 2pl	réalimentez
_	ppas mas sg	réalimenté
_	ppas mas pl	réalimentés
_	ppas fem sg	réalimentée
_	ppas fem pl	réalimentées
$
réaliser	1__t_q_zz
_	infi	réaliser
_	ppre	réalisant
_	ipre 1sg	réalise
_	ipre 3sg	réalise
_	spre 1sg	réalise
_	spre 3sg	réalise
_	ipre 1isg	réalisè
................................................................................
_	impe 1pl	recherchons
_	impe 2pl	recherchez
_	ppas mas sg	recherché
_	ppas mas pl	recherchés
_	ppas fem sg	recherchée
_	ppas fem pl	recherchées
$
rechigner	1_i_n__zz
_	infi	rechigner
_	ppre	rechignant
_	ipre 1sg	rechigne
_	ipre 3sg	rechigne
_	spre 1sg	rechigne
_	spre 3sg	rechigne
_	ipre 1isg	rechignè
................................................................................
_	impe 1pl	récolons
_	impe 2pl	récolez
_	ppas mas sg	récolé
_	ppas mas pl	récolés
_	ppas fem sg	récolée
_	ppas fem pl	récolées
$
recoller	1__tnq_zz
_	infi	recoller
_	ppre	recollant
_	ipre 1sg	recolle
_	ipre 3sg	recolle
_	spre 1sg	recolle
_	spre 3sg	recolle
_	ipre 1isg	recollè
................................................................................
_	simp 1pl	redormissions
_	simp 2pl	redormissiez
_	simp 3pl	redormissent
_	impe 2sg	redors
_	impe 1pl	redormons
_	impe 2pl	redormez
$
redoubler	1_itn__zz
_	infi	redoubler
_	ppre	redoublant
_	ipre 1sg	redouble
_	ipre 3sg	redouble
_	spre 1sg	redouble
_	spre 3sg	redouble
_	ipre 1isg	redoublè
................................................................................
_	impe 1pl	réensemençons
_	impe 2pl	réensemencez
_	ppas mas sg	réensemencé
_	ppas mas pl	réensemencés
_	ppas fem sg	réensemencée
_	ppas fem pl	réensemencées
$
réentendre	3_itnq__a
_	infi	réentendre
_	ppre	réentendant
_	ppas mas sg	réentendu
_	ppas mas pl	réentendus
_	ppas fem sg	réentendue
_	ppas fem pl	réentendues
_	ipre 1sg	réentends
................................................................................
_	impe 1pl	référençons
_	impe 2pl	référencez
_	ppas mas sg	référencé
_	ppas mas pl	référencés
_	ppas fem sg	référencée
_	ppas fem pl	référencées
$
référer	1___nq_zz
_	infi	référer
_	ppre	référant
_	ipre 1sg	réfère
_	ipre 3sg	réfère
_	spre 1sg	réfère
_	spre 3sg	réfère
_	ipre 1isg	référè
................................................................................
_	impe 1pl	réimprimons
_	impe 2pl	réimprimez
_	ppas mas sg	réimprimé
_	ppas mas pl	réimprimés
_	ppas fem sg	réimprimée
_	ppas fem pl	réimprimées
$
réimputer	1__tnq_zz
_	infi	réimputer
_	ppre	réimputant
_	ipre 1sg	réimpute
_	ipre 3sg	réimpute
_	spre 1sg	réimpute
_	spre 3sg	réimpute
_	ipre 1isg	réimputè
................................................................................
_	impe 1pl	reléguons
_	impe 2pl	reléguez
_	ppas mas sg	relégué
_	ppas mas pl	relégués
_	ppas fem sg	reléguée
_	ppas fem pl	reléguées
$
relever	1_itnq__a
_	infi	relever
_	ppre	relevant
_	ipre 1sg	relève
_	ipre 3sg	relève
_	spre 1sg	relève
_	spre 3sg	relève
_	ipre 1isg	relevè
................................................................................
_	impe 1pl	rembuchons
_	impe 2pl	rembuchez
_	ppas mas sg	rembuché
_	ppas mas pl	rembuchés
_	ppas fem sg	rembuchée
_	ppas fem pl	rembuchées
$
remédier	1___n__zz
_	infi	remédier
_	ppre	remédiant
_	ipre 1sg	remédie
_	ipre 3sg	remédie
_	spre 1sg	remédie
_	spre 3sg	remédie
_	ipre 1isg	remédiè
................................................................................
_	impe 1pl	remontons
_	impe 2pl	remontez
_	ppas mas sg	remonté
_	ppas mas pl	remontés
_	ppas fem sg	remontée
_	ppas fem pl	remontées
$
remontrer	1_itnq_zz
_	infi	remontrer
_	ppre	remontrant
_	ipre 1sg	remontre
_	ipre 3sg	remontre
_	spre 1sg	remontre
_	spre 3sg	remontre
_	ipre 1isg	remontrè
................................................................................
_	impe 1pl	rempilons
_	impe 2pl	rempilez
_	ppas mas sg	rempilé
_	ppas mas pl	rempilés
_	ppas fem sg	rempilée
_	ppas fem pl	rempilées
$
remplacer	1__t_q_zz
_	infi	remplacer
_	ppre	remplaçant
_	ipre 1sg	remplace
_	ipre 3sg	remplace
_	spre 1sg	remplace
_	spre 3sg	remplace
_	ipre 1isg	remplacè
................................................................................
_	simp 1pl	reprissions
_	simp 2pl	reprissiez
_	simp 3pl	reprissent
_	impe 2sg	reprends
_	impe 1pl	reprenons
_	impe 2pl	reprenez
$
représenter	1_it_q_zz
_	infi	représenter
_	ppre	représentant
_	ipre 1sg	représente
_	ipre 3sg	représente
_	spre 1sg	représente
_	spre 3sg	représente
_	ipre 1isg	représentè
................................................................................
_	impe 1pl	répudions
_	impe 2pl	répudiez
_	ppas mas sg	répudié
_	ppas mas pl	répudiés
_	ppas fem sg	répudiée
_	ppas fem pl	répudiées
$
répugner	1__tn__zz
_	infi	répugner
_	ppre	répugnant
_	ipre 1sg	répugne
_	ipre 3sg	répugne
_	spre 1sg	répugne
_	spre 3sg	répugne
_	ipre 1isg	répugnè
................................................................................
_	impe 1pl	ressayons
_	impe 2pl	ressayez
_	ppas mas sg	ressayé
_	ppas mas pl	ressayés
_	ppas fem sg	ressayée
_	ppas fem pl	ressayées
$
ressembler	1___nq_zz
_	infi	ressembler
_	ppre	ressemblant
_	ipre 1sg	ressemble
_	ipre 3sg	ressemble
_	spre 1sg	ressemble
_	spre 3sg	ressemble
_	ipre 1isg	ressemblè
................................................................................
_	simp 1pl	resservissions
_	simp 2pl	resservissiez
_	simp 3pl	resservissent
_	impe 2sg	ressers
_	impe 1pl	resservons
_	impe 2pl	resservez
$
ressortir	2___n__zz
_	infi	ressortir
_	ppre	ressortissant
_	ipre 1sg	ressortis
_	ipre 2sg	ressortis
_	ipsi 1sg	ressortis
_	ipsi 2sg	ressortis
_	ipre 3sg	ressortit
................................................................................
_	impe 1pl	retardons
_	impe 2pl	retardez
_	ppas mas sg	retardé
_	ppas mas pl	retardés
_	ppas fem sg	retardée
_	ppas fem pl	retardées
$
retâter	1__tn__zz
_	infi	retâter
_	ppre	retâtant
_	ipre 1sg	retâte
_	ipre 3sg	retâte
_	spre 1sg	retâte
_	spre 3sg	retâte
_	ipre 1isg	retâtè
................................................................................
_	simp 1pl	reteignissions
_	simp 2pl	reteignissiez
_	simp 3pl	reteignissent
_	impe 2sg	reteins
_	impe 1pl	reteignons
_	impe 2pl	reteignez
$
retéléphoner	1___n__zz
_	infi	retéléphoner
_	ppre	retéléphonant
_	ipre 1sg	retéléphone
_	ipre 3sg	retéléphone
_	spre 1sg	retéléphone
_	spre 3sg	retéléphone
_	ipre 1isg	retéléphonè
................................................................................
_	impe 1pl	rétorquons
_	impe 2pl	rétorquez
_	ppas mas sg	rétorqué
_	ppas mas pl	rétorqués
_	ppas fem sg	rétorquée
_	ppas fem pl	rétorquées
$
retoucher	1__tn__zz
_	infi	retoucher
_	ppre	retouchant
_	ipre 1sg	retouche
_	ipre 3sg	retouche
_	spre 1sg	retouche
_	spre 3sg	retouche
_	ipre 1isg	retouchè
................................................................................
_	simp 1pl	retransmissions
_	simp 2pl	retransmissiez
_	simp 3pl	retransmissent
_	impe 2sg	retransmets
_	impe 1pl	retransmettons
_	impe 2pl	retransmettez
$
retravailler	1_itn__zz
_	infi	retravailler
_	ppre	retravaillant
_	ipre 1sg	retravaille
_	ipre 3sg	retravaille
_	spre 1sg	retravaille
_	spre 3sg	retravaille
_	ipre 1isg	retravaillè
................................................................................
_	impe 1pl	revenons
_	impe 2pl	revenez
_	ppas mas sg	revenu
_	ppas mas pl	revenus
_	ppas fem sg	revenue
_	ppas fem pl	revenues
$
rêver	1_itn__zz
_	infi	rêver
_	ppre	rêvant
_	ipre 1sg	rêve
_	ipre 3sg	rêve
_	spre 1sg	rêve
_	spre 3sg	rêve
_	ipre 1isg	rêvè
................................................................................
_	impe 1pl	revotons
_	impe 2pl	revotez
_	ppas mas sg	revoté
_	ppas mas pl	revotés
_	ppas fem sg	revotée
_	ppas fem pl	revotées
$
revouloir	3__t___zz
_	infi	revouloir























































$
révulser	1__t_q_zz
_	infi	révulser
_	ppre	révulsant
_	ipre 1sg	révulse
_	ipre 3sg	révulse
_	spre 1sg	révulse
................................................................................
_	simp 1pl	saillissions
_	simp 2pl	saillissiez
_	simp 3pl	saillissent
_	impe 2sg	saille
_	impe 1pl	saillons
_	impe 2pl	saillez
$
saisir	2_itnq__a
_	infi	saisir
_	ppre	saisissant
_	ipre 1sg	saisis
_	ipre 2sg	saisis
_	ipsi 1sg	saisis
_	ipsi 2sg	saisis
_	ipre 3sg	saisit
................................................................................
_	impe 1pl	salarions
_	impe 2pl	salariez
_	ppas mas sg	salarié
_	ppas mas pl	salariés
_	ppas fem sg	salariée
_	ppas fem pl	salariées
$
saler	1__t___zz
_	infi	saler
_	ppre	salant
_	ipre 1sg	sale
_	ipre 3sg	sale
_	spre 1sg	sale
_	spre 3sg	sale
_	ipre 1isg	salè
................................................................................
_	impe 1pl	sanglons
_	impe 2pl	sanglez
_	ppas mas sg	sanglé
_	ppas mas pl	sanglés
_	ppas fem sg	sanglée
_	ppas fem pl	sanglées
$
sangloter	1_i____zz
_	infi	sangloter
_	ppre	sanglotant
_	ipre 1sg	sanglote
_	ipre 3sg	sanglote
_	spre 1sg	sanglote
_	spre 3sg	sanglote
_	ipre 1isg	sanglotè
................................................................................
_	simp 2pl	sautillassiez
_	simp 3pl	sautillassent
_	impe 2sg	sautille
_	impe 1pl	sautillons
_	impe 2pl	sautillez
_	ppas epi inv	sautillé
$
sauvegarder	1__t___zz
_	infi	sauvegarder
_	ppre	sauvegardant
_	ipre 1sg	sauvegarde
_	ipre 3sg	sauvegarde
_	spre 1sg	sauvegarde
_	spre 3sg	sauvegarde
_	ipre 1isg	sauvegardè
................................................................................
_	impe 1pl	ségréguons
_	impe 2pl	ségréguez
_	ppas mas sg	ségrégué
_	ppas mas pl	ségrégués
_	ppas fem sg	ségréguée
_	ppas fem pl	ségréguées
$
séjourner	1_i____zz
_	infi	séjourner
_	ppre	séjournant
_	ipre 1sg	séjourne
_	ipre 3sg	séjourne
_	spre 1sg	séjourne
_	spre 3sg	séjourne
_	ipre 1isg	séjournè
................................................................................
_	simp 2pl	semblassiez
_	simp 3pl	semblassent
_	impe 2sg	semble
_	impe 1pl	semblons
_	impe 2pl	semblez
_	ppas epi inv	semblé
$
semer	1_it___zz
_	infi	semer
_	ppre	semant
_	ipre 1sg	sème
_	ipre 3sg	sème
_	spre 1sg	sème
_	spre 3sg	sème
_	ipre 1isg	semè
................................................................................
_	impe 1pl	sondons
_	impe 2pl	sondez
_	ppas mas sg	sondé
_	ppas mas pl	sondés
_	ppas fem sg	sondée
_	ppas fem pl	sondées
$
songer	1_i_n__zz
_	infi	songer
_	ppre	songeant
_	ipre 1sg	songe
_	ipre 3sg	songe
_	spre 1sg	songe
_	spre 3sg	songe
_	ipre 1isg	songè
................................................................................
_	simp 2pl	sonnaillassiez
_	simp 3pl	sonnaillassent
_	impe 2sg	sonnaille
_	impe 1pl	sonnaillons
_	impe 2pl	sonnaillez
_	ppas epi inv	sonnaillé
$
sonner	1_itn__zz
_	infi	sonner
_	ppre	sonnant
_	ipre 1sg	sonne
_	ipre 3sg	sonne
_	spre 1sg	sonne
_	spre 3sg	sonne
_	ipre 1isg	sonnè
................................................................................
_	impe 1pl	soudoyons
_	impe 2pl	soudoyez
_	ppas mas sg	soudoyé
_	ppas mas pl	soudoyés
_	ppas fem sg	soudoyée
_	ppas fem pl	soudoyées
$
souffler	1_it___zz
_	infi	souffler
_	ppre	soufflant
_	ipre 1sg	souffle
_	ipre 3sg	souffle
_	spre 1sg	souffle
_	spre 3sg	souffle
_	ipre 1isg	soufflè
................................................................................
_	simp 2pl	stationnassiez
_	simp 3pl	stationnassent
_	impe 2sg	stationne
_	impe 1pl	stationnons
_	impe 2pl	stationnez
_	ppas epi inv	stationné
$
statuer	1__tn__zz
_	infi	statuer
_	ppre	statuant
_	ipre 1sg	statue
_	ipre 3sg	statue
_	spre 1sg	statue
_	spre 3sg	statue
_	ipre 1isg	statuè
................................................................................
_	impe 1pl	subsidions
_	impe 2pl	subsidiez
_	ppas mas sg	subsidié
_	ppas mas pl	subsidiés
_	ppas fem sg	subsidiée
_	ppas fem pl	subsidiées
$
subsister	1_i____zz
_	infi	subsister
_	ppre	subsistant
_	ipre 1sg	subsiste
_	ipre 3sg	subsiste
_	spre 1sg	subsiste
_	spre 3sg	subsiste
_	ipre 1isg	subsistè
................................................................................
_	impe 1pl	subvertissons
_	impe 2pl	subvertissez
_	ppas mas sg	subverti
_	ppas mas pl	subvertis
_	ppas fem sg	subvertie
_	ppas fem pl	subverties
$
succéder	1___nq_zz
_	infi	succéder
_	ppre	succédant
_	ipre 1sg	succède
_	ipre 3sg	succède
_	spre 1sg	succède
_	spre 3sg	succède
_	ipre 1isg	succédè
................................................................................
_	simp 2pl	succédassiez
_	simp 3pl	succédassent
_	impe 2sg	succède
_	impe 1pl	succédons
_	impe 2pl	succédez
_	ppas epi inv	succédé
$
succomber	1_i_n__zz
_	infi	succomber
_	ppre	succombant
_	ipre 1sg	succombe
_	ipre 3sg	succombe
_	spre 1sg	succombe
_	spre 3sg	succombe
_	ipre 1isg	succombè
................................................................................
_	impe 1pl	suffoquons
_	impe 2pl	suffoquez
_	ppas mas sg	suffoqué
_	ppas mas pl	suffoqués
_	ppas fem sg	suffoquée
_	ppas fem pl	suffoquées
$
suggérer	1_it___zz
_	infi	suggérer
_	ppre	suggérant
_	ipre 1sg	suggère
_	ipre 3sg	suggère
_	spre 1sg	suggère
_	spre 3sg	suggère
_	ipre 1isg	suggérè
................................................................................
_	impe 1pl	supplantons
_	impe 2pl	supplantez
_	ppas mas sg	supplanté
_	ppas mas pl	supplantés
_	ppas fem sg	supplantée
_	ppas fem pl	supplantées
$
suppléer	1__tn__zz
_	infi	suppléer
_	ppre	suppléant
_	ipre 1sg	supplée
_	ipre 3sg	supplée
_	spre 1sg	supplée
_	spre 3sg	supplée
_	ipre 1isg	suppléè
................................................................................
_	impe 1pl	surimposons
_	impe 2pl	surimposez
_	ppas mas sg	surimposé
_	ppas mas pl	surimposés
_	ppas fem sg	surimposée
_	ppas fem pl	surimposées
$
surimpressionner	1__tnq__a
_	infi	surimpressionner
_	ppre	surimpressionnant
_	ipre 1sg	surimpressionne
_	ipre 3sg	surimpressionne
_	spre 1sg	surimpressionne
_	spre 3sg	surimpressionne
_	ipre 1isg	surimpressionnè
................................................................................
_	impe 1pl	surtaxons
_	impe 2pl	surtaxez
_	ppas mas sg	surtaxé
_	ppas mas pl	surtaxés
_	ppas fem sg	surtaxée
_	ppas fem pl	surtaxées
$
surtendre	3__tnq__a
_	infi	surtendre
_	ppre	surtendant
_	ppas mas sg	surtendu
_	ppas mas pl	surtendus
_	ppas fem sg	surtendue
_	ppas fem pl	surtendues
_	ipre 1sg	surtends
................................................................................
_	impe 1pl	survoltons
_	impe 2pl	survoltez
_	ppas mas sg	survolté
_	ppas mas pl	survoltés
_	ppas fem sg	survoltée
_	ppas fem pl	survoltées
$
susciter	1__t___zz
_	infi	susciter
_	ppre	suscitant
_	ipre 1sg	suscite
_	ipre 3sg	suscite
_	spre 1sg	suscite
_	spre 3sg	suscite
_	ipre 1isg	suscitè
................................................................................
_	impe 1pl	systématisons
_	impe 2pl	systématisez
_	ppas mas sg	systématisé
_	ppas mas pl	systématisés
_	ppas fem sg	systématisée
_	ppas fem pl	systématisées
$
s’abader	1____p_e_
_	infi	s’abader
$
s’abriller	1____p_e_
_	infi	s’abriller
$
s’agir	2____p_e_
_	infi	s’agir
_	ppre	s’agissant
_	ipre 3sg	s’agit
_	iimp 3sg	s’agissait
_	ifut 3sg	s’agira
_	cond 3sg	s’agirait
_	spre 3sg	s’agisse
_	simp 3sg	s’agît
$
tabasser	1__t_q_zz
_	infi	tabasser
_	ppre	tabassant
_	ipre 1sg	tabasse
_	ipre 3sg	tabasse
_	spre 1sg	tabasse
_	spre 3sg	tabasse
................................................................................
_	impe 1pl	tabassons
_	impe 2pl	tabassez
_	ppas mas sg	tabassé
_	ppas mas pl	tabassés
_	ppas fem sg	tabassée
_	ppas fem pl	tabassées
$
tabler	1___n__zz
_	infi	tabler
_	ppre	tablant
_	ipre 1sg	table
_	ipre 3sg	table
_	spre 1sg	table
_	spre 3sg	table
_	ipre 1isg	tablè
................................................................................
_	impe 1pl	tabulons
_	impe 2pl	tabulez
_	ppas mas sg	tabulé
_	ppas mas pl	tabulés
_	ppas fem sg	tabulée
_	ppas fem pl	tabulées
$
tâcher	1__tn__zz
_	infi	tâcher
_	ppre	tâchant
_	ipre 1sg	tâche
_	ipre 3sg	tâche
_	spre 1sg	tâche
_	spre 3sg	tâche
_	ipre 1isg	tâchè
................................................................................
_	impe 1pl	taraudons
_	impe 2pl	taraudez
_	ppas mas sg	taraudé
_	ppas mas pl	taraudés
_	ppas fem sg	taraudée
_	ppas fem pl	taraudées
$
tarder	1_i_n__zz
_	infi	tarder
_	ppre	tardant
_	ipre 1sg	tarde
_	ipre 3sg	tarde
_	spre 1sg	tarde
_	spre 3sg	tarde
_	ipre 1isg	tardè
................................................................................
_	impe 1pl	tassons
_	impe 2pl	tassez
_	ppas mas sg	tassé
_	ppas mas pl	tassés
_	ppas fem sg	tassée
_	ppas fem pl	tassées
$
tâter	1__tnq_zz
_	infi	tâter
_	ppre	tâtant
_	ipre 1sg	tâte
_	ipre 3sg	tâte
_	spre 1sg	tâte
_	spre 3sg	tâte
_	ipre 1isg	tâtè
................................................................................
_	impe 1pl	tavelons
_	impe 2pl	tavelez
_	ppas mas sg	tavelé
_	ppas mas pl	tavelés
_	ppas fem sg	tavelée
_	ppas fem pl	tavelées
$
taxer	1__t___zz
_	infi	taxer
_	ppre	taxant
_	ipre 1sg	taxe
_	ipre 3sg	taxe
_	spre 1sg	taxe
_	spre 3sg	taxe
_	ipre 1isg	taxè
................................................................................
_	impe 1pl	téléopérons
_	impe 2pl	téléopérez
_	ppas mas sg	téléopéré
_	ppas mas pl	téléopérés
_	ppas fem sg	téléopérée
_	ppas fem pl	téléopérées
$
téléphoner	1_itnq_zz
_	infi	téléphoner
_	ppre	téléphonant
_	ipre 1sg	téléphone
_	ipre 3sg	téléphone
_	spre 1sg	téléphone
_	spre 3sg	téléphone
_	ipre 1isg	téléphonè
................................................................................
_	impe 1pl	télexons
_	impe 2pl	télexez
_	ppas mas sg	télexé
_	ppas mas pl	télexés
_	ppas fem sg	télexée
_	ppas fem pl	télexées
$
témoigner	1__tn__zz
_	infi	témoigner
_	ppre	témoignant
_	ipre 1sg	témoigne
_	ipre 3sg	témoigne
_	spre 1sg	témoigne
_	spre 3sg	témoigne
_	ipre 1isg	témoignè
................................................................................
_	impe 1pl	timbrons
_	impe 2pl	timbrez
_	ppas mas sg	timbré
_	ppas mas pl	timbrés
_	ppas fem sg	timbrée
_	ppas fem pl	timbrées
$
tinter	1_itn__zz
_	infi	tinter
_	ppre	tintant
_	ipre 1sg	tinte
_	ipre 3sg	tinte
_	spre 1sg	tinte
_	spre 3sg	tinte
_	ipre 1isg	tintè
................................................................................
_	impe 1pl	tracassons
_	impe 2pl	tracassez
_	ppas mas sg	tracassé
_	ppas mas pl	tracassés
_	ppas fem sg	tracassée
_	ppas fem pl	tracassées
$
tracer	1_it___zz
_	infi	tracer
_	ppre	traçant
_	ipre 1sg	trace
_	ipre 3sg	trace
_	spre 1sg	trace
_	spre 3sg	trace
_	ipre 1isg	tracè
................................................................................
_	simp 2pl	traficotassiez
_	simp 3pl	traficotassent
_	impe 2sg	traficote
_	impe 1pl	traficotons
_	impe 2pl	traficotez
_	ppas epi inv	traficoté
$
trafiquer	1__tn__zz
_	infi	trafiquer
_	ppre	trafiquant
_	ipre 1sg	trafique
_	ipre 3sg	trafique
_	spre 1sg	trafique
_	spre 3sg	trafique
_	ipre 1isg	trafiquè
................................................................................
_	simp 2pl	trinquassiez
_	simp 3pl	trinquassent
_	impe 2sg	trinque
_	impe 1pl	trinquons
_	impe 2pl	trinquez
_	ppas epi inv	trinqué
$
triompher	1_i_n__zz
_	infi	triompher
_	ppre	triomphant
_	ipre 1sg	triomphe
_	ipre 3sg	triomphe
_	spre 1sg	triomphe
_	spre 3sg	triomphe
_	ipre 1isg	triomphè
................................................................................
_	impe 1pl	urinons
_	impe 2pl	urinez
_	ppas mas sg	uriné
_	ppas mas pl	urinés
_	ppas fem sg	urinée
_	ppas fem pl	urinées
$
user	1__tnq_zz
_	infi	user
_	ppre	usant
_	ipre 1sg	use
_	ipre 3sg	use
_	spre 1sg	use
_	spre 3sg	use
_	ipre 1isg	usè
................................................................................
_	impe 1pl	vapotons
_	impe 2pl	vapotez
_	ppas mas sg	vapoté
_	ppas mas pl	vapotés
_	ppas fem sg	vapotée
_	ppas fem pl	vapotées
$
vaquer	1_i_n__zz
_	infi	vaquer
_	ppre	vaquant
_	ipre 1sg	vaque
_	ipre 3sg	vaque
_	spre 1sg	vaque
_	spre 3sg	vaque
_	ipre 1isg	vaquè
................................................................................
_	impe 1pl	véhiculons
_	impe 2pl	véhiculez
_	ppas mas sg	véhiculé
_	ppas mas pl	véhiculés
_	ppas fem sg	véhiculée
_	ppas fem pl	véhiculées
$
veiller	1_itn__zz
_	infi	veiller
_	ppre	veillant
_	ipre 1sg	veille
_	ipre 3sg	veille
_	spre 1sg	veille
_	spre 3sg	veille
_	ipre 1isg	veillè
................................................................................
_	spre 3sg	vioquisse
_	simp 3sg	vioquît
_	impe 2sg	vioquis
_	impe 1pl	vioquissons
_	impe 2pl	vioquissez
_	ppas epi inv	vioqui
$
virer	1_itn__zz
_	infi	virer
_	ppre	virant
_	ipre 1sg	vire
_	ipre 3sg	vire
_	spre 1sg	vire
_	spre 3sg	vire
_	ipre 1isg	virè
................................................................................
_	impe 1pl	virtualisons
_	impe 2pl	virtualisez
_	ppas mas sg	virtualisé
_	ppas mas pl	virtualisés
_	ppas fem sg	virtualisée
_	ppas fem pl	virtualisées
$
viser	1_itn__zz
_	infi	viser
_	ppre	visant
_	ipre 1sg	vise
_	ipre 3sg	vise
_	spre 1sg	vise
_	spre 3sg	vise
_	ipre 1isg	visè
................................................................................
_	impe 1pl	visionnons
_	impe 2pl	visionnez
_	ppas mas sg	visionné
_	ppas mas pl	visionnés
_	ppas fem sg	visionnée
_	ppas fem pl	visionnées
$
visiter	1__t___zz
_	infi	visiter
_	ppre	visitant
_	ipre 1sg	visite
_	ipre 3sg	visite
_	spre 1sg	visite
_	spre 3sg	visite
_	ipre 1isg	visitè
................................................................................
_	impe 1pl	voilons
_	impe 2pl	voilez
_	ppas mas sg	voilé
_	ppas mas pl	voilés
_	ppas fem sg	voilée
_	ppas fem pl	voilées
$
voir	3_itnq__a
_	infi	voir
_	ppre	voyant
_	ppas mas sg	vu
_	ppas mas pl	vus
_	ppas fem sg	vue
_	ppas fem pl	vues
_	ipre 1sg	vois
................................................................................
_	impe 1pl	vouons
_	impe 2pl	vouez
_	ppas mas sg	voué
_	ppas mas pl	voués
_	ppas fem sg	vouée
_	ppas fem pl	vouées
$
vouloir	3_itnq__a
_	infi	vouloir
_	ppre	voulant
_	ppas mas sg	voulu
_	ppas mas pl	voulus
_	ppas fem sg	voulue
_	ppas fem pl	voulues
_	ipre 1sg	veux
................................................................................
_	impe 1pl	vouvoyons
_	impe 2pl	vouvoyez
_	ppas mas sg	vouvoyé
_	ppas mas pl	vouvoyés
_	ppas fem sg	vouvoyée
_	ppas fem pl	vouvoyées
$
voyager	1_i____zz
_	infi	voyager
_	ppre	voyageant
_	ipre 1sg	voyage
_	ipre 3sg	voyage
_	spre 1sg	voyage
_	spre 3sg	voyage
_	ipre 1isg	voyagè
>
>
>







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>

|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







<

>







 







<
<
<







 







>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<







 







<
<
<







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<







 







>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>

|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|
|







 







|
|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







<
<







 







>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|

>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







 







|







1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
....
1458
1459
1460
1461
1462
1463
1464
1465
1466
1467
1468
1469
1470
1471
1472
1473
1474
1475
1476
1477
1478
1479
1480
1481
1482
1483
1484
1485
1486
1487
1488
1489
1490
1491
1492
1493
1494
1495
1496
1497
1498
1499
1500
1501
1502
1503
1504
1505
1506
1507
1508
1509
1510
1511
1512
1513
1514
1515
1516
1517
1518
1519
1520
1521
1522
1523
1524
1525
1526
1527
1528
1529
1530
1531
1532
1533
1534
1535
1536
1537
1538
1539
1540
1541
1542
1543
1544
1545
1546
1547
1548
1549
1550
1551
1552
1553
1554
1555
1556
1557
1558
1559
1560
1561
1562
1563
1564
1565
1566
1567
1568
1569
1570
1571
1572
1573
1574
1575
1576
1577
1578
....
2139
2140
2141
2142
2143
2144
2145
2146
2147
2148
2149
2150
2151
2152
2153
2154
2155
....
2638
2639
2640
2641
2642
2643
2644
2645
2646
2647
2648
2649
2650
2651
2652
....
2679
2680
2681
2682
2683
2684
2685
2686
2687
2688
2689
2690
2691
2692
2693
....
4004
4005
4006
4007
4008
4009
4010
4011
4012
4013
4014
4015
4016
4017
4018
....
4611
4612
4613
4614
4615
4616
4617
4618
4619
4620
4621
4622
4623
4624
4625
....
4664
4665
4666
4667
4668
4669
4670
4671
4672
4673
4674
4675
4676
4677
4678
....
5591
5592
5593
5594
5595
5596
5597
5598
5599
5600
5601
5602
5603
5604
5605
....
6904
6905
6906
6907
6908
6909
6910
6911
6912
6913
6914
6915
6916
6917
6918
....
9499
9500
9501
9502
9503
9504
9505
9506
9507
9508
9509
9510
9511
9512
9513
.....
10656
10657
10658
10659
10660
10661
10662
10663
10664
10665
10666
10667
10668
10669
10670
.....
11097
11098
11099
11100
11101
11102
11103
11104
11105
11106
11107
11108
11109
11110
11111
.....
13315
13316
13317
13318
13319
13320
13321
13322
13323
13324
13325
13326
13327
13328
13329
.....
13888
13889
13890
13891
13892
13893
13894

13895
13896
13897
13898
13899
13900
13901
13902
13903
.....
15510
15511
15512
15513
15514
15515
15516



15517
15518
15519
15520
15521
15522
15523
.....
15563
15564
15565
15566
15567
15568
15569
15570
15571
15572
15573
15574
15575
15576
15577
15578
15579
.....
21101
21102
21103
21104
21105
21106
21107
21108
21109
21110
21111
21112
21113
21114
21115
.....
21155
21156
21157
21158
21159
21160
21161
21162
21163
21164
21165
21166
21167
21168
21169
.....
21478
21479
21480
21481
21482
21483
21484
21485
21486
21487
21488
21489
21490
21491
21492
.....
22492
22493
22494
22495
22496
22497
22498
22499
22500
22501
22502
22503
22504
22505
22506
.....
22546
22547
22548
22549
22550
22551
22552
22553
22554
22555
22556
22557
22558
22559
22560
.....
24615
24616
24617
24618
24619
24620
24621
24622
24623
24624
24625
24626
24627
24628
24629
.....
27258
27259
27260
27261
27262
27263
27264
27265
27266
27267
27268
27269
27270
27271
27272
.....
27364
27365
27366
27367
27368
27369
27370
27371
27372
27373
27374
27375
27376
27377
27378
.....
27953
27954
27955
27956
27957
27958
27959
27960
27961
27962
27963
27964
27965
27966
27967
.....
31860
31861
31862
31863
31864
31865
31866
31867
31868
31869
31870
31871
31872
31873
31874
.....
36354
36355
36356
36357
36358
36359
36360
36361
36362
36363
36364
36365
36366
36367
36368
.....
39091
39092
39093
39094
39095
39096
39097
39098
39099
39100
39101
39102
39103
39104
39105
.....
66457
66458
66459
66460
66461
66462
66463
66464
66465
66466
66467
66468
66469
66470
66471
.....
71811
71812
71813
71814
71815
71816
71817
71818
71819
71820
71821
71822
71823
71824
71825
.....
74811
74812
74813
74814
74815
74816
74817
74818
74819
74820
74821
74822
74823
74824
74825
.....
75711
75712
75713
75714
75715
75716
75717
75718
75719
75720
75721
75722
75723
75724
75725
.....
76485
76486
76487
76488
76489
76490
76491
76492
76493
76494
76495
76496
76497
76498
76499
.....
77939
77940
77941
77942
77943
77944
77945
77946
77947
77948
77949
77950
77951
77952
77953
.....
78652
78653
78654
78655
78656
78657
78658
78659
78660
78661
78662
78663
78664
78665
78666
.....
78760
78761
78762
78763
78764
78765
78766
78767
78768
78769
78770
78771
78772
78773
78774
.....
79134
79135
79136
79137
79138
79139
79140
79141
79142
79143
79144
79145
79146
79147
79148
.....
80717
80718
80719
80720
80721
80722
80723
80724
80725
80726
80727
80728
80729
80730
80731
.....
80999
81000
81001
81002
81003
81004
81005
81006
81007
81008
81009
81010
81011
81012
81013
.....
82623
82624
82625
82626
82627
82628
82629
82630
82631
82632
82633
82634
82635
82636
82637
.....
82730
82731
82732
82733
82734
82735
82736
82737
82738
82739
82740
82741
82742
82743
82744
.....
82904
82905
82906
82907
82908
82909
82910
82911
82912
82913
82914
82915
82916
82917
82918
.....
83168
83169
83170
83171
83172
83173
83174
83175
83176
83177
83178
83179
83180
83181
83182
.....
83492
83493
83494
83495
83496
83497
83498
83499
83500
83501
83502
83503
83504
83505
83506
.....
88435
88436
88437
88438
88439
88440
88441
88442
88443
88444
88445
88446
88447
88448
88449
.....
89047
89048
89049
89050
89051
89052
89053
89054
89055
89056
89057
89058
89059
89060
89061
.....
91673
91674
91675
91676
91677
91678
91679
91680
91681
91682
91683
91684
91685
91686
91687
.....
92425
92426
92427
92428
92429
92430
92431
92432
92433
92434
92435
92436
92437
92438
92439
.....
92479
92480
92481
92482
92483
92484
92485
92486
92487
92488
92489
92490
92491
92492
92493
.....
96128
96129
96130
96131
96132
96133
96134



96135
96136
96137
96138
96139
96140
96141
.....
98126
98127
98128
98129
98130
98131
98132



98133
98134
98135
98136
98137
98138
98139
......
100519
100520
100521
100522
100523
100524
100525
100526
100527
100528
100529
100530
100531
100532
100533
......
107253
107254
107255
107256
107257
107258
107259
107260
107261
107262
107263
107264
107265
107266
107267
......
111326
111327
111328
111329
111330
111331
111332
111333
111334
111335
111336
111337
111338
111339
111340
......
111645
111646
111647
111648
111649
111650
111651



111652
111653
111654
111655
111656
111657
111658
......
111699
111700
111701
111702
111703
111704
111705
111706
111707
111708
111709
111710
111711
111712
111713
......
113383
113384
113385
113386
113387
113388
113389
113390
113391
113392
113393
113394
113395
113396
113397
......
114740
114741
114742
114743
114744
114745
114746
114747
114748
114749
114750
114751
114752
114753
114754
......
120312
120313
120314
120315
120316
120317
120318



120319
120320
120321
120322
120323
120324
120325
......
120365
120366
120367
120368
120369
120370
120371
120372
120373
120374
120375
120376
120377
120378
120379
120380
120381
......
122177
122178
122179
122180
122181
122182
122183
122184
122185
122186
122187
122188
122189
122190
122191
......
124450
124451
124452
124453
124454
124455
124456
124457
124458
124459
124460
124461
124462
124463
124464
......
125359
125360
125361
125362
125363
125364
125365
125366
125367
125368
125369
125370
125371
125372
125373
......
125841
125842
125843
125844
125845
125846
125847
125848
125849
125850
125851
125852
125853
125854
125855
......
125949
125950
125951
125952
125953
125954
125955
125956
125957
125958
125959
125960
125961
125962
125963
......
129488
129489
129490
129491
129492
129493
129494
129495
129496
129497
129498
129499
129500
129501
129502
......
130135
130136
130137
130138
130139
130140
130141
130142
130143
130144
130145
130146
130147
130148
130149
......
134895
134896
134897
134898
134899
134900
134901
134902
134903
134904
134905
134906
134907
134908
134909
......
135111
135112
135113
135114
135115
135116
135117
135118
135119
135120
135121
135122
135123
135124
135125
......
143585
143586
143587
143588
143589
143590
143591
143592
143593
143594
143595
143596
143597
143598
143599
......
144568
144569
144570
144571
144572
144573
144574
144575
144576
144577
144578
144579
144580
144581
144582
......
149053
149054
149055
149056
149057
149058
149059
149060
149061
149062
149063
149064
149065
149066
149067
......
151061
151062
151063
151064
151065
151066
151067
151068
151069
151070
151071
151072
151073
151074
151075
......
151864
151865
151866
151867
151868
151869
151870
151871
151872
151873
151874
151875
151876
151877
151878
151879
151880
151881
151882
151883
151884
151885
151886
151887
151888
151889
151890
151891
151892
151893
151894
151895
151896
151897
151898
151899
151900
151901
151902
151903
151904
151905
151906
151907
151908
151909
151910
151911
151912
151913
151914
151915
151916
151917
151918
151919
151920
151921
151922
151923
151924
151925
151926
151927
151928
151929
151930
......
154610
154611
154612
154613
154614
154615
154616
154617
154618
154619
154620
154621
154622
154623
154624
......
155302
155303
155304
155305
155306
155307
155308
155309
155310
155311
155312
155313
155314
155315
155316
155317
155318
155319
155320
155321
155322
155323
155324
155325
155326
155327
155328
155329
155330
155331
155332
155333
155334
155335
155336
155337
155338
155339
155340
155341
155342
155343
155344
155345
155346
155347
155348
155349
155350
155351
155352
155353
155354
155355
155356
155357
155358
155359
155360
155361
155362
155363
155364
155365
155366
155367
155368
155369
155370
......
156213
156214
156215
156216
156217
156218
156219
156220
156221
156222
156223
156224
156225
156226
156227
......
156428
156429
156430
156431
156432
156433
156434
156435
156436
156437
156438
156439
156440
156441
156442
......
156587
156588
156589
156590
156591
156592
156593
156594
156595
156596
156597
156598
156599
156600
156601
......
157510
157511
157512
157513
157514
157515
157516
157517
157518
157519
157520
157521
157522
157523
157524
......
159466
159467
159468
159469
159470
159471
159472
159473
159474
159475
159476
159477
159478
159479
159480
......
163561
163562
163563
163564
163565
163566
163567
163568
163569
163570
163571
163572
163573
163574
163575
......
167645
167646
167647
167648
167649
167650
167651
167652
167653
167654
167655
167656
167657
167658
167659
......
177367
177368
177369
177370
177371
177372
177373
177374
177375
177376
177377
177378
177379
177380
177381
......
189021
189022
189023
189024
189025
189026
189027
189028
189029
189030
189031
189032
189033
189034
189035
......
193621
193622
193623
193624
193625
193626
193627
193628
193629
193630
193631
193632
193633
193634
193635
193636
......
193659
193660
193661
193662
193663
193664
193665
193666
193667
193668
193669
193670
193671
193672
193673
193674
......
197613
197614
197615
197616
197617
197618
197619
197620
197621
197622
197623
197624
197625
197626
197627
......
206744
206745
206746
206747
206748
206749
206750
206751
206752
206753
206754
206755
206756
206757
206758
......
207584
207585
207586
207587
207588
207589
207590
207591
207592
207593
207594
207595
207596
207597
207598
......
208858
208859
208860
208861
208862
208863
208864
208865
208866
208867
208868
208869
208870
208871
208872
......
209998
209999
210000
210001
210002
210003
210004
210005
210006
210007
210008
210009
210010
210011
210012
......
210808
210809
210810
210811
210812
210813
210814
210815
210816
210817
210818
210819
210820
210821
210822
......
212080
212081
212082
212083
212084
212085
212086
212087
212088
212089
212090
212091
212092
212093
212094
212095
212096
212097
212098
212099
212100
212101
212102
212103
212104
212105
212106
212107
212108
212109
212110
212111
212112
212113
212114
212115
212116
212117
212118
212119
212120
212121
212122
212123
212124
212125
212126
212127
212128
212129
212130
212131
212132
212133
212134
212135
212136
212137
212138
212139
212140
212141
212142
212143
......
212238
212239
212240
212241
212242
212243
212244
212245
212246
212247
212248
212249
212250
212251
212252
......
216429
216430
216431
216432
216433
216434
216435
216436
216437
216438
216439
216440
216441
216442
216443
......
220555
220556
220557
220558
220559
220560
220561
220562
220563
220564
220565
220566
220567
220568
220569
......
223552
223553
223554
223555
223556
223557
223558
223559
223560
223561
223562
223563
223564
223565
223566
......
228155
228156
228157
228158
228159
228160
228161
228162
228163
228164
228165
228166
228167
228168
228169
......
232143
232144
232145
232146
232147
232148
232149
232150
232151
232152
232153
232154
232155
232156
232157
......
233169
233170
233171
233172
233173
233174
233175



233176
233177
233178
233179
233180
233181
233182
......
234036
234037
234038
234039
234040
234041
234042
234043
234044
234045
234046
234047
234048
234049
234050
......
234090
234091
234092
234093
234094
234095
234096
234097
234098
234099
234100
234101
234102
234103
234104
......
242060
242061
242062
242063
242064
242065
242066
242067
242068
242069
242070
242071
242072
242073
242074
......
247235
247236
247237
247238
247239
247240
247241
247242
247243
247244
247245
247246
247247
247248
247249
......
247343
247344
247345
247346
247347
247348
247349
247350
247351
247352
247353
247354
247355
247356
247357
......
247733
247734
247735
247736
247737
247738
247739
247740
247741
247742
247743
247744
247745
247746
247747
......
248457
248458
248459
248460
248461
248462
248463
248464
248465
248466
248467
248468
248469
248470
248471
......
249349
249350
249351
249352
249353
249354
249355
249356
249357
249358
249359
249360
249361
249362
249363
......
250331
250332
250333
250334
250335
250336
250337
250338
250339
250340
250341
250342
250343
250344
250345
......
251929
251930
251931
251932
251933
251934
251935
251936
251937
251938
251939
251940
251941
251942
251943
......
252963
252964
252965
252966
252967
252968
252969
252970
252971
252972
252973
252974
252975
252976
252977
......
253179
253180
253181
253182
253183
253184
253185
253186
253187
253188
253189
253190
253191
253192
253193
......
253353
253354
253355
253356
253357
253358
253359
253360
253361
253362
253363
253364
253365
253366
253367
......
259203
259204
259205
259206
259207
259208
259209
259210
259211
259212
259213
259214
259215
259216
259217
......
259257
259258
259259
259260
259261
259262
259263
259264
259265
259266
259267
259268
259269
259270
259271
......
259679
259680
259681
259682
259683
259684
259685
259686
259687
259688
259689
259690
259691
259692
259693
......
259970
259971
259972
259973
259974
259975
259976
259977
259978
259979
259980
259981
259982
259983
259984
......
261071
261072
261073
261074
261075
261076
261077
261078
261079
261080
261081
261082
261083
261084
261085
......
263320
263321
263322
263323
263324
263325
263326
263327
263328
263329
263330
263331
263332
263333
263334
......
267735
267736
267737
267738
267739
267740
267741
267742
267743
267744
267745
267746
267747
267748
267749
......
269516
269517
269518
269519
269520
269521
269522
269523
269524
269525
269526
269527
269528
269529
269530
......
269570
269571
269572
269573
269574
269575
269576
269577
269578
269579
269580
269581
269582
269583
269584
......
269732
269733
269734
269735
269736
269737
269738
269739
269740
269741
269742
269743
269744
269745
269746
269747
269748
269749
269750
269751
269752
269753
269754
269755
269756
269757
269758
269759
269760
269761
269762
269763
269764
269765
269766
269767
269768
269769
269770
269771
269772
269773
269774
269775
269776
269777
269778
269779
269780
269781
269782
269783
269784
269785
269786
269787
269788
269789
269790
269791
269792
269793
269794
269795
269796
269797
......
270607
270608
270609
270610
270611
270612
270613
270614
270615
270616
270617
270618
270619
270620
270621
......
271105
271106
271107
271108
271109
271110
271111
271112
271113
271114
271115
271116
271117
271118
271119
......
275860
275861
275862
275863
275864
275865
275866
275867
275868
275869
275870
275871
275872
275873
275874
......
276069
276070
276071
276072
276073
276074
276075
276076
276077
276078
276079
276080
276081
276082
276083
276084
276085
276086
276087
276088
276089
276090
276091
276092
276093
276094
276095
276096
276097
276098
276099
276100
276101
276102
276103
276104
276105
276106
276107
276108
276109
276110
276111
276112
276113
276114
276115
276116
276117
276118
276119
276120
276121
276122
276123
276124
276125
276126
276127
276128
276129
276130
276131
276132
276133
276134
......
276337
276338
276339
276340
276341
276342
276343
276344
276345
276346
276347
276348
276349
276350
276351
......
277862
277863
277864
277865
277866
277867
277868
277869
277870
277871
277872
277873
277874
277875
277876
......
282942
282943
282944
282945
282946
282947
282948
282949
282950
282951
282952
282953
282954
282955
282956
......
284679
284680
284681
284682
284683
284684
284685


284686
284687
284688
284689
284690
284691
284692
......
284729
284730
284731
284732
284733
284734
284735
284736
284737
284738
284739
284740
284741
284742
284743
284744
......
289614
289615
289616
289617
289618
289619
289620
289621
289622
289623
289624
289625
289626
289627
289628
......
290147
290148
290149
290150
290151
290152
290153
290154
290155
290156
290157
290158
290159
290160
290161
......
291628
291629
291630
291631
291632
291633
291634
291635
291636
291637
291638
291639
291640
291641
291642
......
291851
291852
291853
291854
291855
291856
291857
291858
291859
291860
291861
291862
291863
291864
291865
......
292122
292123
292124
292125
292126
292127
292128
292129
292130
292131
292132
292133
292134
292135
292136
......
293758
293759
293760
293761
293762
293763
293764
293765
293766
293767
293768
293769
293770
293771
293772
......
294133
294134
294135
294136
294137
294138
294139
294140
294141
294142
294143
294144
294145
294146
294147
......
294346
294347
294348
294349
294350
294351
294352
294353
294354
294355
294356
294357
294358
294359
294360
......
294400
294401
294402
294403
294404
294405
294406
294407
294408
294409
294410
294411
294412
294413
294414
......
300703
300704
300705
300706
300707
300708
300709
300710
300711
300712
300713
300714
300715
300716
300717
......
300811
300812
300813
300814
300815
300816
300817
300818
300819
300820
300821
300822
300823
300824
300825
......
301793
301794
301795
301796
301797
301798
301799
301800
301801
301802
301803
301804
301805
301806
301807
......
301847
301848
301849
301850
301851
301852
301853
301854
301855
301856
301857
301858
301859
301860
301861
......
312507
312508
312509
312510
312511
312512
312513
312514
312515
312516
312517
312518
312519
312520
312521
......
313253
313254
313255
313256
313257
313258
313259
313260
313261
313262
313263
313264
313265
313266
313267
......
314502
314503
314504
314505
314506
314507
314508
314509
314510
314511
314512
314513
314514
314515
314516
......
317112
317113
317114
317115
317116
317117
317118
317119
317120
317121
317122
317123
317124
317125
317126
......
317220
317221
317222
317223
317224
317225
317226
317227
317228
317229
317230
317231
317232
317233
317234
......
319928
319929
319930
319931
319932
319933
319934
319935
319936
319937
319938
319939
319940
319941
319942
......
321181
321182
321183
321184
321185
321186
321187
321188
321189
321190
321191
321192
321193
321194
321195
......
321397
321398
321399
321400
321401
321402
321403
321404
321405
321406
321407
321408
321409
321410
321411
......
321502
321503
321504
321505
321506
321507
321508
321509
321510
321511
321512
321513
321514
321515
321516
......
322233
322234
322235
322236
322237
322238
322239
322240
322241
322242
322243
322244
322245
322246
322247
......
322825
322826
322827
322828
322829
322830
322831
322832
322833
322834
322835
322836
322837
322838
322839
......
324725
324726
324727
324728
324729
324730
324731
324732
324733
324734
324735
324736
324737
324738
324739
......
325481
325482
325483
325484
325485
325486
325487
325488
325489
325490
325491
325492
325493
325494
325495
......
326365
326366
326367
326368
326369
326370
326371
326372
326373
326374
326375
326376
326377
326378
326379
......
326524
326525
326526
326527
326528
326529
326530
326531
326532
326533
326534
326535
326536
326537
326538
......
326793
326794
326795
326796
326797
326798
326799
326800
326801
326802
326803
326804
326805
326806
326807
......
327170
327171
327172
327173
327174
327175
327176
327177
327178
327179
327180
327181
327182
327183
327184
......
328726
328727
328728
328729
328730
328731
328732
328733
328734
328735
328736
328737
328738
328739
328740
......
331794
331795
331796
331797
331798
331799
331800
331801
331802
331803
331804
331805
331806
331807
331808
......
332970
332971
332972
332973
332974
332975
332976
332977
332978
332979
332980
332981
332982
332983
332984
......
335867
335868
335869
335870
335871
335872
335873
335874
335875
335876
335877
335878
335879
335880
335881
......
336135
336136
336137
336138
336139
336140
336141
336142
336143
336144
336145
336146
336147
336148
336149
......
339545
339546
339547
339548
339549
339550
339551
339552
339553
339554
339555
339556
339557
339558
339559
......
344457
344458
344459
344460
344461
344462
344463
344464
344465
344466
344467
344468
344469
344470
344471
......
345207
345208
345209
345210
345211
345212
345213
345214
345215
345216
345217
345218
345219
345220
345221
......
351139
351140
351141
351142
351143
351144
351145
351146
351147
351148
351149
351150
351151
351152
351153
......
352535
352536
352537
352538
352539
352540
352541
352542
352543
352544
352545
352546
352547
352548
352549
......
353738
353739
353740
353741
353742
353743
353744
353745
353746
353747
353748
353749
353750
353751
353752
......
357917
357918
357919
357920
357921
357922
357923
357924
357925
357926
357927
357928
357929
357930
357931
......
360496
360497
360498
360499
360500
360501
360502
360503
360504
360505
360506
360507
360508
360509
360510
......
362401
362402
362403
362404
362405
362406
362407
362408
362409
362410
362411
362412
362413
362414
362415
......
363371
363372
363373
363374
363375
363376
363377
363378
363379
363380
363381
363382
363383
363384
363385
......
364053
364054
364055
364056
364057
364058
364059
364060
364061
364062
364063
364064
364065
364066
364067
......
371592
371593
371594
371595
371596
371597
371598
371599
371600
371601
371602
371603
371604
371605
371606
......
372347
372348
372349
372350
372351
372352
372353
372354
372355
372356
372357
372358
372359
372360
372361
......
374632
374633
374634
374635
374636
374637
374638
374639
374640
374641
374642
374643
374644
374645
374646
......
374972
374973
374974
374975
374976
374977
374978
374979
374980
374981
374982
374983
374984
374985
374986
......
376277
376278
376279
376280
376281
376282
376283
376284
376285
376286
376287
376288
376289
376290
376291
......
376384
376385
376386
376387
376388
376389
376390
376391
376392
376393
376394
376395
376396
376397
376398
......
377237
377238
377239
377240
377241
377242
377243
377244
377245
377246
377247
377248
377249
377250
377251
......
377880
377881
377882
377883
377884
377885
377886
377887
377888
377889
377890
377891
377892
377893
377894
......
379586
379587
379588
379589
379590
379591
379592
379593
379594
379595
379596
379597
379598
379599
379600
......
381059
381060
381061
381062
381063
381064
381065
381066
381067
381068
381069
381070
381071
381072
381073
381074
381075
381076
381077
381078
381079
381080
381081
381082
381083
381084
381085
381086
381087
381088
381089
381090
381091
381092
381093
381094
381095
381096
381097
381098
381099
381100
381101
381102
381103
381104
381105
381106
381107
381108
381109
381110
381111
381112
381113
381114
381115
381116
381117
381118
381119
381120
381121
381122
381123
381124
381125
381126
381127
381128
381129
......
387390
387391
387392
387393
387394
387395
387396
387397
387398
387399
387400
387401
387402
387403
387404
......
387548
387549
387550
387551
387552
387553
387554
387555
387556
387557
387558
387559
387560
387561
387562
......
388297
388298
388299
388300
388301
388302
388303
388304
388305
388306
388307
388308
388309
388310
388311
......
389741
389742
389743
389744
389745
389746
389747
389748
389749
389750
389751
389752
389753
389754
389755
......
392648
392649
392650
392651
392652
392653
392654
392655
392656
392657
392658
392659
392660
392661
392662
......
392912
392913
392914
392915
392916
392917
392918
392919
392920
392921
392922
392923
392924
392925
392926
......
397820
397821
397822
397823
397824
397825
397826
397827
397828
397829
397830
397831
397832
397833
397834
......
397922
397923
397924
397925
397926
397927
397928
397929
397930
397931
397932
397933
397934
397935
397936
......
398671
398672
398673
398674
398675
398676
398677
398678
398679
398680
398681
398682
398683
398684
398685
......
402700
402701
402702
402703
402704
402705
402706
402707
402708
402709
402710
402711
402712
402713
402714
......
404790
404791
404792
404793
404794
404795
404796
404797
404798
404799
404800
404801
404802
404803
404804
......
405268
405269
405270
405271
405272
405273
405274
405275
405276
405277
405278
405279
405280
405281
405282
......
405331
405332
405333
405334
405335
405336
405337
405338
405339
405340
405341
405342
405343
405344
405345
......
405756
405757
405758
405759
405760
405761
405762
405763
405764
405765
405766
405767
405768
405769
405770
......
406648
406649
406650
406651
406652
406653
406654
406655
406656
406657
406658
406659
406660
406661
406662
......
409911
409912
409913
409914
409915
409916
409917
409918
409919
409920
409921
409922
409923
409924
409925
......
412106
412107
412108
412109
412110
412111
412112
412113
412114
412115
412116
412117
412118
412119
412120
......
412692
412693
412694
412695
412696
412697
412698
412699
412700
412701
412702
412703
412704
412705
412706
......
413761
413762
413763
413764
413765
413766
413767
















413768
413769
413770
413771
413772
413773
413774
......
413815
413816
413817
413818
413819
413820
413821
413822
413823
413824
413825
413826
413827
413828
413829
......
413974
413975
413976
413977
413978
413979
413980
413981
413982
413983
413984
413985
413986
413987
413988
......
415877
415878
415879
415880
415881
415882
415883
415884
415885
415886
415887
415888
415889
415890
415891
......
416409
416410
416411
416412
416413
416414
416415
416416
416417
416418
416419
416420
416421
416422
416423
......
416748
416749
416750
416751
416752
416753
416754
416755
416756
416757
416758
416759
416760
416761
416762
......
417938
417939
417940
417941
417942
417943
417944
417945
417946
417947
417948
417949
417950
417951
417952
......
418422
418423
418424
418425
418426
418427
418428
418429
418430
418431
418432
418433
418434
418435
418436
......
420931
420932
420933
420934
420935
420936
420937
420938
420939
420940
420941
420942
420943
420944
420945
......
424719
424720
424721
424722
424723
424724
424725
424726
424727
424728
424729
424730
424731
424732
424733
......
424985
424986
424987
424988
424989
424990
424991
424992
424993
424994
424995
424996
424997
424998
424999
......
429760
429761
429762
429763
429764
429765
429766
429767
429768
429769
429770
429771
429772
429773
429774
......
433494
433495
433496
433497
433498
433499
433500
433501
433502
433503
433504
433505
433506
433507
433508
......
435057
435058
435059
435060
435061
435062
435063
435064
435065
435066
435067
435068
435069
435070
435071
......
435768
435769
435770
435771
435772
435773
435774
435775
435776
435777
435778
435779
435780
435781
435782
......
439058
439059
439060
439061
439062
439063
439064
439065
439066
439067
439068
439069
439070
439071
439072
......
439379
439380
439381
439382
439383
439384
439385
439386
439387
439388
439389
439390
439391
439392
439393
......
439541
439542
439543
439544
439545
439546
439547
439548
439549
439550
439551
439552
439553
439554
439555
......
440422
440423
440424
440425
440426
440427
440428
440429
440430
440431
440432
440433
440434
440435
440436
......
441131
441132
441133
441134
441135
441136
441137
441138
441139
441140
441141
441142
441143
441144
441145
......
441459
441460
441461
441462
441463
441464
441465
441466
441467
441468
441469
441470
441471
441472
441473
abader	1____p_e_
_	infi	abader
$
abaisser	1_it_q__a
_	infi	abaisser
_	ppre	abaissant
_	ipre 1sg	abaisse
_	ipre 3sg	abaisse
_	spre 1sg	abaisse
_	spre 3sg	abaisse
................................................................................
_	ppas mas pl	abordés
_	ppas fem sg	abordée
_	ppas fem pl	abordées
$
aborner	1__t___zz
_	infi	aborner
$
aboter	1_itn___a
_	infi	aboter
_	ppre	abotant
_	ipre 1sg	abote
_	ipre 3sg	abote
_	spre 1sg	abote
_	spre 3sg	abote
_	ipre 1isg	abotè
_	ipre 2sg	abotes
_	spre 2sg	abotes
_	ipre 1pl	abotons
_	ipre 2pl	abotez
_	ipre 3pl	abotent
_	spre 3pl	abotent
_	iimp 1sg	abotais
_	iimp 2sg	abotais
_	iimp 3sg	abotait
_	iimp 1pl	abotions
_	spre 1pl	abotions
_	iimp 2pl	abotiez
_	spre 2pl	abotiez
_	iimp 3pl	abotaient
_	ipsi 1sg	abotai
_	ipsi 2sg	abotas
_	ipsi 3sg	abota
_	ipsi 1pl	abotâmes
_	ipsi 2pl	abotâtes
_	ipsi 3pl	abotèrent
_	ifut 1sg	aboterai
_	ifut 2sg	aboteras
_	ifut 3sg	abotera
_	ifut 1pl	aboterons
_	ifut 2pl	aboterez
_	ifut 3pl	aboteront
_	cond 1sg	aboterais
_	cond 2sg	aboterais
_	cond 3sg	aboterait
_	cond 1pl	aboterions
_	cond 2pl	aboteriez
_	cond 3pl	aboteraient
_	simp 1sg	abotasse
_	simp 2sg	abotasses
_	simp 3sg	abotât
_	simp 1pl	abotassions
_	simp 2pl	abotassiez
_	simp 3pl	abotassent
_	impe 2sg	abote
_	impe 1pl	abotons
_	impe 2pl	abotez
_	ppas mas sg	aboté
_	ppas mas pl	abotés
_	ppas fem sg	abotée
_	ppas fem pl	abotées
$
abotter	1_itn___a
_	infi	abotter
_	ppre	abottant
_	ipre 1sg	abotte
_	ipre 3sg	abotte
_	spre 1sg	abotte
_	spre 3sg	abotte
_	ipre 1isg	abottè
_	ipre 2sg	abottes
_	spre 2sg	abottes
_	ipre 1pl	abottons
_	ipre 2pl	abottez
_	ipre 3pl	abottent
_	spre 3pl	abottent
_	iimp 1sg	abottais
_	iimp 2sg	abottais
_	iimp 3sg	abottait
_	iimp 1pl	abottions
_	spre 1pl	abottions
_	iimp 2pl	abottiez
_	spre 2pl	abottiez
_	iimp 3pl	abottaient
_	ipsi 1sg	abottai
_	ipsi 2sg	abottas
_	ipsi 3sg	abotta
_	ipsi 1pl	abottâmes
_	ipsi 2pl	abottâtes
_	ipsi 3pl	abottèrent
_	ifut 1sg	abotterai
_	ifut 2sg	abotteras
_	ifut 3sg	abottera
_	ifut 1pl	abotterons
_	ifut 2pl	abotterez
_	ifut 3pl	abotteront
_	cond 1sg	abotterais
_	cond 2sg	abotterais
_	cond 3sg	abotterait
_	cond 1pl	abotterions
_	cond 2pl	abotteriez
_	cond 3pl	abotteraient
_	simp 1sg	abottasse
_	simp 2sg	abottasses
_	simp 3sg	abottât
_	simp 1pl	abottassions
_	simp 2pl	abottassiez
_	simp 3pl	abottassent
_	impe 2sg	abotte
_	impe 1pl	abottons
_	impe 2pl	abottez
_	ppas mas sg	abotté
_	ppas mas pl	abottés
_	ppas fem sg	abottée
_	ppas fem pl	abottées
$
aboucher	1__t_q_zz
_	infi	aboucher
_	ppre	abouchant
_	ipre 1sg	abouche
_	ipre 3sg	abouche
_	spre 1sg	abouche
................................................................................
_	ppas mas sg	abricoté
_	ppas mas pl	abricotés
_	ppas fem sg	abricotée
_	ppas fem pl	abricotées
$
abrier	1__t_q_zz
_	infi	abrier
$
abriller	1____p_e_
_	infi	abriller
$
abriter	1__t_q_zz
_	infi	abriter
_	ppre	abritant
_	ipre 1sg	abrite
_	ipre 3sg	abrite
_	spre 1sg	abrite
................................................................................
_	impe 1pl	abstenons
_	impe 2pl	abstenez
_	ppas mas sg	abstenu
_	ppas mas pl	abstenus
_	ppas fem sg	abstenue
_	ppas fem pl	abstenues
$
abstraire	3__txq__a
_	infi	abstraire
_	ppre	abstrayant
_	ppas mas sg	abstrait
_	ppas mas pl	abstraits
_	ppas fem sg	abstraite
_	ppas fem pl	abstraites
_	ipre 1sg	abstrais
................................................................................
_	spre 1sg	abstraie
_	spre 3sg	abstraie
_	spre 2sg	abstraies
_	impe 2sg	abstrais
_	impe 1pl	abstrayons
_	impe 2pl	abstrayez
$
abuser	1_it_q__a
_	infi	abuser
_	ppre	abusant
_	ipre 1sg	abuse
_	ipre 3sg	abuse
_	spre 1sg	abuse
_	spre 3sg	abuse
_	ipre 1isg	abusè
................................................................................
_	ppas mas pl	accotés
_	ppas fem sg	accotée
_	ppas fem pl	accotées
$
accouardir	2__t_q_zz
_	infi	accouardir
$
accoucher	1_it____a
_	infi	accoucher
_	ppre	accouchant
_	ipre 1sg	accouche
_	ipre 3sg	accouche
_	spre 1sg	accouche
_	spre 3sg	accouche
_	ipre 1isg	accouchè
................................................................................
_	ppas mas pl	accrochés
_	ppas fem sg	accrochée
_	ppas fem pl	accrochées
$
accroire	3__t___zz
_	infi	accroire
$
accroitre	3__t_q__a
_	infi	accroitre
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
................................................................................
_	simp 1pl	accrussions
_	simp 2pl	accrussiez
_	simp 3pl	accrussent
_	impe 2sg	accrois
_	impe 1pl	accroissons
_	impe 2pl	accroissez
$
accroître	3__t_q__a
_	infi	accroître
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
................................................................................
_	impe 1pl	achevons
_	impe 2pl	achevez
_	ppas mas sg	achevé
_	ppas mas pl	achevés
_	ppas fem sg	achevée
_	ppas fem pl	achevées
$
achopper	1_i_xq__a
_	infi	achopper
_	ppre	achoppant
_	ipre 1sg	achoppe
_	ipre 3sg	achoppe
_	spre 1sg	achoppe
_	spre 3sg	achoppe
_	ipre 1isg	achoppè
................................................................................
_	simp 1pl	admissions
_	simp 2pl	admissiez
_	simp 3pl	admissent
_	impe 2sg	admets
_	impe 1pl	admettons
_	impe 2pl	admettez
$
administrationaliser	1_it_q__a
_	infi	administrationaliser
$
administrer	1__t_q_zz
_	infi	administrer
_	ppre	administrant
_	ipre 1sg	administre
_	ipre 3sg	administre
................................................................................
_	impe 1pl	affourrageons
_	impe 2pl	affourragez
_	ppas mas sg	affourragé
_	ppas mas pl	affourragés
_	ppas fem sg	affourragée
_	ppas fem pl	affourragées
$
affranchir	2_itxq__a
_	infi	affranchir
_	ppre	affranchissant
_	ipre 1sg	affranchis
_	ipre 2sg	affranchis
_	ipsi 1sg	affranchis
_	ipsi 2sg	affranchis
_	ipre 3sg	affranchit
................................................................................
_	simp 2pl	agiotassiez
_	simp 3pl	agiotassent
_	impe 2sg	agiote
_	impe 1pl	agiotons
_	impe 2pl	agiotez
_	ppas epi inv	agioté
$
agir	2_i__x__a
_	infi	agir
_	ppre	agissant
_	ipre 1sg	agis
_	ipre 2sg	agis
_	ipsi 1sg	agis
_	ipsi 2sg	agis
_	ipre 3sg	agit
................................................................................
_	impe 1pl	agrandissons
_	impe 2pl	agrandissez
_	ppas mas sg	agrandi
_	ppas mas pl	agrandis
_	ppas fem sg	agrandie
_	ppas fem pl	agrandies
$
agréer	1_itn___a
_	infi	agréer
_	ppre	agréant
_	ipre 1sg	agrée
_	ipre 3sg	agrée
_	spre 1sg	agrée
_	spre 3sg	agrée
_	ipre 1isg	agréè
................................................................................
_	impe 1pl	alignons
_	impe 2pl	alignez
_	ppas mas sg	aligné
_	ppas mas pl	alignés
_	ppas fem sg	alignée
_	ppas fem pl	alignées
$
alimenter	1__txq__a
_	infi	alimenter
_	ppre	alimentant
_	ipre 1sg	alimente
_	ipre 3sg	alimente
_	spre 1sg	alimente
_	spre 3sg	alimente
_	ipre 1isg	alimentè
................................................................................
_	spre 3pl	aillent
_	simp 1sg	allasse
_	simp 2sg	allasses
_	simp 3sg	allât
_	simp 1pl	allassions
_	simp 2pl	allassiez
_	simp 3pl	allassent

_	impe 2sg	va
_	impe 1pl	allons
_	impe 2pl	allez
$
allier	1__t_q_zz
_	infi	allier
_	ppre	alliant
_	ipre 1sg	allie
_	ipre 3sg	allie
................................................................................
_	impe 1pl	amenons
_	impe 2pl	amenez
_	ppas mas sg	amené
_	ppas mas pl	amenés
_	ppas fem sg	amenée
_	ppas fem pl	amenées
$



amenuiser	1__t___zz
_	infi	amenuiser
_	ppre	amenuisant
_	ipre 1sg	amenuise
_	ipre 3sg	amenuise
_	spre 1sg	amenuise
_	spre 3sg	amenuise
................................................................................
_	impe 2sg	amenuise
_	impe 1pl	amenuisons
_	impe 2pl	amenuisez
_	ppas mas sg	amenuisé
_	ppas mas pl	amenuisés
_	ppas fem sg	amenuisée
_	ppas fem pl	amenuisées
$
aménuiser	1__t___zz
_	infi	aménuiser
$
américaniser	1__t_q_zz
_	infi	américaniser
_	ppre	américanisant
_	ipre 1sg	américanise
_	ipre 3sg	américanise
_	spre 1sg	américanise
................................................................................
_	impe 1pl	apprêtons
_	impe 2pl	apprêtez
_	ppas mas sg	apprêté
_	ppas mas pl	apprêtés
_	ppas fem sg	apprêtée
_	ppas fem pl	apprêtées
$
apprivoiser	1_itxq__a
_	infi	apprivoiser
_	ppre	apprivoisant
_	ipre 1sg	apprivoise
_	ipre 3sg	apprivoise
_	spre 1sg	apprivoise
_	spre 3sg	apprivoise
_	ipre 1isg	apprivoisè
................................................................................
_	impe 1pl	apprivoisons
_	impe 2pl	apprivoisez
_	ppas mas sg	apprivoisé
_	ppas mas pl	apprivoisés
_	ppas fem sg	apprivoisée
_	ppas fem pl	apprivoisées
$
approcher	1_itxq__a
_	infi	approcher
_	ppre	approchant
_	ipre 1sg	approche
_	ipre 3sg	approche
_	spre 1sg	approche
_	spre 3sg	approche
_	ipre 1isg	approchè
................................................................................
_	impe 1pl	approximons
_	impe 2pl	approximez
_	ppas mas sg	approximé
_	ppas mas pl	approximés
_	ppas fem sg	approximée
_	ppas fem pl	approximées
$
appuyer	1_itxq__a
_	infi	appuyer
_	ppre	appuyant
_	ipre 1sg	appuie
_	ipre 3sg	appuie
_	spre 1sg	appuie
_	spre 3sg	appuie
_	ipre 1isg	appuyè
................................................................................
_	impe 1pl	argougnons
_	impe 2pl	argougnez
_	ppas mas sg	argougné
_	ppas mas pl	argougnés
_	ppas fem sg	argougnée
_	ppas fem pl	argougnées
$
arguer	1__tn___a
_	infi	arguer
_	ppre	arguant
_	ipre 1sg	argue
_	ipre 3sg	argue
_	spre 1sg	argue
_	spre 3sg	argue
_	ipre 1isg	arguè
................................................................................
_	impe 1pl	arguons
_	impe 2pl	arguez
_	ppas mas sg	argué
_	ppas mas pl	argués
_	ppas fem sg	arguée
_	ppas fem pl	arguées
$
argüer	1__tn___a
_	infi	argüer
_	ppre	argüant
_	ipre 1sg	argüe
_	ipre 3sg	argüe
_	spre 1sg	argüe
_	spre 3sg	argüe
_	ipre 1isg	argüè
................................................................................
_	impe 1pl	asphyxions
_	impe 2pl	asphyxiez
_	ppas mas sg	asphyxié
_	ppas mas pl	asphyxiés
_	ppas fem sg	asphyxiée
_	ppas fem pl	asphyxiées
$
aspirer	1_itn___a
_	infi	aspirer
_	ppre	aspirant
_	ipre 1sg	aspire
_	ipre 3sg	aspire
_	spre 1sg	aspire
_	spre 3sg	aspire
_	ipre 1isg	aspirè
................................................................................
_	impe 1pl	attelons
_	impe 2pl	attelez
_	ppas mas sg	attelé
_	ppas mas pl	attelés
_	ppas fem sg	attelée
_	ppas fem pl	attelées
$
attendre	3_itxq__a
_	infi	attendre
_	ppre	attendant
_	ppas mas sg	attendu
_	ppas mas pl	attendus
_	ppas fem sg	attendue
_	ppas fem pl	attendues
_	ipre 1sg	attends
................................................................................
_	impe 1pl	attendrissons
_	impe 2pl	attendrissez
_	ppas mas sg	attendri
_	ppas mas pl	attendris
_	ppas fem sg	attendrie
_	ppas fem pl	attendries
$
attenter	1___n___a
_	infi	attenter
_	ppre	attentant
_	ipre 1sg	attente
_	ipre 3sg	attente
_	spre 1sg	attente
_	spre 3sg	attente
_	ipre 1isg	attentè
................................................................................
_	impe 1pl	attitrons
_	impe 2pl	attitrez
_	ppas mas sg	attitré
_	ppas mas pl	attitrés
_	ppas fem sg	attitrée
_	ppas fem pl	attitrées
$
attoucher	1__tnq__a
_	infi	attoucher
_	ppre	attouchant
_	ipre 1sg	attouche
_	ipre 3sg	attouche
_	spre 1sg	attouche
_	spre 3sg	attouche
_	ipre 1isg	attouchè
................................................................................
_	simp 2pl	badgeassiez
_	simp 3pl	badgeassent
_	impe 2sg	badge
_	impe 1pl	badgeons
_	impe 2pl	badgez
_	ppas epi inv	badgé
$
badigeonner	1__txq__a
_	infi	badigeonner
_	ppre	badigeonnant
_	ipre 1sg	badigeonne
_	ipre 3sg	badigeonne
_	spre 1sg	badigeonne
_	spre 3sg	badigeonne
_	ipre 1isg	badigeonnè
................................................................................
_	impe 1pl	bâtonnons
_	impe 2pl	bâtonnez
_	ppas mas sg	bâtonné
_	ppas mas pl	bâtonnés
_	ppas fem sg	bâtonnée
_	ppas fem pl	bâtonnées
$
battre	3_itxq__a
_	infi	battre
_	ppre	battant
_	ppas mas sg	battu
_	ppas mas pl	battus
_	ppas fem sg	battue
_	ppas fem pl	battues
_	ipre 1sg	bats
................................................................................
_	impe 1pl	bidons
_	impe 2pl	bidez
_	ppas mas sg	bidé
_	ppas mas pl	bidés
_	ppas fem sg	bidée
_	ppas fem pl	bidées
$
bidonner	1__t_q__a
_	infi	bidonner
_	ppre	bidonnant
_	ipre 1sg	bidonne
_	ipre 3sg	bidonne
_	spre 1sg	bidonne
_	spre 3sg	bidonne
_	ipre 1isg	bidonnè
................................................................................
_	simp 2pl	chialassiez
_	simp 3pl	chialassent
_	impe 2sg	chiale
_	impe 1pl	chialons
_	impe 2pl	chialez
_	ppas epi inv	chialé
$
chicaner	1_itnq__a
_	infi	chicaner
_	ppre	chicanant
_	ipre 1sg	chicane
_	ipre 3sg	chicane
_	spre 1sg	chicane
_	spre 3sg	chicane
_	ipre 1isg	chicanè
................................................................................
_	impe 1pl	clientons
_	impe 2pl	clientez
_	ppas mas sg	clienté
_	ppas mas pl	clientés
_	ppas fem sg	clientée
_	ppas fem pl	clientées
$
cligner	1_it____a
_	infi	cligner
_	ppre	clignant
_	ipre 1sg	cligne
_	ipre 3sg	cligne
_	spre 1sg	cligne
_	spre 3sg	cligne
_	ipre 1isg	clignè
................................................................................
_	impe 1pl	cogitons
_	impe 2pl	cogitez
_	ppas mas sg	cogité
_	ppas mas pl	cogités
_	ppas fem sg	cogitée
_	ppas fem pl	cogitées
$
cogner	1_itxq__a
_	infi	cogner
_	ppre	cognant
_	ipre 1sg	cogne
_	ipre 3sg	cogne
_	spre 1sg	cogne
_	spre 3sg	cogne
_	ipre 1isg	cognè
................................................................................
_	impe 1pl	collectivisons
_	impe 2pl	collectivisez
_	ppas mas sg	collectivisé
_	ppas mas pl	collectivisés
_	ppas fem sg	collectivisée
_	ppas fem pl	collectivisées
$
coller	1_itnq__a
_	infi	coller
_	ppre	collant
_	ipre 1sg	colle
_	ipre 3sg	colle
_	spre 1sg	colle
_	spre 3sg	colle
_	ipre 1isg	collè
................................................................................
_	simp 2pl	comatassiez
_	simp 3pl	comatassent
_	impe 2sg	comate
_	impe 1pl	comatons
_	impe 2pl	comatez
_	ppas epi inv	comaté
$
combattre	3_itx___a
_	infi	combattre
_	ppre	combattant
_	ppas mas sg	combattu
_	ppas mas pl	combattus
_	ppas fem sg	combattue
_	ppas fem pl	combattues
_	ipre 1sg	combats
................................................................................
_	impe 1pl	compassons
_	impe 2pl	compassez
_	ppas mas sg	compassé
_	ppas mas pl	compassés
_	ppas fem sg	compassée
_	ppas fem pl	compassées
$
compatir	2_i_n___a
_	infi	compatir
_	ppre	compatissant
_	ipre 1sg	compatis
_	ipre 2sg	compatis
_	ipsi 1sg	compatis
_	ipsi 2sg	compatis
_	ipre 3sg	compatit
................................................................................
_	impe 1pl	compliquons
_	impe 2pl	compliquez
_	ppas mas sg	compliqué
_	ppas mas pl	compliqués
_	ppas fem sg	compliquée
_	ppas fem pl	compliquées
$
comploter	1_itx___a
_	infi	comploter
_	ppre	complotant
_	ipre 1sg	complote
_	ipre 3sg	complote
_	spre 1sg	complote
_	spre 3sg	complote
_	ipre 1isg	complotè
................................................................................
_	impe 1pl	comportons
_	impe 2pl	comportez
_	ppas mas sg	comporté
_	ppas mas pl	comportés
_	ppas fem sg	comportée
_	ppas fem pl	comportées
$
composer	1_it_q__a
_	infi	composer
_	ppre	composant
_	ipre 1sg	compose
_	ipre 3sg	compose
_	spre 1sg	compose
_	spre 3sg	compose
_	ipre 1isg	composè
................................................................................
_	impe 1pl	comptabilisons
_	impe 2pl	comptabilisez
_	ppas mas sg	comptabilisé
_	ppas mas pl	comptabilisés
_	ppas fem sg	comptabilisée
_	ppas fem pl	comptabilisées
$
compter	1_it_q__a
_	infi	compter
_	ppre	comptant
_	ipre 1sg	compte
_	ipre 3sg	compte
_	spre 1sg	compte
_	spre 3sg	compte
_	ipre 1isg	comptè
................................................................................
_	impe 1pl	confédérons
_	impe 2pl	confédérez
_	ppas mas sg	confédéré
_	ppas mas pl	confédérés
_	ppas fem sg	confédérée
_	ppas fem pl	confédérées
$
conférer	1_itn___a
_	infi	conférer
_	ppre	conférant
_	ipre 1sg	confère
_	ipre 3sg	confère
_	spre 1sg	confère
_	spre 3sg	confère
_	ipre 1isg	conférè
................................................................................
_	impe 1pl	configurons
_	impe 2pl	configurez
_	ppas mas sg	configuré
_	ppas mas pl	configurés
_	ppas fem sg	configurée
_	ppas fem pl	configurées
$
confiner	1___nq__a
_	infi	confiner
_	ppre	confinant
_	ipre 1sg	confine
_	ipre 3sg	confine
_	spre 1sg	confine
_	spre 3sg	confine
_	ipre 1isg	confinè
................................................................................
_	impe 1pl	conscientisons
_	impe 2pl	conscientisez
_	ppas mas sg	conscientisé
_	ppas mas pl	conscientisés
_	ppas fem sg	conscientisée
_	ppas fem pl	conscientisées
$
conseiller	1__tn___a
_	infi	conseiller
_	ppre	conseillant
_	ipre 1sg	conseille
_	ipre 3sg	conseille
_	spre 1sg	conseille
_	spre 3sg	conseille
_	ipre 1isg	conseillè
................................................................................
_	impe 1pl	consentons
_	impe 2pl	consentez
_	ppas mas sg	consenti
_	ppas mas pl	consentis
_	ppas fem sg	consentie
_	ppas fem pl	consenties
$
conserver	1__t_q__a
_	infi	conserver
_	ppre	conservant
_	ipre 1sg	conserve
_	ipre 3sg	conserve
_	spre 1sg	conserve
_	spre 3sg	conserve
_	ipre 1isg	conservè
................................................................................
_	impe 1pl	consignons
_	impe 2pl	consignez
_	ppas mas sg	consigné
_	ppas mas pl	consignés
_	ppas fem sg	consignée
_	ppas fem pl	consignées
$
consister	1___n___a
_	infi	consister
_	ppre	consistant
_	ipre 1sg	consiste
_	ipre 3sg	consiste
_	spre 1sg	consiste
_	spre 3sg	consiste
_	ipre 1isg	consistè
................................................................................
_	simp 2pl	consonassiez
_	simp 3pl	consonassent
_	impe 2sg	consone
_	impe 1pl	consonons
_	impe 2pl	consonez
_	ppas epi inv	consoné
$
conspirer	1_itn___a
_	infi	conspirer
_	ppre	conspirant
_	ipre 1sg	conspire
_	ipre 3sg	conspire
_	spre 1sg	conspire
_	spre 3sg	conspire
_	ipre 1isg	conspirè
................................................................................
_	impe 1pl	constipons
_	impe 2pl	constipez
_	ppas mas sg	constipé
_	ppas mas pl	constipés
_	ppas fem sg	constipée
_	ppas fem pl	constipées
$
constituer	1__t_q__a
_	infi	constituer
_	ppre	constituant
_	ipre 1sg	constitue
_	ipre 3sg	constitue
_	spre 1sg	constitue
_	spre 3sg	constitue
_	ipre 1isg	constituè
................................................................................
_	impe 1pl	convulsionnons
_	impe 2pl	convulsionnez
_	ppas mas sg	convulsionné
_	ppas mas pl	convulsionnés
_	ppas fem sg	convulsionnée
_	ppas fem pl	convulsionnées
$
coopérer	1_i_n___a
_	infi	coopérer
_	ppre	coopérant
_	ipre 1sg	coopère
_	ipre 3sg	coopère
_	spre 1sg	coopère
_	spre 3sg	coopère
_	ipre 1isg	coopérè
................................................................................
_	impe 1pl	copossédons
_	impe 2pl	copossédez
_	ppas mas sg	copossédé
_	ppas mas pl	copossédés
_	ppas fem sg	copossédée
_	ppas fem pl	copossédées
$
coprésider	1_itx___a
_	infi	coprésider
_	ppre	coprésidant
_	ipre 1sg	copréside
_	ipre 3sg	copréside
_	spre 1sg	copréside
_	spre 3sg	copréside
_	ipre 1isg	coprésidè
................................................................................
_	impe 1pl	coupellons
_	impe 2pl	coupellez
_	ppas mas sg	coupellé
_	ppas mas pl	coupellés
_	ppas fem sg	coupellée
_	ppas fem pl	coupellées
$
couper	1_itnq__a
_	infi	couper
_	ppre	coupant
_	ipre 1sg	coupe
_	ipre 3sg	coupe
_	spre 1sg	coupe
_	spre 3sg	coupe
_	ipre 1isg	coupè
................................................................................
_	impe 1pl	couteaunons
_	impe 2pl	couteaunez
_	ppas mas sg	couteauné
_	ppas mas pl	couteaunés
_	ppas fem sg	couteaunée
_	ppas fem pl	couteaunées
$
couter	1_itn___a
_	infi	couter
_	ppre	coutant
_	ipre 1sg	coute
_	ipre 3sg	coute
_	spre 1sg	coute
_	spre 3sg	coute
_	ipre 1isg	coutè
................................................................................
_	impe 1pl	coutons
_	impe 2pl	coutez
_	ppas mas sg	couté
_	ppas mas pl	coutés
_	ppas fem sg	coutée
_	ppas fem pl	coutées
$
coûter	1_itn___a
_	infi	coûter
_	ppre	coûtant
_	ipre 1sg	coûte
_	ipre 3sg	coûte
_	spre 1sg	coûte
_	spre 3sg	coûte
_	ipre 1isg	coûtè
................................................................................
_	impe 1pl	crochetons
_	impe 2pl	crochetez
_	ppas mas sg	crocheté
_	ppas mas pl	crochetés
_	ppas fem sg	crochetée
_	ppas fem pl	crochetées
$



croire	3_itnq__a
_	infi	croire
_	ppre	croyant
_	ppas mas sg	cru
_	ppas mas pl	crus
_	ppas fem sg	crue
_	ppas fem pl	crues
................................................................................
_	impe 1pl	curetons
_	impe 2pl	curetez
_	ppas mas sg	cureté
_	ppas mas pl	curetés
_	ppas fem sg	curetée
_	ppas fem pl	curetées
$



customiser	1__t___zz
_	infi	customiser
_	ppre	customisant
_	ipre 1sg	customise
_	ipre 3sg	customise
_	spre 1sg	customise
_	spre 3sg	customise
................................................................................
_	impe 1pl	débâtissons
_	impe 2pl	débâtissez
_	ppas mas sg	débâti
_	ppas mas pl	débâtis
_	ppas fem sg	débâtie
_	ppas fem pl	débâties
$
débattre	3_itxq__a
_	infi	débattre
_	ppre	débattant
_	ppas mas sg	débattu
_	ppas mas pl	débattus
_	ppas fem sg	débattue
_	ppas fem pl	débattues
_	ipre 1sg	débats
................................................................................
_	impe 1pl	déchromons
_	impe 2pl	déchromez
_	ppas mas sg	déchromé
_	ppas mas pl	déchromés
_	ppas fem sg	déchromée
_	ppas fem pl	déchromées
$
décider	1_itnq__a
_	infi	décider
_	ppre	décidant
_	ipre 1sg	décide
_	ipre 3sg	décide
_	spre 1sg	décide
_	spre 3sg	décide
_	ipre 1isg	décidè
................................................................................
_	impe 1pl	découennons
_	impe 2pl	découennez
_	ppas mas sg	découenné
_	ppas mas pl	découennés
_	ppas fem sg	découennée
_	ppas fem pl	découennées
$
découler	1_i_x___a
_	infi	découler
_	ppre	découlant
_	ipre 1sg	découle
_	ipre 3sg	découle
_	spre 1sg	découle
_	spre 3sg	découle
_	ipre 1isg	découlè
................................................................................
_	simp 1pl	découvrissions
_	simp 2pl	découvrissiez
_	simp 3pl	découvrissent
_	impe 2sg	découvre
_	impe 1pl	découvrons
_	impe 2pl	découvrez
$



décramponner	1__t___zz
_	infi	décramponner
_	ppre	décramponnant
_	ipre 1sg	décramponne
_	ipre 3sg	décramponne
_	spre 1sg	décramponne
_	spre 3sg	décramponne
................................................................................
_	impe 1pl	décramponnons
_	impe 2pl	décramponnez
_	ppas mas sg	décramponné
_	ppas mas pl	décramponnés
_	ppas fem sg	décramponnée
_	ppas fem pl	décramponnées
$
décrapouiller	1__t_q__a
_	infi	décrapouiller
$
décrasser	1__t_q_zz
_	infi	décrasser
_	ppre	décrassant
_	ipre 1sg	décrasse
_	ipre 3sg	décrasse
................................................................................
_	impe 1pl	décuvons
_	impe 2pl	décuvez
_	ppas mas sg	décuvé
_	ppas mas pl	décuvés
_	ppas fem sg	décuvée
_	ppas fem pl	décuvées
$
dédaigner	1__t____a
_	infi	dédaigner
_	ppre	dédaignant
_	ipre 1sg	dédaigne
_	ipre 3sg	dédaigne
_	spre 1sg	dédaigne
_	spre 3sg	dédaigne
_	ipre 1isg	dédaignè
................................................................................
_	impe 1pl	déféquons
_	impe 2pl	déféquez
_	ppas mas sg	déféqué
_	ppas mas pl	déféqués
_	ppas fem sg	déféquée
_	ppas fem pl	déféquées
$
déférer	1__tn___a
_	infi	déférer
_	ppre	déférant
_	ipre 1sg	défère
_	ipre 3sg	défère
_	spre 1sg	défère
_	spre 3sg	défère
_	ipre 1isg	déférè
................................................................................
_	impe 1pl	dégustons
_	impe 2pl	dégustez
_	ppas mas sg	dégusté
_	ppas mas pl	dégustés
_	ppas fem sg	dégustée
_	ppas fem pl	dégustées
$



déhaler	1__t_q_zz
_	infi	déhaler
_	ppre	déhalant
_	ipre 1sg	déhale
_	ipre 3sg	déhale
_	spre 1sg	déhale
_	spre 3sg	déhale
................................................................................
_	impe 2sg	déhale
_	impe 1pl	déhalons
_	impe 2pl	déhalez
_	ppas mas sg	déhalé
_	ppas mas pl	déhalés
_	ppas fem sg	déhalée
_	ppas fem pl	déhalées
$
déhâler	1__t___zz
_	infi	déhâler
$
déhancher	1__t_q_zz
_	infi	déhancher
_	ppre	déhanchant
_	ipre 1sg	déhanche
_	ipre 3sg	déhanche
_	spre 1sg	déhanche
................................................................................
_	impe 1pl	délestons
_	impe 2pl	délestez
_	ppas mas sg	délesté
_	ppas mas pl	délestés
_	ppas fem sg	délestée
_	ppas fem pl	délestées
$
délibérer	1_it____a
_	infi	délibérer
_	ppre	délibérant
_	ipre 1sg	délibère
_	ipre 3sg	délibère
_	spre 1sg	délibère
_	spre 3sg	délibère
_	ipre 1isg	délibérè
................................................................................
_	impe 1pl	démédicalisons
_	impe 2pl	démédicalisez
_	ppas mas sg	démédicalisé
_	ppas mas pl	démédicalisés
_	ppas fem sg	démédicalisée
_	ppas fem pl	démédicalisées
$
démêler	1__t_q__a
_	infi	démêler
_	ppre	démêlant
_	ipre 1sg	démêle
_	ipre 3sg	démêle
_	spre 1sg	démêle
_	spre 3sg	démêle
_	ipre 1isg	démêlè
................................................................................
_	impe 1pl	déminéralisons
_	impe 2pl	déminéralisez
_	ppas mas sg	déminéralisé
_	ppas mas pl	déminéralisés
_	ppas fem sg	déminéralisée
_	ppas fem pl	déminéralisées
$
démissionner	1_itx___a
_	infi	démissionner
_	ppre	démissionnant
_	ipre 1sg	démissionne
_	ipre 3sg	démissionne
_	spre 1sg	démissionne
_	spre 3sg	démissionne
_	ipre 1isg	démissionnè
................................................................................
_	impe 1pl	démontons
_	impe 2pl	démontez
_	ppas mas sg	démonté
_	ppas mas pl	démontés
_	ppas fem sg	démontée
_	ppas fem pl	démontées
$
démontrer	1__tnq__a
_	infi	démontrer
_	ppre	démontrant
_	ipre 1sg	démontre
_	ipre 3sg	démontre
_	spre 1sg	démontre
_	spre 3sg	démontre
_	ipre 1isg	démontrè
................................................................................
_	impe 1pl	démoralisons
_	impe 2pl	démoralisez
_	ppas mas sg	démoralisé
_	ppas mas pl	démoralisés
_	ppas fem sg	démoralisée
_	ppas fem pl	démoralisées
$
démordre	3___x___a
_	infi	démordre
_	ppre	démordant
_	ipre 1sg	démords
_	ipre 2sg	démords
_	ipre 3sg	démord
_	ipre 1pl	démordons
_	ipre 2pl	démordez
................................................................................
_	impe 1pl	départons
_	impe 2pl	départez
_	ppas mas sg	départi
_	ppas mas pl	départis
_	ppas fem sg	départie
_	ppas fem pl	départies
$
dépasser	1_it_q__a
_	infi	dépasser
_	ppre	dépassant
_	ipre 1sg	dépasse
_	ipre 3sg	dépasse
_	spre 1sg	dépasse
_	spre 3sg	dépasse
_	ipre 1isg	dépassè
................................................................................
_	impe 1pl	dépénalisons
_	impe 2pl	dépénalisez
_	ppas mas sg	dépénalisé
_	ppas mas pl	dépénalisés
_	ppas fem sg	dépénalisée
_	ppas fem pl	dépénalisées
$
dépendre	3_itx___a
_	infi	dépendre
_	ppre	dépendant
_	ppas mas sg	dépendu
_	ppas mas pl	dépendus
_	ppas fem sg	dépendue
_	ppas fem pl	dépendues
_	ipre 1sg	dépends
................................................................................
_	impe 1pl	déringardisons
_	impe 2pl	déringardisez
_	ppas mas sg	déringardisé
_	ppas mas pl	déringardisés
_	ppas fem sg	déringardisée
_	ppas fem pl	déringardisées
$
dériver	1_itx___a
_	infi	dériver
_	ppre	dérivant
_	ipre 1sg	dérive
_	ipre 3sg	dérive
_	spre 1sg	dérive
_	spre 3sg	dérive
_	ipre 1isg	dérivè
................................................................................
_	impe 1pl	dérodons
_	impe 2pl	dérodez
_	ppas mas sg	dérodé
_	ppas mas pl	dérodés
_	ppas fem sg	dérodée
_	ppas fem pl	dérodées
$
déroger	1___n___a
_	infi	déroger
_	ppre	dérogeant
_	ipre 1sg	déroge
_	ipre 3sg	déroge
_	spre 1sg	déroge
_	spre 3sg	déroge
_	ipre 1isg	dérogè
................................................................................
_	impe 1pl	déshypothéquons
_	impe 2pl	déshypothéquez
_	ppas mas sg	déshypothéqué
_	ppas mas pl	déshypothéqués
_	ppas fem sg	déshypothéquée
_	ppas fem pl	déshypothéquées
$
désigner	1__tnq__a
_	infi	désigner
_	ppre	désignant
_	ipre 1sg	désigne
_	ipre 3sg	désigne
_	spre 1sg	désigne
_	spre 3sg	désigne
_	ipre 1isg	désignè
................................................................................
_	impe 1pl	désinsectisons
_	impe 2pl	désinsectisez
_	ppas mas sg	désinsectisé
_	ppas mas pl	désinsectisés
_	ppas fem sg	désinsectisée
_	ppas fem pl	désinsectisées
$
désinsérer	1_itxq__a
_	infi	désinsérer
_	ppre	désinsérant
_	ipre 1sg	désinsère
_	ipre 3sg	désinsère
_	spre 1sg	désinsère
_	spre 3sg	désinsère
_	ipre 1isg	désinsérè
................................................................................
_	impe 1pl	détériorons
_	impe 2pl	détériorez
_	ppas mas sg	détérioré
_	ppas mas pl	détériorés
_	ppas fem sg	détériorée
_	ppas fem pl	détériorées
$
déterminer	1__t_q__a
_	infi	déterminer
_	ppre	déterminant
_	ipre 1sg	détermine
_	ipre 3sg	détermine
_	spre 1sg	détermine
_	spre 3sg	détermine
_	ipre 1isg	déterminè
................................................................................
_	impe 1pl	dévastons
_	impe 2pl	dévastez
_	ppas mas sg	dévasté
_	ppas mas pl	dévastés
_	ppas fem sg	dévastée
_	ppas fem pl	dévastées
$
développer	1_itxq__a
_	infi	développer
_	ppre	développant
_	ipre 1sg	développe
_	ipre 3sg	développe
_	spre 1sg	développe
_	spre 3sg	développe
_	ipre 1isg	développè
................................................................................
_	impe 1pl	dévirons
_	impe 2pl	dévirez
_	ppas mas sg	déviré
_	ppas mas pl	dévirés
_	ppas fem sg	dévirée
_	ppas fem pl	dévirées
$
dévirginer	1__t_q__a
_	infi	dévirginer
_	ppre	dévirginant
_	ipre 1sg	dévirgine
_	ipre 3sg	dévirgine
_	spre 1sg	dévirgine
_	spre 3sg	dévirgine
_	ipre 1isg	dévirginè
_	ipre 2sg	dévirgines
_	spre 2sg	dévirgines
_	ipre 1pl	dévirginons
_	ipre 2pl	dévirginez
_	ipre 3pl	dévirginent
_	spre 3pl	dévirginent
_	iimp 1sg	dévirginais
_	iimp 2sg	dévirginais
_	iimp 3sg	dévirginait
_	iimp 1pl	dévirginions
_	spre 1pl	dévirginions
_	iimp 2pl	dévirginiez
_	spre 2pl	dévirginiez
_	iimp 3pl	dévirginaient
_	ipsi 1sg	dévirginai
_	ipsi 2sg	dévirginas
_	ipsi 3sg	dévirgina
_	ipsi 1pl	dévirginâmes
_	ipsi 2pl	dévirginâtes
_	ipsi 3pl	dévirginèrent
_	ifut 1sg	dévirginerai
_	ifut 2sg	dévirgineras
_	ifut 3sg	dévirginera
_	ifut 1pl	dévirginerons
_	ifut 2pl	dévirginerez
_	ifut 3pl	dévirgineront
_	cond 1sg	dévirginerais
_	cond 2sg	dévirginerais
_	cond 3sg	dévirginerait
_	cond 1pl	dévirginerions
_	cond 2pl	dévirgineriez
_	cond 3pl	dévirgineraient
_	simp 1sg	dévirginasse
_	simp 2sg	dévirginasses
_	simp 3sg	dévirginât
_	simp 1pl	dévirginassions
_	simp 2pl	dévirginassiez
_	simp 3pl	dévirginassent
_	impe 2sg	dévirgine
_	impe 1pl	dévirginons
_	impe 2pl	dévirginez
_	ppas mas sg	dévirginé
_	ppas mas pl	dévirginés
_	ppas fem sg	dévirginée
_	ppas fem pl	dévirginées
$
dévirginiser	1__t___zz
_	infi	dévirginiser
_	ppre	dévirginisant
_	ipre 1sg	dévirginise
_	ipre 3sg	dévirginise
_	spre 1sg	dévirginise
................................................................................
_	impe 1pl	dimensionnons
_	impe 2pl	dimensionnez
_	ppas mas sg	dimensionné
_	ppas mas pl	dimensionnés
_	ppas fem sg	dimensionnée
_	ppas fem pl	dimensionnées
$
diminuer	1_it_q__a
_	infi	diminuer
_	ppre	diminuant
_	ipre 1sg	diminue
_	ipre 3sg	diminue
_	spre 1sg	diminue
_	spre 3sg	diminue
_	ipre 1isg	diminuè
................................................................................
_	impe 1pl	discomptons
_	impe 2pl	discomptez
_	ppas mas sg	discompté
_	ppas mas pl	discomptés
_	ppas fem sg	discomptée
_	ppas fem pl	discomptées
$
discontinuer	1_it____a
_	infi	discontinuer
_	ppre	discontinuant
_	ipre 1sg	discontinue
_	ipre 3sg	discontinue
_	spre 1sg	discontinue
_	spre 3sg	discontinue
_	ipre 1isg	discontinuè
_	ipre 2sg	discontinues
_	spre 2sg	discontinues
_	ipre 1pl	discontinuons
_	ipre 2pl	discontinuez
_	ipre 3pl	discontinuent
_	spre 3pl	discontinuent
_	iimp 1sg	discontinuais
_	iimp 2sg	discontinuais
_	iimp 3sg	discontinuait
_	iimp 1pl	discontinuions
_	spre 1pl	discontinuions
_	iimp 2pl	discontinuiez
_	spre 2pl	discontinuiez
_	iimp 3pl	discontinuaient
_	ipsi 1sg	discontinuai
_	ipsi 2sg	discontinuas
_	ipsi 3sg	discontinua
_	ipsi 1pl	discontinuâmes
_	ipsi 2pl	discontinuâtes
_	ipsi 3pl	discontinuèrent
_	ifut 1sg	discontinuerai
_	ifut 2sg	discontinueras
_	ifut 3sg	discontinuera
_	ifut 1pl	discontinuerons
_	ifut 2pl	discontinuerez
_	ifut 3pl	discontinueront
_	cond 1sg	discontinuerais
_	cond 2sg	discontinuerais
_	cond 3sg	discontinuerait
_	cond 1pl	discontinuerions
_	cond 2pl	discontinueriez
_	cond 3pl	discontinueraient
_	simp 1sg	discontinuasse
_	simp 2sg	discontinuasses
_	simp 3sg	discontinuât
_	simp 1pl	discontinuassions
_	simp 2pl	discontinuassiez
_	simp 3pl	discontinuassent
_	impe 2sg	discontinue
_	impe 1pl	discontinuons
_	impe 2pl	discontinuez
_	ppas mas sg	discontinué
_	ppas mas pl	discontinués
_	ppas fem sg	discontinuée
_	ppas fem pl	discontinuées
$
disconvenir	3__t____a
_	infi	disconvenir
_	ppre	disconvenant
_	ipre 1sg	disconviens
_	ipre 2sg	disconviens
_	ipre 3sg	disconvient
_	ipre 1pl	disconvenons
_	ipre 2pl	disconvenez
................................................................................
_	impe 1pl	disparaissons
_	impe 2pl	disparaissez
_	ppas mas sg	disparu
_	ppas mas pl	disparus
_	ppas fem sg	disparue
_	ppas fem pl	disparues
$
disparaître	3_i_x___a
_	infi	disparaître
_	ppre	disparaissant
_	ipre 1sg	disparais
_	ipre 2sg	disparais
_	ipre 3sg	disparaît
_	ipre 1pl	disparaissons
_	ipre 2pl	disparaissez
................................................................................
_	impe 1pl	dispersons
_	impe 2pl	dispersez
_	ppas mas sg	dispersé
_	ppas mas pl	dispersés
_	ppas fem sg	dispersée
_	ppas fem pl	dispersées
$
disposer	1_itnq__a
_	infi	disposer
_	ppre	disposant
_	ipre 1sg	dispose
_	ipre 3sg	dispose
_	spre 1sg	dispose
_	spre 3sg	dispose
_	ipre 1isg	disposè
................................................................................
_	simp 2pl	disputaillassiez
_	simp 3pl	disputaillassent
_	impe 2sg	disputaille
_	impe 1pl	disputaillons
_	impe 2pl	disputaillez
_	ppas epi inv	disputaillé
$
disputer	1__tnq__a
_	infi	disputer
_	ppre	disputant
_	ipre 1sg	dispute
_	ipre 3sg	dispute
_	spre 1sg	dispute
_	spre 3sg	dispute
_	ipre 1isg	disputè
................................................................................
_	impe 1pl	distillons
_	impe 2pl	distillez
_	ppas mas sg	distillé
_	ppas mas pl	distillés
_	ppas fem sg	distillée
_	ppas fem pl	distillées
$
distinguer	1_it_q__a
_	infi	distinguer
_	ppre	distinguant
_	ipre 1sg	distingue
_	ipre 3sg	distingue
_	spre 1sg	distingue
_	spre 3sg	distingue
_	ipre 1isg	distinguè
................................................................................
_	simp 2pl	douillassiez
_	simp 3pl	douillassent
_	impe 2sg	douille
_	impe 1pl	douillons
_	impe 2pl	douillez
_	ppas epi inv	douillé
$
douter	1_i_xq__a
_	infi	douter
_	ppre	doutant
_	ipre 1sg	doute
_	ipre 3sg	doute
_	spre 1sg	doute
_	spre 3sg	doute
_	ipre 1isg	doutè
................................................................................
_	impe 1pl	échantillonnons
_	impe 2pl	échantillonnez
_	ppas mas sg	échantillonné
_	ppas mas pl	échantillonnés
_	ppas fem sg	échantillonnée
_	ppas fem pl	échantillonnées
$
échapper	1_itnq__a
_	infi	échapper
_	ppre	échappant
_	ipre 1sg	échappe
_	ipre 3sg	échappe
_	spre 1sg	échappe
_	spre 3sg	échappe
_	ipre 1isg	échappè
................................................................................
_	impe 1pl	effarouchons
_	impe 2pl	effarouchez
_	ppas mas sg	effarouché
_	ppas mas pl	effarouchés
_	ppas fem sg	effarouchée
_	ppas fem pl	effarouchées
$
effectuer	1__t____a
_	infi	effectuer
_	ppre	effectuant
_	ipre 1sg	effectue
_	ipre 3sg	effectue
_	spre 1sg	effectue
_	spre 3sg	effectue
_	ipre 1isg	effectuè
................................................................................
_	impe 1pl	empaumons
_	impe 2pl	empaumez
_	ppas mas sg	empaumé
_	ppas mas pl	empaumés
_	ppas fem sg	empaumée
_	ppas fem pl	empaumées
$
empêcher	1__tnq__a
_	infi	empêcher
_	ppre	empêchant
_	ipre 1sg	empêche
_	ipre 3sg	empêche
_	spre 1sg	empêche
_	spre 3sg	empêche
_	ipre 1isg	empêchè
................................................................................
_	simp 1pl	enquissions
_	simp 2pl	enquissiez
_	simp 3pl	enquissent
_	impe 2sg	enquiers
_	impe 1pl	enquérons
_	impe 2pl	enquérez
$
enquerre	3__t_____
_	infi	enquerre
$
enquêter	1_i_____a
_	infi	enquêter
_	ppre	enquêtant
_	ipre 1sg	enquête
_	ipre 3sg	enquête
................................................................................
_	ifut 2pl	entrehaïrez
_	ifut 3pl	entrehaïront
_	cond 3sg	entrehaïrait
_	cond 1pl	entrehaïrions
_	cond 2pl	entrehaïriez
_	cond 3pl	entrehaïraient
_	spre 3sg	entrehaïsse
_	impe 1pl	entrehaïssons
_	impe 2pl	entrehaïssez
$
entre-haïr	2____r_e_
_	infi	entre-haïr
_	ppre	entre-haïssant
_	ppas mas sg	entre-haï
_	ppas mas pl	entre-haïs
_	ppas fem sg	entre-haïe
................................................................................
_	ifut 2pl	entre-haïrez
_	ifut 3pl	entre-haïront
_	cond 3sg	entre-haïrait
_	cond 1pl	entre-haïrions
_	cond 2pl	entre-haïriez
_	cond 3pl	entre-haïraient
_	spre 3sg	entre-haïsse
_	impe 1pl	entre-haïssons
_	impe 2pl	entre-haïssez
$
entreheurter	1____r_e_
_	infi	entreheurter
_	ppre	entreheurtant
_	ipre 3sg	entreheurte
_	spre 3sg	entreheurte
_	ipre 1pl	entreheurtons
................................................................................
_	impe 1pl	épilons
_	impe 2pl	épilez
_	ppas mas sg	épilé
_	ppas mas pl	épilés
_	ppas fem sg	épilée
_	ppas fem pl	épilées
$
épiloguer	1_itx___a
_	infi	épiloguer
_	ppre	épiloguant
_	ipre 1sg	épilogue
_	ipre 3sg	épilogue
_	spre 1sg	épilogue
_	spre 3sg	épilogue
_	ipre 1isg	épiloguè
................................................................................
_	impe 1pl	éviscérons
_	impe 2pl	éviscérez
_	ppas mas sg	éviscéré
_	ppas mas pl	éviscérés
_	ppas fem sg	éviscérée
_	ppas fem pl	éviscérées
$
éviter	1_it____a
_	infi	éviter
_	ppre	évitant
_	ipre 1sg	évite
_	ipre 3sg	évite
_	spre 1sg	évite
_	spre 3sg	évite
_	ipre 1isg	évitè
................................................................................
_	impe 1pl	exceptons
_	impe 2pl	exceptez
_	ppas mas sg	excepté
_	ppas mas pl	exceptés
_	ppas fem sg	exceptée
_	ppas fem pl	exceptées
$
exciper	1___x___a
_	infi	exciper
_	ppre	excipant
_	ipre 1sg	excipe
_	ipre 3sg	excipe
_	spre 1sg	excipe
_	spre 3sg	excipe
_	ipre 1isg	excipè
................................................................................
_	impe 1pl	exhumons
_	impe 2pl	exhumez
_	ppas mas sg	exhumé
_	ppas mas pl	exhumés
_	ppas fem sg	exhumée
_	ppas fem pl	exhumées
$
exiger	1_itx___a
_	infi	exiger
_	ppre	exigeant
_	ipre 1sg	exige
_	ipre 3sg	exige
_	spre 1sg	exige
_	spre 3sg	exige
_	ipre 1isg	exigè
................................................................................
_	impe 1pl	exposons
_	impe 2pl	exposez
_	ppas mas sg	exposé
_	ppas mas pl	exposés
_	ppas fem sg	exposée
_	ppas fem pl	exposées
$
exprimer	1__tnq__a
_	infi	exprimer
_	ppre	exprimant
_	ipre 1sg	exprime
_	ipre 3sg	exprime
_	spre 1sg	exprime
_	spre 3sg	exprime
_	ipre 1isg	exprimè
................................................................................
_	impe 1pl	extradons
_	impe 2pl	extradez
_	ppas mas sg	extradé
_	ppas mas pl	extradés
_	ppas fem sg	extradée
_	ppas fem pl	extradées
$
extraire	3_itxq__a
_	infi	extraire
_	ppre	extrayant
_	ppas mas sg	extrait
_	ppas mas pl	extraits
_	ppas fem sg	extraite
_	ppas fem pl	extraites
_	ipre 1sg	extrais
................................................................................
_	simp 2pl	fainéantassiez
_	simp 3pl	fainéantassent
_	impe 2sg	fainéante
_	impe 1pl	fainéantons
_	impe 2pl	fainéantez
_	ppas epi inv	fainéanté
$
fainéantiser	1_i_____a
_	infi	fainéantiser
_	ppre	fainéantisant
_	ipre 1sg	fainéantise
_	ipre 3sg	fainéantise
_	spre 1sg	fainéantise
_	spre 3sg	fainéantise
_	ipre 1isg	fainéantisè
_	ipre 2sg	fainéantises
_	spre 2sg	fainéantises
_	ipre 1pl	fainéantisons
_	ipre 2pl	fainéantisez
_	ipre 3pl	fainéantisent
_	spre 3pl	fainéantisent
_	iimp 1sg	fainéantisais
_	iimp 2sg	fainéantisais
_	iimp 3sg	fainéantisait
_	iimp 1pl	fainéantisions
_	spre 1pl	fainéantisions
_	iimp 2pl	fainéantisiez
_	spre 2pl	fainéantisiez
_	iimp 3pl	fainéantisaient
_	ipsi 1sg	fainéantisai
_	ipsi 2sg	fainéantisas
_	ipsi 3sg	fainéantisa
_	ipsi 1pl	fainéantisâmes
_	ipsi 2pl	fainéantisâtes
_	ipsi 3pl	fainéantisèrent
_	ifut 1sg	fainéantiserai
_	ifut 2sg	fainéantiseras
_	ifut 3sg	fainéantisera
_	ifut 1pl	fainéantiserons
_	ifut 2pl	fainéantiserez
_	ifut 3pl	fainéantiseront
_	cond 1sg	fainéantiserais
_	cond 2sg	fainéantiserais
_	cond 3sg	fainéantiserait
_	cond 1pl	fainéantiserions
_	cond 2pl	fainéantiseriez
_	cond 3pl	fainéantiseraient
_	simp 1sg	fainéantisasse
_	simp 2sg	fainéantisasses
_	simp 3sg	fainéantisât
_	simp 1pl	fainéantisassions
_	simp 2pl	fainéantisassiez
_	simp 3pl	fainéantisassent
_	impe 2sg	fainéantise
_	impe 1pl	fainéantisons
_	impe 2pl	fainéantisez
_	ppas epi inv	fainéantisé
$
faire	3_it_q__a
_	infi	faire
_	ppre	faisant
_	ppas mas sg	fait
_	ppas mas pl	faits
_	ppas fem sg	faite
................................................................................
_	impe 1pl	faisandons
_	impe 2pl	faisandez
_	ppas mas sg	faisandé
_	ppas mas pl	faisandés
_	ppas fem sg	faisandée
_	ppas fem pl	faisandées
$
falloir	3__tnem_a
_	infi	falloir
_	ppas epi inv	fallu
_	ipre 3sg	faut
_	iimp 3sg	fallait
_	ipsi 3sg	fallut
_	ifut 3sg	faudra
_	cond 3sg	faudrait
................................................................................
_	impe 1pl	figurons
_	impe 2pl	figurez
_	ppas mas sg	figuré
_	ppas mas pl	figurés
_	ppas fem sg	figurée
_	ppas fem pl	figurées
$
filer	1_itn___a
_	infi	filer
_	ppre	filant
_	ipre 1sg	file
_	ipre 3sg	file
_	spre 1sg	file
_	spre 3sg	file
_	ipre 1isg	filè
................................................................................
_	simp 1pl	fondissions
_	simp 2pl	fondissiez
_	simp 3pl	fondissent
_	impe 2sg	fonds
_	impe 1pl	fondons
_	impe 2pl	fondez
$
forcer	1_it_q__a
_	infi	forcer
_	ppre	forçant
_	ipre 1sg	force
_	ipre 3sg	force
_	spre 1sg	force
_	spre 3sg	force
_	ipre 1isg	forcè
................................................................................
_	simp 2pl	fransquillonnassiez
_	simp 3pl	fransquillonnassent
_	impe 2sg	fransquillonne
_	impe 1pl	fransquillonnons
_	impe 2pl	fransquillonnez
_	ppas epi inv	fransquillonné
$
frapper	1_itnq__a
_	infi	frapper
_	ppre	frappant
_	ipre 1sg	frappe
_	ipre 3sg	frappe
_	spre 1sg	frappe
_	spre 3sg	frappe
_	ipre 1isg	frappè
................................................................................
_	impe 1pl	garantissons
_	impe 2pl	garantissez
_	ppas mas sg	garanti
_	ppas mas pl	garantis
_	ppas fem sg	garantie
_	ppas fem pl	garanties
$
garder	1__t_q__a
_	infi	garder
_	ppre	gardant
_	ipre 1sg	garde
_	ipre 3sg	garde
_	spre 1sg	garde
_	spre 3sg	garde
_	ipre 1isg	gardè
................................................................................
_	impe 1pl	glorifions
_	impe 2pl	glorifiez
_	ppas mas sg	glorifié
_	ppas mas pl	glorifiés
_	ppas fem sg	glorifiée
_	ppas fem pl	glorifiées
$
gloser	1_itx___a
_	infi	gloser
_	ppre	glosant
_	ipre 1sg	glose
_	ipre 3sg	glose
_	spre 1sg	glose
_	spre 3sg	glose
_	ipre 1isg	glosè
................................................................................
_	impe 1pl	gommons
_	impe 2pl	gommez
_	ppas mas sg	gommé
_	ppas mas pl	gommés
_	ppas fem sg	gommée
_	ppas fem pl	gommées
$



gonder	1__t___zz
_	infi	gonder
_	ppre	gondant
_	ipre 1sg	gonde
_	ipre 3sg	gonde
_	spre 1sg	gonde
_	spre 3sg	gonde
................................................................................
_	impe 1pl	gourmandons
_	impe 2pl	gourmandez
_	ppas mas sg	gourmandé
_	ppas mas pl	gourmandés
_	ppas fem sg	gourmandée
_	ppas fem pl	gourmandées
$
gouter	1_itn___a
_	infi	gouter
_	ppre	goutant
_	ipre 1sg	goute
_	ipre 3sg	goute
_	spre 1sg	goute
_	spre 3sg	goute
_	ipre 1isg	goutè
................................................................................
_	impe 1pl	goutons
_	impe 2pl	goutez
_	ppas mas sg	gouté
_	ppas mas pl	goutés
_	ppas fem sg	goutée
_	ppas fem pl	goutées
$
goûter	1_itn___a
_	infi	goûter
_	ppre	goûtant
_	ipre 1sg	goûte
_	ipre 3sg	goûte
_	spre 1sg	goûte
_	spre 3sg	goûte
_	ipre 1isg	goûtè
................................................................................
_	impe 1pl	hérissonnons
_	impe 2pl	hérissonnez
_	ppas mas sg	hérissonné
_	ppas mas pl	hérissonnés
_	ppas fem sg	hérissonnée
_	ppas fem pl	hérissonnées
$
hériter	1_itx___a
_	infi	hériter
_	ppre	héritant
_	ipre 1sg	hérite
_	ipre 3sg	hérite
_	spre 1sg	hérite
_	spre 3sg	hérite
_	ipre 1isg	héritè
................................................................................
_	simp 2pl	implosassiez
_	simp 3pl	implosassent
_	impe 2sg	implose
_	impe 1pl	implosons
_	impe 2pl	implosez
_	ppas epi inv	implosé
$
importer	1_itx___a
_	infi	importer
_	ppre	important
_	ipre 1sg	importe
_	ipre 3sg	importe
_	spre 1sg	importe
_	spre 3sg	importe
_	ipre 1isg	importè
................................................................................
_	impe 1pl	importunons
_	impe 2pl	importunez
_	ppas mas sg	importuné
_	ppas mas pl	importunés
_	ppas fem sg	importunée
_	ppas fem pl	importunées
$
imposer	1__tnq__a
_	infi	imposer
_	ppre	imposant
_	ipre 1sg	impose
_	ipre 3sg	impose
_	spre 1sg	impose
_	spre 3sg	impose
_	ipre 1isg	imposè
................................................................................
_	impe 1pl	impulsons
_	impe 2pl	impulsez
_	ppas mas sg	impulsé
_	ppas mas pl	impulsés
_	ppas fem sg	impulsée
_	ppas fem pl	impulsées
$
imputer	1__tnq__a
_	infi	imputer
_	ppre	imputant
_	ipre 1sg	impute
_	ipre 3sg	impute
_	spre 1sg	impute
_	spre 3sg	impute
_	ipre 1isg	imputè
................................................................................
_	simp 1pl	inclussions
_	simp 2pl	inclussiez
_	simp 3pl	inclussent
_	impe 2sg	inclus
_	impe 1pl	incluons
_	impe 2pl	incluez
$
incomber	1___n___a
_	infi	incomber
_	ppre	incombant
_	ppas epi inv	incombé
_	ipre 3sg	incombe
_	spre 3sg	incombe
_	ipre 3pl	incombent
_	spre 3pl	incombent
................................................................................
_	impe 1pl	indignons
_	impe 2pl	indignez
_	ppas mas sg	indigné
_	ppas mas pl	indignés
_	ppas fem sg	indignée
_	ppas fem pl	indignées
$
indiquer	1__tn___a
_	infi	indiquer
_	ppre	indiquant
_	ipre 1sg	indique
_	ipre 3sg	indique
_	spre 1sg	indique
_	spre 3sg	indique
_	ipre 1isg	indiquè
................................................................................
_	impe 1pl	infléchissons
_	impe 2pl	infléchissez
_	ppas mas sg	infléchi
_	ppas mas pl	infléchis
_	ppas fem sg	infléchie
_	ppas fem pl	infléchies
$
infliger	1__tn___a
_	infi	infliger
_	ppre	infligeant
_	ipre 1sg	inflige
_	ipre 3sg	inflige
_	spre 1sg	inflige
_	spre 3sg	inflige
_	ipre 1isg	infligè
................................................................................
_	impe 1pl	insensibilisons
_	impe 2pl	insensibilisez
_	ppas mas sg	insensibilisé
_	ppas mas pl	insensibilisés
_	ppas fem sg	insensibilisée
_	ppas fem pl	insensibilisées
$
insérer	1_itxq__a
_	infi	insérer
_	ppre	insérant
_	ipre 1sg	insère
_	ipre 3sg	insère
_	spre 1sg	insère
_	spre 3sg	insère
_	ipre 1isg	insérè
................................................................................
_	impe 1pl	insufflons
_	impe 2pl	insufflez
_	ppas mas sg	insufflé
_	ppas mas pl	insufflés
_	ppas fem sg	insufflée
_	ppas fem pl	insufflées
$
insulter	1_itnq__a
_	infi	insulter
_	ppre	insultant
_	ipre 1sg	insulte
_	ipre 3sg	insulte
_	spre 1sg	insulte
_	spre 3sg	insulte
_	ipre 1isg	insultè
................................................................................
_	impe 1pl	intaillons
_	impe 2pl	intaillez
_	ppas mas sg	intaillé
_	ppas mas pl	intaillés
_	ppas fem sg	intaillée
_	ppas fem pl	intaillées
$
intégrer	1_itnq__a
_	infi	intégrer
_	ppre	intégrant
_	ipre 1sg	intègre
_	ipre 3sg	intègre
_	spre 1sg	intègre
_	spre 3sg	intègre
_	ipre 1isg	intégrè
................................................................................
_	impe 1pl	intensifions
_	impe 2pl	intensifiez
_	ppas mas sg	intensifié
_	ppas mas pl	intensifiés
_	ppas fem sg	intensifiée
_	ppas fem pl	intensifiées
$
intenter	1__tn___a
_	infi	intenter
_	ppre	intentant
_	ipre 1sg	intente
_	ipre 3sg	intente
_	spre 1sg	intente
_	spre 3sg	intente
_	ipre 1isg	intentè
................................................................................
_	simp 2pl	jouaillassiez
_	simp 3pl	jouaillassent
_	impe 2sg	jouaille
_	impe 1pl	jouaillons
_	impe 2pl	jouaillez
_	ppas epi inv	jouaillé
$
jouer	1_itnq__a
_	infi	jouer
_	ppre	jouant
_	ipre 1sg	joue
_	ipre 3sg	joue
_	spre 1sg	joue
_	spre 3sg	joue
_	ipre 1isg	jouè
................................................................................
_	impe 1pl	jouons
_	impe 2pl	jouez
_	ppas mas sg	joué
_	ppas mas pl	joués
_	ppas fem sg	jouée
_	ppas fem pl	jouées
$
jouir	2_i_x___a
_	infi	jouir
_	ppre	jouissant
_	ipre 1sg	jouis
_	ipre 2sg	jouis
_	ipsi 1sg	jouis
_	ipsi 2sg	jouis
_	ipre 3sg	jouit
................................................................................
_	impe 1pl	judiciarisons
_	impe 2pl	judiciarisez
_	ppas mas sg	judiciarisé
_	ppas mas pl	judiciarisés
_	ppas fem sg	judiciarisée
_	ppas fem pl	judiciarisées
$
juger	1_it____a
_	infi	juger
_	ppre	jugeant
_	ipre 1sg	juge
_	ipre 3sg	juge
_	spre 1sg	juge
_	spre 3sg	juge
_	ipre 1isg	jugè
................................................................................
_	impe 1pl	jurons
_	impe 2pl	jurez
_	ppas mas sg	juré
_	ppas mas pl	jurés
_	ppas fem sg	jurée
_	ppas fem pl	jurées
$
justifier	1__tnq__a
_	infi	justifier
_	ppre	justifiant
_	ipre 1sg	justifie
_	ipre 3sg	justifie
_	spre 1sg	justifie
_	spre 3sg	justifie
_	ipre 1isg	justifiè
................................................................................
_	impe 1pl	lainons
_	impe 2pl	lainez
_	ppas mas sg	lainé
_	ppas mas pl	lainés
_	ppas fem sg	lainée
_	ppas fem pl	lainées
$
laisser	1__tnq__a
_	infi	laisser
_	ppre	laissant
_	ipre 1sg	laisse
_	ipre 3sg	laisse
_	spre 1sg	laisse
_	spre 3sg	laisse
_	ipre 1isg	laissè
................................................................................
_	impe 1pl	lénifions
_	impe 2pl	lénifiez
_	ppas mas sg	lénifié
_	ppas mas pl	lénifiés
_	ppas fem sg	lénifiée
_	ppas fem pl	lénifiées
$
léser	1__t____a
_	infi	léser
_	ppre	lésant
_	ipre 1sg	lèse
_	ipre 3sg	lèse
_	spre 1sg	lèse
_	spre 3sg	lèse
_	ipre 1isg	lésè
................................................................................
_	impe 1pl	lutinons
_	impe 2pl	lutinez
_	ppas mas sg	lutiné
_	ppas mas pl	lutinés
_	ppas fem sg	lutinée
_	ppas fem pl	lutinées
$
lutter	1_i_x___a
_	infi	lutter
_	ppre	luttant
_	ipre 1sg	lutte
_	ipre 3sg	lutte
_	spre 1sg	lutte
_	spre 3sg	lutte
_	ipre 1isg	luttè
................................................................................
_	impe 1pl	maintenons
_	impe 2pl	maintenez
_	ppas mas sg	maintenu
_	ppas mas pl	maintenus
_	ppas fem sg	maintenue
_	ppas fem pl	maintenues
$
maitriser	1_it_q__a
_	infi	maitriser
_	ppre	maitrisant
_	ipre 1sg	maitrise
_	ipre 3sg	maitrise
_	spre 1sg	maitrise
_	spre 3sg	maitrise
_	ipre 1isg	maitrisè
................................................................................
_	impe 1pl	maitrisons
_	impe 2pl	maitrisez
_	ppas mas sg	maitrisé
_	ppas mas pl	maitrisés
_	ppas fem sg	maitrisée
_	ppas fem pl	maitrisées
$
maîtriser	1_it_q__a
_	infi	maîtriser
_	ppre	maîtrisant
_	ipre 1sg	maîtrise
_	ipre 3sg	maîtrise
_	spre 1sg	maîtrise
_	spre 3sg	maîtrise
_	ipre 1isg	maîtrisè
................................................................................
_	impe 1pl	malaxons
_	impe 2pl	malaxez
_	ppas mas sg	malaxé
_	ppas mas pl	malaxés
_	ppas fem sg	malaxée
_	ppas fem pl	malaxées
$
malfaire	3_i_____a
_	infi	malfaire
_	ppre	malfaisant
_	ppas mas sg	malfait
_	ppas mas pl	malfaits
_	ppas fem sg	malfaite
_	ppas fem pl	malfaites
_	ipre 1sg	malfais
_	ipre 2sg	malfais
_	ipre 3sg	malfait
_	ipre 1pl	malfaisons
_	ipre 2pl	malfaites
_	ipre 3pl	malfont
_	iimp 1sg	malfaisais
_	iimp 2sg	malfaisais
_	iimp 3sg	malfaisait
_	iimp 1pl	malfaisions
_	iimp 2pl	malfaisiez
_	iimp 3pl	malfaisaient
_	ipsi 1sg	malfis
_	ipsi 2sg	malfis
_	ipsi 3sg	malfit
_	ipsi 1pl	malfîmes
_	ipsi 2pl	malfîtes
_	ipsi 3pl	malfirent
_	ifut 1sg	malferai
_	ifut 2sg	malferas
_	ifut 3sg	malfera
_	ifut 1pl	malferons
_	ifut 2pl	malferez
_	ifut 3pl	malferont
_	cond 1sg	malferais
_	cond 2sg	malferais
_	cond 3sg	malferait
_	cond 1pl	malferions
_	cond 2pl	malferiez
_	cond 3pl	malferaient
_	spre 1sg	malfasse
_	spre 3sg	malfasse
_	spre 2sg	malfasses
_	spre 1pl	malfassions
_	spre 2pl	malfassiez
_	spre 3pl	malfassent
_	simp 1sg	malfisse
_	simp 2sg	malfisses
_	simp 3sg	malfît
_	simp 1pl	malfissions
_	simp 2pl	malfissiez
_	simp 3pl	malfissent
_	impe 2sg	malfais
_	impe 1pl	malfaisons
_	impe 2pl	malfaites
$
malformer	1_it_q__a
_	infi	malformer
_	ppre	malformant
_	ipre 1sg	malforme
_	ipre 3sg	malforme
_	spre 1sg	malforme
................................................................................
_	impe 1pl	mangeottons
_	impe 2pl	mangeottez
_	ppas mas sg	mangeotté
_	ppas mas pl	mangeottés
_	ppas fem sg	mangeottée
_	ppas fem pl	mangeottées
$
manger	1_it_x__a
_	infi	manger
_	ppre	mangeant
_	ipre 1sg	mange
_	ipre 3sg	mange
_	spre 1sg	mange
_	spre 3sg	mange
_	ipre 1isg	mangè
................................................................................
_	impe 1pl	manoquons
_	impe 2pl	manoquez
_	ppas mas sg	manoqué
_	ppas mas pl	manoqués
_	ppas fem sg	manoquée
_	ppas fem pl	manoquées
$
manquer	1_itnq__a
_	infi	manquer
_	ppre	manquant
_	ipre 1sg	manque
_	ipre 3sg	manque
_	spre 1sg	manque
_	spre 3sg	manque
_	ipre 1isg	manquè
................................................................................
_	impe 1pl	médicamentons
_	impe 2pl	médicamentez
_	ppas mas sg	médicamenté
_	ppas mas pl	médicamentés
_	ppas fem sg	médicamentée
_	ppas fem pl	médicamentées
$
médire	3_it____a
_	infi	médire
_	ppre	médisant
_	ppas epi inv	médit
_	ipre 1sg	médis
_	ipre 2sg	médis
_	ipsi 1sg	médis
_	ipsi 2sg	médis
................................................................................
_	impe 1pl	médusons
_	impe 2pl	médusez
_	ppas mas sg	médusé
_	ppas mas pl	médusés
_	ppas fem sg	médusée
_	ppas fem pl	médusées
$
méfaire	3_i_____a
_	infi	méfaire
_	ppre	méfaisant
_	ppas mas sg	méfait
_	ppas mas pl	méfaits
_	ppas fem sg	méfaite
_	ppas fem pl	méfaites
_	ipre 1sg	méfais
_	ipre 2sg	méfais
_	ipre 3sg	méfait
_	ipre 1pl	méfaisons
_	ipre 2pl	méfaites
_	ipre 3pl	méfont
_	iimp 1sg	méfaisais
_	iimp 2sg	méfaisais
_	iimp 3sg	méfaisait
_	iimp 1pl	méfaisions
_	iimp 2pl	méfaisiez
_	iimp 3pl	méfaisaient
_	ipsi 1sg	méfis
_	ipsi 2sg	méfis
_	ipsi 3sg	méfit
_	ipsi 1pl	méfîmes
_	ipsi 2pl	méfîtes
_	ipsi 3pl	méfirent
_	ifut 1sg	méferai
_	ifut 2sg	méferas
_	ifut 3sg	méfera
_	ifut 1pl	méferons
_	ifut 2pl	méferez
_	ifut 3pl	méferont
_	cond 1sg	méferais
_	cond 2sg	méferais
_	cond 3sg	méferait
_	cond 1pl	méferions
_	cond 2pl	méferiez
_	cond 3pl	méferaient
_	spre 1sg	méfasse
_	spre 3sg	méfasse
_	spre 2sg	méfasses
_	spre 1pl	méfassions
_	spre 2pl	méfassiez
_	spre 3pl	méfassent
_	simp 1sg	méfisse
_	simp 2sg	méfisses
_	simp 3sg	méfît
_	simp 1pl	méfissions
_	simp 2pl	méfissiez
_	simp 3pl	méfissent
_	impe 2sg	méfais
_	impe 1pl	méfaisons
_	impe 2pl	méfaites
$
méfier	1____p_e_
_	infi	méfier
_	ppre	méfiant
_	ipre 1sg	méfie
_	ipre 3sg	méfie
_	spre 1sg	méfie
................................................................................
_	impe 1pl	mégotons
_	impe 2pl	mégotez
_	ppas mas sg	mégoté
_	ppas mas pl	mégotés
_	ppas fem sg	mégotée
_	ppas fem pl	mégotées
$
méjuger	1__t_q__a
_	infi	méjuger
_	ppre	méjugeant
_	ipre 1sg	méjuge
_	ipre 3sg	méjuge
_	spre 1sg	méjuge
_	spre 3sg	méjuge
_	ipre 1isg	méjugè
................................................................................
_	impe 1pl	mesurons
_	impe 2pl	mesurez
_	ppas mas sg	mesuré
_	ppas mas pl	mesurés
_	ppas fem sg	mesurée
_	ppas fem pl	mesurées
$
mésuser	1__t____a
_	infi	mésuser
_	ppre	mésusant
_	ipre 1sg	mésuse
_	ipre 3sg	mésuse
_	spre 1sg	mésuse
_	spre 3sg	mésuse
_	ipre 1isg	mésusè
................................................................................
_	impe 1pl	mordorons
_	impe 2pl	mordorez
_	ppas mas sg	mordoré
_	ppas mas pl	mordorés
_	ppas fem sg	mordorée
_	ppas fem pl	mordorées
$
mordre	3_itxq__a
_	infi	mordre
_	ppre	mordant
_	ppas mas sg	mordu
_	ppas mas pl	mordus
_	ppas fem sg	mordue
_	ppas fem pl	mordues
_	ipre 1sg	mords
................................................................................
_	impe 2pl	mouvez
_	ppas mas sg	mouvé
_	ppas mas pl	mouvés
_	ppas fem sg	mouvée
_	ppas fem pl	mouvées
$
mouvoir	3__t_q__a


_	infi	mouvoir
_	ppre	mouvant
_	ppas mas pl	mus
_	ppas fem sg	mue
_	ppas fem pl	mues
_	ipre 1sg	meus
_	ipre 2sg	meus
................................................................................
_	simp 3sg	mût
_	simp 1pl	mussions
_	simp 2pl	mussiez
_	simp 3pl	mussent
_	impe 2sg	meus
_	impe 1pl	mouvons
_	impe 2pl	mouvez
_	ppas mas sg	mû
_	ppas mas sg	mu
$
moyenner	1_it___zz
_	infi	moyenner
_	ppre	moyennant
_	ipre 1sg	moyenne
_	ipre 3sg	moyenne
_	spre 1sg	moyenne
................................................................................
_	impe 1pl	nominons
_	impe 2pl	nominez
_	ppas mas sg	nominé
_	ppas mas pl	nominés
_	ppas fem sg	nominée
_	ppas fem pl	nominées
$
nommer	1__tnq__a
_	infi	nommer
_	ppre	nommant
_	ipre 1sg	nomme
_	ipre 3sg	nomme
_	spre 1sg	nomme
_	spre 3sg	nomme
_	ipre 1isg	nommè
................................................................................
_	impe 1pl	nouons
_	impe 2pl	nouez
_	ppas mas sg	noué
_	ppas mas pl	noués
_	ppas fem sg	nouée
_	ppas fem pl	nouées
$
nourrir	2_itxq__a
_	infi	nourrir
_	ppre	nourrissant
_	ipre 1sg	nourris
_	ipre 2sg	nourris
_	ipsi 1sg	nourris
_	ipsi 2sg	nourris
_	ipre 3sg	nourrit
................................................................................
_	impe 1pl	obstruons
_	impe 2pl	obstruez
_	ppas mas sg	obstrué
_	ppas mas pl	obstrués
_	ppas fem sg	obstruée
_	ppas fem pl	obstruées
$
obtempérer	1_i_n___a
_	infi	obtempérer
_	ppre	obtempérant
_	ipre 1sg	obtempère
_	ipre 3sg	obtempère
_	spre 1sg	obtempère
_	spre 3sg	obtempère
_	ipre 1isg	obtempérè
................................................................................
_	impe 1pl	obvenons
_	impe 2pl	obvenez
_	ppas mas sg	obvenu
_	ppas mas pl	obvenus
_	ppas fem sg	obvenue
_	ppas fem pl	obvenues
$
obvier	1___n___a
_	infi	obvier
_	ppre	obviant
_	ipre 1sg	obvie
_	ipre 3sg	obvie
_	spre 1sg	obvie
_	spre 3sg	obvie
_	ipre 1isg	obviè
................................................................................
_	impe 1pl	occultons
_	impe 2pl	occultez
_	ppas mas sg	occulté
_	ppas mas pl	occultés
_	ppas fem sg	occultée
_	ppas fem pl	occultées
$
occuper	1__t_q__a
_	infi	occuper
_	ppre	occupant
_	ipre 1sg	occupe
_	ipre 3sg	occupe
_	spre 1sg	occupe
_	spre 3sg	occupe
_	ipre 1isg	occupè
................................................................................
_	impe 1pl	opiniâtrons
_	impe 2pl	opiniâtrez
_	ppas mas sg	opiniâtré
_	ppas mas pl	opiniâtrés
_	ppas fem sg	opiniâtrée
_	ppas fem pl	opiniâtrées
$
opposer	1__tnq__a
_	infi	opposer
_	ppre	opposant
_	ipre 1sg	oppose
_	ipre 3sg	oppose
_	spre 1sg	oppose
_	spre 3sg	oppose
_	ipre 1isg	opposè
................................................................................
_	impe 1pl	oralisons
_	impe 2pl	oralisez
_	ppas mas sg	oralisé
_	ppas mas pl	oralisés
_	ppas fem sg	oralisée
_	ppas fem pl	oralisées
$
oranger	1__t____a
_	infi	oranger
_	ppre	orangeant
_	ipre 1sg	orange
_	ipre 3sg	orange
_	spre 1sg	orange
_	spre 3sg	orange
_	ipre 1isg	orangè
................................................................................
_	impe 1pl	ordonnançons
_	impe 2pl	ordonnancez
_	ppas mas sg	ordonnancé
_	ppas mas pl	ordonnancés
_	ppas fem sg	ordonnancée
_	ppas fem pl	ordonnancées
$
ordonner	1_itnq__a
_	infi	ordonner
_	ppre	ordonnant
_	ipre 1sg	ordonne
_	ipre 3sg	ordonne
_	spre 1sg	ordonne
_	spre 3sg	ordonne
_	ipre 1isg	ordonnè
................................................................................
_	impe 1pl	ordonnons
_	impe 2pl	ordonnez
_	ppas mas sg	ordonné
_	ppas mas pl	ordonnés
_	ppas fem sg	ordonnée
_	ppas fem pl	ordonnées
$
organiser	1_it_q__a
_	infi	organiser
_	ppre	organisant
_	ipre 1sg	organise
_	ipre 3sg	organise
_	spre 1sg	organise
_	spre 3sg	organise
_	ipre 1isg	organisè
................................................................................
_	simp 1pl	parcourussions
_	simp 2pl	parcourussiez
_	simp 3pl	parcourussent
_	impe 2sg	parcours
_	impe 1pl	parcourons
_	impe 2pl	parcourez
$
pardonner	1_itnq__a
_	infi	pardonner
_	ppre	pardonnant
_	ipre 1sg	pardonne
_	ipre 3sg	pardonne
_	spre 1sg	pardonne
_	spre 3sg	pardonne
_	ipre 1isg	pardonnè
................................................................................
_	impe 1pl	parementons
_	impe 2pl	parementez
_	ppas mas sg	parementé
_	ppas mas pl	parementés
_	ppas fem sg	parementée
_	ppas fem pl	parementées
$
parer	1_itnq__a
_	infi	parer
_	ppre	parant
_	ipre 1sg	pare
_	ipre 3sg	pare
_	spre 1sg	pare
_	spre 3sg	pare
_	ipre 1isg	parè
................................................................................
_	impe 1pl	parsons
_	impe 2pl	parsez
_	ppas mas sg	parsé
_	ppas mas pl	parsés
_	ppas fem sg	parsée
_	ppas fem pl	parsées
$
partager	1_itxq__a
_	infi	partager
_	ppre	partageant
_	ipre 1sg	partage
_	ipre 3sg	partage
_	spre 1sg	partage
_	spre 3sg	partage
_	ipre 1isg	partagè
................................................................................
_	impe 1pl	partageons
_	impe 2pl	partagez
_	ppas mas sg	partagé
_	ppas mas pl	partagés
_	ppas fem sg	partagée
_	ppas fem pl	partagées
$
participer	1_i_n___a
_	infi	participer
_	ppre	participant
_	ipre 1sg	participe
_	ipre 3sg	participe
_	spre 1sg	participe
_	spre 3sg	participe
_	ipre 1isg	participè
................................................................................
_	impe 1pl	placardisons
_	impe 2pl	placardisez
_	ppas mas sg	placardisé
_	ppas mas pl	placardisés
_	ppas fem sg	placardisée
_	ppas fem pl	placardisées
$
placer	1__tnq__a
_	infi	placer
_	ppre	plaçant
_	ipre 1sg	place
_	ipre 3sg	place
_	spre 1sg	place
_	spre 3sg	place
_	ipre 1isg	placè
................................................................................
_	impe 1pl	planquons
_	impe 2pl	planquez
_	ppas mas sg	planqué
_	ppas mas pl	planqués
_	ppas fem sg	planquée
_	ppas fem pl	planquées
$
planter	1_it_q__a
_	infi	planter
_	ppre	plantant
_	ipre 1sg	plante
_	ipre 3sg	plante
_	spre 1sg	plante
_	spre 3sg	plante
_	ipre 1isg	plantè
................................................................................
_	impe 1pl	pluralisons
_	impe 2pl	pluralisez
_	ppas mas sg	pluralisé
_	ppas mas pl	pluralisés
_	ppas fem sg	pluralisée
_	ppas fem pl	pluralisées
$
plussoyer	1_it____a
_	infi	plussoyer
_	ppre	plussoyant
_	ipre 1sg	plussoie
_	ipre 3sg	plussoie
_	spre 1sg	plussoie
_	spre 3sg	plussoie
_	ipre 1isg	plussoyè
................................................................................
_	impe 1pl	porphyrisons
_	impe 2pl	porphyrisez
_	ppas mas sg	porphyrisé
_	ppas mas pl	porphyrisés
_	ppas fem sg	porphyrisée
_	ppas fem pl	porphyrisées
$
porter	1__tnq__a
_	infi	porter
_	ppre	portant
_	ipre 1sg	porte
_	ipre 3sg	porte
_	spre 1sg	porte
_	spre 3sg	porte
_	ipre 1isg	portè
................................................................................
_	impe 1pl	portraiturons
_	impe 2pl	portraiturez
_	ppas mas sg	portraituré
_	ppas mas pl	portraiturés
_	ppas fem sg	portraiturée
_	ppas fem pl	portraiturées
$
poser	1_itxq__a
_	infi	poser
_	ppre	posant
_	ipre 1sg	pose
_	ipre 3sg	pose
_	spre 1sg	pose
_	spre 3sg	pose
_	ipre 1isg	posè
................................................................................
_	impe 1pl	préconfigurons
_	impe 2pl	préconfigurez
_	ppas mas sg	préconfiguré
_	ppas mas pl	préconfigurés
_	ppas fem sg	préconfigurée
_	ppas fem pl	préconfigurées
$
préconiser	1__tn___a
_	infi	préconiser
_	ppre	préconisant
_	ipre 1sg	préconise
_	ipre 3sg	préconise
_	spre 1sg	préconise
_	spre 3sg	préconise
_	ipre 1isg	préconisè
................................................................................
_	simp 2pl	préjudiciassiez
_	simp 3pl	préjudiciassent
_	impe 2sg	préjudicie
_	impe 1pl	préjudicions
_	impe 2pl	préjudiciez
_	ppas epi inv	préjudicié
$
préjuger	1__t____a
_	infi	préjuger
_	ppre	préjugeant
_	ipre 1sg	préjuge
_	ipre 3sg	préjuge
_	spre 1sg	préjuge
_	spre 3sg	préjuge
_	ipre 1isg	préjugè
................................................................................
_	impe 1pl	prélevons
_	impe 2pl	prélevez
_	ppas mas sg	prélevé
_	ppas mas pl	prélevés
_	ppas fem sg	prélevée
_	ppas fem pl	prélevées
$
préluder	1___n___a
_	infi	préluder
_	ppre	préludant
_	ipre 1sg	prélude
_	ipre 3sg	prélude
_	spre 1sg	prélude
_	spre 3sg	prélude
_	ipre 1isg	préludè
................................................................................
_	impe 1pl	prémâchons
_	impe 2pl	prémâchez
_	ppas mas sg	prémâché
_	ppas mas pl	prémâchés
_	ppas fem sg	prémâchée
_	ppas fem pl	prémâchées
$
préméditer	1__t____a
_	infi	préméditer
_	ppre	préméditant
_	ipre 1sg	prémédite
_	ipre 3sg	prémédite
_	spre 1sg	prémédite
_	spre 3sg	prémédite
_	ipre 1isg	préméditè
................................................................................
_	impe 1pl	présageons
_	impe 2pl	présagez
_	ppas mas sg	présagé
_	ppas mas pl	présagés
_	ppas fem sg	présagée
_	ppas fem pl	présagées
$
prescrire	3_itnq__a
_	infi	prescrire
_	ppre	prescrivant
_	ppas mas sg	prescrit
_	ppas mas pl	prescrits
_	ppas fem sg	prescrite
_	ppas fem pl	prescrites
_	ipre 1sg	prescris
................................................................................
_	impe 1pl	prestons
_	impe 2pl	prestez
_	ppas mas sg	presté
_	ppas mas pl	prestés
_	ppas fem sg	prestée
_	ppas fem pl	prestées
$
présumer	1_it____a
_	infi	présumer
_	ppre	présumant
_	ipre 1sg	présume
_	ipre 3sg	présume
_	spre 1sg	présume
_	spre 3sg	présume
_	ipre 1isg	présumè
................................................................................
_	impe 1pl	profilons
_	impe 2pl	profilez
_	ppas mas sg	profilé
_	ppas mas pl	profilés
_	ppas fem sg	profilée
_	ppas fem pl	profilées
$
profiter	1_i_n___a
_	infi	profiter
_	ppre	profitant
_	ipre 1sg	profite
_	ipre 3sg	profite
_	spre 1sg	profite
_	spre 3sg	profite
_	ipre 1isg	profitè
................................................................................
_	impe 1pl	prônons
_	impe 2pl	prônez
_	ppas mas sg	prôné
_	ppas mas pl	prônés
_	ppas fem sg	prônée
_	ppas fem pl	prônées
$
prononcer	1__t_q__a
_	infi	prononcer
_	ppre	prononçant
_	ipre 1sg	prononce
_	ipre 3sg	prononce
_	spre 1sg	prononce
_	spre 3sg	prononce
_	ipre 1isg	prononcè
................................................................................
_	impe 1pl	protéinons
_	impe 2pl	protéinez
_	ppas mas sg	protéiné
_	ppas mas pl	protéinés
_	ppas fem sg	protéinée
_	ppas fem pl	protéinées
$
protester	1_itn___a
_	infi	protester
_	ppre	protestant
_	ipre 1sg	proteste
_	ipre 3sg	proteste
_	spre 1sg	proteste
_	spre 3sg	proteste
_	ipre 1isg	protestè
................................................................................
_	simp 2pl	proutassiez
_	simp 3pl	proutassent
_	impe 2sg	proute
_	impe 1pl	proutons
_	impe 2pl	proutez
_	ppas epi inv	prouté
$
prouver	1__tnq__a
_	infi	prouver
_	ppre	prouvant
_	ipre 1sg	prouve
_	ipre 3sg	prouve
_	spre 1sg	prouve
_	spre 3sg	prouve
_	ipre 1isg	prouvè
................................................................................
_	impe 1pl	provisionnons
_	impe 2pl	provisionnez
_	ppas mas sg	provisionné
_	ppas mas pl	provisionnés
_	ppas fem sg	provisionnée
_	ppas fem pl	provisionnées
$
provoquer	1_it_q__a
_	infi	provoquer
_	ppre	provoquant
_	ipre 1sg	provoque
_	ipre 3sg	provoque
_	spre 1sg	provoque
_	spre 3sg	provoque
_	ipre 1isg	provoquè
................................................................................
_	impe 1pl	publicisons
_	impe 2pl	publicisez
_	ppas mas sg	publicisé
_	ppas mas pl	publicisés
_	ppas fem sg	publicisée
_	ppas fem pl	publicisées
$
publier	1_it____a
_	infi	publier
_	ppre	publiant
_	ipre 1sg	publie
_	ipre 3sg	publie
_	spre 1sg	publie
_	spre 3sg	publie
_	ipre 1isg	publiè
................................................................................
_	impe 1pl	querellons
_	impe 2pl	querellez
_	ppas mas sg	querellé
_	ppas mas pl	querellés
_	ppas fem sg	querellée
_	ppas fem pl	querellées
$
quérir	3__t____a
_	infi	quérir
$
questionner	1_it_q__a
_	infi	questionner
_	ppre	questionnant
_	ipre 1sg	questionne
_	ipre 3sg	questionne
................................................................................
_	impe 1pl	raffinons
_	impe 2pl	raffinez
_	ppas mas sg	raffiné
_	ppas mas pl	raffinés
_	ppas fem sg	raffinée
_	ppas fem pl	raffinées
$
raffoler	1___x___a
_	infi	raffoler
_	ppre	raffolant
_	ipre 1sg	raffole
_	ipre 3sg	raffole
_	spre 1sg	raffole
_	spre 3sg	raffole
_	ipre 1isg	raffolè
................................................................................
_	spre 1sg	raie
_	spre 3sg	raie
_	spre 2sg	raies
_	impe 2sg	rais
_	impe 1pl	rayons
_	impe 2pl	rayez
$
raisonner	1_itxq__a
_	infi	raisonner
_	ppre	raisonnant
_	ipre 1sg	raisonne
_	ipre 3sg	raisonne
_	spre 1sg	raisonne
_	spre 3sg	raisonne
_	ipre 1isg	raisonnè
................................................................................
_	impe 1pl	rappointissons
_	impe 2pl	rappointissez
_	ppas mas sg	rappointi
_	ppas mas pl	rappointis
_	ppas fem sg	rappointie
_	ppas fem pl	rappointies
$
rapporter	1_itnq__a
_	infi	rapporter
_	ppre	rapportant
_	ipre 1sg	rapporte
_	ipre 3sg	rapporte
_	spre 1sg	rapporte
_	spre 3sg	rapporte
_	ipre 1isg	rapportè
................................................................................
_	impe 1pl	rapprovisionnons
_	impe 2pl	rapprovisionnez
_	ppas mas sg	rapprovisionné
_	ppas mas pl	rapprovisionnés
_	ppas fem sg	rapprovisionnée
_	ppas fem pl	rapprovisionnées
$
rappuyer	1_itxq__a
_	infi	rappuyer
_	ppre	rappuyant
_	ipre 1sg	rappuie
_	ipre 3sg	rappuie
_	spre 1sg	rappuie
_	spre 3sg	rappuie
_	ipre 1isg	rappuyè
................................................................................
_	impe 1pl	réalimentons
_	impe 2pl	réalimentez
_	ppas mas sg	réalimenté
_	ppas mas pl	réalimentés
_	ppas fem sg	réalimentée
_	ppas fem pl	réalimentées
$
réaliser	1_it_q__a
_	infi	réaliser
_	ppre	réalisant
_	ipre 1sg	réalise
_	ipre 3sg	réalise
_	spre 1sg	réalise
_	spre 3sg	réalise
_	ipre 1isg	réalisè
................................................................................
_	impe 1pl	recherchons
_	impe 2pl	recherchez
_	ppas mas sg	recherché
_	ppas mas pl	recherchés
_	ppas fem sg	recherchée
_	ppas fem pl	recherchées
$
rechigner	1_i_n___a
_	infi	rechigner
_	ppre	rechignant
_	ipre 1sg	rechigne
_	ipre 3sg	rechigne
_	spre 1sg	rechigne
_	spre 3sg	rechigne
_	ipre 1isg	rechignè
................................................................................
_	impe 1pl	récolons
_	impe 2pl	récolez
_	ppas mas sg	récolé
_	ppas mas pl	récolés
_	ppas fem sg	récolée
_	ppas fem pl	récolées
$
recoller	1__tnq__a
_	infi	recoller
_	ppre	recollant
_	ipre 1sg	recolle
_	ipre 3sg	recolle
_	spre 1sg	recolle
_	spre 3sg	recolle
_	ipre 1isg	recollè
................................................................................
_	simp 1pl	redormissions
_	simp 2pl	redormissiez
_	simp 3pl	redormissent
_	impe 2sg	redors
_	impe 1pl	redormons
_	impe 2pl	redormez
$
redoubler	1_itx___a
_	infi	redoubler
_	ppre	redoublant
_	ipre 1sg	redouble
_	ipre 3sg	redouble
_	spre 1sg	redouble
_	spre 3sg	redouble
_	ipre 1isg	redoublè
................................................................................
_	impe 1pl	réensemençons
_	impe 2pl	réensemencez
_	ppas mas sg	réensemencé
_	ppas mas pl	réensemencés
_	ppas fem sg	réensemencée
_	ppas fem pl	réensemencées
$
réentendre	3_itxq__a
_	infi	réentendre
_	ppre	réentendant
_	ppas mas sg	réentendu
_	ppas mas pl	réentendus
_	ppas fem sg	réentendue
_	ppas fem pl	réentendues
_	ipre 1sg	réentends
................................................................................
_	impe 1pl	référençons
_	impe 2pl	référencez
_	ppas mas sg	référencé
_	ppas mas pl	référencés
_	ppas fem sg	référencée
_	ppas fem pl	référencées
$
référer	1__tnq__a
_	infi	référer
_	ppre	référant
_	ipre 1sg	réfère
_	ipre 3sg	réfère
_	spre 1sg	réfère
_	spre 3sg	réfère
_	ipre 1isg	référè
................................................................................
_	impe 1pl	réimprimons
_	impe 2pl	réimprimez
_	ppas mas sg	réimprimé
_	ppas mas pl	réimprimés
_	ppas fem sg	réimprimée
_	ppas fem pl	réimprimées
$
réimputer	1__tnq__a
_	infi	réimputer
_	ppre	réimputant
_	ipre 1sg	réimpute
_	ipre 3sg	réimpute
_	spre 1sg	réimpute
_	spre 3sg	réimpute
_	ipre 1isg	réimputè
................................................................................
_	impe 1pl	reléguons
_	impe 2pl	reléguez
_	ppas mas sg	relégué
_	ppas mas pl	relégués
_	ppas fem sg	reléguée
_	ppas fem pl	reléguées
$
relever	1_itxq__a
_	infi	relever
_	ppre	relevant
_	ipre 1sg	relève
_	ipre 3sg	relève
_	spre 1sg	relève
_	spre 3sg	relève
_	ipre 1isg	relevè
................................................................................
_	impe 1pl	rembuchons
_	impe 2pl	rembuchez
_	ppas mas sg	rembuché
_	ppas mas pl	rembuchés
_	ppas fem sg	rembuchée
_	ppas fem pl	rembuchées
$
remédier	1___n___a
_	infi	remédier
_	ppre	remédiant
_	ipre 1sg	remédie
_	ipre 3sg	remédie
_	spre 1sg	remédie
_	spre 3sg	remédie
_	ipre 1isg	remédiè
................................................................................
_	impe 1pl	remontons
_	impe 2pl	remontez
_	ppas mas sg	remonté
_	ppas mas pl	remontés
_	ppas fem sg	remontée
_	ppas fem pl	remontées
$
remontrer	1_itnq__a
_	infi	remontrer
_	ppre	remontrant
_	ipre 1sg	remontre
_	ipre 3sg	remontre
_	spre 1sg	remontre
_	spre 3sg	remontre
_	ipre 1isg	remontrè
................................................................................
_	impe 1pl	rempilons
_	impe 2pl	rempilez
_	ppas mas sg	rempilé
_	ppas mas pl	rempilés
_	ppas fem sg	rempilée
_	ppas fem pl	rempilées
$
remplacer	1__t_x__a
_	infi	remplacer
_	ppre	remplaçant
_	ipre 1sg	remplace
_	ipre 3sg	remplace
_	spre 1sg	remplace
_	spre 3sg	remplace
_	ipre 1isg	remplacè
................................................................................
_	simp 1pl	reprissions
_	simp 2pl	reprissiez
_	simp 3pl	reprissent
_	impe 2sg	reprends
_	impe 1pl	reprenons
_	impe 2pl	reprenez
$
représenter	1_itnq__a
_	infi	représenter
_	ppre	représentant
_	ipre 1sg	représente
_	ipre 3sg	représente
_	spre 1sg	représente
_	spre 3sg	représente
_	ipre 1isg	représentè
................................................................................
_	impe 1pl	répudions
_	impe 2pl	répudiez
_	ppas mas sg	répudié
_	ppas mas pl	répudiés
_	ppas fem sg	répudiée
_	ppas fem pl	répudiées
$
répugner	1__tn___a
_	infi	répugner
_	ppre	répugnant
_	ipre 1sg	répugne
_	ipre 3sg	répugne
_	spre 1sg	répugne
_	spre 3sg	répugne
_	ipre 1isg	répugnè
................................................................................
_	impe 1pl	ressayons
_	impe 2pl	ressayez
_	ppas mas sg	ressayé
_	ppas mas pl	ressayés
_	ppas fem sg	ressayée
_	ppas fem pl	ressayées
$
ressembler	1___nx__a
_	infi	ressembler
_	ppre	ressemblant
_	ipre 1sg	ressemble
_	ipre 3sg	ressemble
_	spre 1sg	ressemble
_	spre 3sg	ressemble
_	ipre 1isg	ressemblè
................................................................................
_	simp 1pl	resservissions
_	simp 2pl	resservissiez
_	simp 3pl	resservissent
_	impe 2sg	ressers
_	impe 1pl	resservons
_	impe 2pl	resservez
$
ressortir	2___n___a
_	infi	ressortir
_	ppre	ressortissant
_	ipre 1sg	ressortis
_	ipre 2sg	ressortis
_	ipsi 1sg	ressortis
_	ipsi 2sg	ressortis
_	ipre 3sg	ressortit
................................................................................
_	impe 1pl	retardons
_	impe 2pl	retardez
_	ppas mas sg	retardé
_	ppas mas pl	retardés
_	ppas fem sg	retardée
_	ppas fem pl	retardées
$
retâter	1__t____a
_	infi	retâter
_	ppre	retâtant
_	ipre 1sg	retâte
_	ipre 3sg	retâte
_	spre 1sg	retâte
_	spre 3sg	retâte
_	ipre 1isg	retâtè
................................................................................
_	simp 1pl	reteignissions
_	simp 2pl	reteignissiez
_	simp 3pl	reteignissent
_	impe 2sg	reteins
_	impe 1pl	reteignons
_	impe 2pl	reteignez
$
retéléphoner	1_i_n___a
_	infi	retéléphoner
_	ppre	retéléphonant
_	ipre 1sg	retéléphone
_	ipre 3sg	retéléphone
_	spre 1sg	retéléphone
_	spre 3sg	retéléphone
_	ipre 1isg	retéléphonè
................................................................................
_	impe 1pl	rétorquons
_	impe 2pl	rétorquez
_	ppas mas sg	rétorqué
_	ppas mas pl	rétorqués
_	ppas fem sg	rétorquée
_	ppas fem pl	rétorquées
$
retoucher	1__tn___a
_	infi	retoucher
_	ppre	retouchant
_	ipre 1sg	retouche
_	ipre 3sg	retouche
_	spre 1sg	retouche
_	spre 3sg	retouche
_	ipre 1isg	retouchè
................................................................................
_	simp 1pl	retransmissions
_	simp 2pl	retransmissiez
_	simp 3pl	retransmissent
_	impe 2sg	retransmets
_	impe 1pl	retransmettons
_	impe 2pl	retransmettez
$
retravailler	1_itn___a
_	infi	retravailler
_	ppre	retravaillant
_	ipre 1sg	retravaille
_	ipre 3sg	retravaille
_	spre 1sg	retravaille
_	spre 3sg	retravaille
_	ipre 1isg	retravaillè
................................................................................
_	impe 1pl	revenons
_	impe 2pl	revenez
_	ppas mas sg	revenu
_	ppas mas pl	revenus
_	ppas fem sg	revenue
_	ppas fem pl	revenues
$
rêver	1_itn___a
_	infi	rêver
_	ppre	rêvant
_	ipre 1sg	rêve
_	ipre 3sg	rêve
_	spre 1sg	rêve
_	spre 3sg	rêve
_	ipre 1isg	rêvè
................................................................................
_	impe 1pl	revotons
_	impe 2pl	revotez
_	ppas mas sg	revoté
_	ppas mas pl	revotés
_	ppas fem sg	revotée
_	ppas fem pl	revotées
$
revouloir	3__tne__a
_	infi	revouloir
_	ppre	revoulant
_	ppas mas sg	revoulu
_	ppas mas pl	revoulus
_	ppas fem sg	revoulue
_	ppas fem pl	revoulues
_	ipre 1sg	reveux
_	ipre 2sg	reveux
_	ipre 3sg	reveut
_	ipre 1pl	revoulons
_	ipre 2pl	revoulez
_	ipre 3pl	reveulent
_	iimp 1sg	revoulais
_	iimp 2sg	revoulais
_	iimp 3sg	revoulait
_	iimp 1pl	revoulions
_	spre 1pl	revoulions
_	iimp 2pl	revouliez
_	spre 2pl	revouliez
_	iimp 3pl	revoulaient
_	ipsi 1sg	revoulus
_	ipsi 2sg	revoulus
_	ipsi 3sg	revoulut
_	ipsi 1pl	revoulûmes
_	ipsi 2pl	revoulûtes
_	ipsi 3pl	revoulurent
_	ifut 1sg	revoudrai
_	ifut 2sg	revoudras
_	ifut 3sg	revoudra
_	ifut 1pl	revoudrons
_	ifut 2pl	revoudrez
_	ifut 3pl	revoudront
_	cond 1sg	revoudrais
_	cond 2sg	revoudrais
_	cond 3sg	revoudrait
_	cond 1pl	revoudrions
_	cond 2pl	revoudriez
_	cond 3pl	revoudraient
_	spre 1sg	reveuille
_	spre 3sg	reveuille
_	spre 1isg	reveuillé
_	spre 1isg	reveuillè
_	spre 2sg	reveuilles
_	spre 3pl	reveuillent
_	simp 1sg	revoulusse
_	simp 2sg	revoulusses
_	simp 3sg	revoulût
_	simp 1pl	revoulussions
_	simp 2pl	revoulussiez
_	simp 3pl	revoulussent
_	impe 2sg	reveuille
_	impe 2sg	reveux
_	impe 1pl	reveuillons
_	impe 1pl	revoulons
_	impe 2pl	reveuillez
_	impe 2pl	revoulez
$
révulser	1__t_q_zz
_	infi	révulser
_	ppre	révulsant
_	ipre 1sg	révulse
_	ipre 3sg	révulse
_	spre 1sg	révulse
................................................................................
_	simp 1pl	saillissions
_	simp 2pl	saillissiez
_	simp 3pl	saillissent
_	impe 2sg	saille
_	impe 1pl	saillons
_	impe 2pl	saillez
$
saisir	2_itxq__a
_	infi	saisir
_	ppre	saisissant
_	ipre 1sg	saisis
_	ipre 2sg	saisis
_	ipsi 1sg	saisis
_	ipsi 2sg	saisis
_	ipre 3sg	saisit
................................................................................
_	impe 1pl	salarions
_	impe 2pl	salariez
_	ppas mas sg	salarié
_	ppas mas pl	salariés
_	ppas fem sg	salariée
_	ppas fem pl	salariées
$
saler	1_it____a
_	infi	saler
_	ppre	salant
_	ipre 1sg	sale
_	ipre 3sg	sale
_	spre 1sg	sale
_	spre 3sg	sale
_	ipre 1isg	salè
................................................................................
_	impe 1pl	sanglons
_	impe 2pl	sanglez
_	ppas mas sg	sanglé
_	ppas mas pl	sanglés
_	ppas fem sg	sanglée
_	ppas fem pl	sanglées
$
sangloter	1_i_____a
_	infi	sangloter
_	ppre	sanglotant
_	ipre 1sg	sanglote
_	ipre 3sg	sanglote
_	spre 1sg	sanglote
_	spre 3sg	sanglote
_	ipre 1isg	sanglotè
................................................................................
_	simp 2pl	sautillassiez
_	simp 3pl	sautillassent
_	impe 2sg	sautille
_	impe 1pl	sautillons
_	impe 2pl	sautillez
_	ppas epi inv	sautillé
$
sauvegarder	1__t____a
_	infi	sauvegarder
_	ppre	sauvegardant
_	ipre 1sg	sauvegarde
_	ipre 3sg	sauvegarde
_	spre 1sg	sauvegarde
_	spre 3sg	sauvegarde
_	ipre 1isg	sauvegardè
................................................................................
_	impe 1pl	ségréguons
_	impe 2pl	ségréguez
_	ppas mas sg	ségrégué
_	ppas mas pl	ségrégués
_	ppas fem sg	ségréguée
_	ppas fem pl	ségréguées
$
séjourner	1_i_____a
_	infi	séjourner
_	ppre	séjournant
_	ipre 1sg	séjourne
_	ipre 3sg	séjourne
_	spre 1sg	séjourne
_	spre 3sg	séjourne
_	ipre 1isg	séjournè
................................................................................
_	simp 2pl	semblassiez
_	simp 3pl	semblassent
_	impe 2sg	semble
_	impe 1pl	semblons
_	impe 2pl	semblez
_	ppas epi inv	semblé
$
semer	1_it____a
_	infi	semer
_	ppre	semant
_	ipre 1sg	sème
_	ipre 3sg	sème
_	spre 1sg	sème
_	spre 3sg	sème
_	ipre 1isg	semè
................................................................................
_	impe 1pl	sondons
_	impe 2pl	sondez
_	ppas mas sg	sondé
_	ppas mas pl	sondés
_	ppas fem sg	sondée
_	ppas fem pl	sondées
$
songer	1_i_n___a
_	infi	songer
_	ppre	songeant
_	ipre 1sg	songe
_	ipre 3sg	songe
_	spre 1sg	songe
_	spre 3sg	songe
_	ipre 1isg	songè
................................................................................
_	simp 2pl	sonnaillassiez
_	simp 3pl	sonnaillassent
_	impe 2sg	sonnaille
_	impe 1pl	sonnaillons
_	impe 2pl	sonnaillez
_	ppas epi inv	sonnaillé
$
sonner	1_itn___a
_	infi	sonner
_	ppre	sonnant
_	ipre 1sg	sonne
_	ipre 3sg	sonne
_	spre 1sg	sonne
_	spre 3sg	sonne
_	ipre 1isg	sonnè
................................................................................
_	impe 1pl	soudoyons
_	impe 2pl	soudoyez
_	ppas mas sg	soudoyé
_	ppas mas pl	soudoyés
_	ppas fem sg	soudoyée
_	ppas fem pl	soudoyées
$
souffler	1_itn___a
_	infi	souffler
_	ppre	soufflant
_	ipre 1sg	souffle
_	ipre 3sg	souffle
_	spre 1sg	souffle
_	spre 3sg	souffle
_	ipre 1isg	soufflè
................................................................................
_	simp 2pl	stationnassiez
_	simp 3pl	stationnassent
_	impe 2sg	stationne
_	impe 1pl	stationnons
_	impe 2pl	stationnez
_	ppas epi inv	stationné
$
statuer	1__tn___a
_	infi	statuer
_	ppre	statuant
_	ipre 1sg	statue
_	ipre 3sg	statue
_	spre 1sg	statue
_	spre 3sg	statue
_	ipre 1isg	statuè
................................................................................
_	impe 1pl	subsidions
_	impe 2pl	subsidiez
_	ppas mas sg	subsidié
_	ppas mas pl	subsidiés
_	ppas fem sg	subsidiée
_	ppas fem pl	subsidiées
$
subsister	1_i_____a
_	infi	subsister
_	ppre	subsistant
_	ipre 1sg	subsiste
_	ipre 3sg	subsiste
_	spre 1sg	subsiste
_	spre 3sg	subsiste
_	ipre 1isg	subsistè
................................................................................
_	impe 1pl	subvertissons
_	impe 2pl	subvertissez
_	ppas mas sg	subverti
_	ppas mas pl	subvertis
_	ppas fem sg	subvertie
_	ppas fem pl	subverties
$
succéder	1___nq__a
_	infi	succéder
_	ppre	succédant
_	ipre 1sg	succède
_	ipre 3sg	succède
_	spre 1sg	succède
_	spre 3sg	succède
_	ipre 1isg	succédè
................................................................................
_	simp 2pl	succédassiez
_	simp 3pl	succédassent
_	impe 2sg	succède
_	impe 1pl	succédons
_	impe 2pl	succédez
_	ppas epi inv	succédé
$
succomber	1_i_n___a
_	infi	succomber
_	ppre	succombant
_	ipre 1sg	succombe
_	ipre 3sg	succombe
_	spre 1sg	succombe
_	spre 3sg	succombe
_	ipre 1isg	succombè
................................................................................
_	impe 1pl	suffoquons
_	impe 2pl	suffoquez
_	ppas mas sg	suffoqué
_	ppas mas pl	suffoqués
_	ppas fem sg	suffoquée
_	ppas fem pl	suffoquées
$
suggérer	1_itn___a
_	infi	suggérer
_	ppre	suggérant
_	ipre 1sg	suggère
_	ipre 3sg	suggère
_	spre 1sg	suggère
_	spre 3sg	suggère
_	ipre 1isg	suggérè
................................................................................
_	impe 1pl	supplantons
_	impe 2pl	supplantez
_	ppas mas sg	supplanté
_	ppas mas pl	supplantés
_	ppas fem sg	supplantée
_	ppas fem pl	supplantées
$
suppléer	1__tn___a
_	infi	suppléer
_	ppre	suppléant
_	ipre 1sg	supplée
_	ipre 3sg	supplée
_	spre 1sg	supplée
_	spre 3sg	supplée
_	ipre 1isg	suppléè
................................................................................
_	impe 1pl	surimposons
_	impe 2pl	surimposez
_	ppas mas sg	surimposé
_	ppas mas pl	surimposés
_	ppas fem sg	surimposée
_	ppas fem pl	surimposées
$
surimpressionner	1__txq__a
_	infi	surimpressionner
_	ppre	surimpressionnant
_	ipre 1sg	surimpressionne
_	ipre 3sg	surimpressionne
_	spre 1sg	surimpressionne
_	spre 3sg	surimpressionne
_	ipre 1isg	surimpressionnè
................................................................................
_	impe 1pl	surtaxons
_	impe 2pl	surtaxez
_	ppas mas sg	surtaxé
_	ppas mas pl	surtaxés
_	ppas fem sg	surtaxée
_	ppas fem pl	surtaxées
$
surtendre	3__t____a
_	infi	surtendre
_	ppre	surtendant
_	ppas mas sg	surtendu
_	ppas mas pl	surtendus
_	ppas fem sg	surtendue
_	ppas fem pl	surtendues
_	ipre 1sg	surtends
................................................................................
_	impe 1pl	survoltons
_	impe 2pl	survoltez
_	ppas mas sg	survolté
_	ppas mas pl	survoltés
_	ppas fem sg	survoltée
_	ppas fem pl	survoltées
$
susciter	1__t____a
_	infi	susciter
_	ppre	suscitant
_	ipre 1sg	suscite
_	ipre 3sg	suscite
_	spre 1sg	suscite
_	spre 3sg	suscite
_	ipre 1isg	suscitè
................................................................................
_	impe 1pl	systématisons
_	impe 2pl	systématisez
_	ppas mas sg	systématisé
_	ppas mas pl	systématisés
_	ppas fem sg	systématisée
_	ppas fem pl	systématisées
$
















tabasser	1__t_q_zz
_	infi	tabasser
_	ppre	tabassant
_	ipre 1sg	tabasse
_	ipre 3sg	tabasse
_	spre 1sg	tabasse
_	spre 3sg	tabasse
................................................................................
_	impe 1pl	tabassons
_	impe 2pl	tabassez
_	ppas mas sg	tabassé
_	ppas mas pl	tabassés
_	ppas fem sg	tabassée
_	ppas fem pl	tabassées
$
tabler	1___x___a
_	infi	tabler
_	ppre	tablant
_	ipre 1sg	table
_	ipre 3sg	table
_	spre 1sg	table
_	spre 3sg	table
_	ipre 1isg	tablè
................................................................................
_	impe 1pl	tabulons
_	impe 2pl	tabulez
_	ppas mas sg	tabulé
_	ppas mas pl	tabulés
_	ppas fem sg	tabulée
_	ppas fem pl	tabulées
$
tâcher	1__tx___a
_	infi	tâcher
_	ppre	tâchant
_	ipre 1sg	tâche
_	ipre 3sg	tâche
_	spre 1sg	tâche
_	spre 3sg	tâche
_	ipre 1isg	tâchè
................................................................................
_	impe 1pl	taraudons
_	impe 2pl	taraudez
_	ppas mas sg	taraudé
_	ppas mas pl	taraudés
_	ppas fem sg	taraudée
_	ppas fem pl	taraudées
$
tarder	1_i_n___a
_	infi	tarder
_	ppre	tardant
_	ipre 1sg	tarde
_	ipre 3sg	tarde
_	spre 1sg	tarde
_	spre 3sg	tarde
_	ipre 1isg	tardè
................................................................................
_	impe 1pl	tassons
_	impe 2pl	tassez
_	ppas mas sg	tassé
_	ppas mas pl	tassés
_	ppas fem sg	tassée
_	ppas fem pl	tassées
$
tâter	1__t_q__a
_	infi	tâter
_	ppre	tâtant
_	ipre 1sg	tâte
_	ipre 3sg	tâte
_	spre 1sg	tâte
_	spre 3sg	tâte
_	ipre 1isg	tâtè
................................................................................
_	impe 1pl	tavelons
_	impe 2pl	tavelez
_	ppas mas sg	tavelé
_	ppas mas pl	tavelés
_	ppas fem sg	tavelée
_	ppas fem pl	tavelées
$
taxer	1_it____a
_	infi	taxer
_	ppre	taxant
_	ipre 1sg	taxe
_	ipre 3sg	taxe
_	spre 1sg	taxe
_	spre 3sg	taxe
_	ipre 1isg	taxè
................................................................................
_	impe 1pl	téléopérons
_	impe 2pl	téléopérez
_	ppas mas sg	téléopéré
_	ppas mas pl	téléopérés
_	ppas fem sg	téléopérée
_	ppas fem pl	téléopérées
$
téléphoner	1_itnq__a
_	infi	téléphoner
_	ppre	téléphonant
_	ipre 1sg	téléphone
_	ipre 3sg	téléphone
_	spre 1sg	téléphone
_	spre 3sg	téléphone
_	ipre 1isg	téléphonè
................................................................................
_	impe 1pl	télexons
_	impe 2pl	télexez
_	ppas mas sg	télexé
_	ppas mas pl	télexés
_	ppas fem sg	télexée
_	ppas fem pl	télexées
$
témoigner	1_itn___a
_	infi	témoigner
_	ppre	témoignant
_	ipre 1sg	témoigne
_	ipre 3sg	témoigne
_	spre 1sg	témoigne
_	spre 3sg	témoigne
_	ipre 1isg	témoignè
................................................................................
_	impe 1pl	timbrons
_	impe 2pl	timbrez
_	ppas mas sg	timbré
_	ppas mas pl	timbrés
_	ppas fem sg	timbrée
_	ppas fem pl	timbrées
$
tinter	1_it____a
_	infi	tinter
_	ppre	tintant
_	ipre 1sg	tinte
_	ipre 3sg	tinte
_	spre 1sg	tinte
_	spre 3sg	tinte
_	ipre 1isg	tintè
................................................................................
_	impe 1pl	tracassons
_	impe 2pl	tracassez
_	ppas mas sg	tracassé
_	ppas mas pl	tracassés
_	ppas fem sg	tracassée
_	ppas fem pl	tracassées
$
tracer	1_it____a
_	infi	tracer
_	ppre	traçant
_	ipre 1sg	trace
_	ipre 3sg	trace
_	spre 1sg	trace
_	spre 3sg	trace
_	ipre 1isg	tracè
................................................................................
_	simp 2pl	traficotassiez
_	simp 3pl	traficotassent
_	impe 2sg	traficote
_	impe 1pl	traficotons
_	impe 2pl	traficotez
_	ppas epi inv	traficoté
$
trafiquer	1_itx___a
_	infi	trafiquer
_	ppre	trafiquant
_	ipre 1sg	trafique
_	ipre 3sg	trafique
_	spre 1sg	trafique
_	spre 3sg	trafique
_	ipre 1isg	trafiquè
................................................................................
_	simp 2pl	trinquassiez
_	simp 3pl	trinquassent
_	impe 2sg	trinque
_	impe 1pl	trinquons
_	impe 2pl	trinquez
_	ppas epi inv	trinqué
$
triompher	1_i_x___a
_	infi	triompher
_	ppre	triomphant
_	ipre 1sg	triomphe
_	ipre 3sg	triomphe
_	spre 1sg	triomphe
_	spre 3sg	triomphe
_	ipre 1isg	triomphè
................................................................................
_	impe 1pl	urinons
_	impe 2pl	urinez
_	ppas mas sg	uriné
_	ppas mas pl	urinés
_	ppas fem sg	urinée
_	ppas fem pl	urinées
$
user	1__txq__a
_	infi	user
_	ppre	usant
_	ipre 1sg	use
_	ipre 3sg	use
_	spre 1sg	use
_	spre 3sg	use
_	ipre 1isg	usè
................................................................................
_	impe 1pl	vapotons
_	impe 2pl	vapotez
_	ppas mas sg	vapoté
_	ppas mas pl	vapotés
_	ppas fem sg	vapotée
_	ppas fem pl	vapotées
$
vaquer	1_i_n___a
_	infi	vaquer
_	ppre	vaquant
_	ipre 1sg	vaque
_	ipre 3sg	vaque
_	spre 1sg	vaque
_	spre 3sg	vaque
_	ipre 1isg	vaquè
................................................................................
_	impe 1pl	véhiculons
_	impe 2pl	véhiculez
_	ppas mas sg	véhiculé
_	ppas mas pl	véhiculés
_	ppas fem sg	véhiculée
_	ppas fem pl	véhiculées
$
veiller	1_itn___a
_	infi	veiller
_	ppre	veillant
_	ipre 1sg	veille
_	ipre 3sg	veille
_	spre 1sg	veille
_	spre 3sg	veille
_	ipre 1isg	veillè
................................................................................
_	spre 3sg	vioquisse
_	simp 3sg	vioquît
_	impe 2sg	vioquis
_	impe 1pl	vioquissons
_	impe 2pl	vioquissez
_	ppas epi inv	vioqui
$
virer	1_itn___a
_	infi	virer
_	ppre	virant
_	ipre 1sg	vire
_	ipre 3sg	vire
_	spre 1sg	vire
_	spre 3sg	vire
_	ipre 1isg	virè
................................................................................
_	impe 1pl	virtualisons
_	impe 2pl	virtualisez
_	ppas mas sg	virtualisé
_	ppas mas pl	virtualisés
_	ppas fem sg	virtualisée
_	ppas fem pl	virtualisées
$
viser	1_itn___a
_	infi	viser
_	ppre	visant
_	ipre 1sg	vise
_	ipre 3sg	vise
_	spre 1sg	vise
_	spre 3sg	vise
_	ipre 1isg	visè
................................................................................
_	impe 1pl	visionnons
_	impe 2pl	visionnez
_	ppas mas sg	visionné
_	ppas mas pl	visionnés
_	ppas fem sg	visionnée
_	ppas fem pl	visionnées
$
visiter	1_it____a
_	infi	visiter
_	ppre	visitant
_	ipre 1sg	visite
_	ipre 3sg	visite
_	spre 1sg	visite
_	spre 3sg	visite
_	ipre 1isg	visitè
................................................................................
_	impe 1pl	voilons
_	impe 2pl	voilez
_	ppas mas sg	voilé
_	ppas mas pl	voilés
_	ppas fem sg	voilée
_	ppas fem pl	voilées
$
voir	3_itxq__a
_	infi	voir
_	ppre	voyant
_	ppas mas sg	vu
_	ppas mas pl	vus
_	ppas fem sg	vue
_	ppas fem pl	vues
_	ipre 1sg	vois
................................................................................
_	impe 1pl	vouons
_	impe 2pl	vouez
_	ppas mas sg	voué
_	ppas mas pl	voués
_	ppas fem sg	vouée
_	ppas fem pl	vouées
$
vouloir	3_itne__a
_	infi	vouloir
_	ppre	voulant
_	ppas mas sg	voulu
_	ppas mas pl	voulus
_	ppas fem sg	voulue
_	ppas fem pl	voulues
_	ipre 1sg	veux
................................................................................
_	impe 1pl	vouvoyons
_	impe 2pl	vouvoyez
_	ppas mas sg	vouvoyé
_	ppas mas pl	vouvoyés
_	ppas fem sg	vouvoyée
_	ppas fem pl	vouvoyées
$
voyager	1_i_____a
_	infi	voyager
_	ppre	voyageant
_	ipre 1sg	voyage
_	ipre 3sg	voyage
_	spre 1sg	voyage
_	spre 3sg	voyage
_	ipre 1isg	voyagè

Changes to gc_lang/fr/data/dictDecl.txt.

more than 10,000 changes

Changes to gc_lang/fr/data/phonet_simil.txt.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
...
129
130
131
132
133
134
135

136
137
138
139
140
141
142
...
217
218
219
220
221
222
223

224
225
226
227
228
229
230
...
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
...
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
...
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
...
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
...
518
519
520
521
522
523
524

525
526
527
528
529
530
531
...
547
548
549
550
551
552
553
554
555
556
557
558
559
560
561
...
601
602
603
604
605
606
607

608
609
610
611
612
613
614
...
700
701
702
703
704
705
706
707
708
709
710
711
712
713
714
# V2: présent 3sg -> nom /ppas (abrutie abruties abrutis abrutit)

a as à ha ah
abaisse abaisses abaissent abbesse abbesses
aboie aboies aboient abois
abord abord abhorre abhorres abhorrent
absolu absolus absolue absolues absolut absolût
abstrait abstraits abstrais abstraies abstraient 
ace aces ès esse esses
accès axer
accent accents axant
accueil accueils accueille accueilles accueillent
accro accros accroc accrocs
achat achats hacha hachas
achète achètes achètent hachette hachettes
................................................................................
cantique cantiques quantique quantiques
cap caps cape capes
car cars carre carres carrent quart quarts
caret carets carré carrés carrais carrait carraient carrez
carné carnée carnés carnées carnet carnets
carte cartes cartent kart karts
casher kasher cachèrent

ce se
céleri céleris sellerie selleries
celer sceller seller scellé scellés
celle celles sel sels selle selles sellent cèle cèles cèlent scelle scelles scellent
cendre cendres sandre sandres
cène saine saines scène scènes senne sennes sen Seine
censé censés censée censées sensé sensés sensée sensées
................................................................................
coulomb coulombs coulons
couplet couplets coupler
cour cours court courts coure coures courent courre
couvant couvent couvents
crachat crachats cracha crachas crachât
crack cracks craque craques craquent krak kraks crac krach krachs
crâne crânes crane cranes cranent

créer créé créés créée créées crée crées créent
crème crèmes chrême chrêmes
crépi crépis crépit crépît
creuset creusets creuser
cri cris crie cries crient
cric crics crique criques criquent
criquet criquets criquer
................................................................................
deal deals deale deales dealent
déblai déblais déblaie déblaies déblaient
déchu déchue déchues déchus déchut déchût
décolère décolères décolèrent décollèrent
décor décors décore décores décorent
décrie décries décrient décris décrit décrits
décrierai décrierais décrierait décrierez décrieraient décrirai décrirais décrirait décrirez décriraient
décriera décrieras décrira décriras 
décrierons décrieront décrirons décriront
décrue décrues décrus décrut décrût
dédie dédies dédient dédis dédit dédits dédît
dédierai dédierais dédierait dédierez dédiraient dédirai dédirais dédirait dédirez dédiraient
dédiera dédieras dédira dédiras
dédierons dédieront dédirons dédiront
défi défis défie défies défient défit défît
................................................................................
dévierai dévierais dévierait dévierez dévirer
devin devins devint devînt
diagnostic diagnostics diagnostique diagnostiques diagnostiquent
différenciable différenciables différentiable différentiables
différenciation différenciations différentiation différentiations
différencier différentier
différant différent différents différend différends
diffuse diffuses diffusent 
digest digests digeste digestes
dîne dînes dînent dyne dynes
dis dit dît dix
discours discourt discourent discoure discoures
discussion discussions discutions
disparu disparus disparue disparues disparut disparût
dissolu dissolus dissolue dissolues dissolut dissolût
................................................................................
du dû dus due dues dut dût
dur durs dure dures durent
dialysat dialysats dialysa dialysas dialysât
écho échos écot écots
éclair éclairs éclaire éclaires éclairent
écrie écries écrient écrit écrits écris
écriera écrieras écrira écriras
écrierai écrierais écrierait écrierez écrieraient écrirai écrirais écrirait écrirez écriraient 
écrierons écrieront écrirons écriront
écrou écrous écroue écroues écrouent
égal égale égales égalent
égailler égayer
égard égards égare égares égarent
éjaculat éjaculats éjacula éjaculas éjaculât
élan élans hélant
................................................................................
exaucer exhausser
excédant excédants excédent excédents
excellant excellent excellents
exclu exclue exclues exclus exclut exclût excluent
exempt exempts exempte exemptes exemptent
exil exils exile exiles exilent
expierai expierais expierait expierez expieraient expirer
exprès express expresse expresses 
exsudat exsudats exsuda exsudas exsudât
extrait extraits extrais extraient extraie extraies
extravagant extravagants extravaguant
fabricant fabricants fabriquant
fan fans fane fanes fanent
faon faons fend fends
face faces fasse fasses fassent fasce fasces
................................................................................
marché marchés marcher
mare mares marre marres marrent marc marcs
mari maris marie maries marient Marie marrie marries marri marris
mark marks marque marques marquent
marocain marocains maroquin maroquins
maroquine maroquines maroquinent
martel martèle martèles martèlent

mate mates matent math maths mâte mâtes mâtent mat mats
matinée matinées mâtiner
mâture mâtures mature matures maturent
mec mecs Mecque
media média médias
medium médium médiums
mél mêle mêles mêlent
................................................................................
mon mont monts
monitorat monitorats monitora monitoras monitorât
mort morts mors mords mord maure maures
mot mots maux
moi mois
mou mous moult moût moûts mouds moud moue moues
muais muait muaient muet muets
muerai muerais muerait muerez mueraient murer muret murets 
muerons mueront murons
mur murs mûr mûrs mûre mûres mure mures murent
muera mueras mura muras
mu mus mû mue mues muent
nais nait nez né née
navigant navigants naviguant
nécessité nécessités nécessiter
................................................................................
parant parent parents
parc parcs parque parques parquent Parque Parques
parcours parcourt parcourent parcoure parcoures
paresse paresses paressent paraisse paraisses paraissent
pari paris parie paries parient Paris
parquet parquets parquer
parti partis partie parties partit partît

pâté pâtés pâtée pâtées
paume paumes paument pomme pommes pomment
paumier paumiers pommier pommiers paumiez
pause pauses pose poses posent
peau peaux pot pots Po Pau
pêche pêches pèche pèches pèchent
péché péchés pêcher pêchers pécher
................................................................................
régal régals régale régale régalent
reine reines renne rennes rêne rênes
relai relais relaie relaies relaient relaye relayes relayent
remblai remblais remblaie remblaies remblaient
remord remords
renvoi renvois renvoie renvoies renvoient
repaire repaires repère repères repèrent reperds reperd
repairer repérer repaierez 
repeigner repeignez repeigniez
répercussion répercussions répercutions
repli replis replie replies replient
ressenti ressentis ressentit
resserre resserres resserrent ressers ressert
ressors ressort ressorts
résidant résident résidents







|







 







>







 







>







 







|







 







|







 







|







 







|







 







>







 







|







 







>







 







|







10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
...
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
...
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
...
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
...
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
...
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
...
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
...
520
521
522
523
524
525
526
527
528
529
530
531
532
533
534
...
550
551
552
553
554
555
556
557
558
559
560
561
562
563
564
...
604
605
606
607
608
609
610
611
612
613
614
615
616
617
618
...
704
705
706
707
708
709
710
711
712
713
714
715
716
717
718
# V2: présent 3sg -> nom /ppas (abrutie abruties abrutis abrutit)

a as à ha ah
abaisse abaisses abaissent abbesse abbesses
aboie aboies aboient abois
abord abord abhorre abhorres abhorrent
absolu absolus absolue absolues absolut absolût
abstrait abstraits abstrais abstraies abstraient
ace aces ès esse esses
accès axer
accent accents axant
accueil accueils accueille accueilles accueillent
accro accros accroc accrocs
achat achats hacha hachas
achète achètes achètent hachette hachettes
................................................................................
cantique cantiques quantique quantiques
cap caps cape capes
car cars carre carres carrent quart quarts
caret carets carré carrés carrais carrait carraient carrez
carné carnée carnés carnées carnet carnets
carte cartes cartent kart karts
casher kasher cachèrent
catch catchs catche catches catchent
ce se
céleri céleris sellerie selleries
celer sceller seller scellé scellés
celle celles sel sels selle selles sellent cèle cèles cèlent scelle scelles scellent
cendre cendres sandre sandres
cène saine saines scène scènes senne sennes sen Seine
censé censés censée censées sensé sensés sensée sensées
................................................................................
coulomb coulombs coulons
couplet couplets coupler
cour cours court courts coure coures courent courre
couvant couvent couvents
crachat crachats cracha crachas crachât
crack cracks craque craques craquent krak kraks crac krach krachs
crâne crânes crane cranes cranent
crash crashs crashe crashes crashent crache craches crachent
créer créé créés créée créées crée crées créent
crème crèmes chrême chrêmes
crépi crépis crépit crépît
creuset creusets creuser
cri cris crie cries crient
cric crics crique criques criquent
criquet criquets criquer
................................................................................
deal deals deale deales dealent
déblai déblais déblaie déblaies déblaient
déchu déchue déchues déchus déchut déchût
décolère décolères décolèrent décollèrent
décor décors décore décores décorent
décrie décries décrient décris décrit décrits
décrierai décrierais décrierait décrierez décrieraient décrirai décrirais décrirait décrirez décriraient
décriera décrieras décrira décriras
décrierons décrieront décrirons décriront
décrue décrues décrus décrut décrût
dédie dédies dédient dédis dédit dédits dédît
dédierai dédierais dédierait dédierez dédiraient dédirai dédirais dédirait dédirez dédiraient
dédiera dédieras dédira dédiras
dédierons dédieront dédirons dédiront
défi défis défie défies défient défit défît
................................................................................
dévierai dévierais dévierait dévierez dévirer
devin devins devint devînt
diagnostic diagnostics diagnostique diagnostiques diagnostiquent
différenciable différenciables différentiable différentiables
différenciation différenciations différentiation différentiations
différencier différentier
différant différent différents différend différends
diffuse diffuses diffusent
digest digests digeste digestes
dîne dînes dînent dyne dynes
dis dit dît dix
discours discourt discourent discoure discoures
discussion discussions discutions
disparu disparus disparue disparues disparut disparût
dissolu dissolus dissolue dissolues dissolut dissolût
................................................................................
du dû dus due dues dut dût
dur durs dure dures durent
dialysat dialysats dialysa dialysas dialysât
écho échos écot écots
éclair éclairs éclaire éclaires éclairent
écrie écries écrient écrit écrits écris
écriera écrieras écrira écriras
écrierai écrierais écrierait écrierez écrieraient écrirai écrirais écrirait écrirez écriraient
écrierons écrieront écrirons écriront
écrou écrous écroue écroues écrouent
égal égale égales égalent
égailler égayer
égard égards égare égares égarent
éjaculat éjaculats éjacula éjaculas éjaculât
élan élans hélant
................................................................................
exaucer exhausser
excédant excédants excédent excédents
excellant excellent excellents
exclu exclue exclues exclus exclut exclût excluent
exempt exempts exempte exemptes exemptent
exil exils exile exiles exilent
expierai expierais expierait expierez expieraient expirer
exprès express expresse expresses
exsudat exsudats exsuda exsudas exsudât
extrait extraits extrais extraient extraie extraies
extravagant extravagants extravaguant
fabricant fabricants fabriquant
fan fans fane fanes fanent
faon faons fend fends
face faces fasse fasses fassent fasce fasces
................................................................................
marché marchés marcher
mare mares marre marres marrent marc marcs
mari maris marie maries marient Marie marrie marries marri marris
mark marks marque marques marquent
marocain marocains maroquin maroquins
maroquine maroquines maroquinent
martel martèle martèles martèlent
match matchs matche matches matchent
mate mates matent math maths mâte mâtes mâtent mat mats
matinée matinées mâtiner
mâture mâtures mature matures maturent
mec mecs Mecque
media média médias
medium médium médiums
mél mêle mêles mêlent
................................................................................
mon mont monts
monitorat monitorats monitora monitoras monitorât
mort morts mors mords mord maure maures
mot mots maux
moi mois
mou mous moult moût moûts mouds moud moue moues
muais muait muaient muet muets
muerai muerais muerait muerez mueraient murer muret murets
muerons mueront murons
mur murs mûr mûrs mûre mûres mure mures murent
muera mueras mura muras
mu mus mû mue mues muent
nais nait nez né née
navigant navigants naviguant
nécessité nécessités nécessiter
................................................................................
parant parent parents
parc parcs parque parques parquent Parque Parques
parcours parcourt parcourent parcoure parcoures
paresse paresses paressent paraisse paraisses paraissent
pari paris parie paries parient Paris
parquet parquets parquer
parti partis partie parties partit partît
patch patchs patche patches patchent
pâté pâtés pâtée pâtées
paume paumes paument pomme pommes pomment
paumier paumiers pommier pommiers paumiez
pause pauses pose poses posent
peau peaux pot pots Po Pau
pêche pêches pèche pèches pèchent
péché péchés pêcher pêchers pécher
................................................................................
régal régals régale régale régalent
reine reines renne rennes rêne rênes
relai relais relaie relaies relaient relaye relayes relayent
remblai remblais remblaie remblaies remblaient
remord remords
renvoi renvois renvoie renvoies renvoient
repaire repaires repère repères repèrent reperds reperd
repairer repérer repaierez
repeigner repeignez repeigniez
répercussion répercussions répercutions
repli replis replie replies replient
ressenti ressentis ressentit
resserre resserres resserrent ressers ressert
ressors ressort ressorts
résidant résident résidents

Deleted gc_lang/fr/dictionnaire/_templates/moz/install.rdf.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
<?xml version="1.0"?>
<RDF xmlns="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#"
     xmlns:em="http://www.mozilla.org/2004/em-rdf#">
  <Description about="urn:mozilla:install-manifest">

    <!-- https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Install_Manifests -->
    <em:id>${mozId}@dictionaries.addons.mozilla.org</em:id>
    <em:version>${version}</em:version>
    <em:unpack>true</em:unpack>
    <em:type>64</em:type> <!-- dictionary -->

    <!-- Front End MetaData -->
    <em:name>Dictionnaire français</em:name>
    <em:description>${description}</em:description>
    <em:creator>Olivier R.</em:creator>
    <em:contributor>Olivier R.</em:contributor>
    <em:contributor>Sylvain P.</em:contributor>
    <em:contributor>Jean-Luc T.</em:contributor>
    <em:contributor>Laurent Dubois</em:contributor>
    <em:contributor>Dominique Pellé</em:contributor>
    <em:contributor>Pierre Poisson</em:contributor>
    <em:contributor>Pierre-Yves</em:contributor>
    <em:contributor>Renouvo</em:contributor>
    <em:homepageURL>https://grammalecte.net/</em:homepageURL>

    <em:targetApplication>
        <Description>
            <em:id>{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}</em:id> <!-- Firefox -->
            <em:minVersion>14.0</em:minVersion>
            <em:maxVersion>*</em:maxVersion>
        </Description>
    </em:targetApplication>

    <em:targetApplication>
        <Description>
            <em:id>{3550f703-e582-4d05-9a08-453d09bdfdc6}</em:id> <!-- Thunderbird -->
            <em:minVersion>14.0</em:minVersion>
            <em:maxVersion>61.*</em:maxVersion>
        </Description>
    </em:targetApplication>

    <em:targetApplication>
        <Description>
            <em:id>{92650c4d-4b8e-4d2a-b7eb-24ecf4f6b63a}</em:id> <!-- SeaMonkey -->
            <em:minVersion>2.12</em:minVersion>
            <em:maxVersion>*</em:maxVersion>
        </Description>
    </em:targetApplication>

  </Description>
</RDF>
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<






































































































Added gc_lang/fr/dictionnaire/_templates/moz/manifest.json.













































>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
{
    "name": "Dictionnaire français",
    "short_name": "French Dict.",

    "version": "${version}",

    "description": "Dictionnaire orthographique pour la langue française.",

    "dictionaries": {
        "fr": "dictionaries/fr-classic.dic"
    },

    "homepage_url": "https://grammalecte.net",

    "browser_specific_settings": {
        "gecko": {
            "id": "fr-dicollecte@dictionaries.addons.mozilla.org"
        }
    },

    "manifest_version": 2
}

Changes to gc_lang/fr/dictionnaire/genfrdic.py.

3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
..
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
..
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
...
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
...
512
513
514
515
516
517
518
519
520
521
522
523
524
525
526
...
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
599
600
...
612
613
614
615
616
617
618
619
620
621
622
623
624
625
626
...
643
644
645
646
647
648
649
650
651
652
653
654
655
656
657
658
659
660
661
662
663
664
665
666
667
668
669
670
671
672
673
674
675
676
677
678
679
680
681
682
683
684
685
686
687
688
689
690
691
692
693
694
695
696
697
698
699
700
701
702
703
704
705
706
707
708
709
710
...
808
809
810
811
812
813
814
815
816
817
818
819
820
821
822
823
824
825
826
827
828
829
830
831
832
833
834
835
836
837
838
839
...
938
939
940
941
942
943
944
945
946
947
948
949
950
951
952
....
1189
1190
1191
1192
1193
1194
1195
1196
1197
1198
1199
1200
1201
1202
1203
1204
1205
1206
1207
1208
1209
1210
1211
1212
1213
1214
1215
1216
1217
1218
1219
1220
1221
1222
1223
....
1505
1506
1507
1508
1509
1510
1511
1512
1513
1514
1515
1516
1517
1518
1519
....
1527
1528
1529
1530
1531
1532
1533
1534
1535
1536
1537
1538
1539
1540
1541
1542
1543
1544
1545
1546
1547
1548
1549
1550
1551
1552
1553
1554
__author__ = "Olivier R."
__license__ = "MPL 2"



import os
import sys
import time
import re
import collections
import zipfile
import math
import argparse
from enum import Enum

................................................................................

# Les dictionnaires
dSUBDIC = { '*': 'Commun',
            'R': 'Réforme1990',
            'M': 'Moderne',
            'C': 'Classique',
            'A': 'Annexe',
            'P': 'Multimots',
            'X': 'Contributeurs' }

dMODERNE = { 'name': 'DICTIONNAIRE ORTHOGRAPHIQUE FRANÇAIS “MODERNE”',
             'shortname': '“Moderne”',
             'asciiName': 'fr-moderne',
             'mozAsciiName': 'fr-FR-modern',
             'subDicts': '*MX',
             'mozId': 'fr-dicollecte-moderne',
             'description': "Dictionnaire français “Moderne”" }

dCLASSIQUE = { 'name': 'DICTIONNAIRE ORTHOGRAPHIQUE FRANÇAIS “CLASSIQUE”',
               'shortname': '“Classique”',
               'asciiName': 'fr-classique',
               'mozAsciiName': 'fr-FR-classic',
               'subDicts': '*MCX',
               'mozId': 'fr-dicollecte-classique',
               'description': "Dictionnaire français “Classique”" }
................................................................................
            'mozId': 'fr-dicollecte',
            'description': "Dictionnaire orthographique de la langue française" }


BUILD_PATH = '_build'
PREFIX_DICT_PATH = 'hunspell-french-dictionaries-v'
EXT_PREFIX_OOO = 'lo-oo-ressources-linguistiques-fr-v'
EXT_PREFIX_MOZ = 'moz-hunspell-fr-dicollecte-v'
LEX_PREFIX = 'lexique-dicollecte-fr-v'
STATS_NAME = 'statistiques-v'

MPLHEADER = "# This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public\n" + \
            "# License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this\n" + \
            "# file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.\n\n"


................................................................................
        "Écrire le fichier des affixes (.aff)"
        echo(' * Dictionnaire >> [ {}.aff ]'.format(dTplVars['asciiName']))
        info = "# This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public\n" + \
               "# License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this\n" + \
               "# file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.\n\n" + \
               "# AFFIXES DU {} v{}\n".format(dTplVars['name'], self.sVersion) + \
               "# par Olivier R. -- licence MPL 2.0\n" + \
               "# Généré le " + time.strftime("%d-%m-%Y à %H:%M") + "\n" \
               "# Pour améliorer le dictionnaire, allez sur https://grammalecte.net/\n\n"

        with open(spDst+'/'+dTplVars['asciiName']+'.aff', 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            hDst.write(info)
            hDst.write(self.sSettings + "\n")
            if self.bShortenTags:
                hDst.write("AM {}\n".format(len(self.dAM)))
................................................................................
                    hDst.write(str(dRefW[key]))
                    hDst.write("\n")

    def writeLexicon (self, spfDst, version, oStatsLex):
        echo(' * Lexique >> [ {} ] '.format(spfDst))
        with open(spfDst, 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            hDst.write(MPLHEADER)
            hDst.write("# Lexique des formes fléchies du français - Dicollecte v{}\n# Licence : MPL v2.0\n\n".format(version))
            hDst.write(oStatsLex.getInfo())
            hDst.write(Flexion.header(oStatsLex))
            for oFlex in self.lFlexions:
                hDst.write(oFlex.__str__(oStatsLex))

    def writeGrammarCheckerLexicon (self, spfDst, version):
        echo(' * Lexique simplifié >> [ {} ] '.format(spfDst))
................................................................................
    def createMozillaExtensions (self, spBuild, dTplVars, lDictVars, spDestGL=""):
        # Mozilla extension 1
        echo(" * Dictionnaire >> extension pour Mozilla")
        dTplVars['version'] = self.sVersion
        sExtensionName = EXT_PREFIX_MOZ + self.sVersion
        spExt = spBuild + '/' + sExtensionName
        dir_util.mkpath(spExt+'/dictionaries')
        copyTemplate('_templates/moz', spExt, 'install.rdf', dTplVars)
        spDict = spBuild + '/' + PREFIX_DICT_PATH + self.sVersion
        file_util.copy_file(spDict+'/fr-classique.dic', spExt+'/dictionaries/fr-classic.dic')
        file_util.copy_file(spDict+'/fr-classique.aff', spExt+'/dictionaries/fr-classic.aff')
        copyTemplate('orthographe', spExt, 'README_dict_fr.txt', dTplVars)
        createZipFiles(spExt, spBuild, sExtensionName + '.xpi')
        # Grammalecte
        if spDestGL:
................................................................................
                    hDiff.write("{0.iD}\t{0.fq}\n".format(oEntry))
                    hNotes.write("{0.lemma}/{0.flags}\t{0.oldFq} > {0.fq}\n".format(oEntry))

    def createLexiconPackages (self, spBuild, version, oStatsLex, spDestGL=""):
        sLexName = LEX_PREFIX + version
        spLex = spBuild + '/' + sLexName
        dir_util.mkpath(spLex)
        # write Dicollecte lexicon
        self.sortLexiconByFreq()
        self.writeLexicon(spLex + '/' + sLexName + '.txt', version, oStatsLex)
        self.writeGrammarCheckerLexicon(spBuild + '/' + sLexName + '.lex', version)
        copyTemplate('lexique', spLex, 'README_lexique.txt', {'version': version})
        # zip
        createZipFiles(spLex, spBuild, sLexName + '.zip')
        # copy GC lexicon to Grammalecte
................................................................................
        with open(spBuild+'/dictDecl.txt', 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            for oEntry in self.lEntry:
                if re.match("[SXFWIA]", oEntry.flags) and (oEntry.po.startswith("nom") or oEntry.po.startswith("adj")):
                    hDst.write(oEntry.getDeclination())
        if spDestGL:
            echo("   Fichier de déclinaison copié dans Grammalecte...")
            file_util.copy_file(spBuild+'/dictDecl.txt', spDestGL)

    def generateSpellVariants (self, nReq, spBuild):
        if nReq < 1: nReq = 1
        if nReq > 2: nReq = 2
        echo(" * Lexique >> variantes par suppression... n = " + str(nReq))
        with open(spBuild+'/dictSpellVariants-'+str(nReq)+'.txt', 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            for oFlex in frozenset(self.lFlexions):
                hDst.write(oFlex.sFlexion+"\t_\t_\n")
                if len(oFlex.sFlexion) <= 2:
                    n = 0
                elif len(oFlex.sFlexion) <= 5:
                    n = 1
                else:
                    n = nReq
                #lTup = self._generatePhonetVariants(oFlex.sFlexion)
                lTup = self._generateDeleteVariants(oFlex.sFlexion, oFlex.sFlexion, n)
                for t in lTup:
                    sTag = t[1]  if "\t" in t[1]  else t[1]+"\t_"
                    hDst.write(t[0]+"\t"+sTag+"\n")

    _lTupPhonet = [ ("ph", "f"), ("qu", "k"), ("ss", "c"), ("ss", "ç"), ("ct", "x"),
        ("oe", "œ"), ("ae", "æ"), ("ei", "é"), ("ai", "é"), ("au", "o"), ("eau", "o"),
    ]

    def _generatePhonetVariants (self, s):
        l = []
        for torep, rep in self._lTupPhonet():
            for m in torep.finditer(s):
                l.append( (s[:m.start(0)] + rep + s[m.end(0):], str(m.start(0))+":"+str(m.start(0)+len(rep))+">"+torep) )
        return l

    def _generateDeleteVariants (self, sWord0, sWordCur, n):
        "renvoie une liste de tuples : (forme dégradée de sWord, code de genèse de sWord)"
        # caution: recursive function
        if n == 0:
            return []
        lTup = []
        for i in range(len(sWordCur)):
            sNew = sWordCur[0:i]+sWordCur[i+1:]
            lTup.append( ( sNew, self._generateAddCode(sWord0, sNew) ) )
            lTup += self._generateDeleteVariants(sWord0, sNew, n-1)
        return lTup

    def _generateAddCode (self, sWord, sCrippled):
        "returns addCode to generate sWord from sCrippled"
        sAdd = ""
        for i in range(len(sWord)):
            if sWord[i] != sCrippled[i:i+1]:
                sCrippled = sCrippled[:i] + sWord[i] + sCrippled[i:]
                if sAdd:
                    sAdd += "\t"
                sAdd += str(i)+"+"+sWord[i]
        return sAdd  if sAdd  else "0"



class Entree:
    def __init__ (self, sLine):
        self.lemma = ''
        self.flags = ''
        # champs morphologiques Hunspell
................................................................................
            sErr += 'lemme vide'
        if re.match(r"^\s", self.lemma):
            sErr += 'premier caractère un espace dans <' + self.lemma + '>'
        if re.search(r"\s$", self.lemma):
            sErr += 'espace en fin de lemme'
        if re.match(r"v[0123]", self.po) and not re.match(r"[eas_][ix_][tx_][nx_][pqreuvx_][mx_][ex_z][ax_z]\b", self.po[2:]):
            sErr += 'verbe inconnu: ' + self.po
        if (re.match(r"S[*.]", self.flags) and re.search("[sxz]$", self.lemma)) or (re.match(r"X[*.]", self.flags) and not re.search("[ul]$", self.lemma)):
            sErr += 'drapeau inutile'
        if self.iz == '' and re.match(r"[SXAI](?!=)", self.flags) and self.po:
            sErr += '[is] vide'
        if re.match(r"pl|sg|inv", self.iz):
            sErr += '[is] incomplet'
        if re.match(r"[FW]", self.flags) and re.search(r"epi|mas|fem|inv|sg|pl", self.iz):
            sErr += '[is] incohérent'
        if re.match(r".\*", self.flags) and re.match(r"[bcdfgjklmnpqrstvwxz]", self.lemma):
            sErr += 'drapeau pour lemme commençant par une voyelle'
        if re.search(r"pl|sg|inv", self.iz) and re.match(r"[SXAIFW](?!=)", self.flags):
            sErr += '[is] incohérent'
        if re.search(r"nom|adj", self.po) and re.match(r"(?i)[aâàäáeéèêëiîïíìoôöóòuûüúù]", self.lemma) and re.match("[SFWXAI][.]", self.flags) \
           and "pel" not in self.lx:
            sErr += 'le drapeau derait finir avec *'
        if self.iz.endswith(("mas", "fem", "epi")) and (not self.flags or not self.flags.startswith(("S", "X", "F", "W", "A", "I", "U"))):
            sErr += '[is] incomplet'
        if self.flags.startswith(("a", "b", "c", "d")) and not self.lemma.endswith("er"):
            sErr += "drapeau pour verbe du 1ᵉʳ groupe sur un lemme non conforme"
        if self.flags.startswith("f") and not self.lemma.endswith(("ir", "ïr")):
            sErr += "drapeau pour verbe du 2ᵉ groupe sur un lemme non conforme"
        if sErr:
            echo('   error -  id: ' + self.iD, end = "")
            echo('  ' + sErr + '  in  ' + self.__str__())

................................................................................
            morph = self.lexMorph()
        lFlexions = [(self.lemma, morph, self.di)]  if iPR == 0 and not self.flags.endswith('()')  else []
        lFlexPrefix = []
        lFlexSuffix = []
        for sFlag in makeLongFlags(self.flags):
            if sFlag not in dFlags:
                if sFlag not in ['**', '()', '||', '--']:
                    lFlexions.append( (self.lemma, '[unknown flag: {}]'.format(sFlag)) )
                    echo("ERROR: "  + self.lemma + ' - unknown flag: ' + sFlag)
            else:
                oFlag = dFlags[sFlag]
                if not oFlag.bSfx:
                    # cas des préfixes
                    for oRule in oFlag.lRules:
                        if oRule.motif.search(self.lemma):
................................................................................

    def getGrammarCheckerRepr (self):
        return "{0.sFlexion}\t{0.oEntry.lemma}\t{1}\n".format(self, self._getSimpleTags())

    _dTagReplacement = {
        # POS
        "nom": ":N", "adj": ":A", "adv": ":W", "negadv": ":X", "mg": ":G", "nb": ":B", "nbro": ":Br",
        "loc.nom": ":Ñ", "loc.adj": ":Â", "loc.adv": ":Ŵ", "loc.verb": ":Ṽ",
        "interj": ":J", "loc.interj": ":Ĵ", "titr": ":T",
        "mas": ":m", "fem": ":f", "epi": ":e", "sg": ":s", "pl": ":p", "inv": ":i",
        "infi": ":Y",
        "ppre": ":P", "ppas": ":Q",
        "ipre": ":Ip", "iimp": ":Iq", "ipsi": ":Is", "ifut": ":If",
        "spre": ":Sp", "simp": ":Sq", "cond": ":K", "impe": ":E",
        "1sg": ":1s", "1isg": ":1ś", "1jsg": ":1ŝ", "2sg": ":2s", "3sg": ":3s", "1pl": ":1p", "2pl": ":2p", "3pl": ":3p", "3pl!": ":3p!",
        "prepv": ":Rv", "prep": ":R", "loc.prep": ":Ŕ", "loc.prepv": "Ŕv",
        "detpos": ":Dp", "detdem": ":Dd", "detind": ":Di", "detneg": ":Dn", "detex": ":De", "det": ":D",
        "advint": ":U",
        "prodem": ":Od", "proind": ":Oi", "proint": ":Ot", "proneg": ":On", "prorel": ":Or", "proadv": ":Ow",
        "properobj": ":Oo", "propersuj": ":Os", "1pe": ":O1", "2pe": ":O2", "3pe": ":O3", "preverb": ":Ov",
        "cjco": ":Cc", "cjsub": ":Cs", "cj": ":C", "loc.cj": ":Ĉ", "loc.cjsub": ":Ĉs",
        "prn": ":M1", "patr": ":M2", "loc.patr": ":2", "npr": ":MP", "nompr": ":NM",
        "pfx": ":Zp", "sfx": ":Zs",
        "div": ":H",
        "err": ":F",
        "ponc": ":@p", "sign": ":@s",
        # LEX
        "symb": ";S"
    }

    def _getSimpleTags (self):
        s = ""
        # POS
        for sTag in self.sMorph.split():
            if sTag.startswith("v"):
................................................................................

def main ():
    xParser = argparse.ArgumentParser()
    xParser.add_argument("-v", "--verdic", help="set dictionary version, i.e. 5.4", type=str, default="X.Y.z")
    xParser.add_argument("-m", "--mode", help="0: no tags,  1: Hunspell tags (default),  2: All tags", type=int, choices=[0, 1, 2], default=1)
    xParser.add_argument("-u", "--uncompress", help="do not use Hunspell compression", action="store_true")
    xParser.add_argument("-s", "--simplify", help="no virtual lemmas", action="store_true")
    xParser.add_argument("-sv", "--spellvariants", help="generate spell variants", action="store_true")
    xParser.add_argument("-gl", "--grammalecte", help="copy generated files to Grammalecte folders", action="store_true")
    xArgs = xParser.parse_args()

    if xArgs.simplify:
        xArgs.mode = 0
        xArgs.uncompress = True

................................................................................
    spBuild = BUILD_PATH + '/' + xArgs.verdic
    dir_util.mkpath(spBuild)

    ### Lecture des fichiers et création du dictionnaire
    oFrenchDict = Dictionnaire(xArgs.verdic, "French dictionary")
    for sFile in ['orthographe/FRANCAIS.dic']:
        oFrenchDict.readDictionary(sFile)
    oFrenchDict.readAffixes('orthographe/FRANCAIS_5.aff')

    ### Contrôle
    oFrenchDict.sortEntriesNatural()
    oFrenchDict.checkEntries()

    ### Lexique
    oFrenchDict.generateFlexions()
    oFrenchDict.calcMetagraphe()
    oFrenchDict.calcMetaphone2()

    #oFrenchDict.createNgrams(spBuild, 3)
    if xArgs.spellvariants:
        oFrenchDict.generateSpellVariants(1, spBuild)

    ### Statistiques
    spfStats = spBuild+'/'+STATS_NAME+xArgs.verdic+'.txt'
    oStatsLex = StatsLex(oFrenchDict)
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_google_ngram_1.txt', 'G', 'Google 1-grams')
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_frwiki.txt', 'W', 'Wikipédia')
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_frwikisource.txt', 'S', 'Wikisource')







<







 







<


<
<
<
<
<
<
<
<







 







|
|







 







<







 







|







 







|







 







|







 







<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<
<







 







|







<
<


<
<
<


|







 







|







 







|
|






|




|
|





|







 







<







 







|











<
<







3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16
..
40
41
42
43
44
45
46

47
48








49
50
51
52
53
54
55
..
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
...
301
302
303
304
305
306
307

308
309
310
311
312
313
314
...
501
502
503
504
505
506
507
508
509
510
511
512
513
514
515
...
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
...
601
602
603
604
605
606
607
608
609
610
611
612
613
614
615
...
632
633
634
635
636
637
638






















































639
640
641
642
643
644
645
...
743
744
745
746
747
748
749
750
751
752
753
754
755
756
757


758
759



760
761
762
763
764
765
766
767
768
769
...
868
869
870
871
872
873
874
875
876
877
878
879
880
881
882
....
1119
1120
1121
1122
1123
1124
1125
1126
1127
1128
1129
1130
1131
1132
1133
1134
1135
1136
1137
1138
1139
1140
1141
1142
1143
1144
1145
1146
1147
1148
1149
1150
1151
1152
1153
....
1435
1436
1437
1438
1439
1440
1441

1442
1443
1444
1445
1446
1447
1448
....
1456
1457
1458
1459
1460
1461
1462
1463
1464
1465
1466
1467
1468
1469
1470
1471
1472
1473
1474


1475
1476
1477
1478
1479
1480
1481
__author__ = "Olivier R."
__license__ = "MPL 2"



import os
import sys

import re
import collections
import zipfile
import math
import argparse
from enum import Enum

................................................................................

# Les dictionnaires
dSUBDIC = { '*': 'Commun',
            'R': 'Réforme1990',
            'M': 'Moderne',
            'C': 'Classique',
            'A': 'Annexe',

            'X': 'Contributeurs' }









dCLASSIQUE = { 'name': 'DICTIONNAIRE ORTHOGRAPHIQUE FRANÇAIS “CLASSIQUE”',
               'shortname': '“Classique”',
               'asciiName': 'fr-classique',
               'mozAsciiName': 'fr-FR-classic',
               'subDicts': '*MCX',
               'mozId': 'fr-dicollecte-classique',
               'description': "Dictionnaire français “Classique”" }
................................................................................
            'mozId': 'fr-dicollecte',
            'description': "Dictionnaire orthographique de la langue française" }


BUILD_PATH = '_build'
PREFIX_DICT_PATH = 'hunspell-french-dictionaries-v'
EXT_PREFIX_OOO = 'lo-oo-ressources-linguistiques-fr-v'
EXT_PREFIX_MOZ = 'moz-hunspell-fr-v'
LEX_PREFIX = 'lexique-grammalecte-fr-v'
STATS_NAME = 'statistiques-v'

MPLHEADER = "# This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public\n" + \
            "# License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this\n" + \
            "# file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.\n\n"


................................................................................
        "Écrire le fichier des affixes (.aff)"
        echo(' * Dictionnaire >> [ {}.aff ]'.format(dTplVars['asciiName']))
        info = "# This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public\n" + \
               "# License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this\n" + \
               "# file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.\n\n" + \
               "# AFFIXES DU {} v{}\n".format(dTplVars['name'], self.sVersion) + \
               "# par Olivier R. -- licence MPL 2.0\n" + \

               "# Pour améliorer le dictionnaire, allez sur https://grammalecte.net/\n\n"

        with open(spDst+'/'+dTplVars['asciiName']+'.aff', 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            hDst.write(info)
            hDst.write(self.sSettings + "\n")
            if self.bShortenTags:
                hDst.write("AM {}\n".format(len(self.dAM)))
................................................................................
                    hDst.write(str(dRefW[key]))
                    hDst.write("\n")

    def writeLexicon (self, spfDst, version, oStatsLex):
        echo(' * Lexique >> [ {} ] '.format(spfDst))
        with open(spfDst, 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            hDst.write(MPLHEADER)
            hDst.write("# Lexique des formes fléchies du français - Grammalecte v{}\n# Licence : MPL v2.0\n\n".format(version))
            hDst.write(oStatsLex.getInfo())
            hDst.write(Flexion.header(oStatsLex))
            for oFlex in self.lFlexions:
                hDst.write(oFlex.__str__(oStatsLex))

    def writeGrammarCheckerLexicon (self, spfDst, version):
        echo(' * Lexique simplifié >> [ {} ] '.format(spfDst))
................................................................................
    def createMozillaExtensions (self, spBuild, dTplVars, lDictVars, spDestGL=""):
        # Mozilla extension 1
        echo(" * Dictionnaire >> extension pour Mozilla")
        dTplVars['version'] = self.sVersion
        sExtensionName = EXT_PREFIX_MOZ + self.sVersion
        spExt = spBuild + '/' + sExtensionName
        dir_util.mkpath(spExt+'/dictionaries')
        copyTemplate('_templates/moz', spExt, 'manifest.json', dTplVars)
        spDict = spBuild + '/' + PREFIX_DICT_PATH + self.sVersion
        file_util.copy_file(spDict+'/fr-classique.dic', spExt+'/dictionaries/fr-classic.dic')
        file_util.copy_file(spDict+'/fr-classique.aff', spExt+'/dictionaries/fr-classic.aff')
        copyTemplate('orthographe', spExt, 'README_dict_fr.txt', dTplVars)
        createZipFiles(spExt, spBuild, sExtensionName + '.xpi')
        # Grammalecte
        if spDestGL:
................................................................................
                    hDiff.write("{0.iD}\t{0.fq}\n".format(oEntry))
                    hNotes.write("{0.lemma}/{0.flags}\t{0.oldFq} > {0.fq}\n".format(oEntry))

    def createLexiconPackages (self, spBuild, version, oStatsLex, spDestGL=""):
        sLexName = LEX_PREFIX + version
        spLex = spBuild + '/' + sLexName
        dir_util.mkpath(spLex)
        # write lexicon
        self.sortLexiconByFreq()
        self.writeLexicon(spLex + '/' + sLexName + '.txt', version, oStatsLex)
        self.writeGrammarCheckerLexicon(spBuild + '/' + sLexName + '.lex', version)
        copyTemplate('lexique', spLex, 'README_lexique.txt', {'version': version})
        # zip
        createZipFiles(spLex, spBuild, sLexName + '.zip')
        # copy GC lexicon to Grammalecte
................................................................................
        with open(spBuild+'/dictDecl.txt', 'w', encoding='utf-8', newline="\n") as hDst:
            for oEntry in self.lEntry:
                if re.match("[SXFWIA]", oEntry.flags) and (oEntry.po.startswith("nom") or oEntry.po.startswith("adj")):
                    hDst.write(oEntry.getDeclination())
        if spDestGL:
            echo("   Fichier de déclinaison copié dans Grammalecte...")
            file_util.copy_file(spBuild+'/dictDecl.txt', spDestGL)
























































class Entree:
    def __init__ (self, sLine):
        self.lemma = ''
        self.flags = ''
        # champs morphologiques Hunspell
................................................................................
            sErr += 'lemme vide'
        if re.match(r"^\s", self.lemma):
            sErr += 'premier caractère un espace dans <' + self.lemma + '>'
        if re.search(r"\s$", self.lemma):
            sErr += 'espace en fin de lemme'
        if re.match(r"v[0123]", self.po) and not re.match(r"[eas_][ix_][tx_][nx_][pqreuvx_][mx_][ex_z][ax_z]\b", self.po[2:]):
            sErr += 'verbe inconnu: ' + self.po
        if (re.match(r"S[.]", self.flags) and re.search("[sxz]$", self.lemma)) or (re.match(r"X[.]", self.flags) and not re.search("[ul]$", self.lemma)):
            sErr += 'drapeau inutile'
        if self.iz == '' and re.match(r"[SXAI](?!=)", self.flags) and self.po:
            sErr += '[is] vide'
        if re.match(r"pl|sg|inv", self.iz):
            sErr += '[is] incomplet'
        if re.match(r"[FW]", self.flags) and re.search(r"epi|mas|fem|inv|sg|pl", self.iz):
            sErr += '[is] incohérent'


        if re.search(r"pl|sg|inv", self.iz) and re.match(r"[SXAIFW](?!=)", self.flags):
            sErr += '[is] incohérent'



        if self.iz.endswith(("mas", "fem", "epi")) and (not self.flags or not self.flags.startswith(("S", "X", "F", "W", "A", "I", "U"))):
            sErr += '[is] incomplet'
        if self.flags.startswith(("a0", "b0", "c0", "d0")) and not self.lemma.endswith("er"):
            sErr += "drapeau pour verbe du 1ᵉʳ groupe sur un lemme non conforme"
        if self.flags.startswith("f") and not self.lemma.endswith(("ir", "ïr")):
            sErr += "drapeau pour verbe du 2ᵉ groupe sur un lemme non conforme"
        if sErr:
            echo('   error -  id: ' + self.iD, end = "")
            echo('  ' + sErr + '  in  ' + self.__str__())

................................................................................
            morph = self.lexMorph()
        lFlexions = [(self.lemma, morph, self.di)]  if iPR == 0 and not self.flags.endswith('()')  else []
        lFlexPrefix = []
        lFlexSuffix = []
        for sFlag in makeLongFlags(self.flags):
            if sFlag not in dFlags:
                if sFlag not in ['**', '()', '||', '--']:
                    lFlexions.append( (self.lemma, '[unknown flag: {}]'.format(sFlag), self.di) )
                    echo("ERROR: "  + self.lemma + ' - unknown flag: ' + sFlag)
            else:
                oFlag = dFlags[sFlag]
                if not oFlag.bSfx:
                    # cas des préfixes
                    for oRule in oFlag.lRules:
                        if oRule.motif.search(self.lemma):
................................................................................

    def getGrammarCheckerRepr (self):
        return "{0.sFlexion}\t{0.oEntry.lemma}\t{1}\n".format(self, self._getSimpleTags())

    _dTagReplacement = {
        # POS
        "nom": ":N", "adj": ":A", "adv": ":W", "negadv": ":X", "mg": ":G", "nb": ":B", "nbro": ":Br",
        "loc.nom": ":ÉN", "loc.adj": ":ÉA", "loc.adv": ":ÉW", "loc.verb": ":ÉV",
        "interj": ":J", "loc.interj": ":ÉJ", "titr": ":T",
        "mas": ":m", "fem": ":f", "epi": ":e", "sg": ":s", "pl": ":p", "inv": ":i",
        "infi": ":Y",
        "ppre": ":P", "ppas": ":Q",
        "ipre": ":Ip", "iimp": ":Iq", "ipsi": ":Is", "ifut": ":If",
        "spre": ":Sp", "simp": ":Sq", "cond": ":K", "impe": ":E",
        "1sg": ":1s", "1isg": ":1ś", "1jsg": ":1ŝ", "2sg": ":2s", "3sg": ":3s", "1pl": ":1p", "2pl": ":2p", "3pl": ":3p", "3pl!": ":3p!",
        "prepv": ":Rv", "prep": ":R", "loc.prep": ":ÉR", "loc.prepv": "ÉRv",
        "detpos": ":Dp", "detdem": ":Dd", "detind": ":Di", "detneg": ":Dn", "detex": ":De", "det": ":D",
        "advint": ":U",
        "prodem": ":Od", "proind": ":Oi", "proint": ":Ot", "proneg": ":On", "prorel": ":Or", "proadv": ":Ow",
        "properobj": ":Oo", "propersuj": ":Os", "1pe": ":O1", "2pe": ":O2", "3pe": ":O3", "preverb": ":Ov",
        "cjco": ":Cc", "cjsub": ":Cs", "cj": ":C", "loc.cj": ":ÉC", "loc.cjsub": ":ÉCs",
        "prn": ":M1", "patr": ":M2", "loc.patr": ":ÉM2", "npr": ":MP", "nompr": ":NM",
        "pfx": ":Zp", "sfx": ":Zs",
        "div": ":H",
        "err": ":F",
        "ponc": ":@p", "sign": ":@s",
        # LEX
        "symb": ";S", "unit": ";U"
    }

    def _getSimpleTags (self):
        s = ""
        # POS
        for sTag in self.sMorph.split():
            if sTag.startswith("v"):
................................................................................

def main ():
    xParser = argparse.ArgumentParser()
    xParser.add_argument("-v", "--verdic", help="set dictionary version, i.e. 5.4", type=str, default="X.Y.z")
    xParser.add_argument("-m", "--mode", help="0: no tags,  1: Hunspell tags (default),  2: All tags", type=int, choices=[0, 1, 2], default=1)
    xParser.add_argument("-u", "--uncompress", help="do not use Hunspell compression", action="store_true")
    xParser.add_argument("-s", "--simplify", help="no virtual lemmas", action="store_true")

    xParser.add_argument("-gl", "--grammalecte", help="copy generated files to Grammalecte folders", action="store_true")
    xArgs = xParser.parse_args()

    if xArgs.simplify:
        xArgs.mode = 0
        xArgs.uncompress = True

................................................................................
    spBuild = BUILD_PATH + '/' + xArgs.verdic
    dir_util.mkpath(spBuild)

    ### Lecture des fichiers et création du dictionnaire
    oFrenchDict = Dictionnaire(xArgs.verdic, "French dictionary")
    for sFile in ['orthographe/FRANCAIS.dic']:
        oFrenchDict.readDictionary(sFile)
    oFrenchDict.readAffixes('orthographe/FRANCAIS_7.aff')

    ### Contrôle
    oFrenchDict.sortEntriesNatural()
    oFrenchDict.checkEntries()

    ### Lexique
    oFrenchDict.generateFlexions()
    oFrenchDict.calcMetagraphe()
    oFrenchDict.calcMetaphone2()

    #oFrenchDict.createNgrams(spBuild, 3)



    ### Statistiques
    spfStats = spBuild+'/'+STATS_NAME+xArgs.verdic+'.txt'
    oStatsLex = StatsLex(oFrenchDict)
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_google_ngram_1.txt', 'G', 'Google 1-grams')
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_frwiki.txt', 'W', 'Wikipédia')
    oStatsLex.addLexFromFile('lexique/corpus_data/stats_frwikisource.txt', 'S', 'Wikisource')

Changes to gc_lang/fr/dictionnaire/lexique/french.tagset.txt.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
..
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
...
110
111
112
113
114
115
116

117
118
119
120
121
122
123

    ÉTIQUETTES DE GRAMMALECTE
    https://grammalecte.net/
_______________________________________________________________________________

//  NOMS ET ADJECTIFS

    Nom                                 :N      (Loc: Ñ)
    Adjectif                            :A      (loc: Â)

    Prénom                              :M1
    Patronyme                           :M2
    Nom propre                          :MP
    Nom propre (avec article)           :NM

    [genre]     masculin        :m        [nombre]    singulier           :s
                féminin         :f                    pluriel             :p
                épicène         :e                    invariable          :i


//  DIVERS

    Adverbe                             :W      (loc: Ŵ)
    Adverbe de négation                 :X
    Interjection                        :J      (loc: Ĵ)
    Nombre cardinal                     :B
    Titre                               :T
    Préfixe                             :Zp
    Suffixe                             :Zs
    Mot erroné                          :F


//  VERBES

    Verbe                               :V      0  e  i  t  n  p  m  e  a   (loc: Ṽ)
        (x = exceptionnellement)                1  a  x  x  x  q  x  x  x
                                                2  _  _  _  _  r  _  _  _
                                                3              u
                                                               v
                                                               e
                                                               x
                                                               _
................................................................................
    Impératif                   :E


//  MOTS GRAMMATICAUX

    Mot grammatical                     :G

    préposition                         :R      (loc: Ŕ)
    préposition verbale                 :Rv

    conjonction                         :C      (loc: Ĉ)
    conjonction de coordination         :Cc
    conjonction de subordination        :Cs     (loc: Ĉs)

    déterminant                         :D
    déterminant possessif               :Dp
    déterminant démonstratif            :Dd
    déterminant indéterminé             :Di

    Adverbe interrogatif                :U
................................................................................
========== MÉMO ==========

:A  Adjectif
:B  Nombre cardinal
:C  Conjonction
:D  Déterminant
:E  Impératif (verbe)

:F  Mots erronés (erreurs)
:G  Mot grammatical
:H  <Hors-norme>
:I  Indicatif (verbe)
:J  Interjection
:K  Conditionnel (verbe)
:L  Locution







|
|













|

|









|







 







|


|

|







 







>







1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
..
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
...
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124

    ÉTIQUETTES DE GRAMMALECTE
    https://grammalecte.net/
_______________________________________________________________________________

//  NOMS ET ADJECTIFS

    Nom                                 :N      (élém: ÉN)
    Adjectif                            :A      (élém: ÉA)

    Prénom                              :M1
    Patronyme                           :M2
    Nom propre                          :MP
    Nom propre (avec article)           :NM

    [genre]     masculin        :m        [nombre]    singulier           :s
                féminin         :f                    pluriel             :p
                épicène         :e                    invariable          :i


//  DIVERS

    Adverbe                             :W      (élém: ÉW)
    Adverbe de négation                 :X
    Interjection                        :J      (élém: ÉJ)
    Nombre cardinal                     :B
    Titre                               :T
    Préfixe                             :Zp
    Suffixe                             :Zs
    Mot erroné                          :F


//  VERBES

    Verbe                               :V      0  e  i  t  n  p  m  e  a   (élém: ÉV)
        (x = exceptionnellement)                1  a  x  x  x  q  x  x  x
                                                2  _  _  _  _  r  _  _  _
                                                3              u
                                                               v
                                                               e
                                                               x
                                                               _
................................................................................
    Impératif                   :E


//  MOTS GRAMMATICAUX

    Mot grammatical                     :G

    préposition                         :R      (élém: ÉR)
    préposition verbale                 :Rv

    conjonction                         :C      (élém: ÉC)
    conjonction de coordination         :Cc
    conjonction de subordination        :Cs     (élém: ÉCs)

    déterminant                         :D
    déterminant possessif               :Dp
    déterminant démonstratif            :Dd
    déterminant indéterminé             :Di

    Adverbe interrogatif                :U
................................................................................
========== MÉMO ==========

:A  Adjectif
:B  Nombre cardinal
:C  Conjonction
:D  Déterminant
:E  Impératif (verbe)
:É  élément d’un ensemble
:F  Mots erronés (erreurs)
:G  Mot grammatical
:H  <Hors-norme>
:I  Indicatif (verbe)
:J  Interjection
:K  Conditionnel (verbe)
:L  Locution

Changes to gc_lang/fr/dictionnaire/orthographe/FRANCAIS.dic.

more than 10,000 changes

Changes to gc_lang/fr/dictionnaire/orthographe/FRANCAIS_5.aff.

more than 10,000 changes

Added gc_lang/fr/dictionnaire/orthographe/FRANCAIS_7.aff.































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
421
422
423
424
425
426
427
428
429
430
431
432
433
434
435
436
437
438
439
440
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
474
475
476
477
478
479
480
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
491
492
493
494
495
496
497
498
499
500
501
502
503
504
505
506
507
508
509
510
511
512
513
514
515
516
517
518
519
520
521
522
523
524
525
526
527
528
529
530
531
532
533
534
535
536
537
538
539
540
541
542
543
544
545
546
547
548
549
550
551
552
553
554
555
556
557
558
559
560
561
562
563
564
565
566
567
568
569
570
571
572
573
574
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
599
600
601
602
603
604
605
606
607
608
609
610
611
612
613
614
615
616
617
618
619
620
621
622
623
624
625
626
627
628
629
630
631
632
633
634
635
636
637
638
639
640
641
642
643
644
645
646
647
648
649
650
651
652
653
654
655
656
657
658
659
660
661
662
663
664
665
666
667
668
669
670
671
672
673
674
675
676
677
678
679
680
681
682
683
684
685
686
687
688
689
690
691
692
693
694
695
696
697
698
699
700
701
702
703
704
705
706
707
708
709
710
711
712
713
714
715
716
717
718
719
720
721
722
723
724
725
726
727
728
729
730
731
732
733
734
735
736
737
738
739
740
741
742
743
744
745
746
747
748
749
750
751
752
753
754
755
756
757
758
759
760
761
762
763
764
765
766
767
768
769
770
771
772
773
774
775
776
777
778
779
780
781
782
783
784
785
786
787
788
789
790
791
792
793
794
795
796
797
798
799
800
801
802
803
804
805
806
807
808
809
810
811
812
813
814
815
816
817
818
819
820
821
822
823
824
825
826
827
828
829
830
831
832
833
834
835
836
837
838
839
840
841
842
843
844
845
846
847
848
849
850
851
852
853
854
855
856
857
858
859
860
861
862
863
864
865
866
867
868
869
870
871
872
873
874
875
876
877
878
879
880
881
882
883
884
885
886
887
888
889
890
891
892
893
894
895
896
897
898
899
900
901
902
903
904
905
906
907
908
909
910
911
912
913
914
915
916
917
918
919
920
921
922
923
924
925
926
927
928
929
930
931
932
933
934
935
936
937
938
939
940
941
942
943
944
945
946
947
948
949
950
951
952
953
954
955
956
957
958
959
960
961
962
963
964
965
966
967
968
969
970
971
972
973
974
975
976
977
978
979
980
981
982
983
984
985
986
987
988
989
990
991
992
993
994
995
996
997
998
999
1000
1001
1002
1003
1004
1005
1006
1007
1008
1009
1010
1011
1012
1013
1014
1015
1016
1017
1018
1019
1020
1021
1022
1023
1024
1025
1026
1027
1028
1029
1030
1031
1032
1033
1034
1035
1036
1037
1038
1039
1040
1041
1042
1043
1044
1045
1046
1047
1048
1049
1050
1051
1052
1053
1054
1055
1056
1057
1058
1059
1060
1061
1062
1063
1064
1065
1066
1067
1068
1069
1070
1071
1072
1073
1074
1075
1076
1077
1078
1079
1080
1081
1082
1083
1084
1085
1086
1087
1088
1089
1090
1091
1092
1093
1094
1095
1096
1097
1098
1099
1100
1101
1102
1103
1104
1105
1106
1107
1108
1109
1110
1111
1112
1113
1114
1115
1116
1117
1118
1119
1120
1121
1122
1123
1124
1125
1126
1127
1128
1129
1130
1131
1132
1133
1134
1135
1136
1137
1138
1139
1140
1141
1142
1143
1144
1145
1146
1147
1148
1149
1150
1151
1152
1153
1154
1155
1156
1157
1158
1159
1160
1161
1162
1163
1164
1165
1166
1167
1168
1169
1170
1171
1172
1173
1174
1175
1176
1177
1178
1179
1180
1181
1182
1183
1184
1185
1186
1187
1188
1189
1190
1191
1192
1193
1194
1195
1196
1197
1198
1199
1200
1201
1202
1203
1204
1205
1206
1207
1208
1209
1210
1211
1212
1213
1214
1215
1216
1217
1218
1219
1220
1221
1222
1223
1224
1225
1226
1227
1228
1229
1230
1231
1232
1233
1234
1235
1236
1237
1238
1239
1240
1241
1242
1243
1244
1245
1246
1247
1248
1249
1250
1251
1252
1253
1254
1255
1256
1257
1258
1259
1260
1261
1262
1263
1264
1265
1266
1267
1268
1269
1270
1271
1272
1273
1274
1275
1276
1277
1278
1279
1280
1281
1282
1283
1284
1285
1286
1287
1288
1289
1290
1291
1292
1293
1294
1295
1296
1297
1298
1299
1300
1301
1302
1303
1304
1305
1306
1307
1308
1309
1310
1311
1312
1313
1314
1315
1316
1317
1318
1319
1320
1321
1322
1323
1324
1325
1326
1327
1328
1329
1330
1331
1332
1333
1334
1335
1336
1337
1338
1339
1340
1341
1342
1343
1344
1345
1346
1347
1348
1349
1350
1351
1352
1353
1354
1355
1356
1357
1358
1359
1360
1361
1362
1363
1364
1365
1366
1367
1368
1369
1370
1371
1372
1373
1374
1375
1376
1377
1378
1379
1380
1381
1382
1383
1384
1385
1386
1387
1388
1389
1390
1391
1392
1393
1394
1395
1396
1397
1398
1399
1400
1401
1402
1403
1404
1405
1406
1407
1408
1409
1410
1411
1412
1413
1414
1415
1416
1417
1418
1419
1420
1421
1422
1423
1424
1425
1426
1427
1428
1429
1430
1431
1432
1433
1434
1435
1436
1437
1438
1439
1440
1441
1442
1443
1444
1445
1446
1447
1448
1449
1450
1451
1452
1453
1454
1455
1456
1457
1458
1459
1460
1461
1462
1463
1464
1465
1466
1467
1468
1469
1470
1471
1472
1473
1474
1475
1476
1477
1478
1479
1480
1481
1482
1483
1484
1485
1486
1487
1488
1489
1490
1491
1492
1493
1494
1495
1496
1497
1498
1499
1500
1501
1502
1503
1504
1505
1506
1507
1508
1509
1510
1511
1512
1513
1514
1515
1516
1517
1518
1519
1520
1521
1522
1523
1524
1525
1526
1527
1528
1529
1530
1531
1532
1533
1534
1535
1536
1537
1538
1539
1540
1541
1542
1543
1544
1545
1546
1547
1548
1549
1550
1551
1552
1553
1554
1555
1556
1557
1558
1559
1560
1561
1562
1563
1564
1565
1566
1567
1568
1569
1570
1571
1572
1573
1574
1575
1576
1577
1578
1579
1580
1581
1582
1583
1584
1585
1586
1587
1588
1589
1590
1591
1592
1593
1594
1595
1596
1597
1598
1599
1600
1601
1602
1603
1604
1605
1606
1607
1608
1609
1610
1611
1612
1613
1614
1615
1616
1617
1618
1619
1620
1621
1622
1623
1624
1625
1626
1627
1628
1629
1630
1631
1632
1633
1634
1635
1636
1637
1638
1639
1640
1641
1642
1643
1644
1645
1646
1647
1648
1649
1650
1651
1652
1653
1654
1655
1656
1657
1658
1659
1660
1661
1662
1663
1664
1665
1666
1667
1668
1669
1670
1671
1672
1673
1674
1675
1676
1677
1678
1679
1680
1681
1682
1683
1684
1685
1686
1687
1688
1689
1690
1691
1692
1693
1694
1695
1696
1697
1698
1699
1700
1701
1702
1703
1704
1705
1706
1707
1708
1709
1710
1711
1712
1713
1714
1715
1716
1717
1718
1719
1720
1721
1722
1723
1724
1725
1726
1727
1728
1729
1730
1731
1732
1733
1734
1735
1736
1737
1738
1739
1740
1741
1742
1743
1744
1745
1746
1747
1748
1749
1750
1751
1752
1753
1754
1755
1756
1757
1758
1759
1760
1761
1762
1763
1764
1765
1766
1767
1768
1769
1770
1771
1772
1773
1774
1775
1776
1777
1778
1779
1780
1781
1782
1783
1784
1785
1786
1787
1788
1789
1790
1791
1792
1793
1794
1795
1796
1797
1798
1799
1800
1801
1802
1803
1804
1805
1806
1807
1808
1809
1810
1811
1812
1813
1814
1815
1816
1817
1818
1819
1820
1821
1822
1823
1824
1825
1826
1827
1828
1829
1830
1831
1832
1833
1834
1835
1836
1837
1838
1839
1840
1841
1842
1843
1844
1845
1846
1847
1848
1849
1850
1851
1852
1853
1854
1855
1856
1857
1858
1859
1860
1861
1862
1863
1864
1865
1866
1867
1868
1869
1870
1871
1872
1873
1874
1875
1876
1877
1878
1879
1880
1881
1882
1883
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
2032
2033
2034
2035
2036
2037
2038
2039
2040
2041
2042
2043
2044
2045
2046
2047
2048
2049
2050
2051
2052
2053
2054
2055
2056
2057
2058
2059
2060
2061
2062
2063
2064
2065
2066
2067
2068
2069
2070
2071
2072
2073
2074
2075
2076
2077
2078
2079
2080
2081
2082
2083
2084
2085
2086
2087
2088
2089
2090
2091
2092
2093
2094
2095
2096
2097
2098
2099
2100
2101
2102
2103
2104
2105
2106
2107
2108
2109
2110
2111
2112
2113
2114
2115
2116
2117
2118
2119
2120
2121
2122
2123
2124
2125
2126
2127
2128
2129
2130
2131
2132
2133
2134
2135
2136
2137
2138
2139
2140
2141
2142
2143
2144
2145
2146
2147
2148
2149
2150
2151
2152
2153
2154
2155
2156
2157
2158
2159
2160
2161
2162
2163
2164
2165
2166
2167
2168
2169
2170
2171
2172
2173
2174
2175
2176
2177
2178
2179
2180
2181
2182
2183
2184
2185
2186
2187
2188
2189
2190
2191
2192
2193
2194
2195
2196
2197
2198
2199
2200
2201
2202
2203
2204
2205
2206
2207
2208
2209
2210
2211
2212
2213
2214
2215
2216
2217
2218
2219
2220
2221
2222
2223
2224
2225
2226
2227
2228
2229
2230
2231
2232
2233
2234
2235
2236
2237
2238
2239
2240
2241
2242
2243
2244
2245
2246
2247
2248
2249
2250
2251
2252
2253
2254
2255
2256
2257
2258
2259
2260
2261
2262
2263
2264
2265
2266
2267
2268
2269
2270
2271
2272
2273
2274
2275
2276
2277
2278
2279
2280
2281
2282
2283
2284
2285
2286
2287
2288
2289
2290
2291
2292
2293
2294
2295
2296
2297
2298
2299
2300
2301
2302
2303
2304
2305
2306
2307
2308
2309
2310
2311
2312
2313
2314
2315
2316
2317
2318
2319
2320
2321
2322
2323
2324
2325
2326
2327
2328
2329
2330
2331
2332
2333
2334
2335
2336
2337
2338
2339
2340
2341
2342
2343
2344
2345
2346
2347
2348
2349
2350
2351
2352
2353
2354
2355
2356
2357
2358
2359
2360
2361
2362
2363
2364
2365
2366
2367
2368
2369
2370
2371
2372
2373
2374
2375
2376
2377
2378
2379
2380
2381
2382
2383
2384
2385
2386
2387
2388
2389
2390
2391
2392
2393
2394
2395
2396
2397
2398
2399
2400
2401
2402
2403
2404
2405
2406
2407
2408
2409
2410
2411
2412
2413
2414
2415
2416
2417
2418
2419
2420
2421
2422
2423
2424
2425
2426
2427
2428
2429
2430
2431
2432
2433
2434
2435
2436
2437
2438
2439
2440
2441
2442
2443
2444
2445
2446
2447
2448
2449
2450
2451
2452
2453
2454
2455
2456
2457
2458
2459
2460
2461
2462
2463
2464
2465
2466
2467
2468
2469
2470
2471
2472
2473
2474
2475
2476
2477
2478
2479
2480
2481
2482
2483
2484
2485
2486
2487
2488
2489
2490
2491
2492
2493
2494
2495
2496
2497
2498
2499
2500
2501
2502
2503
2504
2505
2506
2507
2508
2509
2510
2511
2512
2513
2514
2515
2516
2517
2518
2519
2520
2521
2522
2523
2524
2525
2526
2527
2528
2529
2530
2531
2532
2533
2534
2535
2536
2537
2538
2539
2540
2541
2542
2543
2544
2545
2546
2547
2548
2549
2550
2551
2552
2553
2554
2555
2556
2557
2558
2559
2560
2561
2562
2563
2564
2565
2566
2567
2568
2569
2570
2571
2572
2573
2574
2575
2576
2577
2578
2579
2580
2581
2582
2583
2584
2585
2586
2587
2588
2589
2590
2591
2592
2593
2594
2595
2596
2597
2598
2599
2600
2601
2602
2603
2604
2605
2606
2607
2608
2609
2610
2611
2612
2613
2614
2615
2616
2617
2618
2619
2620
2621
2622
2623
2624
2625
2626
2627
2628
2629
2630
2631
2632
2633
2634
2635
2636
2637
2638
2639
2640
2641
2642
2643
2644
2645
2646
2647
2648
2649
2650
2651
2652
2653
2654
2655
2656
2657
2658
2659
2660
2661
2662
2663
2664
2665
2666
2667
2668
2669
2670
2671
2672
2673
2674
2675
2676
2677
2678
2679
2680
2681
2682
2683
2684
2685
2686
2687
2688
2689
2690
2691
2692
2693
2694
2695
2696
2697
2698
2699
2700
2701
2702
2703
2704
2705
2706
2707
2708
2709
2710
2711
2712
2713
2714
2715
2716
2717
2718
2719
2720
2721
2722
2723
2724
2725
2726
2727
2728
2729
2730
2731
2732
2733
2734
2735
2736
2737
2738
2739
2740
2741
2742
2743
2744
2745
2746
2747
2748
2749
2750
2751
2752
2753
2754
2755
2756
2757
2758
2759
2760
2761
2762
2763
2764
2765
2766
2767
2768
2769
2770
2771
2772
2773
2774
2775
2776
2777
2778
2779
2780
2781
2782
2783
2784
2785
2786
2787
2788
2789
2790
2791
2792
2793
2794
2795
2796
2797
2798
2799
2800
2801
2802
2803
2804
2805
2806
2807
2808
2809
2810
2811
2812
2813
2814
2815
2816
2817
2818
2819
2820
2821
2822
2823
2824
2825
2826
2827
2828
2829
2830
2831
2832
2833
2834
2835
2836
2837
2838
2839
2840
2841
2842
2843
2844
2845
2846
2847
2848
2849
2850
2851
2852
2853
2854
2855
2856
2857
2858
2859
2860
2861
2862
2863
2864
2865
2866
2867
2868
2869
2870
2871
2872
2873
2874
2875
2876
2877
2878
2879
2880
2881
2882
2883
2884
2885
2886
2887
2888
2889
2890
2891
2892
2893
2894
2895
2896
2897
2898
2899
2900
2901
2902
2903
2904
2905
2906
2907
2908
2909
2910
2911
2912
2913
2914
2915
2916
2917
2918
2919
2920
2921
2922
2923
2924
2925
2926
2927
2928
2929
2930
2931
2932
2933
2934
2935
2936
2937
2938
2939
2940
2941
2942
2943
2944
2945
2946
2947
2948
2949
2950
2951
2952
2953
2954
2955
2956
2957
2958
2959
2960
2961
2962
2963
2964
2965
2966
2967
2968
2969
2970
2971
2972
2973
2974
2975
2976
2977
2978
2979
2980
2981
2982
2983
2984
2985
2986
2987
2988
2989
2990
2991
2992
2993
2994
2995
2996
2997
2998
2999
3000
3001
3002
3003
3004
3005
3006
3007
3008
3009
3010
3011
3012
3013
3014
3015
3016
3017
3018
3019
3020
3021
3022
3023
3024
3025
3026
3027
3028
3029
3030
3031
3032
3033
3034
3035
3036
3037
3038
3039
3040
3041
3042
3043
3044
3045
3046
3047
3048
3049
3050
3051
3052
3053
3054
3055
3056
3057
3058
3059
3060
3061
3062
3063
3064
3065
3066
3067
3068
3069
3070
3071
3072
3073
3074
3075
3076
3077
3078
3079
3080
3081
3082
3083
3084
3085
3086
3087
3088
3089
3090
3091
3092
3093
3094
3095
3096
3097
3098
3099
3100
3101
3102
3103
3104
3105
3106
3107
3108
3109
3110
3111
3112
3113
3114
3115
3116
3117
3118
3119
3120
3121
3122
3123
3124
3125
3126
3127
3128
3129
3130
3131
3132
3133
3134
3135
3136
3137
3138
3139
3140
3141
3142
3143
3144
3145
3146
3147
3148
3149
3150
3151
3152
3153
3154
3155
3156
3157
3158
3159
3160
3161
3162
3163
3164
3165
3166
3167
3168
3169
3170
3171
3172
3173
3174
3175
3176
3177
3178
3179
3180
3181
3182
3183
3184
3185
3186
3187
3188
3189
3190
3191
3192
3193
3194
3195
3196
3197
3198
3199
3200
3201
3202
3203
3204
3205
3206
3207
3208
3209
3210
3211
3212
3213
3214
3215
3216
3217
3218
3219
3220
3221
3222
3223
3224
3225
3226
3227
3228
3229
3230
3231
3232
3233
3234
3235
3236
3237
3238
3239
3240
3241
3242
3243
3244
3245
3246
3247
3248
3249
3250
3251
3252
3253
3254
3255
3256
3257
3258
3259
3260
3261
3262
3263
3264
3265
3266
3267
3268
3269
3270
3271
3272
3273
3274
3275
3276
3277
3278
3279
3280
3281
3282
3283
3284
3285
3286
3287
3288
3289
3290
3291
3292
3293
3294
3295
3296
3297
3298
3299
3300
3301
3302
3303
3304
3305
3306
3307
3308
3309
3310
3311
3312
3313
3314
3315
3316
3317
3318
3319
3320
3321
3322
3323
3324
3325
3326
3327
3328
3329
3330
3331
3332
3333
3334
3335
3336
3337
3338
3339
3340
3341
3342
3343
3344
3345
3346
3347
3348
3349
3350
3351
3352
3353
3354
3355
3356
3357
3358
3359
3360
3361
3362
3363
3364
3365
3366
3367
3368
3369
3370
3371
3372
3373
3374
3375
3376
3377
3378
3379
3380
3381
3382
3383
3384
3385
3386
3387
3388
3389
3390
3391
3392
3393
3394
3395
3396
3397
3398
3399
3400
3401
3402
3403
3404
3405
3406
3407
3408
3409
3410
3411
3412
3413
3414
3415
3416
3417
3418
3419
3420
3421
3422
3423
3424
3425
3426
3427
3428
3429
3430
3431
3432
3433
3434
3435
3436
3437
3438
3439
3440
3441
3442
3443
3444
3445
3446
3447
3448
3449
3450
3451
3452
3453
3454
3455
3456
3457
3458
3459
3460
3461
3462
3463
3464
3465
3466
3467
3468
3469
3470
3471
3472
3473
3474
3475
3476
3477
3478
3479
3480
3481
3482
3483
3484
3485
3486
3487
3488
3489
3490
3491
3492
3493
3494
3495
3496
3497
3498
3499
3500
3501
3502
3503
3504
3505
3506
3507
3508
3509
3510
3511
3512
3513
3514
3515
3516
3517
3518
3519
3520
3521
3522
3523
3524
3525
3526
3527
3528
3529
3530
3531
3532
3533
3534
3535
3536
3537
3538
3539
3540
3541
3542
3543
3544
3545
3546
3547
3548
3549
3550
3551
3552
3553
3554
3555
3556
3557
3558
3559
3560
3561
3562
3563
3564
3565
3566
3567
3568
3569
3570
3571
3572
3573
3574
3575
3576
3577
3578
3579
3580
3581
3582
3583
3584
3585
3586
3587
3588
3589
3590
3591
3592
3593
3594
3595
3596
3597
3598
3599
3600
3601
3602
3603
3604
3605
3606
3607
3608
3609
3610
3611
3612
3613
3614
3615
3616
3617
3618
3619
3620
3621
3622
3623
3624
3625
3626
3627
3628
3629
3630
3631
3632
3633
3634
3635
3636
3637
3638
3639
3640
3641
3642
3643
3644
3645
3646
3647
3648
3649
3650
3651
3652
3653
3654
3655
3656
3657
3658
3659
3660
3661
3662
3663
3664
3665
3666
3667
3668
3669
3670
3671
3672
3673
3674
3675
3676
3677
3678
3679
3680
3681
3682
3683
3684
3685
3686
3687
3688
3689
3690
3691
3692
3693
3694
3695
3696
3697
3698
3699
3700
3701
3702
3703
3704
3705
3706
3707
3708
3709
3710
3711
3712
3713
3714
3715
3716
3717
3718
3719
3720
3721
3722
3723
3724
3725
3726
3727
3728
3729
3730
3731
3732
3733
3734
3735
3736
3737
3738
3739
3740
3741
3742
3743
3744
3745
3746
3747
3748
3749
3750
3751
3752
3753
3754
3755
3756
3757
3758
3759
3760
3761
3762
3763
3764
3765
3766
3767
3768
3769
3770
3771
3772
3773
3774
3775
3776
3777
3778
3779
3780
3781
3782
3783
3784
3785
3786
3787
3788
3789
3790
3791
3792
3793
3794
3795
3796
3797
3798
3799
3800
3801
3802
3803
3804
3805
3806
3807
3808
3809
3810
3811
3812
3813
3814
3815
3816
3817
3818
3819
3820
3821
3822
3823
3824
3825
3826
3827
3828
3829
3830
3831
3832
3833
3834
3835
3836
3837
3838
3839
3840
3841
3842
3843
3844
3845
3846
3847
3848
3849
3850
3851
3852
3853
3854
3855
3856
3857
3858
3859
3860
3861
3862
3863
3864
3865
3866
3867
3868
3869
3870
3871
3872
3873
3874
3875
3876
3877
3878
3879
3880
3881
3882
3883
3884
3885
3886
3887
3888
3889
3890
3891
3892
3893
3894
3895
3896
3897
3898
3899
3900
3901
3902
3903
3904
3905
3906
3907
3908
3909
3910
3911
3912
3913
3914
3915
3916
3917
3918
3919
3920
3921
3922
3923
3924
3925
3926
3927
3928
3929
3930
3931
3932
3933
3934
3935
3936
3937
3938
3939
3940
3941
3942
3943
3944
3945
3946
3947
3948
3949
3950
3951
3952
3953
3954
3955
3956
3957
3958
3959
3960
3961
3962
3963
3964
3965
3966
3967
3968
3969
3970
3971
3972
3973
3974
3975
3976
3977
3978
3979
3980
3981
3982
3983
3984
3985
3986
3987
3988
3989
3990
3991
3992
3993
3994
3995
3996
3997
3998
3999
4000
4001
4002
4003
4004
4005
4006
4007
4008
4009
4010
4011
4012
4013
4014
4015
4016
4017
4018
4019
4020
4021
4022
4023
4024
4025
4026
4027
4028
4029
4030
4031
4032
4033
4034
4035
4036
4037
4038
4039
4040
4041
4042
4043
4044
4045
4046
4047
4048
4049
4050
4051
4052
4053
4054
4055
4056
4057
4058
4059
4060
4061
4062
4063
4064
4065
4066
4067
4068
4069
4070
4071
4072
4073
4074
4075
4076
4077
4078
4079
4080
4081
4082
4083
4084
4085
4086
4087
4088
4089
4090
4091
4092
4093
4094
4095
4096
4097
4098
4099
4100
4101
4102
4103
4104
4105
4106
4107
4108
4109
4110
4111
4112
4113
4114
4115
4116
4117
4118
4119
4120
4121
4122
4123
4124
4125
4126
4127
4128
4129
4130
4131
4132
4133
4134
4135
4136
4137
4138
4139
4140
4141
4142
4143
4144
4145
4146
4147
4148
4149
4150
4151
4152
4153
4154
4155
4156
4157
4158
4159
4160
4161
4162
4163
4164
4165
4166
4167
4168
4169
4170
4171
4172
4173
4174
4175
4176
4177
4178
4179
4180
4181
4182
4183
4184
4185
4186
4187
4188
4189
4190
4191
4192
4193
4194
4195
4196
4197
4198
4199
4200
4201
4202
4203
4204
4205
4206
4207
4208
4209
4210
4211
4212
4213
4214
4215
4216
4217
4218
4219
4220
4221
4222
4223
4224
4225
4226
4227
4228
4229
4230
4231
4232
4233
4234
4235
4236
4237
4238
4239
4240
4241
4242
4243
4244
4245
4246
4247
4248
4249
4250
4251
4252
4253
4254
4255
4256
4257
4258
4259
4260
4261
4262
4263
4264
4265
4266
4267
4268
4269
4270
4271
4272
4273
4274
4275
4276
4277
4278
4279
4280
4281
4282
4283
4284
4285
4286
4287
4288
4289
4290
4291
4292
4293
4294
4295
4296
4297
4298
4299
4300
4301
4302
4303
4304
4305
4306
4307
4308
4309
4310
4311
4312
4313
4314
4315
4316
4317
4318
4319
4320
4321
4322
4323
4324
4325
4326
4327
4328
4329
4330
4331
4332
4333
4334
4335
4336
4337
4338
4339
4340
4341
4342
4343
4344
4345
4346
4347
4348
4349
4350
4351
4352
4353
4354
4355
4356
4357
4358
4359
4360
4361
4362
4363
4364
4365
4366
4367
4368
4369
4370
4371
4372
4373
4374
4375
4376
4377
4378
4379
4380
4381
4382
4383
4384
4385
4386
4387
4388
4389
4390
4391
4392
4393
4394
4395
4396
4397
4398
4399
4400
4401
4402
4403
4404
4405
4406
4407
4408
4409
4410
4411
4412
4413
4414
4415
4416
4417
4418
4419
4420
4421
4422
4423
4424
4425
4426
4427
4428
4429
4430
4431
4432
4433
4434
4435
4436
4437
4438
4439
4440
4441
4442
4443
4444
4445
4446
4447
4448
4449
4450
4451
4452
4453
4454
4455
4456
4457
4458
4459
4460
4461
4462
4463
4464
4465
4466
4467
4468
4469
4470
4471
4472
4473
4474
4475
4476
4477
4478
4479
4480
4481
4482
4483
4484
4485
4486
4487
4488
4489
4490
4491
4492
4493
4494
4495
4496
4497
4498
4499
4500
4501
4502
4503
4504
4505
4506
4507
4508
4509
4510
4511
4512
4513
4514
4515
4516
4517
4518
4519
4520
4521
4522
4523
4524
4525
4526
4527
4528
4529
4530
4531
4532
4533
4534
4535
4536
4537
4538
4539
4540
4541
4542
4543
4544
4545
4546
4547
4548
4549
4550
4551
4552
4553
4554
4555
4556
4557
4558
4559
4560
4561
4562
4563
4564
4565
4566
4567
4568
4569
4570
4571
4572
4573
4574
4575
4576
4577
4578
4579
4580
4581
4582
4583
4584
4585
4586
4587
4588
4589
4590
4591
4592
4593
4594
4595
4596
4597
4598
4599
4600
4601
4602
4603
4604
4605
4606
4607
4608
4609
4610
4611
4612
4613
4614
4615
4616
4617
4618
4619
4620
4621
4622
4623
4624
4625
4626
4627
4628
4629
4630
4631
4632
4633
4634
4635
4636
4637
4638
4639
4640
4641
4642
4643
4644
4645
4646
4647
4648
4649
4650
4651
4652
4653
4654
4655
4656
4657
4658
4659
4660
4661
4662
4663
4664
4665
4666
4667
4668
4669
4670
4671
4672
4673
4674
4675
4676
4677
4678
4679
4680
4681
4682
4683
4684
4685
4686
4687
4688
4689
4690
4691
4692
4693
4694
4695
4696
4697
4698
4699
4700
4701
4702
4703
4704
4705
4706
4707
4708
4709
4710
4711
4712
4713
4714
4715
4716
4717
4718
4719
4720
4721
4722
4723
4724
4725
4726
4727
4728
4729
4730
4731
4732
4733
4734
4735
4736
4737
4738
4739
4740
4741
4742
4743
4744
4745
4746
4747
4748
4749
4750
4751
4752
4753
4754
4755
4756
4757
4758
4759
4760
4761
4762
4763
4764
4765
4766
4767
4768
4769
4770
4771
4772
4773
4774
4775
4776
4777
4778
4779
4780
4781
4782
4783
4784
4785
4786
4787
4788
4789
4790
4791
4792
4793
4794
4795
4796
4797
4798
4799
4800
4801
4802
4803
4804
4805
4806
4807
4808
4809
4810
4811
4812
4813
4814
4815
4816
4817
4818
4819
4820
4821
4822
4823
4824
4825
4826
4827
4828
4829
4830
4831
4832
4833
4834
4835
4836
4837
4838
4839
4840
4841
4842
4843
4844
4845
4846
4847
4848
4849
4850
4851
4852
4853
4854
4855
4856
4857
4858
4859
4860
4861
4862
4863
4864
4865
4866
4867
4868
4869
4870
4871
4872
4873
4874
4875
4876
4877
4878
4879
4880
4881
4882
4883
4884
4885
4886
4887
4888
4889
4890
4891
4892
4893
4894
4895
4896
4897
4898
4899
4900
4901
4902
4903
4904
4905
4906
4907
4908
4909
4910
4911
4912
4913
4914
4915
4916
4917
4918
4919
4920
4921
4922
4923
4924
4925
4926
4927
4928
4929
4930
4931
4932
4933
4934
4935
4936
4937
4938
4939
4940
4941
4942
4943
4944
4945
4946
4947
4948
4949
4950
4951
4952
4953
4954
4955
4956
4957
4958
4959
4960
4961
4962
4963
4964
4965
4966
4967
4968
4969
4970
4971
4972
4973
4974
4975
4976
4977
4978
4979
4980
4981
4982
4983
4984
4985
4986
4987
4988
4989
4990
4991
4992
4993
4994
4995
4996
4997
4998
4999
5000
5001
5002
5003
5004
5005
5006
5007
5008
5009
5010
5011
5012
5013
5014
5015
5016
5017
5018
5019
5020
5021
5022
5023
5024
5025
5026
5027
5028
5029
5030
5031
5032
5033
5034
5035
5036
5037
5038
5039
5040
5041
5042
5043
5044
5045
5046
5047
5048
5049
5050
5051
5052
5053
5054
5055
5056
5057
5058
5059
5060
5061
5062
5063
5064
5065
5066
5067
5068
5069
5070
5071
5072
5073
5074
5075
5076
5077
5078
5079
5080
5081
5082
5083
5084
5085
5086
5087
5088
5089
5090
5091
5092
5093
5094
5095
5096
5097
5098
5099
5100
5101
5102
5103
5104
5105
5106
5107
5108
5109
5110
5111
5112
5113
5114
5115
5116
5117
5118
5119
5120
5121
5122
5123
5124
5125
5126
5127
5128
5129
5130
5131
5132
5133
5134
5135
5136
5137
5138
5139
5140
5141
5142
5143
5144
5145
5146
5147
5148
5149
5150
5151
5152
5153
5154
5155
5156
5157
5158
5159
5160
5161
5162
5163
5164
5165
5166
5167
5168
5169
5170
5171
5172
5173
5174
5175
5176
5177
5178
5179
5180
5181
5182
5183
5184
5185
5186
5187
5188
5189
5190
5191
5192
5193
5194
5195
5196
5197
5198
5199
5200
5201
5202
5203
5204
5205
5206
5207
5208
5209
5210
5211
5212
5213
5214
5215
5216
5217
5218
5219
5220
5221
5222
5223
5224
5225
5226
5227
5228
5229
5230
5231
5232
5233
5234
5235
5236
5237
5238
5239
5240
5241
5242
5243
5244
5245
5246
5247
5248
5249
5250
5251
5252
5253
5254
5255
5256
5257
5258
5259
5260
5261
5262
5263
5264
5265
5266
5267
5268
5269
5270
5271
5272
5273
5274
5275
5276
5277
5278
5279
5280
5281
5282
5283
5284
5285
5286
5287
5288
5289
5290
5291
5292
5293
5294
5295
5296
5297
5298
5299
5300
5301
5302
5303
5304
5305
5306
5307
5308
5309
5310
5311
5312
5313
5314
5315
5316
5317
5318
5319
5320
5321
5322
5323
5324
5325
5326
5327
5328
5329
5330
5331
5332
5333
5334
5335
5336
5337
5338
5339
5340
5341
5342
5343
5344
5345
5346
5347
5348
5349
5350
5351
5352
5353
5354
5355
5356
5357
5358
5359
5360
5361
5362
5363
5364
5365
5366
5367
5368
5369
5370
5371
5372
5373
5374
5375
5376
5377
5378
5379
5380
5381
5382
5383
5384
5385
5386
5387
5388
5389
5390
5391
5392
5393
5394
5395
5396
5397
5398
5399
5400
5401
5402
5403
5404
5405
5406
5407
5408
5409
5410
5411
5412
5413
5414
5415
5416
5417
5418
5419
5420
5421
5422
5423
5424
5425
5426
5427
5428
5429
5430
5431
5432
5433
5434
5435
5436
5437
5438
5439
5440
5441
5442
5443
5444
5445
5446
5447
5448
5449
5450
5451
5452
5453
5454
5455
5456
5457
5458
5459
5460
5461
5462
5463
5464
5465
5466
5467
5468
5469
5470
5471
5472
5473
5474
5475
5476
5477
5478
5479
5480
5481
5482
5483
5484
5485
5486
5487
5488
5489
5490
5491
5492
5493
5494
5495
5496
5497
5498
5499
5500
5501
5502
5503
5504
5505
5506
5507
5508
5509
5510
5511
5512
5513
5514
5515
5516
5517
5518
5519
5520
5521
5522
5523
5524
5525
5526
5527
5528
5529
5530
5531
5532
5533
5534
5535
5536
5537
5538
5539
5540
5541
5542
5543
5544
5545
5546
5547
5548
5549
5550
5551
5552
5553
5554
5555
5556
5557
5558
5559
5560
5561
5562
5563
5564
5565
5566
5567
5568
5569
5570
5571
5572
5573
5574
5575
5576
5577
5578
5579
5580
5581
5582
5583
5584
5585
5586
5587
5588
5589
5590
5591
5592
5593
5594
5595
5596
5597
5598
5599
5600
5601
5602
5603
5604
5605
5606
5607
5608
5609
5610
5611
5612
5613
5614
5615
5616
5617
5618
5619
5620
5621
5622
5623
5624
5625
5626
5627
5628
5629
5630
5631
5632
5633
5634
5635
5636
5637
5638
5639
5640
5641
5642
5643
5644
5645
5646
5647
5648
5649
5650
5651
5652
5653
5654
5655
5656
5657
5658
5659
5660
5661
5662
5663
5664
5665
5666
5667
5668
5669
5670
5671
5672
5673
5674
5675
5676
5677
5678
5679
5680
5681
5682
5683
5684
5685
5686
5687
5688
5689
5690
5691
5692
5693
5694
5695
5696
5697
5698
5699
5700
5701
5702
5703
5704
5705
5706
5707
5708
5709
5710
5711
5712
5713
5714
5715
5716
5717
5718
5719
5720
5721
5722
5723
5724
5725
5726
5727
5728
5729
5730
5731
5732
5733
5734
5735
5736
5737
5738
5739
5740
5741
5742
5743
5744
5745
5746
5747
5748
5749
5750
5751
5752
5753
5754
5755
5756
5757
5758
5759
5760
5761
5762
5763
5764
5765
5766
5767
5768
5769
5770
5771
5772
5773
5774
5775
5776
5777
5778
5779
5780
5781
5782
5783
5784
5785
5786
5787
5788
5789
5790
5791
5792
5793
5794
5795
5796
5797
5798
5799
5800
5801
5802
5803
5804
5805
5806
5807
5808
5809
5810
5811
5812
5813
5814
5815
5816
5817
5818
5819
5820
5821
5822
5823
5824
5825
5826
5827
5828
5829
5830
5831
5832
5833
5834
5835
5836
5837
5838
5839
5840
5841
5842
5843
5844
5845
5846
5847
5848
5849
5850
5851
5852
5853
5854
5855
5856
5857
5858
5859
5860
5861
5862
5863
5864
5865
5866
5867
5868
5869
5870
5871
5872
5873
5874
5875
5876
5877
5878
5879
5880
5881
5882
5883
5884
5885
5886
5887
5888
5889
5890
5891
5892
5893
5894
5895
5896
5897
5898
5899
5900
5901
5902
5903
5904
5905
5906
5907
5908
5909
5910
5911
5912
5913
5914
5915
5916
5917
5918
5919
5920
5921
5922
5923
5924
5925
5926
5927
5928
5929
5930
5931
5932
5933
5934
5935
5936
5937
5938
5939
5940
5941
5942
5943
5944
5945
5946
5947
5948
5949
5950
5951
5952
5953
5954
5955
5956
5957
5958
5959
5960
5961
5962
5963
5964
5965
5966
5967
5968
5969
5970
5971
5972
5973
5974
5975
5976
5977
5978
5979
5980
5981
5982
5983
5984
5985
5986
5987
5988
5989
5990
5991
5992
5993
5994
5995
5996
5997
5998
5999
6000
6001
6002
6003
6004
6005
6006
6007
6008
6009
6010
6011
6012
6013
6014
6015
6016
6017
6018
6019
6020
6021
6022
6023
6024
6025
6026
6027
6028
6029
6030
6031
6032
6033
6034
6035
6036
6037
6038
6039
6040
6041
6042
6043
6044
6045
6046
6047
6048
6049
6050
6051
6052
6053
6054
6055
6056
6057
6058
6059
6060
6061
6062
6063
6064
6065
6066
6067
6068
6069
6070
6071
6072
6073
6074
6075
6076
6077
6078
6079
6080
6081
6082
6083
6084
6085
6086
6087
6088
6089
6090
6091
6092
6093
6094
6095
6096
6097
6098
6099
6100
6101
6102
6103
6104
6105
6106
6107
6108
6109
6110
6111
6112
6113
6114
6115
6116
6117
6118
6119
6120
6121
6122
6123
6124
6125
6126
6127
6128
6129
6130
6131
6132
6133
6134
6135
6136
6137
6138
6139
6140
6141
6142
6143
6144
6145
6146
6147
6148
6149
6150
6151
6152
6153
6154
6155
6156
6157
6158
6159
6160
6161
6162
6163
6164
6165
6166
6167
6168
6169
6170
6171
6172
6173
6174
6175
6176
6177
6178
6179
6180
6181
6182
6183
6184
6185
6186
6187
6188
6189
6190
6191
6192
6193
6194
6195
6196
6197
6198
6199
6200
6201
6202
6203
6204
6205
6206
6207
6208
6209
6210
6211
6212
6213
6214
6215
6216
6217
6218
6219
6220
6221
6222
6223
6224
6225
6226
6227
6228
6229
6230
6231
6232
6233
6234
6235
6236
6237
6238
6239
6240
6241
6242
6243
6244
6245
6246
6247
6248
6249
6250
6251
6252
6253
6254
6255
6256
6257
6258
6259
6260
6261
6262
6263
6264
6265
6266
6267
6268
6269
6270
6271
6272
6273
6274
6275
6276
6277
6278
6279
6280
6281
6282
6283
6284
6285
6286
6287
6288
6289
6290
6291
6292
6293
6294
6295
6296
6297
6298
6299
6300
6301
6302
6303
6304
6305
6306
6307
6308
6309
6310
6311
6312
6313
6314
6315
6316
6317
6318
6319
6320
6321
6322
6323
6324
6325
6326
6327
6328
6329
6330
6331
6332
6333
6334
6335
6336
6337
6338
6339
6340
6341
6342
6343
6344
6345
6346
6347
6348
6349
6350
6351
6352
6353
6354
6355
6356
6357
6358
6359
6360
6361
6362
6363
6364
6365
6366
6367
6368
6369
6370
6371
6372
6373
6374
6375
6376
6377
6378
6379
6380
6381
6382
6383
6384
6385
6386
6387
6388
6389
6390
6391
6392
6393
6394
6395
6396
6397
6398
6399
6400
6401
6402
6403
6404
6405
6406
6407
6408
6409
6410
6411
6412
6413
6414
6415
6416
6417
6418
6419
6420
6421
6422
6423
6424
6425
6426
6427
6428
6429
6430
6431
6432
6433
6434
6435
6436
6437
6438
6439
6440
6441
6442
6443
6444
6445
6446
6447
6448
6449
6450
6451
6452
6453
6454
6455
6456
6457
6458
6459
6460
6461
6462
6463
6464
6465
6466
6467
6468
6469
6470
6471
6472
6473
6474
6475
6476
6477
6478
6479
6480
6481
6482
6483
6484
6485
6486
6487
6488
6489
6490
6491
6492
6493
6494
6495
6496
6497
6498
6499
6500
6501
6502
6503
6504
6505
6506
6507
6508
6509
6510
6511
6512
6513
6514
6515
6516
6517
6518
6519
6520
6521
6522
6523
6524
6525
6526
6527
6528
6529
6530
6531
6532
6533
6534
6535
6536
6537
6538
6539
6540
6541
6542
6543
6544
6545
6546
6547
6548
6549
6550
6551
6552
6553
6554
6555
6556
6557
6558
6559
6560
6561
6562
6563
6564
6565
6566
6567
6568
6569
6570
6571
6572
6573
6574
6575
6576
6577
6578
6579
6580
6581
6582
6583
6584
6585
6586
6587
6588
6589
6590
6591
6592
6593
6594
6595
6596
6597
6598
6599
6600
6601
6602
6603
6604
6605
6606
6607
6608
6609
6610
6611
6612
6613
6614
6615
6616
6617
6618
6619
6620
6621
6622
6623
6624
6625
6626
6627
6628
6629
6630
6631
6632
6633
6634
6635
6636
6637
6638
6639
6640
6641
6642
6643
6644
6645
6646
6647
6648
6649
6650
6651
6652
6653
6654
6655
6656
6657
6658
6659
6660
6661
6662
6663
6664
6665
6666
6667
6668
6669
6670
6671
6672
6673
6674
6675
6676
6677
6678
6679
6680
6681
6682
6683
6684
6685
6686
6687
6688
6689
6690
6691
6692
6693
6694
6695
6696
6697
6698
6699
6700
6701
6702
6703
6704
6705
6706
6707
6708
6709
6710
6711
6712
6713
6714
6715
6716
6717
6718
6719
6720
6721
6722
6723
6724
6725
6726
6727
6728
6729
6730
6731
6732
6733
6734
6735
6736
6737
6738
6739
6740
6741
6742
6743
6744
6745
6746
6747
6748
6749
6750
6751
6752
6753
6754
6755
6756
6757
6758
6759
6760
6761
6762
6763
6764
6765
6766
6767
6768
6769
6770
6771
6772
6773
6774
6775
6776
6777
6778
6779
6780
6781
6782
6783
6784
6785
6786
6787
6788
6789
6790
6791
6792
6793
6794
6795
6796
6797
6798
6799
6800
6801
6802
6803
6804
6805
6806
6807
6808
6809
6810
6811
6812
6813
6814
6815
6816
6817
6818
6819
6820
6821
6822
6823
6824
6825
6826
6827
6828
6829
6830
6831
6832
6833
6834
6835
6836
6837
6838
6839
6840
6841
6842
6843
6844
6845
6846
6847
6848
6849
6850
6851
6852
6853
6854
6855
6856
6857
6858
6859
6860
6861
6862
6863
6864
6865
6866
6867
6868
6869
6870
6871
6872
6873
6874
6875
6876
6877
6878
6879
6880
6881
6882
6883
6884
6885
6886
6887
6888
6889
6890
6891
6892
6893
6894
6895
6896
6897
6898
6899
6900
6901
6902
6903
6904
6905
6906
6907
6908
6909
6910
6911
6912
6913
6914
6915
6916
6917
6918
6919
6920
6921
6922
6923
6924
6925
6926
6927
6928
6929
6930
6931
6932
6933
6934
6935
6936
6937
6938
6939
6940
6941
6942
6943
6944
6945
6946
6947
6948
6949
6950
6951
6952
6953
6954
6955
6956
6957
6958
6959
6960
6961
6962
6963
6964
6965
6966
6967
6968
6969
6970
6971
6972
6973
6974
6975
6976
6977
6978
6979
6980
6981
6982
6983
6984
6985
6986
6987
6988
6989
6990
6991
6992
6993
6994
6995
6996
6997
6998
6999
7000
7001
7002
7003
7004
7005
7006
7007
7008
7009
7010
7011
7012
7013
7014
7015
7016
7017
7018
7019
7020
7021
7022
7023
7024
7025
7026
7027
7028
7029
7030
7031
7032
7033
7034
7035
7036
7037
7038
7039
7040
7041
7042
7043
7044
7045
7046
7047
7048
7049
7050
7051
7052
7053
7054
7055
7056
7057
7058
7059
7060
7061
7062
7063
7064
7065
7066
7067
7068
7069
7070
7071
7072
7073
7074
7075
7076
7077
7078
7079
7080
7081
7082
7083
7084
7085
7086
7087
7088
7089
7090
7091
7092
7093
7094
7095
7096
7097
7098
7099
7100
7101
7102
7103
7104
7105
7106
7107
7108
7109
7110
7111
7112
7113
7114
7115
7116
7117
7118
7119
7120
7121
7122
7123
7124
7125
7126
7127
7128
7129
7130
7131
7132
7133
7134
7135
7136
7137
7138
7139
7140
7141
7142
7143
7144
7145
7146
7147
7148
7149
7150
7151
7152
7153
7154
7155
7156
7157
7158
7159
7160
7161
7162
7163
7164
7165
7166
7167
7168
7169
7170
7171
7172
7173
7174
7175
7176
7177
7178
7179
7180
7181
7182
7183
7184
7185
7186
7187
7188
7189
7190
7191
7192
7193
7194
7195
7196
7197
7198
7199
7200
7201
7202
7203
7204
7205
7206
7207
7208
7209
7210
7211
7212
7213
7214
7215
7216
7217
7218
7219
7220
7221
7222
7223
7224
7225
7226
7227
7228
7229
7230
7231
7232
7233
7234
7235
7236
7237
7238
7239
7240
7241
7242
7243
7244
7245
7246
7247
7248
7249
7250
7251
7252
7253
7254
7255
7256
7257
7258
7259
7260
7261
7262
7263
7264
7265
7266
7267
7268
7269
7270
7271
7272
7273
7274
7275
7276
7277
7278
7279
7280
7281
7282
7283
7284
7285
7286
7287
7288
7289
7290
7291
7292
7293
7294
7295
7296
7297
7298
7299
7300
7301
7302
7303
7304
7305
7306
7307
7308
7309
7310
7311
7312
7313
7314
7315
7316
7317
7318
7319
7320
7321
7322
7323
7324
7325
7326
7327
7328
7329
7330
7331
7332
7333
7334
7335
7336
7337
7338
7339
7340
7341
7342
7343
7344
7345
7346
7347
7348
7349
7350
7351
7352
7353
7354
7355
7356
7357
7358
7359
7360
7361
7362
7363
7364
7365
7366
7367
7368
7369
7370
7371
7372
7373
7374
7375
7376
7377
7378
7379
7380
7381
7382
7383
7384
7385
7386
7387
7388
7389
7390
7391
7392
7393
7394
7395
7396
7397
7398
7399
7400
7401
7402
7403
7404
7405
7406
7407
7408
7409
7410
7411
7412
7413
7414
7415
7416
7417
7418
7419
7420
7421
7422
7423
#######################################################################################################################
#
#   F I C H I E R   D E S   A F F I X E S
#   POUR LE FRANÇAIS CLASSIQUE & LA RÉFORME ORTHOGRAPHIQUE DE 1990
#   P A R   O L i V i E R   R.  <https://grammalecte.net>
#
#######################################################################################################################

# Ne pas utiliser ce fichier tel quel dans LibreOffice ou Firefox.
# Ce document sert à générer les fichiers d'affixes pour les dictionnaires «Classique», «Réforme 1990» et «Toutes variantes».

SET UTF-8

WORDCHARS -’'1234567890.

#######################################################################################################################
# MÉCANISMES DE SUGGESTION
#######################################################################################################################

# Essaye un des caractères suivants
TRY esntiarulodcpmévqfgbhàxèjyêMILzACçôîPâùJFSûBVœRDGNETHXkïOwKWYUëQÉZŒüãÎáöóÈíæÅñäśńÿ

# Ne pas scinder les mots lors de la suggestion
#NOSPLITSUGS

# Caractères affiliés
MAP 25
MAP aàâäAÀÂÄ
MAP eéèêëEÉÈÊË
MAP iîïyIÎÏY
MAP oôöOÔÖ
MAP uùûüUÙÛÜ
MAP cçCÇ
MAP bB
MAP dD
MAP fF
MAP gG
MAP hH
MAP jJ
MAP kK
MAP lL
MAP mM
MAP nN
MAP pP
MAP qQ
MAP rR
MAP sS
MAP tT
MAP vV
MAP wW
MAP xX
MAP zZ

# Remplacements envisagés & barbarismes
REP 110
REP a â
REP â a
REP e é
REP é e
REP e ê
REP ê e
REP e è
REP è e
REP i î
REP î i
REP o ô
REP ô o
REP u û
REP û u
REP A Â
REP Â A
REP E É
REP É E
REP E Ê
REP Ê E
REP E È
REP È E
REP I Î
REP Î I
REP O Ô
REP Ô O
REP U Û
REP Û U
REP ^Ca$ Ça
REP ^l l'
REP ^d d'
REP ^n n'
REP ^s s'
REP ^j j'
REP ^m m'
REP ^t t'
REP ^c c'
REP f ph
REP ph f
REP c qu
REP qu c
REP k qu
REP qu k
REP x ct
REP ct x
REP bb b
REP b bb
REP cc c
REP c cc
REP ff f
REP f ff
REP ll l
REP l ll
REP mm m
REP m mm
REP nn n
REP n nn
REP pp p
REP p pp
REP rr r
REP r rr
REP ss s
REP s ss
REP ss c
REP c ss
REP ss ç
REP ç ss
REP tt t
REP t tt
REP œ oe
REP oe œ
REP æ ae
REP ae æ
REP ai é
REP é ai
REP ai è
REP è ai
REP ai ê
REP ê ai
REP ei é
REP é ei
REP ei è
REP è ei
REP ei ê
REP ê ei
REP o au
REP au o
REP o eau
REP eau o
REP ett èt
REP èt ett
REP ell èl
REP èl ell
REP t th
REP th t
REP ième$ e
REP ème$ e
REP è$ e
REP mn$ min
REP ogue$ ogiste
REP ogiste$ ogue
REP disez$ dites
REP fesez$ faites
REP faisez$ faites
REP puit puits
REP sanctionnable punissable
REP questionnable discutable
REP antitartre détartrant
REP email courriel
REP construirent construisirent


# Phonétique
#PHONE 69
#PHONE AN(DT)$                   @
#PHONE AILL                      AY
#PHONE AIS$                      E
#PHONE AIT$                      E
#PHONE AI                        E
#PHONE A                         A
#PHONE BB-                       _
#PHONE B                         B
#PHONE CH                        C
#PHONE CQ                        K
#PHONE C(CT)                     KS
#PHONE C(AOU)-                   K
#PHONE C(EI)-                    S
#PHONE C                         K
#PHONE DD-                       _
#PHONE D                         D
#PHONE EE-                       _
#PHONE EN(DT)                    @
#PHONE EMM                       @M
#PHONE EILL                      EY
#PHONE EI                        E
#PHONE EU                        2
#PHONE ER$                       E
#PHONE ET$                       E
#PHONE E                         E
#PHONE FF-                       _
#PHONE F                         F
#PHONE G(EI)-                    J
#PHONE G(AOU)-                   G
#PHONE GG-                       _
#PHONE G                         G
#PHONE H                         _
#PHONE IN(CDFGJKLPQRSTVWXZ)-     1
#PHONE IM(BP)-                   1
#PHONE I                         I
#PHONE J                         J
#PHONE K                         K
#PHONE LL-                       _
#PHONE L                         L
#PHONE MM-                       _
#PHONE M                         M
#PHONE NN-                       _
#PHONE N                         N
#PHONE ON(CDFGHJKLMPQRSTVWXZ)-   0
#PHONE ON(BP)-                   0
#PHONE OI                        OA
#PHONE O                         O
#PHONE PP-                       _
#PHONE P                         P
#PHONE QU                        K
#PHONE Q                         K
#PHONE RR-                       _
#PHONE R                         R
#PHONE SH                        C
#PHONE SS                        S
#PHONE S^                        S
#PHONE S(AEIOUY)-                Z
#PHONE S                         S
#PHONE TT                        T
#PHONE T                         T
#PHONE UN$                       1
#PHONE UN                        *N
#PHONE U                         U
#PHONE V                         V
#PHONE W                         V
#PHONE X                         KS
#PHONE Y(AIEOU)-                 Y
#PHONE Y                         I
#PHONE Z                         Z

#PHONE AH(AEIOUY)-^         *H
#PHONE AR(AEIOUY)-^         *R
#PHONE A(HR)^               *
#PHONE A^                   *
#PHONE AH(AEIOUY)-          H
#PHONE AR(AEIOUY)-          R
#PHONE A(HR)                _
#PHONE BB-                  _
#PHONE B                    B
#PHONE CQ-                  _
#PHONE CIA                  X
#PHONE CH                   X
#PHONE C(EIY)-              S
#PHONE CK                   K
#PHONE COUGH^               KF
#PHONE CC<                  C
#PHONE C                    K
#PHONE DG(EIY)              K
#PHONE DD-                  _
#PHONE D                    T
#PHONE EH(AEIOUY)-^         *H
#PHONE ER(AEIOUY)-^         *R
#PHONE E(HR)^               *
#PHONE ENOUGH^$             *NF
#PHONE E^                   *
#PHONE EH(AEIOUY)-          H
#PHONE ER(AEIOUY)-          R
#PHONE E(HR)                _
#PHONE FF-                  _
#PHONE F                    F
#PHONE GN^                  N
#PHONE GN$                  N
#PHONE GNS$                 NS
#PHONE GNED$                N
#PHONE GH(AEIOUY)-          K
#PHONE GH                   _
#PHONE GG9                  K
#PHONE G                    K
#PHONE H                    H
#PHONE IH(AEIOUY)-^         *H
#PHONE IR(AEIOUY)-^         *R
#PHONE I(HR)^               *
#PHONE I^                   *
#PHONE ING6                 N
#PHONE IH(AEIOUY)-          H
#PHONE IR(AEIOUY)-          R
#PHONE I(HR)                _
#PHONE J                    K
#PHONE KN^                  N
#PHONE KK-                  _
#PHONE K                    K
#PHONE LAUGH^               LF
#PHONE LL-                  _
#PHONE L                    L
#PHONE MB$                  M
#PHONE MM                   M
#PHONE M                    M
#PHONE NN-                  _
#PHONE N                    N
#PHONE OH(AEIOUY)-^         *H
#PHONE OR(AEIOUY)-^         *R
#PHONE O(HR)^               *
#PHONE O^                   *
#PHONE OH(AEIOUY)-          H
#PHONE OR(AEIOUY)-          R
#PHONE O(HR)                _
#PHONE PH                   F
#PHONE PN^                  N
#PHONE PP-                  _
#PHONE P                    P
#PHONE Q                    K
#PHONE RH^                  R
#PHONE ROUGH^               RF
#PHONE RR-                  _
#PHONE R                    R
#PHONE SCH(EOU)-            SK
#PHONE SC(IEY)-             S
#PHONE SH                   X
#PHONE SI(AO)-              X
#PHONE SS-                  _
#PHONE S                    S
#PHONE TI(AO)-              X
#PHONE TH                   @
#PHONE TCH--                _
#PHONE TOUGH^               TF
#PHONE TT-                  _
#PHONE T                    T
#PHONE UH(AEIOUY)-^         *H
#PHONE UR(AEIOUY)-^         *R
#PHONE U(HR)^               *
#PHONE U^                   *
#PHONE UH(AEIOUY)-          H
#PHONE UR(AEIOUY)-          R
#PHONE U(HR)                _
#PHONE V^                   W
#PHONE V                    F
#PHONE WR^                  R
#PHONE WH^                  W
#PHONE W(AEIOU)-            W
#PHONE X^                   S
#PHONE X                    KS
#PHONE Y(AEIOU)-            Y
#PHONE ZZ-                  _
#PHONE Z                    S

# proximité des touches du clavier (AZERTY)
KEY azertyuiop|qsdfghjklmù|wxcvbn|aéz|yèu|iço|oàp|aqz|zse|edr|rft|tgy|yhu|uji|iko|olpm|qws|sxd|dcf|fvg|gbh|hnj

# Astuce de Hunspell pour contourner la non-normalisation de l’unicode dans OOo
# http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=75769
# La première colonne dresse une liste de caractères écrits avec des diacritiques combinants :
# http://www.unicode.org/charts/    U0300 +
# La seconde colonne établit l’équivalent en Latin-1 étendu :
# Hunspell fait la modification pour vérifier l’orthographe. (Peut-être pas utile pour Mozilla)
# Apostrophes: U+2019, U+02BC
ICONV 42
ICONV ’ '
ICONV ʼ '
ICONV ffi ffi
ICONV ffl ffl
ICONV ff ff
ICONV ſt ft
ICONV fi fi
ICONV fl fl
ICONV st st
ICONV ſ s
ICONV à à
ICONV â â
ICONV ä ä
ICONV é é
ICONV è è
ICONV ê ê
ICONV ë ë
ICONV î î
ICONV ï ï
ICONV ô ô
ICONV ö ö
ICONV ù ù
ICONV û û
ICONV ü ü
ICONV ÿ ÿ
ICONV ç ç
ICONV À À
ICONV Â Â
ICONV Ä Ä
ICONV É É
ICONV È È
ICONV Ê Ê
ICONV Ë Ë
ICONV Î Î
ICONV Ï Ï
ICONV Ô Ô
ICONV Ö Ö
ICONV Ù Ù
ICONV Û Û
ICONV Ü Ü
ICONV Ÿ Ÿ
ICONV Ç Ç

# suggestions avec l’apostrophe typographique
OCONV 1
OCONV ' ’


#######################################################################################################################
# LES AFFIXES
#######################################################################################################################

# Codage des drapeaux sur 2 caractères
# Caractères ASCII seulement!!
FLAG long

# permet la création d’inflexions différentes du lemme (être, avoir, aller)
FULLSTRIP

# lemmes virtuels
NEEDAFFIX ()

# mots proscrits
FORBIDDENWORD {}

# flexions circulaires imposées
CIRCUMFIX **

# pas de changement de casse
KEEPCASE ||

# ne sera pas suggéré
NOSUGGEST --


# MOTS COMPOSÉS -------------------------------------------------------------------------------------------------------

# séparateur
BREAK 7
BREAK -
BREAK .
BREAK ·
BREAK ^‘
BREAK ^'
BREAK '$
BREAK ’$
#BREAK '
#BREAK ’

# taille minimale d'un élément (un, et)
#COMPOUNDMIN 2

# drapeau des mots composés
#COMPOUNDFLAG ==


# END ENTÊTE (ne pas modifier cette ligne!!!)
#######################################################################################################################



#######################################################################################################################
# PRÉFIXES ET SUFFIXES : RÈGLES DE FLEXIONS
#######################################################################################################################

#######################################################################################################################
# NOMS, ADJECTIFS, ADVERBES, ETC. SAUF LES VERBES
# Les drapeaux commencent par une majuscule.
#######################################################################################################################

# élisions des articles, pronoms et conjonctions ######################################################################

# CONTOURNEMENT DU BUG (WORKAROUND):
# http://sourceforge.net/tracker/?func=detail&aid=3471331&group_id=143754&atid=756395

# élisions de 'de', 'le' & 'la'  avant([aàâeèéêiîoôuyhœæAÀÂEÈÉÊIÎOÔUYHŒÆ])
PFX L' Y 34
PFX L'   0          l'                  .                                       dp:le|la+
PFX L'   a          l'A                 a                                       dp:le|la+
PFX L'   à          l'À                 à                                       dp:le|la+
PFX L'   â          l'Â                 â                                       dp:le|la+
PFX L'   e          l'E                 e                                       dp:le|la+
PFX L'   é          l'É                 é                                       dp:le|la+
PFX L'   è          l'È                 è                                       dp:le|la+
PFX L'   ê          l'Ê                 ê                                       dp:le|la+
PFX L'   i          l'I                 i                                       dp:le|la+
PFX L'   î          l'Î                 î                                       dp:le|la+
PFX L'   o          l'O                 o                                       dp:le|la+
PFX L'   ô          l'Ô                 ô                                       dp:le|la+
PFX L'   u          l'U                 u                                       dp:le|la+
PFX L'   y          l'Y                 y                                       dp:le|la+
PFX L'   h          l'H                 h                                       dp:le|la+
PFX L'   œ          l'Œ                 œ                                       dp:le|la+
PFX L'   æ          l'Æ                 æ                                       dp:le|la+
PFX L'   0          L'                  .                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   a          L'A                 a                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   à          L'À                 à                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   â          L'Â                 â                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   e          L'E                 e                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   é          L'É                 é                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   è          L'È                 è                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   ê          L'Ê                 ê                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   i          L'I                 i                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   î          L'Î                 î                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   o          L'O                 o                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   ô          L'Ô                 ô                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   u          L'U                 u                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   y          L'Y                 y                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   h          L'H                 h                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   œ          L'Œ                 œ                                       dp:le|la+ # WORKAROUND
PFX L'   æ          L'Æ                 æ                                       dp:le|la+ # WORKAROUND

PFX D' Y 17
PFX D'   0          d'                  .                                       dp:de+
PFX D'   a          d'A                 a                                       dp:de+
PFX D'   à          d'À                 à                                       dp:de+
PFX D'   â          d'Â                 â                                       dp:de+
PFX D'   e          d'E                 e                                       dp:de+
PFX D'   é          d'É                 é                                       dp:de+
PFX D'   è          d'È                 è                                       dp:de+
PFX D'   ê          d'Ê                 ê                                       dp:de+
PFX D'   i          d'I                 i                                       dp:de+
PFX D'   î          d'Î                 î                                       dp:de+
PFX D'   o          d'O                 o                                       dp:de+
PFX D'   ô          d'Ô                 ô                                       dp:de+
PFX D'   u          d'U                 u                                       dp:de+
PFX D'   y          d'Y                 y                                       dp:de+
PFX D'   h          d'H                 h                                       dp:de+
PFX D'   œ          d'Œ                 œ                                       dp:de+
PFX D'   æ          d'Æ                 æ                                       dp:de+
PFX D'   0          D'                  .                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   a          D'A                 a                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   à          D'À                 à                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   â          D'Â                 â                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   e          D'E                 e                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   é          D'É                 é                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   è          D'È                 è                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   ê          D'Ê                 ê                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   i          D'I                 i                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   î          D'Î                 î                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   o          D'O                 o                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   ô          D'Ô                 ô                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   u          D'U                 u                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   y          D'Y                 y                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   h          D'H                 h                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   œ          D'Œ                 œ                                       dp:de+ # WORKAROUND
PFX D'   æ          D'Æ                 æ                                       dp:de+ # WORKAROUND

# élisions de que, quoique, puisque, lorsque
PFX Q' Y 34
PFX Q'   0          qu'                 .                                       dp:que+
PFX Q'   a          qu'A                a                                       dp:que+
PFX Q'   à          qu'À                à                                       dp:que+
PFX Q'   â          qu'Â                â                                       dp:que+
PFX Q'   e          qu'E                e                                       dp:que+
PFX Q'   é          qu'É                é                                       dp:que+
PFX Q'   è          qu'È                è                                       dp:que+
PFX Q'   ê          qu'Ê                ê                                       dp:que+
PFX Q'   i          qu'I                i                                       dp:que+
PFX Q'   î          qu'Î                î                                       dp:que+
PFX Q'   o          qu'O                o                                       dp:que+
PFX Q'   ô          qu'Ô                ô                                       dp:que+
PFX Q'   u          qu'U                u                                       dp:que+
PFX Q'   y          qu'Y                y                                       dp:que+
PFX Q'   h          qu'H                h                                       dp:que+
PFX Q'   œ          qu'Œ                œ                                       dp:que+
PFX Q'   æ          qu'Æ                æ                                       dp:que+
PFX Q'   0          Qu'                 .                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   a          Qu'A                a                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   à          Qu'À                à                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   â          Qu'Â                â                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   e          Qu'E                e                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   é          Qu'É                é                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   è          Qu'È                è                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   ê          Qu'Ê                ê                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   i          Qu'I                i                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   î          Qu'Î                î                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   o          Qu'O                o                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   ô          Qu'Ô                ô                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   u          Qu'U                u                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   y          Qu'Y                y                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   h          Qu'H                h                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   œ          Qu'Œ                œ                                       dp:que+ # WORKAROUND
PFX Q'   æ          Qu'Æ                æ                                       dp:que+ # WORKAROUND

PFX Q* Y 6
PFX Q*   0          quoiqu'             .                                       dp:quoique+
PFX Q*   0          puisqu'             .                                       dp:puisque+
PFX Q*   0          lorsqu'             .                                       dp:lorsque+
PFX Q*   0          Quoiqu'             .                                       dp:quoique+ # WORKAROUND
PFX Q*   0          Puisqu'             .                                       dp:puisque+ # WORKAROUND
PFX Q*   0          Lorsqu'             .                                       dp:lorsque+ # WORKAROUND

# élision de jusque
PFX Qj Y 1
PFX Qj   0          jusqu'              .                                       dp:jusque+

# élision de si
PFX Si Y 1
PFX Si   0          s'                  i[le]                                   dp:si+

# les pluriels ########################################################################################################

# pluriels simples ----------------------------------------------------------------------------------------------------

# pluriels en -s
SFX S. Y 2
SFX S.   0          0/L'D'Q'            [^sxz]              is:sg
SFX S.   0          s/D'Q'              [^sxz]              is:pl

# pluriel neutre, pas de champ morphologique
SFX S= Y 1
SFX S=   0          s/L'D'Q'            [^sxz]

# pluriels en -x
SFX X. Y 4
SFX X.   0          0/L'D'Q'            [ul]                is:sg
SFX X.   0          x/D'Q'              [aeoœ]u             is:pl
SFX X.   l          ux/D'Q'             al                  is:pl
SFX X.   il         ux/D'Q'             ail                 is:pl

# pluriels anglais
SFX A. Y 11
SFX A.   0          0/L'D'Q'            [^sxz]              is:sg
SFX A.   0          0/L'D'Q'            [sxz]               is:inv
SFX A.   0          s/D'Q'              [^sxz]              is:pl
SFX A.   an         en/D'Q'             an                  is:pl           di:C
SFX A.   f          ves/D'Q'            f                   is:pl           di:C
SFX A.   h          hes/D'Q'            h                   is:pl           di:C
SFX A.   s          ses/D'Q'            s                   is:pl           di:C
SFX A.   x          xes/D'Q'            x                   is:pl           di:C
SFX A.   y          ies/D'Q'            y                   is:pl           di:C
SFX A.   zz         zzes/D'Q'           zz                  is:pl           di:C
SFX A.   z          zzes/D'Q'           [^z]z               is:pl           di:C

# pluriels latins/italiens
SFX I. Y 9
SFX I.   0          0/L'D'Q'            [^sxz]              is:sg
SFX I.   0          0/L'D'Q'            [sxz]               is:inv
SFX I.   0          s/D'Q'              [^sxz]              is:pl
SFX I.   a          e/D'Q'              a                   is:pl           di:C
SFX I.   e          i/D'Q'              e                   is:pl           di:C
SFX I.   en         ina/D'Q'            en                  is:pl           di:C
SFX I.   o          i/D'Q'              o                   is:pl           di:C
SFX I.   um         a/D'Q'              um                  is:pl           di:C
SFX I.   us         i/D'Q'              us                  is:pl           di:C

# graphies féminines, pluriels en -s (sans doublement de consonnes)
SFX F. Y 31
SFX F.   0          0/L'D'Q'            [^sxz]              is:mas is:sg
SFX F.   0          s/D'Q'              [^sxz]              is:mas is:pl
SFX F.   0          0/L'D'Q'            [sxz]               is:mas is:inv
SFX F.   0          e/L'D'Q'            [éiïudhlsz]         is:fem is:sg
SFX F.   0          es/D'Q'             [éiïudhlsz]         is:fem is:pl
SFX F.   0          e/L'D'Q'            [^e][knrt]          is:fem is:sg
SFX F.   0          es/D'Q'             [^e][knrt]          is:fem is:pl
SFX F.   ec         èche/L'D'Q'         sec                 is:fem is:sg
SFX F.   ec         èches/D'Q'          sec                 is:fem is:pl
SFX F.   ef         ève/L'D'Q'          ef                  is:fem is:sg
SFX F.   ef         èves/D'Q'           ef                  is:fem is:pl
SFX F.   f          ve/L'D'Q'           [iïu]f              is:fem is:sg
SFX F.   f          ves/D'Q'            [iïu]f              is:fem is:pl
SFX F.   0          e/L'D'Q'            of                  is:fem is:sg
SFX F.   0          es/D'Q'             of                  is:fem is:pl
SFX F.   ek         èke/L'D'Q'          ek                  is:fem is:sg
SFX F.   ek         èkes/D'Q'           ek                  is:fem is:pl
SFX F.   en         ène/L'D'Q'          en                  is:fem is:sg
SFX F.   en         ènes/D'Q'           en                  is:fem is:pl
SFX F.   er         ère/L'D'Q'          er                  is:fem is:sg
SFX F.   er         ères/D'Q'           er                  is:fem is:pl
SFX F.   et         ète/L'D'Q'          et                  is:fem is:sg
SFX F.   et         ètes/D'Q'           et                  is:fem is:pl
SFX F.   c          que/L'D'Q'          [iru]c              is:fem is:sg
SFX F.   c          ques/D'Q'           [iru]c              is:fem is:pl
SFX F.   0          que/L'D'Q'          grec                is:fem is:sg
SFX F.   0          ques/D'Q'           grec                is:fem is:pl
SFX F.   0          he/L'D'Q'           blanc               is:fem is:sg
SFX F.   0          hes/D'Q'            blanc               is:fem is:pl
SFX F.   0          ue/L'D'Q'           long                is:fem is:sg
SFX F.   0          ues/D'Q'            long                is:fem is:pl

# -eur, -euse
SFX Fs Y 4
SFX Fs   0          0/L'D'Q'            eur                 is:mas is:sg
SFX Fs   0          s/D'Q'              eur                 is:mas is:pl
SFX Fs   r          se/L'D'Q'           eur                 is:fem is:sg
SFX Fs   r          ses/D'Q'            eur                 is:fem is:pl

# -eur, -rice
SFX Fc Y 4
SFX Fc   0          0/L'D'Q'            [td]eur             is:mas is:sg
SFX Fc   0          s/D'Q'              [td]eur             is:mas is:pl
SFX Fc   eur        rice/L'D'Q'         [td]eur             is:fem is:sg
SFX Fc   eur        rices/D'Q'          [td]eur             is:fem is:pl

# -eur, -eresse
SFX Fe Y 4
SFX Fe   0          0/L'D'Q'            eur                 is:mas is:sg
SFX Fe   0          s/D'Q'              eur                 is:mas is:pl
SFX Fe   eur        eresse/L'D'Q'       eur                 is:fem is:sg
SFX Fe   eur        eresses/D'Q'        eur                 is:fem is:pl

# -euse
SFX Gs Y 2
SFX Gs   r          se/L'D'Q'           eur                 is:fem is:sg
SFX Gs   r          ses/D'Q'            eur                 is:fem is:pl

# -rice
SFX Gc Y 2
SFX Gc   eur        rice/L'D'Q'         [td]eur             is:fem is:sg
SFX Gc   eur        rices/D'Q'          [td]eur             is:fem is:pl

# -eresse
SFX Ge Y 2
SFX Ge   eur        eresse/L'D'Q'       eur                 is:fem is:sg
SFX Ge   eur        eresses/D'Q'        eur                 is:fem is:pl

# -oresse
SFX Go Y 2
SFX Go   eur        oresse/L'D'Q'       teur                is:fem is:sg
SFX Go   eur        oresses/D'Q'        teur                is:fem is:pl

# féminin avec doublement de consonnes, pluriels en -s (cheffe, mortelle, conne, défenderesse)  (F+, F;)
SFX F+ Y 19
SFX F+   0          0/L'D'Q'            [^sxz]              is:mas is:sg
SFX F+   0          s/D'Q'              [^sxz]              is:mas is:pl
SFX F+   0          0/L'D'Q'            [sxz]               is:mas is:inv
SFX F+   0          sse/L'D'Q'          e                   is:fem is:sg
SFX F+   0          sses/D'Q'           e                   is:fem is:pl
SFX F+   0          fe/L'D'Q'           f                   is:fem is:sg
SFX F+   0          fes/D'Q'            f                   is:fem is:pl
SFX F+   0          le/L'D'Q'           l                   is:fem is:sg
SFX F+   0          les/D'Q'            l                   is:fem is:pl
SFX F+   0          ne/L'D'Q'           n                   is:fem is:sg
SFX F+   0          nes/D'Q'            n                   is:fem is:pl
SFX F+   0          se/L'D'Q'           s                   is:fem is:sg
SFX F+   0          ses/D'Q'            s                   is:fem is:pl
SFX F+   0          te/L'D'Q'           t                   is:fem is:sg
SFX F+   0          tes/D'Q'            t                   is:fem is:pl
SFX F+   u          l/L'D'Q'            [mf]ou              is:mas is:sg
SFX F+   u          ls/D'Q'             [mf]ou              is:mas is:pl
SFX F+   u          lle/L'D'Q'          [mf]ou              is:fem is:sg
SFX F+   u          lles/D'Q'           [mf]ou              is:fem is:pl

# graphies féminines (exceptions), pluriels en -s
SFX Fx Y 25
SFX Fx   0          0/L'D'Q'            foufou              is:mas is:sg
SFX Fx   0          s/D'Q'              foufou              is:mas is:pl
SFX Fx   ufou       folle/L'D'Q'        foufou              is:fem is:sg
SFX Fx   ufou       folles/D'Q'         foufou              is:fem is:pl
SFX Fx   0          0/L'D'Q'            frais               is:mas is:inv
SFX Fx   is         îche/L'D'Q'         frais               is:fem is:sg        di:M
SFX Fx   is         îches/D'Q'          frais               is:fem is:pl        di:M
SFX Fx   is         iche/L'D'Q'         frais               is:fem is:sg        di:R
SFX Fx   is         iches/D'Q'          frais               is:fem is:pl        di:R
SFX Fx   0          0/L'D'Q'            pignouf             is:mas is:sg
SFX Fx   0          s/D'Q'              pignouf             is:mas is:pl
SFX Fx   0          e/L'D'Q'            pignouf             is:fem is:sg
SFX Fx   0          es/D'Q'             pignouf             is:fem is:pl
SFX Fx   0          0/L'D'Q'            in                  is:mas is:sg
SFX Fx   0          s/D'Q'              in                  is:mas is:pl
SFX Fx   in         igne/L'D'Q'         in                  is:fem is:sg
SFX Fx   in         ignes/D'Q'          in                  is:fem is:pl
SFX Fx   0          e/L'D'Q'            malin               is:fem is:sg
SFX Fx   0          es/D'Q'             malin               is:fem is:pl
SFX Fx   0          0/L'D'Q'            gu                  is:mas is:sg
SFX Fx   0          s/D'Q'              gu                  is:mas is:pl
SFX Fx   0          ë/L'D'Q'            gu                  is:fem is:sg        di:M
SFX Fx   0          ës/D'Q'             gu                  is:fem is:pl        di:M
SFX Fx   u          üe/L'D'Q'           gu                  is:fem is:sg        di:R
SFX Fx   u          ües/D'Q'            gu                  is:fem is:pl        di:R

# mots à formes féminines et pluriels masculins en -x
SFX W. Y 10
SFX W.   0          0/L'D'Q'            [lu]                is:mas is:sg
SFX W.   l          ux/D'Q'             al                  is:mas is:pl
SFX W.   l          le/L'D'Q'           al                  is:fem is:sg
SFX W.   l          les/D'Q'            al                  is:fem is:pl
SFX W.   0          x/D'Q'              eau                 is:mas is:pl
SFX W.   au         lle/L'D'Q'          eau                 is:fem is:sg
SFX W.   au         lles/D'Q'           eau                 is:fem is:pl
SFX W.   0          0/L'D'Q'            ux                  is:mas is:inv
SFX W.   x          se/L'D'Q'           ux                  is:fem is:sg
SFX W.   x          ses/D'Q'            ux                  is:fem is:pl

# mots à formes féminines et pluriels masculins en -x (exceptions)
# doux / roux / faux / vieux / beau / nouveau
SFX Wx Y 16
SFX Wx   0          0/L'D'Q'            ux                  is:mas is:inv
SFX Wx   x          sse/L'D'Q'          faux                is:fem is:sg
SFX Wx   x          sses/D'Q'           faux                is:fem is:pl
SFX Wx   x          ce/L'D'Q'           doux                is:fem is:sg
SFX Wx   x          ces/D'Q'            doux                is:fem is:pl
SFX Wx   x          sse/L'D'Q'          roux                is:fem is:sg
SFX Wx   x          sses/D'Q'           roux                is:fem is:pl
SFX Wx   eux        eil/L'D'Q'          vieux               is:mas is:sg
SFX Wx   eux        eille/L'D'Q'        vieux               is:fem is:sg
SFX Wx   eux        eilles/D'Q'         vieux               is:fem is:pl
SFX Wx   0          0/L'D'Q'            eau                 is:mas is:sg
SFX Wx   0          x/D'Q'              eau                 is:mas is:pl
SFX Wx   au         l/L'D'Q'            eau                 is:mas is:sg
SFX Wx   au         ls/D'Q'             eau                 is:mas is:pl    lx:rare
SFX Wx   au         lle/L'D'Q'          eau                 is:fem is:sg
SFX Wx   au         lles/D'Q'           eau                 is:fem is:pl


# Cas particuliers : les unités de mesure -----------------------------------------------------------------------------

PFX Um Y 30
PFX Um   0          0/S.                .
PFX Um   0          l'                  [aàâeèéêiîoôuyœæ]   dp:le|la+
PFX Um   0          d'/S.()             [aàâeèéêiîoôuyœæ]   dp:de+
PFX Um   0          yotta/S.()          .
PFX Um   0          zetta/S.()          .
PFX Um   0          exa/S.()            .
PFX Um   0          l'exa               .                   dp:le|la+
PFX Um   0          d'exa/S.()          .                   dp:de+
PFX Um   0          peta/S.()           .                                   di:M
PFX Um   0          péta/S.()           .                                   di:R
PFX Um   0          téra/S.()           .
PFX Um   0          giga/S.()           .
PFX Um   0          méga/S.()           .
PFX Um   0          kilo/S.()           .
PFX Um   0          hecto/S.()          .
PFX Um   0          l'hecto             .                   dp:le|la+
PFX Um   0          d'hecto/S.()        .                   dp:de+
PFX Um   0          déca/S.()           .
PFX Um   0          déci/S.()           .
PFX Um   0          centi/S.()          .
PFX Um   0          milli/S.()          .
PFX Um   0          micro/S.()          .
PFX Um   0          nano/S.()           .
PFX Um   0          pico/S.()           .
PFX Um   0          femto/S.()          .
PFX Um   0          atto/S.()           .
PFX Um   0          l'atto              .                   dp:le|la+
PFX Um   0          d'atto/S.()         .                   dp:de+
PFX Um   0          zepto/S.()          .
PFX Um   0          yocto/S.()          .

PFX Ui Y 30
PFX Ui   0          0                   .
PFX Ui   0          l'                  [aàâeèéêiîoôuyœæ]   dp:le|la+
PFX Ui   0          d'                  [aàâeèéêiîoôuyœæ]   dp:de+
PFX Ui   0          yotta               .
PFX Ui   0          zetta               .
PFX Ui   0          exa                 .
PFX Ui   0          l'exa               .                   dp:le|la+
PFX Ui   0          d'exa               .                   dp:de+
PFX Ui   0          peta                .                                   di:M
PFX Ui   0          péta                .                                   di:R
PFX Ui   0          téra                .
PFX Ui   0          giga                .
PFX Ui   0          méga                .
PFX Ui   0          kilo                .
PFX Ui   0          hecto               .
PFX Ui   0          l'hecto             .                   dp:le|la+
PFX Ui   0          d'hecto             .                   dp:de+
PFX Ui   0          déca                .
PFX Ui   0          déci                .
PFX Ui   0          centi               .
PFX Ui   0          milli               .
PFX Ui   0          micro               .
PFX Ui   0          nano                .
PFX Ui   0          pico                .
PFX Ui   0          femto               .
PFX Ui   0          atto                .
PFX Ui   0          l'atto              .                   dp:le|la+
PFX Ui   0          d'atto              .                   dp:de+
PFX Ui   0          zepto               .
PFX Ui   0          yocto               .

PFX U. N 20
PFX U.   0          Y                   .
PFX U.   0          Z                   .
PFX U.   0          E                   .
PFX U.   0          P                   .
PFX U.   0          T                   .
PFX U.   0          G                   .
PFX U.   0          M                   .
PFX U.   0          k                   .
PFX U.   0          h                   .
PFX U.   0          da                  .
PFX U.   0          d                   .
PFX U.   0          c                   .
PFX U.   0          m                   .
PFX U.   0          µ                   .
PFX U.   0          n                   .
PFX U.   0          p                   .
PFX U.   0          f                   .
PFX U.   0          a                   .
PFX U.   0          z                   .
PFX U.   0          y                   .


#######################################################################################################################
# LES VERBES
# Les drapeaux commencent par une minuscule.
# Les adjectifs verbaux (-ant[e][s]) doivent être créés à part (cf. les non-verbes).
#######################################################################################################################

# élisions diverses avant les verbes ----------------------------------------------------------------------------------
# avant les voyelles [aàâeèéêiîoôuyhœæ] (ou toutes lettres)

PFX n' Y 1
PFX n'   0          n'                  .                   dp:ne+

PFX q' Y 1
PFX q'   0          qu'                 .                   dp:que+

PFX d' Y 1
PFX d'   0          d'                  .                   dp:de+

PFX j' Y 1
PFX j'   0          j'                  .                   dp:je+

PFX c' Y 2
PFX c'   0          c'                  .                   dp:ça+
PFX c'   0          ç'                  .                   dp:ça+

PFX l' Y 1
PFX l'   0          l'                  .                   dp:le|la+

PFX m' Y 1
PFX m'   0          m'                  .                   dp:me+

PFX t' Y 1
PFX t'   0          t'                  .                   dp:te+

PFX s' Y 1
PFX s'   0          s'                  .                   dp:se+

# formes interrogatives -----------------------------------------------------------------------------------------------

#SFX ?1 Y 3
#SFX ?1   0          -je                 [^e]                ds:+suj1sg
#SFX ?1   e          é-je                e                   ds:+suj1sg                 di:M
#SFX ?1   e          è-je                e                   ds:+suj1sg                 di:R

#SFX ?2 Y 1
#SFX ?2   0          -tu                 .                   ds:+suj2sg

#SFX ?3 Y 6
#SFX ?3   0          -il                 [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?3   0          -elle               [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?3   0          -on                 [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?3   0          -t-il               [^dt]               ds:+suj3sg
#SFX ?3   0          -t-elle             [^dt]               ds:+suj3sg
#SFX ?3   0          -t-on               [^dt]               ds:+suj3sg

#SFX ?4 Y 1
#SFX ?4   0          -nous               .                   ds:+suj1pl

#SFX ?5 Y 1
#SFX ?5   0          -vous               .                   ds:+suj2pl

#SFX ?6 Y 2
#SFX ?6   0          -ils                .                   ds:+suj3pl
#SFX ?6   0          -elles              .                   ds:+suj3pl

#SFX ?8 Y 2
#SFX ?8   0          -on                 [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?8   0          -t-on               [^dt]               ds:+suj3sg

#SFX ?9 Y 4
#SFX ?9   0          -il                 [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?9   0          -elle               [dt]                ds:+suj3sg
#SFX ?9   0          -t-il               [^dt]               ds:+suj3sg
#SFX ?9   0          -t-elle             [^dt]               ds:+suj3sg

# formes impératives --------------------------------------------------------------------------------------------------

# COD ne désignant pas les personnes (verbes transitifs directs)
#SFX !0 N 3
#SFX !0   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX !0   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX !0   0          -les                .                   ds:+COD

# formes impératives à la deuxième personne du singulier
# COD (verbes transitifs directs)
#SFX !1 N 5
#SFX !1   0          -moi                .                   ds:+COD
#SFX !1   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX !1   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX !1   0          -nous               .                   ds:+COD
#SFX !1   0          -les                .                   ds:+COD

# COI ou COS (verbes transitifs indirects)
#SFX :1 N 5
#SFX :1   0          -moi                .                   ds:+COI|COS
#SFX :1   0          -toi                .                   ds:+COI|COS
#SFX :1   0          -lui                .                   ds:+COI|COS
#SFX :1   0          -nous               .                   ds:+COI|COS
#SFX :1   0          -leur               .                   ds:+COI|COS

# COD + COS (verbes transitifs directs + COS)
#SFX &1 N 22
#SFX &1   0          -moi                .                   ds:+COD|COS
#SFX &1   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX &1   0          -le-moi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -le-toi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -le-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -le-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -le-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX &1   0          -la-moi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -la-toi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -la-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -la-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -la-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -lui                .                   ds:+COS
#SFX &1   0          -leur               .                   ds:+COS
#SFX &1   0          -nous               .                   ds:+COD|COS
#SFX &1   0          -les                .                   ds:+COD
#SFX &1   0          -les-moi            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -les-toi            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -les-lui            .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -les-nous           .                   ds:+COD+COS
#SFX &1   0          -les-leur           .                   ds:+COD+COS

# Pronoms (verbes pronominaux)
#SFX ,1 N 1
#SFX ,1   0          -toi                .                   ds:+pr

# formes impératives à la première personne du pluriel
# COD (verbes transitifs directs)
#SFX !2 N 3
#SFX !2   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX !2   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX !2   0          -les                .                   ds:+COD

# COI ou COS (verbes transitifs indirects)
#SFX :2 N 3
#SFX :2   0          -lui                .                   ds:+COI|COS
#SFX :2   0          -nous               .                   ds:+COI|COS
#SFX :2   0          -leur               .                   ds:+COI|COS

# COD + COS (verbes transitifs directs & indirects)
#SFX &2 N 14
#SFX &2   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX &2   0          -le-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -le-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -le-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX &2   0          -la-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -la-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -la-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -lui                .                   ds:+COS
#SFX &2   0          -leur               .                   ds:+COS
#SFX &2   0          -les                .                   ds:+COD
#SFX &2   0          -les-lui            .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -les-nous           .                   ds:+COD+COS
#SFX &2   0          -les-leur           .                   ds:+COD+COS

# Pronoms (verbes pronominaux)
#SFX ,2 N 1
#SFX ,2   0          -nous               .                   ds:+pr

# formes impératives à la deuxième personne du pluriel
# COD (verbes transitifs directs)
#SFX !3 N 5
#SFX !3   0          -moi                .                   ds:+COD
#SFX !3   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX !3   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX !3   0          -nous               .                   ds:+COD
#SFX !3   0          -les                .                   ds:+COD

# COI ou COS (verbes transitifs indirects)
#SFX :3 N 5
#SFX :3   0          -moi                .                   ds:+COI|COS
#SFX :3   0          -lui                .                   ds:+COI|COS
#SFX :3   0          -leur               .                   ds:+COI|COS
#SFX :3   0          -nous               .                   ds:+COI|COS
#SFX :3   0          -vous               .                   ds:+COI|COS

# COD + COS (verbes transitifs directs + COS)
#SFX &3 N 24
#SFX &3   0          -moi                .                   ds:+COD|COS
#SFX &3   0          -le                 .                   ds:+COD
#SFX &3   0          -le-moi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -le-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -le-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -le-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -le-vous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -la                 .                   ds:+COD
#SFX &3   0          -la-moi             .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -la-lui             .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -la-nous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -la-leur            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -la-vous            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -lui                .                   ds:+COS
#SFX &3   0          -leur               .                   ds:+COS
#SFX &3   0          -nous               .                   ds:+COD|COS
#SFX &3   0          -les                .                   ds:+COD
#SFX &3   0          -lui                .                   ds:+COS
#SFX &3   0          -leur               .                   ds:+COS
#SFX &3   0          -les-moi            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -les-lui            .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -les-nous           .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -les-leur           .                   ds:+COD+COS
#SFX &3   0          -les-vous           .                   ds:+COD+COS

# Pronoms (verbes pronominaux)
#SFX ,3 N 1
#SFX ,3   0          -vous               .                   ds:+pr

# Légende #############################################################################################################
#
# infi      infinitif
# ppré      participe présent
# ppas      participe passé
# ipre      indicatif présent
# iimp      indicatif imparfait
# ipsi      indicatif passé simple
# ifut      indicatif futur
# cond      conditionnel présent
# spre      subjonctif présent
# simp      subjonctif imparfait
# impe      impératif
#     1sg   singulier - première personne
#     2sg   singulier - deuxième personne
#     3sg   singulier - troisième personne
#     1pl   pluriel - première personne
#     2pl   pluriel - deuxième personne
#     3pl   pluriel - troisième personne
#
#     1isg  1re personne du singulier, forme interrogative en -è (ou en -é si pas de confusion possible avec un participe passé : puissé, dussé, fussé, eussé)
#     1jsg  1re personne du singulier, forme interrogative en -é (confusion possible avec un participe passé)
#
# v1        verbe du premier groupe
# v2        verbe du deuxième groupe
# v3        verbe du troisième groupe
#   i       verbe intransitif [I]
#   t       verbe transitif direct [T]
#   n       verbe transitif indirect [Ti]
#   p       verbe pronominal [P]
#   r       verbe pronominal réciproque [Pr]
#   m       verbe impersonnel [Imp]

# Limitations de Hunspell #############################################################################################
#
# Deux limitations de Hunspell empêchent de fusionner certains drapeaux en un seul:
# - http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=80145
#   Impossibilité de soustraire la racine entière  d'un verbe pour la substituer par une
#   déclinaison sans rapport avec la racine.
#   Cette limitation ne concerne être, avoir, aller: plusieurs entrées sont nécessaires pour
#   conjuguer ces verbes. Elle empêche aussi de restreindre les possibilités de certains verbes
#   pronominaux, par exemple s'ensuivre (le pronom est toujours collé au verbe, sauf pour les
#   participes passés).
#   BUG CORRIGÉ AVEC HUNSPELL 1.2.7, OPENOFFICE.ORG 3.2, Firefox 3.5, Thunderbird 3
#   COMMANDE : FULLSTRIP
# - http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=84915
#   Hunspell est incapable de reconnaître le début d'un mot dans le champ conditionnel des affixes.
#   Or certains verbes racine ont des conjugaisons spécifiques que n'ont pas les verbes déclinés.
#   Exemples:
#   mouvoir(mû) --- émouvoir(ému), promouvoir(promu)
#   seoir --- messeoir
#   croître --- décroître, recroître
#   lire, relire --- élire, réélire
#   dire, redire --- contredire, dédire, interdire, médire, prédire
#   etc.

# Notes ###############################################################################################################
#
# En ce qui concerne les drapeaux inclus dans les règles d’affixation, il est important de bien lire la
# documentation de Hunspell.
#

# être, avoir #########################################################################################################

# élisions diverses avant les verbes ----------------------------------------------------------------------------------

# DRAPEAUX: n' q' d' j' c' l' m' t' s'
# infi: /n'q'd'l'm't's'
# ppre: /n'q'd'l'm't's'
# 1sg:  /j'n'q'l'm't'
# 2sg:  /n'q'l'm't'
# 3sg:  /n'q'l'm't's' /c'n'q'l'm't's'
# 1pl:  /n'q'l't'
# 2pl:  /n'q'l'm'
# 3pl:  /n'q'l'm't's' /c'n'q'l'm't's'
# 2sg impératif: /n'l'm't'
# 1pl impératif: /n'l't'
# 2pl impératif: /n'l'm'

# avoir
SFX zA Y 50
SFX zA   voir       voir/n'q'd'l'm't's'     avoir               po:infi
SFX zA   voir       yant/n'q'd'l'm't's'     avoir               po:ppre
SFX zA   avoir      eu/q'                   avoir               po:ppas is:mas is:sg
SFX zA   avoir      eus/q'                  avoir               po:ppas is:mas is:pl
SFX zA   avoir      eue/q'                  avoir               po:ppas is:fem is:sg
SFX zA   avoir      eues/q'                 avoir               po:ppas is:fem is:pl
SFX zA   voir       i/j'n'q'l'm't'          avoir               po:ipre po:1sg
SFX zA   voir       s/n'q'l'm't'            avoir               po:ipre po:2sg
SFX zA   voir       0/c'n'q'l'm't's'        avoir               po:ipre po:3sg
SFX zA   voir       vons/n'q'l't'           avoir               po:ipre po:1pl
SFX zA   voir       vez/n'q'l'm'            avoir               po:ipre po:2pl
SFX zA   avoir      ont/c'n'q'l'm't's'      avoir               po:ipre po:3pl!
SFX zA   voir       vais/j'n'q'l'm't'       avoir               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX zA   voir       vait/c'n'q'l'm't's'     avoir               po:iimp po:3sg
SFX zA   voir       vions/n'q'l't'          avoir               po:iimp po:1pl
SFX zA   voir       viez/n'q'l'm'           avoir               po:iimp po:2pl
SFX zA   voir       vaient/c'n'q'l'm't's'   avoir               po:iimp po:3pl
SFX zA   avoir      eus/j'n'q'l'm't'        avoir               po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX zA   avoir      eut/c'n'q'l'm't's'      avoir               po:ipsi po:3sg
SFX zA   avoir      eûmes/n'q'l't'          avoir               po:ipsi po:1pl
SFX zA   avoir      eûtes/n'q'l'm'          avoir               po:ipsi po:2pl
SFX zA   avoir      eurent/c'n'q'l'm't's'   avoir               po:ipsi po:3pl!
SFX zA   voir       urai/j'n'q'l'm't'       avoir               po:ifut po:1sg
SFX zA   voir       uras/n'q'l'm't'         avoir               po:ifut po:2sg
SFX zA   voir       ura/c'n'q'l'm't's'      avoir               po:ifut po:3sg
SFX zA   voir       urons/n'q'l't'          avoir               po:ifut po:1pl
SFX zA   voir       urez/n'q'l'm'           avoir               po:ifut po:2pl
SFX zA   voir       uront/c'n'q'l'm't's'    avoir               po:ifut po:3pl!
SFX zA   voir       urais/j'n'q'l'm't'      avoir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX zA   voir       urait/c'n'q'l'm't's'    avoir               po:cond po:3sg
SFX zA   voir       urions/n'q'l't'         avoir               po:cond po:1pl
SFX zA   voir       uriez/n'q'l'm'          avoir               po:cond po:2pl
SFX zA   voir       uraient/c'n'q'l'm't's'  avoir               po:cond po:3pl
SFX zA   voir       ie/j'n'q'l'm't'         avoir               po:spre po:1sg
SFX zA   voir       ies/n'q'l'm't'          avoir               po:spre po:2sg
SFX zA   voir       it/c'n'q'l'm't's'       avoir               po:spre po:3sg
SFX zA   voir       yons/n'q'l't'           avoir               po:spre po:1pl
SFX zA   voir       yez/n'q'l'm'            avoir               po:spre po:2pl
SFX zA   voir       ient/c'n'q'l'm't's'     avoir               po:spre po:3pl
SFX zA   avoir      eusse/j'n'q'l'm't'      avoir               po:simp po:1sg
SFX zA   avoir      eussé/n'q'l'm't'        avoir               po:simp po:1isg                     di:M
SFX zA   avoir      eussè/n'q'l'm't'        avoir               po:simp po:1isg                     di:R
SFX zA   avoir      eusses/n'q'l'm't'       avoir               po:simp po:2sg
SFX zA   avoir      eût/c'n'q'l'm't's'      avoir               po:simp po:3sg
SFX zA   avoir      eussions/n'q'l't'       avoir               po:simp po:1pl
SFX zA   avoir      eussiez/n'q'l'm'        avoir               po:simp po:2pl
SFX zA   avoir      eussent/c'n'q'l'm't's'  avoir               po:simp po:3pl
SFX zA   voir       ie/n'l'm't'             avoir               po:impe po:2sg
SFX zA   voir       yons/n'l't'             avoir               po:impe po:1pl
SFX zA   voir       yez/n'l'm'              avoir               po:impe po:2pl

# être
SFX zE Y 46
SFX zE   tre        tre/n'q'd'l'm't's'      être                po:infi
SFX zE   être       étant/n'q'd'l'm't's'    être                po:ppre
SFX zE   être       été/q'                  être                po:ppas is:epi is:inv
SFX zE   être       suis/j'n'q'l'm't'       être                po:ipre po:1sg
SFX zE   être       es/n'q'l'm't'           être                po:ipre po:2sg
SFX zE   être       est/c'n'q'l'm't's'      être                po:ipre po:3sg
SFX zE   être       sommes/n'q'l't'         être                po:ipre po:1pl
SFX zE   tre        tes/n'q'l'm'            être                po:ipre po:2pl
SFX zE   être       sont/c'n'q'l'm't's'     être                po:ipre po:3pl!
SFX zE   être       étais/j'n'q'l'm't'      être                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX zE   être       était/c'n'q'l'm't's'    être                po:iimp po:3sg
SFX zE   être       étions/n'q'l't'         être                po:iimp po:1pl
SFX zE   être       étiez/n'q'l'm'          être                po:iimp po:2pl
SFX zE   être       étaient/c'n'q'l'm't's'  être                po:iimp po:3pl
SFX zE   être       fus/j'n'q'l'm't'        être                po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX zE   être       fut/c'n'q'l'm't's'      être                po:ipsi po:3sg
SFX zE   être       fûmes/n'q'l't'          être                po:ipsi po:1pl
SFX zE   être       fûtes/n'q'l'm'          être                po:ipsi po:2pl
SFX zE   être       furent/c'n'q'l'm't's'   être                po:ipsi po:3pl!
SFX zE   être       serai/j'n'q'l'm't'      être                po:ifut po:1sg
SFX zE   être       seras/n'q'l'm't'        être                po:ifut po:2sg
SFX zE   être       sera/c'n'q'l'm't's'     être                po:ifut po:3sg
SFX zE   être       serons/n'q'l't'         être                po:ifut po:1pl
SFX zE   être       serez/n'q'l'm'          être                po:ifut po:2pl
SFX zE   être       seront/c'n'q'l'm't's'   être                po:ifut po:3pl!
SFX zE   être       serais/j'n'q'l'm't'     être                po:cond po:1sg po:2sg
SFX zE   être       serait/c'n'q'l'm't's'   être                po:cond po:3sg
SFX zE   être       serions/n'q'l't'        être                po:cond po:1pl
SFX zE   être       seriez/n'q'l'm'         être                po:cond po:2pl
SFX zE   être       seraient/c'n'q'l'm't's' être                po:cond po:3pl
SFX zE   être       sois/j'n'q'l'm't'       être                po:spre po:1sg po:2sg
SFX zE   être       soit/c'n'q'l'm't's'     être                po:spre po:3sg
SFX zE   être       soyons/n'q'l't'         être                po:spre po:1pl
SFX zE   être       soyez/n'q'l'm'          être                po:spre po:2pl
SFX zE   être       soient/c'n'q'l'm't's'   être                po:spre po:3pl
SFX zE   être       fusse/j'n'q'l'm't'      être                po:simp po:1sg
SFX zE   être       fussé/n'q'l'm't'        être                po:simp po:1isg                     di:M
SFX zE   être       fussè/n'q'l'm't'        être                po:simp po:1isg                     di:R
SFX zE   être       fusses/n'q'l'm't'       être                po:simp po:2sg
SFX zE   être       fût/c'n'q'l'm't's'      être                po:simp po:3sg
SFX zE   être       fussions/n'q'l't'       être                po:simp po:1pl
SFX zE   être       fussiez/n'q'l'm'        être                po:simp po:2pl
SFX zE   être       fussent/c'n'q'l'm't's'  être                po:simp po:3pl
SFX zE   être       sois/n'l'm't'           être                po:impe po:2sg
SFX zE   être       soyons/n'l't'           être                po:impe po:1pl
SFX zE   être       soyez/n'l'm'            être                po:impe po:2pl


# verbes du premier groupe ############################################################################################

# formes régulières des verbes en -er  --------------------------------------------------------------------------------
# + verbes en -cer, -ger
# + verbes en -yer
#   en -eyer > comme un verbe régulier en -er
#   en -ayer > formes possibles en -aie
#   en -oyer, -uyer > formes exclusivement en -oie, uie

# flexions sans élisions
SFX a0 Y 103
SFX a0   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX a0   er         ant/n'q'd'l'm't's'              [^cg]er             po:ppre
SFX a0   cer        çant/n'q'd'l'm't's'             cer                 po:ppre
SFX a0   ger        geant/n'q'd'l'm't's'            ger                 po:ppre
SFX a0   er         e/j'n'q'l'm't's'                [^y]er              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX a0   yer        ye/j'n'q'l'm't's'               [^ou]yer            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX a0   yer        ie/j'n'q'l'm't's'               [aou]yer            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX a0   er         è/n'q'l'm't'                    er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX a0   er         es/n'q'l'm't'                   [^y]er              po:ipre po:spre po:2sg
SFX a0   yer        yes/n'q'l'm't'                  [^ou]yer            po:ipre po:spre po:2sg
SFX a0   yer        ies/n'q'l'm't'                  [aou]yer            po:ipre po:spre po:2sg
SFX a0   er         ons/n'q'l't'                    [^cg]er             po:ipre po:1pl
SFX a0   cer        çons/n'q'l't'                   cer                 po:ipre po:1pl
SFX a0   ger        geons/n'q'l't'                  ger                 po:ipre po:1pl
SFX a0   er         ez/n'q'l'm'                     er                  po:ipre po:2pl
SFX a0   er         ent/n'q'l'm't's'                [^y]er              po:ipre po:spre po:3pl
SFX a0   yer        yent/n'q'l'm't's'               [^ou]yer            po:ipre po:spre po:3pl
SFX a0   yer        ient/n'q'l'm't's'               [aou]yer            po:ipre po:spre po:3pl
SFX a0   er         ais/j'n'q'l'm't'                [^cg]er             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX a0   cer        çais/j'n'q'l'm't'               cer                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX a0   ger        geais/j'n'q'l'm't'              ger                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX a0   er         ait/n'q'l'm't's'                [^cg]er             po:iimp po:3sg
SFX a0   cer        çait/n'q'l'm't's'               cer                 po:iimp po:3sg
SFX a0   ger        geait/n'q'l'm't's'              ger                 po:iimp po:3sg
SFX a0   er         ions/n'q'l't'                   er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX a0   er         iez/n'q'l'm'                    er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX a0   er         aient/n'q'l'm't's'              [^cg]er             po:iimp po:3pl
SFX a0   cer        çaient/n'q'l'm't's'             cer                 po:iimp po:3pl
SFX a0   ger        geaient/n'q'l'm't's'            ger                 po:iimp po:3pl
SFX a0   er         ai/j'n'q'l'm't'                 [^cg]er             po:ipsi po:1sg
SFX a0   cer        çai/j'n'q'l'm't'                cer                 po:ipsi po:1sg
SFX a0   ger        geai/j'n'q'l'm't'               ger                 po:ipsi po:1sg
SFX a0   er         as/n'q'l'm't'                   [^cg]er             po:ipsi po:2sg
SFX a0   cer        ças/n'q'l'm't'                  cer                 po:ipsi po:2sg
SFX a0   ger        geas/n'q'l'm't'                 ger                 po:ipsi po:2sg
SFX a0   er         a/n'q'l'm't's'                  [^cg]er             po:ipsi po:3sg
SFX a0   cer        ça/n'q'l'm't's'                 cer                 po:ipsi po:3sg
SFX a0   ger        gea/n'q'l'm't's'                ger                 po:ipsi po:3sg
SFX a0   er         âmes/n'q'l't'                   [^cg]er             po:ipsi po:1pl
SFX a0   cer        çâmes/n'q'l't'                  cer                 po:ipsi po:1pl
SFX a0   ger        geâmes/n'q'l't'                 ger                 po:ipsi po:1pl
SFX a0   er         âtes/n'q'l'm'                   [^cg]er             po:ipsi po:2pl
SFX a0   cer        çâtes/n'q'l'm'                  cer                 po:ipsi po:2pl
SFX a0   ger        geâtes/n'q'l'm'                 ger                 po:ipsi po:2pl
SFX a0   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX a0   er         erai/j'n'q'l'm't'               [^y]er              po:ifut po:1sg
SFX a0   yer        yerai/j'n'q'l'm't'              [^ou]yer            po:ifut po:1sg
SFX a0   yer        ierai/j'n'q'l'm't'              [aou]yer            po:ifut po:1sg
SFX a0   er         eras/n'q'l'm't'                 [^y]er              po:ifut po:2sg
SFX a0   yer        yeras/n'q'l'm't'                [^ou]yer            po:ifut po:2sg
SFX a0   yer        ieras/n'q'l'm't'                [aou]yer            po:ifut po:2sg
SFX a0   er         era/n'q'l'm't's'                [^y]er              po:ifut po:3sg
SFX a0   yer        yera/n'q'l'm't's'               [^ou]yer            po:ifut po:3sg
SFX a0   yer        iera/n'q'l'm't's'               [aou]yer            po:ifut po:3sg
SFX a0   er         erons/n'q'l't'                  [^y]er              po:ifut po:1pl
SFX a0   yer        yerons/n'q'l't'                 [^ou]yer            po:ifut po:1pl
SFX a0   yer        ierons/n'q'l't'                 [aou]yer            po:ifut po:1pl
SFX a0   er         erez/n'q'l'm'                   [^y]er              po:ifut po:2pl
SFX a0   yer        yerez/n'q'l'm'                  [^ou]yer            po:ifut po:2pl
SFX a0   yer        ierez/n'q'l'm'                  [aou]yer            po:ifut po:2pl
SFX a0   er         eront/n'q'l'm't's'              [^y]er              po:ifut po:3pl!
SFX a0   yer        yeront/n'q'l'm't's'             [^ou]yer            po:ifut po:3pl!
SFX a0   yer        ieront/n'q'l'm't's'             [aou]yer            po:ifut po:3pl!
SFX a0   er         erais/j'n'q'l'm't'              [^y]er              po:cond po:1sg po:2sg
SFX a0   yer        yerais/j'n'q'l'm't'             [^ou]yer            po:cond po:1sg po:2sg
SFX a0   yer        ierais/j'n'q'l'm't'             [aou]yer            po:cond po:1sg po:2sg
SFX a0   er         erait/n'q'l'm't's'              [^y]er              po:cond po:3sg
SFX a0   yer        yerait/n'q'l'm't's'             [^ou]yer            po:cond po:3sg
SFX a0   yer        ierait/n'q'l'm't's'             [aou]yer            po:cond po:3sg
SFX a0   er         erions/n'q'l't'                 [^y]er              po:cond po:1pl
SFX a0   yer        yerions/n'q'l't'                [^ou]yer            po:cond po:1pl
SFX a0   yer        ierions/n'q'l't'                [aou]yer            po:cond po:1pl
SFX a0   er         eriez/n'q'l'm'                  [^y]er              po:cond po:2pl
SFX a0   yer        yeriez/n'q'l'm'                 [^ou]yer            po:cond po:2pl
SFX a0   yer        ieriez/n'q'l'm'                 [aou]yer            po:cond po:2pl
SFX a0   er         eraient/n'q'l'm't's'            [^y]er              po:cond po:3pl
SFX a0   yer        yeraient/n'q'l'm't's'           [^ou]yer            po:cond po:3pl
SFX a0   yer        ieraient/n'q'l'm't's'           [aou]yer            po:cond po:3pl
SFX a0   er         asse/j'n'q'l'm't'               [^cg]er             po:simp po:1sg
SFX a0   cer        çasse/j'n'q'l'm't'              cer                 po:simp po:1sg
SFX a0   ger        geasse/j'n'q'l'm't'             ger                 po:simp po:1sg
SFX a0   er         asses/n'q'l'm't'                [^cg]er             po:simp po:2sg
SFX a0   cer        çasses/n'q'l'm't'               cer                 po:simp po:2sg
SFX a0   ger        geasses/n'q'l'm't'              ger                 po:simp po:2sg
SFX a0   er         ât/n'q'l'm't's'                 [^cg]er             po:simp po:3sg
SFX a0   cer        çât/n'q'l'm't's'                cer                 po:simp po:3sg
SFX a0   ger        geât/n'q'l'm't's'               ger                 po:simp po:3sg
SFX a0   er         assions/n'q'l't'                [^cg]er             po:simp po:1pl
SFX a0   cer        çassions/n'q'l't'               cer                 po:simp po:1pl
SFX a0   ger        geassions/n'q'l't'              ger                 po:simp po:1pl
SFX a0   er         assiez/n'q'l'm'                 [^cg]er             po:simp po:2pl
SFX a0   cer        çassiez/n'q'l'm'                cer                 po:simp po:2pl
SFX a0   ger        geassiez/n'q'l'm'               ger                 po:simp po:2pl
SFX a0   er         assent/n'q'l'm't's'             [^cg]er             po:simp po:3pl
SFX a0   cer        çassent/n'q'l'm't's'            cer                 po:simp po:3pl
SFX a0   ger        geassent/n'q'l'm't's'           ger                 po:simp po:3pl
SFX a0   er         e/n'l'm't'                      [^y]er              po:impe po:2sg
SFX a0   yer        ye/n'l'm't'                     [^ou]yer            po:impe po:2sg
SFX a0   yer        ie/n'l'm't'                     [aou]yer            po:impe po:2sg
SFX a0   er         ons/n'l't'                      [^cg]er             po:impe po:1pl
SFX a0   cer        çons/n'l't'                     cer                 po:impe po:1pl
SFX a0   ger        geons/n'l't'                    ger                 po:impe po:1pl
SFX a0   er         ez/n'l'm'                       er                  po:impe po:2pl

# élisions pour formes pronominales réciproques
SFX a6 Y 72
SFX a6   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX a6   er         ant/n'q'd'l'm't's'              [^cg]er             po:ppre
SFX a6   cer        çant/n'q'd'l'm't's'             cer                 po:ppre
SFX a6   ger        geant/n'q'd'l'm't's'            ger                 po:ppre
SFX a6   er         e/n'q'l'm't's'                  [^y]er              po:ipre po:spre po:3sg
SFX a6   yer        ye/n'q'l'm't's'                 [^ou]yer            po:ipre po:spre po:3sg
SFX a6   yer        ie/n'q'l'm't's'                 [aou]yer            po:ipre po:spre po:3sg
SFX a6   er         ons/n'q'l't'                    [^cg]er             po:ipre po:1pl
SFX a6   cer        çons/n'q'l't'                   cer                 po:ipre po:1pl
SFX a6   ger        geons/n'q'l't'                  ger                 po:ipre po:1pl
SFX a6   er         ez/n'q'l'm'                     er                  po:ipre po:2pl
SFX a6   er         ent/n'q'l'm't's'                [^y]er              po:ipre po:spre po:3pl
SFX a6   yer        yent/n'q'l'm't's'               [^ou]yer            po:ipre po:spre po:3pl
SFX a6   yer        ient/n'q'l'm't's'               [aou]yer            po:ipre po:spre po:3pl
SFX a6   er         ait/n'q'l'm't's'                [^cg]er             po:iimp po:3sg
SFX a6   cer        çait/n'q'l'm't's'               cer                 po:iimp po:3sg
SFX a6   ger        geait/n'q'l'm't's'              ger                 po:iimp po:3sg
SFX a6   er         ions/n'q'l't'                   er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX a6   er         iez/n'q'l'm'                    er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX a6   er         aient/n'q'l'm't's'              [^cg]er             po:iimp po:3pl
SFX a6   cer        çaient/n'q'l'm't's'             cer                 po:iimp po:3pl
SFX a6   ger        geaient/n'q'l'm't's'            ger                 po:iimp po:3pl
SFX a6   er         a/n'q'l'm't's'                  [^cg]er             po:ipsi po:3sg
SFX a6   cer        ça/n'q'l'm't's'                 cer                 po:ipsi po:3sg
SFX a6   ger        gea/n'q'l'm't's'                ger                 po:ipsi po:3sg
SFX a6   er         âmes/n'q'l't'                   [^cg]er             po:ipsi po:1pl
SFX a6   cer        çâmes/n'q'l't'                  cer                 po:ipsi po:1pl
SFX a6   ger        geâmes/n'q'l't'                 ger                 po:ipsi po:1pl
SFX a6   er         âtes/n'q'l'm'                   [^cg]er             po:ipsi po:2pl
SFX a6   cer        çâtes/n'q'l'm'                  cer                 po:ipsi po:2pl
SFX a6   ger        geâtes/n'q'l'm'                 ger                 po:ipsi po:2pl
SFX a6   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX a6   er         era/n'q'l'm't's'                [^y]er              po:ifut po:3sg
SFX a6   yer        yera/n'q'l'm't's'               [^ou]yer            po:ifut po:3sg
SFX a6   yer        iera/n'q'l'm't's'               [aou]yer            po:ifut po:3sg
SFX a6   er         erons/n'q'l't'                  [^y]er              po:ifut po:1pl
SFX a6   yer        yerons/n'q'l't'                 [^ou]yer            po:ifut po:1pl
SFX a6   yer        ierons/n'q'l't'                 [aou]yer            po:ifut po:1pl
SFX a6   er         erez/n'q'l'm'                   [^y]er              po:ifut po:2pl
SFX a6   yer        yerez/n'q'l'm'                  [^ou]yer            po:ifut po:2pl
SFX a6   yer        ierez/n'q'l'm'                  [aou]yer            po:ifut po:2pl
SFX a6   er         eront/n'q'l'm't's'              [^y]er              po:ifut po:3pl!
SFX a6   yer        yeront/n'q'l'm't's'             [^ou]yer            po:ifut po:3pl!
SFX a6   yer        ieront/n'q'l'm't's'             [aou]yer            po:ifut po:3pl!
SFX a6   er         erait/n'q'l'm't's'              [^y]er              po:cond po:3sg
SFX a6   yer        yerait/n'q'l'm't's'             [^ou]yer            po:cond po:3sg
SFX a6   yer        ierait/n'q'l'm't's'             [aou]yer            po:cond po:3sg
SFX a6   er         erions/n'q'l't'                 [^y]er              po:cond po:1pl
SFX a6   yer        yerions/n'q'l't'                [^ou]yer            po:cond po:1pl
SFX a6   yer        ierions/n'q'l't'                [aou]yer            po:cond po:1pl
SFX a6   er         eriez/n'q'l'm'                  [^y]er              po:cond po:2pl
SFX a6   yer        yeriez/n'q'l'm'                 [^ou]yer            po:cond po:2pl
SFX a6   yer        ieriez/n'q'l'm'                 [aou]yer            po:cond po:2pl
SFX a6   er         eraient/n'q'l'm't's'            [^y]er              po:cond po:3pl
SFX a6   yer        yeraient/n'q'l'm't's'           [^ou]yer            po:cond po:3pl
SFX a6   yer        ieraient/n'q'l'm't's'           [aou]yer            po:cond po:3pl
SFX a6   er         ât/n'q'l'm't's'                 [^cg]er             po:simp po:3sg
SFX a6   cer        çât/n'q'l'm't's'                cer                 po:simp po:3sg
SFX a6   ger        geât/n'q'l'm't's'               ger                 po:simp po:3sg
SFX a6   er         assions/n'q'l't'                [^cg]er             po:simp po:1pl
SFX a6   cer        çassions/n'q'l't'               cer                 po:simp po:1pl
SFX a6   ger        geassions/n'q'l't'              ger                 po:simp po:1pl
SFX a6   er         assiez/n'q'l'm'                 [^cg]er             po:simp po:2pl
SFX a6   cer        çassiez/n'q'l'm'                cer                 po:simp po:2pl
SFX a6   ger        geassiez/n'q'l'm'               ger                 po:simp po:2pl
SFX a6   er         assent/n'q'l'm't's'             [^cg]er             po:simp po:3pl
SFX a6   cer        çassent/n'q'l'm't's'            cer                 po:simp po:3pl
SFX a6   ger        geassent/n'q'l'm't's'           ger                 po:simp po:3pl
SFX a6   er         ons/n'l't'                      [^cg]er             po:impe po:1pl
SFX a6   cer        çons/n'l't'                     cer                 po:impe po:1pl
SFX a6   ger        geons/n'l't'                    ger                 po:impe po:1pl
SFX a6   er         ez/n'l'm'                       er                  po:impe po:2pl

# verbes impersonnels
SFX a8 Y 16
SFX a8   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX a8   er         ant/n'q'd'l'm't's'              [^cg]er             po:ppre
SFX a8   cer        çant/n'q'd'l'm't's'             cer                 po:ppre
SFX a8   ger        geant/n'q'd'l'm't's'            ger                 po:ppre
SFX a8   er         e/n'q'l'm't's'                  er                  po:ipre po:spre po:3sg
SFX a8   er         ait/n'q'l'm't's'                [^cg]er             po:iimp po:3sg
SFX a8   cer        çait/n'q'l'm't's'               cer                 po:iimp po:3sg
SFX a8   ger        geait/n'q'l'm't's'              ger                 po:iimp po:3sg
SFX a8   er         a/n'q'l'm't's'                  [^cg]er             po:ipsi po:3sg
SFX a8   cer        ça/n'q'l'm't's'                 cer                 po:ipsi po:3sg
SFX a8   ger        gea/n'q'l'm't's'                ger                 po:ipsi po:3sg
SFX a8   er         era/n'q'l'm't's'                er                  po:ifut po:3sg
SFX a8   er         erait/n'q'l'm't's'              er                  po:cond po:3sg
SFX a8   er         ât/n'q'l'm't's'                 [^cg]er             po:simp po:3sg
SFX a8   cer        çât/n'q'l'm't's'                cer                 po:simp po:3sg
SFX a8   ger        geât/n'q'l'm't's'               ger                 po:simp po:3sg

SFX a9 Y 10
SFX a9   er         ent/n'q'l'm't's'                er                  po:ipre po:spre po:3pl
SFX a9   er         aient/n'q'l'm't's'              [^cg]er             po:iimp po:3pl
SFX a9   cer        çaient/n'q'l'm't's'             cer                 po:iimp po:3pl
SFX a9   ger        geaient/n'q'l'm't's'            ger                 po:iimp po:3pl
SFX a9   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX a9   er         eront/n'q'l'm't's'              er                  po:ifut po:3pl!
SFX a9   er         eraient/n'q'l'm't's'            er                  po:cond po:3pl
SFX a9   er         assent/n'q'l'm't's'             [^cg]er             po:simp po:3pl
SFX a9   cer        çassent/n'q'l'm't's'            cer                 po:simp po:3pl
SFX a9   ger        geassent/n'q'l'm't's'           ger                 po:simp po:3pl

# verbes en -ecer, -emer, -ener, -eper, -erer, -eser, -ever, -evrer ---------------------------------------------------
# verbes en -eler, -eter (pas de doublement de la consonne: acheter, celer, déceler, receler, ciseler, démanteler,
# écarteler, encasteler, geler, dégeler, congeler, surgeler, marteler, modeler, peler, acheter, racheter,
# bégueter, corseter, crocheter, fileter, fureter, haleter)
# changement du e en è avant syllabe muette

# flexions sans élisions
SFX b0 Y 191
SFX b0   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX b0   er         ant/n'q'd'l'm't's'              [^c]er              po:ppre
SFX b0   cer        çant/n'q'd'l'm't's'             cer                 po:ppre
SFX b0   ecer       èce/j'n'q'l'm't's'              ecer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   emer       ème/j'n'q'l'm't's'              emer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   ener       ène/j'n'q'l'm't's'              ener                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   eper       èpe/j'n'q'l'm't's'              eper                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   erer       ère/j'n'q'l'm't's'              erer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   eser       èse/j'n'q'l'm't's'              eser                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   ever       ève/j'n'q'l'm't's'              ever                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   evrer      èvre/j'n'q'l'm't's'             evrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   eter       ète/j'n'q'l'm't's'              eter                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   eler       èle/j'n'q'l'm't's'              eler                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX b0   er         è/n'q'l'm't'                    er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX b0   ecer       èces/n'q'l'm't'                 ecer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   emer       èmes/n'q'l'm't'                 emer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   ener       ènes/n'q'l'm't'                 ener                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   eper       èpes/n'q'l'm't'                 eper                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   erer       ères/n'q'l'm't'                 erer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   eser       èses/n'q'l'm't'                 eser                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   ever       èves/n'q'l'm't'                 ever                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   evrer      èvres/n'q'l'm't'                evrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   eter       ètes/n'q'l'm't'                 eter                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   eler       èles/n'q'l'm't'                 eler                po:ipre po:spre po:2sg
SFX b0   er         ons/n'q'l't'                    [^c]er              po:ipre po:1pl
SFX b0   cer        çons/n'q'l't'                   cer                 po:ipre po:1pl
SFX b0   er         ez/n'q'l'm'                     er                  po:ipre po:2pl
SFX b0   ecer       ècent/n'q'l'm't's'              ecer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   emer       èment/n'q'l'm't's'              emer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   ener       ènent/n'q'l'm't's'              ener                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   eper       èpent/n'q'l'm't's'              eper                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   erer       èrent/n'q'l'm't's'              erer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   eser       èsent/n'q'l'm't's'              eser                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   ever       èvent/n'q'l'm't's'              ever                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   evrer      èvrent/n'q'l'm't's'             evrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   eter       ètent/n'q'l'm't's'              eter                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   eler       èlent/n'q'l'm't's'              eler                po:ipre po:spre po:3pl
SFX b0   er         ais/j'n'q'l'm't'                [^c]er              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX b0   cer        çais/j'n'q'l'm't'               cer                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX b0   er         ait/n'q'l'm't's'                [^c]er              po:iimp po:3sg
SFX b0   cer        çait/n'q'l'm't's'               cer                 po:iimp po:3sg
SFX b0   er         ions/n'q'l't'                   er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX b0   er         iez/n'q'l'm'                    er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX b0   er         aient/n'q'l'm't's'              [^c]er              po:iimp po:3pl
SFX b0   cer        çaient/n'q'l'm't's'             cer                 po:iimp po:3pl
SFX b0   er         ai/j'n'q'l'm't'                 [^c]er              po:ipsi po:1sg
SFX b0   cer        çai/j'n'q'l'm't'                cer                 po:ipsi po:1sg
SFX b0   er         as/n'q'l'm't'                   [^c]er              po:ipsi po:2sg
SFX b0   cer        ças/n'q'l'm't'                  cer                 po:ipsi po:2sg
SFX b0   er         a/n'q'l'm't's'                  [^c]er              po:ipsi po:3sg
SFX b0   cer        ça/n'q'l'm't's'                 cer                 po:ipsi po:3sg
SFX b0   er         âmes/n'q'l't'                   [^c]er              po:ipsi po:1pl
SFX b0   cer        çâmes/n'q'l't'                  cer                 po:ipsi po:1pl
SFX b0   er         âtes/n'q'l'm'                   [^c]er              po:ipsi po:2pl
SFX b0   cer        çâtes/n'q'l'm'                  cer                 po:ipsi po:2pl
SFX b0   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX b0   ecer       ècerai/j'n'q'l'm't'             ecer                po:ifut po:1sg
SFX b0   emer       èmerai/j'n'q'l'm't'             emer                po:ifut po:1sg
SFX b0   ener       ènerai/j'n'q'l'm't'             ener                po:ifut po:1sg
SFX b0   eper       èperai/j'n'q'l'm't'             eper                po:ifut po:1sg
SFX b0   erer       èrerai/j'n'q'l'm't'             erer                po:ifut po:1sg
SFX b0   eser       èserai/j'n'q'l'm't'             eser                po:ifut po:1sg
SFX b0   ever       èverai/j'n'q'l'm't'             ever                po:ifut po:1sg
SFX b0   evrer      èvrerai/j'n'q'l'm't'            evrer               po:ifut po:1sg
SFX b0   eter       èterai/j'n'q'l'm't'             eter                po:ifut po:1sg
SFX b0   eler       èlerai/j'n'q'l'm't'             eler                po:ifut po:1sg
SFX b0   ecer       èceras/n'q'l'm't'               ecer                po:ifut po:2sg
SFX b0   emer       èmeras/n'q'l'm't'               emer                po:ifut po:2sg
SFX b0   ener       èneras/n'q'l'm't'               ener                po:ifut po:2sg
SFX b0   eper       èperas/n'q'l'm't'               eper                po:ifut po:2sg
SFX b0   erer       èreras/n'q'l'm't'               erer                po:ifut po:2sg
SFX b0   eser       èseras/n'q'l'm't'               eser                po:ifut po:2sg
SFX b0   ever       èveras/n'q'l'm't'               ever                po:ifut po:2sg
SFX b0   evrer      èvreras/n'q'l'm't'              evrer               po:ifut po:2sg
SFX b0   eter       èteras/n'q'l'm't'               eter                po:ifut po:2sg
SFX b0   eler       èleras/n'q'l'm't'               eler                po:ifut po:2sg
SFX b0   ecer       ècera/n'q'l'm't's'              ecer                po:ifut po:3sg
SFX b0   emer       èmera/n'q'l'm't's'              emer                po:ifut po:3sg
SFX b0   ener       ènera/n'q'l'm't's'              ener                po:ifut po:3sg
SFX b0   eper       èpera/n'q'l'm't's'              eper                po:ifut po:3sg
SFX b0   erer       èrera/n'q'l'm't's'              erer                po:ifut po:3sg
SFX b0   eser       èsera/n'q'l'm't's'              eser                po:ifut po:3sg
SFX b0   ever       èvera/n'q'l'm't's'              ever                po:ifut po:3sg
SFX b0   evrer      èvrera/n'q'l'm't's'             evrer               po:ifut po:3sg
SFX b0   eter       ètera/n'q'l'm't's'              eter                po:ifut po:3sg
SFX b0   eler       èlera/n'q'l'm't's'              eler                po:ifut po:3sg
SFX b0   ecer       ècerons/n'q'l't'                ecer                po:ifut po:1pl
SFX b0   emer       èmerons/n'q'l't'                emer                po:ifut po:1pl
SFX b0   ener       ènerons/n'q'l't'                ener                po:ifut po:1pl
SFX b0   eper       èperons/n'q'l't'                eper                po:ifut po:1pl
SFX b0   erer       èrerons/n'q'l't'                erer                po:ifut po:1pl
SFX b0   eser       èserons/n'q'l't'                eser                po:ifut po:1pl
SFX b0   ever       èverons/n'q'l't'                ever                po:ifut po:1pl
SFX b0   evrer      èvrerons/n'q'l't'               evrer               po:ifut po:1pl
SFX b0   eter       èterons/n'q'l't'                eter                po:ifut po:1pl
SFX b0   eler       èlerons/n'q'l't'                eler                po:ifut po:1pl
SFX b0   ecer       ècerez/n'q'l'm'                 ecer                po:ifut po:2pl
SFX b0   emer       èmerez/n'q'l'm'                 emer                po:ifut po:2pl
SFX b0   ener       ènerez/n'q'l'm'                 ener                po:ifut po:2pl
SFX b0   eper       èperez/n'q'l'm'                 eper                po:ifut po:2pl
SFX b0   erer       èrerez/n'q'l'm'                 erer                po:ifut po:2pl
SFX b0   eser       èserez/n'q'l'm'                 eser                po:ifut po:2pl
SFX b0   ever       èverez/n'q'l'm'                 ever                po:ifut po:2pl
SFX b0   evrer      èvrerez/n'q'l'm'                evrer               po:ifut po:2pl
SFX b0   eter       èterez/n'q'l'm'                 eter                po:ifut po:2pl
SFX b0   eler       èlerez/n'q'l'm'                 eler                po:ifut po:2pl
SFX b0   ecer       èceront/n'q'l'm't's'            ecer                po:ifut po:3pl!
SFX b0   emer       èmeront/n'q'l'm't's'            emer                po:ifut po:3pl!
SFX b0   ener       èneront/n'q'l'm't's'            ener                po:ifut po:3pl!
SFX b0   eper       èperont/n'q'l'm't's'            eper                po:ifut po:3pl!
SFX b0   erer       èreront/n'q'l'm't's'            erer                po:ifut po:3pl!
SFX b0   eser       èseront/n'q'l'm't's'            eser                po:ifut po:3pl!
SFX b0   ever       èveront/n'q'l'm't's'            ever                po:ifut po:3pl!
SFX b0   evrer      èvreront/n'q'l'm't's'           evrer               po:ifut po:3pl!
SFX b0   eter       èteront/n'q'l'm't's'            eter                po:ifut po:3pl!
SFX b0   eler       èleront/n'q'l'm't's'            eler                po:ifut po:3pl!
SFX b0   ecer       ècerais/j'n'q'l'm't'            ecer                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   emer       èmerais/j'n'q'l'm't'            emer                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   ener       ènerais/j'n'q'l'm't'            ener                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   eper       èperais/j'n'q'l'm't'            eper                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   erer       èrerais/j'n'q'l'm't'            erer                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   eser       èserais/j'n'q'l'm't'            eser                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   ever       èverais/j'n'q'l'm't'            ever                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   evrer      èvrerais/j'n'q'l'm't'           evrer               po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   eter       èterais/j'n'q'l'm't'            eter                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   eler       èlerais/j'n'q'l'm't'            eler                po:cond po:1sg po:2sg
SFX b0   ecer       ècerait/n'q'l'm't's'            ecer                po:cond po:3sg
SFX b0   emer       èmerait/n'q'l'm't's'            emer                po:cond po:3sg
SFX b0   ener       ènerait/n'q'l'm't's'            ener                po:cond po:3sg
SFX b0   eper       èperait/n'q'l'm't's'            eper                po:cond po:3sg
SFX b0   erer       èrerait/n'q'l'm't's'            erer                po:cond po:3sg
SFX b0   eser       èserait/n'q'l'm't's'            eser                po:cond po:3sg
SFX b0   ever       èverait/n'q'l'm't's'            ever                po:cond po:3sg
SFX b0   evrer      èvrerait/n'q'l'm't's'           evrer               po:cond po:3sg
SFX b0   eter       èterait/n'q'l'm't's'            eter                po:cond po:3sg
SFX b0   eler       èlerait/n'q'l'm't's'            eler                po:cond po:3sg
SFX b0   ecer       ècerions/n'q'l't'               ecer                po:cond po:1pl
SFX b0   emer       èmerions/n'q'l't'               emer                po:cond po:1pl
SFX b0   ener       ènerions/n'q'l't'               ener                po:cond po:1pl
SFX b0   eper       èperions/n'q'l't'               eper                po:cond po:1pl
SFX b0   erer       èrerions/n'q'l't'               erer                po:cond po:1pl
SFX b0   eser       èserions/n'q'l't'               eser                po:cond po:1pl
SFX b0   ever       èverions/n'q'l't'               ever                po:cond po:1pl
SFX b0   evrer      èvrerions/n'q'l't'              evrer               po:cond po:1pl
SFX b0   eter       èterions/n'q'l't'               eter                po:cond po:1pl
SFX b0   eler       èlerions/n'q'l't'               eler                po:cond po:1pl
SFX b0   ecer       èceriez/n'q'l'm'                ecer                po:cond po:2pl
SFX b0   emer       èmeriez/n'q'l'm'                emer                po:cond po:2pl
SFX b0   ener       èneriez/n'q'l'm'                ener                po:cond po:2pl
SFX b0   eper       èperiez/n'q'l'm'                eper                po:cond po:2pl
SFX b0   erer       èreriez/n'q'l'm'                erer                po:cond po:2pl
SFX b0   eser       èseriez/n'q'l'm'                eser                po:cond po:2pl
SFX b0   ever       èveriez/n'q'l'm'                ever                po:cond po:2pl
SFX b0   evrer      èvreriez/n'q'l'm'               evrer               po:cond po:2pl
SFX b0   eter       èteriez/n'q'l'm'                eter                po:cond po:2pl
SFX b0   eler       èleriez/n'q'l'm'                eler                po:cond po:2pl
SFX b0   ecer       èceraient/n'q'l'm't's'          ecer                po:cond po:3pl
SFX b0   emer       èmeraient/n'q'l'm't's'          emer                po:cond po:3pl
SFX b0   ener       èneraient/n'q'l'm't's'          ener                po:cond po:3pl
SFX b0   eper       èperaient/n'q'l'm't's'          eper                po:cond po:3pl
SFX b0   erer       èreraient/n'q'l'm't's'          erer                po:cond po:3pl
SFX b0   eser       èseraient/n'q'l'm't's'          eser                po:cond po:3pl
SFX b0   ever       èveraient/n'q'l'm't's'          ever                po:cond po:3pl
SFX b0   evrer      èvreraient/n'q'l'm't's'         evrer               po:cond po:3pl
SFX b0   eter       èteraient/n'q'l'm't's'          eter                po:cond po:3pl
SFX b0   eler       èleraient/n'q'l'm't's'          eler                po:cond po:3pl
SFX b0   er         asse/j'n'q'l'm't'               [^c]er              po:simp po:1sg
SFX b0   cer        çasse/j'n'q'l'm't'              cer                 po:simp po:1sg
SFX b0   er         asses/n'q'l'm't'                [^c]er              po:simp po:2sg
SFX b0   cer        çasses/n'q'l'm't'               cer                 po:simp po:2sg
SFX b0   er         ât/n'q'l'm't's'                 [^c]er              po:simp po:3sg
SFX b0   cer        çât/n'q'l'm't's'                cer                 po:simp po:3sg
SFX b0   er         assions/n'q'l't'                [^c]er              po:simp po:1pl
SFX b0   cer        çassions/n'q'l't'               cer                 po:simp po:1pl
SFX b0   er         assiez/n'q'l'm'                 [^c]er              po:simp po:2pl
SFX b0   cer        çassiez/n'q'l'm'                cer                 po:simp po:2pl
SFX b0   er         assent/n'q'l'm't's'             [^c]er              po:simp po:3pl
SFX b0   cer        çassent/n'q'l'm't's'            cer                 po:simp po:3pl
SFX b0   ecer       èce/n'l'm't'                    ecer                po:impe po:2sg
SFX b0   emer       ème/n'l'm't'                    emer                po:impe po:2sg
SFX b0   ener       ène/n'l'm't'                    ener                po:impe po:2sg
SFX b0   eper       èpe/n'l'm't'                    eper                po:impe po:2sg
SFX b0   erer       ère/n'l'm't'                    erer                po:impe po:2sg
SFX b0   eser       èse/n'l'm't'                    eser                po:impe po:2sg
SFX b0   ever       ève/n'l'm't'                    ever                po:impe po:2sg
SFX b0   evrer      èvre/n'l'm't'                   evrer               po:impe po:2sg
SFX b0   eter       ète/n'l'm't'                    eter                po:impe po:2sg
SFX b0   eler       èle/n'l'm't'                    eler                po:impe po:2sg
SFX b0   er         ons/n'l't'                      [^c]er              po:impe po:1pl
SFX b0   cer        çons/n'l't'                     cer                 po:impe po:1pl
SFX b0   er         ez/n'l'm'                       er                  po:impe po:2pl


# verbes en -ébrer, -écer, -écher, -écrer, -éder, -éger, -égler, -égner, -égrer, -éguer, ------------------------------
#           -éler, -émer, -éner, -éper, -équer, -érer, -éser, -éter, -étrer, -évrer, -éyer
# changement du é en è (et gestion de c|ç et g|ge)

# flexions sans élisions
SFX c0 Y 384
SFX c0   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX c0   er         ant/n'q'd'l'm't's'              [^cg]er             po:ppre
SFX c0   écer       éçant/n'q'd'l'm't's'            écer                po:ppre
SFX c0   éger       égeant/n'q'd'l'm't's'           éger                po:ppre
SFX c0   ébrer      èbre/j'n'q'l'm't's'             ébrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   écer       èce/j'n'q'l'm't's'              écer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   écher      èche/j'n'q'l'm't's'             écher               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   écrer      ècre/j'n'q'l'm't's'             écrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éder       ède/j'n'q'l'm't's'              éder                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éger       ège/j'n'q'l'm't's'              éger                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   égler      ègle/j'n'q'l'm't's'             égler               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   égner      ègne/j'n'q'l'm't's'             égner               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   égrer      ègre/j'n'q'l'm't's'             égrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éguer      ègue/j'n'q'l'm't's'             éguer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éler       èle/j'n'q'l'm't's'              éler                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   émer       ème/j'n'q'l'm't's'              émer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éner       ène/j'n'q'l'm't's'              éner                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éper       èpe/j'n'q'l'm't's'              éper                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   équer      èque/j'n'q'l'm't's'             équer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   érer       ère/j'n'q'l'm't's'              érer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éser       èse/j'n'q'l'm't's'              éser                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éter       ète/j'n'q'l'm't's'              éter                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   étrer      ètre/j'n'q'l'm't's'             étrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   évrer      èvre/j'n'q'l'm't's'             évrer               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   éyer       èye/j'n'q'l'm't's'              éyer                po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX c0   er         è/n'q'l'm't'                    er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX c0   ébrer      èbres/n'q'l'm't'                ébrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   écer       èces/n'q'l'm't'                 écer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   écher      èches/n'q'l'm't'                écher               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   écrer      ècres/n'q'l'm't'                écrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éder       èdes/n'q'l'm't'                 éder                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éger       èges/n'q'l'm't'                 éger                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   égler      ègles/n'q'l'm't'                égler               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   égner      ègnes/n'q'l'm't'                égner               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   égrer      ègres/n'q'l'm't'                égrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éguer      ègues/n'q'l'm't'                éguer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éler       èles/n'q'l'm't'                 éler                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   émer       èmes/n'q'l'm't'                 émer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éner       ènes/n'q'l'm't'                 éner                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éper       èpes/n'q'l'm't'                 éper                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   équer      èques/n'q'l'm't'                équer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   érer       ères/n'q'l'm't'                 érer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éser       èses/n'q'l'm't'                 éser                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éter       ètes/n'q'l'm't'                 éter                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   étrer      ètres/n'q'l'm't'                étrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   évrer      èvres/n'q'l'm't'                évrer               po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   éyer       èyes/n'q'l'm't'                 éyer                po:ipre po:spre po:2sg
SFX c0   er         ons/n'q'l't'                    [^cg]er             po:ipre po:1pl
SFX c0   écer       éçons/n'q'l't'                  écer                po:ipre po:1pl
SFX c0   éger       égeons/n'q'l't'                 éger                po:ipre po:1pl
SFX c0   er         ez/n'q'l'm'                     er                  po:ipre po:2pl
SFX c0   ébrer      èbrent/n'q'l'm't's'             ébrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   écer       ècent/n'q'l'm't's'              écer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   écher      èchent/n'q'l'm't's'             écher               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   écrer      ècrent/n'q'l'm't's'             écrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éder       èdent/n'q'l'm't's'              éder                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éger       ègent/n'q'l'm't's'              éger                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   égler      èglent/n'q'l'm't's'             égler               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   égner      ègnent/n'q'l'm't's'             égner               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   égrer      ègrent/n'q'l'm't's'             égrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éguer      èguent/n'q'l'm't's'             éguer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éler       èlent/n'q'l'm't's'              éler                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   émer       èment/n'q'l'm't's'              émer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éner       ènent/n'q'l'm't's'              éner                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éper       èpent/n'q'l'm't's'              éper                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   équer      èquent/n'q'l'm't's'             équer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   érer       èrent/n'q'l'm't's'              érer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éser       èsent/n'q'l'm't's'              éser                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éter       ètent/n'q'l'm't's'              éter                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   étrer      ètrent/n'q'l'm't's'             étrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   évrer      èvrent/n'q'l'm't's'             évrer               po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   éyer       èyent/n'q'l'm't's'              éyer                po:ipre po:spre po:3pl
SFX c0   er         ais/j'n'q'l'm't'                [^cg]er             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX c0   écer       éçais/j'n'q'l'm't'              écer                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX c0   éger       égeais/j'n'q'l'm't'             éger                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX c0   er         ait/n'q'l'm't's'                [^cg]er             po:iimp po:3sg
SFX c0   écer       éçait/n'q'l'm't's'              écer                po:iimp po:3sg
SFX c0   éger       égeait/n'q'l'm't's'             éger                po:iimp po:3sg
SFX c0   er         ions/n'q'l't'                   er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX c0   er         iez/n'q'l'm'                    er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX c0   er         aient/n'q'l'm't's'              [^cg]er             po:iimp po:3pl
SFX c0   écer       éçaient/n'q'l'm't's'            écer                po:iimp po:3pl
SFX c0   éger       égeaient/n'q'l'm't's'           éger                po:iimp po:3pl
SFX c0   er         ai/j'n'q'l'm't'                 [^cg]er             po:ipsi po:1sg
SFX c0   écer       éçai/j'n'q'l'm't'               écer                po:ipsi po:1sg
SFX c0   éger       égeai/j'n'q'l'm't'              éger                po:ipsi po:1sg
SFX c0   er         as/n'q'l'm't'                   [^cg]er             po:ipsi po:2sg
SFX c0   écer       éças/n'q'l'm't'                 écer                po:ipsi po:2sg
SFX c0   éger       égeas/n'q'l'm't'                éger                po:ipsi po:2sg
SFX c0   er         a/n'q'l'm't's'                  [^cg]er             po:ipsi po:3sg
SFX c0   écer       éça/n'q'l'm't's'                écer                po:ipsi po:3sg
SFX c0   éger       égea/n'q'l'm't's'               éger                po:ipsi po:3sg
SFX c0   er         âmes/n'q'l't'                   [^cg]er             po:ipsi po:1pl
SFX c0   écer       éçâmes/n'q'l't'                 écer                po:ipsi po:1pl
SFX c0   éger       égeâmes/n'q'l't'                éger                po:ipsi po:1pl
SFX c0   er         âtes/n'q'l'm'                   [^cg]er             po:ipsi po:2pl
SFX c0   écer       éçâtes/n'q'l'm'                 écer                po:ipsi po:2pl
SFX c0   éger       égeâtes/n'q'l'm'                éger                po:ipsi po:2pl
SFX c0   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX c0   er         erai/j'n'q'l'm't'               er                  po:ifut po:1sg            di:M
SFX c0   ébrer      èbrerai/j'n'q'l'm't'            ébrer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   écer       ècerai/j'n'q'l'm't'             écer                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   écher      ècherai/j'n'q'l'm't'            écher               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   écrer      ècrerai/j'n'q'l'm't'            écrer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éder       èderai/j'n'q'l'm't'             éder                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éger       ègerai/j'n'q'l'm't'             éger                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   égler      èglerai/j'n'q'l'm't'            égler               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   égner      ègnerai/j'n'q'l'm't'            égner               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   égrer      ègrerai/j'n'q'l'm't'            égrer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éguer      èguerai/j'n'q'l'm't'            éguer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éler       èlerai/j'n'q'l'm't'             éler                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   émer       èmerai/j'n'q'l'm't'             émer                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éner       ènerai/j'n'q'l'm't'             éner                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éper       èperai/j'n'q'l'm't'             éper                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   équer      èquerai/j'n'q'l'm't'            équer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   érer       èrerai/j'n'q'l'm't'             érer                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éser       èserai/j'n'q'l'm't'             éser                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éter       èterai/j'n'q'l'm't'             éter                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   étrer      ètrerai/j'n'q'l'm't'            étrer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   évrer      èvrerai/j'n'q'l'm't'            évrer               po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   éyer       èyerai/j'n'q'l'm't'             éyer                po:ifut po:1sg            di:R
SFX c0   er         eras/n'q'l'm't'                 er                  po:ifut po:2sg            di:M
SFX c0   ébrer      èbreras/n'q'l'm't'              ébrer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   écer       èceras/n'q'l'm't'               écer                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   écher      ècheras/n'q'l'm't'              écher               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   écrer      ècreras/n'q'l'm't'              écrer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éder       èderas/n'q'l'm't'               éder                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éger       ègeras/n'q'l'm't'               éger                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   égler      ègleras/n'q'l'm't'              égler               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   égner      ègneras/n'q'l'm't'              égner               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   égrer      ègreras/n'q'l'm't'              égrer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éguer      ègueras/n'q'l'm't'              éguer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éler       èleras/n'q'l'm't'               éler                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   émer       èmeras/n'q'l'm't'               émer                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éner       èneras/n'q'l'm't'               éner                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éper       èperas/n'q'l'm't'               éper                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   équer      èqueras/n'q'l'm't'              équer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   érer       èreras/n'q'l'm't'               érer                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éser       èseras/n'q'l'm't'               éser                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éter       èteras/n'q'l'm't'               éter                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   étrer      ètreras/n'q'l'm't'              étrer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   évrer      èvreras/n'q'l'm't'              évrer               po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   éyer       èyeras/n'q'l'm't'               éyer                po:ifut po:2sg            di:R
SFX c0   er         era/n'q'l'm't's'                er                  po:ifut po:3sg            di:M
SFX c0   ébrer      èbrera/n'q'l'm't's'             ébrer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   écer       ècera/n'q'l'm't's'              écer                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   écher      èchera/n'q'l'm't's'             écher               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   écrer      ècrera/n'q'l'm't's'             écrer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éder       èdera/n'q'l'm't's'              éder                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éger       ègera/n'q'l'm't's'              éger                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   égler      èglera/n'q'l'm't's'             égler               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   égner      ègnera/n'q'l'm't's'             égner               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   égrer      ègrera/n'q'l'm't's'             égrer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éguer      èguera/n'q'l'm't's'             éguer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éler       èlera/n'q'l'm't's'              éler                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   émer       èmera/n'q'l'm't's'              émer                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éner       ènera/n'q'l'm't's'              éner                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éper       èpera/n'q'l'm't's'              éper                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   équer      èquera/n'q'l'm't's'             équer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   érer       èrera/n'q'l'm't's'              érer                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éser       èsera/n'q'l'm't's'              éser                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éter       ètera/n'q'l'm't's'              éter                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   étrer      ètrera/n'q'l'm't's'             étrer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   évrer      èvrera/n'q'l'm't's'             évrer               po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   éyer       èyera/n'q'l'm't's'              éyer                po:ifut po:3sg            di:R
SFX c0   er         erons/n'q'l't'                  er                  po:ifut po:1pl            di:M
SFX c0   ébrer      èbrerons/n'q'l't'               ébrer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   écer       ècerons/n'q'l't'                écer                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   écher      ècherons/n'q'l't'               écher               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   écrer      ècrerons/n'q'l't'               écrer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éder       èderons/n'q'l't'                éder                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éger       ègerons/n'q'l't'                éger                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   égler      èglerons/n'q'l't'               égler               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   égner      ègnerons/n'q'l't'               égner               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   égrer      ègrerons/n'q'l't'               égrer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éguer      èguerons/n'q'l't'               éguer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éler       èlerons/n'q'l't'                éler                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   émer       èmerons/n'q'l't'                émer                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éner       ènerons/n'q'l't'                éner                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éper       èperons/n'q'l't'                éper                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   équer      èquerons/n'q'l't'               équer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   érer       èrerons/n'q'l't'                érer                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éser       èserons/n'q'l't'                éser                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éter       èterons/n'q'l't'                éter                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   étrer      ètrerons/n'q'l't'               étrer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   évrer      èvrerons/n'q'l't'               évrer               po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   éyer       èyerons/n'q'l't'                éyer                po:ifut po:1pl            di:R
SFX c0   er         erez/n'q'l'm'                   er                  po:ifut po:2pl            di:M
SFX c0   ébrer      èbrerez/n'q'l'm'                ébrer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   écer       ècerez/n'q'l'm'                 écer                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   écher      ècherez/n'q'l'm'                écher               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   écrer      ècrerez/n'q'l'm'                écrer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éder       èderez/n'q'l'm'                 éder                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éger       ègerez/n'q'l'm'                 éger                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   égler      èglerez/n'q'l'm'                égler               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   égner      ègnerez/n'q'l'm'                égner               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   égrer      ègrerez/n'q'l'm'                égrer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éguer      èguerez/n'q'l'm'                éguer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éler       èlerez/n'q'l'm'                 éler                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   émer       èmerez/n'q'l'm'                 émer                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éner       ènerez/n'q'l'm'                 éner                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éper       èperez/n'q'l'm'                 éper                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   équer      èquerez/n'q'l'm'                équer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   érer       èrerez/n'q'l'm'                 érer                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éser       èserez/n'q'l'm'                 éser                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éter       èterez/n'q'l'm'                 éter                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   étrer      ètrerez/n'q'l'm'                étrer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   évrer      èvrerez/n'q'l'm'                évrer               po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   éyer       èyerez/n'q'l'm'                 éyer                po:ifut po:2pl            di:R
SFX c0   er         eront/n'q'l'm't's'              er                  po:ifut po:3pl!           di:M
SFX c0   ébrer      èbreront/n'q'l'm't's'           ébrer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   écer       èceront/n'q'l'm't's'            écer                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   écher      ècheront/n'q'l'm't's'           écher               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   écrer      ècreront/n'q'l'm't's'           écrer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éder       èderont/n'q'l'm't's'            éder                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éger       ègeront/n'q'l'm't's'            éger                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   égler      ègleront/n'q'l'm't's'           égler               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   égner      ègneront/n'q'l'm't's'           égner               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   égrer      ègreront/n'q'l'm't's'           égrer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éguer      ègueront/n'q'l'm't's'           éguer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éler       èleront/n'q'l'm't's'            éler                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   émer       èmeront/n'q'l'm't's'            émer                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éner       èneront/n'q'l'm't's'            éner                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éper       èperont/n'q'l'm't's'            éper                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   équer      èqueront/n'q'l'm't's'           équer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   érer       èreront/n'q'l'm't's'            érer                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éser       èseront/n'q'l'm't's'            éser                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éter       èteront/n'q'l'm't's'            éter                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   étrer      ètreront/n'q'l'm't's'           étrer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   évrer      èvreront/n'q'l'm't's'           évrer               po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   éyer       èyeront/n'q'l'm't's'            éyer                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX c0   er         erais/j'n'q'l'm't'              er                  po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX c0   ébrer      èbrerais/j'n'q'l'm't'           ébrer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   écer       ècerais/j'n'q'l'm't'            écer                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   écher      ècherais/j'n'q'l'm't'           écher               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   écrer      ècrerais/j'n'q'l'm't'           écrer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éder       èderais/j'n'q'l'm't'            éder                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éger       ègerais/j'n'q'l'm't'            éger                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   égler      èglerais/j'n'q'l'm't'           égler               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   égner      ègnerais/j'n'q'l'm't'           égner               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   égrer      ègrerais/j'n'q'l'm't'           égrer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éguer      èguerais/j'n'q'l'm't'           éguer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éler       èlerais/j'n'q'l'm't'            éler                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   émer       èmerais/j'n'q'l'm't'            émer                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éner       ènerais/j'n'q'l'm't'            éner                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éper       èperais/j'n'q'l'm't'            éper                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   équer      èquerais/j'n'q'l'm't'           équer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   érer       èrerais/j'n'q'l'm't'            érer                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éser       èserais/j'n'q'l'm't'            éser                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éter       èterais/j'n'q'l'm't'            éter                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   étrer      ètrerais/j'n'q'l'm't'           étrer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   évrer      èvrerais/j'n'q'l'm't'           évrer               po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   éyer       èyerais/j'n'q'l'm't'            éyer                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX c0   er         erait/n'q'l'm't's'              er                  po:cond po:3sg            di:M
SFX c0   ébrer      èbrerait/n'q'l'm't's'           ébrer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   écer       ècerait/n'q'l'm't's'            écer                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   écher      ècherait/n'q'l'm't's'           écher               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   écrer      ècrerait/n'q'l'm't's'           écrer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éder       èderait/n'q'l'm't's'            éder                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éger       ègerait/n'q'l'm't's'            éger                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   égler      èglerait/n'q'l'm't's'           égler               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   égner      ègnerait/n'q'l'm't's'           égner               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   égrer      ègrerait/n'q'l'm't's'           égrer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éguer      èguerait/n'q'l'm't's'           éguer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éler       èlerait/n'q'l'm't's'            éler                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   émer       èmerait/n'q'l'm't's'            émer                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éner       ènerait/n'q'l'm't's'            éner                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éper       èperait/n'q'l'm't's'            éper                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   équer      èquerait/n'q'l'm't's'           équer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   érer       èrerait/n'q'l'm't's'            érer                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éser       èserait/n'q'l'm't's'            éser                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éter       èterait/n'q'l'm't's'            éter                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   étrer      ètrerait/n'q'l'm't's'           étrer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   évrer      èvrerait/n'q'l'm't's'           évrer               po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   éyer       èyerait/n'q'l'm't's'            éyer                po:cond po:3sg            di:R
SFX c0   er         erions/n'q'l't'                 er                  po:cond po:1pl            di:M
SFX c0   ébrer      èbrerions/n'q'l't'              ébrer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   écer       ècerions/n'q'l't'               écer                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   écher      ècherions/n'q'l't'              écher               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   écrer      ècrerions/n'q'l't'              écrer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éder       èderions/n'q'l't'               éder                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éger       ègerions/n'q'l't'               éger                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   égler      èglerions/n'q'l't'              égler               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   égner      ègnerions/n'q'l't'              égner               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   égrer      ègrerions/n'q'l't'              égrer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éguer      èguerions/n'q'l't'              éguer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éler       èlerions/n'q'l't'               éler                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   émer       èmerions/n'q'l't'               émer                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éner       ènerions/n'q'l't'               éner                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éper       èperions/n'q'l't'               éper                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   équer      èquerions/n'q'l't'              équer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   érer       èrerions/n'q'l't'               érer                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éser       èserions/n'q'l't'               éser                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éter       èterions/n'q'l't'               éter                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   étrer      ètrerions/n'q'l't'              étrer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   évrer      èvrerions/n'q'l't'              évrer               po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   éyer       èyerions/n'q'l't'               éyer                po:cond po:1pl            di:R
SFX c0   er         eriez/n'q'l'm'                  er                  po:cond po:2pl            di:M
SFX c0   ébrer      èbreriez/n'q'l'm'               ébrer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   écer       èceriez/n'q'l'm'                écer                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   écher      ècheriez/n'q'l'm'               écher               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   écrer      ècreriez/n'q'l'm'               écrer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éder       èderiez/n'q'l'm'                éder                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éger       ègeriez/n'q'l'm'                éger                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   égler      ègleriez/n'q'l'm'               égler               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   égner      ègneriez/n'q'l'm'               égner               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   égrer      ègreriez/n'q'l'm'               égrer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éguer      ègueriez/n'q'l'm'               éguer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éler       èleriez/n'q'l'm'                éler                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   émer       èmeriez/n'q'l'm'                émer                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éner       èneriez/n'q'l'm'                éner                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éper       èperiez/n'q'l'm'                éper                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   équer      èqueriez/n'q'l'm'               équer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   érer       èreriez/n'q'l'm'                érer                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éser       èseriez/n'q'l'm'                éser                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éter       èteriez/n'q'l'm'                éter                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   étrer      ètreriez/n'q'l'm'               étrer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   évrer      èvreriez/n'q'l'm'               évrer               po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   éyer       èyeriez/n'q'l'm'                éyer                po:cond po:2pl            di:R
SFX c0   er         eraient/n'q'l'm't's'            er                  po:cond po:3pl            di:M
SFX c0   ébrer      èbreraient/n'q'l'm't's'         ébrer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   écer       èceraient/n'q'l'm't's'          écer                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   écher      ècheraient/n'q'l'm't's'         écher               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   écrer      ècreraient/n'q'l'm't's'         écrer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éder       èderaient/n'q'l'm't's'          éder                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éger       ègeraient/n'q'l'm't's'          éger                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   égler      ègleraient/n'q'l'm't's'         égler               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   égner      ègneraient/n'q'l'm't's'         égner               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   égrer      ègreraient/n'q'l'm't's'         égrer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éguer      ègueraient/n'q'l'm't's'         éguer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éler       èleraient/n'q'l'm't's'          éler                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   émer       èmeraient/n'q'l'm't's'          émer                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éner       èneraient/n'q'l'm't's'          éner                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éper       èperaient/n'q'l'm't's'          éper                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   équer      èqueraient/n'q'l'm't's'         équer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   érer       èreraient/n'q'l'm't's'          érer                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éser       èseraient/n'q'l'm't's'          éser                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éter       èteraient/n'q'l'm't's'          éter                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   étrer      ètreraient/n'q'l'm't's'         étrer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   évrer      èvreraient/n'q'l'm't's'         évrer               po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   éyer       èyeraient/n'q'l'm't's'          éyer                po:cond po:3pl            di:R
SFX c0   er         asse/j'n'q'l'm't'               [^cg]er             po:simp po:1sg
SFX c0   écer       éçasse/j'n'q'l'm't'             écer                po:simp po:1sg
SFX c0   éger       égeasse/j'n'q'l'm't'            éger                po:simp po:1sg
SFX c0   er         asses/n'q'l'm't'                [^cg]er             po:simp po:2sg
SFX c0   écer       éçasses/n'q'l'm't'              écer                po:simp po:2sg
SFX c0   éger       égeasses/n'q'l'm't'             éger                po:simp po:2sg
SFX c0   er         ât/n'q'l'm't's'                 [^cg]er             po:simp po:3sg
SFX c0   écer       éçât/n'q'l'm't's'               écer                po:simp po:3sg
SFX c0   éger       égeât/n'q'l'm't's'              éger                po:simp po:3sg
SFX c0   er         assions/n'q'l't'                [^cg]er             po:simp po:1pl
SFX c0   écer       éçassions/n'q'l't'              écer                po:simp po:1pl
SFX c0   éger       égeassions/n'q'l't'             éger                po:simp po:1pl
SFX c0   er         assiez/n'q'l'm'                 [^cg]er             po:simp po:2pl
SFX c0   écer       éçassiez/n'q'l'm'               écer                po:simp po:2pl
SFX c0   éger       égeassiez/n'q'l'm'              éger                po:simp po:2pl
SFX c0   er         assent/n'q'l'm't's'             [^cg]er             po:simp po:3pl
SFX c0   écer       éçassent/n'q'l'm't's'           écer                po:simp po:3pl
SFX c0   éger       égeassent/n'q'l'm't's'          éger                po:simp po:3pl
SFX c0   ébrer      èbre/n'l'm't'                   ébrer               po:impe po:2sg
SFX c0   écer       èce/n'l'm't'                    écer                po:impe po:2sg
SFX c0   écher      èche/n'l'm't'                   écher               po:impe po:2sg
SFX c0   écrer      ècre/n'l'm't'                   écrer               po:impe po:2sg
SFX c0   éder       ède/n'l'm't'                    éder                po:impe po:2sg
SFX c0   éger       ège/n'l'm't'                    éger                po:impe po:2sg
SFX c0   égler      ègle/n'l'm't'                   égler               po:impe po:2sg
SFX c0   égner      ègne/n'l'm't'                   égner               po:impe po:2sg
SFX c0   égrer      ègre/n'l'm't'                   égrer               po:impe po:2sg
SFX c0   éguer      ègue/n'l'm't'                   éguer               po:impe po:2sg
SFX c0   éler       èle/n'l'm't'                    éler                po:impe po:2sg
SFX c0   émer       ème/n'l'm't'                    émer                po:impe po:2sg
SFX c0   éner       ène/n'l'm't'                    éner                po:impe po:2sg
SFX c0   éper       èpe/n'l'm't'                    éper                po:impe po:2sg
SFX c0   équer      èque/n'l'm't'                   équer               po:impe po:2sg
SFX c0   érer       ère/n'l'm't'                    érer                po:impe po:2sg
SFX c0   éser       èse/n'l'm't'                    éser                po:impe po:2sg
SFX c0   éter       ète/n'l'm't'                    éter                po:impe po:2sg
SFX c0   étrer      ètre/n'l'm't'                   étrer               po:impe po:2sg
SFX c0   évrer      èvre/n'l'm't'                   évrer               po:impe po:2sg
SFX c0   éyer       èye/n'l'm't'                    éyer                po:impe po:2sg
SFX c0   er         ons/n'l't'                      [^cg]er             po:impe po:1pl
SFX c0   écer       éçons/n'l't'                    écer                po:impe po:1pl
SFX c0   éger       égeons/n'l't'                   éger                po:impe po:1pl
SFX c0   er         ez/n'l'm'                       er                  po:impe po:2pl

# verbes en -eler, -eter : doublement des consonnes l ou t ------------------------------------------------------------

# flexions sans élisions
# Note : épeler devraient être reconnu avec les conditions [^p].eler, mais ce n’est pas le cas
SFX d0 Y 144
SFX d0   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX d0   er         ant/n'q'd'l'm't's'              er                  po:ppre
SFX d0   eter       ette/j'n'q'l'm't's'             jeter               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eter       ette/j'n'q'l'm't's'             [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eter       ète/j'n'q'l'm't's'              [^j]eter            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   eler       elle/j'n'q'l'm't's'             ppeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX d0   eler       elle/j'n'q'l'm't's'             [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eler       èle/j'n'q'l'm't's'              [^p].eler           po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   eler       elle/j'n'q'l'm't's'             épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:M
SFX d0   eler       èle/j'n'q'l'm't's'              épeler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg       di:R
SFX d0   er         è/n'q'l'm't'                    er                  po:ipre po:1isg                     di:R
SFX d0   eter       ettes/n'q'l'm't'                jeter               po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eter       ettes/n'q'l'm't'                [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eter       ètes/n'q'l'm't'                 [^j]eter            po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   eler       elles/n'q'l'm't'                ppeler              po:ipre po:spre po:2sg
SFX d0   eler       elles/n'q'l'm't'                [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eler       èles/n'q'l'm't'                 [^p].eler           po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   eler       elles/n'q'l'm't'                épeler              po:ipre po:spre po:2sg              di:M
SFX d0   eler       èles/n'q'l'm't'                 épeler              po:ipre po:spre po:2sg              di:R
SFX d0   er         ons/n'q'l't'                    er                  po:ipre po:1pl
SFX d0   er         ez/n'q'l'm'                     er                  po:ipre po:2pl
SFX d0   eter       ettent/n'q'l'm't's'             jeter               po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eter       ettent/n'q'l'm't's'             [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eter       ètent/n'q'l'm't's'              [^j]eter            po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   eler       ellent/n'q'l'm't's'             ppeler              po:ipre po:spre po:3pl
SFX d0   eler       ellent/n'q'l'm't's'             [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eler       èlent/n'q'l'm't's'              [^p].eler           po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   eler       ellent/n'q'l'm't's'             épeler              po:ipre po:spre po:3pl              di:M
SFX d0   eler       èlent/n'q'l'm't's'              épeler              po:ipre po:spre po:3pl              di:R
SFX d0   er         ais/j'n'q'l'm't'                er                  po:iimp po:1sg po:2sg
SFX d0   er         ait/n'q'l'm't's'                er                  po:iimp po:3sg
SFX d0   er         ions/n'q'l't'                   er                  po:iimp po:spre po:1pl
SFX d0   er         iez/n'q'l'm'                    er                  po:iimp po:spre po:2pl
SFX d0   er         aient/n'q'l'm't's'              er                  po:iimp po:3pl
SFX d0   er         ai/j'n'q'l'm't'                 er                  po:ipsi po:1sg
SFX d0   er         as/n'q'l'm't'                   er                  po:ipsi po:2sg
SFX d0   er         a/n'q'l'm't's'                  er                  po:ipsi po:3sg
SFX d0   er         âmes/n'q'l't'                   er                  po:ipsi po:1pl
SFX d0   er         âtes/n'q'l'm'                   er                  po:ipsi po:2pl
SFX d0   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX d0   eter       etterai/j'n'q'l'm't'            jeter               po:ifut po:1sg
SFX d0   eter       etterai/j'n'q'l'm't'            [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eter       èterai/j'n'q'l'm't'             [^j]eter            po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eler       ellerai/j'n'q'l'm't'            ppeler              po:ifut po:1sg
SFX d0   eler       ellerai/j'n'q'l'm't'            [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eler       èlerai/j'n'q'l'm't'             [^p].eler           po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eler       ellerai/j'n'q'l'm't'            épeler              po:ifut po:1sg            di:M
SFX d0   eler       èlerai/j'n'q'l'm't'             épeler              po:ifut po:1sg            di:R
SFX d0   eter       etteras/n'q'l'm't'              jeter               po:ifut po:2sg
SFX d0   eter       etteras/n'q'l'm't'              [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eter       èteras/n'q'l'm't'               [^j]eter            po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elleras/n'q'l'm't'              ppeler              po:ifut po:2sg
SFX d0   eler       elleras/n'q'l'm't'              [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èleras/n'q'l'm't'               [^p].eler           po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elleras/n'q'l'm't'              épeler              po:ifut po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èleras/n'q'l'm't'               épeler              po:ifut po:2sg            di:R
SFX d0   eter       ettera/n'q'l'm't's'             jeter               po:ifut po:3sg
SFX d0   eter       ettera/n'q'l'm't's'             [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eter       ètera/n'q'l'm't's'              [^j]eter            po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellera/n'q'l'm't's'             ppeler              po:ifut po:3sg
SFX d0   eler       ellera/n'q'l'm't's'             [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlera/n'q'l'm't's'              [^p].eler           po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellera/n'q'l'm't's'             épeler              po:ifut po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlera/n'q'l'm't's'              épeler              po:ifut po:3sg            di:R
SFX d0   eter       etterons/n'q'l't'               jeter               po:ifut po:1pl
SFX d0   eter       etterons/n'q'l't'               [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterons/n'q'l't'                [^j]eter            po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerons/n'q'l't'               ppeler              po:ifut po:1pl
SFX d0   eler       ellerons/n'q'l't'               [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerons/n'q'l't'                [^p].eler           po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerons/n'q'l't'               épeler              po:ifut po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerons/n'q'l't'                épeler              po:ifut po:1pl            di:R
SFX d0   eter       etterez/n'q'l'm'                jeter               po:ifut po:2pl
SFX d0   eter       etterez/n'q'l'm'                [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èterez/n'q'l'm'                 [^j]eter            po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eler       ellerez/n'q'l'm'                ppeler              po:ifut po:2pl
SFX d0   eler       ellerez/n'q'l'm'                [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èlerez/n'q'l'm'                 [^p].eler           po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eler       ellerez/n'q'l'm'                épeler              po:ifut po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èlerez/n'q'l'm'                 épeler              po:ifut po:2pl            di:R
SFX d0   eter       etteront/n'q'l'm't's'           jeter               po:ifut po:3pl!
SFX d0   eter       etteront/n'q'l'm't's'           [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eter       èteront/n'q'l'm't's'            [^j]eter            po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eler       elleront/n'q'l'm't's'           ppeler              po:ifut po:3pl!
SFX d0   eler       elleront/n'q'l'm't's'           [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eler       èleront/n'q'l'm't's'            [^p].eler           po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eler       elleront/n'q'l'm't's'           épeler              po:ifut po:3pl!            di:M
SFX d0   eler       èleront/n'q'l'm't's'            épeler              po:ifut po:3pl!            di:R
SFX d0   eter       etterais/j'n'q'l'm't'           jeter               po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eter       etterais/j'n'q'l'm't'           [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eter       èterais/j'n'q'l'm't'            [^j]eter            po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eler       ellerais/j'n'q'l'm't'           ppeler              po:cond po:1sg po:2sg
SFX d0   eler       ellerais/j'n'q'l'm't'           [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eler       èlerais/j'n'q'l'm't'            [^p].eler           po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eler       ellerais/j'n'q'l'm't'           épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX d0   eler       èlerais/j'n'q'l'm't'            épeler              po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX d0   eter       etterait/n'q'l'm't's'           jeter               po:cond po:3sg
SFX d0   eter       etterait/n'q'l'm't's'           [^j]eter            po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eter       èterait/n'q'l'm't's'            [^j]eter            po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellerait/n'q'l'm't's'           ppeler              po:cond po:3sg
SFX d0   eler       ellerait/n'q'l'm't's'           [^p].eler           po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlerait/n'q'l'm't's'            [^p].eler           po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eler       ellerait/n'q'l'm't's'           épeler              po:cond po:3sg            di:M
SFX d0   eler       èlerait/n'q'l'm't's'            épeler              po:cond po:3sg            di:R
SFX d0   eter       etterions/n'q'l't'              jeter               po:cond po:1pl
SFX d0   eter       etterions/n'q'l't'              [^j]eter            po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eter       èterions/n'q'l't'               [^j]eter            po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerions/n'q'l't'              ppeler              po:cond po:1pl
SFX d0   eler       ellerions/n'q'l't'              [^p].eler           po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerions/n'q'l't'               [^p].eler           po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eler       ellerions/n'q'l't'              épeler              po:cond po:1pl            di:M
SFX d0   eler       èlerions/n'q'l't'               épeler              po:cond po:1pl            di:R
SFX d0   eter       etteriez/n'q'l'm'               jeter               po:cond po:2pl
SFX d0   eter       etteriez/n'q'l'm'               [^j]eter            po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eter       èteriez/n'q'l'm'                [^j]eter            po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eler       elleriez/n'q'l'm'               ppeler              po:cond po:2pl
SFX d0   eler       elleriez/n'q'l'm'               [^p].eler           po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èleriez/n'q'l'm'                [^p].eler           po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eler       elleriez/n'q'l'm'               épeler              po:cond po:2pl            di:M
SFX d0   eler       èleriez/n'q'l'm'                épeler              po:cond po:2pl            di:R
SFX d0   eter       etteraient/n'q'l'm't's'         jeter               po:cond po:3pl
SFX d0   eter       etteraient/n'q'l'm't's'         [^j]eter            po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eter       èteraient/n'q'l'm't's'          [^j]eter            po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   eler       elleraient/n'q'l'm't's'         ppeler              po:cond po:3pl
SFX d0   eler       elleraient/n'q'l'm't's'         [^p].eler           po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eler       èleraient/n'q'l'm't's'          [^p].eler           po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   eler       elleraient/n'q'l'm't's'         épeler              po:cond po:3pl            di:M
SFX d0   eler       èleraient/n'q'l'm't's'          épeler              po:cond po:3pl            di:R
SFX d0   er         asse/j'n'q'l'm't'               er                  po:simp po:1sg
SFX d0   er         asses/n'q'l'm't'                er                  po:simp po:2sg
SFX d0   er         ât/n'q'l'm't's'                 er                  po:simp po:3sg
SFX d0   er         assions/n'q'l't'                er                  po:simp po:1pl
SFX d0   er         assiez/n'q'l'm'                 er                  po:simp po:2pl
SFX d0   er         assent/n'q'l'm't's'             er                  po:simp po:3pl
SFX d0   eter       ette/n'l'm't'                   jeter               po:impe po:2sg
SFX d0   eter       ette/n'l'm't'                   [^j]eter            po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eter       ète/n'l'm't'                    [^j]eter            po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elle/n'l'm't'                   ppeler              po:impe po:2sg
SFX d0   eler       elle/n'l'm't'                   [^p].eler           po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èle/n'l'm't'                    [^p].eler           po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   eler       elle/n'l'm't'                   épeler              po:impe po:2sg            di:M
SFX d0   eler       èle/n'l'm't'                    épeler              po:impe po:2sg            di:R
SFX d0   er         ons/n'l't'                      er                  po:impe po:1pl
SFX d0   er         ez/n'l'm'                       er                  po:impe po:2pl


# exceptions du premier groupe ----------------------------------------------------------------------------------------

# aller
SFX aA Y 54
SFX aA   ller       ller/n'q'd'l'm't'               aller               po:infi
SFX aA   ller       llant/n'q'd'l'm't'              aller               po:ppre
SFX aA   ller       llé/q'                          aller               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX aA   ller       llés/q'                         aller               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aA   ller       llée/q'                         aller               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aA   ller       llées/q'                        aller               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aA   aller      vais/j'n'q'l'm't'               aller               po:ipre po:1sg
SFX aA   aller      vas/n'q'l'm't'                  aller               po:ipre po:2sg
SFX aA   aller      va/c'n'q'l'm't'                 aller               po:ipre po:3sg
SFX aA   ller       llons/n'q'l't'                  aller               po:ipre po:1pl
SFX aA   ller       llez/n'q'l'm'                   aller               po:ipre po:2pl
SFX aA   aller      vont/n'q'l'm't'                 aller               po:ipre po:3pl!
SFX aA   ller       llais/j'n'q'l'm't'              aller               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX aA   ller       llait/c'n'q'l'm't'              aller               po:iimp po:3sg
SFX aA   ller       llions/n'q'l't'                 aller               po:iimp po:1pl
SFX aA   ller       lliez/n'q'l'm'                  aller               po:iimp po:2pl
SFX aA   ller       llaient/n'q'l'm't'              aller               po:iimp po:3pl
SFX aA   ller       llai/j'n'q'l'm't'               aller               po:ipsi po:1sg
SFX aA   ller       llas/n'q'l'm't'                 aller               po:ipsi po:2sg
SFX aA   ller       lla/c'n'q'l'm't'                aller               po:ipsi po:3sg
SFX aA   ller       llâmes/n'q'l't'                 aller               po:ipsi po:1pl
SFX aA   ller       llâtes/n'q'l'm'                 aller               po:ipsi po:2pl
SFX aA   ller       llèrent/n'q'l'm't'              aller               po:ipsi po:3pl!
SFX aA   aller      irai/j'n'q'l'm't'               aller               po:ifut po:1sg
SFX aA   aller      iras/n'q'l'm't'                 aller               po:ifut po:2sg
SFX aA   aller      ira/c'n'q'l'm't'                aller               po:ifut po:3sg
SFX aA   aller      irons/n'q'l't'                  aller               po:ifut po:1pl
SFX aA   aller      irez/n'q'l'm'                   aller               po:ifut po:2pl
SFX aA   aller      iront/n'q'l'm't'                aller               po:ifut po:3pl!
SFX aA   aller      irais/j'n'q'l'm't'              aller               po:cond po:1sg po:2sg
SFX aA   aller      irait/c'n'q'l'm't'              aller               po:cond po:3sg
SFX aA   aller      irions/n'q'l't'                 aller               po:cond po:1pl
SFX aA   aller      iriez/n'q'l'm'                  aller               po:cond po:2pl
SFX aA   aller      iraient/n'q'l'm't'              aller               po:cond po:3pl
SFX aA   ller       ille/j'n'q'l'm't'               aller               po:spre po:1sg po:3sg
SFX aA   ller       illes/n'q'l'm't'                aller               po:spre po:2sg
SFX aA   ller       llions/n'q'l't'                 aller               po:spre po:1pl
SFX aA   ller       lliez/n'q'l'm'                  aller               po:spre po:2pl
SFX aA   ller       illent/n'q'l'm't'               aller               po:spre po:3pl
SFX aA   ller       llasse/j'n'q'l'm't'             aller               po:simp po:1sg
SFX aA   ller       llasses/n'q'l'm't'              aller               po:simp po:2sg
SFX aA   ller       llât/c'n'q'l'm't'               aller               po:simp po:3sg
SFX aA   ller       llassions/n'q'l't'              aller               po:simp po:1pl
SFX aA   ller       llassiez/n'q'l'm'               aller               po:simp po:2pl
SFX aA   ller       llassent/n'q'l'm't'             aller               po:simp po:3pl
SFX aA   aller      va/n'l'm't'                     aller               po:impe po:2sg
SFX aA   aller      vas-y/n'l'm't'                  aller               po:impe po:2sg ds:+y
SFX aA   aller      va-t'en/n'l'                    aller               po:impe po:2sg ds:+te ds:+en
SFX aA   ller       llons/n'l't'                    aller               po:impe po:1pl
SFX aA   ller       llons-y/n'l'                    aller               po:impe po:1pl ds:+y
SFX aA   ller       llons-nous-en/n'l'              aller               po:impe po:1pl ds:+nous ds:+en
SFX aA   ller       llez/n'l'm'                     aller               po:impe po:2pl
SFX aA   ller       llez-y/n'l'                     aller               po:impe po:2pl ds:+y
SFX aA   ller       llez-vous-en/n'l'               aller               po:impe po:2pl ds:+vous ds:+en

# envoyer [T,P] | renvoyer [T]
SFX aD Y 44
SFX aD   voyer      voyer/n'q'd'l'm't's'            envoyer             po:infi
SFX aD   voyer      voyant/n'q'd'l'm't's'           envoyer             po:ppre
SFX aD   voyer      voyé/d'q'                         envoyer             po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX aD   voyer      voyés/d'q'                        envoyer             po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aD   voyer      voyée/d'q'                        envoyer             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aD   voyer      voyées/d'q'                       envoyer             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aD   voyer      voie/j'n'q'l'm't's'             envoyer             po:ipre po:1sg po:3sg
SFX aD   voyer      voies/n'q'l'm't'                envoyer             po:ipre po:2sg
SFX aD   voyer      voyons/n'q'l't'                 envoyer             po:ipre po:1pl
SFX aD   voyer      voyez/n'q'l'm'                  envoyer             po:ipre po:2pl
SFX aD   voyer      voient/n'q'l'm't's'             envoyer             po:ipre po:spre po:3pl
SFX aD   voyer      voyais/j'n'q'l'm't'             envoyer             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX aD   voyer      voyait/n'q'l'm't's'             envoyer             po:iimp po:3sg
SFX aD   voyer      voyions/n'q'l't'                envoyer             po:iimp po:spre po:1pl
SFX aD   voyer      voyiez/n'q'l'm'                 envoyer             po:iimp po:spre po:2pl
SFX aD   voyer      voyaient/n'q'l'm't's'           envoyer             po:iimp po:3pl
SFX aD   voyer      voyai/j'n'q'l'm't'              envoyer             po:ipsi po:1sg
SFX aD   voyer      voyas/n'q'l'm't'                envoyer             po:ipsi po:2sg
SFX aD   voyer      voya/n'q'l'm't's'               envoyer             po:ipsi po:3sg
SFX aD   voyer      voyâmes/n'q'l't'                envoyer             po:ipsi po:1pl
SFX aD   voyer      voyâtes/n'q'l'm'                envoyer             po:ipsi po:2pl
SFX aD   voyer      voyèrent/n'q'l'm't's'           envoyer             po:ipsi po:3pl!
SFX aD   voyer      verrai/j'n'q'l'm't'             envoyer             po:ifut po:1sg
SFX aD   voyer      verras/n'q'l'm't'               envoyer             po:ifut po:2sg
SFX aD   voyer      verra/n'q'l'm't's'              envoyer             po:ifut po:3sg
SFX aD   voyer      verrons/n'q'l't'                envoyer             po:ifut po:1pl
SFX aD   voyer      verrez/n'q'l'm'                 envoyer             po:ifut po:2pl
SFX aD   voyer      verront/n'q'l'm't's'            envoyer             po:ifut po:3pl!
SFX aD   voyer      verrais/j'n'q'l'm't'            envoyer             po:cond po:1sg po:2sg
SFX aD   voyer      verrait/n'q'l'm't's'            envoyer             po:cond po:3sg
SFX aD   voyer      verrions/n'q'l't'               envoyer             po:cond po:1pl
SFX aD   voyer      verriez/n'q'l'm'                envoyer             po:cond po:2pl
SFX aD   voyer      verraient/n'q'l'm't's'          envoyer             po:cond po:3pl
SFX aD   voyer      voie/j'n'q'l'm't's'             envoyer             po:spre po:1sg po:3sg
SFX aD   voyer      voies/n'q'l'm't'                envoyer             po:spre po:2sg
SFX aD   voyer      voyasse/j'n'q'l'm't'            envoyer             po:simp po:1sg
SFX aD   voyer      voyasses/n'q'l'm't'             envoyer             po:simp po:2sg
SFX aD   voyer      voyât/n'q'l'm't's'              envoyer             po:simp po:3sg
SFX aD   voyer      voyassions/n'q'l't'             envoyer             po:simp po:1pl
SFX aD   voyer      voyassiez/n'q'l'm'              envoyer             po:simp po:2pl
SFX aD   voyer      voyassent/n'q'l'm't's'          envoyer             po:simp po:3pl
SFX aD   voyer      voie/n'l'm't'                   envoyer             po:impe po:2sg
SFX aD   voyer      voyons/n'l't'                   envoyer             po:impe po:1pl
SFX aD   voyer      voyez/n'l'm'                    envoyer             po:impe po:2pl

# adirer [T]
SFX aE Y 6
SFX aE   direr      direr/n'q'd'l'm't's'            direr               po:infi
SFX aE   direr      dirant/n'q'd'l'm't's'           direr               po:ppre
SFX aE   direr      diré/L'D'Q'                     direr               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX aE   direr      dirés/D'Q'                      direr               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aE   direr      dirée/L'D'Q'                    direr               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aE   direr      dirées/D'Q'                     direr               po:ppas po:adj is:fem is:pl

# concerner [T]
SFX aF Y 18
SFX aF   cerner     cerner/n'q'd'l'm't's'           er                  po:infi
SFX aF   cerner     cernant/n'q'd'l'm't's'          er                  po:ppre
SFX aF   cerner     cerné/L'D'Q'                    er                  po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX aF   cerner     cernés/D'Q'                     er                  po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aF   cerner     cernée/L'D'Q'                   er                  po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aF   cerner     cernées/D'Q'                    er                  po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aF   cerner     cerne/n'q'l'm't's'              er                  po:ipre po:spre po:3sg
SFX aF   cerner     cernent/n'q'l'm't's'            er                  po:ipre po:spre po:3pl
SFX aF   cerner     cernait/n'q'l'm't's'            er                  po:iimp po:3sg
SFX aF   cerner     cernaient/n'q'l'm't's'          er                  po:iimp po:3pl
SFX aF   cerner     cerna/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3sg
SFX aF   cerner     cernèrent/n'q'l'm't's'          er                  po:ipsi po:3pl!
SFX aF   cerner     cernera/n'q'l'm't's'            er                  po:ifut po:3sg
SFX aF   cerner     cerneront/n'q'l'm't's'          er                  po:ifut po:3pl!
SFX aF   cerner     cernerait/n'q'l'm't's'          er                  po:cond po:3sg
SFX aF   cerner     cerneraient/n'q'l'm't's'        er                  po:cond po:3pl
SFX aF   cerner     cernât/n'q'l'm't's'             er                  po:simp po:3sg
SFX aF   cerner     cernassent/n'q'l'm't's'         er                  po:simp po:3pl

# incomber [Ti] | résulter [I]
SFX aG Y 19
SFX aG   er         er/n'q'd'l'm't's'               er                  po:infi
SFX aG   er         ant/n'q'd'l'm't's'              er                  po:ppre
SFX aG   mber       mbé/d'q'                        mber                po:ppas is:epi is:inv
SFX aG   lter       lté/d'q'                        lter                po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX aG   lter       ltés/d'q'                       lter                po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aG   lter       ltée/d'q'                       lter                po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aG   lter       ltées/d'q'                      lter                po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aG   er         e/n'q'l'm't's'                  er                  po:ipre po:spre po:3sg
SFX aG   er         ent/n'q'l'm't's'                er                  po:ipre po:spre po:3pl
SFX aG   er         ait/n'q'l'm't's'                er                  po:iimp po:3sg
SFX aG   er         aient/n'q'l'm't's'              er                  po:iimp po:3pl
SFX aG   er         a/n'q'l'm't's'                  er                  po:ipsi po:3sg
SFX aG   er         èrent/n'q'l'm't's'              er                  po:ipsi po:3pl!
SFX aG   er         era/n'q'l'm't's'                er                  po:ifut po:3sg
SFX aG   er         eront/n'q'l'm't's'              er                  po:ifut po:3pl!
SFX aG   er         erait/n'q'l'm't's'              er                  po:cond po:3sg
SFX aG   er         eraient/n'q'l'm't's'            er                  po:cond po:3pl
SFX aG   er         ât/n'q'l'm't's'                 er                  po:simp po:3sg
SFX aG   er         assent/n'q'l'm't's'             er                  po:simp po:3pl

# jogger [I]
SFX aH Y 39
SFX aH   er         er/n'q'd'l'm't's'               gger                    po:infi
SFX aH   er         ant/n'q'd'l'm't's'              gger                    po:ppre
SFX aH   er         é/q'                            gger                    po:ppas is:epi is:inv po:1jsg
SFX aH   er         e/j'n'q'l'm't's'                gger                    po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX aH   er         es/n'q'l'm't'                   gger                    po:ipre po:spre po:2sg
SFX aH   er         ons/n'q'l't'                    gger                    po:ipre po:1pl
SFX aH   er         ez/n'q'l'm'                     gger                    po:ipre po:2pl
SFX aH   er         ent/n'q'l'm't's'                gger                    po:ipre po:spre po:3pl
SFX aH   er         ais/j'n'q'l'm't'                gger                    po:iimp po:1sg po:2sg
SFX aH   er         ait/n'q'l'm't's'                gger                    po:iimp po:3sg
SFX aH   er         ions/n'q'l't'                   gger                    po:iimp po:spre po:1pl
SFX aH   er         iez/n'q'l'm'                    gger                    po:iimp po:spre po:2pl
SFX aH   er         aient/n'q'l'm't's'              gger                    po:iimp po:3pl
SFX aH   er         ai/j'n'q'l'm't'                 gger                    po:ipsi po:1sg
SFX aH   er         as/n'q'l'm't'                   gger                    po:ipsi po:2sg
SFX aH   er         a/n'q'l'm't's'                  gger                    po:ipsi po:3sg
SFX aH   er         âmes/n'q'l't'                   gger                    po:ipsi po:1pl
SFX aH   er         âtes/n'q'l'm'                   gger                    po:ipsi po:2pl
SFX aH   er         èrent/n'q'l'm't's'              gger                    po:ipsi po:3pl!
SFX aH   er         erai/j'n'q'l'm't'               gger                    po:ifut po:1sg
SFX aH   er         eras/n'q'l'm't'                 gger                    po:ifut po:2sg
SFX aH   er         era/n'q'l'm't's'                gger                    po:ifut po:3sg
SFX aH   er         erons/n'q'l't'                  gger                    po:ifut po:1pl
SFX aH   er         erez/n'q'l'm'                   gger                    po:ifut po:2pl
SFX aH   er         eront/n'q'l'm't's'              gger                    po:ifut po:3pl!
SFX aH   er         erais/j'n'q'l'm't'              gger                    po:cond po:1sg po:2sg
SFX aH   er         erait/n'q'l'm't's'              gger                    po:cond po:3sg
SFX aH   er         erions/n'q'l't'                 gger                    po:cond po:1pl
SFX aH   er         eriez/n'q'l'm'                  gger                    po:cond po:2pl
SFX aH   er         eraient/n'q'l'm't's'            gger                    po:cond po:3pl
SFX aH   er         asse/j'n'q'l'm't'               gger                    po:simp po:1sg
SFX aH   er         asses/n'q'l'm't'                gger                    po:simp po:2sg
SFX aH   er         ât/n'q'l'm't's'                 gger                    po:simp po:3sg
SFX aH   er         assions/n'q'l't'                gger                    po:simp po:1pl
SFX aH   er         assiez/n'q'l'm'                 gger                    po:simp po:2pl
SFX aH   er         assent/n'q'l'm't's'             gger                    po:simp po:3pl
SFX aH   er         e/n'l'm't'                      gger                    po:impe po:2sg
SFX aH   er         ons/n'l't'                      gger                    po:impe po:1pl
SFX aH   er         ez/n'l'm'                       gger                    po:impe po:2pl

# créneler [T] (classique) | crèneler [T] (réforme 1990)
SFX aY Y 57
SFX aY   neler      neler/n'q'd'l'm't's'            neler               po:infi
SFX aY   neler      nelant/n'q'd'l'm't's'           neler               po:ppre
SFX aY   neler      nelé/L'D'Q'                     neler               po:ppas po:adj is:mas is:sg po:1jsg
SFX aY   neler      nelés/D'Q'                      neler               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aY   neler      nelée/L'D'Q'                    neler               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aY   neler      nelées/D'Q'                     neler               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aY   éneler     énelle/j'n'q'l'm't's'           éneler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg     di:M
SFX aY   èneler     énèle/j'n'q'l'm't's'            èneler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg     di:R
SFX aY   éneler     énelles/n'q'l'm't'              éneler              po:ipre po:spre po:2sg            di:M
SFX aY   èneler     énèles/n'q'l'm't'               èneler              po:ipre po:spre po:2sg            di:R
SFX aY   neler      nelons/n'q'l't'                 neler               po:ipre po:1pl
SFX aY   neler      nelez/n'q'l'm'                  neler               po:ipre po:2pl
SFX aY   éneler     énellent/n'q'l'm't's'           éneler              po:ipre po:spre po:3pl            di:M
SFX aY   èneler     énèlent/n'q'l'm't's'            èneler              po:ipre po:spre po:3pl            di:R
SFX aY   neler      nelais/j'n'q'l'm't'             neler               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX aY   neler      nelait/n'q'l'm't's'             neler               po:iimp po:3sg
SFX aY   neler      nelions/n'q'l't'                neler               po:iimp po:spre po:1pl
SFX aY   neler      neliez/n'q'l'm'                 neler               po:iimp po:spre po:2pl
SFX aY   neler      nelaient/n'q'l'm't's'           neler               po:iimp po:3pl
SFX aY   neler      nelai/j'n'q'l'm't'              neler               po:ipsi po:1sg
SFX aY   neler      nelas/n'q'l'm't'                neler               po:ipsi po:2sg
SFX aY   neler      nela/n'q'l'm't's'               neler               po:ipsi po:3sg
SFX aY   neler      nelâmes/n'q'l't'                neler               po:ipsi po:1pl
SFX aY   neler      nelâtes/n'q'l'm'                neler               po:ipsi po:2pl
SFX aY   neler      nelèrent/n'q'l'm't's'           neler               po:ipsi po:3pl!
SFX aY   éneler     énellerai/j'n'q'l'm't'          éneler              po:ifut po:1sg            di:M
SFX aY   èneler     énèlerai/j'n'q'l'm't'           èneler              po:ifut po:1sg            di:R
SFX aY   éneler     énelleras/n'q'l'm't'            éneler              po:ifut po:2sg            di:M
SFX aY   èneler     énèleras/n'q'l'm't'             èneler              po:ifut po:2sg            di:R
SFX aY   éneler     énellera/n'q'l'm't's'           éneler              po:ifut po:3sg            di:M
SFX aY   èneler     énèlera/n'q'l'm't's'            èneler              po:ifut po:3sg            di:R
SFX aY   éneler     énellerons/n'q'l't'             éneler              po:ifut po:1pl            di:M
SFX aY   èneler     énèlerons/n'q'l't'              èneler              po:ifut po:1pl            di:R
SFX aY   éneler     énellerez/n'q'l'm'              éneler              po:ifut po:2pl            di:M
SFX aY   èneler     énèlerez/n'q'l'm'               èneler              po:ifut po:2pl            di:R
SFX aY   éneler     énelleront/n'q'l'm't's'         éneler              po:ifut po:3pl!           di:M
SFX aY   èneler     énèleront/n'q'l'm't's'          èneler              po:ifut po:3pl!           di:R
SFX aY   éneler     énellerais/j'n'q'l'm't'         éneler              po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX aY   èneler     énèlerais/j'n'q'l'm't'          èneler              po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX aY   éneler     énellerait/n'q'l'm't's'         éneler              po:cond po:3sg            di:M
SFX aY   èneler     énèlerait/n'q'l'm't's'          èneler              po:cond po:3sg            di:R
SFX aY   éneler     énellerions/n'q'l't'            éneler              po:cond po:1pl            di:M
SFX aY   èneler     énèlerions/n'q'l't'             èneler              po:cond po:1pl            di:R
SFX aY   éneler     énelleriez/n'q'l'm'             éneler              po:cond po:2pl            di:M
SFX aY   èneler     énèleriez/n'q'l'm'              èneler              po:cond po:2pl            di:R
SFX aY   éneler     énelleraient/n'q'l'm't's'       éneler              po:cond po:3pl            di:M
SFX aY   èneler     énèleraient/n'q'l'm't's'        èneler              po:cond po:3pl            di:R
SFX aY   neler      nelasse/j'n'q'l'm't'            neler               po:simp po:1sg
SFX aY   neler      nelasses/n'q'l'm't'             neler               po:simp po:2sg
SFX aY   neler      nelât/n'q'l'm't's'              neler               po:simp po:3sg
SFX aY   neler      nelassions/n'q'l't'             neler               po:simp po:1pl
SFX aY   neler      nelassiez/n'q'l'm'              neler               po:simp po:2pl
SFX aY   neler      nelassent/n'q'l'm't's'          neler               po:simp po:3pl
SFX aY   éneler     énelle/n'l'm't'                 éneler              po:impe po:2sg            di:M
SFX aY   èneler     énèle/n'l'm't'                  èneler              po:impe po:2sg            di:R
SFX aY   neler      nelons/n'l't'                   neler               po:impe po:1pl
SFX aY   neler      nelez/n'l'm'                    neler               po:impe po:2pl

# crételer [T] (classique) | crèteler [T] (réforme 1990)
SFX aZ Y 57
SFX aZ   teler      teler/n'q'd'l'm't's'            teler               po:infi
SFX aZ   teler      telant/n'q'd'l'm't's'           teler               po:ppre
SFX aZ   teler      telé/L'D'Q'                     teler               po:ppas po:adj is:mas is:sg po:1jsg
SFX aZ   teler      telés/D'Q'                      teler               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX aZ   teler      telée/L'D'Q'                    teler               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX aZ   teler      telées/D'Q'                     teler               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX aZ   ételer     ételle/j'n'q'l'm't's'           ételer              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg     di:M
SFX aZ   èteler     étèle/j'n'q'l'm't's'            èteler              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg     di:R
SFX aZ   ételer     ételles/n'q'l'm't'              ételer              po:ipre po:spre po:2sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèles/n'q'l'm't'               èteler              po:ipre po:spre po:2sg            di:R
SFX aZ   teler      telons/n'q'l't'                 teler               po:ipre po:1pl
SFX aZ   teler      telez/n'q'l'm'                  teler               po:ipre po:2pl
SFX aZ   ételer     étellent/n'q'l'm't's'           ételer              po:ipre po:spre po:3pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèlent/n'q'l'm't's'            èteler              po:ipre po:spre po:3pl            di:R
SFX aZ   teler      telais/j'n'q'l'm't'             teler               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX aZ   teler      telait/n'q'l'm't's'             teler               po:iimp po:3sg
SFX aZ   teler      telions/n'q'l't'                teler               po:iimp po:spre po:1pl
SFX aZ   teler      teliez/n'q'l'm'                 teler               po:iimp po:spre po:2pl
SFX aZ   teler      telaient/n'q'l'm't's'           teler               po:iimp po:3pl
SFX aZ   teler      telai/j'n'q'l'm't'              teler               po:ipsi po:1sg
SFX aZ   teler      telas/n'q'l'm't'                teler               po:ipsi po:2sg
SFX aZ   teler      tela/n'q'l'm't's'               teler               po:ipsi po:3sg
SFX aZ   teler      telâmes/n'q'l't'                teler               po:ipsi po:1pl
SFX aZ   teler      telâtes/n'q'l'm'                teler               po:ipsi po:2pl
SFX aZ   teler      telèrent/n'q'l'm't's'           teler               po:ipsi po:3pl!
SFX aZ   ételer     étellerai/j'n'q'l'm't'          ételer              po:ifut po:1sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèlerai/j'n'q'l'm't'           èteler              po:ifut po:1sg            di:R
SFX aZ   ételer     ételleras/n'q'l'm't'            ételer              po:ifut po:2sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèleras/n'q'l'm't'             èteler              po:ifut po:2sg            di:R
SFX aZ   ételer     étellera/n'q'l'm't's'           ételer              po:ifut po:3sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèlera/n'q'l'm't's'            èteler              po:ifut po:3sg            di:R
SFX aZ   ételer     étellerons/n'q'l't'             ételer              po:ifut po:1pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèlerons/n'q'l't'              èteler              po:ifut po:1pl            di:R
SFX aZ   ételer     étellerez/n'q'l'm'              ételer              po:ifut po:2pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèlerez/n'q'l'm'               èteler              po:ifut po:2pl            di:R
SFX aZ   ételer     ételleront/n'q'l'm't's'         ételer              po:ifut po:3pl!           di:M
SFX aZ   èteler     étèleront/n'q'l'm't's'          èteler              po:ifut po:3pl!           di:R
SFX aZ   ételer     étellerais/j'n'q'l'm't'         ételer              po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX aZ   èteler     étèlerais/j'n'q'l'm't'          èteler              po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX aZ   ételer     étellerait/n'q'l'm't's'         ételer              po:cond po:3sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèlerait/n'q'l'm't's'          èteler              po:cond po:3sg            di:R
SFX aZ   ételer     étellerions/n'q'l't'            ételer              po:cond po:1pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèlerions/n'q'l't'             èteler              po:cond po:1pl            di:R
SFX aZ   ételer     ételleriez/n'q'l'm'             ételer              po:cond po:2pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèleriez/n'q'l'm'              èteler              po:cond po:2pl            di:R
SFX aZ   ételer     ételleraient/n'q'l'm't's'       ételer              po:cond po:3pl            di:M
SFX aZ   èteler     étèleraient/n'q'l'm't's'        èteler              po:cond po:3pl            di:R
SFX aZ   teler      telasse/j'n'q'l'm't'            teler               po:simp po:1sg
SFX aZ   teler      telasses/n'q'l'm't'             teler               po:simp po:2sg
SFX aZ   teler      telât/n'q'l'm't's'              teler               po:simp po:3sg
SFX aZ   teler      telassions/n'q'l't'             teler               po:simp po:1pl
SFX aZ   teler      telassiez/n'q'l'm'              teler               po:simp po:2pl
SFX aZ   teler      telassent/n'q'l'm't's'          teler               po:simp po:3pl
SFX aZ   ételer     ételle/n'l'm't'                 ételer              po:impe po:2sg            di:M
SFX aZ   èteler     étèle/n'l'm't'                  èteler              po:impe po:2sg            di:R
SFX aZ   teler      telons/n'l't'                   teler               po:impe po:1pl
SFX aZ   teler      telez/n'l'm'                    teler               po:impe po:2pl

# interpeler (réforme 1990)
SFX dA Y 42
SFX dA   peler      peler/n'q'd'l'm't's'            peler               po:infi
SFX dA   peler      pelant/n'q'd'l'm't's'           peler               po:ppre
SFX dA   peler      pelé/L'D'Q'                     peler               po:ppas po:adj is:mas is:sg po:1jsg
SFX dA   peler      pelés/D'Q'                      peler               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX dA   peler      pelée/L'D'Q'                    peler               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX dA   peler      pelées/D'Q'                     peler               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX dA   peler      pelle/j'n'q'l'm't's'            peler               po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX dA   peler      pelles/n'q'l'm't'               peler               po:ipre po:spre po:2sg
SFX dA   peler      pelons/n'q'l't'                 peler               po:ipre po:1pl
SFX dA   peler      pelez/n'q'l'm'                  peler               po:ipre po:2pl
SFX dA   peler      pellent/n'q'l'm't's'            peler               po:ipre po:spre po:3pl
SFX dA   peler      pelais/j'n'q'l'm't'             peler               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX dA   peler      pelait/n'q'l'm't's'             peler               po:iimp po:3sg
SFX dA   peler      pelions/n'q'l't'                peler               po:iimp po:spre po:1pl
SFX dA   peler      peliez/n'q'l'm'                 peler               po:iimp po:spre po:2pl
SFX dA   peler      pelaient/n'q'l'm't's'           peler               po:iimp po:3pl
SFX dA   peler      pelai/j'n'q'l'm't'              peler               po:ipsi po:1sg
SFX dA   peler      pelas/n'q'l'm't'                peler               po:ipsi po:2sg
SFX dA   peler      pela/n'q'l'm't's'               peler               po:ipsi po:3sg
SFX dA   peler      pelâmes/n'q'l't'                peler               po:ipsi po:1pl
SFX dA   peler      pelâtes/n'q'l'm'                peler               po:ipsi po:2pl
SFX dA   peler      pelèrent/n'q'l'm't's'           peler               po:ipsi po:3pl!
SFX dA   peler      pellerai/j'n'q'l'm't'           peler               po:ifut po:1sg
SFX dA   peler      pelleras/n'q'l'm't'             peler               po:ifut po:2sg
SFX dA   peler      pellera/n'q'l'm't's'            peler               po:ifut po:3sg
SFX dA   peler      pellerons/n'q'l't'              peler               po:ifut po:1pl
SFX dA   peler      pellerez/n'q'l'm'               peler               po:ifut po:2pl
SFX dA   peler      pelleront/n'q'l'm't's'          peler               po:ifut po:3pl!
SFX dA   peler      pellerais/j'n'q'l'm't'          peler               po:cond po:1sg po:2sg
SFX dA   peler      pellerait/n'q'l'm't's'          peler               po:cond po:3sg
SFX dA   peler      pellerions/n'q'l't'             peler               po:cond po:1pl
SFX dA   peler      pelleriez/n'q'l'm'              peler               po:cond po:2pl
SFX dA   peler      pelleraient/n'q'l'm't's'        peler               po:cond po:3pl
SFX dA   peler      pelasse/j'n'q'l'm't'            peler               po:simp po:1sg
SFX dA   peler      pelasses/n'q'l'm't'             peler               po:simp po:2sg
SFX dA   peler      pelât/n'q'l'm't's'              peler               po:simp po:3sg
SFX dA   peler      pelassions/n'q'l't'             peler               po:simp po:1pl
SFX dA   peler      pelassiez/n'q'l'm'              peler               po:simp po:2pl
SFX dA   peler      pelassent/n'q'l'm't's'          peler               po:simp po:3pl
SFX dA   peler      pelle/n'l'm't'                  peler               po:impe po:2sg
SFX dA   peler      pelons/n'l't'                   peler               po:impe po:1pl
SFX dA   peler      pelez/n'l'm'                    peler               po:impe po:2pl


# verbes du deuxième groupe ###########################################################################################

# flexions sans élisions
SFX f0 Y 33
SFX f0   ir         ir/n'q'd'l'm't's'               ir                  po:infi
SFX f0   ir         issant/n'q'd'l'm't's'           ir                  po:ppre
SFX f0   ir         is/j'n'q'l'm't'                 ir                  po:ipre po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX f0   ir         it/n'q'l'm't's'                 ir                  po:ipre po:ipsi po:3sg
SFX f0   ir         issons/n'q'l't'                 ir                  po:ipre po:1pl
SFX f0   ir         issez/n'q'l'm'                  ir                  po:ipre po:2pl
SFX f0   ir         issent/n'q'l'm't's'             ir                  po:ipre po:spre po:simp po:3pl
SFX f0   ir         issais/j'n'q'l'm't'             ir                  po:iimp po:1sg po:2sg
SFX f0   ir         issait/n'q'l'm't's'             ir                  po:iimp po:3sg
SFX f0   ir         issions/n'q'l't'                ir                  po:iimp po:spre po:simp po:1pl
SFX f0   ir         issiez/n'q'l'm'                 ir                  po:iimp po:spre po:simp po:2pl
SFX f0   ir         issaient/n'q'l'm't's'           ir                  po:iimp po:3pl
SFX f0   ir         îmes/n'q'l't'                   ir                  po:ipsi po:1pl
SFX f0   ir         îtes/n'q'l'm'                   ir                  po:ipsi po:2pl
SFX f0   ir         irent/n'q'l'm't's'              ir                  po:ipsi po:3pl!
SFX f0   ir         irai/j'n'q'l'm't'               ir                  po:ifut po:1sg
SFX f0   ir         iras/n'q'l'm't'                 ir                  po:ifut po:2sg
SFX f0   ir         ira/n'q'l'm't's'                ir                  po:ifut po:3sg
SFX f0   ir         irons/n'q'l't'                  ir                  po:ifut po:1pl
SFX f0   ir         irez/n'q'l'm'                   ir                  po:ifut po:2pl
SFX f0   ir         iront/n'q'l'm't's'              ir                  po:ifut po:3pl!
SFX f0   ir         irais/j'n'q'l'm't'              ir                  po:cond po:1sg po:2sg
SFX f0   ir         irait/n'q'l'm't's'              ir                  po:cond po:3sg
SFX f0   ir         irions/n'q'l't'                 ir                  po:cond po:1pl
SFX f0   ir         iriez/n'q'l'm'                  ir                  po:cond po:2pl
SFX f0   ir         iraient/n'q'l'm't's'            ir                  po:cond po:3pl
SFX f0   ir         isse/j'n'q'l'm't'               ir                  po:spre po:simp po:1sg
SFX f0   ir         isses/n'q'l'm't'                ir                  po:spre po:simp po:2sg
SFX f0   ir         isse/n'q'l'm't's'               ir                  po:spre po:3sg
SFX f0   ir         ît/n'q'l'm't's'                 ir                  po:simp po:3sg
SFX f0   ir         is/n'l'm't'                     ir                  po:impe po:2sg
SFX f0   ir         issons/n'l't'                   ir                  po:impe po:1pl
SFX f0   ir         issez/n'l'm'                    ir                  po:impe po:2pl


# verbes pronominaux réciproques
# aucun dans le deuxième groupe

# exceptions du deuxième groupe ----------------------------------------------------------------------------------------

# haïr [T]
SFX fA Y 38
SFX fA   aïr        aïr/n'q'd'l'm't's'              aïr                 po:infi
SFX fA   aïr        aïssant/n'q'd'l'm't's'          aïr                 po:ppre
SFX fA   aïr        aï/L'D'Q'                       aïr                 po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX fA   aïr        aïs/D'Q'                        aïr                 po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX fA   aïr        aïe/L'D'Q'                      aïr                 po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX fA   aïr        aïes/D'Q'                       aïr                 po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX fA   aïr        ais/j'n'q'l'm't'                aïr                 po:ipre po:1sg po:2sg
SFX fA   aïr        ait/n'q'l'm't's'                aïr                 po:ipre po:3sg
SFX fA   aïr        aïssons/n'q'l't'                aïr                 po:ipre po:1pl
SFX fA   aïr        aïssez/n'q'l'm'                 aïr                 po:ipre po:2pl
SFX fA   aïr        aïssent/n'q'l'm't's'            aïr                 po:ipre po:spre po:simp po:3pl
SFX fA   aïr        aïssais/j'n'q'l'm't'            aïr                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX fA   aïr        aïssait/n'q'l'm't's'            aïr                 po:iimp po:3sg
SFX fA   aïr        aïssions/n'q'l't'               aïr                 po:iimp po:spre po:simp po:1pl
SFX fA   aïr        aïssiez/n'q'l'm'                aïr                 po:iimp po:spre po:simp po:2pl
SFX fA   aïr        aïssaient/n'q'l'm't's'          aïr                 po:iimp po:3pl
SFX fA   aïr        aïs/j'n'q'l'm't'                aïr                 po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX fA   aïr        aït/n'q'l'm't's'                aïr                 po:ipsi po:simp po:3sg
SFX fA   aïr        aïmes/n'q'l't'                  aïr                 po:ipsi po:1pl
SFX fA   aïr        aïtes/n'q'l'm'                  aïr                 po:ipsi po:2pl
SFX fA   aïr        aïrent/n'q'l'm't's'             aïr                 po:ipsi po:3pl!
SFX fA   aïr        aïrai/j'n'q'l'm't'              aïr                 po:ifut po:1sg
SFX fA   aïr        aïras/n'q'l'm't'                aïr                 po:ifut po:2sg
SFX fA   aïr        aïra/n'q'l'm't's'               aïr                 po:ifut po:3sg
SFX fA   aïr        aïrons/n'q'l't'                 aïr                 po:ifut po:1pl
SFX fA   aïr        aïrez/n'q'l'm'                  aïr                 po:ifut po:2pl
SFX fA   aïr        aïront/n'q'l'm't's'             aïr                 po:ifut po:3pl!
SFX fA   aïr        aïrais/j'n'q'l'm't'             aïr                 po:cond po:1sg po:2sg
SFX fA   aïr        aïrait/n'q'l'm't's'             aïr                 po:cond po:3sg
SFX fA   aïr        aïrions/n'q'l't'                aïr                 po:cond po:1pl
SFX fA   aïr        aïriez/n'q'l'm'                 aïr                 po:cond po:2pl
SFX fA   aïr        aïraient/n'q'l'm't's'           aïr                 po:cond po:3pl
SFX fA   aïr        aïsse/j'n'q'l'm't'              aïr                 po:spre po:simp po:1sg
SFX fA   aïr        aïsses/n'q'l'm't'               aïr                 po:spre po:simp po:2sg
SFX fA   aïr        aïsse/n'q'l'm't's'              aïr                 po:spre po:3sg
SFX fA   aïr        ais/n'l'm't'                    aïr                 po:impe po:2sg
SFX fA   aïr        aïssons/n'l't'                  aïr                 po:impe po:1pl
SFX fA   aïr        aïssez/n'l'm'                   aïr                 po:impe po:2pl

# s'entre-haïr [Pr] ==
SFX fB Y 29
SFX fB   haïr       haïr/n'q'd'l'm't's'             aïr                 po:infi
SFX fB   haïr       haïssant/n'q'd'l'm't's'         aïr                 po:ppre
SFX fB   haïr       haï/q'                          aïr                 po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX fB   haïr       haïs/q'                         aïr                 po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX fB   haïr       haïe/q'                         aïr                 po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX fB   haïr       haïes/q'                        aïr                 po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX fB   haïr       hait/n'q'l'm't's'               aïr                 po:ipre po:3sg
SFX fB   haïr       haïssons/n'q'l't'               aïr                 po:ipre po:1pl
SFX fB   haïr       haïssez/n'q'l'm'                aïr                 po:ipre po:2pl
SFX fB   haïr       haïssent/n'q'l'm't's'           aïr                 po:ipre po:spre po:simp po:3pl
SFX fB   haïr       haïssait/n'q'l'm't's'           aïr                 po:iimp po:3sg
SFX fB   haïr       haïssions/n'q'l't'              aïr                 po:iimp po:spre po:simp po:1pl
SFX fB   haïr       haïssiez/n'q'l'm'               aïr                 po:iimp po:spre po:simp po:2pl
SFX fB   haïr       haïssaient/n'q'l'm't's'         aïr                 po:iimp po:3pl
SFX fB   haïr       haït/n'q'l'm't's'               aïr                 po:ipsi po:simp po:3sg
SFX fB   haïr       haïmes/n'q'l't'                 aïr                 po:ipsi po:1pl
SFX fB   haïr       haïtes/n'q'l'm'                 aïr                 po:ipsi po:2pl
SFX fB   haïr       haïrent/n'q'l'm't's'            aïr                 po:ipsi po:3pl!
SFX fB   haïr       haïra/n'q'l'm't's'              aïr                 po:ifut po:3sg
SFX fB   haïr       haïrons/n'q'l't'                aïr                 po:ifut po:1pl
SFX fB   haïr       haïrez/n'q'l'm'                 aïr                 po:ifut po:2pl
SFX fB   haïr       haïront/n'q'l'm't's'            aïr                 po:ifut po:3pl!
SFX fB   haïr       haïrait/n'q'l'm't's'            aïr                 po:cond po:3sg
SFX fB   haïr       haïrions/n'q'l't'               aïr                 po:cond po:1pl
SFX fB   haïr       haïriez/n'q'l'm'                aïr                 po:cond po:2pl
SFX fB   haïr       haïraient/n'q'l'm't's'          aïr                 po:cond po:3pl
SFX fB   haïr       haïsse/n'q'l'm't's'             aïr                 po:spre po:3sg
SFX fB   haïr       haïssons/n'l't'                 aïr                 po:impe po:1pl
SFX fB   haïr       haïssez/n'l'm'                  aïr                 po:impe po:2pl

# impartir [T]
SFX fC Y 12
SFX fC   partir     partir/n'q'd'l'm't's'           impartir            po:infi
SFX fC   partir     partissant/n'q'd'l'm't's'       impartir            po:ppre
SFX fC   partir     parti/L'D'Q'                    impartir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX fC   partir     partis/D'Q'                     impartir            po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX fC   partir     partie/L'D'Q'                   impartir            po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX fC   partir     parties/D'Q'                    impartir            po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX fC   partir     partis/j'n'q'l'm't'             impartir            po:ipre po:1sg po:2sg
SFX fC   partir     partit/n'q'l'm't's'             impartir            po:ipre po:3sg
SFX fC   partir     partissons/n'q'l't'             impartir            po:ipre po:1pl
SFX fC   partir     partissez/n'q'l'm'              impartir            po:ipre po:2pl
SFX fC   partir     partissent/n'q'l'm't's'         impartir            po:ipre po:3pl!

# sortir [T] (juridique)
SFX fD Y 12
SFX fD   ortir      ortir/n'q'd'l'm't's'            sortir              po:infi
SFX fD   ortir      ortissant/n'q'd'l'm't's'        sortir              po:ppre
SFX fD   ortir      ortit/n'q'l'm't's'              sortir              po:ipre po:3sg
SFX fD   ortir      ortissent/n'q'l'm't's'          sortir              po:ipre po:spre po:simp po:3pl
SFX fD   ortir      ortissait/n'q'l'm't's'          sortir              po:iimp po:3sg
SFX fD   ortir      ortissaient/n'q'l'm't's'        sortir              po:iimp po:3pl
SFX fD   ortir      ortira/n'q'l'm't's'             sortir              po:ifut po:3sg
SFX fD   ortir      ortiront/n'q'l'm't's'           sortir              po:ifut po:3pl!
SFX fD   ortir      ortirait/n'q'l'm't's'           sortir              po:cond po:3sg
SFX fD   ortir      ortiraient/n'q'l'm't's'         sortir              po:cond po:3pl
SFX fD   ortir      ortisse/n'q'l'm't's'            sortir              po:spre po:3sg
SFX fD   ortir      ortît/n'q'l'm't's'              sortir              po:simp po:3sg

# s’amuïr [P]
SFX fY Y 37
SFX fY   uïr        uïr/n'q'd'l'm't's'              uïr                 po:infi
SFX fY   uïr        uïssant/n'q'd'l'm't's'          uïr                 po:ppre
SFX fY   uïr        uï/d'q'                         uïr                 po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX fY   uïr        uïs/d'q'                        uïr                 po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX fY   uïr        uïe/d'q'                        uïr                 po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX fY   uïr        uïes/d'q'                       uïr                 po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX fY   uïr        uïs/j'n'q'l'm't'                uïr                 po:ipre po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX fY   uïr        uït/n'q'l'm't's'                uïr                 po:ipre po:ipsi po:3sg
SFX fY   uïr        uïssons/n'q'l't'                uïr                 po:ipre po:1pl
SFX fY   uïr        uïssez/n'q'l'm'                 uïr                 po:ipre po:2pl
SFX fY   uïr        uïssent/n'q'l'm't's'            uïr                 po:ipre po:spre po:simp po:3pl
SFX fY   uïr        uïssais/j'n'q'l'm't'            uïr                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX fY   uïr        uïssait/n'q'l'm't's'            uïr                 po:iimp po:3sg
SFX fY   uïr        uïssions/n'q'l't'               uïr                 po:iimp po:spre po:simp po:1pl
SFX fY   uïr        uïssiez/n'q'l'm'                uïr                 po:iimp po:spre po:simp po:2pl
SFX fY   uïr        uïssaient/n'q'l'm't's'          uïr                 po:iimp po:3pl
SFX fY   uïr        uîmes/n'q'l't'                  uïr                 po:ipsi po:1pl
SFX fY   uïr        uîtes/n'q'l'm'                  uïr                 po:ipsi po:2pl
SFX fY   uïr        uïrent/n'q'l'm't's'             uïr                 po:ipsi po:3pl!
SFX fY   uïr        uïrai/j'n'q'l'm't'              uïr                 po:ifut po:1sg
SFX fY   uïr        uïras/n'q'l'm't'                uïr                 po:ifut po:2sg
SFX fY   uïr        uïra/n'q'l'm't's'               uïr                 po:ifut po:3sg
SFX fY   uïr        uïrons/n'q'l't'                 uïr                 po:ifut po:1pl
SFX fY   uïr        uïrez/n'q'l'm'                  uïr                 po:ifut po:2pl
SFX fY   uïr        uïront/n'q'l'm't's'             uïr                 po:ifut po:3pl!
SFX fY   uïr        uïrais/j'n'q'l'm't'             uïr                 po:cond po:1sg po:2sg
SFX fY   uïr        uïrait/n'q'l'm't's'             uïr                 po:cond po:3sg
SFX fY   uïr        uïrions/n'q'l't'                uïr                 po:cond po:1pl
SFX fY   uïr        uïriez/n'q'l'm'                 uïr                 po:cond po:2pl
SFX fY   uïr        uïraient/n'q'l'm't's'           uïr                 po:cond po:3pl
SFX fY   uïr        uïsse/j'n'q'l'm't'              uïr                 po:spre po:simp po:1sg
SFX fY   uïr        uïsses/n'q'l'm't'               uïr                 po:spre po:simp po:2sg
SFX fY   uïr        uïsse/n'q'l'm't's'              uïr                 po:spre po:3sg
SFX fY   uïr        uît/n'q'l'm't's'                uïr                 po:simp po:3sg
SFX fY   uïr        uïs/n'l'm't'                    uïr                 po:impe po:2sg
SFX fY   uïr        uïssons/n'l't'                  uïr                 po:impe po:1pl
SFX fY   uïr        uïssez/n'l'm'                   uïr                 po:impe po:2pl


# Participes passés du 1er et du 2e groupes ###########################################################################

# Participes passés variables
SFX p+ Y 8
SFX p+   er         é/L'D'Q'                        er                  po:ppas po:adj is:mas is:sg po:1jsg # « po:1jsg » pour les formes interrogatives de la 1e pers du sing.
SFX p+   er         és/D'Q'                         er                  po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX p+   er         ée/L'D'Q'                       er                  po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX p+   er         ées/D'Q'                        er                  po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX p+   ir         i/L'D'Q'                        ir                  po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX p+   ir         is/D'Q'                         ir                  po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX p+   ir         ie/L'D'Q'                       ir                  po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX p+   ir         ies/D'Q'                        ir                  po:ppas po:adj is:fem is:pl

# Participes passés invariables
SFX p. Y 2
SFX p.   er         é/d'q'                          er                  po:ppas is:epi is:inv po:1jsg # « po:1jsg » pour les formes interrogatives de la 1e pers du sing.
SFX p.   ir         i/d'q'                          ir                  po:ppas is:epi is:inv


# Verbes du troisième groupe ##########################################################################################

# verbes en -ir -------------------------------------------------------------------------------------------------------

# tenir [I,T,Ti,P] | contenir [T,P] | détenir [T]
# entretenir [T,P] | maintenir [T,P] | obtenir [T,P] | retenir [I,T,P] | soutenir [T,P]
# venir [I,P] | circonvenir [T] | contrevenir [Ti] | convenir [I,Ti,P] | devenir [I] | obvenir [I]
# disconvenir [I,Ti] | intervenir [I] | parvenir [I,Ti] | prévenir [T] | provenir [I]
# revenir [I,P] | redevenir [I] | subvenir [Ti] | survenir [I]
# abstenir (s') [P] | ressouvenir (se) [P] | souvenir (se) [P]

# verbes en -tenir, -venir : formes intransitives (i1, i2)
SFX i0 Y 39
SFX i0   enir       enir/n'q'd'l'm't's'         enir                po:infi
SFX i0   enir       enant/n'q'd'l'm't's'        enir                po:ppre
SFX i0   enir       iens/j'n'q'l'm't'           enir                po:ipre po:1sg po:2sg
SFX i0   enir       ient/n'q'l'm't's'           enir                po:ipre po:3sg
SFX i0   enir       enons/n'q'l't'              enir                po:ipre po:1pl
SFX i0   enir       enez/n'q'l'm'               enir                po:ipre po:2pl
SFX i0   enir       iennent/n'q'l'm't's'        enir                po:ipre po:spre po:3pl
SFX i0   enir       enais/j'n'q'l'm't'          enir                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX i0   enir       enait/n'q'l'm't's'          enir                po:iimp po:3sg
SFX i0   enir       enions/n'q'l't'             enir                po:iimp po:spre po:1pl
SFX i0   enir       eniez/n'q'l'm'              enir                po:iimp po:spre po:2pl
SFX i0   enir       enaient/n'q'l'm't's'        enir                po:iimp po:3pl
SFX i0   enir       ins/j'n'q'l'm't'            enir                po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX i0   enir       int/n'q'l'm't's'            enir                po:ipsi po:3sg
SFX i0   enir       înmes/n'q'l't'              enir                po:ipsi po:1pl
SFX i0   enir       întes/n'q'l'm'              enir                po:ipsi po:2pl
SFX i0   enir       inrent/n'q'l'm't's'         enir                po:ipsi po:3pl!
SFX i0   enir       iendrai/j'n'q'l'm't'        enir                po:ifut po:1sg
SFX i0   enir       iendras/n'q'l'm't'          enir                po:ifut po:2sg
SFX i0   enir       iendra/n'q'l'm't's'         enir                po:ifut po:3sg
SFX i0   enir       iendrons/n'q'l't'           enir                po:ifut po:1pl
SFX i0   enir       iendrez/n'q'l'm'            enir                po:ifut po:2pl
SFX i0   enir       iendront/n'q'l'm't's'       enir                po:ifut po:3pl!
SFX i0   enir       iendrais/j'n'q'l'm't'       enir                po:cond po:1sg po:2sg
SFX i0   enir       iendrait/n'q'l'm't's'       enir                po:cond po:3sg
SFX i0   enir       iendrions/n'q'l't'          enir                po:cond po:1pl
SFX i0   enir       iendriez/n'q'l'm'           enir                po:cond po:2pl
SFX i0   enir       iendraient/n'q'l'm't's'     enir                po:cond po:3pl
SFX i0   enir       ienne/j'n'q'l'm't's'        enir                po:spre po:1sg po:3sg
SFX i0   enir       iennes/n'q'l'm't'           enir                po:spre po:2sg
SFX i0   enir       insse/j'n'q'l'm't'          enir                po:simp po:1sg
SFX i0   enir       insses/n'q'l'm't'           enir                po:simp po:2sg
SFX i0   enir       înt/n'q'l'm't's'            enir                po:simp po:3sg
SFX i0   enir       inssions/n'q'l't'           enir                po:simp po:1pl
SFX i0   enir       inssiez/n'q'l'm'            enir                po:simp po:2pl
SFX i0   enir       inssent/n'q'l'm't's'        enir                po:simp po:3pl
SFX i0   enir       iens/n'l'm't'               enir                po:impe po:2sg
SFX i0   enir       enons/n'l't'                enir                po:impe po:1pl
SFX i0   enir       enez/n'l'm'                 enir                po:impe po:2pl

# sentir [I,T,P] | consentir [T,Ti] | pressentir [T] | ressentir [T,P]
# mentir [I,Ti,P] | démentir [T,P] | repentir (se) [P] | sortir [I,T,P] | ressortir [I,T]
# départir [T,P] | repartir [I,T] | partir [I] (transitif à l'infinitif dans -avoir maille à partir-)
SFX i5 Y 39
SFX i5   tir        tir/n'q'd'l'm't's'          tir                 po:infi
SFX i5   tir        tant/n'q'd'l'm't's'         tir                 po:ppre
SFX i5   tir        s/j'n'q'l'm't'              tir                 po:ipre po:1sg po:2sg
SFX i5   tir        t/n'q'l'm't's'              tir                 po:ipre po:3sg
SFX i5   tir        tons/n'q'l't'               tir                 po:ipre po:1pl
SFX i5   tir        tez/n'q'l'm'                tir                 po:ipre po:2pl
SFX i5   tir        tent/n'q'l'm't's'           tir                 po:ipre po:spre po:3pl
SFX i5   tir        tais/j'n'q'l'm't'           tir                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX i5   tir        tait/n'q'l'm't's'           tir                 po:iimp po:3sg
SFX i5   tir        tions/n'q'l't'              tir                 po:iimp po:spre po:1pl
SFX i5   tir        tiez/n'q'l'm'               tir                 po:iimp po:spre po:2pl
SFX i5   tir        taient/n'q'l'm't's'         tir                 po:iimp po:3pl
SFX i5   tir        tis/j'n'q'l'm't'            tir                 po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX i5   tir        tit/n'q'l'm't's'            tir                 po:ipsi po:3sg
SFX i5   tir        tîmes/n'q'l't'              tir                 po:ipsi po:1pl
SFX i5   tir        tîtes/n'q'l'm'              tir                 po:ipsi po:2pl
SFX i5   tir        tirent/n'q'l'm't's'         tir                 po:ipsi po:3pl!
SFX i5   tir        tirai/j'n'q'l'm't'          tir                 po:ifut po:1sg
SFX i5   tir        tiras/n'q'l'm't'            tir                 po:ifut po:2sg
SFX i5   tir        tira/n'q'l'm't's'           tir                 po:ifut po:3sg
SFX i5   tir        tirons/n'q'l't'             tir                 po:ifut po:1pl
SFX i5   tir        tirez/n'q'l'm'              tir                 po:ifut po:2pl
SFX i5   tir        tiront/n'q'l'm't's'         tir                 po:ifut po:3pl!
SFX i5   tir        tirais/j'n'q'l'm't'         tir                 po:cond po:1sg po:2sg
SFX i5   tir        tirait/n'q'l'm't's'         tir                 po:cond po:3sg
SFX i5   tir        tirions/n'q'l't'            tir                 po:cond po:1pl
SFX i5   tir        tiriez/n'q'l'm'             tir                 po:cond po:2pl
SFX i5   tir        tiraient/n'q'l'm't's'       tir                 po:cond po:3pl
SFX i5   tir        te/j'n'q'l'm't's'           tir                 po:spre po:1sg po:3sg
SFX i5   tir        tes/n'q'l'm't'              tir                 po:spre po:2sg
SFX i5   tir        tisse/j'n'q'l'm't'          tir                 po:simp po:1sg
SFX i5   tir        tisses/n'q'l'm't'           tir                 po:simp po:2sg
SFX i5   tir        tît/n'q'l'm't's'            tir                 po:simp po:3sg
SFX i5   tir        tissions/n'q'l't'           tir                 po:simp po:1pl
SFX i5   tir        tissiez/n'q'l'm'            tir                 po:simp po:2pl
SFX i5   tir        tissent/n'q'l'm't's'        tir                 po:simp po:3pl
SFX i5   tir        s/n'l'm't'                  tir                 po:impe po:2sg
SFX i5   tir        tons/n'l't'                 tir                 po:impe po:1pl
SFX i5   tir        tez/n'l'm'                  tir                 po:impe po:2pl

# advenir [I]
SFX iA Y 19
SFX iA   dvenir     dvenir/n'q'd'l'm't's'       venir               po:infi
SFX iA   dvenir     dvenant/n'q'd'l'm't's'      venir               po:ppre
SFX iA   dvenir     dvenu/L'D'Q'                venir               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iA   dvenir     dvenus/D'Q'                 venir               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iA   dvenir     dvenue/L'D'Q'               venir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iA   dvenir     dvenues/D'Q'                venir               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iA   dvenir     dvient/n'q'l'm't's'         venir               po:ipre po:3sg
SFX iA   dvenir     dviennent/n'q'l'm't's'      venir               po:ipre po:spre po:3pl
SFX iA   dvenir     dvenait/n'q'l'm't's'        venir               po:iimp po:3sg
SFX iA   dvenir     dvenaient/n'q'l'm't's'      venir               po:iimp po:3pl
SFX iA   dvenir     dvint/n'q'l'm't's'          venir               po:ipsi po:3sg
SFX iA   dvenir     dvinrent/n'q'l'm't's'       venir               po:ipsi po:3pl!
SFX iA   dvenir     dviendra/n'q'l'm't's'       venir               po:ifut po:3sg
SFX iA   dvenir     dviendront/n'q'l'm't's'     venir               po:ifut po:3pl!
SFX iA   dvenir     dviendrait/n'q'l'm't's'     venir               po:cond po:3sg
SFX iA   dvenir     dviendraient/n'q'l'm't's'   venir               po:cond po:3pl
SFX iA   dvenir     dvienne/n'q'l'm't's'        venir               po:spre po:3sg
SFX iA   dvenir     dvînt/n'q'l'm't's'          venir               po:simp po:3sg
SFX iA   dvenir     dvinssent/n'q'l'm't's'      venir               po:simp po:3pl

# appartenir [Ti,P]
SFX iB Y 40
SFX iB   partenir   partenir/n'q'd'l'm't's'         tenir               po:infi
SFX iB   partenir   partenant/n'q'd'l'm't's'        tenir               po:ppre
SFX iB   partenir   partenu/q'                      tenir               po:ppas is:epi is:inv
SFX iB   partenir   partiens/j'n'q'l'm't'           tenir               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iB   partenir   partient/n'q'l'm't's'           tenir               po:ipre po:3sg
SFX iB   partenir   partenons/n'q'l't'              tenir               po:ipre po:1pl
SFX iB   partenir   partenez/n'q'l'm'               tenir               po:ipre po:2pl
SFX iB   partenir   partiennent/n'q'l'm't's'        tenir               po:ipre po:spre po:3pl
SFX iB   partenir   partenais/j'n'q'l'm't'          tenir               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iB   partenir   partenait/n'q'l'm't's'          tenir               po:iimp po:3sg
SFX iB   partenir   partenions/n'q'l't'             tenir               po:iimp po:spre po:1pl
SFX iB   partenir   parteniez/n'q'l'm'              tenir               po:iimp po:spre po:2pl
SFX iB   partenir   partenaient/n'q'l'm't's'        tenir               po:iimp po:3pl
SFX iB   partenir   partins/j'n'q'l'm't'            tenir               po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iB   partenir   partint/n'q'l'm't's'            tenir               po:ipsi po:3sg
SFX iB   partenir   partînmes/n'q'l't'              tenir               po:ipsi po:1pl
SFX iB   partenir   partîntes/n'q'l'm'              tenir               po:ipsi po:2pl
SFX iB   partenir   partinrent/n'q'l'm't's'         tenir               po:ipsi po:3pl!
SFX iB   partenir   partiendrai/j'n'q'l'm't'        tenir               po:ifut po:1sg
SFX iB   partenir   partiendras/n'q'l'm't'          tenir               po:ifut po:2sg
SFX iB   partenir   partiendra/n'q'l'm't's'         tenir               po:ifut po:3sg
SFX iB   partenir   partiendrons/n'q'l't'           tenir               po:ifut po:1pl
SFX iB   partenir   partiendrez/n'q'l'm'            tenir               po:ifut po:2pl
SFX iB   partenir   partiendront/n'q'l'm't's'       tenir               po:ifut po:3pl!
SFX iB   partenir   partiendrais/j'n'q'l'm't'       tenir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX iB   partenir   partiendrait/n'q'l'm't's'       tenir               po:cond po:3sg
SFX iB   partenir   partiendrions/n'q'l't'          tenir               po:cond po:1pl
SFX iB   partenir   partiendriez/n'q'l'm'           tenir               po:cond po:2pl
SFX iB   partenir   partiendraient/n'q'l'm't's'     tenir               po:cond po:3pl
SFX iB   partenir   partienne/j'n'q'l'm't's'        tenir               po:spre po:1sg po:3sg
SFX iB   partenir   partiennes/n'q'l'm't'           tenir               po:spre po:2sg
SFX iB   partenir   partinsse/j'n'q'l'm't'          tenir               po:simp po:1sg
SFX iB   partenir   partinsses/n'q'l'm't'           tenir               po:simp po:2sg
SFX iB   partenir   partînt/n'q'l'm't's'            tenir               po:simp po:3sg
SFX iB   partenir   partinssions/n'q'l't'           tenir               po:simp po:1pl
SFX iB   partenir   partinssiez/n'q'l'm'            tenir               po:simp po:2pl
SFX iB   partenir   partinssent/n'q'l'm't's'        tenir               po:simp po:3pl
SFX iB   partenir   partiens/n'l'm't'               tenir               po:impe po:2sg
SFX iB   partenir   partenons/n'l't'                tenir               po:impe po:1pl
SFX iB   partenir   partenez/n'l'm'                 tenir               po:impe po:2pl

# bienvenir [I] (seulement à l'infinitif)

# couvrir [T,P] | découvrir [T,P] | redécouvrir [T,P] | recouvrir [T,P]
# ouvrir [I,T,P] | entrouvrir [T,P] | rentrouvrir [T] | rouvrir [I,T,P]
# offrir [T,P] | souffrir [I,T,P]
SFX iC Y 41
SFX iC   rir        rir/n'q'd'l'm't's'          [vf]rir             po:infi
SFX iC   rir        rant/n'q'd'l'm't's'         [vf]rir             po:ppre
SFX iC   rir        ert/L'D'Q'                  [vf]rir             po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iC   rir        erts/D'Q'                   [vf]rir             po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iC   rir        erte/L'D'Q'                 [vf]rir             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iC   rir        ertes/D'Q'                  [vf]rir             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iC   rir        re/j'n'q'l'm't's'           [vf]rir             po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX iC   rir        res/n'q'l'm't'              [vf]rir             po:ipre po:2sg
SFX iC   rir        rons/n'q'l't'               [vf]rir             po:ipre po:1pl
SFX iC   rir        rez/n'q'l'm'                [vf]rir             po:ipre po:2pl
SFX iC   rir        rent/n'q'l'm't's'           [vf]rir             po:ipre po:spre po:3pl
SFX iC   rir        rais/j'n'q'l'm't'           [vf]rir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iC   rir        rait/n'q'l'm't's'           [vf]rir             po:iimp po:3sg
SFX iC   rir        rions/n'q'l't'              [vf]rir             po:iimp po:spre po:1pl
SFX iC   rir        riez/n'q'l'm'               [vf]rir             po:iimp po:spre po:2pl
SFX iC   rir        raient/n'q'l'm't's'         [vf]rir             po:iimp po:3pl
SFX iC   rir        ris/j'n'q'l'm't'            [vf]rir             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iC   rir        rit/n'q'l'm't's'            [vf]rir             po:ipsi po:3sg
SFX iC   rir        rîmes/n'q'l't'              [vf]rir             po:ipsi po:1pl
SFX iC   rir        rîtes/n'q'l'm'              [vf]rir             po:ipsi po:2pl
SFX iC   rir        rirent/n'q'l'm't's'         [vf]rir             po:ipsi po:3pl!
SFX iC   rir        rirai/j'n'q'l'm't'          [vf]rir             po:ifut po:1sg
SFX iC   rir        riras/n'q'l'm't'            [vf]rir             po:ifut po:2sg
SFX iC   rir        rira/n'q'l'm't's'           [vf]rir             po:ifut po:3sg
SFX iC   rir        rirons/n'q'l't'             [vf]rir             po:ifut po:1pl
SFX iC   rir        rirez/n'q'l'm'              [vf]rir             po:ifut po:2pl
SFX iC   rir        riront/n'q'l'm't's'         [vf]rir             po:ifut po:3pl!
SFX iC   rir        rirais/j'n'q'l'm't'         [vf]rir             po:cond po:1sg po:2sg
SFX iC   rir        rirait/n'q'l'm't's'         [vf]rir             po:cond po:3sg
SFX iC   rir        ririons/n'q'l't'            [vf]rir             po:cond po:1pl
SFX iC   rir        ririez/n'q'l'm'             [vf]rir             po:cond po:2pl
SFX iC   rir        riraient/n'q'l'm't's'       [vf]rir             po:cond po:3pl
SFX iC   rir        risse/j'n'q'l'm't'          [vf]rir             po:simp po:1sg
SFX iC   rir        risses/n'q'l'm't'           [vf]rir             po:simp po:2sg
SFX iC   rir        rît/n'q'l'm't's'            [vf]rir             po:simp po:3sg
SFX iC   rir        rissions/n'q'l't'           [vf]rir             po:simp po:1pl
SFX iC   rir        rissiez/n'q'l'm'            [vf]rir             po:simp po:2pl
SFX iC   rir        rissent/n'q'l'm't's'        [vf]rir             po:simp po:3pl
SFX iC   rir        re/n'l'm't'                 [vf]rir             po:impe po:2sg
SFX iC   rir        rons/n'l't'                 [vf]rir             po:impe po:1pl
SFX iC   rir        rez/n'l'm'                  [vf]rir             po:impe po:2pl

# concourir [I,Ti] | accourir [I] | discourir [I] | recourir [Ti]  # part. passé à vérifier
SFX iD Y 43
SFX iD   courir     courir/n'q'd'l'm't's'       courir              po:infi
SFX iD   courir     courant/n'q'd'l'm't's'      courir              po:ppre
SFX iD   courir     couru/L'D'Q'                courir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iD   courir     courus/D'Q'                 courir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iD   courir     courue/L'D'Q'               courir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iD   courir     courues/D'Q'                courir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iD   courir     cours/j'n'q'l'm't'          courir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iD   courir     court/n'q'l'm't's'          courir              po:ipre po:3sg
SFX iD   courir     courons/n'q'l't'            courir              po:ipre po:1pl
SFX iD   courir     courez/n'q'l'm'             courir              po:ipre po:2pl
SFX iD   courir     courent/n'q'l'm't's'        courir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iD   courir     courais/j'n'q'l'm't'        courir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iD   courir     courait/n'q'l'm't's'        courir              po:iimp po:3sg
SFX iD   courir     courions/n'q'l't'           courir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iD   courir     couriez/n'q'l'm'            courir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iD   courir     couraient/n'q'l'm't's'      courir              po:iimp po:3pl
SFX iD   courir     courus/j'n'q'l'm't'         courir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iD   courir     courut/n'q'l'm't's'         courir              po:ipsi po:3sg
SFX iD   courir     courûmes/n'q'l't'           courir              po:ipsi po:1pl
SFX iD   courir     courûtes/n'q'l'm'           courir              po:ipsi po:2pl
SFX iD   courir     coururent/n'q'l'm't's'      courir              po:ipsi po:3pl!
SFX iD   courir     courrai/j'n'q'l'm't'        courir              po:ifut po:1sg
SFX iD   courir     courras/n'q'l'm't'          courir              po:ifut po:2sg
SFX iD   courir     courra/n'q'l'm't's'         courir              po:ifut po:3sg
SFX iD   courir     courrons/n'q'l't'           courir              po:ifut po:1pl
SFX iD   courir     courrez/n'q'l'm'            courir              po:ifut po:2pl
SFX iD   courir     courront/n'q'l'm't's'       courir              po:ifut po:3pl!
SFX iD   courir     courrais/j'n'q'l'm't'       courir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iD   courir     courrait/n'q'l'm't's'       courir              po:cond po:3sg
SFX iD   courir     courrions/n'q'l't'          courir              po:cond po:1pl
SFX iD   courir     courriez/n'q'l'm'           courir              po:cond po:2pl
SFX iD   courir     courraient/n'q'l'm't's'     courir              po:cond po:3pl
SFX iD   courir     coure/j'n'q'l'm't's'        courir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iD   courir     coures/n'q'l'm't'           courir              po:spre po:2sg
SFX iD   courir     courusse/j'n'q'l'm't'       courir              po:simp po:1sg
SFX iD   courir     courusses/n'q'l'm't'        courir              po:simp po:2sg
SFX iD   courir     courût/n'q'l'm't's'         courir              po:simp po:3sg
SFX iD   courir     courussions/n'q'l't'        courir              po:simp po:1pl
SFX iD   courir     courussiez/n'q'l'm'         courir              po:simp po:2pl
SFX iD   courir     courussent/n'q'l'm't's'     courir              po:simp po:3pl
SFX iD   courir     cours/n'l'm't'              courir              po:impe po:2sg
SFX iD   courir     courons/n'l't'              courir              po:impe po:1pl
SFX iD   courir     courez/n'l'm'               courir              po:impe po:2pl

# courir [I,T] | encourir [TP] | parcourir [T] | secourir [T]
SFX iE Y 43
SFX iE   ourir      ourir/n'q'd'l'm't's'        courir              po:infi
SFX iE   ourir      ourant/n'q'd'l'm't's'       courir              po:ppre
SFX iE   ourir      ouru/L'D'Q'                 courir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iE   ourir      ourus/D'Q'                  courir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iE   ourir      ourue/L'D'Q'                courir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iE   ourir      ourues/D'Q'                 courir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iE   ourir      ours/j'n'q'l'm't'           courir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iE   ourir      ourt/n'q'l'm't's'           courir              po:ipre po:3sg
SFX iE   ourir      ourons/n'q'l't'             courir              po:ipre po:1pl
SFX iE   ourir      ourez/n'q'l'm'              courir              po:ipre po:2pl
SFX iE   ourir      ourent/n'q'l'm't's'         courir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iE   ourir      ourais/j'n'q'l'm't'         courir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iE   ourir      ourait/n'q'l'm't's'         courir              po:iimp po:3sg
SFX iE   ourir      ourions/n'q'l't'            courir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iE   ourir      ouriez/n'q'l'm'             courir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iE   ourir      ouraient/n'q'l'm't's'       courir              po:iimp po:3pl
SFX iE   ourir      ourus/j'n'q'l'm't'          courir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iE   ourir      ourut/n'q'l'm't's'          courir              po:ipsi po:3sg
SFX iE   ourir      ourûmes/n'q'l't'            courir              po:ipsi po:1pl
SFX iE   ourir      ourûtes/n'q'l'm'            courir              po:ipsi po:2pl
SFX iE   ourir      oururent/n'q'l'm't's'       courir              po:ipsi po:3pl!
SFX iE   ourir      ourrai/j'n'q'l'm't'         courir              po:ifut po:1sg
SFX iE   ourir      ourras/n'q'l'm't'           courir              po:ifut po:2sg
SFX iE   ourir      ourra/n'q'l'm't's'          courir              po:ifut po:3sg
SFX iE   ourir      ourrons/n'q'l't'            courir              po:ifut po:1pl
SFX iE   ourir      ourrez/n'q'l'm'             courir              po:ifut po:2pl
SFX iE   ourir      ourront/n'q'l'm't's'        courir              po:ifut po:3pl!
SFX iE   ourir      ourrais/j'n'q'l'm't'        courir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iE   ourir      ourrait/n'q'l'm't's'        courir              po:cond po:3sg
SFX iE   ourir      ourrions/n'q'l't'           courir              po:cond po:1pl
SFX iE   ourir      ourriez/n'q'l'm'            courir              po:cond po:2pl
SFX iE   ourir      ourraient/n'q'l'm't's'      courir              po:cond po:3pl
SFX iE   ourir      oure/j'n'q'l'm't's'         courir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iE   ourir      oures/n'q'l'm't'            courir              po:spre po:2sg
SFX iE   ourir      ourusse/j'n'q'l'm't'        courir              po:simp po:1sg
SFX iE   ourir      ourusses/n'q'l'm't'         courir              po:simp po:2sg
SFX iE   ourir      ourût/n'q'l'm't's'          courir              po:simp po:3sg
SFX iE   ourir      ourussions/n'q'l't'         courir              po:simp po:1pl
SFX iE   ourir      ourussiez/n'q'l'm'          courir              po:simp po:2pl
SFX iE   ourir      ourussent/n'q'l'm't's'      courir              po:simp po:3pl
SFX iE   ourir      ours/n'l'm't'               courir              po:impe po:2sg
SFX iE   ourir      ourons/n'l't'               courir              po:impe po:1pl
SFX iE   ourir      ourez/n'l'm'                courir              po:impe po:2pl

# servir [I,T,Ti,P] | desservir [T,P] | resservir [I,T,P]
# (asservir est un verbe du deuxième groupe)
SFX iF Y 43
SFX iF   ervir      ervir/n'q'd'l'm't's'        servir              po:infi
SFX iF   ervir      ervant/n'q'd'l'm't's'       servir              po:ppre
SFX iF   ervir      ervi/L'D'Q'                 servir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iF   ervir      ervis/D'Q'                  servir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iF   ervir      ervie/L'D'Q'                servir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iF   ervir      ervies/D'Q'                 servir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iF   ervir      ers/j'n'q'l'm't'            servir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iF   ervir      ert/n'q'l'm't's'            servir              po:ipre po:3sg
SFX iF   ervir      ervons/n'q'l't'             servir              po:ipre po:1pl
SFX iF   ervir      ervez/n'q'l'm'              servir              po:ipre po:2pl
SFX iF   ervir      ervent/n'q'l'm't's'         servir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iF   ervir      ervais/j'n'q'l'm't'         servir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iF   ervir      ervait/n'q'l'm't's'         servir              po:iimp po:3sg
SFX iF   ervir      ervions/n'q'l't'            servir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iF   ervir      erviez/n'q'l'm'             servir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iF   ervir      ervaient/n'q'l'm't's'       servir              po:iimp po:3pl
SFX iF   ervir      ervis/j'n'q'l'm't'          servir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iF   ervir      ervit/n'q'l'm't's'          servir              po:ipsi po:3sg
SFX iF   ervir      ervîmes/n'q'l't'            servir              po:ipsi po:1pl
SFX iF   ervir      ervîtes/n'q'l'm'            servir              po:ipsi po:2pl
SFX iF   ervir      ervirent/n'q'l'm't's'       servir              po:ipsi po:3pl!
SFX iF   ervir      ervirai/j'n'q'l'm't'        servir              po:ifut po:1sg
SFX iF   ervir      erviras/n'q'l'm't'          servir              po:ifut po:2sg
SFX iF   ervir      ervira/n'q'l'm't's'         servir              po:ifut po:3sg
SFX iF   ervir      ervirons/n'q'l't'           servir              po:ifut po:1pl
SFX iF   ervir      ervirez/n'q'l'm'            servir              po:ifut po:2pl
SFX iF   ervir      erviront/n'q'l'm't's'       servir              po:ifut po:3pl!
SFX iF   ervir      ervirais/j'n'q'l'm't'       servir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iF   ervir      ervirait/n'q'l'm't's'       servir              po:cond po:3sg
SFX iF   ervir      ervirions/n'q'l't'          servir              po:cond po:1pl
SFX iF   ervir      erviriez/n'q'l'm'           servir              po:cond po:2pl
SFX iF   ervir      erviraient/n'q'l'm't's'     servir              po:cond po:3pl
SFX iF   ervir      erve/j'n'q'l'm't's'         servir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iF   ervir      erves/n'q'l'm't'            servir              po:spre po:2sg
SFX iF   ervir      ervisse/j'n'q'l'm't'        servir              po:simp po:1sg
SFX iF   ervir      ervisses/n'q'l'm't'         servir              po:simp po:2sg
SFX iF   ervir      ervît/n'q'l'm't's'          servir              po:simp po:3sg
SFX iF   ervir      ervissions/n'q'l't'         servir              po:simp po:1pl
SFX iF   ervir      ervissiez/n'q'l'm'          servir              po:simp po:2pl
SFX iF   ervir      ervissent/n'q'l'm't's'      servir              po:simp po:3pl
SFX iF   ervir      ers/n'l'm't'                servir              po:impe po:2sg
SFX iF   ervir      ervons/n'l't'               servir              po:impe po:1pl
SFX iF   ervir      ervez/n'l'm'                servir              po:impe po:2pl

# vêtir [T,P] | dévêtir [T,P] | revêtir [T,P] | survêtir [T]
SFX iG Y 43
SFX iG   êtir       êtir/n'q'd'l'm't's'         vêtir               po:infi
SFX iG   êtir       êtant/n'q'd'l'm't's'        vêtir               po:ppre
SFX iG   êtir       êtu/L'D'Q'                  vêtir               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iG   êtir       êtus/D'Q'                   vêtir               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iG   êtir       êtue/L'D'Q'                 vêtir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iG   êtir       êtues/D'Q'                  vêtir               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iG   êtir       êts/j'n'q'l'm't'            vêtir               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iG   êtir       êt/n'q'l'm't's'             vêtir               po:ipre po:3sg
SFX iG   êtir       êtons/n'q'l't'              vêtir               po:ipre po:1pl
SFX iG   êtir       êtez/n'q'l'm'               vêtir               po:ipre po:2pl
SFX iG   êtir       êtent/n'q'l'm't's'          vêtir               po:ipre po:spre po:3pl
SFX iG   êtir       êtais/j'n'q'l'm't'          vêtir               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iG   êtir       êtait/n'q'l'm't's'          vêtir               po:iimp po:3sg
SFX iG   êtir       êtions/n'q'l't'             vêtir               po:iimp po:spre po:1pl
SFX iG   êtir       êtiez/n'q'l'm'              vêtir               po:iimp po:spre po:2pl
SFX iG   êtir       êtaient/n'q'l'm't's'        vêtir               po:iimp po:3pl
SFX iG   êtir       êtis/j'n'q'l'm't'           vêtir               po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iG   êtir       êtit/n'q'l'm't's'           vêtir               po:ipsi po:3sg
SFX iG   êtir       êtîmes/n'q'l't'             vêtir               po:ipsi po:1pl
SFX iG   êtir       êtîtes/n'q'l'm'             vêtir               po:ipsi po:2pl
SFX iG   êtir       êtirent/n'q'l'm't's'        vêtir               po:ipsi po:3pl!
SFX iG   êtir       êtirai/j'n'q'l'm't'         vêtir               po:ifut po:1sg
SFX iG   êtir       êtiras/n'q'l'm't'           vêtir               po:ifut po:2sg
SFX iG   êtir       êtira/n'q'l'm't's'          vêtir               po:ifut po:3sg
SFX iG   êtir       êtirons/n'q'l't'            vêtir               po:ifut po:1pl
SFX iG   êtir       êtirez/n'q'l'm'             vêtir               po:ifut po:2pl
SFX iG   êtir       êtiront/n'q'l'm't's'        vêtir               po:ifut po:3pl!
SFX iG   êtir       êtirais/j'n'q'l'm't'        vêtir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX iG   êtir       êtirait/n'q'l'm't's'        vêtir               po:cond po:3sg
SFX iG   êtir       êtirions/n'q'l't'           vêtir               po:cond po:1pl
SFX iG   êtir       êtiriez/n'q'l'm'            vêtir               po:cond po:2pl
SFX iG   êtir       êtiraient/n'q'l'm't's'      vêtir               po:cond po:3pl
SFX iG   êtir       ête/j'n'q'l'm't's'          vêtir               po:spre po:1sg po:3sg
SFX iG   êtir       êtes/n'q'l'm't'             vêtir               po:spre po:2sg
SFX iG   êtir       êtisse/j'n'q'l'm't'         vêtir               po:simp po:1sg
SFX iG   êtir       êtisses/n'q'l'm't'          vêtir               po:simp po:2sg
SFX iG   êtir       êtît/n'q'l'm't's'           vêtir               po:simp po:3sg
SFX iG   êtir       êtissions/n'q'l't'          vêtir               po:simp po:1pl
SFX iG   êtir       êtissiez/n'q'l'm'           vêtir               po:simp po:2pl
SFX iG   êtir       êtissent/n'q'l'm't's'       vêtir               po:simp po:3pl
SFX iG   êtir       êts/n'l'm't'                vêtir               po:impe po:2sg
SFX iG   êtir       êtons/n'l't'                vêtir               po:impe po:1pl
SFX iG   êtir       êtez/n'l'm'                 vêtir               po:impe po:2pl

# dormir [I]
SFX iI Y 40
SFX iI   ormir      ormir/n'q'd'l'm't's'        dormir              po:infi
SFX iI   ormir      ormant/n'q'd'l'm't's'       dormir              po:ppre
SFX iI   ormir      ormi/q'                     dormir              po:ppas is:epi is:inv
SFX iI   ormir      ors/j'n'q'l'm't'            dormir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iI   ormir      ort/n'q'l'm't's'            dormir              po:ipre po:3sg
SFX iI   ormir      ormons/n'q'l't'             dormir              po:ipre po:1pl
SFX iI   ormir      ormez/n'q'l'm'              dormir              po:ipre po:2pl
SFX iI   ormir      orment/n'q'l'm't's'         dormir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iI   ormir      ormais/j'n'q'l'm't'         dormir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iI   ormir      ormait/n'q'l'm't's'         dormir              po:iimp po:3sg
SFX iI   ormir      ormions/n'q'l't'            dormir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iI   ormir      ormiez/n'q'l'm'             dormir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iI   ormir      ormaient/n'q'l'm't's'       dormir              po:iimp po:3pl
SFX iI   ormir      ormis/j'n'q'l'm't'          dormir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iI   ormir      ormit/n'q'l'm't's'          dormir              po:ipsi po:3sg
SFX iI   ormir      ormîmes/n'q'l't'            dormir              po:ipsi po:1pl
SFX iI   ormir      ormîtes/n'q'l'm'            dormir              po:ipsi po:2pl
SFX iI   ormir      ormirent/n'q'l'm't's'       dormir              po:ipsi po:3pl!
SFX iI   ormir      ormirai/j'n'q'l'm't'        dormir              po:ifut po:1sg
SFX iI   ormir      ormiras/n'q'l'm't'          dormir              po:ifut po:2sg
SFX iI   ormir      ormira/n'q'l'm't's'         dormir              po:ifut po:3sg
SFX iI   ormir      ormirons/n'q'l't'           dormir              po:ifut po:1pl
SFX iI   ormir      ormirez/n'q'l'm'            dormir              po:ifut po:2pl
SFX iI   ormir      ormiront/n'q'l'm't's'       dormir              po:ifut po:3pl!
SFX iI   ormir      ormirais/j'n'q'l'm't'       dormir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iI   ormir      ormirait/n'q'l'm't's'       dormir              po:cond po:3sg
SFX iI   ormir      ormirions/n'q'l't'          dormir              po:cond po:1pl
SFX iI   ormir      ormiriez/n'q'l'm'           dormir              po:cond po:2pl
SFX iI   ormir      ormiraient/n'q'l'm't's'     dormir              po:cond po:3pl
SFX iI   ormir      orme/j'n'q'l'm't's'         dormir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iI   ormir      ormes/n'q'l'm't'            dormir              po:spre po:2sg
SFX iI   ormir      ormisse/j'n'q'l'm't'        dormir              po:simp po:1sg
SFX iI   ormir      ormisses/n'q'l'm't'         dormir              po:simp po:2sg
SFX iI   ormir      ormît/n'q'l'm't's'          dormir              po:simp po:3sg
SFX iI   ormir      ormissions/n'q'l't'         dormir              po:simp po:1pl
SFX iI   ormir      ormissiez/n'q'l'm'          dormir              po:simp po:2pl
SFX iI   ormir      ormissent/n'q'l'm't's'      dormir              po:simp po:3pl
SFX iI   ormir      ors/n'l'm't'                dormir              po:impe po:2sg
SFX iI   ormir      ormons/n'l't'               dormir              po:impe po:1pl
SFX iI   ormir      ormez/n'l'm'                dormir              po:impe po:2pl

# endormir [T,P] | rendormir [T,P]
SFX iJ Y 43
SFX iJ   dormir     dormir/n'q'd'l'm't's'       dormir              po:infi
SFX iJ   dormir     dormant/n'q'd'l'm't's'      dormir              po:ppre
SFX iJ   dormir     dormi/L'D'Q'                dormir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iJ   dormir     dormis/D'Q'                 dormir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iJ   dormir     dormie/L'D'Q'               dormir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iJ   dormir     dormies/D'Q'                dormir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iJ   dormir     dors/j'n'q'l'm't'           dormir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iJ   dormir     dort/n'q'l'm't's'           dormir              po:ipre po:3sg
SFX iJ   dormir     dormons/n'q'l't'            dormir              po:ipre po:1pl
SFX iJ   dormir     dormez/n'q'l'm'             dormir              po:ipre po:2pl
SFX iJ   dormir     dorment/n'q'l'm't's'        dormir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iJ   dormir     dormais/j'n'q'l'm't'        dormir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iJ   dormir     dormait/n'q'l'm't's'        dormir              po:iimp po:3sg
SFX iJ   dormir     dormions/n'q'l't'           dormir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iJ   dormir     dormiez/n'q'l'm'            dormir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iJ   dormir     dormaient/n'q'l'm't's'      dormir              po:iimp po:3pl
SFX iJ   dormir     dormis/j'n'q'l'm't'         dormir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iJ   dormir     dormit/n'q'l'm't's'         dormir              po:ipsi po:3sg
SFX iJ   dormir     dormîmes/n'q'l't'           dormir              po:ipsi po:1pl
SFX iJ   dormir     dormîtes/n'q'l'm'           dormir              po:ipsi po:2pl
SFX iJ   dormir     dormirent/n'q'l'm't's'      dormir              po:ipsi po:3pl!
SFX iJ   dormir     dormirai/j'n'q'l'm't'       dormir              po:ifut po:1sg
SFX iJ   dormir     dormiras/n'q'l'm't'         dormir              po:ifut po:2sg
SFX iJ   dormir     dormira/n'q'l'm't's'        dormir              po:ifut po:3sg
SFX iJ   dormir     dormirons/n'q'l't'          dormir              po:ifut po:1pl
SFX iJ   dormir     dormirez/n'q'l'm'           dormir              po:ifut po:2pl
SFX iJ   dormir     dormiront/n'q'l'm't's'      dormir              po:ifut po:3pl!
SFX iJ   dormir     dormirais/j'n'q'l'm't'      dormir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iJ   dormir     dormirait/n'q'l'm't's'      dormir              po:cond po:3sg
SFX iJ   dormir     dormirions/n'q'l't'         dormir              po:cond po:1pl
SFX iJ   dormir     dormiriez/n'q'l'm'          dormir              po:cond po:2pl
SFX iJ   dormir     dormiraient/n'q'l'm't's'    dormir              po:cond po:3pl
SFX iJ   dormir     dorme/j'n'q'l'm't's'        dormir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iJ   dormir     dormes/n'q'l'm't'           dormir              po:spre po:2sg
SFX iJ   dormir     dormisse/j'n'q'l'm't'       dormir              po:simp po:1sg
SFX iJ   dormir     dormisses/n'q'l'm't'        dormir              po:simp po:2sg
SFX iJ   dormir     dormît/n'q'l'm't's'         dormir              po:simp po:3sg
SFX iJ   dormir     dormissions/n'q'l't'        dormir              po:simp po:1pl
SFX iJ   dormir     dormissiez/n'q'l'm'         dormir              po:simp po:2pl
SFX iJ   dormir     dormissent/n'q'l'm't's'     dormir              po:simp po:3pl
SFX iJ   dormir     dors/n'l'm't'               dormir              po:impe po:2sg
SFX iJ   dormir     dormons/n'l't'              dormir              po:impe po:1pl
SFX iJ   dormir     dormez/n'l'm'               dormir              po:impe po:2pl

# acquérir [T,P] | conquérir [T,P] | reconquérir [T,P] | requérir [T]
SFX iK Y 42
SFX iK   quérir     quérir/n'q'd'l'm't's'       quérir              po:infi
SFX iK   quérir     quérant/n'q'd'l'm't's'      quérir              po:ppre
SFX iK   quérir     quis/L'D'Q'                 quérir              po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX iK   quérir     quise/L'D'Q'                quérir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iK   quérir     quises/D'Q'                 quérir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iK   quérir     quiers/j'n'q'l'm't'         quérir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iK   quérir     quiert/n'q'l'm't's'         quérir              po:ipre po:3sg
SFX iK   quérir     quérons/n'q'l't'            quérir              po:ipre po:1pl
SFX iK   quérir     quérez/n'q'l'm'             quérir              po:ipre po:2pl
SFX iK   quérir     quièrent/n'q'l'm't's'       quérir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iK   quérir     quérais/j'n'q'l'm't'        quérir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iK   quérir     quérait/n'q'l'm't's'        quérir              po:iimp po:3sg
SFX iK   quérir     quérions/n'q'l't'           quérir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iK   quérir     quériez/n'q'l'm'            quérir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iK   quérir     quéraient/n'q'l'm't's'      quérir              po:iimp po:3pl
SFX iK   quérir     quis/j'n'q'l'm't'           quérir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iK   quérir     quit/n'q'l'm't's'           quérir              po:ipsi po:3sg
SFX iK   quérir     quîmes/n'q'l't'             quérir              po:ipsi po:1pl
SFX iK   quérir     quîtes/n'q'l'm'             quérir              po:ipsi po:2pl
SFX iK   quérir     quirent/n'q'l'm't's'        quérir              po:ipsi po:3pl!
SFX iK   quérir     querrai/j'n'q'l'm't'        quérir              po:ifut po:1sg
SFX iK   quérir     querras/n'q'l'm't'          quérir              po:ifut po:2sg
SFX iK   quérir     querra/n'q'l'm't's'         quérir              po:ifut po:3sg
SFX iK   quérir     querrons/n'q'l't'           quérir              po:ifut po:1pl
SFX iK   quérir     querrez/n'q'l'm'            quérir              po:ifut po:2pl
SFX iK   quérir     querront/n'q'l'm't's'       quérir              po:ifut po:3pl!
SFX iK   quérir     querrais/j'n'q'l'm't'       quérir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iK   quérir     querrait/n'q'l'm't's'       quérir              po:cond po:3sg
SFX iK   quérir     querrions/n'q'l't'          quérir              po:cond po:1pl
SFX iK   quérir     querriez/n'q'l'm'           quérir              po:cond po:2pl
SFX iK   quérir     querraient/n'q'l'm't's'     quérir              po:cond po:3pl
SFX iK   quérir     quière/j'n'q'l'm't's'       quérir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iK   quérir     quières/n'q'l'm't'          quérir              po:spre po:2sg
SFX iK   quérir     quisse/j'n'q'l'm't'         quérir              po:simp po:1sg
SFX iK   quérir     quisses/n'q'l'm't'          quérir              po:simp po:2sg
SFX iK   quérir     quît/n'q'l'm't's'           quérir              po:simp po:3sg
SFX iK   quérir     quissions/n'q'l't'          quérir              po:simp po:1pl
SFX iK   quérir     quissiez/n'q'l'm'           quérir              po:simp po:2pl
SFX iK   quérir     quissent/n'q'l'm't's'       quérir              po:simp po:3pl
SFX iK   quérir     quiers/n'l'm't'             quérir              po:impe po:2sg
SFX iK   quérir     quérons/n'l't'              quérir              po:impe po:1pl
SFX iK   quérir     quérez/n'l'm'               quérir              po:impe po:2pl

# quérir : à l'infinitif seulement
# enquerre : à l'infinitif seulement (expression: à enquerre)

# s'enquérir [P]
SFX iM Y 42
SFX iM   quérir     quérir/n'q'd'l'm't's'       quérir              po:infi
SFX iM   quérir     quérant/n'q'd'l'm't's'      quérir              po:ppre
SFX iM   quérir     quis/L'D'Q'                 quérir              po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX iM   quérir     quise/L'D'Q'                quérir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iM   quérir     quises/D'Q'                 quérir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iM   quérir     quiers/j'n'q'l'm't'         quérir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iM   quérir     quiert/n'q'l'm't's'         quérir              po:ipre po:3sg
SFX iM   quérir     quérons/n'q'l't'            quérir              po:ipre po:1pl
SFX iM   quérir     quérez/n'q'l'm'             quérir              po:ipre po:2pl
SFX iM   quérir     quièrent/n'q'l'm't's'       quérir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iM   quérir     quérais/j'n'q'l'm't'        quérir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iM   quérir     quérait/n'q'l'm't's'        quérir              po:iimp po:3sg
SFX iM   quérir     quérions/n'q'l't'           quérir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iM   quérir     quériez/n'q'l'm'            quérir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iM   quérir     quéraient/n'q'l'm't's'      quérir              po:iimp po:3pl
SFX iM   quérir     quis/j'n'q'l'm't'           quérir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iM   quérir     quit/n'q'l'm't's'           quérir              po:ipsi po:3sg
SFX iM   quérir     quîmes/n'q'l't'             quérir              po:ipsi po:1pl
SFX iM   quérir     quîtes/n'q'l'm'             quérir              po:ipsi po:2pl
SFX iM   quérir     quirent/n'q'l'm't's'        quérir              po:ipsi po:3pl!
SFX iM   quérir     querrai/j'n'q'l'm't'        quérir              po:ifut po:1sg
SFX iM   quérir     querras/n'q'l'm't'          quérir              po:ifut po:2sg
SFX iM   quérir     querra/n'q'l'm't's'         quérir              po:ifut po:3sg
SFX iM   quérir     querrons/n'q'l't'           quérir              po:ifut po:1pl
SFX iM   quérir     querrez/n'q'l'm'            quérir              po:ifut po:2pl
SFX iM   quérir     querront/n'q'l'm't's'       quérir              po:ifut po:3pl!
SFX iM   quérir     querrais/j'n'q'l'm't'       quérir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iM   quérir     querrait/n'q'l'm't's'       quérir              po:cond po:3sg
SFX iM   quérir     querrions/n'q'l't'          quérir              po:cond po:1pl
SFX iM   quérir     querriez/n'q'l'm'           quérir              po:cond po:2pl
SFX iM   quérir     querraient/n'q'l'm't's'     quérir              po:cond po:3pl
SFX iM   quérir     quière/j'n'q'l'm't's'       quérir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iM   quérir     quières/n'q'l'm't'          quérir              po:spre po:2sg
SFX iM   quérir     quisse/j'n'q'l'm't'         quérir              po:simp po:1sg
SFX iM   quérir     quisses/n'q'l'm't'          quérir              po:simp po:2sg
SFX iM   quérir     quît/n'q'l'm't's'           quérir              po:simp po:3sg
SFX iM   quérir     quissions/n'q'l't'          quérir              po:simp po:1pl
SFX iM   quérir     quissiez/n'q'l'm'           quérir              po:simp po:2pl
SFX iM   quérir     quissent/n'q'l'm't's'       quérir              po:simp po:3pl
SFX iM   quérir     quiers/n'l'm't'             quérir              po:impe po:2sg
SFX iM   quérir     quérons/n'l't'              quérir              po:impe po:1pl
SFX iM   quérir     quérez/n'l'm'               quérir              po:impe po:2pl

# fuir [I,T,P]
SFX iN Y 41
SFX iN   uir        uir/n'q'd'l'm't's'          fuir                po:infi
SFX iN   uir        uyant/n'q'd'l'm't's'        fuir                po:ppre
SFX iN   uir        ui/d'q'                     fuir                po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iN   uir        uis/d'q'                    fuir                po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iN   uir        uie/d'q'                    fuir                po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iN   uir        uies/d'q'                   fuir                po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iN   uir        uis/j'n'q'l'm't'            fuir                po:ipre po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iN   uir        uit/n'q'l'm't's'            fuir                po:ipre po:ipsi po:3sg
SFX iN   uir        uyons/n'q'l't'              fuir                po:ipre po:1pl
SFX iN   uir        uyez/n'q'l'm'               fuir                po:ipre po:2pl
SFX iN   uir        uient/n'q'l'm't's'          fuir                po:ipre po:spre po:3pl
SFX iN   uir        uyais/j'n'q'l'm't'          fuir                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iN   uir        uyait/n'q'l'm't's'          fuir                po:iimp po:3sg
SFX iN   uir        uyions/n'q'l't'             fuir                po:iimp po:spre po:1pl
SFX iN   uir        uyiez/n'q'l'm'              fuir                po:iimp po:spre po:2pl
SFX iN   uir        uyaient/n'q'l'm't's'        fuir                po:iimp po:3pl
SFX iN   uir        uîmes/n'q'l't'              fuir                po:ipsi po:1pl
SFX iN   uir        uîtes/n'q'l'm'              fuir                po:ipsi po:2pl
SFX iN   uir        uirent/n'q'l'm't's'         fuir                po:ipsi po:3pl!
SFX iN   uir        uirai/j'n'q'l'm't'          fuir                po:ifut po:1sg
SFX iN   uir        uiras/n'q'l'm't'            fuir                po:ifut po:2sg
SFX iN   uir        uira/n'q'l'm't's'           fuir                po:ifut po:3sg
SFX iN   uir        uirons/n'q'l't'             fuir                po:ifut po:1pl
SFX iN   uir        uirez/n'q'l'm'              fuir                po:ifut po:2pl
SFX iN   uir        uiront/n'q'l'm't's'         fuir                po:ifut po:3pl!
SFX iN   uir        uirais/j'n'q'l'm't'         fuir                po:cond po:1sg po:2sg
SFX iN   uir        uirait/n'q'l'm't's'         fuir                po:cond po:3sg
SFX iN   uir        uirions/n'q'l't'            fuir                po:cond po:1pl
SFX iN   uir        uiriez/n'q'l'm'             fuir                po:cond po:2pl
SFX iN   uir        uiraient/n'q'l'm't's'       fuir                po:cond po:3pl
SFX iN   uir        uie/j'n'q'l'm't's'          fuir                po:spre po:1sg po:3sg
SFX iN   uir        uies/n'q'l'm't'             fuir                po:spre po:2sg
SFX iN   uir        uisse/j'n'q'l'm't'          fuir                po:simp po:1sg
SFX iN   uir        uisses/n'q'l'm't'           fuir                po:simp po:2sg
SFX iN   uir        uît/n'q'l'm't's'            fuir                po:simp po:3sg
SFX iN   uir        uissions/n'q'l't'           fuir                po:simp po:1pl
SFX iN   uir        uissiez/n'q'l'm'            fuir                po:simp po:2pl
SFX iN   uir        uissent/n'q'l'm't's'        fuir                po:simp po:3pl
SFX iN   uir        uis/n'l'm't'                fuir                po:impe po:2sg
SFX iN   uir        uyons/n'l't'                fuir                po:impe po:1pl
SFX iN   uir        uyez/n'l'm'                 fuir                po:impe po:2pl

# s'enfuir [P]
SFX iO Y 41
SFX iO   fuir       fuir/n'q'd'l'm't's'         enfuir              po:infi
SFX iO   fuir       fuyant/n'q'd'l'm't's'       enfuir              po:ppre
SFX iO   fuir       fui/L'D'Q'                  enfuir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iO   fuir       fuis/D'Q'                   enfuir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iO   fuir       fuie/L'D'Q'                 enfuir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iO   fuir       fuies/D'Q'                  enfuir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iO   fuir       fuis/j'n'q'l'm't'           enfuir              po:ipre po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iO   fuir       fuit/n'q'l'm't's'           enfuir              po:ipre po:ipsi po:3sg
SFX iO   fuir       fuyons/n'q'l't'             enfuir              po:ipre po:1pl
SFX iO   fuir       fuyez/n'q'l'm'              enfuir              po:ipre po:2pl
SFX iO   fuir       fuient/n'q'l'm't's'         enfuir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iO   fuir       fuyais/j'n'q'l'm't'         enfuir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iO   fuir       fuyait/n'q'l'm't's'         enfuir              po:iimp po:3sg
SFX iO   fuir       fuyions/n'q'l't'            enfuir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iO   fuir       fuyiez/n'q'l'm'             enfuir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iO   fuir       fuyaient/n'q'l'm't's'       enfuir              po:iimp po:3pl
SFX iO   fuir       fuîmes/n'q'l't'             enfuir              po:ipsi po:1pl
SFX iO   fuir       fuîtes/n'q'l'm'             enfuir              po:ipsi po:2pl
SFX iO   fuir       fuirent/n'q'l'm't's'        enfuir              po:ipsi po:3pl!
SFX iO   fuir       fuirai/j'n'q'l'm't'         enfuir              po:ifut po:1sg
SFX iO   fuir       fuiras/n'q'l'm't'           enfuir              po:ifut po:2sg
SFX iO   fuir       fuira/n'q'l'm't's'          enfuir              po:ifut po:3sg
SFX iO   fuir       fuirons/n'q'l't'            enfuir              po:ifut po:1pl
SFX iO   fuir       fuirez/n'q'l'm'             enfuir              po:ifut po:2pl
SFX iO   fuir       fuiront/n'q'l'm't's'        enfuir              po:ifut po:3pl!
SFX iO   fuir       fuirais/j'n'q'l'm't'        enfuir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iO   fuir       fuirait/n'q'l'm't's'        enfuir              po:cond po:3sg
SFX iO   fuir       fuirions/n'q'l't'           enfuir              po:cond po:1pl
SFX iO   fuir       fuiriez/n'q'l'm'            enfuir              po:cond po:2pl
SFX iO   fuir       fuiraient/n'q'l'm't's'      enfuir              po:cond po:3pl
SFX iO   fuir       fuie/j'n'q'l'm't's'         enfuir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iO   fuir       fuies/n'q'l'm't'            enfuir              po:spre po:2sg
SFX iO   fuir       fuisse/j'n'q'l'm't'         enfuir              po:simp po:1sg
SFX iO   fuir       fuisses/n'q'l'm't'          enfuir              po:simp po:2sg
SFX iO   fuir       fuît/n'q'l'm't's'           enfuir              po:simp po:3sg
SFX iO   fuir       fuissions/n'q'l't'          enfuir              po:simp po:1pl
SFX iO   fuir       fuissiez/n'q'l'm'           enfuir              po:simp po:2pl
SFX iO   fuir       fuissent/n'q'l'm't's'       enfuir              po:simp po:3pl
SFX iO   fuir       fuis/n'l'm't'               enfuir              po:impe po:2sg
SFX iO   fuir       fuyons/n'l't'               enfuir              po:impe po:1pl
SFX iO   fuir       fuyez/n'l'm'                enfuir              po:impe po:2pl

# mourir [I,P]
SFX iP Y 43
SFX iP   ourir      ourir/n'q'd'l'm't's'        mourir              po:infi
SFX iP   ourir      ourant/n'q'd'l'm't's'       mourir              po:ppre
SFX iP   ourir      ort/L'D'Q'                  mourir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iP   ourir      orts/D'Q'                   mourir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iP   ourir      orte/L'D'Q'                 mourir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iP   ourir      ortes/D'Q'                  mourir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iP   ourir      eurs/j'n'q'l'm't'           mourir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iP   ourir      eurt/n'q'l'm't's'           mourir              po:ipre po:3sg
SFX iP   ourir      ourons/n'q'l't'             mourir              po:ipre po:1pl
SFX iP   ourir      ourez/n'q'l'm'              mourir              po:ipre po:2pl
SFX iP   ourir      eurent/n'q'l'm't's'         mourir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iP   ourir      ourais/j'n'q'l'm't'         mourir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iP   ourir      ourait/n'q'l'm't's'         mourir              po:iimp po:3sg
SFX iP   ourir      ourions/n'q'l't'            mourir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iP   ourir      ouriez/n'q'l'm'             mourir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iP   ourir      ouraient/n'q'l'm't's'       mourir              po:iimp po:3pl
SFX iP   ourir      ourus/j'n'q'l'm't'          mourir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iP   ourir      ourut/n'q'l'm't's'          mourir              po:ipsi po:3sg
SFX iP   ourir      ourûmes/n'q'l't'            mourir              po:ipsi po:1pl
SFX iP   ourir      ourûtes/n'q'l'm'            mourir              po:ipsi po:2pl
SFX iP   ourir      oururent/n'q'l'm't's'       mourir              po:ipsi po:3pl!
SFX iP   ourir      ourrai/j'n'q'l'm't'         mourir              po:ifut po:1sg
SFX iP   ourir      ourras/n'q'l'm't'           mourir              po:ifut po:2sg
SFX iP   ourir      ourra/n'q'l'm't's'          mourir              po:ifut po:3sg
SFX iP   ourir      ourrons/n'q'l't'            mourir              po:ifut po:1pl
SFX iP   ourir      ourrez/n'q'l'm'             mourir              po:ifut po:2pl
SFX iP   ourir      ourront/n'q'l'm't's'        mourir              po:ifut po:3pl!
SFX iP   ourir      ourrais/j'n'q'l'm't'        mourir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iP   ourir      ourrait/n'q'l'm't's'        mourir              po:cond po:3sg
SFX iP   ourir      ourrions/n'q'l't'           mourir              po:cond po:1pl
SFX iP   ourir      ourriez/n'q'l'm'            mourir              po:cond po:2pl
SFX iP   ourir      ourraient/n'q'l'm't's'      mourir              po:cond po:3pl
SFX iP   ourir      eure/j'n'q'l'm't's'         mourir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX iP   ourir      eures/n'q'l'm't'            mourir              po:spre po:2sg
SFX iP   ourir      ourusse/j'n'q'l'm't'        mourir              po:simp po:1sg
SFX iP   ourir      ourusses/n'q'l'm't'         mourir              po:simp po:2sg
SFX iP   ourir      ourût/n'q'l'm't's'          mourir              po:simp po:3sg
SFX iP   ourir      ourussions/n'q'l't'         mourir              po:simp po:1pl
SFX iP   ourir      ourussiez/n'q'l'm'          mourir              po:simp po:2pl
SFX iP   ourir      ourussent/n'q'l'm't's'      mourir              po:simp po:3pl
SFX iP   ourir      eurs/n'l'm't'               mourir              po:impe po:2sg
SFX iP   ourir      ourons/n'l't'               mourir              po:impe po:1pl
SFX iP   ourir      ourez/n'l'm'                mourir              po:impe po:2pl

# bouillir [I,T] | débouillir [T]
SFX iQ Y 43
SFX iQ   ouillir    ouillir/n'q'd'l'm't's'      bouillir            po:infi
SFX iQ   ouillir    ouillant/n'q'd'l'm't's'     bouillir            po:ppre
SFX iQ   ouillir    ouilli/L'D'Q'               bouillir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iQ   ouillir    ouillis/D'Q'                bouillir            po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iQ   ouillir    ouillie/L'D'Q'              bouillir            po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iQ   ouillir    ouillies/D'Q'               bouillir            po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iQ   ouillir    ous/j'n'q'l'm't'            bouillir            po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iQ   ouillir    out/n'q'l'm't's'            bouillir            po:ipre po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillons/n'q'l't'           bouillir            po:ipre po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouillez/n'q'l'm'            bouillir            po:ipre po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouillent/n'q'l'm't's'       bouillir            po:ipre po:spre po:3pl
SFX iQ   ouillir    ouillais/j'n'q'l'm't'       bouillir            po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillait/n'q'l'm't's'       bouillir            po:iimp po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillions/n'q'l't'          bouillir            po:iimp po:spre po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouilliez/n'q'l'm'           bouillir            po:iimp po:spre po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouillaient/n'q'l'm't's'     bouillir            po:iimp po:3pl
SFX iQ   ouillir    ouillis/j'n'q'l'm't'        bouillir            po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillit/n'q'l'm't's'        bouillir            po:ipsi po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillîmes/n'q'l't'          bouillir            po:ipsi po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouillîtes/n'q'l'm'          bouillir            po:ipsi po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouillirent/n'q'l'm't's'     bouillir            po:ipsi po:3pl!
SFX iQ   ouillir    ouillirai/j'n'q'l'm't'      bouillir            po:ifut po:1sg
SFX iQ   ouillir    ouilliras/n'q'l'm't'        bouillir            po:ifut po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillira/n'q'l'm't's'       bouillir            po:ifut po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillirons/n'q'l't'         bouillir            po:ifut po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouillirez/n'q'l'm'          bouillir            po:ifut po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouilliront/n'q'l'm't's'     bouillir            po:ifut po:3pl!
SFX iQ   ouillir    ouillirais/j'n'q'l'm't'     bouillir            po:cond po:1sg po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillirait/n'q'l'm't's'     bouillir            po:cond po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillirions/n'q'l't'        bouillir            po:cond po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouilliriez/n'q'l'm'         bouillir            po:cond po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouilliraient/n'q'l'm't's'   bouillir            po:cond po:3pl
SFX iQ   ouillir    ouille/j'n'q'l'm't's'       bouillir            po:spre po:1sg po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouilles/n'q'l'm't'          bouillir            po:spre po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillisse/j'n'q'l'm't'      bouillir            po:simp po:1sg
SFX iQ   ouillir    ouillisses/n'q'l'm't'       bouillir            po:simp po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillît/n'q'l'm't's'        bouillir            po:simp po:3sg
SFX iQ   ouillir    ouillissions/n'q'l't'       bouillir            po:simp po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouillissiez/n'q'l'm'        bouillir            po:simp po:2pl
SFX iQ   ouillir    ouillissent/n'q'l'm't's'    bouillir            po:simp po:3pl
SFX iQ   ouillir    ous/n'l'm't'                bouillir            po:impe po:2sg
SFX iQ   ouillir    ouillons/n'l't'             bouillir            po:impe po:1pl
SFX iQ   ouillir    ouillez/n'l'm'              bouillir            po:impe po:2pl

# cueillir [T] | recueillir [T,P] | accueillir [T]
SFX iR Y 41
SFX iR   ueillir    ueillir/n'q'd'l'm't's'      cueillir            po:infi
SFX iR   ueillir    ueillant/n'q'd'l'm't's'     cueillir            po:ppre
SFX iR   ueillir    ueilli/L'D'Q'               cueillir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iR   ueillir    ueillis/D'Q'                cueillir            po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iR   ueillir    ueillie/L'D'Q'              cueillir            po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iR   ueillir    ueillies/D'Q'               cueillir            po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iR   ueillir    ueille/j'n'q'l'm't's'       cueillir            po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX iR   ueillir    ueilles/n'q'l'm't'          cueillir            po:ipre po:spre po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillons/n'q'l't'           cueillir            po:ipre po:1pl
SFX iR   ueillir    ueillez/n'q'l'm'            cueillir            po:ipre po:2pl
SFX iR   ueillir    ueillent/n'q'l'm't's'       cueillir            po:ipre po:spre po:3pl
SFX iR   ueillir    ueillais/j'n'q'l'm't'       cueillir            po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillait/n'q'l'm't's'       cueillir            po:iimp po:3sg
SFX iR   ueillir    ueillions/n'q'l't'          cueillir            po:iimp po:spre po:1pl
SFX iR   ueillir    ueilliez/n'q'l'm'           cueillir            po:iimp po:spre po:2pl
SFX iR   ueillir    ueillaient/n'q'l'm't's'     cueillir            po:iimp po:3pl
SFX iR   ueillir    ueillis/j'n'q'l'm't'        cueillir            po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillit/n'q'l'm't's'        cueillir            po:ipsi po:3sg
SFX iR   ueillir    ueillîmes/n'q'l't'          cueillir            po:ipsi po:1pl
SFX iR   ueillir    ueillîtes/n'q'l'm'          cueillir            po:ipsi po:2pl
SFX iR   ueillir    ueillirent/n'q'l'm't's'     cueillir            po:ipsi po:3pl!
SFX iR   ueillir    ueillerai/j'n'q'l'm't'      cueillir            po:ifut po:1sg
SFX iR   ueillir    ueilleras/n'q'l'm't'        cueillir            po:ifut po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillera/n'q'l'm't's'       cueillir            po:ifut po:3sg
SFX iR   ueillir    ueillerons/n'q'l't'         cueillir            po:ifut po:1pl
SFX iR   ueillir    ueillerez/n'q'l'm'          cueillir            po:ifut po:2pl
SFX iR   ueillir    ueilleront/n'q'l'm't's'     cueillir            po:ifut po:3pl!
SFX iR   ueillir    ueillerais/j'n'q'l'm't'     cueillir            po:cond po:1sg po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillerait/n'q'l'm't's'     cueillir            po:cond po:3sg
SFX iR   ueillir    ueillerions/n'q'l't'        cueillir            po:cond po:1pl
SFX iR   ueillir    ueilleriez/n'q'l'm'         cueillir            po:cond po:2pl
SFX iR   ueillir    ueilleraient/n'q'l'm't's'   cueillir            po:cond po:3pl
SFX iR   ueillir    ueillisse/j'n'q'l'm't'      cueillir            po:simp po:1sg
SFX iR   ueillir    ueillisses/n'q'l'm't'       cueillir            po:simp po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillît/n'q'l'm't's'        cueillir            po:simp po:3sg
SFX iR   ueillir    ueillissions/n'q'l't'       cueillir            po:simp po:1pl
SFX iR   ueillir    ueillissiez/n'q'l'm'        cueillir            po:simp po:2pl
SFX iR   ueillir    ueillissent/n'q'l'm't's'    cueillir            po:simp po:3pl
SFX iR   ueillir    ueille/n'l'm't'             cueillir            po:impe po:2sg
SFX iR   ueillir    ueillons/n'l't'             cueillir            po:impe po:1pl
SFX iR   ueillir    ueillez/n'l'm'              cueillir            po:impe po:2pl

# défaillir [I] | tressaillir [I] | saillir (sortir de, s'élancer) [I]
# (saillir a un verbe homonyme: saillir (s'accoupler), verbe du 2e groupe)
SFX iS Y 38
SFX iS   aillir     aillir/n'q'd'l'm't's'       aillir              po:infi
SFX iS   aillir     aillant/n'q'd'l'm't's'      aillir              po:ppre
SFX iS   aillir     ailli/d'q'                  aillir              po:ppas is:epi is:inv
SFX iS   aillir     aille/j'n'q'l'm't's'        aillir              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX iS   aillir     ailles/n'q'l'm't'           aillir              po:ipre po:spre po:2sg
SFX iS   aillir     aillons/n'q'l't'            aillir              po:ipre po:1pl
SFX iS   aillir     aillez/n'q'l'm'             aillir              po:ipre po:2pl
SFX iS   aillir     aillent/n'q'l'm't's'        aillir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iS   aillir     aillais/j'n'q'l'm't'        aillir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iS   aillir     aillait/n'q'l'm't's'        aillir              po:iimp po:3sg
SFX iS   aillir     aillions/n'q'l't'           aillir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iS   aillir     ailliez/n'q'l'm'            aillir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iS   aillir     aillaient/n'q'l'm't's'      aillir              po:iimp po:3pl
SFX iS   aillir     aillis/j'n'q'l'm't'         aillir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iS   aillir     aillit/n'q'l'm't's'         aillir              po:ipsi po:3sg
SFX iS   aillir     aillîmes/n'q'l't'           aillir              po:ipsi po:1pl
SFX iS   aillir     aillîtes/n'q'l'm'           aillir              po:ipsi po:2pl
SFX iS   aillir     aillirent/n'q'l'm't's'      aillir              po:ipsi po:3pl!
SFX iS   aillir     aillirai/j'n'q'l'm't'       aillir              po:ifut po:1sg
SFX iS   aillir     ailliras/n'q'l'm't'         aillir              po:ifut po:2sg
SFX iS   aillir     aillira/n'q'l'm't's'        aillir              po:ifut po:3sg
SFX iS   aillir     aillirons/n'q'l't'          aillir              po:ifut po:1pl
SFX iS   aillir     aillirez/n'q'l'm'           aillir              po:ifut po:2pl
SFX iS   aillir     ailliront/n'q'l'm't's'      aillir              po:ifut po:3pl!
SFX iS   aillir     aillirais/j'n'q'l'm't'      aillir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iS   aillir     aillirait/n'q'l'm't's'      aillir              po:cond po:3sg
SFX iS   aillir     aillirions/n'q'l't'         aillir              po:cond po:1pl
SFX iS   aillir     ailliriez/n'q'l'm'          aillir              po:cond po:2pl
SFX iS   aillir     ailliraient/n'q'l'm't's'    aillir              po:cond po:3pl
SFX iS   aillir     aillisse/j'n'q'l'm't'       aillir              po:simp po:1sg
SFX iS   aillir     aillisses/n'q'l'm't'        aillir              po:simp po:2sg
SFX iS   aillir     aillît/n'q'l'm't's'         aillir              po:simp po:3sg
SFX iS   aillir     aillissions/n'q'l't'        aillir              po:simp po:1pl
SFX iS   aillir     aillissiez/n'q'l'm'         aillir              po:simp po:2pl
SFX iS   aillir     aillissent/n'q'l'm't's'     aillir              po:simp po:3pl
SFX iS   aillir     aille/n'l'm't'              aillir              po:impe po:2sg
SFX iS   aillir     aillons/n'l't'              aillir              po:impe po:1pl
SFX iS   aillir     aillez/n'l'm'               aillir              po:impe po:2pl

# assaillir [T]
SFX iT Y 41
SFX iT   saillir    saillir/n'q'd'l'm't's'      aillir              po:infi
SFX iT   saillir    saillant/n'q'd'l'm't's'     aillir              po:ppre
SFX iT   saillir    sailli/L'D'Q'               aillir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iT   saillir    saillis/D'Q'                aillir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iT   saillir    saillie/L'D'Q'              aillir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iT   saillir    saillies/D'Q'               aillir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iT   saillir    saille/j'n'q'l'm't's'       aillir              po:ipre po:spre po:1sg po:3sg
SFX iT   saillir    sailles/n'q'l'm't'          aillir              po:ipre po:spre po:2sg
SFX iT   saillir    saillons/n'q'l't'           aillir              po:ipre po:1pl
SFX iT   saillir    saillez/n'q'l'm'            aillir              po:ipre po:2pl
SFX iT   saillir    saillent/n'q'l'm't's'       aillir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX iT   saillir    saillais/j'n'q'l'm't'       aillir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iT   saillir    saillait/n'q'l'm't's'       aillir              po:iimp po:3sg
SFX iT   saillir    saillions/n'q'l't'          aillir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX iT   saillir    sailliez/n'q'l'm'           aillir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX iT   saillir    saillaient/n'q'l'm't's'     aillir              po:iimp po:3pl
SFX iT   saillir    saillis/j'n'q'l'm't'        aillir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iT   saillir    saillit/n'q'l'm't's'        aillir              po:ipsi po:3sg
SFX iT   saillir    saillîmes/n'q'l't'          aillir              po:ipsi po:1pl
SFX iT   saillir    saillîtes/n'q'l'm'          aillir              po:ipsi po:2pl
SFX iT   saillir    saillirent/n'q'l'm't's'     aillir              po:ipsi po:3pl!
SFX iT   saillir    saillirai/j'n'q'l'm't'      aillir              po:ifut po:1sg
SFX iT   saillir    sailliras/n'q'l'm't'        aillir              po:ifut po:2sg
SFX iT   saillir    saillira/n'q'l'm't's'       aillir              po:ifut po:3sg
SFX iT   saillir    saillirons/n'q'l't'         aillir              po:ifut po:1pl
SFX iT   saillir    saillirez/n'q'l'm'          aillir              po:ifut po:2pl
SFX iT   saillir    sailliront/n'q'l'm't's'     aillir              po:ifut po:3pl!
SFX iT   saillir    saillirais/j'n'q'l'm't'     aillir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX iT   saillir    saillirait/n'q'l'm't's'     aillir              po:cond po:3sg
SFX iT   saillir    saillirions/n'q'l't'        aillir              po:cond po:1pl
SFX iT   saillir    sailliriez/n'q'l'm'         aillir              po:cond po:2pl
SFX iT   saillir    sailliraient/n'q'l'm't's'   aillir              po:cond po:3pl
SFX iT   saillir    saillisse/j'n'q'l'm't'      aillir              po:simp po:1sg
SFX iT   saillir    saillisses/n'q'l'm't'       aillir              po:simp po:2sg
SFX iT   saillir    saillît/n'q'l'm't's'        aillir              po:simp po:3sg
SFX iT   saillir    saillissions/n'q'l't'       aillir              po:simp po:1pl
SFX iT   saillir    saillissiez/n'q'l'm'        aillir              po:simp po:2pl
SFX iT   saillir    saillissent/n'q'l'm't's'    aillir              po:simp po:3pl
SFX iT   saillir    saille/n'l'm't'             aillir              po:impe po:2sg
SFX iT   saillir    saillons/n'l't'             aillir              po:impe po:1pl
SFX iT   saillir    saillez/n'l'm'              aillir              po:impe po:2pl

# faillir [I]
SFX iU Y 37
SFX iU   aillir     aillir/n'q'd'l'm't's'       faillir             po:infi
SFX iU   aillir     aillant/n'q'd'l'm't's'      faillir             po:ppre
SFX iU   aillir     ailli/d'q'                  faillir             po:ppas is:epi is:inv
SFX iU   aillir     aux/j'n'q'l'm't'            faillir             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iU   aillir     aut/n'q'l'm't's'            faillir             po:ipre po:3sg
SFX iU   aillir     aillons/n'q'l't'            faillir             po:ipre po:1pl
SFX iU   aillir     aillez/n'q'l'm'             faillir             po:ipre po:2pl
SFX iU   aillir     aillent/n'q'l'm't's'        faillir             po:ipre po:spre po:3pl
SFX iU   aillir     aillais/j'n'q'l'm't'        faillir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iU   aillir     aillait/n'q'l'm't's'        faillir             po:iimp po:3sg
SFX iU   aillir     aillions/n'q'l't'           faillir             po:iimp po:spre po:1pl
SFX iU   aillir     ailliez/n'q'l'm'            faillir             po:iimp po:spre po:2pl
SFX iU   aillir     aillaient/n'q'l'm't's'      faillir             po:iimp po:3pl
SFX iU   aillir     aillis/j'n'q'l'm't'         faillir             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iU   aillir     aillit/n'q'l'm't's'         faillir             po:ipsi po:3sg
SFX iU   aillir     aillîmes/n'q'l't'           faillir             po:ipsi po:1pl
SFX iU   aillir     aillîtes/n'q'l'm'           faillir             po:ipsi po:2pl
SFX iU   aillir     aillirent/n'q'l'm't's'      faillir             po:ipsi po:3pl!
SFX iU   aillir     aillirai/j'n'q'l'm't'       faillir             po:ifut po:1sg
SFX iU   aillir     ailliras/n'q'l'm't'         faillir             po:ifut po:2sg
SFX iU   aillir     aillira/n'q'l'm't's'        faillir             po:ifut po:3sg
SFX iU   aillir     aillirons/n'q'l't'          faillir             po:ifut po:1pl
SFX iU   aillir     aillirez/n'q'l'm'           faillir             po:ifut po:2pl
SFX iU   aillir     ailliront/n'q'l'm't's'      faillir             po:ifut po:3pl!
SFX iU   aillir     aillirais/j'n'q'l'm't'      faillir             po:cond po:1sg po:2sg
SFX iU   aillir     aillirait/n'q'l'm't's'      faillir             po:cond po:3sg
SFX iU   aillir     aillirions/n'q'l't'         faillir             po:cond po:1pl
SFX iU   aillir     ailliriez/n'q'l'm'          faillir             po:cond po:2pl
SFX iU   aillir     ailliraient/n'q'l'm't's'    faillir             po:cond po:3pl
SFX iU   aillir     aille/j'n'q'l'm't's'        faillir             po:spre po:1sg po:3sg
SFX iU   aillir     ailles/n'q'l'm't'           faillir             po:spre po:2sg
SFX iU   aillir     aillisse/j'n'q'l'm't'       faillir             po:simp po:1sg
SFX iU   aillir     aillisses/n'q'l'm't'        faillir             po:simp po:2sg
SFX iU   aillir     aillît/n'q'l'm't's'         faillir             po:simp po:3sg
SFX iU   aillir     aillissions/n'q'l't'        faillir             po:simp po:1pl
SFX iU   aillir     aillissiez/n'q'l'm'         faillir             po:simp po:2pl
SFX iU   aillir     aillissent/n'q'l'm't's'     faillir             po:simp po:3pl

# gésir [I]
SFX iV Y 13
SFX iV   ésir       ésir/n'q'd'l'm't's'         gésir               po:infi
SFX iV   ésir       isant/n'q'd'l'm't's'        gésir               po:ppre
SFX iV   ésir       is/j'n'q'l'm't'             gésir               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iV   ésir       ît/n'q'l'm't's'             gésir               po:ipre po:3sg            di:M
SFX iV   ésir       it/n'q'l'm't's'             gésir               po:ipre po:3sg            di:R
SFX iV   ésir       isons/n'q'l't'              gésir               po:ipre po:1pl
SFX iV   ésir       isez/n'q'l'm'               gésir               po:ipre po:2pl
SFX iV   ésir       isent/n'q'l'm't's'          gésir               po:ipre po:3pl
SFX iV   ésir       isais/j'n'q'l'm't'          gésir               po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iV   ésir       isait/n'q'l'm't's'          gésir               po:iimp po:3sg
SFX iV   ésir       isions/n'q'l't'             gésir               po:iimp po:1pl
SFX iV   ésir       isiez/n'q'l'm'              gésir               po:iimp po:2pl
SFX iV   ésir       isaient/n'q'l'm't's'        gésir               po:iimp po:3pl

# ouïr [T]
SFX iW Y 54
SFX iW   uïr        uïr/n'q'd'l'm't's'          ouïr                po:infi
SFX iW   uïr        yant/n'q'd'l'm't's'         ouïr                po:ppre
SFX iW   uïr        uï/L'D'Q'                   ouïr                po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iW   uïr        uïs/D'Q'                    ouïr                po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iW   uïr        uïe/L'D'Q'                  ouïr                po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iW   uïr        uïes/D'Q'                   ouïr                po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX iW   uïr        is/j'n'q'l'm't'             ouïr                po:ipre po:1sg po:2sg
SFX iW   uïr        it/n'q'l'm't's'             ouïr                po:ipre po:3sg
SFX iW   uïr        yons/n'q'l't'               ouïr                po:ipre po:1pl
SFX iW   uïr        yez/n'q'l'm'                ouïr                po:ipre po:2pl
SFX iW   uïr        ient/n'q'l'm't's'           ouïr                po:ipre po:spre po:3pl
SFX iW   uïr        yais/j'n'q'l'm't'           ouïr                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX iW   uïr        yait/n'q'l'm't's'           ouïr                po:iimp po:3sg
SFX iW   uïr        yions/n'q'l't'              ouïr                po:iimp po:spre po:1pl
SFX iW   uïr        yiez/n'q'l'm'               ouïr                po:iimp po:spre po:2pl
SFX iW   uïr        yaient/n'q'l'm't's'         ouïr                po:iimp po:3pl
SFX iW   uïr        uïs/j'n'q'l'm't'            ouïr                po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX iW   uïr        uït/n'q'l'm't's'            ouïr                po:ipsi po:3sg
SFX iW   uïr        uïmes/n'q'l't'              ouïr                po:ipsi po:1pl
SFX iW   uïr        uïtes/n'q'l'm'              ouïr                po:ipsi po:2pl
SFX iW   uïr        uïrent/n'q'l'm't's'         ouïr                po:ipsi po:3pl!
SFX iW   uïr        uïrai/j'n'q'l'm't'          ouïr                po:ifut po:1sg
SFX iW   uïr        rrai/j'n'q'l'm't'           ouïr                po:ifut po:1sg
SFX iW   uïr        uïras/n'q'l'm't'            ouïr                po:ifut po:2sg
SFX iW   uïr        rras/n'q'l'm't'             ouïr                po:ifut po:2sg
SFX iW   uïr        uïra/n'q'l'm't's'           ouïr                po:ifut po:3sg
SFX iW   uïr        rra/n'q'l'm't's'            ouïr                po:ifut po:3sg
SFX iW   uïr        uïrons/n'q'l't'             ouïr                po:ifut po:1pl
SFX iW   uïr        rrons/n'q'l't'              ouïr                po:ifut po:1pl
SFX iW   uïr        uïrez/n'q'l'm'              ouïr                po:ifut po:2pl
SFX iW   uïr        rrez/n'q'l'm'               ouïr                po:ifut po:2pl
SFX iW   uïr        uïront/n'q'l'm't's'         ouïr                po:ifut po:3pl!
SFX iW   uïr        rront/n'q'l'm't's'          ouïr                po:ifut po:3pl!
SFX iW   uïr        uïrais/j'n'q'l'm't'         ouïr                po:cond po:1sg po:2sg
SFX iW   uïr        rrais/j'n'q'l'm't'          ouïr                po:cond po:1sg po:2sg
SFX iW   uïr        uïrait/n'q'l'm't's'         ouïr                po:cond po:3sg
SFX iW   uïr        rrait/n'q'l'm't's'          ouïr                po:cond po:3sg
SFX iW   uïr        uïrions/n'q'l't'            ouïr                po:cond po:1pl
SFX iW   uïr        rrions/n'q'l't'             ouïr                po:cond po:1pl
SFX iW   uïr        uïriez/n'q'l'm'             ouïr                po:cond po:2pl
SFX iW   uïr        rriez/n'q'l'm'              ouïr                po:cond po:2pl
SFX iW   uïr        uïraient/n'q'l'm't's'       ouïr                po:cond po:3pl
SFX iW   uïr        rraient/n'q'l'm't's'        ouïr                po:cond po:3pl
SFX iW   uïr        ie/j'n'q'l'm't's'           ouïr                po:spre po:1sg po:3sg
SFX iW   uïr        ies/n'q'l'm't'              ouïr                po:spre po:2sg
SFX iW   uïr        uïsse/j'n'q'l'm't'          ouïr                po:simp po:1sg
SFX iW   uïr        uïsses/n'q'l'm't'           ouïr                po:simp po:2sg
SFX iW   uïr        uït/n'q'l'm't's'            ouïr                po:simp po:3sg
SFX iW   uïr        uïssions/n'q'l't'           ouïr                po:simp po:1pl
SFX iW   uïr        uïssiez/n'q'l'm'            ouïr                po:simp po:2pl
SFX iW   uïr        uïssent/n'q'l'm't's'        ouïr                po:simp po:3pl
SFX iW   uïr        is/n'l'm't'                 ouïr                po:impe po:2sg
SFX iW   uïr        yons/n'l't'                 ouïr                po:impe po:1pl
SFX iW   uïr        yez/n'l'm'                  ouïr                po:impe po:2pl

# férir [T]
SFX iX Y 5
SFX iX   érir       érir/n'q'd'l'm't's'         férir               po:infi
SFX iX   érir       éru/L'D'Q'                  férir               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iX   érir       érus/D'Q'                   férir               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iX   érir       érue/L'D'Q'                 férir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iX   érir       érues/D'Q'                  férir               po:ppas po:adj is:fem is:pl

# issir [I]
SFX iY Y 5
SFX iY   ssir       ssir/n'q'd'l'm't's'         issir               po:infi
SFX iY   ssir       ssu/d'q'                    issir               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX iY   ssir       ssus/d'q'                   issir               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX iY   ssir       ssue/d'q'                   issir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX iY   ssir       ssues/d'q'                  issir               po:ppas po:adj is:fem is:pl


# verbes en -oir ------------------------------------------------------------------------------------------------------

# pouvoir [I,T] [P: il se peut, etc.]
SFX pA Y 45
SFX pA   ouvoir     ouvoir/n'q'd'l'm't's'       pouvoir             po:infi
SFX pA   ouvoir     ouvant/n'q'd'l'm't's'       pouvoir             po:ppre
SFX pA   ouvoir     u/q'                        pouvoir             po:ppas is:epi is:inv
SFX pA   ouvoir     eux/j'n'q'l'm't'            pouvoir             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pA   ouvoir     uis/j'n'q'l'm't'            pouvoir             po:ipre po:1sg
SFX pA   ouvoir     eut/n'q'l'm't's'            pouvoir             po:ipre po:3sg
SFX pA   ouvoir     ouvons/n'q'l't'             pouvoir             po:ipre po:1pl
SFX pA   ouvoir     ouvez/n'q'l'm'              pouvoir             po:ipre po:2pl
SFX pA   ouvoir     euvent/n'q'l'm't's'         pouvoir             po:ipre po:3pl!
SFX pA   ouvoir     ouvais/j'n'q'l'm't'         pouvoir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pA   ouvoir     ouvait/n'q'l'm't's'         pouvoir             po:iimp po:3sg
SFX pA   ouvoir     ouvions/n'q'l't'            pouvoir             po:iimp po:1pl
SFX pA   ouvoir     ouviez/n'q'l'm'             pouvoir             po:iimp po:2pl
SFX pA   ouvoir     ouvaient/n'q'l'm't's'       pouvoir             po:iimp po:3pl
SFX pA   ouvoir     us/j'n'q'l'm't'             pouvoir             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pA   ouvoir     ut/n'q'l'm't's'             pouvoir             po:ipsi po:3sg
SFX pA   ouvoir     ûmes/n'q'l't'               pouvoir             po:ipsi po:1pl
SFX pA   ouvoir     ûtes/n'q'l'm'               pouvoir             po:ipsi po:2pl
SFX pA   ouvoir     urent/n'q'l'm't's'          pouvoir             po:ipsi po:3pl!
SFX pA   ouvoir     ourrai/j'n'q'l'm't'         pouvoir             po:ifut po:1sg
SFX pA   ouvoir     ourras/n'q'l'm't'           pouvoir             po:ifut po:2sg
SFX pA   ouvoir     ourra/n'q'l'm't's'          pouvoir             po:ifut po:3sg
SFX pA   ouvoir     ourrons/n'q'l't'            pouvoir             po:ifut po:1pl
SFX pA   ouvoir     ourrez/n'q'l'm'             pouvoir             po:ifut po:2pl
SFX pA   ouvoir     ourront/n'q'l'm't's'        pouvoir             po:ifut po:3pl!
SFX pA   ouvoir     ourrais/j'n'q'l'm't'        pouvoir             po:cond po:1sg po:2sg
SFX pA   ouvoir     ourrait/n'q'l'm't's'        pouvoir             po:cond po:3sg
SFX pA   ouvoir     ourrions/n'q'l't'           pouvoir             po:cond po:1pl
SFX pA   ouvoir     ourriez/n'q'l'm'            pouvoir             po:cond po:2pl
SFX pA   ouvoir     ourraient/n'q'l'm't's'      pouvoir             po:cond po:3pl
SFX pA   ouvoir     uisse/j'n'q'l'm't's'        pouvoir             po:spre po:1sg po:3sg
SFX pA   ouvoir     uissé/n'q'l'm't's'          pouvoir             po:spre po:1isg             di:M
SFX pA   ouvoir     uissè/n'q'l'm't's'          pouvoir             po:spre po:1isg             di:R
SFX pA   ouvoir     uisses/n'q'l'm't'           pouvoir             po:spre po:2sg
SFX pA   ouvoir     uissions/n'q'l't'           pouvoir             po:spre po:1pl
SFX pA   ouvoir     uissiez/n'q'l'm'            pouvoir             po:spre po:2pl
SFX pA   ouvoir     uissent/n'q'l'm't's'        pouvoir             po:spre po:3pl
SFX pA   ouvoir     usse/j'n'q'l'm't'           pouvoir             po:simp po:1sg
SFX pA   ouvoir     ussé/n'q'l'm't's'           pouvoir             po:simp po:1isg             di:M
SFX pA   ouvoir     ussè/n'q'l'm't's'           pouvoir             po:simp po:1isg             di:R
SFX pA   ouvoir     usses/n'q'l'm't'            pouvoir             po:simp po:2sg
SFX pA   ouvoir     ût/n'q'l'm't's'             pouvoir             po:simp po:3sg
SFX pA   ouvoir     ussions/n'q'l't'            pouvoir             po:simp po:1pl
SFX pA   ouvoir     ussiez/n'q'l'm'             pouvoir             po:simp po:2pl
SFX pA   ouvoir     ussent/n'q'l'm't's'         pouvoir             po:simp po:3pl

# vouloir [I,T,Ti,P]
SFX pB Y 49
SFX pB   ouloir     ouloir/n'q'd'l'm't's'       vouloir             po:infi
SFX pB   ouloir     oulant/n'q'd'l'm't's'       vouloir             po:ppre
SFX pB   ouloir     oulu/L'D'Q'                 vouloir             po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pB   ouloir     oulus/D'Q'                  vouloir             po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pB   ouloir     oulue/L'D'Q'                vouloir             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pB   ouloir     oulues/D'Q'                 vouloir             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pB   ouloir     eux/j'n'q'l'm't'            vouloir             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pB   ouloir     eut/n'q'l'm't's'            vouloir             po:ipre po:3sg
SFX pB   ouloir     oulons/n'q'l't'             vouloir             po:ipre po:1pl
SFX pB   ouloir     oulez/n'q'l'm'              vouloir             po:ipre po:2pl
SFX pB   ouloir     eulent/n'q'l'm't's'         vouloir             po:ipre po:3pl!
SFX pB   ouloir     oulais/j'n'q'l'm't'         vouloir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pB   ouloir     oulait/n'q'l'm't's'         vouloir             po:iimp po:3sg
SFX pB   ouloir     oulions/n'q'l't'            vouloir             po:iimp po:spre po:1pl
SFX pB   ouloir     ouliez/n'q'l'm'             vouloir             po:iimp po:spre po:2pl
SFX pB   ouloir     oulaient/n'q'l'm't's'       vouloir             po:iimp po:3pl
SFX pB   ouloir     oulus/j'n'q'l'm't'          vouloir             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pB   ouloir     oulut/n'q'l'm't's'          vouloir             po:ipsi po:3sg
SFX pB   ouloir     oulûmes/n'q'l't'            vouloir             po:ipsi po:1pl
SFX pB   ouloir     oulûtes/n'q'l'm'            vouloir             po:ipsi po:2pl
SFX pB   ouloir     oulurent/n'q'l'm't's'       vouloir             po:ipsi po:3pl!
SFX pB   ouloir     oudrai/j'n'q'l'm't'         vouloir             po:ifut po:1sg
SFX pB   ouloir     oudras/n'q'l'm't'           vouloir             po:ifut po:2sg
SFX pB   ouloir     oudra/n'q'l'm't's'          vouloir             po:ifut po:3sg
SFX pB   ouloir     oudrons/n'q'l't'            vouloir             po:ifut po:1pl
SFX pB   ouloir     oudrez/n'q'l'm'             vouloir             po:ifut po:2pl
SFX pB   ouloir     oudront/n'q'l'm't's'        vouloir             po:ifut po:3pl!
SFX pB   ouloir     oudrais/j'n'q'l'm't'        vouloir             po:cond po:1sg po:2sg
SFX pB   ouloir     oudrait/n'q'l'm't's'        vouloir             po:cond po:3sg
SFX pB   ouloir     oudrions/n'q'l't'           vouloir             po:cond po:1pl
SFX pB   ouloir     oudriez/n'q'l'm'            vouloir             po:cond po:2pl
SFX pB   ouloir     oudraient/n'q'l'm't's'      vouloir             po:cond po:3pl
SFX pB   ouloir     euille/j'n'q'l'm't's'       vouloir             po:spre po:1sg po:3sg
SFX pB   ouloir     euillé/n'q'l'm't's'         vouloir             po:spre po:1isg         di:M
SFX pB   ouloir     euillè/n'q'l'm't's'         vouloir             po:spre po:1isg         di:R
SFX pB   ouloir     euilles/n'q'l'm't'          vouloir             po:spre po:2sg
SFX pB   ouloir     euillent/n'q'l'm't's'       vouloir             po:spre po:3pl
SFX pB   ouloir     oulusse/j'n'q'l'm't'        vouloir             po:simp po:1sg
SFX pB   ouloir     oulusses/n'q'l'm't'         vouloir             po:simp po:2sg
SFX pB   ouloir     oulût/n'q'l'm't's'          vouloir             po:simp po:3sg
SFX pB   ouloir     oulussions/n'q'l't'         vouloir             po:simp po:1pl
SFX pB   ouloir     oulussiez/n'q'l'm'          vouloir             po:simp po:2pl
SFX pB   ouloir     oulussent/n'q'l'm't's'      vouloir             po:simp po:3pl
SFX pB   ouloir     euille/n'l'm't'             vouloir             po:impe po:2sg
SFX pB   ouloir     eux/n'l'm't'                vouloir             po:impe po:2sg
SFX pB   ouloir     euillons/n'l't'             vouloir             po:impe po:1pl
SFX pB   ouloir     oulons/n'l't'               vouloir             po:impe po:1pl
SFX pB   ouloir     euillez/n'l'm'              vouloir             po:impe po:2pl
SFX pB   ouloir     oulez/n'l'm'                vouloir             po:impe po:2pl

# devoir [T,P] (1) | redevoir [T]
SFX pC Y 46
SFX pC   evoir      evoir/n'q'd'l'm't's'        devoir              po:infi
SFX pC   evoir      evant/n'q'd'l'm't's'        devoir              po:ppre
SFX pC   evoir      û/d'q'                      redevoir            po:ppas po:adj is:epi is:inv       di:M
SFX pC   evoir      u/d'q'                      redevoir            po:ppas po:adj is:epi is:inv       di:R
SFX pC   evoir      us/d'q'                     devoir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pC   evoir      ue/d'q'                     devoir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pC   evoir      ues/d'q'                    devoir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pC   evoir      ois/j'n'q'l'm't'            devoir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pC   evoir      oit/c'n'q'l'm't's'          devoir              po:ipre po:3sg
SFX pC   evoir      evons/n'q'l't'              devoir              po:ipre po:1pl
SFX pC   evoir      evez/n'q'l'm'               devoir              po:ipre po:2pl
SFX pC   evoir      oivent/n'q'l'm't's'         devoir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX pC   evoir      evais/j'n'q'l'm't'          devoir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pC   evoir      evait/c'n'q'l'm't's'        devoir              po:iimp po:3sg
SFX pC   evoir      evions/n'q'l't'             devoir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX pC   evoir      eviez/n'q'l'm'              devoir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX pC   evoir      evaient/n'q'l'm't's'        devoir              po:iimp po:3pl
SFX pC   evoir      us/j'n'q'l'm't'             devoir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pC   evoir      ut/c'n'q'l'm't's'           devoir              po:ipsi po:3sg
SFX pC   evoir      ûmes/n'q'l't'               devoir              po:ipsi po:1pl
SFX pC   evoir      ûtes/n'q'l'm'               devoir              po:ipsi po:2pl
SFX pC   evoir      urent/n'q'l'm't's'          devoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pC   evoir      evrai/j'n'q'l'm't'          devoir              po:ifut po:1sg
SFX pC   evoir      evras/n'q'l'm't'            devoir              po:ifut po:2sg
SFX pC   evoir      evra/c'n'q'l'm't's'         devoir              po:ifut po:3sg
SFX pC   evoir      evrons/n'q'l't'             devoir              po:ifut po:1pl
SFX pC   evoir      evrez/n'q'l'm'              devoir              po:ifut po:2pl
SFX pC   evoir      evront/n'q'l'm't's'         devoir              po:ifut po:3pl!
SFX pC   evoir      evrais/j'n'q'l'm't'         devoir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX pC   evoir      evrait/c'n'q'l'm't's'       devoir              po:cond po:3sg
SFX pC   evoir      evrions/n'q'l't'            devoir              po:cond po:1pl
SFX pC   evoir      evriez/n'q'l'm'             devoir              po:cond po:2pl
SFX pC   evoir      evraient/n'q'l'm't's'       devoir              po:cond po:3pl
SFX pC   evoir      oive/j'c'n'q'l'm't's'       devoir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX pC   evoir      oives/n'q'l'm't'            devoir              po:spre po:2sg
SFX pC   evoir      usse/j'n'q'l'm't'           devoir              po:simp po:1sg
SFX pC   evoir      ussé/n'q'l'm't'             devoir              po:simp po:1isg             di:M
SFX pC   evoir      ussè/n'q'l'm't'             devoir              po:simp po:1isg             di:R
SFX pC   evoir      usses/n'q'l'm't'            devoir              po:simp po:2sg
SFX pC   evoir      ût/c'n'q'l'm't's'           devoir              po:simp po:3sg
SFX pC   evoir      ussions/n'q'l't'            devoir              po:simp po:1pl
SFX pC   evoir      ussiez/n'q'l'm'             devoir              po:simp po:2pl
SFX pC   evoir      ussent/n'q'l'm't's'         devoir              po:simp po:3pl
SFX pC   evoir      ois/n'l'm't'                devoir              po:impe po:2sg
SFX pC   evoir      evons/n'l't'                devoir              po:impe po:1pl
SFX pC   evoir      evez/n'l'm'                 devoir              po:impe po:2pl

# devoir [T,P] (2)
SFX pD Y 1
SFX pD   evoir      û                           devoir              po:ppas po:adj is:mas is:sg

# savoir [I,T,P]
SFX pE Y 46
SFX pE   avoir      avoir/n'q'd'l'm't's'        savoir              po:infi
SFX pE   avoir      achant/n'q'd'l'm't's'       savoir              po:ppre
SFX pE   avoir      u/L'D'Q'                    savoir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pE   avoir      us/D'Q'                     savoir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pE   avoir      ue/L'D'Q'                   savoir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pE   avoir      ues/D'Q'                    savoir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pE   avoir      ais/j'n'q'l'm't'            savoir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pE   avoir      ait/n'q'l'm't's'            savoir              po:ipre po:3sg
SFX pE   avoir      avons/n'q'l't'              savoir              po:ipre po:1pl
SFX pE   avoir      avez/n'q'l'm'               savoir              po:ipre po:2pl
SFX pE   avoir      avent/n'q'l'm't's'          savoir              po:ipre po:3pl!
SFX pE   avoir      avais/j'n'q'l'm't'          savoir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pE   avoir      avait/n'q'l'm't's'          savoir              po:iimp po:3sg
SFX pE   avoir      avions/n'q'l't'             savoir              po:iimp po:1pl
SFX pE   avoir      aviez/n'q'l'm'              savoir              po:iimp po:2pl
SFX pE   avoir      avaient/n'q'l'm't's'        savoir              po:iimp po:3pl
SFX pE   avoir      us/j'n'q'l'm't'             savoir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pE   avoir      ut/n'q'l'm't's'             savoir              po:ipsi po:3sg
SFX pE   avoir      ûmes/n'q'l't'               savoir              po:ipsi po:1pl
SFX pE   avoir      ûtes/n'q'l'm'               savoir              po:ipsi po:2pl
SFX pE   avoir      urent/n'q'l'm't's'          savoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pE   avoir      aurai/j'n'q'l'm't'          savoir              po:ifut po:1sg
SFX pE   avoir      auras/n'q'l'm't'            savoir              po:ifut po:2sg
SFX pE   avoir      aura/n'q'l'm't's'           savoir              po:ifut po:3sg
SFX pE   avoir      aurons/n'q'l't'             savoir              po:ifut po:1pl
SFX pE   avoir      aurez/n'q'l'm'              savoir              po:ifut po:2pl
SFX pE   avoir      auront/n'q'l'm't's'         savoir              po:ifut po:3pl!
SFX pE   avoir      aurais/j'n'q'l'm't'         savoir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX pE   avoir      aurait/n'q'l'm't's'         savoir              po:cond po:3sg
SFX pE   avoir      aurions/n'q'l't'            savoir              po:cond po:1pl
SFX pE   avoir      auriez/n'q'l'm'             savoir              po:cond po:2pl
SFX pE   avoir      auraient/n'q'l'm't's'       savoir              po:cond po:3pl
SFX pE   avoir      ache/j'n'q'l'm't's'         savoir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX pE   avoir      aches/n'q'l'm't'            savoir              po:spre po:2sg
SFX pE   avoir      achions/n'q'l't'            savoir              po:spre po:1pl
SFX pE   avoir      achiez/n'q'l'm'             savoir              po:spre po:2pl
SFX pE   avoir      achent/n'q'l'm't's'         savoir              po:spre po:3pl
SFX pE   avoir      usse/j'n'q'l'm't'           savoir              po:simp po:1sg
SFX pE   avoir      usses/n'q'l'm't'            savoir              po:simp po:2sg
SFX pE   avoir      ût/n'q'l'm't's'             savoir              po:simp po:3sg
SFX pE   avoir      ussions/n'q'l't'            savoir              po:simp po:1pl
SFX pE   avoir      ussiez/n'q'l'm'             savoir              po:simp po:2pl
SFX pE   avoir      ussent/n'q'l'm't's'         savoir              po:simp po:3pl
SFX pE   avoir      ache/n'l'm't'               savoir              po:impe po:2sg
SFX pE   avoir      achons/n'l't'               savoir              po:impe po:1pl
SFX pE   avoir      achez/n'l'm'                savoir              po:impe po:2pl

# voir [I,T,Ti,P] (1) | revoir [T,P] | entrevoir [T,P] | prévoir [T]
SFX pF Y 54
SFX pF   oir        oir/n'q'd'l'm't's'          voir                po:infi
SFX pF   oir        oyant/n'q'd'l'm't's'        voir                po:ppre
SFX pF   oir        u/L'D'Q'                    voir                po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pF   oir        us/D'Q'                     voir                po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pF   oir        ue/L'D'Q'                   voir                po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pF   oir        ues/D'Q'                    voir                po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pF   oir        ois/j'n'q'l'm't'            voir                po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pF   oir        oit/n'q'l'm't's'            voir                po:ipre po:3sg
SFX pF   oir        oyons/n'q'l't'              voir                po:ipre po:1pl
SFX pF   oir        oyez/n'q'l'm'               voir                po:ipre po:2pl
SFX pF   oir        oient/n'q'l'm't's'          voir                po:ipre po:spre po:3pl
SFX pF   oir        oyais/j'n'q'l'm't'          voir                po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pF   oir        oyait/n'q'l'm't's'          voir                po:iimp po:3sg
SFX pF   oir        oyions/n'q'l't'             voir                po:iimp po:spre po:1pl
SFX pF   oir        oyiez/n'q'l'm'              voir                po:iimp po:spre po:2pl
SFX pF   oir        oyaient/n'q'l'm't's'        voir                po:iimp po:3pl
SFX pF   oir        is/j'n'q'l'm't'             voir                po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pF   oir        it/n'q'l'm't's'             voir                po:ipsi po:3sg
SFX pF   oir        îmes/n'q'l't'               voir                po:ipsi po:1pl
SFX pF   oir        îtes/n'q'l'm'               voir                po:ipsi po:2pl
SFX pF   oir        irent/n'q'l'm't's'          voir                po:ipsi po:3pl!
SFX pF   oir        errai/j'n'q'l'm't'          [^é]voir            po:ifut po:1sg
SFX pF   oir        oirai/j'n'q'l'm't'          évoir               po:ifut po:1sg
SFX pF   oir        erras/n'q'l'm't'            [^é]voir            po:ifut po:2sg
SFX pF   oir        oiras/n'q'l'm't'            évoir               po:ifut po:2sg
SFX pF   oir        erra/n'q'l'm't's'           [^é]voir            po:ifut po:3sg
SFX pF   oir        oira/n'q'l'm't's'           évoir               po:ifut po:3sg
SFX pF   oir        errons/n'q'l't'             [^é]voir            po:ifut po:1pl
SFX pF   oir        oirons/n'q'l't'             évoir               po:ifut po:1pl
SFX pF   oir        errez/n'q'l'm'              [^é]voir            po:ifut po:2pl
SFX pF   oir        oirez/n'q'l'm'              évoir               po:ifut po:2pl
SFX pF   oir        erront/n'q'l'm't's'         [^é]voir            po:ifut po:3pl!
SFX pF   oir        oiront/n'q'l'm't's'         évoir               po:ifut po:3pl!
SFX pF   oir        errais/j'n'q'l'm't'         [^é]voir            po:cond po:1sg po:2sg
SFX pF   oir        oirais/j'n'q'l'm't'         évoir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX pF   oir        errait/n'q'l'm't's'         [^é]voir            po:cond po:3sg
SFX pF   oir        oirait/n'q'l'm't's'         évoir               po:cond po:3sg
SFX pF   oir        errions/n'q'l't'            [^é]voir            po:cond po:1pl
SFX pF   oir        oirions/n'q'l't'            évoir               po:cond po:1pl
SFX pF   oir        erriez/n'q'l'm'             [^é]voir            po:cond po:2pl
SFX pF   oir        oiriez/n'q'l'm'             évoir               po:cond po:2pl
SFX pF   oir        erraient/n'q'l'm't's'       [^é]voir            po:cond po:3pl
SFX pF   oir        oiraient/n'q'l'm't's'       évoir               po:cond po:3pl
SFX pF   oir        oie/j'n'q'l'm't's'          voir                po:spre po:1sg po:3sg
SFX pF   oir        oies/n'q'l'm't'             voir                po:spre po:2sg
SFX pF   oir        isse/j'n'q'l'm't'           voir                po:simp po:1sg
SFX pF   oir        isses/n'q'l'm't'            voir                po:simp po:2sg
SFX pF   oir        ît/n'q'l'm't's'             voir                po:simp po:3sg
SFX pF   oir        issions/n'q'l't'            voir                po:simp po:1pl
SFX pF   oir        issiez/n'q'l'm'             voir                po:simp po:2pl
SFX pF   oir        issent/n'q'l'm't's'         voir                po:simp po:3pl
SFX pF   oir        ois/n'l'm't'                voir                po:impe po:2sg
SFX pF   oir        oyons/n'l't'                voir                po:impe po:1pl
SFX pF   oir        oyez/n'l'm'                 voir                po:impe po:2pl

# voir [I,T,Ti,P] (2)
SFX pG Y 12
SFX pG   oir        errai/j'n'q'l'm't'          voir                po:ifut po:1sg
SFX pG   oir        erras/n'q'l'm't'            voir                po:ifut po:2sg
SFX pG   oir        erra/n'q'l'm't's'           voir                po:ifut po:3sg
SFX pG   oir        errons/n'q'l't'             voir                po:ifut po:1pl
SFX pG   oir        errez/n'q'l'm'              voir                po:ifut po:2pl
SFX pG   oir        erront/n'q'l'm't's'         voir                po:ifut po:3pl!
SFX pG   oir        errais/j'n'q'l'm't'         voir                po:cond po:1sg po:2sg
SFX pG   oir        errait/n'q'l'm't's'         voir                po:cond po:3sg
SFX pG   oir        errions/n'q'l't'            voir                po:cond po:1pl
SFX pG   oir        erriez/n'q'l'm'             voir                po:cond po:2pl
SFX pG   oir        erraient/n'q'l'm't's'       voir                po:cond po:3pl

# mouvoir [T,P] (1) | émouvoir [I,T,P] | promouvoir [T,P]
SFX pH Y 43
SFX pH   ouvoir     ouvoir/n'q'd'l'm't's'       mouvoir             po:infi
SFX pH   ouvoir     ouvant/n'q'd'l'm't's'       mouvoir             po:ppre
SFX pH   ouvoir     u/L'D'Q'                    .mouvoir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pH   ouvoir     us/D'Q'                     mouvoir             po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pH   ouvoir     ue/L'D'Q'                   mouvoir             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pH   ouvoir     ues/D'Q'                    mouvoir             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pH   ouvoir     eus/j'n'q'l'm't'            mouvoir             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pH   ouvoir     eut/n'q'l'm't's'            mouvoir             po:ipre po:3sg
SFX pH   ouvoir     ouvons/n'q'l't'             mouvoir             po:ipre po:1pl
SFX pH   ouvoir     ouvez/n'q'l'm'              mouvoir             po:ipre po:2pl
SFX pH   ouvoir     euvent/n'q'l'm't's'         mouvoir             po:ipre po:spre po:3pl
SFX pH   ouvoir     ouvais/j'n'q'l'm't'         mouvoir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pH   ouvoir     ouvait/n'q'l'm't's'         mouvoir             po:iimp po:3sg
SFX pH   ouvoir     ouvions/n'q'l't'            mouvoir             po:iimp po:spre po:1pl
SFX pH   ouvoir     ouviez/n'q'l'm'             mouvoir             po:iimp po:spre po:2pl
SFX pH   ouvoir     ouvaient/n'q'l'm't's'       mouvoir             po:iimp po:3pl
SFX pH   ouvoir     us/j'n'q'l'm't'             mouvoir             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pH   ouvoir     ut/n'q'l'm't's'             mouvoir             po:ipsi po:3sg
SFX pH   ouvoir     ûmes/n'q'l't'               mouvoir             po:ipsi po:1pl
SFX pH   ouvoir     ûtes/n'q'l'm'               mouvoir             po:ipsi po:2pl
SFX pH   ouvoir     urent/n'q'l'm't's'          mouvoir             po:ipsi po:3pl!
SFX pH   ouvoir     ouvrai/j'n'q'l'm't'         mouvoir             po:ifut po:1sg
SFX pH   ouvoir     ouvras/n'q'l'm't'           mouvoir             po:ifut po:2sg
SFX pH   ouvoir     ouvra/n'q'l'm't's'          mouvoir             po:ifut po:3sg
SFX pH   ouvoir     ouvrons/n'q'l't'            mouvoir             po:ifut po:1pl
SFX pH   ouvoir     ouvrez/n'q'l'm'             mouvoir             po:ifut po:2pl
SFX pH   ouvoir     ouvront/n'q'l'm't's'        mouvoir             po:ifut po:3pl!
SFX pH   ouvoir     ouvrais/j'n'q'l'm't'        mouvoir             po:cond po:1sg po:2sg
SFX pH   ouvoir     ouvrait/n'q'l'm't's'        mouvoir             po:cond po:3sg
SFX pH   ouvoir     ouvrions/n'q'l't'           mouvoir             po:cond po:1pl
SFX pH   ouvoir     ouvriez/n'q'l'm'            mouvoir             po:cond po:2pl
SFX pH   ouvoir     ouvraient/n'q'l'm't's'      mouvoir             po:cond po:3pl
SFX pH   ouvoir     euve/j'n'q'l'm't's'         mouvoir             po:spre po:1sg po:3sg
SFX pH   ouvoir     euves/n'q'l'm't'            mouvoir             po:spre po:2sg
SFX pH   ouvoir     usse/j'n'q'l'm't'           mouvoir             po:simp po:1sg
SFX pH   ouvoir     usses/n'q'l'm't'            mouvoir             po:simp po:2sg
SFX pH   ouvoir     ût/n'q'l'm't's'             mouvoir             po:simp po:3sg
SFX pH   ouvoir     ussions/n'q'l't'            mouvoir             po:simp po:1pl
SFX pH   ouvoir     ussiez/n'q'l'm'             mouvoir             po:simp po:2pl
SFX pH   ouvoir     ussent/n'q'l'm't's'         mouvoir             po:simp po:3pl
SFX pH   ouvoir     eus/n'l'm't'                mouvoir             po:impe po:2sg
SFX pH   ouvoir     ouvons/n'l't'               mouvoir             po:impe po:1pl
SFX pH   ouvoir     ouvez/n'l'm'                mouvoir             po:impe po:2pl

# mouvoir [T,P] (2)
SFX pI Y 2
SFX pI   ouvoir     û/L'D'Q'                    mouvoir             po:ppas po:adj is:mas is:sg       di:M
SFX pI   ouvoir     u/L'D'Q'                    mouvoir             po:ppas po:adj is:mas is:sg       di:R

# pourvoir [T,Ti,P] | dépourvoir [T,P]
SFX pJ Y 43
SFX pJ   ourvoir    ourvoir/n'q'd'l'm't's'      pourvoir            po:infi
SFX pJ   ourvoir    ourvoyant/n'q'd'l'm't's'    pourvoir            po:ppre
SFX pJ   ourvoir    ourvu/L'D'Q'                pourvoir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pJ   ourvoir    ourvus/D'Q'                 pourvoir            po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pJ   ourvoir    ourvue/L'D'Q'               pourvoir            po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pJ   ourvoir    ourvues/D'Q'                pourvoir            po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pJ   ourvoir    ourvois/j'n'q'l'm't'        pourvoir            po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoit/n'q'l'm't's'        pourvoir            po:ipre po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoyons/n'q'l't'          pourvoir            po:ipre po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoyez/n'q'l'm'           pourvoir            po:ipre po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoient/n'q'l'm't's'      pourvoir            po:ipre po:spre po:3pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoyais/j'n'q'l'm't'      pourvoir            po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoyait/n'q'l'm't's'      pourvoir            po:iimp po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoyions/n'q'l't'         pourvoir            po:iimp po:spre po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoyiez/n'q'l'm'          pourvoir            po:iimp po:spre po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoyaient/n'q'l'm't's'    pourvoir            po:iimp po:3pl
SFX pJ   ourvoir    ourvus/j'n'q'l'm't'         pourvoir            po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvut/n'q'l'm't's'         pourvoir            po:ipsi po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvûmes/n'q'l't'           pourvoir            po:ipsi po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvûtes/n'q'l'm'           pourvoir            po:ipsi po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvurent/n'q'l'm't's'      pourvoir            po:ipsi po:3pl!
SFX pJ   ourvoir    ourvoirai/j'n'q'l'm't'      pourvoir            po:ifut po:1sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoiras/n'q'l'm't'        pourvoir            po:ifut po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoira/n'q'l'm't's'       pourvoir            po:ifut po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoirons/n'q'l't'         pourvoir            po:ifut po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoirez/n'q'l'm'          pourvoir            po:ifut po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoiront/n'q'l'm't's'     pourvoir            po:ifut po:3pl!
SFX pJ   ourvoir    ourvoirais/j'n'q'l'm't'     pourvoir            po:cond po:1sg po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoirait/n'q'l'm't's'     pourvoir            po:cond po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoirions/n'q'l't'        pourvoir            po:cond po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoiriez/n'q'l'm'         pourvoir            po:cond po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoiraient/n'q'l'm't's'   pourvoir            po:cond po:3pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoie/j'n'q'l'm't's'      pourvoir            po:spre po:1sg po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoies/n'q'l'm't'         pourvoir            po:spre po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvusse/j'n'q'l'm't'       pourvoir            po:simp po:1sg
SFX pJ   ourvoir    ourvusses/n'q'l'm't'        pourvoir            po:simp po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvût/n'q'l'm't's'         pourvoir            po:simp po:3sg
SFX pJ   ourvoir    ourvussions/n'q'l't'        pourvoir            po:simp po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvussiez/n'q'l'm'         pourvoir            po:simp po:2pl
SFX pJ   ourvoir    ourvussent/n'q'l'm't's'     pourvoir            po:simp po:3pl
SFX pJ   ourvoir    ourvois/n'l'm't'            pourvoir            po:impe po:2sg
SFX pJ   ourvoir    ourvoyons/n'l't'            pourvoir            po:impe po:1pl
SFX pJ   ourvoir    ourvoyez/n'l'm'             pourvoir            po:impe po:2pl

# apercevoir [T,P] | concevoir [T,P] | décevoir [T] | percevoir [T,P] | recevoir [I,T,P] | entrapercevoir [T,P]
SFX pK Y 43
SFX pK   cevoir     cevoir/n'q'd'l'm't's'       cevoir              po:infi
SFX pK   cevoir     cevant/n'q'd'l'm't's'       cevoir              po:ppre
SFX pK   cevoir     çu/L'D'Q'                   cevoir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pK   cevoir     çus/D'Q'                    cevoir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pK   cevoir     çue/L'D'Q'                  cevoir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pK   cevoir     çues/D'Q'                   cevoir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pK   cevoir     çois/j'n'q'l'm't'           cevoir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pK   cevoir     çoit/n'q'l'm't's'           cevoir              po:ipre po:3sg
SFX pK   cevoir     cevons/n'q'l't'             cevoir              po:ipre po:1pl
SFX pK   cevoir     cevez/n'q'l'm'              cevoir              po:ipre po:2pl
SFX pK   cevoir     çoivent/n'q'l'm't's'        cevoir              po:ipre po:spre po:3pl
SFX pK   cevoir     cevais/j'n'q'l'm't'         cevoir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pK   cevoir     cevait/n'q'l'm't's'         cevoir              po:iimp po:3sg
SFX pK   cevoir     cevions/n'q'l't'            cevoir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX pK   cevoir     ceviez/n'q'l'm'             cevoir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX pK   cevoir     cevaient/n'q'l'm't's'       cevoir              po:iimp po:3pl
SFX pK   cevoir     çus/j'n'q'l'm't'            cevoir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pK   cevoir     çut/n'q'l'm't's'            cevoir              po:ipsi po:3sg
SFX pK   cevoir     çûmes/n'q'l't'              cevoir              po:ipsi po:1pl
SFX pK   cevoir     çûtes/n'q'l'm'              cevoir              po:ipsi po:2pl
SFX pK   cevoir     çurent/n'q'l'm't's'         cevoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pK   cevoir     cevrai/j'n'q'l'm't'         cevoir              po:ifut po:1sg
SFX pK   cevoir     cevras/n'q'l'm't'           cevoir              po:ifut po:2sg
SFX pK   cevoir     cevra/n'q'l'm't's'          cevoir              po:ifut po:3sg
SFX pK   cevoir     cevrons/n'q'l't'            cevoir              po:ifut po:1pl
SFX pK   cevoir     cevrez/n'q'l'm'             cevoir              po:ifut po:2pl
SFX pK   cevoir     cevront/n'q'l'm't's'        cevoir              po:ifut po:3pl!
SFX pK   cevoir     cevrais/j'n'q'l'm't'        cevoir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX pK   cevoir     cevrait/n'q'l'm't's'        cevoir              po:cond po:3sg
SFX pK   cevoir     cevrions/n'q'l't'           cevoir              po:cond po:1pl
SFX pK   cevoir     cevriez/n'q'l'm'            cevoir              po:cond po:2pl
SFX pK   cevoir     cevraient/n'q'l'm't's'      cevoir              po:cond po:3pl
SFX pK   cevoir     çoive/j'n'q'l'm't's'        cevoir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX pK   cevoir     çoives/n'q'l'm't'           cevoir              po:spre po:2sg
SFX pK   cevoir     çusse/j'n'q'l'm't'          cevoir              po:simp po:1sg
SFX pK   cevoir     çusses/n'q'l'm't'           cevoir              po:simp po:2sg
SFX pK   cevoir     çût/n'q'l'm't's'            cevoir              po:simp po:3sg
SFX pK   cevoir     çussions/n'q'l't'           cevoir              po:simp po:1pl
SFX pK   cevoir     çussiez/n'q'l'm'            cevoir              po:simp po:2pl
SFX pK   cevoir     çussent/n'q'l'm't's'        cevoir              po:simp po:3pl
SFX pK   cevoir     çois/n'l'm't'               cevoir              po:impe po:2sg
SFX pK   cevoir     cevons/n'l't'               cevoir              po:impe po:1pl
SFX pK   cevoir     cevez/n'l'm'                cevoir              po:impe po:2pl

# valoir [I,T,P]
# Participe passé masculin ->> epicène invariable (car le plus souvent intransitif)
SFX pM Y 44
SFX pM   aloir      aloir/n'q'd'l'm't's'        valoir              po:infi
SFX pM   aloir      alant/n'q'd'l'm't's'        valoir              po:ppre
SFX pM   aloir      alu/q'                      valoir              po:ppas is:epi is:inv
SFX pM   aloir      alus/q'                     valoir              po:ppas is:mas is:pl
SFX pM   aloir      alue/q'                     valoir              po:ppas is:fem is:sg
SFX pM   aloir      alues/q'                    valoir              po:ppas is:fem is:pl
SFX pM   aloir      aux/j'n'q'l'm't'            valoir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pM   aloir      aut/n'q'l'm't's'            valoir              po:ipre po:3sg
SFX pM   aloir      alons/n'q'l't'              valoir              po:ipre po:1pl
SFX pM   aloir      alez/n'q'l'm'               valoir              po:ipre po:2pl
SFX pM   aloir      alent/n'q'l'm't's'          valoir              po:ipre po:3pl!
SFX pM   aloir      alais/j'n'q'l'm't'          valoir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pM   aloir      alait/n'q'l'm't's'          valoir              po:iimp po:3sg
SFX pM   aloir      alions/n'q'l't'             valoir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX pM   aloir      aliez/n'q'l'm'              valoir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX pM   aloir      alaient/n'q'l'm't's'        valoir              po:iimp po:3pl
SFX pM   aloir      alus/j'n'q'l'm't'           valoir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pM   aloir      alut/n'q'l'm't's'           valoir              po:ipsi po:3sg
SFX pM   aloir      alûmes/n'q'l't'             valoir              po:ipsi po:1pl
SFX pM   aloir      alûtes/n'q'l'm'             valoir              po:ipsi po:2pl
SFX pM   aloir      alurent/n'q'l'm't's'        valoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pM   aloir      audrai/j'n'q'l'm't'         valoir              po:ifut po:1sg
SFX pM   aloir      audras/n'q'l'm't'           valoir              po:ifut po:2sg
SFX pM   aloir      audra/n'q'l'm't's'          valoir              po:ifut po:3sg
SFX pM   aloir      audrons/n'q'l't'            valoir              po:ifut po:1pl
SFX pM   aloir      audrez/n'q'l'm'             valoir              po:ifut po:2pl
SFX pM   aloir      audront/n'q'l'm't's'        valoir              po:ifut po:3pl!
SFX pM   aloir      audrais/j'n'q'l'm't'        valoir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX pM   aloir      audrait/n'q'l'm't's'        valoir              po:cond po:3sg
SFX pM   aloir      audrions/n'q'l't'           valoir              po:cond po:1pl
SFX pM   aloir      audriez/n'q'l'm'            valoir              po:cond po:2pl
SFX pM   aloir      audraient/n'q'l'm't's'      valoir              po:cond po:3pl
SFX pM   aloir      aille/j'n'q'l'm't's'        valoir              po:spre po:1sg po:3sg
SFX pM   aloir      ailles/n'q'l'm't'           valoir              po:spre po:2sg
SFX pM   aloir      aillent/n'q'l'm't's'        valoir              po:spre po:3pl
SFX pM   aloir      alusse/j'n'q'l'm't'         valoir              po:simp po:1sg
SFX pM   aloir      alusses/n'q'l'm't'          valoir              po:simp po:2sg
SFX pM   aloir      alût/n'q'l'm't's'           valoir              po:simp po:3sg
SFX pM   aloir      alussions/n'q'l't'          valoir              po:simp po:1pl
SFX pM   aloir      alussiez/n'q'l'm'           valoir              po:simp po:2pl
SFX pM   aloir      alussent/n'q'l'm't's'       valoir              po:simp po:3pl
SFX pM   aloir      aux/n'l'm't'                valoir              po:impe po:2sg
SFX pM   aloir      alons/n'l't'                valoir              po:impe po:1pl
SFX pM   aloir      alez/n'l'm'                 valoir              po:impe po:2pl

# équivaloir [Ti,P] | prévaloir [I,P]
SFX pN Y 43
SFX pN   valoir     valoir/n'q'd'l'm't's'       valoir              po:infi
SFX pN   valoir     valant/n'q'd'l'm't's'       valoir              po:ppre
SFX pN   valoir     vaux/j'n'q'l'm't'           valoir              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pN   valoir     vaut/n'q'l'm't's'           valoir              po:ipre po:3sg
SFX pN   valoir     valons/n'q'l't'             valoir              po:ipre po:1pl
SFX pN   valoir     valez/n'q'l'm'              valoir              po:ipre po:2pl
SFX pN   valoir     valent/n'q'l'm't's'         quivaloir           po:ipre po:3pl
SFX pN   valoir     valent/n'q'l'm't's'         révaloir            po:ipre po:spre po:3pl
SFX pN   valoir     valais/j'n'q'l'm't'         valoir              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pN   valoir     valait/n'q'l'm't's'         valoir              po:iimp po:3sg
SFX pN   valoir     valions/n'q'l't'            valoir              po:iimp po:spre po:1pl
SFX pN   valoir     valiez/n'q'l'm'             valoir              po:iimp po:spre po:2pl
SFX pN   valoir     valaient/n'q'l'm't's'       valoir              po:iimp po:3pl
SFX pN   valoir     valus/j'n'q'l'm't'          valoir              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pN   valoir     valut/n'q'l'm't's'          valoir              po:ipsi po:3sg
SFX pN   valoir     valûmes/n'q'l't'            valoir              po:ipsi po:1pl
SFX pN   valoir     valûtes/n'q'l'm'            valoir              po:ipsi po:2pl
SFX pN   valoir     valurent/n'q'l'm't's'       valoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pN   valoir     vaudrai/j'n'q'l'm't'        valoir              po:ifut po:1sg
SFX pN   valoir     vaudras/n'q'l'm't'          valoir              po:ifut po:2sg
SFX pN   valoir     vaudra/n'q'l'm't's'         valoir              po:ifut po:3sg
SFX pN   valoir     vaudrons/n'q'l't'           valoir              po:ifut po:1pl
SFX pN   valoir     vaudrez/n'q'l'm'            valoir              po:ifut po:2pl
SFX pN   valoir     vaudront/n'q'l'm't's'       valoir              po:ifut po:3pl!
SFX pN   valoir     vaudrais/j'n'q'l'm't'       valoir              po:cond po:1sg po:2sg
SFX pN   valoir     vaudrait/n'q'l'm't's'       valoir              po:cond po:3sg
SFX pN   valoir     vaudrions/n'q'l't'          valoir              po:cond po:1pl
SFX pN   valoir     vaudriez/n'q'l'm'           valoir              po:cond po:2pl
SFX pN   valoir     vaudraient/n'q'l'm't's'     valoir              po:cond po:3pl
SFX pN   valoir     vaille/j'n'q'l'm't's'       quivaloir           po:spre po:1sg po:3sg
SFX pN   valoir     vale/j'n'q'l'm't's'         révaloir            po:spre po:1sg po:3sg
SFX pN   valoir     vailles/n'q'l'm't'          quivaloir           po:spre po:2sg
SFX pN   valoir     vales/n'q'l'm't'            révaloir            po:spre po:2sg
SFX pN   valoir     vaillent/n'q'l'm't's'       quivaloir           po:spre po:3pl
SFX pN   valoir     valusse/j'n'q'l'm't'        valoir              po:simp po:1sg
SFX pN   valoir     valusses/n'q'l'm't'         valoir              po:simp po:2sg
SFX pN   valoir     valût/n'q'l'm't's'          valoir              po:simp po:3sg
SFX pN   valoir     valussions/n'q'l't'         valoir              po:simp po:1pl
SFX pN   valoir     valussiez/n'q'l'm'          valoir              po:simp po:2pl
SFX pN   valoir     valussent/n'q'l'm't's'      valoir              po:simp po:3pl
SFX pN   valoir     vaux/n'l'm't'               valoir              po:impe po:2sg
SFX pN   valoir     valons/n'l't'               valoir              po:impe po:1pl
SFX pN   valoir     valez/n'l'm'                valoir              po:impe po:2pl

# revaloir [T]
SFX pO Y 17
SFX pO   valoir     valoir/n'q'd'l'm't's'       revaloir            po:infi
SFX pO   valoir     valant/n'q'd'l'm't's'       revaloir            po:ppre
SFX pO   valoir     valu/q'                     revaloir            po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pO   valoir     valus/q'                    revaloir            po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pO   valoir     value/q'                    revaloir            po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pO   valoir     values/q'                   revaloir            po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pO   valoir     vaudrai/j'n'q'l'm't'        revaloir            po:ifut po:1sg
SFX pO   valoir     vaudras/n'q'l'm't'          revaloir            po:ifut po:2sg
SFX pO   valoir     vaudra/n'q'l'm't's'         revaloir            po:ifut po:3sg
SFX pO   valoir     vaudrons/n'q'l't'           revaloir            po:ifut po:1pl
SFX pO   valoir     vaudrez/n'q'l'm'            revaloir            po:ifut po:2pl
SFX pO   valoir     vaudront/n'q'l'm't's'       revaloir            po:ifut po:3pl!
SFX pO   valoir     vaudrais/j'n'q'l'm't'       revaloir            po:cond po:1sg po:2sg
SFX pO   valoir     vaudrait/n'q'l'm't's'       revaloir            po:cond po:3sg
SFX pO   valoir     vaudrions/n'q'l't'          revaloir            po:cond po:1pl
SFX pO   valoir     vaudriez/n'q'l'm'           revaloir            po:cond po:2pl
SFX pO   valoir     vaudraient/n'q'l'm't's'     revaloir            po:cond po:3pl

# comparoir [I]
SFX pP Y 2
SFX pP   paroir     paroir/n'q'd'l'm't's'       comparoir           po:infi
SFX pP   paroir     parant/n'q'd'l'm't's'       comparoir           po:ppre

# chaloir [I]
SFX pQ Y 2
SFX pQ   haloir     haloir/n'q'd'l'm't's'       chaloir             po:infi
SFX pQ   haloir     haut/n'q'l'm't's'           chaloir             po:ipre po:3sg

# apparoir [I]
SFX pR Y 2
SFX pR   pparoir    pparoir/n'q'd'l'm't's'      apparoir            po:infi
SFX pR   pparoir    ppert/n'q'l'm't's'          apparoir            po:ipre po:3sg

# asseoir [T,P] (Classique) | assoir [T,P] (Réforme 1990)
# rasseoir [I,T,P] (Classique) | rassoir [I,T,P] (Réforme 1990)
SFX pS Y 137
SFX pS   oir        oir/n'q'd'l'm't's'          oir                 po:infi
SFX pS   sseoir     sseyant/n'q'd'l'm't's'      seoir               po:ppre                   di:M
SFX pS   ssoir      sseyant/n'q'd'l'm't's'      soir                po:ppre                   di:R
SFX pS   sseoir     ssoyant/n'q'd'l'm't's'      seoir               po:ppre                   di:M
SFX pS   ssoir      ssoyant/n'q'd'l'm't's'      soir                po:ppre                   di:R
SFX pS   sseoir     ssis/L'D'Q'                 seoir               po:ppas po:adj is:mas is:inv     di:M
SFX pS   sseoir     ssise/L'D'Q'                seoir               po:ppas po:adj is:fem is:sg      di:M
SFX pS   sseoir     ssises/D'Q'                 seoir               po:ppas po:adj is:fem is:pl      di:M
SFX pS   ssoir      ssis/L'D'Q'                 soir                po:ppas po:adj is:mas is:inv     di:R
SFX pS   ssoir      ssise/L'D'Q'                soir                po:ppas po:adj is:fem is:sg      di:R
SFX pS   ssoir      ssises/D'Q'                 soir                po:ppas po:adj is:fem is:pl      di:R
SFX pS   sseoir     ssieds/j'n'q'l'm't'         seoir               po:ipre po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssied/n'q'l'm't's'          seoir               po:ipre po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     sseyons/n'q'l't'            seoir               po:ipre po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     sseyez/n'q'l'm'             seoir               po:ipre po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     sseyent/n'q'l'm't's'        seoir               po:ipre po:spre po:3pl    di:M
SFX pS   sseoir     ssois/j'n'q'l'm't'          seoir               po:ipre po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssoit/n'q'l'm't's'          seoir               po:ipre po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyons/n'q'l't'            seoir               po:ipre po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyez/n'q'l'm'             seoir               po:ipre po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoient/n'q'l'm't's'        seoir               po:ipre po:spre po:3pl    di:M
SFX pS   ssoir      ssieds/j'n'q'l'm't'         soir                po:ipre po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssied/n'q'l'm't's'          soir                po:ipre po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      sseyons/n'q'l't'            soir                po:ipre po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      sseyez/n'q'l'm'             soir                po:ipre po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      sseyent/n'q'l'm't's'        soir                po:ipre po:spre po:3pl    di:R
SFX pS   ssoir      ssois/j'n'q'l'm't'          soir                po:ipre po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssoit/n'q'l'm't's'          soir                po:ipre po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyons/n'q'l't'            soir                po:ipre po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyez/n'q'l'm'             soir                po:ipre po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoient/n'q'l'm't's'        soir                po:ipre po:spre po:3pl    di:R
SFX pS   sseoir     sseyais/j'n'q'l'm't'        seoir               po:iimp po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     sseyait/n'q'l'm't's'        seoir               po:iimp po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     sseyions/n'q'l't'           seoir               po:iimp po:spre po:1pl    di:M
SFX pS   sseoir     sseyiez/n'q'l'm'            seoir               po:iimp po:spre po:2pl    di:M
SFX pS   sseoir     sseyaient/n'q'l'm't's'      seoir               po:iimp po:3pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyais/j'n'q'l'm't'        seoir               po:iimp po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssoyait/n'q'l'm't's'        seoir               po:iimp po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyions/n'q'l't'           seoir               po:iimp po:spre po:1pl    di:M
SFX pS   sseoir     ssoyiez/n'q'l'm'            seoir               po:iimp po:spre po:2pl    di:M
SFX pS   sseoir     ssoyaient/n'q'l'm't's'      seoir               po:iimp po:3pl            di:M
SFX pS   ssoir      sseyais/j'n'q'l'm't'        soir                po:iimp po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      sseyait/n'q'l'm't's'        soir                po:iimp po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      sseyions/n'q'l't'           soir                po:iimp po:spre po:1pl    di:R
SFX pS   ssoir      sseyiez/n'q'l'm'            soir                po:iimp po:spre po:2pl    di:R
SFX pS   ssoir      sseyaient/n'q'l'm't's'      soir                po:iimp po:3pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyais/j'n'q'l'm't'        soir                po:iimp po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssoyait/n'q'l'm't's'        soir                po:iimp po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyions/n'q'l't'           soir                po:iimp po:spre po:1pl    di:R
SFX pS   ssoir      ssoyiez/n'q'l'm'            soir                po:iimp po:spre po:2pl    di:R
SFX pS   ssoir      ssoyaient/n'q'l'm't's'      soir                po:iimp po:3pl            di:R
SFX pS   sseoir     ssis/j'n'q'l'm't'           seoir               po:ipsi po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssit/n'q'l'm't's'           seoir               po:ipsi po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssîmes/n'q'l't'             seoir               po:ipsi po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssîtes/n'q'l'm'             seoir               po:ipsi po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssirent/n'q'l'm't's'        seoir               po:ipsi po:3pl!           di:M
SFX pS   ssoir      ssis/j'n'q'l'm't'           soir                po:ipsi po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssit/n'q'l'm't's'           soir                po:ipsi po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssîmes/n'q'l't'             soir                po:ipsi po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssîtes/n'q'l'm'             soir                po:ipsi po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssirent/n'q'l'm't's'        soir                po:ipsi po:3pl!           di:R
SFX pS   sseoir     ssiérai/j'n'q'l'm't'        seoir               po:ifut po:1sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssiéras/n'q'l'm't'          seoir               po:ifut po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssiéra/n'q'l'm't's'         seoir               po:ifut po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssiérons/n'q'l't'           seoir               po:ifut po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssiérez/n'q'l'm'            seoir               po:ifut po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssiéront/n'q'l'm't's'       seoir               po:ifut po:3pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoirai/j'n'q'l'm't'        seoir               po:ifut po:1sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoiras/n'q'l'm't'          seoir               po:ifut po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoira/n'q'l'm't's'         seoir               po:ifut po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoirons/n'q'l't'           seoir               po:ifut po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoirez/n'q'l'm'            seoir               po:ifut po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoiront/n'q'l'm't's'       seoir               po:ifut po:3pl!           di:M
SFX pS   ssoir      ssiérai/j'n'q'l'm't'        soir                po:ifut po:1sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssiéras/n'q'l'm't'          soir                po:ifut po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssiéra/n'q'l'm't's'         soir                po:ifut po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssiérons/n'q'l't'           soir                po:ifut po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssiérez/n'q'l'm'            soir                po:ifut po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssiéront/n'q'l'm't's'       soir                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX pS   ssoir      ssoirai/j'n'q'l'm't'        soir                po:ifut po:1sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoiras/n'q'l'm't'          soir                po:ifut po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoira/n'q'l'm't's'         soir                po:ifut po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoirons/n'q'l't'           soir                po:ifut po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoirez/n'q'l'm'            soir                po:ifut po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoiront/n'q'l'm't's'       soir                po:ifut po:3pl            di:R
SFX pS   sseoir     ssiérais/j'n'q'l'm't'       seoir               po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssiérait/n'q'l'm't's'       seoir               po:cond po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssiérions/n'q'l't'          seoir               po:cond po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssiériez/n'q'l'm'           seoir               po:cond po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssiéraient/n'q'l'm't's'     seoir               po:cond po:3pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoirais/j'n'q'l'm't'       seoir               po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssoirait/n'q'l'm't's'       seoir               po:cond po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoirions/n'q'l't'          seoir               po:cond po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoiriez/n'q'l'm'           seoir               po:cond po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoiraient/n'q'l'm't's'     seoir               po:cond po:3pl            di:M
SFX pS   ssoir      ssiérais/j'n'q'l'm't'       soir                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssiérait/n'q'l'm't's'       soir                po:cond po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssiérions/n'q'l't'          soir                po:cond po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssiériez/n'q'l'm'           soir                po:cond po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssiéraient/n'q'l'm't's'     soir                po:cond po:3pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoirais/j'n'q'l'm't'       soir                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssoirait/n'q'l'm't's'       soir                po:cond po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoirions/n'q'l't'          soir                po:cond po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoiriez/n'q'l'm'           soir                po:cond po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoiraient/n'q'l'm't's'     soir                po:cond po:3pl            di:R
SFX pS   sseoir     sseye/j'n'q'l'm't's'        seoir               po:spre po:1sg po:3sg     di:M
SFX pS   sseoir     sseyes/n'q'l'm't'           seoir               po:spre po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoie/j'n'q'l'm't's'        seoir               po:spre po:1sg po:3sg     di:M
SFX pS   sseoir     ssoies/n'q'l'm't'           seoir               po:spre po:2sg            di:M
SFX pS   ssoir      sseye/j'n'q'l'm't's'        soir                po:spre po:1sg po:3sg     di:R
SFX pS   ssoir      sseyes/n'q'l'm't'           soir                po:spre po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoie/j'n'q'l'm't's'        soir                po:spre po:1sg po:3sg     di:R
SFX pS   ssoir      ssoies/n'q'l'm't'           soir                po:spre po:2sg            di:R
SFX pS   sseoir     ssisse/j'n'q'l'm't'         seoir               po:simp po:1sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssisses/n'q'l'm't'          seoir               po:simp po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssît/n'q'l'm't's'           seoir               po:simp po:3sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssissions/n'q'l't'          seoir               po:simp po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssissiez/n'q'l'm'           seoir               po:simp po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssissent/n'q'l'm't's'       seoir               po:simp po:3pl            di:M
SFX pS   ssoir      ssisse/j'n'q'l'm't'         soir                po:simp po:1sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssisses/n'q'l'm't'          soir                po:simp po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssît/n'q'l'm't's'           soir                po:simp po:3sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssissions/n'q'l't'          soir                po:simp po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssissiez/n'q'l'm'           soir                po:simp po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssissent/n'q'l'm't's'       soir                po:simp po:3pl            di:R
SFX pS   sseoir     ssieds/n'l'm't'             seoir               po:impe po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     sseyons/n'l't'              seoir               po:impe po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     sseyez/n'l'm'               seoir               po:impe po:2pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssois/n'l'm't'              seoir               po:impe po:2sg            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyons/n'l't'              seoir               po:impe po:1pl            di:M
SFX pS   sseoir     ssoyez/n'l'm'               seoir               po:impe po:2pl            di:M
SFX pS   ssoir      ssieds/n'l'm't'             soir                po:impe po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      sseyons/n'l't'              soir                po:impe po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      sseyez/n'l'm'               soir                po:impe po:2pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssois/n'l'm't'              soir                po:impe po:2sg            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyons/n'l't'              soir                po:impe po:1pl            di:R
SFX pS   ssoir      ssoyez/n'l'm'               soir                po:impe po:2pl            di:R

# surseoir [T,Ti] (Classique) | sursoir [T,Ti] (forme réforme 1990)
SFX pT Y 83
SFX pT   oir        oir/n'q'd'l'm't's'          oir                 po:infi
SFX pT   urseoir    ursoyant/n'q'd'l'm't's'     seoir               po:ppre                   di:M
SFX pT   ursoir     ursoyant/n'q'd'l'm't's'     soir                po:ppre                   di:R
SFX pT   urseoir    ursis/d'q'                  seoir               po:ppas po:adj is:mas is:inv     di:M
SFX pT   urseoir    ursise/d'q'                 seoir               po:ppas po:adj is:fem is:sg      di:M
SFX pT   urseoir    ursises/d'q'                seoir               po:ppas po:adj is:fem is:pl      di:M
SFX pT   ursoir     ursis/d'q'                  soir                po:ppas po:adj is:mas is:inv     di:R
SFX pT   ursoir     ursise/d'q'                 soir                po:ppas po:adj is:fem is:sg      di:R
SFX pT   ursoir     ursises/d'q'                soir                po:ppas po:adj is:fem is:pl      di:R
SFX pT   urseoir    ursois/j'n'q'l'm't'         seoir               po:ipre po:1sg po:2sg     di:M
SFX pT   urseoir    ursoit/n'q'l'm't's'         seoir               po:ipre po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursoyons/n'q'l't'           seoir               po:ipre po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursoyez/n'q'l'm'            seoir               po:ipre po:2pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursoient/n'q'l'm't's'       seoir               po:ipre po:spre po:3pl    di:M
SFX pT   ursoir     ursois/j'n'q'l'm't'         soir                po:ipre po:1sg po:2sg     di:R
SFX pT   ursoir     ursoit/n'q'l'm't's'         soir                po:ipre po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoyons/n'q'l't'           soir                po:ipre po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoyez/n'q'l'm'            soir                po:ipre po:2pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoient/n'q'l'm't's'       soir                po:ipre po:spre po:3pl    di:R
SFX pT   urseoir    ursoyais/j'n'q'l'm't'       seoir               po:iimp po:1sg po:2sg     di:M
SFX pT   urseoir    ursoyait/n'q'l'm't's'       seoir               po:iimp po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursoyions/n'q'l't'          seoir               po:iimp po:spre po:1pl    di:M
SFX pT   urseoir    ursoyiez/n'q'l'm'           seoir               po:iimp po:spre po:2pl    di:M
SFX pT   urseoir    ursoyaient/n'q'l'm't's'     seoir               po:iimp po:3pl            di:M
SFX pT   ursoir     ursoyais/j'n'q'l'm't'       soir                po:iimp po:1sg po:2sg     di:R
SFX pT   ursoir     ursoyait/n'q'l'm't's'       soir                po:iimp po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoyions/n'q'l't'          soir                po:iimp po:spre po:1pl    di:R
SFX pT   ursoir     ursoyiez/n'q'l'm'           soir                po:iimp po:spre po:2pl    di:R
SFX pT   ursoir     ursoyaient/n'q'l'm't's'     soir                po:iimp po:3pl            di:R
SFX pT   urseoir    ursis/j'n'q'l'm't'          seoir               po:ipsi po:1sg po:2sg     di:M
SFX pT   urseoir    ursit/n'q'l'm't's'          seoir               po:ipsi po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursîmes/n'q'l't'            seoir               po:ipsi po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursîtes/n'q'l'm'            seoir               po:ipsi po:2pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursirent/n'q'l'm't's'       seoir               po:ipsi po:3pl!           di:M
SFX pT   ursoir     ursis/j'n'q'l'm't'          soir                po:ipsi po:1sg po:2sg     di:R
SFX pT   ursoir     ursit/n'q'l'm't's'          soir                po:ipsi po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursîmes/n'q'l't'            soir                po:ipsi po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursîtes/n'q'l'm'            soir                po:ipsi po:2pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursirent/n'q'l'm't's'       soir                po:ipsi po:3pl            di:R
SFX pT   urseoir    urseoirai/j'n'q'l'm't'      seoir               po:ifut po:1sg            di:M
SFX pT   urseoir    urseoiras/n'q'l'm't'        seoir               po:ifut po:2sg            di:M
SFX pT   urseoir    urseoira/n'q'l'm't's'       seoir               po:ifut po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    urseoirons/n'q'l't'         seoir               po:ifut po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    urseoirez/n'q'l'm'          seoir               po:ifut po:2pl            di:M
SFX pT   urseoir    urseoiront/n'q'l'm't's'     seoir               po:ifut po:3pl            di:M
SFX pT   ursoir     ursoirai/j'n'q'l'm't'       soir                po:ifut po:1sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoiras/n'q'l'm't'         soir                po:ifut po:2sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoira/n'q'l'm't's'        soir                po:ifut po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoirons/n'q'l't'          soir                po:ifut po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoirez/n'q'l'm'           soir                po:ifut po:2pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoiront/n'q'l'm't's'      soir                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX pT   urseoir    urseoirais/j'n'q'l'm't'     seoir               po:cond po:1sg po:2sg     di:M
SFX pT   urseoir    urseoirait/n'q'l'm't's'     seoir               po:cond po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    urseoirions/n'q'l't'        seoir               po:cond po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    urseoiriez/n'q'l'm'         seoir               po:cond po:2pl            di:M
SFX pT   urseoir    urseoiraient/n'q'l'm't's'   seoir               po:cond po:3pl            di:M
SFX pT   ursoir     ursoirais/j'n'q'l'm't'      soir                po:cond po:1sg po:2sg     di:R
SFX pT   ursoir     ursoirait/n'q'l'm't's'      soir                po:cond po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoirions/n'q'l't'         soir                po:cond po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoiriez/n'q'l'm'          soir                po:cond po:2pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoiraient/n'q'l'm't's'    soir                po:cond po:3pl            di:R
SFX pT   urseoir    ursoie/j'n'q'l'm't's'       seoir               po:spre po:1sg po:3sg     di:M
SFX pT   urseoir    ursoies/n'q'l'm't'          seoir               po:spre po:2sg            di:M
SFX pT   ursoir     ursoie/j'n'q'l'm't's'       soir                po:spre po:1sg po:3sg     di:R
SFX pT   ursoir     ursoies/n'q'l'm't'          soir                po:spre po:2sg            di:R
SFX pT   urseoir    ursisse/j'n'q'l'm't'        seoir               po:simp po:1sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursisses/n'q'l'm't'         seoir               po:simp po:2sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursît/n'q'l'm't's'          seoir               po:simp po:3sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursissions/n'q'l't'         seoir               po:simp po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursissiez/n'q'l'm'          seoir               po:simp po:2pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursissent/n'q'l'm't's'      seoir               po:simp po:3pl            di:M
SFX pT   ursoir     ursisse/j'n'q'l'm't'        soir                po:simp po:1sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursisses/n'q'l'm't'         soir                po:simp po:2sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursît/n'q'l'm't's'          soir                po:simp po:3sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursissions/n'q'l't'         soir                po:simp po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursissiez/n'q'l'm'          soir                po:simp po:2pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursissent/n'q'l'm't's'      soir                po:simp po:3pl            di:R
SFX pT   urseoir    ursois/n'l'm't'             seoir               po:impe po:2sg            di:M
SFX pT   urseoir    ursoyons/n'l't'             seoir               po:impe po:1pl            di:M
SFX pT   urseoir    ursoyez/n'l'm'              seoir               po:impe po:2pl            di:M
SFX pT   ursoir     ursois/n'l'm't'             soir                po:impe po:2sg            di:R
SFX pT   ursoir     ursoyons/n'l't'             soir                po:impe po:1pl            di:R
SFX pT   ursoir     ursoyez/n'l'm'              soir                po:impe po:2pl            di:R

# seoir [I] {être assis, prendre séance}
SFX pU Y 5
SFX pU   eoir       eoir/n'q'd'l'm't's'         seoir               po:infi
SFX pU   eoir       éant/n'q'd'l'm't's'         seoir               po:ppre
SFX pU   eoir       is/d'q'                     seoir               po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX pU   eoir       ise/d'q'                    seoir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pU   eoir       ises/d'q'                   seoir               po:ppas po:adj is:fem is:pl

# seoir [I] {convenir}
SFX pV Y 14
SFX pV   eoir       eoir/n'q'd'l'm't's'         seoir               po:infi
SFX pV   eoir       éant/n'q'd'l'm't's'         seoir               po:ppre
SFX pV   eoir       eyant/n'q'd'l'm't's'        seoir               po:ppre
SFX pV   eoir       is/d'q'                     seoir               po:ppas is:epi is:inv
SFX pV   eoir       ied/n'q'l'm't's'            seoir               po:ipre po:3sg
SFX pV   eoir       iéent/n'q'l'm't's'          seoir               po:ipre po:3pl
SFX pV   eoir       eyait/n'q'l'm't's'          seoir               po:iimp po:3sg
SFX pV   eoir       eyaient/n'q'l'm't's'        seoir               po:iimp po:3pl
SFX pV   eoir       iéra/n'q'l'm't's'           seoir               po:ifut po:3sg
SFX pV   eoir       iéront/n'q'l'm't's'         seoir               po:ifut po:3pl!
SFX pV   eoir       iérait/n'q'l'm't's'         seoir               po:cond po:3sg
SFX pV   eoir       iéraient/n'q'l'm't's'       seoir               po:cond po:3pl
SFX pV   eoir       iée/n'q'l'm't's'            seoir               po:spre po:3sg
SFX pV   eoir       iéent/n'q'l'm't's'          seoir               po:spre po:3pl

# messeoir (Classique) [I] | messoir [I] (Réforme 1990)
SFX pW Y 23
SFX pW   oir        oir/n'q'd'l'm't's'          oir                 po:infi
SFX pW   sseoir     sséant/n'q'd'l'm't's'       seoir               po:ppre                   di:M
SFX pW   ssoir      sséant/n'q'd'l'm't's'       soir                po:ppre                   di:R
SFX pW   sseoir     ssied/n'q'l'm't's'          seoir               po:ipre po:3sg            di:M
SFX pW   sseoir     ssiéent/n'q'l'm't's'        seoir               po:ipre po:3pl            di:M
SFX pW   ssoir      ssied/n'q'l'm't's'          soir                po:ipre po:3sg            di:R
SFX pW   ssoir      ssiéent/n'q'l'm't's'        soir                po:ipre po:3pl            di:R
SFX pW   sseoir     sseyait/n'q'l'm't's'        seoir               po:iimp po:3sg            di:M
SFX pW   sseoir     sseyaient/n'q'l'm't's'      seoir               po:iimp po:3pl            di:M
SFX pW   ssoir      sseyait/n'q'l'm't's'        soir                po:iimp po:3sg            di:R
SFX pW   ssoir      sseyaient/n'q'l'm't's'      soir                po:iimp po:3pl            di:R
SFX pW   sseoir     ssiéra/n'q'l'm't's'         seoir               po:ifut po:3sg            di:M
SFX pW   sseoir     ssiéront/n'q'l'm't's'       seoir               po:ifut po:3pl!           di:M
SFX pW   ssoir      ssiéra/n'q'l'm't's'         soir                po:ifut po:3sg            di:R
SFX pW   ssoir      ssiéront/n'q'l'm't's'       soir                po:ifut po:3pl!           di:R
SFX pW   sseoir     ssiérait/n'q'l'm't's'       seoir               po:cond po:3sg            di:M
SFX pW   sseoir     ssiéraient/n'q'l'm't's'     seoir               po:cond po:3pl            di:M
SFX pW   ssoir      ssiérait/n'q'l'm't's'       soir                po:cond po:3sg            di:R
SFX pW   ssoir      ssiéraient/n'q'l'm't's'     soir                po:cond po:3pl            di:R
SFX pW   sseoir     ssiée/n'q'l'm't's'          seoir               po:spre po:3sg            di:M
SFX pW   sseoir     ssiéent/n'q'l'm't's'        seoir               po:spre po:3pl            di:M
SFX pW   ssoir      ssiée/n'q'l'm't's'          soir                po:spre po:3sg            di:R
SFX pW   ssoir      ssiéent/n'q'l'm't's'        soir                po:spre po:3pl            di:R

# choir [I] | déchoir [I]
SFX pX Y 53
SFX pX   hoir       hoir/n'q'd'l'm't's'         choir               po:infi
SFX pX   hoir       hu/L'D'Q'                   choir               po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pX   hoir       hus/D'Q'                    choir               po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pX   hoir       hue/L'D'Q'                  choir               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pX   hoir       hues/D'Q'                   choir               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pX   hoir       hois/j'n'q'l'm't'           choir               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX pX   hoir       hoit/n'q'l'm't's'           choir               po:ipre po:3sg
SFX pX   hoir       hoyons/n'q'l't'             choir               po:ipre po:1pl
SFX pX   hoir       hoyez/n'q'l'm'              choir               po:ipre po:2pl
SFX pX   hoir       hoient/n'q'l'm't's'         choir               po:ipre po:spre po:3pl
SFX pX   hoir       hoyais/j'n'q'l'm't'         déchoir             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX pX   hoir       hoyait/n'q'l'm't's'         déchoir             po:iimp po:3sg
SFX pX   hoir       hoyions/n'q'l't'            déchoir             po:iimp po:spre po:1pl
SFX pX   hoir       hoyiez/n'q'l'm'             déchoir             po:iimp po:spre po:2pl
SFX pX   hoir       hoyaient/n'q'l'm't's'       déchoir             po:iimp po:3pl
SFX pX   hoir       hus/j'n'q'l'm't'            choir               po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX pX   hoir       hut/n'q'l'm't's'            choir               po:ipsi po:3sg
SFX pX   hoir       hûmes/n'q'l't'              choir               po:ipsi po:1pl
SFX pX   hoir       hûtes/n'q'l'm'              choir               po:ipsi po:2pl
SFX pX   hoir       hurent/n'q'l'm't's'         choir               po:ipsi po:3pl!
SFX pX   hoir       hoirai/j'n'q'l'm't'         choir               po:ifut po:1sg
SFX pX   hoir       herrai/j'n'q'l'm't'         choir               po:ifut po:1sg
SFX pX   hoir       hoiras/n'q'l'm't'           choir               po:ifut po:2sg
SFX pX   hoir       herras/n'q'l'm't'           choir               po:ifut po:2sg
SFX pX   hoir       hoira/n'q'l'm't's'          choir               po:ifut po:3sg
SFX pX   hoir       herra/n'q'l'm't's'          choir               po:ifut po:3sg
SFX pX   hoir       hoirons/n'q'l't'            choir               po:ifut po:1pl
SFX pX   hoir       herrons/n'q'l't'            choir               po:ifut po:1pl
SFX pX   hoir       hoirez/n'q'l'm'             choir               po:ifut po:2pl
SFX pX   hoir       herrez/n'q'l'm'             choir               po:ifut po:2pl
SFX pX   hoir       hoiront/n'q'l'm't's'        choir               po:ifut po:3pl!
SFX pX   hoir       herront/n'q'l'm't's'        choir               po:ifut po:3pl!
SFX pX   hoir       hoirais/j'n'q'l'm't'        choir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX pX   hoir       herrais/j'n'q'l'm't'        choir               po:cond po:1sg po:2sg
SFX pX   hoir       hoirait/n'q'l'm't's'        choir               po:cond po:3sg
SFX pX   hoir       herrait/n'q'l'm't's'        choir               po:cond po:3sg
SFX pX   hoir       hoirions/n'q'l't'           choir               po:cond po:1pl
SFX pX   hoir       herrions/n'q'l't'           choir               po:cond po:1pl
SFX pX   hoir       hoiriez/n'q'l'm'            choir               po:cond po:2pl
SFX pX   hoir       herriez/n'q'l'm'            choir               po:cond po:2pl
SFX pX   hoir       hoiraient/n'q'l'm't's'      choir               po:cond po:3pl
SFX pX   hoir       herraient/n'q'l'm't's'      choir               po:cond po:3pl
SFX pX   hoir       hoie/j'n'q'l'm't's'         choir               po:spre po:1sg po:3sg
SFX pX   hoir       hoies/n'q'l'm't'            choir               po:spre po:2sg
SFX pX   hoir       husse/j'n'q'l'm't'          choir               po:simp po:1sg
SFX pX   hoir       husses/n'q'l'm't'           choir               po:simp po:2sg
SFX pX   hoir       hût/n'q'l'm't's'            choir               po:simp po:3sg
SFX pX   hoir       hussions/n'q'l't'           choir               po:simp po:1pl
SFX pX   hoir       hussiez/n'q'l'm'            choir               po:simp po:2pl
SFX pX   hoir       hussent/n'q'l'm't's'        choir               po:simp po:3pl
SFX pX   hoir       hois/n'l'm't'               déchoir             po:impe po:2sg
SFX pX   hoir       hoyons/n'l't'               déchoir             po:impe po:1pl
SFX pX   hoir       hoyez/n'l'm'                déchoir             po:impe po:2pl

# échoir [I]
SFX pY Y 26
SFX pY   choir      choir/n'q'd'l'm't's'        échoir              po:infi
SFX pY   choir      chéant/n'q'd'l'm't's'       échoir              po:ppre
SFX pY   choir      chu/d'q'                    échoir              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX pY   choir      chus/d'q'                   échoir              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX pY   choir      chue/d'q'                   échoir              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX pY   choir      chues/d'q'                  échoir              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX pY   choir      choit/n'q'l'm't's'          échoir              po:ipre po:3sg
SFX pY   choir      chet/n'q'l'm't's'           échoir              po:ipre po:3sg
SFX pY   choir      choient/n'q'l'm't's'        échoir              po:ipre po:3pl
SFX pY   choir      chéent/n'q'l'm't's'         échoir              po:ipre po:3pl
SFX pY   choir      choyait/n'q'l'm't's'        échoir              po:iimp po:3sg
SFX pY   choir      choyaient/n'q'l'm't's'      échoir              po:iimp po:3pl
SFX pY   choir      chut/n'q'l'm't's'           échoir              po:ipsi po:3sg
SFX pY   choir      churent/n'q'l'm't's'        échoir              po:ipsi po:3pl!
SFX pY   choir      choira/n'q'l'm't's'         échoir              po:ifut po:3sg
SFX pY   choir      cherra/n'q'l'm't's'         échoir              po:ifut po:3sg
SFX pY   choir      choiront/n'q'l'm't's'       échoir              po:ifut po:3pl!
SFX pY   choir      cherront/n'q'l'm't's'       échoir              po:ifut po:3pl!
SFX pY   choir      choirait/n'q'l'm't's'       échoir              po:cond po:3sg
SFX pY   choir      cherrait/n'q'l'm't's'       échoir              po:cond po:3sg
SFX pY   choir      choiraient/n'q'l'm't's'     échoir              po:cond po:3pl
SFX pY   choir      cherraient/n'q'l'm't's'     échoir              po:cond po:3pl
SFX pY   choir      choie/n'q'l'm't's'          échoir              po:spre po:3sg
SFX pY   choir      choient/n'q'l'm't's'        échoir              po:spre po:3pl
SFX pY   choir      chût/n'q'l'm't's'           échoir              po:simp po:3sg
SFX pY   choir      chussent/n'q'l'm't's'       échoir              po:simp po:3pl

# pleuvoir [I,T] | repleuvoir [I,T]
# les formes au pluriel sont métaphoriques. ex: les malheurs pleuvront.
SFX pZ Y 19
SFX pZ   euvoir     euvoir/n'q'd'l'm't's'       pleuvoir            po:infi
SFX pZ   euvoir     euvant/n'q'd'l'm't's'       pleuvoir            po:ppre
SFX pZ   euvoir     u/q'                        pleuvoir            po:ppas is:epi is:inv
SFX pZ   euvoir     eut/n'q'l'm't's'            pleuvoir            po:ipre po:3sg
SFX pZ   euvoir     euvent/n'q'l'm't's'         pleuvoir            po:ipre po:spre po:3pl
SFX pZ   euvoir     euvait/n'q'l'm't's'         pleuvoir            po:iimp po:3sg
SFX pZ   euvoir     euvaient/n'q'l'm't's'       pleuvoir            po:iimp po:3pl
SFX pZ   euvoir     ut/n'q'l'm't's'             pleuvoir            po:ipsi po:3sg
SFX pZ   euvoir     urent/n'q'l'm't's'          pleuvoir            po:ipsi po:3pl!
SFX pZ   euvoir     euvra/n'q'l'm't's'          pleuvoir            po:ifut po:3sg
SFX pZ   euvoir     euvront/n'q'l'm't's'        pleuvoir            po:ifut po:3pl!
SFX pZ   euvoir     euvrait/n'q'l'm't's'        pleuvoir            po:cond po:3sg
SFX pZ   euvoir     euvraient/n'q'l'm't's'      pleuvoir            po:cond po:3pl
SFX pZ   euvoir     euve/n'q'l'm't's'           pleuvoir            po:spre po:3sg
SFX pZ   euvoir     ût/n'q'l'm't's'             pleuvoir            po:simp po:3sg
SFX pZ   euvoir     ussent/n'q'l'm't's'         pleuvoir            po:simp po:3pl!
SFX pZ   euvoir     eus/n'l'm't'                pleuvoir            po:impe po:2sg
SFX pZ   euvoir     euvons/n'l't'               pleuvoir            po:impe po:1pl
SFX pZ   euvoir     euvez/n'l'm'                pleuvoir            po:impe po:2pl

# falloir [T]
SFX qA Y 9
SFX qA   alloir     alloir/n'q'd'l'm't's'       falloir             po:infi
SFX qA   alloir     allu/q'                     falloir             po:ppas is:epi is:inv
SFX qA   alloir     aut/n'q'l'm't's'            falloir             po:ipre po:3sg
SFX qA   alloir     allait/n'q'l'm't's'         falloir             po:iimp po:3sg
SFX qA   alloir     allut/n'q'l'm't's'          falloir             po:ipsi po:3sg
SFX qA   alloir     audra/n'q'l'm't's'          falloir             po:ifut po:3sg
SFX qA   alloir     audrait/n'q'l'm't's'        falloir             po:cond po:3sg
SFX qA   alloir     aille/n'q'l'm't's'          falloir             po:spre po:3sg
SFX qA   alloir     allût/n'q'l'm't's'          falloir             po:simp po:3sg

# verbes en -clore ----------------------------------------------------------------------------------------------------

# clore [T] (1) | enclore [T] | déclore [T]
SFX rA Y 28
SFX rA   lore       lore/n'q'd'l'm't's'         clore               po:infi
SFX rA   lore       losant/n'q'd'l'm't's'       clore               po:ppre
SFX rA   lore       los/L'D'Q'                  clore               po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX rA   lore       lose/L'D'Q'                 clore               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX rA   lore       loses/D'Q'                  clore               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX rA   lore       los/j'n'q'l'm't'            clore               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX rA   lore       lot/n'q'l'm't's'            .clore              po:ipre po:3sg
SFX rA   lore       losons/n'q'l't'             clore               po:ipre po:1pl
SFX rA   lore       losez/n'q'l'm'              clore               po:ipre po:2pl
SFX rA   lore       losent/n'q'l'm't's'         clore               po:ipre po:spre po:3pl
SFX rA   lore       lorai/j'n'q'l'm't'          clore               po:ifut po:1sg
SFX rA   lore       loras/n'q'l'm't'            clore               po:ifut po:2sg
SFX rA   lore       lora/n'q'l'm't's'           clore               po:ifut po:3sg
SFX rA   lore       lorons/n'q'l't'             clore               po:ifut po:1pl
SFX rA   lore       lorez/n'q'l'm'              clore               po:ifut po:2pl
SFX rA   lore       loront/n'q'l'm't's'         clore               po:ifut po:3pl!
SFX rA   lore       lorais/j'n'q'l'm't'         clore               po:cond po:1sg po:2sg
SFX rA   lore       lorait/n'q'l'm't's'         clore               po:cond po:3sg
SFX rA   lore       lorions/n'q'l't'            clore               po:cond po:1pl
SFX rA   lore       loriez/n'q'l'm'             clore               po:cond po:2pl
SFX rA   lore       loraient/n'q'l'm't's'       clore               po:cond po:3pl
SFX rA   lore       lose/j'n'q'l'm't's'         clore               po:spre po:1sg po:3sg
SFX rA   lore       loses/n'q'l'm't'            clore               po:spre po:2sg
SFX rA   lore       losions/n'q'l't'            clore               po:spre po:1pl
SFX rA   lore       losiez/n'q'l'm'             clore               po:spre po:2pl
SFX rA   lore       los/n'l'm't'                clore               po:impe po:2sg
SFX rA   lore       losons/n'l't'               clore               po:impe po:1pl
SFX rA   lore       losez/n'l'm'                clore               po:impe po:2pl

# clore (2)
SFX rB Y 1
SFX rB   lore       lôt/n'q'l'm't's'            clore               po:ipre po:3sg

# éclore [I]
SFX rC Y 28
SFX rC   clore      clore/n'q'd'l'm't's'        clore               po:infi
SFX rC   clore      closant/n'q'd'l'm't's'      clore               po:ppre
SFX rC   clore      clos/L'D'Q'                 clore               po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX rC   clore      close/L'D'Q'                clore               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX rC   clore      closes/D'Q'                 clore               po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX rC   clore      clos/j'n'q'l'm't'           clore               po:ipre po:1sg po:2sg
SFX rC   clore      clot/n'q'l'm't's'           clore               po:ipre po:3sg
SFX rC   clore      closons/n'q'l't'            clore               po:ipre po:1pl
SFX rC   clore      closez/n'q'l'm'             clore               po:ipre po:2pl
SFX rC   clore      closent/n'q'l'm't's'        clore               po:ipre po:spre po:3pl
SFX rC   clore      clorai/j'n'q'l'm't'         clore               po:ifut po:1sg
SFX rC   clore      cloras/n'q'l'm't'           clore               po:ifut po:2sg
SFX rC   clore      clora/n'q'l'm't's'          clore               po:ifut po:3sg
SFX rC   clore      clorons/n'q'l't'            clore               po:ifut po:1pl
SFX rC   clore      clorez/n'q'l'm'             clore               po:ifut po:2pl
SFX rC   clore      cloront/n'q'l'm't's'        clore               po:ifut po:3pl!
SFX rC   clore      clorais/j'n'q'l'm't'        clore               po:cond po:1sg po:2sg
SFX rC   clore      clorait/n'q'l'm't's'        clore               po:cond po:3sg
SFX rC   clore      clorions/n'q'l't'           clore               po:cond po:1pl
SFX rC   clore      cloriez/n'q'l'm'            clore               po:cond po:2pl
SFX rC   clore      cloraient/n'q'l'm't's'      clore               po:cond po:3pl
SFX rC   clore      close/j'n'q'l'm't's'        clore               po:spre po:1sg po:3sg
SFX rC   clore      closes/n'q'l'm't'           clore               po:spre po:2sg
SFX rC   clore      closions/n'q'l't'           clore               po:spre po:1pl
SFX rC   clore      closiez/n'q'l'm'            clore               po:spre po:2pl
SFX rC   clore      clos/n'l'm't'               clore               po:impe po:2sg
SFX rC   clore      closons/n'l't'              clore               po:impe po:1pl
SFX rC   clore      closez/n'l'm'               clore               po:impe po:2pl

# forclore [T]
SFX rD Y 4
SFX rD   clore      clore/n'q'd'l'm't's'        clore               po:infi
SFX rD   clore      clos/d'q'                   clore               po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX rD   clore      close/d'q'                  clore               po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX rD   clore      closes/d'q'                 clore               po:ppas po:adj is:fem is:pl

# verbes en -dre, -pre ------------------------------------------------------------------------------------------------

# rendre [I,T,P] | défendre [T,P] | descendre [I,T] | redescendre [I,T] | fendre [T,P] | pourfendre [T] !
# refendre [T] | pendre [I,T,P] | appendre [T] | dépendre [T,Ti] | rependre [T] | suspendre [T,P] | tendre [T,Ti,P]
# attendre [I,T,P] | détendre [T,P] | distendre [T,P] | entendre [I,T,Ti,P] | étendre [T,P] | prétendre [T,Ti,P]
# retendre [T] | sous-entendre [T] | sous-tendre [T] | vendre [I,T,P] | mévendre [T] | revendre [T,P]
# épandre [T,P] | répandre [T,P]
# fondre [I,T,P] | confondre [T,P] | parfondre [T] | refondre [I,T] | pondre [I,T]
# répondre [I,T,Ti,P] | tondre [T] | retondre [T]
# perdre [I,T,P] | reperdre [T]
# mordre [I,T,Ti,P] | remordre [T] | tordre [T,P] | détordre [T] | distordre [T,P] | retordre [T]
# rompre [I,T,P] | corrompre [T,P] | interrompre [T,P]
SFX tA Y 44
SFX tA   re         re/n'q'd'l'm't's'           [dp]re              po:infi
SFX tA   re         ant/n'q'd'l'm't's'          [dp]re              po:ppre
SFX tA   re         u/L'D'Q'                    [dp]re              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX tA   re         us/D'Q'                     [dp]re              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX tA   re         ue/L'D'Q'                   [dp]re              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tA   re         ues/D'Q'                    [dp]re              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX tA   re         s/j'n'q'l'm't'              [dp]re              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tA   dre        d/n'q'l'm't's'              dre                 po:ipre po:3sg
SFX tA   pre        pt/n'q'l'm't's'             pre                 po:ipre po:3sg
SFX tA   re         ons/n'q'l't'                [dp]re              po:ipre po:1pl
SFX tA   re         ez/n'q'l'm'                 [dp]re              po:ipre po:2pl
SFX tA   re         ent/n'q'l'm't's'            [dp]re              po:ipre po:spre po:3pl
SFX tA   re         ais/j'n'q'l'm't'            [dp]re              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tA   re         ait/n'q'l'm't's'            [dp]re              po:iimp po:3sg
SFX tA   re         ions/n'q'l't'               [dp]re              po:iimp po:spre po:1pl
SFX tA   re         iez/n'q'l'm'                [dp]re              po:iimp po:spre po:2pl
SFX tA   re         aient/n'q'l'm't's'          [dp]re              po:iimp po:3pl
SFX tA   re         is/j'n'q'l'm't'             [dp]re              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX tA   re         it/n'q'l'm't's'             [dp]re              po:ipsi po:3sg
SFX tA   re         îmes/n'q'l't'               [dp]re              po:ipsi po:1pl
SFX tA   re         îtes/n'q'l'm'               [dp]re              po:ipsi po:2pl
SFX tA   re         irent/n'q'l'm't's'          [dp]re              po:ipsi po:3pl!
SFX tA   re         rai/j'n'q'l'm't'            [dp]re              po:ifut po:1sg
SFX tA   re         ras/n'q'l'm't'              [dp]re              po:ifut po:2sg
SFX tA   re         ra/n'q'l'm't's'             [dp]re              po:ifut po:3sg
SFX tA   re         rons/n'q'l't'               [dp]re              po:ifut po:1pl
SFX tA   re         rez/n'q'l'm'                [dp]re              po:ifut po:2pl
SFX tA   re         ront/n'q'l'm't's'           [dp]re              po:ifut po:3pl!
SFX tA   re         rais/j'n'q'l'm't'           [dp]re              po:cond po:1sg po:2sg
SFX tA   re         rait/n'q'l'm't's'           [dp]re              po:cond po:3sg
SFX tA   re         rions/n'q'l't'              [dp]re              po:cond po:1pl
SFX tA   re         riez/n'q'l'm'               [dp]re              po:cond po:2pl
SFX tA   re         raient/n'q'l'm't's'         [dp]re              po:cond po:3pl
SFX tA   re         e/j'n'q'l'm't's'            [dp]re              po:spre po:1sg po:3sg
SFX tA   re         es/n'q'l'm't'               [dp]re              po:spre po:2sg
SFX tA   re         isse/j'n'q'l'm't'           [dp]re              po:simp po:1sg
SFX tA   re         isses/n'q'l'm't'            [dp]re              po:simp po:2sg
SFX tA   re         ît/n'q'l'm't's'             [dp]re              po:simp po:3sg
SFX tA   re         issions/n'q'l't'            [dp]re              po:simp po:1pl
SFX tA   re         issiez/n'q'l'm'             [dp]re              po:simp po:2pl
SFX tA   re         issent/n'q'l'm't's'         [dp]re              po:simp po:3pl
SFX tA   re         s/n'l'm't'                  [dp]re              po:impe po:2sg
SFX tA   re         ons/n'l't'                  [dp]re              po:impe po:1pl
SFX tA   re         ez/n'l'm'                   [dp]re              po:impe po:2pl

# s'éperdre [P]
SFX tD Y 43
SFX tD   perdre     perdre/n'q'd'l'm't's'       perdre              po:infi
SFX tD   perdre     perdant/n'q'd'l'm't's'      perdre              po:ppre
SFX tD   perdre     perdu/L'D'Q'                perdre              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX tD   perdre     perdus/D'Q'                 perdre              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX tD   perdre     perdue/L'D'Q'               perdre              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tD   perdre     perdues/D'Q'                perdre              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX tD   perdre     perds/j'n'q'l'm't'          perdre              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tD   perdre     perd/n'q'l'm't's'           perdre              po:ipre po:3sg
SFX tD   perdre     perdons/n'q'l't'            perdre              po:ipre po:1pl
SFX tD   perdre     perdez/n'q'l'm'             perdre              po:ipre po:2pl
SFX tD   perdre     perdent/n'q'l'm't's'        perdre              po:ipre po:spre po:3pl
SFX tD   perdre     perdais/j'n'q'l'm't'        perdre              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tD   perdre     perdait/n'q'l'm't's'        perdre              po:iimp po:3sg
SFX tD   perdre     perdions/n'q'l't'           perdre              po:iimp po:spre po:1pl
SFX tD   perdre     perdiez/n'q'l'm'            perdre              po:iimp po:spre po:2pl
SFX tD   perdre     perdaient/n'q'l'm't's'      perdre              po:iimp po:3pl
SFX tD   perdre     perdis/j'n'q'l'm't'         perdre              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX tD   perdre     perdit/n'q'l'm't's'         perdre              po:ipsi po:3sg
SFX tD   perdre     perdîmes/n'q'l't'           perdre              po:ipsi po:1pl
SFX tD   perdre     perdîtes/n'q'l'm'           perdre              po:ipsi po:2pl
SFX tD   perdre     perdirent/n'q'l'm't's'      perdre              po:ipsi po:3pl!
SFX tD   perdre     perdrai/j'n'q'l'm't'        perdre              po:ifut po:1sg
SFX tD   perdre     perdras/n'q'l'm't'          perdre              po:ifut po:2sg
SFX tD   perdre     perdra/n'q'l'm't's'         perdre              po:ifut po:3sg
SFX tD   perdre     perdrons/n'q'l't'           perdre              po:ifut po:1pl
SFX tD   perdre     perdrez/n'q'l'm'            perdre              po:ifut po:2pl
SFX tD   perdre     perdront/n'q'l'm't's'       perdre              po:ifut po:3pl!
SFX tD   perdre     perdrais/j'n'q'l'm't'       perdre              po:cond po:1sg po:2sg
SFX tD   perdre     perdrait/n'q'l'm't's'       perdre              po:cond po:3sg
SFX tD   perdre     perdrions/n'q'l't'          perdre              po:cond po:1pl
SFX tD   perdre     perdriez/n'q'l'm'           perdre              po:cond po:2pl
SFX tD   perdre     perdraient/n'q'l'm't's'     perdre              po:cond po:3pl
SFX tD   perdre     perde/j'n'q'l'm't's'        perdre              po:spre po:1sg po:3sg
SFX tD   perdre     perdes/n'q'l'm't'           perdre              po:spre po:2sg
SFX tD   perdre     perdisse/j'n'q'l'm't'       perdre              po:simp po:1sg
SFX tD   perdre     perdisses/n'q'l'm't'        perdre              po:simp po:2sg
SFX tD   perdre     perdît/n'q'l'm't's'         perdre              po:simp po:3sg
SFX tD   perdre     perdissions/n'q'l't'        perdre              po:simp po:1pl
SFX tD   perdre     perdissiez/n'q'l'm'         perdre              po:simp po:2pl
SFX tD   perdre     perdissent/n'q'l'm't's'     perdre              po:simp po:3pl
SFX tD   perdre     perds/n'l'm't'              perdre              po:impe po:2sg
SFX tD   perdre     perdons/n'l't'              perdre              po:impe po:1pl
SFX tD   perdre     perdez/n'l'm'               perdre              po:impe po:2pl

# condescendre [Ti] | se morfondre [P] | correspondre [I,Ti,P] | démordre [Ti]
SFX tE Y 39
SFX tE   dre        dre/n'q'd'l'm't's'          dre                 po:infi
SFX tE   dre        dant/n'q'd'l'm't's'         dre                 po:ppre
SFX tE   dre        ds/j'n'q'l'm't'             dre                 po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tE   dre        d/n'q'l'm't's'              dre                 po:ipre po:3sg
SFX tE   dre        dons/n'q'l't'               dre                 po:ipre po:1pl
SFX tE   dre        dez/n'q'l'm'                dre                 po:ipre po:2pl
SFX tE   dre        dent/n'q'l'm't's'           dre                 po:ipre po:spre po:3pl
SFX tE   dre        dais/j'n'q'l'm't'           dre                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tE   dre        dait/n'q'l'm't's'           dre                 po:iimp po:3sg
SFX tE   dre        dions/n'q'l't'              dre                 po:iimp po:spre po:1pl
SFX tE   dre        diez/n'q'l'm'               dre                 po:iimp po:spre po:2pl
SFX tE   dre        daient/n'q'l'm't's'         dre                 po:iimp po:3pl
SFX tE   dre        dis/j'n'q'l'm't'            dre                 po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX tE   dre        dit/n'q'l'm't's'            dre                 po:ipsi po:3sg
SFX tE   dre        dîmes/n'q'l't'              dre                 po:ipsi po:1pl
SFX tE   dre        dîtes/n'q'l'm'              dre                 po:ipsi po:2pl
SFX tE   dre        dirent/n'q'l'm't's'         dre                 po:ipsi po:3pl!
SFX tE   dre        drai/j'n'q'l'm't'           dre                 po:ifut po:1sg
SFX tE   dre        dras/n'q'l'm't'             dre                 po:ifut po:2sg
SFX tE   dre        dra/n'q'l'm't's'            dre                 po:ifut po:3sg
SFX tE   dre        drons/n'q'l't'              dre                 po:ifut po:1pl
SFX tE   dre        drez/n'q'l'm'               dre                 po:ifut po:2pl
SFX tE   dre        dront/n'q'l'm't's'          dre                 po:ifut po:3pl!
SFX tE   dre        drais/j'n'q'l'm't'          dre                 po:cond po:1sg po:2sg
SFX tE   dre        drait/n'q'l'm't's'          dre                 po:cond po:3sg
SFX tE   dre        drions/n'q'l't'             dre                 po:cond po:1pl
SFX tE   dre        driez/n'q'l'm'              dre                 po:cond po:2pl
SFX tE   dre        draient/n'q'l'm't's'        dre                 po:cond po:3pl
SFX tE   dre        de/j'n'q'l'm't's'           dre                 po:spre po:1sg po:3sg
SFX tE   dre        des/n'q'l'm't'              dre                 po:spre po:2sg
SFX tE   dre        disse/j'n'q'l'm't'          dre                 po:simp po:1sg
SFX tE   dre        disses/n'q'l'm't'           dre                 po:simp po:2sg
SFX tE   dre        dît/n'q'l'm't's'            dre                 po:simp po:3sg
SFX tE   dre        dissions/n'q'l't'           dre                 po:simp po:1pl
SFX tE   dre        dissiez/n'q'l'm'            dre                 po:simp po:2pl
SFX tE   dre        dissent/n'q'l'm't's'        dre                 po:simp po:3pl
SFX tE   dre        ds/n'l'm't'                 dre                 po:impe po:2sg
SFX tE   dre        dons/n'l't'                 dre                 po:impe po:1pl
SFX tE   dre        dez/n'l'm'                  dre                 po:impe po:2pl

# prendre [I,T,P] | apprendre [T,P] | comprendre [T,P] | désapprendre [T] !
# entreprendre [I,T] | réapprendre [T] | reprendre [I,T,P] | surprendre [T,P]
SFX tF Y 42
SFX tF   rendre     rendre/n'q'd'l'm't's'       prendre             po:infi
SFX tF   rendre     renant/n'q'd'l'm't's'       prendre             po:ppre
SFX tF   rendre     ris/L'D'Q'                  prendre             po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX tF   rendre     rise/L'D'Q'                 prendre             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tF   rendre     rises/D'Q'                  prendre             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX tF   rendre     rends/j'n'q'l'm't'          prendre             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tF   rendre     rend/n'q'l'm't's'           prendre             po:ipre po:3sg
SFX tF   rendre     renons/n'q'l't'             prendre             po:ipre po:1pl
SFX tF   rendre     renez/n'q'l'm'              prendre             po:ipre po:2pl
SFX tF   rendre     rennent/n'q'l'm't's'        prendre             po:ipre po:spre po:3pl
SFX tF   rendre     renais/j'n'q'l'm't'         prendre             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tF   rendre     renait/n'q'l'm't's'         prendre             po:iimp po:3sg
SFX tF   rendre     renions/n'q'l't'            prendre             po:iimp po:spre po:1pl
SFX tF   rendre     reniez/n'q'l'm'             prendre             po:iimp po:spre po:2pl
SFX tF   rendre     renaient/n'q'l'm't's'       prendre             po:iimp po:3pl
SFX tF   rendre     ris/j'n'q'l'm't'            prendre             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX tF   rendre     rit/n'q'l'm't's'            prendre             po:ipsi po:3sg
SFX tF   rendre     rîmes/n'q'l't'              prendre             po:ipsi po:1pl
SFX tF   rendre     rîtes/n'q'l'm'              prendre             po:ipsi po:2pl
SFX tF   rendre     rirent/n'q'l'm't's'         prendre             po:ipsi po:3pl!
SFX tF   rendre     rendrai/j'n'q'l'm't'        prendre             po:ifut po:1sg
SFX tF   rendre     rendras/n'q'l'm't'          prendre             po:ifut po:2sg
SFX tF   rendre     rendra/n'q'l'm't's'         prendre             po:ifut po:3sg
SFX tF   rendre     rendrons/n'q'l't'           prendre             po:ifut po:1pl
SFX tF   rendre     rendrez/n'q'l'm'            prendre             po:ifut po:2pl
SFX tF   rendre     rendront/n'q'l'm't's'       prendre             po:ifut po:3pl!
SFX tF   rendre     rendrais/j'n'q'l'm't'       prendre             po:cond po:1sg po:2sg
SFX tF   rendre     rendrait/n'q'l'm't's'       prendre             po:cond po:3sg
SFX tF   rendre     rendrions/n'q'l't'          prendre             po:cond po:1pl
SFX tF   rendre     rendriez/n'q'l'm'           prendre             po:cond po:2pl
SFX tF   rendre     rendraient/n'q'l'm't's'     prendre             po:cond po:3pl
SFX tF   rendre     renne/j'n'q'l'm't's'        prendre             po:spre po:1sg po:3sg
SFX tF   rendre     rennes/n'q'l'm't'           prendre             po:spre po:2sg
SFX tF   rendre     risse/j'n'q'l'm't'          prendre             po:simp po:1sg
SFX tF   rendre     risses/n'q'l'm't'           prendre             po:simp po:2sg
SFX tF   rendre     rît/n'q'l'm't's'            prendre             po:simp po:3sg
SFX tF   rendre     rissions/n'q'l't'           prendre             po:simp po:1pl
SFX tF   rendre     rissiez/n'q'l'm'            prendre             po:simp po:2pl
SFX tF   rendre     rissent/n'q'l'm't's'        prendre             po:simp po:3pl
SFX tF   rendre     rends/n'l'm't'              prendre             po:impe po:2sg
SFX tF   rendre     renons/n'l't'               prendre             po:impe po:1pl
SFX tF   rendre     renez/n'l'm'                prendre             po:impe po:2pl

# s'éprendre [P] | se méprendre [P] | se déprendre [P]
SFX tG Y 42
SFX tG   prendre    prendre/n'q'd'l'm't's'      prendre             po:infi
SFX tG   prendre    prenant/n'q'd'l'm't's'      prendre             po:ppre
SFX tG   prendre    pris/L'D'Q'                 prendre             po:ppas po:adj is:mas is:inv
SFX tG   prendre    prise/L'D'Q'                prendre             po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tG   prendre    prises/D'Q'                 prendre             po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX tG   prendre    prends/j'n'q'l'm't'         prendre             po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tG   prendre    prend/n'q'l'm't's'          prendre             po:ipre po:3sg
SFX tG   prendre    prenons/n'q'l't'            prendre             po:ipre po:1pl
SFX tG   prendre    prenez/n'q'l'm'             prendre             po:ipre po:2pl
SFX tG   prendre    prennent/n'q'l'm't's'       prendre             po:ipre po:spre po:3pl
SFX tG   prendre    prenais/j'n'q'l'm't'        prendre             po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tG   prendre    prenait/n'q'l'm't's'        prendre             po:iimp po:3sg
SFX tG   prendre    prenions/n'q'l't'           prendre             po:iimp po:spre po:1pl
SFX tG   prendre    preniez/n'q'l'm'            prendre             po:iimp po:spre po:2pl
SFX tG   prendre    prenaient/n'q'l'm't's'      prendre             po:iimp po:3pl
SFX tG   prendre    pris/j'n'q'l'm't'           prendre             po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX tG   prendre    prit/n'q'l'm't's'           prendre             po:ipsi po:3sg
SFX tG   prendre    prîmes/n'q'l't'             prendre             po:ipsi po:1pl
SFX tG   prendre    prîtes/n'q'l'm'             prendre             po:ipsi po:2pl
SFX tG   prendre    prirent/n'q'l'm't's'        prendre             po:ipsi po:3pl!
SFX tG   prendre    prendrai/j'n'q'l'm't'       prendre             po:ifut po:1sg
SFX tG   prendre    prendras/n'q'l'm't'         prendre             po:ifut po:2sg
SFX tG   prendre    prendra/n'q'l'm't's'        prendre             po:ifut po:3sg
SFX tG   prendre    prendrons/n'q'l't'          prendre             po:ifut po:1pl
SFX tG   prendre    prendrez/n'q'l'm'           prendre             po:ifut po:2pl
SFX tG   prendre    prendront/n'q'l'm't's'      prendre             po:ifut po:3pl!
SFX tG   prendre    prendrais/j'n'q'l'm't'      prendre             po:cond po:1sg po:2sg
SFX tG   prendre    prendrait/n'q'l'm't's'      prendre             po:cond po:3sg
SFX tG   prendre    prendrions/n'q'l't'         prendre             po:cond po:1pl
SFX tG   prendre    prendriez/n'q'l'm'          prendre             po:cond po:2pl
SFX tG   prendre    prendraient/n'q'l'm't's'    prendre             po:cond po:3pl
SFX tG   prendre    prenne/j'n'q'l'm't's'       prendre             po:spre po:1sg po:3sg
SFX tG   prendre    prennes/n'q'l'm't'          prendre             po:spre po:2sg
SFX tG   prendre    prisse/j'n'q'l'm't'         prendre             po:simp po:1sg
SFX tG   prendre    prisses/n'q'l'm't'          prendre             po:simp po:2sg
SFX tG   prendre    prît/n'q'l'm't's'           prendre             po:simp po:3sg
SFX tG   prendre    prissions/n'q'l't'          prendre             po:simp po:1pl
SFX tG   prendre    prissiez/n'q'l'm'           prendre             po:simp po:2pl
SFX tG   prendre    prissent/n'q'l'm't's'       prendre             po:simp po:3pl
SFX tG   prendre    prends/n'l'm't'             prendre             po:impe po:2sg
SFX tG   prendre    prenons/n'l't'              prendre             po:impe po:1pl
SFX tG   prendre    prenez/n'l'm'               prendre             po:impe po:2pl

# foutre [T,P] | se contrefoutre [P]
SFX tM Y 32
SFX tM   outre      outre/n'q'd'l'm't's'        foutre              po:infi
SFX tM   outre      outant/n'q'd'l'm't's'       foutre              po:ppre
SFX tM   outre      outu/L'D'Q'                 foutre              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX tM   outre      outus/D'Q'                  foutre              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX tM   outre      outue/L'D'Q'                foutre              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tM   outre      outues/D'Q'                 foutre              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX tM   outre      ous/j'n'q'l'm't'            foutre              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX tM   outre      out/n'q'l'm't's'            foutre              po:ipre po:3sg
SFX tM   outre      outons/n'q'l't'             foutre              po:ipre po:1pl
SFX tM   outre      outez/n'q'l'm'              foutre              po:ipre po:2pl
SFX tM   outre      outent/n'q'l'm't's'         foutre              po:ipre po:spre po:3pl
SFX tM   outre      outais/j'n'q'l'm't'         foutre              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX tM   outre      outait/n'q'l'm't's'         foutre              po:iimp po:3sg
SFX tM   outre      outions/n'q'l't'            foutre              po:iimp po:spre po:1pl
SFX tM   outre      outiez/n'q'l'm'             foutre              po:iimp po:spre po:2pl
SFX tM   outre      outaient/n'q'l'm't's'       foutre              po:iimp po:3pl
SFX tM   outre      outrai/j'n'q'l'm't'         foutre              po:ifut po:1sg
SFX tM   outre      outras/n'q'l'm't'           foutre              po:ifut po:2sg
SFX tM   outre      outra/n'q'l'm't's'          foutre              po:ifut po:3sg
SFX tM   outre      outrons/n'q'l't'            foutre              po:ifut po:1pl
SFX tM   outre      outrez/n'q'l'm'             foutre              po:ifut po:2pl
SFX tM   outre      outront/n'q'l'm't's'        foutre              po:ifut po:3pl!
SFX tM   outre      outrais/j'n'q'l'm't'        foutre              po:cond po:1sg po:2sg
SFX tM   outre      outrait/n'q'l'm't's'        foutre              po:cond po:3sg
SFX tM   outre      outrions/n'q'l't'           foutre              po:cond po:1pl
SFX tM   outre      outriez/n'q'l'm'            foutre              po:cond po:2pl
SFX tM   outre      outraient/n'q'l'm't's'      foutre              po:cond po:3pl
SFX tM   outre      oute/j'n'q'l'm't's'         foutre              po:spre po:1sg po:3sg
SFX tM   outre      outes/n'q'l'm't'            foutre              po:spre po:2sg
SFX tM   outre      ous/n'l'm't'                foutre              po:impe po:2sg
SFX tM   outre      outons/n'l't'               foutre              po:impe po:1pl
SFX tM   outre      outez/n'l'm'                foutre              po:impe po:2pl

# tistre [T]
SFX tU Y 5
SFX tU   istre      istre/n'q'd'l'm't's'        tistre              po:infi
SFX tU   istre      issu/d'q'                   tistre              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX tU   istre      issus/d'q'                  tistre              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX tU   istre      issue/d'q'                  tistre              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX tU   istre      issues/d'q'                 tistre              po:ppas po:adj is:fem is:pl

# verbes en -battre ---------------------------------------------------------------------------------------------------

# battre [I,T,Ti,P] | abattre [I,T,P] | combattre [I,T,Ti] | contrebattre [T] | débattre [T,P] !
# embattre [T] (Réforme 1990) | embatre [T] (Classique) | rabattre [I,T,P] | rebattre [T] | soubattre [T]
SFX uA Y 46
SFX uA   tre        tre/n'q'd'l'm't's'          tre                 po:infi
SFX uA   tre        tant/n'q'd'l'm't's'         tre                 po:ppre
SFX uA   tre        tu/L'D'Q'                   tre                 po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX uA   tre        tus/D'Q'                    tre                 po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX uA   tre        tue/L'D'Q'                  tre                 po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX uA   tre        tues/D'Q'                   tre                 po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX uA   ttre       ts/j'n'q'l'm't'             ttre                po:ipre po:1sg po:2sg
SFX uA   ttre       t/n'q'l'm't's'              ttre                po:ipre po:3sg
SFX uA   tre        ts/j'n'q'l'm't'             embatre             po:ipre po:1sg po:2sg     di:M
SFX uA   tre        t/n'q'l'm't's'              embatre             po:ipre po:3sg            di:M
SFX uA   tre        tons/n'q'l't'               tre                 po:ipre po:1pl
SFX uA   tre        tez/n'q'l'm'                tre                 po:ipre po:2pl
SFX uA   tre        tent/n'q'l'm't's'           tre                 po:ipre po:spre po:3pl
SFX uA   tre        tais/j'n'q'l'm't'           tre                 po:iimp po:1sg po:2sg
SFX uA   tre        tait/n'q'l'm't's'           tre                 po:iimp po:3sg
SFX uA   tre        tions/n'q'l't'              tre                 po:iimp po:spre po:1pl
SFX uA   tre        tiez/n'q'l'm'               tre                 po:iimp po:spre po:2pl
SFX uA   tre        taient/n'q'l'm't's'         tre                 po:iimp po:3pl
SFX uA   tre        tis/j'n'q'l'm't'            tre                 po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX uA   tre        tit/n'q'l'm't's'            tre                 po:ipsi po:3sg
SFX uA   tre        tîmes/n'q'l't'              tre                 po:ipsi po:1pl
SFX uA   tre        tîtes/n'q'l'm'              tre                 po:ipsi po:2pl
SFX uA   tre        tirent/n'q'l'm't's'         tre                 po:ipsi po:3pl!
SFX uA   tre        trai/j'n'q'l'm't'           tre                 po:ifut po:1sg
SFX uA   tre        tras/n'q'l'm't'             tre                 po:ifut po:2sg
SFX uA   tre        tra/n'q'l'm't's'            tre                 po:ifut po:3sg
SFX uA   tre        trons/n'q'l't'              tre                 po:ifut po:1pl
SFX uA   tre        trez/n'q'l'm'               tre                 po:ifut po:2pl
SFX uA   tre        tront/n'q'l'm't's'          tre                 po:ifut po:3pl!
SFX uA   tre        trais/j'n'q'l'm't'          tre                 po:cond po:1sg po:2sg
SFX uA   tre        trait/n'q'l'm't's'          tre                 po:cond po:3sg
SFX uA   tre        trions/n'q'l't'             tre                 po:cond po:1pl
SFX uA   tre        triez/n'q'l'm'              tre                 po:cond po:2pl
SFX uA   tre        traient/n'q'l'm't's'        tre                 po:cond po:3pl
SFX uA   tre        te/j'n'q'l'm't's'           tre                 po:spre po:1sg po:3sg
SFX uA   tre        tes/n'q'l'm't'              tre                 po:spre po:2sg
SFX uA   tre        tisse/j'n'q'l'm't'          tre                 po:simp po:1sg
SFX uA   tre        tisses/n'q'l'm't'           tre                 po:simp po:2sg
SFX uA   tre        tît/n'q'l'm't's'            tre                 po:simp po:3sg
SFX uA   tre        tissions/n'q'l't'           tre                 po:simp po:1pl
SFX uA   tre        tissiez/n'q'l'm'            tre                 po:simp po:2pl
SFX uA   tre        tissent/n'q'l'm't's'        tre                 po:simp po:3pl
SFX uA   tre        s/n'l'm't'                  tre                 po:impe po:2sg
SFX uA   tre        ts/n'l'm't'                 embatre             po:impe po:2sg            di:R
SFX uA   tre        tons/n'l't'                 tre                 po:impe po:1pl
SFX uA   tre        tez/n'l'm'                  tre                 po:impe po:2pl

# s'ébattre [P]
SFX uC Y 43
SFX uC   battre     battre/n'q'd'l'm't's'       battre              po:infi
SFX uC   battre     battant/n'q'd'l'm't's'      battre              po:ppre
SFX uC   battre     battu/L'D'Q'                battre              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX uC   battre     battus/D'Q'                 battre              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX uC   battre     battue/L'D'Q'               battre              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX uC   battre     battues/D'Q'                battre              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX uC   battre     bats/j'n'q'l'm't'           battre              po:ipre po:1sg po:2sg
SFX uC   battre     bat/n'q'l'm't's'            battre              po:ipre po:3sg
SFX uC   battre     battons/n'q'l't'            battre              po:ipre po:1pl
SFX uC   battre     battez/n'q'l'm'             battre              po:ipre po:2pl
SFX uC   battre     battent/n'q'l'm't's'        battre              po:ipre po:spre po:3pl
SFX uC   battre     battais/j'n'q'l'm't'        battre              po:iimp po:1sg po:2sg
SFX uC   battre     battait/n'q'l'm't's'        battre              po:iimp po:3sg
SFX uC   battre     battions/n'q'l't'           battre              po:iimp po:spre po:1pl
SFX uC   battre     battiez/n'q'l'm'            battre              po:iimp po:spre po:2pl
SFX uC   battre     battaient/n'q'l'm't's'      battre              po:iimp po:3pl
SFX uC   battre     battis/j'n'q'l'm't'         battre              po:ipsi po:1sg po:2sg
SFX uC   battre     battit/n'q'l'm't's'         battre              po:ipsi po:3sg
SFX uC   battre     battîmes/n'q'l't'           battre              po:ipsi po:1pl
SFX uC   battre     battîtes/n'q'l'm'           battre              po:ipsi po:2pl
SFX uC   battre     battirent/n'q'l'm't's'      battre              po:ipsi po:3pl!
SFX uC   battre     battrai/j'n'q'l'm't'        battre              po:ifut po:1sg
SFX uC   battre     battras/n'q'l'm't'          battre              po:ifut po:2sg
SFX uC   battre     battra/n'q'l'm't's'         battre              po:ifut po:3sg
SFX uC   battre     battrons/n'q'l't'           battre              po:ifut po:1pl
SFX uC   battre     battrez/n'q'l'm'            battre              po:ifut po:2pl
SFX uC   battre     battront/n'q'l'm't's'       battre              po:ifut po:3pl!
SFX uC   battre     battrais/j'n'q'l'm't'       battre              po:cond po:1sg po:2sg
SFX uC   battre     battrait/n'q'l'm't's'       battre              po:cond po:3sg
SFX uC   battre     battrions/n'q'l't'          battre              po:cond po:1pl
SFX uC   battre     battriez/n'q'l'm'           battre              po:cond po:2pl
SFX uC   battre     battraient/n'q'l'm't's'     battre              po:cond po:3pl
SFX uC   battre     batte/j'n'q'l'm't's'        battre              po:spre po:1sg po:3sg
SFX uC   battre     battes/n'q'l'm't'           battre              po:spre po:2sg
SFX uC   battre     battisse/j'n'q'l'm't'       battre              po:simp po:1sg
SFX uC   battre     battisses/n'q'l'm't'        battre              po:simp po:2sg
SFX uC   battre     battît/n'q'l'm't's'         battre              po:simp po:3sg
SFX uC   battre     battissions/n'q'l't'        battre              po:simp po:1pl
SFX uC   battre     battissiez/n'q'l'm'         battre              po:simp po:2pl
SFX uC   battre     battissent/n'q'l'm't's'     battre              po:simp po:3pl
SFX uC   battre     bats/n'l'm't'               battre              po:impe po:2sg
SFX uC   battre     battons/n'l't'              battre              po:impe po:1pl
SFX uC   battre     battez/n'l'm'               battre              po:impe po:2pl

# s'entrebattre [P]
SFX uD Y 33
SFX uD   battre     battre/n'q'd'l'm't's'       battre              po:infi
SFX uD   battre     battant/n'q'd'l'm't's'      battre              po:ppre
SFX uD   battre     battu/L'D'Q'                battre              po:ppas po:adj is:mas is:sg
SFX uD   battre     battus/D'Q'                 battre              po:ppas po:adj is:mas is:pl
SFX uD   battre     battue/L'D'Q'               battre              po:ppas po:adj is:fem is:sg
SFX uD   battre     battues/D'Q'                battre              po:ppas po:adj is:fem is:pl
SFX uD   battre     bat/n'q'l'm't's'            battre              po:ipre po:3sg
SFX uD   battre     battons/n'q'l't'            battre              po:ipre po:1pl
SFX uD   battre     battez/n'q'l'm'             battre              po:ipre po:2pl
SFX uD   battre     battent/n'q'l'm't's'        battre              po:ipre po:spre po:3pl
SFX uD   battre     battait/n'q'l'm't's'        battre              po:iimp po:3sg
SFX uD   battre     battions/n'q'l't'           battre              po:iimp po:spre po:1pl
SFX uD   battre     battiez/n'q'l'm'            battre              po:iimp po:spre po:2pl
SFX uD   battre     battaient/n'q'l'm't's'      battre              po:iimp po:3pl
SFX uD   battre     battit/n'q'l'm't's'         battre              po:ipsi po:3sg
SFX uD   battre     battîmes/n'q'l't'           battre              po:ipsi po:1pl
SFX uD   battre     battîtes/n'q'l'm'           battre              po:ipsi po:2pl
SFX uD   battre     battirent/n'q'l'm't's'      battre              po:ipsi po:3pl!
SFX uD   battre     battra/n'q'l'm't's'         battre              po:ifut po:3sg
SFX uD   battre     battrons/n'q'l't'           battre              po:ifut po:1pl
SFX uD   battre     battrez/n'q'l'm'            battre              po:ifut po:2pl
SFX uD   battre     battront/n'q'l'm't's'       battre              po:ifut po:3pl!
SFX uD   battre     battrait/n'q'l'm't's'       battre              po:cond po:3sg