Grammalecte  Artifact Content

Artifact 22765bce55112cf1348bbd3821b21cd94731818dce7946a2d09a3cf62618eb56:


abaisser	1_it_q__a
_	infi	abaisser
_	ppre	abaissant
_	ipre 1sg	abaisse
_	ipre 3sg	abaisse
_	spre 1sg	abaisse
_	spre 3sg	abaisse
_	ipre 1isg	abaissè
_	ipre 2sg	abaisses
_	spre 2sg	abaisses
_	ipre 1pl	abaissons
_	ipre 2pl	abaissez
_	ipre 3pl	abaissent
_	spre 3pl	abaissent
_	iimp 1sg	abaissais
_	iimp 2sg	abaissais
_	iimp 3sg	abaissait
_	iimp 1pl	abaissions
_	spre 1pl	abaissions
_	iimp 2pl	abaissiez
_	spre 2pl	abaissiez
_	iimp 3pl	abaissaient
_	ipsi 1sg	abaissai
_	ipsi 2sg	abaissas
_	ipsi 3sg	abaissa
_	ipsi 1pl	abaissâmes
_	ipsi 2pl	abaissâtes
_	ipsi 3pl	abaissèrent
_	ifut 1sg	abaisserai
_	ifut 2sg	abaisseras
_	ifut 3sg	abaissera
_	ifut 1pl	abaisserons
_	ifut 2pl	abaisserez
_	ifut 3pl	abaisseront
_	cond 1sg	abaisserais
_	cond 2sg	abaisserais
_	cond 3sg	abaisserait
_	cond 1pl	abaisserions
_	cond 2pl	abaisseriez
_	cond 3pl	abaisseraient
_	simp 1sg	abaissasse
_	simp 2sg	abaissasses
_	simp 3sg	abaissât
_	simp 1pl	abaissassions
_	simp 2pl	abaissassiez
_	simp 3pl	abaissassent
_	impe 2sg	abaisse
_	impe 1pl	abaissons
_	impe 2pl	abaissez
_	ppas mas sg	abaissé
_	ppas mas pl	abaissés
_	ppas fem sg	abaissée
_	ppas fem pl	abaissées
$
abalober	1__t___zz
_	infi	abalober
$
abalourdir	2__t_q_zz
_	infi	abalourdir
$
abandonner	1_itnq__a
_	infi	abandonner
_	ppre	abandonnant
_	ipre 1sg	abandonne
_	ipre 3sg	abandonne
_	spre 1sg	abandonne
_	spre 3sg	abandonne
_	ipre 1isg	abandonnè
_	ipre 2sg	abandonnes
_	spre 2sg	abandonnes
_	ipre 1pl	abandonnons
_	ipre 2pl	abandonnez
_	ipre 3pl	abandonnent
_	spre 3pl	abandonnent
_	iimp 1sg	abandonnais
_	iimp 2sg	abandonnais
_	iimp 3sg	abandonnait
_	iimp 1pl	abandonnions
_	spre 1pl	abandonnions
_	iimp 2pl	abandonniez
_	spre 2pl	abandonniez
_	iimp 3pl	abandonnaient
_	ipsi 1sg	abandonnai
_	ipsi 2sg	abandonnas
_	ipsi 3sg	abandonna
_	ipsi 1pl	abandonnâmes
_	ipsi 2pl	abandonnâtes
_	ipsi 3pl	abandonnèrent
_	ifut 1sg	abandonnerai
_	ifut 2sg	abandonneras
_	ifut 3sg	abandonnera
_	ifut 1pl	abandonnerons
_	ifut 2pl	abandonnerez
_	ifut 3pl	abandonneront
_	cond 1sg	abandonnerais
_	cond 2sg	abandonnerais
_	cond 3sg	abandonnerait
_	cond 1pl	abandonnerions
_	cond 2pl	abandonneriez
_	cond 3pl	abandonneraient
_	simp 1sg	abandonnasse
_	simp 2sg	abandonnasses
_	simp 3sg	abandonnât
_	simp 1pl	abandonnassions
_	simp 2pl	abandonnassiez
_	simp 3pl	abandonnassent
_	impe 2sg	abandonne
_	impe 1pl	abandonnons
_	impe 2pl	abandonnez
_	ppas mas sg	abandonné
_	ppas mas pl	abandonnés
_	ppas fem sg	abandonnée
_	ppas fem pl	abandonnées
$
abasourdir	2_it____a
_	infi	abasourdir
_	ppre	abasourdissant
_	ipre 1sg	abasourdis
_	ipre 2sg	abasourdis
_	ipsi 1sg	abasourdis
_	ipsi 2sg	abasourdis
_	ipre 3sg	abasourdit
_	ipsi 3sg	abasourdit
_	ipre 1pl	abasourdissons
_	ipre 2pl	abasourdissez
_	ipre 3pl	abasourdissent
_	spre 3pl	abasourdissent
_	simp 3pl	abasourdissent
_	iimp 1sg	abasourdissais
_	iimp 2sg	abasourdissais
_	iimp 3sg	abasourdissait
_	iimp 1pl	abasourdissions
_	spre 1pl	abasourdissions
_	simp 1pl	abasourdissions
_	iimp 2pl	abasourdissiez
_	spre 2pl	abasourdissiez
_	simp 2pl	abasourdissiez
_	iimp 3pl	abasourdissaient
_	ipsi 1pl	abasourdîmes
_	ipsi 2pl	abasourdîtes
_	ipsi 3pl	abasourdirent
_	ifut 1sg	abasourdirai
_	ifut 2sg	abasourdiras
_	ifut 3sg	abasourdira
_	ifut 1pl	abasourdirons
_	ifut 2pl	abasourdirez
_	ifut 3pl	abasourdiront
_	cond 1sg	abasourdirais
_	cond 2sg	abasourdirais
_	cond 3sg	abasourdirait
_	cond 1pl	abasourdirions
_	cond 2pl	abasourdiriez
_	cond 3pl	abasourdiraient
_	spre 1sg	abasourdisse
_	simp 1sg	abasourdisse
_	spre 2sg	abasourdisses
_	simp 2sg	abasourdisses
_	spre 3sg	abasourdisse
_	simp 3sg	abasourdît
_	impe 2sg	abasourdis
_	impe 1pl	abasourdissons
_	impe 2pl	abasourdissez
_	ppas mas sg	abasourdi
_	ppas mas pl	abasourdis
_	ppas fem sg	abasourdie
_	ppas fem pl	abasourdies
$
abâtardir	2__t_q__a
_	infi	abâtardir
_	ppre	abâtardissant
_	ipre 1sg	abâtardis
_	ipre 2sg	abâtardis
_	ipsi 1sg	abâtardis
_	ipsi 2sg	abâtardis
_	ipre 3sg	abâtardit
_	ipsi 3sg	abâtardit
_	ipre 1pl	abâtardissons
_	ipre 2pl	abâtardissez
_	ipre 3pl	abâtardissent
_	spre 3pl	abâtardissent
_	simp 3pl	abâtardissent
_	iimp 1sg	abâtardissais
_	iimp 2sg	abâtardissais
_	iimp 3sg	abâtardissait
_	iimp 1pl	abâtardissions
_	spre 1pl	abâtardissions
_	simp 1pl	abâtardissions
_	iimp 2pl	abâtardissiez
_	spre 2pl	abâtardissiez
_	simp 2pl	abâtardissiez
_	iimp 3pl	abâtardissaient
_	ipsi 1pl	abâtardîmes
_	ipsi 2pl	abâtardîtes
_	ipsi 3pl	abâtardirent
_	ifut 1sg	abâtardirai
_	ifut 2sg	abâtardiras
_	ifut 3sg	abâtardira
_	ifut 1pl	abâtardirons
_	ifut 2pl	abâtardirez
_	ifut 3pl	abâtardiront
_	cond 1sg	abâtardirais
_	cond 2sg	abâtardirais
_	cond 3sg	abâtardirait
_	cond 1pl	abâtardirions
_	cond 2pl	abâtardiriez
_	cond 3pl	abâtardiraient
_	spre 1sg	abâtardisse
_	simp 1sg	abâtardisse
_	spre 2sg	abâtardisses
_	simp 2sg	abâtardisses
_	spre 3sg	abâtardisse
_	simp 3sg	abâtardît
_	impe 2sg	abâtardis
_	impe 1pl	abâtardissons
_	impe 2pl	abâtardissez
_	ppas mas sg	abâtardi
_	ppas mas pl	abâtardis
_	ppas fem sg	abâtardie
_	ppas fem pl	abâtardies
$
abat-carrer	1__t___zz
_	infi	abat-carrer
_	ppre	abat-carrant
_	ipre 1sg	abat-carre
_	ipre 3sg	abat-carre
_	spre 1sg	abat-carre
_	spre 3sg	abat-carre
_	ipre 1isg	abat-carrè
_	ipre 2sg	abat-carres
_	spre 2sg	abat-carres
_	ipre 1pl	abat-carrons
_	ipre 2pl	abat-carrez
_	ipre 3pl	abat-carrent
_	spre 3pl	abat-carrent
_	iimp 1sg	abat-carrais
_	iimp 2sg	abat-carrais
_	iimp 3sg	abat-carrait
_	iimp 1pl	abat-carrions
_	spre 1pl	abat-carrions
_	iimp 2pl	abat-carriez
_	spre 2pl	abat-carriez
_	iimp 3pl	abat-carraient
_	ipsi 1sg	abat-carrai
_	ipsi 2sg	abat-carras
_	ipsi 3sg	abat-carra
_	ipsi 1pl	abat-carrâmes
_	ipsi 2pl	abat-carrâtes
_	ipsi 3pl	abat-carrèrent
_	ifut 1sg	abat-carrerai
_	ifut 2sg	abat-carreras
_	ifut 3sg	abat-carrera
_	ifut 1pl	abat-carrerons
_	ifut 2pl	abat-carrerez
_	ifut 3pl	abat-carreront
_	cond 1sg	abat-carrerais
_	cond 2sg	abat-carrerais
_	cond 3sg	abat-carrerait
_	cond 1pl	abat-carrerions
_	cond 2pl	abat-carreriez
_	cond 3pl	abat-carreraient
_	simp 1sg	abat-carrasse
_	simp 2sg	abat-carrasses
_	simp 3sg	abat-carrât
_	simp 1pl	abat-carrassions
_	simp 2pl	abat-carrassiez
_	simp 3pl	abat-carrassent
_	impe 2sg	abat-carre
_	impe 1pl	abat-carrons
_	impe 2pl	abat-carrez
_	ppas mas sg	abat-carré
_	ppas mas pl	abat-carrés
_	ppas fem sg	abat-carrée
_	ppas fem pl	abat-carrées
$
abattre	3_it_q__a
_	infi	abattre
_	ppre	abattant
_	ppas mas sg	abattu
_	ppas mas pl	abattus
_	ppas fem sg	abattue
_	ppas fem pl	abattues
_	ipre 1sg	abats
_	ipre 2sg	abats
_	ipre 3sg	abat
_	ipre 1pl	abattons
_	ipre 2pl	abattez
_	ipre 3pl	abattent
_	spre 3pl	abattent
_	iimp 1sg	abattais
_	iimp 2sg	abattais
_	iimp 3sg	abattait
_	iimp 1pl	abattions
_	spre 1pl	abattions
_	iimp 2pl	abattiez
_	spre 2pl	abattiez
_	iimp 3pl	abattaient
_	ipsi 1sg	abattis
_	ipsi 2sg	abattis
_	ipsi 3sg	abattit
_	ipsi 1pl	abattîmes
_	ipsi 2pl	abattîtes
_	ipsi 3pl	abattirent
_	ifut 1sg	abattrai
_	ifut 2sg	abattras
_	ifut 3sg	abattra
_	ifut 1pl	abattrons
_	ifut 2pl	abattrez
_	ifut 3pl	abattront
_	cond 1sg	abattrais
_	cond 2sg	abattrais
_	cond 3sg	abattrait
_	cond 1pl	abattrions
_	cond 2pl	abattriez
_	cond 3pl	abattraient
_	spre 1sg	abatte
_	spre 3sg	abatte
_	spre 2sg	abattes
_	simp 1sg	abattisse
_	simp 2sg	abattisses
_	simp 3sg	abattît
_	simp 1pl	abattissions
_	simp 2pl	abattissiez
_	simp 3pl	abattissent
_	impe 2sg	abats
_	impe 1pl	abattons
_	impe 2pl	abattez
$
abcéder	1_it_q_zz
_	infi	abcéder
_	ppre	abcédant
_	ipre 1sg	abcède
_	ipre 3sg	abcède
_	spre 1sg	abcède
_	spre 3sg	abcède
_	ipre 1isg	abcédè
_	ipre 2sg	abcèdes
_	spre 2sg	abcèdes
_	ipre 1pl	abcédons
_	ipre 2pl	abcédez
_	ipre 3pl	abcèdent
_	spre 3pl	abcèdent
_	iimp 1sg	abcédais
_	iimp 2sg	abcédais
_	iimp 3sg	abcédait
_	iimp 1pl	abcédions
_	spre 1pl	abcédions
_	iimp 2pl	abcédiez
_	spre 2pl	abcédiez
_	iimp 3pl	abcédaient
_	ipsi 1sg	abcédai
_	ipsi 2sg	abcédas
_	ipsi 3sg	abcéda
_	ipsi 1pl	abcédâmes
_	ipsi 2pl	abcédâtes
_	ipsi 3pl	abcédèrent
_	ifut 1sg	abcéderai
_	ifut 1sg	abcèderai
_	ifut 2sg	abcéderas
_	ifut 2sg	abcèderas
_	ifut 3sg	abcédera
_	ifut 3sg	abcèdera
_	ifut 1pl	abcéderons
_	ifut 1pl	abcèderons
_	ifut 2pl	abcéderez
_	ifut 2pl	abcèderez
_	ifut 3pl	abcéderont
_	ifut 3pl	abcèderont
_	cond 1sg	abcéderais
_	cond 2sg	abcéderais
_	cond 1sg	abcèderais
_	cond 2sg	abcèderais
_	cond 3sg	abcéderait
_	cond 3sg	abcèderait
_	cond 1pl	abcéderions
_	cond 1pl	abcèderions
_	cond 2pl	abcéderiez
_	cond 2pl	abcèderiez
_	cond 3pl	abcéderaient
_	cond 3pl	abcèderaient
_	simp 1sg	abcédasse
_	simp 2sg	abcédasses
_	simp 3sg	abcédât
_	simp 1pl	abcédassions
_	simp 2pl	abcédassiez
_	simp 3pl	abcédassent
_	impe 2sg	abcède
_	impe 1pl	abcédons
_	impe 2pl	abcédez
_	ppas mas sg	abcédé
_	ppas mas pl	abcédés
_	ppas fem sg	abcédée
_	ppas fem pl	abcédées
$
abdiquer	1_it___zz
_	infi	abdiquer
_	ppre	abdiquant
_	ipre 1sg	abdique
_	ipre 3sg	abdique
_	spre 1sg	abdique
_	spre 3sg	abdique
_	ipre 1isg	abdiquè
_	ipre 2sg	abdiques
_	spre 2sg	abdiques
_	ipre 1pl	abdiquons
_	ipre 2pl	abdiquez
_	ipre 3pl	abdiquent
_	spre 3pl	abdiquent
_	iimp 1sg	abdiquais
_	iimp 2sg	abdiquais
_	iimp 3sg	abdiquait
_	iimp 1pl	abdiquions
_	spre 1pl	abdiquions
_	iimp 2pl	abdiquiez
_	spre 2pl	abdiquiez
_	iimp 3pl	abdiquaient
_	ipsi 1sg	abdiquai
_	ipsi 2sg	abdiquas
_	ipsi 3sg	abdiqua
_	ipsi 1pl	abdiquâmes
_	ipsi 2pl	abdiquâtes
_	ipsi 3pl	abdiquèrent
_	ifut 1sg	abdiquerai
_	ifut 2sg	abdiqueras
_	ifut 3sg	abdiquera
_	ifut 1pl	abdiquerons
_	ifut 2pl	abdiquerez
_	ifut 3pl	abdiqueront
_	cond 1sg	abdiquerais
_	cond 2sg	abdiquerais
_	cond 3sg	abdiquerait
_	cond 1pl	abdiquerions
_	cond 2pl	abdiqueriez
_	cond 3pl	abdiqueraient
_	simp 1sg	abdiquasse
_	simp 2sg	abdiquasses
_	simp 3sg	abdiquât
_	simp 1pl	abdiquassions
_	simp 2pl	abdiquassiez
_	simp 3pl	abdiquassent
_	impe 2sg	abdique
_	impe 1pl	abdiquons
_	impe 2pl	abdiquez
_	ppas mas sg	abdiqué
_	ppas mas pl	abdiqués
_	ppas fem sg	abdiquée
_	ppas fem pl	abdiquées
$
abeaudir	2____p_e_
_	infi	abeaudir
$
abeausir	2____p_e_
_	infi	abeausir
$
abécher	1__t___zz
_	infi	abécher
_	ppre	abéchant
_	ipre 1sg	abèche
_	ipre 3sg	abèche
_	spre 1sg	abèche
_	spre 3sg	abèche
_	ipre 1isg	abéchè
_	ipre 2sg	abèches
_	spre 2sg	abèches
_	ipre 1pl	abéchons
_	ipre 2pl	abéchez
_	ipre 3pl	abèchent
_	spre 3pl	abèchent
_	iimp 1sg	abéchais
_	iimp 2sg	abéchais
_	iimp 3sg	abéchait
_	iimp 1pl	abéchions
_	spre 1pl	abéchions
_	iimp 2pl	abéchiez
_	spre 2pl	abéchiez
_	iimp 3pl	abéchaient
_	ipsi 1sg	abéchai
_	ipsi 2sg	abéchas
_	ipsi 3sg	abécha
_	ipsi 1pl	abéchâmes
_	ipsi 2pl	abéchâtes
_	ipsi 3pl	abéchèrent
_	ifut 1sg	abécherai
_	ifut 1sg	abècherai
_	ifut 2sg	abécheras
_	ifut 2sg	abècheras
_	ifut 3sg	abéchera
_	ifut 3sg	abèchera
_	ifut 1pl	abécherons
_	ifut 1pl	abècherons
_	ifut 2pl	abécherez
_	ifut 2pl	abècherez
_	ifut 3pl	abécheront
_	ifut 3pl	abècheront
_	cond 1sg	abécherais
_	cond 2sg	abécherais
_	cond 1sg	abècherais
_	cond 2sg	abècherais
_	cond 3sg	abécherait
_	cond 3sg	abècherait
_	cond 1pl	abécherions
_	cond 1pl	abècherions
_	cond 2pl	abécheriez
_	cond 2pl	abècheriez
_	cond 3pl	abécheraient
_	cond 3pl	abècheraient
_	simp 1sg	abéchasse
_	simp 2sg	abéchasses
_	simp 3sg	abéchât
_	simp 1pl	abéchassions
_	simp 2pl	abéchassiez
_	simp 3pl	abéchassent
_	impe 2sg	abèche
_	impe 1pl	abéchons
_	impe 2pl	abéchez
_	ppas mas sg	abéché
_	ppas mas pl	abéchés
_	ppas fem sg	abéchée
_	ppas fem pl	abéchées
$
abecquer	1__t___zz
_	infi	abecquer
_	ppre	abecquant
_	ipre 1sg	abecque
_	ipre 3sg	abecque
_	spre 1sg	abecque
_	spre 3sg	abecque
_	ipre 1isg	abecquè
_	ipre 2sg	abecques
_	spre 2sg	abecques
_	ipre 1pl	abecquons
_	ipre 2pl	abecquez
_	ipre 3pl	abecquent
_	spre 3pl	abecquent
_	iimp 1sg	abecquais
_	iimp 2sg	abecquais
_	iimp 3sg	abecquait
_	iimp 1pl	abecquions
_	spre 1pl	abecquions
_	iimp 2pl	abecquiez
_	spre 2pl	abecquiez
_	iimp 3pl	abecquaient
_	ipsi 1sg	abecquai
_	ipsi 2sg	abecquas
_	ipsi 3sg	abecqua
_	ipsi 1pl	abecquâmes
_	ipsi 2pl	abecquâtes
_	ipsi 3pl	abecquèrent
_	ifut 1sg	abecquerai
_	ifut 2sg	abecqueras
_	ifut 3sg	abecquera
_	ifut 1pl	abecquerons
_	ifut 2pl	abecquerez
_	ifut 3pl	abecqueront
_	cond 1sg	abecquerais
_	cond 2sg	abecquerais
_	cond 3sg	abecquerait
_	cond 1pl	abecquerions
_	cond 2pl	abecqueriez
_	cond 3pl	abecqueraient
_	simp 1sg	abecquasse
_	simp 2sg	abecquasses
_	simp 3sg	abecquât
_	simp 1pl	abecquassions
_	simp 2pl	abecquassiez
_	simp 3pl	abecquassent
_	impe 2sg	abecque
_	impe 1pl	abecquons
_	impe 2pl	abecquez
_	ppas mas sg	abecqué
_	ppas mas pl	abecqués
_	ppas fem sg	abecquée
_	ppas fem pl	abecquées
$
abéquer	1__t___zz
_	infi	abéquer
_	ppre	abéquant
_	ipre 1sg	abèque
_	ipre 3sg	abèque
_	spre 1sg	abèque
_	spre 3sg	abèque
_	ipre 1isg	abéquè
_	ipre 2sg	abèques
_	spre 2sg	abèques
_	ipre 1pl	abéquons
_	ipre 2pl	abéquez
_	ipre 3pl	abèquent
_	spre 3pl	abèquent
_	iimp 1sg	abéquais
_	iimp 2sg	abéquais
_	iimp 3sg	abéquait
_	iimp 1pl	abéquions
_	spre 1pl	abéquions
_	iimp 2pl	abéquiez
_	spre 2pl	abéquiez
_	iimp 3pl	abéquaient
_	ipsi 1sg	abéquai
_	ipsi 2sg	abéquas
_	ipsi 3sg	abéqua
_	ipsi 1pl	abéquâmes
_	ipsi 2pl	abéquâtes
_	ipsi 3pl	abéquèrent
_	ifut 1sg	abéquerai
_	ifut 1sg	abèquerai
_	ifut 2sg	abéqueras
_	ifut 2sg	abèqueras
_	ifut 3sg	abéquera
_	ifut 3sg	abèquera
_	ifut 1pl	abéquerons
_	ifut 1pl	abèquerons
_	ifut 2pl	abéquerez
_	ifut 2pl	abèquerez
_	ifut 3pl	abéqueront
_	ifut 3pl	abèqueront
_	cond 1sg	abéquerais
_	cond 2sg	abéquerais
_	cond 1sg	abèquerais
_	cond 2sg	abèquerais
_	cond 3sg	abéquerait
_	cond 3sg	abèquerait
_	cond 1pl	abéquerions
_	cond 1pl	abèquerions
_	cond 2pl	abéqueriez
_	cond 2pl	abèqueriez
_	cond 3pl	abéqueraient
_	cond 3pl	abèqueraient
_	simp 1sg	abéquasse
_	simp 2sg	abéquasses
_	simp 3sg	abéquât
_	simp 1pl	abéquassions
_	simp 2pl	abéquassiez
_	simp 3pl	abéquassent
_	impe 2sg	abèque
_	impe 1pl	abéquons
_	impe 2pl	abéquez
_	ppas mas sg	abéqué
_	ppas mas pl	abéqués
_	ppas fem sg	abéquée
_	ppas fem pl	abéquées
$
aberrer	1_i____zz
_	infi	aberrer
_	ppre	aberrant
_	ipre 1sg	aberre
_	ipre 3sg	aberre
_	spre 1sg	aberre
_	spre 3sg	aberre
_	ipre 1isg	aberrè
_	ipre 2sg	aberres
_	spre 2sg	aberres
_	ipre 1pl	aberrons
_	ipre 2pl	aberrez
_	ipre 3pl	aberrent
_	spre 3pl	aberrent
_	iimp 1sg	aberrais
_	iimp 2sg	aberrais
_	iimp 3sg	aberrait
_	iimp 1pl	aberrions
_	spre 1pl	aberrions
_	iimp 2pl	aberriez
_	spre 2pl	aberriez
_	iimp 3pl	aberraient
_	ipsi 1sg	aberrai
_	ipsi 2sg	aberras
_	ipsi 3sg	aberra
_	ipsi 1pl	aberrâmes
_	ipsi 2pl	aberrâtes
_	ipsi 3pl	aberrèrent
_	ifut 1sg	aberrerai
_	ifut 2sg	aberreras
_	ifut 3sg	aberrera
_	ifut 1pl	aberrerons
_	ifut 2pl	aberrerez
_	ifut 3pl	aberreront
_	cond 1sg	aberrerais
_	cond 2sg	aberrerais
_	cond 3sg	aberrerait
_	cond 1pl	aberrerions
_	cond 2pl	aberreriez
_	cond 3pl	aberreraient
_	simp 1sg	aberrasse
_	simp 2sg	aberrasses
_	simp 3sg	aberrât
_	simp 1pl	aberrassions
_	simp 2pl	aberrassiez
_	simp 3pl	aberrassent
_	impe 2sg	aberre
_	impe 1pl	aberrons
_	impe 2pl	aberrez
_	ppas epi inv	aberré
$
abêtifier	1__t___zz
_	infi	abêtifier
$
abêtir	2_it_q__a
_	infi	abêtir
_	ppre	abêtissant
_	ipre 1sg	abêtis
_	ipre 2sg	abêtis
_	ipsi 1sg	abêtis
_	ipsi 2sg	abêtis
_	ipre 3sg	abêtit
_	ipsi 3sg	abêtit
_	ipre 1pl	abêtissons
_	ipre 2pl	abêtissez
_	ipre 3pl	abêtissent
_	spre 3pl	abêtissent
_	simp 3pl	abêtissent
_	iimp 1sg	abêtissais
_	iimp 2sg	abêtissais
_	iimp 3sg	abêtissait
_	iimp 1pl	abêtissions
_	spre 1pl	abêtissions
_	simp 1pl	abêtissions
_	iimp 2pl	abêtissiez
_	spre 2pl	abêtissiez
_	simp 2pl	abêtissiez
_	iimp 3pl	abêtissaient
_	ipsi 1pl	abêtîmes
_	ipsi 2pl	abêtîtes
_	ipsi 3pl	abêtirent
_	ifut 1sg	abêtirai
_	ifut 2sg	abêtiras
_	ifut 3sg	abêtira
_	ifut 1pl	abêtirons
_	ifut 2pl	abêtirez
_	ifut 3pl	abêtiront
_	cond 1sg	abêtirais
_	cond 2sg	abêtirais
_	cond 3sg	abêtirait
_	cond 1pl	abêtirions
_	cond 2pl	abêtiriez
_	cond 3pl	abêtiraient
_	spre 1sg	abêtisse
_	simp 1sg	abêtisse
_	spre 2sg	abêtisses
_	simp 2sg	abêtisses
_	spre 3sg	abêtisse
_	simp 3sg	abêtît
_	impe 2sg	abêtis
_	impe 1pl	abêtissons
_	impe 2pl	abêtissez
_	ppas mas sg	abêti
_	ppas mas pl	abêtis
_	ppas fem sg	abêtie
_	ppas fem pl	abêties
$
abhorrer	1__t___zz
_	infi	abhorrer
_	ppre	abhorrant
_	ipre 1sg	abhorre
_	ipre 3sg	abhorre
_	spre 1sg	abhorre
_	spre 3sg	abhorre
_	ipre 1isg	abhorrè
_	ipre 2sg	abhorres
_	spre 2sg	abhorres
_	ipre 1pl	abhorrons
_	ipre 2pl	abhorrez
_	ipre 3pl	abhorrent
_	spre 3pl	abhorrent
_	iimp 1sg	abhorrais
_	iimp 2sg	abhorrais
_	iimp 3sg	abhorrait
_	iimp 1pl	abhorrions
_	spre 1pl	abhorrions
_	iimp 2pl	abhorriez
_	spre 2pl	abhorriez
_	iimp 3pl	abhorraient
_	ipsi 1sg	abhorrai
_	ipsi 2sg	abhorras
_	ipsi 3sg	abhorra
_	ipsi 1pl	abhorrâmes
_	ipsi 2pl	abhorrâtes
_	ipsi 3pl	abhorrèrent
_	ifut 1sg	abhorrerai
_	ifut 2sg	abhorreras
_	ifut 3sg	abhorrera
_	ifut 1pl	abhorrerons
_	ifut 2pl	abhorrerez
_	ifut 3pl	abhorreront
_	cond 1sg	abhorrerais
_	cond 2sg	abhorrerais
_	cond 3sg	abhorrerait
_	cond 1pl	abhorrerions
_	cond 2pl	abhorreriez
_	cond 3pl	abhorreraient
_	simp 1sg	abhorrasse
_	simp 2sg	abhorrasses
_	simp 3sg	abhorrât
_	simp 1pl	abhorrassions
_	simp 2pl	abhorrassiez
_	simp 3pl	abhorrassent
_	impe 2sg	abhorre
_	impe 1pl	abhorrons
_	impe 2pl	abhorrez
_	ppas mas sg	abhorré
_	ppas mas pl	abhorrés
_	ppas fem sg	abhorrée
_	ppas fem pl	abhorrées
$
abicher	1__t___zz
_	infi	abicher
$
abigotir	3__t_q_zz
_	infi	abigotir
$
abimer	1__t_q_zz
_	infi	abimer
_	ppre	abimant
_	ipre 1sg	abime
_	ipre 3sg	abime
_	spre 1sg	abime
_	spre 3sg	abime
_	ipre 1isg	abimè
_	ipre 2sg	abimes
_	spre 2sg	abimes
_	ipre 1pl	abimons
_	ipre 2pl	abimez
_	ipre 3pl	abiment
_	spre 3pl	abiment
_	iimp 1sg	abimais
_	iimp 2sg	abimais
_	iimp 3sg	abimait
_	iimp 1pl	abimions
_	spre 1pl	abimions
_	iimp 2pl	abimiez
_	spre 2pl	abimiez
_	iimp 3pl	abimaient
_	ipsi 1sg	abimai
_	ipsi 2sg	abimas
_	ipsi 3sg	abima
_	ipsi 1pl	abimâmes
_	ipsi 2pl	abimâtes
_	ipsi 3pl	abimèrent
_	ifut 1sg	abimerai
_	ifut 2sg	abimeras
_	ifut 3sg	abimera
_	ifut 1pl	abimerons
_	ifut 2pl	abimerez
_	ifut 3pl	abimeront
_	cond 1sg	abimerais
_	cond 2sg	abimerais
_	cond 3sg	abimerait
_	cond 1pl	abimerions
_	cond 2pl	abimeriez
_	cond 3pl	abimeraient
_	simp 1sg	abimasse
_	simp 2sg	abimasses
_	simp 3sg	abimât
_	simp 1pl	abimassions
_	simp 2pl	abimassiez
_	simp 3pl	abimassent
_	impe 2sg	abime
_	impe 1pl	abimons
_	impe 2pl	abimez
_	ppas mas sg	abimé
_	ppas mas pl	abimés
_	ppas fem sg	abimée
_	ppas fem pl	abimées
$
abîmer	1__t_q_zz
_	infi	abîmer
_	ppre	abîmant
_	ipre 1sg	abîme
_	ipre 3sg	abîme
_	spre 1sg	abîme
_	spre 3sg	abîme
_	ipre 1isg	abîmè
_	ipre 2sg	abîmes
_	spre 2sg	abîmes
_	ipre 1pl	abîmons
_	ipre 2pl	abîmez
_	ipre 3pl	abîment
_	spre 3pl	abîment
_	iimp 1sg	abîmais
_	iimp 2sg	abîmais
_	iimp 3sg	abîmait
_	iimp 1pl	abîmions
_	spre 1pl	abîmions
_	iimp 2pl	abîmiez
_	spre 2pl	abîmiez
_	iimp 3pl	abîmaient
_	ipsi 1sg	abîmai
_	ipsi 2sg	abîmas
_	ipsi 3sg	abîma
_	ipsi 1pl	abîmâmes
_	ipsi 2pl	abîmâtes
_	ipsi 3pl	abîmèrent
_	ifut 1sg	abîmerai
_	ifut 2sg	abîmeras
_	ifut 3sg	abîmera
_	ifut 1pl	abîmerons
_	ifut 2pl	abîmerez
_	ifut 3pl	abîmeront
_	cond 1sg	abîmerais
_	cond 2sg	abîmerais
_	cond 3sg	abîmerait
_	cond 1pl	abîmerions
_	cond 2pl	abîmeriez
_	cond 3pl	abîmeraient
_	simp 1sg	abîmasse
_	simp 2sg	abîmasses
_	simp 3sg	abîmât
_	simp 1pl	abîmassions
_	simp 2pl	abîmassiez
_	simp 3pl	abîmassent
_	impe 2sg	abîme
_	impe 1pl	abîmons
_	impe 2pl	abîmez
_	ppas mas sg	abîmé
_	ppas mas pl	abîmés
_	ppas fem sg	abîmée
_	ppas fem pl	abîmées
$
abjurer	1_it___zz
_	infi	abjurer
_	ppre	abjurant
_	ipre 1sg	abjure
_	ipre 3sg	abjure
_	spre 1sg	abjure
_	spre 3sg	abjure
_	ipre 1isg	abjurè
_	ipre 2sg	abjures
_	spre 2sg	abjures
_	ipre 1pl	abjurons
_	ipre 2pl	abjurez
_	ipre 3pl	abjurent
_	spre 3pl	abjurent
_	iimp 1sg	abjurais
_	iimp 2sg	abjurais
_	iimp 3sg	abjurait
_	iimp 1pl	abjurions
_	spre 1pl	abjurions
_	iimp 2pl	abjuriez
_	spre 2pl	abjuriez
_	iimp 3pl	abjuraient
_	ipsi 1sg	abjurai
_	ipsi 2sg	abjuras
_	ipsi 3sg	abjura
_	ipsi 1pl	abjurâmes
_	ipsi 2pl	abjurâtes
_	ipsi 3pl	abjurèrent
_	ifut 1sg	abjurerai
_	ifut 2sg	abjureras
_	ifut 3sg	abjurera
_	ifut 1pl	abjurerons
_	ifut 2pl	abjurerez
_	ifut 3pl	abjureront
_	cond 1sg	abjurerais
_	cond 2sg	abjurerais
_	cond 3sg	abjurerait
_	cond 1pl	abjurerions
_	cond 2pl	abjureriez
_	cond 3pl	abjureraient
_	simp 1sg	abjurasse
_	simp 2sg	abjurasses
_	simp 3sg	abjurât
_	simp 1pl	abjurassions
_	simp 2pl	abjurassiez
_	simp 3pl	abjurassent
_	impe 2sg	abjure
_	impe 1pl	abjurons
_	impe 2pl	abjurez
_	ppas mas sg	abjuré
_	ppas mas pl	abjurés
_	ppas fem sg	abjurée
_	ppas fem pl	abjurées
$
ablater	1__t_q_zz
_	infi	ablater
_	ppre	ablatant
_	ipre 1sg	ablate
_	ipre 3sg	ablate
_	spre 1sg	ablate
_	spre 3sg	ablate
_	ipre 1isg	ablatè
_	ipre 2sg	ablates
_	spre 2sg	ablates
_	ipre 1pl	ablatons
_	ipre 2pl	ablatez
_	ipre 3pl	ablatent
_	spre 3pl	ablatent
_	iimp 1sg	ablatais
_	iimp 2sg	ablatais
_	iimp 3sg	ablatait
_	iimp 1pl	ablations
_	spre 1pl	ablations
_	iimp 2pl	ablatiez
_	spre 2pl	ablatiez
_	iimp 3pl	ablataient
_	ipsi 1sg	ablatai
_	ipsi 2sg	ablatas
_	ipsi 3sg	ablata
_	ipsi 1pl	ablatâmes
_	ipsi 2pl	ablatâtes
_	ipsi 3pl	ablatèrent
_	ifut 1sg	ablaterai
_	ifut 2sg	ablateras
_	ifut 3sg	ablatera
_	ifut 1pl	ablaterons
_	ifut 2pl	ablaterez
_	ifut 3pl	ablateront
_	cond 1sg	ablaterais
_	cond 2sg	ablaterais
_	cond 3sg	ablaterait
_	cond 1pl	ablaterions
_	cond 2pl	ablateriez
_	cond 3pl	ablateraient
_	simp 1sg	ablatasse
_	simp 2sg	ablatasses
_	simp 3sg	ablatât
_	simp 1pl	ablatassions
_	simp 2pl	ablatassiez
_	simp 3pl	ablatassent
_	impe 2sg	ablate
_	impe 1pl	ablatons
_	impe 2pl	ablatez
_	ppas mas sg	ablaté
_	ppas mas pl	ablatés
_	ppas fem sg	ablatée
_	ppas fem pl	ablatées
$
ablatir	2__t_q_zz
_	infi	ablatir
$
abloquer	1__t___zz
_	infi	abloquer
_	ppre	abloquant
_	ipre 1sg	abloque
_	ipre 3sg	abloque
_	spre 1sg	abloque
_	spre 3sg	abloque
_	ipre 1isg	abloquè
_	ipre 2sg	abloques
_	spre 2sg	abloques
_	ipre 1pl	abloquons
_	ipre 2pl	abloquez
_	ipre 3pl	abloquent
_	spre 3pl	abloquent
_	iimp 1sg	abloquais
_	iimp 2sg	abloquais
_	iimp 3sg	abloquait
_	iimp 1pl	abloquions
_	spre 1pl	abloquions
_	iimp 2pl	abloquiez
_	spre 2pl	abloquiez
_	iimp 3pl	abloquaient
_	ipsi 1sg	abloquai
_	ipsi 2sg	abloquas
_	ipsi 3sg	abloqua
_	ipsi 1pl	abloquâmes
_	ipsi 2pl	abloquâtes
_	ipsi 3pl	abloquèrent
_	ifut 1sg	abloquerai
_	ifut 2sg	abloqueras
_	ifut 3sg	abloquera
_	ifut 1pl	abloquerons
_	ifut 2pl	abloquerez
_	ifut 3pl	abloqueront
_	cond 1sg	abloquerais
_	cond 2sg	abloquerais
_	cond 3sg	abloquerait
_	cond 1pl	abloquerions
_	cond 2pl	abloqueriez
_	cond 3pl	abloqueraient
_	simp 1sg	abloquasse
_	simp 2sg	abloquasses
_	simp 3sg	abloquât
_	simp 1pl	abloquassions
_	simp 2pl	abloquassiez
_	simp 3pl	abloquassent
_	impe 2sg	abloque
_	impe 1pl	abloquons
_	impe 2pl	abloquez
_	ppas mas sg	abloqué
_	ppas mas pl	abloqués
_	ppas fem sg	abloquée
_	ppas fem pl	abloquées
$
abloquir	2__t___zz
_	infi	abloquir
$
abluer	1__t_q_zz
_	infi	abluer
$
ablutionner	1__t_q_zz
_	infi	ablutionner
$
abolir	2_it____a
_	infi	abolir
_	ppre	abolissant
_	ipre 1sg	abolis
_	ipre 2sg	abolis
_	ipsi 1sg	abolis
_	ipsi 2sg	abolis
_	ipre 3sg	abolit
_	ipsi 3sg	abolit
_	ipre 1pl	abolissons
_	ipre 2pl	abolissez
_	ipre 3pl	abolissent
_	spre 3pl	abolissent
_	simp 3pl	abolissent
_	iimp 1sg	abolissais
_	iimp 2sg	abolissais
_	iimp 3sg	abolissait
_	iimp 1pl	abolissions
_	spre 1pl	abolissions
_	simp 1pl	abolissions
_	iimp 2pl	abolissiez
_	spre 2pl	abolissiez
_	simp 2pl	abolissiez
_	iimp 3pl	abolissaient
_	ipsi 1pl	abolîmes
_	ipsi 2pl	abolîtes
_	ipsi 3pl	abolirent
_	ifut 1sg	abolirai
_	ifut 2sg	aboliras
_	ifut 3sg	abolira
_	ifut 1pl	abolirons
_	ifut 2pl	abolirez
_	ifut 3pl	aboliront
_	cond 1sg	abolirais
_	cond 2sg	abolirais
_	cond 3sg	abolirait
_	cond 1pl	abolirions
_	cond 2pl	aboliriez
_	cond 3pl	aboliraient
_	spre 1sg	abolisse
_	simp 1sg	abolisse
_	spre 2sg	abolisses
_	simp 2sg	abolisses
_	spre 3sg	abolisse
_	simp 3sg	abolît
_	impe 2sg	abolis
_	impe 1pl	abolissons
_	impe 2pl	abolissez
_	ppas mas sg	aboli
_	ppas mas pl	abolis
_	ppas fem sg	abolie
_	ppas fem pl	abolies
$
abomber	1_i____zz
_	infi	abomber
_	ppre	abombant
_	ipre 1sg	abombe
_	ipre 3sg	abombe
_	spre 1sg	abombe
_	spre 3sg	abombe
_	ipre 1isg	abombè
_	ipre 2sg	abombes
_	spre 2sg	abombes
_	ipre 1pl	abombons
_	ipre 2pl	abombez
_	ipre 3pl	abombent
_	spre 3pl	abombent
_	iimp 1sg	abombais
_	iimp 2sg	abombais
_	iimp 3sg	abombait
_	iimp 1pl	abombions
_	spre 1pl	abombions
_	iimp 2pl	abombiez
_	spre 2pl	abombiez
_	iimp 3pl	abombaient
_	ipsi 1sg	abombai
_	ipsi 2sg	abombas
_	ipsi 3sg	abomba
_	ipsi 1pl	abombâmes
_	ipsi 2pl	abombâtes
_	ipsi 3pl	abombèrent
_	ifut 1sg	abomberai
_	ifut 2sg	abomberas
_	ifut 3sg	abombera
_	ifut 1pl	abomberons
_	ifut 2pl	abomberez
_	ifut 3pl	abomberont
_	cond 1sg	abomberais
_	cond 2sg	abomberais
_	cond 3sg	abomberait
_	cond 1pl	abomberions
_	cond 2pl	abomberiez
_	cond 3pl	abomberaient
_	simp 1sg	abombasse
_	simp 2sg	abombasses
_	simp 3sg	abombât
_	simp 1pl	abombassions
_	simp 2pl	abombassiez
_	simp 3pl	abombassent
_	impe 2sg	abombe
_	impe 1pl	abombons
_	impe 2pl	abombez
_	ppas epi inv	abombé
$
abominer	1__t___zz
_	infi	abominer
_	ppre	abominant
_	ipre 1sg	abomine
_	ipre 3sg	abomine
_	spre 1sg	abomine
_	spre 3sg	abomine
_	ipre 1isg	abominè
_	ipre 2sg	abomines
_	spre 2sg	abomines
_	ipre 1pl	abominons
_	ipre 2pl	abominez
_	ipre 3pl	abominent
_	spre 3pl	abominent
_	iimp 1sg	abominais
_	iimp 2sg	abominais
_	iimp 3sg	abominait
_	iimp 1pl	abominions
_	spre 1pl	abominions
_	iimp 2pl	abominiez
_	spre 2pl	abominiez
_	iimp 3pl	abominaient
_	ipsi 1sg	abominai
_	ipsi 2sg	abominas
_	ipsi 3sg	abomina
_	ipsi 1pl	abominâmes
_	ipsi 2pl	abominâtes
_	ipsi 3pl	abominèrent
_	ifut 1sg	abominerai
_	ifut 2sg	abomineras
_	ifut 3sg	abominera
_	ifut 1pl	abominerons
_	ifut 2pl	abominerez
_	ifut 3pl	abomineront
_	cond 1sg	abominerais
_	cond 2sg	abominerais
_	cond 3sg	abominerait
_	cond 1pl	abominerions
_	cond 2pl	abomineriez
_	cond 3pl	abomineraient
_	simp 1sg	abominasse
_	simp 2sg	abominasses
_	simp 3sg	abominât
_	simp 1pl	abominassions
_	simp 2pl	abominassiez
_	simp 3pl	abominassent
_	impe 2sg	abomine
_	impe 1pl	abominons
_	impe 2pl	abominez
_	ppas mas sg	abominé
_	ppas mas pl	abominés
_	ppas fem sg	abominée
_	ppas fem pl	abominées
$
abonder	1_i____zz
_	infi	abonder
_	ppre	abondant
_	ipre 1sg	abonde
_	ipre 3sg	abonde
_	spre 1sg	abonde
_	spre 3sg	abonde
_	ipre 1isg	abondè
_	ipre 2sg	abondes
_	spre 2sg	abondes
_	ipre 1pl	abondons
_	ipre 2pl	abondez
_	ipre 3pl	abondent
_	spre 3pl	abondent
_	iimp 1sg	abondais
_	iimp 2sg	abondais
_	iimp 3sg	abondait
_	iimp 1pl	abondions
_	spre 1pl	abondions
_	iimp 2pl	abondiez
_	spre 2pl	abondiez
_	iimp 3pl	abondaient
_	ipsi 1sg	abondai
_	ipsi 2sg	abondas
_	ipsi 3sg	abonda
_	ipsi 1pl	abondâmes
_	ipsi 2pl	abondâtes
_	ipsi 3pl	abondèrent
_	ifut 1sg	abonderai
_	ifut 2sg	abonderas
_	ifut 3sg	abondera
_	ifut 1pl	abonderons
_	ifut 2pl	abonderez
_	ifut 3pl	abonderont
_	cond 1sg	abonderais
_	cond 2sg	abonderais
_	cond 3sg	abonderait
_	cond 1pl	abonderions
_	cond 2pl	abonderiez
_	cond 3pl	abonderaient
_	simp 1sg	abondasse
_	simp 2sg	abondasses
_	simp 3sg	abondât
_	simp 1pl	abondassions
_	simp 2pl	abondassiez
_	simp 3pl	abondassent
_	impe 2sg	abonde
_	impe 1pl	abondons
_	impe 2pl	abondez
_	ppas epi inv	abondé
$
abonner	1__t_q_zz
_	infi	abonner
_	ppre	abonnant
_	ipre 1sg	abonne
_	ipre 3sg	abonne
_	spre 1sg	abonne
_	spre 3sg	abonne
_	ipre 1isg	abonnè
_	ipre 2sg	abonnes
_	spre 2sg	abonnes
_	ipre 1pl	abonnons
_	ipre 2pl	abonnez
_	ipre 3pl	abonnent
_	spre 3pl	abonnent
_	iimp 1sg	abonnais
_	iimp 2sg	abonnais
_	iimp 3sg	abonnait
_	iimp 1pl	abonnions
_	spre 1pl	abonnions
_	iimp 2pl	abonniez
_	spre 2pl	abonniez
_	iimp 3pl	abonnaient
_	ipsi 1sg	abonnai
_	ipsi 2sg	abonnas
_	ipsi 3sg	abonna
_	ipsi 1pl	abonnâmes
_	ipsi 2pl	abonnâtes
_	ipsi 3pl	abonnèrent
_	ifut 1sg	abonnerai
_	ifut 2sg	abonneras
_	ifut 3sg	abonnera
_	ifut 1pl	abonnerons
_	ifut 2pl	abonnerez
_	ifut 3pl	abonneront
_	cond 1sg	abonnerais
_	cond 2sg	abonnerais
_	cond 3sg	abonnerait
_	cond 1pl	abonnerions
_	cond 2pl	abonneriez
_	cond 3pl	abonneraient
_	simp 1sg	abonnasse
_	simp 2sg	abonnasses
_	simp 3sg	abonnât
_	simp 1pl	abonnassions
_	simp 2pl	abonnassiez
_	simp 3pl	abonnassent
_	impe 2sg	abonne
_	impe 1pl	abonnons
_	impe 2pl	abonnez
_	ppas mas sg	abonné
_	ppas mas pl	abonnés
_	ppas fem sg	abonnée
_	ppas fem pl	abonnées
$
abonnir	2_it_q__a
_	infi	abonnir
_	ppre	abonnissant
_	ipre 1sg	abonnis
_	ipre 2sg	abonnis
_	ipsi 1sg	abonnis
_	ipsi 2sg	abonnis
_	ipre 3sg	abonnit
_	ipsi 3sg	abonnit
_	ipre 1pl	abonnissons
_	ipre 2pl	abonnissez
_	ipre 3pl	abonnissent
_	spre 3pl	abonnissent
_	simp 3pl	abonnissent
_	iimp 1sg	abonnissais
_	iimp 2sg	abonnissais
_	iimp 3sg	abonnissait
_	iimp 1pl	abonnissions
_	spre 1pl	abonnissions
_	simp 1pl	abonnissions
_	iimp 2pl	abonnissiez
_	spre 2pl	abonnissiez
_	simp 2pl	abonnissiez
_	iimp 3pl	abonnissaient
_	ipsi 1pl	abonnîmes
_	ipsi 2pl	abonnîtes
_	ipsi 3pl	abonnirent
_	ifut 1sg	abonnirai
_	ifut 2sg	abonniras
_	ifut 3sg	abonnira
_	ifut 1pl	abonnirons
_	ifut 2pl	abonnirez
_	ifut 3pl	abonniront
_	cond 1sg	abonnirais
_	cond 2sg	abonnirais
_	cond 3sg	abonnirait
_	cond 1pl	abonnirions
_	cond 2pl	abonniriez
_	cond 3pl	abonniraient
_	spre 1sg	abonnisse
_	simp 1sg	abonnisse
_	spre 2sg	abonnisses
_	simp 2sg	abonnisses
_	spre 3sg	abonnisse
_	simp 3sg	abonnît
_	impe 2sg	abonnis
_	impe 1pl	abonnissons
_	impe 2pl	abonnissez
_	ppas mas sg	abonni
_	ppas mas pl	abonnis
_	ppas fem sg	abonnie
_	ppas fem pl	abonnies
$
aborder	1_it_q_zz
_	infi	aborder
_	ppre	abordant
_	ipre 1sg	aborde
_	ipre 3sg	aborde
_	spre 1sg	aborde
_	spre 3sg	aborde
_	ipre 1isg	abordè
_	ipre 2sg	abordes
_	spre 2sg	abordes
_	ipre 1pl	abordons
_	ipre 2pl	abordez
_	ipre 3pl	abordent
_	spre 3pl	abordent
_	iimp 1sg	abordais
_	iimp 2sg	abordais
_	iimp 3sg	abordait
_	iimp 1pl	abordions
_	spre 1pl	abordions
_	iimp 2pl	abordiez
_	spre 2pl	abordiez
_	iimp 3pl	abordaient
_	ipsi 1sg	abordai
_	ipsi 2sg	abordas
_	ipsi 3sg	aborda
_	ipsi 1pl	abordâmes
_	ipsi 2pl	abordâtes
_	ipsi 3pl	abordèrent
_	ifut 1sg	aborderai
_	ifut 2sg	aborderas
_	ifut 3sg	abordera
_	ifut 1pl	aborderons
_	ifut 2pl	aborderez
_	ifut 3pl	aborderont
_	cond 1sg	aborderais
_	cond 2sg	aborderais
_	cond 3sg	aborderait
_	cond 1pl	aborderions
_	cond 2pl	aborderiez
_	cond 3pl	aborderaient
_	simp 1sg	abordasse
_	simp 2sg	abordasses
_	simp 3sg	abordât
_	simp 1pl	abordassions
_	simp 2pl	abordassiez
_	simp 3pl	abordassent
_	impe 2sg	aborde
_	impe 1pl	abordons
_	impe 2pl	abordez
_	ppas mas sg	abordé
_	ppas mas pl	abordés
_	ppas fem sg	abordée
_	ppas fem pl	abordées
$
aborner	1__t___zz
_	infi	aborner
$
aboter	1_i_n__zz
_	infi	aboter
$
abotter	1_i_n__zz
_	infi	abotter
$
aboucher	1__t_q_zz
_	infi	aboucher
_	ppre	abouchant
_	ipre 1sg	abouche
_	ipre 3sg	abouche
_	spre 1sg	abouche
_	spre 3sg	abouche
_	ipre 1isg	abouchè
_	ipre 2sg	abouches
_	spre 2sg	abouches
_	ipre 1pl	abouchons
_	ipre 2pl	abouchez
_	ipre 3pl	abouchent
_	spre 3pl	abouchent
_	iimp 1sg	abouchais
_	iimp 2sg	abouchais
_	iimp 3sg	abouchait
_	iimp 1pl	abouchions
_	spre 1pl	abouchions
_	iimp 2pl	abouchiez
_	spre 2pl	abouchiez
_	iimp 3pl	abouchaient
_	ipsi 1sg	abouchai
_	ipsi 2sg	abouchas
_	ipsi 3sg	aboucha
_	ipsi 1pl	abouchâmes
_	ipsi 2pl	abouchâtes
_	ipsi 3pl	abouchèrent
_	ifut 1sg	aboucherai
_	ifut 2sg	aboucheras
_	ifut 3sg	abouchera
_	ifut 1pl	aboucherons
_	ifut 2pl	aboucherez
_	ifut 3pl	aboucheront
_	cond 1sg	aboucherais
_	cond 2sg	aboucherais
_	cond 3sg	aboucherait
_	cond 1pl	aboucherions
_	cond 2pl	aboucheriez
_	cond 3pl	aboucheraient
_	simp 1sg	abouchasse
_	simp 2sg	abouchasses
_	simp 3sg	abouchât
_	simp 1pl	abouchassions
_	simp 2pl	abouchassiez
_	simp 3pl	abouchassent
_	impe 2sg	abouche
_	impe 1pl	abouchons
_	impe 2pl	abouchez
_	ppas mas sg	abouché
_	ppas mas pl	abouchés
_	ppas fem sg	abouchée
_	ppas fem pl	abouchées
$
abougrir	2_it_q_zz
_	infi	abougrir
$
abouler	1_it_q_zz
_	infi	abouler
_	ppre	aboulant
_	ipre 1sg	aboule
_	ipre 3sg	aboule
_	spre 1sg	aboule
_	spre 3sg	aboule
_	ipre 1isg	aboulè
_	ipre 2sg	aboules
_	spre 2sg	aboules
_	ipre 1pl	aboulons
_	ipre 2pl	aboulez
_	ipre 3pl	aboulent
_	spre 3pl	aboulent
_	iimp 1sg	aboulais
_	iimp 2sg	aboulais
_	iimp 3sg	aboulait
_	iimp 1pl	aboulions
_	spre 1pl	aboulions
_	iimp 2pl	abouliez
_	spre 2pl	abouliez
_	iimp 3pl	aboulaient
_	ipsi 1sg	aboulai
_	ipsi 2sg	aboulas
_	ipsi 3sg	aboula
_	ipsi 1pl	aboulâmes
_	ipsi 2pl	aboulâtes
_	ipsi 3pl	aboulèrent
_	ifut 1sg	aboulerai
_	ifut 2sg	abouleras
_	ifut 3sg	aboulera
_	ifut 1pl	aboulerons
_	ifut 2pl	aboulerez
_	ifut 3pl	abouleront
_	cond 1sg	aboulerais
_	cond 2sg	aboulerais
_	cond 3sg	aboulerait
_	cond 1pl	aboulerions
_	cond 2pl	abouleriez
_	cond 3pl	abouleraient
_	simp 1sg	aboulasse
_	simp 2sg	aboulasses
_	simp 3sg	aboulât
_	simp 1pl	aboulassions
_	simp 2pl	aboulassiez
_	simp 3pl	aboulassent
_	impe 2sg	aboule
_	impe 1pl	aboulons
_	impe 2pl	aboulez
_	ppas mas sg	aboulé
_	ppas mas pl	aboulés
_	ppas fem sg	aboulée
_	ppas fem pl	aboulées
$
abouquer	1__t___zz
_	infi	abouquer
$
abouter	1__t___zz
_	infi	abouter
_	ppre	aboutant
_	ipre 1sg	aboute
_	ipre 3sg	aboute
_	spre 1sg	aboute
_	spre 3sg	aboute
_	ipre 1isg	aboutè
_	ipre 2sg	aboutes
_	spre 2sg	aboutes
_	ipre 1pl	aboutons
_	ipre 2pl	aboutez
_	ipre 3pl	aboutent
_	spre 3pl	aboutent
_	iimp 1sg	aboutais
_	iimp 2sg	aboutais
_	iimp 3sg	aboutait
_	iimp 1pl	aboutions
_	spre 1pl	aboutions
_	iimp 2pl	aboutiez
_	spre 2pl	aboutiez
_	iimp 3pl	aboutaient
_	ipsi 1sg	aboutai
_	ipsi 2sg	aboutas
_	ipsi 3sg	abouta
_	ipsi 1pl	aboutâmes
_	ipsi 2pl	aboutâtes
_	ipsi 3pl	aboutèrent
_	ifut 1sg	abouterai
_	ifut 2sg	abouteras
_	ifut 3sg	aboutera
_	ifut 1pl	abouterons
_	ifut 2pl	abouterez
_	ifut 3pl	abouteront
_	cond 1sg	abouterais
_	cond 2sg	abouterais
_	cond 3sg	abouterait
_	cond 1pl	abouterions
_	cond 2pl	abouteriez
_	cond 3pl	abouteraient
_	simp 1sg	aboutasse
_	simp 2sg	aboutasses
_	simp 3sg	aboutât
_	simp 1pl	aboutassions
_	simp 2pl	aboutassiez
_	simp 3pl	aboutassent
_	impe 2sg	aboute
_	impe 1pl	aboutons
_	impe 2pl	aboutez
_	ppas mas sg	abouté
_	ppas mas pl	aboutés
_	ppas fem sg	aboutée
_	ppas fem pl	aboutées
$
aboutir	2_i_n___a
_	infi	aboutir
_	ppre	aboutissant
_	ipre 1sg	aboutis
_	ipre 2sg	aboutis
_	ipsi 1sg	aboutis
_	ipsi 2sg	aboutis
_	ipre 3sg	aboutit
_	ipsi 3sg	aboutit
_	ipre 1pl	aboutissons
_	ipre 2pl	aboutissez
_	ipre 3pl	aboutissent
_	spre 3pl	aboutissent
_	simp 3pl	aboutissent
_	iimp 1sg	aboutissais
_	iimp 2sg	aboutissais
_	iimp 3sg	aboutissait
_	iimp 1pl	aboutissions
_	spre 1pl	aboutissions
_	simp 1pl	aboutissions
_	iimp 2pl	aboutissiez
_	spre 2pl	aboutissiez
_	simp 2pl	aboutissiez
_	iimp 3pl	aboutissaient
_	ipsi 1pl	aboutîmes
_	ipsi 2pl	aboutîtes
_	ipsi 3pl	aboutirent
_	ifut 1sg	aboutirai
_	ifut 2sg	aboutiras
_	ifut 3sg	aboutira
_	ifut 1pl	aboutirons
_	ifut 2pl	aboutirez
_	ifut 3pl	aboutiront
_	cond 1sg	aboutirais
_	cond 2sg	aboutirais
_	cond 3sg	aboutirait
_	cond 1pl	aboutirions
_	cond 2pl	aboutiriez
_	cond 3pl	aboutiraient
_	spre 1sg	aboutisse
_	simp 1sg	aboutisse
_	spre 2sg	aboutisses
_	simp 2sg	aboutisses
_	spre 3sg	aboutisse
_	simp 3sg	aboutît
_	impe 2sg	aboutis
_	impe 1pl	aboutissons
_	impe 2pl	aboutissez
_	ppas mas sg	abouti
_	ppas mas pl	aboutis
_	ppas fem sg	aboutie
_	ppas fem pl	abouties
$
aboutonner	1__t_q_zz
_	infi	aboutonner
$
aboyer	1_it___zz
_	infi	aboyer
_	ppre	aboyant
_	ipre 1sg	aboie
_	ipre 3sg	aboie
_	spre 1sg	aboie
_	spre 3sg	aboie
_	ipre 1isg	aboyè
_	ipre 2sg	aboies
_	spre 2sg	aboies
_	ipre 1pl	aboyons
_	ipre 2pl	aboyez
_	ipre 3pl	aboient
_	spre 3pl	aboient
_	iimp 1sg	aboyais
_	iimp 2sg	aboyais
_	iimp 3sg	aboyait
_	iimp 1pl	aboyions
_	spre 1pl	aboyions
_	iimp 2pl	aboyiez
_	spre 2pl	aboyiez
_	iimp 3pl	aboyaient
_	ipsi 1sg	aboyai
_	ipsi 2sg	aboyas
_	ipsi 3sg	aboya
_	ipsi 1pl	aboyâmes
_	ipsi 2pl	aboyâtes
_	ipsi 3pl	aboyèrent
_	ifut 1sg	aboierai
_	ifut 2sg	aboieras
_	ifut 3sg	aboiera
_	ifut 1pl	aboierons
_	ifut 2pl	aboierez
_	ifut 3pl	aboieront
_	cond 1sg	aboierais
_	cond 2sg	aboierais
_	cond 3sg	aboierait
_	cond 1pl	aboierions
_	cond 2pl	aboieriez
_	cond 3pl	aboieraient
_	simp 1sg	aboyasse
_	simp 2sg	aboyasses
_	simp 3sg	aboyât
_	simp 1pl	aboyassions
_	simp 2pl	aboyassiez
_	simp 3pl	aboyassent
_	impe 2sg	aboie
_	impe 1pl	aboyons
_	impe 2pl	aboyez
_	ppas mas sg	aboyé
_	ppas mas pl	aboyés
_	ppas fem sg	aboyée
_	ppas fem pl	aboyées
$
abracadabrer	1__t_q_zz
_	infi	abracadabrer
$
abraquer	1__t___zz
_	infi	abraquer
$
abraser	1__t_q_zz
_	infi	abraser
_	ppre	abrasant
_	ipre 1sg	abrase
_	ipre 3sg	abrase
_	spre 1sg	abrase
_	spre 3sg	abrase
_	ipre 1isg	abrasè
_	ipre 2sg	abrases
_	spre 2sg	abrases
_	ipre 1pl	abrasons
_	ipre 2pl	abrasez
_	ipre 3pl	abrasent
_	spre 3pl	abrasent
_	iimp 1sg	abrasais
_	iimp 2sg	abrasais
_	iimp 3sg	abrasait
_	iimp 1pl	abrasions
_	spre 1pl	abrasions
_	iimp 2pl	abrasiez
_	spre 2pl	abrasiez
_	iimp 3pl	abrasaient
_	ipsi 1sg	abrasai
_	ipsi 2sg	abrasas
_	ipsi 3sg	abrasa
_	ipsi 1pl	abrasâmes
_	ipsi 2pl	abrasâtes
_	ipsi 3pl	abrasèrent
_	ifut 1sg	abraserai
_	ifut 2sg	abraseras
_	ifut 3sg	abrasera
_	ifut 1pl	abraserons
_	ifut 2pl	abraserez
_	ifut 3pl	abraseront
_	cond 1sg	abraserais
_	cond 2sg	abraserais
_	cond 3sg	abraserait
_	cond 1pl	abraserions
_	cond 2pl	abraseriez
_	cond 3pl	abraseraient
_	simp 1sg	abrasasse
_	simp 2sg	abrasasses
_	simp 3sg	abrasât
_	simp 1pl	abrasassions
_	simp 2pl	abrasassiez
_	simp 3pl	abrasassent
_	impe 2sg	abrase
_	impe 1pl	abrasons
_	impe 2pl	abrasez
_	ppas mas sg	abrasé
_	ppas mas pl	abrasés
_	ppas fem sg	abrasée
_	ppas fem pl	abrasées
$
abréagir	2_it____a
_	infi	abréagir
_	ppre	abréagissant
_	ipre 1sg	abréagis
_	ipre 2sg	abréagis
_	ipsi 1sg	abréagis
_	ipsi 2sg	abréagis
_	ipre 3sg	abréagit
_	ipsi 3sg	abréagit
_	ipre 1pl	abréagissons
_	ipre 2pl	abréagissez
_	ipre 3pl	abréagissent
_	spre 3pl	abréagissent
_	simp 3pl	abréagissent
_	iimp 1sg	abréagissais
_	iimp 2sg	abréagissais
_	iimp 3sg	abréagissait
_	iimp 1pl	abréagissions
_	spre 1pl	abréagissions
_	simp 1pl	abréagissions
_	iimp 2pl	abréagissiez
_	spre 2pl	abréagissiez
_	simp 2pl	abréagissiez
_	iimp 3pl	abréagissaient
_	ipsi 1pl	abréagîmes
_	ipsi 2pl	abréagîtes
_	ipsi 3pl	abréagirent
_	ifut 1sg	abréagirai
_	ifut 2sg	abréagiras
_	ifut 3sg	abréagira
_	ifut 1pl	abréagirons
_	ifut 2pl	abréagirez
_	ifut 3pl	abréagiront
_	cond 1sg	abréagirais
_	cond 2sg	abréagirais
_	cond 3sg	abréagirait
_	cond 1pl	abréagirions
_	cond 2pl	abréagiriez
_	cond 3pl	abréagiraient
_	spre 1sg	abréagisse
_	simp 1sg	abréagisse
_	spre 2sg	abréagisses
_	simp 2sg	abréagisses
_	spre 3sg	abréagisse
_	simp 3sg	abréagît
_	impe 2sg	abréagis
_	impe 1pl	abréagissons
_	impe 2pl	abréagissez
_	ppas mas sg	abréagi
_	ppas mas pl	abréagis
_	ppas fem sg	abréagie
_	ppas fem pl	abréagies
$
abréger	1__t_q_zz
_	infi	abréger
_	ppre	abrégeant
_	ipre 1sg	abrège
_	ipre 3sg	abrège
_	spre 1sg	abrège
_	spre 3sg	abrège
_	ipre 1isg	abrégè
_	ipre 2sg	abrèges
_	spre 2sg	abrèges
_	ipre 1pl	abrégeons
_	ipre 2pl	abrégez
_	ipre 3pl	abrègent
_	spre 3pl	abrègent
_	iimp 1sg	abrégeais
_	iimp 2sg	abrégeais
_	iimp 3sg	abrégeait
_	iimp 1pl	abrégions
_	spre 1pl	abrégions
_	iimp 2pl	abrégiez
_	spre 2pl	abrégiez
_	iimp 3pl	abrégeaient
_	ipsi 1sg	abrégeai
_	ipsi 2sg	abrégeas
_	ipsi 3sg	abrégea
_	ipsi 1pl	abrégeâmes
_	ipsi 2pl	abrégeâtes
_	ipsi 3pl	abrégèrent
_	ifut 1sg	abrégerai
_	ifut 1sg	abrègerai
_	ifut 2sg	abrégeras
_	ifut 2sg	abrègeras
_	ifut 3sg	abrégera
_	ifut 3sg	abrègera
_	ifut 1pl	abrégerons
_	ifut 1pl	abrègerons
_	ifut 2pl	abrégerez
_	ifut 2pl	abrègerez
_	ifut 3pl	abrégeront
_	ifut 3pl	abrègeront
_	cond 1sg	abrégerais
_	cond 2sg	abrégerais
_	cond 1sg	abrègerais
_	cond 2sg	abrègerais
_	cond 3sg	abrégerait
_	cond 3sg	abrègerait
_	cond 1pl	abrégerions
_	cond 1pl	abrègerions
_	cond 2pl	abrégeriez
_	cond 2pl	abrègeriez
_	cond 3pl	abrégeraient
_	cond 3pl	abrègeraient
_	simp 1sg	abrégeasse
_	simp 2sg	abrégeasses
_	simp 3sg	abrégeât
_	simp 1pl	abrégeassions
_	simp 2pl	abrégeassiez
_	simp 3pl	abrégeassent
_	impe 2sg	abrège
_	impe 1pl	abrégeons
_	impe 2pl	abrégez
_	ppas mas sg	abrégé
_	ppas mas pl	abrégés
_	ppas fem sg	abrégée
_	ppas fem pl	abrégées
$
abreuver	1__t_q_zz
_	infi	abreuver
_	ppre	abreuvant
_	ipre 1sg	abreuve
_	ipre 3sg	abreuve
_	spre 1sg	abreuve
_	spre 3sg	abreuve
_	ipre 1isg	abreuvè
_	ipre 2sg	abreuves
_	spre 2sg	abreuves
_	ipre 1pl	abreuvons
_	ipre 2pl	abreuvez
_	ipre 3pl	abreuvent
_	spre 3pl	abreuvent
_	iimp 1sg	abreuvais
_	iimp 2sg	abreuvais
_	iimp 3sg	abreuvait
_	iimp 1pl	abreuvions
_	spre 1pl	abreuvions
_	iimp 2pl	abreuviez
_	spre 2pl	abreuviez
_	iimp 3pl	abreuvaient
_	ipsi 1sg	abreuvai
_	ipsi 2sg	abreuvas
_	ipsi 3sg	abreuva
_	ipsi 1pl	abreuvâmes
_	ipsi 2pl	abreuvâtes
_	ipsi 3pl	abreuvèrent
_	ifut 1sg	abreuverai
_	ifut 2sg	abreuveras
_	ifut 3sg	abreuvera
_	ifut 1pl	abreuverons
_	ifut 2pl	abreuverez
_	ifut 3pl	abreuveront
_	cond 1sg	abreuverais
_	cond 2sg	abreuverais
_	cond 3sg	abreuverait
_	cond 1pl	abreuverions
_	cond 2pl	abreuveriez
_	cond 3pl	abreuveraient
_	simp 1sg	abreuvasse
_	simp 2sg	abreuvasses
_	simp 3sg	abreuvât
_	simp 1pl	abreuvassions
_	simp 2pl	abreuvassiez
_	simp 3pl	abreuvassent
_	impe 2sg	abreuve
_	impe 1pl	abreuvons
_	impe 2pl	abreuvez
_	ppas mas sg	abreuvé
_	ppas mas pl	abreuvés
_	ppas fem sg	abreuvée
_	ppas fem pl	abreuvées
$
abrévier	1__t___zz
_	infi	abrévier
$
abreyer	1__t_q_zz
_	infi	abreyer
$
abricoter	1__t___zz
_	infi	abricoter
_	ppre	abricotant
_	ipre 1sg	abricote
_	ipre 3sg	abricote
_	spre 1sg	abricote
_	spre 3sg	abricote
_	ipre 1isg	abricotè
_	ipre 2sg	abricotes
_	spre 2sg	abricotes
_	ipre 1pl	abricotons
_	ipre 2pl	abricotez
_	ipre 3pl	abricotent
_	spre 3pl	abricotent
_	iimp 1sg	abricotais
_	iimp 2sg	abricotais
_	iimp 3sg	abricotait
_	iimp 1pl	abricotions
_	spre 1pl	abricotions
_	iimp 2pl	abricotiez
_	spre 2pl	abricotiez
_	iimp 3pl	abricotaient
_	ipsi 1sg	abricotai
_	ipsi 2sg	abricotas
_	ipsi 3sg	abricota
_	ipsi 1pl	abricotâmes
_	ipsi 2pl	abricotâtes
_	ipsi 3pl	abricotèrent
_	ifut 1sg	abricoterai
_	ifut 2sg	abricoteras
_	ifut 3sg	abricotera
_	ifut 1pl	abricoterons
_	ifut 2pl	abricoterez
_	ifut 3pl	abricoteront
_	cond 1sg	abricoterais
_	cond 2sg	abricoterais
_	cond 3sg	abricoterait
_	cond 1pl	abricoterions
_	cond 2pl	abricoteriez
_	cond 3pl	abricoteraient
_	simp 1sg	abricotasse
_	simp 2sg	abricotasses
_	simp 3sg	abricotât
_	simp 1pl	abricotassions
_	simp 2pl	abricotassiez
_	simp 3pl	abricotassent
_	impe 2sg	abricote
_	impe 1pl	abricotons
_	impe 2pl	abricotez
_	ppas mas sg	abricoté
_	ppas mas pl	abricotés
_	ppas fem sg	abricotée
_	ppas fem pl	abricotées
$
abrier	1__t_q_zz
_	infi	abrier
$
abriter	1__t_q_zz
_	infi	abriter
_	ppre	abritant
_	ipre 1sg	abrite
_	ipre 3sg	abrite
_	spre 1sg	abrite
_	spre 3sg	abrite
_	ipre 1isg	abritè
_	ipre 2sg	abrites
_	spre 2sg	abrites
_	ipre 1pl	abritons
_	ipre 2pl	abritez
_	ipre 3pl	abritent
_	spre 3pl	abritent
_	iimp 1sg	abritais
_	iimp 2sg	abritais
_	iimp 3sg	abritait
_	iimp 1pl	abritions
_	spre 1pl	abritions
_	iimp 2pl	abritiez
_	spre 2pl	abritiez
_	iimp 3pl	abritaient
_	ipsi 1sg	abritai
_	ipsi 2sg	abritas
_	ipsi 3sg	abrita
_	ipsi 1pl	abritâmes
_	ipsi 2pl	abritâtes
_	ipsi 3pl	abritèrent
_	ifut 1sg	abriterai
_	ifut 2sg	abriteras
_	ifut 3sg	abritera
_	ifut 1pl	abriterons
_	ifut 2pl	abriterez
_	ifut 3pl	abriteront
_	cond 1sg	abriterais
_	cond 2sg	abriterais
_	cond 3sg	abriterait
_	cond 1pl	abriterions
_	cond 2pl	abriteriez
_	cond 3pl	abriteraient
_	simp 1sg	abritasse
_	simp 2sg	abritasses
_	simp 3sg	abritât
_	simp 1pl	abritassions
_	simp 2pl	abritassiez
_	simp 3pl	abritassent
_	impe 2sg	abrite
_	impe 1pl	abritons
_	impe 2pl	abritez
_	ppas mas sg	abrité
_	ppas mas pl	abrités
_	ppas fem sg	abritée
_	ppas fem pl	abritées
$
abriver	1_i____zz
_	infi	abriver
$
abroger	1_it____a
_	infi	abroger
_	ppre	abrogeant
_	ipre 1sg	abroge
_	ipre 3sg	abroge
_	spre 1sg	abroge
_	spre 3sg	abroge
_	ipre 1isg	abrogè
_	ipre 2sg	abroges
_	spre 2sg	abroges
_	ipre 1pl	abrogeons
_	ipre 2pl	abrogez
_	ipre 3pl	abrogent
_	spre 3pl	abrogent
_	iimp 1sg	abrogeais
_	iimp 2sg	abrogeais
_	iimp 3sg	abrogeait
_	iimp 1pl	abrogions
_	spre 1pl	abrogions
_	iimp 2pl	abrogiez
_	spre 2pl	abrogiez
_	iimp 3pl	abrogeaient
_	ipsi 1sg	abrogeai
_	ipsi 2sg	abrogeas
_	ipsi 3sg	abrogea
_	ipsi 1pl	abrogeâmes
_	ipsi 2pl	abrogeâtes
_	ipsi 3pl	abrogèrent
_	ifut 1sg	abrogerai
_	ifut 2sg	abrogeras
_	ifut 3sg	abrogera
_	ifut 1pl	abrogerons
_	ifut 2pl	abrogerez
_	ifut 3pl	abrogeront
_	cond 1sg	abrogerais
_	cond 2sg	abrogerais
_	cond 3sg	abrogerait
_	cond 1pl	abrogerions
_	cond 2pl	abrogeriez
_	cond 3pl	abrogeraient
_	simp 1sg	abrogeasse
_	simp 2sg	abrogeasses
_	simp 3sg	abrogeât
_	simp 1pl	abrogeassions
_	simp 2pl	abrogeassiez
_	simp 3pl	abrogeassent
_	impe 2sg	abroge
_	impe 1pl	abrogeons
_	impe 2pl	abrogez
_	ppas mas sg	abrogé
_	ppas mas pl	abrogés
_	ppas fem sg	abrogée
_	ppas fem pl	abrogées
$
abroutir	2_it____a
_	infi	abroutir
_	ppre	abroutissant
_	ipre 1sg	abroutis
_	ipre 2sg	abroutis
_	ipsi 1sg	abroutis
_	ipsi 2sg	abroutis
_	ipre 3sg	abroutit
_	ipsi 3sg	abroutit
_	ipre 1pl	abroutissons
_	ipre 2pl	abroutissez
_	ipre 3pl	abroutissent
_	spre 3pl	abroutissent
_	simp 3pl	abroutissent
_	iimp 1sg	abroutissais
_	iimp 2sg	abroutissais
_	iimp 3sg	abroutissait
_	iimp 1pl	abroutissions
_	spre 1pl	abroutissions
_	simp 1pl	abroutissions
_	iimp 2pl	abroutissiez
_	spre 2pl	abroutissiez
_	simp 2pl	abroutissiez
_	iimp 3pl	abroutissaient
_	ipsi 1pl	abroutîmes
_	ipsi 2pl	abroutîtes
_	ipsi 3pl	abroutirent
_	ifut 1sg	abroutirai
_	ifut 2sg	abroutiras
_	ifut 3sg	abroutira
_	ifut 1pl	abroutirons
_	ifut 2pl	abroutirez
_	ifut 3pl	abroutiront
_	cond 1sg	abroutirais
_	cond 2sg	abroutirais
_	cond 3sg	abroutirait
_	cond 1pl	abroutirions
_	cond 2pl	abroutiriez
_	cond 3pl	abroutiraient
_	spre 1sg	abroutisse
_	simp 1sg	abroutisse
_	spre 2sg	abroutisses
_	simp 2sg	abroutisses
_	spre 3sg	abroutisse
_	simp 3sg	abroutît
_	impe 2sg	abroutis
_	impe 1pl	abroutissons
_	impe 2pl	abroutissez
_	ppas mas sg	abrouti
_	ppas mas pl	abroutis
_	ppas fem sg	abroutie
_	ppas fem pl	abrouties
$
abrutir	2_it_q__a
_	infi	abrutir
_	ppre	abrutissant
_	ipre 1sg	abrutis
_	ipre 2sg	abrutis
_	ipsi 1sg	abrutis
_	ipsi 2sg	abrutis
_	ipre 3sg	abrutit
_	ipsi 3sg	abrutit
_	ipre 1pl	abrutissons
_	ipre 2pl	abrutissez
_	ipre 3pl	abrutissent
_	spre 3pl	abrutissent
_	simp 3pl	abrutissent
_	iimp 1sg	abrutissais
_	iimp 2sg	abrutissais
_	iimp 3sg	abrutissait
_	iimp 1pl	abrutissions
_	spre 1pl	abrutissions
_	simp 1pl	abrutissions
_	iimp 2pl	abrutissiez
_	spre 2pl	abrutissiez
_	simp 2pl	abrutissiez
_	iimp 3pl	abrutissaient
_	ipsi 1pl	abrutîmes
_	ipsi 2pl	abrutîtes
_	ipsi 3pl	abrutirent
_	ifut 1sg	abrutirai
_	ifut 2sg	abrutiras
_	ifut 3sg	abrutira
_	ifut 1pl	abrutirons
_	ifut 2pl	abrutirez
_	ifut 3pl	abrutiront
_	cond 1sg	abrutirais
_	cond 2sg	abrutirais
_	cond 3sg	abrutirait
_	cond 1pl	abrutirions
_	cond 2pl	abrutiriez
_	cond 3pl	abrutiraient
_	spre 1sg	abrutisse
_	simp 1sg	abrutisse
_	spre 2sg	abrutisses
_	simp 2sg	abrutisses
_	spre 3sg	abrutisse
_	simp 3sg	abrutît
_	impe 2sg	abrutis
_	impe 1pl	abrutissons
_	impe 2pl	abrutissez
_	ppas mas sg	abruti
_	ppas mas pl	abrutis
_	ppas fem sg	abrutie
_	ppas fem pl	abruties
$
absconder	1__t_q_zz
_	infi	absconder
$
abscondre	3__t_q_zz
_	infi	abscondre
$
absconser	1__t_q_zz
_	infi	absconser
$
absenter	1__t_q_zz
_	infi	absenter
_	ppre	absentant
_	ipre 1sg	absente
_	ipre 3sg	absente
_	spre 1sg	absente
_	spre 3sg	absente
_	ipre 1isg	absentè
_	ipre 2sg	absentes
_	spre 2sg	absentes
_	ipre 1pl	absentons
_	ipre 2pl	absentez
_	ipre 3pl	absentent
_	spre 3pl	absentent
_	iimp 1sg	absentais
_	iimp 2sg	absentais
_	iimp 3sg	absentait
_	iimp 1pl	absentions
_	spre 1pl	absentions
_	iimp 2pl	absentiez
_	spre 2pl	absentiez
_	iimp 3pl	absentaient
_	ipsi 1sg	absentai
_	ipsi 2sg	absentas
_	ipsi 3sg	absenta
_	ipsi 1pl	absentâmes
_	ipsi 2pl	absentâtes
_	ipsi 3pl	absentèrent
_	ifut 1sg	absenterai
_	ifut 2sg	absenteras
_	ifut 3sg	absentera
_	ifut 1pl	absenterons
_	ifut 2pl	absenterez
_	ifut 3pl	absenteront
_	cond 1sg	absenterais
_	cond 2sg	absenterais
_	cond 3sg	absenterait
_	cond 1pl	absenterions
_	cond 2pl	absenteriez
_	cond 3pl	absenteraient
_	simp 1sg	absentasse
_	simp 2sg	absentasses
_	simp 3sg	absentât
_	simp 1pl	absentassions
_	simp 2pl	absentassiez
_	simp 3pl	absentassent
_	impe 2sg	absente
_	impe 1pl	absentons
_	impe 2pl	absentez
_	ppas mas sg	absenté
_	ppas mas pl	absentés
_	ppas fem sg	absentée
_	ppas fem pl	absentées
$
absolutiser	1__t___zz
_	infi	absolutiser
_	ppre	absolutisant
_	ipre 1sg	absolutise
_	ipre 3sg	absolutise
_	spre 1sg	absolutise
_	spre 3sg	absolutise
_	ipre 1isg	absolutisè
_	ipre 2sg	absolutises
_	spre 2sg	absolutises
_	ipre 1pl	absolutisons
_	ipre 2pl	absolutisez
_	ipre 3pl	absolutisent
_	spre 3pl	absolutisent
_	iimp 1sg	absolutisais
_	iimp 2sg	absolutisais
_	iimp 3sg	absolutisait
_	iimp 1pl	absolutisions
_	spre 1pl	absolutisions
_	iimp 2pl	absolutisiez
_	spre 2pl	absolutisiez
_	iimp 3pl	absolutisaient
_	ipsi 1sg	absolutisai
_	ipsi 2sg	absolutisas
_	ipsi 3sg	absolutisa
_	ipsi 1pl	absolutisâmes
_	ipsi 2pl	absolutisâtes
_	ipsi 3pl	absolutisèrent
_	ifut 1sg	absolutiserai
_	ifut 2sg	absolutiseras
_	ifut 3sg	absolutisera
_	ifut 1pl	absolutiserons
_	ifut 2pl	absolutiserez
_	ifut 3pl	absolutiseront
_	cond 1sg	absolutiserais
_	cond 2sg	absolutiserais
_	cond 3sg	absolutiserait
_	cond 1pl	absolutiserions
_	cond 2pl	absolutiseriez
_	cond 3pl	absolutiseraient
_	simp 1sg	absolutisasse
_	simp 2sg	absolutisasses
_	simp 3sg	absolutisât
_	simp 1pl	absolutisassions
_	simp 2pl	absolutisassiez
_	simp 3pl	absolutisassent
_	impe 2sg	absolutise
_	impe 1pl	absolutisons
_	impe 2pl	absolutisez
_	ppas mas sg	absolutisé
_	ppas mas pl	absolutisés
_	ppas fem sg	absolutisée
_	ppas fem pl	absolutisées
$
absorber	1__t_q_zz
_	infi	absorber
_	ppre	absorbant
_	ipre 1sg	absorbe
_	ipre 3sg	absorbe
_	spre 1sg	absorbe
_	spre 3sg	absorbe
_	ipre 1isg	absorbè
_	ipre 2sg	absorbes
_	spre 2sg	absorbes
_	ipre 1pl	absorbons
_	ipre 2pl	absorbez
_	ipre 3pl	absorbent
_	spre 3pl	absorbent
_	iimp 1sg	absorbais
_	iimp 2sg	absorbais
_	iimp 3sg	absorbait
_	iimp 1pl	absorbions
_	spre 1pl	absorbions
_	iimp 2pl	absorbiez
_	spre 2pl	absorbiez
_	iimp 3pl	absorbaient
_	ipsi 1sg	absorbai
_	ipsi 2sg	absorbas
_	ipsi 3sg	absorba
_	ipsi 1pl	absorbâmes
_	ipsi 2pl	absorbâtes
_	ipsi 3pl	absorbèrent
_	ifut 1sg	absorberai
_	ifut 2sg	absorberas
_	ifut 3sg	absorbera
_	ifut 1pl	absorberons
_	ifut 2pl	absorberez
_	ifut 3pl	absorberont
_	cond 1sg	absorberais
_	cond 2sg	absorberais
_	cond 3sg	absorberait
_	cond 1pl	absorberions
_	cond 2pl	absorberiez
_	cond 3pl	absorberaient
_	simp 1sg	absorbasse
_	simp 2sg	absorbasses
_	simp 3sg	absorbât
_	simp 1pl	absorbassions
_	simp 2pl	absorbassiez
_	simp 3pl	absorbassent
_	impe 2sg	absorbe
_	impe 1pl	absorbons
_	impe 2pl	absorbez
_	ppas mas sg	absorbé
_	ppas mas pl	absorbés
_	ppas fem sg	absorbée
_	ppas fem pl	absorbées
$
absoudre	3_it_q__a
_	infi	absoudre
_	ppre	absolvant
_	ppas mas inv	absous
_	ppas mas sg	absout
_	ppas mas pl	absouts
_	ppas fem sg	absoute
_	ppas fem pl	absoutes
_	ipre 1sg	absous
_	ipre 2sg	absous
_	ipre 3sg	absout
_	ipre 1pl	absolvons
_	ipre 2pl	absolvez
_	ipre 3pl	absolvent
_	spre 3pl	absolvent
_	iimp 1sg	absolvais
_	iimp 2sg	absolvais
_	iimp 3sg	absolvait
_	iimp 1pl	absolvions
_	spre 1pl	absolvions
_	iimp 2pl	absolviez
_	spre 2pl	absolviez
_	iimp 3pl	absolvaient
_	ipsi 1sg	absolus
_	ipsi 2sg	absolus
_	ipsi 3sg	absolut
_	ipsi 1pl	absolûmes
_	ipsi 2pl	absolûtes
_	ipsi 3pl	absolurent
_	ifut 1sg	absoudrai
_	ifut 2sg	absoudras
_	ifut 3sg	absoudra
_	ifut 1pl	absoudrons
_	ifut 2pl	absoudrez
_	ifut 3pl	absoudront
_	cond 1sg	absoudrais
_	cond 2sg	absoudrais
_	cond 3sg	absoudrait
_	cond 1pl	absoudrions
_	cond 2pl	absoudriez
_	cond 3pl	absoudraient
_	spre 1sg	absolve
_	spre 3sg	absolve
_	spre 2sg	absolves
_	simp 1sg	absolusse
_	simp 2sg	absolusses
_	simp 3sg	absolût
_	simp 1pl	absolussions
_	simp 2pl	absolussiez
_	simp 3pl	absolussent
_	impe 2sg	absous
_	impe 1pl	absolvons
_	impe 2pl	absolvez
$
abstenir	3____p_e_
_	infi	abstenir
_	ppre	abstenant
_	ipre 1sg	abstiens
_	ipre 2sg	abstiens
_	ipre 3sg	abstient
_	ipre 1pl	abstenons
_	ipre 2pl	abstenez
_	ipre 3pl	abstiennent
_	spre 3pl	abstiennent
_	iimp 1sg	abstenais
_	iimp 2sg	abstenais
_	iimp 3sg	abstenait
_	iimp 1pl	abstenions
_	spre 1pl	abstenions
_	iimp 2pl	absteniez
_	spre 2pl	absteniez
_	iimp 3pl	abstenaient
_	ipsi 1sg	abstins
_	ipsi 2sg	abstins
_	ipsi 3sg	abstint
_	ipsi 1pl	abstînmes
_	ipsi 2pl	abstîntes
_	ipsi 3pl	abstinrent
_	ifut 1sg	abstiendrai
_	ifut 2sg	abstiendras
_	ifut 3sg	abstiendra
_	ifut 1pl	abstiendrons
_	ifut 2pl	abstiendrez
_	ifut 3pl	abstiendront
_	cond 1sg	abstiendrais
_	cond 2sg	abstiendrais
_	cond 3sg	abstiendrait
_	cond 1pl	abstiendrions
_	cond 2pl	abstiendriez
_	cond 3pl	abstiendraient
_	spre 1sg	abstienne
_	spre 3sg	abstienne
_	spre 2sg	abstiennes
_	simp 1sg	abstinsse
_	simp 2sg	abstinsses
_	simp 3sg	abstînt
_	simp 1pl	abstinssions
_	simp 2pl	abstinssiez
_	simp 3pl	abstinssent
_	impe 2sg	abstiens
_	impe 1pl	abstenons
_	impe 2pl	abstenez
_	ppas mas sg	abstenu
_	ppas mas pl	abstenus
_	ppas fem sg	abstenue
_	ppas fem pl	abstenues
$
abstraire	3__tnq__a
_	infi	abstraire
_	ppre	abstrayant
_	ppas mas sg	abstrait
_	ppas mas pl	abstraits
_	ppas fem sg	abstraite
_	ppas fem pl	abstraites
_	ipre 1sg	abstrais
_	ipre 2sg	abstrais
_	ipre 3sg	abstrait
_	ipre 1pl	abstrayons
_	ipre 2pl	abstrayez
_	ipre 3pl	abstraient
_	spre 3pl	abstraient
_	iimp 1sg	abstrayais
_	iimp 2sg	abstrayais
_	iimp 3sg	abstrayait
_	iimp 1pl	abstrayions
_	spre 1pl	abstrayions
_	iimp 2pl	abstrayiez
_	spre 2pl	abstrayiez
_	iimp 3pl	abstrayaient
_	ifut 1sg	abstrairai
_	ifut 2sg	abstrairas
_	ifut 3sg	abstraira
_	ifut 1pl	abstrairons
_	ifut 2pl	abstrairez
_	ifut 3pl	abstrairont
_	cond 1sg	abstrairais
_	cond 2sg	abstrairais
_	cond 3sg	abstrairait
_	cond 1pl	abstrairions
_	cond 2pl	abstrairiez
_	cond 3pl	abstrairaient
_	spre 1sg	abstraie
_	spre 3sg	abstraie
_	spre 2sg	abstraies
_	impe 2sg	abstrais
_	impe 1pl	abstrayons
_	impe 2pl	abstrayez
$
abuser	1__tnq_zz
_	infi	abuser
_	ppre	abusant
_	ipre 1sg	abuse
_	ipre 3sg	abuse
_	spre 1sg	abuse
_	spre 3sg	abuse
_	ipre 1isg	abusè
_	ipre 2sg	abuses
_	spre 2sg	abuses
_	ipre 1pl	abusons
_	ipre 2pl	abusez
_	ipre 3pl	abusent
_	spre 3pl	abusent
_	iimp 1sg	abusais
_	iimp 2sg	abusais
_	iimp 3sg	abusait
_	iimp 1pl	abusions
_	spre 1pl	abusions
_	iimp 2pl	abusiez
_	spre 2pl	abusiez
_	iimp 3pl	abusaient
_	ipsi 1sg	abusai
_	ipsi 2sg	abusas
_	ipsi 3sg	abusa
_	ipsi 1pl	abusâmes
_	ipsi 2pl	abusâtes
_	ipsi 3pl	abusèrent
_	ifut 1sg	abuserai
_	ifut 2sg	abuseras
_	ifut 3sg	abusera
_	ifut 1pl	abuserons
_	ifut 2pl	abuserez
_	ifut 3pl	abuseront
_	cond 1sg	abuserais
_	cond 2sg	abuserais
_	cond 3sg	abuserait
_	cond 1pl	abuserions
_	cond 2pl	abuseriez
_	cond 3pl	abuseraient
_	simp 1sg	abusasse
_	simp 2sg	abusasses
_	simp 3sg	abusât
_	simp 1pl	abusassions
_	simp 2pl	abusassiez
_	simp 3pl	abusassent
_	impe 2sg	abuse
_	impe 1pl	abusons
_	impe 2pl	abusez
_	ppas mas sg	abusé
_	ppas mas pl	abusés
_	ppas fem sg	abusée
_	ppas fem pl	abusées
$
acagnarder	1____p_e_
_	infi	acagnarder
_	ppre	acagnardant
_	ipre 1sg	acagnarde
_	ipre 3sg	acagnarde
_	spre 1sg	acagnarde
_	spre 3sg	acagnarde
_	ipre 1isg	acagnardè
_	ipre 2sg	acagnardes
_	spre 2sg	acagnardes
_	ipre 1pl	acagnardons
_	ipre 2pl	acagnardez
_	ipre 3pl	acagnardent
_	spre 3pl	acagnardent
_	iimp 1sg	acagnardais
_	iimp 2sg	acagnardais
_	iimp 3sg	acagnardait
_	iimp 1pl	acagnardions
_	spre 1pl	acagnardions
_	iimp 2pl	acagnardiez
_	spre 2pl	acagnardiez
_	iimp 3pl	acagnardaient
_	ipsi 1sg	acagnardai
_	ipsi 2sg	acagnardas
_	ipsi 3sg	acagnarda
_	ipsi 1pl	acagnardâmes
_	ipsi 2pl	acagnardâtes
_	ipsi 3pl	acagnardèrent
_	ifut 1sg	acagnarderai
_	ifut 2sg	acagnarderas
_	ifut 3sg	acagnardera
_	ifut 1pl	acagnarderons
_	ifut 2pl	acagnarderez
_	ifut 3pl	acagnarderont
_	cond 1sg	acagnarderais
_	cond 2sg	acagnarderais
_	cond 3sg	acagnarderait
_	cond 1pl	acagnarderions
_	cond 2pl	acagnarderiez
_	cond 3pl	acagnarderaient
_	simp 1sg	acagnardasse
_	simp 2sg	acagnardasses
_	simp 3sg	acagnardât
_	simp 1pl	acagnardassions
_	simp 2pl	acagnardassiez
_	simp 3pl	acagnardassent
_	impe 2sg	acagnarde
_	impe 1pl	acagnardons
_	impe 2pl	acagnardez
_	ppas mas sg	acagnardé
_	ppas mas pl	acagnardés
_	ppas fem sg	acagnardée
_	ppas fem pl	acagnardées
$
accabler	1__t_q_zz
_	infi	accabler
_	ppre	accablant
_	ipre 1sg	accable
_	ipre 3sg	accable
_	spre 1sg	accable
_	spre 3sg	accable
_	ipre 1isg	accablè
_	ipre 2sg	accables
_	spre 2sg	accables
_	ipre 1pl	accablons
_	ipre 2pl	accablez
_	ipre 3pl	accablent
_	spre 3pl	accablent
_	iimp 1sg	accablais
_	iimp 2sg	accablais
_	iimp 3sg	accablait
_	iimp 1pl	accablions
_	spre 1pl	accablions
_	iimp 2pl	accabliez
_	spre 2pl	accabliez
_	iimp 3pl	accablaient
_	ipsi 1sg	accablai
_	ipsi 2sg	accablas
_	ipsi 3sg	accabla
_	ipsi 1pl	accablâmes
_	ipsi 2pl	accablâtes
_	ipsi 3pl	accablèrent
_	ifut 1sg	accablerai
_	ifut 2sg	accableras
_	ifut 3sg	accablera
_	ifut 1pl	accablerons
_	ifut 2pl	accablerez
_	ifut 3pl	accableront
_	cond 1sg	accablerais
_	cond 2sg	accablerais
_	cond 3sg	accablerait
_	cond 1pl	accablerions
_	cond 2pl	accableriez
_	cond 3pl	accableraient
_	simp 1sg	accablasse
_	simp 2sg	accablasses
_	simp 3sg	accablât
_	simp 1pl	accablassions
_	simp 2pl	accablassiez
_	simp 3pl	accablassent
_	impe 2sg	accable
_	impe 1pl	accablons
_	impe 2pl	accablez
_	ppas mas sg	accablé
_	ppas mas pl	accablés
_	ppas fem sg	accablée
_	ppas fem pl	accablées
$
accalmir	2____p_e_
_	infi	accalmir
$
accaparer	1__t___zz
_	infi	accaparer
_	ppre	accaparant
_	ipre 1sg	accapare
_	ipre 3sg	accapare
_	spre 1sg	accapare
_	spre 3sg	accapare
_	ipre 1isg	accaparè
_	ipre 2sg	accapares
_	spre 2sg	accapares
_	ipre 1pl	accaparons
_	ipre 2pl	accaparez
_	ipre 3pl	accaparent
_	spre 3pl	accaparent
_	iimp 1sg	accaparais
_	iimp 2sg	accaparais
_	iimp 3sg	accaparait
_	iimp 1pl	accaparions
_	spre 1pl	accaparions
_	iimp 2pl	accapariez
_	spre 2pl	accapariez
_	iimp 3pl	accaparaient
_	ipsi 1sg	accaparai
_	ipsi 2sg	accaparas
_	ipsi 3sg	accapara
_	ipsi 1pl	accaparâmes
_	ipsi 2pl	accaparâtes
_	ipsi 3pl	accaparèrent
_	ifut 1sg	accaparerai
_	ifut 2sg	accapareras
_	ifut 3sg	accaparera
_	ifut 1pl	accaparerons
_	ifut 2pl	accaparerez
_	ifut 3pl	accapareront
_	cond 1sg	accaparerais
_	cond 2sg	accaparerais
_	cond 3sg	accaparerait
_	cond 1pl	accaparerions
_	cond 2pl	accapareriez
_	cond 3pl	accapareraient
_	simp 1sg	accaparasse
_	simp 2sg	accaparasses
_	simp 3sg	accaparât
_	simp 1pl	accaparassions
_	simp 2pl	accaparassiez
_	simp 3pl	accaparassent
_	impe 2sg	accapare
_	impe 1pl	accaparons
_	impe 2pl	accaparez
_	ppas mas sg	accaparé
_	ppas mas pl	accaparés
_	ppas fem sg	accaparée
_	ppas fem pl	accaparées
$
accastiller	1__t___zz
_	infi	accastiller
_	ppre	accastillant
_	ipre 1sg	accastille
_	ipre 3sg	accastille
_	spre 1sg	accastille
_	spre 3sg	accastille
_	ipre 1isg	accastillè
_	ipre 2sg	accastilles
_	spre 2sg	accastilles
_	ipre 1pl	accastillons
_	ipre 2pl	accastillez
_	ipre 3pl	accastillent
_	spre 3pl	accastillent
_	iimp 1sg	accastillais
_	iimp 2sg	accastillais
_	iimp 3sg	accastillait
_	iimp 1pl	accastillions
_	spre 1pl	accastillions
_	iimp 2pl	accastilliez
_	spre 2pl	accastilliez
_	iimp 3pl	accastillaient
_	ipsi 1sg	accastillai
_	ipsi 2sg	accastillas
_	ipsi 3sg	accastilla
_	ipsi 1pl	accastillâmes
_	ipsi 2pl	accastillâtes
_	ipsi 3pl	accastillèrent
_	ifut 1sg	accastillerai
_	ifut 2sg	accastilleras
_	ifut 3sg	accastillera
_	ifut 1pl	accastillerons
_	ifut 2pl	accastillerez
_	ifut 3pl	accastilleront
_	cond 1sg	accastillerais
_	cond 2sg	accastillerais
_	cond 3sg	accastillerait
_	cond 1pl	accastillerions
_	cond 2pl	accastilleriez
_	cond 3pl	accastilleraient
_	simp 1sg	accastillasse
_	simp 2sg	accastillasses
_	simp 3sg	accastillât
_	simp 1pl	accastillassions
_	simp 2pl	accastillassiez
_	simp 3pl	accastillassent
_	impe 2sg	accastille
_	impe 1pl	accastillons
_	impe 2pl	accastillez
_	ppas mas sg	accastillé
_	ppas mas pl	accastillés
_	ppas fem sg	accastillée
_	ppas fem pl	accastillées
$
accéder	1___n___a
_	infi	accéder
_	ppre	accédant
_	ipre 1sg	accède
_	ipre 3sg	accède
_	spre 1sg	accède
_	spre 3sg	accède
_	ipre 1isg	accédè
_	ipre 2sg	accèdes
_	spre 2sg	accèdes
_	ipre 1pl	accédons
_	ipre 2pl	accédez
_	ipre 3pl	accèdent
_	spre 3pl	accèdent
_	iimp 1sg	accédais
_	iimp 2sg	accédais
_	iimp 3sg	accédait
_	iimp 1pl	accédions
_	spre 1pl	accédions
_	iimp 2pl	accédiez
_	spre 2pl	accédiez
_	iimp 3pl	accédaient
_	ipsi 1sg	accédai
_	ipsi 2sg	accédas
_	ipsi 3sg	accéda
_	ipsi 1pl	accédâmes
_	ipsi 2pl	accédâtes
_	ipsi 3pl	accédèrent
_	ifut 1sg	accéderai
_	ifut 1sg	accèderai
_	ifut 2sg	accéderas
_	ifut 2sg	accèderas
_	ifut 3sg	accédera
_	ifut 3sg	accèdera
_	ifut 1pl	accéderons
_	ifut 1pl	accèderons
_	ifut 2pl	accéderez
_	ifut 2pl	accèderez
_	ifut 3pl	accéderont
_	ifut 3pl	accèderont
_	cond 1sg	accéderais
_	cond 2sg	accéderais
_	cond 1sg	accèderais
_	cond 2sg	accèderais
_	cond 3sg	accéderait
_	cond 3sg	accèderait
_	cond 1pl	accéderions
_	cond 1pl	accèderions
_	cond 2pl	accéderiez
_	cond 2pl	accèderiez
_	cond 3pl	accéderaient
_	cond 3pl	accèderaient
_	simp 1sg	accédasse
_	simp 2sg	accédasses
_	simp 3sg	accédât
_	simp 1pl	accédassions
_	simp 2pl	accédassiez
_	simp 3pl	accédassent
_	impe 2sg	accède
_	impe 1pl	accédons
_	impe 2pl	accédez
_	ppas epi inv	accédé
$
accélérer	1_it_q_zz
_	infi	accélérer
_	ppre	accélérant
_	ipre 1sg	accélère
_	ipre 3sg	accélère
_	spre 1sg	accélère
_	spre 3sg	accélère
_	ipre 1isg	accélérè
_	ipre 2sg	accélères
_	spre 2sg	accélères
_	ipre 1pl	accélérons
_	ipre 2pl	accélérez
_	ipre 3pl	accélèrent
_	spre 3pl	accélèrent
_	iimp 1sg	accélérais
_	iimp 2sg	accélérais
_	iimp 3sg	accélérait
_	iimp 1pl	accélérions
_	spre 1pl	accélérions
_	iimp 2pl	accélériez
_	spre 2pl	accélériez
_	iimp 3pl	accéléraient
_	ipsi 1sg	accélérai
_	ipsi 2sg	accéléras
_	ipsi 3sg	accéléra
_	ipsi 1pl	accélérâmes
_	ipsi 2pl	accélérâtes
_	ipsi 3pl	accélérèrent
_	ifut 1sg	accélérerai
_	ifut 1sg	accélèrerai
_	ifut 2sg	accéléreras
_	ifut 2sg	accélèreras
_	ifut 3sg	accélérera
_	ifut 3sg	accélèrera
_	ifut 1pl	accélérerons
_	ifut 1pl	accélèrerons
_	ifut 2pl	accélérerez
_	ifut 2pl	accélèrerez
_	ifut 3pl	accéléreront
_	ifut 3pl	accélèreront
_	cond 1sg	accélérerais
_	cond 2sg	accélérerais
_	cond 1sg	accélèrerais
_	cond 2sg	accélèrerais
_	cond 3sg	accélérerait
_	cond 3sg	accélèrerait
_	cond 1pl	accélérerions
_	cond 1pl	accélèrerions
_	cond 2pl	accéléreriez
_	cond 2pl	accélèreriez
_	cond 3pl	accéléreraient
_	cond 3pl	accélèreraient
_	simp 1sg	accélérasse
_	simp 2sg	accélérasses
_	simp 3sg	accélérât
_	simp 1pl	accélérassions
_	simp 2pl	accélérassiez
_	simp 3pl	accélérassent
_	impe 2sg	accélère
_	impe 1pl	accélérons
_	impe 2pl	accélérez
_	ppas mas sg	accéléré
_	ppas mas pl	accélérés
_	ppas fem sg	accélérée
_	ppas fem pl	accélérées
$
accentuer	1__t_q_zz
_	infi	accentuer
_	ppre	accentuant
_	ipre 1sg	accentue
_	ipre 3sg	accentue
_	spre 1sg	accentue
_	spre 3sg	accentue
_	ipre 1isg	accentuè
_	ipre 2sg	accentues
_	spre 2sg	accentues
_	ipre 1pl	accentuons
_	ipre 2pl	accentuez
_	ipre 3pl	accentuent
_	spre 3pl	accentuent
_	iimp 1sg	accentuais
_	iimp 2sg	accentuais
_	iimp 3sg	accentuait
_	iimp 1pl	accentuions
_	spre 1pl	accentuions
_	iimp 2pl	accentuiez
_	spre 2pl	accentuiez
_	iimp 3pl	accentuaient
_	ipsi 1sg	accentuai
_	ipsi 2sg	accentuas
_	ipsi 3sg	accentua
_	ipsi 1pl	accentuâmes
_	ipsi 2pl	accentuâtes
_	ipsi 3pl	accentuèrent
_	ifut 1sg	accentuerai
_	ifut 2sg	accentueras
_	ifut 3sg	accentuera
_	ifut 1pl	accentuerons
_	ifut 2pl	accentuerez
_	ifut 3pl	accentueront
_	cond 1sg	accentuerais
_	cond 2sg	accentuerais
_	cond 3sg	accentuerait
_	cond 1pl	accentuerions
_	cond 2pl	accentueriez
_	cond 3pl	accentueraient
_	simp 1sg	accentuasse
_	simp 2sg	accentuasses
_	simp 3sg	accentuât
_	simp 1pl	accentuassions
_	simp 2pl	accentuassiez
_	simp 3pl	accentuassent
_	impe 2sg	accentue
_	impe 1pl	accentuons
_	impe 2pl	accentuez
_	ppas mas sg	accentué
_	ppas mas pl	accentués
_	ppas fem sg	accentuée
_	ppas fem pl	accentuées
$
accepter	1_it_q__a
_	infi	accepter
_	ppre	acceptant
_	ipre 1sg	accepte
_	ipre 3sg	accepte
_	spre 1sg	accepte
_	spre 3sg	accepte
_	ipre 1isg	acceptè
_	ipre 2sg	acceptes
_	spre 2sg	acceptes
_	ipre 1pl	acceptons
_	ipre 2pl	acceptez
_	ipre 3pl	acceptent
_	spre 3pl	acceptent
_	iimp 1sg	acceptais
_	iimp 2sg	acceptais
_	iimp 3sg	acceptait
_	iimp 1pl	acceptions
_	spre 1pl	acceptions
_	iimp 2pl	acceptiez
_	spre 2pl	acceptiez
_	iimp 3pl	acceptaient
_	ipsi 1sg	acceptai
_	ipsi 2sg	acceptas
_	ipsi 3sg	accepta
_	ipsi 1pl	acceptâmes
_	ipsi 2pl	acceptâtes
_	ipsi 3pl	acceptèrent
_	ifut 1sg	accepterai
_	ifut 2sg	accepteras
_	ifut 3sg	acceptera
_	ifut 1pl	accepterons
_	ifut 2pl	accepterez
_	ifut 3pl	accepteront
_	cond 1sg	accepterais
_	cond 2sg	accepterais
_	cond 3sg	accepterait
_	cond 1pl	accepterions
_	cond 2pl	accepteriez
_	cond 3pl	accepteraient
_	simp 1sg	acceptasse
_	simp 2sg	acceptasses
_	simp 3sg	acceptât
_	simp 1pl	acceptassions
_	simp 2pl	acceptassiez
_	simp 3pl	acceptassent
_	impe 2sg	accepte
_	impe 1pl	acceptons
_	impe 2pl	acceptez
_	ppas mas sg	accepté
_	ppas mas pl	acceptés
_	ppas fem sg	acceptée
_	ppas fem pl	acceptées
$
accessoiriser	1__t___zz
_	infi	accessoiriser
_	ppre	accessoirisant
_	ipre 1sg	accessoirise
_	ipre 3sg	accessoirise
_	spre 1sg	accessoirise
_	spre 3sg	accessoirise
_	ipre 1isg	accessoirisè
_	ipre 2sg	accessoirises
_	spre 2sg	accessoirises
_	ipre 1pl	accessoirisons
_	ipre 2pl	accessoirisez
_	ipre 3pl	accessoirisent
_	spre 3pl	accessoirisent
_	iimp 1sg	accessoirisais
_	iimp 2sg	accessoirisais
_	iimp 3sg	accessoirisait
_	iimp 1pl	accessoirisions
_	spre 1pl	accessoirisions
_	iimp 2pl	accessoirisiez
_	spre 2pl	accessoirisiez
_	iimp 3pl	accessoirisaient
_	ipsi 1sg	accessoirisai
_	ipsi 2sg	accessoirisas
_	ipsi 3sg	accessoirisa
_	ipsi 1pl	accessoirisâmes
_	ipsi 2pl	accessoirisâtes
_	ipsi 3pl	accessoirisèrent
_	ifut 1sg	accessoiriserai
_	ifut 2sg	accessoiriseras
_	ifut 3sg	accessoirisera
_	ifut 1pl	accessoiriserons
_	ifut 2pl	accessoiriserez
_	ifut 3pl	accessoiriseront
_	cond 1sg	accessoiriserais
_	cond 2sg	accessoiriserais
_	cond 3sg	accessoiriserait
_	cond 1pl	accessoiriserions
_	cond 2pl	accessoiriseriez
_	cond 3pl	accessoiriseraient
_	simp 1sg	accessoirisasse
_	simp 2sg	accessoirisasses
_	simp 3sg	accessoirisât
_	simp 1pl	accessoirisassions
_	simp 2pl	accessoirisassiez
_	simp 3pl	accessoirisassent
_	impe 2sg	accessoirise
_	impe 1pl	accessoirisons
_	impe 2pl	accessoirisez
_	ppas mas sg	accessoirisé
_	ppas mas pl	accessoirisés
_	ppas fem sg	accessoirisée
_	ppas fem pl	accessoirisées
$
accidenter	1__t___zz
_	infi	accidenter
_	ppre	accidentant
_	ipre 1sg	accidente
_	ipre 3sg	accidente
_	spre 1sg	accidente
_	spre 3sg	accidente
_	ipre 1isg	accidentè
_	ipre 2sg	accidentes
_	spre 2sg	accidentes
_	ipre 1pl	accidentons
_	ipre 2pl	accidentez
_	ipre 3pl	accidentent
_	spre 3pl	accidentent
_	iimp 1sg	accidentais
_	iimp 2sg	accidentais
_	iimp 3sg	accidentait
_	iimp 1pl	accidentions
_	spre 1pl	accidentions
_	iimp 2pl	accidentiez
_	spre 2pl	accidentiez
_	iimp 3pl	accidentaient
_	ipsi 1sg	accidentai
_	ipsi 2sg	accidentas
_	ipsi 3sg	accidenta
_	ipsi 1pl	accidentâmes
_	ipsi 2pl	accidentâtes
_	ipsi 3pl	accidentèrent
_	ifut 1sg	accidenterai
_	ifut 2sg	accidenteras
_	ifut 3sg	accidentera
_	ifut 1pl	accidenterons
_	ifut 2pl	accidenterez
_	ifut 3pl	accidenteront
_	cond 1sg	accidenterais
_	cond 2sg	accidenterais
_	cond 3sg	accidenterait
_	cond 1pl	accidenterions
_	cond 2pl	accidenteriez
_	cond 3pl	accidenteraient
_	simp 1sg	accidentasse
_	simp 2sg	accidentasses
_	simp 3sg	accidentât
_	simp 1pl	accidentassions
_	simp 2pl	accidentassiez
_	simp 3pl	accidentassent
_	impe 2sg	accidente
_	impe 1pl	accidentons
_	impe 2pl	accidentez
_	ppas mas sg	accidenté
_	ppas mas pl	accidentés
_	ppas fem sg	accidentée
_	ppas fem pl	accidentées
$
acclamer	1__t___zz
_	infi	acclamer
_	ppre	acclamant
_	ipre 1sg	acclame
_	ipre 3sg	acclame
_	spre 1sg	acclame
_	spre 3sg	acclame
_	ipre 1isg	acclamè
_	ipre 2sg	acclames
_	spre 2sg	acclames
_	ipre 1pl	acclamons
_	ipre 2pl	acclamez
_	ipre 3pl	acclament
_	spre 3pl	acclament
_	iimp 1sg	acclamais
_	iimp 2sg	acclamais
_	iimp 3sg	acclamait
_	iimp 1pl	acclamions
_	spre 1pl	acclamions
_	iimp 2pl	acclamiez
_	spre 2pl	acclamiez
_	iimp 3pl	acclamaient
_	ipsi 1sg	acclamai
_	ipsi 2sg	acclamas
_	ipsi 3sg	acclama
_	ipsi 1pl	acclamâmes
_	ipsi 2pl	acclamâtes
_	ipsi 3pl	acclamèrent
_	ifut 1sg	acclamerai
_	ifut 2sg	acclameras
_	ifut 3sg	acclamera
_	ifut 1pl	acclamerons
_	ifut 2pl	acclamerez
_	ifut 3pl	acclameront
_	cond 1sg	acclamerais
_	cond 2sg	acclamerais
_	cond 3sg	acclamerait
_	cond 1pl	acclamerions
_	cond 2pl	acclameriez
_	cond 3pl	acclameraient
_	simp 1sg	acclamasse
_	simp 2sg	acclamasses
_	simp 3sg	acclamât
_	simp 1pl	acclamassions
_	simp 2pl	acclamassiez
_	simp 3pl	acclamassent
_	impe 2sg	acclame
_	impe 1pl	acclamons
_	impe 2pl	acclamez
_	ppas mas sg	acclamé
_	ppas mas pl	acclamés
_	ppas fem sg	acclamée
_	ppas fem pl	acclamées
$
acclimater	1__t_q_zz
_	infi	acclimater
_	ppre	acclimatant
_	ipre 1sg	acclimate
_	ipre 3sg	acclimate
_	spre 1sg	acclimate
_	spre 3sg	acclimate
_	ipre 1isg	acclimatè
_	ipre 2sg	acclimates
_	spre 2sg	acclimates
_	ipre 1pl	acclimatons
_	ipre 2pl	acclimatez
_	ipre 3pl	acclimatent
_	spre 3pl	acclimatent
_	iimp 1sg	acclimatais
_	iimp 2sg	acclimatais
_	iimp 3sg	acclimatait
_	iimp 1pl	acclimations
_	spre 1pl	acclimations
_	iimp 2pl	acclimatiez
_	spre 2pl	acclimatiez
_	iimp 3pl	acclimataient
_	ipsi 1sg	acclimatai
_	ipsi 2sg	acclimatas
_	ipsi 3sg	acclimata
_	ipsi 1pl	acclimatâmes
_	ipsi 2pl	acclimatâtes
_	ipsi 3pl	acclimatèrent
_	ifut 1sg	acclimaterai
_	ifut 2sg	acclimateras
_	ifut 3sg	acclimatera
_	ifut 1pl	acclimaterons
_	ifut 2pl	acclimaterez
_	ifut 3pl	acclimateront
_	cond 1sg	acclimaterais
_	cond 2sg	acclimaterais
_	cond 3sg	acclimaterait
_	cond 1pl	acclimaterions
_	cond 2pl	acclimateriez
_	cond 3pl	acclimateraient
_	simp 1sg	acclimatasse
_	simp 2sg	acclimatasses
_	simp 3sg	acclimatât
_	simp 1pl	acclimatassions
_	simp 2pl	acclimatassiez
_	simp 3pl	acclimatassent
_	impe 2sg	acclimate
_	impe 1pl	acclimatons
_	impe 2pl	acclimatez
_	ppas mas sg	acclimaté
_	ppas mas pl	acclimatés
_	ppas fem sg	acclimatée
_	ppas fem pl	acclimatées
$
accœurer	1__t_q_zz
_	infi	accœurer
$
accointer	1____p_e_
_	infi	accointer
_	ppre	accointant
_	ipre 1sg	accointe
_	ipre 3sg	accointe
_	spre 1sg	accointe
_	spre 3sg	accointe
_	ipre 1isg	accointè
_	ipre 2sg	accointes
_	spre 2sg	accointes
_	ipre 1pl	accointons
_	ipre 2pl	accointez
_	ipre 3pl	accointent
_	spre 3pl	accointent
_	iimp 1sg	accointais
_	iimp 2sg	accointais
_	iimp 3sg	accointait
_	iimp 1pl	accointions
_	spre 1pl	accointions
_	iimp 2pl	accointiez
_	spre 2pl	accointiez
_	iimp 3pl	accointaient
_	ipsi 1sg	accointai
_	ipsi 2sg	accointas
_	ipsi 3sg	accointa
_	ipsi 1pl	accointâmes
_	ipsi 2pl	accointâtes
_	ipsi 3pl	accointèrent
_	ifut 1sg	accointerai
_	ifut 2sg	accointeras
_	ifut 3sg	accointera
_	ifut 1pl	accointerons
_	ifut 2pl	accointerez
_	ifut 3pl	accointeront
_	cond 1sg	accointerais
_	cond 2sg	accointerais
_	cond 3sg	accointerait
_	cond 1pl	accointerions
_	cond 2pl	accointeriez
_	cond 3pl	accointeraient
_	simp 1sg	accointasse
_	simp 2sg	accointasses
_	simp 3sg	accointât
_	simp 1pl	accointassions
_	simp 2pl	accointassiez
_	simp 3pl	accointassent
_	impe 2sg	accointe
_	impe 1pl	accointons
_	impe 2pl	accointez
_	ppas mas sg	accointé
_	ppas mas pl	accointés
_	ppas fem sg	accointée
_	ppas fem pl	accointées
$
accolader	1__t___zz
_	infi	accolader
_	ppre	accoladant
_	ipre 1sg	accolade
_	ipre 3sg	accolade
_	spre 1sg	accolade
_	spre 3sg	accolade
_	ipre 1isg	accoladè
_	ipre 2sg	accolades
_	spre 2sg	accolades
_	ipre 1pl	accoladons
_	ipre 2pl	accoladez
_	ipre 3pl	accoladent
_	spre 3pl	accoladent
_	iimp 1sg	accoladais
_	iimp 2sg	accoladais
_	iimp 3sg	accoladait
_	iimp 1pl	accoladions
_	spre 1pl	accoladions
_	iimp 2pl	accoladiez
_	spre 2pl	accoladiez
_	iimp 3pl	accoladaient
_	ipsi 1sg	accoladai
_	ipsi 2sg	accoladas
_	ipsi 3sg	accolada
_	ipsi 1pl	accoladâmes
_	ipsi 2pl	accoladâtes
_	ipsi 3pl	accoladèrent
_	ifut 1sg	accoladerai
_	ifut 2sg	accoladeras
_	ifut 3sg	accoladera
_	ifut 1pl	accoladerons
_	ifut 2pl	accoladerez
_	ifut 3pl	accoladeront
_	cond 1sg	accoladerais
_	cond 2sg	accoladerais
_	cond 3sg	accoladerait
_	cond 1pl	accoladerions
_	cond 2pl	accoladeriez
_	cond 3pl	accoladeraient
_	simp 1sg	accoladasse
_	simp 2sg	accoladasses
_	simp 3sg	accoladât
_	simp 1pl	accoladassions
_	simp 2pl	accoladassiez
_	simp 3pl	accoladassent
_	impe 2sg	accolade
_	impe 1pl	accoladons
_	impe 2pl	accoladez
_	ppas mas sg	accoladé
_	ppas mas pl	accoladés
_	ppas fem sg	accoladée
_	ppas fem pl	accoladées
$
accoler	1__t_q_zz
_	infi	accoler
_	ppre	accolant
_	ipre 1sg	accole
_	ipre 3sg	accole
_	spre 1sg	accole
_	spre 3sg	accole
_	ipre 1isg	accolè
_	ipre 2sg	accoles
_	spre 2sg	accoles
_	ipre 1pl	accolons
_	ipre 2pl	accolez
_	ipre 3pl	accolent
_	spre 3pl	accolent
_	iimp 1sg	accolais
_	iimp 2sg	accolais
_	iimp 3sg	accolait
_	iimp 1pl	accolions
_	spre 1pl	accolions
_	iimp 2pl	accoliez
_	spre 2pl	accoliez
_	iimp 3pl	accolaient
_	ipsi 1sg	accolai
_	ipsi 2sg	accolas
_	ipsi 3sg	accola
_	ipsi 1pl	accolâmes
_	ipsi 2pl	accolâtes
_	ipsi 3pl	accolèrent
_	ifut 1sg	accolerai
_	ifut 2sg	accoleras
_	ifut 3sg	accolera
_	ifut 1pl	accolerons
_	ifut 2pl	accolerez
_	ifut 3pl	accoleront
_	cond 1sg	accolerais
_	cond 2sg	accolerais
_	cond 3sg	accolerait
_	cond 1pl	accolerions
_	cond 2pl	accoleriez
_	cond 3pl	accoleraient
_	simp 1sg	accolasse
_	simp 2sg	accolasses
_	simp 3sg	accolât
_	simp 1pl	accolassions
_	simp 2pl	accolassiez
_	simp 3pl	accolassent
_	impe 2sg	accole
_	impe 1pl	accolons
_	impe 2pl	accolez
_	ppas mas sg	accolé
_	ppas mas pl	accolés
_	ppas fem sg	accolée
_	ppas fem pl	accolées
$
accommoder	1__t_q_zz
_	infi	accommoder
_	ppre	accommodant
_	ipre 1sg	accommode
_	ipre 3sg	accommode
_	spre 1sg	accommode
_	spre 3sg	accommode
_	ipre 1isg	accommodè
_	ipre 2sg	accommodes
_	spre 2sg	accommodes
_	ipre 1pl	accommodons
_	ipre 2pl	accommodez
_	ipre 3pl	accommodent
_	spre 3pl	accommodent
_	iimp 1sg	accommodais
_	iimp 2sg	accommodais
_	iimp 3sg	accommodait
_	iimp 1pl	accommodions
_	spre 1pl	accommodions
_	iimp 2pl	accommodiez
_	spre 2pl	accommodiez
_	iimp 3pl	accommodaient
_	ipsi 1sg	accommodai
_	ipsi 2sg	accommodas
_	ipsi 3sg	accommoda
_	ipsi 1pl	accommodâmes
_	ipsi 2pl	accommodâtes
_	ipsi 3pl	accommodèrent
_	ifut 1sg	accommoderai
_	ifut 2sg	accommoderas
_	ifut 3sg	accommodera
_	ifut 1pl	accommoderons
_	ifut 2pl	accommoderez
_	ifut 3pl	accommoderont
_	cond 1sg	accommoderais
_	cond 2sg	accommoderais
_	cond 3sg	accommoderait
_	cond 1pl	accommoderions
_	cond 2pl	accommoderiez
_	cond 3pl	accommoderaient
_	simp 1sg	accommodasse
_	simp 2sg	accommodasses
_	simp 3sg	accommodât
_	simp 1pl	accommodassions
_	simp 2pl	accommodassiez
_	simp 3pl	accommodassent
_	impe 2sg	accommode
_	impe 1pl	accommodons
_	impe 2pl	accommodez
_	ppas mas sg	accommodé
_	ppas mas pl	accommodés
_	ppas fem sg	accommodée
_	ppas fem pl	accommodées
$
accompagner	1__t_x__a
_	infi	accompagner
_	ppre	accompagnant
_	ipre 1sg	accompagne
_	ipre 3sg	accompagne
_	spre 1sg	accompagne
_	spre 3sg	accompagne
_	ipre 1isg	accompagnè
_	ipre 2sg	accompagnes
_	spre 2sg	accompagnes
_	ipre 1pl	accompagnons
_	ipre 2pl	accompagnez
_	ipre 3pl	accompagnent
_	spre 3pl	accompagnent
_	iimp 1sg	accompagnais
_	iimp 2sg	accompagnais
_	iimp 3sg	accompagnait
_	iimp 1pl	accompagnions
_	spre 1pl	accompagnions
_	iimp 2pl	accompagniez
_	spre 2pl	accompagniez
_	iimp 3pl	accompagnaient
_	ipsi 1sg	accompagnai
_	ipsi 2sg	accompagnas
_	ipsi 3sg	accompagna
_	ipsi 1pl	accompagnâmes
_	ipsi 2pl	accompagnâtes
_	ipsi 3pl	accompagnèrent
_	ifut 1sg	accompagnerai
_	ifut 2sg	accompagneras
_	ifut 3sg	accompagnera
_	ifut 1pl	accompagnerons
_	ifut 2pl	accompagnerez
_	ifut 3pl	accompagneront
_	cond 1sg	accompagnerais
_	cond 2sg	accompagnerais
_	cond 3sg	accompagnerait
_	cond 1pl	accompagnerions
_	cond 2pl	accompagneriez
_	cond 3pl	accompagneraient
_	simp 1sg	accompagnasse
_	simp 2sg	accompagnasses
_	simp 3sg	accompagnât
_	simp 1pl	accompagnassions
_	simp 2pl	accompagnassiez
_	simp 3pl	accompagnassent
_	impe 2sg	accompagne
_	impe 1pl	accompagnons
_	impe 2pl	accompagnez
_	ppas mas sg	accompagné
_	ppas mas pl	accompagnés
_	ppas fem sg	accompagnée
_	ppas fem pl	accompagnées
$
accomplir	2_it_q__a
_	infi	accomplir
_	ppre	accomplissant
_	ipre 1sg	accomplis
_	ipre 2sg	accomplis
_	ipsi 1sg	accomplis
_	ipsi 2sg	accomplis
_	ipre 3sg	accomplit
_	ipsi 3sg	accomplit
_	ipre 1pl	accomplissons
_	ipre 2pl	accomplissez
_	ipre 3pl	accomplissent
_	spre 3pl	accomplissent
_	simp 3pl	accomplissent
_	iimp 1sg	accomplissais
_	iimp 2sg	accomplissais
_	iimp 3sg	accomplissait
_	iimp 1pl	accomplissions
_	spre 1pl	accomplissions
_	simp 1pl	accomplissions
_	iimp 2pl	accomplissiez
_	spre 2pl	accomplissiez
_	simp 2pl	accomplissiez
_	iimp 3pl	accomplissaient
_	ipsi 1pl	accomplîmes
_	ipsi 2pl	accomplîtes
_	ipsi 3pl	accomplirent
_	ifut 1sg	accomplirai
_	ifut 2sg	accompliras
_	ifut 3sg	accomplira
_	ifut 1pl	accomplirons
_	ifut 2pl	accomplirez
_	ifut 3pl	accompliront
_	cond 1sg	accomplirais
_	cond 2sg	accomplirais
_	cond 3sg	accomplirait
_	cond 1pl	accomplirions
_	cond 2pl	accompliriez
_	cond 3pl	accompliraient
_	spre 1sg	accomplisse
_	simp 1sg	accomplisse
_	spre 2sg	accomplisses
_	simp 2sg	accomplisses
_	spre 3sg	accomplisse
_	simp 3sg	accomplît
_	impe 2sg	accomplis
_	impe 1pl	accomplissons
_	impe 2pl	accomplissez
_	ppas mas sg	accompli
_	ppas mas pl	accomplis
_	ppas fem sg	accomplie
_	ppas fem pl	accomplies
$
accoquiner	1__t_q_zz
_	infi	accoquiner
_	ppre	accoquinant
_	ipre 1sg	accoquine
_	ipre 3sg	accoquine
_	spre 1sg	accoquine
_	spre 3sg	accoquine
_	ipre 1isg	accoquinè
_	ipre 2sg	accoquines
_	spre 2sg	accoquines
_	ipre 1pl	accoquinons
_	ipre 2pl	accoquinez
_	ipre 3pl	accoquinent
_	spre 3pl	accoquinent
_	iimp 1sg	accoquinais
_	iimp 2sg	accoquinais
_	iimp 3sg	accoquinait
_	iimp 1pl	accoquinions
_	spre 1pl	accoquinions
_	iimp 2pl	accoquiniez
_	spre 2pl	accoquiniez
_	iimp 3pl	accoquinaient
_	ipsi 1sg	accoquinai
_	ipsi 2sg	accoquinas
_	ipsi 3sg	accoquina
_	ipsi 1pl	accoquinâmes
_	ipsi 2pl	accoquinâtes
_	ipsi 3pl	accoquinèrent
_	ifut 1sg	accoquinerai
_	ifut 2sg	accoquineras
_	ifut 3sg	accoquinera
_	ifut 1pl	accoquinerons
_	ifut 2pl	accoquinerez
_	ifut 3pl	accoquineront
_	cond 1sg	accoquinerais
_	cond 2sg	accoquinerais
_	cond 3sg	accoquinerait
_	cond 1pl	accoquinerions
_	cond 2pl	accoquineriez
_	cond 3pl	accoquineraient
_	simp 1sg	accoquinasse
_	simp 2sg	accoquinasses
_	simp 3sg	accoquinât
_	simp 1pl	accoquinassions
_	simp 2pl	accoquinassiez
_	simp 3pl	accoquinassent
_	impe 2sg	accoquine
_	impe 1pl	accoquinons
_	impe 2pl	accoquinez
_	ppas mas sg	accoquiné
_	ppas mas pl	accoquinés
_	ppas fem sg	accoquinée
_	ppas fem pl	accoquinées
$
accorder	1__tnq__a
_	infi	accorder
_	ppre	accordant
_	ipre 1sg	accorde
_	ipre 3sg	accorde
_	spre 1sg	accorde
_	spre 3sg	accorde
_	ipre 1isg	accordè
_	ipre 2sg	accordes
_	spre 2sg	accordes
_	ipre 1pl	accordons
_	ipre 2pl	accordez
_	ipre 3pl	accordent
_	spre 3pl	accordent
_	iimp 1sg	accordais
_	iimp 2sg	accordais
_	iimp 3sg	accordait
_	iimp 1pl	accordions
_	spre 1pl	accordions
_	iimp 2pl	accordiez
_	spre 2pl	accordiez
_	iimp 3pl	accordaient
_	ipsi 1sg	accordai
_	ipsi 2sg	accordas
_	ipsi 3sg	accorda
_	ipsi 1pl	accordâmes
_	ipsi 2pl	accordâtes
_	ipsi 3pl	accordèrent
_	ifut 1sg	accorderai
_	ifut 2sg	accorderas
_	ifut 3sg	accordera
_	ifut 1pl	accorderons
_	ifut 2pl	accorderez
_	ifut 3pl	accorderont
_	cond 1sg	accorderais
_	cond 2sg	accorderais
_	cond 3sg	accorderait
_	cond 1pl	accorderions
_	cond 2pl	accorderiez
_	cond 3pl	accorderaient
_	simp 1sg	accordasse
_	simp 2sg	accordasses
_	simp 3sg	accordât
_	simp 1pl	accordassions
_	simp 2pl	accordassiez
_	simp 3pl	accordassent
_	impe 2sg	accorde
_	impe 1pl	accordons
_	impe 2pl	accordez
_	ppas mas sg	accordé
_	ppas mas pl	accordés
_	ppas fem sg	accordée
_	ppas fem pl	accordées
$
accorer	1__t___zz
_	infi	accorer
_	ppre	accorant
_	ipre 1sg	accore
_	ipre 3sg	accore
_	spre 1sg	accore
_	spre 3sg	accore
_	ipre 1isg	accorè
_	ipre 2sg	accores
_	spre 2sg	accores
_	ipre 1pl	accorons
_	ipre 2pl	accorez
_	ipre 3pl	accorent
_	spre 3pl	accorent
_	iimp 1sg	accorais
_	iimp 2sg	accorais
_	iimp 3sg	accorait
_	iimp 1pl	accorions
_	spre 1pl	accorions
_	iimp 2pl	accoriez
_	spre 2pl	accoriez
_	iimp 3pl	accoraient
_	ipsi 1sg	accorai
_	ipsi 2sg	accoras
_	ipsi 3sg	accora
_	ipsi 1pl	accorâmes
_	ipsi 2pl	accorâtes
_	ipsi 3pl	accorèrent
_	ifut 1sg	accorerai
_	ifut 2sg	accoreras
_	ifut 3sg	accorera
_	ifut 1pl	accorerons
_	ifut 2pl	accorerez
_	ifut 3pl	accoreront
_	cond 1sg	accorerais
_	cond 2sg	accorerais
_	cond 3sg	accorerait
_	cond 1pl	accorerions
_	cond 2pl	accoreriez
_	cond 3pl	accoreraient
_	simp 1sg	accorasse
_	simp 2sg	accorasses
_	simp 3sg	accorât
_	simp 1pl	accorassions
_	simp 2pl	accorassiez
_	simp 3pl	accorassent
_	impe 2sg	accore
_	impe 1pl	accorons
_	impe 2pl	accorez
_	ppas mas sg	accoré
_	ppas mas pl	accorés
_	ppas fem sg	accorée
_	ppas fem pl	accorées
$
accoster	1__t_q_zz
_	infi	accoster
_	ppre	accostant
_	ipre 1sg	accoste
_	ipre 3sg	accoste
_	spre 1sg	accoste
_	spre 3sg	accoste
_	ipre 1isg	accostè
_	ipre 2sg	accostes
_	spre 2sg	accostes
_	ipre 1pl	accostons
_	ipre 2pl	accostez
_	ipre 3pl	accostent
_	spre 3pl	accostent
_	iimp 1sg	accostais
_	iimp 2sg	accostais
_	iimp 3sg	accostait
_	iimp 1pl	accostions
_	spre 1pl	accostions
_	iimp 2pl	accostiez
_	spre 2pl	accostiez
_	iimp 3pl	accostaient
_	ipsi 1sg	accostai
_	ipsi 2sg	accostas
_	ipsi 3sg	accosta
_	ipsi 1pl	accostâmes
_	ipsi 2pl	accostâtes
_	ipsi 3pl	accostèrent
_	ifut 1sg	accosterai
_	ifut 2sg	accosteras
_	ifut 3sg	accostera
_	ifut 1pl	accosterons
_	ifut 2pl	accosterez
_	ifut 3pl	accosteront
_	cond 1sg	accosterais
_	cond 2sg	accosterais
_	cond 3sg	accosterait
_	cond 1pl	accosterions
_	cond 2pl	accosteriez
_	cond 3pl	accosteraient
_	simp 1sg	accostasse
_	simp 2sg	accostasses
_	simp 3sg	accostât
_	simp 1pl	accostassions
_	simp 2pl	accostassiez
_	simp 3pl	accostassent
_	impe 2sg	accoste
_	impe 1pl	accostons
_	impe 2pl	accostez
_	ppas mas sg	accosté
_	ppas mas pl	accostés
_	ppas fem sg	accostée
_	ppas fem pl	accostées
$
accoter	1__t_q_zz
_	infi	accoter
_	ppre	accotant
_	ipre 1sg	accote
_	ipre 3sg	accote
_	spre 1sg	accote
_	spre 3sg	accote
_	ipre 1isg	accotè
_	ipre 2sg	accotes
_	spre 2sg	accotes
_	ipre 1pl	accotons
_	ipre 2pl	accotez
_	ipre 3pl	accotent
_	spre 3pl	accotent
_	iimp 1sg	accotais
_	iimp 2sg	accotais
_	iimp 3sg	accotait
_	iimp 1pl	accotions
_	spre 1pl	accotions
_	iimp 2pl	accotiez
_	spre 2pl	accotiez
_	iimp 3pl	accotaient
_	ipsi 1sg	accotai
_	ipsi 2sg	accotas
_	ipsi 3sg	accota
_	ipsi 1pl	accotâmes
_	ipsi 2pl	accotâtes
_	ipsi 3pl	accotèrent
_	ifut 1sg	accoterai
_	ifut 2sg	accoteras
_	ifut 3sg	accotera
_	ifut 1pl	accoterons
_	ifut 2pl	accoterez
_	ifut 3pl	accoteront
_	cond 1sg	accoterais
_	cond 2sg	accoterais
_	cond 3sg	accoterait
_	cond 1pl	accoterions
_	cond 2pl	accoteriez
_	cond 3pl	accoteraient
_	simp 1sg	accotasse
_	simp 2sg	accotasses
_	simp 3sg	accotât
_	simp 1pl	accotassions
_	simp 2pl	accotassiez
_	simp 3pl	accotassent
_	impe 2sg	accote
_	impe 1pl	accotons
_	impe 2pl	accotez
_	ppas mas sg	accoté
_	ppas mas pl	accotés
_	ppas fem sg	accotée
_	ppas fem pl	accotées
$
accouardir	2__t_q_zz
_	infi	accouardir
$
accoucher	1_itn__zz
_	infi	accoucher
_	ppre	accouchant
_	ipre 1sg	accouche
_	ipre 3sg	accouche
_	spre 1sg	accouche
_	spre 3sg	accouche
_	ipre 1isg	accouchè
_	ipre 2sg	accouches
_	spre 2sg	accouches
_	ipre 1pl	accouchons
_	ipre 2pl	accouchez
_	ipre 3pl	accouchent
_	spre 3pl	accouchent
_	iimp 1sg	accouchais
_	iimp 2sg	accouchais
_	iimp 3sg	accouchait
_	iimp 1pl	accouchions
_	spre 1pl	accouchions
_	iimp 2pl	accouchiez
_	spre 2pl	accouchiez
_	iimp 3pl	accouchaient
_	ipsi 1sg	accouchai
_	ipsi 2sg	accouchas
_	ipsi 3sg	accoucha
_	ipsi 1pl	accouchâmes
_	ipsi 2pl	accouchâtes
_	ipsi 3pl	accouchèrent
_	ifut 1sg	accoucherai
_	ifut 2sg	accoucheras
_	ifut 3sg	accouchera
_	ifut 1pl	accoucherons
_	ifut 2pl	accoucherez
_	ifut 3pl	accoucheront
_	cond 1sg	accoucherais
_	cond 2sg	accoucherais
_	cond 3sg	accoucherait
_	cond 1pl	accoucherions
_	cond 2pl	accoucheriez
_	cond 3pl	accoucheraient
_	simp 1sg	accouchasse
_	simp 2sg	accouchasses
_	simp 3sg	accouchât
_	simp 1pl	accouchassions
_	simp 2pl	accouchassiez
_	simp 3pl	accouchassent
_	impe 2sg	accouche
_	impe 1pl	accouchons
_	impe 2pl	accouchez
_	ppas mas sg	accouché
_	ppas mas pl	accouchés
_	ppas fem sg	accouchée
_	ppas fem pl	accouchées
$
accouder	1____p_e_
_	infi	accouder
_	ppre	accoudant
_	ipre 1sg	accoude
_	ipre 3sg	accoude
_	spre 1sg	accoude
_	spre 3sg	accoude
_	ipre 1isg	accoudè
_	ipre 2sg	accoudes
_	spre 2sg	accoudes
_	ipre 1pl	accoudons
_	ipre 2pl	accoudez
_	ipre 3pl	accoudent
_	spre 3pl	accoudent
_	iimp 1sg	accoudais
_	iimp 2sg	accoudais
_	iimp 3sg	accoudait
_	iimp 1pl	accoudions
_	spre 1pl	accoudions
_	iimp 2pl	accoudiez
_	spre 2pl	accoudiez
_	iimp 3pl	accoudaient
_	ipsi 1sg	accoudai
_	ipsi 2sg	accoudas
_	ipsi 3sg	accouda
_	ipsi 1pl	accoudâmes
_	ipsi 2pl	accoudâtes
_	ipsi 3pl	accoudèrent
_	ifut 1sg	accouderai
_	ifut 2sg	accouderas
_	ifut 3sg	accoudera
_	ifut 1pl	accouderons
_	ifut 2pl	accouderez
_	ifut 3pl	accouderont
_	cond 1sg	accouderais
_	cond 2sg	accouderais
_	cond 3sg	accouderait
_	cond 1pl	accouderions
_	cond 2pl	accouderiez
_	cond 3pl	accouderaient
_	simp 1sg	accoudasse
_	simp 2sg	accoudasses
_	simp 3sg	accoudât
_	simp 1pl	accoudassions
_	simp 2pl	accoudassiez
_	simp 3pl	accoudassent
_	impe 2sg	accoude
_	impe 1pl	accoudons
_	impe 2pl	accoudez
_	ppas mas sg	accoudé
_	ppas mas pl	accoudés
_	ppas fem sg	accoudée
_	ppas fem pl	accoudées
$
accouer	1__t___zz
_	infi	accouer
_	ppre	accouant
_	ipre 1sg	accoue
_	ipre 3sg	accoue
_	spre 1sg	accoue
_	spre 3sg	accoue
_	ipre 1isg	accouè
_	ipre 2sg	accoues
_	spre 2sg	accoues
_	ipre 1pl	accouons
_	ipre 2pl	accouez
_	ipre 3pl	accouent
_	spre 3pl	accouent
_	iimp 1sg	accouais
_	iimp 2sg	accouais
_	iimp 3sg	accouait
_	iimp 1pl	accouions
_	spre 1pl	accouions
_	iimp 2pl	accouiez
_	spre 2pl	accouiez
_	iimp 3pl	accouaient
_	ipsi 1sg	accouai
_	ipsi 2sg	accouas
_	ipsi 3sg	accoua
_	ipsi 1pl	accouâmes
_	ipsi 2pl	accouâtes
_	ipsi 3pl	accouèrent
_	ifut 1sg	accouerai
_	ifut 2sg	accoueras
_	ifut 3sg	accouera
_	ifut 1pl	accouerons
_	ifut 2pl	accouerez
_	ifut 3pl	accoueront
_	cond 1sg	accouerais
_	cond 2sg	accouerais
_	cond 3sg	accouerait
_	cond 1pl	accouerions
_	cond 2pl	accoueriez
_	cond 3pl	accoueraient
_	simp 1sg	accouasse
_	simp 2sg	accouasses
_	simp 3sg	accouât
_	simp 1pl	accouassions
_	simp 2pl	accouassiez
_	simp 3pl	accouassent
_	impe 2sg	accoue
_	impe 1pl	accouons
_	impe 2pl	accouez
_	ppas mas sg	accoué
_	ppas mas pl	accoués
_	ppas fem sg	accouée
_	ppas fem pl	accouées
$
accoupler	1__t_q_zz
_	infi	accoupler
_	ppre	accouplant
_	ipre 1sg	accouple
_	ipre 3sg	accouple
_	spre 1sg	accouple
_	spre 3sg	accouple
_	ipre 1isg	accouplè
_	ipre 2sg	accouples
_	spre 2sg	accouples
_	ipre 1pl	accouplons
_	ipre 2pl	accouplez
_	ipre 3pl	accouplent
_	spre 3pl	accouplent
_	iimp 1sg	accouplais
_	iimp 2sg	accouplais
_	iimp 3sg	accouplait
_	iimp 1pl	accouplions
_	spre 1pl	accouplions
_	iimp 2pl	accoupliez
_	spre 2pl	accoupliez
_	iimp 3pl	accouplaient
_	ipsi 1sg	accouplai
_	ipsi 2sg	accouplas
_	ipsi 3sg	accoupla
_	ipsi 1pl	accouplâmes
_	ipsi 2pl	accouplâtes
_	ipsi 3pl	accouplèrent
_	ifut 1sg	accouplerai
_	ifut 2sg	accoupleras
_	ifut 3sg	accouplera
_	ifut 1pl	accouplerons
_	ifut 2pl	accouplerez
_	ifut 3pl	accoupleront
_	cond 1sg	accouplerais
_	cond 2sg	accouplerais
_	cond 3sg	accouplerait
_	cond 1pl	accouplerions
_	cond 2pl	accoupleriez
_	cond 3pl	accoupleraient
_	simp 1sg	accouplasse
_	simp 2sg	accouplasses
_	simp 3sg	accouplât
_	simp 1pl	accouplassions
_	simp 2pl	accouplassiez
_	simp 3pl	accouplassent
_	impe 2sg	accouple
_	impe 1pl	accouplons
_	impe 2pl	accouplez
_	ppas mas sg	accouplé
_	ppas mas pl	accouplés
_	ppas fem sg	accouplée
_	ppas fem pl	accouplées
$
accourcir	2_it_q__a
_	infi	accourcir
_	ppre	accourcissant
_	ipre 1sg	accourcis
_	ipre 2sg	accourcis
_	ipsi 1sg	accourcis
_	ipsi 2sg	accourcis
_	ipre 3sg	accourcit
_	ipsi 3sg	accourcit
_	ipre 1pl	accourcissons
_	ipre 2pl	accourcissez
_	ipre 3pl	accourcissent
_	spre 3pl	accourcissent
_	simp 3pl	accourcissent
_	iimp 1sg	accourcissais
_	iimp 2sg	accourcissais
_	iimp 3sg	accourcissait
_	iimp 1pl	accourcissions
_	spre 1pl	accourcissions
_	simp 1pl	accourcissions
_	iimp 2pl	accourcissiez
_	spre 2pl	accourcissiez
_	simp 2pl	accourcissiez
_	iimp 3pl	accourcissaient
_	ipsi 1pl	accourcîmes
_	ipsi 2pl	accourcîtes
_	ipsi 3pl	accourcirent
_	ifut 1sg	accourcirai
_	ifut 2sg	accourciras
_	ifut 3sg	accourcira
_	ifut 1pl	accourcirons
_	ifut 2pl	accourcirez
_	ifut 3pl	accourciront
_	cond 1sg	accourcirais
_	cond 2sg	accourcirais
_	cond 3sg	accourcirait
_	cond 1pl	accourcirions
_	cond 2pl	accourciriez
_	cond 3pl	accourciraient
_	spre 1sg	accourcisse
_	simp 1sg	accourcisse
_	spre 2sg	accourcisses
_	simp 2sg	accourcisses
_	spre 3sg	accourcisse
_	simp 3sg	accourcît
_	impe 2sg	accourcis
_	impe 1pl	accourcissons
_	impe 2pl	accourcissez
_	ppas mas sg	accourci
_	ppas mas pl	accourcis
_	ppas fem sg	accourcie
_	ppas fem pl	accourcies
$
accourir	3_i_____a
_	infi	accourir
_	ppre	accourant
_	ppas mas sg	accouru
_	ppas mas pl	accourus
_	ppas fem sg	accourue
_	ppas fem pl	accourues
_	ipre 1sg	accours
_	ipre 2sg	accours
_	ipre 3sg	accourt
_	ipre 1pl	accourons
_	ipre 2pl	accourez
_	ipre 3pl	accourent
_	spre 3pl	accourent
_	iimp 1sg	accourais
_	iimp 2sg	accourais
_	iimp 3sg	accourait
_	iimp 1pl	accourions
_	spre 1pl	accourions
_	iimp 2pl	accouriez
_	spre 2pl	accouriez
_	iimp 3pl	accouraient
_	ipsi 1sg	accourus
_	ipsi 2sg	accourus
_	ipsi 3sg	accourut
_	ipsi 1pl	accourûmes
_	ipsi 2pl	accourûtes
_	ipsi 3pl	accoururent
_	ifut 1sg	accourrai
_	ifut 2sg	accourras
_	ifut 3sg	accourra
_	ifut 1pl	accourrons
_	ifut 2pl	accourrez
_	ifut 3pl	accourront
_	cond 1sg	accourrais
_	cond 2sg	accourrais
_	cond 3sg	accourrait
_	cond 1pl	accourrions
_	cond 2pl	accourriez
_	cond 3pl	accourraient
_	spre 1sg	accoure
_	spre 3sg	accoure
_	spre 2sg	accoures
_	simp 1sg	accourusse
_	simp 2sg	accourusses
_	simp 3sg	accourût
_	simp 1pl	accourussions
_	simp 2pl	accourussiez
_	simp 3pl	accourussent
_	impe 2sg	accours
_	impe 1pl	accourons
_	impe 2pl	accourez
$
accoutrer	1__t_q_zz
_	infi	accoutrer
_	ppre	accoutrant
_	ipre 1sg	accoutre
_	ipre 3sg	accoutre
_	spre 1sg	accoutre
_	spre 3sg	accoutre
_	ipre 1isg	accoutrè
_	ipre 2sg	accoutres
_	spre 2sg	accoutres
_	ipre 1pl	accoutrons
_	ipre 2pl	accoutrez
_	ipre 3pl	accoutrent
_	spre 3pl	accoutrent
_	iimp 1sg	accoutrais
_	iimp 2sg	accoutrais
_	iimp 3sg	accoutrait
_	iimp 1pl	accoutrions
_	spre 1pl	accoutrions
_	iimp 2pl	accoutriez
_	spre 2pl	accoutriez
_	iimp 3pl	accoutraient
_	ipsi 1sg	accoutrai
_	ipsi 2sg	accoutras
_	ipsi 3sg	accoutra
_	ipsi 1pl	accoutrâmes
_	ipsi 2pl	accoutrâtes
_	ipsi 3pl	accoutrèrent
_	ifut 1sg	accoutrerai
_	ifut 2sg	accoutreras
_	ifut 3sg	accoutrera
_	ifut 1pl	accoutrerons
_	ifut 2pl	accoutrerez
_	ifut 3pl	accoutreront
_	cond 1sg	accoutrerais
_	cond 2sg	accoutrerais
_	cond 3sg	accoutrerait
_	cond 1pl	accoutrerions
_	cond 2pl	accoutreriez
_	cond 3pl	accoutreraient
_	simp 1sg	accoutrasse
_	simp 2sg	accoutrasses
_	simp 3sg	accoutrât
_	simp 1pl	accoutrassions
_	simp 2pl	accoutrassiez
_	simp 3pl	accoutrassent
_	impe 2sg	accoutre
_	impe 1pl	accoutrons
_	impe 2pl	accoutrez
_	ppas mas sg	accoutré
_	ppas mas pl	accoutrés
_	ppas fem sg	accoutrée
_	ppas fem pl	accoutrées
$
accoutumer	1__t_q_zz
_	infi	accoutumer
_	ppre	accoutumant
_	ipre 1sg	accoutume
_	ipre 3sg	accoutume
_	spre 1sg	accoutume
_	spre 3sg	accoutume
_	ipre 1isg	accoutumè
_	ipre 2sg	accoutumes
_	spre 2sg	accoutumes
_	ipre 1pl	accoutumons
_	ipre 2pl	accoutumez
_	ipre 3pl	accoutument
_	spre 3pl	accoutument
_	iimp 1sg	accoutumais
_	iimp 2sg	accoutumais
_	iimp 3sg	accoutumait
_	iimp 1pl	accoutumions
_	spre 1pl	accoutumions
_	iimp 2pl	accoutumiez
_	spre 2pl	accoutumiez
_	iimp 3pl	accoutumaient
_	ipsi 1sg	accoutumai
_	ipsi 2sg	accoutumas
_	ipsi 3sg	accoutuma
_	ipsi 1pl	accoutumâmes
_	ipsi 2pl	accoutumâtes
_	ipsi 3pl	accoutumèrent
_	ifut 1sg	accoutumerai
_	ifut 2sg	accoutumeras
_	ifut 3sg	accoutumera
_	ifut 1pl	accoutumerons
_	ifut 2pl	accoutumerez
_	ifut 3pl	accoutumeront
_	cond 1sg	accoutumerais
_	cond 2sg	accoutumerais
_	cond 3sg	accoutumerait
_	cond 1pl	accoutumerions
_	cond 2pl	accoutumeriez
_	cond 3pl	accoutumeraient
_	simp 1sg	accoutumasse
_	simp 2sg	accoutumasses
_	simp 3sg	accoutumât
_	simp 1pl	accoutumassions
_	simp 2pl	accoutumassiez
_	simp 3pl	accoutumassent
_	impe 2sg	accoutume
_	impe 1pl	accoutumons
_	impe 2pl	accoutumez
_	ppas mas sg	accoutumé
_	ppas mas pl	accoutumés
_	ppas fem sg	accoutumée
_	ppas fem pl	accoutumées
$
accréditer	1__t_q_zz
_	infi	accréditer
_	ppre	accréditant
_	ipre 1sg	accrédite
_	ipre 3sg	accrédite
_	spre 1sg	accrédite
_	spre 3sg	accrédite
_	ipre 1isg	accréditè
_	ipre 2sg	accrédites
_	spre 2sg	accrédites
_	ipre 1pl	accréditons
_	ipre 2pl	accréditez
_	ipre 3pl	accréditent
_	spre 3pl	accréditent
_	iimp 1sg	accréditais
_	iimp 2sg	accréditais
_	iimp 3sg	accréditait
_	iimp 1pl	accréditions
_	spre 1pl	accréditions
_	iimp 2pl	accréditiez
_	spre 2pl	accréditiez
_	iimp 3pl	accréditaient
_	ipsi 1sg	accréditai
_	ipsi 2sg	accréditas
_	ipsi 3sg	accrédita
_	ipsi 1pl	accréditâmes
_	ipsi 2pl	accréditâtes
_	ipsi 3pl	accréditèrent
_	ifut 1sg	accréditerai
_	ifut 2sg	accréditeras
_	ifut 3sg	accréditera
_	ifut 1pl	accréditerons
_	ifut 2pl	accréditerez
_	ifut 3pl	accréditeront
_	cond 1sg	accréditerais
_	cond 2sg	accréditerais
_	cond 3sg	accréditerait
_	cond 1pl	accréditerions
_	cond 2pl	accréditeriez
_	cond 3pl	accréditeraient
_	simp 1sg	accréditasse
_	simp 2sg	accréditasses
_	simp 3sg	accréditât
_	simp 1pl	accréditassions
_	simp 2pl	accréditassiez
_	simp 3pl	accréditassent
_	impe 2sg	accrédite
_	impe 1pl	accréditons
_	impe 2pl	accréditez
_	ppas mas sg	accrédité
_	ppas mas pl	accrédités
_	ppas fem sg	accréditée
_	ppas fem pl	accréditées
$
accréter	1_it_q__a
_	infi	accréter
_	ppre	accrétant
_	ipre 1sg	accrète
_	ipre 3sg	accrète
_	spre 1sg	accrète
_	spre 3sg	accrète
_	ipre 1isg	accrétè
_	ipre 2sg	accrètes
_	spre 2sg	accrètes
_	ipre 1pl	accrétons
_	ipre 2pl	accrétez
_	ipre 3pl	accrètent
_	spre 3pl	accrètent
_	iimp 1sg	accrétais
_	iimp 2sg	accrétais
_	iimp 3sg	accrétait
_	iimp 1pl	accrétions
_	spre 1pl	accrétions
_	iimp 2pl	accrétiez
_	spre 2pl	accrétiez
_	iimp 3pl	accrétaient
_	ipsi 1sg	accrétai
_	ipsi 2sg	accrétas
_	ipsi 3sg	accréta
_	ipsi 1pl	accrétâmes
_	ipsi 2pl	accrétâtes
_	ipsi 3pl	accrétèrent
_	ifut 1sg	accréterai
_	ifut 1sg	accrèterai
_	ifut 2sg	accréteras
_	ifut 2sg	accrèteras
_	ifut 3sg	accrétera
_	ifut 3sg	accrètera
_	ifut 1pl	accréterons
_	ifut 1pl	accrèterons
_	ifut 2pl	accréterez
_	ifut 2pl	accrèterez
_	ifut 3pl	accréteront
_	ifut 3pl	accrèteront
_	cond 1sg	accréterais
_	cond 2sg	accréterais
_	cond 1sg	accrèterais
_	cond 2sg	accrèterais
_	cond 3sg	accréterait
_	cond 3sg	accrèterait
_	cond 1pl	accréterions
_	cond 1pl	accrèterions
_	cond 2pl	accréteriez
_	cond 2pl	accrèteriez
_	cond 3pl	accréteraient
_	cond 3pl	accrèteraient
_	simp 1sg	accrétasse
_	simp 2sg	accrétasses
_	simp 3sg	accrétât
_	simp 1pl	accrétassions
_	simp 2pl	accrétassiez
_	simp 3pl	accrétassent
_	impe 2sg	accrète
_	impe 1pl	accrétons
_	impe 2pl	accrétez
_	ppas mas sg	accrété
_	ppas mas pl	accrétés
_	ppas fem sg	accrétée
_	ppas fem pl	accrétées
$
accrocher	1_it_q_zz
_	infi	accrocher
_	ppre	accrochant
_	ipre 1sg	accroche
_	ipre 3sg	accroche
_	spre 1sg	accroche
_	spre 3sg	accroche
_	ipre 1isg	accrochè
_	ipre 2sg	accroches
_	spre 2sg	accroches
_	ipre 1pl	accrochons
_	ipre 2pl	accrochez
_	ipre 3pl	accrochent
_	spre 3pl	accrochent
_	iimp 1sg	accrochais
_	iimp 2sg	accrochais
_	iimp 3sg	accrochait
_	iimp 1pl	accrochions
_	spre 1pl	accrochions
_	iimp 2pl	accrochiez
_	spre 2pl	accrochiez
_	iimp 3pl	accrochaient
_	ipsi 1sg	accrochai
_	ipsi 2sg	accrochas
_	ipsi 3sg	accrocha
_	ipsi 1pl	accrochâmes
_	ipsi 2pl	accrochâtes
_	ipsi 3pl	accrochèrent
_	ifut 1sg	accrocherai
_	ifut 2sg	accrocheras
_	ifut 3sg	accrochera
_	ifut 1pl	accrocherons
_	ifut 2pl	accrocherez
_	ifut 3pl	accrocheront
_	cond 1sg	accrocherais
_	cond 2sg	accrocherais
_	cond 3sg	accrocherait
_	cond 1pl	accrocherions
_	cond 2pl	accrocheriez
_	cond 3pl	accrocheraient
_	simp 1sg	accrochasse
_	simp 2sg	accrochasses
_	simp 3sg	accrochât
_	simp 1pl	accrochassions
_	simp 2pl	accrochassiez
_	simp 3pl	accrochassent
_	impe 2sg	accroche
_	impe 1pl	accrochons
_	impe 2pl	accrochez
_	ppas mas sg	accroché
_	ppas mas pl	accrochés
_	ppas fem sg	accrochée
_	ppas fem pl	accrochées
$
accroire	3__t___zz
_	infi	accroire
$
accroitre	3__tnq__a
_	infi	accroitre
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
_	ipre 2sg	accrois
_	ipre 3sg	accroit
_	ipre 1pl	accroissons
_	ipre 2pl	accroissez
_	ipre 3pl	accroissent
_	spre 3pl	accroissent
_	iimp 1sg	accroissais
_	iimp 2sg	accroissais
_	iimp 3sg	accroissait
_	iimp 1pl	accroissions
_	spre 1pl	accroissions
_	iimp 2pl	accroissiez
_	spre 2pl	accroissiez
_	iimp 3pl	accroissaient
_	ipsi 1sg	accrus
_	ipsi 2sg	accrus
_	ipsi 3sg	accrut
_	ipsi 1pl	accrûmes
_	ipsi 2pl	accrûtes
_	ipsi 3pl	accrurent
_	ifut 1sg	accroitrai
_	ifut 2sg	accroitras
_	ifut 3sg	accroitra
_	ifut 1pl	accroitrons
_	ifut 2pl	accroitrez
_	ifut 3pl	accroitront
_	cond 1sg	accroitrais
_	cond 2sg	accroitrais
_	cond 3sg	accroitrait
_	cond 1pl	accroitrions
_	cond 2pl	accroitriez
_	cond 3pl	accroitraient
_	spre 1sg	accroisse
_	spre 3sg	accroisse
_	spre 2sg	accroisses
_	simp 1sg	accrusse
_	simp 2sg	accrusses
_	simp 3sg	accrût
_	simp 1pl	accrussions
_	simp 2pl	accrussiez
_	simp 3pl	accrussent
_	impe 2sg	accrois
_	impe 1pl	accroissons
_	impe 2pl	accroissez
$
accroître	3__tnq__a
_	infi	accroître
_	ppre	accroissant
_	ppas mas sg	accru
_	ppas mas pl	accrus
_	ppas fem sg	accrue
_	ppas fem pl	accrues
_	ipre 1sg	accrois
_	ipre 2sg	accrois
_	ipre 3sg	accroît
_	ipre 1pl	accroissons
_	ipre 2pl	accroissez
_	ipre 3pl	accroissent
_	spre 3pl	accroissent
_	iimp 1sg	accroissais
_	iimp 2sg	accroissais
_	iimp 3sg	accroissait
_	iimp 1pl	accroissions
_	spre 1pl	accroissions
_	iimp 2pl	accroissiez
_	spre 2pl	accroissiez
_	iimp 3pl	accroissaient
_	ipsi 1sg	accrus
_	ipsi 2sg	accrus
_	ipsi 3sg	accrut
_	ipsi 1pl	accrûmes
_	ipsi 2pl	accrûtes
_	ipsi 3pl	accrurent
_	ifut 1sg	accroîtrai
_	ifut 2sg	accroîtras
_	ifut 3sg	accroîtra
_	ifut 1pl	accroîtrons
_	ifut 2pl	accroîtrez
_	ifut 3pl	accroîtront
_	cond 1sg	accroîtrais
_	cond 2sg	accroîtrais
_	cond 3sg	accroîtrait
_	cond 1pl	accroîtrions
_	cond 2pl	accroîtriez
_	cond 3pl	accroîtraient
_	spre 1sg	accroisse
_	spre 3sg	accroisse
_	spre 2sg	accroisses
_	simp 1sg	accrusse
_	simp 2sg	accrusses
_	simp 3sg	accrût
_	simp 1pl	accrussions
_	simp 2pl	accrussiez
_	simp 3pl	accrussent
_	impe 2sg	accrois
_	impe 1pl	accroissons
_	impe 2pl	accroissez
$
accroupir	2____p_e_
_	infi	accroupir
_	ppre	accroupissant
_	ipre 1sg	accroupis
_	ipre 2sg	accroupis
_	ipsi 1sg	accroupis
_	ipsi 2sg	accroupis
_	ipre 3sg	accroupit
_	ipsi 3sg	accroupit
_	ipre 1pl	accroupissons
_	ipre 2pl	accroupissez
_	ipre 3pl	accroupissent
_	spre 3pl	accroupissent
_	simp 3pl	accroupissent
_	iimp 1sg	accroupissais
_	iimp 2sg	accroupissais
_	iimp 3sg	accroupissait
_	iimp 1pl	accroupissions
_	spre 1pl	accroupissions
_	simp 1pl	accroupissions
_	iimp 2pl	accroupissiez
_	spre 2pl	accroupissiez
_	simp 2pl	accroupissiez
_	iimp 3pl	accroupissaient
_	ipsi 1pl	accroupîmes
_	ipsi 2pl	accroupîtes
_	ipsi 3pl	accroupirent
_	ifut 1sg	accroupirai
_	ifut 2sg	accroupiras
_	ifut 3sg	accroupira
_	ifut 1pl	accroupirons
_	ifut 2pl	accroupirez
_	ifut 3pl	accroupiront
_	cond 1sg	accroupirais
_	cond 2sg	accroupirais
_	cond 3sg	accroupirait
_	cond 1pl	accroupirions
_	cond 2pl	accroupiriez
_	cond 3pl	accroupiraient
_	spre 1sg	accroupisse
_	simp 1sg	accroupisse
_	spre 2sg	accroupisses
_	simp 2sg	accroupisses
_	spre 3sg	accroupisse
_	simp 3sg	accroupît
_	impe 2sg	accroupis
_	impe 1pl	accroupissons
_	impe 2pl	accroupissez
_	ppas mas sg	accroupi
_	ppas mas pl	accroupis
_	ppas fem sg	accroupie
_	ppas fem pl	accroupies
$
accueillir	3__t____a
_	infi	accueillir
_	ppre	accueillant
_	ppas mas sg	accueilli
_	ppas mas pl	accueillis
_	ppas fem sg	accueillie
_	ppas fem pl	accueillies
_	ipre 1sg	accueille
_	ipre 3sg	accueille
_	spre 1sg	accueille
_	spre 3sg	accueille
_	ipre 2sg	accueilles
_	spre 2sg	accueilles
_	ipre 1pl	accueillons
_	ipre 2pl	accueillez
_	ipre 3pl	accueillent
_	spre 3pl	accueillent
_	iimp 1sg	accueillais
_	iimp 2sg	accueillais
_	iimp 3sg	accueillait
_	iimp 1pl	accueillions
_	spre 1pl	accueillions
_	iimp 2pl	accueilliez
_	spre 2pl	accueilliez
_	iimp 3pl	accueillaient
_	ipsi 1sg	accueillis
_	ipsi 2sg	accueillis
_	ipsi 3sg	accueillit
_	ipsi 1pl	accueillîmes
_	ipsi 2pl	accueillîtes
_	ipsi 3pl	accueillirent
_	ifut 1sg	accueillerai
_	ifut 2sg	accueilleras
_	ifut 3sg	accueillera
_	ifut 1pl	accueillerons
_	ifut 2pl	accueillerez
_	ifut 3pl	accueilleront
_	cond 1sg	accueillerais
_	cond 2sg	accueillerais
_	cond 3sg	accueillerait
_	cond 1pl	accueillerions
_	cond 2pl	accueilleriez
_	cond 3pl	accueilleraient
_	simp 1sg	accueillisse
_	simp 2sg	accueillisses
_	simp 3sg	accueillît
_	simp 1pl	accueillissions
_	simp 2pl	accueillissiez
_	simp 3pl	accueillissent
_	impe 2sg	accueille
_	impe 1pl	accueillons
_	impe 2pl	accueillez
$
acculer	1__t___zz
_	infi	acculer
_	ppre	acculant
_	ipre 1sg	accule
_	ipre 3sg	accule
_	spre 1sg	accule
_	spre 3sg	accule
_	ipre 1isg	acculè
_	ipre 2sg	accules
_	spre 2sg	accules
_	ipre 1pl	acculons
_	ipre 2pl	acculez
_	ipre 3pl	acculent
_	spre 3pl	acculent
_	iimp 1sg	acculais
_	iimp 2sg	acculais
_	iimp 3sg	acculait
_	iimp 1pl	acculions
_	spre 1pl	acculions
_	iimp 2pl	acculiez
_	spre 2pl	acculiez
_	iimp 3pl	acculaient
_	ipsi 1sg	acculai
_	ipsi 2sg	acculas
_	ipsi 3sg	accula
_	ipsi 1pl	acculâmes
_	ipsi 2pl	acculâtes
_	ipsi 3pl	acculèrent
_	ifut 1sg	acculerai
_	ifut 2sg	acculeras
_	ifut 3sg	acculera
_	ifut 1pl	acculerons
_	ifut 2pl	acculerez
_	ifut 3pl	acculeront
_	cond 1sg	acculerais
_	cond 2sg	acculerais
_	cond 3sg	acculerait
_	cond 1pl	acculerions
_	cond 2pl	acculeriez
_	cond 3pl	acculeraient
_	simp 1sg	acculasse
_	simp 2sg	acculasses
_	simp 3sg	acculât
_	simp 1pl	acculassions
_	simp 2pl	acculassiez
_	simp 3pl	acculassent
_	impe 2sg	accule
_	impe 1pl	acculons
_	impe 2pl	acculez
_	ppas mas sg	acculé
_	ppas mas pl	acculés
_	ppas fem sg	acculée
_	ppas fem pl	acculées
$
acculturer	1__t___zz
_	infi	acculturer
_	ppre	acculturant
_	ipre 1sg	acculture
_	ipre 3sg	acculture
_	spre 1sg	acculture
_	spre 3sg	acculture
_	ipre 1isg	acculturè
_	ipre 2sg	accultures
_	spre 2sg	accultures
_	ipre 1pl	acculturons
_	ipre 2pl	acculturez
_	ipre 3pl	acculturent
_	spre 3pl	acculturent
_	iimp 1sg	acculturais
_	iimp 2sg	acculturais
_	iimp 3sg	acculturait
_	iimp 1pl	acculturions
_	spre 1pl	acculturions
_	iimp 2pl	acculturiez
_	spre 2pl	acculturiez
_	iimp 3pl	acculturaient
_	ipsi 1sg	acculturai
_	ipsi 2sg	acculturas
_	ipsi 3sg	accultura
_	ipsi 1pl	acculturâmes
_	ipsi 2pl	acculturâtes
_	ipsi 3pl	acculturèrent
_	ifut 1sg	acculturerai
_	ifut 2sg	accultureras
_	ifut 3sg	acculturera
_	ifut 1pl	acculturerons
_	ifut 2pl	acculturerez
_	ifut 3pl	accultureront
_	cond 1sg	acculturerais
_	cond 2sg	acculturerais
_	cond 3sg	acculturerait
_	cond 1pl	acculturerions
_	cond 2pl	accultureriez
_	cond 3pl	accultureraient
_	simp 1sg	acculturasse
_	simp 2sg	acculturasses
_	simp 3sg	acculturât
_	simp 1pl	acculturassions
_	simp 2pl	acculturassiez
_	simp 3pl	acculturassent
_	impe 2sg	acculture
_	impe 1pl	acculturons
_	impe 2pl	acculturez
_	ppas mas sg	acculturé
_	ppas mas pl	acculturés
_	ppas fem sg	acculturée
_	ppas fem pl	acculturées
$
accumuler	1_it_q_zz
_	infi	accumuler
_	ppre	accumulant
_	ipre 1sg	accumule
_	ipre 3sg	accumule
_	spre 1sg	accumule
_	spre 3sg	accumule
_	ipre 1isg	accumulè
_	ipre 2sg	accumules
_	spre 2sg	accumules
_	ipre 1pl	accumulons
_	ipre 2pl	accumulez
_	ipre 3pl	accumulent
_	spre 3pl	accumulent
_	iimp 1sg	accumulais
_	iimp 2sg	accumulais
_	iimp 3sg	accumulait
_	iimp 1pl	accumulions
_	spre 1pl	accumulions
_	iimp 2pl	accumuliez
_	spre 2pl	accumuliez
_	iimp 3pl	accumulaient
_	ipsi 1sg	accumulai
_	ipsi 2sg	accumulas
_	ipsi 3sg	accumula
_	ipsi 1pl	accumulâmes
_	ipsi 2pl	accumulâtes
_	ipsi 3pl	accumulèrent
_	ifut 1sg	accumulerai
_	ifut 2sg	accumuleras
_	ifut 3sg	accumulera
_	ifut 1pl	accumulerons
_	ifut 2pl	accumulerez
_	ifut 3pl	accumuleront
_	cond 1sg	accumulerais
_	cond 2sg	accumulerais
_	cond 3sg	accumulerait
_	cond 1pl	accumulerions
_	cond 2pl	accumuleriez
_	cond 3pl	accumuleraient
_	simp 1sg	accumulasse
_	simp 2sg	accumulasses
_	simp 3sg	accumulât
_	simp 1pl	accumulassions
_	simp 2pl	accumulassiez
_	simp 3pl	accumulassent
_	impe 2sg	accumule
_	impe 1pl	accumulons
_	impe 2pl	accumulez
_	ppas mas sg	accumulé
_	ppas mas pl	accumulés
_	ppas fem sg	accumulée
_	ppas fem pl	accumulées
$
accuser	1_it_q__a
_	infi	accuser
_	ppre	accusant
_	ipre 1sg	accuse
_	ipre 3sg	accuse
_	spre 1sg	accuse
_	spre 3sg	accuse
_	ipre 1isg	accusè
_	ipre 2sg	accuses
_	spre 2sg	accuses
_	ipre 1pl	accusons
_	ipre 2pl	accusez
_	ipre 3pl	accusent
_	spre 3pl	accusent
_	iimp 1sg	accusais
_	iimp 2sg	accusais
_	iimp 3sg	accusait
_	iimp 1pl	accusions
_	spre 1pl	accusions
_	iimp 2pl	accusiez
_	spre 2pl	accusiez
_	iimp 3pl	accusaient
_	ipsi 1sg	accusai
_	ipsi 2sg	accusas
_	ipsi 3sg	accusa
_	ipsi 1pl	accusâmes
_	ipsi 2pl	accusâtes
_	ipsi 3pl	accusèrent
_	ifut 1sg	accuserai
_	ifut 2sg	accuseras
_	ifut 3sg	accusera
_	ifut 1pl	accuserons
_	ifut 2pl	accuserez
_	ifut 3pl	accuseront
_	cond 1sg	accuserais
_	cond 2sg	accuserais
_	cond 3sg	accuserait
_	cond 1pl	accuserions
_	cond 2pl	accuseriez
_	cond 3pl	accuseraient
_	simp 1sg	accusasse
_	simp 2sg	accusasses
_	simp 3sg	accusât
_	simp 1pl	accusassions
_	simp 2pl	accusassiez
_	simp 3pl	accusassent
_	impe 2sg	accuse
_	impe 1pl	accusons
_	impe 2pl	accusez
_	ppas mas sg	accusé
_	ppas mas pl	accusés
_	ppas fem sg	accusée
_	ppas fem pl	accusées
$
acenser	1__t___zz
_	infi	acenser
_	ppre	acensant
_	ipre 1sg	acense
_	ipre 3sg	acense
_	spre 1sg	acense
_	spre 3sg	acense
_	ipre 1isg	acensè
_	ipre 2sg	acenses
_	spre 2sg	acenses
_	ipre 1pl	acensons
_	ipre 2pl	acensez
_	ipre 3pl	acensent
_	spre 3pl	acensent
_	iimp 1sg	acensais
_	iimp 2sg	acensais
_	iimp 3sg	acensait
_	iimp 1pl	acensions
_	spre 1pl	acensions
_	iimp 2pl	acensiez
_	spre 2pl	acensiez
_	iimp 3pl	acensaient
_	ipsi 1sg	acensai
_	ipsi 2sg	acensas
_	ipsi 3sg	acensa
_	ipsi 1pl	acensâmes
_	ipsi 2pl	acensâtes
_	ipsi 3pl	acensèrent
_	ifut 1sg	acenserai
_	ifut 2sg	acenseras
_	ifut 3sg	acensera
_	ifut 1pl	acenserons
_	ifut 2pl	acenserez
_	ifut 3pl	acenseront
_	cond 1sg	acenserais
_	cond 2sg	acenserais
_	cond 3sg	acenserait
_	cond 1pl	acenserions
_	cond 2pl	acenseriez
_	cond 3pl	acenseraient
_	simp 1sg	acensasse
_	simp 2sg	acensasses
_	simp 3sg	acensât
_	simp 1pl	acensassions
_	simp 2pl	acensassiez
_	simp 3pl	acensassent
_	impe 2sg	acense
_	impe 1pl	acensons
_	impe 2pl	acensez
_	ppas mas sg	acensé
_	ppas mas pl	acensés
_	ppas fem sg	acensée
_	ppas fem pl	acensées
$
acérer	1__t___zz
_	infi	acérer
_	ppre	acérant
_	ipre 1sg	acère
_	ipre 3sg	acère
_	spre 1sg	acère
_	spre 3sg	acère
_	ipre 1isg	acérè
_	ipre 2sg	acères
_	spre 2sg	acères
_	ipre 1pl	acérons
_	ipre 2pl	acérez
_	ipre 3pl	acèrent
_	spre 3pl	acèrent
_	iimp 1sg	acérais
_	iimp 2sg	acérais
_	iimp 3sg	acérait
_	iimp 1pl	acérions
_	spre 1pl	acérions
_	iimp 2pl	acériez
_	spre 2pl	acériez
_	iimp 3pl	acéraient
_	ipsi 1sg	acérai
_	ipsi 2sg	acéras
_	ipsi 3sg	acéra
_	ipsi 1pl	acérâmes
_	ipsi 2pl	acérâtes
_	ipsi 3pl	acérèrent
_	ifut 1sg	acérerai
_	ifut 1sg	acèrerai
_	ifut 2sg	acéreras
_	ifut 2sg	acèreras
_	ifut 3sg	acérera
_	ifut 3sg	acèrera
_	ifut 1pl	acérerons
_	ifut 1pl	acèrerons
_	ifut 2pl	acérerez
_	ifut 2pl	acèrerez
_	ifut 3pl	acéreront
_	ifut 3pl	acèreront
_	cond 1sg	acérerais
_	cond 2sg	acérerais
_	cond 1sg	acèrerais
_	cond 2sg	acèrerais
_	cond 3sg	acérerait
_	cond 3sg	acèrerait
_	cond 1pl	acérerions
_	cond 1pl	acèrerions
_	cond 2pl	acéreriez
_	cond 2pl	acèreriez
_	cond 3pl	acéreraient
_	cond 3pl	acèreraient
_	simp 1sg	acérasse
_	simp 2sg	acérasses
_	simp 3sg	acérât
_	simp 1pl	acérassions
_	simp 2pl	acérassiez
_	simp 3pl	acérassent
_	impe 2sg	acère
_	impe 1pl	acérons
_	impe 2pl	acérez
_	ppas mas sg	acéré
_	ppas mas pl	acérés
_	ppas fem sg	acérée
_	ppas fem pl	acérées
$
acétifier	1__t___zz
_	infi	acétifier
_	ppre	acétifiant
_	ipre 1sg	acétifie
_	ipre 3sg	acétifie
_	spre 1sg	acétifie
_	spre 3sg	acétifie
_	ipre 1isg	acétifiè
_	ipre 2sg	acétifies
_	spre 2sg	acétifies
_	ipre 1pl	acétifions
_	ipre 2pl	acétifiez
_	ipre 3pl	acétifient
_	spre 3pl	acétifient
_	iimp 1sg	acétifiais
_	iimp 2sg	acétifiais
_	iimp 3sg	acétifiait
_	iimp 1pl	acétifiions
_	spre 1pl	acétifiions
_	iimp 2pl	acétifiiez
_	spre 2pl	acétifiiez
_	iimp 3pl	acétifiaient
_	ipsi 1sg	acétifiai
_	ipsi 2sg	acétifias
_	ipsi 3sg	acétifia
_	ipsi 1pl	acétifiâmes
_	ipsi 2pl	acétifiâtes
_	ipsi 3pl	acétifièrent
_	ifut 1sg	acétifierai
_	ifut 2sg	acétifieras
_	ifut 3sg	acétifiera
_	ifut 1pl	acétifierons
_	ifut 2pl	acétifierez
_	ifut 3pl	acétifieront
_	cond 1sg	acétifierais
_	cond 2sg	acétifierais
_	cond 3sg	acétifierait
_	cond 1pl	acétifierions
_	cond 2pl	acétifieriez
_	cond 3pl	acétifieraient
_	simp 1sg	acétifiasse
_	simp 2sg	acétifiasses
_	simp 3sg	acétifiât
_	simp 1pl	acétifiassions
_	simp 2pl	acétifiassiez
_	simp 3pl	acétifiassent
_	impe 2sg	acétifie
_	impe 1pl	acétifions
_	impe 2pl	acétifiez
_	ppas mas sg	acétifié
_	ppas mas pl	acétifiés
_	ppas fem sg	acétifiée
_	ppas fem pl	acétifiées
$
acétyler	1__t___zz
_	infi	acétyler
_	ppre	acétylant
_	ipre 1sg	acétyle
_	ipre 3sg	acétyle
_	spre 1sg	acétyle
_	spre 3sg	acétyle
_	ipre 1isg	acétylè
_	ipre 2sg	acétyles
_	spre 2sg	acétyles
_	ipre 1pl	acétylons
_	ipre 2pl	acétylez
_	ipre 3pl	acétylent
_	spre 3pl	acétylent
_	iimp 1sg	acétylais
_	iimp 2sg	acétylais
_	iimp 3sg	acétylait
_	iimp 1pl	acétylions
_	spre 1pl	acétylions
_	iimp 2pl	acétyliez
_	spre 2pl	acétyliez
_	iimp 3pl	acétylaient
_	ipsi 1sg	acétylai
_	ipsi 2sg	acétylas
_	ipsi 3sg	acétyla
_	ipsi 1pl	acétylâmes
_	ipsi 2pl	acétylâtes
_	ipsi 3pl	acétylèrent
_	ifut 1sg	acétylerai
_	ifut 2sg	acétyleras
_	ifut 3sg	acétylera
_	ifut 1pl	acétylerons
_	ifut 2pl	acétylerez
_	ifut 3pl	acétyleront
_	cond 1sg	acétylerais
_	cond 2sg	acétylerais
_	cond 3sg	acétylerait
_	cond 1pl	acétylerions
_	cond 2pl	acétyleriez
_	cond 3pl	acétyleraient
_	simp 1sg	acétylasse
_	simp 2sg	acétylasses
_	simp 3sg	acétylât
_	simp 1pl	acétylassions
_	simp 2pl	acétylassiez
_	simp 3pl	acétylassent
_	impe 2sg	acétyle
_	impe 1pl	acétylons
_	impe 2pl	acétylez
_	ppas mas sg	acétylé
_	ppas mas pl	acétylés
_	ppas fem sg	acétylée
_	ppas fem pl	acétylées
$
achalander	1__t___zz
_	infi	achalander
_	ppre	achalandant
_	ipre 1sg	achalande
_	ipre 3sg	achalande
_	spre 1sg	achalande
_	spre 3sg	achalande
_	ipre 1isg	achalandè
_	ipre 2sg	achalandes
_	spre 2sg	achalandes
_	ipre 1pl	achalandons
_	ipre 2pl	achalandez
_	ipre 3pl	achalandent
_	spre 3pl	achalandent
_	iimp 1sg	achalandais
_	iimp 2sg	achalandais
_	iimp 3sg	achalandait
_	iimp 1pl	achalandions
_	spre 1pl	achalandions
_	iimp 2pl	achalandiez
_	spre 2pl	achalandiez
_	iimp 3pl	achalandaient
_	ipsi 1sg	achalandai
_	ipsi 2sg	achalandas
_	ipsi 3sg	achalanda
_	ipsi 1pl	achalandâmes
_	ipsi 2pl	achalandâtes
_	ipsi 3pl	achalandèrent
_	ifut 1sg	achalanderai
_	ifut 2sg	achalanderas
_	ifut 3sg	achalandera
_	ifut 1pl	achalanderons
_	ifut 2pl	achalanderez
_	ifut 3pl	achalanderont
_	cond 1sg	achalanderais
_	cond 2sg	achalanderais
_	cond 3sg	achalanderait
_	cond 1pl	achalanderions
_	cond 2pl	achalanderiez
_	cond 3pl	achalanderaient
_	simp 1sg	achalandasse
_	simp 2sg	achalandasses
_	simp 3sg	achalandât
_	simp 1pl	achalandassions
_	simp 2pl	achalandassiez
_	simp 3pl	achalandassent
_	impe 2sg	achalande
_	impe 1pl	achalandons
_	impe 2pl	achalandez
_	ppas mas sg	achalandé
_	ppas mas pl	achalandés
_	ppas fem sg	achalandée
_	ppas fem pl	achalandées
$
achaler	1__t___zz
_	infi	achaler
_	ppre	achalant
_	ipre 1sg	achale
_	ipre 3sg	achale
_	spre 1sg	achale
_	spre 3sg	achale
_	ipre 1isg	achalè
_	ipre 2sg	achales
_	spre 2sg	achales
_	ipre 1pl	achalons
_	ipre 2pl	achalez
_	ipre 3pl	achalent
_	spre 3pl	achalent
_	iimp 1sg	achalais
_	iimp 2sg	achalais
_	iimp 3sg	achalait
_	iimp 1pl	achalions
_	spre 1pl	achalions
_	iimp 2pl	achaliez
_	spre 2pl	achaliez
_	iimp 3pl	achalaient
_	ipsi 1sg	achalai
_	ipsi 2sg	achalas
_	ipsi 3sg	achala
_	ipsi 1pl	achalâmes
_	ipsi 2pl	achalâtes
_	ipsi 3pl	achalèrent
_	ifut 1sg	achalerai
_	ifut 2sg	achaleras
_	ifut 3sg	achalera
_	ifut 1pl	achalerons
_	ifut 2pl	achalerez
_	ifut 3pl	achaleront
_	cond 1sg	achalerais
_	cond 2sg	achalerais
_	cond 3sg	achalerait
_	cond 1pl	achalerions
_	cond 2pl	achaleriez
_	cond 3pl	achaleraient
_	simp 1sg	achalasse
_	simp 2sg	achalasses
_	simp 3sg	achalât
_	simp 1pl	achalassions
_	simp 2pl	achalassiez
_	simp 3pl	achalassent
_	impe 2sg	achale
_	impe 1pl	achalons
_	impe 2pl	achalez
_	ppas mas sg	achalé
_	ppas mas pl	achalés
_	ppas fem sg	achalée
_	ppas fem pl	achalées
$
acharner	1__t_q__a
_	infi	acharner
_	ppre	acharnant
_	ipre 1sg	acharne
_	ipre 3sg	acharne
_	spre 1sg	acharne
_	spre 3sg	acharne
_	ipre 1isg	acharnè
_	ipre 2sg	acharnes
_	spre 2sg	acharnes
_	ipre 1pl	acharnons
_	ipre 2pl	acharnez
_	ipre 3pl	acharnent
_	spre 3pl	acharnent
_	iimp 1sg	acharnais
_	iimp 2sg	acharnais
_	iimp 3sg	acharnait
_	iimp 1pl	acharnions
_	spre 1pl	acharnions
_	iimp 2pl	acharniez
_	spre 2pl	acharniez
_	iimp 3pl	acharnaient
_	ipsi 1sg	acharnai
_	ipsi 2sg	acharnas
_	ipsi 3sg	acharna
_	ipsi 1pl	acharnâmes
_	ipsi 2pl	acharnâtes
_	ipsi 3pl	acharnèrent
_	ifut 1sg	acharnerai
_	ifut 2sg	acharneras
_	ifut 3sg	acharnera
_	ifut 1pl	acharnerons
_	ifut 2pl	acharnerez
_	ifut 3pl	acharneront
_	cond 1sg	acharnerais
_	cond 2sg	acharnerais
_	cond 3sg	acharnerait
_	cond 1pl	acharnerions
_	cond 2pl	acharneriez
_	cond 3pl	acharneraient
_	simp 1sg	acharnasse
_	simp 2sg	acharnasses
_	simp 3sg	acharnât
_	simp 1pl	acharnassions
_	simp 2pl	acharnassiez
_	simp 3pl	acharnassent
_	impe 2sg	acharne
_	impe 1pl	acharnons
_	impe 2pl	acharnez
_	ppas mas sg	acharné
_	ppas mas pl	acharnés
_	ppas fem sg	acharnée
_	ppas fem pl	acharnées
$
acheminer	1__t_q__a
_	infi	acheminer
_	ppre	acheminant
_	ipre 1sg	achemine
_	ipre 3sg	achemine
_	spre 1sg	achemine
_	spre 3sg	achemine
_	ipre 1isg	acheminè
_	ipre 2sg	achemines
_	spre 2sg	achemines
_	ipre 1pl	acheminons
_	ipre 2pl	acheminez
_	ipre 3pl	acheminent
_	spre 3pl	acheminent
_	iimp 1sg	acheminais
_	iimp 2sg	acheminais
_	iimp 3sg	acheminait
_	iimp 1pl	acheminions
_	spre 1pl	acheminions
_	iimp 2pl	acheminiez
_	spre 2pl	acheminiez
_	iimp 3pl	acheminaient
_	ipsi 1sg	acheminai
_	ipsi 2sg	acheminas
_	ipsi 3sg	achemina
_	ipsi 1pl	acheminâmes
_	ipsi 2pl	acheminâtes
_	ipsi 3pl	acheminèrent
_	ifut 1sg	acheminerai
_	ifut 2sg	achemineras
_	ifut 3sg	acheminera
_	ifut 1pl	acheminerons
_	ifut 2pl	acheminerez
_	ifut 3pl	achemineront
_	cond 1sg	acheminerais
_	cond 2sg	acheminerais
_	cond 3sg	acheminerait
_	cond 1pl	acheminerions
_	cond 2pl	achemineriez
_	cond 3pl	achemineraient
_	simp 1sg	acheminasse
_	simp 2sg	acheminasses
_	simp 3sg	acheminât
_	simp 1pl	acheminassions
_	simp 2pl	acheminassiez
_	simp 3pl	acheminassent
_	impe 2sg	achemine
_	impe 1pl	acheminons
_	impe 2pl	acheminez
_	ppas mas sg	acheminé
_	ppas mas pl	acheminés
_	ppas fem sg	acheminée
_	ppas fem pl	acheminées
$
acheter	1_it_q_zz
_	infi	acheter
_	ppre	achetant
_	ipre 1sg	achète
_	ipre 3sg	achète
_	spre 1sg	achète
_	spre 3sg	achète
_	ipre 1isg	achetè
_	ipre 2sg	achètes
_	spre 2sg	achètes
_	ipre 1pl	achetons
_	ipre 2pl	achetez
_	ipre 3pl	achètent
_	spre 3pl	achètent
_	iimp 1sg	achetais
_	iimp 2sg	achetais
_	iimp 3sg	achetait
_	iimp 1pl	achetions
_	spre 1pl	achetions
_	iimp 2pl	achetiez
_	spre 2pl	achetiez
_	iimp 3pl	achetaient
_	ipsi 1sg	achetai
_	ipsi 2sg	achetas
_	ipsi 3sg	acheta
_	ipsi 1pl	achetâmes
_	ipsi 2pl	achetâtes
_	ipsi 3pl	achetèrent
_	ifut 1sg	achèterai
_	ifut 2sg	achèteras
_	ifut 3sg	achètera
_	ifut 1pl	achèterons
_	ifut 2pl	achèterez
_	ifut 3pl	achèteront
_	cond 1sg	achèterais
_	cond 2sg	achèterais
_	cond 3sg	achèterait
_	cond 1pl	achèterions
_	cond 2pl	achèteriez
_	cond 3pl	achèteraient
_	simp 1sg	achetasse
_	simp 2sg	achetasses
_	simp 3sg	achetât
_	simp 1pl	achetassions
_	simp 2pl	achetassiez
_	simp 3pl	achetassent
_	impe 2sg	achète
_	impe 1pl	achetons
_	impe 2pl	achetez
_	ppas mas sg	acheté
_	ppas mas pl	achetés
_	ppas fem sg	achetée
_	ppas fem pl	achetées
$
achever	1_it_q__a
_	infi	achever
_	ppre	achevant
_	ipre 1sg	achève
_	ipre 3sg	achève
_	spre 1sg	achève
_	spre 3sg	achève
_	ipre 1isg	achevè
_	ipre 2sg	achèves
_	spre 2sg	achèves
_	ipre 1pl	achevons
_	ipre 2pl	achevez
_	ipre 3pl	achèvent
_	spre 3pl	achèvent
_	iimp 1sg	achevais
_	iimp 2sg	achevais
_	iimp 3sg	achevait
_	iimp 1pl	achevions
_	spre 1pl	achevions
_	iimp 2pl	acheviez
_	spre 2pl	acheviez
_	iimp 3pl	achevaient
_	ipsi 1sg	achevai
_	ipsi 2sg	achevas
_	ipsi 3sg	acheva
_	ipsi 1pl	achevâmes
_	ipsi 2pl	achevâtes
_	ipsi 3pl	achevèrent
_	ifut 1sg	achèverai
_	ifut 2sg	achèveras
_	ifut 3sg	achèvera
_	ifut 1pl	achèverons
_	ifut 2pl	achèverez
_	ifut 3pl	achèveront
_	cond 1sg	achèverais
_	cond 2sg	achèverais
_	cond 3sg	achèverait
_	cond 1pl	achèverions
_	cond 2pl	achèveriez
_	cond 3pl	achèveraient
_	simp 1sg	achevasse
_	simp 2sg	achevasses
_	simp 3sg	achevât
_	simp 1pl	achevassions
_	simp 2pl	achevassiez
_	simp 3pl	achevassent
_	impe 2sg	achève
_	impe 1pl	achevons
_	impe 2pl	achevez
_	ppas mas sg	achevé
_	ppas mas pl	achevés
_	ppas fem sg	achevée
_	ppas fem pl	achevées
$
achopper	1___nq_zz
_	infi	achopper
_	ppre	achoppant
_	ipre 1sg	achoppe
_	ipre 3sg	achoppe
_	spre 1sg	achoppe
_	spre 3sg	achoppe
_	ipre 1isg	achoppè
_	ipre 2sg	achoppes
_	spre 2sg	achoppes
_	ipre 1pl	achoppons
_	ipre 2pl	achoppez
_	ipre 3pl	achoppent
_	spre 3pl	achoppent
_	iimp 1sg	achoppais
_	iimp 2sg	achoppais
_	iimp 3sg	achoppait
_	iimp 1pl	achoppions
_	spre 1pl	achoppions
_	iimp 2pl	achoppiez
_	spre 2pl	achoppiez
_	iimp 3pl	achoppaient
_	ipsi 1sg	achoppai
_	ipsi 2sg	achoppas
_	ipsi 3sg	achoppa
_	ipsi 1pl	achoppâmes
_	ipsi 2pl	achoppâtes
_	ipsi 3pl	achoppèrent
_	ifut 1sg	achopperai
_	ifut 2sg	achopperas
_	ifut 3sg	achoppera
_	ifut 1pl	achopperons
_	ifut 2pl	achopperez
_	ifut 3pl	achopperont
_	cond 1sg	achopperais
_	cond 2sg	achopperais
_	cond 3sg	achopperait
_	cond 1pl	achopperions
_	cond 2pl	achopperiez
_	cond 3pl	achopperaient
_	simp 1sg	achoppasse
_	simp 2sg	achoppasses
_	simp 3sg	achoppât
_	simp 1pl	achoppassions
_	simp 2pl	achoppassiez
_	simp 3pl	achoppassent
_	impe 2sg	achoppe
_	impe 1pl	achoppons
_	impe 2pl	achoppez
_	ppas mas sg	achoppé
_	ppas mas pl	achoppés
_	ppas fem sg	achoppée
_	ppas fem pl	achoppées
$
achromatiser	1__t___zz
_	infi	achromatiser
_	ppre	achromatisant
_	ipre 1sg	achromatise
_	ipre 3sg	achromatise
_	spre 1sg	achromatise
_	spre 3sg	achromatise
_	ipre 1isg	achromatisè
_	ipre 2sg	achromatises
_	spre 2sg	achromatises
_	ipre 1pl	achromatisons
_	ipre 2pl	achromatisez
_	ipre 3pl	achromatisent
_	spre 3pl	achromatisent
_	iimp 1sg	achromatisais
_	iimp 2sg	achromatisais
_	iimp 3sg	achromatisait
_	iimp 1pl	achromatisions
_	spre 1pl	achromatisions
_	iimp 2pl	achromatisiez
_	spre 2pl	achromatisiez
_	iimp 3pl	achromatisaient
_	ipsi 1sg	achromatisai
_	ipsi 2sg	achromatisas
_	ipsi 3sg	achromatisa
_	ipsi 1pl	achromatisâmes
_	ipsi 2pl	achromatisâtes
_	ipsi 3pl	achromatisèrent
_	ifut 1sg	achromatiserai
_	ifut 2sg	achromatiseras
_	ifut 3sg	achromatisera
_	ifut 1pl	achromatiserons
_	ifut 2pl	achromatiserez
_	ifut 3pl	achromatiseront
_	cond 1sg	achromatiserais
_	cond 2sg	achromatiserais
_	cond 3sg	achromatiserait
_	cond 1pl	achromatiserions
_	cond 2pl	achromatiseriez
_	cond 3pl	achromatiseraient
_	simp 1sg	achromatisasse
_	simp 2sg	achromatisasses
_	simp 3sg	achromatisât
_	simp 1pl	achromatisassions
_	simp 2pl	achromatisassiez
_	simp 3pl	achromatisassent
_	impe 2sg	achromatise
_	impe 1pl	achromatisons
_	impe 2pl	achromatisez
_	ppas mas sg	achromatisé
_	ppas mas pl	achromatisés
_	ppas fem sg	achromatisée
_	ppas fem pl	achromatisées
$
acidifier	1__t_q_zz
_	infi	acidifier
_	ppre	acidifiant
_	ipre 1sg	acidifie
_	ipre 3sg	acidifie
_	spre 1sg	acidifie
_	spre 3sg	acidifie
_	ipre 1isg	acidifiè
_	ipre 2sg	acidifies
_	spre 2sg	acidifies
_	ipre 1pl	acidifions
_	ipre 2pl	acidifiez
_	ipre 3pl	acidifient
_	spre 3pl	acidifient
_	iimp 1sg	acidifiais
_	iimp 2sg	acidifiais
_	iimp 3sg	acidifiait
_	iimp 1pl	acidifiions
_	spre 1pl	acidifiions
_	iimp 2pl	acidifiiez
_	spre 2pl	acidifiiez
_	iimp 3pl	acidifiaient
_	ipsi 1sg	acidifiai
_	ipsi 2sg	acidifias
_	ipsi 3sg	acidifia
_	ipsi 1pl	acidifiâmes
_	ipsi 2pl	acidifiâtes
_	ipsi 3pl	acidifièrent
_	ifut 1sg	acidifierai
_	ifut 2sg	acidifieras
_	ifut 3sg	acidifiera
_	ifut 1pl	acidifierons
_	ifut 2pl	acidifierez
_	ifut 3pl	acidifieront
_	cond 1sg	acidifierais
_	cond 2sg	acidifierais
_	cond 3sg	acidifierait
_	cond 1pl	acidifierions
_	cond 2pl	acidifieriez
_	cond 3pl	acidifieraient
_	simp 1sg	acidifiasse
_	simp 2sg	acidifiasses
_	simp 3sg	acidifiât
_	simp 1pl	acidifiassions
_	simp 2pl	acidifiassiez
_	simp 3pl	acidifiassent
_	impe 2sg	acidifie
_	impe 1pl	acidifions
_	impe 2pl	acidifiez
_	ppas mas sg	acidifié
_	ppas mas pl	acidifiés
_	ppas fem sg	acidifiée
_	ppas fem pl	acidifiées
$
aciduler	1__t___zz
_	infi	aciduler
_	ppre	acidulant
_	ipre 1sg	acidule
_	ipre 3sg	acidule
_	spre 1sg	acidule
_	spre 3sg	acidule
_	ipre 1isg	acidulè
_	ipre 2sg	acidules
_	spre 2sg	acidules
_	ipre 1pl	acidulons
_	ipre 2pl	acidulez
_	ipre 3pl	acidulent
_	spre 3pl	acidulent
_	iimp 1sg	acidulais
_	iimp 2sg	acidulais
_	iimp 3sg	acidulait
_	iimp 1pl	acidulions
_	spre 1pl	acidulions
_	iimp 2pl	aciduliez
_	spre 2pl	aciduliez
_	iimp 3pl	acidulaient
_	ipsi 1sg	acidulai
_	ipsi 2sg	acidulas
_	ipsi 3sg	acidula
_	ipsi 1pl	acidulâmes
_	ipsi 2pl	acidulâtes
_	ipsi 3pl	acidulèrent
_	ifut 1sg	acidulerai
_	ifut 2sg	aciduleras
_	ifut 3sg	acidulera
_	ifut 1pl	acidulerons
_	ifut 2pl	acidulerez
_	ifut 3pl	aciduleront
_	cond 1sg	acidulerais
_	cond 2sg	acidulerais
_	cond 3sg	acidulerait
_	cond 1pl	acidulerions
_	cond 2pl	aciduleriez
_	cond 3pl	aciduleraient
_	simp 1sg	acidulasse
_	simp 2sg	acidulasses
_	simp 3sg	acidulât
_	simp 1pl	acidulassions
_	simp 2pl	acidulassiez
_	simp 3pl	acidulassent
_	impe 2sg	acidule
_	impe 1pl	acidulons
_	impe 2pl	acidulez
_	ppas mas sg	acidulé
_	ppas mas pl	acidulés
_	ppas fem sg	acidulée
_	ppas fem pl	acidulées
$
aciérer	1__t___zz
_	infi	aciérer
_	ppre	aciérant
_	ipre 1sg	acière
_	ipre 3sg	acière
_	spre 1sg	acière
_	spre 3sg	acière
_	ipre 1isg	aciérè
_	ipre 2sg	acières
_	spre 2sg	acières
_	ipre 1pl	aciérons
_	ipre 2pl	aciérez
_	ipre 3pl	acièrent
_	spre 3pl	acièrent
_	iimp 1sg	aciérais
_	iimp 2sg	aciérais
_	iimp 3sg	aciérait
_	iimp 1pl	aciérions
_	spre 1pl	aciérions
_	iimp 2pl	aciériez
_	spre 2pl	aciériez
_	iimp 3pl	aciéraient
_	ipsi 1sg	aciérai
_	ipsi 2sg	aciéras
_	ipsi 3sg	aciéra
_	ipsi 1pl	aciérâmes
_	ipsi 2pl	aciérâtes
_	ipsi 3pl	aciérèrent
_	ifut 1sg	aciérerai
_	ifut 1sg	acièrerai
_	ifut 2sg	aciéreras
_	ifut 2sg	acièreras
_	ifut 3sg	aciérera
_	ifut 3sg	acièrera
_	ifut 1pl	aciérerons
_	ifut 1pl	acièrerons
_	ifut 2pl	aciérerez
_	ifut 2pl	acièrerez
_	ifut 3pl	aciéreront
_	ifut 3pl	acièreront
_	cond 1sg	aciérerais
_	cond 2sg	aciérerais
_	cond 1sg	acièrerais
_	cond 2sg	acièrerais
_	cond 3sg	aciérerait
_	cond 3sg	acièrerait
_	cond 1pl	aciérerions
_	cond 1pl	acièrerions
_	cond 2pl	aciéreriez
_	cond 2pl	acièreriez
_	cond 3pl	aciéreraient
_	cond 3pl	acièreraient
_	simp 1sg	aciérasse
_	simp 2sg	aciérasses
_	simp 3sg	aciérât
_	simp 1pl	aciérassions
_	simp 2pl	aciérassiez
_	simp 3pl	aciérassent
_	impe 2sg	acière
_	impe 1pl	aciérons
_	impe 2pl	aciérez
_	ppas mas sg	aciéré
_	ppas mas pl	aciérés
_	ppas fem sg	aciérée
_	ppas fem pl	aciérées
$
aciseler	1__t___zz
_	infi	aciseler
_	ppre	aciselant
_	ipre 1sg	acisèle
_	ipre 3sg	acisèle
_	spre 1sg	acisèle
_	spre 3sg	acisèle
_	ipre 1isg	aciselè
_	ipre 2sg	acisèles
_	spre 2sg	acisèles
_	ipre 1pl	aciselons
_	ipre 2pl	aciselez
_	ipre 3pl	acisèlent
_	spre 3pl	acisèlent
_	iimp 1sg	aciselais
_	iimp 2sg	aciselais
_	iimp 3sg	aciselait
_	iimp 1pl	aciselions
_	spre 1pl	aciselions
_	iimp 2pl	aciseliez
_	spre 2pl	aciseliez
_	iimp 3pl	aciselaient
_	ipsi 1sg	aciselai
_	ipsi 2sg	aciselas
_	ipsi 3sg	acisela
_	ipsi 1pl	aciselâmes
_	ipsi 2pl	aciselâtes
_	ipsi 3pl	aciselèrent
_	ifut 1sg	acisèlerai
_	ifut 2sg	acisèleras
_	ifut 3sg	acisèlera
_	ifut 1pl	acisèlerons
_	ifut 2pl	acisèlerez
_	ifut 3pl	acisèleront
_	cond 1sg	acisèlerais
_	cond 2sg	acisèlerais
_	cond 3sg	acisèlerait
_	cond 1pl	acisèlerions
_	cond 2pl	acisèleriez
_	cond 3pl	acisèleraient
_	simp 1sg	aciselasse
_	simp 2sg	aciselasses
_	simp 3sg	aciselât
_	simp 1pl	aciselassions
_	simp 2pl	aciselassiez
_	simp 3pl	aciselassent
_	impe 2sg	acisèle
_	impe 1pl	aciselons
_	impe 2pl	aciselez
_	ppas mas sg	aciselé
_	ppas mas pl	aciselés
_	ppas fem sg	aciselée
_	ppas fem pl	aciselées
$
acoquiner	1____p_e_
_	infi	acoquiner
_	ppre	acoquinant
_	ipre 1sg	acoquine
_	ipre 3sg	acoquine
_	spre 1sg	acoquine
_	spre 3sg	acoquine
_	ipre 1isg	acoquinè
_	ipre 2sg	acoquines
_	spre 2sg	acoquines
_	ipre 1pl	acoquinons
_	ipre 2pl	acoquinez
_	ipre 3pl	acoquinent
_	spre 3pl	acoquinent
_	iimp 1sg	acoquinais
_	iimp 2sg	acoquinais
_	iimp 3sg	acoquinait
_	iimp 1pl	acoquinions
_	spre 1pl	acoquinions
_	iimp 2pl	acoquiniez
_	spre 2pl	acoquiniez
_	iimp 3pl	acoquinaient
_	ipsi 1sg	acoquinai
_	ipsi 2sg	acoquinas
_	ipsi 3sg	acoquina
_	ipsi 1pl	acoquinâmes
_	ipsi 2pl	acoquinâtes
_	ipsi 3pl	acoquinèrent
_	ifut 1sg	acoquinerai
_	ifut 2sg	acoquineras
_	ifut 3sg	acoquinera
_	ifut 1pl	acoquinerons
_	ifut 2pl	acoquinerez
_	ifut 3pl	acoquineront
_	cond 1sg	acoquinerais
_	cond 2sg	acoquinerais
_	cond 3sg	acoquinerait
_	cond 1pl	acoquinerions
_	cond 2pl	acoquineriez
_	cond 3pl	acoquineraient
_	simp 1sg	acoquinasse
_	simp 2sg	acoquinasses
_	simp 3sg	acoquinât
_	simp 1pl	acoquinassions
_	simp 2pl	acoquinassiez
_	simp 3pl	acoquinassent
_	impe 2sg	acoquine
_	impe 1pl	acoquinons
_	impe 2pl	acoquinez
_	ppas mas sg	acoquiné
_	ppas mas pl	acoquinés
_	ppas fem sg	acoquinée
_	ppas fem pl	acoquinées
$
acquérir	3__t_q__a
_	infi	acquérir
_	ppre	acquérant
_	ppas mas inv	acquis
_	ppas fem sg	acquise
_	ppas fem pl	acquises
_	ipre 1sg	acquiers
_	ipre 2sg	acquiers
_	ipre 3sg	acquiert
_	ipre 1pl	acquérons
_	ipre 2pl	acquérez
_	ipre 3pl	acquièrent
_	spre 3pl	acquièrent
_	iimp 1sg	acquérais
_	iimp 2sg	acquérais
_	iimp 3sg	acquérait
_	iimp 1pl	acquérions
_	spre 1pl	acquérions
_	iimp 2pl	acquériez
_	spre 2pl	acquériez
_	iimp 3pl	acquéraient
_	ipsi 1sg	acquis
_	ipsi 2sg	acquis
_	ipsi 3sg	acquit
_	ipsi 1pl	acquîmes
_	ipsi 2pl	acquîtes
_	ipsi 3pl	acquirent
_	ifut 1sg	acquerrai
_	ifut 2sg	acquerras
_	ifut 3sg	acquerra
_	ifut 1pl	acquerrons
_	ifut 2pl	acquerrez
_	ifut 3pl	acquerront
_	cond 1sg	acquerrais
_	cond 2sg	acquerrais
_	cond 3sg	acquerrait
_	cond 1pl	acquerrions
_	cond 2pl	acquerriez
_	cond 3pl	acquerraient
_	spre 1sg	acquière
_	spre 3sg	acquière
_	spre 2sg	acquières
_	simp 1sg	acquisse
_	simp 2sg	acquisses
_	simp 3sg	acquît
_	simp 1pl	acquissions
_	simp 2pl	acquissiez
_	simp 3pl	acquissent
_	impe 2sg	acquiers
_	impe 1pl	acquérons
_	impe 2pl	acquérez
$
acquiescer	1_i_n___a
_	infi	acquiescer
_	ppre	acquiesçant
_	ipre 1sg	acquiesce
_	ipre 3sg	acquiesce
_	spre 1sg	acquiesce
_	spre 3sg	acquiesce
_	ipre 1isg	acquiescè
_	ipre 2sg	acquiesces
_	spre 2sg	acquiesces
_	ipre 1pl	acquiesçons
_	ipre 2pl	acquiescez
_	ipre 3pl	acquiescent
_	spre 3pl	acquiescent
_	iimp 1sg	acquiesçais
_	iimp 2sg	acquiesçais
_	iimp 3sg	acquiesçait
_	iimp 1pl	acquiescions
_	spre 1pl	acquiescions
_	iimp 2pl	acquiesciez
_	spre 2pl	acquiesciez
_	iimp 3pl	acquiesçaient
_	ipsi 1sg	acquiesçai
_	ipsi 2sg	acquiesças
_	ipsi 3sg	acquiesça
_	ipsi 1pl	acquiesçâmes
_	ipsi 2pl	acquiesçâtes
_	ipsi 3pl	acquiescèrent
_	ifut 1sg	acquiescerai
_	ifut 2sg	acquiesceras
_	ifut 3sg	acquiescera
_	ifut 1pl	acquiescerons
_	ifut 2pl	acquiescerez
_	ifut 3pl	acquiesceront
_	cond 1sg	acquiescerais
_	cond 2sg	acquiescerais
_	cond 3sg	acquiescerait
_	cond 1pl	acquiescerions
_	cond 2pl	acquiesceriez
_	cond 3pl	acquiesceraient
_	simp 1sg	acquiesçasse
_	simp 2sg	acquiesçasses
_	simp 3sg	acquiesçât
_	simp 1pl	acquiesçassions
_	simp 2pl	acquiesçassiez
_	simp 3pl	acquiesçassent
_	impe 2sg	acquiesce
_	impe 1pl	acquiesçons
_	impe 2pl	acquiescez
_	ppas epi inv	acquiescé
$
acquitter	1__t_q_zz
_	infi	acquitter
_	ppre	acquittant
_	ipre 1sg	acquitte
_	ipre 3sg	acquitte
_	spre 1sg	acquitte
_	spre 3sg	acquitte
_	ipre 1isg	acquittè
_	ipre 2sg	acquittes
_	spre 2sg	acquittes
_	ipre 1pl	acquittons
_	ipre 2pl	acquittez
_	ipre 3pl	acquittent
_	spre 3pl	acquittent
_	iimp 1sg	acquittais
_	iimp 2sg	acquittais
_	iimp 3sg	acquittait
_	iimp 1pl	acquittions
_	spre 1pl	acquittions
_	iimp 2pl	acquittiez
_	spre 2pl	acquittiez
_	iimp 3pl	acquittaient
_	ipsi 1sg	acquittai
_	ipsi 2sg	acquittas
_	ipsi 3sg	acquitta
_	ipsi 1pl	acquittâmes
_	ipsi 2pl	acquittâtes
_	ipsi 3pl	acquittèrent
_	ifut 1sg	acquitterai
_	ifut 2sg	acquitteras
_	ifut 3sg	acquittera
_	ifut 1pl	acquitterons
_	ifut 2pl	acquitterez
_	ifut 3pl	acquitteront
_	cond 1sg	acquitterais
_	cond 2sg	acquitterais
_	cond 3sg	acquitterait
_	cond 1pl	acquitterions
_	cond 2pl	acquitteriez
_	cond 3pl	acquitteraient
_	simp 1sg	acquittasse
_	simp 2sg	acquittasses
_	simp 3sg	acquittât
_	simp 1pl	acquittassions
_	simp 2pl	acquittassiez
_	simp 3pl	acquittassent
_	impe 2sg	acquitte
_	impe 1pl	acquittons
_	impe 2pl	acquittez
_	ppas mas sg	acquitté
_	ppas mas pl	acquittés
_	ppas fem sg	acquittée
_	ppas fem pl	acquittées
$
acter	1__t____a
_	infi	acter
_	ppre	actant
_	ipre 1sg	acte
_	ipre 3sg	acte
_	spre 1sg	acte
_	spre 3sg	acte
_	ipre 1isg	actè
_	ipre 2sg	actes
_	spre 2sg	actes
_	ipre 1pl	actons
_	ipre 2pl	actez
_	ipre 3pl	actent
_	spre 3pl	actent
_	iimp 1sg	actais
_	iimp 2sg	actais
_	iimp 3sg	actait
_	iimp 1pl	actions
_	spre 1pl	actions
_	iimp 2pl	actiez
_	spre 2pl	actiez
_	iimp 3pl	actaient
_	ipsi 1sg	actai
_	ipsi 2sg	actas
_	ipsi 3sg	acta
_	ipsi 1pl	actâmes
_	ipsi 2pl	actâtes
_	ipsi 3pl	actèrent
_	ifut 1sg	acterai
_	ifut 2sg	acteras
_	ifut 3sg	actera
_	ifut 1pl	acterons
_	ifut 2pl	acterez
_	ifut 3pl	acteront
_	cond 1sg	acterais
_	cond 2sg	acterais
_	cond 3sg	acterait
_	cond 1pl	acterions
_	cond 2pl	acteriez
_	cond 3pl	acteraient
_	simp 1sg	actasse
_	simp 2sg	actasses
_	simp 3sg	actât
_	simp 1pl	actassions
_	simp 2pl	actassiez
_	simp 3pl	actassent
_	impe 2sg	acte
_	impe 1pl	actons
_	impe 2pl	actez
_	ppas mas sg	acté
_	ppas mas pl	actés
_	ppas fem sg	actée
_	ppas fem pl	actées
$
actionner	1__t___zz
_	infi	actionner
_	ppre	actionnant
_	ipre 1sg	actionne
_	ipre 3sg	actionne
_	spre 1sg	actionne
_	spre 3sg	actionne
_	ipre 1isg	actionnè
_	ipre 2sg	actionnes
_	spre 2sg	actionnes
_	ipre 1pl	actionnons
_	ipre 2pl	actionnez
_	ipre 3pl	actionnent
_	spre 3pl	actionnent
_	iimp 1sg	actionnais
_	iimp 2sg	actionnais
_	iimp 3sg	actionnait
_	iimp 1pl	actionnions
_	spre 1pl	actionnions
_	iimp 2pl	actionniez
_	spre 2pl	actionniez
_	iimp 3pl	actionnaient
_	ipsi 1sg	actionnai
_	ipsi 2sg	actionnas
_	ipsi 3sg	actionna
_	ipsi 1pl	actionnâmes
_	ipsi 2pl	actionnâtes
_	ipsi 3pl	actionnèrent
_	ifut 1sg	actionnerai
_	ifut 2sg	actionneras
_	ifut 3sg	actionnera
_	ifut 1pl	actionnerons
_	ifut 2pl	actionnerez
_	ifut 3pl	actionneront
_	cond 1sg	actionnerais
_	cond 2sg	actionnerais
_	cond 3sg	actionnerait
_	cond 1pl	actionnerions
_	cond 2pl	actionneriez
_	cond 3pl	actionneraient
_	simp 1sg	actionnasse
_	simp 2sg	actionnasses
_	simp 3sg	actionnât
_	simp 1pl	actionnassions
_	simp 2pl	actionnassiez
_	simp 3pl	actionnassent
_	impe 2sg	actionne
_	impe 1pl	actionnons
_	impe 2pl	actionnez
_	ppas mas sg	actionné
_	ppas mas pl	actionnés
_	ppas fem sg	actionnée
_	ppas fem pl	actionnées
$
activer	1_it_q_zz
_	infi	activer
_	ppre	activant
_	ipre 1sg	active
_	ipre 3sg	active
_	spre 1sg	active
_	spre 3sg	active
_	ipre 1isg	activè
_	ipre 2sg	actives
_	spre 2sg	actives
_	ipre 1pl	activons
_	ipre 2pl	activez
_	ipre 3pl	activent
_	spre 3pl	activent
_	iimp 1sg	activais
_	iimp 2sg	activais
_	iimp 3sg	activait
_	iimp 1pl	activions
_	spre 1pl	activions
_	iimp 2pl	activiez
_	spre 2pl	activiez
_	iimp 3pl	activaient
_	ipsi 1sg	activai
_	ipsi 2sg	activas
_	ipsi 3sg	activa
_	ipsi 1pl	activâmes
_	ipsi 2pl	activâtes
_	ipsi 3pl	activèrent
_	ifut 1sg	activerai
_	ifut 2sg	activeras
_	ifut 3sg	activera
_	ifut 1pl	activerons
_	ifut 2pl	activerez
_	ifut 3pl	activeront
_	cond 1sg	activerais
_	cond 2sg	activerais
_	cond 3sg	activerait
_	cond 1pl	activerions
_	cond 2pl	activeriez
_	cond 3pl	activeraient
_	simp 1sg	activasse
_	simp 2sg	activasses
_	simp 3sg	activât
_	simp 1pl	activassions
_	simp 2pl	activassiez
_	simp 3pl	activassent
_	impe 2sg	active
_	impe 1pl	activons
_	impe 2pl	activez
_	ppas mas sg	activé
_	ppas mas pl	activés
_	ppas fem sg	activée
_	ppas fem pl	activées
$
actualiser	1__t___zz
_	infi	actualiser
_	ppre	actualisant
_	ipre 1sg	actualise
_	ipre 3sg	actualise
_	spre 1sg	actualise
_	spre 3sg	actualise
_	ipre 1isg	actualisè
_	ipre 2sg	actualises
_	spre 2sg	actualises
_	ipre 1pl	actualisons
_	ipre 2pl	actualisez
_	ipre 3pl	actualisent
_	spre 3pl	actualisent
_	iimp 1sg	actualisais
_	iimp 2sg	actualisais
_	iimp 3sg	actualisait
_	iimp 1pl	actualisions
_	spre 1pl	actualisions
_	iimp 2pl	actualisiez
_	spre 2pl	actualisiez
_	iimp 3pl	actualisaient
_	ipsi 1sg	actualisai
_	ipsi 2sg	actualisas
_	ipsi 3sg	actualisa
_	ipsi 1pl	actualisâmes
_	ipsi 2pl	actualisâtes
_	ipsi 3pl	actualisèrent
_	ifut 1sg	actualiserai
_	ifut 2sg	actualiseras
_	ifut 3sg	actualisera
_	ifut 1pl	actualiserons
_	ifut 2pl	actualiserez
_	ifut 3pl	actualiseront
_	cond 1sg	actualiserais
_	cond 2sg	actualiserais
_	cond 3sg	actualiserait
_	cond 1pl	actualiserions
_	cond 2pl	actualiseriez
_	cond 3pl	actualiseraient
_	simp 1sg	actualisasse
_	simp 2sg	actualisasses
_	simp 3sg	actualisât
_	simp 1pl	actualisassions
_	simp 2pl	actualisassiez
_	simp 3pl	actualisassent
_	impe 2sg	actualise
_	impe 1pl	actualisons
_	impe 2pl	actualisez
_	ppas mas sg	actualisé
_	ppas mas pl	actualisés
_	ppas fem sg	actualisée
_	ppas fem pl	actualisées
$
adapter	1__tnq__a
_	infi	adapter
_	ppre	adaptant
_	ipre 1sg	adapte
_	ipre 3sg	adapte
_	spre 1sg	adapte
_	spre 3sg	adapte
_	ipre 1isg	adaptè
_	ipre 2sg	adaptes
_	spre 2sg	adaptes
_	ipre 1pl	adaptons
_	ipre 2pl	adaptez
_	ipre 3pl	adaptent
_	spre 3pl	adaptent
_	iimp 1sg	adaptais
_	iimp 2sg	adaptais
_	iimp 3sg	adaptait
_	iimp 1pl	adaptions
_	spre 1pl	adaptions
_	iimp 2pl	adaptiez
_	spre 2pl	adaptiez
_	iimp 3pl	adaptaient
_	ipsi 1sg	adaptai
_	ipsi 2sg	adaptas
_	ipsi 3sg	adapta
_	ipsi 1pl	adaptâmes
_	ipsi 2pl	adaptâtes
_	ipsi 3pl	adaptèrent
_	ifut 1sg	adapterai
_	ifut 2sg	adapteras
_	ifut 3sg	adaptera
_	ifut 1pl	adapterons
_	ifut 2pl	adapterez
_	ifut 3pl	adapteront
_	cond 1sg	adapterais
_	cond 2sg	adapterais
_	cond 3sg	adapterait
_	cond 1pl	adapterions
_	cond 2pl	adapteriez
_	cond 3pl	adapteraient
_	simp 1sg	adaptasse
_	simp 2sg	adaptasses
_	simp 3sg	adaptât
_	simp 1pl	adaptassions
_	simp 2pl	adaptassiez
_	simp 3pl	adaptassent
_	impe 2sg	adapte
_	impe 1pl	adaptons
_	impe 2pl	adaptez
_	ppas mas sg	adapté
_	ppas mas pl	adaptés
_	ppas fem sg	adaptée
_	ppas fem pl	adaptées
$
additionner	1__t_q_zz
_	infi	additionner
_	ppre	additionnant
_	ipre 1sg	additionne
_	ipre 3sg	additionne
_	spre 1sg	additionne
_	spre 3sg	additionne
_	ipre 1isg	additionnè
_	ipre 2sg	additionnes
_	spre 2sg	additionnes
_	ipre 1pl	additionnons
_	ipre 2pl	additionnez
_	ipre 3pl	additionnent
_	spre 3pl	additionnent
_	iimp 1sg	additionnais
_	iimp 2sg	additionnais
_	iimp 3sg	additionnait
_	iimp 1pl	additionnions
_	spre 1pl	additionnions
_	iimp 2pl	additionniez
_	spre 2pl	additionniez
_	iimp 3pl	additionnaient
_	ipsi 1sg	additionnai
_	ipsi 2sg	additionnas
_	ipsi 3sg	additionna
_	ipsi 1pl	additionnâmes
_	ipsi 2pl	additionnâtes
_	ipsi 3pl	additionnèrent
_	ifut 1sg	additionnerai
_	ifut 2sg	additionneras
_	ifut 3sg	additionnera
_	ifut 1pl	additionnerons
_	ifut 2pl	additionnerez
_	ifut 3pl	additionneront
_	cond 1sg	additionnerais
_	cond 2sg	additionnerais
_	cond 3sg	additionnerait
_	cond 1pl	additionnerions
_	cond 2pl	additionneriez
_	cond 3pl	additionneraient
_	simp 1sg	additionnasse
_	simp 2sg	additionnasses
_	simp 3sg	additionnât
_	simp 1pl	additionnassions
_	simp 2pl	additionnassiez
_	simp 3pl	additionnassent
_	impe 2sg	additionne
_	impe 1pl	additionnons
_	impe 2pl	additionnez
_	ppas mas sg	additionné
_	ppas mas pl	additionnés
_	ppas fem sg	additionnée
_	ppas fem pl	additionnées
$
adhérer	1_i_n___a
_	infi	adhérer
_	ppre	adhérant
_	ipre 1sg	adhère
_	ipre 3sg	adhère
_	spre 1sg	adhère
_	spre 3sg	adhère
_	ipre 1isg	adhérè
_	ipre 2sg	adhères
_	spre 2sg	adhères
_	ipre 1pl	adhérons
_	ipre 2pl	adhérez
_	ipre 3pl	adhèrent
_	spre 3pl	adhèrent
_	iimp 1sg	adhérais
_	iimp 2sg	adhérais
_	iimp 3sg	adhérait
_	iimp 1pl	adhérions
_	spre 1pl	adhérions
_	iimp 2pl	adhériez
_	spre 2pl	adhériez
_	iimp 3pl	adhéraient
_	ipsi 1sg	adhérai
_	ipsi 2sg	adhéras
_	ipsi 3sg	adhéra
_	ipsi 1pl	adhérâmes
_	ipsi 2pl	adhérâtes
_	ipsi 3pl	adhérèrent
_	ifut 1sg	adhérerai
_	ifut 1sg	adhèrerai
_	ifut 2sg	adhéreras
_	ifut 2sg	adhèreras
_	ifut 3sg	adhérera
_	ifut 3sg	adhèrera
_	ifut 1pl	adhérerons
_	ifut 1pl	adhèrerons
_	ifut 2pl	adhérerez
_	ifut 2pl	adhèrerez
_	ifut 3pl	adhéreront
_	ifut 3pl	adhèreront
_	cond 1sg	adhérerais
_	cond 2sg	adhérerais
_	cond 1sg	adhèrerais
_	cond 2sg	adhèrerais
_	cond 3sg	adhérerait
_	cond 3sg	adhèrerait
_	cond 1pl	adhérerions
_	cond 1pl	adhèrerions
_	cond 2pl	adhéreriez
_	cond 2pl	adhèreriez
_	cond 3pl	adhéreraient
_	cond 3pl	adhèreraient
_	simp 1sg	adhérasse
_	simp 2sg	adhérasses
_	simp 3sg	adhérât
_	simp 1pl	adhérassions
_	simp 2pl	adhérassiez
_	simp 3pl	adhérassent
_	impe 2sg	adhère
_	impe 1pl	adhérons
_	impe 2pl	adhérez
_	ppas epi inv	adhéré
$
adire	3____p_e_
_	infi	adire
_	ppre	adisant
_	ppas epi inv	adit
_	ipre 1sg	adis
_	ipre 2sg	adis
_	ipsi 1sg	adis
_	ipsi 2sg	adis
_	ipre 3sg	adit
_	ipsi 3sg	adit
_	ipre 1pl	adisons
_	ipre 2pl	adisez
_	ipre 3pl	adisent
_	spre 3pl	adisent
_	iimp 1sg	adisais
_	iimp 2sg	adisais
_	iimp 3sg	adisait
_	iimp 1pl	adisions
_	spre 1pl	adisions
_	iimp 2pl	adisiez
_	spre 2pl	adisiez
_	iimp 3pl	adisaient
_	ipsi 1pl	adîmes
_	ipsi 2pl	adîtes
_	ipsi 3pl	adirent
_	ifut 1sg	adirai
_	ifut 2sg	adiras
_	ifut 3sg	adira
_	ifut 1pl	adirons
_	ifut 2pl	adirez
_	ifut 3pl	adiront
_	cond 1sg	adirais
_	cond 2sg	adirais
_	cond 3sg	adirait
_	cond 1pl	adirions
_	cond 2pl	adiriez
_	cond 3pl	adiraient
_	spre 1sg	adise
_	spre 3sg	adise
_	spre 2sg	adises
_	simp 1sg	adisse
_	simp 2sg	adisses
_	simp 3sg	adît
_	simp 1pl	adissions
_	simp 2pl	adissiez
_	simp 3pl	adissent
_	impe 2sg	adis
_	impe 1pl	adisons
_	impe 2pl	adisez
$
adirer	1__t___zz
_	infi	adirer
_	ppre	adirant
_	ppas mas sg	adiré
_	ppas mas pl	adirés
_	ppas fem sg	adirée
_	ppas fem pl	adirées
$
adjectiver	1__t___zz
_	infi	adjectiver
_	ppre	adjectivant
_	ipre 1sg	adjective
_	ipre 3sg	adjective
_	spre 1sg	adjective
_	spre 3sg	adjective
_	ipre 1isg	adjectivè
_	ipre 2sg	adjectives
_	spre 2sg	adjectives
_	ipre 1pl	adjectivons
_	ipre 2pl	adjectivez
_	ipre 3pl	adjectivent
_	spre 3pl	adjectivent
_	iimp 1sg	adjectivais
_	iimp 2sg	adjectivais
_	iimp 3sg	adjectivait
_	iimp 1pl	adjectivions
_	spre 1pl	adjectivions
_	iimp 2pl	adjectiviez
_	spre 2pl	adjectiviez
_	iimp 3pl	adjectivaient
_	ipsi 1sg	adjectivai
_	ipsi 2sg	adjectivas
_	ipsi 3sg	adjectiva
_	ipsi 1pl	adjectivâmes
_	ipsi 2pl	adjectivâtes
_	ipsi 3pl	adjectivèrent
_	ifut 1sg	adjectiverai
_	ifut 2sg	adjectiveras
_	ifut 3sg	adjectivera
_	ifut 1pl	adjectiverons
_	ifut 2pl	adjectiverez
_	ifut 3pl	adjectiveront
_	cond 1sg	adjectiverais
_	cond 2sg	adjectiverais
_	cond 3sg	adjectiverait
_	cond 1pl	adjectiverions
_	cond 2pl	adjectiveriez
_	cond 3pl	adjectiveraient
_	simp 1sg	adjectivasse
_	simp 2sg	adjectivasses
_	simp 3sg	adjectivât
_	simp 1pl	adjectivassions
_	simp 2pl	adjectivassiez
_	simp 3pl	adjectivassent
_	impe 2sg	adjective
_	impe 1pl	adjectivons
_	impe 2pl	adjectivez
_	ppas mas sg	adjectivé
_	ppas mas pl	adjectivés
_	ppas fem sg	adjectivée
_	ppas fem pl	adjectivées
$
adjectiviser	1__t___zz
_	infi	adjectiviser
_	ppre	adjectivisant
_	ipre 1sg	adjectivise
_	ipre 3sg	adjectivise
_	spre 1sg	adjectivise
_	spre 3sg	adjectivise
_	ipre 1isg	adjectivisè
_	ipre 2sg	adjectivises
_	spre 2sg	adjectivises
_	ipre 1pl	adjectivisons
_	ipre 2pl	adjectivisez
_	ipre 3pl	adjectivisent
_	spre 3pl	adjectivisent
_	iimp 1sg	adjectivisais
_	iimp 2sg	adjectivisais
_	iimp 3sg	adjectivisait
_	iimp 1pl	adjectivisions
_	spre 1pl	adjectivisions
_	iimp 2pl	adjectivisiez
_	spre 2pl	adjectivisiez
_	iimp 3pl	adjectivisaient
_	ipsi 1sg	adjectivisai
_	ipsi 2sg	adjectivisas
_	ipsi 3sg	adjectivisa
_	ipsi 1pl	adjectivisâmes
_	ipsi 2pl	adjectivisâtes
_	ipsi 3pl	adjectivisèrent
_	ifut 1sg	adjectiviserai
_	ifut 2sg	adjectiviseras
_	ifut 3sg	adjectivisera
_	ifut 1pl	adjectiviserons
_	ifut 2pl	adjectiviserez
_	ifut 3pl	adjectiviseront
_	cond 1sg	adjectiviserais
_	cond 2sg	adjectiviserais
_	cond 3sg	adjectiviserait
_	cond 1pl	adjectiviserions
_	cond 2pl	adjectiviseriez
_	cond 3pl	adjectiviseraient
_	simp 1sg	adjectivisasse
_	simp 2sg	adjectivisasses
_	simp 3sg	adjectivisât
_	simp 1pl	adjectivisassions
_	simp 2pl	adjectivisassiez
_	simp 3pl	adjectivisassent
_	impe 2sg	adjectivise
_	impe 1pl	adjectivisons
_	impe 2pl	adjectivisez
_	ppas mas sg	adjectivisé
_	ppas mas pl	adjectivisés
_	ppas fem sg	adjectivisée
_	ppas fem pl	adjectivisées
$
adjoindre	3__tnq__a
_	infi	adjoindre
_	ppre	adjoignant
_	ppas mas sg	adjoint
_	ppas mas pl	adjoints
_	ppas fem sg	adjointe
_	ppas fem pl	adjointes
_	ipre 1sg	adjoins
_	ipre 2sg	adjoins
_	ipre 3sg	adjoint
_	ipre 1pl	adjoignons
_	ipre 2pl	adjoignez
_	ipre 3pl	adjoignent
_	spre 3pl	adjoignent
_	iimp 1sg	adjoignais
_	iimp 2sg	adjoignais
_	iimp 3sg	adjoignait
_	iimp 1pl	adjoignions
_	spre 1pl	adjoignions
_	iimp 2pl	adjoigniez
_	spre 2pl	adjoigniez
_	iimp 3pl	adjoignaient
_	ipsi 1sg	adjoignis
_	ipsi 2sg	adjoignis
_	ipsi 3sg	adjoignit
_	ipsi 1pl	adjoignîmes
_	ipsi 2pl	adjoignîtes
_	ipsi 3pl	adjoignirent
_	ifut 1sg	adjoindrai
_	ifut 2sg	adjoindras
_	ifut 3sg	adjoindra
_	ifut 1pl	adjoindrons
_	ifut 2pl	adjoindrez
_	ifut 3pl	adjoindront
_	cond 1sg	adjoindrais
_	cond 2sg	adjoindrais
_	cond 3sg	adjoindrait
_	cond 1pl	adjoindrions
_	cond 2pl	adjoindriez
_	cond 3pl	adjoindraient
_	spre 1sg	adjoigne
_	spre 3sg	adjoigne
_	spre 2sg	adjoignes
_	simp 1sg	adjoignisse
_	simp 2sg	adjoignisses
_	simp 3sg	adjoignît
_	simp 1pl	adjoignissions
_	simp 2pl	adjoignissiez
_	simp 3pl	adjoignissent
_	impe 2sg	adjoins
_	impe 1pl	adjoignons
_	impe 2pl	adjoignez
$
adjuger	1__t_q_zz
_	infi	adjuger
_	ppre	adjugeant
_	ipre 1sg	adjuge
_	ipre 3sg	adjuge
_	spre 1sg	adjuge
_	spre 3sg	adjuge
_	ipre 1isg	adjugè
_	ipre 2sg	adjuges
_	spre 2sg	adjuges
_	ipre 1pl	adjugeons
_	ipre 2pl	adjugez
_	ipre 3pl	adjugent
_	spre 3pl	adjugent
_	iimp 1sg	adjugeais
_	iimp 2sg	adjugeais
_	iimp 3sg	adjugeait
_	iimp 1pl	adjugions
_	spre 1pl	adjugions
_	iimp 2pl	adjugiez
_	spre 2pl	adjugiez
_	iimp 3pl	adjugeaient
_	ipsi 1sg	adjugeai
_	ipsi 2sg	adjugeas
_	ipsi 3sg	adjugea
_	ipsi 1pl	adjugeâmes
_	ipsi 2pl	adjugeâtes
_	ipsi 3pl	adjugèrent
_	ifut 1sg	adjugerai
_	ifut 2sg	adjugeras
_	ifut 3sg	adjugera
_	ifut 1pl	adjugerons
_	ifut 2pl	adjugerez
_	ifut 3pl	adjugeront
_	cond 1sg	adjugerais
_	cond 2sg	adjugerais
_	cond 3sg	adjugerait
_	cond 1pl	adjugerions
_	cond 2pl	adjugeriez
_	cond 3pl	adjugeraient
_	simp 1sg	adjugeasse
_	simp 2sg	adjugeasses
_	simp 3sg	adjugeât
_	simp 1pl	adjugeassions
_	simp 2pl	adjugeassiez
_	simp 3pl	adjugeassent
_	impe 2sg	adjuge
_	impe 1pl	adjugeons
_	impe 2pl	adjugez
_	ppas mas sg	adjugé
_	ppas mas pl	adjugés
_	ppas fem sg	adjugée
_	ppas fem pl	adjugées
$
adjurer	1__t___zz
_	infi	adjurer
_	ppre	adjurant
_	ipre 1sg	adjure
_	ipre 3sg	adjure
_	spre 1sg	adjure
_	spre 3sg	adjure
_	ipre 1isg	adjurè
_	ipre 2sg	adjures
_	spre 2sg	adjures
_	ipre 1pl	adjurons
_	ipre 2pl	adjurez
_	ipre 3pl	adjurent
_	spre 3pl	adjurent
_	iimp 1sg	adjurais
_	iimp 2sg	adjurais
_	iimp 3sg	adjurait
_	iimp 1pl	adjurions
_	spre 1pl	adjurions
_	iimp 2pl	adjuriez
_	spre 2pl	adjuriez
_	iimp 3pl	adjuraient
_	ipsi 1sg	adjurai
_	ipsi 2sg	adjuras
_	ipsi 3sg	adjura
_	ipsi 1pl	adjurâmes
_	ipsi 2pl	adjurâtes
_	ipsi 3pl	adjurèrent
_	ifut 1sg	adjurerai
_	ifut 2sg	adjureras
_	ifut 3sg	adjurera
_	ifut 1pl	adjurerons
_	ifut 2pl	adjurerez
_	ifut 3pl	adjureront
_	cond 1sg	adjurerais
_	cond 2sg	adjurerais
_	cond 3sg	adjurerait
_	cond 1pl	adjurerions
_	cond 2pl	adjureriez
_	cond 3pl	adjureraient
_	simp 1sg	adjurasse
_	simp 2sg	adjurasses
_	simp 3sg	adjurât
_	simp 1pl	adjurassions
_	simp 2pl	adjurassiez
_	simp 3pl	adjurassent
_	impe 2sg	adjure
_	impe 1pl	adjurons
_	impe 2pl	adjurez
_	ppas mas sg	adjuré
_	ppas mas pl	adjurés
_	ppas fem sg	adjurée
_	ppas fem pl	adjurées
$
admettre	3__t____a
_	infi	admettre
_	ppre	admettant
_	ppas mas inv	admis
_	ppas fem sg	admise
_	ppas fem pl	admises
_	ipre 1sg	admets
_	ipre 2sg	admets
_	ipre 3sg	admet
_	ipre 1pl	admettons
_	ipre 2pl	admettez
_	ipre 3pl	admettent
_	spre 3pl	admettent
_	iimp 1sg	admettais
_	iimp 2sg	admettais
_	iimp 3sg	admettait
_	iimp 1pl	admettions
_	spre 1pl	admettions
_	iimp 2pl	admettiez
_	spre 2pl	admettiez
_	iimp 3pl	admettaient
_	ipsi 1sg	admis
_	ipsi 2sg	admis
_	ipsi 3sg	admit
_	ipsi 1pl	admîmes
_	ipsi 2pl	admîtes
_	ipsi 3pl	admirent
_	ifut 1sg	admettrai
_	ifut 2sg	admettras
_	ifut 3sg	admettra
_	ifut 1pl	admettrons
_	ifut 2pl	admettrez
_	ifut 3pl	admettront
_	cond 1sg	admettrais
_	cond 2sg	admettrais
_	cond 3sg	admettrait
_	cond 1pl	admettrions
_	cond 2pl	admettriez
_	cond 3pl	admettraient
_	spre 1sg	admette
_	spre 3sg	admette
_	spre 2sg	admettes
_	simp 1sg	admisse
_	simp 2sg	admisses
_	simp 3sg	admît
_	simp 1pl	admissions
_	simp 2pl	admissiez
_	simp 3pl	admissent
_	impe 2sg	admets
_	impe 1pl	admettons
_	impe 2pl	admettez
$
administrationaliser	1__t_q_zz
_	infi	administrationaliser
$
administrer	1__t_q_zz
_	infi	administrer
_	ppre	administrant
_	ipre 1sg	administre
_	ipre 3sg	administre
_	spre 1sg	administre
_	spre 3sg	administre
_	ipre 1isg	administrè
_	ipre 2sg	administres
_	spre 2sg	administres
_	ipre 1pl	administrons
_	ipre 2pl	administrez
_	ipre 3pl	administrent
_	spre 3pl	administrent
_	iimp 1sg	administrais
_	iimp 2sg	administrais
_	iimp 3sg	administrait
_	iimp 1pl	administrions
_	spre 1pl	administrions
_	iimp 2pl	administriez
_	spre 2pl	administriez
_	iimp 3pl	administraient
_	ipsi 1sg	administrai
_	ipsi 2sg	administras
_	ipsi 3sg	administra
_	ipsi 1pl	administrâmes
_	ipsi 2pl	administrâtes
_	ipsi 3pl	administrèrent
_	ifut 1sg	administrerai
_	ifut 2sg	administreras
_	ifut 3sg	administrera
_	ifut 1pl	administrerons
_	ifut 2pl	administrerez
_	ifut 3pl	administreront
_	cond 1sg	administrerais
_	cond 2sg	administrerais
_	cond 3sg	administrerait
_	cond 1pl	administrerions
_	cond 2pl	administreriez
_	cond 3pl	administreraient
_	simp 1sg	administrasse
_	simp 2sg	administrasses
_	simp 3sg	administrât
_	simp 1pl	administrassions
_	simp 2pl	administrassiez
_	simp 3pl	administrassent
_	impe 2sg	administre
_	impe 1pl	administrons
_	impe 2pl	administrez
_	ppas mas sg	administré
_	ppas mas pl	administrés
_	ppas fem sg	administrée
_	ppas fem pl	administrées
$
admirer	1_it_q__a
_	infi	admirer
_	ppre	admirant
_	ipre 1sg	admire
_	ipre 3sg	admire
_	spre 1sg	admire
_	spre 3sg	admire
_	ipre 1isg	admirè
_	ipre 2sg	admires
_	spre 2sg	admires
_	ipre 1pl	admirons
_	ipre 2pl	admirez
_	ipre 3pl	admirent
_	spre 3pl	admirent
_	iimp 1sg	admirais
_	iimp 2sg	admirais
_	iimp 3sg	admirait
_	iimp 1pl	admirions
_	spre 1pl	admirions
_	iimp 2pl	admiriez
_	spre 2pl	admiriez
_	iimp 3pl	admiraient
_	ipsi 1sg	admirai
_	ipsi 2sg	admiras
_	ipsi 3sg	admira
_	ipsi 1pl	admirâmes
_	ipsi 2pl	admirâtes
_	ipsi 3pl	admirèrent
_	ifut 1sg	admirerai
_	ifut 2sg	admireras
_	ifut 3sg	admirera
_	ifut 1pl	admirerons
_	ifut 2pl	admirerez
_	ifut 3pl	admireront
_	cond 1sg	admirerais
_	cond 2sg	admirerais
_	cond 3sg	admirerait
_	cond 1pl	admirerions
_	cond 2pl	admireriez
_	cond 3pl	admireraient
_	simp 1sg	admirasse
_	simp 2sg	admirasses
_	simp 3sg	admirât
_	simp 1pl	admirassions
_	simp 2pl	admirassiez
_	simp 3pl	admirassent
_	impe 2sg	admire
_	impe 1pl	admirons
_	impe 2pl	admirez
_	ppas mas sg	admiré
_	ppas mas pl	admirés
_	ppas fem sg	admirée
_	ppas fem pl	admirées
$
admonester	1__t_q_zz
_	infi	admonester
_	ppre	admonestant
_	ipre 1sg	admoneste
_	ipre 3sg	admoneste
_	spre 1sg	admoneste
_	spre 3sg	admoneste
_	ipre 1isg	admonestè
_	ipre 2sg	admonestes
_	spre 2sg	admonestes
_	ipre 1pl	admonestons
_	ipre 2pl	admonestez
_	ipre 3pl	admonestent
_	spre 3pl	admonestent
_	iimp 1sg	admonestais
_	iimp 2sg	admonestais
_	iimp 3sg	admonestait
_	iimp 1pl	admonestions
_	spre 1pl	admonestions
_	iimp 2pl	admonestiez
_	spre 2pl	admonestiez
_	iimp 3pl	admonestaient
_	ipsi 1sg	admonestai
_	ipsi 2sg	admonestas
_	ipsi 3sg	admonesta
_	ipsi 1pl	admonestâmes
_	ipsi 2pl	admonestâtes
_	ipsi 3pl	admonestèrent
_	ifut 1sg	admonesterai
_	ifut 2sg	admonesteras
_	ifut 3sg	admonestera
_	ifut 1pl	admonesterons
_	ifut 2pl	admonesterez
_	ifut 3pl	admonesteront
_	cond 1sg	admonesterais
_	cond 2sg	admonesterais
_	cond 3sg	admonesterait
_	cond 1pl	admonesterions
_	cond 2pl	admonesteriez
_	cond 3pl	admonesteraient
_	simp 1sg	admonestasse
_	simp 2sg	admonestasses
_	simp 3sg	admonestât
_	simp 1pl	admonestassions
_	simp 2pl	admonestassiez
_	simp 3pl	admonestassent
_	impe 2sg	admoneste
_	impe 1pl	admonestons
_	impe 2pl	admonestez
_	ppas mas sg	admonesté
_	ppas mas pl	admonestés
_	ppas fem sg	admonestée
_	ppas fem pl	admonestées
$
adoniser	1____p_e_
_	infi	adoniser
_	ppre	adonisant
_	ipre 1sg	adonise
_	ipre 3sg	adonise
_	spre 1sg	adonise
_	spre 3sg	adonise
_	ipre 1isg	adonisè
_	ipre 2sg	adonises
_	spre 2sg	adonises
_	ipre 1pl	adonisons
_	ipre 2pl	adonisez
_	ipre 3pl	adonisent
_	spre 3pl	adonisent
_	iimp 1sg	adonisais
_	iimp 2sg	adonisais
_	iimp 3sg	adonisait
_	iimp 1pl	adonisions
_	spre 1pl	adonisions
_	iimp 2pl	adonisiez
_	spre 2pl	adonisiez
_	iimp 3pl	adonisaient
_	ipsi 1sg	adonisai
_	ipsi 2sg	adonisas
_	ipsi 3sg	adonisa
_	ipsi 1pl	adonisâmes
_	ipsi 2pl	adonisâtes
_	ipsi 3pl	adonisèrent
_	ifut 1sg	adoniserai
_	ifut 2sg	adoniseras
_	ifut 3sg	adonisera
_	ifut 1pl	adoniserons
_	ifut 2pl	adoniserez
_	ifut 3pl	adoniseront
_	cond 1sg	adoniserais
_	cond 2sg	adoniserais
_	cond 3sg	adoniserait
_	cond 1pl	adoniserions
_	cond 2pl	adoniseriez
_	cond 3pl	adoniseraient
_	simp 1sg	adonisasse
_	simp 2sg	adonisasses
_	simp 3sg	adonisât
_	simp 1pl	adonisassions
_	simp 2pl	adonisassiez
_	simp 3pl	adonisassent
_	impe 2sg	adonise
_	impe 1pl	adonisons
_	impe 2pl	adonisez
_	ppas mas sg	adonisé
_	ppas mas pl	adonisés
_	ppas fem sg	adonisée
_	ppas fem pl	adonisées
$
adonner	1_i__q_zz
_	infi	adonner
_	ppre	adonnant
_	ipre 1sg	adonne
_	ipre 3sg	adonne
_	spre 1sg	adonne
_	spre 3sg	adonne
_	ipre 1isg	adonnè
_	ipre 2sg	adonnes
_	spre 2sg	adonnes
_	ipre 1pl	adonnons
_	ipre 2pl	adonnez
_	ipre 3pl	adonnent
_	spre 3pl	adonnent
_	iimp 1sg	adonnais
_	iimp 2sg	adonnais
_	iimp 3sg	adonnait
_	iimp 1pl	adonnions
_	spre 1pl	adonnions
_	iimp 2pl	adonniez
_	spre 2pl	adonniez
_	iimp 3pl	adonnaient
_	ipsi 1sg	adonnai
_	ipsi 2sg	adonnas
_	ipsi 3sg	adonna
_	ipsi 1pl	adonnâmes
_	ipsi 2pl	adonnâtes
_	ipsi 3pl	adonnèrent
_	ifut 1sg	adonnerai
_	ifut 2sg	adonneras
_	ifut 3sg	adonnera
_	ifut 1pl	adonnerons
_	ifut 2pl	adonnerez
_	ifut 3pl	adonneront
_	cond 1sg	adonnerais
_	cond 2sg	adonnerais
_	cond 3sg	adonnerait
_	cond 1pl	adonnerions
_	cond 2pl	adonneriez
_	cond 3pl	adonneraient
_	simp 1sg	adonnasse
_	simp 2sg	adonnasses
_	simp 3sg	adonnât
_	simp 1pl	adonnassions
_	simp 2pl	adonnassiez
_	simp 3pl	adonnassent
_	impe 2sg	adonne
_	impe 1pl	adonnons
_	impe 2pl	adonnez
_	ppas mas sg	adonné
_	ppas mas pl	adonnés
_	ppas fem sg	adonnée
_	ppas fem pl	adonnées
$
adopter	1__t____a
_	infi	adopter
_	ppre	adoptant
_	ipre 1sg	adopte
_	ipre 3sg	adopte
_	spre 1sg	adopte
_	spre 3sg	adopte
_	ipre 1isg	adoptè
_	ipre 2sg	adoptes
_	spre 2sg	adoptes
_	ipre 1pl	adoptons
_	ipre 2pl	adoptez
_	ipre 3pl	adoptent
_	spre 3pl	adoptent
_	iimp 1sg	adoptais
_	iimp 2sg	adoptais
_	iimp 3sg	adoptait
_	iimp 1pl	adoptions
_	spre 1pl	adoptions
_	iimp 2pl	adoptiez
_	spre 2pl	adoptiez
_	iimp 3pl	adoptaient
_	ipsi 1sg	adoptai
_	ipsi 2sg	adoptas
_	ipsi 3sg	adopta
_	ipsi 1pl	adoptâmes
_	ipsi 2pl	adoptâtes
_	ipsi 3pl	adoptèrent
_	ifut 1sg	adopterai
_	ifut 2sg	adopteras
_	ifut 3sg	adoptera
_	ifut 1pl	adopterons
_	ifut 2pl	adopterez
_	ifut 3pl	adopteront
_	cond 1sg	adopterais
_	cond 2sg	adopterais
_	cond 3sg	adopterait
_	cond 1pl	adopterions
_	cond 2pl	adopteriez
_	cond 3pl	adopteraient
_	simp 1sg	adoptasse
_	simp 2sg	adoptasses
_	simp 3sg	adoptât
_	simp 1pl	adoptassions
_	simp 2pl	adoptassiez
_	simp 3pl	adoptassent
_	impe 2sg	adopte
_	impe 1pl	adoptons
_	impe 2pl	adoptez
_	ppas mas sg	adopté
_	ppas mas pl	adoptés
_	ppas fem sg	adoptée
_	ppas fem pl	adoptées
$
adorer	1__t_q__a
_	infi	adorer
_	ppre	adorant
_	ipre 1sg	adore
_	ipre 3sg	adore
_	spre 1sg	adore
_	spre 3sg	adore
_	ipre 1isg	adorè
_	ipre 2sg	adores
_	spre 2sg	adores
_	ipre 1pl	adorons
_	ipre 2pl	adorez
_	ipre 3pl	adorent
_	spre 3pl	adorent
_	iimp 1sg	adorais
_	iimp 2sg	adorais
_	iimp 3sg	adorait
_	iimp 1pl	adorions
_	spre 1pl	adorions
_	iimp 2pl	adoriez
_	spre 2pl	adoriez
_	iimp 3pl	adoraient
_	ipsi 1sg	adorai
_	ipsi 2sg	adoras
_	ipsi 3sg	adora
_	ipsi 1pl	adorâmes
_	ipsi 2pl	adorâtes
_	ipsi 3pl	adorèrent
_	ifut 1sg	adorerai
_	ifut 2sg	adoreras
_	ifut 3sg	adorera
_	ifut 1pl	adorerons
_	ifut 2pl	adorerez
_	ifut 3pl	adoreront
_	cond 1sg	adorerais
_	cond 2sg	adorerais
_	cond 3sg	adorerait
_	cond 1pl	adorerions
_	cond 2pl	adoreriez
_	cond 3pl	adoreraient
_	simp 1sg	adorasse
_	simp 2sg	adorasses
_	simp 3sg	adorât
_	simp 1pl	adorassions
_	simp 2pl	adorassiez
_	simp 3pl	adorassent
_	impe 2sg	adore
_	impe 1pl	adorons
_	impe 2pl	adorez
_	ppas mas sg	adoré
_	ppas mas pl	adorés
_	ppas fem sg	adorée
_	ppas fem pl	adorées
$
adorner	1__t_q_zz
_	infi	adorner
_	ppre	adornant
_	ipre 1sg	adorne
_	ipre 3sg	adorne
_	spre 1sg	adorne
_	spre 3sg	adorne
_	ipre 1isg	adornè
_	ipre 2sg	adornes
_	spre 2sg	adornes
_	ipre 1pl	adornons
_	ipre 2pl	adornez
_	ipre 3pl	adornent
_	spre 3pl	adornent
_	iimp 1sg	adornais
_	iimp 2sg	adornais
_	iimp 3sg	adornait
_	iimp 1pl	adornions
_	spre 1pl	adornions
_	iimp 2pl	adorniez
_	spre 2pl	adorniez
_	iimp 3pl	adornaient
_	ipsi 1sg	adornai
_	ipsi 2sg	adornas
_	ipsi 3sg	adorna
_	ipsi 1pl	adornâmes
_	ipsi 2pl	adornâtes
_	ipsi 3pl	adornèrent
_	ifut 1sg	adornerai
_	ifut 2sg	adorneras
_	ifut 3sg	adornera
_	ifut 1pl	adornerons
_	ifut 2pl	adornerez
_	ifut 3pl	adorneront
_	cond 1sg	adornerais
_	cond 2sg	adornerais
_	cond 3sg	adornerait
_	cond 1pl	adornerions
_	cond 2pl	adorneriez
_	cond 3pl	adorneraient
_	simp 1sg	adornasse
_	simp 2sg	adornasses
_	simp 3sg	adornât
_	simp 1pl	adornassions
_	simp 2pl	adornassiez
_	simp 3pl	adornassent
_	impe 2sg	adorne
_	impe 1pl	adornons
_	impe 2pl	adornez
_	ppas mas sg	adorné
_	ppas mas pl	adornés
_	ppas fem sg	adornée
_	ppas fem pl	adornées
$
adosser	1__t_q_zz
_	infi	adosser
_	ppre	adossant
_	ipre 1sg	adosse
_	ipre 3sg	adosse
_	spre 1sg	adosse
_	spre 3sg	adosse
_	ipre 1isg	adossè
_	ipre 2sg	adosses
_	spre 2sg	adosses
_	ipre 1pl	adossons
_	ipre 2pl	adossez
_	ipre 3pl	adossent
_	spre 3pl	adossent
_	iimp 1sg	adossais
_	iimp 2sg	adossais
_	iimp 3sg	adossait
_	iimp 1pl	adossions
_	spre 1pl	adossions
_	iimp 2pl	adossiez
_	spre 2pl	adossiez
_	iimp 3pl	adossaient
_	ipsi 1sg	adossai
_	ipsi 2sg	adossas
_	ipsi 3sg	adossa
_	ipsi 1pl	adossâmes
_	ipsi 2pl	adossâtes
_	ipsi 3pl	adossèrent
_	ifut 1sg	adosserai
_	ifut 2sg	adosseras
_	ifut 3sg	adossera
_	ifut 1pl	adosserons
_	ifut 2pl	adosserez
_	ifut 3pl	adosseront
_	cond 1sg	adosserais
_	cond 2sg	adosserais
_	cond 3sg	adosserait
_	cond 1pl	adosserions
_	cond 2pl	adosseriez
_	cond 3pl	adosseraient
_	simp 1sg	adossasse
_	simp 2sg	adossasses
_	simp 3sg	adossât
_	simp 1pl	adossassions
_	simp 2pl	adossassiez
_	simp 3pl	adossassent
_	impe 2sg	adosse
_	impe 1pl	adossons
_	impe 2pl	adossez
_	ppas mas sg	adossé
_	ppas mas pl	adossés
_	ppas fem sg	adossée
_	ppas fem pl	adossées
$
adouber	1_it___zz
_	infi	adouber
_	ppre	adoubant
_	ipre 1sg	adoube
_	ipre 3sg	adoube
_	spre 1sg	adoube
_	spre 3sg	adoube
_	ipre 1isg	adoubè
_	ipre 2sg	adoubes
_	spre 2sg	adoubes
_	ipre 1pl	adoubons
_	ipre 2pl	adoubez
_	ipre 3pl	adoubent
_	spre 3pl	adoubent
_	iimp 1sg	adoubais
_	iimp 2sg	adoubais
_	iimp 3sg	adoubait
_	iimp 1pl	adoubions
_	spre 1pl	adoubions
_	iimp 2pl	adoubiez
_	spre 2pl	adoubiez
_	iimp 3pl	adoubaient
_	ipsi 1sg	adoubai
_	ipsi 2sg	adoubas
_	ipsi 3sg	adouba
_	ipsi 1pl	adoubâmes
_	ipsi 2pl	adoubâtes
_	ipsi 3pl	adoubèrent
_	ifut 1sg	adouberai
_	ifut 2sg	adouberas
_	ifut 3sg	adoubera
_	ifut 1pl	adouberons
_	ifut 2pl	adouberez
_	ifut 3pl	adouberont
_	cond 1sg	adouberais
_	cond 2sg	adouberais
_	cond 3sg	adouberait
_	cond 1pl	adouberions
_	cond 2pl	adouberiez
_	cond 3pl	adouberaient
_	simp 1sg	adoubasse
_	simp 2sg	adoubasses
_	simp 3sg	adoubât
_	simp 1pl	adoubassions
_	simp 2pl	adoubassiez
_	simp 3pl	adoubassent
_	impe 2sg	adoube
_	impe 1pl	adoubons
_	impe 2pl	adoubez
_	ppas mas sg	adoubé
_	ppas mas pl	adoubés
_	ppas fem sg	adoubée
_	ppas fem pl	adoubées
$
adoucir	2__t_q__a
_	infi	adoucir
_	ppre	adoucissant
_	ipre 1sg	adoucis
_	ipre 2sg	adoucis
_	ipsi 1sg	adoucis
_	ipsi 2sg	adoucis
_	ipre 3sg	adoucit
_	ipsi 3sg	adoucit
_	ipre 1pl	adoucissons
_	ipre 2pl	adoucissez
_	ipre 3pl	adoucissent
_	spre 3pl	adoucissent
_	simp 3pl	adoucissent
_	iimp 1sg	adoucissais
_	iimp 2sg	adoucissais
_	iimp 3sg	adoucissait
_	iimp 1pl	adoucissions
_	spre 1pl	adoucissions
_	simp 1pl	adoucissions
_	iimp 2pl	adoucissiez
_	spre 2pl	adoucissiez
_	simp 2pl	adoucissiez
_	iimp 3pl	adoucissaient
_	ipsi 1pl	adoucîmes
_	ipsi 2pl	adoucîtes
_	ipsi 3pl	adoucirent
_	ifut 1sg	adoucirai
_	ifut 2sg	adouciras
_	ifut 3sg	adoucira
_	ifut 1pl	adoucirons
_	ifut 2pl	adoucirez
_	ifut 3pl	adouciront
_	cond 1sg	adoucirais
_	cond 2sg	adoucirais
_	cond 3sg	adoucirait
_	cond 1pl	adoucirions
_	cond 2pl	adouciriez
_	cond 3pl	adouciraient
_	spre 1sg	adoucisse
_	simp 1sg	adoucisse
_	spre 2sg	adoucisses
_	simp 2sg	adoucisses
_	spre 3sg	adoucisse
_	simp 3sg	adoucît
_	impe 2sg	adoucis
_	impe 1pl	adoucissons
_	impe 2pl	adoucissez
_	ppas mas sg	adouci
_	ppas mas pl	adoucis
_	ppas fem sg	adoucie
_	ppas fem pl	adoucies
$
adresser	1__tnq__a
_	infi	adresser
_	ppre	adressant
_	ipre 1sg	adresse
_	ipre 3sg	adresse
_	spre 1sg	adresse
_	spre 3sg	adresse
_	ipre 1isg	adressè
_	ipre 2sg	adresses
_	spre 2sg	adresses
_	ipre 1pl	adressons
_	ipre 2pl	adressez
_	ipre 3pl	adressent
_	spre 3pl	adressent
_	iimp 1sg	adressais
_	iimp 2sg	adressais
_	iimp 3sg	adressait
_	iimp 1pl	adressions
_	spre 1pl	adressions
_	iimp 2pl	adressiez
_	spre 2pl	adressiez
_	iimp 3pl	adressaient
_	ipsi 1sg	adressai
_	ipsi 2sg	adressas
_	ipsi 3sg	adressa
_	ipsi 1pl	adressâmes
_	ipsi 2pl	adressâtes
_	ipsi 3pl	adressèrent
_	ifut 1sg	adresserai
_	ifut 2sg	adresseras
_	ifut 3sg	adressera
_	ifut 1pl	adresserons
_	ifut 2pl	adresserez
_	ifut 3pl	adresseront
_	cond 1sg	adresserais
_	cond 2sg	adresserais
_	cond 3sg	adresserait
_	cond 1pl	adresserions
_	cond 2pl	adresseriez
_	cond 3pl	adresseraient
_	simp 1sg	adressasse
_	simp 2sg	adressasses
_	simp 3sg	adressât
_	simp 1pl	adressassions
_	simp 2pl	adressassiez
_	simp 3pl	adressassent
_	impe 2sg	adresse
_	impe 1pl	adressons
_	impe 2pl	adressez
_	ppas mas sg	adressé
_	ppas mas pl	adressés
_	ppas fem sg	adressée
_	ppas fem pl	adressées
$
adsorber	1__t___zz
_	infi	adsorber
_	ppre	adsorbant
_	ipre 1sg	adsorbe
_	ipre 3sg	adsorbe
_	spre 1sg	adsorbe
_	spre 3sg	adsorbe
_	ipre 1isg	adsorbè
_	ipre 2sg	adsorbes
_	spre 2sg	adsorbes
_	ipre 1pl	adsorbons
_	ipre 2pl	adsorbez
_	ipre 3pl	adsorbent
_	spre 3pl	adsorbent
_	iimp 1sg	adsorbais
_	iimp 2sg	adsorbais
_	iimp 3sg	adsorbait
_	iimp 1pl	adsorbions
_	spre 1pl	adsorbions
_	iimp 2pl	adsorbiez
_	spre 2pl	adsorbiez
_	iimp 3pl	adsorbaient
_	ipsi 1sg	adsorbai
_	ipsi 2sg	adsorbas
_	ipsi 3sg	adsorba
_	ipsi 1pl	adsorbâmes
_	ipsi 2pl	adsorbâtes
_	ipsi 3pl	adsorbèrent
_	ifut 1sg	adsorberai
_	ifut 2sg	adsorberas
_	ifut 3sg	adsorbera
_	ifut 1pl	adsorberons
_	ifut 2pl	adsorberez
_	ifut 3pl	adsorberont
_	cond 1sg	adsorberais
_	cond 2sg	adsorberais
_	cond 3sg	adsorberait
_	cond 1pl	adsorberions
_	cond 2pl	adsorberiez
_	cond 3pl	adsorberaient
_	simp 1sg	adsorbasse
_	simp 2sg	adsorbasses
_	simp 3sg	adsorbât
_	simp 1pl	adsorbassions
_	simp 2pl	adsorbassiez
_	simp 3pl	adsorbassent
_	impe 2sg	adsorbe
_	impe 1pl	adsorbons
_	impe 2pl	adsorbez
_	ppas mas sg	adsorbé
_	ppas mas pl	adsorbés
_	ppas fem sg	adsorbée
_	ppas fem pl	adsorbées
$
aduler	1__t_q_zz
_	infi	aduler
_	ppre	adulant
_	ipre 1sg	adule
_	ipre 3sg	adule
_	spre 1sg	adule
_	spre 3sg	adule
_	ipre 1isg	adulè
_	ipre 2sg	adules
_	spre 2sg	adules
_	ipre 1pl	adulons
_	ipre 2pl	adulez
_	ipre 3pl	adulent
_	spre 3pl	adulent
_	iimp 1sg	adulais
_	iimp 2sg	adulais
_	iimp 3sg	adulait
_	iimp 1pl	adulions
_	spre 1pl	adulions
_	iimp 2pl	aduliez
_	spre 2pl	aduliez
_	iimp 3pl	adulaient
_	ipsi 1sg	adulai
_	ipsi 2sg	adulas
_	ipsi 3sg	adula
_	ipsi 1pl	adulâmes
_	ipsi 2pl	adulâtes
_	ipsi 3pl	adulèrent
_	ifut 1sg	adulerai
_	ifut 2sg	aduleras
_	ifut 3sg	adulera
_	ifut 1pl	adulerons
_	ifut 2pl	adulerez
_	ifut 3pl	aduleront
_	cond 1sg	adulerais
_	cond 2sg	adulerais
_	cond 3sg	adulerait
_	cond 1pl	adulerions
_	cond 2pl	aduleriez
_	cond 3pl	aduleraient
_	simp 1sg	adulasse
_	simp 2sg	adulasses
_	simp 3sg	adulât
_	simp 1pl	adulassions
_	simp 2pl	adulassiez
_	simp 3pl	adulassent
_	impe 2sg	adule
_	impe 1pl	adulons
_	impe 2pl	adulez
_	ppas mas sg	adulé
_	ppas mas pl	adulés
_	ppas fem sg	adulée
_	ppas fem pl	adulées
$
adultérer	1__t___zz
_	infi	adultérer
_	ppre	adultérant
_	ipre 1sg	adultère
_	ipre 3sg	adultère
_	spre 1sg	adultère
_	spre 3sg	adultère
_	ipre 1isg	adultérè
_	ipre 2sg	adultères
_	spre 2sg	adultères
_	ipre 1pl	adultérons
_	ipre 2pl	adultérez
_	ipre 3pl	adultèrent
_	spre 3pl	adultèrent
_	iimp 1sg	adultérais
_	iimp 2sg	adultérais
_	iimp 3sg	adultérait
_	iimp 1pl	adultérions
_	spre 1pl	adultérions
_	iimp 2pl	adultériez
_	spre 2pl	adultériez
_	iimp 3pl	adultéraient
_	ipsi 1sg	adultérai
_	ipsi 2sg	adultéras
_	ipsi 3sg	adultéra
_	ipsi 1pl	adultérâmes
_	ipsi 2pl	adultérâtes
_	ipsi 3pl	adultérèrent
_	ifut 1sg	adultérerai
_	ifut 1sg	adultèrerai
_	ifut 2sg	adultéreras
_	ifut 2sg	adultèreras
_	ifut 3sg	adultérera
_	ifut 3sg	adultèrera
_	ifut 1pl	adultérerons
_	ifut 1pl	adultèrerons
_	ifut 2pl	adultérerez
_	ifut 2pl	adultèrerez
_	ifut 3pl	adultéreront
_	ifut 3pl	adultèreront
_	cond 1sg	adultérerais
_	cond 2sg	adultérerais
_	cond 1sg	adultèrerais
_	cond 2sg	adultèrerais
_	cond 3sg	adultérerait
_	cond 3sg	adultèrerait
_	cond 1pl	adultérerions
_	cond 1pl	adultèrerions
_	cond 2pl	adultéreriez
_	cond 2pl	adultèreriez
_	cond 3pl	adultéreraient
_	cond 3pl	adultèreraient
_	simp 1sg	adultérasse
_	simp 2sg	adultérasses
_	simp 3sg	adultérât
_	simp 1pl	adultérassions
_	simp 2pl	adultérassiez
_	simp 3pl	adultérassent
_	impe 2sg	adultère
_	impe 1pl	adultérons
_	impe 2pl	adultérez
_	ppas mas sg	adultéré
_	ppas mas pl	adultérés
_	ppas fem sg	adultérée
_	ppas fem pl	adultérées
$
advenir	3_i____e_
_	infi	advenir
_	ppre	advenant
_	ppas mas sg	advenu
_	ppas mas pl	advenus
_	ppas fem sg	advenue
_	ppas fem pl	advenues
_	ipre 3sg	advient
_	ipre 3pl	adviennent
_	spre 3pl	adviennent
_	iimp 3sg	advenait
_	iimp 3pl	advenaient
_	ipsi 3sg	advint
_	ipsi 3pl	advinrent
_	ifut 3sg	adviendra
_	ifut 3pl	adviendront
_	cond 3sg	adviendrait
_	cond 3pl	adviendraient
_	spre 3sg	advienne
_	simp 3sg	advînt
_	simp 3pl	advinssent
$
adverbialiser	1__t___zz
_	infi	adverbialiser
_	ppre	adverbialisant
_	ipre 1sg	adverbialise
_	ipre 3sg	adverbialise
_	spre 1sg	adverbialise
_	spre 3sg	adverbialise
_	ipre 1isg	adverbialisè
_	ipre 2sg	adverbialises
_	spre 2sg	adverbialises
_	ipre 1pl	adverbialisons
_	ipre 2pl	adverbialisez
_	ipre 3pl	adverbialisent
_	spre 3pl	adverbialisent
_	iimp 1sg	adverbialisais
_	iimp 2sg	adverbialisais
_	iimp 3sg	adverbialisait
_	iimp 1pl	adverbialisions
_	spre 1pl	adverbialisions
_	iimp 2pl	adverbialisiez
_	spre 2pl	adverbialisiez
_	iimp 3pl	adverbialisaient
_	ipsi 1sg	adverbialisai
_	ipsi 2sg	adverbialisas
_	ipsi 3sg	adverbialisa
_	ipsi 1pl	adverbialisâmes
_	ipsi 2pl	adverbialisâtes
_	ipsi 3pl	adverbialisèrent
_	ifut 1sg	adverbialiserai
_	ifut 2sg	adverbialiseras
_	ifut 3sg	adverbialisera
_	ifut 1pl	adverbialiserons
_	ifut 2pl	adverbialiserez
_	ifut 3pl	adverbialiseront
_	cond 1sg	adverbialiserais
_	cond 2sg	adverbialiserais
_	cond 3sg	adverbialiserait
_	cond 1pl	adverbialiserions
_	cond 2pl	adverbialiseriez
_	cond 3pl	adverbialiseraient
_	simp 1sg	adverbialisasse
_	simp 2sg	adverbialisasses
_	simp 3sg	adverbialisât
_	simp 1pl	adverbialisassions
_	simp 2pl	adverbialisassiez
_	simp 3pl	adverbialisassent
_	impe 2sg	adverbialise
_	impe 1pl	adverbialisons
_	impe 2pl	adverbialisez
_	ppas mas sg	adverbialisé
_	ppas mas pl	adverbialisés
_	ppas fem sg	adverbialisée
_	ppas fem pl	adverbialisées
$
aérer	1__t_q_zz
_	infi	aérer
_	ppre	aérant
_	ipre 1sg	aère
_	ipre 3sg	aère
_	spre 1sg	aère
_	spre 3sg	aère
_	ipre 1isg	aérè
_	ipre 2sg	aères
_	spre 2sg	aères
_	ipre 1pl	aérons
_	ipre 2pl	aérez
_	ipre 3pl	aèrent
_	spre 3pl	aèrent
_	iimp 1sg	aérais
_	iimp 2sg	aérais
_	iimp 3sg	aérait
_	iimp 1pl	aérions
_	spre 1pl	aérions
_	iimp 2pl	aériez
_	spre 2pl	aériez
_	iimp 3pl	aéraient
_	ipsi 1sg	aérai
_	ipsi 2sg	aéras
_	ipsi 3sg	aéra
_	ipsi 1pl	aérâmes
_	ipsi 2pl	aérâtes
_	ipsi 3pl	aérèrent
_	ifut 1sg	aérerai
_	ifut 1sg	aèrerai
_	ifut 2sg	aéreras
_	ifut 2sg	aèreras
_	ifut 3sg	aérera
_	ifut 3sg	aèrera
_	ifut 1pl	aérerons
_	ifut 1pl	aèrerons
_	ifut 2pl	aérerez
_	ifut 2pl	aèrerez
_	ifut 3pl	aéreront
_	ifut 3pl	aèreront
_	cond 1sg	aérerais
_	cond 2sg	aérerais
_	cond 1sg	aèrerais
_	cond 2sg	aèrerais
_	cond 3sg	aérerait
_	cond 3sg	aèrerait
_	cond 1pl	aérerions
_	cond 1pl	aèrerions
_	cond 2pl	aéreriez
_	cond 2pl	aèreriez
_	cond 3pl	aéreraient
_	cond 3pl	aèreraient
_	simp 1sg	aérasse
_	simp 2sg	aérasses
_	simp 3sg	aérât
_	simp 1pl	aérassions
_	simp 2pl	aérassiez
_	simp 3pl	aérassent
_	impe 2sg	aère
_	impe 1pl	aérons
_	impe 2pl	aérez
_	ppas mas sg	aéré
_	ppas mas pl	aérés
_	ppas fem sg	aérée
_	ppas fem pl	aérées
$
affabuler	1_it___zz
_	infi	affabuler
_	ppre	affabulant
_	ipre 1sg	affabule
_	ipre 3sg	affabule
_	spre 1sg	affabule
_	spre 3sg	affabule
_	ipre 1isg	affabulè
_	ipre 2sg	affabules
_	spre 2sg	affabules
_	ipre 1pl	affabulons
_	ipre 2pl	affabulez
_	ipre 3pl	affabulent
_	spre 3pl	affabulent
_	iimp 1sg	affabulais
_	iimp 2sg	affabulais
_	iimp 3sg	affabulait
_	iimp 1pl	affabulions
_	spre 1pl	affabulions
_	iimp 2pl	affabuliez
_	spre 2pl	affabuliez
_	iimp 3pl	affabulaient
_	ipsi 1sg	affabulai
_	ipsi 2sg	affabulas
_	ipsi 3sg	affabula
_	ipsi 1pl	affabulâmes
_	ipsi 2pl	affabulâtes
_	ipsi 3pl	affabulèrent
_	ifut 1sg	affabulerai
_	ifut 2sg	affabuleras
_	ifut 3sg	affabulera
_	ifut 1pl	affabulerons
_	ifut 2pl	affabulerez
_	ifut 3pl	affabuleront
_	cond 1sg	affabulerais
_	cond 2sg	affabulerais
_	cond 3sg	affabulerait
_	cond 1pl	affabulerions
_	cond 2pl	affabuleriez
_	cond 3pl	affabuleraient
_	simp 1sg	affabulasse
_	simp 2sg	affabulasses
_	simp 3sg	affabulât
_	simp 1pl	affabulassions
_	simp 2pl	affabulassiez
_	simp 3pl	affabulassent
_	impe 2sg	affabule
_	impe 1pl	affabulons
_	impe 2pl	affabulez
_	ppas mas sg	affabulé
_	ppas mas pl	affabulés
_	ppas fem sg	affabulée
_	ppas fem pl	affabulées
$
affadir	2_it_q__a
_	infi	affadir
_	ppre	affadissant
_	ipre 1sg	affadis
_	ipre 2sg	affadis
_	ipsi 1sg	affadis
_	ipsi 2sg	affadis
_	ipre 3sg	affadit
_	ipsi 3sg	affadit
_	ipre 1pl	affadissons
_	ipre 2pl	affadissez
_	ipre 3pl	affadissent
_	spre 3pl	affadissent
_	simp 3pl	affadissent
_	iimp 1sg	affadissais
_	iimp 2sg	affadissais
_	iimp 3sg	affadissait
_	iimp 1pl	affadissions
_	spre 1pl	affadissions
_	simp 1pl	affadissions
_	iimp 2pl	affadissiez
_	spre 2pl	affadissiez
_	simp 2pl	affadissiez
_	iimp 3pl	affadissaient
_	ipsi 1pl	affadîmes
_	ipsi 2pl	affadîtes
_	ipsi 3pl	affadirent
_	ifut 1sg	affadirai
_	ifut 2sg	affadiras
_	ifut 3sg	affadira
_	ifut 1pl	affadirons
_	ifut 2pl	affadirez
_	ifut 3pl	affadiront
_	cond 1sg	affadirais
_	cond 2sg	affadirais
_	cond 3sg	affadirait
_	cond 1pl	affadirions
_	cond 2pl	affadiriez
_	cond 3pl	affadiraient
_	spre 1sg	affadisse
_	simp 1sg	affadisse
_	spre 2sg	affadisses
_	simp 2sg	affadisses
_	spre 3sg	affadisse
_	simp 3sg	affadît
_	impe 2sg	affadis
_	impe 1pl	affadissons
_	impe 2pl	affadissez
_	ppas mas sg	affadi
_	ppas mas pl	affadis
_	ppas fem sg	affadie
_	ppas fem pl	affadies
$
affaiblir	2__t_q__a
_	infi	affaiblir
_	ppre	affaiblissant
_	ipre 1sg	affaiblis
_	ipre 2sg	affaiblis
_	ipsi 1sg	affaiblis
_	ipsi 2sg	affaiblis
_	ipre 3sg	affaiblit
_	ipsi 3sg	affaiblit
_	ipre 1pl	affaiblissons
_	ipre 2pl	affaiblissez
_	ipre 3pl	affaiblissent
_	spre 3pl	affaiblissent
_	simp 3pl	affaiblissent
_	iimp 1sg	affaiblissais
_	iimp 2sg	affaiblissais
_	iimp 3sg	affaiblissait
_	iimp 1pl	affaiblissions
_	spre 1pl	affaiblissions
_	simp 1pl	affaiblissions
_	iimp 2pl	affaiblissiez
_	spre 2pl	affaiblissiez
_	simp 2pl	affaiblissiez
_	iimp 3pl	affaiblissaient
_	ipsi 1pl	affaiblîmes
_	ipsi 2pl	affaiblîtes
_	ipsi 3pl	affaiblirent
_	ifut 1sg	affaiblirai
_	ifut 2sg	affaibliras
_	ifut 3sg	affaiblira
_	ifut 1pl	affaiblirons
_	ifut 2pl	affaiblirez
_	ifut 3pl	affaibliront
_	cond 1sg	affaiblirais
_	cond 2sg	affaiblirais
_	cond 3sg	affaiblirait
_	cond 1pl	affaiblirions
_	cond 2pl	affaibliriez
_	cond 3pl	affaibliraient
_	spre 1sg	affaiblisse
_	simp 1sg	affaiblisse
_	spre 2sg	affaiblisses
_	simp 2sg	affaiblisses
_	spre 3sg	affaiblisse
_	simp 3sg	affaiblît
_	impe 2sg	affaiblis
_	impe 1pl	affaiblissons
_	impe 2pl	affaiblissez
_	ppas mas sg	affaibli
_	ppas mas pl	affaiblis
_	ppas fem sg	affaiblie
_	ppas fem pl	affaiblies
$
affainéantir	2__t_q_zz
_	infi	affainéantir
$
affairer	1____p_e_
_	infi	affairer
_	ppre	affairant
_	ipre 1sg	affaire
_	ipre 3sg	affaire
_	spre 1sg	affaire
_	spre 3sg	affaire
_	ipre 1isg	affairè
_	ipre 2sg	affaires
_	spre 2sg	affaires
_	ipre 1pl	affairons
_	ipre 2pl	affairez
_	ipre 3pl	affairent
_	spre 3pl	affairent
_	iimp 1sg	affairais
_	iimp 2sg	affairais
_	iimp 3sg	affairait
_	iimp 1pl	affairions
_	spre 1pl	affairions
_	iimp 2pl	affairiez
_	spre 2pl	affairiez
_	iimp 3pl	affairaient
_	ipsi 1sg	affairai
_	ipsi 2sg	affairas
_	ipsi 3sg	affaira
_	ipsi 1pl	affairâmes
_	ipsi 2pl	affairâtes
_	ipsi 3pl	affairèrent
_	ifut 1sg	affairerai
_	ifut 2sg	affaireras
_	ifut 3sg	affairera
_	ifut 1pl	affairerons
_	ifut 2pl	affairerez
_	ifut 3pl	affaireront
_	cond 1sg	affairerais
_	cond 2sg	affairerais
_	cond 3sg	affairerait
_	cond 1pl	affairerions
_	cond 2pl	affaireriez
_	cond 3pl	affaireraient
_	simp 1sg	affairasse
_	simp 2sg	affairasses
_	simp 3sg	affairât
_	simp 1pl	affairassions
_	simp 2pl	affairassiez
_	simp 3pl	affairassent
_	impe 2sg	affaire
_	impe 1pl	affairons
_	impe 2pl	affairez
_	ppas mas sg	affairé
_	ppas mas pl	affairés
_	ppas fem sg	affairée
_	ppas fem pl	affairées
$
affaisser	1__t_q_zz
_	infi	affaisser
_	ppre	affaissant
_	ipre 1sg	affaisse
_	ipre 3sg	affaisse
_	spre 1sg	affaisse
_	spre 3sg	affaisse
_	ipre 1isg	affaissè
_	ipre 2sg	affaisses
_	spre 2sg	affaisses
_	ipre 1pl	affaissons
_	ipre 2pl	affaissez
_	ipre 3pl	affaissent
_	spre 3pl	affaissent
_	iimp 1sg	affaissais
_	iimp 2sg	affaissais
_	iimp 3sg	affaissait
_	iimp 1pl	affaissions
_	spre 1pl	affaissions
_	iimp 2pl	affaissiez
_	spre 2pl	affaissiez
_	iimp 3pl	affaissaient
_	ipsi 1sg	affaissai
_	ipsi 2sg	affaissas
_	ipsi 3sg	affaissa
_	ipsi 1pl	affaissâmes
_	ipsi 2pl	affaissâtes
_	ipsi 3pl	affaissèrent
_	ifut 1sg	affaisserai
_	ifut 2sg	affaisseras
_	ifut 3sg	affaissera
_	ifut 1pl	affaisserons
_	ifut 2pl	affaisserez
_	ifut 3pl	affaisseront
_	cond 1sg	affaisserais
_	cond 2sg	affaisserais
_	cond 3sg	affaisserait
_	cond 1pl	affaisserions
_	cond 2pl	affaisseriez
_	cond 3pl	affaisseraient
_	simp 1sg	affaissasse
_	simp 2sg	affaissasses
_	simp 3sg	affaissât
_	simp 1pl	affaissassions
_	simp 2pl	affaissassiez
_	simp 3pl	affaissassent
_	impe 2sg	affaisse
_	impe 1pl	affaissons
_	impe 2pl	affaissez
_	ppas mas sg	affaissé
_	ppas mas pl	affaissés
_	ppas fem sg	affaissée
_	ppas fem pl	affaissées
$
affaiter	1__t___zz
_	infi	affaiter
_	ppre	affaitant
_	ipre 1sg	affaite
_	ipre 3sg	affaite
_	spre 1sg	affaite
_	spre 3sg	affaite
_	ipre 1isg	affaitè
_	ipre 2sg	affaites
_	spre 2sg	affaites
_	ipre 1pl	affaitons
_	ipre 2pl	affaitez
_	ipre 3pl	affaitent
_	spre 3pl	affaitent
_	iimp 1sg	affaitais
_	iimp 2sg	affaitais
_	iimp 3sg	affaitait
_	iimp 1pl	affaitions
_	spre 1pl	affaitions
_	iimp 2pl	affaitiez
_	spre 2pl	affaitiez
_	iimp 3pl	affaitaient
_	ipsi 1sg	affaitai
_	ipsi 2sg	affaitas
_	ipsi 3sg	affaita
_	ipsi 1pl	affaitâmes
_	ipsi 2pl	affaitâtes
_	ipsi 3pl	affaitèrent
_	ifut 1sg	affaiterai
_	ifut 2sg	affaiteras
_	ifut 3sg	affaitera
_	ifut 1pl	affaiterons
_	ifut 2pl	affaiterez
_	ifut 3pl	affaiteront
_	cond 1sg	affaiterais
_	cond 2sg	affaiterais
_	cond 3sg	affaiterait
_	cond 1pl	affaiterions
_	cond 2pl	affaiteriez
_	cond 3pl	affaiteraient
_	simp 1sg	affaitasse
_	simp 2sg	affaitasses
_	simp 3sg	affaitât
_	simp 1pl	affaitassions
_	simp 2pl	affaitassiez
_	simp 3pl	affaitassent
_	impe 2sg	affaite
_	impe 1pl	affaitons
_	impe 2pl	affaitez
_	ppas mas sg	affaité
_	ppas mas pl	affaités
_	ppas fem sg	affaitée
_	ppas fem pl	affaitées
$
affaîter	1__t___zz
_	infi	affaîter
_	ppre	affaîtant
_	ipre 1sg	affaîte
_	ipre 3sg	affaîte
_	spre 1sg	affaîte
_	spre 3sg	affaîte
_	ipre 1isg	affaîtè
_	ipre 2sg	affaîtes
_	spre 2sg	affaîtes
_	ipre 1pl	affaîtons
_	ipre 2pl	affaîtez
_	ipre 3pl	affaîtent
_	spre 3pl	affaîtent
_	iimp 1sg	affaîtais
_	iimp 2sg	affaîtais
_	iimp 3sg	affaîtait
_	iimp 1pl	affaîtions
_	spre 1pl	affaîtions
_	iimp 2pl	affaîtiez
_	spre 2pl	affaîtiez
_	iimp 3pl	affaîtaient
_	ipsi 1sg	affaîtai
_	ipsi 2sg	affaîtas
_	ipsi 3sg	affaîta
_	ipsi 1pl	affaîtâmes
_	ipsi 2pl	affaîtâtes
_	ipsi 3pl	affaîtèrent
_	ifut 1sg	affaîterai
_	ifut 2sg	affaîteras
_	ifut 3sg	affaîtera
_	ifut 1pl	affaîterons
_	ifut 2pl	affaîterez
_	ifut 3pl	affaîteront
_	cond 1sg	affaîterais
_	cond 2sg	affaîterais
_	cond 3sg	affaîterait
_	cond 1pl	affaîterions
_	cond 2pl	affaîteriez
_	cond 3pl	affaîteraient
_	simp 1sg	affaîtasse
_	simp 2sg	affaîtasses
_	simp 3sg	affaîtât
_	simp 1pl	affaîtassions
_	simp 2pl	affaîtassiez
_	simp 3pl	affaîtassent
_	impe 2sg	affaîte
_	impe 1pl	affaîtons
_	impe 2pl	affaîtez
_	ppas mas sg	affaîté
_	ppas mas pl	affaîtés
_	ppas fem sg	affaîtée
_	ppas fem pl	affaîtées
$
affaler	1__t_q_zz
_	infi	affaler
_	ppre	affalant
_	ipre 1sg	affale
_	ipre 3sg	affale
_	spre 1sg	affale
_	spre 3sg	affale
_	ipre 1isg	affalè
_	ipre 2sg	affales
_	spre 2sg	affales
_	ipre 1pl	affalons
_	ipre 2pl	affalez
_	ipre 3pl	affalent
_	spre 3pl	affalent
_	iimp 1sg	affalais
_	iimp 2sg	affalais
_	iimp 3sg	affalait
_	iimp 1pl	affalions
_	spre 1pl	affalions
_	iimp 2pl	affaliez
_	spre 2pl	affaliez
_	iimp 3pl	affalaient
_	ipsi 1sg	affalai
_	ipsi 2sg	affalas
_	ipsi 3sg	affala
_	ipsi 1pl	affalâmes
_	ipsi 2pl	affalâtes
_	ipsi 3pl	affalèrent
_	ifut 1sg	affalerai
_	ifut 2sg	affaleras
_	ifut 3sg	affalera
_	ifut 1pl	affalerons
_	ifut 2pl	affalerez
_	ifut 3pl	affaleront
_	cond 1sg	affalerais
_	cond 2sg	affalerais
_	cond 3sg	affalerait
_	cond 1pl	affalerions
_	cond 2pl	affaleriez
_	cond 3pl	affaleraient
_	simp 1sg	affalasse
_	simp 2sg	affalasses
_	simp 3sg	affalât
_	simp 1pl	affalassions
_	simp 2pl	affalassiez
_	simp 3pl	affalassent
_	impe 2sg	affale
_	impe 1pl	affalons
_	impe 2pl	affalez
_	ppas mas sg	affalé
_	ppas mas pl	affalés
_	ppas fem sg	affalée
_	ppas fem pl	affalées
$
affamer	1__t___zz
_	infi	affamer
_	ppre	affamant
_	ipre 1sg	affame
_	ipre 3sg	affame
_	spre 1sg	affame
_	spre 3sg	affame
_	ipre 1isg	affamè
_	ipre 2sg	affames
_	spre 2sg	affames
_	ipre 1pl	affamons
_	ipre 2pl	affamez
_	ipre 3pl	affament
_	spre 3pl	affament
_	iimp 1sg	affamais
_	iimp 2sg	affamais
_	iimp 3sg	affamait
_	iimp 1pl	affamions
_	spre 1pl	affamions
_	iimp 2pl	affamiez
_	spre 2pl	affamiez
_	iimp 3pl	affamaient
_	ipsi 1sg	affamai
_	ipsi 2sg	affamas
_	ipsi 3sg	affama
_	ipsi 1pl	affamâmes
_	ipsi 2pl	affamâtes
_	ipsi 3pl	affamèrent
_	ifut 1sg	affamerai
_	ifut 2sg	affameras
_	ifut 3sg	affamera
_	ifut 1pl	affamerons
_	ifut 2pl	affamerez
_	ifut 3pl	affameront
_	cond 1sg	affamerais
_	cond 2sg	affamerais
_	cond 3sg	affamerait
_	cond 1pl	affamerions
_	cond 2pl	affameriez
_	cond 3pl	affameraient
_	simp 1sg	affamasse
_	simp 2sg	affamasses
_	simp 3sg	affamât
_	simp 1pl	affamassions
_	simp 2pl	affamassiez
_	simp 3pl	affamassent
_	impe 2sg	affame
_	impe 1pl	affamons
_	impe 2pl	affamez
_	ppas mas sg	affamé
_	ppas mas pl	affamés
_	ppas fem sg	affamée
_	ppas fem pl	affamées
$
afféager	1__t___zz
_	infi	afféager
_	ppre	afféageant
_	ipre 1sg	afféage
_	ipre 3sg	afféage
_	spre 1sg	afféage
_	spre 3sg	afféage
_	ipre 1isg	afféagè
_	ipre 2sg	afféages
_	spre 2sg	afféages
_	ipre 1pl	afféageons
_	ipre 2pl	afféagez
_	ipre 3pl	afféagent
_	spre 3pl	afféagent
_	iimp 1sg	afféageais
_	iimp 2sg	afféageais
_	iimp 3sg	afféageait
_	iimp 1pl	afféagions
_	spre 1pl	afféagions
_	iimp 2pl	afféagiez
_	spre 2pl	afféagiez
_	iimp 3pl	afféageaient
_	ipsi 1sg	afféageai
_	ipsi 2sg	afféageas
_	ipsi 3sg	afféagea
_	ipsi 1pl	afféageâmes
_	ipsi 2pl	afféageâtes
_	ipsi 3pl	afféagèrent
_	ifut 1sg	afféagerai
_	ifut 2sg	afféageras
_	ifut 3sg	afféagera
_	ifut 1pl	afféagerons
_	ifut 2pl	afféagerez
_	ifut 3pl	afféageront
_	cond 1sg	afféagerais
_	cond 2sg	afféagerais
_	cond 3sg	afféagerait
_	cond 1pl	afféagerions
_	cond 2pl	afféageriez
_	cond 3pl	afféageraient
_	simp 1sg	afféageasse
_	simp 2sg	afféageasses
_	simp 3sg	afféageât
_	simp 1pl	afféageassions
_	simp 2pl	afféageassiez
_	simp 3pl	afféageassent
_	impe 2sg	afféage
_	impe 1pl	afféageons
_	impe 2pl	afféagez
_	ppas mas sg	afféagé
_	ppas mas pl	afféagés
_	ppas fem sg	afféagée
_	ppas fem pl	afféagées
$
affecter	1__t_q_zz
_	infi	affecter
_	ppre	affectant
_	ipre 1sg	affecte
_	ipre 3sg	affecte
_	spre 1sg	affecte
_	spre 3sg	affecte
_	ipre 1isg	affectè
_	ipre 2sg	affectes
_	spre 2sg	affectes
_	ipre 1pl	affectons
_	ipre 2pl	affectez
_	ipre 3pl	affectent
_	spre 3pl	affectent
_	iimp 1sg	affectais
_	iimp 2sg	affectais
_	iimp 3sg	affectait
_	iimp 1pl	affections
_	spre 1pl	affections
_	iimp 2pl	affectiez
_	spre 2pl	affectiez
_	iimp 3pl	affectaient
_	ipsi 1sg	affectai
_	ipsi 2sg	affectas
_	ipsi 3sg	affecta
_	ipsi 1pl	affectâmes
_	ipsi 2pl	affectâtes
_	ipsi 3pl	affectèrent
_	ifut 1sg	affecterai
_	ifut 2sg	affecteras
_	ifut 3sg	affectera
_	ifut 1pl	affecterons
_	ifut 2pl	affecterez
_	ifut 3pl	affecteront
_	cond 1sg	affecterais
_	cond 2sg	affecterais
_	cond 3sg	affecterait
_	cond 1pl	affecterions
_	cond 2pl	affecteriez
_	cond 3pl	affecteraient
_	simp 1sg	affectasse
_	simp 2sg	affectasses
_	simp 3sg	affectât
_	simp 1pl	affectassions
_	simp 2pl	affectassiez
_	simp 3pl	affectassent
_	impe 2sg	affecte
_	impe 1pl	affectons
_	impe 2pl	affectez
_	ppas mas sg	affecté
_	ppas mas pl	affectés
_	ppas fem sg	affectée
_	ppas fem pl	affectées
$
affectionner	1__t___zz
_	infi	affectionner
_	ppre	affectionnant
_	ipre 1sg	affectionne
_	ipre 3sg	affectionne
_	spre 1sg	affectionne
_	spre 3sg	affectionne
_	ipre 1isg	affectionnè
_	ipre 2sg	affectionnes
_	spre 2sg	affectionnes
_	ipre 1pl	affectionnons
_	ipre 2pl	affectionnez
_	ipre 3pl	affectionnent
_	spre 3pl	affectionnent
_	iimp 1sg	affectionnais
_	iimp 2sg	affectionnais
_	iimp 3sg	affectionnait
_	iimp 1pl	affectionnions
_	spre 1pl	affectionnions
_	iimp 2pl	affectionniez
_	spre 2pl	affectionniez
_	iimp 3pl	affectionnaient
_	ipsi 1sg	affectionnai
_	ipsi 2sg	affectionnas
_	ipsi 3sg	affectionna
_	ipsi 1pl	affectionnâmes
_	ipsi 2pl	affectionnâtes
_	ipsi 3pl	affectionnèrent
_	ifut 1sg	affectionnerai
_	ifut 2sg	affectionneras
_	ifut 3sg	affectionnera
_	ifut 1pl	affectionnerons
_	ifut 2pl	affectionnerez
_	ifut 3pl	affectionneront
_	cond 1sg	affectionnerais
_	cond 2sg	affectionnerais
_	cond 3sg	affectionnerait
_	cond 1pl	affectionnerions
_	cond 2pl	affectionneriez
_	cond 3pl	affectionneraient
_	simp 1sg	affectionnasse
_	simp 2sg	affectionnasses
_	simp 3sg	affectionnât
_	simp 1pl	affectionnassions
_	simp 2pl	affectionnassiez
_	simp 3pl	affectionnassent
_	impe 2sg	affectionne
_	impe 1pl	affectionnons
_	impe 2pl	affectionnez
_	ppas mas sg	affectionné
_	ppas mas pl	affectionnés
_	ppas fem sg	affectionnée
_	ppas fem pl	affectionnées
$
afférer	1_i____zz
_	infi	afférer
_	ppre	afférant
_	ipre 1sg	affère
_	ipre 3sg	affère
_	spre 1sg	affère
_	spre 3sg	affère
_	ipre 1isg	afférè
_	ipre 2sg	affères
_	spre 2sg	affères
_	ipre 1pl	afférons
_	ipre 2pl	afférez
_	ipre 3pl	affèrent
_	spre 3pl	affèrent
_	iimp 1sg	afférais
_	iimp 2sg	afférais
_	iimp 3sg	afférait
_	iimp 1pl	afférions
_	spre 1pl	afférions
_	iimp 2pl	affériez
_	spre 2pl	affériez
_	iimp 3pl	afféraient
_	ipsi 1sg	afférai
_	ipsi 2sg	afféras
_	ipsi 3sg	afféra
_	ipsi 1pl	afférâmes
_	ipsi 2pl	afférâtes
_	ipsi 3pl	afférèrent
_	ifut 1sg	afférerai
_	ifut 1sg	affèrerai
_	ifut 2sg	afféreras
_	ifut 2sg	affèreras
_	ifut 3sg	afférera
_	ifut 3sg	affèrera
_	ifut 1pl	afférerons
_	ifut 1pl	affèrerons
_	ifut 2pl	afférerez
_	ifut 2pl	affèrerez
_	ifut 3pl	afféreront
_	ifut 3pl	affèreront
_	cond 1sg	afférerais
_	cond 2sg	afférerais
_	cond 1sg	affèrerais
_	cond 2sg	affèrerais
_	cond 3sg	afférerait
_	cond 3sg	affèrerait
_	cond 1pl	afférerions
_	cond 1pl	affèrerions
_	cond 2pl	afféreriez
_	cond 2pl	affèreriez
_	cond 3pl	afféreraient
_	cond 3pl	affèreraient
_	simp 1sg	afférasse
_	simp 2sg	afférasses
_	simp 3sg	afférât
_	simp 1pl	afférassions
_	simp 2pl	afférassiez
_	simp 3pl	afférassent
_	impe 2sg	affère
_	impe 1pl	afférons
_	impe 2pl	afférez
_	ppas epi inv	afféré
$
affermer	1__t___zz
_	infi	affermer
_	ppre	affermant
_	ipre 1sg	afferme
_	ipre 3sg	afferme
_	spre 1sg	afferme
_	spre 3sg	afferme
_	ipre 1isg	affermè
_	ipre 2sg	affermes
_	spre 2sg	affermes
_	ipre 1pl	affermons
_	ipre 2pl	affermez
_	ipre 3pl	afferment
_	spre 3pl	afferment
_	iimp 1sg	affermais
_	iimp 2sg	affermais
_	iimp 3sg	affermait
_	iimp 1pl	affermions
_	spre 1pl	affermions
_	iimp 2pl	affermiez
_	spre 2pl	affermiez
_	iimp 3pl	affermaient
_	ipsi 1sg	affermai
_	ipsi 2sg	affermas
_	ipsi 3sg	afferma
_	ipsi 1pl	affermâmes
_	ipsi 2pl	affermâtes
_	ipsi 3pl	affermèrent
_	ifut 1sg	affermerai
_	ifut 2sg	affermeras
_	ifut 3sg	affermera
_	ifut 1pl	affermerons
_	ifut 2pl	affermerez
_	ifut 3pl	affermeront
_	cond 1sg	affermerais
_	cond 2sg	affermerais
_	cond 3sg	affermerait
_	cond 1pl	affermerions
_	cond 2pl	affermeriez
_	cond 3pl	affermeraient
_	simp 1sg	affermasse
_	simp 2sg	affermasses
_	simp 3sg	affermât
_	simp 1pl	affermassions
_	simp 2pl	affermassiez
_	simp 3pl	affermassent
_	impe 2sg	afferme
_	impe 1pl	affermons
_	impe 2pl	affermez
_	ppas mas sg	affermé
_	ppas mas pl	affermés
_	ppas fem sg	affermée
_	ppas fem pl	affermées
$
affermir	2__t_q__a
_	infi	affermir
_	ppre	affermissant
_	ipre 1sg	affermis
_	ipre 2sg	affermis
_	ipsi 1sg	affermis
_	ipsi 2sg	affermis
_	ipre 3sg	affermit
_	ipsi 3sg	affermit
_	ipre 1pl	affermissons
_	ipre 2pl	affermissez
_	ipre 3pl	affermissent
_	spre 3pl	affermissent
_	simp 3pl	affermissent
_	iimp 1sg	affermissais
_	iimp 2sg	affermissais
_	iimp 3sg	affermissait
_	iimp 1pl	affermissions
_	spre 1pl	affermissions
_	simp 1pl	affermissions
_	iimp 2pl	affermissiez
_	spre 2pl	affermissiez
_	simp 2pl	affermissiez
_	iimp 3pl	affermissaient
_	ipsi 1pl	affermîmes
_	ipsi 2pl	affermîtes
_	ipsi 3pl	affermirent
_	ifut 1sg	affermirai
_	ifut 2sg	affermiras
_	ifut 3sg	affermira
_	ifut 1pl	affermirons
_	ifut 2pl	affermirez
_	ifut 3pl	affermiront
_	cond 1sg	affermirais
_	cond 2sg	affermirais
_	cond 3sg	affermirait
_	cond 1pl	affermirions
_	cond 2pl	affermiriez
_	cond 3pl	affermiraient
_	spre 1sg	affermisse
_	simp 1sg	affermisse
_	spre 2sg	affermisses
_	simp 2sg	affermisses
_	spre 3sg	affermisse
_	simp 3sg	affermît
_	impe 2sg	affermis
_	impe 1pl	affermissons
_	impe 2pl	affermissez
_	ppas mas sg	affermi
_	ppas mas pl	affermis
_	ppas fem sg	affermie
_	ppas fem pl	affermies
$
afficher	1__t_q_zz
_	infi	afficher
_	ppre	affichant
_	ipre 1sg	affiche
_	ipre 3sg	affiche
_	spre 1sg	affiche
_	spre 3sg	affiche
_	ipre 1isg	affichè
_	ipre 2sg	affiches
_	spre 2sg	affiches
_	ipre 1pl	affichons
_	ipre 2pl	affichez
_	ipre 3pl	affichent
_	spre 3pl	affichent
_	iimp 1sg	affichais
_	iimp 2sg	affichais
_	iimp 3sg	affichait
_	iimp 1pl	affichions
_	spre 1pl	affichions
_	iimp 2pl	affichiez
_	spre 2pl	affichiez
_	iimp 3pl	affichaient
_	ipsi 1sg	affichai
_	ipsi 2sg	affichas
_	ipsi 3sg	afficha
_	ipsi 1pl	affichâmes
_	ipsi 2pl	affichâtes
_	ipsi 3pl	affichèrent
_	ifut 1sg	afficherai
_	ifut 2sg	afficheras
_	ifut 3sg	affichera
_	ifut 1pl	afficherons
_	ifut 2pl	afficherez
_	ifut 3pl	afficheront
_	cond 1sg	afficherais
_	cond 2sg	afficherais
_	cond 3sg	afficherait
_	cond 1pl	afficherions
_	cond 2pl	afficheriez
_	cond 3pl	afficheraient
_	simp 1sg	affichasse
_	simp 2sg	affichasses
_	simp 3sg	affichât
_	simp 1pl	affichassions
_	simp 2pl	affichassiez
_	simp 3pl	affichassent
_	impe 2sg	affiche
_	impe 1pl	affichons
_	impe 2pl	affichez
_	ppas mas sg	affiché
_	ppas mas pl	affichés
_	ppas fem sg	affichée
_	ppas fem pl	affichées
$
affiler	1__t___zz
_	infi	affiler
_	ppre	affilant
_	ipre 1sg	affile
_	ipre 3sg	affile
_	spre 1sg	affile
_	spre 3sg	affile
_	ipre 1isg	affilè
_	ipre 2sg	affiles
_	spre 2sg	affiles
_	ipre 1pl	affilons
_	ipre 2pl	affilez
_	ipre 3pl	affilent
_	spre 3pl	affilent
_	iimp 1sg	affilais
_	iimp 2sg	affilais
_	iimp 3sg	affilait
_	iimp 1pl	affilions
_	spre 1pl	affilions
_	iimp 2pl	affiliez
_	spre 2pl	affiliez
_	iimp 3pl	affilaient
_	ipsi 1sg	affilai
_	ipsi 2sg	affilas
_	ipsi 3sg	affila
_	ipsi 1pl	affilâmes
_	ipsi 2pl	affilâtes
_	ipsi 3pl	affilèrent
_	ifut 1sg	affilerai
_	ifut 2sg	affileras
_	ifut 3sg	affilera
_	ifut 1pl	affilerons
_	ifut 2pl	affilerez
_	ifut 3pl	affileront
_	cond 1sg	affilerais
_	cond 2sg	affilerais
_	cond 3sg	affilerait
_	cond 1pl	affilerions
_	cond 2pl	affileriez
_	cond 3pl	affileraient
_	simp 1sg	affilasse
_	simp 2sg	affilasses
_	simp 3sg	affilât
_	simp 1pl	affilassions
_	simp 2pl	affilassiez
_	simp 3pl	affilassent
_	impe 2sg	affile
_	impe 1pl	affilons
_	impe 2pl	affilez
_	ppas mas sg	affilé
_	ppas mas pl	affilés
_	ppas fem sg	affilée
_	ppas fem pl	affilées
$
affilier	1__t_q_zz
_	infi	affilier
_	ppre	affiliant
_	ipre 1sg	affilie
_	ipre 3sg	affilie
_	spre 1sg	affilie
_	spre 3sg	affilie
_	ipre 1isg	affiliè
_	ipre 2sg	affilies
_	spre 2sg	affilies
_	ipre 1pl	affilions
_	ipre 2pl	affiliez
_	ipre 3pl	affilient
_	spre 3pl	affilient
_	iimp 1sg	affiliais
_	iimp 2sg	affiliais
_	iimp 3sg	affiliait
_	iimp 1pl	affiliions
_	spre 1pl	affiliions
_	iimp 2pl	affiliiez
_	spre 2pl	affiliiez
_	iimp 3pl	affiliaient
_	ipsi 1sg	affiliai
_	ipsi 2sg	affilias
_	ipsi 3sg	affilia
_	ipsi 1pl	affiliâmes
_	ipsi 2pl	affiliâtes
_	ipsi 3pl	affilièrent
_	ifut 1sg	affilierai
_	ifut 2sg	affilieras
_	ifut 3sg	affiliera
_	ifut 1pl	affilierons
_	ifut 2pl	affilierez
_	ifut 3pl	affilieront
_	cond 1sg	affilierais
_	cond 2sg	affilierais
_	cond 3sg	affilierait
_	cond 1pl	affilierions
_	cond 2pl	affilieriez
_	cond 3pl	affilieraient
_	simp 1sg	affiliasse
_	simp 2sg	affiliasses
_	simp 3sg	affiliât
_	simp 1pl	affiliassions
_	simp 2pl	affiliassiez
_	simp 3pl	affiliassent
_	impe 2sg	affilie
_	impe 1pl	affilions
_	impe 2pl	affiliez
_	ppas mas sg	affilié
_	ppas mas pl	affiliés
_	ppas fem sg	affiliée
_	ppas fem pl	affiliées
$
affiner	1__t_q_zz
_	infi	affiner
_	ppre	affinant
_	ipre 1sg	affine
_	ipre 3sg	affine
_	spre 1sg	affine
_	spre 3sg	affine
_	ipre 1isg	affinè
_	ipre 2sg	affines
_	spre 2sg	affines
_	ipre 1pl	affinons
_	ipre 2pl	affinez
_	ipre 3pl	affinent
_	spre 3pl	affinent
_	iimp 1sg	affinais
_	iimp 2sg	affinais
_	iimp 3sg	affinait
_	iimp 1pl	affinions
_	spre 1pl	affinions
_	iimp 2pl	affiniez
_	spre 2pl	affiniez
_	iimp 3pl	affinaient
_	ipsi 1sg	affinai
_	ipsi 2sg	affinas
_	ipsi 3sg	affina
_	ipsi 1pl	affinâmes
_	ipsi 2pl	affinâtes
_	ipsi 3pl	affinèrent
_	ifut 1sg	affinerai
_	ifut 2sg	affineras
_	ifut 3sg	affinera
_	ifut 1pl	affinerons
_	ifut 2pl	affinerez
_	ifut 3pl	affineront
_	cond 1sg	affinerais
_	cond 2sg	affinerais
_	cond 3sg	affinerait
_	cond 1pl	affinerions
_	cond 2pl	affineriez
_	cond 3pl	affineraient
_	simp 1sg	affinasse
_	simp 2sg	affinasses
_	simp 3sg	affinât
_	simp 1pl	affinassions
_	simp 2pl	affinassiez
_	simp 3pl	affinassent
_	impe 2sg	affine
_	impe 1pl	affinons
_	impe 2pl	affinez
_	ppas mas sg	affiné
_	ppas mas pl	affinés
_	ppas fem sg	affinée
_	ppas fem pl	affinées
$
affirmer	1_itnq__a
_	infi	affirmer
_	ppre	affirmant
_	ipre 1sg	affirme
_	ipre 3sg	affirme
_	spre 1sg	affirme
_	spre 3sg	affirme
_	ipre 1isg	affirmè
_	ipre 2sg	affirmes
_	spre 2sg	affirmes
_	ipre 1pl	affirmons
_	ipre 2pl	affirmez
_	ipre 3pl	affirment
_	spre 3pl	affirment
_	iimp 1sg	affirmais
_	iimp 2sg	affirmais
_	iimp 3sg	affirmait
_	iimp 1pl	affirmions
_	spre 1pl	affirmions
_	iimp 2pl	affirmiez
_	spre 2pl	affirmiez
_	iimp 3pl	affirmaient
_	ipsi 1sg	affirmai
_	ipsi 2sg	affirmas
_	ipsi 3sg	affirma
_	ipsi 1pl	affirmâmes
_	ipsi 2pl	affirmâtes
_	ipsi 3pl	affirmèrent
_	ifut 1sg	affirmerai
_	ifut 2sg	affirmeras
_	ifut 3sg	affirmera
_	ifut 1pl	affirmerons
_	ifut 2pl	affirmerez
_	ifut 3pl	affirmeront
_	cond 1sg	affirmerais
_	cond 2sg	affirmerais
_	cond 3sg	affirmerait
_	cond 1pl	affirmerions
_	cond 2pl	affirmeriez
_	cond 3pl	affirmeraient
_	simp 1sg	affirmasse
_	simp 2sg	affirmasses
_	simp 3sg	affirmât
_	simp 1pl	affirmassions
_	simp 2pl	affirmassiez
_	simp 3pl	affirmassent
_	impe 2sg	affirme
_	impe 1pl	affirmons
_	impe 2pl	affirmez
_	ppas mas sg	affirmé
_	ppas mas pl	affirmés
_	ppas fem sg	affirmée
_	ppas fem pl	affirmées
$
affleurer	1_it___zz
_	infi	affleurer
_	ppre	affleurant
_	ipre 1sg	affleure
_	ipre 3sg	affleure
_	spre 1sg	affleure
_	spre 3sg	affleure
_	ipre 1isg	affleurè
_	ipre 2sg	affleures
_	spre 2sg	affleures
_	ipre 1pl	affleurons
_	ipre 2pl	affleurez
_	ipre 3pl	affleurent
_	spre 3pl	affleurent
_	iimp 1sg	affleurais
_	iimp 2sg	affleurais
_	iimp 3sg	affleurait
_	iimp 1pl	affleurions
_	spre 1pl	affleurions
_	iimp 2pl	affleuriez
_	spre 2pl	affleuriez
_	iimp 3pl	affleuraient
_	ipsi 1sg	affleurai
_	ipsi 2sg	affleuras
_	ipsi 3sg	affleura
_	ipsi 1pl	affleurâmes
_	ipsi 2pl	affleurâtes
_	ipsi 3pl	affleurèrent
_	ifut 1sg	affleurerai
_	ifut 2sg	affleureras
_	ifut 3sg	affleurera
_	ifut 1pl	affleurerons
_	ifut 2pl	affleurerez
_	ifut 3pl	affleureront
_	cond 1sg	affleurerais
_	cond 2sg	affleurerais
_	cond 3sg	affleurerait
_	cond 1pl	affleurerions
_	cond 2pl	affleureriez
_	cond 3pl	affleureraient
_	simp 1sg	affleurasse
_	simp 2sg	affleurasses
_	simp 3sg	affleurât
_	simp 1pl	affleurassions
_	simp 2pl	affleurassiez
_	simp 3pl	affleurassent
_	impe 2sg	affleure
_	impe 1pl	affleurons
_	impe 2pl	affleurez
_	ppas mas sg	affleuré
_	ppas mas pl	affleurés
_	ppas fem sg	affleurée
_	ppas fem pl	affleurées
$
affliger	1__t_q_zz
_	infi	affliger
_	ppre	affligeant
_	ipre 1sg	afflige
_	ipre 3sg	afflige
_	spre 1sg	afflige
_	spre 3sg	afflige
_	ipre 1isg	affligè
_	ipre 2sg	affliges
_	spre 2sg	affliges
_	ipre 1pl	affligeons
_	ipre 2pl	affligez
_	ipre 3pl	affligent
_	spre 3pl	affligent
_	iimp 1sg	affligeais
_	iimp 2sg	affligeais
_	iimp 3sg	affligeait
_	iimp 1pl	affligions
_	spre 1pl	affligions
_	iimp 2pl	affligiez
_	spre 2pl	affligiez
_	iimp 3pl	affligeaient
_	ipsi 1sg	affligeai
_	ipsi 2sg	affligeas
_	ipsi 3sg	affligea
_	ipsi 1pl	affligeâmes
_	ipsi 2pl	affligeâtes
_	ipsi 3pl	affligèrent
_	ifut 1sg	affligerai
_	ifut 2sg	affligeras
_	ifut 3sg	affligera
_	ifut 1pl	affligerons
_	ifut 2pl	affligerez
_	ifut 3pl	affligeront
_	cond 1sg	affligerais
_	cond 2sg	affligerais
_	cond 3sg	affligerait
_	cond 1pl	affligerions
_	cond 2pl	affligeriez
_	cond 3pl	affligeraient
_	simp 1sg	affligeasse
_	simp 2sg	affligeasses
_	simp 3sg	affligeât
_	simp 1pl	affligeassions
_	simp 2pl	affligeassiez
_	simp 3pl	affligeassent
_	impe 2sg	afflige
_	impe 1pl	affligeons
_	impe 2pl	affligez
_	ppas mas sg	affligé
_	ppas mas pl	affligés
_	ppas fem sg	affligée
_	ppas fem pl	affligées
$
afflouer	1__t___zz
_	infi	afflouer
_	ppre	afflouant
_	ipre 1sg	affloue
_	ipre 3sg	affloue
_	spre 1sg	affloue
_	spre 3sg	affloue
_	ipre 1isg	afflouè
_	ipre 2sg	affloues
_	spre 2sg	affloues
_	ipre 1pl	afflouons
_	ipre 2pl	afflouez
_	ipre 3pl	afflouent
_	spre 3pl	afflouent
_	iimp 1sg	afflouais
_	iimp 2sg	afflouais
_	iimp 3sg	afflouait
_	iimp 1pl	afflouions
_	spre 1pl	afflouions
_	iimp 2pl	afflouiez
_	spre 2pl	afflouiez
_	iimp 3pl	afflouaient
_	ipsi 1sg	afflouai
_	ipsi 2sg	afflouas
_	ipsi 3sg	affloua
_	ipsi 1pl	afflouâmes
_	ipsi 2pl	afflouâtes
_	ipsi 3pl	afflouèrent
_	ifut 1sg	afflouerai
_	ifut 2sg	affloueras
_	ifut 3sg	afflouera
_	ifut 1pl	afflouerons
_	ifut 2pl	afflouerez
_	ifut 3pl	affloueront
_	cond 1sg	afflouerais
_	cond 2sg	afflouerais
_	cond 3sg	afflouerait
_	cond 1pl	afflouerions
_	cond 2pl	affloueriez
_	cond 3pl	affloueraient
_	simp 1sg	afflouasse
_	simp 2sg	afflouasses
_	simp 3sg	afflouât
_	simp 1pl	afflouassions
_	simp 2pl	afflouassiez
_	simp 3pl	afflouassent
_	impe 2sg	affloue
_	impe 1pl	afflouons
_	impe 2pl	afflouez
_	ppas mas sg	affloué
_	ppas mas pl	affloués
_	ppas fem sg	afflouée
_	ppas fem pl	afflouées
$
affluer	1_i_____a
_	infi	affluer
_	ppre	affluant
_	ipre 1sg	afflue
_	ipre 3sg	afflue
_	spre 1sg	afflue
_	spre 3sg	afflue
_	ipre 1isg	affluè
_	ipre 2sg	afflues
_	spre 2sg	afflues
_	ipre 1pl	affluons
_	ipre 2pl	affluez
_	ipre 3pl	affluent
_	spre 3pl	affluent
_	iimp 1sg	affluais
_	iimp 2sg	affluais
_	iimp 3sg	affluait
_	iimp 1pl	affluions
_	spre 1pl	affluions
_	iimp 2pl	affluiez
_	spre 2pl	affluiez
_	iimp 3pl	affluaient
_	ipsi 1sg	affluai
_	ipsi 2sg	affluas
_	ipsi 3sg	afflua
_	ipsi 1pl	affluâmes
_	ipsi 2pl	affluâtes
_	ipsi 3pl	affluèrent
_	ifut 1sg	affluerai
_	ifut 2sg	afflueras
_	ifut 3sg	affluera
_	ifut 1pl	affluerons
_	ifut 2pl	affluerez
_	ifut 3pl	afflueront
_	cond 1sg	affluerais
_	cond 2sg	affluerais
_	cond 3sg	affluerait
_	cond 1pl	affluerions
_	cond 2pl	afflueriez
_	cond 3pl	afflueraient
_	simp 1sg	affluasse
_	simp 2sg	affluasses
_	simp 3sg	affluât
_	simp 1pl	affluassions
_	simp 2pl	affluassiez
_	simp 3pl	affluassent
_	impe 2sg	afflue
_	impe 1pl	affluons
_	impe 2pl	affluez
_	ppas epi inv	afflué
$
affoler	1__t_q_zz
_	infi	affoler
_	ppre	affolant
_	ipre 1sg	affole
_	ipre 3sg	affole
_	spre 1sg	affole
_	spre 3sg	affole
_	ipre 1isg	affolè
_	ipre 2sg	affoles
_	spre 2sg	affoles
_	ipre 1pl	affolons
_	ipre 2pl	affolez
_	ipre 3pl	affolent
_	spre 3pl	affolent
_	iimp 1sg	affolais
_	iimp 2sg	affolais
_	iimp 3sg	affolait
_	iimp 1pl	affolions
_	spre 1pl	affolions
_	iimp 2pl	affoliez
_	spre 2pl	affoliez
_	iimp 3pl	affolaient
_	ipsi 1sg	affolai
_	ipsi 2sg	affolas
_	ipsi 3sg	affola
_	ipsi 1pl	affolâmes
_	ipsi 2pl	affolâtes
_	ipsi 3pl	affolèrent
_	ifut 1sg	affolerai
_	ifut 2sg	affoleras
_	ifut 3sg	affolera
_	ifut 1pl	affolerons
_	ifut 2pl	affolerez
_	ifut 3pl	affoleront
_	cond 1sg	affolerais
_	cond 2sg	affolerais
_	cond 3sg	affolerait
_	cond 1pl	affolerions
_	cond 2pl	affoleriez
_	cond 3pl	affoleraient
_	simp 1sg	affolasse
_	simp 2sg	affolasses
_	simp 3sg	affolât
_	simp 1pl	affolassions
_	simp 2pl	affolassiez
_	simp 3pl	affolassent
_	impe 2sg	affole
_	impe 1pl	affolons
_	impe 2pl	affolez
_	ppas mas sg	affolé
_	ppas mas pl	affolés
_	ppas fem sg	affolée
_	ppas fem pl	affolées
$
affolir	2_i____zz
_	infi	affolir
$
affouager	1__t___zz
_	infi	affouager
_	ppre	affouageant
_	ipre 1sg	affouage
_	ipre 3sg	affouage
_	spre 1sg	affouage
_	spre 3sg	affouage
_	ipre 1isg	affouagè
_	ipre 2sg	affouages
_	spre 2sg	affouages
_	ipre 1pl	affouageons
_	ipre 2pl	affouagez
_	ipre 3pl	affouagent
_	spre 3pl	affouagent
_	iimp 1sg	affouageais
_	iimp 2sg	affouageais
_	iimp 3sg	affouageait
_	iimp 1pl	affouagions
_	spre 1pl	affouagions
_	iimp 2pl	affouagiez
_	spre 2pl	affouagiez
_	iimp 3pl	affouageaient
_	ipsi 1sg	affouageai
_	ipsi 2sg	affouageas
_	ipsi 3sg	affouagea
_	ipsi 1pl	affouageâmes
_	ipsi 2pl	affouageâtes
_	ipsi 3pl	affouagèrent
_	ifut 1sg	affouagerai
_	ifut 2sg	affouageras
_	ifut 3sg	affouagera
_	ifut 1pl	affouagerons
_	ifut 2pl	affouagerez
_	ifut 3pl	affouageront
_	cond 1sg	affouagerais
_	cond 2sg	affouagerais
_	cond 3sg	affouagerait
_	cond 1pl	affouagerions
_	cond 2pl	affouageriez
_	cond 3pl	affouageraient
_	simp 1sg	affouageasse
_	simp 2sg	affouageasses
_	simp 3sg	affouageât
_	simp 1pl	affouageassions
_	simp 2pl	affouageassiez
_	simp 3pl	affouageassent
_	impe 2sg	affouage
_	impe 1pl	affouageons
_	impe 2pl	affouagez
_	ppas mas sg	affouagé
_	ppas mas pl	affouagés
_	ppas fem sg	affouagée
_	ppas fem pl	affouagées
$
affouiller	1__t___zz
_	infi	affouiller
_	ppre	affouillant
_	ipre 1sg	affouille
_	ipre 3sg	affouille
_	spre 1sg	affouille
_	spre 3sg	affouille
_	ipre 1isg	affouillè
_	ipre 2sg	affouilles
_	spre 2sg	affouilles
_	ipre 1pl	affouillons
_	ipre 2pl	affouillez
_	ipre 3pl	affouillent
_	spre 3pl	affouillent
_	iimp 1sg	affouillais
_	iimp 2sg	affouillais
_	iimp 3sg	affouillait
_	iimp 1pl	affouillions
_	spre 1pl	affouillions
_	iimp 2pl	affouilliez
_	spre 2pl	affouilliez
_	iimp 3pl	affouillaient
_	ipsi 1sg	affouillai
_	ipsi 2sg	affouillas
_	ipsi 3sg	affouilla
_	ipsi 1pl	affouillâmes
_	ipsi 2pl	affouillâtes
_	ipsi 3pl	affouillèrent
_	ifut 1sg	affouillerai
_	ifut 2sg	affouilleras
_	ifut 3sg	affouillera
_	ifut 1pl	affouillerons
_	ifut 2pl	affouillerez
_	ifut 3pl	affouilleront
_	cond 1sg	affouillerais
_	cond 2sg	affouillerais
_	cond 3sg	affouillerait
_	cond 1pl	affouillerions
_	cond 2pl	affouilleriez
_	cond 3pl	affouilleraient
_	simp 1sg	affouillasse
_	simp 2sg	affouillasses
_	simp 3sg	affouillât
_	simp 1pl	affouillassions
_	simp 2pl	affouillassiez
_	simp 3pl	affouillassent
_	impe 2sg	affouille
_	impe 1pl	affouillons
_	impe 2pl	affouillez
_	ppas mas sg	affouillé
_	ppas mas pl	affouillés
_	ppas fem sg	affouillée
_	ppas fem pl	affouillées
$
affourager	1__t___zz
_	infi	affourager
_	ppre	affourageant
_	ipre 1sg	affourage
_	ipre 3sg	affourage
_	spre 1sg	affourage
_	spre 3sg	affourage
_	ipre 1isg	affouragè
_	ipre 2sg	affourages
_	spre 2sg	affourages
_	ipre 1pl	affourageons
_	ipre 2pl	affouragez
_	ipre 3pl	affouragent
_	spre 3pl	affouragent
_	iimp 1sg	affourageais
_	iimp 2sg	affourageais
_	iimp 3sg	affourageait
_	iimp 1pl	affouragions
_	spre 1pl	affouragions
_	iimp 2pl	affouragiez
_	spre 2pl	affouragiez
_	iimp 3pl	affourageaient
_	ipsi 1sg	affourageai
_	ipsi 2sg	affourageas
_	ipsi 3sg	affouragea
_	ipsi 1pl	affourageâmes
_	ipsi 2pl	affourageâtes
_	ipsi 3pl	affouragèrent
_	ifut 1sg	affouragerai
_	ifut 2sg	affourageras
_	ifut 3sg	affouragera
_	ifut 1pl	affouragerons
_	ifut 2pl	affouragerez
_	ifut 3pl	affourageront
_	cond 1sg	affouragerais
_	cond 2sg	affouragerais
_	cond 3sg	affouragerait
_	cond 1pl	affouragerions
_	cond 2pl	affourageriez
_	cond 3pl	affourageraient
_	simp 1sg	affourageasse
_	simp 2sg	affourageasses
_	simp 3sg	affourageât
_	simp 1pl	affourageassions
_	simp 2pl	affourageassiez
_	simp 3pl	affourageassent
_	impe 2sg	affourage
_	impe 1pl	affourageons
_	impe 2pl	affouragez
_	ppas mas sg	affouragé
_	ppas mas pl	affouragés
_	ppas fem sg	affouragée
_	ppas fem pl	affouragées
$
affourcher	1__t___zz
_	infi	affourcher
_	ppre	affourchant
_	ipre 1sg	affourche
_	ipre 3sg	affourche
_	spre 1sg	affourche
_	spre 3sg	affourche
_	ipre 1isg	affourchè
_	ipre 2sg	affourches
_	spre 2sg	affourches
_	ipre 1pl	affourchons
_	ipre 2pl	affourchez
_	ipre 3pl	affourchent
_	spre 3pl	affourchent
_	iimp 1sg	affourchais
_	iimp 2sg	affourchais
_	iimp 3sg	affourchait
_	iimp 1pl	affourchions
_	spre 1pl	affourchions
_	iimp 2pl	affourchiez
_	spre 2pl	affourchiez
_	iimp 3pl	affourchaient
_	ipsi 1sg	affourchai
_	ipsi 2sg	affourchas
_	ipsi 3sg	affourcha
_	ipsi 1pl	affourchâmes
_	ipsi 2pl	affourchâtes
_	ipsi 3pl	affourchèrent
_	ifut 1sg	affourcherai
_	ifut 2sg	affourcheras
_	ifut 3sg	affourchera
_	ifut 1pl	affourcherons
_	ifut 2pl	affourcherez
_	ifut 3pl	affourcheront
_	cond 1sg	affourcherais
_	cond 2sg	affourcherais
_	cond 3sg	affourcherait
_	cond 1pl	affourcherions
_	cond 2pl	affourcheriez
_	cond 3pl	affourcheraient
_	simp 1sg	affourchasse
_	simp 2sg	affourchasses
_	simp 3sg	affourchât
_	simp 1pl	affourchassions
_	simp 2pl	affourchassiez
_	simp 3pl	affourchassent
_	impe 2sg	affourche
_	impe 1pl	affourchons
_	impe 2pl	affourchez
_	ppas mas sg	affourché
_	ppas mas pl	affourchés
_	ppas fem sg	affourchée
_	ppas fem pl	affourchées
$
affourrager	1__t___zz
_	infi	affourrager
_	ppre	affourrageant
_	ipre 1sg	affourrage
_	ipre 3sg	affourrage
_	spre 1sg	affourrage
_	spre 3sg	affourrage
_	ipre 1isg	affourragè
_	ipre 2sg	affourrages
_	spre 2sg	affourrages
_	ipre 1pl	affourrageons
_	ipre 2pl	affourragez
_	ipre 3pl	affourragent
_	spre 3pl	affourragent
_	iimp 1sg	affourrageais
_	iimp 2sg	affourrageais
_	iimp 3sg	affourrageait
_	iimp 1pl	affourragions
_	spre 1pl	affourragions
_	iimp 2pl	affourragiez
_	spre 2pl	affourragiez
_	iimp 3pl	affourrageaient
_	ipsi 1sg	affourrageai
_	ipsi 2sg	affourrageas
_	ipsi 3sg	affourragea
_	ipsi 1pl	affourrageâmes
_	ipsi 2pl	affourrageâtes
_	ipsi 3pl	affourragèrent
_	ifut 1sg	affourragerai
_	ifut 2sg	affourrageras
_	ifut 3sg	affourragera
_	ifut 1pl	affourragerons
_	ifut 2pl	affourragerez
_	ifut 3pl	affourrageront
_	cond 1sg	affourragerais
_	cond 2sg	affourragerais
_	cond 3sg	affourragerait
_	cond 1pl	affourragerions
_	cond 2pl	affourrageriez
_	cond 3pl	affourrageraient
_	simp 1sg	affourrageasse
_	simp 2sg	affourrageasses
_	simp 3sg	affourrageât
_	simp 1pl	affourrageassions
_	simp 2pl	affourrageassiez
_	simp 3pl	affourrageassent
_	impe 2sg	affourrage
_	impe 1pl	affourrageons
_	impe 2pl	affourragez
_	ppas mas sg	affourragé
_	ppas mas pl	affourragés
_	ppas fem sg	affourragée
_	ppas fem pl	affourragées
$
affranchir	2_itnq__a
_	infi	affranchir
_	ppre	affranchissant
_	ipre 1sg	affranchis
_	ipre 2sg	affranchis
_	ipsi 1sg	affranchis
_	ipsi 2sg	affranchis
_	ipre 3sg	affranchit
_	ipsi 3sg	affranchit
_	ipre 1pl	affranchissons
_	ipre 2pl	affranchissez
_	ipre 3pl	affranchissent
_	spre 3pl	affranchissent
_	simp 3pl	affranchissent
_	iimp 1sg	affranchissais
_	iimp 2sg	affranchissais
_	iimp 3sg	affranchissait
_	iimp 1pl	affranchissions
_	spre 1pl	affranchissions
_	simp 1pl	affranchissions
_	iimp 2pl	affranchissiez
_	spre 2pl	affranchissiez
_	simp 2pl	affranchissiez
_	iimp 3pl	affranchissaient
_	ipsi 1pl	affranchîmes
_	ipsi 2pl	affranchîtes
_	ipsi 3pl	affranchirent
_	ifut 1sg	affranchirai
_	ifut 2sg	affranchiras
_	ifut 3sg	affranchira
_	ifut 1pl	affranchirons
_	ifut 2pl	affranchirez
_	ifut 3pl	affranchiront
_	cond 1sg	affranchirais
_	cond 2sg	affranchirais
_	cond 3sg	affranchirait
_	cond 1pl	affranchirions
_	cond 2pl	affranchiriez
_	cond 3pl	affranchiraient
_	spre 1sg	affranchisse
_	simp 1sg	affranchisse
_	spre 2sg	affranchisses
_	simp 2sg	affranchisses
_	spre 3sg	affranchisse
_	simp 3sg	affranchît
_	impe 2sg	affranchis
_	impe 1pl	affranchissons
_	impe 2pl	affranchissez
_	ppas mas sg	affranchi
_	ppas mas pl	affranchis
_	ppas fem sg	affranchie
_	ppas fem pl	affranchies
$
affréter	1__t___zz
_	infi	affréter
_	ppre	affrétant
_	ipre 1sg	affrète
_	ipre 3sg	affrète
_	spre 1sg	affrète
_	spre 3sg	affrète
_	ipre 1isg	affrétè
_	ipre 2sg	affrètes
_	spre 2sg	affrètes
_	ipre 1pl	affrétons
_	ipre 2pl	affrétez
_	ipre 3pl	affrètent
_	spre 3pl	affrètent
_	iimp 1sg	affrétais
_	iimp 2sg	affrétais
_	iimp 3sg	affrétait
_	iimp 1pl	affrétions
_	spre 1pl	affrétions
_	iimp 2pl	affrétiez
_	spre 2pl	affrétiez
_	iimp 3pl	affrétaient
_	ipsi 1sg	affrétai
_	ipsi 2sg	affrétas
_	ipsi 3sg	affréta
_	ipsi 1pl	affrétâmes
_	ipsi 2pl	affrétâtes
_	ipsi 3pl	affrétèrent
_	ifut 1sg	affréterai
_	ifut 1sg	affrèterai
_	ifut 2sg	affréteras
_	ifut 2sg	affrèteras
_	ifut 3sg	affrétera
_	ifut 3sg	affrètera
_	ifut 1pl	affréterons
_	ifut 1pl	affrèterons
_	ifut 2pl	affréterez
_	ifut 2pl	affrèterez
_	ifut 3pl	affréteront
_	ifut 3pl	affrèteront
_	cond 1sg	affréterais
_	cond 2sg	affréterais
_	cond 1sg	affrèterais
_	cond 2sg	affrèterais
_	cond 3sg	affréterait
_	cond 3sg	affrèterait
_	cond 1pl	affréterions
_	cond 1pl	affrèterions
_	cond 2pl	affréteriez
_	cond 2pl	affrèteriez
_	cond 3pl	affréteraient
_	cond 3pl	affrèteraient
_	simp 1sg	affrétasse
_	simp 2sg	affrétasses
_	simp 3sg	affrétât
_	simp 1pl	affrétassions
_	simp 2pl	affrétassiez
_	simp 3pl	affrétassent
_	impe 2sg	affrète
_	impe 1pl	affrétons
_	impe 2pl	affrétez
_	ppas mas sg	affrété
_	ppas mas pl	affrétés
_	ppas fem sg	affrétée
_	ppas fem pl	affrétées
$
affriander	1__t___zz
_	infi	affriander
_	ppre	affriandant
_	ipre 1sg	affriande
_	ipre 3sg	affriande
_	spre 1sg	affriande
_	spre 3sg	affriande
_	ipre 1isg	affriandè
_	ipre 2sg	affriandes
_	spre 2sg	affriandes
_	ipre 1pl	affriandons
_	ipre 2pl	affriandez
_	ipre 3pl	affriandent
_	spre 3pl	affriandent
_	iimp 1sg	affriandais
_	iimp 2sg	affriandais
_	iimp 3sg	affriandait
_	iimp 1pl	affriandions
_	spre 1pl	affriandions
_	iimp 2pl	affriandiez
_	spre 2pl	affriandiez
_	iimp 3pl	affriandaient
_	ipsi 1sg	affriandai
_	ipsi 2sg	affriandas
_	ipsi 3sg	affrianda
_	ipsi 1pl	affriandâmes
_	ipsi 2pl	affriandâtes
_	ipsi 3pl	affriandèrent
_	ifut 1sg	affrianderai
_	ifut 2sg	affrianderas
_	ifut 3sg	affriandera
_	ifut 1pl	affrianderons
_	ifut 2pl	affrianderez
_	ifut 3pl	affrianderont
_	cond 1sg	affrianderais
_	cond 2sg	affrianderais
_	cond 3sg	affrianderait
_	cond 1pl	affrianderions
_	cond 2pl	affrianderiez
_	cond 3pl	affrianderaient
_	simp 1sg	affriandasse
_	simp 2sg	affriandasses
_	simp 3sg	affriandât
_	simp 1pl	affriandassions
_	simp 2pl	affriandassiez
_	simp 3pl	affriandassent
_	impe 2sg	affriande
_	impe 1pl	affriandons
_	impe 2pl	affriandez
_	ppas mas sg	affriandé
_	ppas mas pl	affriandés
_	ppas fem sg	affriandée
_	ppas fem pl	affriandées
$
affricher	1__t___zz
_	infi	affricher
_	ppre	affrichant
_	ipre 1sg	affriche
_	ipre 3sg	affriche
_	spre 1sg	affriche
_	spre 3sg	affriche
_	ipre 1isg	affrichè
_	ipre 2sg	affriches
_	spre 2sg	affriches
_	ipre 1pl	affrichons
_	ipre 2pl	affrichez
_	ipre 3pl	affrichent
_	spre 3pl	affrichent
_	iimp 1sg	affrichais
_	iimp 2sg	affrichais
_	iimp 3sg	affrichait
_	iimp 1pl	affrichions
_	spre 1pl	affrichions
_	iimp 2pl	affrichiez
_	spre 2pl	affrichiez
_	iimp 3pl	affrichaient
_	ipsi 1sg	affrichai
_	ipsi 2sg	affrichas
_	ipsi 3sg	affricha
_	ipsi 1pl	affrichâmes
_	ipsi 2pl	affrichâtes
_	ipsi 3pl	affrichèrent
_	ifut 1sg	affricherai
_	ifut 2sg	affricheras
_	ifut 3sg	affrichera
_	ifut 1pl	affricherons
_	ifut 2pl	affricherez
_	ifut 3pl	affricheront
_	cond 1sg	affricherais
_	cond 2sg	affricherais
_	cond 3sg	affricherait
_	cond 1pl	affricherions
_	cond 2pl	affricheriez
_	cond 3pl	affricheraient
_	simp 1sg	affrichasse
_	simp 2sg	affrichasses
_	simp 3sg	affrichât
_	simp 1pl	affrichassions
_	simp 2pl	affrichassiez
_	simp 3pl	affrichassent
_	impe 2sg	affriche
_	impe 1pl	affrichons
_	impe 2pl	affrichez
_	ppas mas sg	affriché
_	ppas mas pl	affrichés
_	ppas fem sg	affrichée
_	ppas fem pl	affrichées
$
affrioler	1__t___zz
_	infi	affrioler
_	ppre	affriolant
_	ipre 1sg	affriole
_	ipre 3sg	affriole
_	spre 1sg	affriole
_	spre 3sg	affriole
_	ipre 1isg	affriolè
_	ipre 2sg	affrioles
_	spre 2sg	affrioles
_	ipre 1pl	affriolons
_	ipre 2pl	affriolez
_	ipre 3pl	affriolent
_	spre 3pl	affriolent
_	iimp 1sg	affriolais
_	iimp 2sg	affriolais
_	iimp 3sg	affriolait
_	iimp 1pl	affriolions
_	spre 1pl	affriolions
_	iimp 2pl	affrioliez
_	spre 2pl	affrioliez
_	iimp 3pl	affriolaient
_	ipsi 1sg	affriolai
_	ipsi 2sg	affriolas
_	ipsi 3sg	affriola
_	ipsi 1pl	affriolâmes
_	ipsi 2pl	affriolâtes
_	ipsi 3pl	affriolèrent
_	ifut 1sg	affriolerai
_	ifut 2sg	affrioleras
_	ifut 3sg	affriolera
_	ifut 1pl	affriolerons
_	ifut 2pl	affriolerez
_	ifut 3pl	affrioleront
_	cond 1sg	affriolerais
_	cond 2sg	affriolerais
_	cond 3sg	affriolerait
_	cond 1pl	affriolerions
_	cond 2pl	affrioleriez
_	cond 3pl	affrioleraient
_	simp 1sg	affriolasse
_	simp 2sg	affriolasses
_	simp 3sg	affriolât
_	simp 1pl	affriolassions
_	simp 2pl	affriolassiez
_	simp 3pl	affriolassent
_	impe 2sg	affriole
_	impe 1pl	affriolons
_	impe 2pl	affriolez
_	ppas mas sg	affriolé
_	ppas mas pl	affriolés
_	ppas fem sg	affriolée
_	ppas fem pl	affriolées
$
affriter	1__t___zz
_	infi	affriter
_	ppre	affritant
_	ipre 1sg	affrite
_	ipre 3sg	affrite
_	spre 1sg	affrite
_	spre 3sg	affrite
_	ipre 1isg	affritè
_	ipre 2sg	affrites
_	spre 2sg	affrites
_	ipre 1pl	affritons
_	ipre 2pl	affritez
_	ipre 3pl	affritent
_	spre 3pl	affritent
_	iimp 1sg	affritais
_	iimp 2sg	affritais
_	iimp 3sg	affritait
_	iimp 1pl	affritions
_	spre 1pl	affritions
_	iimp 2pl	affritiez
_	spre 2pl	affritiez
_	iimp 3pl	affritaient
_	ipsi 1sg	affritai
_	ipsi 2sg	affritas
_	ipsi 3sg	affrita
_	ipsi 1pl	affritâmes
_	ipsi 2pl	affritâtes
_	ipsi 3pl	affritèrent
_	ifut 1sg	affriterai
_	ifut 2sg	affriteras
_	ifut 3sg	affritera
_	ifut 1pl	affriterons
_	ifut 2pl	affriterez
_	ifut 3pl	affriteront
_	cond 1sg	affriterais
_	cond 2sg	affriterais
_	cond 3sg	affriterait
_	cond 1pl	affriterions
_	cond 2pl	affriteriez
_	cond 3pl	affriteraient
_	simp 1sg	affritasse
_	simp 2sg	affritasses
_	simp 3sg	affritât
_	simp 1pl	affritassions
_	simp 2pl	affritassiez
_	simp 3pl	affritassent
_	impe 2sg	affrite
_	impe 1pl	affritons
_	impe 2pl	affritez
_	ppas mas sg	affrité
_	ppas mas pl	affrités
_	ppas fem sg	affritée
_	ppas fem pl	affritées
$
affronter	1__t_q_zz
_	infi	affronter
_	ppre	affrontant
_	ipre 1sg	affronte
_	ipre 3sg	affronte
_	spre 1sg	affronte
_	spre 3sg	affronte
_	ipre 1isg	affrontè
_	ipre 2sg	affrontes
_	spre 2sg	affrontes
_	ipre 1pl	affrontons
_	ipre 2pl	affrontez
_	ipre 3pl	affrontent
_	spre 3pl	affrontent
_	iimp 1sg	affrontais
_	iimp 2sg	affrontais
_	iimp 3sg	affrontait
_	iimp 1pl	affrontions
_	spre 1pl	affrontions
_	iimp 2pl	affrontiez
_	spre 2pl	affrontiez
_	iimp 3pl	affrontaient
_	ipsi 1sg	affrontai
_	ipsi 2sg	affrontas
_	ipsi 3sg	affronta
_	ipsi 1pl	affrontâmes
_	ipsi 2pl	affrontâtes
_	ipsi 3pl	affrontèrent
_	ifut 1sg	affronterai
_	ifut 2sg	affronteras
_	ifut 3sg	affrontera
_	ifut 1pl	affronterons
_	ifut 2pl	affronterez
_	ifut 3pl	affronteront
_	cond 1sg	affronterais
_	cond 2sg	affronterais
_	cond 3sg	affronterait
_	cond 1pl	affronterions
_	cond 2pl	affronteriez
_	cond 3pl	affronteraient
_	simp 1sg	affrontasse
_	simp 2sg	affrontasses
_	simp 3sg	affrontât
_	simp 1pl	affrontassions
_	simp 2pl	affrontassiez
_	simp 3pl	affrontassent
_	impe 2sg	affronte
_	impe 1pl	affrontons
_	impe 2pl	affrontez
_	ppas mas sg	affronté
_	ppas mas pl	affrontés
_	ppas fem sg	affrontée
_	ppas fem pl	affrontées
$
affruiter	1_it___zz
_	infi	affruiter
_	ppre	affruitant
_	ipre 1sg	affruite
_	ipre 3sg	affruite
_	spre 1sg	affruite
_	spre 3sg	affruite
_	ipre 1isg	affruitè
_	ipre 2sg	affruites
_	spre 2sg	affruites
_	ipre 1pl	affruitons
_	ipre 2pl	affruitez
_	ipre 3pl	affruitent
_	spre 3pl	affruitent
_	iimp 1sg	affruitais
_	iimp 2sg	affruitais
_	iimp 3sg	affruitait
_	iimp 1pl	affruitions
_	spre 1pl	affruitions
_	iimp 2pl	affruitiez
_	spre 2pl	affruitiez
_	iimp 3pl	affruitaient
_	ipsi 1sg	affruitai
_	ipsi 2sg	affruitas
_	ipsi 3sg	affruita
_	ipsi 1pl	affruitâmes
_	ipsi 2pl	affruitâtes
_	ipsi 3pl	affruitèrent
_	ifut 1sg	affruiterai
_	ifut 2sg	affruiteras
_	ifut 3sg	affruitera
_	ifut 1pl	affruiterons
_	ifut 2pl	affruiterez
_	ifut 3pl	affruiteront
_	cond 1sg	affruiterais
_	cond 2sg	affruiterais
_	cond 3sg	affruiterait
_	cond 1pl	affruiterions
_	cond 2pl	affruiteriez
_	cond 3pl	affruiteraient
_	simp 1sg	affruitasse
_	simp 2sg	affruitasses
_	simp 3sg	affruitât
_	simp 1pl	affruitassions
_	simp 2pl	affruitassiez
_	simp 3pl	affruitassent
_	impe 2sg	affruite
_	impe 1pl	affruitons
_	impe 2pl	affruitez
_	ppas mas sg	affruité
_	ppas mas pl	affruités
_	ppas fem sg	affruitée
_	ppas fem pl	affruitées
$
affubler	1__t_q_zz
_	infi	affubler
_	ppre	affublant
_	ipre 1sg	affuble
_	ipre 3sg	affuble
_	spre 1sg	affuble
_	spre 3sg	affuble
_	ipre 1isg	affublè
_	ipre 2sg	affubles
_	spre 2sg	affubles
_	ipre 1pl	affublons
_	ipre 2pl	affublez
_	ipre 3pl	affublent
_	spre 3pl	affublent
_	iimp 1sg	affublais
_	iimp 2sg	affublais
_	iimp 3sg	affublait
_	iimp 1pl	affublions
_	spre 1pl	affublions
_	iimp 2pl	affubliez
_	spre 2pl	affubliez
_	iimp 3pl	affublaient
_	ipsi 1sg	affublai
_	ipsi 2sg	affublas
_	ipsi 3sg	affubla
_	ipsi 1pl	affublâmes
_	ipsi 2pl	affublâtes
_	ipsi 3pl	affublèrent
_	ifut 1sg	affublerai
_	ifut 2sg	affubleras
_	ifut 3sg	affublera
_	ifut 1pl	affublerons
_	ifut 2pl	affublerez
_	ifut 3pl	affubleront
_	cond 1sg	affublerais
_	cond 2sg	affublerais
_	cond 3sg	affublerait
_	cond 1pl	affublerions
_	cond 2pl	affubleriez
_	cond 3pl	affubleraient
_	simp 1sg	affublasse
_	simp 2sg	affublasses
_	simp 3sg	affublât
_	simp 1pl	affublassions
_	simp 2pl	affublassiez
_	simp 3pl	affublassent
_	impe 2sg	affuble
_	impe 1pl	affublons
_	impe 2pl	affublez
_	ppas mas sg	affublé
_	ppas mas pl	affublés
_	ppas fem sg	affublée
_	ppas fem pl	affublées
$
affurer	1__t___zz
_	infi	affurer
_	ppre	affurant
_	ipre 1sg	affure
_	ipre 3sg	affure
_	spre 1sg	affure
_	spre 3sg	affure
_	ipre 1isg	affurè
_	ipre 2sg	affures
_	spre 2sg	affures
_	ipre 1pl	affurons
_	ipre 2pl	affurez
_	ipre 3pl	affurent
_	spre 3pl	affurent
_	iimp 1sg	affurais
_	iimp 2sg	affurais
_	iimp 3sg	affurait
_	iimp 1pl	affurions
_	spre 1pl	affurions
_	iimp 2pl	affuriez
_	spre 2pl	affuriez
_	iimp 3pl	affuraient
_	ipsi 1sg	affurai
_	ipsi 2sg	affuras
_	ipsi 3sg	affura
_	ipsi 1pl	affurâmes
_	ipsi 2pl	affurâtes
_	ipsi 3pl	affurèrent
_	ifut 1sg	affurerai
_	ifut 2sg	affureras
_	ifut 3sg	affurera
_	ifut 1pl	affurerons
_	ifut 2pl	affurerez
_	ifut 3pl	affureront
_	cond 1sg	affurerais
_	cond 2sg	affurerais
_	cond 3sg	affurerait
_	cond 1pl	affurerions
_	cond 2pl	affureriez
_	cond 3pl	affureraient
_	simp 1sg	affurasse
_	simp 2sg	affurasses
_	simp 3sg	affurât
_	simp 1pl	affurassions
_	simp 2pl	affurassiez
_	simp 3pl	affurassent
_	impe 2sg	affure
_	impe 1pl	affurons
_	impe 2pl	affurez
_	ppas mas sg	affuré
_	ppas mas pl	affurés
_	ppas fem sg	affurée
_	ppas fem pl	affurées
$
affuter	1__t___zz
_	infi	affuter
_	ppre	affutant
_	ipre 1sg	affute
_	ipre 3sg	affute
_	spre 1sg	affute
_	spre 3sg	affute
_	ipre 1isg	affutè
_	ipre 2sg	affutes
_	spre 2sg	affutes
_	ipre 1pl	affutons
_	ipre 2pl	affutez
_	ipre 3pl	affutent
_	spre 3pl	affutent
_	iimp 1sg	affutais
_	iimp 2sg	affutais
_	iimp 3sg	affutait
_	iimp 1pl	affutions
_	spre 1pl	affutions
_	iimp 2pl	affutiez
_	spre 2pl	affutiez
_	iimp 3pl	affutaient
_	ipsi 1sg	affutai
_	ipsi 2sg	affutas
_	ipsi 3sg	affuta
_	ipsi 1pl	affutâmes
_	ipsi 2pl	affutâtes
_	ipsi 3pl	affutèrent
_	ifut 1sg	affuterai
_	ifut 2sg	affuteras
_	ifut 3sg	affutera
_	ifut 1pl	affuterons
_	ifut 2pl	affuterez
_	ifut 3pl	affuteront
_	cond 1sg	affuterais
_	cond 2sg	affuterais
_	cond 3sg	affuterait
_	cond 1pl	affuterions
_	cond 2pl	affuteriez
_	cond 3pl	affuteraient
_	simp 1sg	affutasse
_	simp 2sg	affutasses
_	simp 3sg	affutât
_	simp 1pl	affutassions
_	simp 2pl	affutassiez
_	simp 3pl	affutassent
_	impe 2sg	affute
_	impe 1pl	affutons
_	impe 2pl	affutez
_	ppas mas sg	affuté
_	ppas mas pl	affutés
_	ppas fem sg	affutée
_	ppas fem pl	affutées
$
affûter	1__t___zz
_	infi	affûter
_	ppre	affûtant
_	ipre 1sg	affûte
_	ipre 3sg	affûte
_	spre 1sg	affûte
_	spre 3sg	affûte
_	ipre 1isg	affûtè
_	ipre 2sg	affûtes
_	spre 2sg	affûtes
_	ipre 1pl	affûtons
_	ipre 2pl	affûtez
_	ipre 3pl	affûtent
_	spre 3pl	affûtent
_	iimp 1sg	affûtais
_	iimp 2sg	affûtais
_	iimp 3sg	affûtait
_	iimp 1pl	affûtions
_	spre 1pl	affûtions
_	iimp 2pl	affûtiez
_	spre 2pl	affûtiez
_	iimp 3pl	affûtaient
_	ipsi 1sg	affûtai
_	ipsi 2sg	affûtas
_	ipsi 3sg	affûta
_	ipsi 1pl	affûtâmes
_	ipsi 2pl	affûtâtes
_	ipsi 3pl	affûtèrent
_	ifut 1sg	affûterai
_	ifut 2sg	affûteras
_	ifut 3sg	affûtera
_	ifut 1pl	affûterons
_	ifut 2pl	affûterez
_	ifut 3pl	affûteront
_	cond 1sg	affûterais
_	cond 2sg	affûterais
_	cond 3sg	affûterait
_	cond 1pl	affûterions
_	cond 2pl	affûteriez
_	cond 3pl	affûteraient
_	simp 1sg	affûtasse
_	simp 2sg	affûtasses
_	simp 3sg	affûtât
_	simp 1pl	affûtassions
_	simp 2pl	affûtassiez
_	simp 3pl	affûtassent
_	impe 2sg	affûte
_	impe 1pl	affûtons
_	impe 2pl	affûtez
_	ppas mas sg	affûté
_	ppas mas pl	affûtés
_	ppas fem sg	affûtée
_	ppas fem pl	affûtées
$
africaniser	1__t_q_zz
_	infi	africaniser
_	ppre	africanisant
_	ipre 1sg	africanise
_	ipre 3sg	africanise
_	spre 1sg	africanise
_	spre 3sg	africanise
_	ipre 1isg	africanisè
_	ipre 2sg	africanises
_	spre 2sg	africanises
_	ipre 1pl	africanisons
_	ipre 2pl	africanisez
_	ipre 3pl	africanisent
_	spre 3pl	africanisent
_	iimp 1sg	africanisais
_	iimp 2sg	africanisais
_	iimp 3sg	africanisait
_	iimp 1pl	africanisions
_	spre 1pl	africanisions
_	iimp 2pl	africanisiez
_	spre 2pl	africanisiez
_	iimp 3pl	africanisaient
_	ipsi 1sg	africanisai
_	ipsi 2sg	africanisas
_	ipsi 3sg	africanisa
_	ipsi 1pl	africanisâmes
_	ipsi 2pl	africanisâtes
_	ipsi 3pl	africanisèrent
_	ifut 1sg	africaniserai
_	ifut 2sg	africaniseras
_	ifut 3sg	africanisera
_	ifut 1pl	africaniserons
_	ifut 2pl	africaniserez
_	ifut 3pl	africaniseront
_	cond 1sg	africaniserais
_	cond 2sg	africaniserais
_	cond 3sg	africaniserait
_	cond 1pl	africaniserions
_	cond 2pl	africaniseriez
_	cond 3pl	africaniseraient
_	simp 1sg	africanisasse
_	simp 2sg	africanisasses
_	simp 3sg	africanisât
_	simp 1pl	africanisassions
_	simp 2pl	africanisassiez
_	simp 3pl	africanisassent
_	impe 2sg	africanise
_	impe 1pl	africanisons
_	impe 2pl	africanisez
_	ppas mas sg	africanisé
_	ppas mas pl	africanisés
_	ppas fem sg	africanisée
_	ppas fem pl	africanisées
$
agacer	1__t_q_zz
_	infi	agacer
_	ppre	agaçant
_	ipre 1sg	agace
_	ipre 3sg	agace
_	spre 1sg	agace
_	spre 3sg	agace
_	ipre 1isg	agacè
_	ipre 2sg	agaces
_	spre 2sg	agaces
_	ipre 1pl	agaçons
_	ipre 2pl	agacez
_	ipre 3pl	agacent
_	spre 3pl	agacent
_	iimp 1sg	agaçais
_	iimp 2sg	agaçais
_	iimp 3sg	agaçait
_	iimp 1pl	agacions
_	spre 1pl	agacions
_	iimp 2pl	agaciez
_	spre 2pl	agaciez
_	iimp 3pl	agaçaient
_	ipsi 1sg	agaçai
_	ipsi 2sg	agaças
_	ipsi 3sg	agaça
_	ipsi 1pl	agaçâmes
_	ipsi 2pl	agaçâtes
_	ipsi 3pl	agacèrent
_	ifut 1sg	agacerai
_	ifut 2sg	agaceras
_	ifut 3sg	agacera
_	ifut 1pl	agacerons
_	ifut 2pl	agacerez
_	ifut 3pl	agaceront
_	cond 1sg	agacerais
_	cond 2sg	agacerais
_	cond 3sg	agacerait
_	cond 1pl	agacerions
_	cond 2pl	agaceriez
_	cond 3pl	agaceraient
_	simp 1sg	agaçasse
_	simp 2sg	agaçasses
_	simp 3sg	agaçât
_	simp 1pl	agaçassions
_	simp 2pl	agaçassiez
_	simp 3pl	agaçassent
_	impe 2sg	agace
_	impe 1pl	agaçons
_	impe 2pl	agacez
_	ppas mas sg	agacé
_	ppas mas pl	agacés
_	ppas fem sg	agacée
_	ppas fem pl	agacées
$
agaillardir	2__t_q_zz
_	infi	agaillardir
$
agencer	1__t_q_zz
_	infi	agencer
_	ppre	agençant
_	ipre 1sg	agence
_	ipre 3sg	agence
_	spre 1sg	agence
_	spre 3sg	agence
_	ipre 1isg	agencè
_	ipre 2sg	agences
_	spre 2sg	agences
_	ipre 1pl	agençons
_	ipre 2pl	agencez
_	ipre 3pl	agencent
_	spre 3pl	agencent
_	iimp 1sg	agençais
_	iimp 2sg	agençais
_	iimp 3sg	agençait
_	iimp 1pl	agencions
_	spre 1pl	agencions
_	iimp 2pl	agenciez
_	spre 2pl	agenciez
_	iimp 3pl	agençaient
_	ipsi 1sg	agençai
_	ipsi 2sg	agenças
_	ipsi 3sg	agença
_	ipsi 1pl	agençâmes
_	ipsi 2pl	agençâtes
_	ipsi 3pl	agencèrent
_	ifut 1sg	agencerai
_	ifut 2sg	agenceras
_	ifut 3sg	agencera
_	ifut 1pl	agencerons
_	ifut 2pl	agencerez
_	ifut 3pl	agenceront
_	cond 1sg	agencerais
_	cond 2sg	agencerais
_	cond 3sg	agencerait
_	cond 1pl	agencerions
_	cond 2pl	agenceriez
_	cond 3pl	agenceraient
_	simp 1sg	agençasse
_	simp 2sg	agençasses
_	simp 3sg	agençât
_	simp 1pl	agençassions
_	simp 2pl	agençassiez
_	simp 3pl	agençassent
_	impe 2sg	agence
_	impe 1pl	agençons
_	impe 2pl	agencez
_	ppas mas sg	agencé
_	ppas mas pl	agencés
_	ppas fem sg	agencée
_	ppas fem pl	agencées
$
agender	1__t___zz
_	infi	agender
_	ppre	agendant
_	ipre 1sg	agende
_	ipre 3sg	agende
_	spre 1sg	agende
_	spre 3sg	agende
_	ipre 1isg	agendè
_	ipre 2sg	agendes
_	spre 2sg	agendes
_	ipre 1pl	agendons
_	ipre 2pl	agendez
_	ipre 3pl	agendent
_	spre 3pl	agendent
_	iimp 1sg	agendais
_	iimp 2sg	agendais
_	iimp 3sg	agendait
_	iimp 1pl	agendions
_	spre 1pl	agendions
_	iimp 2pl	agendiez
_	spre 2pl	agendiez
_	iimp 3pl	agendaient
_	ipsi 1sg	agendai
_	ipsi 2sg	agendas
_	ipsi 3sg	agenda
_	ipsi 1pl	agendâmes
_	ipsi 2pl	agendâtes
_	ipsi 3pl	agendèrent
_	ifut 1sg	agenderai
_	ifut 2sg	agenderas
_	ifut 3sg	agendera
_	ifut 1pl	agenderons
_	ifut 2pl	agenderez
_	ifut 3pl	agenderont
_	cond 1sg	agenderais
_	cond 2sg	agenderais
_	cond 3sg	agenderait
_	cond 1pl	agenderions
_	cond 2pl	agenderiez
_	cond 3pl	agenderaient
_	simp 1sg	agendasse
_	simp 2sg	agendasses
_	simp 3sg	agendât
_	simp 1pl	agendassions
_	simp 2pl	agendassiez
_	simp 3pl	agendassent
_	impe 2sg	agende
_	impe 1pl	agendons
_	impe 2pl	agendez
_	ppas mas sg	agendé
_	ppas mas pl	agendés
_	ppas fem sg	agendée
_	ppas fem pl	agendées
$
agenouiller	1____p_e_
_	infi	agenouiller
_	ppre	agenouillant
_	ipre 1sg	agenouille
_	ipre 3sg	agenouille
_	spre 1sg	agenouille
_	spre 3sg	agenouille
_	ipre 1isg	agenouillè
_	ipre 2sg	agenouilles
_	spre 2sg	agenouilles
_	ipre 1pl	agenouillons
_	ipre 2pl	agenouillez
_	ipre 3pl	agenouillent
_	spre 3pl	agenouillent
_	iimp 1sg	agenouillais
_	iimp 2sg	agenouillais
_	iimp 3sg	agenouillait
_	iimp 1pl	agenouillions
_	spre 1pl	agenouillions
_	iimp 2pl	agenouilliez
_	spre 2pl	agenouilliez
_	iimp 3pl	agenouillaient
_	ipsi 1sg	agenouillai
_	ipsi 2sg	agenouillas
_	ipsi 3sg	agenouilla
_	ipsi 1pl	agenouillâmes
_	ipsi 2pl	agenouillâtes
_	ipsi 3pl	agenouillèrent
_	ifut 1sg	agenouillerai
_	ifut 2sg	agenouilleras
_	ifut 3sg	agenouillera
_	ifut 1pl	agenouillerons
_	ifut 2pl	agenouillerez
_	ifut 3pl	agenouilleront
_	cond 1sg	agenouillerais
_	cond 2sg	agenouillerais
_	cond 3sg	agenouillerait
_	cond 1pl	agenouillerions
_	cond 2pl	agenouilleriez
_	cond 3pl	agenouilleraient
_	simp 1sg	agenouillasse
_	simp 2sg	agenouillasses
_	simp 3sg	agenouillât
_	simp 1pl	agenouillassions
_	simp 2pl	agenouillassiez
_	simp 3pl	agenouillassent
_	impe 2sg	agenouille
_	impe 1pl	agenouillons
_	impe 2pl	agenouillez
_	ppas mas sg	agenouillé
_	ppas mas pl	agenouillés
_	ppas fem sg	agenouillée
_	ppas fem pl	agenouillées
$
agglomérer	1__t_q_zz
_	infi	agglomérer
_	ppre	agglomérant
_	ipre 1sg	agglomère
_	ipre 3sg	agglomère
_	spre 1sg	agglomère
_	spre 3sg	agglomère
_	ipre 1isg	agglomérè
_	ipre 2sg	agglomères
_	spre 2sg	agglomères
_	ipre 1pl	agglomérons
_	ipre 2pl	agglomérez
_	ipre 3pl	agglomèrent
_	spre 3pl	agglomèrent
_	iimp 1sg	agglomérais
_	iimp 2sg	agglomérais
_	iimp 3sg	agglomérait
_	iimp 1pl	agglomérions
_	spre 1pl	agglomérions
_	iimp 2pl	agglomériez
_	spre 2pl	agglomériez
_	iimp 3pl	aggloméraient
_	ipsi 1sg	agglomérai
_	ipsi 2sg	aggloméras
_	ipsi 3sg	aggloméra
_	ipsi 1pl	agglomérâmes
_	ipsi 2pl	agglomérâtes
_	ipsi 3pl	agglomérèrent
_	ifut 1sg	agglomérerai
_	ifut 1sg	agglomèrerai
_	ifut 2sg	aggloméreras
_	ifut 2sg	agglomèreras
_	ifut 3sg	agglomérera
_	ifut 3sg	agglomèrera
_	ifut 1pl	agglomérerons
_	ifut 1pl	agglomèrerons
_	ifut 2pl	agglomérerez
_	ifut 2pl	agglomèrerez
_	ifut 3pl	aggloméreront
_	ifut 3pl	agglomèreront
_	cond 1sg	agglomérerais
_	cond 2sg	agglomérerais
_	cond 1sg	agglomèrerais
_	cond 2sg	agglomèrerais
_	cond 3sg	agglomérerait
_	cond 3sg	agglomèrerait
_	cond 1pl	agglomérerions
_	cond 1pl	agglomèrerions
_	cond 2pl	aggloméreriez
_	cond 2pl	agglomèreriez
_	cond 3pl	aggloméreraient
_	cond 3pl	agglomèreraient
_	simp 1sg	agglomérasse
_	simp 2sg	agglomérasses
_	simp 3sg	agglomérât
_	simp 1pl	agglomérassions
_	simp 2pl	agglomérassiez
_	simp 3pl	agglomérassent
_	impe 2sg	agglomère
_	impe 1pl	agglomérons
_	impe 2pl	agglomérez
_	ppas mas sg	aggloméré
_	ppas mas pl	agglomérés
_	ppas fem sg	agglomérée
_	ppas fem pl	agglomérées
$
agglutiner	1__t_q_zz
_	infi	agglutiner
_	ppre	agglutinant
_	ipre 1sg	agglutine
_	ipre 3sg	agglutine
_	spre 1sg	agglutine
_	spre 3sg	agglutine
_	ipre 1isg	agglutinè
_	ipre 2sg	agglutines
_	spre 2sg	agglutines
_	ipre 1pl	agglutinons
_	ipre 2pl	agglutinez
_	ipre 3pl	agglutinent
_	spre 3pl	agglutinent
_	iimp 1sg	agglutinais
_	iimp 2sg	agglutinais
_	iimp 3sg	agglutinait
_	iimp 1pl	agglutinions
_	spre 1pl	agglutinions
_	iimp 2pl	agglutiniez
_	spre 2pl	agglutiniez
_	iimp 3pl	agglutinaient
_	ipsi 1sg	agglutinai
_	ipsi 2sg	agglutinas
_	ipsi 3sg	agglutina
_	ipsi 1pl	agglutinâmes
_	ipsi 2pl	agglutinâtes
_	ipsi 3pl	agglutinèrent
_	ifut 1sg	agglutinerai
_	ifut 2sg	agglutineras
_	ifut 3sg	agglutinera
_	ifut 1pl	agglutinerons
_	ifut 2pl	agglutinerez
_	ifut 3pl	agglutineront
_	cond 1sg	agglutinerais
_	cond 2sg	agglutinerais
_	cond 3sg	agglutinerait
_	cond 1pl	agglutinerions
_	cond 2pl	agglutineriez
_	cond 3pl	agglutineraient
_	simp 1sg	agglutinasse
_	simp 2sg	agglutinasses
_	simp 3sg	agglutinât
_	simp 1pl	agglutinassions
_	simp 2pl	agglutinassiez
_	simp 3pl	agglutinassent
_	impe 2sg	agglutine
_	impe 1pl	agglutinons
_	impe 2pl	agglutinez
_	ppas mas sg	agglutiné
_	ppas mas pl	agglutinés
_	ppas fem sg	agglutinée
_	ppas fem pl	agglutinées
$
aggraver	1__t_q_zz
_	infi	aggraver
_	ppre	aggravant
_	ipre 1sg	aggrave
_	ipre 3sg	aggrave
_	spre 1sg	aggrave
_	spre 3sg	aggrave
_	ipre 1isg	aggravè
_	ipre 2sg	aggraves
_	spre 2sg	aggraves
_	ipre 1pl	aggravons
_	ipre 2pl	aggravez
_	ipre 3pl	aggravent
_	spre 3pl	aggravent
_	iimp 1sg	aggravais
_	iimp 2sg	aggravais
_	iimp 3sg	aggravait
_	iimp 1pl	aggravions
_	spre 1pl	aggravions
_	iimp 2pl	aggraviez
_	spre 2pl	aggraviez
_	iimp 3pl	aggravaient
_	ipsi 1sg	aggravai
_	ipsi 2sg	aggravas
_	ipsi 3sg	aggrava
_	ipsi 1pl	aggravâmes
_	ipsi 2pl	aggravâtes
_	ipsi 3pl	aggravèrent
_	ifut 1sg	aggraverai
_	ifut 2sg	aggraveras
_	ifut 3sg	aggravera
_	ifut 1pl	aggraverons
_	ifut 2pl	aggraverez
_	ifut 3pl	aggraveront
_	cond 1sg	aggraverais
_	cond 2sg	aggraverais
_	cond 3sg	aggraverait
_	cond 1pl	aggraverions
_	cond 2pl	aggraveriez
_	cond 3pl	aggraveraient
_	simp 1sg	aggravasse
_	simp 2sg	aggravasses
_	simp 3sg	aggravât
_	simp 1pl	aggravassions
_	simp 2pl	aggravassiez
_	simp 3pl	aggravassent
_	impe 2sg	aggrave
_	impe 1pl	aggravons
_	impe 2pl	aggravez
_	ppas mas sg	aggravé
_	ppas mas pl	aggravés
_	ppas fem sg	aggravée
_	ppas fem pl	aggravées
$
agioter	1_i____zz
_	infi	agioter
_	ppre	agiotant
_	ipre 1sg	agiote
_	ipre 3sg	agiote
_	spre 1sg	agiote
_	spre 3sg	agiote
_	ipre 1isg	agiotè
_	ipre 2sg	agiotes
_	spre 2sg	agiotes
_	ipre 1pl	agiotons
_	ipre 2pl	agiotez
_	ipre 3pl	agiotent
_	spre 3pl	agiotent
_	iimp 1sg	agiotais
_	iimp 2sg	agiotais
_	iimp 3sg	agiotait
_	iimp 1pl	agiotions
_	spre 1pl	agiotions
_	iimp 2pl	agiotiez
_	spre 2pl	agiotiez
_	iimp 3pl	agiotaient
_	ipsi 1sg	agiotai
_	ipsi 2sg	agiotas
_	ipsi 3sg	agiota
_	ipsi 1pl	agiotâmes
_	ipsi 2pl	agiotâtes
_	ipsi 3pl	agiotèrent
_	ifut 1sg	agioterai
_	ifut 2sg	agioteras
_	ifut 3sg	agiotera
_	ifut 1pl	agioterons
_	ifut 2pl	agioterez
_	ifut 3pl	agioteront
_	cond 1sg	agioterais
_	cond 2sg	agioterais
_	cond 3sg	agioterait
_	cond 1pl	agioterions
_	cond 2pl	agioteriez
_	cond 3pl	agioteraient
_	simp 1sg	agiotasse
_	simp 2sg	agiotasses
_	simp 3sg	agiotât
_	simp 1pl	agiotassions
_	simp 2pl	agiotassiez
_	simp 3pl	agiotassent
_	impe 2sg	agiote
_	impe 1pl	agiotons
_	impe 2pl	agiotez
_	ppas epi inv	agioté
$
agir	2_i_____a
_	infi	agir
_	ppre	agissant
_	ipre 1sg	agis
_	ipre 2sg	agis
_	ipsi 1sg	agis
_	ipsi 2sg	agis
_	ipre 3sg	agit
_	ipsi 3sg	agit
_	ipre 1pl	agissons
_	ipre 2pl	agissez
_	ipre 3pl	agissent
_	spre 3pl	agissent
_	simp 3pl	agissent
_	iimp 1sg	agissais
_	iimp 2sg	agissais
_	iimp 3sg	agissait
_	iimp 1pl	agissions
_	spre 1pl	agissions
_	simp 1pl	agissions
_	iimp 2pl	agissiez
_	spre 2pl	agissiez
_	simp 2pl	agissiez
_	iimp 3pl	agissaient
_	ipsi 1pl	agîmes
_	ipsi 2pl	agîtes
_	ipsi 3pl	agirent
_	ifut 1sg	agirai
_	ifut 2sg	agiras
_	ifut 3sg	agira
_	ifut 1pl	agirons
_	ifut 2pl	agirez
_	ifut 3pl	agiront
_	cond 1sg	agirais
_	cond 2sg	agirais
_	cond 3sg	agirait
_	cond 1pl	agirions
_	cond 2pl	agiriez
_	cond 3pl	agiraient
_	spre 1sg	agisse
_	simp 1sg	agisse
_	spre 2sg	agisses
_	simp 2sg	agisses
_	spre 3sg	agisse
_	simp 3sg	agît
_	impe 2sg	agis
_	impe 1pl	agissons
_	impe 2pl	agissez
_	ppas epi inv	agi
$
agiter	1__t_q_zz
_	infi	agiter
_	ppre	agitant
_	ipre 1sg	agite
_	ipre 3sg	agite
_	spre 1sg	agite
_	spre 3sg	agite
_	ipre 1isg	agitè
_	ipre 2sg	agites
_	spre 2sg	agites
_	ipre 1pl	agitons
_	ipre 2pl	agitez
_	ipre 3pl	agitent
_	spre 3pl	agitent
_	iimp 1sg	agitais
_	iimp 2sg	agitais
_	iimp 3sg	agitait
_	iimp 1pl	agitions
_	spre 1pl	agitions
_	iimp 2pl	agitiez
_	spre 2pl	agitiez
_	iimp 3pl	agitaient
_	ipsi 1sg	agitai
_	ipsi 2sg	agitas
_	ipsi 3sg	agita
_	ipsi 1pl	agitâmes
_	ipsi 2pl	agitâtes
_	ipsi 3pl	agitèrent
_	ifut 1sg	agiterai
_	ifut 2sg	agiteras
_	ifut 3sg	agitera
_	ifut 1pl	agiterons
_	ifut 2pl	agiterez
_	ifut 3pl	agiteront
_	cond 1sg	agiterais
_	cond 2sg	agiterais
_	cond 3sg	agiterait
_	cond 1pl	agiterions
_	cond 2pl	agiteriez
_	cond 3pl	agiteraient
_	simp 1sg	agitasse
_	simp 2sg	agitasses
_	simp 3sg	agitât
_	simp 1pl	agitassions
_	simp 2pl	agitassiez
_	simp 3pl	agitassent
_	impe 2sg	agite
_	impe 1pl	agitons
_	impe 2pl	agitez
_	ppas mas sg	agité
_	ppas mas pl	agités
_	ppas fem sg	agitée
_	ppas fem pl	agitées
$
agneler	1_i____zz
_	infi	agneler
_	ppre	agnelant
_	ipre 1sg	agnelle
_	ipre 3sg	agnelle
_	spre 1sg	agnelle
_	spre 3sg	agnelle
_	ipre 1sg	agnèle
_	ipre 3sg	agnèle
_	spre 1sg	agnèle
_	spre 3sg	agnèle
_	ipre 1isg	agnelè
_	ipre 2sg	agnelles
_	spre 2sg	agnelles
_	ipre 2sg	agnèles
_	spre 2sg	agnèles
_	ipre 1pl	agnelons
_	ipre 2pl	agnelez
_	ipre 3pl	agnellent
_	spre 3pl	agnellent
_	ipre 3pl	agnèlent
_	spre 3pl	agnèlent
_	iimp 1sg	agnelais
_	iimp 2sg	agnelais
_	iimp 3sg	agnelait
_	iimp 1pl	agnelions
_	spre 1pl	agnelions
_	iimp 2pl	agneliez
_	spre 2pl	agneliez
_	iimp 3pl	agnelaient
_	ipsi 1sg	agnelai
_	ipsi 2sg	agnelas
_	ipsi 3sg	agnela
_	ipsi 1pl	agnelâmes
_	ipsi 2pl	agnelâtes
_	ipsi 3pl	agnelèrent
_	ifut 1sg	agnellerai
_	ifut 1sg	agnèlerai
_	ifut 2sg	agnelleras
_	ifut 2sg	agnèleras
_	ifut 3sg	agnellera
_	ifut 3sg	agnèlera
_	ifut 1pl	agnellerons
_	ifut 1pl	agnèlerons
_	ifut 2pl	agnellerez
_	ifut 2pl	agnèlerez
_	ifut 3pl	agnelleront
_	ifut 3pl	agnèleront
_	cond 1sg	agnellerais
_	cond 2sg	agnellerais
_	cond 1sg	agnèlerais
_	cond 2sg	agnèlerais
_	cond 3sg	agnellerait
_	cond 3sg	agnèlerait
_	cond 1pl	agnellerions
_	cond 1pl	agnèlerions
_	cond 2pl	agnelleriez
_	cond 2pl	agnèleriez
_	cond 3pl	agnelleraient
_	cond 3pl	agnèleraient
_	simp 1sg	agnelasse
_	simp 2sg	agnelasses
_	simp 3sg	agnelât
_	simp 1pl	agnelassions
_	simp 2pl	agnelassiez
_	simp 3pl	agnelassent
_	impe 2sg	agnelle
_	impe 2sg	agnèle
_	impe 1pl	agnelons
_	impe 2pl	agnelez
_	ppas epi inv	agnelé
$
agonir	2__t____a
_	infi	agonir
_	ppre	agonissant
_	ipre 1sg	agonis
_	ipre 2sg	agonis
_	ipsi 1sg	agonis
_	ipsi 2sg	agonis
_	ipre 3sg	agonit
_	ipsi 3sg	agonit
_	ipre 1pl	agonissons
_	ipre 2pl	agonissez
_	ipre 3pl	agonissent
_	spre 3pl	agonissent
_	simp 3pl	agonissent
_	iimp 1sg	agonissais
_	iimp 2sg	agonissais
_	iimp 3sg	agonissait
_	iimp 1pl	agonissions
_	spre 1pl	agonissions
_	simp 1pl	agonissions
_	iimp 2pl	agonissiez
_	spre 2pl	agonissiez
_	simp 2pl	agonissiez
_	iimp 3pl	agonissaient
_	ipsi 1pl	agonîmes
_	ipsi 2pl	agonîtes
_	ipsi 3pl	agonirent
_	ifut 1sg	agonirai
_	ifut 2sg	agoniras
_	ifut 3sg	agonira
_	ifut 1pl	agonirons
_	ifut 2pl	agonirez
_	ifut 3pl	agoniront
_	cond 1sg	agonirais
_	cond 2sg	agonirais
_	cond 3sg	agonirait
_	cond 1pl	agonirions
_	cond 2pl	agoniriez
_	cond 3pl	agoniraient
_	spre 1sg	agonisse
_	simp 1sg	agonisse
_	spre 2sg	agonisses
_	simp 2sg	agonisses
_	spre 3sg	agonisse
_	simp 3sg	agonît
_	impe 2sg	agonis
_	impe 1pl	agonissons
_	impe 2pl	agonissez
_	ppas mas sg	agoni
_	ppas mas pl	agonis
_	ppas fem sg	agonie
_	ppas fem pl	agonies
$
agoniser	1_i____zz
_	infi	agoniser
_	ppre	agonisant
_	ipre 1sg	agonise
_	ipre 3sg	agonise
_	spre 1sg	agonise
_	spre 3sg	agonise
_	ipre 1isg	agonisè
_	ipre 2sg	agonises
_	spre 2sg	agonises
_	ipre 1pl	agonisons
_	ipre 2pl	agonisez
_	ipre 3pl	agonisent
_	spre 3pl	agonisent
_	iimp 1sg	agonisais
_	iimp 2sg	agonisais
_	iimp 3sg	agonisait
_	iimp 1pl	agonisions
_	spre 1pl	agonisions
_	iimp 2pl	agonisiez
_	spre 2pl	agonisiez
_	iimp 3pl	agonisaient
_	ipsi 1sg	agonisai
_	ipsi 2sg	agonisas
_	ipsi 3sg	agonisa
_	ipsi 1pl	agonisâmes
_	ipsi 2pl	agonisâtes
_	ipsi 3pl	agonisèrent
_	ifut 1sg	agoniserai
_	ifut 2sg	agoniseras
_	ifut 3sg	agonisera
_	ifut 1pl	agoniserons
_	ifut 2pl	agoniserez
_	ifut 3pl	agoniseront
_	cond 1sg	agoniserais
_	cond 2sg	agoniserais
_	cond 3sg	agoniserait
_	cond 1pl	agoniserions
_	cond 2pl	agoniseriez
_	cond 3pl	agoniseraient
_	simp 1sg	agonisasse
_	simp 2sg	agonisasses
_	simp 3sg	agonisât
_	simp 1pl	agonisassions
_	simp 2pl	agonisassiez
_	simp 3pl	agonisassent
_	impe 2sg	agonise
_	impe 1pl	agonisons
_	impe 2pl	agonisez
_	ppas epi inv	agonisé
$
agrafer	1__t___zz
_	infi	agrafer
_	ppre	agrafant
_	ipre 1sg	agrafe
_	ipre 3sg	agrafe
_	spre 1sg	agrafe
_	spre 3sg	agrafe
_	ipre 1isg	agrafè
_	ipre 2sg	agrafes
_	spre 2sg	agrafes
_	ipre 1pl	agrafons
_	ipre 2pl	agrafez
_	ipre 3pl	agrafent
_	spre 3pl	agrafent
_	iimp 1sg	agrafais
_	iimp 2sg	agrafais
_	iimp 3sg	agrafait
_	iimp 1pl	agrafions
_	spre 1pl	agrafions
_	iimp 2pl	agrafiez
_	spre 2pl	agrafiez
_	iimp 3pl	agrafaient
_	ipsi 1sg	agrafai
_	ipsi 2sg	agrafas
_	ipsi 3sg	agrafa
_	ipsi 1pl	agrafâmes
_	ipsi 2pl	agrafâtes
_	ipsi 3pl	agrafèrent
_	ifut 1sg	agraferai
_	ifut 2sg	agraferas
_	ifut 3sg	agrafera
_	ifut 1pl	agraferons
_	ifut 2pl	agraferez
_	ifut 3pl	agraferont
_	cond 1sg	agraferais
_	cond 2sg	agraferais
_	cond 3sg	agraferait
_	cond 1pl	agraferions
_	cond 2pl	agraferiez
_	cond 3pl	agraferaient
_	simp 1sg	agrafasse
_	simp 2sg	agrafasses
_	simp 3sg	agrafât
_	simp 1pl	agrafassions
_	simp 2pl	agrafassiez
_	simp 3pl	agrafassent
_	impe 2sg	agrafe
_	impe 1pl	agrafons
_	impe 2pl	agrafez
_	ppas mas sg	agrafé
_	ppas mas pl	agrafés
_	ppas fem sg	agrafée
_	ppas fem pl	agrafées
$
agrainer	1__t___zz
_	infi	agrainer
_	ppre	agrainant
_	ipre 1sg	agraine
_	ipre 3sg	agraine
_	spre 1sg	agraine
_	spre 3sg	agraine
_	ipre 1isg	agrainè
_	ipre 2sg	agraines
_	spre 2sg	agraines
_	ipre 1pl	agrainons
_	ipre 2pl	agrainez
_	ipre 3pl	agrainent
_	spre 3pl	agrainent
_	iimp 1sg	agrainais
_	iimp 2sg	agrainais
_	iimp 3sg	agrainait
_	iimp 1pl	agrainions
_	spre 1pl	agrainions
_	iimp 2pl	agrainiez
_	spre 2pl	agrainiez
_	iimp 3pl	agrainaient
_	ipsi 1sg	agrainai
_	ipsi 2sg	agrainas
_	ipsi 3sg	agraina
_	ipsi 1pl	agrainâmes
_	ipsi 2pl	agrainâtes
_	ipsi 3pl	agrainèrent
_	ifut 1sg	agrainerai
_	ifut 2sg	agraineras
_	ifut 3sg	agrainera
_	ifut 1pl	agrainerons
_	ifut 2pl	agrainerez
_	ifut 3pl	agraineront
_	cond 1sg	agrainerais
_	cond 2sg	agrainerais
_	cond 3sg	agrainerait
_	cond 1pl	agrainerions
_	cond 2pl	agraineriez
_	cond 3pl	agraineraient
_	simp 1sg	agrainasse
_	simp 2sg	agrainasses
_	simp 3sg	agrainât
_	simp 1pl	agrainassions
_	simp 2pl	agrainassiez
_	simp 3pl	agrainassent
_	impe 2sg	agraine
_	impe 1pl	agrainons
_	impe 2pl	agrainez
_	ppas mas sg	agrainé
_	ppas mas pl	agrainés
_	ppas fem sg	agrainée
_	ppas fem pl	agrainées
$
agrandir	2_it_q__a
_	infi	agrandir
_	ppre	agrandissant
_	ipre 1sg	agrandis
_	ipre 2sg	agrandis
_	ipsi 1sg	agrandis
_	ipsi 2sg	agrandis
_	ipre 3sg	agrandit
_	ipsi 3sg	agrandit
_	ipre 1pl	agrandissons
_	ipre 2pl	agrandissez
_	ipre 3pl	agrandissent
_	spre 3pl	agrandissent
_	simp 3pl	agrandissent
_	iimp 1sg	agrandissais
_	iimp 2sg	agrandissais
_	iimp 3sg	agrandissait
_	iimp 1pl	agrandissions
_	spre 1pl	agrandissions
_	simp 1pl	agrandissions
_	iimp 2pl	agrandissiez
_	spre 2pl	agrandissiez
_	simp 2pl	agrandissiez
_	iimp 3pl	agrandissaient
_	ipsi 1pl	agrandîmes
_	ipsi 2pl	agrandîtes
_	ipsi 3pl	agrandirent
_	ifut 1sg	agrandirai
_	ifut 2sg	agrandiras
_	ifut 3sg	agrandira
_	ifut 1pl	agrandirons
_	ifut 2pl	agrandirez
_	ifut 3pl	agrandiront
_	cond 1sg	agrandirais
_	cond 2sg	agrandirais
_	cond 3sg	agrandirait
_	cond 1pl	agrandirions
_	cond 2pl	agrandiriez
_	cond 3pl	agrandiraient
_	spre 1sg	agrandisse
_	simp 1sg	agrandisse
_	spre 2sg	agrandisses
_	simp 2sg	agrandisses
_	spre 3sg	agrandisse
_	simp 3sg	agrandît
_	impe 2sg	agrandis
_	impe 1pl	agrandissons
_	impe 2pl	agrandissez
_	ppas mas sg	agrandi
_	ppas mas pl	agrandis
_	ppas fem sg	agrandie
_	ppas fem pl	agrandies
$
agréer	1__tn__zz
_	infi	agréer
_	ppre	agréant
_	ipre 1sg	agrée
_	ipre 3sg	agrée
_	spre 1sg	agrée
_	spre 3sg	agrée
_	ipre 1isg	agréè
_	ipre 2sg	agrées
_	spre 2sg	agrées
_	ipre 1pl	agréons
_	ipre 2pl	agréez
_	ipre 3pl	agréent
_	spre 3pl	agréent
_	iimp 1sg	agréais
_	iimp 2sg	agréais
_	iimp 3sg	agréait
_	iimp 1pl	agréions
_	spre 1pl	agréions
_	iimp 2pl	agréiez
_	spre 2pl	agréiez
_	iimp 3pl	agréaient
_	ipsi 1sg	agréai
_	ipsi 2sg	agréas
_	ipsi 3sg	agréa
_	ipsi 1pl	agréâmes
_	ipsi 2pl	agréâtes
_	ipsi 3pl	agréèrent
_	ifut 1sg	agréerai
_	ifut 2sg	agréeras
_	ifut 3sg	agréera
_	ifut 1pl	agréerons
_	ifut 2pl	agréerez
_	ifut 3pl	agréeront
_	cond 1sg	agréerais
_	cond 2sg	agréerais
_	cond 3sg	agréerait
_	cond 1pl	agréerions
_	cond 2pl	agréeriez
_	cond 3pl	agréeraient
_	simp 1sg	agréasse
_	simp 2sg	agréasses
_	simp 3sg	agréât
_	simp 1pl	agréassions
_	simp 2pl	agréassiez
_	simp 3pl	agréassent
_	impe 2sg	agrée
_	impe 1pl	agréons
_	impe 2pl	agréez
_	ppas mas sg	agréé
_	ppas mas pl	agréés
_	ppas fem sg	agréée
_	ppas fem pl	agréées
$
agréger	1__t_q_zz
_	infi	agréger
_	ppre	agrégeant
_	ipre 1sg	agrège
_	ipre 3sg	agrège
_	spre 1sg	agrège
_	spre 3sg	agrège
_	ipre 1isg	agrégè
_	ipre 2sg	agrèges
_	spre 2sg	agrèges
_	ipre 1pl	agrégeons
_	ipre 2pl	agrégez
_	ipre 3pl	agrègent
_	spre 3pl	agrègent
_	iimp 1sg	agrégeais
_	iimp 2sg	agrégeais
_	iimp 3sg	agrégeait
_	iimp 1pl	agrégions
_	spre 1pl	agrégions
_	iimp 2pl	agrégiez
_	spre 2pl	agrégiez
_	iimp 3pl	agrégeaient
_	ipsi 1sg	agrégeai
_	ipsi 2sg	agrégeas
_	ipsi 3sg	agrégea
_	ipsi 1pl	agrégeâmes
_	ipsi 2pl	agrégeâtes
_	ipsi 3pl	agrégèrent
_	ifut 1sg	agrégerai
_	ifut 1sg	agrègerai
_	ifut 2sg	agrégeras
_	ifut 2sg	agrègeras
_	ifut 3sg	agrégera
_	ifut 3sg	agrègera
_	ifut 1pl	agrégerons
_	ifut 1pl	agrègerons
_	ifut 2pl	agrégerez
_	ifut 2pl	agrègerez
_	ifut 3pl	agrégeront
_	ifut 3pl	agrègeront
_	cond 1sg	agrégerais
_	cond 2sg	agrégerais
_	cond 1sg	agrègerais
_	cond 2sg	agrègerais
_	cond 3sg	agrégerait
_	cond 3sg	agrègerait
_	cond 1pl	agrégerions
_	cond 1pl	agrègerions
_	cond 2pl	agrégeriez
_	cond 2pl	agrègeriez
_	cond 3pl	agrégeraient
_	cond 3pl	agrègeraient
_	simp 1sg	agrégeasse
_	simp 2sg	agrégeasses
_	simp 3sg	agrégeât
_	simp 1pl	agrégeassions
_	simp 2pl	agrégeassiez
_	simp 3pl	agrégeassent
_	impe 2sg	agrège
_	impe 1pl	agrégeons
_	impe 2pl	agrégez
_	ppas mas sg	agrégé
_	ppas mas pl	agrégés
_	ppas fem sg	agrégée
_	ppas fem pl	agrégées
$
agrémenter	1__t___zz
_	infi	agrémenter
_	ppre	agrémentant
_	ipre 1sg	agrémente
_	ipre 3sg	agrémente
_	spre 1sg	agrémente
_	spre 3sg	agrémente
_	ipre 1isg	agrémentè
_	ipre 2sg	agrémentes
_	spre 2sg	agrémentes
_	ipre 1pl	agrémentons
_	ipre 2pl	agrémentez
_	ipre 3pl	agrémentent
_	spre 3pl	agrémentent
_	iimp 1sg	agrémentais
_	iimp 2sg	agrémentais
_	iimp 3sg	agrémentait
_	iimp 1pl	agrémentions
_	spre 1pl	agrémentions
_	iimp 2pl	agrémentiez
_	spre 2pl	agrémentiez
_	iimp 3pl	agrémentaient
_	ipsi 1sg	agrémentai
_	ipsi 2sg	agrémentas
_	ipsi 3sg	agrémenta
_	ipsi 1pl	agrémentâmes
_	ipsi 2pl	agrémentâtes
_	ipsi 3pl	agrémentèrent
_	ifut 1sg	agrémenterai
_	ifut 2sg	agrémenteras
_	ifut 3sg	agrémentera
_	ifut 1pl	agrémenterons
_	ifut 2pl	agrémenterez
_	ifut 3pl	agrémenteront
_	cond 1sg	agrémenterais
_	cond 2sg	agrémenterais
_	cond 3sg	agrémenterait
_	cond 1pl	agrémenterions
_	cond 2pl	agrémenteriez
_	cond 3pl	agrémenteraient
_	simp 1sg	agrémentasse
_	simp 2sg	agrémentasses
_	simp 3sg	agrémentât
_	simp 1pl	agrémentassions
_	simp 2pl	agrémentassiez
_	simp 3pl	agrémentassent
_	impe 2sg	agrémente
_	impe 1pl	agrémentons
_	impe 2pl	agrémentez
_	ppas mas sg	agrémenté
_	ppas mas pl	agrémentés
_	ppas fem sg	agrémentée
_	ppas fem pl	agrémentées
$
agresser	1__t___zz
_	infi	agresser
_	ppre	agressant
_	ipre 1sg	agresse
_	ipre 3sg	agresse
_	spre 1sg	agresse
_	spre 3sg	agresse
_	ipre 1isg	agressè
_	ipre 2sg	agresses
_	spre 2sg	agresses
_	ipre 1pl	agressons
_	ipre 2pl	agressez
_	ipre 3pl	agressent
_	spre 3pl	agressent
_	iimp 1sg	agressais
_	iimp 2sg	agressais
_	iimp 3sg	agressait
_	iimp 1pl	agressions
_	spre 1pl	agressions
_	iimp 2pl	agressiez
_	spre 2pl	agressiez
_	iimp 3pl	agressaient
_	ipsi 1sg	agressai
_	ipsi 2sg	agressas
_	ipsi 3sg	agressa
_	ipsi 1pl	agressâmes
_	ipsi 2pl	agressâtes
_	ipsi 3pl	agressèrent
_	ifut 1sg	agresserai
_	ifut 2sg	agresseras
_	ifut 3sg	agressera
_	ifut 1pl	agresserons
_	ifut 2pl	agresserez
_	ifut 3pl	agresseront
_	cond 1sg	agresserais
_	cond 2sg	agresserais
_	cond 3sg	agresserait
_	cond 1pl	agresserions
_	cond 2pl	agresseriez
_	cond 3pl	agresseraient
_	simp 1sg	agressasse
_	simp 2sg	agressasses
_	simp 3sg	agressât
_	simp 1pl	agressassions
_	simp 2pl	agressassiez
_	simp 3pl	agressassent
_	impe 2sg	agresse
_	impe 1pl	agressons
_	impe 2pl	agressez
_	ppas mas sg	agressé
_	ppas mas pl	agressés
_	ppas fem sg	agressée
_	ppas fem pl	agressées
$
agricher	1__t___zz
_	infi	agricher
_	ppre	agrichant
_	ipre 1sg	agriche
_	ipre 3sg	agriche
_	spre 1sg	agriche
_	spre 3sg	agriche
_	ipre 1isg	agrichè
_	ipre 2sg	agriches
_	spre 2sg	agriches
_	ipre 1pl	agrichons
_	ipre 2pl	agrichez
_	ipre 3pl	agrichent
_	spre 3pl	agrichent
_	iimp 1sg	agrichais
_	iimp 2sg	agrichais
_	iimp 3sg	agrichait
_	iimp 1pl	agrichions
_	spre 1pl	agrichions
_	iimp 2pl	agrichiez
_	spre 2pl	agrichiez
_	iimp 3pl	agrichaient
_	ipsi 1sg	agrichai
_	ipsi 2sg	agrichas
_	ipsi 3sg	agricha
_	ipsi 1pl	agrichâmes
_	ipsi 2pl	agrichâtes
_	ipsi 3pl	agrichèrent
_	ifut 1sg	agricherai
_	ifut 2sg	agricheras
_	ifut 3sg	agrichera
_	ifut 1pl	agricherons
_	ifut 2pl	agricherez
_	ifut 3pl	agricheront
_	cond 1sg	agricherais
_	cond 2sg	agricherais
_	cond 3sg	agricherait
_	cond 1pl	agricherions
_	cond 2pl	agricheriez
_	cond 3pl	agricheraient
_	simp 1sg	agrichasse
_	simp 2sg	agrichasses
_	simp 3sg	agrichât
_	simp 1pl	agrichassions
_	simp 2pl	agrichassiez
_	simp 3pl	agrichassent
_	impe 2sg	agriche
_	impe 1pl	agrichons
_	impe 2pl	agrichez
_	ppas mas sg	agriché
_	ppas mas pl	agrichés
_	ppas fem sg	agrichée
_	ppas fem pl	agrichées
$
agriffer	1____p_e_
_	infi	agriffer
_	ppre	agriffant
_	ipre 1sg	agriffe
_	ipre 3sg	agriffe
_	spre 1sg	agriffe
_	spre 3sg	agriffe
_	ipre 1isg	agriffè
_	ipre 2sg	agriffes
_	spre 2sg	agriffes
_	ipre 1pl	agriffons
_	ipre 2pl	agriffez
_	ipre 3pl	agriffent
_	spre 3pl	agriffent
_	iimp 1sg	agriffais
_	iimp 2sg	agriffais
_	iimp 3sg	agriffait
_	iimp 1pl	agriffions
_	spre 1pl	agriffions
_	iimp 2pl	agriffiez
_	spre 2pl	agriffiez
_	iimp 3pl	agriffaient
_	ipsi 1sg	agriffai
_	ipsi 2sg	agriffas
_	ipsi 3sg	agriffa
_	ipsi 1pl	agriffâmes
_	ipsi 2pl	agriffâtes
_	ipsi 3pl	agriffèrent
_	ifut 1sg	agrifferai
_	ifut 2sg	agrifferas
_	ifut 3sg	agriffera
_	ifut 1pl	agrifferons
_	ifut 2pl	agrifferez
_	ifut 3pl	agrifferont
_	cond 1sg	agrifferais
_	cond 2sg	agrifferais
_	cond 3sg	agrifferait
_	cond 1pl	agrifferions
_	cond 2pl	agrifferiez
_	cond 3pl	agrifferaient
_	simp 1sg	agriffasse
_	simp 2sg	agriffasses
_	simp 3sg	agriffât
_	simp 1pl	agriffassions
_	simp 2pl	agriffassiez
_	simp 3pl	agriffassent
_	impe 2sg	agriffe
_	impe 1pl	agriffons
_	impe 2pl	agriffez
_	ppas mas sg	agriffé
_	ppas mas pl	agriffés
_	ppas fem sg	agriffée
_	ppas fem pl	agriffées
$
agripper	1__t_q_zz
_	infi	agripper
_	ppre	agrippant
_	ipre 1sg	agrippe
_	ipre 3sg	agrippe
_	spre 1sg	agrippe
_	spre 3sg	agrippe
_	ipre 1isg	agrippè
_	ipre 2sg	agrippes
_	spre 2sg	agrippes
_	ipre 1pl	agrippons
_	ipre 2pl	agrippez
_	ipre 3pl	agrippent
_	spre 3pl	agrippent
_	iimp 1sg	agrippais
_	iimp 2sg	agrippais
_	iimp 3sg	agrippait
_	iimp 1pl	agrippions
_	spre 1pl	agrippions
_	iimp 2pl	agrippiez
_	spre 2pl	agrippiez
_	iimp 3pl	agrippaient
_	ipsi 1sg	agrippai
_	ipsi 2sg	agrippas
_	ipsi 3sg	agrippa
_	ipsi 1pl	agrippâmes
_	ipsi 2pl	agrippâtes
_	ipsi 3pl	agrippèrent
_	ifut 1sg	agripperai
_	ifut 2sg	agripperas
_	ifut 3sg	agrippera
_	ifut 1pl	agripperons
_	ifut 2pl	agripperez
_	ifut 3pl	agripperont
_	cond 1sg	agripperais
_	cond 2sg	agripperais
_	cond 3sg	agripperait
_	cond 1pl	agripperions
_	cond 2pl	agripperiez
_	cond 3pl	agripperaient
_	simp 1sg	agrippasse
_	simp 2sg	agrippasses
_	simp 3sg	agrippât
_	simp 1pl	agrippassions
_	simp 2pl	agrippassiez
_	simp 3pl	agrippassent
_	impe 2sg	agrippe
_	impe 1pl	agrippons
_	impe 2pl	agrippez
_	ppas mas sg	agrippé
_	ppas mas pl	agrippés
_	ppas fem sg	agrippée
_	ppas fem pl	agrippées
$
aguerrir	2__t_q__a
_	infi	aguerrir
_	ppre	aguerrissant
_	ipre 1sg	aguerris
_	ipre 2sg	aguerris
_	ipsi 1sg	aguerris
_	ipsi 2sg	aguerris
_	ipre 3sg	aguerrit
_	ipsi 3sg	aguerrit
_	ipre 1pl	aguerrissons
_	ipre 2pl	aguerrissez
_	ipre 3pl	aguerrissent
_	spre 3pl	aguerrissent
_	simp 3pl	aguerrissent
_	iimp 1sg	aguerrissais
_	iimp 2sg	aguerrissais
_	iimp 3sg	aguerrissait
_	iimp 1pl	aguerrissions
_	spre 1pl	aguerrissions
_	simp 1pl	aguerrissions
_	iimp 2pl	aguerrissiez
_	spre 2pl	aguerrissiez
_	simp 2pl	aguerrissiez
_	iimp 3pl	aguerrissaient
_	ipsi 1pl	aguerrîmes
_	ipsi 2pl	aguerrîtes
_	ipsi 3pl	aguerrirent
_	ifut 1sg	aguerrirai
_	ifut 2sg	aguerriras
_	ifut 3sg	aguerrira
_	ifut 1pl	aguerrirons
_	ifut 2pl	aguerrirez
_	ifut 3pl	aguerriront
_	cond 1sg	aguerrirais
_	cond 2sg	aguerrirais
_	cond 3sg	aguerrirait
_	cond 1pl	aguerririons
_	cond 2pl	aguerririez
_	cond 3pl	aguerriraient
_	spre 1sg	aguerrisse
_	simp 1sg	aguerrisse
_	spre 2sg	aguerrisses
_	simp 2sg	aguerrisses
_	spre 3sg	aguerrisse
_	simp 3sg	aguerrît
_	impe 2sg	aguerris
_	impe 1pl	aguerrissons
_	impe 2pl	aguerrissez
_	ppas mas sg	aguerri
_	ppas mas pl	aguerris
_	ppas fem sg	aguerrie
_	ppas fem pl	aguerries
$
aguicher	1__t___zz
_	infi	aguicher
_	ppre	aguichant
_	ipre 1sg	aguiche
_	ipre 3sg	aguiche
_	spre 1sg	aguiche
_	spre 3sg	aguiche
_	ipre 1isg	aguichè
_	ipre 2sg	aguiches
_	spre 2sg	aguiches
_	ipre 1pl	aguichons
_	ipre 2pl	aguichez
_	ipre 3pl	aguichent
_	spre 3pl	aguichent
_	iimp 1sg	aguichais
_	iimp 2sg	aguichais
_	iimp 3sg	aguichait
_	iimp 1pl	aguichions
_	spre 1pl	aguichions
_	iimp 2pl	aguichiez
_	spre 2pl	aguichiez
_	iimp 3pl	aguichaient
_	ipsi 1sg	aguichai
_	ipsi 2sg	aguichas
_	ipsi 3sg	aguicha
_	ipsi 1pl	aguichâmes
_	ipsi 2pl	aguichâtes
_	ipsi 3pl	aguichèrent
_	ifut 1sg	aguicherai
_	ifut 2sg	aguicheras
_	ifut 3sg	aguichera
_	ifut 1pl	aguicherons
_	ifut 2pl	aguicherez
_	ifut 3pl	aguicheront
_	cond 1sg	aguicherais
_	cond 2sg	aguicherais
_	cond 3sg	aguicherait
_	cond 1pl	aguicherions
_	cond 2pl	aguicheriez
_	cond 3pl	aguicheraient
_	simp 1sg	aguichasse
_	simp 2sg	aguichasses
_	simp 3sg	aguichât
_	simp 1pl	aguichassions
_	simp 2pl	aguichassiez
_	simp 3pl	aguichassent
_	impe 2sg	aguiche
_	impe 1pl	aguichons
_	impe 2pl	aguichez
_	ppas mas sg	aguiché
_	ppas mas pl	aguichés
_	ppas fem sg	aguichée
_	ppas fem pl	aguichées
$
ahaner	1_i____zz
_	infi	ahaner
_	ppre	ahanant
_	ipre 1sg	ahane
_	ipre 3sg	ahane
_	spre 1sg	ahane
_	spre 3sg	ahane
_	ipre 1isg	ahanè
_	ipre 2sg	ahanes
_	spre 2sg	ahanes
_	ipre 1pl	ahanons
_	ipre 2pl	ahanez
_	ipre 3pl	ahanent
_	spre 3pl	ahanent
_	iimp 1sg	ahanais
_	iimp 2sg	ahanais
_	iimp 3sg	ahanait
_	iimp 1pl	ahanions
_	spre 1pl	ahanions
_	iimp 2pl	ahaniez
_	spre 2pl	ahaniez
_	iimp 3pl	ahanaient
_	ipsi 1sg	ahanai
_	ipsi 2sg	ahanas
_	ipsi 3sg	ahana
_	ipsi 1pl	ahanâmes
_	ipsi 2pl	ahanâtes
_	ipsi 3pl	ahanèrent
_	ifut 1sg	ahanerai
_	ifut 2sg	ahaneras
_	ifut 3sg	ahanera
_	ifut 1pl	ahanerons
_	ifut 2pl	ahanerez
_	ifut 3pl	ahaneront
_	cond 1sg	ahanerais
_	cond 2sg	ahanerais
_	cond 3sg	ahanerait
_	cond 1pl	ahanerions
_	cond 2pl	ahaneriez
_	cond 3pl	ahaneraient
_	simp 1sg	ahanasse
_	simp 2sg	ahanasses
_	simp 3sg	ahanât
_	simp 1pl	ahanassions
_	simp 2pl	ahanassiez
_	simp 3pl	ahanassent
_	impe 2sg	ahane
_	impe 1pl	ahanons
_	impe 2pl	ahanez
_	ppas epi inv	ahané
$
aheurter	1____p_e_
_	infi	aheurter
_	ppre	aheurtant
_	ipre 1sg	aheurte
_	ipre 3sg	aheurte
_	spre 1sg	aheurte
_	spre 3sg	aheurte
_	ipre 1isg	aheurtè
_	ipre 2sg	aheurtes
_	spre 2sg	aheurtes
_	ipre 1pl	aheurtons
_	ipre 2pl	aheurtez
_	ipre 3pl	aheurtent
_	spre 3pl	aheurtent
_	iimp 1sg	aheurtais
_	iimp 2sg	aheurtais
_	iimp 3sg	aheurtait
_	iimp 1pl	aheurtions
_	spre 1pl	aheurtions
_	iimp 2pl	aheurtiez
_	spre 2pl	aheurtiez
_	iimp 3pl	aheurtaient
_	ipsi 1sg	aheurtai
_	ipsi 2sg	aheurtas
_	ipsi 3sg	aheurta
_	ipsi 1pl	aheurtâmes
_	ipsi 2pl	aheurtâtes
_	ipsi 3pl	aheurtèrent
_	ifut 1sg	aheurterai
_	ifut 2sg	aheurteras
_	ifut 3sg	aheurtera
_	ifut 1pl	aheurterons
_	ifut 2pl	aheurterez
_	ifut 3pl	aheurteront
_	cond 1sg	aheurterais
_	cond 2sg	aheurterais
_	cond 3sg	aheurterait
_	cond 1pl	aheurterions
_	cond 2pl	aheurteriez
_	cond 3pl	aheurteraient
_	simp 1sg	aheurtasse
_	simp 2sg	aheurtasses
_	simp 3sg	aheurtât
_	simp 1pl	aheurtassions
_	simp 2pl	aheurtassiez
_	simp 3pl	aheurtassent
_	impe 2sg	aheurte
_	impe 1pl	aheurtons
_	impe 2pl	aheurtez
_	ppas mas sg	aheurté
_	ppas mas pl	aheurtés
_	ppas fem sg	aheurtée
_	ppas fem pl	aheurtées
$
ahurir	2__t____a
_	infi	ahurir
_	ppre	ahurissant
_	ipre 1sg	ahuris
_	ipre 2sg	ahuris
_	ipsi 1sg	ahuris
_	ipsi 2sg	ahuris
_	ipre 3sg	ahurit
_	ipsi 3sg	ahurit
_	ipre 1pl	ahurissons
_	ipre 2pl	ahurissez
_	ipre 3pl	ahurissent
_	spre 3pl	ahurissent
_	simp 3pl	ahurissent
_	iimp 1sg	ahurissais
_	iimp 2sg	ahurissais
_	iimp 3sg	ahurissait
_	iimp 1pl	ahurissions
_	spre 1pl	ahurissions
_	simp 1pl	ahurissions
_	iimp 2pl	ahurissiez
_	spre 2pl	ahurissiez
_	simp 2pl	ahurissiez
_	iimp 3pl	ahurissaient
_	ipsi 1pl	ahurîmes
_	ipsi 2pl	ahurîtes
_	ipsi 3pl	ahurirent
_	ifut 1sg	ahurirai
_	ifut 2sg	ahuriras
_	ifut 3sg	ahurira
_	ifut 1pl	ahurirons
_	ifut 2pl	ahurirez
_	ifut 3pl	ahuriront
_	cond 1sg	ahurirais
_	cond 2sg	ahurirais
_	cond 3sg	ahurirait
_	cond 1pl	ahuririons
_	cond 2pl	ahuririez
_	cond 3pl	ahuriraient
_	spre 1sg	ahurisse
_	simp 1sg	ahurisse
_	spre 2sg	ahurisses
_	simp 2sg	ahurisses
_	spre 3sg	ahurisse
_	simp 3sg	ahurît
_	impe 2sg	ahuris
_	impe 1pl	ahurissons
_	impe 2pl	ahurissez
_	ppas mas sg	ahuri
_	ppas mas pl	ahuris
_	ppas fem sg	ahurie
_	ppas fem pl	ahuries
$
aicher	1__t___zz
_	infi	aicher
_	ppre	aichant
_	ipre 1sg	aiche
_	ipre 3sg	aiche
_	spre 1sg	aiche
_	spre 3sg	aiche
_	ipre 1isg	aichè
_	ipre 2sg	aiches
_	spre 2sg	aiches
_	ipre 1pl	aichons
_	ipre 2pl	aichez
_	ipre 3pl	aichent
_	spre 3pl	aichent
_	iimp 1sg	aichais
_	iimp 2sg	aichais
_	iimp 3sg	aichait
_	iimp 1pl	aichions
_	spre 1pl	aichions
_	iimp 2pl	aichiez
_	spre 2pl	aichiez
_	iimp 3pl	aichaient
_	ipsi 1sg	aichai
_	ipsi 2sg	aichas
_	ipsi 3sg	aicha
_	ipsi 1pl	aichâmes
_	ipsi 2pl	aichâtes
_	ipsi 3pl	aichèrent
_	ifut 1sg	aicherai
_	ifut 2sg	aicheras
_	ifut 3sg	aichera
_	ifut 1pl	aicherons
_	ifut 2pl	aicherez
_	ifut 3pl	aicheront
_	cond 1sg	aicherais
_	cond 2sg	aicherais
_	cond 3sg	aicherait
_	cond 1pl	aicherions
_	cond 2pl	aicheriez
_	cond 3pl	aicheraient
_	simp 1sg	aichasse
_	simp 2sg	aichasses
_	simp 3sg	aichât
_	simp 1pl	aichassions
_	simp 2pl	aichassiez
_	simp 3pl	aichassent
_	impe 2sg	aiche
_	impe 1pl	aichons
_	impe 2pl	aichez
_	ppas mas sg	aiché
_	ppas mas pl	aichés
_	ppas fem sg	aichée
_	ppas fem pl	aichées
$
aider	1_itnq__a
_	infi	aider
_	ppre	aidant
_	ipre 1sg	aide
_	ipre 3sg	aide
_	spre 1sg	aide
_	spre 3sg	aide
_	ipre 1isg	aidè
_	ipre 2sg	aides
_	spre 2sg	aides
_	ipre 1pl	aidons
_	ipre 2pl	aidez
_	ipre 3pl	aident
_	spre 3pl	aident
_	iimp 1sg	aidais
_	iimp 2sg	aidais
_	iimp 3sg	aidait
_	iimp 1pl	aidions
_	spre 1pl	aidions
_	iimp 2pl	aidiez
_	spre 2pl	aidiez
_	iimp 3pl	aidaient
_	ipsi 1sg	aidai
_	ipsi 2sg	aidas
_	ipsi 3sg	aida
_	ipsi 1pl	aidâmes
_	ipsi 2pl	aidâtes
_	ipsi 3pl	aidèrent
_	ifut 1sg	aiderai
_	ifut 2sg	aideras
_	ifut 3sg	aidera
_	ifut 1pl	aiderons
_	ifut 2pl	aiderez
_	ifut 3pl	aideront
_	cond 1sg	aiderais
_	cond 2sg	aiderais
_	cond 3sg	aiderait
_	cond 1pl	aiderions
_	cond 2pl	aideriez
_	cond 3pl	aideraient
_	simp 1sg	aidasse
_	simp 2sg	aidasses
_	simp 3sg	aidât
_	simp 1pl	aidassions
_	simp 2pl	aidassiez
_	simp 3pl	aidassent
_	impe 2sg	aide
_	impe 1pl	aidons
_	impe 2pl	aidez
_	ppas mas sg	aidé
_	ppas mas pl	aidés
_	ppas fem sg	aidée
_	ppas fem pl	aidées
$
aigrir	2_it_q__a
_	infi	aigrir
_	ppre	aigrissant
_	ipre 1sg	aigris
_	ipre 2sg	aigris
_	ipsi 1sg	aigris
_	ipsi 2sg	aigris
_	ipre 3sg	aigrit
_	ipsi 3sg	aigrit
_	ipre 1pl	aigrissons
_	ipre 2pl	aigrissez
_	ipre 3pl	aigrissent
_	spre 3pl	aigrissent
_	simp 3pl	aigrissent
_	iimp 1sg	aigrissais
_	iimp 2sg	aigrissais
_	iimp 3sg	aigrissait
_	iimp 1pl	aigrissions
_	spre 1pl	aigrissions
_	simp 1pl	aigrissions
_	iimp 2pl	aigrissiez
_	spre 2pl	aigrissiez
_	simp 2pl	aigrissiez
_	iimp 3pl	aigrissaient
_	ipsi 1pl	aigrîmes
_	ipsi 2pl	aigrîtes
_	ipsi 3pl	aigrirent
_	ifut 1sg	aigrirai
_	ifut 2sg	aigriras
_	ifut 3sg	aigrira
_	ifut 1pl	aigrirons
_	ifut 2pl	aigrirez
_	ifut 3pl	aigriront
_	cond 1sg	aigrirais
_	cond 2sg	aigrirais
_	cond 3sg	aigrirait
_	cond 1pl	aigririons
_	cond 2pl	aigririez
_	cond 3pl	aigriraient
_	spre 1sg	aigrisse
_	simp 1sg	aigrisse
_	spre 2sg	aigrisses
_	simp 2sg	aigrisses
_	spre 3sg	aigrisse
_	simp 3sg	aigrît
_	impe 2sg	aigris
_	impe 1pl	aigrissons
_	impe 2pl	aigrissez
_	ppas mas sg	aigri
_	ppas mas pl	aigris
_	ppas fem sg	aigrie
_	ppas fem pl	aigries
$
aiguiller	1__t____a
_	infi	aiguiller
_	ppre	aiguillant
_	ipre 1sg	aiguille
_	ipre 3sg	aiguille
_	spre 1sg	aiguille
_	spre 3sg	aiguille
_	ipre 1isg	aiguillè
_	ipre 2sg	aiguilles
_	spre 2sg	aiguilles
_	ipre 1pl	aiguillons
_	ipre 2pl	aiguillez
_	ipre 3pl	aiguillent
_	spre 3pl	aiguillent
_	iimp 1sg	aiguillais
_	iimp 2sg	aiguillais
_	iimp 3sg	aiguillait
_	iimp 1pl	aiguillions
_	spre 1pl	aiguillions
_	iimp 2pl	aiguilliez
_	spre 2pl	aiguilliez
_	iimp 3pl	aiguillaient
_	ipsi 1sg	aiguillai
_	ipsi 2sg	aiguillas
_	ipsi 3sg	aiguilla
_	ipsi 1pl	aiguillâmes
_	ipsi 2pl	aiguillâtes
_	ipsi 3pl	aiguillèrent
_	ifut 1sg	aiguillerai
_	ifut 2sg	aiguilleras
_	ifut 3sg	aiguillera
_	ifut 1pl	aiguillerons
_	ifut 2pl	aiguillerez
_	ifut 3pl	aiguilleront
_	cond 1sg	aiguillerais
_	cond 2sg	aiguillerais
_	cond 3sg	aiguillerait
_	cond 1pl	aiguillerions
_	cond 2pl	aiguilleriez
_	cond 3pl	aiguilleraient
_	simp 1sg	aiguillasse
_	simp 2sg	aiguillasses
_	simp 3sg	aiguillât
_	simp 1pl	aiguillassions
_	simp 2pl	aiguillassiez
_	simp 3pl	aiguillassent
_	impe 2sg	aiguille
_	impe 1pl	aiguillons
_	impe 2pl	aiguillez
_	ppas mas sg	aiguillé
_	ppas mas pl	aiguillés
_	ppas fem sg	aiguillée
_	ppas fem pl	aiguillées
$
aiguilleter	1__t___zz
_	infi	aiguilleter
_	ppre	aiguilletant
_	ipre 1sg	aiguillette
_	ipre 3sg	aiguillette
_	spre 1sg	aiguillette
_	spre 3sg	aiguillette
_	ipre 1sg	aiguillète
_	ipre 3sg	aiguillète
_	spre 1sg	aiguillète
_	spre 3sg	aiguillète
_	ipre 1isg	aiguilletè
_	ipre 2sg	aiguillettes
_	spre 2sg	aiguillettes
_	ipre 2sg	aiguillètes
_	spre 2sg	aiguillètes
_	ipre 1pl	aiguilletons
_	ipre 2pl	aiguilletez
_	ipre 3pl	aiguillettent
_	spre 3pl	aiguillettent
_	ipre 3pl	aiguillètent
_	spre 3pl	aiguillètent
_	iimp 1sg	aiguilletais
_	iimp 2sg	aiguilletais
_	iimp 3sg	aiguilletait
_	iimp 1pl	aiguilletions
_	spre 1pl	aiguilletions
_	iimp 2pl	aiguilletiez
_	spre 2pl	aiguilletiez
_	iimp 3pl	aiguilletaient
_	ipsi 1sg	aiguilletai
_	ipsi 2sg	aiguilletas
_	ipsi 3sg	aiguilleta
_	ipsi 1pl	aiguilletâmes
_	ipsi 2pl	aiguilletâtes
_	ipsi 3pl	aiguilletèrent
_	ifut 1sg	aiguilletterai
_	ifut 1sg	aiguillèterai
_	ifut 2sg	aiguilletteras
_	ifut 2sg	aiguillèteras
_	ifut 3sg	aiguillettera
_	ifut 3sg	aiguillètera
_	ifut 1pl	aiguilletterons
_	ifut 1pl	aiguillèterons
_	ifut 2pl	aiguilletterez
_	ifut 2pl	aiguillèterez
_	ifut 3pl	aiguilletteront
_	ifut 3pl	aiguillèteront
_	cond 1sg	aiguilletterais
_	cond 2sg	aiguilletterais
_	cond 1sg	aiguillèterais
_	cond 2sg	aiguillèterais
_	cond 3sg	aiguilletterait
_	cond 3sg	aiguillèterait
_	cond 1pl	aiguilletterions
_	cond 1pl	aiguillèterions
_	cond 2pl	aiguilletteriez
_	cond 2pl	aiguillèteriez
_	cond 3pl	aiguilletteraient
_	cond 3pl	aiguillèteraient
_	simp 1sg	aiguilletasse
_	simp 2sg	aiguilletasses
_	simp 3sg	aiguilletât
_	simp 1pl	aiguilletassions
_	simp 2pl	aiguilletassiez
_	simp 3pl	aiguilletassent
_	impe 2sg	aiguillette
_	impe 2sg	aiguillète
_	impe 1pl	aiguilletons
_	impe 2pl	aiguilletez
_	ppas mas sg	aiguilleté
_	ppas mas pl	aiguilletés
_	ppas fem sg	aiguilletée
_	ppas fem pl	aiguilletées
$
aiguillonner	1__t___zz
_	infi	aiguillonner
_	ppre	aiguillonnant
_	ipre 1sg	aiguillonne
_	ipre 3sg	aiguillonne
_	spre 1sg	aiguillonne
_	spre 3sg	aiguillonne
_	ipre 1isg	aiguillonnè
_	ipre 2sg	aiguillonnes
_	spre 2sg	aiguillonnes
_	ipre 1pl	aiguillonnons
_	ipre 2pl	aiguillonnez
_	ipre 3pl	aiguillonnent
_	spre 3pl	aiguillonnent
_	iimp 1sg	aiguillonnais
_	iimp 2sg	aiguillonnais
_	iimp 3sg	aiguillonnait
_	iimp 1pl	aiguillonnions
_	spre 1pl	aiguillonnions
_	iimp 2pl	aiguillonniez
_	spre 2pl	aiguillonniez
_	iimp 3pl	aiguillonnaient
_	ipsi 1sg	aiguillonnai
_	ipsi 2sg	aiguillonnas
_	ipsi 3sg	aiguillonna
_	ipsi 1pl	aiguillonnâmes
_	ipsi 2pl	aiguillonnâtes
_	ipsi 3pl	aiguillonnèrent
_	ifut 1sg	aiguillonnerai
_	ifut 2sg	aiguillonneras
_	ifut 3sg	aiguillonnera
_	ifut 1pl	aiguillonnerons
_	ifut 2pl	aiguillonnerez
_	ifut 3pl	aiguillonneront
_	cond 1sg	aiguillonnerais
_	cond 2sg	aiguillonnerais
_	cond 3sg	aiguillonnerait
_	cond 1pl	aiguillonnerions
_	cond 2pl	aiguillonneriez
_	cond 3pl	aiguillonneraient
_	simp 1sg	aiguillonnasse
_	simp 2sg	aiguillonnasses
_	simp 3sg	aiguillonnât
_	simp 1pl	aiguillonnassions
_	simp 2pl	aiguillonnassiez
_	simp 3pl	aiguillonnassent
_	impe 2sg	aiguillonne
_	impe 1pl	aiguillonnons
_	impe 2pl	aiguillonnez
_	ppas mas sg	aiguillonné
_	ppas mas pl	aiguillonnés
_	ppas fem sg	aiguillonnée
_	ppas fem pl	aiguillonnées
$
aiguiser	1__t_q_zz
_	infi	aiguiser
_	ppre	aiguisant
_	ipre 1sg	aiguise
_	ipre 3sg	aiguise
_	spre 1sg	aiguise
_	spre 3sg	aiguise
_	ipre 1isg	aiguisè
_	ipre 2sg	aiguises
_	spre 2sg	aiguises
_	ipre 1pl	aiguisons
_	ipre 2pl	aiguisez
_	ipre 3pl	aiguisent
_	spre 3pl	aiguisent
_	iimp 1sg	aiguisais
_	iimp 2sg	aiguisais
_	iimp 3sg	aiguisait
_	iimp 1pl	aiguisions
_	spre 1pl	aiguisions
_	iimp 2pl	aiguisiez
_	spre 2pl	aiguisiez
_	iimp 3pl	aiguisaient
_	ipsi 1sg	aiguisai
_	ipsi 2sg	aiguisas
_	ipsi 3sg	aiguisa
_	ipsi 1pl	aiguisâmes
_	ipsi 2pl	aiguisâtes
_	ipsi 3pl	aiguisèrent
_	ifut 1sg	aiguiserai
_	ifut 2sg	aiguiseras
_	ifut 3sg	aiguisera
_	ifut 1pl	aiguiserons
_	ifut 2pl	aiguiserez
_	ifut 3pl	aiguiseront
_	cond 1sg	aiguiserais
_	cond 2sg	aiguiserais
_	cond 3sg	aiguiserait
_	cond 1pl	aiguiserions
_	cond 2pl	aiguiseriez
_	cond 3pl	aiguiseraient
_	simp 1sg	aiguisasse
_	simp 2sg	aiguisasses
_	simp 3sg	aiguisât
_	simp 1pl	aiguisassions
_	simp 2pl	aiguisassiez
_	simp 3pl	aiguisassent
_	impe 2sg	aiguise
_	impe 1pl	aiguisons
_	impe 2pl	aiguisez
_	ppas mas sg	aiguisé
_	ppas mas pl	aiguisés
_	ppas fem sg	aiguisée
_	ppas fem pl	aiguisées
$
ailler	1__t___zz
_	infi	ailler
_	ppre	aillant
_	ipre 1sg	aille
_	ipre 3sg	aille
_	spre 1sg	aille
_	spre 3sg	aille
_	ipre 1isg	aillè
_	ipre 2sg	ailles
_	spre 2sg	ailles
_	ipre 1pl	aillons
_	ipre 2pl	aillez
_	ipre 3pl	aillent
_	spre 3pl	aillent
_	iimp 1sg	aillais
_	iimp 2sg	aillais
_	iimp 3sg	aillait
_	iimp 1pl	aillions
_	spre 1pl	aillions
_	iimp 2pl	ailliez
_	spre 2pl	ailliez
_	iimp 3pl	aillaient
_	ipsi 1sg	aillai
_	ipsi 2sg	aillas
_	ipsi 3sg	ailla
_	ipsi 1pl	aillâmes
_	ipsi 2pl	aillâtes
_	ipsi 3pl	aillèrent
_	ifut 1sg	aillerai
_	ifut 2sg	ailleras
_	ifut 3sg	aillera
_	ifut 1pl	aillerons
_	ifut 2pl	aillerez
_	ifut 3pl	ailleront
_	cond 1sg	aillerais
_	cond 2sg	aillerais
_	cond 3sg	aillerait
_	cond 1pl	aillerions
_	cond 2pl	ailleriez
_	cond 3pl	ailleraient
_	simp 1sg	aillasse
_	simp 2sg	aillasses
_	simp 3sg	aillât
_	simp 1pl	aillassions
_	simp 2pl	aillassiez
_	simp 3pl	aillassent
_	impe 2sg	aille
_	impe 1pl	aillons
_	impe 2pl	aillez
_	ppas mas sg	aillé
_	ppas mas pl	aillés
_	ppas fem sg	aillée
_	ppas fem pl	aillées
$
aimanter	1__t_q_zz
_	infi	aimanter
_	ppre	aimantant
_	ipre 1sg	aimante
_	ipre 3sg	aimante
_	spre 1sg	aimante
_	spre 3sg	aimante
_	ipre 1isg	aimantè
_	ipre 2sg	aimantes
_	spre 2sg	aimantes
_	ipre 1pl	aimantons
_	ipre 2pl	aimantez
_	ipre 3pl	aimantent
_	spre 3pl	aimantent
_	iimp 1sg	aimantais
_	iimp 2sg	aimantais
_	iimp 3sg	aimantait
_	iimp 1pl	aimantions
_	spre 1pl	aimantions
_	iimp 2pl	aimantiez
_	spre 2pl	aimantiez
_	iimp 3pl	aimantaient
_	ipsi 1sg	aimantai
_	ipsi 2sg	aimantas
_	ipsi 3sg	aimanta
_	ipsi 1pl	aimantâmes
_	ipsi 2pl	aimantâtes
_	ipsi 3pl	aimantèrent
_	ifut 1sg	aimanterai
_	ifut 2sg	aimanteras
_	ifut 3sg	aimantera
_	ifut 1pl	aimanterons
_	ifut 2pl	aimanterez
_	ifut 3pl	aimanteront
_	cond 1sg	aimanterais
_	cond 2sg	aimanterais
_	cond 3sg	aimanterait
_	cond 1pl	aimanterions
_	cond 2pl	aimanteriez
_	cond 3pl	aimanteraient
_	simp 1sg	aimantasse
_	simp 2sg	aimantasses
_	simp 3sg	aimantât
_	simp 1pl	aimantassions
_	simp 2pl	aimantassiez
_	simp 3pl	aimantassent
_	impe 2sg	aimante
_	impe 1pl	aimantons
_	impe 2pl	aimantez
_	ppas mas sg	aimanté
_	ppas mas pl	aimantés
_	ppas fem sg	aimantée
_	ppas fem pl	aimantées
$
aimer	1_it_q__a
_	infi	aimer
_	ppre	aimant
_	ipre 1sg	aime
_	ipre 3sg	aime
_	spre 1sg	aime
_	spre 3sg	aime
_	ipre 1isg	aimè
_	ipre 2sg	aimes
_	spre 2sg	aimes
_	ipre 1pl	aimons
_	ipre 2pl	aimez
_	ipre 3pl	aiment
_	spre 3pl	aiment
_	iimp 1sg	aimais
_	iimp 2sg	aimais
_	iimp 3sg	aimait
_	iimp 1pl	aimions
_	spre 1pl	aimions
_	iimp 2pl	aimiez
_	spre 2pl	aimiez
_	iimp 3pl	aimaient
_	ipsi 1sg	aimai
_	ipsi 2sg	aimas
_	ipsi 3sg	aima
_	ipsi 1pl	aimâmes
_	ipsi 2pl	aimâtes
_	ipsi 3pl	aimèrent
_	ifut 1sg	aimerai
_	ifut 2sg	aimeras
_	ifut 3sg	aimera
_	ifut 1pl	aimerons
_	ifut 2pl	aimerez
_	ifut 3pl	aimeront
_	cond 1sg	aimerais
_	cond 2sg	aimerais
_	cond 3sg	aimerait
_	cond 1pl	aimerions
_	cond 2pl	aimeriez
_	cond 3pl	aimeraient
_	simp 1sg	aimasse
_	simp 2sg	aimasses
_	simp 3sg	aimât
_	simp 1pl	aimassions
_	simp 2pl	aimassiez
_	simp 3pl	aimassent
_	impe 2sg	aime
_	impe 1pl	aimons
_	impe 2pl	aimez
_	ppas mas sg	aimé
_	ppas mas pl	aimés
_	ppas fem sg	aimée
_	ppas fem pl	aimées
$
airer	1_i____zz
_	infi	airer
_	ppre	airant
_	ipre 1sg	aire
_	ipre 3sg	aire
_	spre 1sg	aire
_	spre 3sg	aire
_	ipre 1isg	airè
_	ipre 2sg	aires
_	spre 2sg	aires
_	ipre 1pl	airons
_	ipre 2pl	airez
_	ipre 3pl	airent
_	spre 3pl	airent
_	iimp 1sg	airais
_	iimp 2sg	airais
_	iimp 3sg	airait
_	iimp 1pl	airions
_	spre 1pl	airions
_	iimp 2pl	airiez
_	spre 2pl	airiez
_	iimp 3pl	airaient
_	ipsi 1sg	airai
_	ipsi 2sg	airas
_	ipsi 3sg	aira
_	ipsi 1pl	airâmes
_	ipsi 2pl	airâtes
_	ipsi 3pl	airèrent
_	ifut 1sg	airerai
_	ifut 2sg	aireras
_	ifut 3sg	airera
_	ifut 1pl	airerons
_	ifut 2pl	airerez
_	ifut 3pl	aireront
_	cond 1sg	airerais
_	cond 2sg	airerais
_	cond 3sg	airerait
_	cond 1pl	airerions
_	cond 2pl	aireriez
_	cond 3pl	aireraient
_	simp 1sg	airasse
_	simp 2sg	airasses
_	simp 3sg	airât
_	simp 1pl	airassions
_	simp 2pl	airassiez
_	simp 3pl	airassent
_	impe 2sg	aire
_	impe 1pl	airons
_	impe 2pl	airez
_	ppas epi inv	airé
$
ajointer	1__t___zz
_	infi	ajointer
_	ppre	ajointant
_	ipre 1sg	ajointe
_	ipre 3sg	ajointe
_	spre 1sg	ajointe
_	spre 3sg	ajointe
_	ipre 1isg	ajointè
_	ipre 2sg	ajointes
_	spre 2sg	ajointes
_	ipre 1pl	ajointons
_	ipre 2pl	ajointez
_	ipre 3pl	ajointent
_	spre 3pl	ajointent
_	iimp 1sg	ajointais
_	iimp 2sg	ajointais
_	iimp 3sg	ajointait
_	iimp 1pl	ajointions
_	spre 1pl	ajointions
_	iimp 2pl	ajointiez
_	spre 2pl	ajointiez
_	iimp 3pl	ajointaient
_	ipsi 1sg	ajointai
_	ipsi 2sg	ajointas
_	ipsi 3sg	ajointa
_	ipsi 1pl	ajointâmes
_	ipsi 2pl	ajointâtes
_	ipsi 3pl	ajointèrent
_	ifut 1sg	ajointerai
_	ifut 2sg	ajointeras
_	ifut 3sg	ajointera
_	ifut 1pl	ajointerons
_	ifut 2pl	ajointerez
_	ifut 3pl	ajointeront
_	cond 1sg	ajointerais
_	cond 2sg	ajointerais
_	cond 3sg	ajointerait
_	cond 1pl	ajointerions
_	cond 2pl	ajointeriez
_	cond 3pl	ajointeraient
_	simp 1sg	ajointasse
_	simp 2sg	ajointasses
_	simp 3sg	ajointât
_	simp 1pl	ajointassions
_	simp 2pl	ajointassiez
_	simp 3pl	ajointassent
_	impe 2sg	ajointe
_	impe 1pl	ajointons
_	impe 2pl	ajointez
_	ppas mas sg	ajointé
_	ppas mas pl	ajointés
_	ppas fem sg	ajointée
_	ppas fem pl	ajointées
$
ajourer	1__t___zz
_	infi	ajourer
_	ppre	ajourant
_	ipre 1sg	ajoure
_	ipre 3sg	ajoure
_	spre 1sg	ajoure
_	spre 3sg	ajoure
_	ipre 1isg	ajourè
_	ipre 2sg	ajoures
_	spre 2sg	ajoures
_	ipre 1pl	ajourons
_	ipre 2pl	ajourez
_	ipre 3pl	ajourent
_	spre 3pl	ajourent
_	iimp 1sg	ajourais
_	iimp 2sg	ajourais
_	iimp 3sg	ajourait
_	iimp 1pl	ajourions
_	spre 1pl	ajourions
_	iimp 2pl	ajouriez
_	spre 2pl	ajouriez
_	iimp 3pl	ajouraient
_	ipsi 1sg	ajourai
_	ipsi 2sg	ajouras
_	ipsi 3sg	ajoura
_	ipsi 1pl	ajourâmes
_	ipsi 2pl	ajourâtes
_	ipsi 3pl	ajourèrent
_	ifut 1sg	ajourerai
_	ifut 2sg	ajoureras
_	ifut 3sg	ajourera
_	ifut 1pl	ajourerons
_	ifut 2pl	ajourerez
_	ifut 3pl	ajoureront
_	cond 1sg	ajourerais
_	cond 2sg	ajourerais
_	cond 3sg	ajourerait
_	cond 1pl	ajourerions
_	cond 2pl	ajoureriez
_	cond 3pl	ajoureraient
_	simp 1sg	ajourasse
_	simp 2sg	ajourasses
_	simp 3sg	ajourât
_	simp 1pl	ajourassions
_	simp 2pl	ajourassiez
_	simp 3pl	ajourassent
_	impe 2sg	ajoure
_	impe 1pl	ajourons
_	impe 2pl	ajourez
_	ppas mas sg	ajouré
_	ppas mas pl	ajourés
_	ppas fem sg	ajourée
_	ppas fem pl	ajourées
$
ajourner	1_it____a
_	infi	ajourner
_	ppre	ajournant
_	ipre 1sg	ajourne
_	ipre 3sg	ajourne
_	spre 1sg	ajourne
_	spre 3sg	ajourne
_	ipre 1isg	ajournè
_	ipre 2sg	ajournes
_	spre 2sg	ajournes
_	ipre 1pl	ajournons
_	ipre 2pl	ajournez
_	ipre 3pl	ajournent
_	spre 3pl	ajournent
_	iimp 1sg	ajournais
_	iimp 2sg	ajournais
_	iimp 3sg	ajournait
_	iimp 1pl	ajournions
_	spre 1pl	ajournions
_	iimp 2pl	ajourniez
_	spre 2pl	ajourniez
_	iimp 3pl	ajournaient
_	ipsi 1sg	ajournai
_	ipsi 2sg	ajournas
_	ipsi 3sg	ajourna
_	ipsi 1pl	ajournâmes
_	ipsi 2pl	ajournâtes
_	ipsi 3pl	ajournèrent
_	ifut 1sg	ajournerai
_	ifut 2sg	ajourneras
_	ifut 3sg	ajournera
_	ifut 1pl	ajournerons
_	ifut 2pl	ajournerez
_	ifut 3pl	ajourneront
_	cond 1sg	ajournerais
_	cond 2sg	ajournerais
_	cond 3sg	ajournerait
_	cond 1pl	ajournerions
_	cond 2pl	ajourneriez
_	cond 3pl	ajourneraient
_	simp 1sg	ajournasse
_	simp 2sg	ajournasses
_	simp 3sg	ajournât
_	simp 1pl	ajournassions
_	simp 2pl	ajournassiez
_	simp 3pl	ajournassent
_	impe 2sg	ajourne
_	impe 1pl	ajournons
_	impe 2pl	ajournez
_	ppas mas sg	ajourné
_	ppas mas pl	ajournés
_	ppas fem sg	ajournée
_	ppas fem pl	ajournées
$
ajouter	1_itnq__a
_	infi	ajouter
_	ppre	ajoutant
_	ipre 1sg	ajoute
_	ipre 3sg	ajoute
_	spre 1sg	ajoute
_	spre 3sg	ajoute
_	ipre 1isg	ajoutè
_	ipre 2sg	ajoutes
_	spre 2sg	ajoutes
_	ipre 1pl	ajoutons
_	ipre 2pl	ajoutez
_	ipre 3pl	ajoutent
_	spre 3pl	ajoutent
_	iimp 1sg	ajoutais
_	iimp 2sg	ajoutais
_	iimp 3sg	ajoutait
_	iimp 1pl	ajoutions
_	spre 1pl	ajoutions
_	iimp 2pl	ajoutiez
_	spre 2pl	ajoutiez
_	iimp 3pl	ajoutaient
_	ipsi 1sg	ajoutai
_	ipsi 2sg	ajoutas
_	ipsi 3sg	ajouta
_	ipsi 1pl	ajoutâmes
_	ipsi 2pl	ajoutâtes
_	ipsi 3pl	ajoutèrent
_	ifut 1sg	ajouterai
_	ifut 2sg	ajouteras
_	ifut 3sg	ajoutera
_	ifut 1pl	ajouterons
_	ifut 2pl	ajouterez
_	ifut 3pl	ajouteront
_	cond 1sg	ajouterais
_	cond 2sg	ajouterais
_	cond 3sg	ajouterait
_	cond 1pl	ajouterions
_	cond 2pl	ajouteriez
_	cond 3pl	ajouteraient
_	simp 1sg	ajoutasse
_	simp 2sg	ajoutasses
_	simp 3sg	ajoutât
_	simp 1pl	ajoutassions
_	simp 2pl	ajoutassiez
_	simp 3pl	ajoutassent
_	impe 2sg	ajoute
_	impe 1pl	ajoutons
_	impe 2pl	ajoutez
_	ppas mas sg	ajouté
_	ppas mas pl	ajoutés
_	ppas fem sg	ajoutée
_	ppas fem pl	ajoutées
$
ajuster	1__t_q_zz
_	infi	ajuster
_	ppre	ajustant
_	ipre 1sg	ajuste
_	ipre 3sg	ajuste
_	spre 1sg	ajuste
_	spre 3sg	ajuste
_	ipre 1isg	ajustè
_	ipre 2sg	ajustes
_	spre 2sg	ajustes
_	ipre 1pl	ajustons
_	ipre 2pl	ajustez
_	ipre 3pl	ajustent
_	spre 3pl	ajustent
_	iimp 1sg	ajustais
_	iimp 2sg	ajustais
_	iimp 3sg	ajustait
_	iimp 1pl	ajustions
_	spre 1pl	ajustions
_	iimp 2pl	ajustiez
_	spre 2pl	ajustiez
_	iimp 3pl	ajustaient
_	ipsi 1sg	ajustai
_	ipsi 2sg	ajustas
_	ipsi 3sg	ajusta
_	ipsi 1pl	ajustâmes
_	ipsi 2pl	ajustâtes
_	ipsi 3pl	ajustèrent
_	ifut 1sg	ajusterai
_	ifut 2sg	ajusteras
_	ifut 3sg	ajustera
_	ifut 1pl	ajusterons
_	ifut 2pl	ajusterez
_	ifut 3pl	ajusteront
_	cond 1sg	ajusterais
_	cond 2sg	ajusterais
_	cond 3sg	ajusterait
_	cond 1pl	ajusterions
_	cond 2pl	ajusteriez
_	cond 3pl	ajusteraient
_	simp 1sg	ajustasse
_	simp 2sg	ajustasses
_	simp 3sg	ajustât
_	simp 1pl	ajustassions
_	simp 2pl	ajustassiez
_	simp 3pl	ajustassent
_	impe 2sg	ajuste
_	impe 1pl	ajustons
_	impe 2pl	ajustez
_	ppas mas sg	ajusté
_	ppas mas pl	ajustés
_	ppas fem sg	ajustée
_	ppas fem pl	ajustées
$
alâchir	2__t_q_zz
_	infi	alâchir
$
alambiquer	1__t___zz
_	infi	alambiquer
_	ppre	alambiquant
_	ipre 1sg	alambique
_	ipre 3sg	alambique
_	spre 1sg	alambique
_	spre 3sg	alambique
_	ipre 1isg	alambiquè
_	ipre 2sg	alambiques
_	spre 2sg	alambiques
_	ipre 1pl	alambiquons
_	ipre 2pl	alambiquez
_	ipre 3pl	alambiquent
_	spre 3pl	alambiquent
_	iimp 1sg	alambiquais
_	iimp 2sg	alambiquais
_	iimp 3sg	alambiquait
_	iimp 1pl	alambiquions
_	spre 1pl	alambiquions
_	iimp 2pl	alambiquiez
_	spre 2pl	alambiquiez
_	iimp 3pl	alambiquaient
_	ipsi 1sg	alambiquai
_	ipsi 2sg	alambiquas
_	ipsi 3sg	alambiqua
_	ipsi 1pl	alambiquâmes
_	ipsi 2pl	alambiquâtes
_	ipsi 3pl	alambiquèrent
_	ifut 1sg	alambiquerai
_	ifut 2sg	alambiqueras
_	ifut 3sg	alambiquera
_	ifut 1pl	alambiquerons
_	ifut 2pl	alambiquerez
_	ifut 3pl	alambiqueront
_	cond 1sg	alambiquerais
_	cond 2sg	alambiquerais
_	cond 3sg	alambiquerait
_	cond 1pl	alambiquerions
_	cond 2pl	alambiqueriez
_	cond 3pl	alambiqueraient
_	simp 1sg	alambiquasse
_	simp 2sg	alambiquasses
_	simp 3sg	alambiquât
_	simp 1pl	alambiquassions
_	simp 2pl	alambiquassiez
_	simp 3pl	alambiquassent
_	impe 2sg	alambique
_	impe 1pl	alambiquons
_	impe 2pl	alambiquez
_	ppas mas sg	alambiqué
_	ppas mas pl	alambiqués
_	ppas fem sg	alambiquée
_	ppas fem pl	alambiquées
$
alangourer	1__t_q_zz
_	infi	alangourer
$
alanguir	2__t_q__a
_	infi	alanguir
_	ppre	alanguissant
_	ipre 1sg	alanguis
_	ipre 2sg	alanguis
_	ipsi 1sg	alanguis
_	ipsi 2sg	alanguis
_	ipre 3sg	alanguit
_	ipsi 3sg	alanguit
_	ipre 1pl	alanguissons
_	ipre 2pl	alanguissez
_	ipre 3pl	alanguissent
_	spre 3pl	alanguissent
_	simp 3pl	alanguissent
_	iimp 1sg	alanguissais
_	iimp 2sg	alanguissais
_	iimp 3sg	alanguissait
_	iimp 1pl	alanguissions
_	spre 1pl	alanguissions
_	simp 1pl	alanguissions
_	iimp 2pl	alanguissiez
_	spre 2pl	alanguissiez
_	simp 2pl	alanguissiez
_	iimp 3pl	alanguissaient
_	ipsi 1pl	alanguîmes
_	ipsi 2pl	alanguîtes
_	ipsi 3pl	alanguirent
_	ifut 1sg	alanguirai
_	ifut 2sg	alanguiras
_	ifut 3sg	alanguira
_	ifut 1pl	alanguirons
_	ifut 2pl	alanguirez
_	ifut 3pl	alanguiront
_	cond 1sg	alanguirais
_	cond 2sg	alanguirais
_	cond 3sg	alanguirait
_	cond 1pl	alanguirions
_	cond 2pl	alanguiriez
_	cond 3pl	alanguiraient
_	spre 1sg	alanguisse
_	simp 1sg	alanguisse
_	spre 2sg	alanguisses
_	simp 2sg	alanguisses
_	spre 3sg	alanguisse
_	simp 3sg	alanguît
_	impe 2sg	alanguis
_	impe 1pl	alanguissons
_	impe 2pl	alanguissez
_	ppas mas sg	alangui
_	ppas mas pl	alanguis
_	ppas fem sg	alanguie
_	ppas fem pl	alanguies
$
alarmer	1__t_q__a
_	infi	alarmer
_	ppre	alarmant
_	ipre 1sg	alarme
_	ipre 3sg	alarme
_	spre 1sg	alarme
_	spre 3sg	alarme
_	ipre 1isg	alarmè
_	ipre 2sg	alarmes
_	spre 2sg	alarmes
_	ipre 1pl	alarmons
_	ipre 2pl	alarmez
_	ipre 3pl	alarment
_	spre 3pl	alarment
_	iimp 1sg	alarmais
_	iimp 2sg	alarmais
_	iimp 3sg	alarmait
_	iimp 1pl	alarmions
_	spre 1pl	alarmions
_	iimp 2pl	alarmiez
_	spre 2pl	alarmiez
_	iimp 3pl	alarmaient
_	ipsi 1sg	alarmai
_	ipsi 2sg	alarmas
_	ipsi 3sg	alarma
_	ipsi 1pl	alarmâmes
_	ipsi 2pl	alarmâtes
_	ipsi 3pl	alarmèrent
_	ifut 1sg	alarmerai
_	ifut 2sg	alarmeras
_	ifut 3sg	alarmera
_	ifut 1pl	alarmerons
_	ifut 2pl	alarmerez
_	ifut 3pl	alarmeront
_	cond 1sg	alarmerais
_	cond 2sg	alarmerais
_	cond 3sg	alarmerait
_	cond 1pl	alarmerions
_	cond 2pl	alarmeriez
_	cond 3pl	alarmeraient
_	simp 1sg	alarmasse
_	simp 2sg	alarmasses
_	simp 3sg	alarmât
_	simp 1pl	alarmassions
_	simp 2pl	alarmassiez
_	simp 3pl	alarmassent
_	impe 2sg	alarme
_	impe 1pl	alarmons
_	impe 2pl	alarmez
_	ppas mas sg	alarmé
_	ppas mas pl	alarmés
_	ppas fem sg	alarmée
_	ppas fem pl	alarmées
$
alcaliniser	1__t___zz
_	infi	alcaliniser
_	ppre	alcalinisant
_	ipre 1sg	alcalinise
_	ipre 3sg	alcalinise
_	spre 1sg	alcalinise
_	spre 3sg	alcalinise
_	ipre 1isg	alcalinisè
_	ipre 2sg	alcalinises
_	spre 2sg	alcalinises
_	ipre 1pl	alcalinisons
_	ipre 2pl	alcalinisez
_	ipre 3pl	alcalinisent
_	spre 3pl	alcalinisent
_	iimp 1sg	alcalinisais
_	iimp 2sg	alcalinisais
_	iimp 3sg	alcalinisait
_	iimp 1pl	alcalinisions
_	spre 1pl	alcalinisions
_	iimp 2pl	alcalinisiez
_	spre 2pl	alcalinisiez
_	iimp 3pl	alcalinisaient
_	ipsi 1sg	alcalinisai
_	ipsi 2sg	alcalinisas
_	ipsi 3sg	alcalinisa
_	ipsi 1pl	alcalinisâmes
_	ipsi 2pl	alcalinisâtes
_	ipsi 3pl	alcalinisèrent
_	ifut 1sg	alcaliniserai
_	ifut 2sg	alcaliniseras
_	ifut 3sg	alcalinisera
_	ifut 1pl	alcaliniserons
_	ifut 2pl	alcaliniserez
_	ifut 3pl	alcaliniseront
_	cond 1sg	alcaliniserais
_	cond 2sg	alcaliniserais
_	cond 3sg	alcaliniserait
_	cond 1pl	alcaliniserions
_	cond 2pl	alcaliniseriez
_	cond 3pl	alcaliniseraient
_	simp 1sg	alcalinisasse
_	simp 2sg	alcalinisasses
_	simp 3sg	alcalinisât
_	simp 1pl	alcalinisassions
_	simp 2pl	alcalinisassiez
_	simp 3pl	alcalinisassent
_	impe 2sg	alcalinise
_	impe 1pl	alcalinisons
_	impe 2pl	alcalinisez
_	ppas mas sg	alcalinisé
_	ppas mas pl	alcalinisés
_	ppas fem sg	alcalinisée
_	ppas fem pl	alcalinisées
$
alcaliser	1__t___zz
_	infi	alcaliser
_	ppre	alcalisant
_	ipre 1sg	alcalise
_	ipre 3sg	alcalise
_	spre 1sg	alcalise
_	spre 3sg	alcalise
_	ipre 1isg	alcalisè
_	ipre 2sg	alcalises
_	spre 2sg	alcalises
_	ipre 1pl	alcalisons
_	ipre 2pl	alcalisez
_	ipre 3pl	alcalisent
_	spre 3pl	alcalisent
_	iimp 1sg	alcalisais
_	iimp 2sg	alcalisais
_	iimp 3sg	alcalisait
_	iimp 1pl	alcalisions
_	spre 1pl	alcalisions
_	iimp 2pl	alcalisiez
_	spre 2pl	alcalisiez
_	iimp 3pl	alcalisaient
_	ipsi 1sg	alcalisai
_	ipsi 2sg	alcalisas
_	ipsi 3sg	alcalisa
_	ipsi 1pl	alcalisâmes
_	ipsi 2pl	alcalisâtes
_	ipsi 3pl	alcalisèrent
_	ifut 1sg	alcaliserai
_	ifut 2sg	alcaliseras
_	ifut 3sg	alcalisera
_	ifut 1pl	alcaliserons
_	ifut 2pl	alcaliserez
_	ifut 3pl	alcaliseront
_	cond 1sg	alcaliserais
_	cond 2sg	alcaliserais
_	cond 3sg	alcaliserait
_	cond 1pl	alcaliserions
_	cond 2pl	alcaliseriez
_	cond 3pl	alcaliseraient
_	simp 1sg	alcalisasse
_	simp 2sg	alcalisasses
_	simp 3sg	alcalisât
_	simp 1pl	alcalisassions
_	simp 2pl	alcalisassiez
_	simp 3pl	alcalisassent
_	impe 2sg	alcalise
_	impe 1pl	alcalisons
_	impe 2pl	alcalisez
_	ppas mas sg	alcalisé
_	ppas mas pl	alcalisés
_	ppas fem sg	alcalisée
_	ppas fem pl	alcalisées
$
alcoholiser	1__t___zz
_	infi	alcoholiser
$
alcooliser	1__t_q_zz
_	infi	alcooliser
_	ppre	alcoolisant
_	ipre 1sg	alcoolise
_	ipre 3sg	alcoolise
_	spre 1sg	alcoolise
_	spre 3sg	alcoolise
_	ipre 1isg	alcoolisè
_	ipre 2sg	alcoolises
_	spre 2sg	alcoolises
_	ipre 1pl	alcoolisons
_	ipre 2pl	alcoolisez
_	ipre 3pl	alcoolisent
_	spre 3pl	alcoolisent
_	iimp 1sg	alcoolisais
_	iimp 2sg	alcoolisais
_	iimp 3sg	alcoolisait
_	iimp 1pl	alcoolisions
_	spre 1pl	alcoolisions
_	iimp 2pl	alcoolisiez
_	spre 2pl	alcoolisiez
_	iimp 3pl	alcoolisaient
_	ipsi 1sg	alcoolisai
_	ipsi 2sg	alcoolisas
_	ipsi 3sg	alcoolisa
_	ipsi 1pl	alcoolisâmes
_	ipsi 2pl	alcoolisâtes
_	ipsi 3pl	alcoolisèrent
_	ifut 1sg	alcooliserai
_	ifut 2sg	alcooliseras
_	ifut 3sg	alcoolisera
_	ifut 1pl	alcooliserons
_	ifut 2pl	alcooliserez
_	ifut 3pl	alcooliseront
_	cond 1sg	alcooliserais
_	cond 2sg	alcooliserais
_	cond 3sg	alcooliserait
_	cond 1pl	alcooliserions
_	cond 2pl	alcooliseriez
_	cond 3pl	alcooliseraient
_	simp 1sg	alcoolisasse
_	simp 2sg	alcoolisasses
_	simp 3sg	alcoolisât
_	simp 1pl	alcoolisassions
_	simp 2pl	alcoolisassiez
_	simp 3pl	alcoolisassent
_	impe 2sg	alcoolise
_	impe 1pl	alcoolisons
_	impe 2pl	alcoolisez
_	ppas mas sg	alcoolisé
_	ppas mas pl	alcoolisés
_	ppas fem sg	alcoolisée
_	ppas fem pl	alcoolisées
$
alentir	2_it_q__a
_	infi	alentir
_	ppre	alentissant
_	ipre 1sg	alentis
_	ipre 2sg	alentis
_	ipsi 1sg	alentis
_	ipsi 2sg	alentis
_	ipre 3sg	alentit
_	ipsi 3sg	alentit
_	ipre 1pl	alentissons
_	ipre 2pl	alentissez
_	ipre 3pl	alentissent
_	spre 3pl	alentissent
_	simp 3pl	alentissent
_	iimp 1sg	alentissais
_	iimp 2sg	alentissais
_	iimp 3sg	alentissait
_	iimp 1pl	alentissions
_	spre 1pl	alentissions
_	simp 1pl	alentissions
_	iimp 2pl	alentissiez
_	spre 2pl	alentissiez
_	simp 2pl	alentissiez
_	iimp 3pl	alentissaient
_	ipsi 1pl	alentîmes
_	ipsi 2pl	alentîtes
_	ipsi 3pl	alentirent
_	ifut 1sg	alentirai
_	ifut 2sg	alentiras
_	ifut 3sg	alentira
_	ifut 1pl	alentirons
_	ifut 2pl	alentirez
_	ifut 3pl	alentiront
_	cond 1sg	alentirais
_	cond 2sg	alentirais
_	cond 3sg	alentirait
_	cond 1pl	alentirions
_	cond 2pl	alentiriez
_	cond 3pl	alentiraient
_	spre 1sg	alentisse
_	simp 1sg	alentisse
_	spre 2sg	alentisses
_	simp 2sg	alentisses
_	spre 3sg	alentisse
_	simp 3sg	alentît
_	impe 2sg	alentis
_	impe 1pl	alentissons
_	impe 2pl	alentissez
_	ppas mas sg	alenti
_	ppas mas pl	alentis
_	ppas fem sg	alentie
_	ppas fem pl	alenties
$
alerter	1__t___zz
_	infi	alerter
_	ppre	alertant
_	ipre 1sg	alerte
_	ipre 3sg	alerte
_	spre 1sg	alerte
_	spre 3sg	alerte
_	ipre 1isg	alertè
_	ipre 2sg	alertes
_	spre 2sg	alertes
_	ipre 1pl	alertons
_	ipre 2pl	alertez
_	ipre 3pl	alertent
_	spre 3pl	alertent
_	iimp 1sg	alertais
_	iimp 2sg	alertais
_	iimp 3sg	alertait
_	iimp 1pl	alertions
_	spre 1pl	alertions
_	iimp 2pl	alertiez
_	spre 2pl	alertiez
_	iimp 3pl	alertaient
_	ipsi 1sg	alertai
_	ipsi 2sg	alertas
_	ipsi 3sg	alerta
_	ipsi 1pl	alertâmes
_	ipsi 2pl	alertâtes
_	ipsi 3pl	alertèrent
_	ifut 1sg	alerterai
_	ifut 2sg	alerteras
_	ifut 3sg	alertera
_	ifut 1pl	alerterons
_	ifut 2pl	alerterez
_	ifut 3pl	alerteront
_	cond 1sg	alerterais
_	cond 2sg	alerterais
_	cond 3sg	alerterait
_	cond 1pl	alerterions
_	cond 2pl	alerteriez
_	cond 3pl	alerteraient
_	simp 1sg	alertasse
_	simp 2sg	alertasses
_	simp 3sg	alertât
_	simp 1pl	alertassions
_	simp 2pl	alertassiez
_	simp 3pl	alertassent
_	impe 2sg	alerte
_	impe 1pl	alertons
_	impe 2pl	alertez
_	ppas mas sg	alerté
_	ppas mas pl	alertés
_	ppas fem sg	alertée
_	ppas fem pl	alertées
$
aléser	1__t___zz
_	infi	aléser
_	ppre	alésant
_	ipre 1sg	alèse
_	ipre 3sg	alèse
_	spre 1sg	alèse
_	spre 3sg	alèse
_	ipre 1isg	alésè
_	ipre 2sg	alèses
_	spre 2sg	alèses
_	ipre 1pl	alésons
_	ipre 2pl	alésez
_	ipre 3pl	alèsent
_	spre 3pl	alèsent
_	iimp 1sg	alésais
_	iimp 2sg	alésais
_	iimp 3sg	alésait
_	iimp 1pl	alésions
_	spre 1pl	alésions
_	iimp 2pl	alésiez
_	spre 2pl	alésiez
_	iimp 3pl	alésaient
_	ipsi 1sg	alésai
_	ipsi 2sg	alésas
_	ipsi 3sg	alésa
_	ipsi 1pl	alésâmes
_	ipsi 2pl	alésâtes
_	ipsi 3pl	alésèrent
_	ifut 1sg	aléserai
_	ifut 1sg	alèserai
_	ifut 2sg	aléseras
_	ifut 2sg	alèseras
_	ifut 3sg	alésera
_	ifut 3sg	alèsera
_	ifut 1pl	aléserons
_	ifut 1pl	alèserons
_	ifut 2pl	aléserez
_	ifut 2pl	alèserez
_	ifut 3pl	aléseront
_	ifut 3pl	alèseront
_	cond 1sg	aléserais
_	cond 2sg	aléserais
_	cond 1sg	alèserais
_	cond 2sg	alèserais
_	cond 3sg	aléserait
_	cond 3sg	alèserait
_	cond 1pl	aléserions
_	cond 1pl	alèserions
_	cond 2pl	aléseriez
_	cond 2pl	alèseriez
_	cond 3pl	aléseraient
_	cond 3pl	alèseraient
_	simp 1sg	alésasse
_	simp 2sg	alésasses
_	simp 3sg	alésât
_	simp 1pl	alésassions
_	simp 2pl	alésassiez
_	simp 3pl	alésassent
_	impe 2sg	alèse
_	impe 1pl	alésons
_	impe 2pl	alésez
_	ppas mas sg	alésé
_	ppas mas pl	alésés
_	ppas fem sg	alésée
_	ppas fem pl	alésées
$
alestir	3__t___zz
_	infi	alestir
$
aleviner	1__t___zz
_	infi	aleviner
_	ppre	alevinant
_	ipre 1sg	alevine
_	ipre 3sg	alevine
_	spre 1sg	alevine
_	spre 3sg	alevine
_	ipre 1isg	alevinè
_	ipre 2sg	alevines
_	spre 2sg	alevines
_	ipre 1pl	alevinons
_	ipre 2pl	alevinez
_	ipre 3pl	alevinent
_	spre 3pl	alevinent
_	iimp 1sg	alevinais
_	iimp 2sg	alevinais
_	iimp 3sg	alevinait
_	iimp 1pl	alevinions
_	spre 1pl	alevinions
_	iimp 2pl	aleviniez
_	spre 2pl	aleviniez
_	iimp 3pl	alevinaient
_	ipsi 1sg	alevinai
_	ipsi 2sg	alevinas
_	ipsi 3sg	alevina
_	ipsi 1pl	alevinâmes
_	ipsi 2pl	alevinâtes
_	ipsi 3pl	alevinèrent
_	ifut 1sg	alevinerai
_	ifut 2sg	alevineras
_	ifut 3sg	alevinera
_	ifut 1pl	alevinerons
_	ifut 2pl	alevinerez
_	ifut 3pl	alevineront
_	cond 1sg	alevinerais
_	cond 2sg	alevinerais
_	cond 3sg	alevinerait
_	cond 1pl	alevinerions
_	cond 2pl	alevineriez
_	cond 3pl	alevineraient
_	simp 1sg	alevinasse
_	simp 2sg	alevinasses
_	simp 3sg	alevinât
_	simp 1pl	alevinassions
_	simp 2pl	alevinassiez
_	simp 3pl	alevinassent
_	impe 2sg	alevine
_	impe 1pl	alevinons
_	impe 2pl	alevinez
_	ppas mas sg	aleviné
_	ppas mas pl	alevinés
_	ppas fem sg	alevinée
_	ppas fem pl	alevinées
$
aliéner	1__t_q_zz
_	infi	aliéner
_	ppre	aliénant
_	ipre 1sg	aliène
_	ipre 3sg	aliène
_	spre 1sg	aliène
_	spre 3sg	aliène
_	ipre 1isg	aliénè
_	ipre 2sg	aliènes
_	spre 2sg	aliènes
_	ipre 1pl	aliénons
_	ipre 2pl	aliénez
_	ipre 3pl	aliènent
_	spre 3pl	aliènent
_	iimp 1sg	aliénais
_	iimp 2sg	aliénais
_	iimp 3sg	aliénait
_	iimp 1pl	aliénions
_	spre 1pl	aliénions
_	iimp 2pl	aliéniez
_	spre 2pl	aliéniez
_	iimp 3pl	aliénaient
_	ipsi 1sg	aliénai
_	ipsi 2sg	aliénas
_	ipsi 3sg	aliéna
_	ipsi 1pl	aliénâmes
_	ipsi 2pl	aliénâtes
_	ipsi 3pl	aliénèrent
_	ifut 1sg	aliénerai
_	ifut 1sg	aliènerai
_	ifut 2sg	aliéneras
_	ifut 2sg	alièneras
_	ifut 3sg	aliénera
_	ifut 3sg	aliènera
_	ifut 1pl	aliénerons
_	ifut 1pl	aliènerons
_	ifut 2pl	aliénerez
_	ifut 2pl	aliènerez
_	ifut 3pl	aliéneront
_	ifut 3pl	alièneront
_	cond 1sg	aliénerais
_	cond 2sg	aliénerais
_	cond 1sg	aliènerais
_	cond 2sg	aliènerais
_	cond 3sg	aliénerait
_	cond 3sg	aliènerait
_	cond 1pl	aliénerions
_	cond 1pl	aliènerions
_	cond 2pl	aliéneriez
_	cond 2pl	alièneriez
_	cond 3pl	aliéneraient
_	cond 3pl	alièneraient
_	simp 1sg	aliénasse
_	simp 2sg	aliénasses
_	simp 3sg	aliénât
_	simp 1pl	aliénassions
_	simp 2pl	aliénassiez
_	simp 3pl	aliénassent
_	impe 2sg	aliène
_	impe 1pl	aliénons
_	impe 2pl	aliénez
_	ppas mas sg	aliéné
_	ppas mas pl	aliénés
_	ppas fem sg	aliénée
_	ppas fem pl	aliénées
$
aligner	1__t_q_zz
_	infi	aligner
_	ppre	alignant
_	ipre 1sg	aligne
_	ipre 3sg	aligne
_	spre 1sg	aligne
_	spre 3sg	aligne
_	ipre 1isg	alignè
_	ipre 2sg	alignes
_	spre 2sg	alignes
_	ipre 1pl	alignons
_	ipre 2pl	alignez
_	ipre 3pl	alignent
_	spre 3pl	alignent
_	iimp 1sg	alignais
_	iimp 2sg	alignais
_	iimp 3sg	alignait
_	iimp 1pl	alignions
_	spre 1pl	alignions
_	iimp 2pl	aligniez
_	spre 2pl	aligniez
_	iimp 3pl	alignaient
_	ipsi 1sg	alignai
_	ipsi 2sg	alignas
_	ipsi 3sg	aligna
_	ipsi 1pl	alignâmes
_	ipsi 2pl	alignâtes
_	ipsi 3pl	alignèrent
_	ifut 1sg	alignerai
_	ifut 2sg	aligneras
_	ifut 3sg	alignera
_	ifut 1pl	alignerons
_	ifut 2pl	alignerez
_	ifut 3pl	aligneront
_	cond 1sg	alignerais
_	cond 2sg	alignerais
_	cond 3sg	alignerait
_	cond 1pl	alignerions
_	cond 2pl	aligneriez
_	cond 3pl	aligneraient
_	simp 1sg	alignasse
_	simp 2sg	alignasses
_	simp 3sg	alignât
_	simp 1pl	alignassions
_	simp 2pl	alignassiez
_	simp 3pl	alignassent
_	impe 2sg	aligne
_	impe 1pl	alignons
_	impe 2pl	alignez
_	ppas mas sg	aligné
_	ppas mas pl	alignés
_	ppas fem sg	alignée
_	ppas fem pl	alignées
$
alimenter	1__tnq__a
_	infi	alimenter
_	ppre	alimentant
_	ipre 1sg	alimente
_	ipre 3sg	alimente
_	spre 1sg	alimente
_	spre 3sg	alimente
_	ipre 1isg	alimentè
_	ipre 2sg	alimentes
_	spre 2sg	alimentes
_	ipre 1pl	alimentons
_	ipre 2pl	alimentez
_	ipre 3pl	alimentent
_	spre 3pl	alimentent
_	iimp 1sg	alimentais
_	iimp 2sg	alimentais
_	iimp 3sg	alimentait
_	iimp 1pl	alimentions
_	spre 1pl	alimentions
_	iimp 2pl	alimentiez
_	spre 2pl	alimentiez
_	iimp 3pl	alimentaient
_	ipsi 1sg	alimentai
_	ipsi 2sg	alimentas
_	ipsi 3sg	alimenta
_	ipsi 1pl	alimentâmes
_	ipsi 2pl	alimentâtes
_	ipsi 3pl	alimentèrent
_	ifut 1sg	alimenterai
_	ifut 2sg	alimenteras
_	ifut 3sg	alimentera
_	ifut 1pl	alimenterons
_	ifut 2pl	alimenterez
_	ifut 3pl	alimenteront
_	cond 1sg	alimenterais
_	cond 2sg	alimenterais
_	cond 3sg	alimenterait
_	cond 1pl	alimenterions
_	cond 2pl	alimenteriez
_	cond 3pl	alimenteraient
_	simp 1sg	alimentasse
_	simp 2sg	alimentasses
_	simp 3sg	alimentât
_	simp 1pl	alimentassions
_	simp 2pl	alimentassiez
_	simp 3pl	alimentassent
_	impe 2sg	alimente
_	impe 1pl	alimentons
_	impe 2pl	alimentez
_	ppas mas sg	alimenté
_	ppas mas pl	alimentés
_	ppas fem sg	alimentée
_	ppas fem pl	alimentées
$
aliter	1__t_q_zz
_	infi	aliter
_	ppre	alitant
_	ipre 1sg	alite
_	ipre 3sg	alite
_	spre 1sg	alite
_	spre 3sg	alite
_	ipre 1isg	alitè
_	ipre 2sg	alites
_	spre 2sg	alites
_	ipre 1pl	alitons
_	ipre 2pl	alitez
_	ipre 3pl	alitent
_	spre 3pl	alitent
_	iimp 1sg	alitais
_	iimp 2sg	alitais
_	iimp 3sg	alitait
_	iimp 1pl	alitions
_	spre 1pl	alitions
_	iimp 2pl	alitiez
_	spre 2pl	alitiez
_	iimp 3pl	alitaient
_	ipsi 1sg	alitai
_	ipsi 2sg	alitas
_	ipsi 3sg	alita
_	ipsi 1pl	alitâmes
_	ipsi 2pl	alitâtes
_	ipsi 3pl	alitèrent
_	ifut 1sg	aliterai
_	ifut 2sg	aliteras
_	ifut 3sg	alitera
_	ifut 1pl	aliterons
_	ifut 2pl	aliterez
_	ifut 3pl	aliteront
_	cond 1sg	aliterais
_	cond 2sg	aliterais
_	cond 3sg	aliterait
_	cond 1pl	aliterions
_	cond 2pl	aliteriez
_	cond 3pl	aliteraient
_	simp 1sg	alitasse
_	simp 2sg	alitasses
_	simp 3sg	alitât
_	simp 1pl	alitassions
_	simp 2pl	alitassiez
_	simp 3pl	alitassent
_	impe 2sg	alite
_	impe 1pl	alitons
_	impe 2pl	alitez
_	ppas mas sg	alité
_	ppas mas pl	alités
_	ppas fem sg	alitée
_	ppas fem pl	alitées
$
alkyler	1__t_q_zz
_	infi	alkyler
_	ppre	alkylant
_	ipre 1sg	alkyle
_	ipre 3sg	alkyle
_	spre 1sg	alkyle
_	spre 3sg	alkyle
_	ipre 1isg	alkylè
_	ipre 2sg	alkyles
_	spre 2sg	alkyles
_	ipre 1pl	alkylons
_	ipre 2pl	alkylez
_	ipre 3pl	alkylent
_	spre 3pl	alkylent
_	iimp 1sg	alkylais
_	iimp 2sg	alkylais
_	iimp 3sg	alkylait
_	iimp 1pl	alkylions
_	spre 1pl	alkylions
_	iimp 2pl	alkyliez
_	spre 2pl	alkyliez
_	iimp 3pl	alkylaient
_	ipsi 1sg	alkylai
_	ipsi 2sg	alkylas
_	ipsi 3sg	alkyla
_	ipsi 1pl	alkylâmes
_	ipsi 2pl	alkylâtes
_	ipsi 3pl	alkylèrent
_	ifut 1sg	alkylerai
_	ifut 2sg	alkyleras
_	ifut 3sg	alkylera
_	ifut 1pl	alkylerons
_	ifut 2pl	alkylerez
_	ifut 3pl	alkyleront
_	cond 1sg	alkylerais
_	cond 2sg	alkylerais
_	cond 3sg	alkylerait
_	cond 1pl	alkylerions
_	cond 2pl	alkyleriez
_	cond 3pl	alkyleraient
_	simp 1sg	alkylasse
_	simp 2sg	alkylasses
_	simp 3sg	alkylât
_	simp 1pl	alkylassions
_	simp 2pl	alkylassiez
_	simp 3pl	alkylassent
_	impe 2sg	alkyle
_	impe 1pl	alkylons
_	impe 2pl	alkylez
_	ppas mas sg	alkylé
_	ppas mas pl	alkylés
_	ppas fem sg	alkylée
_	ppas fem pl	alkylées
$
allaiter	1_it___zz
_	infi	allaiter
_	ppre	allaitant
_	ipre 1sg	allaite
_	ipre 3sg	allaite
_	spre 1sg	allaite
_	spre 3sg	allaite
_	ipre 1isg	allaitè
_	ipre 2sg	allaites
_	spre 2sg	allaites
_	ipre 1pl	allaitons
_	ipre 2pl	allaitez
_	ipre 3pl	allaitent
_	spre 3pl	allaitent
_	iimp 1sg	allaitais
_	iimp 2sg	allaitais
_	iimp 3sg	allaitait
_	iimp 1pl	allaitions
_	spre 1pl	allaitions
_	iimp 2pl	allaitiez
_	spre 2pl	allaitiez
_	iimp 3pl	allaitaient
_	ipsi 1sg	allaitai
_	ipsi 2sg	allaitas
_	ipsi 3sg	allaita
_	ipsi 1pl	allaitâmes
_	ipsi 2pl	allaitâtes
_	ipsi 3pl	allaitèrent
_	ifut 1sg	allaiterai
_	ifut 2sg	allaiteras
_	ifut 3sg	allaitera
_	ifut 1pl	allaiterons
_	ifut 2pl	allaiterez
_	ifut 3pl	allaiteront
_	cond 1sg	allaiterais
_	cond 2sg	allaiterais
_	cond 3sg	allaiterait
_	cond 1pl	allaiterions
_	cond 2pl	allaiteriez
_	cond 3pl	allaiteraient
_	simp 1sg	allaitasse
_	simp 2sg	allaitasses
_	simp 3sg	allaitât
_	simp 1pl	allaitassions
_	simp 2pl	allaitassiez
_	simp 3pl	allaitassent
_	impe 2sg	allaite
_	impe 1pl	allaitons
_	impe 2pl	allaitez
_	ppas mas sg	allaité
_	ppas mas pl	allaités
_	ppas fem sg	allaitée
_	ppas fem pl	allaitées
$
allécher	1__t___zz
_	infi	allécher
_	ppre	alléchant
_	ipre 1sg	allèche
_	ipre 3sg	allèche
_	spre 1sg	allèche
_	spre 3sg	allèche
_	ipre 1isg	alléchè
_	ipre 2sg	allèches
_	spre 2sg	allèches
_	ipre 1pl	alléchons
_	ipre 2pl	alléchez
_	ipre 3pl	allèchent
_	spre 3pl	allèchent
_	iimp 1sg	alléchais
_	iimp 2sg	alléchais
_	iimp 3sg	alléchait
_	iimp 1pl	alléchions
_	spre 1pl	alléchions
_	iimp 2pl	alléchiez
_	spre 2pl	alléchiez
_	iimp 3pl	alléchaient
_	ipsi 1sg	alléchai
_	ipsi 2sg	alléchas
_	ipsi 3sg	allécha
_	ipsi 1pl	alléchâmes
_	ipsi 2pl	alléchâtes
_	ipsi 3pl	alléchèrent
_	ifut 1sg	allécherai
_	ifut 1sg	allècherai
_	ifut 2sg	allécheras
_	ifut 2sg	allècheras
_	ifut 3sg	alléchera
_	ifut 3sg	allèchera
_	ifut 1pl	allécherons
_	ifut 1pl	allècherons
_	ifut 2pl	allécherez
_	ifut 2pl	allècherez
_	ifut 3pl	allécheront
_	ifut 3pl	allècheront
_	cond 1sg	allécherais
_	cond 2sg	allécherais
_	cond 1sg	allècherais
_	cond 2sg	allècherais
_	cond 3sg	allécherait
_	cond 3sg	allècherait
_	cond 1pl	allécherions
_	cond 1pl	allècherions
_	cond 2pl	allécheriez
_	cond 2pl	allècheriez
_	cond 3pl	allécheraient
_	cond 3pl	allècheraient
_	simp 1sg	alléchasse
_	simp 2sg	alléchasses
_	simp 3sg	alléchât
_	simp 1pl	alléchassions
_	simp 2pl	alléchassiez
_	simp 3pl	alléchassent
_	impe 2sg	allèche
_	impe 1pl	alléchons
_	impe 2pl	alléchez
_	ppas mas sg	alléché
_	ppas mas pl	alléchés
_	ppas fem sg	alléchée
_	ppas fem pl	alléchées
$
alléger	1__t_q_zz
_	infi	alléger
_	ppre	allégeant
_	ipre 1sg	allège
_	ipre 3sg	allège
_	spre 1sg	allège
_	spre 3sg	allège
_	ipre 1isg	allégè
_	ipre 2sg	allèges
_	spre 2sg	allèges
_	ipre 1pl	allégeons
_	ipre 2pl	allégez
_	ipre 3pl	allègent
_	spre 3pl	allègent
_	iimp 1sg	allégeais
_	iimp 2sg	allégeais
_	iimp 3sg	allégeait
_	iimp 1pl	allégions
_	spre 1pl	allégions
_	iimp 2pl	allégiez
_	spre 2pl	allégiez
_	iimp 3pl	allégeaient
_	ipsi 1sg	allégeai
_	ipsi 2sg	allégeas
_	ipsi 3sg	allégea
_	ipsi 1pl	allégeâmes
_	ipsi 2pl	allégeâtes
_	ipsi 3pl	allégèrent
_	ifut 1sg	allégerai
_	ifut 1sg	allègerai
_	ifut 2sg	allégeras
_	ifut 2sg	allègeras
_	ifut 3sg	allégera
_	ifut 3sg	allègera
_	ifut 1pl	allégerons
_	ifut 1pl	allègerons
_	ifut 2pl	allégerez
_	ifut 2pl	allègerez
_	ifut 3pl	allégeront
_	ifut 3pl	allègeront
_	cond 1sg	allégerais
_	cond 2sg	allégerais
_	cond 1sg	allègerais
_	cond 2sg	allègerais
_	cond 3sg	allégerait
_	cond 3sg	allègerait
_	cond 1pl	allégerions
_	cond 1pl	allègerions
_	cond 2pl	allégeriez
_	cond 2pl	allègeriez
_	cond 3pl	allégeraient
_	cond 3pl	allègeraient
_	simp 1sg	allégeasse
_	simp 2sg	allégeasses
_	simp 3sg	allégeât
_	simp 1pl	allégeassions
_	simp 2pl	allégeassiez
_	simp 3pl	allégeassent
_	impe 2sg	allège
_	impe 1pl	allégeons
_	impe 2pl	allégez
_	ppas mas sg	allégé
_	ppas mas pl	allégés
_	ppas fem sg	allégée
_	ppas fem pl	allégées
$
allégérir	3__t___zz
_	infi	allégérir
$
allégir	2__t____a
_	infi	allégir
_	ppre	allégissant
_	ipre 1sg	allégis
_	ipre 2sg	allégis
_	ipsi 1sg	allégis
_	ipsi 2sg	allégis
_	ipre 3sg	allégit
_	ipsi 3sg	allégit
_	ipre 1pl	allégissons
_	ipre 2pl	allégissez
_	ipre 3pl	allégissent
_	spre 3pl	allégissent
_	simp 3pl	allégissent
_	iimp 1sg	allégissais
_	iimp 2sg	allégissais
_	iimp 3sg	allégissait
_	iimp 1pl	allégissions
_	spre 1pl	allégissions
_	simp 1pl	allégissions
_	iimp 2pl	allégissiez
_	spre 2pl	allégissiez
_	simp 2pl	allégissiez
_	iimp 3pl	allégissaient
_	ipsi 1pl	allégîmes
_	ipsi 2pl	allégîtes
_	ipsi 3pl	allégirent
_	ifut 1sg	allégirai
_	ifut 2sg	allégiras
_	ifut 3sg	allégira
_	ifut 1pl	allégirons
_	ifut 2pl	allégirez
_	ifut 3pl	allégiront
_	cond 1sg	allégirais
_	cond 2sg	allégirais
_	cond 3sg	allégirait
_	cond 1pl	allégirions
_	cond 2pl	allégiriez
_	cond 3pl	allégiraient
_	spre 1sg	allégisse
_	simp 1sg	allégisse
_	spre 2sg	allégisses
_	simp 2sg	allégisses
_	spre 3sg	allégisse
_	simp 3sg	allégît
_	impe 2sg	allégis
_	impe 1pl	allégissons
_	impe 2pl	allégissez
_	ppas mas sg	allégi
_	ppas mas pl	allégis
_	ppas fem sg	allégie
_	ppas fem pl	allégies
$
allégoriser	1__t___zz
_	infi	allégoriser
_	ppre	allégorisant
_	ipre 1sg	allégorise
_	ipre 3sg	allégorise
_	spre 1sg	allégorise
_	spre 3sg	allégorise
_	ipre 1isg	allégorisè
_	ipre 2sg	allégorises
_	spre 2sg	allégorises
_	ipre 1pl	allégorisons
_	ipre 2pl	allégorisez
_	ipre 3pl	allégorisent
_	spre 3pl	allégorisent
_	iimp 1sg	allégorisais
_	iimp 2sg	allégorisais
_	iimp 3sg	allégorisait
_	iimp 1pl	allégorisions
_	spre 1pl	allégorisions
_	iimp 2pl	allégorisiez
_	spre 2pl	allégorisiez
_	iimp 3pl	allégorisaient
_	ipsi 1sg	allégorisai
_	ipsi 2sg	allégorisas
_	ipsi 3sg	allégorisa
_	ipsi 1pl	allégorisâmes
_	ipsi 2pl	allégorisâtes
_	ipsi 3pl	allégorisèrent
_	ifut 1sg	allégoriserai
_	ifut 2sg	allégoriseras
_	ifut 3sg	allégorisera
_	ifut 1pl	allégoriserons
_	ifut 2pl	allégoriserez
_	ifut 3pl	allégoriseront
_	cond 1sg	allégoriserais
_	cond 2sg	allégoriserais
_	cond 3sg	allégoriserait
_	cond 1pl	allégoriserions
_	cond 2pl	allégoriseriez
_	cond 3pl	allégoriseraient
_	simp 1sg	allégorisasse
_	simp 2sg	allégorisasses
_	simp 3sg	allégorisât
_	simp 1pl	allégorisassions
_	simp 2pl	allégorisassiez
_	simp 3pl	allégorisassent
_	impe 2sg	allégorise
_	impe 1pl	allégorisons
_	impe 2pl	allégorisez
_	ppas mas sg	allégorisé
_	ppas mas pl	allégorisés
_	ppas fem sg	allégorisée
_	ppas fem pl	allégorisées
$
alléguer	1__t___zz
_	infi	alléguer
_	ppre	alléguant
_	ipre 1sg	allègue
_	ipre 3sg	allègue
_	spre 1sg	allègue
_	spre 3sg	allègue
_	ipre 1isg	alléguè
_	ipre 2sg	allègues
_	spre 2sg	allègues
_	ipre 1pl	alléguons
_	ipre 2pl	alléguez
_	ipre 3pl	allèguent
_	spre 3pl	allèguent
_	iimp 1sg	alléguais
_	iimp 2sg	alléguais
_	iimp 3sg	alléguait
_	iimp 1pl	alléguions
_	spre 1pl	alléguions
_	iimp 2pl	alléguiez
_	spre 2pl	alléguiez
_	iimp 3pl	alléguaient
_	ipsi 1sg	alléguai
_	ipsi 2sg	alléguas
_	ipsi 3sg	allégua
_	ipsi 1pl	alléguâmes
_	ipsi 2pl	alléguâtes
_	ipsi 3pl	alléguèrent
_	ifut 1sg	alléguerai
_	ifut 1sg	allèguerai
_	ifut 2sg	allégueras
_	ifut 2sg	allègueras
_	ifut 3sg	alléguera
_	ifut 3sg	allèguera
_	ifut 1pl	alléguerons
_	ifut 1pl	allèguerons
_	ifut 2pl	alléguerez
_	ifut 2pl	allèguerez
_	ifut 3pl	allégueront
_	ifut 3pl	allègueront
_	cond 1sg	alléguerais
_	cond 2sg	alléguerais
_	cond 1sg	allèguerais
_	cond 2sg	allèguerais
_	cond 3sg	alléguerait
_	cond 3sg	allèguerait
_	cond 1pl	alléguerions
_	cond 1pl	allèguerions
_	cond 2pl	allégueriez
_	cond 2pl	allègueriez
_	cond 3pl	allégueraient
_	cond 3pl	allègueraient
_	simp 1sg	alléguasse
_	simp 2sg	alléguasses
_	simp 3sg	alléguât
_	simp 1pl	alléguassions
_	simp 2pl	alléguassiez
_	simp 3pl	alléguassent
_	impe 2sg	allègue
_	impe 1pl	alléguons
_	impe 2pl	alléguez
_	ppas mas sg	allégué
_	ppas mas pl	allégués
_	ppas fem sg	alléguée
_	ppas fem pl	alléguées
$
aller	1_i__e_e_
_	infi	aller
_	ppre	allant
_	ppas mas sg	allé
_	ppas mas pl	allés
_	ppas fem sg	allée
_	ppas fem pl	allées
_	ipre 1sg	vais
_	ipre 2sg	vas
_	ipre 3sg	va
_	ipre 1pl	allons
_	ipre 2pl	allez
_	ipre 3pl	vont
_	iimp 1sg	allais
_	iimp 2sg	allais
_	iimp 3sg	allait
_	iimp 1pl	allions
_	iimp 2pl	alliez
_	iimp 3pl	allaient
_	ipsi 1sg	allai
_	ipsi 2sg	allas
_	ipsi 3sg	alla
_	ipsi 1pl	allâmes
_	ipsi 2pl	allâtes
_	ipsi 3pl	allèrent
_	ifut 1sg	irai
_	ifut 2sg	iras
_	ifut 3sg	ira
_	ifut 1pl	irons
_	ifut 2pl	irez
_	ifut 3pl	iront
_	cond 1sg	irais
_	cond 2sg	irais
_	cond 3sg	irait
_	cond 1pl	irions
_	cond 2pl	iriez
_	cond 3pl	iraient
_	spre 1sg	aille
_	spre 3sg	aille
_	spre 2sg	ailles
_	spre 1pl	allions
_	spre 2pl	alliez
_	spre 3pl	aillent
_	simp 1sg	allasse
_	simp 2sg	allasses
_	simp 3sg	allât
_	simp 1pl	allassions
_	simp 2pl	allassiez
_	simp 3pl	allassent
_	impe 1pl	allons
_	impe 2sg	va
_	impe 2pl	allez
$
allier	1__t_q_zz
_	infi	allier
_	ppre	alliant
_	ipre 1sg	allie
_	ipre 3sg	allie
_	spre 1sg	allie
_	spre 3sg	allie
_	ipre 1isg	alliè
_	ipre 2sg	allies
_	spre 2sg	allies
_	ipre 1pl	allions
_	ipre 2pl	alliez
_	ipre 3pl	allient
_	spre 3pl	allient
_	iimp 1sg	alliais
_	iimp 2sg	alliais
_	iimp 3sg	alliait
_	iimp 1pl	alliions
_	spre 1pl	alliions
_	iimp 2pl	alliiez
_	spre 2pl	alliiez
_	iimp 3pl	alliaient
_	ipsi 1sg	alliai
_	ipsi 2sg	allias
_	ipsi 3sg	allia
_	ipsi 1pl	alliâmes
_	ipsi 2pl	alliâtes
_	ipsi 3pl	allièrent
_	ifut 1sg	allierai
_	ifut 2sg	allieras
_	ifut 3sg	alliera
_	ifut 1pl	allierons
_	ifut 2pl	allierez
_	ifut 3pl	allieront
_	cond 1sg	allierais
_	cond 2sg	allierais
_	cond 3sg	allierait
_	cond 1pl	allierions
_	cond 2pl	allieriez
_	cond 3pl	allieraient
_	simp 1sg	alliasse
_	simp 2sg	alliasses
_	simp 3sg	alliât
_	simp 1pl	alliassions
_	simp 2pl	alliassiez
_	simp 3pl	alliassent
_	impe 2sg	allie
_	impe 1pl	allions
_	impe 2pl	alliez
_	ppas mas sg	allié
_	ppas mas pl	alliés
_	ppas fem sg	alliée
_	ppas fem pl	alliées
$
allonger	1_it_q_zz
_	infi	allonger
_	ppre	allongeant
_	ipre 1sg	allonge
_	ipre 3sg	allonge
_	spre 1sg	allonge
_	spre 3sg	allonge
_	ipre 1isg	allongè
_	ipre 2sg	allonges
_	spre 2sg	allonges
_	ipre 1pl	allongeons
_	ipre 2pl	allongez
_	ipre 3pl	allongent
_	spre 3pl	allongent
_	iimp 1sg	allongeais
_	iimp 2sg	allongeais
_	iimp 3sg	allongeait
_	iimp 1pl	allongions
_	spre 1pl	allongions
_	iimp 2pl	allongiez
_	spre 2pl	allongiez
_	iimp 3pl	allongeaient
_	ipsi 1sg	allongeai
_	ipsi 2sg	allongeas
_	ipsi 3sg	allongea
_	ipsi 1pl	allongeâmes
_	ipsi 2pl	allongeâtes
_	ipsi 3pl	allongèrent
_	ifut 1sg	allongerai
_	ifut 2sg	allongeras
_	ifut 3sg	allongera
_	ifut 1pl	allongerons
_	ifut 2pl	allongerez
_	ifut 3pl	allongeront
_	cond 1sg	allongerais
_	cond 2sg	allongerais
_	cond 3sg	allongerait
_	cond 1pl	allongerions
_	cond 2pl	allongeriez
_	cond 3pl	allongeraient
_	simp 1sg	allongeasse
_	simp 2sg	allongeasses
_	simp 3sg	allongeât
_	simp 1pl	allongeassions
_	simp 2pl	allongeassiez
_	simp 3pl	allongeassent
_	impe 2sg	allonge
_	impe 1pl	allongeons
_	impe 2pl	allongez
_	ppas mas sg	allongé
_	ppas mas pl	allongés
_	ppas fem sg	allongée
_	ppas fem pl	allongées
$
allotir	2__t____a
_	infi	allotir
_	ppre	allotissant
_	ipre 1sg	allotis
_	ipre 2sg	allotis
_	ipsi 1sg	allotis
_	ipsi 2sg	allotis
_	ipre 3sg	allotit
_	ipsi 3sg	allotit
_	ipre 1pl	allotissons
_	ipre 2pl	allotissez
_	ipre 3pl	allotissent
_	spre 3pl	allotissent
_	simp 3pl	allotissent
_	iimp 1sg	allotissais
_	iimp 2sg	allotissais
_	iimp 3sg	allotissait
_	iimp 1pl	allotissions
_	spre 1pl	allotissions
_	simp 1pl	allotissions
_	iimp 2pl	allotissiez
_	spre 2pl	allotissiez
_	simp 2pl	allotissiez
_	iimp 3pl	allotissaient
_	ipsi 1pl	allotîmes
_	ipsi 2pl	allotîtes
_	ipsi 3pl	allotirent
_	ifut 1sg	allotirai
_	ifut 2sg	allotiras
_	ifut 3sg	allotira
_	ifut 1pl	allotirons
_	ifut 2pl	allotirez
_	ifut 3pl	allotiront
_	cond 1sg	allotirais
_	cond 2sg	allotirais
_	cond 3sg	allotirait
_	cond 1pl	allotirions
_	cond 2pl	allotiriez
_	cond 3pl	allotiraient
_	spre 1sg	allotisse
_	simp 1sg	allotisse
_	spre 2sg	allotisses
_	simp 2sg	allotisses
_	spre 3sg	allotisse
_	simp 3sg	allotît
_	impe 2sg	allotis
_	impe 1pl	allotissons
_	impe 2pl	allotissez
_	ppas mas sg	alloti
_	ppas mas pl	allotis
_	ppas fem sg	allotie
_	ppas fem pl	alloties
$
allouer	1__t_q__a
_	infi	allouer
_	ppre	allouant
_	ipre 1sg	alloue
_	ipre 3sg	alloue
_	spre 1sg	alloue
_	spre 3sg	alloue
_	ipre 1isg	allouè
_	ipre 2sg	alloues
_	spre 2sg	alloues
_	ipre 1pl	allouons
_	ipre 2pl	allouez
_	ipre 3pl	allouent
_	spre 3pl	allouent
_	iimp 1sg	allouais
_	iimp 2sg	allouais
_	iimp 3sg	allouait
_	iimp 1pl	allouions
_	spre 1pl	allouions
_	iimp 2pl	allouiez
_	spre 2pl	allouiez
_	iimp 3pl	allouaient
_	ipsi 1sg	allouai
_	ipsi 2sg	allouas
_	ipsi 3sg	alloua
_	ipsi 1pl	allouâmes
_	ipsi 2pl	allouâtes
_	ipsi 3pl	allouèrent
_	ifut 1sg	allouerai
_	ifut 2sg	alloueras
_	ifut 3sg	allouera
_	ifut 1pl	allouerons
_	ifut 2pl	allouerez
_	ifut 3pl	alloueront
_	cond 1sg	allouerais
_	cond 2sg	allouerais
_	cond 3sg	allouerait
_	cond 1pl	allouerions
_	cond 2pl	alloueriez
_	cond 3pl	alloueraient
_	simp 1sg	allouasse
_	simp 2sg	allouasses
_	simp 3sg	allouât
_	simp 1pl	allouassions
_	simp 2pl	allouassiez
_	simp 3pl	allouassent
_	impe 2sg	alloue
_	impe 1pl	allouons
_	impe 2pl	allouez
_	ppas mas sg	alloué
_	ppas mas pl	alloués
_	ppas fem sg	allouée
_	ppas fem pl	allouées
$
allumer	1__t_q_zz
_	infi	allumer
_	ppre	allumant
_	ipre 1sg	allume
_	ipre 3sg	allume
_	spre 1sg	allume
_	spre 3sg	allume
_	ipre 1isg	allumè
_	ipre 2sg	allumes
_	spre 2sg	allumes
_	ipre 1pl	allumons
_	ipre 2pl	allumez
_	ipre 3pl	allument
_	spre 3pl	allument
_	iimp 1sg	allumais
_	iimp 2sg	allumais
_	iimp 3sg	allumait
_	iimp 1pl	allumions
_	spre 1pl	allumions
_	iimp 2pl	allumiez
_	spre 2pl	allumiez
_	iimp 3pl	allumaient
_	ipsi 1sg	allumai
_	ipsi 2sg	allumas
_	ipsi 3sg	alluma
_	ipsi 1pl	allumâmes
_	ipsi 2pl	allumâtes
_	ipsi 3pl	allumèrent
_	ifut 1sg	allumerai
_	ifut 2sg	allumeras
_	ifut 3sg	allumera
_	ifut 1pl	allumerons
_	ifut 2pl	allumerez
_	ifut 3pl	allumeront
_	cond 1sg	allumerais
_	cond 2sg	allumerais
_	cond 3sg	allumerait
_	cond 1pl	allumerions
_	cond 2pl	allumeriez
_	cond 3pl	allumeraient
_	simp 1sg	allumasse
_	simp 2sg	allumasses
_	simp 3sg	allumât
_	simp 1pl	allumassions
_	simp 2pl	allumassiez
_	simp 3pl	allumassent
_	impe 2sg	allume
_	impe 1pl	allumons
_	impe 2pl	allumez
_	ppas mas sg	allumé
_	ppas mas pl	allumés
_	ppas fem sg	allumée
_	ppas fem pl	allumées
$
alluvionner	1_i____zz
_	infi	alluvionner
_	ppre	alluvionnant
_	ipre 1sg	alluvionne
_	ipre 3sg	alluvionne
_	spre 1sg	alluvionne
_	spre 3sg	alluvionne
_	ipre 1isg	alluvionnè
_	ipre 2sg	alluvionnes
_	spre 2sg	alluvionnes
_	ipre 1pl	alluvionnons
_	ipre 2pl	alluvionnez
_	ipre 3pl	alluvionnent
_	spre 3pl	alluvionnent
_	iimp 1sg	alluvionnais
_	iimp 2sg	alluvionnais
_	iimp 3sg	alluvionnait
_	iimp 1pl	alluvionnions
_	spre 1pl	alluvionnions
_	iimp 2pl	alluvionniez
_	spre 2pl	alluvionniez
_	iimp 3pl	alluvionnaient
_	ipsi 1sg	alluvionnai
_	ipsi 2sg	alluvionnas
_	ipsi 3sg	alluvionna
_	ipsi 1pl	alluvionnâmes
_	ipsi 2pl	alluvionnâtes
_	ipsi 3pl	alluvionnèrent
_	ifut 1sg	alluvionnerai
_	ifut 2sg	alluvionneras
_	ifut 3sg	alluvionnera
_	ifut 1pl	alluvionnerons
_	ifut 2pl	alluvionnerez
_	ifut 3pl	alluvionneront
_	cond 1sg	alluvionnerais
_	cond 2sg	alluvionnerais
_	cond 3sg	alluvionnerait
_	cond 1pl	alluvionnerions
_	cond 2pl	alluvionneriez
_	cond 3pl	alluvionneraient
_	simp 1sg	alluvionnasse
_	simp 2sg	alluvionnasses
_	simp 3sg	alluvionnât
_	simp 1pl	alluvionnassions
_	simp 2pl	alluvionnassiez
_	simp 3pl	alluvionnassent
_	impe 2sg	alluvionne
_	impe 1pl	alluvionnons
_	impe 2pl	alluvionnez
_	ppas epi inv	alluvionné
$
alourdir	2_it_q__a
_	infi	alourdir
_	ppre	alourdissant
_	ipre 1sg	alourdis
_	ipre 2sg	alourdis
_	ipsi 1sg	alourdis
_	ipsi 2sg	alourdis
_	ipre 3sg	alourdit
_	ipsi 3sg	alourdit
_	ipre 1pl	alourdissons
_	ipre 2pl	alourdissez
_	ipre 3pl	alourdissent
_	spre 3pl	alourdissent
_	simp 3pl	alourdissent
_	iimp 1sg	alourdissais
_	iimp 2sg	alourdissais
_	iimp 3sg	alourdissait
_	iimp 1pl	alourdissions
_	spre 1pl	alourdissions
_	simp 1pl	alourdissions
_	iimp 2pl	alourdissiez
_	spre 2pl	alourdissiez
_	simp 2pl	alourdissiez
_	iimp 3pl	alourdissaient
_	ipsi 1pl	alourdîmes
_	ipsi 2pl	alourdîtes
_	ipsi 3pl	alourdirent
_	ifut 1sg	alourdirai
_	ifut 2sg	alourdiras
_	ifut 3sg	alourdira
_	ifut 1pl	alourdirons
_	ifut 2pl	alourdirez
_	ifut 3pl	alourdiront
_	cond 1sg	alourdirais
_	cond 2sg	alourdirais
_	cond 3sg	alourdirait
_	cond 1pl	alourdirions
_	cond 2pl	alourdiriez
_	cond 3pl	alourdiraient
_	spre 1sg	alourdisse
_	simp 1sg	alourdisse
_	spre 2sg	alourdisses
_	simp 2sg	alourdisses
_	spre 3sg	alourdisse
_	simp 3sg	alourdît
_	impe 2sg	alourdis
_	impe 1pl	alourdissons
_	impe 2pl	alourdissez
_	ppas mas sg	alourdi
_	ppas mas pl	alourdis
_	ppas fem sg	alourdie
_	ppas fem pl	alourdies
$
alpaguer	1__t___zz
_	infi	alpaguer
_	ppre	alpaguant
_	ipre 1sg	alpague
_	ipre 3sg	alpague
_	spre 1sg	alpague
_	spre 3sg	alpague
_	ipre 1isg	alpaguè
_	ipre 2sg	alpagues
_	spre 2sg	alpagues
_	ipre 1pl	alpaguons
_	ipre 2pl	alpaguez
_	ipre 3pl	alpaguent
_	spre 3pl	alpaguent
_	iimp 1sg	alpaguais
_	iimp 2sg	alpaguais
_	iimp 3sg	alpaguait
_	iimp 1pl	alpaguions
_	spre 1pl	alpaguions
_	iimp 2pl	alpaguiez
_	spre 2pl	alpaguiez
_	iimp 3pl	alpaguaient
_	ipsi 1sg	alpaguai
_	ipsi 2sg	alpaguas
_	ipsi 3sg	alpagua
_	ipsi 1pl	alpaguâmes
_	ipsi 2pl	alpaguâtes
_	ipsi 3pl	alpaguèrent
_	ifut 1sg	alpaguerai
_	ifut 2sg	alpagueras
_	ifut 3sg	alpaguera
_	ifut 1pl	alpaguerons
_	ifut 2pl	alpaguerez
_	ifut 3pl	alpagueront
_	cond 1sg	alpaguerais
_	cond 2sg	alpaguerais
_	cond 3sg	alpaguerait
_	cond 1pl	alpaguerions
_	cond 2pl	alpagueriez
_	cond 3pl	alpagueraient
_	simp 1sg	alpaguasse
_	simp 2sg	alpaguasses
_	simp 3sg	alpaguât
_	simp 1pl	alpaguassions
_	simp 2pl	alpaguassiez
_	simp 3pl	alpaguassent
_	impe 2sg	alpague
_	impe 1pl	alpaguons
_	impe 2pl	alpaguez
_	ppas mas sg	alpagué
_	ppas mas pl	alpagués
_	ppas fem sg	alpaguée
_	ppas fem pl	alpaguées
$
alphabétiser	1__t___zz
_	infi	alphabétiser
_	ppre	alphabétisant
_	ipre 1sg	alphabétise
_	ipre 3sg	alphabétise
_	spre 1sg	alphabétise
_	spre 3sg	alphabétise
_	ipre 1isg	alphabétisè
_	ipre 2sg	alphabétises
_	spre 2sg	alphabétises
_	ipre 1pl	alphabétisons
_	ipre 2pl	alphabétisez
_	ipre 3pl	alphabétisent
_	spre 3pl	alphabétisent
_	iimp 1sg	alphabétisais
_	iimp 2sg	alphabétisais
_	iimp 3sg	alphabétisait
_	iimp 1pl	alphabétisions
_	spre 1pl	alphabétisions
_	iimp 2pl	alphabétisiez
_	spre 2pl	alphabétisiez
_	iimp 3pl	alphabétisaient
_	ipsi 1sg	alphabétisai
_	ipsi 2sg	alphabétisas
_	ipsi 3sg	alphabétisa
_	ipsi 1pl	alphabétisâmes
_	ipsi 2pl	alphabétisâtes
_	ipsi 3pl	alphabétisèrent
_	ifut 1sg	alphabétiserai
_	ifut 2sg	alphabétiseras
_	ifut 3sg	alphabétisera
_	ifut 1pl	alphabétiserons
_	ifut 2pl	alphabétiserez
_	ifut 3pl	alphabétiseront
_	cond 1sg	alphabétiserais
_	cond 2sg	alphabétiserais
_	cond 3sg	alphabétiserait
_	cond 1pl	alphabétiserions
_	cond 2pl	alphabétiseriez
_	cond 3pl	alphabétiseraient
_	simp 1sg	alphabétisasse
_	simp 2sg	alphabétisasses
_	simp 3sg	alphabétisât
_	simp 1pl	alphabétisassions
_	simp 2pl	alphabétisassiez
_	simp 3pl	alphabétisassent
_	impe 2sg	alphabétise
_	impe 1pl	alphabétisons
_	impe 2pl	alphabétisez
_	ppas mas sg	alphabétisé
_	ppas mas pl	alphabétisés
_	ppas fem sg	alphabétisée
_	ppas fem pl	alphabétisées
$
altérer	1__t_q_zz
_	infi	altérer
_	ppre	altérant
_	ipre 1sg	altère
_	ipre 3sg	altère
_	spre 1sg	altère
_	spre 3sg	altère
_	ipre 1isg	altérè
_	ipre 2sg	altères
_	spre 2sg	altères
_	ipre 1pl	altérons
_	ipre 2pl	altérez
_	ipre 3pl	altèrent
_	spre 3pl	altèrent
_	iimp 1sg	altérais
_	iimp 2sg	altérais
_	iimp 3sg	altérait
_	iimp 1pl	altérions
_	spre 1pl	altérions
_	iimp 2pl	altériez
_	spre 2pl	altériez
_	iimp 3pl	altéraient
_	ipsi 1sg	altérai
_	ipsi 2sg	altéras
_	ipsi 3sg	altéra
_	ipsi 1pl	altérâmes
_	ipsi 2pl	altérâtes
_	ipsi 3pl	altérèrent
_	ifut 1sg	altérerai
_	ifut 1sg	altèrerai
_	ifut 2sg	altéreras
_	ifut 2sg	altèreras
_	ifut 3sg	altérera
_	ifut 3sg	altèrera
_	ifut 1pl	altérerons
_	ifut 1pl	altèrerons
_	ifut 2pl	altérerez
_	ifut 2pl	altèrerez
_	ifut 3pl	altéreront
_	ifut 3pl	altèreront
_	cond 1sg	altérerais
_	cond 2sg	altérerais
_	cond 1sg	altèrerais
_	cond 2sg	altèrerais
_	cond 3sg	altérerait
_	cond 3sg	altèrerait
_	cond 1pl	altérerions
_	cond 1pl	altèrerions
_	cond 2pl	altéreriez
_	cond 2pl	altèreriez
_	cond 3pl	altéreraient
_	cond 3pl	altèreraient
_	simp 1sg	altérasse
_	simp 2sg	altérasses
_	simp 3sg	altérât
_	simp 1pl	altérassions
_	simp 2pl	altérassiez
_	simp 3pl	altérassent
_	impe 2sg	altère
_	impe 1pl	altérons
_	impe 2pl	altérez
_	ppas mas sg	altéré
_	ppas mas pl	altérés
_	ppas fem sg	altérée
_	ppas fem pl	altérées
$
alterner	1_it___zz
_	infi	alterner
_	ppre	alternant
_	ipre 1sg	alterne
_	ipre 3sg	alterne
_	spre 1sg	alterne
_	spre 3sg	alterne
_	ipre 1isg	alternè
_	ipre 2sg	alternes
_	spre 2sg	alternes
_	ipre 1pl	alternons
_	ipre 2pl	alternez
_	ipre 3pl	alternent
_	spre 3pl	alternent
_	iimp 1sg	alternais
_	iimp 2sg	alternais
_	iimp 3sg	alternait
_	iimp 1pl	alternions
_	spre 1pl	alternions
_	iimp 2pl	alterniez
_	spre 2pl	alterniez
_	iimp 3pl	alternaient
_	ipsi 1sg	alternai
_	ipsi 2sg	alternas
_	ipsi 3sg	alterna
_	ipsi 1pl	alternâmes
_	ipsi 2pl	alternâtes
_	ipsi 3pl	alternèrent
_	ifut 1sg	alternerai
_	ifut 2sg	alterneras
_	ifut 3sg	alternera
_	ifut 1pl	alternerons
_	ifut 2pl	alternerez
_	ifut 3pl	alterneront
_	cond 1sg	alternerais
_	cond 2sg	alternerais
_	cond 3sg	alternerait
_	cond 1pl	alternerions
_	cond 2pl	alterneriez
_	cond 3pl	alterneraient
_	simp 1sg	alternasse
_	simp 2sg	alternasses
_	simp 3sg	alternât
_	simp 1pl	alternassions
_	simp 2pl	alternassiez
_	simp 3pl	alternassent
_	impe 2sg	alterne
_	impe 1pl	alternons
_	impe 2pl	alternez
_	ppas mas sg	alterné
_	ppas mas pl	alternés
_	ppas fem sg	alternée
_	ppas fem pl	alternées
$
aluminer	1__t___zz
_	infi	aluminer
_	ppre	aluminant
_	ipre 1sg	alumine
_	ipre 3sg	alumine
_	spre 1sg	alumine
_	spre 3sg	alumine
_	ipre 1isg	aluminè
_	ipre 2sg	alumines
_	spre 2sg	alumines
_	ipre 1pl	aluminons
_	ipre 2pl	aluminez
_	ipre 3pl	aluminent
_	spre 3pl	aluminent
_	iimp 1sg	aluminais
_	iimp 2sg	aluminais
_	iimp 3sg	aluminait
_	iimp 1pl	aluminions
_	spre 1pl	aluminions
_	iimp 2pl	aluminiez
_	spre 2pl	aluminiez
_	iimp 3pl	aluminaient
_	ipsi 1sg	aluminai
_	ipsi 2sg	aluminas
_	ipsi 3sg	alumina
_	ipsi 1pl	aluminâmes
_	ipsi 2pl	aluminâtes
_	ipsi 3pl	aluminèrent
_	ifut 1sg	aluminerai
_	ifut 2sg	alumineras
_	ifut 3sg	aluminera
_	ifut 1pl	aluminerons
_	ifut 2pl	aluminerez
_	ifut 3pl	alumineront
_	cond 1sg	aluminerais
_	cond 2sg	aluminerais
_	cond 3sg	aluminerait
_	cond 1pl	aluminerions
_	cond 2pl	alumineriez
_	cond 3pl	alumineraient
_	simp 1sg	aluminasse
_	simp 2sg	aluminasses
_	simp 3sg	aluminât
_	simp 1pl	aluminassions
_	simp 2pl	aluminassiez
_	simp 3pl	aluminassent
_	impe 2sg	alumine
_	impe 1pl	aluminons
_	impe 2pl	aluminez
_	ppas mas sg	aluminé
_	ppas mas pl	aluminés
_	ppas fem sg	aluminée
_	ppas fem pl	aluminées
$
aluner	1__t___zz
_	infi	aluner
_	ppre	alunant
_	ipre 1sg	alune
_	ipre 3sg	alune
_	spre 1sg	alune
_	spre 3sg	alune
_	ipre 1isg	alunè
_	ipre 2sg	alunes
_	spre 2sg	alunes
_	ipre 1pl	alunons
_	ipre 2pl	alunez
_	ipre 3pl	alunent
_	spre 3pl	alunent
_	iimp 1sg	alunais
_	iimp 2sg	alunais
_	iimp 3sg	alunait
_	iimp 1pl	alunions
_	spre 1pl	alunions
_	iimp 2pl	aluniez
_	spre 2pl	aluniez
_	iimp 3pl	alunaient
_	ipsi 1sg	alunai
_	ipsi 2sg	alunas
_	ipsi 3sg	aluna
_	ipsi 1pl	alunâmes
_	ipsi 2pl	alunâtes
_	ipsi 3pl	alunèrent
_	ifut 1sg	alunerai
_	ifut 2sg	aluneras
_	ifut 3sg	alunera
_	ifut 1pl	alunerons
_	ifut 2pl	alunerez
_	ifut 3pl	aluneront
_	cond 1sg	alunerais
_	cond 2sg	alunerais
_	cond 3sg	alunerait
_	cond 1pl	alunerions
_	cond 2pl	aluneriez
_	cond 3pl	aluneraient
_	simp 1sg	alunasse
_	simp 2sg	alunasses
_	simp 3sg	alunât
_	simp 1pl	alunassions
_	simp 2pl	alunassiez
_	simp 3pl	alunassent
_	impe 2sg	alune
_	impe 1pl	alunons
_	impe 2pl	alunez
_	ppas mas sg	aluné
_	ppas mas pl	alunés
_	ppas fem sg	alunée
_	ppas fem pl	alunées
$
alunir	2_i_____a
_	infi	alunir
_	ppre	alunissant
_	ipre 1sg	alunis
_	ipre 2sg	alunis
_	ipsi 1sg	alunis
_	ipsi 2sg	alunis
_	ipre 3sg	alunit
_	ipsi 3sg	alunit
_	ipre 1pl	alunissons
_	ipre 2pl	alunissez
_	ipre 3pl	alunissent
_	spre 3pl	alunissent
_	simp 3pl	alunissent
_	iimp 1sg	alunissais
_	iimp 2sg	alunissais
_	iimp 3sg	alunissait
_	iimp 1pl	alunissions
_	spre 1pl	alunissions
_	simp 1pl	alunissions
_	iimp 2pl	alunissiez
_	spre 2pl	alunissiez
_	simp 2pl	alunissiez
_	iimp 3pl	alunissaient
_	ipsi 1pl	alunîmes
_	ipsi 2pl	alunîtes
_	ipsi 3pl	alunirent
_	ifut 1sg	alunirai
_	ifut 2sg	aluniras
_	ifut 3sg	alunira
_	ifut 1pl	alunirons
_	ifut 2pl	alunirez
_	ifut 3pl	aluniront
_	cond 1sg	alunirais
_	cond 2sg	alunirais
_	cond 3sg	alunirait
_	cond 1pl	alunirions
_	cond 2pl	aluniriez
_	cond 3pl	aluniraient
_	spre 1sg	alunisse
_	simp 1sg	alunisse
_	spre 2sg	alunisses
_	simp 2sg	alunisses
_	spre 3sg	alunisse
_	simp 3sg	alunît
_	impe 2sg	alunis
_	impe 1pl	alunissons
_	impe 2pl	alunissez
_	ppas mas sg	aluni
_	ppas mas pl	alunis
_	ppas fem sg	alunie
_	ppas fem pl	alunies
$
amadouer	1__t___zz
_	infi	amadouer
_	ppre	amadouant
_	ipre 1sg	amadoue
_	ipre 3sg	amadoue
_	spre 1sg	amadoue
_	spre 3sg	amadoue
_	ipre 1isg	amadouè
_	ipre 2sg	amadoues
_	spre 2sg	amadoues
_	ipre 1pl	amadouons
_	ipre 2pl	amadouez
_	ipre 3pl	amadouent
_	spre 3pl	amadouent
_	iimp 1sg	amadouais
_	iimp 2sg	amadouais
_	iimp 3sg	amadouait
_	iimp 1pl	amadouions
_	spre 1pl	amadouions
_	iimp 2pl	amadouiez
_	spre 2pl	amadouiez
_	iimp 3pl	amadouaient
_	ipsi 1sg	amadouai
_	ipsi 2sg	amadouas
_	ipsi 3sg	amadoua
_	ipsi 1pl	amadouâmes
_	ipsi 2pl	amadouâtes
_	ipsi 3pl	amadouèrent
_	ifut 1sg	amadouerai
_	ifut 2sg	amadoueras
_	ifut 3sg	amadouera
_	ifut 1pl	amadouerons
_	ifut 2pl	amadouerez
_	ifut 3pl	amadoueront
_	cond 1sg	amadouerais
_	cond 2sg	amadouerais
_	cond 3sg	amadouerait
_	cond 1pl	amadouerions
_	cond 2pl	amadoueriez
_	cond 3pl	amadoueraient
_	simp 1sg	amadouasse
_	simp 2sg	amadouasses
_	simp 3sg	amadouât
_	simp 1pl	amadouassions
_	simp 2pl	amadouassiez
_	simp 3pl	amadouassent
_	impe 2sg	amadoue
_	impe 1pl	amadouons
_	impe 2pl	amadouez
_	ppas mas sg	amadoué
_	ppas mas pl	amadoués
_	ppas fem sg	amadouée
_	ppas fem pl	amadouées
$
amaigrir	2__t_q__a
_	infi	amaigrir
_	ppre	amaigrissant
_	ipre 1sg	amaigris
_	ipre 2sg	amaigris
_	ipsi 1sg	amaigris
_	ipsi 2sg	amaigris
_	ipre 3sg	amaigrit
_	ipsi 3sg	amaigrit
_	ipre 1pl	amaigrissons
_	ipre 2pl	amaigrissez
_	ipre 3pl	amaigrissent
_	spre 3pl	amaigrissent
_	simp 3pl	amaigrissent
_	iimp 1sg	amaigrissais
_	iimp 2sg	amaigrissais
_	iimp 3sg	amaigrissait
_	iimp 1pl	amaigrissions
_	spre 1pl	amaigrissions
_	simp 1pl	amaigrissions
_	iimp 2pl	amaigrissiez
_	spre 2pl	amaigrissiez
_	simp 2pl	amaigrissiez
_	iimp 3pl	amaigrissaient
_	ipsi 1pl	amaigrîmes
_	ipsi 2pl	amaigrîtes
_	ipsi 3pl	amaigrirent
_	ifut 1sg	amaigrirai
_	ifut 2sg	amaigriras
_	ifut 3sg	amaigrira
_	ifut 1pl	amaigrirons
_	ifut 2pl	amaigrirez
_	ifut 3pl	amaigriront
_	cond 1sg	amaigrirais
_	cond 2sg	amaigrirais
_	cond 3sg	amaigrirait
_	cond 1pl	amaigririons
_	cond 2pl	amaigririez
_	cond 3pl	amaigriraient
_	spre 1sg	amaigrisse
_	simp 1sg	amaigrisse
_	spre 2sg	amaigrisses
_	simp 2sg	amaigrisses
_	spre 3sg	amaigrisse
_	simp 3sg	amaigrît
_	impe 2sg	amaigris
_	impe 1pl	amaigrissons
_	impe 2pl	amaigrissez
_	ppas mas sg	amaigri
_	ppas mas pl	amaigris
_	ppas fem sg	amaigrie
_	ppas fem pl	amaigries
$
amalgamer	1__t_q_zz
_	infi	amalgamer
_	ppre	amalgamant
_	ipre 1sg	amalgame
_	ipre 3sg	amalgame
_	spre 1sg	amalgame
_	spre 3sg	amalgame
_	ipre 1isg	amalgamè
_	ipre 2sg	amalgames
_	spre 2sg	amalgames
_	ipre 1pl	amalgamons
_	ipre 2pl	amalgamez
_	ipre 3pl	amalgament
_	spre 3pl	amalgament
_	iimp 1sg	amalgamais
_	iimp 2sg	amalgamais
_	iimp 3sg	amalgamait
_	iimp 1pl	amalgamions
_	spre 1pl	amalgamions
_	iimp 2pl	amalgamiez
_	spre 2pl	amalgamiez
_	iimp 3pl	amalgamaient
_	ipsi 1sg	amalgamai
_	ipsi 2sg	amalgamas
_	ipsi 3sg	amalgama
_	ipsi 1pl	amalgamâmes
_	ipsi 2pl	amalgamâtes
_	ipsi 3pl	amalgamèrent
_	ifut 1sg	amalgamerai
_	ifut 2sg	amalgameras
_	ifut 3sg	amalgamera
_	ifut 1pl	amalgamerons
_	ifut 2pl	amalgamerez
_	ifut 3pl	amalgameront
_	cond 1sg	amalgamerais
_	cond 2sg	amalgamerais
_	cond 3sg	amalgamerait
_	cond 1pl	amalgamerions
_	cond 2pl	amalgameriez
_	cond 3pl	amalgameraient
_	simp 1sg	amalgamasse
_	simp 2sg	amalgamasses
_	simp 3sg	amalgamât
_	simp 1pl	amalgamassions
_	simp 2pl	amalgamassiez
_	simp 3pl	amalgamassent
_	impe 2sg	amalgame
_	impe 1pl	amalgamons
_	impe 2pl	amalgamez
_	ppas mas sg	amalgamé
_	ppas mas pl	amalgamés
_	ppas fem sg	amalgamée
_	ppas fem pl	amalgamées
$
amariner	1__t_q_zz
_	infi	amariner
_	ppre	amarinant
_	ipre 1sg	amarine
_	ipre 3sg	amarine
_	spre 1sg	amarine
_	spre 3sg	amarine
_	ipre 1isg	amarinè
_	ipre 2sg	amarines
_	spre 2sg	amarines
_	ipre 1pl	amarinons
_	ipre 2pl	amarinez
_	ipre 3pl	amarinent
_	spre 3pl	amarinent
_	iimp 1sg	amarinais
_	iimp 2sg	amarinais
_	iimp 3sg	amarinait
_	iimp 1pl	amarinions
_	spre 1pl	amarinions
_	iimp 2pl	amariniez
_	spre 2pl	amariniez
_	iimp 3pl	amarinaient
_	ipsi 1sg	amarinai
_	ipsi 2sg	amarinas
_	ipsi 3sg	amarina
_	ipsi 1pl	amarinâmes
_	ipsi 2pl	amarinâtes
_	ipsi 3pl	amarinèrent
_	ifut 1sg	amarinerai
_	ifut 2sg	amarineras
_	ifut 3sg	amarinera
_	ifut 1pl	amarinerons
_	ifut 2pl	amarinerez
_	ifut 3pl	amarineront
_	cond 1sg	amarinerais
_	cond 2sg	amarinerais
_	cond 3sg	amarinerait
_	cond 1pl	amarinerions
_	cond 2pl	amarineriez
_	cond 3pl	amarineraient
_	simp 1sg	amarinasse
_	simp 2sg	amarinasses
_	simp 3sg	amarinât
_	simp 1pl	amarinassions
_	simp 2pl	amarinassiez
_	simp 3pl	amarinassent
_	impe 2sg	amarine
_	impe 1pl	amarinons
_	impe 2pl	amarinez
_	ppas mas sg	amariné
_	ppas mas pl	amarinés
_	ppas fem sg	amarinée
_	ppas fem pl	amarinées
$
amarrer	1__t_q_zz
_	infi	amarrer
_	ppre	amarrant
_	ipre 1sg	amarre
_	ipre 3sg	amarre
_	spre 1sg	amarre
_	spre 3sg	amarre
_	ipre 1isg	amarrè
_	ipre 2sg	amarres
_	spre 2sg	amarres
_	ipre 1pl	amarrons
_	ipre 2pl	amarrez
_	ipre 3pl	amarrent
_	spre 3pl	amarrent
_	iimp 1sg	amarrais
_	iimp 2sg	amarrais
_	iimp 3sg	amarrait
_	iimp 1pl	amarrions
_	spre 1pl	amarrions
_	iimp 2pl	amarriez
_	spre 2pl	amarriez
_	iimp 3pl	amarraient
_	ipsi 1sg	amarrai
_	ipsi 2sg	amarras
_	ipsi 3sg	amarra
_	ipsi 1pl	amarrâmes
_	ipsi 2pl	amarrâtes
_	ipsi 3pl	amarrèrent
_	ifut 1sg	amarrerai
_	ifut 2sg	amarreras
_	ifut 3sg	amarrera
_	ifut 1pl	amarrerons
_	ifut 2pl	amarrerez
_	ifut 3pl	amarreront
_	cond 1sg	amarrerais
_	cond 2sg	amarrerais
_	cond 3sg	amarrerait
_	cond 1pl	amarrerions
_	cond 2pl	amarreriez
_	cond 3pl	amarreraient
_	simp 1sg	amarrasse
_	simp 2sg	amarrasses
_	simp 3sg	amarrât
_	simp 1pl	amarrassions
_	simp 2pl	amarrassiez
_	simp 3pl	amarrassent
_	impe 2sg	amarre
_	impe 1pl	amarrons
_	impe 2pl	amarrez
_	ppas mas sg	amarré
_	ppas mas pl	amarrés
_	ppas fem sg	amarrée
_	ppas fem pl	amarrées
$
amasser	1_it_q_zz
_	infi	amasser
_	ppre	amassant
_	ipre 1sg	amasse
_	ipre 3sg	amasse
_	spre 1sg	amasse
_	spre 3sg	amasse
_	ipre 1isg	amassè
_	ipre 2sg	amasses
_	spre 2sg	amasses
_	ipre 1pl	amassons
_	ipre 2pl	amassez
_	ipre 3pl	amassent
_	spre 3pl	amassent
_	iimp 1sg	amassais
_	iimp 2sg	amassais
_	iimp 3sg	amassait
_	iimp 1pl	amassions
_	spre 1pl	amassions
_	iimp 2pl	amassiez
_	spre 2pl	amassiez
_	iimp 3pl	amassaient
_	ipsi 1sg	amassai
_	ipsi 2sg	amassas
_	ipsi 3sg	amassa
_	ipsi 1pl	amassâmes
_	ipsi 2pl	amassâtes
_	ipsi 3pl	amassèrent
_	ifut 1sg	amasserai
_	ifut 2sg	amasseras
_	ifut 3sg	amassera
_	ifut 1pl	amasserons
_	ifut 2pl	amasserez
_	ifut 3pl	amasseront
_	cond 1sg	amasserais
_	cond 2sg	amasserais
_	cond 3sg	amasserait
_	cond 1pl	amasserions
_	cond 2pl	amasseriez
_	cond 3pl	amasseraient
_	simp 1sg	amassasse
_	simp 2sg	amassasses
_	simp 3sg	amassât
_	simp 1pl	amassassions
_	simp 2pl	amassassiez
_	simp 3pl	amassassent
_	impe 2sg	amasse
_	impe 1pl	amassons
_	impe 2pl	amassez
_	ppas mas sg	amassé
_	ppas mas pl	amassés
_	ppas fem sg	amassée
_	ppas fem pl	amassées
$
amatir	2__t____a
_	infi	amatir
_	ppre	amatissant
_	ipre 1sg	amatis
_	ipre 2sg	amatis
_	ipsi 1sg	amatis
_	ipsi 2sg	amatis
_	ipre 3sg	amatit
_	ipsi 3sg	amatit
_	ipre 1pl	amatissons
_	ipre 2pl	amatissez
_	ipre 3pl	amatissent
_	spre 3pl	amatissent
_	simp 3pl	amatissent
_	iimp 1sg	amatissais
_	iimp 2sg	amatissais
_	iimp 3sg	amatissait
_	iimp 1pl	amatissions
_	spre 1pl	amatissions
_	simp 1pl	amatissions
_	iimp 2pl	amatissiez
_	spre 2pl	amatissiez
_	simp 2pl	amatissiez
_	iimp 3pl	amatissaient
_	ipsi 1pl	amatîmes
_	ipsi 2pl	amatîtes
_	ipsi 3pl	amatirent
_	ifut 1sg	amatirai
_	ifut 2sg	amatiras
_	ifut 3sg	amatira
_	ifut 1pl	amatirons
_	ifut 2pl	amatirez
_	ifut 3pl	amatiront
_	cond 1sg	amatirais
_	cond 2sg	amatirais
_	cond 3sg	amatirait
_	cond 1pl	amatirions
_	cond 2pl	amatiriez
_	cond 3pl	amatiraient
_	spre 1sg	amatisse
_	simp 1sg	amatisse
_	spre 2sg	amatisses
_	simp 2sg	amatisses
_	spre 3sg	amatisse
_	simp 3sg	amatît
_	impe 2sg	amatis
_	impe 1pl	amatissons
_	impe 2pl	amatissez
_	ppas mas sg	amati
_	ppas mas pl	amatis
_	ppas fem sg	amatie
_	ppas fem pl	amaties
$
ambiancer	1_i____zz
_	infi	ambiancer
_	ppre	ambiançant
_	ipre 1sg	ambiance
_	ipre 3sg	ambiance
_	spre 1sg	ambiance
_	spre 3sg	ambiance
_	ipre 1isg	ambiancè
_	ipre 2sg	ambiances
_	spre 2sg	ambiances
_	ipre 1pl	ambiançons
_	ipre 2pl	ambiancez
_	ipre 3pl	ambiancent
_	spre 3pl	ambiancent
_	iimp 1sg	ambiançais
_	iimp 2sg	ambiançais
_	iimp 3sg	ambiançait
_	iimp 1pl	ambiancions
_	spre 1pl	ambiancions
_	iimp 2pl	ambianciez
_	spre 2pl	ambianciez
_	iimp 3pl	ambiançaient
_	ipsi 1sg	ambiançai
_	ipsi 2sg	ambianças
_	ipsi 3sg	ambiança
_	ipsi 1pl	ambiançâmes
_	ipsi 2pl	ambiançâtes
_	ipsi 3pl	ambiancèrent
_	ifut 1sg	ambiancerai
_	ifut 2sg	ambianceras
_	ifut 3sg	ambiancera
_	ifut 1pl	ambiancerons
_	ifut 2pl	ambiancerez
_	ifut 3pl	ambianceront
_	cond 1sg	ambiancerais
_	cond 2sg	ambiancerais
_	cond 3sg	ambiancerait
_	cond 1pl	ambiancerions
_	cond 2pl	ambianceriez
_	cond 3pl	ambianceraient
_	simp 1sg	ambiançasse
_	simp 2sg	ambiançasses
_	simp 3sg	ambiançât
_	simp 1pl	ambiançassions
_	simp 2pl	ambiançassiez
_	simp 3pl	ambiançassent
_	impe 2sg	ambiance
_	impe 1pl	ambiançons
_	impe 2pl	ambiancez
_	ppas epi inv	ambiancé
$
ambifier	1____p_e_
_	infi	ambifier
_	ppre	ambifiant
_	ipre 1sg	ambifie
_	ipre 3sg	ambifie
_	spre 1sg	ambifie
_	spre 3sg	ambifie
_	ipre 1isg	ambifiè
_	ipre 2sg	ambifies
_	spre 2sg	ambifies
_	ipre 1pl	ambifions
_	ipre 2pl	ambifiez
_	ipre 3pl	ambifient
_	spre 3pl	ambifient
_	iimp 1sg	ambifiais
_	iimp 2sg	ambifiais
_	iimp 3sg	ambifiait
_	iimp 1pl	ambifiions
_	spre 1pl	ambifiions
_	iimp 2pl	ambifiiez
_	spre 2pl	ambifiiez
_	iimp 3pl	ambifiaient
_	ipsi 1sg	ambifiai
_	ipsi 2sg	ambifias
_	ipsi 3sg	ambifia
_	ipsi 1pl	ambifiâmes
_	ipsi 2pl	ambifiâtes
_	ipsi 3pl	ambifièrent
_	ifut 1sg	ambifierai
_	ifut 2sg	ambifieras
_	ifut 3sg	ambifiera
_	ifut 1pl	ambifierons
_	ifut 2pl	ambifierez
_	ifut 3pl	ambifieront
_	cond 1sg	ambifierais
_	cond 2sg	ambifierais
_	cond 3sg	ambifierait
_	cond 1pl	ambifierions
_	cond 2pl	ambifieriez
_	cond 3pl	ambifieraient
_	simp 1sg	ambifiasse
_	simp 2sg	ambifiasses
_	simp 3sg	ambifiât
_	simp 1pl	ambifiassions
_	simp 2pl	ambifiassiez
_	simp 3pl	ambifiassent
_	impe 2sg	ambifie
_	impe 1pl	ambifions
_	impe 2pl	ambifiez
_	ppas mas sg	ambifié
_	ppas mas pl	ambifiés
_	ppas fem sg	ambifiée
_	ppas fem pl	ambifiées
$
ambitionner	1__t___zz
_	infi	ambitionner
_	ppre	ambitionnant
_	ipre 1sg	ambitionne
_	ipre 3sg	ambitionne
_	spre 1sg	ambitionne
_	spre 3sg	ambitionne
_	ipre 1isg	ambitionnè
_	ipre 2sg	ambitionnes
_	spre 2sg	ambitionnes
_	ipre 1pl	ambitionnons
_	ipre 2pl	ambitionnez
_	ipre 3pl	ambitionnent
_	spre 3pl	ambitionnent
_	iimp 1sg	ambitionnais
_	iimp 2sg	ambitionnais
_	iimp 3sg	ambitionnait
_	iimp 1pl	ambitionnions
_	spre 1pl	ambitionnions
_	iimp 2pl	ambitionniez
_	spre 2pl	ambitionniez
_	iimp 3pl	ambitionnaient
_	ipsi 1sg	ambitionnai
_	ipsi 2sg	ambitionnas
_	ipsi 3sg	ambitionna
_	ipsi 1pl	ambitionnâmes
_	ipsi 2pl	ambitionnâtes
_	ipsi 3pl	ambitionnèrent
_	ifut 1sg	ambitionnerai
_	ifut 2sg	ambitionneras
_	ifut 3sg	ambitionnera
_	ifut 1pl	ambitionnerons
_	ifut 2pl	ambitionnerez
_	ifut 3pl	ambitionneront
_	cond 1sg	ambitionnerais
_	cond 2sg	ambitionnerais
_	cond 3sg	ambitionnerait
_	cond 1pl	ambitionnerions
_	cond 2pl	ambitionneriez
_	cond 3pl	ambitionneraient
_	simp 1sg	ambitionnasse
_	simp 2sg	ambitionnasses
_	simp 3sg	ambitionnât
_	simp 1pl	ambitionnassions
_	simp 2pl	ambitionnassiez
_	simp 3pl	ambitionnassent
_	impe 2sg	ambitionne
_	impe 1pl	ambitionnons
_	impe 2pl	ambitionnez
_	ppas mas sg	ambitionné
_	ppas mas pl	ambitionnés
_	ppas fem sg	ambitionnée
_	ppas fem pl	ambitionnées
$
ambler	1_i____zz
_	infi	ambler
_	ppre	amblant
_	ipre 1sg	amble
_	ipre 3sg	amble
_	spre 1sg	amble
_	spre 3sg	amble
_	ipre 1isg	amblè
_	ipre 2sg	ambles
_	spre 2sg	ambles
_	ipre 1pl	amblons
_	ipre 2pl	amblez
_	ipre 3pl	amblent
_	spre 3pl	amblent
_	iimp 1sg	amblais
_	iimp 2sg	amblais
_	iimp 3sg	amblait
_	iimp 1pl	amblions
_	spre 1pl	amblions
_	iimp 2pl	ambliez
_	spre 2pl	ambliez
_	iimp 3pl	amblaient
_	ipsi 1sg	amblai
_	ipsi 2sg	amblas
_	ipsi 3sg	ambla
_	ipsi 1pl	amblâmes
_	ipsi 2pl	amblâtes
_	ipsi 3pl	amblèrent
_	ifut 1sg	amblerai
_	ifut 2sg	ambleras
_	ifut 3sg	amblera
_	ifut 1pl	amblerons
_	ifut 2pl	amblerez
_	ifut 3pl	ambleront
_	cond 1sg	amblerais
_	cond 2sg	amblerais
_	cond 3sg	amblerait
_	cond 1pl	amblerions
_	cond 2pl	ambleriez
_	cond 3pl	ambleraient
_	simp 1sg	amblasse
_	simp 2sg	amblasses
_	simp 3sg	amblât
_	simp 1pl	amblassions
_	simp 2pl	amblassiez
_	simp 3pl	amblassent
_	impe 2sg	amble
_	impe 1pl	amblons
_	impe 2pl	amblez
_	ppas epi inv	amblé
$
ambrer	1__t___zz
_	infi	ambrer
_	ppre	ambrant
_	ipre 1sg	ambre
_	ipre 3sg	ambre
_	spre 1sg	ambre
_	spre 3sg	ambre
_	ipre 1isg	ambrè
_	ipre 2sg	ambres
_	spre 2sg	ambres
_	ipre 1pl	ambrons
_	ipre 2pl	ambrez
_	ipre 3pl	ambrent
_	spre 3pl	ambrent
_	iimp 1sg	ambrais
_	iimp 2sg	ambrais
_	iimp 3sg	ambrait
_	iimp 1pl	ambrions
_	spre 1pl	ambrions
_	iimp 2pl	ambriez
_	spre 2pl	ambriez
_	iimp 3pl	ambraient
_	ipsi 1sg	ambrai
_	ipsi 2sg	ambras
_	ipsi 3sg	ambra
_	ipsi 1pl	ambrâmes
_	ipsi 2pl	ambrâtes
_	ipsi 3pl	ambrèrent
_	ifut 1sg	ambrerai
_	ifut 2sg	ambreras
_	ifut 3sg	ambrera
_	ifut 1pl	ambrerons
_	ifut 2pl	ambrerez
_	ifut 3pl	ambreront
_	cond 1sg	ambrerais
_	cond 2sg	ambrerais
_	cond 3sg	ambrerait
_	cond 1pl	ambrerions
_	cond 2pl	ambreriez
_	cond 3pl	ambreraient
_	simp 1sg	ambrasse
_	simp 2sg	ambrasses
_	simp 3sg	ambrât
_	simp 1pl	ambrassions
_	simp 2pl	ambrassiez
_	simp 3pl	ambrassent
_	impe 2sg	ambre
_	impe 1pl	ambrons
_	impe 2pl	ambrez
_	ppas mas sg	ambré
_	ppas mas pl	ambrés
_	ppas fem sg	ambrée
_	ppas fem pl	ambrées
$
améliorer	1__t_q__a
_	infi	améliorer
_	ppre	améliorant
_	ipre 1sg	améliore
_	ipre 3sg	améliore
_	spre 1sg	améliore
_	spre 3sg	améliore
_	ipre 1isg	améliorè
_	ipre 2sg	améliores
_	spre 2sg	améliores
_	ipre 1pl	améliorons
_	ipre 2pl	améliorez
_	ipre 3pl	améliorent
_	spre 3pl	améliorent
_	iimp 1sg	améliorais
_	iimp 2sg	améliorais
_	iimp 3sg	améliorait
_	iimp 1pl	améliorions
_	spre 1pl	améliorions
_	iimp 2pl	amélioriez
_	spre 2pl	amélioriez
_	iimp 3pl	amélioraient
_	ipsi 1sg	améliorai
_	ipsi 2sg	amélioras
_	ipsi 3sg	améliora
_	ipsi 1pl	améliorâmes
_	ipsi 2pl	améliorâtes
_	ipsi 3pl	améliorèrent
_	ifut 1sg	améliorerai
_	ifut 2sg	amélioreras
_	ifut 3sg	améliorera
_	ifut 1pl	améliorerons
_	ifut 2pl	améliorerez
_	ifut 3pl	amélioreront
_	cond 1sg	améliorerais
_	cond 2sg	améliorerais
_	cond 3sg	améliorerait
_	cond 1pl	améliorerions
_	cond 2pl	amélioreriez
_	cond 3pl	amélioreraient
_	simp 1sg	améliorasse
_	simp 2sg	améliorasses
_	simp 3sg	améliorât
_	simp 1pl	améliorassions
_	simp 2pl	améliorassiez
_	simp 3pl	améliorassent
_	impe 2sg	améliore
_	impe 1pl	améliorons
_	impe 2pl	améliorez
_	ppas mas sg	amélioré
_	ppas mas pl	améliorés
_	ppas fem sg	améliorée
_	ppas fem pl	améliorées
$
aménager	1__t_q_zz
_	infi	aménager
_	ppre	aménageant
_	ipre 1sg	aménage
_	ipre 3sg	aménage
_	spre 1sg	aménage
_	spre 3sg	aménage
_	ipre 1isg	aménagè
_	ipre 2sg	aménages
_	spre 2sg	aménages
_	ipre 1pl	aménageons
_	ipre 2pl	aménagez
_	ipre 3pl	aménagent
_	spre 3pl	aménagent
_	iimp 1sg	aménageais
_	iimp 2sg	aménageais
_	iimp 3sg	aménageait
_	iimp 1pl	aménagions
_	spre 1pl	aménagions
_	iimp 2pl	aménagiez
_	spre 2pl	aménagiez
_	iimp 3pl	aménageaient
_	ipsi 1sg	aménageai
_	ipsi 2sg	aménageas
_	ipsi 3sg	aménagea
_	ipsi 1pl	aménageâmes
_	ipsi 2pl	aménageâtes
_	ipsi 3pl	aménagèrent
_	ifut 1sg	aménagerai
_	ifut 2sg	aménageras
_	ifut 3sg	aménagera
_	ifut 1pl	aménagerons
_	ifut 2pl	aménagerez
_	ifut 3pl	aménageront
_	cond 1sg	aménagerais
_	cond 2sg	aménagerais
_	cond 3sg	aménagerait
_	cond 1pl	aménagerions
_	cond 2pl	aménageriez
_	cond 3pl	aménageraient
_	simp 1sg	aménageasse
_	simp 2sg	aménageasses
_	simp 3sg	aménageât
_	simp 1pl	aménageassions
_	simp 2pl	aménageassiez
_	simp 3pl	aménageassent
_	impe 2sg	aménage
_	impe 1pl	aménageons
_	impe 2pl	aménagez
_	ppas mas sg	aménagé
_	ppas mas pl	aménagés
_	ppas fem sg	aménagée
_	ppas fem pl	aménagées
$
amender	1__t_q_zz
_	infi	amender
_	ppre	amendant
_	ipre 1sg	amende
_	ipre 3sg	amende
_	spre 1sg	amende
_	spre 3sg	amende
_	ipre 1isg	amendè
_	ipre 2sg	amendes
_	spre 2sg	amendes
_	ipre 1pl	amendons
_	ipre 2pl	amendez
_	ipre 3pl	amendent
_	spre 3pl	amendent
_	iimp 1sg	amendais
_	iimp 2sg	amendais
_	iimp 3sg	amendait
_	iimp 1pl	amendions
_	spre 1pl	amendions
_	iimp 2pl	amendiez
_	spre 2pl	amendiez
_	iimp 3pl	amendaient
_	ipsi 1sg	amendai
_	ipsi 2sg	amendas
_	ipsi 3sg	amenda
_	ipsi 1pl	amendâmes
_	ipsi 2pl	amendâtes
_	ipsi 3pl	amendèrent
_	ifut 1sg	amenderai
_	ifut 2sg	amenderas
_	ifut 3sg	amendera
_	ifut 1pl	amenderons
_	ifut 2pl	amenderez
_	ifut 3pl	amenderont
_	cond 1sg	amenderais
_	cond 2sg	amenderais
_	cond 3sg	amenderait
_	cond 1pl	amenderions
_	cond 2pl	amenderiez
_	cond 3pl	amenderaient
_	simp 1sg	amendasse
_	simp 2sg	amendasses
_	simp 3sg	amendât
_	simp 1pl	amendassions
_	simp 2pl	amendassiez
_	simp 3pl	amendassent
_	impe 2sg	amende
_	impe 1pl	amendons
_	impe 2pl	amendez
_	ppas mas sg	amendé
_	ppas mas pl	amendés
_	ppas fem sg	amendée
_	ppas fem pl	amendées
$
amener	1__tnq__a
_	infi	amener
_	ppre	amenant
_	ipre 1sg	amène
_	ipre 3sg	amène
_	spre 1sg	amène
_	spre 3sg	amène
_	ipre 1isg	amenè
_	ipre 2sg	amènes
_	spre 2sg	amènes
_	ipre 1pl	amenons
_	ipre 2pl	amenez
_	ipre 3pl	amènent
_	spre 3pl	amènent
_	iimp 1sg	amenais
_	iimp 2sg	amenais
_	iimp 3sg	amenait
_	iimp 1pl	amenions
_	spre 1pl	amenions
_	iimp 2pl	ameniez
_	spre 2pl	ameniez
_	iimp 3pl	amenaient
_	ipsi 1sg	amenai
_	ipsi 2sg	amenas
_	ipsi 3sg	amena
_	ipsi 1pl	amenâmes
_	ipsi 2pl	amenâtes
_	ipsi 3pl	amenèrent
_	ifut 1sg	amènerai
_	ifut 2sg	amèneras
_	ifut 3sg	amènera
_	ifut 1pl	amènerons
_	ifut 2pl	amènerez
_	ifut 3pl	amèneront
_	cond 1sg	amènerais
_	cond 2sg	amènerais
_	cond 3sg	amènerait
_	cond 1pl	amènerions
_	cond 2pl	amèneriez
_	cond 3pl	amèneraient
_	simp 1sg	amenasse
_	simp 2sg	amenasses
_	simp 3sg	amenât
_	simp 1pl	amenassions
_	simp 2pl	amenassiez
_	simp 3pl	amenassent
_	impe 2sg	amène
_	impe 1pl	amenons
_	impe 2pl	amenez
_	ppas mas sg	amené
_	ppas mas pl	amenés
_	ppas fem sg	amenée
_	ppas fem pl	amenées
$
aménuiser	1__t___zz
_	infi	aménuiser
$
amenuiser	1__t___zz
_	infi	amenuiser
_	ppre	amenuisant
_	ipre 1sg	amenuise
_	ipre 3sg	amenuise
_	spre 1sg	amenuise
_	spre 3sg	amenuise
_	ipre 1isg	amenuisè
_	ipre 2sg	amenuises
_	spre 2sg	amenuises
_	ipre 1pl	amenuisons
_	ipre 2pl	amenuisez
_	ipre 3pl	amenuisent
_	spre 3pl	amenuisent
_	iimp 1sg	amenuisais
_	iimp 2sg	amenuisais
_	iimp 3sg	amenuisait
_	iimp 1pl	amenuisions
_	spre 1pl	amenuisions
_	iimp 2pl	amenuisiez
_	spre 2pl	amenuisiez
_	iimp 3pl	amenuisaient
_	ipsi 1sg	amenuisai
_	ipsi 2sg	amenuisas
_	ipsi 3sg	amenuisa
_	ipsi 1pl	amenuisâmes
_	ipsi 2pl	amenuisâtes
_	ipsi 3pl	amenuisèrent
_	ifut 1sg	amenuiserai
_	ifut 2sg	amenuiseras
_	ifut 3sg	amenuisera
_	ifut 1pl	amenuiserons
_	ifut 2pl	amenuiserez
_	ifut 3pl	amenuiseront
_	cond 1sg	amenuiserais
_	cond 2sg	amenuiserais
_	cond 3sg	amenuiserait
_	cond 1pl	amenuiserions
_	cond 2pl	amenuiseriez
_	cond 3pl	amenuiseraient
_	simp 1sg	amenuisasse
_	simp 2sg	amenuisasses
_	simp 3sg	amenuisât
_	simp 1pl	amenuisassions
_	simp 2pl	amenuisassiez
_	simp 3pl	amenuisassent
_	impe 2sg	amenuise
_	impe 1pl	amenuisons
_	impe 2pl	amenuisez
_	ppas mas sg	amenuisé
_	ppas mas pl	amenuisés
_	ppas fem sg	amenuisée
_	ppas fem pl	amenuisées
$
américaniser	1__t_q_zz
_	infi	américaniser
_	ppre	américanisant
_	ipre 1sg	américanise
_	ipre 3sg	américanise
_	spre 1sg	américanise
_	spre 3sg	américanise
_	ipre 1isg	américanisè
_	ipre 2sg	américanises
_	spre 2sg	américanises
_	ipre 1pl	américanisons
_	ipre 2pl	américanisez
_	ipre 3pl	américanisent
_	spre 3pl	américanisent
_	iimp 1sg	américanisais
_	iimp 2sg	américanisais
_	iimp 3sg	américanisait
_	iimp 1pl	américanisions
_	spre 1pl	américanisions
_	iimp 2pl	américanisiez
_	spre 2pl	américanisiez
_	iimp 3pl	américanisaient
_	ipsi 1sg	américanisai
_	ipsi 2sg	américanisas
_	ipsi 3sg	américanisa
_	ipsi 1pl	américanisâmes
_	ipsi 2pl	américanisâtes
_	ipsi 3pl	américanisèrent
_	ifut 1sg	américaniserai
_	ifut 2sg	américaniseras
_	ifut 3sg	américanisera
_	ifut 1pl	américaniserons
_	ifut 2pl	américaniserez
_	ifut 3pl	américaniseront
_	cond 1sg	américaniserais
_	cond 2sg	américaniserais
_	cond 3sg	américaniserait
_	cond 1pl	américaniserions
_	cond 2pl	américaniseriez
_	cond 3pl	américaniseraient
_	simp 1sg	américanisasse
_	simp 2sg	américanisasses
_	simp 3sg	américanisât
_	simp 1pl	américanisassions
_	simp 2pl	américanisassiez
_	simp 3pl	américanisassent
_	impe 2sg	américanise
_	impe 1pl	américanisons
_	impe 2pl	américanisez
_	ppas mas sg	américanisé
_	ppas mas pl	américanisés
_	ppas fem sg	américanisée
_	ppas fem pl	américanisées
$
amerrir	2_i_____a
_	infi	amerrir
_	ppre	amerrissant
_	ipre 1sg	amerris
_	ipre 2sg	amerris
_	ipsi 1sg	amerris
_	ipsi 2sg	amerris
_	ipre 3sg	amerrit
_	ipsi 3sg	amerrit
_	ipre 1pl	amerrissons
_	ipre 2pl	amerrissez
_	ipre 3pl	amerrissent
_	spre 3pl	amerrissent
_	simp 3pl	amerrissent
_	iimp 1sg	amerrissais
_	iimp 2sg	amerrissais
_	iimp 3sg	amerrissait
_	iimp 1pl	amerrissions
_	spre 1pl	amerrissions
_	simp 1pl	amerrissions
_	iimp 2pl	amerrissiez
_	spre 2pl	amerrissiez
_	simp 2pl	amerrissiez
_	iimp 3pl	amerrissaient
_	ipsi 1pl	amerrîmes
_	ipsi 2pl	amerrîtes
_	ipsi 3pl	amerrirent
_	ifut 1sg	amerrirai
_	ifut 2sg	amerriras
_	ifut 3sg	amerrira
_	ifut 1pl	amerrirons
_	ifut 2pl	amerrirez
_	ifut 3pl	amerriront
_	cond 1sg	amerrirais
_	cond 2sg	amerrirais
_	cond 3sg	amerrirait
_	cond 1pl	amerririons
_	cond 2pl	amerririez
_	cond 3pl	amerriraient
_	spre 1sg	amerrisse
_	simp 1sg	amerrisse
_	spre 2sg	amerrisses
_	simp 2sg	amerrisses
_	spre 3sg	amerrisse
_	simp 3sg	amerrît
_	impe 2sg	amerris
_	impe 1pl	amerrissons
_	impe 2pl	amerrissez
_	ppas mas sg	amerri
_	ppas mas pl	amerris
_	ppas fem sg	amerrie
_	ppas fem pl	amerries
$
ameublir	2__t____a
_	infi	ameublir
_	ppre	ameublissant
_	ipre 1sg	ameublis
_	ipre 2sg	ameublis
_	ipsi 1sg	ameublis
_	ipsi 2sg	ameublis
_	ipre 3sg	ameublit
_	ipsi 3sg	ameublit
_	ipre 1pl	ameublissons
_	ipre 2pl	ameublissez
_	ipre 3pl	ameublissent
_	spre 3pl	ameublissent
_	simp 3pl	ameublissent
_	iimp 1sg	ameublissais
_	iimp 2sg	ameublissais
_	iimp 3sg	ameublissait
_	iimp 1pl	ameublissions
_	spre 1pl	ameublissions
_	simp 1pl	ameublissions
_	iimp 2pl	ameublissiez
_	spre 2pl	ameublissiez
_	simp 2pl	ameublissiez
_	iimp 3pl	ameublissaient
_	ipsi 1pl	ameublîmes
_	ipsi 2pl	ameublîtes
_	ipsi 3pl	ameublirent
_	ifut 1sg	ameublirai
_	ifut 2sg	ameubliras
_	ifut 3sg	ameublira
_	ifut 1pl	ameublirons
_	ifut 2pl	ameublirez
_	ifut 3pl	ameubliront
_	cond 1sg	ameublirais
_	cond 2sg	ameublirais
_	cond 3sg	ameublirait
_	cond 1pl	ameublirions
_	cond 2pl	ameubliriez
_	cond 3pl	ameubliraient
_	spre 1sg	ameublisse
_	simp 1sg	ameublisse
_	spre 2sg	ameublisses
_	simp 2sg	ameublisses
_	spre 3sg	ameublisse
_	simp 3sg	ameublît
_	impe 2sg	ameublis
_	impe 1pl	ameublissons
_	impe 2pl	ameublissez
_	ppas mas sg	ameubli
_	ppas mas pl	ameublis
_	ppas fem sg	ameublie
_	ppas fem pl	ameublies
$
ameuter	1__t_q_zz
_	infi	ameuter
_	ppre	ameutant
_	ipre 1sg	ameute
_	ipre 3sg	ameute
_	spre 1sg	ameute
_	spre 3sg	ameute
_	ipre 1isg	ameutè
_	ipre 2sg	ameutes
_	spre 2sg	ameutes
_	ipre 1pl	ameutons
_	ipre 2pl	ameutez
_	ipre 3pl	ameutent
_	spre 3pl	ameutent
_	iimp 1sg	ameutais
_	iimp 2sg	ameutais
_	iimp 3sg	ameutait
_	iimp 1pl	ameutions
_	spre 1pl	ameutions
_	iimp 2pl	ameutiez
_	spre 2pl	ameutiez
_	iimp 3pl	ameutaient
_	ipsi 1sg	ameutai
_	ipsi 2sg	ameutas
_	ipsi 3sg	ameuta
_	ipsi 1pl	ameutâmes
_	ipsi 2pl	ameutâtes
_	ipsi 3pl	ameutèrent
_	ifut 1sg	ameuterai
_	ifut 2sg	ameuteras
_	ifut 3sg	ameutera
_	ifut 1pl	ameuterons
_	ifut 2pl	ameuterez
_	ifut 3pl	ameuteront
_	cond 1sg	ameuterais
_	cond 2sg	ameuterais
_	cond 3sg	ameuterait
_	cond 1pl	ameuterions
_	cond 2pl	ameuteriez
_	cond 3pl	ameuteraient
_	simp 1sg	ameutasse
_	simp 2sg	ameutasses
_	simp 3sg	ameutât
_	simp 1pl	ameutassions
_	simp 2pl	ameutassiez
_	simp 3pl	ameutassent
_	impe 2sg	ameute
_	impe 1pl	ameutons
_	impe 2pl	ameutez
_	ppas mas sg	ameuté
_	ppas mas pl	ameutés
_	ppas fem sg	ameutée
_	ppas fem pl	ameutées
$
amidonner	1__t___zz
_	infi	amidonner
_	ppre	amidonnant
_	ipre 1sg	amidonne
_	ipre 3sg	amidonne
_	spre 1sg	amidonne
_	spre 3sg	amidonne
_	ipre 1isg	amidonnè
_	ipre 2sg	amidonnes
_	spre 2sg	amidonnes
_	ipre 1pl	amidonnons
_	ipre 2pl	amidonnez
_	ipre 3pl	amidonnent
_	spre 3pl	amidonnent
_	iimp 1sg	amidonnais
_	iimp 2sg	amidonnais
_	iimp 3sg	amidonnait
_	iimp 1pl	amidonnions
_	spre 1pl	amidonnions
_	iimp 2pl	amidonniez
_	spre 2pl	amidonniez
_	iimp 3pl	amidonnaient
_	ipsi 1sg	amidonnai
_	ipsi 2sg	amidonnas
_	ipsi 3sg	amidonna
_	ipsi 1pl	amidonnâmes
_	ipsi 2pl	amidonnâtes
_	ipsi 3pl	amidonnèrent
_	ifut 1sg	amidonnerai
_	ifut 2sg	amidonneras
_	ifut 3sg	amidonnera
_	ifut 1pl	amidonnerons
_	ifut 2pl	amidonnerez
_	ifut 3pl	amidonneront
_	cond 1sg	amidonnerais
_	cond 2sg	amidonnerais
_	cond 3sg	amidonnerait
_	cond 1pl	amidonnerions
_	cond 2pl	amidonneriez
_	cond 3pl	amidonneraient
_	simp 1sg	amidonnasse
_	simp 2sg	amidonnasses
_	simp 3sg	amidonnât
_	simp 1pl	amidonnassions
_	simp 2pl	amidonnassiez
_	simp 3pl	amidonnassent
_	impe 2sg	amidonne
_	impe 1pl	amidonnons
_	impe 2pl	amidonnez
_	ppas mas sg	amidonné
_	ppas mas pl	amidonnés
_	ppas fem sg	amidonnée
_	ppas fem pl	amidonnées
$
amincir	2_it_q__a
_	infi	amincir
_	ppre	amincissant
_	ipre 1sg	amincis
_	ipre 2sg	amincis
_	ipsi 1sg	amincis
_	ipsi 2sg	amincis
_	ipre 3sg	amincit
_	ipsi 3sg	amincit
_	ipre 1pl	amincissons
_	ipre 2pl	amincissez
_	ipre 3pl	amincissent
_	spre 3pl	amincissent
_	simp 3pl	amincissent
_	iimp 1sg	amincissais
_	iimp 2sg	amincissais
_	iimp 3sg	amincissait
_	iimp 1pl	amincissions
_	spre 1pl	amincissions
_	simp 1pl	amincissions
_	iimp 2pl	amincissiez
_	spre 2pl	amincissiez
_	simp 2pl	amincissiez
_	iimp 3pl	amincissaient
_	ipsi 1pl	amincîmes
_	ipsi 2pl	amincîtes
_	ipsi 3pl	amincirent
_	ifut 1sg	amincirai
_	ifut 2sg	aminciras
_	ifut 3sg	amincira
_	ifut 1pl	amincirons
_	ifut 2pl	amincirez
_	ifut 3pl	aminciront
_	cond 1sg	amincirais
_	cond 2sg	amincirais
_	cond 3sg	amincirait
_	cond 1pl	amincirions
_	cond 2pl	aminciriez
_	cond 3pl	aminciraient
_	spre 1sg	amincisse
_	simp 1sg	amincisse
_	spre 2sg	amincisses
_	simp 2sg	amincisses
_	spre 3sg	amincisse
_	simp 3sg	amincît
_	impe 2sg	amincis
_	impe 1pl	amincissons
_	impe 2pl	amincissez
_	ppas mas sg	aminci
_	ppas mas pl	amincis
_	ppas fem sg	amincie
_	ppas fem pl	amincies
$
aminer	1_i____zz
_	infi	aminer
_	ppre	aminant
_	ipre 1sg	amine
_	ipre 3sg	amine
_	spre 1sg	amine
_	spre 3sg	amine
_	ipre 1isg	aminè
_	ipre 2sg	amines
_	spre 2sg	amines
_	ipre 1pl	aminons
_	ipre 2pl	aminez
_	ipre 3pl	aminent
_	spre 3pl	aminent
_	iimp 1sg	aminais
_	iimp 2sg	aminais
_	iimp 3sg	aminait
_	iimp 1pl	aminions
_	spre 1pl	aminions
_	iimp 2pl	aminiez
_	spre 2pl	aminiez
_	iimp 3pl	aminaient
_	ipsi 1sg	aminai
_	ipsi 2sg	aminas
_	ipsi 3sg	amina
_	ipsi 1pl	aminâmes
_	ipsi 2pl	aminâtes
_	ipsi 3pl	aminèrent
_	ifut 1sg	aminerai
_	ifut 2sg	amineras
_	ifut 3sg	aminera
_	ifut 1pl	aminerons
_	ifut 2pl	aminerez
_	ifut 3pl	amineront
_	cond 1sg	aminerais
_	cond 2sg	aminerais
_	cond 3sg	aminerait
_	cond 1pl	aminerions
_	cond 2pl	amineriez
_	cond 3pl	amineraient
_	simp 1sg	aminasse
_	simp 2sg	aminasses
_	simp 3sg	aminât
_	simp 1pl	aminassions
_	simp 2pl	aminassiez
_	simp 3pl	aminassent
_	impe 2sg	amine
_	impe 1pl	aminons
_	impe 2pl	aminez
_	ppas epi inv	aminé
$
amnistier	1__t___zz
_	infi	amnistier
_	ppre	amnistiant
_	ipre 1sg	amnistie
_	ipre 3sg	amnistie
_	spre 1sg	amnistie
_	spre 3sg	amnistie
_	ipre 1isg	amnistiè
_	ipre 2sg	amnisties
_	spre 2sg	amnisties
_	ipre 1pl	amnistions
_	ipre 2pl	amnistiez
_	ipre 3pl	amnistient
_	spre 3pl	amnistient
_	iimp 1sg	amnistiais
_	iimp 2sg	amnistiais
_	iimp 3sg	amnistiait
_	iimp 1pl	amnistiions
_	spre 1pl	amnistiions
_	iimp 2pl	amnistiiez
_	spre 2pl	amnistiiez
_	iimp 3pl	amnistiaient
_	ipsi 1sg	amnistiai
_	ipsi 2sg	amnistias
_	ipsi 3sg	amnistia
_	ipsi 1pl	amnistiâmes
_	ipsi 2pl	amnistiâtes
_	ipsi 3pl	amnistièrent
_	ifut 1sg	amnistierai
_	ifut 2sg	amnistieras
_	ifut 3sg	amnistiera
_	ifut 1pl	amnistierons
_	ifut 2pl	amnistierez
_	ifut 3pl	amnistieront
_	cond 1sg	amnistierais
_	cond 2sg	amnistierais
_	cond 3sg	amnistierait
_	cond 1pl	amnistierions
_	cond 2pl	amnistieriez
_	cond 3pl	amnistieraient
_	simp 1sg	amnistiasse
_	simp 2sg	amnistiasses
_	simp 3sg	amnistiât
_	simp 1pl	amnistiassions
_	simp 2pl	amnistiassiez
_	simp 3pl	amnistiassent
_	impe 2sg	amnistie
_	impe 1pl	amnistions
_	impe 2pl	amnistiez
_	ppas mas sg	amnistié
_	ppas mas pl	amnistiés
_	ppas fem sg	amnistiée
_	ppas fem pl	amnistiées
$
amocher	1__t_q_zz
_	infi	amocher
_	ppre	amochant
_	ipre 1sg	amoche
_	ipre 3sg	amoche
_	spre 1sg	amoche
_	spre 3sg	amoche
_	ipre 1isg	amochè
_	ipre 2sg	amoches
_	spre 2sg	amoches
_	ipre 1pl	amochons
_	ipre 2pl	amochez
_	ipre 3pl	amochent
_	spre 3pl	amochent
_	iimp 1sg	amochais
_	iimp 2sg	amochais
_	iimp 3sg	amochait
_	iimp 1pl	amochions
_	spre 1pl	amochions
_	iimp 2pl	amochiez
_	spre 2pl	amochiez
_	iimp 3pl	amochaient
_	ipsi 1sg	amochai
_	ipsi 2sg	amochas
_	ipsi 3sg	amocha
_	ipsi 1pl	amochâmes
_	ipsi 2pl	amochâtes
_	ipsi 3pl	amochèrent
_	ifut 1sg	amocherai
_	ifut 2sg	amocheras
_	ifut 3sg	amochera
_	ifut 1pl	amocherons
_	ifut 2pl	amocherez
_	ifut 3pl	amocheront
_	cond 1sg	amocherais
_	cond 2sg	amocherais
_	cond 3sg	amocherait
_	cond 1pl	amocherions
_	cond 2pl	amocheriez
_	cond 3pl	amocheraient
_	simp 1sg	amochasse
_	simp 2sg	amochasses
_	simp 3sg	amochât
_	simp 1pl	amochassions
_	simp 2pl	amochassiez
_	simp 3pl	amochassent
_	impe 2sg	amoche
_	impe 1pl	amochons
_	impe 2pl	amochez
_	ppas mas sg	amoché
_	ppas mas pl	amochés
_	ppas fem sg	amochée
_	ppas fem pl	amochées
$
amodier	1__t___zz
_	infi	amodier
_	ppre	amodiant
_	ipre 1sg	amodie
_	ipre 3sg	amodie
_	spre 1sg	amodie
_	spre 3sg	amodie
_	ipre 1isg	amodiè
_	ipre 2sg	amodies
_	spre 2sg	amodies
_	ipre 1pl	amodions
_	ipre 2pl	amodiez
_	ipre 3pl	amodient
_	spre 3pl	amodient
_	iimp 1sg	amodiais
_	iimp 2sg	amodiais
_	iimp 3sg	amodiait
_	iimp 1pl	amodiions
_	spre 1pl	amodiions
_	iimp 2pl	amodiiez
_	spre 2pl	amodiiez
_	iimp 3pl	amodiaient
_	ipsi 1sg	amodiai
_	ipsi 2sg	amodias
_	ipsi 3sg	amodia
_	ipsi 1pl	amodiâmes
_	ipsi 2pl	amodiâtes
_	ipsi 3pl	amodièrent
_	ifut 1sg	amodierai
_	ifut 2sg	amodieras
_	ifut 3sg	amodiera
_	ifut 1pl	amodierons
_	ifut 2pl	amodierez
_	ifut 3pl	amodieront
_	cond 1sg	amodierais
_	cond 2sg	amodierais
_	cond 3sg	amodierait
_	cond 1pl	amodierions
_	cond 2pl	amodieriez
_	cond 3pl	amodieraient
_	simp 1sg	amodiasse
_	simp 2sg	amodiasses
_	simp 3sg	amodiât
_	simp 1pl	amodiassions
_	simp 2pl	amodiassiez
_	simp 3pl	amodiassent
_	impe 2sg	amodie
_	impe 1pl	amodions
_	impe 2pl	amodiez
_	ppas mas sg	amodié
_	ppas mas pl	amodiés
_	ppas fem sg	amodiée
_	ppas fem pl	amodiées
$
amoindrir	2__t_q__a
_	infi	amoindrir
_	ppre	amoindrissant
_	ipre 1sg	amoindris
_	ipre 2sg	amoindris
_	ipsi 1sg	amoindris
_	ipsi 2sg	amoindris
_	ipre 3sg	amoindrit
_	ipsi 3sg	amoindrit
_	ipre 1pl	amoindrissons
_	ipre 2pl	amoindrissez
_	ipre 3pl	amoindrissent
_	spre 3pl	amoindrissent
_	simp 3pl	amoindrissent
_	iimp 1sg	amoindrissais
_	iimp 2sg	amoindrissais
_	iimp 3sg	amoindrissait
_	iimp 1pl	amoindrissions
_	spre 1pl	amoindrissions
_	simp 1pl	amoindrissions
_	iimp 2pl	amoindrissiez
_	spre 2pl	amoindrissiez
_	simp 2pl	amoindrissiez
_	iimp 3pl	amoindrissaient
_	ipsi 1pl	amoindrîmes
_	ipsi 2pl	amoindrîtes
_	ipsi 3pl	amoindrirent
_	ifut 1sg	amoindrirai
_	ifut 2sg	amoindriras
_	ifut 3sg	amoindrira
_	ifut 1pl	amoindrirons
_	ifut 2pl	amoindrirez
_	ifut 3pl	amoindriront
_	cond 1sg	amoindrirais
_	cond 2sg	amoindrirais
_	cond 3sg	amoindrirait
_	cond 1pl	amoindririons
_	cond 2pl	amoindririez
_	cond 3pl	amoindriraient
_	spre 1sg	amoindrisse
_	simp 1sg	amoindrisse
_	spre 2sg	amoindrisses
_	simp 2sg	amoindrisses
_	spre 3sg	amoindrisse
_	simp 3sg	amoindrît
_	impe 2sg	amoindris
_	impe 1pl	amoindrissons
_	impe 2pl	amoindrissez
_	ppas mas sg	amoindri
_	ppas mas pl	amoindris
_	ppas fem sg	amoindrie
_	ppas fem pl	amoindries
$
amollir	2__t_q__a
_	infi	amollir
_	ppre	amollissant
_	ipre 1sg	amollis
_	ipre 2sg	amollis
_	ipsi 1sg	amollis
_	ipsi 2sg	amollis
_	ipre 3sg	amollit
_	ipsi 3sg	amollit
_	ipre 1pl	amollissons
_	ipre 2pl	amollissez
_	ipre 3pl	amollissent
_	spre 3pl	amollissent
_	simp 3pl	amollissent
_	iimp 1sg	amollissais
_	iimp 2sg	amollissais
_	iimp 3sg	amollissait
_	iimp 1pl	amollissions
_	spre 1pl	amollissions
_	simp 1pl	amollissions
_	iimp 2pl	amollissiez
_	spre 2pl	amollissiez
_	simp 2pl	amollissiez
_	iimp 3pl	amollissaient
_	ipsi 1pl	amollîmes
_	ipsi 2pl	amollîtes
_	ipsi 3pl	amollirent
_	ifut 1sg	amollirai
_	ifut 2sg	amolliras
_	ifut 3sg	amollira
_	ifut 1pl	amollirons
_	ifut 2pl	amollirez
_	ifut 3pl	amolliront
_	cond 1sg	amollirais
_	cond 2sg	amollirais
_	cond 3sg	amollirait
_	cond 1pl	amollirions
_	cond 2pl	amolliriez
_	cond 3pl	amolliraient
_	spre 1sg	amollisse
_	simp 1sg	amollisse
_	spre 2sg	amollisses
_	simp 2sg	amollisses
_	spre 3sg	amollisse
_	simp 3sg	amollît
_	impe 2sg	amollis
_	impe 1pl	amollissons
_	impe 2pl	amollissez
_	ppas mas sg	amolli
_	ppas mas pl	amollis
_	ppas fem sg	amollie
_	ppas fem pl	amollies
$
amonceler	1__t_q_zz
_	infi	amonceler
_	ppre	amoncelant
_	ipre 1sg	amoncelle
_	ipre 3sg	amoncelle
_	spre 1sg	amoncelle
_	spre 3sg	amoncelle
_	ipre 1sg	amoncèle
_	ipre 3sg	amoncèle
_	spre 1sg	amoncèle
_	spre 3sg	amoncèle
_	ipre 1isg	amoncelè
_	ipre 2sg	amoncelles
_	spre 2sg	amoncelles
_	ipre 2sg	amoncèles
_	spre 2sg	amoncèles
_	ipre 1pl	amoncelons
_	ipre 2pl	amoncelez
_	ipre 3pl	amoncellent
_	spre 3pl	amoncellent
_	ipre 3pl	amoncèlent
_	spre 3pl	amoncèlent
_	iimp 1sg	amoncelais
_	iimp 2sg	amoncelais
_	iimp 3sg	amoncelait
_	iimp 1pl	amoncelions
_	spre 1pl	amoncelions
_	iimp 2pl	amonceliez
_	spre 2pl	amonceliez
_	iimp 3pl	amoncelaient
_	ipsi 1sg	amoncelai
_	ipsi 2sg	amoncelas
_	ipsi 3sg	amoncela
_	ipsi 1pl	amoncelâmes
_	ipsi 2pl	amoncelâtes
_	ipsi 3pl	amoncelèrent
_	ifut 1sg	amoncellerai
_	ifut 1sg	amoncèlerai
_	ifut 2sg	amoncelleras
_	ifut 2sg	amoncèleras
_	ifut 3sg	amoncellera
_	ifut 3sg	amoncèlera
_	ifut 1pl	amoncellerons
_	ifut 1pl	amoncèlerons
_	ifut 2pl	amoncellerez
_	ifut 2pl	amoncèlerez
_	ifut 3pl	amoncelleront
_	ifut 3pl	amoncèleront
_	cond 1sg	amoncellerais
_	cond 2sg	amoncellerais
_	cond 1sg	amoncèlerais
_	cond 2sg	amoncèlerais
_	cond 3sg	amoncellerait
_	cond 3sg	amoncèlerait
_	cond 1pl	amoncellerions
_	cond 1pl	amoncèlerions
_	cond 2pl	amoncelleriez
_	cond 2pl	amoncèleriez
_	cond 3pl	amoncelleraient
_	cond 3pl	amoncèleraient
_	simp 1sg	amoncelasse
_	simp 2sg	amoncelasses
_	simp 3sg	amoncelât
_	simp 1pl	amoncelassions
_	simp 2pl	amoncelassiez
_	simp 3pl	amoncelassent
_	impe 2sg	amoncelle
_	impe 2sg	amoncèle
_	impe 1pl	amoncelons
_	impe 2pl	amoncelez
_	ppas mas sg	amoncelé
_	ppas mas pl	amoncelés
_	ppas fem sg	amoncelée
_	ppas fem pl	amoncelées
$
amorcer	1_it_q_zz
_	infi	amorcer
_	ppre	amorçant
_	ipre 1sg	amorce
_	ipre 3sg	amorce
_	spre 1sg	amorce
_	spre 3sg	amorce
_	ipre 1isg	amorcè
_	ipre 2sg	amorces
_	spre 2sg	amorces
_	ipre 1pl	amorçons
_	ipre 2pl	amorcez
_	ipre 3pl	amorcent
_	spre 3pl	amorcent
_	iimp 1sg	amorçais
_	iimp 2sg	amorçais
_	iimp 3sg	amorçait
_	iimp 1pl	amorcions
_	spre 1pl	amorcions
_	iimp 2pl	amorciez
_	spre 2pl	amorciez
_	iimp 3pl	amorçaient
_	ipsi 1sg	amorçai
_	ipsi 2sg	amorças
_	ipsi 3sg	amorça
_	ipsi 1pl	amorçâmes
_	ipsi 2pl	amorçâtes
_	ipsi 3pl	amorcèrent
_	ifut 1sg	amorcerai
_	ifut 2sg	amorceras
_	ifut 3sg	amorcera
_	ifut 1pl	amorcerons
_	ifut 2pl	amorcerez
_	ifut 3pl	amorceront
_	cond 1sg	amorcerais
_	cond 2sg	amorcerais
_	cond 3sg	amorcerait
_	cond 1pl	amorcerions
_	cond 2pl	amorceriez
_	cond 3pl	amorceraient
_	simp 1sg	amorçasse
_	simp 2sg	amorçasses
_	simp 3sg	amorçât
_	simp 1pl	amorçassions
_	simp 2pl	amorçassiez
_	simp 3pl	amorçassent
_	impe 2sg	amorce
_	impe 1pl	amorçons
_	impe 2pl	amorcez
_	ppas mas sg	amorcé
_	ppas mas pl	amorcés
_	ppas fem sg	amorcée
_	ppas fem pl	amorcées
$
amordancer	1__t___zz
_	infi	amordancer
_	ppre	amordançant
_	ipre 1sg	amordance
_	ipre 3sg	amordance
_	spre 1sg	amordance
_	spre 3sg	amordance
_	ipre 1isg	amordancè
_	ipre 2sg	amordances
_	spre 2sg	amordances
_	ipre 1pl	amordançons
_	ipre 2pl	amordancez
_	ipre 3pl	amordancent
_	spre 3pl	amordancent
_	iimp 1sg	amordançais
_	iimp 2sg	amordançais
_	iimp 3sg	amordançait
_	iimp 1pl	amordancions
_	spre 1pl	amordancions
_	iimp 2pl	amordanciez
_	spre 2pl	amordanciez
_	iimp 3pl	amordançaient
_	ipsi 1sg	amordançai
_	ipsi 2sg	amordanças
_	ipsi 3sg	amordança
_	ipsi 1pl	amordançâmes
_	ipsi 2pl	amordançâtes
_	ipsi 3pl	amordancèrent
_	ifut 1sg	amordancerai
_	ifut 2sg	amordanceras
_	ifut 3sg	amordancera
_	ifut 1pl	amordancerons
_	ifut 2pl	amordancerez
_	ifut 3pl	amordanceront
_	cond 1sg	amordancerais
_	cond 2sg	amordancerais
_	cond 3sg	amordancerait
_	cond 1pl	amordancerions
_	cond 2pl	amordanceriez
_	cond 3pl	amordanceraient
_	simp 1sg	amordançasse
_	simp 2sg	amordançasses
_	simp 3sg	amordançât
_	simp 1pl	amordançassions
_	simp 2pl	amordançassiez
_	simp 3pl	amordançassent
_	impe 2sg	amordance
_	impe 1pl	amordançons
_	impe 2pl	amordancez
_	ppas mas sg	amordancé
_	ppas mas pl	amordancés
_	ppas fem sg	amordancée
_	ppas fem pl	amordancées
$
amortir	2__t_q__a
_	infi	amortir
_	ppre	amortissant
_	ipre 1sg	amortis
_	ipre 2sg	amortis
_	ipsi 1sg	amortis
_	ipsi 2sg	amortis
_	ipre 3sg	amortit
_	ipsi 3sg	amortit
_	ipre 1pl	amortissons
_	ipre 2pl	amortissez
_	ipre 3pl	amortissent
_	spre 3pl	amortissent
_	simp 3pl	amortissent
_	iimp 1sg	amortissais
_	iimp 2sg	amortissais
_	iimp 3sg	amortissait
_	iimp 1pl	amortissions
_	spre 1pl	amortissions
_	simp 1pl	amortissions
_	iimp 2pl	amortissiez
_	spre 2pl	amortissiez
_	simp 2pl	amortissiez
_	iimp 3pl	amortissaient
_	ipsi 1pl	amortîmes
_	ipsi 2pl	amortîtes
_	ipsi 3pl	amortirent
_	ifut 1sg	amortirai
_	ifut 2sg	amortiras
_	ifut 3sg	amortira
_	ifut 1pl	amortirons
_	ifut 2pl	amortirez
_	ifut 3pl	amortiront
_	cond 1sg	amortirais
_	cond 2sg	amortirais
_	cond 3sg	amortirait
_	cond 1pl	amortirions
_	cond 2pl	amortiriez
_	cond 3pl	amortiraient
_	spre 1sg	amortisse
_	simp 1sg	amortisse
_	spre 2sg	amortisses
_	simp 2sg	amortisses
_	spre 3sg	amortisse
_	simp 3sg	amortît
_	impe 2sg	amortis
_	impe 1pl	amortissons
_	impe 2pl	amortissez
_	ppas mas sg	amorti
_	ppas mas pl	amortis
_	ppas fem sg	amortie
_	ppas fem pl	amorties
$
amouracher	1____p_e_
_	infi	amouracher
_	ppre	amourachant
_	ipre 1sg	amourache
_	ipre 3sg	amourache
_	spre 1sg	amourache
_	spre 3sg	amourache
_	ipre 1isg	amourachè
_	ipre 2sg	amouraches
_	spre 2sg	amouraches
_	ipre 1pl	amourachons
_	ipre 2pl	amourachez
_	ipre 3pl	amourachent
_	spre 3pl	amourachent
_	iimp 1sg	amourachais
_	iimp 2sg	amourachais
_	iimp 3sg	amourachait
_	iimp 1pl	amourachions
_	spre 1pl	amourachions
_	iimp 2pl	amourachiez
_	spre 2pl	amourachiez
_	iimp 3pl	amourachaient
_	ipsi 1sg	amourachai
_	ipsi 2sg	amourachas
_	ipsi 3sg	amouracha
_	ipsi 1pl	amourachâmes
_	ipsi 2pl	amourachâtes
_	ipsi 3pl	amourachèrent
_	ifut 1sg	amouracherai
_	ifut 2sg	amouracheras
_	ifut 3sg	amourachera
_	ifut 1pl	amouracherons
_	ifut 2pl	amouracherez
_	ifut 3pl	amouracheront
_	cond 1sg	amouracherais
_	cond 2sg	amouracherais
_	cond 3sg	amouracherait
_	cond 1pl	amouracherions
_	cond 2pl	amouracheriez
_	cond 3pl	amouracheraient
_	simp 1sg	amourachasse
_	simp 2sg	amourachasses
_	simp 3sg	amourachât
_	simp 1pl	amourachassions
_	simp 2pl	amourachassiez
_	simp 3pl	amourachassent
_	impe 2sg	amourache
_	impe 1pl	amourachons
_	impe 2pl	amourachez
_	ppas mas sg	amouraché
_	ppas mas pl	amourachés
_	ppas fem sg	amourachée
_	ppas fem pl	amourachées
$
amourer	1__t___zz
_	infi	amourer
_	ppre	amourant
_	ipre 1sg	amoure
_	ipre 3sg	amoure
_	spre 1sg	amoure
_	spre 3sg	amoure
_	ipre 1isg	amourè
_	ipre 2sg	amoures
_	spre 2sg	amoures
_	ipre 1pl	amourons
_	ipre 2pl	amourez
_	ipre 3pl	amourent
_	spre 3pl	amourent
_	iimp 1sg	amourais
_	iimp 2sg	amourais
_	iimp 3sg	amourait
_	iimp 1pl	amourions
_	spre 1pl	amourions
_	iimp 2pl	amouriez
_	spre 2pl	amouriez
_	iimp 3pl	amouraient
_	ipsi 1sg	amourai
_	ipsi 2sg	amouras
_	ipsi 3sg	amoura
_	ipsi 1pl	amourâmes
_	ipsi 2pl	amourâtes
_	ipsi 3pl	amourèrent
_	ifut 1sg	amourerai
_	ifut 2sg	amoureras
_	ifut 3sg	amourera
_	ifut 1pl	amourerons
_	ifut 2pl	amourerez
_	ifut 3pl	amoureront
_	cond 1sg	amourerais
_	cond 2sg	amourerais
_	cond 3sg	amourerait
_	cond 1pl	amourerions
_	cond 2pl	amoureriez
_	cond 3pl	amoureraient
_	simp 1sg	amourasse
_	simp 2sg	amourasses
_	simp 3sg	amourât
_	simp 1pl	amourassions
_	simp 2pl	amourassiez
_	simp 3pl	amourassent
_	impe 2sg	amoure
_	impe 1pl	amourons
_	impe 2pl	amourez
_	ppas mas sg	amouré
_	ppas mas pl	amourés
_	ppas fem sg	amourée
_	ppas fem pl	amourées
$
amplifier	1__t_q_zz
_	infi	amplifier
_	ppre	amplifiant
_	ipre 1sg	amplifie
_	ipre 3sg	amplifie
_	spre 1sg	amplifie
_	spre 3sg	amplifie
_	ipre 1isg	amplifiè
_	ipre 2sg	amplifies
_	spre 2sg	amplifies
_	ipre 1pl	amplifions
_	ipre 2pl	amplifiez
_	ipre 3pl	amplifient
_	spre 3pl	amplifient
_	iimp 1sg	amplifiais
_	iimp 2sg	amplifiais
_	iimp 3sg	amplifiait
_	iimp 1pl	amplifiions
_	spre 1pl	amplifiions
_	iimp 2pl	amplifiiez
_	spre 2pl	amplifiiez
_	iimp 3pl	amplifiaient
_	ipsi 1sg	amplifiai
_	ipsi 2sg	amplifias
_	ipsi 3sg	amplifia
_	ipsi 1pl	amplifiâmes
_	ipsi 2pl	amplifiâtes
_	ipsi 3pl	amplifièrent
_	ifut 1sg	amplifierai
_	ifut 2sg	amplifieras
_	ifut 3sg	amplifiera
_	ifut 1pl	amplifierons
_	ifut 2pl	amplifierez
_	ifut 3pl	amplifieront
_	cond 1sg	amplifierais
_	cond 2sg	amplifierais
_	cond 3sg	amplifierait
_	cond 1pl	amplifierions
_	cond 2pl	amplifieriez
_	cond 3pl	amplifieraient
_	simp 1sg	amplifiasse
_	simp 2sg	amplifiasses
_	simp 3sg	amplifiât
_	simp 1pl	amplifiassions
_	simp 2pl	amplifiassiez
_	simp 3pl	amplifiassent
_	impe 2sg	amplifie
_	impe 1pl	amplifions
_	impe 2pl	amplifiez
_	ppas mas sg	amplifié
_	ppas mas pl	amplifiés
_	ppas fem sg	amplifiée
_	ppas fem pl	amplifiées
$
amputer	1__t_q_zz
_	infi	amputer
_	ppre	amputant
_	ipre 1sg	ampute
_	ipre 3sg	ampute
_	spre 1sg	ampute
_	spre 3sg	ampute
_	ipre 1isg	amputè
_	ipre 2sg	amputes
_	spre 2sg	amputes
_	ipre 1pl	amputons
_	ipre 2pl	amputez
_	ipre 3pl	amputent
_	spre 3pl	amputent
_	iimp 1sg	amputais
_	iimp 2sg	amputais
_	iimp 3sg	amputait
_	iimp 1pl	amputions
_	spre 1pl	amputions
_	iimp 2pl	amputiez
_	spre 2pl	amputiez
_	iimp 3pl	amputaient
_	ipsi 1sg	amputai
_	ipsi 2sg	amputas
_	ipsi 3sg	amputa
_	ipsi 1pl	amputâmes
_	ipsi 2pl	amputâtes
_	ipsi 3pl	amputèrent
_	ifut 1sg	amputerai
_	ifut 2sg	amputeras
_	ifut 3sg	amputera
_	ifut 1pl	amputerons
_	ifut 2pl	amputerez
_	ifut 3pl	amputeront
_	cond 1sg	amputerais
_	cond 2sg	amputerais
_	cond 3sg	amputerait
_	cond 1pl	amputerions
_	cond 2pl	amputeriez
_	cond 3pl	amputeraient
_	simp 1sg	amputasse
_	simp 2sg	amputasses
_	simp 3sg	amputât
_	simp 1pl	amputassions
_	simp 2pl	amputassiez
_	simp 3pl	amputassent
_	impe 2sg	ampute
_	impe 1pl	amputons
_	impe 2pl	amputez
_	ppas mas sg	amputé
_	ppas mas pl	amputés
_	ppas fem sg	amputée
_	ppas fem pl	amputées
$
amuïr	2____p_e_
_	infi	amuïr
_	ppre	amuïssant
_	ppas mas sg	amuï
_	ppas mas pl	amuïs
_	ppas fem sg	amuïe
_	ppas fem pl	amuïes
_	ipre 1sg	amuïs
_	ipre 2sg	amuïs
_	ipsi 1sg	amuïs
_	ipsi 2sg	amuïs
_	ipre 3sg	amuït
_	ipsi 3sg	amuït
_	ipre 1pl	amuïssons
_	ipre 2pl	amuïssez
_	ipre 3pl	amuïssent
_	spre 3pl	amuïssent
_	simp 3pl	amuïssent
_	iimp 1sg	amuïssais
_	iimp 2sg	amuïssais
_	iimp 3sg	amuïssait
_	iimp 1pl	amuïssions
_	spre 1pl	amuïssions
_	simp 1pl	amuïssions
_	iimp 2pl	amuïssiez
_	spre 2pl	amuïssiez
_	simp 2pl	amuïssiez
_	iimp 3pl	amuïssaient
_	ipsi 1pl	amuîmes
_	ipsi 2pl	amuîtes
_	ipsi 3pl	amuïrent
_	ifut 1sg	amuïrai
_	ifut 2sg	amuïras
_	ifut 3sg	amuïra
_	ifut 1pl	amuïrons
_	ifut 2pl	amuïrez
_	ifut 3pl	amuïront
_	cond 1sg	amuïrais
_	cond 2sg	amuïrais
_	cond 3sg	amuïrait
_	cond 1pl	amuïrions
_	cond 2pl	amuïriez
_	cond 3pl	amuïraient
_	spre 1sg	amuïsse
_	simp 1sg	amuïsse
_	spre 2sg	amuïsses
_	simp 2sg	amuïsses
_	spre 3sg	amuïsse
_	simp 3sg	amuît
_	impe 2sg	amuïs
_	impe 1pl	amuïssons
_	impe 2pl	amuïssez
$
amurer	1__t___zz
_	infi	amurer
_	ppre	amurant
_	ipre 1sg	amure
_	ipre 3sg	amure
_	spre 1sg	amure
_	spre 3sg	amure
_	ipre 1isg	amurè
_	ipre 2sg	amures
_	spre 2sg	amures
_	ipre 1pl	amurons
_	ipre 2pl	amurez
_	ipre 3pl	amurent
_	spre 3pl	amurent
_	iimp 1sg	amurais
_	iimp 2sg	amurais
_	iimp 3sg	amurait
_	iimp 1pl	amurions
_	spre 1pl	amurions
_	iimp 2pl	amuriez
_	spre 2pl	amuriez
_	iimp 3pl	amuraient
_	ipsi 1sg	amurai
_	ipsi 2sg	amuras
_	ipsi 3sg	amura
_	ipsi 1pl	amurâmes
_	ipsi 2pl	amurâtes
_	ipsi 3pl	amurèrent
_	ifut 1sg	amurerai
_	ifut 2sg	amureras
_	ifut 3sg	amurera
_	ifut 1pl	amurerons
_	ifut 2pl	amurerez
_	ifut 3pl	amureront
_	cond 1sg	amurerais
_	cond 2sg	amurerais
_	cond 3sg	amurerait
_	cond 1pl	amurerions
_	cond 2pl	amureriez
_	cond 3pl	amureraient
_	simp 1sg	amurasse
_	simp 2sg	amurasses
_	simp 3sg	amurât
_	simp 1pl	amurassions
_	simp 2pl	amurassiez
_	simp 3pl	amurassent
_	impe 2sg	amure
_	impe 1pl	amurons
_	impe 2pl	amurez
_	ppas mas sg	amuré
_	ppas mas pl	amurés
_	ppas fem sg	amurée
_	ppas fem pl	amurées
$
amuser	1_it_q__a
_	infi	amuser
_	ppre	amusant
_	ipre 1sg	amuse
_	ipre 3sg	amuse
_	spre 1sg	amuse
_	spre 3sg	amuse
_	ipre 1isg	amusè
_	ipre 2sg	amuses
_	spre 2sg	amuses
_	ipre 1pl	amusons
_	ipre 2pl	amusez
_	ipre 3pl	amusent
_	spre 3pl	amusent
_	iimp 1sg	amusais
_	iimp 2sg	amusais
_	iimp 3sg	amusait
_	iimp 1pl	amusions
_	spre 1pl	amusions
_	iimp 2pl	amusiez
_	spre 2pl	amusiez
_	iimp 3pl	amusaient
_	ipsi 1sg	amusai
_	ipsi 2sg	amusas
_	ipsi 3sg	amusa
_	ipsi 1pl	amusâmes
_	ipsi 2pl	amusâtes
_	ipsi 3pl	amusèrent
_	ifut 1sg	amuserai
_	ifut 2sg	amuseras
_	ifut 3sg	amusera
_	ifut 1pl	amuserons
_	ifut 2pl	amuserez
_	ifut 3pl	amuseront
_	cond 1sg	amuserais
_	cond 2sg	amuserais
_	cond 3sg	amuserait
_	cond 1pl	amuserions
_	cond 2pl	amuseriez
_	cond 3pl	amuseraient
_	simp 1sg	amusasse
_	simp 2sg	amusasses
_	simp 3sg	amusât
_	simp 1pl	amusassions
_	simp 2pl	amusassiez
_	simp 3pl	amusassent
_	impe 2sg	amuse
_	impe 1pl	amusons
_	impe 2pl	amusez
_	ppas mas sg	amusé
_	ppas mas pl	amusés
_	ppas fem sg	amusée
_	ppas fem pl	amusées
$
anagrammer	1_it____a
_	infi	anagrammer
_	ppre	anagrammant
_	ipre 1sg	anagramme
_	ipre 3sg	anagramme
_	spre 1sg	anagramme
_	spre 3sg	anagramme
_	ipre 1isg	anagrammè
_	ipre 2sg	anagrammes
_	spre 2sg	anagrammes
_	ipre 1pl	anagrammons
_	ipre 2pl	anagrammez
_	ipre 3pl	anagramment
_	spre 3pl	anagramment
_	iimp 1sg	anagrammais
_	iimp 2sg	anagrammais
_	iimp 3sg	anagrammait
_	iimp 1pl	anagrammions
_	spre 1pl	anagrammions
_	iimp 2pl	anagrammiez
_	spre 2pl	anagrammiez
_	iimp 3pl	anagrammaient
_	ipsi 1sg	anagrammai
_	ipsi 2sg	anagrammas
_	ipsi 3sg	anagramma
_	ipsi 1pl	anagrammâmes
_	ipsi 2pl	anagrammâtes
_	ipsi 3pl	anagrammèrent
_	ifut 1sg	anagrammerai
_	ifut 2sg	anagrammeras
_	ifut 3sg	anagrammera
_	ifut 1pl	anagrammerons
_	ifut 2pl	anagrammerez
_	ifut 3pl	anagrammeront
_	cond 1sg	anagrammerais
_	cond 2sg	anagrammerais
_	cond 3sg	anagrammerait
_	cond 1pl	anagrammerions
_	cond 2pl	anagrammeriez
_	cond 3pl	anagrammeraient
_	simp 1sg	anagrammasse
_	simp 2sg	anagrammasses
_	simp 3sg	anagrammât
_	simp 1pl	anagrammassions
_	simp 2pl	anagrammassiez
_	simp 3pl	anagrammassent
_	impe 2sg	anagramme
_	impe 1pl	anagrammons
_	impe 2pl	anagrammez
_	ppas mas sg	anagrammé
_	ppas mas pl	anagrammés
_	ppas fem sg	anagrammée
_	ppas fem pl	anagrammées
$
analgésier	1__t___zz
_	infi	analgésier
_	ppre	analgésiant
_	ipre 1sg	analgésie
_	ipre 3sg	analgésie
_	spre 1sg	analgésie
_	spre 3sg	analgésie
_	ipre 1isg	analgésiè
_	ipre 2sg	analgésies
_	spre 2sg	analgésies
_	ipre 1pl	analgésions
_	ipre 2pl	analgésiez
_	ipre 3pl	analgésient
_	spre 3pl	analgésient
_	iimp 1sg	analgésiais
_	iimp 2sg	analgésiais
_	iimp 3sg	analgésiait
_	iimp 1pl	analgésiions
_	spre 1pl	analgésiions
_	iimp 2pl	analgésiiez
_	spre 2pl	analgésiiez
_	iimp 3pl	analgésiaient
_	ipsi 1sg	analgésiai
_	ipsi 2sg	analgésias
_	ipsi 3sg	analgésia
_	ipsi 1pl	analgésiâmes
_	ipsi 2pl	analgésiâtes
_	ipsi 3pl	analgésièrent
_	ifut 1sg	analgésierai
_	ifut 2sg	analgésieras
_	ifut 3sg	analgésiera
_	ifut 1pl	analgésierons
_	ifut 2pl	analgésierez
_	ifut 3pl	analgésieront
_	cond 1sg	analgésierais
_	cond 2sg	analgésierais
_	cond 3sg	analgésierait
_	cond 1pl	analgésierions
_	cond 2pl	analgésieriez
_	cond 3pl	analgésieraient
_	simp 1sg	analgésiasse
_	simp 2sg	analgésiasses
_	simp 3sg	analgésiât
_	simp 1pl	analgésiassions
_	simp 2pl	analgésiassiez
_	simp 3pl	analgésiassent
_	impe 2sg	analgésie
_	impe 1pl	analgésions
_	impe 2pl	analgésiez
_	ppas mas sg	analgésié
_	ppas mas pl	analgésiés
_	ppas fem sg	analgésiée
_	ppas fem pl	analgésiées
$
analyser	1_it_q__a
_	infi	analyser
_	ppre	analysant
_	ipre 1sg	analyse
_	ipre 3sg	analyse
_	spre 1sg	analyse
_	spre 3sg	analyse
_	ipre 1isg	analysè
_	ipre 2sg	analyses
_	spre 2sg	analyses
_	ipre 1pl	analysons
_	ipre 2pl	analysez
_	ipre 3pl	analysent
_	spre 3pl	analysent
_	iimp 1sg	analysais
_	iimp 2sg	analysais
_	iimp 3sg	analysait
_	iimp 1pl	analysions
_	spre 1pl	analysions
_	iimp 2pl	analysiez
_	spre 2pl	analysiez
_	iimp 3pl	analysaient
_	ipsi 1sg	analysai
_	ipsi 2sg	analysas
_	ipsi 3sg	analysa
_	ipsi 1pl	analysâmes
_	ipsi 2pl	analysâtes
_	ipsi 3pl	analysèrent
_	ifut 1sg	analyserai
_	ifut 2sg	analyseras
_	ifut 3sg	analysera
_	ifut 1pl	analyserons
_	ifut 2pl	analyserez
_	ifut 3pl	analyseront
_	cond 1sg	analyserais
_	cond 2sg	analyserais
_	cond 3sg	analyserait
_	cond 1pl	analyserions
_	cond 2pl	analyseriez
_	cond 3pl	analyseraient
_	simp 1sg	analysasse
_	simp 2sg	analysasses
_	simp 3sg	analysât
_	simp 1pl	analysassions
_	simp 2pl	analysassiez
_	simp 3pl	analysassent
_	impe 2sg	analyse
_	impe 1pl	analysons
_	impe 2pl	analysez
_	ppas mas sg	analysé
_	ppas mas pl	analysés
_	ppas fem sg	analysée
_	ppas fem pl	analysées
$
anamostoser	1__t_q_zz
_	infi	anamostoser
_	ppre	anamostosant
_	ipre 1sg	anamostose
_	ipre 3sg	anamostose
_	spre 1sg	anamostose
_	spre 3sg	anamostose
_	ipre 1isg	anamostosè
_	ipre 2sg	anamostoses
_	spre 2sg	anamostoses
_	ipre 1pl	anamostosons
_	ipre 2pl	anamostosez
_	ipre 3pl	anamostosent
_	spre 3pl	anamostosent
_	iimp 1sg	anamostosais
_	iimp 2sg	anamostosais
_	iimp 3sg	anamostosait
_	iimp 1pl	anamostosions
_	spre 1pl	anamostosions
_	iimp 2pl	anamostosiez
_	spre 2pl	anamostosiez
_	iimp 3pl	anamostosaient
_	ipsi 1sg	anamostosai
_	ipsi 2sg	anamostosas
_	ipsi 3sg	anamostosa
_	ipsi 1pl	anamostosâmes
_	ipsi 2pl	anamostosâtes
_	ipsi 3pl	anamostosèrent
_	ifut 1sg	anamostoserai
_	ifut 2sg	anamostoseras
_	ifut 3sg	anamostosera
_	ifut 1pl	anamostoserons
_	ifut 2pl	anamostoserez
_	ifut 3pl	anamostoseront
_	cond 1sg	anamostoserais
_	cond 2sg	anamostoserais
_	cond 3sg	anamostoserait
_	cond 1pl	anamostoserions
_	cond 2pl	anamostoseriez
_	cond 3pl	anamostoseraient
_	simp 1sg	anamostosasse
_	simp 2sg	anamostosasses
_	simp 3sg	anamostosât
_	simp 1pl	anamostosassions
_	simp 2pl	anamostosassiez
_	simp 3pl	anamostosassent
_	impe 2sg	anamostose
_	impe 1pl	anamostosons
_	impe 2pl	anamostosez
_	ppas mas sg	anamostosé
_	ppas mas pl	anamostosés
_	ppas fem sg	anamostosée
_	ppas fem pl	anamostosées
$
anastomoser	1_i__q_zz
_	infi	anastomoser
_	ppre	anastomosant
_	ipre 1sg	anastomose
_	ipre 3sg	anastomose
_	spre 1sg	anastomose
_	spre 3sg	anastomose
_	ipre 1isg	anastomosè
_	ipre 2sg	anastomoses
_	spre 2sg	anastomoses
_	ipre 1pl	anastomosons
_	ipre 2pl	anastomosez
_	ipre 3pl	anastomosent
_	spre 3pl	anastomosent
_	iimp 1sg	anastomosais
_	iimp 2sg	anastomosais
_	iimp 3sg	anastomosait
_	iimp 1pl	anastomosions
_	spre 1pl	anastomosions
_	iimp 2pl	anastomosiez
_	spre 2pl	anastomosiez
_	iimp 3pl	anastomosaient
_	ipsi 1sg	anastomosai
_	ipsi 2sg	anastomosas
_	ipsi 3sg	anastomosa
_	ipsi 1pl	anastomosâmes
_	ipsi 2pl	anastomosâtes
_	ipsi 3pl	anastomosèrent
_	ifut 1sg	anastomoserai
_	ifut 2sg	anastomoseras
_	ifut 3sg	anastomosera
_	ifut 1pl	anastomoserons
_	ifut 2pl	anastomoserez
_	ifut 3pl	anastomoseront
_	cond 1sg	anastomoserais
_	cond 2sg	anastomoserais
_	cond 3sg	anastomoserait
_	cond 1pl	anastomoserions
_	cond 2pl	anastomoseriez
_	cond 3pl	anastomoseraient
_	simp 1sg	anastomosasse
_	simp 2sg	anastomosasses
_	simp 3sg	anastomosât
_	simp 1pl	anastomosassions
_	simp 2pl	anastomosassiez
_	simp 3pl	anastomosassent
_	impe 2sg	anastomose
_	impe 1pl	anastomosons
_	impe 2pl	anastomosez
_	ppas mas sg	anastomosé
_	ppas mas pl	anastomosés
_	ppas fem sg	anastomosée
_	ppas fem pl	anastomosées
$
anathématiser	1__t___zz
_	infi	anathématiser
_	ppre	anathématisant
_	ipre 1sg	anathématise
_	ipre 3sg	anathématise
_	spre 1sg	anathématise
_	spre 3sg	anathématise
_	ipre 1isg	anathématisè
_	ipre 2sg	anathématises
_	spre 2sg	anathématises
_	ipre 1pl	anathématisons
_	ipre 2pl	anathématisez
_	ipre 3pl	anathématisent
_	spre 3pl	anathématisent
_	iimp 1sg	anathématisais
_	iimp 2sg	anathématisais
_	iimp 3sg	anathématisait
_	iimp 1pl	anathématisions
_	spre 1pl	anathématisions
_	iimp 2pl	anathématisiez
_	spre 2pl	anathématisiez
_	iimp 3pl	anathématisaient
_	ipsi 1sg	anathématisai
_	ipsi 2sg	anathématisas
_	ipsi 3sg	anathématisa
_	ipsi 1pl	anathématisâmes
_	ipsi 2pl	anathématisâtes
_	ipsi 3pl	anathématisèrent
_	ifut 1sg	anathématiserai
_	ifut 2sg	anathématiseras
_	ifut 3sg	anathématisera
_	ifut 1pl	anathématiserons
_	ifut 2pl	anathématiserez
_	ifut 3pl	anathématiseront
_	cond 1sg	anathématiserais
_	cond 2sg	anathématiserais
_	cond 3sg	anathématiserait
_	cond 1pl	anathématiserions
_	cond 2pl	anathématiseriez
_	cond 3pl	anathématiseraient
_	simp 1sg	anathématisasse
_	simp 2sg	anathématisasses
_	simp 3sg	anathématisât
_	simp 1pl	anathématisassions
_	simp 2pl	anathématisassiez
_	simp 3pl	anathématisassent
_	impe 2sg	anathématise
_	impe 1pl	anathématisons
_	impe 2pl	anathématisez
_	ppas mas sg	anathématisé
_	ppas mas pl	anathématisés
_	ppas fem sg	anathématisée
_	ppas fem pl	anathématisées
$
anatomiser	1__t___zz
_	infi	anatomiser
_	ppre	anatomisant
_	ipre 1sg	anatomise
_	ipre 3sg	anatomise
_	spre 1sg	anatomise
_	spre 3sg	anatomise
_	ipre 1isg	anatomisè
_	ipre 2sg	anatomises
_	spre 2sg	anatomises
_	ipre 1pl	anatomisons
_	ipre 2pl	anatomisez
_	ipre 3pl	anatomisent
_	spre 3pl	anatomisent
_	iimp 1sg	anatomisais
_	iimp 2sg	anatomisais
_	iimp 3sg	anatomisait
_	iimp 1pl	anatomisions
_	spre 1pl	anatomisions
_	iimp 2pl	anatomisiez
_	spre 2pl	anatomisiez
_	iimp 3pl	anatomisaient
_	ipsi 1sg	anatomisai
_	ipsi 2sg	anatomisas
_	ipsi 3sg	anatomisa
_	ipsi 1pl	anatomisâmes
_	ipsi 2pl	anatomisâtes
_	ipsi 3pl	anatomisèrent
_	ifut 1sg	anatomiserai
_	ifut 2sg	anatomiseras
_	ifut 3sg	anatomisera
_	ifut 1pl	anatomiserons
_	ifut 2pl	anatomiserez
_	ifut 3pl	anatomiseront
_	cond 1sg	anatomiserais
_	cond 2sg	anatomiserais
_	cond 3sg	anatomiserait
_	cond 1pl	anatomiserions
_	cond 2pl	anatomiseriez
_	cond 3pl	anatomiseraient
_	simp 1sg	anatomisasse
_	simp 2sg	anatomisasses
_	simp 3sg	anatomisât
_	simp 1pl	anatomisassions
_	simp 2pl	anatomisassiez
_	simp 3pl	anatomisassent
_	impe 2sg	anatomise
_	impe 1pl	anatomisons
_	impe 2pl	anatomisez
_	ppas mas sg	anatomisé
_	ppas mas pl	anatomisés
_	ppas fem sg	anatomisée
_	ppas fem pl	anatomisées
$
ancrer	1__t_q_zz
_	infi	ancrer
_	ppre	ancrant
_	ipre 1sg	ancre
_	ipre 3sg	ancre
_	spre 1sg	ancre
_	spre 3sg	ancre
_	ipre 1isg	ancrè
_	ipre 2sg	ancres
_	spre 2sg	ancres
_	ipre 1pl	ancrons
_	ipre 2pl	ancrez
_	ipre 3pl	ancrent
_	spre 3pl	ancrent
_	iimp 1sg	ancrais
_	iimp 2sg	ancrais
_	iimp 3sg	ancrait
_	iimp 1pl	ancrions
_	spre 1pl	ancrions
_	iimp 2pl	ancriez
_	spre 2pl	ancriez
_	iimp 3pl	ancraient
_	ipsi 1sg	ancrai
_	ipsi 2sg	ancras
_	ipsi 3sg	ancra
_	ipsi 1pl	ancrâmes
_	ipsi 2pl	ancrâtes
_	ipsi 3pl	ancrèrent
_	ifut 1sg	ancrerai
_	ifut 2sg	ancreras
_	ifut 3sg	ancrera
_	ifut 1pl	ancrerons
_	ifut 2pl	ancrerez
_	ifut 3pl	ancreront
_	cond 1sg	ancrerais
_	cond 2sg	ancrerais
_	cond 3sg	ancrerait
_	cond 1pl	ancrerions
_	cond 2pl	ancreriez
_	cond 3pl	ancreraient
_	simp 1sg	ancrasse
_	simp 2sg	ancrasses
_	simp 3sg	ancrât
_	simp 1pl	ancrassions
_	simp 2pl	ancrassiez
_	simp 3pl	ancrassent
_	impe 2sg	ancre
_	impe 1pl	ancrons
_	impe 2pl	ancrez
_	ppas mas sg	ancré
_	ppas mas pl	ancrés
_	ppas fem sg	ancrée
_	ppas fem pl	ancrées
$
anéantir	2_it_q__a
_	infi	anéantir
_	ppre	anéantissant
_	ipre 1sg	anéantis
_	ipre 2sg	anéantis
_	ipsi 1sg	anéantis
_	ipsi 2sg	anéantis
_	ipre 3sg	anéantit
_	ipsi 3sg	anéantit
_	ipre 1pl	anéantissons
_	ipre 2pl	anéantissez
_	ipre 3pl	anéantissent
_	spre 3pl	anéantissent
_	simp 3pl	anéantissent
_	iimp 1sg	anéantissais
_	iimp 2sg	anéantissais
_	iimp 3sg	anéantissait
_	iimp 1pl	anéantissions
_	spre 1pl	anéantissions
_	simp 1pl	anéantissions
_	iimp 2pl	anéantissiez
_	spre 2pl	anéantissiez
_	simp 2pl	anéantissiez
_	iimp 3pl	anéantissaient
_	ipsi 1pl	anéantîmes
_	ipsi 2pl	anéantîtes
_	ipsi 3pl	anéantirent
_	ifut 1sg	anéantirai
_	ifut 2sg	anéantiras
_	ifut 3sg	anéantira
_	ifut 1pl	anéantirons
_	ifut 2pl	anéantirez
_	ifut 3pl	anéantiront
_	cond 1sg	anéantirais
_	cond 2sg	anéantirais
_	cond 3sg	anéantirait
_	cond 1pl	anéantirions
_	cond 2pl	anéantiriez
_	cond 3pl	anéantiraient
_	spre 1sg	anéantisse
_	simp 1sg	anéantisse
_	spre 2sg	anéantisses
_	simp 2sg	anéantisses
_	spre 3sg	anéantisse
_	simp 3sg	anéantît
_	impe 2sg	anéantis
_	impe 1pl	anéantissons
_	impe 2pl	anéantissez
_	ppas mas sg	anéanti
_	ppas mas pl	anéantis
_	ppas fem sg	anéantie
_	ppas fem pl	anéanties
$
anémier	1__t___zz
_	infi	anémier
_	ppre	anémiant
_	ipre 1sg	anémie
_	ipre 3sg	anémie
_	spre 1sg	anémie
_	spre 3sg	anémie
_	ipre 1isg	anémiè
_	ipre 2sg	anémies
_	spre 2sg	anémies
_	ipre 1pl	anémions
_	ipre 2pl	anémiez
_	ipre 3pl	anémient
_	spre 3pl	anémient
_	iimp 1sg	anémiais
_	iimp 2sg	anémiais
_	iimp 3sg	anémiait
_	iimp 1pl	anémiions
_	spre 1pl	anémiions
_	iimp 2pl	anémiiez
_	spre 2pl	anémiiez
_	iimp 3pl	anémiaient
_	ipsi 1sg	anémiai
_	ipsi 2sg	anémias
_	ipsi 3sg	anémia
_	ipsi 1pl	anémiâmes
_	ipsi 2pl	anémiâtes
_	ipsi 3pl	anémièrent
_	ifut 1sg	anémierai
_	ifut 2sg	anémieras
_	ifut 3sg	anémiera
_	ifut 1pl	anémierons
_	ifut 2pl	anémierez
_	ifut 3pl	anémieront
_	cond 1sg	anémierais
_	cond 2sg	anémierais
_	cond 3sg	anémierait
_	cond 1pl	anémierions
_	cond 2pl	anémieriez
_	cond 3pl	anémieraient
_	simp 1sg	anémiasse
_	simp 2sg	anémiasses
_	simp 3sg	anémiât
_	simp 1pl	anémiassions
_	simp 2pl	anémiassiez
_	simp 3pl	anémiassent
_	impe 2sg	anémie
_	impe 1pl	anémions
_	impe 2pl	anémiez
_	ppas mas sg	anémié
_	ppas mas pl	anémiés
_	ppas fem sg	anémiée
_	ppas fem pl	anémiées
$
anesthésier	1__t_q_zz
_	infi	anesthésier
_	ppre	anesthésiant
_	ipre 1sg	anesthésie
_	ipre 3sg	anesthésie
_	spre 1sg	anesthésie
_	spre 3sg	anesthésie
_	ipre 1isg	anesthésiè
_	ipre 2sg	anesthésies
_	spre 2sg	anesthésies
_	ipre 1pl	anesthésions
_	ipre 2pl	anesthésiez
_	ipre 3pl	anesthésient
_	spre 3pl	anesthésient
_	iimp 1sg	anesthésiais
_	iimp 2sg	anesthésiais
_	iimp 3sg	anesthésiait
_	iimp 1pl	anesthésiions
_	spre 1pl	anesthésiions
_	iimp 2pl	anesthésiiez
_	spre 2pl	anesthésiiez
_	iimp 3pl	anesthésiaient
_	ipsi 1sg	anesthésiai
_	ipsi 2sg	anesthésias
_	ipsi 3sg	anesthésia
_	ipsi 1pl	anesthésiâmes
_	ipsi 2pl	anesthésiâtes
_	ipsi 3pl	anesthésièrent
_	ifut 1sg	anesthésierai
_	ifut 2sg	anesthésieras
_	ifut 3sg	anesthésiera
_	ifut 1pl	anesthésierons
_	ifut 2pl	anesthésierez
_	ifut 3pl	anesthésieront
_	cond 1sg	anesthésierais
_	cond 2sg	anesthésierais
_	cond 3sg	anesthésierait
_	cond 1pl	anesthésierions
_	cond 2pl	anesthésieriez
_	cond 3pl	anesthésieraient
_	simp 1sg	anesthésiasse
_	simp 2sg	anesthésiasses
_	simp 3sg	anesthésiât
_	simp 1pl	anesthésiassions
_	simp 2pl	anesthésiassiez
_	simp 3pl	anesthésiassent
_	impe 2sg	anesthésie
_	impe 1pl	anesthésions
_	impe 2pl	anesthésiez
_	ppas mas sg	anesthésié
_	ppas mas pl	anesthésiés
_	ppas fem sg	anesthésiée
_	ppas fem pl	anesthésiées
$
angéliser	1__t_q_zz
_	infi	angéliser
_	ppre	angélisant
_	ipre 1sg	angélise
_	ipre 3sg	angélise
_	spre 1sg	angélise
_	spre 3sg	angélise
_	ipre 1isg	angélisè
_	ipre 2sg	angélises
_	spre 2sg	angélises
_	ipre 1pl	angélisons
_	ipre 2pl	angélisez
_	ipre 3pl	angélisent
_	spre 3pl	angélisent
_	iimp 1sg	angélisais
_	iimp 2sg	angélisais
_	iimp 3sg	angélisait
_	iimp 1pl	angélisions
_	spre 1pl	angélisions
_	iimp 2pl	angélisiez
_	spre 2pl	angélisiez
_	iimp 3pl	angélisaient
_	ipsi 1sg	angélisai
_	ipsi 2sg	angélisas
_	ipsi 3sg	angélisa
_	ipsi 1pl	angélisâmes
_	ipsi 2pl	angélisâtes
_	ipsi 3pl	angélisèrent
_	ifut 1sg	angéliserai
_	ifut 2sg	angéliseras
_	ifut 3sg	angélisera
_	ifut 1pl	angéliserons
_	ifut 2pl	angéliserez
_	ifut 3pl	angéliseront
_	cond 1sg	angéliserais
_	cond 2sg	angéliserais
_	cond 3sg	angéliserait
_	cond 1pl	angéliserions
_	cond 2pl	angéliseriez
_	cond 3pl	angéliseraient
_	simp 1sg	angélisasse
_	simp 2sg	angélisasses
_	simp 3sg	angélisât
_	simp 1pl	angélisassions
_	simp 2pl	angélisassiez
_	simp 3pl	angélisassent
_	impe 2sg	angélise
_	impe 1pl	angélisons
_	impe 2pl	angélisez
_	ppas mas sg	angélisé
_	ppas mas pl	angélisés
_	ppas fem sg	angélisée
_	ppas fem pl	angélisées
$
anglaiser	1__t___zz
_	infi	anglaiser
_	ppre	anglaisant
_	ipre 1sg	anglaise
_	ipre 3sg	anglaise
_	spre 1sg	anglaise
_	spre 3sg	anglaise
_	ipre 1isg	anglaisè
_	ipre 2sg	anglaises
_	spre 2sg	anglaises
_	ipre 1pl	anglaisons
_	ipre 2pl	anglaisez
_	ipre 3pl	anglaisent
_	spre 3pl	anglaisent
_	iimp 1sg	anglaisais
_	iimp 2sg	anglaisais
_	iimp 3sg	anglaisait
_	iimp 1pl	anglaisions
_	spre 1pl	anglaisions
_	iimp 2pl	anglaisiez
_	spre 2pl	anglaisiez
_	iimp 3pl	anglaisaient
_	ipsi 1sg	anglaisai
_	ipsi 2sg	anglaisas
_	ipsi 3sg	anglaisa
_	ipsi 1pl	anglaisâmes
_	ipsi 2pl	anglaisâtes
_	ipsi 3pl	anglaisèrent
_	ifut 1sg	anglaiserai
_	ifut 2sg	anglaiseras
_	ifut 3sg	anglaisera
_	ifut 1pl	anglaiserons
_	ifut 2pl	anglaiserez
_	ifut 3pl	anglaiseront
_	cond 1sg	anglaiserais
_	cond 2sg	anglaiserais
_	cond 3sg	anglaiserait
_	cond 1pl	anglaiserions
_	cond 2pl	anglaiseriez
_	cond 3pl	anglaiseraient
_	simp 1sg	anglaisasse
_	simp 2sg	anglaisasses
_	simp 3sg	anglaisât
_	simp 1pl	anglaisassions
_	simp 2pl	anglaisassiez
_	simp 3pl	anglaisassent
_	impe 2sg	anglaise
_	impe 1pl	anglaisons
_	impe 2pl	anglaisez
_	ppas mas sg	anglaisé
_	ppas mas pl	anglaisés
_	ppas fem sg	anglaisée
_	ppas fem pl	anglaisées
$
angliciser	1__t_q_zz
_	infi	angliciser
_	ppre	anglicisant
_	ipre 1sg	anglicise
_	ipre 3sg	anglicise
_	spre 1sg	anglicise
_	spre 3sg	anglicise
_	ipre 1isg	anglicisè
_	ipre 2sg	anglicises
_	spre 2sg	anglicises
_	ipre 1pl	anglicisons
_	ipre 2pl	anglicisez
_	ipre 3pl	anglicisent
_	spre 3pl	anglicisent
_	iimp 1sg	anglicisais
_	iimp 2sg	anglicisais
_	iimp 3sg	anglicisait
_	iimp 1pl	anglicisions
_	spre 1pl	anglicisions
_	iimp 2pl	anglicisiez
_	spre 2pl	anglicisiez
_	iimp 3pl	anglicisaient
_	ipsi 1sg	anglicisai
_	ipsi 2sg	anglicisas
_	ipsi 3sg	anglicisa
_	ipsi 1pl	anglicisâmes
_	ipsi 2pl	anglicisâtes
_	ipsi 3pl	anglicisèrent
_	ifut 1sg	angliciserai
_	ifut 2sg	angliciseras
_	ifut 3sg	anglicisera
_	ifut 1pl	angliciserons
_	ifut 2pl	angliciserez
_	ifut 3pl	angliciseront
_	cond 1sg	angliciserais
_	cond 2sg	angliciserais
_	cond 3sg	angliciserait
_	cond 1pl	angliciserions
_	cond 2pl	angliciseriez
_	cond 3pl	angliciseraient
_	simp 1sg	anglicisasse
_	simp 2sg	anglicisasses
_	simp 3sg	anglicisât
_	simp 1pl	anglicisassions
_	simp 2pl	anglicisassiez
_	simp 3pl	anglicisassent
_	impe 2sg	anglicise
_	impe 1pl	anglicisons
_	impe 2pl	anglicisez
_	ppas mas sg	anglicisé
_	ppas mas pl	anglicisés
_	ppas fem sg	anglicisée
_	ppas fem pl	anglicisées
$
angoisser	1_it_q_zz
_	infi	angoisser
_	ppre	angoissant
_	ipre 1sg	angoisse
_	ipre 3sg	angoisse
_	spre 1sg	angoisse
_	spre 3sg	angoisse
_	ipre 1isg	angoissè
_	ipre 2sg	angoisses
_	spre 2sg	angoisses
_	ipre 1pl	angoissons
_	ipre 2pl	angoissez
_	ipre 3pl	angoissent
_	spre 3pl	angoissent
_	iimp 1sg	angoissais
_	iimp 2sg	angoissais
_	iimp 3sg	angoissait
_	iimp 1pl	angoissions
_	spre 1pl	angoissions
_	iimp 2pl	angoissiez
_	spre 2pl	angoissiez
_	iimp 3pl	angoissaient
_	ipsi 1sg	angoissai
_	ipsi 2sg	angoissas
_	ipsi 3sg	angoissa
_	ipsi 1pl	angoissâmes
_	ipsi 2pl	angoissâtes
_	ipsi 3pl	angoissèrent
_	ifut 1sg	angoisserai
_	ifut 2sg	angoisseras
_	ifut 3sg	angoissera
_	ifut 1pl	angoisserons
_	ifut 2pl	angoisserez
_	ifut 3pl	angoisseront
_	cond 1sg	angoisserais
_	cond 2sg	angoisserais
_	cond 3sg	angoisserait
_	cond 1pl	angoisserions
_	cond 2pl	angoisseriez
_	cond 3pl	angoisseraient
_	simp 1sg	angoissasse
_	simp 2sg	angoissasses
_	simp 3sg	angoissât
_	simp 1pl	angoissassions
_	simp 2pl	angoissassiez
_	simp 3pl	angoissassent
_	impe 2sg	angoisse
_	impe 1pl	angoissons
_	impe 2pl	angoissez
_	ppas mas sg	angoissé
_	ppas mas pl	angoissés
_	ppas fem sg	angoissée
_	ppas fem pl	angoissées
$
anhéler	1_i____zz
_	infi	anhéler
_	ppre	anhélant
_	ipre 1sg	anhèle
_	ipre 3sg	anhèle
_	spre 1sg	anhèle
_	spre 3sg	anhèle
_	ipre 1isg	anhélè
_	ipre 2sg	anhèles
_	spre 2sg	anhèles
_	ipre 1pl	anhélons
_	ipre 2pl	anhélez
_	ipre 3pl	anhèlent
_	spre 3pl	anhèlent
_	iimp 1sg	anhélais
_	iimp 2sg	anhélais
_	iimp 3sg	anhélait
_	iimp 1pl	anhélions
_	spre 1pl	anhélions
_	iimp 2pl	anhéliez
_	spre 2pl	anhéliez
_	iimp 3pl	anhélaient
_	ipsi 1sg	anhélai
_	ipsi 2sg	anhélas
_	ipsi 3sg	anhéla
_	ipsi 1pl	anhélâmes
_	ipsi 2pl	anhélâtes
_	ipsi 3pl	anhélèrent
_	ifut 1sg	anhélerai
_	ifut 1sg	anhèlerai
_	ifut 2sg	anhéleras
_	ifut 2sg	anhèleras
_	ifut 3sg	anhélera
_	ifut 3sg	anhèlera
_	ifut 1pl	anhélerons
_	ifut 1pl	anhèlerons
_	ifut 2pl	anhélerez
_	ifut 2pl	anhèlerez
_	ifut 3pl	anhéleront
_	ifut 3pl	anhèleront
_	cond 1sg	anhélerais
_	cond 2sg	anhélerais
_	cond 1sg	anhèlerais
_	cond 2sg	anhèlerais
_	cond 3sg	anhélerait
_	cond 3sg	anhèlerait
_	cond 1pl	anhélerions
_	cond 1pl	anhèlerions
_	cond 2pl	anhéleriez
_	cond 2pl	anhèleriez
_	cond 3pl	anhéleraient
_	cond 3pl	anhèleraient
_	simp 1sg	anhélasse
_	simp 2sg	anhélasses
_	simp 3sg	anhélât
_	simp 1pl	anhélassions
_	simp 2pl	anhélassiez
_	simp 3pl	anhélassent
_	impe 2sg	anhèle
_	impe 1pl	anhélons
_	impe 2pl	anhélez
_	ppas epi inv	anhélé
$
animaliser	1__t___zz
_	infi	animaliser
_	ppre	animalisant
_	ipre 1sg	animalise
_	ipre 3sg	animalise
_	spre 1sg	animalise
_	spre 3sg	animalise
_	ipre 1isg	animalisè
_	ipre 2sg	animalises
_	spre 2sg	animalises
_	ipre 1pl	animalisons
_	ipre 2pl	animalisez
_	ipre 3pl	animalisent
_	spre 3pl	animalisent
_	iimp 1sg	animalisais
_	iimp 2sg	animalisais
_	iimp 3sg	animalisait
_	iimp 1pl	animalisions
_	spre 1pl	animalisions
_	iimp 2pl	animalisiez
_	spre 2pl	animalisiez
_	iimp 3pl	animalisaient
_	ipsi 1sg	animalisai
_	ipsi 2sg	animalisas
_	ipsi 3sg	animalisa
_	ipsi 1pl	animalisâmes
_	ipsi 2pl	animalisâtes
_	ipsi 3pl	animalisèrent
_	ifut 1sg	animaliserai
_	ifut 2sg	animaliseras
_	ifut 3sg	animalisera
_	ifut 1pl	animaliserons
_	ifut 2pl	animaliserez
_	ifut 3pl	animaliseront
_	cond 1sg	animaliserais
_	cond 2sg	animaliserais
_	cond 3sg	animaliserait
_	cond 1pl	animaliserions
_	cond 2pl	animaliseriez
_	cond 3pl	animaliseraient
_	simp 1sg	animalisasse
_	simp 2sg	animalisasses
_	simp 3sg	animalisât
_	simp 1pl	animalisassions
_	simp 2pl	animalisassiez
_	simp 3pl	animalisassent
_	impe 2sg	animalise
_	impe 1pl	animalisons
_	impe 2pl	animalisez
_	ppas mas sg	animalisé
_	ppas mas pl	animalisés
_	ppas fem sg	animalisée
_	ppas fem pl	animalisées
$
animer	1_it_q__a
_	infi	animer
_	ppre	animant
_	ipre 1sg	anime
_	ipre 3sg	anime
_	spre 1sg	anime
_	spre 3sg	anime
_	ipre 1isg	animè
_	ipre 2sg	animes
_	spre 2sg	animes
_	ipre 1pl	animons
_	ipre 2pl	animez
_	ipre 3pl	animent
_	spre 3pl	animent
_	iimp 1sg	animais
_	iimp 2sg	animais
_	iimp 3sg	animait
_	iimp 1pl	animions
_	spre 1pl	animions
_	iimp 2pl	animiez
_	spre 2pl	animiez
_	iimp 3pl	animaient
_	ipsi 1sg	animai
_	ipsi 2sg	animas
_	ipsi 3sg	anima
_	ipsi 1pl	animâmes
_	ipsi 2pl	animâtes
_	ipsi 3pl	animèrent
_	ifut 1sg	animerai
_	ifut 2sg	animeras
_	ifut 3sg	animera
_	ifut 1pl	animerons
_	ifut 2pl	animerez
_	ifut 3pl	animeront
_	cond 1sg	animerais
_	cond 2sg	animerais
_	cond 3sg	animerait
_	cond 1pl	animerions
_	cond 2pl	animeriez
_	cond 3pl	animeraient
_	simp 1sg	animasse
_	simp 2sg	animasses
_	simp 3sg	animât
_	simp 1pl	animassions
_	simp 2pl	animassiez
_	simp 3pl	animassent
_	impe 2sg	anime
_	impe 1pl	animons
_	impe 2pl	animez
_	ppas mas sg	animé
_	ppas mas pl	animés
_	ppas fem sg	animée
_	ppas fem pl	animées
$
aniser	1__t___zz
_	infi	aniser
_	ppre	anisant
_	ipre 1sg	anise
_	ipre 3sg	anise
_	spre 1sg	anise
_	spre 3sg	anise
_	ipre 1isg	anisè
_	ipre 2sg	anises
_	spre 2sg	anises
_	ipre 1pl	anisons
_	ipre 2pl	anisez
_	ipre 3pl	anisent
_	spre 3pl	anisent
_	iimp 1sg	anisais
_	iimp 2sg	anisais
_	iimp 3sg	anisait
_	iimp 1pl	anisions
_	spre 1pl	anisions
_	iimp 2pl	anisiez
_	spre 2pl	anisiez
_	iimp 3pl	anisaient
_	ipsi 1sg	anisai
_	ipsi 2sg	anisas
_	ipsi 3sg	anisa
_	ipsi 1pl	anisâmes
_	ipsi 2pl	anisâtes
_	ipsi 3pl	anisèrent
_	ifut 1sg	aniserai
_	ifut 2sg	aniseras
_	ifut 3sg	anisera
_	ifut 1pl	aniserons
_	ifut 2pl	aniserez
_	ifut 3pl	aniseront
_	cond 1sg	aniserais
_	cond 2sg	aniserais
_	cond 3sg	aniserait
_	cond 1pl	aniserions
_	cond 2pl	aniseriez
_	cond 3pl	aniseraient
_	simp 1sg	anisasse
_	simp 2sg	anisasses
_	simp 3sg	anisât
_	simp 1pl	anisassions
_	simp 2pl	anisassiez
_	simp 3pl	anisassent
_	impe 2sg	anise
_	impe 1pl	anisons
_	impe 2pl	anisez
_	ppas mas sg	anisé
_	ppas mas pl	anisés
_	ppas fem sg	anisée
_	ppas fem pl	anisées
$
ankyloser	1__t_q_zz
_	infi	ankyloser
_	ppre	ankylosant
_	ipre 1sg	ankylose
_	ipre 3sg	ankylose
_	spre 1sg	ankylose
_	spre 3sg	ankylose
_	ipre 1isg	ankylosè
_	ipre 2sg	ankyloses
_	spre 2sg	ankyloses
_	ipre 1pl	ankylosons
_	ipre 2pl	ankylosez
_	ipre 3pl	ankylosent
_	spre 3pl	ankylosent
_	iimp 1sg	ankylosais
_	iimp 2sg	ankylosais
_	iimp 3sg	ankylosait
_	iimp 1pl	ankylosions
_	spre 1pl	ankylosions
_	iimp 2pl	ankylosiez
_	spre 2pl	ankylosiez
_	iimp 3pl	ankylosaient
_	ipsi 1sg	ankylosai
_	ipsi 2sg	ankylosas
_	ipsi 3sg	ankylosa
_	ipsi 1pl	ankylosâmes
_	ipsi 2pl	ankylosâtes
_	ipsi 3pl	ankylosèrent
_	ifut 1sg	ankyloserai
_	ifut 2sg	ankyloseras
_	ifut 3sg	ankylosera
_	ifut 1pl	ankyloserons
_	ifut 2pl	ankyloserez
_	ifut 3pl	ankyloseront
_	cond 1sg	ankyloserais
_	cond 2sg	ankyloserais
_	cond 3sg	ankyloserait
_	cond 1pl	ankyloserions
_	cond 2pl	ankyloseriez
_	cond 3pl	ankyloseraient
_	simp 1sg	ankylosasse
_	simp 2sg	ankylosasses
_	simp 3sg	ankylosât
_	simp 1pl	ankylosassions
_	simp 2pl	ankylosassiez
_	simp 3pl	ankylosassent
_	impe 2sg	ankylose
_	impe 1pl	ankylosons
_	impe 2pl	ankylosez
_	ppas mas sg	ankylosé
_	ppas mas pl	ankylosés
_	ppas fem sg	ankylosée
_	ppas fem pl	ankylosées
$
anneler	1__t___zz
_	infi	anneler
_	ppre	annelant
_	ipre 1sg	annelle
_	ipre 3sg	annelle
_	spre 1sg	annelle
_	spre 3sg	annelle
_	ipre 1sg	annèle
_	ipre 3sg	annèle
_	spre 1sg	annèle
_	spre 3sg	annèle
_	ipre 1isg	annelè
_	ipre 2sg	annelles
_	spre 2sg	annelles
_	ipre 2sg	annèles
_	spre 2sg	annèles
_	ipre 1pl	annelons
_	ipre 2pl	annelez
_	ipre 3pl	annellent
_	spre 3pl	annellent
_	ipre 3pl	annèlent
_	spre 3pl	annèlent
_	iimp 1sg	annelais
_	iimp 2sg	annelais
_	iimp 3sg	annelait
_	iimp 1pl	annelions
_	spre 1pl	annelions
_	iimp 2pl	anneliez
_	spre 2pl	anneliez
_	iimp 3pl	annelaient
_	ipsi 1sg	annelai
_	ipsi 2sg	annelas
_	ipsi 3sg	annela
_	ipsi 1pl	annelâmes
_	ipsi 2pl	annelâtes
_	ipsi 3pl	annelèrent
_	ifut 1sg	annellerai
_	ifut 1sg	annèlerai
_	ifut 2sg	annelleras
_	ifut 2sg	annèleras
_	ifut 3sg	annellera
_	ifut 3sg	annèlera
_	ifut 1pl	annellerons
_	ifut 1pl	annèlerons
_	ifut 2pl	annellerez
_	ifut 2pl	annèlerez
_	ifut 3pl	annelleront
_	ifut 3pl	annèleront
_	cond 1sg	annellerais
_	cond 2sg	annellerais
_	cond 1sg	annèlerais
_	cond 2sg	annèlerais
_	cond 3sg	annellerait
_	cond 3sg	annèlerait
_	cond 1pl	annellerions
_	cond 1pl	annèlerions
_	cond 2pl	annelleriez
_	cond 2pl	annèleriez
_	cond 3pl	annelleraient
_	cond 3pl	annèleraient
_	simp 1sg	annelasse
_	simp 2sg	annelasses
_	simp 3sg	annelât
_	simp 1pl	annelassions
_	simp 2pl	annelassiez
_	simp 3pl	annelassent
_	impe 2sg	annelle
_	impe 2sg	annèle
_	impe 1pl	annelons
_	impe 2pl	annelez
_	ppas mas sg	annelé
_	ppas mas pl	annelés
_	ppas fem sg	annelée
_	ppas fem pl	annelées
$
annexer	1__t_q_zz
_	infi	annexer
_	ppre	annexant
_	ipre 1sg	annexe
_	ipre 3sg	annexe
_	spre 1sg	annexe
_	spre 3sg	annexe
_	ipre 1isg	annexè
_	ipre 2sg	annexes
_	spre 2sg	annexes
_	ipre 1pl	annexons
_	ipre 2pl	annexez
_	ipre 3pl	annexent
_	spre 3pl	annexent
_	iimp 1sg	annexais
_	iimp 2sg	annexais
_	iimp 3sg	annexait
_	iimp 1pl	annexions
_	spre 1pl	annexions
_	iimp 2pl	annexiez
_	spre 2pl	annexiez
_	iimp 3pl	annexaient
_	ipsi 1sg	annexai
_	ipsi 2sg	annexas
_	ipsi 3sg	annexa
_	ipsi 1pl	annexâmes
_	ipsi 2pl	annexâtes
_	ipsi 3pl	annexèrent
_	ifut 1sg	annexerai
_	ifut 2sg	annexeras
_	ifut 3sg	annexera
_	ifut 1pl	annexerons
_	ifut 2pl	annexerez
_	ifut 3pl	annexeront
_	cond 1sg	annexerais
_	cond 2sg	annexerais
_	cond 3sg	annexerait
_	cond 1pl	annexerions
_	cond 2pl	annexeriez
_	cond 3pl	annexeraient
_	simp 1sg	annexasse
_	simp 2sg	annexasses
_	simp 3sg	annexât
_	simp 1pl	annexassions
_	simp 2pl	annexassiez
_	simp 3pl	annexassent
_	impe 2sg	annexe
_	impe 1pl	annexons
_	impe 2pl	annexez
_	ppas mas sg	annexé
_	ppas mas pl	annexés
_	ppas fem sg	annexée
_	ppas fem pl	annexées
$
annihiler	1__t_q_zz
_	infi	annihiler
_	ppre	annihilant
_	ipre 1sg	annihile
_	ipre 3sg	annihile
_	spre 1sg	annihile
_	spre 3sg	annihile
_	ipre 1isg	annihilè
_	ipre 2sg	annihiles
_	spre 2sg	annihiles
_	ipre 1pl	annihilons
_	ipre 2pl	annihilez
_	ipre 3pl	annihilent
_	spre 3pl	annihilent
_	iimp 1sg	annihilais
_	iimp 2sg	annihilais
_	iimp 3sg	annihilait
_	iimp 1pl	annihilions
_	spre 1pl	annihilions
_	iimp 2pl	annihiliez
_	spre 2pl	annihiliez
_	iimp 3pl	annihilaient
_	ipsi 1sg	annihilai
_	ipsi 2sg	annihilas
_	ipsi 3sg	annihila
_	ipsi 1pl	annihilâmes
_	ipsi 2pl	annihilâtes
_	ipsi 3pl	annihilèrent
_	ifut 1sg	annihilerai
_	ifut 2sg	annihileras
_	ifut 3sg	annihilera
_	ifut 1pl	annihilerons
_	ifut 2pl	annihilerez
_	ifut 3pl	annihileront
_	cond 1sg	annihilerais
_	cond 2sg	annihilerais
_	cond 3sg	annihilerait
_	cond 1pl	annihilerions
_	cond 2pl	annihileriez
_	cond 3pl	annihileraient
_	simp 1sg	annihilasse
_	simp 2sg	annihilasses
_	simp 3sg	annihilât
_	simp 1pl	annihilassions
_	simp 2pl	annihilassiez
_	simp 3pl	annihilassent
_	impe 2sg	annihile
_	impe 1pl	annihilons
_	impe 2pl	annihilez
_	ppas mas sg	annihilé
_	ppas mas pl	annihilés
_	ppas fem sg	annihilée
_	ppas fem pl	annihilées
$
annoncer	1_itnq__a
_	infi	annoncer
_	ppre	annonçant
_	ipre 1sg	annonce
_	ipre 3sg	annonce
_	spre 1sg	annonce
_	spre 3sg	annonce
_	ipre 1isg	annoncè
_	ipre 2sg	annonces
_	spre 2sg	annonces
_	ipre 1pl	annonçons
_	ipre 2pl	annoncez
_	ipre 3pl	annoncent
_	spre 3pl	annoncent
_	iimp 1sg	annonçais
_	iimp 2sg	annonçais
_	iimp 3sg	annonçait
_	iimp 1pl	annoncions
_	spre 1pl	annoncions
_	iimp 2pl	annonciez
_	spre 2pl	annonciez
_	iimp 3pl	annonçaient
_	ipsi 1sg	annonçai
_	ipsi 2sg	annonças
_	ipsi 3sg	annonça
_	ipsi 1pl	annonçâmes
_	ipsi 2pl	annonçâtes
_	ipsi 3pl	annoncèrent
_	ifut 1sg	annoncerai
_	ifut 2sg	annonceras
_	ifut 3sg	annoncera
_	ifut 1pl	annoncerons
_	ifut 2pl	annoncerez
_	ifut 3pl	annonceront
_	cond 1sg	annoncerais
_	cond 2sg	annoncerais
_	cond 3sg	annoncerait
_	cond 1pl	annoncerions
_	cond 2pl	annonceriez
_	cond 3pl	annonceraient
_	simp 1sg	annonçasse
_	simp 2sg	annonçasses
_	simp 3sg	annonçât
_	simp 1pl	annonçassions
_	simp 2pl	annonçassiez
_	simp 3pl	annonçassent
_	impe 2sg	annonce
_	impe 1pl	annonçons
_	impe 2pl	annoncez
_	ppas mas sg	annoncé
_	ppas mas pl	annoncés
_	ppas fem sg	annoncée
_	ppas fem pl	annoncées
$
annoter	1__t___zz
_	infi	annoter
_	ppre	annotant
_	ipre 1sg	annote
_	ipre 3sg	annote
_	spre 1sg	annote
_	spre 3sg	annote
_	ipre 1isg	annotè
_	ipre 2sg	annotes
_	spre 2sg	annotes
_	ipre 1pl	annotons
_	ipre 2pl	annotez
_	ipre 3pl	annotent
_	spre 3pl	annotent
_	iimp 1sg	annotais
_	iimp 2sg	annotais
_	iimp 3sg	annotait
_	iimp 1pl	annotions
_	spre 1pl	annotions
_	iimp 2pl	annotiez
_	spre 2pl	annotiez
_	iimp 3pl	annotaient
_	ipsi 1sg	annotai
_	ipsi 2sg	annotas
_	ipsi 3sg	annota
_	ipsi 1pl	annotâmes
_	ipsi 2pl	annotâtes
_	ipsi 3pl	annotèrent
_	ifut 1sg	annoterai
_	ifut 2sg	annoteras
_	ifut 3sg	annotera
_	ifut 1pl	annoterons
_	ifut 2pl	annoterez
_	ifut 3pl	annoteront
_	cond 1sg	annoterais
_	cond 2sg	annoterais
_	cond 3sg	annoterait
_	cond 1pl	annoterions
_	cond 2pl	annoteriez
_	cond 3pl	annoteraient
_	simp 1sg	annotasse
_	simp 2sg	annotasses
_	simp 3sg	annotât
_	simp 1pl	annotassions
_	simp 2pl	annotassiez
_	simp 3pl	annotassent
_	impe 2sg	annote
_	impe 1pl	annotons
_	impe 2pl	annotez
_	ppas mas sg	annoté
_	ppas mas pl	annotés
_	ppas fem sg	annotée
_	ppas fem pl	annotées
$
annualiser	1__t___zz
_	infi	annualiser
_	ppre	annualisant
_	ipre 1sg	annualise
_	ipre 3sg	annualise
_	spre 1sg	annualise
_	spre 3sg	annualise
_	ipre 1isg	annualisè
_	ipre 2sg	annualises
_	spre 2sg	annualises
_	ipre 1pl	annualisons
_	ipre 2pl	annualisez
_	ipre 3pl	annualisent
_	spre 3pl	annualisent
_	iimp 1sg	annualisais
_	iimp 2sg	annualisais
_	iimp 3sg	annualisait
_	iimp 1pl	annualisions
_	spre 1pl	annualisions
_	iimp 2pl	annualisiez
_	spre 2pl	annualisiez
_	iimp 3pl	annualisaient
_	ipsi 1sg	annualisai
_	ipsi 2sg	annualisas
_	ipsi 3sg	annualisa
_	ipsi 1pl	annualisâmes
_	ipsi 2pl	annualisâtes
_	ipsi 3pl	annualisèrent
_	ifut 1sg	annualiserai
_	ifut 2sg	annualiseras
_	ifut 3sg	annualisera
_	ifut 1pl	annualiserons
_	ifut 2pl	annualiserez
_	ifut 3pl	annualiseront
_	cond 1sg	annualiserais
_	cond 2sg	annualiserais
_	cond 3sg	annualiserait
_	cond 1pl	annualiserions
_	cond 2pl	annualiseriez
_	cond 3pl	annualiseraient
_	simp 1sg	annualisasse
_	simp 2sg	annualisasses
_	simp 3sg	annualisât
_	simp 1pl	annualisassions
_	simp 2pl	annualisassiez
_	simp 3pl	annualisassent
_	impe 2sg	annualise
_	impe 1pl	annualisons
_	impe 2pl	annualisez
_	ppas mas sg	annualisé
_	ppas mas pl	annualisés
_	ppas fem sg	annualisée
_	ppas fem pl	annualisées
$
annuler	1__t_q_zz
_	infi	annuler
_	ppre	annulant
_	ipre 1sg	annule
_	ipre 3sg	annule
_	spre 1sg	annule
_	spre 3sg	annule
_	ipre 1isg	annulè
_	ipre 2sg	annules
_	spre 2sg	annules
_	ipre 1pl	annulons
_	ipre 2pl	annulez
_	ipre 3pl	annulent
_	spre 3pl	annulent
_	iimp 1sg	annulais
_	iimp 2sg	annulais
_	iimp 3sg	annulait
_	iimp 1pl	annulions
_	spre 1pl	annulions
_	iimp 2pl	annuliez
_	spre 2pl	annuliez
_	iimp 3pl	annulaient
_	ipsi 1sg	annulai
_	ipsi 2sg	annulas
_	ipsi 3sg	annula
_	ipsi 1pl	annulâmes
_	ipsi 2pl	annulâtes
_	ipsi 3pl	annulèrent
_	ifut 1sg	annulerai
_	ifut 2sg	annuleras
_	ifut 3sg	annulera
_	ifut 1pl	annulerons
_	ifut 2pl	annulerez
_	ifut 3pl	annuleront
_	cond 1sg	annulerais
_	cond 2sg	annulerais
_	cond 3sg	annulerait
_	cond 1pl	annulerions
_	cond 2pl	annuleriez
_	cond 3pl	annuleraient
_	simp 1sg	annulasse
_	simp 2sg	annulasses
_	simp 3sg	annulât
_	simp 1pl	annulassions
_	simp 2pl	annulassiez
_	simp 3pl	annulassent
_	impe 2sg	annule
_	impe 1pl	annulons
_	impe 2pl	annulez
_	ppas mas sg	annulé
_	ppas mas pl	annulés
_	ppas fem sg	annulée
_	ppas fem pl	annulées
$
anoblir	2_it_q__a
_	infi	anoblir
_	ppre	anoblissant
_	ipre 1sg	anoblis
_	ipre 2sg	anoblis
_	ipsi 1sg	anoblis
_	ipsi 2sg	anoblis
_	ipre 3sg	anoblit
_	ipsi 3sg	anoblit
_	ipre 1pl	anoblissons
_	ipre 2pl	anoblissez
_	ipre 3pl	anoblissent
_	spre 3pl	anoblissent
_	simp 3pl	anoblissent
_	iimp 1sg	anoblissais
_	iimp 2sg	anoblissais
_	iimp 3sg	anoblissait
_	iimp 1pl	anoblissions
_	spre 1pl	anoblissions
_	simp 1pl	anoblissions
_	iimp 2pl	anoblissiez
_	spre 2pl	anoblissiez
_	simp 2pl	anoblissiez
_	iimp 3pl	anoblissaient
_	ipsi 1pl	anoblîmes
_	ipsi 2pl	anoblîtes
_	ipsi 3pl	anoblirent
_	ifut 1sg	anoblirai
_	ifut 2sg	anobliras
_	ifut 3sg	anoblira
_	ifut 1pl	anoblirons
_	ifut 2pl	anoblirez
_	ifut 3pl	anobliront
_	cond 1sg	anoblirais
_	cond 2sg	anoblirais
_	cond 3sg	anoblirait
_	cond 1pl	anoblirions
_	cond 2pl	anobliriez
_	cond 3pl	anobliraient
_	spre 1sg	anoblisse
_	simp 1sg	anoblisse
_	spre 2sg	anoblisses
_	simp 2sg	anoblisses
_	spre 3sg	anoblisse
_	simp 3sg	anoblît
_	impe 2sg	anoblis
_	impe 1pl	anoblissons
_	impe 2pl	anoblissez
_	ppas mas sg	anobli
_	ppas mas pl	anoblis
_	ppas fem sg	anoblie
_	ppas fem pl	anoblies
$
anodiser	1__t___zz
_	infi	anodiser
_	ppre	anodisant
_	ipre 1sg	anodise
_	ipre 3sg	anodise
_	spre 1sg	anodise
_	spre 3sg	anodise
_	ipre 1isg	anodisè
_	ipre 2sg	anodises
_	spre 2sg	anodises
_	ipre 1pl	anodisons
_	ipre 2pl	anodisez
_	ipre 3pl	anodisent
_	spre 3pl	anodisent
_	iimp 1sg	anodisais
_	iimp 2sg	anodisais
_	iimp 3sg	anodisait
_	iimp 1pl	anodisions
_	spre 1pl	anodisions
_	iimp 2pl	anodisiez
_	spre 2pl	anodisiez
_	iimp 3pl	anodisaient
_	ipsi 1sg	anodisai
_	ipsi 2sg	anodisas
_	ipsi 3sg	anodisa
_	ipsi 1pl	anodisâmes
_	ipsi 2pl	anodisâtes
_	ipsi 3pl	anodisèrent
_	ifut 1sg	anodiserai
_	ifut 2sg	anodiseras
_	ifut 3sg	anodisera
_	ifut 1pl	anodiserons
_	ifut 2pl	anodiserez
_	ifut 3pl	anodiseront
_	cond 1sg	anodiserais
_	cond 2sg	anodiserais
_	cond 3sg	anodiserait
_	cond 1pl	anodiserions
_	cond 2pl	anodiseriez
_	cond 3pl	anodiseraient
_	simp 1sg	anodisasse
_	simp 2sg	anodisasses
_	simp 3sg	anodisât
_	simp 1pl	anodisassions
_	simp 2pl	anodisassiez
_	simp 3pl	anodisassent
_	impe 2sg	anodise
_	impe 1pl	anodisons
_	impe 2pl	anodisez
_	ppas mas sg	anodisé
_	ppas mas pl	anodisés
_	ppas fem sg	anodisée
_	ppas fem pl	anodisées
$
ânonner	1_it___zz
_	infi	ânonner
_	ppre	ânonnant
_	ipre 1sg	ânonne
_	ipre 3sg	ânonne
_	spre 1sg	ânonne
_	spre 3sg	ânonne
_	ipre 1isg	ânonnè
_	ipre 2sg	ânonnes
_	spre 2sg	ânonnes
_	ipre 1pl	ânonnons
_	ipre 2pl	ânonnez
_	ipre 3pl	ânonnent
_	spre 3pl	ânonnent
_	iimp 1sg	ânonnais
_	iimp 2sg	ânonnais
_	iimp 3sg	ânonnait
_	iimp 1pl	ânonnions
_	spre 1pl	ânonnions
_	iimp 2pl	ânonniez
_	spre 2pl	ânonniez
_	iimp 3pl	ânonnaient
_	ipsi 1sg	ânonnai
_	ipsi 2sg	ânonnas
_	ipsi 3sg	ânonna
_	ipsi 1pl	ânonnâmes
_	ipsi 2pl	ânonnâtes
_	ipsi 3pl	ânonnèrent
_	ifut 1sg	ânonnerai
_	ifut 2sg	ânonneras
_	ifut 3sg	ânonnera
_	ifut 1pl	ânonnerons
_	ifut 2pl	ânonnerez
_	ifut 3pl	ânonneront
_	cond 1sg	ânonnerais
_	cond 2sg	ânonnerais
_	cond 3sg	ânonnerait
_	cond 1pl	ânonnerions
_	cond 2pl	ânonneriez
_	cond 3pl	ânonneraient
_	simp 1sg	ânonnasse
_	simp 2sg	ânonnasses
_	simp 3sg	ânonnât
_	simp 1pl	ânonnassions
_	simp 2pl	ânonnassiez
_	simp 3pl	ânonnassent
_	impe 2sg	ânonne
_	impe 1pl	ânonnons
_	impe 2pl	ânonnez
_	ppas mas sg	ânonné
_	ppas mas pl	ânonnés
_	ppas fem sg	ânonnée
_	ppas fem pl	ânonnées
$
anonymiser	1__t_q_zz
_	infi	anonymiser
_	ppre	anonymisant
_	ipre 1sg	anonymise
_	ipre 3sg	anonymise
_	spre 1sg	anonymise
_	spre 3sg	anonymise
_	ipre 1isg	anonymisè
_	ipre 2sg	anonymises
_	spre 2sg	anonymises
_	ipre 1pl	anonymisons
_	ipre 2pl	anonymisez
_	ipre 3pl	anonymisent
_	spre 3pl	anonymisent
_	iimp 1sg	anonymisais
_	iimp 2sg	anonymisais
_	iimp 3sg	anonymisait
_	iimp 1pl	anonymisions
_	spre 1pl	anonymisions
_	iimp 2pl	anonymisiez
_	spre 2pl	anonymisiez
_	iimp 3pl	anonymisaient
_	ipsi 1sg	anonymisai
_	ipsi 2sg	anonymisas
_	ipsi 3sg	anonymisa
_	ipsi 1pl	anonymisâmes
_	ipsi 2pl	anonymisâtes
_	ipsi 3pl	anonymisèrent
_	ifut 1sg	anonymiserai
_	ifut 2sg	anonymiseras
_	ifut 3sg	anonymisera
_	ifut 1pl	anonymiserons
_	ifut 2pl	anonymiserez
_	ifut 3pl	anonymiseront
_	cond 1sg	anonymiserais
_	cond 2sg	anonymiserais
_	cond 3sg	anonymiserait
_	cond 1pl	anonymiserions
_	cond 2pl	anonymiseriez
_	cond 3pl	anonymiseraient
_	simp 1sg	anonymisasse
_	simp 2sg	anonymisasses
_	simp 3sg	anonymisât
_	simp 1pl	anonymisassions
_	simp 2pl	anonymisassiez
_	simp 3pl	anonymisassent
_	impe 2sg	anonymise
_	impe 1pl	anonymisons
_	impe 2pl	anonymisez
_	ppas mas sg	anonymisé
_	ppas mas pl	anonymisés
_	ppas fem sg	anonymisée
_	ppas fem pl	anonymisées
$
anordir	2_i_____a
_	infi	anordir
_	ppre	anordissant
_	ipre 1sg	anordis
_	ipre 2sg	anordis
_	ipsi 1sg	anordis
_	ipsi 2sg	anordis
_	ipre 3sg	anordit
_	ipsi 3sg	anordit
_	ipre 1pl	anordissons
_	ipre 2pl	anordissez
_	ipre 3pl	anordissent
_	spre 3pl	anordissent
_	simp 3pl	anordissent
_	iimp 1sg	anordissais
_	iimp 2sg	anordissais
_	iimp 3sg	anordissait
_	iimp 1pl	anordissions
_	spre 1pl	anordissions
_	simp 1pl	anordissions
_	iimp 2pl	anordissiez
_	spre 2pl	anordissiez
_	simp 2pl	anordissiez
_	iimp 3pl	anordissaient
_	ipsi 1pl	anordîmes
_	ipsi 2pl	anordîtes
_	ipsi 3pl	anordirent
_	ifut 1sg	anordirai
_	ifut 2sg	anordiras
_	ifut 3sg	anordira
_	ifut 1pl	anordirons
_	ifut 2pl	anordirez
_	ifut 3pl	anordiront
_	cond 1sg	anordirais
_	cond 2sg	anordirais
_	cond 3sg	anordirait
_	cond 1pl	anordirions
_	cond 2pl	anordiriez
_	cond 3pl	anordiraient
_	spre 1sg	anordisse
_	simp 1sg	anordisse
_	spre 2sg	anordisses
_	simp 2sg	anordisses
_	spre 3sg	anordisse
_	simp 3sg	anordît
_	impe 2sg	anordis
_	impe 1pl	anordissons
_	impe 2pl	anordissez
_	ppas epi inv	anordi
$
antéposer	1__t___zz
_	infi	antéposer
_	ppre	antéposant
_	ipre 1sg	antépose
_	ipre 3sg	antépose
_	spre 1sg	antépose
_	spre 3sg	antépose
_	ipre 1isg	antéposè
_	ipre 2sg	antéposes
_	spre 2sg	antéposes
_	ipre 1pl	antéposons
_	ipre 2pl	antéposez
_	ipre 3pl	antéposent
_	spre 3pl	antéposent
_	iimp 1sg	antéposais
_	iimp 2sg	antéposais
_	iimp 3sg	antéposait
_	iimp 1pl	antéposions
_	spre 1pl	antéposions
_	iimp 2pl	antéposiez
_	spre 2pl	antéposiez
_	iimp 3pl	antéposaient
_	ipsi 1sg	antéposai
_	ipsi 2sg	antéposas
_	ipsi 3sg	antéposa
_	ipsi 1pl	antéposâmes
_	ipsi 2pl	antéposâtes
_	ipsi 3pl	antéposèrent
_	ifut 1sg	antéposerai
_	ifut 2sg	antéposeras
_	ifut 3sg	antéposera
_	ifut 1pl	antéposerons
_	ifut 2pl	antéposerez
_	ifut 3pl	antéposeront
_	cond 1sg	antéposerais
_	cond 2sg	antéposerais
_	cond 3sg	antéposerait
_	cond 1pl	antéposerions
_	cond 2pl	antéposeriez
_	cond 3pl	antéposeraient
_	simp 1sg	antéposasse
_	simp 2sg	antéposasses
_	simp 3sg	antéposât
_	simp 1pl	antéposassions
_	simp 2pl	antéposassiez
_	simp 3pl	antéposassent
_	impe 2sg	antépose
_	impe 1pl	antéposons
_	impe 2pl	antéposez
_	ppas mas sg	antéposé
_	ppas mas pl	antéposés
_	ppas fem sg	antéposée
_	ppas fem pl	antéposées
$
anthropomorphiser	1__t_q_zz
_	infi	anthropomorphiser
_	ppre	anthropomorphisant
_	ipre 1sg	anthropomorphise
_	ipre 3sg	anthropomorphise
_	spre 1sg	anthropomorphise
_	spre 3sg	anthropomorphise
_	ipre 1isg	anthropomorphisè
_	ipre 2sg	anthropomorphises
_	spre 2sg	anthropomorphises
_	ipre 1pl	anthropomorphisons
_	ipre 2pl	anthropomorphisez
_	ipre 3pl	anthropomorphisent
_	spre 3pl	anthropomorphisent
_	iimp 1sg	anthropomorphisais
_	iimp 2sg	anthropomorphisais
_	iimp 3sg	anthropomorphisait
_	iimp 1pl	anthropomorphisions
_	spre 1pl	anthropomorphisions
_	iimp 2pl	anthropomorphisiez
_	spre 2pl	anthropomorphisiez
_	iimp 3pl	anthropomorphisaient
_	ipsi 1sg	anthropomorphisai
_	ipsi 2sg	anthropomorphisas
_	ipsi 3sg	anthropomorphisa
_	ipsi 1pl	anthropomorphisâmes
_	ipsi 2pl	anthropomorphisâtes
_	ipsi 3pl	anthropomorphisèrent
_	ifut 1sg	anthropomorphiserai
_	ifut 2sg	anthropomorphiseras
_	ifut 3sg	anthropomorphisera
_	ifut 1pl	anthropomorphiserons
_	ifut 2pl	anthropomorphiserez
_	ifut 3pl	anthropomorphiseront
_	cond 1sg	anthropomorphiserais
_	cond 2sg	anthropomorphiserais
_	cond 3sg	anthropomorphiserait
_	cond 1pl	anthropomorphiserions
_	cond 2pl	anthropomorphiseriez
_	cond 3pl	anthropomorphiseraient
_	simp 1sg	anthropomorphisasse
_	simp 2sg	anthropomorphisasses
_	simp 3sg	anthropomorphisât
_	simp 1pl	anthropomorphisassions
_	simp 2pl	anthropomorphisassiez
_	simp 3pl	anthropomorphisassent
_	impe 2sg	anthropomorphise
_	impe 1pl	anthropomorphisons
_	impe 2pl	anthropomorphisez
_	ppas mas sg	anthropomorphisé
_	ppas mas pl	anthropomorphisés
_	ppas fem sg	anthropomorphisée
_	ppas fem pl	anthropomorphisées
$
anticiper	1_it____a
_	infi	anticiper
_	ppre	anticipant
_	ipre 1sg	anticipe
_	ipre 3sg	anticipe
_	spre 1sg	anticipe
_	spre 3sg	anticipe
_	ipre 1isg	anticipè
_	ipre 2sg	anticipes
_	spre 2sg	anticipes
_	ipre 1pl	anticipons
_	ipre 2pl	anticipez
_	ipre 3pl	anticipent
_	spre 3pl	anticipent
_	iimp 1sg	anticipais
_	iimp 2sg	anticipais
_	iimp 3sg	anticipait
_	iimp 1pl	anticipions
_	spre 1pl	anticipions
_	iimp 2pl	anticipiez
_	spre 2pl	anticipiez
_	iimp 3pl	anticipaient
_	ipsi 1sg	anticipai
_	ipsi 2sg	anticipas
_	ipsi 3sg	anticipa
_	ipsi 1pl	anticipâmes
_	ipsi 2pl	anticipâtes
_	ipsi 3pl	anticipèrent
_	ifut 1sg	anticiperai
_	ifut 2sg	anticiperas
_	ifut 3sg	anticipera
_	ifut 1pl	anticiperons
_	ifut 2pl	anticiperez
_	ifut 3pl	anticiperont
_	cond 1sg	anticiperais
_	cond 2sg	anticiperais
_	cond 3sg	anticiperait
_	cond 1pl	anticiperions
_	cond 2pl	anticiperiez
_	cond 3pl	anticiperaient
_	simp 1sg	anticipasse
_	simp 2sg	anticipasses
_	simp 3sg	anticipât
_	simp 1pl	anticipassions
_	simp 2pl	anticipassiez
_	simp 3pl	anticipassent
_	impe 2sg	anticipe
_	impe 1pl	anticipons
_	impe 2pl	anticipez
_	ppas mas sg	anticipé
_	ppas mas pl	anticipés
_	ppas fem sg	anticipée
_	ppas fem pl	anticipées
$
anticommuter	1__t___zz
_	infi	anticommuter
_	ppre	anticommutant
_	ipre 1sg	anticommute
_	ipre 3sg	anticommute
_	spre 1sg	anticommute
_	spre 3sg	anticommute
_	ipre 1isg	anticommutè
_	ipre 2sg	anticommutes
_	spre 2sg	anticommutes
_	ipre 1pl	anticommutons
_	ipre 2pl	anticommutez
_	ipre 3pl	anticommutent
_	spre 3pl	anticommutent
_	iimp 1sg	anticommutais
_	iimp 2sg	anticommutais
_	iimp 3sg	anticommutait
_	iimp 1pl	anticommutions
_	spre 1pl	anticommutions
_	iimp 2pl	anticommutiez
_	spre 2pl	anticommutiez
_	iimp 3pl	anticommutaient
_	ipsi 1sg	anticommutai
_	ipsi 2sg	anticommutas
_	ipsi 3sg	anticommuta
_	ipsi 1pl	anticommutâmes
_	ipsi 2pl	anticommutâtes
_	ipsi 3pl	anticommutèrent
_	ifut 1sg	anticommuterai
_	ifut 2sg	anticommuteras
_	ifut 3sg	anticommutera
_	ifut 1pl	anticommuterons
_	ifut 2pl	anticommuterez
_	ifut 3pl	anticommuteront
_	cond 1sg	anticommuterais
_	cond 2sg	anticommuterais
_	cond 3sg	anticommuterait
_	cond 1pl	anticommuterions
_	cond 2pl	anticommuteriez
_	cond 3pl	anticommuteraient
_	simp 1sg	anticommutasse
_	simp 2sg	anticommutasses
_	simp 3sg	anticommutât
_	simp 1pl	anticommutassions
_	simp 2pl	anticommutassiez
_	simp 3pl	anticommutassent
_	impe 2sg	anticommute
_	impe 1pl	anticommutons
_	impe 2pl	anticommutez
_	ppas mas sg	anticommuté
_	ppas mas pl	anticommutés
_	ppas fem sg	anticommutée
_	ppas fem pl	anticommutées
$
antidater	1__t___zz
_	infi	antidater
_	ppre	antidatant
_	ipre 1sg	antidate
_	ipre 3sg	antidate
_	spre 1sg	antidate
_	spre 3sg	antidate
_	ipre 1isg	antidatè
_	ipre 2sg	antidates
_	spre 2sg	antidates
_	ipre 1pl	antidatons
_	ipre 2pl	antidatez
_	ipre 3pl	antidatent
_	spre 3pl	antidatent
_	iimp 1sg	antidatais
_	iimp 2sg	antidatais
_	iimp 3sg	antidatait
_	iimp 1pl	antidations
_	spre 1pl	antidations
_	iimp 2pl	antidatiez
_	spre 2pl	antidatiez
_	iimp 3pl	antidataient
_	ipsi 1sg	antidatai
_	ipsi 2sg	antidatas
_	ipsi 3sg	antidata
_	ipsi 1pl	antidatâmes
_	ipsi 2pl	antidatâtes
_	ipsi 3pl	antidatèrent
_	ifut 1sg	antidaterai
_	ifut 2sg	antidateras
_	ifut 3sg	antidatera
_	ifut 1pl	antidaterons
_	ifut 2pl	antidaterez
_	ifut 3pl	antidateront
_	cond 1sg	antidaterais
_	cond 2sg	antidaterais
_	cond 3sg	antidaterait
_	cond 1pl	antidaterions
_	cond 2pl	antidateriez
_	cond 3pl	antidateraient
_	simp 1sg	antidatasse
_	simp 2sg	antidatasses
_	simp 3sg	antidatât
_	simp 1pl	antidatassions
_	simp 2pl	antidatassiez
_	simp 3pl	antidatassent
_	impe 2sg	antidate
_	impe 1pl	antidatons
_	impe 2pl	antidatez
_	ppas mas sg	antidaté
_	ppas mas pl	antidatés
_	ppas fem sg	antidatée
_	ppas fem pl	antidatées
$
antiquer	1__t___zz
_	infi	antiquer
_	ppre	antiquant
_	ipre 1sg	antique
_	ipre 3sg	antique
_	spre 1sg	antique
_	spre 3sg	antique
_	ipre 1isg	antiquè
_	ipre 2sg	antiques
_	spre 2sg	antiques
_	ipre 1pl	antiquons
_	ipre 2pl	antiquez
_	ipre 3pl	antiquent
_	spre 3pl	antiquent
_	iimp 1sg	antiquais
_	iimp 2sg	antiquais
_	iimp 3sg	antiquait
_	iimp 1pl	antiquions
_	spre 1pl	antiquions
_	iimp 2pl	antiquiez
_	spre 2pl	antiquiez
_	iimp 3pl	antiquaient
_	ipsi 1sg	antiquai
_	ipsi 2sg	antiquas
_	ipsi 3sg	antiqua
_	ipsi 1pl	antiquâmes
_	ipsi 2pl	antiquâtes
_	ipsi 3pl	antiquèrent
_	ifut 1sg	antiquerai
_	ifut 2sg	antiqueras
_	ifut 3sg	antiquera
_	ifut 1pl	antiquerons
_	ifut 2pl	antiquerez
_	ifut 3pl	antiqueront
_	cond 1sg	antiquerais
_	cond 2sg	antiquerais
_	cond 3sg	antiquerait
_	cond 1pl	antiquerions
_	cond 2pl	antiqueriez
_	cond 3pl	antiqueraient
_	simp 1sg	antiquasse
_	simp 2sg	antiquasses
_	simp 3sg	antiquât
_	simp 1pl	antiquassions
_	simp 2pl	antiquassiez
_	simp 3pl	antiquassent
_	impe 2sg	antique
_	impe 1pl	antiquons
_	impe 2pl	antiquez
_	ppas mas sg	antiqué
_	ppas mas pl	antiqués
_	ppas fem sg	antiquée
_	ppas fem pl	antiquées
$
aouter	1__t___zz
_	infi	aouter
_	ppre	aoutant
_	ipre 1sg	aoute
_	ipre 3sg	aoute
_	spre 1sg	aoute
_	spre 3sg	aoute
_	ipre 1isg	aoutè
_	ipre 2sg	aoutes
_	spre 2sg	aoutes
_	ipre 1pl	aoutons
_	ipre 2pl	aoutez
_	ipre 3pl	aoutent
_	spre 3pl	aoutent
_	iimp 1sg	aoutais
_	iimp 2sg	aoutais
_	iimp 3sg	aoutait
_	iimp 1pl	aoutions
_	spre 1pl	aoutions
_	iimp 2pl	aoutiez
_	spre 2pl	aoutiez
_	iimp 3pl	aoutaient
_	ipsi 1sg	aoutai
_	ipsi 2sg	aoutas
_	ipsi 3sg	aouta
_	ipsi 1pl	aoutâmes
_	ipsi 2pl	aoutâtes
_	ipsi 3pl	aoutèrent
_	ifut 1sg	aouterai
_	ifut 2sg	aouteras
_	ifut 3sg	aoutera
_	ifut 1pl	aouterons
_	ifut 2pl	aouterez
_	ifut 3pl	aouteront
_	cond 1sg	aouterais
_	cond 2sg	aouterais
_	cond 3sg	aouterait
_	cond 1pl	aouterions
_	cond 2pl	aouteriez
_	cond 3pl	aouteraient
_	simp 1sg	aoutasse
_	simp 2sg	aoutasses
_	simp 3sg	aoutât
_	simp 1pl	aoutassions
_	simp 2pl	aoutassiez
_	simp 3pl	aoutassent
_	impe 2sg	aoute
_	impe 1pl	aoutons
_	impe 2pl	aoutez
_	ppas mas sg	aouté
_	ppas mas pl	aoutés
_	ppas fem sg	aoutée
_	ppas fem pl	aoutées
$
aoûter	1__t___zz
_	infi	aoûter
_	ppre	aoûtant
_	ipre 1sg	aoûte
_	ipre 3sg	aoûte
_	spre 1sg	aoûte
_	spre 3sg	aoûte
_	ipre 1isg	aoûtè
_	ipre 2sg	aoûtes
_	spre 2sg	aoûtes
_	ipre 1pl	aoûtons
_	ipre 2pl	aoûtez
_	ipre 3pl	aoûtent
_	spre 3pl	aoûtent
_	iimp 1sg	aoûtais
_	iimp 2sg	aoûtais
_	iimp 3sg	aoûtait
_	iimp 1pl	aoûtions
_	spre 1pl	aoûtions
_	iimp 2pl	aoûtiez
_	spre 2pl	aoûtiez
_	iimp 3pl	aoûtaient
_	ipsi 1sg	aoûtai
_	ipsi 2sg	aoûtas
_	ipsi 3sg	aoûta
_	ipsi 1pl	aoûtâmes
_	ipsi 2pl	aoûtâtes
_	ipsi 3pl	aoûtèrent
_	ifut 1sg	aoûterai
_	ifut 2sg	aoûteras
_	ifut 3sg	aoûtera
_	ifut 1pl	aoûterons
_	ifut 2pl	aoûterez
_	ifut 3pl	aoûteront
_	cond 1sg	aoûterais
_	cond 2sg	aoûterais
_	cond 3sg	aoûterait
_	cond 1pl	aoûterions
_	cond 2pl	aoûteriez
_	cond 3pl	aoûteraient
_	simp 1sg	aoûtasse
_	simp 2sg	aoûtasses
_	simp 3sg	aoûtât
_	simp 1pl	aoûtassions
_	simp 2pl	aoûtassiez
_	simp 3pl	aoûtassent
_	impe 2sg	aoûte
_	impe 1pl	aoûtons
_	impe 2pl	aoûtez
_	ppas mas sg	aoûté
_	ppas mas pl	aoûtés
_	ppas fem sg	aoûtée
_	ppas fem pl	aoûtées
$
apaiser	1__t_q_zz
_	infi	apaiser
_	ppre	apaisant
_	ipre 1sg	apaise
_	ipre 3sg	apaise
_	spre 1sg	apaise
_	spre 3sg	apaise
_	ipre 1isg	apaisè
_	ipre 2sg	apaises
_	spre 2sg	apaises
_	ipre 1pl	apaisons
_	ipre 2pl	apaisez
_	ipre 3pl	apaisent
_	spre 3pl	apaisent
_	iimp 1sg	apaisais
_	iimp 2sg	apaisais
_	iimp 3sg	apaisait
_	iimp 1pl	apaisions
_	spre 1pl	apaisions
_	iimp 2pl	apaisiez
_	spre 2pl	apaisiez
_	iimp 3pl	apaisaient
_	ipsi 1sg	apaisai
_	ipsi 2sg	apaisas
_	ipsi 3sg	apaisa
_	ipsi 1pl	apaisâmes
_	ipsi 2pl	apaisâtes
_	ipsi 3pl	apaisèrent
_	ifut 1sg	apaiserai
_	ifut 2sg	apaiseras
_	ifut 3sg	apaisera
_	ifut 1pl	apaiserons
_	ifut 2pl	apaiserez
_	ifut 3pl	apaiseront
_	cond 1sg	apaiserais
_	cond 2sg	apaiserais
_	cond 3sg	apaiserait
_	cond 1pl	apaiserions
_	cond 2pl	apaiseriez
_	cond 3pl	apaiseraient
_	simp 1sg	apaisasse
_	simp 2sg	apaisasses
_	simp 3sg	apaisât
_	simp 1pl	apaisassions
_	simp 2pl	apaisassiez
_	simp 3pl	apaisassent
_	impe 2sg	apaise
_	impe 1pl	apaisons
_	impe 2pl	apaisez
_	ppas mas sg	apaisé
_	ppas mas pl	apaisés
_	ppas fem sg	apaisée
_	ppas fem pl	apaisées
$
apanager	1__t___zz
_	infi	apanager
_	ppre	apanageant
_	ipre 1sg	apanage
_	ipre 3sg	apanage
_	spre 1sg	apanage
_	spre 3sg	apanage
_	ipre 1isg	apanagè
_	ipre 2sg	apanages
_	spre 2sg	apanages
_	ipre 1pl	apanageons
_	ipre 2pl	apanagez
_	ipre 3pl	apanagent
_	spre 3pl	apanagent
_	iimp 1sg	apanageais
_	iimp 2sg	apanageais
_	iimp 3sg	apanageait
_	iimp 1pl	apanagions
_	spre 1pl	apanagions
_	iimp 2pl	apanagiez
_	spre 2pl	apanagiez
_	iimp 3pl	apanageaient
_	ipsi 1sg	apanageai
_	ipsi 2sg	apanageas
_	ipsi 3sg	apanagea
_	ipsi 1pl	apanageâmes
_	ipsi 2pl	apanageâtes
_	ipsi 3pl	apanagèrent
_	ifut 1sg	apanagerai
_	ifut 2sg	apanageras
_	ifut 3sg	apanagera
_	ifut 1pl	apanagerons
_	ifut 2pl	apanagerez
_	ifut 3pl	apanageront
_	cond 1sg	apanagerais
_	cond 2sg	apanagerais
_	cond 3sg	apanagerait
_	cond 1pl	apanagerions
_	cond 2pl	apanageriez
_	cond 3pl	apanageraient
_	simp 1sg	apanageasse
_	simp 2sg	apanageasses
_	simp 3sg	apanageât
_	simp 1pl	apanageassions
_	simp 2pl	apanageassiez
_	simp 3pl	apanageassent
_	impe 2sg	apanage
_	impe 1pl	apanageons
_	impe 2pl	apanagez
_	ppas mas sg	apanagé
_	ppas mas pl	apanagés
_	ppas fem sg	apanagée
_	ppas fem pl	apanagées
$
apatamer	1_i____zz
_	infi	apatamer
_	ppre	apatamant
_	ipre 1sg	apatame
_	ipre 3sg	apatame
_	spre 1sg	apatame
_	spre 3sg	apatame
_	ipre 1isg	apatamè
_	ipre 2sg	apatames
_	spre 2sg	apatames
_	ipre 1pl	apatamons
_	ipre 2pl	apatamez
_	ipre 3pl	apatament
_	spre 3pl	apatament
_	iimp 1sg	apatamais
_	iimp 2sg	apatamais
_	iimp 3sg	apatamait
_	iimp 1pl	apatamions
_	spre 1pl	apatamions
_	iimp 2pl	apatamiez
_	spre 2pl	apatamiez
_	iimp 3pl	apatamaient
_	ipsi 1sg	apatamai
_	ipsi 2sg	apatamas
_	ipsi 3sg	apatama
_	ipsi 1pl	apatamâmes
_	ipsi 2pl	apatamâtes
_	ipsi 3pl	apatamèrent
_	ifut 1sg	apatamerai
_	ifut 2sg	apatameras
_	ifut 3sg	apatamera
_	ifut 1pl	apatamerons
_	ifut 2pl	apatamerez
_	ifut 3pl	apatameront
_	cond 1sg	apatamerais
_	cond 2sg	apatamerais
_	cond 3sg	apatamerait
_	cond 1pl	apatamerions
_	cond 2pl	apatameriez
_	cond 3pl	apatameraient
_	simp 1sg	apatamasse
_	simp 2sg	apatamasses
_	simp 3sg	apatamât
_	simp 1pl	apatamassions
_	simp 2pl	apatamassiez
_	simp 3pl	apatamassent
_	impe 2sg	apatame
_	impe 1pl	apatamons
_	impe 2pl	apatamez
_	ppas epi inv	apatamé
$
apercevoir	3__t_q__a
_	infi	apercevoir
_	ppre	apercevant
_	ppas mas sg	aperçu
_	ppas mas pl	aperçus
_	ppas fem sg	aperçue
_	ppas fem pl	aperçues
_	ipre 1sg	aperçois
_	ipre 2sg	aperçois
_	ipre 3sg	aperçoit
_	ipre 1pl	apercevons
_	ipre 2pl	apercevez
_	ipre 3pl	aperçoivent
_	spre 3pl	aperçoivent
_	iimp 1sg	apercevais
_	iimp 2sg	apercevais
_	iimp 3sg	apercevait
_	iimp 1pl	apercevions
_	spre 1pl	apercevions
_	iimp 2pl	aperceviez
_	spre 2pl	aperceviez
_	iimp 3pl	apercevaient
_	ipsi 1sg	aperçus
_	ipsi 2sg	aperçus
_	ipsi 3sg	aperçut
_	ipsi 1pl	aperçûmes
_	ipsi 2pl	aperçûtes
_	ipsi 3pl	aperçurent
_	ifut 1sg	apercevrai
_	ifut 2sg	apercevras
_	ifut 3sg	apercevra
_	ifut 1pl	apercevrons
_	ifut 2pl	apercevrez
_	ifut 3pl	apercevront
_	cond 1sg	apercevrais
_	cond 2sg	apercevrais
_	cond 3sg	apercevrait
_	cond 1pl	apercevrions
_	cond 2pl	apercevriez
_	cond 3pl	apercevraient
_	spre 1sg	aperçoive
_	spre 3sg	aperçoive
_	spre 2sg	aperçoives
_	simp 1sg	aperçusse
_	simp 2sg	aperçusses
_	simp 3sg	aperçût
_	simp 1pl	aperçussions
_	simp 2pl	aperçussiez
_	simp 3pl	aperçussent
_	impe 2sg	aperçois
_	impe 1pl	apercevons
_	impe 2pl	apercevez
$
apeurer	1__t___zz
_	infi	apeurer
_	ppre	apeurant
_	ipre 1sg	apeure
_	ipre 3sg	apeure
_	spre 1sg	apeure
_	spre 3sg	apeure
_	ipre 1isg	apeurè
_	ipre 2sg	apeures
_	spre 2sg	apeures
_	ipre 1pl	apeurons
_	ipre 2pl	apeurez
_	ipre 3pl	apeurent
_	spre 3pl	apeurent
_	iimp 1sg	apeurais
_	iimp 2sg	apeurais
_	iimp 3sg	apeurait
_	iimp 1pl	apeurions
_	spre 1pl	apeurions
_	iimp 2pl	apeuriez
_	spre 2pl	apeuriez
_	iimp 3pl	apeuraient
_	ipsi 1sg	apeurai
_	ipsi 2sg	apeuras
_	ipsi 3sg	apeura
_	ipsi 1pl	apeurâmes
_	ipsi 2pl	apeurâtes
_	ipsi 3pl	apeurèrent
_	ifut 1sg	apeurerai
_	ifut 2sg	apeureras
_	ifut 3sg	apeurera
_	ifut 1pl	apeurerons
_	ifut 2pl	apeurerez
_	ifut 3pl	apeureront
_	cond 1sg	apeurerais
_	cond 2sg	apeurerais
_	cond 3sg	apeurerait
_	cond 1pl	apeurerions
_	cond 2pl	apeureriez
_	cond 3pl	apeureraient
_	simp 1sg	apeurasse
_	simp 2sg	apeurasses
_	simp 3sg	apeurât
_	simp 1pl	apeurassions
_	simp 2pl	apeurassiez
_	simp 3pl	apeurassent
_	impe 2sg	apeure
_	impe 1pl	apeurons
_	impe 2pl	apeurez
_	ppas mas sg	apeuré
_	ppas mas pl	apeurés
_	ppas fem sg	apeurée
_	ppas fem pl	apeurées
$
apiquer	1__t___zz
_	infi	apiquer
_	ppre	apiquant
_	ipre 1sg	apique
_	ipre 3sg	apique
_	spre 1sg	apique
_	spre 3sg	apique
_	ipre 1isg	apiquè
_	ipre 2sg	apiques
_	spre 2sg	apiques
_	ipre 1pl	apiquons
_	ipre 2pl	apiquez
_	ipre 3pl	apiquent
_	spre 3pl	apiquent
_	iimp 1sg	apiquais
_	iimp 2sg	apiquais
_	iimp 3sg	apiquait
_	iimp 1pl	apiquions
_	spre 1pl	apiquions
_	iimp 2pl	apiquiez
_	spre 2pl	apiquiez
_	iimp 3pl	apiquaient
_	ipsi 1sg	apiquai
_	ipsi 2sg	apiquas
_	ipsi 3sg	apiqua
_	ipsi 1pl	apiquâmes
_	ipsi 2pl	apiquâtes
_	ipsi 3pl	apiquèrent
_	ifut 1sg	apiquerai
_	ifut 2sg	apiqueras
_	ifut 3sg	apiquera
_	ifut 1pl	apiquerons
_	ifut 2pl	apiquerez
_	ifut 3pl	apiqueront
_	cond 1sg	apiquerais
_	cond 2sg	apiquerais
_	cond 3sg	apiquerait
_	cond 1pl	apiquerions
_	cond 2pl	apiqueriez
_	cond 3pl	apiqueraient
_	simp 1sg	apiquasse
_	simp 2sg	apiquasses
_	simp 3sg	apiquât
_	simp 1pl	apiquassions
_	simp 2pl	apiquassiez
_	simp 3pl	apiquassent
_	impe 2sg	apique
_	impe 1pl	apiquons
_	impe 2pl	apiquez
_	ppas mas sg	apiqué
_	ppas mas pl	apiqués
_	ppas fem sg	apiquée
_	ppas fem pl	apiquées
$
apitoyer	1__t_q_zz
_	infi	apitoyer
_	ppre	apitoyant
_	ipre 1sg	apitoie
_	ipre 3sg	apitoie
_	spre 1sg	apitoie
_	spre 3sg	apitoie
_	ipre 1isg	apitoyè
_	ipre 2sg	apitoies
_	spre 2sg	apitoies
_	ipre 1pl	apitoyons
_	ipre 2pl	apitoyez
_	ipre 3pl	apitoient
_	spre 3pl	apitoient
_	iimp 1sg	apitoyais
_	iimp 2sg	apitoyais
_	iimp 3sg	apitoyait
_	iimp 1pl	apitoyions
_	spre 1pl	apitoyions
_	iimp 2pl	apitoyiez
_	spre 2pl	apitoyiez
_	iimp 3pl	apitoyaient
_	ipsi 1sg	apitoyai
_	ipsi 2sg	apitoyas
_	ipsi 3sg	apitoya
_	ipsi 1pl	apitoyâmes
_	ipsi 2pl	apitoyâtes
_	ipsi 3pl	apitoyèrent
_	ifut 1sg	apitoierai
_	ifut 2sg	apitoieras
_	ifut 3sg	apitoiera
_	ifut 1pl	apitoierons
_	ifut 2pl	apitoierez
_	ifut 3pl	apitoieront
_	cond 1sg	apitoierais
_	cond 2sg	apitoierais
_	cond 3sg	apitoierait
_	cond 1pl	apitoierions
_	cond 2pl	apitoieriez
_	cond 3pl	apitoieraient
_	simp 1sg	apitoyasse
_	simp 2sg	apitoyasses
_	simp 3sg	apitoyât
_	simp 1pl	apitoyassions
_	simp 2pl	apitoyassiez
_	simp 3pl	apitoyassent
_	impe 2sg	apitoie
_	impe 1pl	apitoyons
_	impe 2pl	apitoyez
_	ppas mas sg	apitoyé
_	ppas mas pl	apitoyés
_	ppas fem sg	apitoyée
_	ppas fem pl	apitoyées
$
aplanir	2_it_q__a
_	infi	aplanir
_	ppre	aplanissant
_	ipre 1sg	aplanis
_	ipre 2sg	aplanis
_	ipsi 1sg	aplanis
_	ipsi 2sg	aplanis
_	ipre 3sg	aplanit
_	ipsi 3sg	aplanit
_	ipre 1pl	aplanissons
_	ipre 2pl	aplanissez
_	ipre 3pl	aplanissent
_	spre 3pl	aplanissent
_	simp 3pl	aplanissent
_	iimp 1sg	aplanissais
_	iimp 2sg	aplanissais
_	iimp 3sg	aplanissait
_	iimp 1pl	aplanissions
_	spre 1pl	aplanissions
_	simp 1pl	aplanissions
_	iimp 2pl	aplanissiez
_	spre 2pl	aplanissiez
_	simp 2pl	aplanissiez
_	iimp 3pl	aplanissaient
_	ipsi 1pl	aplanîmes
_	ipsi 2pl	aplanîtes
_	ipsi 3pl	aplanirent
_	ifut 1sg	aplanirai
_	ifut 2sg	aplaniras
_	ifut 3sg	aplanira
_	ifut 1pl	aplanirons
_	ifut 2pl	aplanirez
_	ifut 3pl	aplaniront
_	cond 1sg	aplanirais
_	cond 2sg	aplanirais
_	cond 3sg	aplanirait
_	cond 1pl	aplanirions
_	cond 2pl	aplaniriez
_	cond 3pl	aplaniraient
_	spre 1sg	aplanisse
_	simp 1sg	aplanisse
_	spre 2sg	aplanisses
_	simp 2sg	aplanisses
_	spre 3sg	aplanisse
_	simp 3sg	aplanît
_	impe 2sg	aplanis
_	impe 1pl	aplanissons
_	impe 2pl	aplanissez
_	ppas mas sg	aplani
_	ppas mas pl	aplanis
_	ppas fem sg	aplanie
_	ppas fem pl	aplanies
$
aplatir	2__t_q__a
_	infi	aplatir
_	ppre	aplatissant
_	ipre 1sg	aplatis
_	ipre 2sg	aplatis
_	ipsi 1sg	aplatis
_	ipsi 2sg	aplatis
_	ipre 3sg	aplatit
_	ipsi 3sg	aplatit
_	ipre 1pl	aplatissons
_	ipre 2pl	aplatissez
_	ipre 3pl	aplatissent
_	spre 3pl	aplatissent
_	simp 3pl	aplatissent
_	iimp 1sg	aplatissais
_	iimp 2sg	aplatissais
_	iimp 3sg	aplatissait
_	iimp 1pl	aplatissions
_	spre 1pl	aplatissions
_	simp 1pl	aplatissions
_	iimp 2pl	aplatissiez
_	spre 2pl	aplatissiez
_	simp 2pl	aplatissiez
_	iimp 3pl	aplatissaient
_	ipsi 1pl	aplatîmes
_	ipsi 2pl	aplatîtes
_	ipsi 3pl	aplatirent
_	ifut 1sg	aplatirai
_	ifut 2sg	aplatiras
_	ifut 3sg	aplatira
_	ifut 1pl	aplatirons
_	ifut 2pl	aplatirez
_	ifut 3pl	aplatiront
_	cond 1sg	aplatirais
_	cond 2sg	aplatirais
_	cond 3sg	aplatirait
_	cond 1pl	aplatirions
_	cond 2pl	aplatiriez
_	cond 3pl	aplatiraient
_	spre 1sg	aplatisse
_	simp 1sg	aplatisse
_	spre 2sg	aplatisses
_	simp 2sg	aplatisses
_	spre 3sg	aplatisse
_	simp 3sg	aplatît
_	impe 2sg	aplatis
_	impe 1pl	aplatissons
_	impe 2pl	aplatissez
_	ppas mas sg	aplati
_	ppas mas pl	aplatis
_	ppas fem sg	aplatie
_	ppas fem pl	aplaties
$
aplomber	1__t_q_zz
_	infi	aplomber
_	ppre	aplombant
_	ipre 1sg	aplombe
_	ipre 3sg	aplombe
_	spre 1sg	aplombe
_	spre 3sg	aplombe
_	ipre 1isg	aplombè
_	ipre 2sg	aplombes
_	spre 2sg	aplombes
_	ipre 1pl	aplombons
_	ipre 2pl	aplombez
_	ipre 3pl	aplombent
_	spre 3pl	aplombent
_	iimp 1sg	aplombais
_	iimp 2sg	aplombais
_	iimp 3sg	aplombait
_	iimp 1pl	aplombions
_	spre 1pl	aplombions
_	iimp 2pl	aplombiez
_	spre 2pl	aplombiez
_	iimp 3pl	aplombaient
_	ipsi 1sg	aplombai
_	ipsi 2sg	aplombas
_	ipsi 3sg	aplomba
_	ipsi 1pl	aplombâmes
_	ipsi 2pl	aplombâtes
_	ipsi 3pl	aplombèrent
_	ifut 1sg	aplomberai
_	ifut 2sg	aplomberas
_	ifut 3sg	aplombera
_	ifut 1pl	aplomberons
_	ifut 2pl	aplomberez
_	ifut 3pl	aplomberont
_	cond 1sg	aplomberais
_	cond 2sg	aplomberais
_	cond 3sg	aplomberait
_	cond 1pl	aplomberions
_	cond 2pl	aplomberiez
_	cond 3pl	aplomberaient
_	simp 1sg	aplombasse
_	simp 2sg	aplombasses
_	simp 3sg	aplombât
_	simp 1pl	aplombassions
_	simp 2pl	aplombassiez
_	simp 3pl	aplombassent
_	impe 2sg	aplombe
_	impe 1pl	aplombons
_	impe 2pl	aplombez
_	ppas mas sg	aplombé
_	ppas mas pl	aplombés
_	ppas fem sg	aplombée
_	ppas fem pl	aplombées
$
apostasier	1_i____zz
_	infi	apostasier
_	ppre	apostasiant
_	ipre 1sg	apostasie
_	ipre 3sg	apostasie
_	spre 1sg	apostasie
_	spre 3sg	apostasie
_	ipre 1isg	apostasiè
_	ipre 2sg	apostasies
_	spre 2sg	apostasies
_	ipre 1pl	apostasions
_	ipre 2pl	apostasiez
_	ipre 3pl	apostasient
_	spre 3pl	apostasient
_	iimp 1sg	apostasiais
_	iimp 2sg	apostasiais
_	iimp 3sg	apostasiait
_	iimp 1pl	apostasiions
_	spre 1pl	apostasiions
_	iimp 2pl	apostasiiez
_	spre 2pl	apostasiiez
_	iimp 3pl	apostasiaient
_	ipsi 1sg	apostasiai
_	ipsi 2sg	apostasias
_	ipsi 3sg	apostasia
_	ipsi 1pl	apostasiâmes
_	ipsi 2pl	apostasiâtes
_	ipsi 3pl	apostasièrent
_	ifut 1sg	apostasierai
_	ifut 2sg	apostasieras
_	ifut 3sg	apostasiera
_	ifut 1pl	apostasierons
_	ifut 2pl	apostasierez
_	ifut 3pl	apostasieront
_	cond 1sg	apostasierais
_	cond 2sg	apostasierais
_	cond 3sg	apostasierait
_	cond 1pl	apostasierions
_	cond 2pl	apostasieriez
_	cond 3pl	apostasieraient
_	simp 1sg	apostasiasse
_	simp 2sg	apostasiasses
_	simp 3sg	apostasiât
_	simp 1pl	apostasiassions
_	simp 2pl	apostasiassiez
_	simp 3pl	apostasiassent
_	impe 2sg	apostasie
_	impe 1pl	apostasions
_	impe 2pl	apostasiez
_	ppas epi inv	apostasié
$
aposter	1__t___zz
_	infi	aposter
_	ppre	apostant
_	ipre 1sg	aposte
_	ipre 3sg	aposte
_	spre 1sg	aposte
_	spre 3sg	aposte
_	ipre 1isg	apostè
_	ipre 2sg	apostes
_	spre 2sg	apostes
_	ipre 1pl	apostons
_	ipre 2pl	apostez
_	ipre 3pl	apostent
_	spre 3pl	apostent
_	iimp 1sg	apostais
_	iimp 2sg	apostais
_	iimp 3sg	apostait
_	iimp 1pl	apostions
_	spre 1pl	apostions
_	iimp 2pl	apostiez
_	spre 2pl	apostiez
_	iimp 3pl	apostaient
_	ipsi 1sg	apostai
_	ipsi 2sg	apostas
_	ipsi 3sg	aposta
_	ipsi 1pl	apostâmes
_	ipsi 2pl	apostâtes
_	ipsi 3pl	apostèrent
_	ifut 1sg	aposterai
_	ifut 2sg	aposteras
_	ifut 3sg	apostera
_	ifut 1pl	aposterons
_	ifut 2pl	aposterez
_	ifut 3pl	aposteront
_	cond 1sg	aposterais
_	cond 2sg	aposterais
_	cond 3sg	aposterait
_	cond 1pl	aposterions
_	cond 2pl	aposteriez
_	cond 3pl	aposteraient
_	simp 1sg	apostasse
_	simp 2sg	apostasses
_	simp 3sg	apostât
_	simp 1pl	apostassions
_	simp 2pl	apostassiez
_	simp 3pl	apostassent
_	impe 2sg	aposte
_	impe 1pl	apostons
_	impe 2pl	apostez
_	ppas mas sg	aposté
_	ppas mas pl	apostés
_	ppas fem sg	apostée
_	ppas fem pl	apostées
$
apostiller	1__t___zz
_	infi	apostiller
_	ppre	apostillant
_	ipre 1sg	apostille
_	ipre 3sg	apostille
_	spre 1sg	apostille
_	spre 3sg	apostille
_	ipre 1isg	apostillè
_	ipre 2sg	apostilles
_	spre 2sg	apostilles
_	ipre 1pl	apostillons
_	ipre 2pl	apostillez
_	ipre 3pl	apostillent
_	spre 3pl	apostillent
_	iimp 1sg	apostillais
_	iimp 2sg	apostillais
_	iimp 3sg	apostillait
_	iimp 1pl	apostillions
_	spre 1pl	apostillions
_	iimp 2pl	apostilliez
_	spre 2pl	apostilliez
_	iimp 3pl	apostillaient
_	ipsi 1sg	apostillai
_	ipsi 2sg	apostillas
_	ipsi 3sg	apostilla
_	ipsi 1pl	apostillâmes
_	ipsi 2pl	apostillâtes
_	ipsi 3pl	apostillèrent
_	ifut 1sg	apostillerai
_	ifut 2sg	apostilleras
_	ifut 3sg	apostillera
_	ifut 1pl	apostillerons
_	ifut 2pl	apostillerez
_	ifut 3pl	apostilleront
_	cond 1sg	apostillerais
_	cond 2sg	apostillerais
_	cond 3sg	apostillerait
_	cond 1pl	apostillerions
_	cond 2pl	apostilleriez
_	cond 3pl	apostilleraient
_	simp 1sg	apostillasse
_	simp 2sg	apostillasses
_	simp 3sg	apostillât
_	simp 1pl	apostillassions
_	simp 2pl	apostillassiez
_	simp 3pl	apostillassent
_	impe 2sg	apostille
_	impe 1pl	apostillons
_	impe 2pl	apostillez
_	ppas mas sg	apostillé
_	ppas mas pl	apostillés
_	ppas fem sg	apostillée
_	ppas fem pl	apostillées
$
apostropher	1__t_q_zz
_	infi	apostropher
_	ppre	apostrophant
_	ipre 1sg	apostrophe
_	ipre 3sg	apostrophe
_	spre 1sg	apostrophe
_	spre 3sg	apostrophe
_	ipre 1isg	apostrophè
_	ipre 2sg	apostrophes
_	spre 2sg	apostrophes
_	ipre 1pl	apostrophons
_	ipre 2pl	apostrophez
_	ipre 3pl	apostrophent
_	spre 3pl	apostrophent
_	iimp 1sg	apostrophais
_	iimp 2sg	apostrophais
_	iimp 3sg	apostrophait
_	iimp 1pl	apostrophions
_	spre 1pl	apostrophions
_	iimp 2pl	apostrophiez
_	spre 2pl	apostrophiez
_	iimp 3pl	apostrophaient
_	ipsi 1sg	apostrophai
_	ipsi 2sg	apostrophas
_	ipsi 3sg	apostropha
_	ipsi 1pl	apostrophâmes
_	ipsi 2pl	apostrophâtes
_	ipsi 3pl	apostrophèrent
_	ifut 1sg	apostropherai
_	ifut 2sg	apostropheras
_	ifut 3sg	apostrophera
_	ifut 1pl	apostropherons
_	ifut 2pl	apostropherez
_	ifut 3pl	apostropheront
_	cond 1sg	apostropherais
_	cond 2sg	apostropherais
_	cond 3sg	apostropherait
_	cond 1pl	apostropherions
_	cond 2pl	apostropheriez
_	cond 3pl	apostropheraient
_	simp 1sg	apostrophasse
_	simp 2sg	apostrophasses
_	simp 3sg	apostrophât
_	simp 1pl	apostrophassions
_	simp 2pl	apostrophassiez
_	simp 3pl	apostrophassent
_	impe 2sg	apostrophe
_	impe 1pl	apostrophons
_	impe 2pl	apostrophez
_	ppas mas sg	apostrophé
_	ppas mas pl	apostrophés
_	ppas fem sg	apostrophée
_	ppas fem pl	apostrophées
$
appairer	1__t___zz
_	infi	appairer
_	ppre	appairant
_	ipre 1sg	appaire
_	ipre 3sg	appaire
_	spre 1sg	appaire
_	spre 3sg	appaire
_	ipre 1isg	appairè
_	ipre 2sg	appaires
_	spre 2sg	appaires
_	ipre 1pl	appairons
_	ipre 2pl	appairez
_	ipre 3pl	appairent
_	spre 3pl	appairent
_	iimp 1sg	appairais
_	iimp 2sg	appairais
_	iimp 3sg	appairait
_	iimp 1pl	appairions
_	spre 1pl	appairions
_	iimp 2pl	appairiez
_	spre 2pl	appairiez
_	iimp 3pl	appairaient
_	ipsi 1sg	appairai
_	ipsi 2sg	appairas
_	ipsi 3sg	appaira
_	ipsi 1pl	appairâmes
_	ipsi 2pl	appairâtes
_	ipsi 3pl	appairèrent
_	ifut 1sg	appairerai
_	ifut 2sg	appaireras
_	ifut 3sg	appairera
_	ifut 1pl	appairerons
_	ifut 2pl	appairerez
_	ifut 3pl	appaireront
_	cond 1sg	appairerais
_	cond 2sg	appairerais
_	cond 3sg	appairerait
_	cond 1pl	appairerions
_	cond 2pl	appaireriez
_	cond 3pl	appaireraient
_	simp 1sg	appairasse
_	simp 2sg	appairasses
_	simp 3sg	appairât
_	simp 1pl	appairassions
_	simp 2pl	appairassiez
_	simp 3pl	appairassent
_	impe 2sg	appaire
_	impe 1pl	appairons
_	impe 2pl	appairez
_	ppas mas sg	appairé
_	ppas mas pl	appairés
_	ppas fem sg	appairée
_	ppas fem pl	appairées
$
apparaitre	3_i_n__e_
_	infi	apparaitre
_	ppre	apparaissant
_	ipre 1sg	apparais
_	ipre 2sg	apparais
_	ipre 3sg	apparait
_	ipre 1pl	apparaissons
_	ipre 2pl	apparaissez
_	ipre 3pl	apparaissent
_	spre 3pl	apparaissent
_	iimp 1sg	apparaissais
_	iimp 2sg	apparaissais
_	iimp 3sg	apparaissait
_	iimp 1pl	apparaissions
_	spre 1pl	apparaissions
_	iimp 2pl	apparaissiez
_	spre 2pl	apparaissiez
_	iimp 3pl	apparaissaient
_	ipsi 1sg	apparus
_	ipsi 2sg	apparus
_	ipsi 3sg	apparut
_	ipsi 1pl	apparûmes
_	ipsi 2pl	apparûtes
_	ipsi 3pl	apparurent
_	ifut 1sg	apparaitrai
_	ifut 2sg	apparaitras
_	ifut 3sg	apparaitra
_	ifut 1pl	apparaitrons
_	ifut 2pl	apparaitrez
_	ifut 3pl	apparaitront
_	cond 1sg	apparaitrais
_	cond 2sg	apparaitrais
_	cond 3sg	apparaitrait
_	cond 1pl	apparaitrions
_	cond 2pl	apparaitriez
_	cond 3pl	apparaitraient
_	spre 1sg	apparaisse
_	spre 3sg	apparaisse
_	spre 2sg	apparaisses
_	simp 1sg	apparusse
_	simp 2sg	apparusses
_	simp 3sg	apparût
_	simp 1pl	apparussions
_	simp 2pl	apparussiez
_	simp 3pl	apparussent
_	impe 2sg	apparais
_	impe 1pl	apparaissons
_	impe 2pl	apparaissez
_	ppas mas sg	apparu
_	ppas mas pl	apparus
_	ppas fem sg	apparue
_	ppas fem pl	apparues
$
apparaître	3_i_n__e_
_	infi	apparaître
_	ppre	apparaissant
_	ipre 1sg	apparais
_	ipre 2sg	apparais
_	ipre 3sg	apparaît
_	ipre 1pl	apparaissons
_	ipre 2pl	apparaissez
_	ipre 3pl	apparaissent
_	spre 3pl	apparaissent
_	iimp 1sg	apparaissais
_	iimp 2sg	apparaissais
_	iimp 3sg	apparaissait
_	iimp 1pl	apparaissions
_	spre 1pl	apparaissions
_	iimp 2pl	apparaissiez
_	spre 2pl	apparaissiez
_	iimp 3pl	apparaissaient
_	ipsi 1sg	apparus
_	ipsi 2sg	apparus
_	ipsi 3sg	apparut
_	ipsi 1pl	apparûmes
_	ipsi 2pl	apparûtes
_	ipsi 3pl	apparurent
_	ifut 1sg	apparaîtrai
_	ifut 2sg	apparaîtras
_	ifut 3sg	apparaîtra
_	ifut 1pl	apparaîtrons
_	ifut 2pl	apparaîtrez
_	ifut 3pl	apparaîtront
_	cond 1sg	apparaîtrais
_	cond 2sg	apparaîtrais
_	cond 3sg	apparaîtrait
_	cond 1pl	apparaîtrions
_	cond 2pl	apparaîtriez
_	cond 3pl	apparaîtraient
_	spre 1sg	apparaisse
_	spre 3sg	apparaisse
_	spre 2sg	apparaisses
_	simp 1sg	apparusse
_	simp 2sg	apparusses
_	simp 3sg	apparût
_	simp 1pl	apparussions
_	simp 2pl	apparussiez
_	simp 3pl	apparussent
_	impe 2sg	apparais
_	impe 1pl	apparaissons
_	impe 2pl	apparaissez
_	ppas mas sg	apparu
_	ppas mas pl	apparus
_	ppas fem sg	apparue
_	ppas fem pl	apparues
$
appareiller	1_it_q_zz
_	infi	appareiller
_	ppre	appareillant
_	ipre 1sg	appareille
_	ipre 3sg	appareille
_	spre 1sg	appareille
_	spre 3sg	appareille
_	ipre 1isg	appareillè
_	ipre 2sg	appareilles
_	spre 2sg	appareilles
_	ipre 1pl	appareillons
_	ipre 2pl	appareillez
_	ipre 3pl	appareillent
_	spre 3pl	appareillent
_	iimp 1sg	appareillais
_	iimp 2sg	appareillais
_	iimp 3sg	appareillait
_	iimp 1pl	appareillions
_	spre 1pl	appareillions
_	iimp 2pl	appareilliez
_	spre 2pl	appareilliez
_	iimp 3pl	appareillaient
_	ipsi 1sg	appareillai
_	ipsi 2sg	appareillas
_	ipsi 3sg	appareilla
_	ipsi 1pl	appareillâmes
_	ipsi 2pl	appareillâtes
_	ipsi 3pl	appareillèrent
_	ifut 1sg	appareillerai
_	ifut 2sg	appareilleras
_	ifut 3sg	appareillera
_	ifut 1pl	appareillerons
_	ifut 2pl	appareillerez
_	ifut 3pl	appareilleront
_	cond 1sg	appareillerais
_	cond 2sg	appareillerais
_	cond 3sg	appareillerait
_	cond 1pl	appareillerions
_	cond 2pl	appareilleriez
_	cond 3pl	appareilleraient
_	simp 1sg	appareillasse
_	simp 2sg	appareillasses
_	simp 3sg	appareillât
_	simp 1pl	appareillassions
_	simp 2pl	appareillassiez
_	simp 3pl	appareillassent
_	impe 2sg	appareille
_	impe 1pl	appareillons
_	impe 2pl	appareillez
_	ppas mas sg	appareillé
_	ppas mas pl	appareillés
_	ppas fem sg	appareillée
_	ppas fem pl	appareillées
$
apparenter	1__t_q_zz
_	infi	apparenter
_	ppre	apparentant
_	ipre 1sg	apparente
_	ipre 3sg	apparente
_	spre 1sg	apparente
_	spre 3sg	apparente
_	ipre 1isg	apparentè
_	ipre 2sg	apparentes
_	spre 2sg	apparentes
_	ipre 1pl	apparentons
_	ipre 2pl	apparentez
_	ipre 3pl	apparentent
_	spre 3pl	apparentent
_	iimp 1sg	apparentais
_	iimp 2sg	apparentais
_	iimp 3sg	apparentait
_	iimp 1pl	apparentions
_	spre 1pl	apparentions
_	iimp 2pl	apparentiez
_	spre 2pl	apparentiez
_	iimp 3pl	apparentaient
_	ipsi 1sg	apparentai
_	ipsi 2sg	apparentas
_	ipsi 3sg	apparenta
_	ipsi 1pl	apparentâmes
_	ipsi 2pl	apparentâtes
_	ipsi 3pl	apparentèrent
_	ifut 1sg	apparenterai
_	ifut 2sg	apparenteras
_	ifut 3sg	apparentera
_	ifut 1pl	apparenterons
_	ifut 2pl	apparenterez
_	ifut 3pl	apparenteront
_	cond 1sg	apparenterais
_	cond 2sg	apparenterais
_	cond 3sg	apparenterait
_	cond 1pl	apparenterions
_	cond 2pl	apparenteriez
_	cond 3pl	apparenteraient
_	simp 1sg	apparentasse
_	simp 2sg	apparentasses
_	simp 3sg	apparentât
_	simp 1pl	apparentassions
_	simp 2pl	apparentassiez
_	simp 3pl	apparentassent
_	impe 2sg	apparente
_	impe 1pl	apparentons
_	impe 2pl	apparentez
_	ppas mas sg	apparenté
_	ppas mas pl	apparentés
_	ppas fem sg	apparentée
_	ppas fem pl	apparentées
$
apparier	1__t_q_zz
_	infi	apparier
_	ppre	appariant
_	ipre 1sg	apparie
_	ipre 3sg	apparie
_	spre 1sg	apparie
_	spre 3sg	apparie
_	ipre 1isg	appariè
_	ipre 2sg	apparies
_	spre 2sg	apparies
_	ipre 1pl	apparions
_	ipre 2pl	appariez
_	ipre 3pl	apparient
_	spre 3pl	apparient
_	iimp 1sg	appariais
_	iimp 2sg	appariais
_	iimp 3sg	appariait
_	iimp 1pl	appariions
_	spre 1pl	appariions
_	iimp 2pl	appariiez
_	spre 2pl	appariiez
_	iimp 3pl	appariaient
_	ipsi 1sg	appariai
_	ipsi 2sg	apparias
_	ipsi 3sg	apparia
_	ipsi 1pl	appariâmes
_	ipsi 2pl	appariâtes
_	ipsi 3pl	apparièrent
_	ifut 1sg	apparierai
_	ifut 2sg	apparieras
_	ifut 3sg	appariera
_	ifut 1pl	apparierons
_	ifut 2pl	apparierez
_	ifut 3pl	apparieront
_	cond 1sg	apparierais
_	cond 2sg	apparierais
_	cond 3sg	apparierait
_	cond 1pl	apparierions
_	cond 2pl	apparieriez
_	cond 3pl	apparieraient
_	simp 1sg	appariasse
_	simp 2sg	appariasses
_	simp 3sg	appariât
_	simp 1pl	appariassions
_	simp 2pl	appariassiez
_	simp 3pl	appariassent
_	impe 2sg	apparie
_	impe 1pl	apparions
_	impe 2pl	appariez
_	ppas mas sg	apparié
_	ppas mas pl	appariés
_	ppas fem sg	appariée
_	ppas fem pl	appariées
$
apparoir	3_i______
_	infi	apparoir
_	ipre 3sg	appert
$
appartenir	3___nq__a
_	infi	appartenir
_	ppre	appartenant
_	ppas epi inv	appartenu
_	ipre 1sg	appartiens
_	ipre 2sg	appartiens
_	ipre 3sg	appartient
_	ipre 1pl	appartenons
_	ipre 2pl	appartenez
_	ipre 3pl	appartiennent
_	spre 3pl	appartiennent
_	iimp 1sg	appartenais
_	iimp 2sg	appartenais
_	iimp 3sg	appartenait
_	iimp 1pl	appartenions
_	spre 1pl	appartenions
_	iimp 2pl	apparteniez
_	spre 2pl	apparteniez
_	iimp 3pl	appartenaient
_	ipsi 1sg	appartins
_	ipsi 2sg	appartins
_	ipsi 3sg	appartint
_	ipsi 1pl	appartînmes
_	ipsi 2pl	appartîntes
_	ipsi 3pl	appartinrent
_	ifut 1sg	appartiendrai
_	ifut 2sg	appartiendras
_	ifut 3sg	appartiendra
_	ifut 1pl	appartiendrons
_	ifut 2pl	appartiendrez
_	ifut 3pl	appartiendront
_	cond 1sg	appartiendrais
_	cond 2sg	appartiendrais
_	cond 3sg	appartiendrait
_	cond 1pl	appartiendrions
_	cond 2pl	appartiendriez
_	cond 3pl	appartiendraient
_	spre 1sg	appartienne
_	spre 3sg	appartienne
_	spre 2sg	appartiennes
_	simp 1sg	appartinsse
_	simp 2sg	appartinsses
_	simp 3sg	appartînt
_	simp 1pl	appartinssions
_	simp 2pl	appartinssiez
_	simp 3pl	appartinssent
_	impe 2sg	appartiens
_	impe 1pl	appartenons
_	impe 2pl	appartenez
$
appâter	1__t___zz
_	infi	appâter
_	ppre	appâtant
_	ipre 1sg	appâte
_	ipre 3sg	appâte
_	spre 1sg	appâte
_	spre 3sg	appâte
_	ipre 1isg	appâtè
_	ipre 2sg	appâtes
_	spre 2sg	appâtes
_	ipre 1pl	appâtons
_	ipre 2pl	appâtez
_	ipre 3pl	appâtent
_	spre 3pl	appâtent
_	iimp 1sg	appâtais
_	iimp 2sg	appâtais
_	iimp 3sg	appâtait
_	iimp 1pl	appâtions
_	spre 1pl	appâtions
_	iimp 2pl	appâtiez
_	spre 2pl	appâtiez
_	iimp 3pl	appâtaient
_	ipsi 1sg	appâtai
_	ipsi 2sg	appâtas
_	ipsi 3sg	appâta
_	ipsi 1pl	appâtâmes
_	ipsi 2pl	appâtâtes
_	ipsi 3pl	appâtèrent
_	ifut 1sg	appâterai
_	ifut 2sg	appâteras
_	ifut 3sg	appâtera
_	ifut 1pl	appâterons
_	ifut 2pl	appâterez
_	ifut 3pl	appâteront
_	cond 1sg	appâterais
_	cond 2sg	appâterais
_	cond 3sg	appâterait
_	cond 1pl	appâterions
_	cond 2pl	appâteriez
_	cond 3pl	appâteraient
_	simp 1sg	appâtasse
_	simp 2sg	appâtasses
_	simp 3sg	appâtât
_	simp 1pl	appâtassions
_	simp 2pl	appâtassiez
_	simp 3pl	appâtassent
_	impe 2sg	appâte
_	impe 1pl	appâtons
_	impe 2pl	appâtez
_	ppas mas sg	appâté
_	ppas mas pl	appâtés
_	ppas fem sg	appâtée
_	ppas fem pl	appâtées
$
appauvrir	2_it_q__a
_	infi	appauvrir
_	ppre	appauvrissant
_	ipre 1sg	appauvris
_	ipre 2sg	appauvris
_	ipsi 1sg	appauvris
_	ipsi 2sg	appauvris
_	ipre 3sg	appauvrit
_	ipsi 3sg	appauvrit
_	ipre 1pl	appauvrissons
_	ipre 2pl	appauvrissez
_	ipre 3pl	appauvrissent
_	spre 3pl	appauvrissent
_	simp 3pl	appauvrissent
_	iimp 1sg	appauvrissais
_	iimp 2sg	appauvrissais
_	iimp 3sg	appauvrissait
_	iimp 1pl	appauvrissions
_	spre 1pl	appauvrissions
_	simp 1pl	appauvrissions
_	iimp 2pl	appauvrissiez
_	spre 2pl	appauvrissiez
_	simp 2pl	appauvrissiez
_	iimp 3pl	appauvrissaient
_	ipsi 1pl	appauvrîmes
_	ipsi 2pl	appauvrîtes
_	ipsi 3pl	appauvrirent
_	ifut 1sg	appauvrirai
_	ifut 2sg	appauvriras
_	ifut 3sg	appauvrira
_	ifut 1pl	appauvrirons
_	ifut 2pl	appauvrirez
_	ifut 3pl	appauvriront
_	cond 1sg	appauvrirais
_	cond 2sg	appauvrirais
_	cond 3sg	appauvrirait
_	cond 1pl	appauvririons
_	cond 2pl	appauvririez
_	cond 3pl	appauvriraient
_	spre 1sg	appauvrisse
_	simp 1sg	appauvrisse
_	spre 2sg	appauvrisses
_	simp 2sg	appauvrisses
_	spre 3sg	appauvrisse
_	simp 3sg	appauvrît
_	impe 2sg	appauvris
_	impe 1pl	appauvrissons
_	impe 2pl	appauvrissez
_	ppas mas sg	appauvri
_	ppas mas pl	appauvris
_	ppas fem sg	appauvrie
_	ppas fem pl	appauvries
$
appeler	1_itnq__a
_	infi	appeler
_	ppre	appelant
_	ipre 1sg	appelle
_	ipre 3sg	appelle
_	spre 1sg	appelle
_	spre 3sg	appelle
_	ipre 1isg	appelè
_	ipre 2sg	appelles
_	spre 2sg	appelles
_	ipre 1pl	appelons
_	ipre 2pl	appelez
_	ipre 3pl	appellent
_	spre 3pl	appellent
_	iimp 1sg	appelais
_	iimp 2sg	appelais
_	iimp 3sg	appelait
_	iimp 1pl	appelions
_	spre 1pl	appelions
_	iimp 2pl	appeliez
_	spre 2pl	appeliez
_	iimp 3pl	appelaient
_	ipsi 1sg	appelai
_	ipsi 2sg	appelas
_	ipsi 3sg	appela
_	ipsi 1pl	appelâmes
_	ipsi 2pl	appelâtes
_	ipsi 3pl	appelèrent
_	ifut 1sg	appellerai
_	ifut 2sg	appelleras
_	ifut 3sg	appellera
_	ifut 1pl	appellerons
_	ifut 2pl	appellerez
_	ifut 3pl	appelleront
_	cond 1sg	appellerais
_	cond 2sg	appellerais
_	cond 3sg	appellerait
_	cond 1pl	appellerions
_	cond 2pl	appelleriez
_	cond 3pl	appelleraient
_	simp 1sg	appelasse
_	simp 2sg	appelasses
_	simp 3sg	appelât
_	simp 1pl	appelassions
_	simp 2pl	appelassiez
_	simp 3pl	appelassent
_	impe 2sg	appelle
_	impe 1pl	appelons
_	impe 2pl	appelez
_	ppas mas sg	appelé
_	ppas mas pl	appelés
_	ppas fem sg	appelée
_	ppas fem pl	appelées
$
appendre	3__t____a
_	infi	appendre
_	ppre	appendant
_	ppas mas sg	appendu
_	ppas mas pl	appendus
_	ppas fem sg	appendue
_	ppas fem pl	appendues
_	ipre 1sg	appends
_	ipre 2sg	appends
_	ipre 3sg	append
_	ipre 1pl	appendons
_	ipre 2pl	appendez
_	ipre 3pl	appendent
_	spre 3pl	appendent
_	iimp 1sg	appendais
_	iimp 2sg	appendais
_	iimp 3sg	appendait
_	iimp 1pl	appendions
_	spre 1pl	appendions
_	iimp 2pl	appendiez
_	spre 2pl	appendiez
_	iimp 3pl	appendaient
_	ipsi 1sg	appendis
_	ipsi 2sg	appendis
_	ipsi 3sg	appendit
_	ipsi 1pl	appendîmes
_	ipsi 2pl	appendîtes
_	ipsi 3pl	appendirent
_	ifut 1sg	appendrai
_	ifut 2sg	appendras
_	ifut 3sg	appendra
_	ifut 1pl	appendrons
_	ifut 2pl	appendrez
_	ifut 3pl	appendront
_	cond 1sg	appendrais
_	cond 2sg	appendrais
_	cond 3sg	appendrait
_	cond 1pl	appendrions
_	cond 2pl	appendriez
_	cond 3pl	appendraient
_	spre 1sg	appende
_	spre 3sg	appende
_	spre 2sg	appendes
_	simp 1sg	appendisse
_	simp 2sg	appendisses
_	simp 3sg	appendît
_	simp 1pl	appendissions
_	simp 2pl	appendissiez
_	simp 3pl	appendissent
_	impe 2sg	appends
_	impe 1pl	appendons
_	impe 2pl	appendez
$
appertiser	1__t___zz
_	infi	appertiser
_	ppre	appertisant
_	ipre 1sg	appertise
_	ipre 3sg	appertise
_	spre 1sg	appertise
_	spre 3sg	appertise
_	ipre 1isg	appertisè
_	ipre 2sg	appertises
_	spre 2sg	appertises
_	ipre 1pl	appertisons
_	ipre 2pl	appertisez
_	ipre 3pl	appertisent
_	spre 3pl	appertisent
_	iimp 1sg	appertisais
_	iimp 2sg	appertisais
_	iimp 3sg	appertisait
_	iimp 1pl	appertisions
_	spre 1pl	appertisions
_	iimp 2pl	appertisiez
_	spre 2pl	appertisiez
_	iimp 3pl	appertisaient
_	ipsi 1sg	appertisai
_	ipsi 2sg	appertisas
_	ipsi 3sg	appertisa
_	ipsi 1pl	appertisâmes
_	ipsi 2pl	appertisâtes
_	ipsi 3pl	appertisèrent
_	ifut 1sg	appertiserai
_	ifut 2sg	appertiseras
_	ifut 3sg	appertisera
_	ifut 1pl	appertiserons
_	ifut 2pl	appertiserez
_	ifut 3pl	appertiseront
_	cond 1sg	appertiserais
_	cond 2sg	appertiserais
_	cond 3sg	appertiserait
_	cond 1pl	appertiserions
_	cond 2pl	appertiseriez
_	cond 3pl	appertiseraient
_	simp 1sg	appertisasse
_	simp 2sg	appertisasses
_	simp 3sg	appertisât
_	simp 1pl	appertisassions
_	simp 2pl	appertisassiez
_	simp 3pl	appertisassent
_	impe 2sg	appertise
_	impe 1pl	appertisons
_	impe 2pl	appertisez
_	ppas mas sg	appertisé
_	ppas mas pl	appertisés
_	ppas fem sg	appertisée
_	ppas fem pl	appertisées
$
appesantir	2__t_q__a
_	infi	appesantir
_	ppre	appesantissant
_	ipre 1sg	appesantis
_	ipre 2sg	appesantis
_	ipsi 1sg	appesantis
_	ipsi 2sg	appesantis
_	ipre 3sg	appesantit
_	ipsi 3sg	appesantit
_	ipre 1pl	appesantissons
_	ipre 2pl	appesantissez
_	ipre 3pl	appesantissent
_	spre 3pl	appesantissent
_	simp 3pl	appesantissent
_	iimp 1sg	appesantissais
_	iimp 2sg	appesantissais
_	iimp 3sg	appesantissait
_	iimp 1pl	appesantissions
_	spre 1pl	appesantissions
_	simp 1pl	appesantissions
_	iimp 2pl	appesantissiez
_	spre 2pl	appesantissiez
_	simp 2pl	appesantissiez
_	iimp 3pl	appesantissaient
_	ipsi 1pl	appesantîmes
_	ipsi 2pl	appesantîtes
_	ipsi 3pl	appesantirent
_	ifut 1sg	appesantirai
_	ifut 2sg	appesantiras
_	ifut 3sg	appesantira
_	ifut 1pl	appesantirons
_	ifut 2pl	appesantirez
_	ifut 3pl	appesantiront
_	cond 1sg	appesantirais
_	cond 2sg	appesantirais
_	cond 3sg	appesantirait
_	cond 1pl	appesantirions
_	cond 2pl	appesantiriez
_	cond 3pl	appesantiraient
_	spre 1sg	appesantisse
_	simp 1sg	appesantisse
_	spre 2sg	appesantisses
_	simp 2sg	appesantisses
_	spre 3sg	appesantisse
_	simp 3sg	appesantît
_	impe 2sg	appesantis
_	impe 1pl	appesantissons
_	impe 2pl	appesantissez
_	ppas mas sg	appesanti
_	ppas mas pl	appesantis
_	ppas fem sg	appesantie
_	ppas fem pl	appesanties
$
appéter	1__t___zz
_	infi	appéter
_	ppre	appétant
_	ipre 1sg	appète
_	ipre 3sg	appète
_	spre 1sg	appète
_	spre 3sg	appète
_	ipre 1isg	appétè
_	ipre 2sg	appètes
_	spre 2sg	appètes
_	ipre 1pl	appétons
_	ipre 2pl	appétez
_	ipre 3pl	appètent
_	spre 3pl	appètent
_	iimp 1sg	appétais
_	iimp 2sg	appétais
_	iimp 3sg	appétait
_	iimp 1pl	appétions
_	spre 1pl	appétions
_	iimp 2pl	appétiez
_	spre 2pl	appétiez
_	iimp 3pl	appétaient
_	ipsi 1sg	appétai
_	ipsi 2sg	appétas
_	ipsi 3sg	appéta
_	ipsi 1pl	appétâmes
_	ipsi 2pl	appétâtes
_	ipsi 3pl	appétèrent
_	ifut 1sg	appéterai
_	ifut 1sg	appèterai
_	ifut 2sg	appéteras
_	ifut 2sg	appèteras
_	ifut 3sg	appétera
_	ifut 3sg	appètera
_	ifut 1pl	appéterons
_	ifut 1pl	appèterons
_	ifut 2pl	appéterez
_	ifut 2pl	appèterez
_	ifut 3pl	appéteront
_	ifut 3pl	appèteront
_	cond 1sg	appéterais
_	cond 2sg	appéterais
_	cond 1sg	appèterais
_	cond 2sg	appèterais
_	cond 3sg	appéterait
_	cond 3sg	appèterait
_	cond 1pl	appéterions
_	cond 1pl	appèterions
_	cond 2pl	appéteriez
_	cond 2pl	appèteriez
_	cond 3pl	appéteraient
_	cond 3pl	appèteraient
_	simp 1sg	appétasse
_	simp 2sg	appétasses
_	simp 3sg	appétât
_	simp 1pl	appétassions
_	simp 2pl	appétassiez
_	simp 3pl	appétassent
_	impe 2sg	appète
_	impe 1pl	appétons
_	impe 2pl	appétez
_	ppas mas sg	appété
_	ppas mas pl	appétés
_	ppas fem sg	appétée
_	ppas fem pl	appétées
$
applaudir	2_itnq__a
_	infi	applaudir
_	ppre	applaudissant
_	ipre 1sg	applaudis
_	ipre 2sg	applaudis
_	ipsi 1sg	applaudis
_	ipsi 2sg	applaudis
_	ipre 3sg	applaudit
_	ipsi 3sg	applaudit
_	ipre 1pl	applaudissons
_	ipre 2pl	applaudissez
_	ipre 3pl	applaudissent
_	spre 3pl	applaudissent
_	simp 3pl	applaudissent
_	iimp 1sg	applaudissais
_	iimp 2sg	applaudissais
_	iimp 3sg	applaudissait
_	iimp 1pl	applaudissions
_	spre 1pl	applaudissions
_	simp 1pl	applaudissions
_	iimp 2pl	applaudissiez
_	spre 2pl	applaudissiez
_	simp 2pl	applaudissiez
_	iimp 3pl	applaudissaient
_	ipsi 1pl	applaudîmes
_	ipsi 2pl	applaudîtes
_	ipsi 3pl	applaudirent
_	ifut 1sg	applaudirai
_	ifut 2sg	applaudiras
_	ifut 3sg	applaudira
_	ifut 1pl	applaudirons
_	ifut 2pl	applaudirez
_	ifut 3pl	applaudiront
_	cond 1sg	applaudirais
_	cond 2sg	applaudirais
_	cond 3sg	applaudirait
_	cond 1pl	applaudirions
_	cond 2pl	applaudiriez
_	cond 3pl	applaudiraient
_	spre 1sg	applaudisse
_	simp 1sg	applaudisse
_	spre 2sg	applaudisses
_	simp 2sg	applaudisses
_	spre 3sg	applaudisse
_	simp 3sg	applaudît
_	impe 2sg	applaudis
_	impe 1pl	applaudissons
_	impe 2pl	applaudissez
_	ppas mas sg	applaudi
_	ppas mas pl	applaudis
_	ppas fem sg	applaudie
_	ppas fem pl	applaudies
$
appliquer	1_itnq__a
_	infi	appliquer
_	ppre	appliquant
_	ipre 1sg	applique
_	ipre 3sg	applique
_	spre 1sg	applique
_	spre 3sg	applique
_	ipre 1isg	appliquè
_	ipre 2sg	appliques
_	spre 2sg	appliques
_	ipre 1pl	appliquons
_	ipre 2pl	appliquez
_	ipre 3pl	appliquent
_	spre 3pl	appliquent
_	iimp 1sg	appliquais
_	iimp 2sg	appliquais
_	iimp 3sg	appliquait
_	iimp 1pl	appliquions
_	spre 1pl	appliquions
_	iimp 2pl	appliquiez
_	spre 2pl	appliquiez
_	iimp 3pl	appliquaient
_	ipsi 1sg	appliquai
_	ipsi 2sg	appliquas
_	ipsi 3sg	appliqua
_	ipsi 1pl	appliquâmes
_	ipsi 2pl	appliquâtes
_	ipsi 3pl	appliquèrent
_	ifut 1sg	appliquerai
_	ifut 2sg	appliqueras
_	ifut 3sg	appliquera
_	ifut 1pl	appliquerons
_	ifut 2pl	appliquerez
_	ifut 3pl	appliqueront
_	cond 1sg	appliquerais
_	cond 2sg	appliquerais
_	cond 3sg	appliquerait
_	cond 1pl	appliquerions
_	cond 2pl	appliqueriez
_	cond 3pl	appliqueraient
_	simp 1sg	appliquasse
_	simp 2sg	appliquasses
_	simp 3sg	appliquât
_	simp 1pl	appliquassions
_	simp 2pl	appliquassiez
_	simp 3pl	appliquassent
_	impe 2sg	applique
_	impe 1pl	appliquons
_	impe 2pl	appliquez
_	ppas mas sg	appliqué
_	ppas mas pl	appliqués
_	ppas fem sg	appliquée
_	ppas fem pl	appliquées
$
appointer	1__t_q_zz
_	infi	appointer
_	ppre	appointant
_	ipre 1sg	appointe
_	ipre 3sg	appointe
_	spre 1sg	appointe
_	spre 3sg	appointe
_	ipre 1isg	appointè
_	ipre 2sg	appointes
_	spre 2sg	appointes
_	ipre 1pl	appointons
_	ipre 2pl	appointez
_	ipre 3pl	appointent
_	spre 3pl	appointent
_	iimp 1sg	appointais
_	iimp 2sg	appointais
_	iimp 3sg	appointait
_	iimp 1pl	appointions
_	spre 1pl	appointions
_	iimp 2pl	appointiez
_	spre 2pl	appointiez
_	iimp 3pl	appointaient
_	ipsi 1sg	appointai
_	ipsi 2sg	appointas
_	ipsi 3sg	appointa
_	ipsi 1pl	appointâmes
_	ipsi 2pl	appointâtes
_	ipsi 3pl	appointèrent
_	ifut 1sg	appointerai
_	ifut 2sg	appointeras
_	ifut 3sg	appointera
_	ifut 1pl	appointerons
_	ifut 2pl	appointerez
_	ifut 3pl	appointeront
_	cond 1sg	appointerais
_	cond 2sg	appointerais
_	cond 3sg	appointerait
_	cond 1pl	appointerions
_	cond 2pl	appointeriez
_	cond 3pl	appointeraient
_	simp 1sg	appointasse
_	simp 2sg	appointasses
_	simp 3sg	appointât
_	simp 1pl	appointassions
_	simp 2pl	appointassiez
_	simp 3pl	appointassent
_	impe 2sg	appointe
_	impe 1pl	appointons
_	impe 2pl	appointez
_	ppas mas sg	appointé
_	ppas mas pl	appointés
_	ppas fem sg	appointée
_	ppas fem pl	appointées
$
appointir	2__t____a
_	infi	appointir
_	ppre	appointissant
_	ipre 1sg	appointis
_	ipre 2sg	appointis
_	ipsi 1sg	appointis
_	ipsi 2sg	appointis
_	ipre 3sg	appointit
_	ipsi 3sg	appointit
_	ipre 1pl	appointissons
_	ipre 2pl	appointissez
_	ipre 3pl	appointissent
_	spre 3pl	appointissent
_	simp 3pl	appointissent
_	iimp 1sg	appointissais
_	iimp 2sg	appointissais
_	iimp 3sg	appointissait
_	iimp 1pl	appointissions
_	spre 1pl	appointissions
_	simp 1pl	appointissions
_	iimp 2pl	appointissiez
_	spre 2pl	appointissiez
_	simp 2pl	appointissiez
_	iimp 3pl	appointissaient
_	ipsi 1pl	appointîmes
_	ipsi 2pl	appointîtes
_	ipsi 3pl	appointirent
_	ifut 1sg	appointirai
_	ifut 2sg	appointiras
_	ifut 3sg	appointira
_	ifut 1pl	appointirons
_	ifut 2pl	appointirez
_	ifut 3pl	appointiront
_	cond 1sg	appointirais
_	cond 2sg	appointirais
_	cond 3sg	appointirait
_	cond 1pl	appointirions
_	cond 2pl	appointiriez
_	cond 3pl	appointiraient
_	spre 1sg	appointisse
_	simp 1sg	appointisse
_	spre 2sg	appointisses
_	simp 2sg	appointisses
_	spre 3sg	appointisse
_	simp 3sg	appointît
_	impe 2sg	appointis
_	impe 1pl	appointissons
_	impe 2pl	appointissez
_	ppas mas sg	appointi
_	ppas mas pl	appointis
_	ppas fem sg	appointie
_	ppas fem pl	appointies
$
apponter	1_i____zz
_	infi	apponter
_	ppre	appontant
_	ipre 1sg	apponte
_	ipre 3sg	apponte
_	spre 1sg	apponte
_	spre 3sg	apponte
_	ipre 1isg	appontè
_	ipre 2sg	appontes
_	spre 2sg	appontes
_	ipre 1pl	appontons
_	ipre 2pl	appontez
_	ipre 3pl	appontent
_	spre 3pl	appontent
_	iimp 1sg	appontais
_	iimp 2sg	appontais
_	iimp 3sg	appontait
_	iimp 1pl	appontions
_	spre 1pl	appontions
_	iimp 2pl	appontiez
_	spre 2pl	appontiez
_	iimp 3pl	appontaient
_	ipsi 1sg	appontai
_	ipsi 2sg	appontas
_	ipsi 3sg	apponta
_	ipsi 1pl	appontâmes
_	ipsi 2pl	appontâtes
_	ipsi 3pl	appontèrent
_	ifut 1sg	apponterai
_	ifut 2sg	apponteras
_	ifut 3sg	appontera
_	ifut 1pl	apponterons
_	ifut 2pl	apponterez
_	ifut 3pl	apponteront
_	cond 1sg	apponterais
_	cond 2sg	apponterais
_	cond 3sg	apponterait
_	cond 1pl	apponterions
_	cond 2pl	apponteriez
_	cond 3pl	apponteraient
_	simp 1sg	appontasse
_	simp 2sg	appontasses
_	simp 3sg	appontât
_	simp 1pl	appontassions
_	simp 2pl	appontassiez
_	simp 3pl	appontassent
_	impe 2sg	apponte
_	impe 1pl	appontons
_	impe 2pl	appontez
_	ppas epi inv	apponté
$
apporter	1_itn___a
_	infi	apporter
_	ppre	apportant
_	ipre 1sg	apporte
_	ipre 3sg	apporte
_	spre 1sg	apporte
_	spre 3sg	apporte
_	ipre 1isg	apportè
_	ipre 2sg	apportes
_	spre 2sg	apportes
_	ipre 1pl	apportons
_	ipre 2pl	apportez
_	ipre 3pl	apportent
_	spre 3pl	apportent
_	iimp 1sg	apportais
_	iimp 2sg	apportais
_	iimp 3sg	apportait
_	iimp 1pl	apportions
_	spre 1pl	apportions
_	iimp 2pl	apportiez
_	spre 2pl	apportiez
_	iimp 3pl	apportaient
_	ipsi 1sg	apportai
_	ipsi 2sg	apportas
_	ipsi 3sg	apporta
_	ipsi 1pl	apportâmes
_	ipsi 2pl	apportâtes
_	ipsi 3pl	apportèrent
_	ifut 1sg	apporterai
_	ifut 2sg	apporteras
_	ifut 3sg	apportera
_	ifut 1pl	apporterons
_	ifut 2pl	apporterez
_	ifut 3pl	apporteront
_	cond 1sg	apporterais
_	cond 2sg	apporterais
_	cond 3sg	apporterait
_	cond 1pl	apporterions
_	cond 2pl	apporteriez
_	cond 3pl	apporteraient
_	simp 1sg	apportasse
_	simp 2sg	apportasses
_	simp 3sg	apportât
_	simp 1pl	apportassions
_	simp 2pl	apportassiez
_	simp 3pl	apportassent
_	impe 2sg	apporte
_	impe 1pl	apportons
_	impe 2pl	apportez
_	ppas mas sg	apporté
_	ppas mas pl	apportés
_	ppas fem sg	apportée
_	ppas fem pl	apportées
$
apposer	1__t___zz
_	infi	apposer
_	ppre	apposant
_	ipre 1sg	appose
_	ipre 3sg	appose
_	spre 1sg	appose
_	spre 3sg	appose
_	ipre 1isg	apposè
_	ipre 2sg	apposes
_	spre 2sg	apposes
_	ipre 1pl	apposons
_	ipre 2pl	apposez
_	ipre 3pl	apposent
_	spre 3pl	apposent
_	iimp 1sg	apposais
_	iimp 2sg	apposais
_	iimp 3sg	apposait
_	iimp 1pl	apposions
_	spre 1pl	apposions
_	iimp 2pl	apposiez
_	spre 2pl	apposiez
_	iimp 3pl	apposaient
_	ipsi 1sg	apposai
_	ipsi 2sg	apposas
_	ipsi 3sg	apposa
_	ipsi 1pl	apposâmes
_	ipsi 2pl	apposâtes
_	ipsi 3pl	apposèrent
_	ifut 1sg	apposerai
_	ifut 2sg	apposeras
_	ifut 3sg	apposera
_	ifut 1pl	apposerons
_	ifut 2pl	apposerez
_	ifut 3pl	apposeront
_	cond 1sg	apposerais
_	cond 2sg	apposerais
_	cond 3sg	apposerait
_	cond 1pl	apposerions
_	cond 2pl	apposeriez
_	cond 3pl	apposeraient
_	simp 1sg	apposasse
_	simp 2sg	apposasses
_	simp 3sg	apposât
_	simp 1pl	apposassions
_	simp 2pl	apposassiez
_	simp 3pl	apposassent
_	impe 2sg	appose
_	impe 1pl	apposons
_	impe 2pl	apposez
_	ppas mas sg	apposé
_	ppas mas pl	apposés
_	ppas fem sg	apposée
_	ppas fem pl	apposées
$
apprécier	1__t_q_zz
_	infi	apprécier
_	ppre	appréciant
_	ipre 1sg	apprécie
_	ipre 3sg	apprécie
_	spre 1sg	apprécie
_	spre 3sg	apprécie
_	ipre 1isg	appréciè
_	ipre 2sg	apprécies
_	spre 2sg	apprécies
_	ipre 1pl	apprécions
_	ipre 2pl	appréciez
_	ipre 3pl	apprécient
_	spre 3pl	apprécient
_	iimp 1sg	appréciais
_	iimp 2sg	appréciais
_	iimp 3sg	appréciait
_	iimp 1pl	appréciions
_	spre 1pl	appréciions
_	iimp 2pl	appréciiez
_	spre 2pl	appréciiez
_	iimp 3pl	appréciaient
_	ipsi 1sg	appréciai
_	ipsi 2sg	apprécias
_	ipsi 3sg	apprécia
_	ipsi 1pl	appréciâmes
_	ipsi 2pl	appréciâtes
_	ipsi 3pl	apprécièrent
_	ifut 1sg	apprécierai
_	ifut 2sg	apprécieras
_	ifut 3sg	appréciera
_	ifut 1pl	apprécierons
_	ifut 2pl	apprécierez
_	ifut 3pl	apprécieront
_	cond 1sg	apprécierais
_	cond 2sg	apprécierais
_	cond 3sg	apprécierait
_	cond 1pl	apprécierions
_	cond 2pl	apprécieriez
_	cond 3pl	apprécieraient
_	simp 1sg	appréciasse
_	simp 2sg	appréciasses
_	simp 3sg	appréciât
_	simp 1pl	appréciassions
_	simp 2pl	appréciassiez
_	simp 3pl	appréciassent
_	impe 2sg	apprécie
_	impe 1pl	apprécions
_	impe 2pl	appréciez
_	ppas mas sg	apprécié
_	ppas mas pl	appréciés
_	ppas fem sg	appréciée
_	ppas fem pl	appréciées
$
appréhender	1__t____a
_	infi	appréhender
_	ppre	appréhendant
_	ipre 1sg	appréhende
_	ipre 3sg	appréhende
_	spre 1sg	appréhende
_	spre 3sg	appréhende
_	ipre 1isg	appréhendè
_	ipre 2sg	appréhendes
_	spre 2sg	appréhendes
_	ipre 1pl	appréhendons
_	ipre 2pl	appréhendez
_	ipre 3pl	appréhendent
_	spre 3pl	appréhendent
_	iimp 1sg	appréhendais
_	iimp 2sg	appréhendais
_	iimp 3sg	appréhendait
_	iimp 1pl	appréhendions
_	spre 1pl	appréhendions
_	iimp 2pl	appréhendiez
_	spre 2pl	appréhendiez
_	iimp 3pl	appréhendaient
_	ipsi 1sg	appréhendai
_	ipsi 2sg	appréhendas
_	ipsi 3sg	appréhenda
_	ipsi 1pl	appréhendâmes
_	ipsi 2pl	appréhendâtes
_	ipsi 3pl	appréhendèrent
_	ifut 1sg	appréhenderai
_	ifut 2sg	appréhenderas
_	ifut 3sg	appréhendera
_	ifut 1pl	appréhenderons
_	ifut 2pl	appréhenderez
_	ifut 3pl	appréhenderont
_	cond 1sg	appréhenderais
_	cond 2sg	appréhenderais
_	cond 3sg	appréhenderait
_	cond 1pl	appréhenderions
_	cond 2pl	appréhenderiez
_	cond 3pl	appréhenderaient
_	simp 1sg	appréhendasse
_	simp 2sg	appréhendasses
_	simp 3sg	appréhendât
_	simp 1pl	appréhendassions
_	simp 2pl	appréhendassiez
_	simp 3pl	appréhendassent
_	impe 2sg	appréhende
_	impe 1pl	appréhendons
_	impe 2pl	appréhendez
_	ppas mas sg	appréhendé
_	ppas mas pl	appréhendés
_	ppas fem sg	appréhendée
_	ppas fem pl	appréhendées
$
apprendre	3_itn___a
_	infi	apprendre
_	ppre	apprenant
_	ppas mas inv	appris
_	ppas fem sg	apprise
_	ppas fem pl	apprises
_	ipre 1sg	apprends
_	ipre 2sg	apprends
_	ipre 3sg	apprend
_	ipre 1pl	apprenons
_	ipre 2pl	apprenez
_	ipre 3pl	apprennent
_	spre 3pl	apprennent
_	iimp 1sg	apprenais
_	iimp 2sg	apprenais
_	iimp 3sg	apprenait
_	iimp 1pl	apprenions
_	spre 1pl	apprenions
_	iimp 2pl	appreniez
_	spre 2pl	appreniez
_	iimp 3pl	apprenaient
_	ipsi 1sg	appris
_	ipsi 2sg	appris
_	ipsi 3sg	apprit
_	ipsi 1pl	apprîmes
_	ipsi 2pl	apprîtes
_	ipsi 3pl	apprirent
_	ifut 1sg	apprendrai
_	ifut 2sg	apprendras
_	ifut 3sg	apprendra
_	ifut 1pl	apprendrons
_	ifut 2pl	apprendrez
_	ifut 3pl	apprendront
_	cond 1sg	apprendrais
_	cond 2sg	apprendrais
_	cond 3sg	apprendrait
_	cond 1pl	apprendrions
_	cond 2pl	apprendriez
_	cond 3pl	apprendraient
_	spre 1sg	apprenne
_	spre 3sg	apprenne
_	spre 2sg	apprennes
_	simp 1sg	apprisse
_	simp 2sg	apprisses
_	simp 3sg	apprît
_	simp 1pl	apprissions
_	simp 2pl	apprissiez
_	simp 3pl	apprissent
_	impe 2sg	apprends
_	impe 1pl	apprenons
_	impe 2pl	apprenez
$
apprêter	1__t_q_zz
_	infi	apprêter
_	ppre	apprêtant
_	ipre 1sg	apprête
_	ipre 3sg	apprête
_	spre 1sg	apprête
_	spre 3sg	apprête
_	ipre 1isg	apprêtè
_	ipre 2sg	apprêtes
_	spre 2sg	apprêtes
_	ipre 1pl	apprêtons
_	ipre 2pl	apprêtez
_	ipre 3pl	apprêtent
_	spre 3pl	apprêtent
_	iimp 1sg	apprêtais
_	iimp 2sg	apprêtais
_	iimp 3sg	apprêtait
_	iimp 1pl	apprêtions
_	spre 1pl	apprêtions
_	iimp 2pl	apprêtiez
_	spre 2pl	apprêtiez
_	iimp 3pl	apprêtaient
_	ipsi 1sg	apprêtai
_	ipsi 2sg	apprêtas
_	ipsi 3sg	apprêta
_	ipsi 1pl	apprêtâmes
_	ipsi 2pl	apprêtâtes
_	ipsi 3pl	apprêtèrent
_	ifut 1sg	apprêterai
_	ifut 2sg	apprêteras
_	ifut 3sg	apprêtera
_	ifut 1pl	apprêterons
_	ifut 2pl	apprêterez
_	ifut 3pl	apprêteront
_	cond 1sg	apprêterais
_	cond 2sg	apprêterais
_	cond 3sg	apprêterait
_	cond 1pl	apprêterions
_	cond 2pl	apprêteriez
_	cond 3pl	apprêteraient
_	simp 1sg	apprêtasse
_	simp 2sg	apprêtasses
_	simp 3sg	apprêtât
_	simp 1pl	apprêtassions
_	simp 2pl	apprêtassiez
_	simp 3pl	apprêtassent
_	impe 2sg	apprête
_	impe 1pl	apprêtons
_	impe 2pl	apprêtez
_	ppas mas sg	apprêté
_	ppas mas pl	apprêtés
_	ppas fem sg	apprêtée
_	ppas fem pl	apprêtées
$
apprivoiser	1_itnq_zz
_	infi	apprivoiser
_	ppre	apprivoisant
_	ipre 1sg	apprivoise
_	ipre 3sg	apprivoise
_	spre 1sg	apprivoise
_	spre 3sg	apprivoise
_	ipre 1isg	apprivoisè
_	ipre 2sg	apprivoises
_	spre 2sg	apprivoises
_	ipre 1pl	apprivoisons
_	ipre 2pl	apprivoisez
_	ipre 3pl	apprivoisent
_	spre 3pl	apprivoisent
_	iimp 1sg	apprivoisais
_	iimp 2sg	apprivoisais
_	iimp 3sg	apprivoisait
_	iimp 1pl	apprivoisions
_	spre 1pl	apprivoisions
_	iimp 2pl	apprivoisiez
_	spre 2pl	apprivoisiez
_	iimp 3pl	apprivoisaient
_	ipsi 1sg	apprivoisai
_	ipsi 2sg	apprivoisas
_	ipsi 3sg	apprivoisa
_	ipsi 1pl	apprivoisâmes
_	ipsi 2pl	apprivoisâtes
_	ipsi 3pl	apprivoisèrent
_	ifut 1sg	apprivoiserai
_	ifut 2sg	apprivoiseras
_	ifut 3sg	apprivoisera
_	ifut 1pl	apprivoiserons
_	ifut 2pl	apprivoiserez
_	ifut 3pl	apprivoiseront
_	cond 1sg	apprivoiserais
_	cond 2sg	apprivoiserais
_	cond 3sg	apprivoiserait
_	cond 1pl	apprivoiserions
_	cond 2pl	apprivoiseriez
_	cond 3pl	apprivoiseraient
_	simp 1sg	apprivoisasse
_	simp 2sg	apprivoisasses
_	simp 3sg	apprivoisât
_	simp 1pl	apprivoisassions
_	simp 2pl	apprivoisassiez
_	simp 3pl	apprivoisassent
_	impe 2sg	apprivoise
_	impe 1pl	apprivoisons
_	impe 2pl	apprivoisez
_	ppas mas sg	apprivoisé
_	ppas mas pl	apprivoisés
_	ppas fem sg	apprivoisée
_	ppas fem pl	apprivoisées
$
approcher	1_itnq__a
_	infi	approcher
_	ppre	approchant
_	ipre 1sg	approche
_	ipre 3sg	approche
_	spre 1sg	approche
_	spre 3sg	approche
_	ipre 1isg	approchè
_	ipre 2sg	approches
_	spre 2sg	approches
_	ipre 1pl	approchons
_	ipre 2pl	approchez
_	ipre 3pl	approchent
_	spre 3pl	approchent
_	iimp 1sg	approchais
_	iimp 2sg	approchais
_	iimp 3sg	approchait
_	iimp 1pl	approchions
_	spre 1pl	approchions
_	iimp 2pl	approchiez
_	spre 2pl	approchiez
_	iimp 3pl	approchaient
_	ipsi 1sg	approchai
_	ipsi 2sg	approchas
_	ipsi 3sg	approcha
_	ipsi 1pl	approchâmes
_	ipsi 2pl	approchâtes
_	ipsi 3pl	approchèrent
_	ifut 1sg	approcherai
_	ifut 2sg	approcheras
_	ifut 3sg	approchera
_	ifut 1pl	approcherons
_	ifut 2pl	approcherez
_	ifut 3pl	approcheront
_	cond 1sg	approcherais
_	cond 2sg	approcherais
_	cond 3sg	approcherait
_	cond 1pl	approcherions
_	cond 2pl	approcheriez
_	cond 3pl	approcheraient
_	simp 1sg	approchasse
_	simp 2sg	approchasses
_	simp 3sg	approchât
_	simp 1pl	approchassions
_	simp 2pl	approchassiez
_	simp 3pl	approchassent
_	impe 2sg	approche
_	impe 1pl	approchons
_	impe 2pl	approchez
_	ppas mas sg	approché
_	ppas mas pl	approchés
_	ppas fem sg	approchée
_	ppas fem pl	approchées
$
approfondir	2_it_x__a
_	infi	approfondir
_	ppre	approfondissant
_	ipre 1sg	approfondis
_	ipre 2sg	approfondis
_	ipsi 1sg	approfondis
_	ipsi 2sg	approfondis
_	ipre 3sg	approfondit
_	ipsi 3sg	approfondit
_	ipre 1pl	approfondissons
_	ipre 2pl	approfondissez
_	ipre 3pl	approfondissent
_	spre 3pl	approfondissent
_	simp 3pl	approfondissent
_	iimp 1sg	approfondissais
_	iimp 2sg	approfondissais
_	iimp 3sg	approfondissait
_	iimp 1pl	approfondissions
_	spre 1pl	approfondissions
_	simp 1pl	approfondissions
_	iimp 2pl	approfondissiez
_	spre 2pl	approfondissiez
_	simp 2pl	approfondissiez
_	iimp 3pl	approfondissaient
_	ipsi 1pl	approfondîmes
_	ipsi 2pl	approfondîtes
_	ipsi 3pl	approfondirent
_	ifut 1sg	approfondirai
_	ifut 2sg	approfondiras
_	ifut 3sg	approfondira
_	ifut 1pl	approfondirons
_	ifut 2pl	approfondirez
_	ifut 3pl	approfondiront
_	cond 1sg	approfondirais
_	cond 2sg	approfondirais
_	cond 3sg	approfondirait
_	cond 1pl	approfondirions
_	cond 2pl	approfondiriez
_	cond 3pl	approfondiraient
_	spre 1sg	approfondisse
_	simp 1sg	approfondisse
_	spre 2sg	approfondisses
_	simp 2sg	approfondisses
_	spre 3sg	approfondisse
_	simp 3sg	approfondît
_	impe 2sg	approfondis
_	impe 1pl	approfondissons
_	impe 2pl	approfondissez
_	ppas mas sg	approfondi
_	ppas mas pl	approfondis
_	ppas fem sg	approfondie
_	ppas fem pl	approfondies
$
approprier	1__t_q_zz
_	infi	approprier
_	ppre	appropriant
_	ipre 1sg	approprie
_	ipre 3sg	approprie
_	spre 1sg	approprie
_	spre 3sg	approprie
_	ipre 1isg	appropriè
_	ipre 2sg	appropries
_	spre 2sg	appropries
_	ipre 1pl	approprions
_	ipre 2pl	appropriez
_	ipre 3pl	approprient
_	spre 3pl	approprient
_	iimp 1sg	appropriais
_	iimp 2sg	appropriais
_	iimp 3sg	appropriait
_	iimp 1pl	appropriions
_	spre 1pl	appropriions
_	iimp 2pl	appropriiez
_	spre 2pl	appropriiez
_	iimp 3pl	appropriaient
_	ipsi 1sg	appropriai
_	ipsi 2sg	approprias
_	ipsi 3sg	appropria
_	ipsi 1pl	appropriâmes
_	ipsi 2pl	appropriâtes
_	ipsi 3pl	approprièrent
_	ifut 1sg	approprierai
_	ifut 2sg	approprieras
_	ifut 3sg	appropriera
_	ifut 1pl	approprierons
_	ifut 2pl	approprierez
_	ifut 3pl	approprieront
_	cond 1sg	approprierais
_	cond 2sg	approprierais
_	cond 3sg	approprierait
_	cond 1pl	approprierions
_	cond 2pl	approprieriez
_	cond 3pl	approprieraient
_	simp 1sg	appropriasse
_	simp 2sg	appropriasses
_	simp 3sg	appropriât
_	simp 1pl	appropriassions
_	simp 2pl	appropriassiez
_	simp 3pl	appropriassent
_	impe 2sg	approprie
_	impe 1pl	approprions
_	impe 2pl	appropriez
_	ppas mas sg	approprié
_	ppas mas pl	appropriés
_	ppas fem sg	appropriée
_	ppas fem pl	appropriées
$
approuver	1__t_q_zz
_	infi	approuver
_	ppre	approuvant
_	ipre 1sg	approuve
_	ipre 3sg	approuve
_	spre 1sg	approuve
_	spre 3sg	approuve
_	ipre 1isg	approuvè
_	ipre 2sg	approuves
_	spre 2sg	approuves
_	ipre 1pl	approuvons
_	ipre 2pl	approuvez
_	ipre 3pl	approuvent
_	spre 3pl	approuvent
_	iimp 1sg	approuvais
_	iimp 2sg	approuvais
_	iimp 3sg	approuvait
_	iimp 1pl	approuvions
_	spre 1pl	approuvions
_	iimp 2pl	approuviez
_	spre 2pl	approuviez
_	iimp 3pl	approuvaient
_	ipsi 1sg	approuvai
_	ipsi 2sg	approuvas
_	ipsi 3sg	approuva
_	ipsi 1pl	approuvâmes
_	ipsi 2pl	approuvâtes
_	ipsi 3pl	approuvèrent
_	ifut 1sg	approuverai
_	ifut 2sg	approuveras
_	ifut 3sg	approuvera
_	ifut 1pl	approuverons
_	ifut 2pl	approuverez
_	ifut 3pl	approuveront
_	cond 1sg	approuverais
_	cond 2sg	approuverais
_	cond 3sg	approuverait
_	cond 1pl	approuverions
_	cond 2pl	approuveriez
_	cond 3pl	approuveraient
_	simp 1sg	approuvasse
_	simp 2sg	approuvasses
_	simp 3sg	approuvât
_	simp 1pl	approuvassions
_	simp 2pl	approuvassiez
_	simp 3pl	approuvassent
_	impe 2sg	approuve
_	impe 1pl	approuvons
_	impe 2pl	approuvez
_	ppas mas sg	approuvé
_	ppas mas pl	approuvés
_	ppas fem sg	approuvée
_	ppas fem pl	approuvées
$
approvisionner	1__t_q_zz
_	infi	approvisionner
_	ppre	approvisionnant
_	ipre 1sg	approvisionne
_	ipre 3sg	approvisionne
_	spre 1sg	approvisionne
_	spre 3sg	approvisionne
_	ipre 1isg	approvisionnè
_	ipre 2sg	approvisionnes
_	spre 2sg	approvisionnes
_	ipre 1pl	approvisionnons
_	ipre 2pl	approvisionnez
_	ipre 3pl	approvisionnent
_	spre 3pl	approvisionnent
_	iimp 1sg	approvisionnais
_	iimp 2sg	approvisionnais
_	iimp 3sg	approvisionnait
_	iimp 1pl	approvisionnions
_	spre 1pl	approvisionnions
_	iimp 2pl	approvisionniez
_	spre 2pl	approvisionniez
_	iimp 3pl	approvisionnaient
_	ipsi 1sg	approvisionnai
_	ipsi 2sg	approvisionnas
_	ipsi 3sg	approvisionna
_	ipsi 1pl	approvisionnâmes
_	ipsi 2pl	approvisionnâtes
_	ipsi 3pl	approvisionnèrent
_	ifut 1sg	approvisionnerai
_	ifut 2sg	approvisionneras
_	ifut 3sg	approvisionnera
_	ifut 1pl	approvisionnerons
_	ifut 2pl	approvisionnerez
_	ifut 3pl	approvisionneront
_	cond 1sg	approvisionnerais
_	cond 2sg	approvisionnerais
_	cond 3sg	approvisionnerait
_	cond 1pl	approvisionnerions
_	cond 2pl	approvisionneriez
_	cond 3pl	approvisionneraient
_	simp 1sg	approvisionnasse
_	simp 2sg	approvisionnasses
_	simp 3sg	approvisionnât
_	simp 1pl	approvisionnassions
_	simp 2pl	approvisionnassiez
_	simp 3pl	approvisionnassent
_	impe 2sg	approvisionne
_	impe 1pl	approvisionnons
_	impe 2pl	approvisionnez
_	ppas mas sg	approvisionné
_	ppas mas pl	approvisionnés
_	ppas fem sg	approvisionnée
_	ppas fem pl	approvisionnées
$
approximer	1__t___zz
_	infi	approximer
_	ppre	approximant
_	ipre 1sg	approxime
_	ipre 3sg	approxime
_	spre 1sg	approxime
_	spre 3sg	approxime
_	ipre 1isg	approximè
_	ipre 2sg	approximes
_	spre 2sg	approximes
_	ipre 1pl	approximons
_	ipre 2pl	approximez
_	ipre 3pl	approximent
_	spre 3pl	approximent
_	iimp 1sg	approximais
_	iimp 2sg	approximais
_	iimp 3sg	approximait
_	iimp 1pl	approximions
_	spre 1pl	approximions
_	iimp 2pl	approximiez
_	spre 2pl	approximiez
_	iimp 3pl	approximaient
_	ipsi 1sg	approximai
_	ipsi 2sg	approximas
_	ipsi 3sg	approxima
_	ipsi 1pl	approximâmes
_	ipsi 2pl	approximâtes
_	ipsi 3pl	approximèrent
_	ifut 1sg	approximerai
_	ifut 2sg	approximeras
_	ifut 3sg	approximera
_	ifut 1pl	approximerons
_	ifut 2pl	approximerez
_	ifut 3pl	approximeront
_	cond 1sg	approximerais
_	cond 2sg	approximerais
_	cond 3sg	approximerait
_	cond 1pl	approximerions
_	cond 2pl	approximeriez
_	cond 3pl	approximeraient
_	simp 1sg	approximasse
_	simp 2sg	approximasses
_	simp 3sg	approximât
_	simp 1pl	approximassions
_	simp 2pl	approximassiez
_	simp 3pl	approximassent
_	impe 2sg	approxime
_	impe 1pl	approximons
_	impe 2pl	approximez
_	ppas mas sg	approximé
_	ppas mas pl	approximés
_	ppas fem sg	approximée
_	ppas fem pl	approximées
$
appuyer	1_itnq__a
_	infi	appuyer
_	ppre	appuyant
_	ipre 1sg	appuie
_	ipre 3sg	appuie
_	spre 1sg	appuie
_	spre 3sg	appuie
_	ipre 1isg	appuyè
_	ipre 2sg	appuies
_	spre 2sg	appuies
_	ipre 1pl	appuyons
_	ipre 2pl	appuyez
_	ipre 3pl	appuient
_	spre 3pl	appuient
_	iimp 1sg	appuyais
_	iimp 2sg	appuyais
_	iimp 3sg	appuyait
_	iimp 1pl	appuyions
_	spre 1pl	appuyions
_	iimp 2pl	appuyiez
_	spre 2pl	appuyiez
_	iimp 3pl	appuyaient
_	ipsi 1sg	appuyai
_	ipsi 2sg	appuyas
_	ipsi 3sg	appuya
_	ipsi 1pl	appuyâmes
_	ipsi 2pl	appuyâtes
_	ipsi 3pl	appuyèrent
_	ifut 1sg	appuierai
_	ifut 2sg	appuieras
_	ifut 3sg	appuiera
_	ifut 1pl	appuierons
_	ifut 2pl	appuierez
_	ifut 3pl	appuieront
_	cond 1sg	appuierais
_	cond 2sg	appuierais
_	cond 3sg	appuierait
_	cond 1pl	appuierions
_	cond 2pl	appuieriez
_	cond 3pl	appuieraient
_	simp 1sg	appuyasse
_	simp 2sg	appuyasses
_	simp 3sg	appuyât
_	simp 1pl	appuyassions
_	simp 2pl	appuyassiez
_	simp 3pl	appuyassent
_	impe 2sg	appuie
_	impe 1pl	appuyons
_	impe 2pl	appuyez
_	ppas mas sg	appuyé
_	ppas mas pl	appuyés
_	ppas fem sg	appuyée
_	ppas fem pl	appuyées
$
apurer	1__t___zz
_	infi	apurer
_	ppre	apurant
_	ipre 1sg	apure
_	ipre 3sg	apure
_	spre 1sg	apure
_	spre 3sg	apure
_	ipre 1isg	apurè
_	ipre 2sg	apures
_	spre 2sg	apures
_	ipre 1pl	apurons
_	ipre 2pl	apurez
_	ipre 3pl	apurent
_	spre 3pl	apurent
_	iimp 1sg	apurais
_	iimp 2sg	apurais
_	iimp 3sg	apurait
_	iimp 1pl	apurions
_	spre 1pl	apurions
_	iimp 2pl	apuriez
_	spre 2pl	apuriez
_	iimp 3pl	apuraient
_	ipsi 1sg	apurai
_	ipsi 2sg	apuras
_	ipsi 3sg	apura
_	ipsi 1pl	apurâmes
_	ipsi 2pl	apurâtes
_	ipsi 3pl	apurèrent
_	ifut 1sg	apurerai
_	ifut 2sg	apureras
_	ifut 3sg	apurera
_	ifut 1pl	apurerons
_	ifut 2pl	apurerez
_	ifut 3pl	apureront
_	cond 1sg	apurerais
_	cond 2sg	apurerais
_	cond 3sg	apurerait
_	cond 1pl	apurerions
_	cond 2pl	apureriez
_	cond 3pl	apureraient
_	simp 1sg	apurasse
_	simp 2sg	apurasses
_	simp 3sg	apurât
_	simp 1pl	apurassions
_	simp 2pl	apurassiez
_	simp 3pl	apurassent
_	impe 2sg	apure
_	impe 1pl	apurons
_	impe 2pl	apurez
_	ppas mas sg	apuré
_	ppas mas pl	apurés
_	ppas fem sg	apurée
_	ppas fem pl	apurées
$
aquiger	1_i____zz
_	infi	aquiger
_	ppre	aquigeant
_	ipre 1sg	aquige
_	ipre 3sg	aquige
_	spre 1sg	aquige
_	spre 3sg	aquige
_	ipre 1isg	aquigè
_	ipre 2sg	aquiges
_	spre 2sg	aquiges
_	ipre 1pl	aquigeons
_	ipre 2pl	aquigez
_	ipre 3pl	aquigent
_	spre 3pl	aquigent
_	iimp 1sg	aquigeais
_	iimp 2sg	aquigeais
_	iimp 3sg	aquigeait
_	iimp 1pl	aquigions
_	spre 1pl	aquigions
_	iimp 2pl	aquigiez
_	spre 2pl	aquigiez
_	iimp 3pl	aquigeaient
_	ipsi 1sg	aquigeai
_	ipsi 2sg	aquigeas
_	ipsi 3sg	aquigea
_	ipsi 1pl	aquigeâmes
_	ipsi 2pl	aquigeâtes
_	ipsi 3pl	aquigèrent
_	ifut 1sg	aquigerai
_	ifut 2sg	aquigeras
_	ifut 3sg	aquigera
_	ifut 1pl	aquigerons
_	ifut 2pl	aquigerez
_	ifut 3pl	aquigeront
_	cond 1sg	aquigerais
_	cond 2sg	aquigerais
_	cond 3sg	aquigerait
_	cond 1pl	aquigerions
_	cond 2pl	aquigeriez
_	cond 3pl	aquigeraient
_	simp 1sg	aquigeasse
_	simp 2sg	aquigeasses
_	simp 3sg	aquigeât
_	simp 1pl	aquigeassions
_	simp 2pl	aquigeassiez
_	simp 3pl	aquigeassent
_	impe 2sg	aquige
_	impe 1pl	aquigeons
_	impe 2pl	aquigez
_	ppas epi inv	aquigé
$
arabiser	1__t_q_zz
_	infi	arabiser
_	ppre	arabisant
_	ipre 1sg	arabise
_	ipre 3sg	arabise
_	spre 1sg	arabise
_	spre 3sg	arabise
_	ipre 1isg	arabisè
_	ipre 2sg	arabises
_	spre 2sg	arabises
_	ipre 1pl	arabisons
_	ipre 2pl	arabisez
_	ipre 3pl	arabisent
_	spre 3pl	arabisent
_	iimp 1sg	arabisais
_	iimp 2sg	arabisais
_	iimp 3sg	arabisait
_	iimp 1pl	arabisions
_	spre 1pl	arabisions
_	iimp 2pl	arabisiez
_	spre 2pl	arabisiez
_	iimp 3pl	arabisaient
_	ipsi 1sg	arabisai
_	ipsi 2sg	arabisas
_	ipsi 3sg	arabisa
_	ipsi 1pl	arabisâmes
_	ipsi 2pl	arabisâtes
_	ipsi 3pl	arabisèrent
_	ifut 1sg	arabiserai
_	ifut 2sg	arabiseras
_	ifut 3sg	arabisera
_	ifut 1pl	arabiserons
_	ifut 2pl	arabiserez
_	ifut 3pl	arabiseront
_	cond 1sg	arabiserais
_	cond 2sg	arabiserais
_	cond 3sg	arabiserait
_	cond 1pl	arabiserions
_	cond 2pl	arabiseriez
_	cond 3pl	arabiseraient
_	simp 1sg	arabisasse
_	simp 2sg	arabisasses
_	simp 3sg	arabisât
_	simp 1pl	arabisassions
_	simp 2pl	arabisassiez
_	simp 3pl	arabisassent
_	impe 2sg	arabise
_	impe 1pl	arabisons
_	impe 2pl	arabisez
_	ppas mas sg	arabisé
_	ppas mas pl	arabisés
_	ppas fem sg	arabisée
_	ppas fem pl	arabisées
$
araser	1__t___zz
_	infi	araser
_	ppre	arasant
_	ipre 1sg	arase
_	ipre 3sg	arase
_	spre 1sg	arase
_	spre 3sg	arase
_	ipre 1isg	arasè
_	ipre 2sg	arases
_	spre 2sg	arases
_	ipre 1pl	arasons
_	ipre 2pl	arasez
_	ipre 3pl	arasent
_	spre 3pl	arasent
_	iimp 1sg	arasais
_	iimp 2sg	arasais
_	iimp 3sg	arasait
_	iimp 1pl	arasions
_	spre 1pl	arasions
_	iimp 2pl	arasiez
_	spre 2pl	arasiez
_	iimp 3pl	arasaient
_	ipsi 1sg	arasai
_	ipsi 2sg	arasas
_	ipsi 3sg	arasa
_	ipsi 1pl	arasâmes
_	ipsi 2pl	arasâtes
_	ipsi 3pl	arasèrent
_	ifut 1sg	araserai
_	ifut 2sg	araseras
_	ifut 3sg	arasera
_	ifut 1pl	araserons
_	ifut 2pl	araserez
_	ifut 3pl	araseront
_	cond 1sg	araserais
_	cond 2sg	araserais
_	cond 3sg	araserait
_	cond 1pl	araserions
_	cond 2pl	araseriez
_	cond 3pl	araseraient
_	simp 1sg	arasasse
_	simp 2sg	arasasses
_	simp 3sg	arasât
_	simp 1pl	arasassions
_	simp 2pl	arasassiez
_	simp 3pl	arasassent
_	impe 2sg	arase
_	impe 1pl	arasons
_	impe 2pl	arasez
_	ppas mas sg	arasé
_	ppas mas pl	arasés
_	ppas fem sg	arasée
_	ppas fem pl	arasées
$
arbitrer	1__t___zz
_	infi	arbitrer
_	ppre	arbitrant
_	ipre 1sg	arbitre
_	ipre 3sg	arbitre
_	spre 1sg	arbitre
_	spre 3sg	arbitre
_	ipre 1isg	arbitrè
_	ipre 2sg	arbitres
_	spre 2sg	arbitres
_	ipre 1pl	arbitrons
_	ipre 2pl	arbitrez
_	ipre 3pl	arbitrent
_	spre 3pl	arbitrent
_	iimp 1sg	arbitrais
_	iimp 2sg	arbitrais
_	iimp 3sg	arbitrait
_	iimp 1pl	arbitrions
_	spre 1pl	arbitrions
_	iimp 2pl	arbitriez
_	spre 2pl	arbitriez
_	iimp 3pl	arbitraient
_	ipsi 1sg	arbitrai
_	ipsi 2sg	arbitras
_	ipsi 3sg	arbitra
_	ipsi 1pl	arbitrâmes
_	ipsi 2pl	arbitrâtes
_	ipsi 3pl	arbitrèrent
_	ifut 1sg	arbitrerai
_	ifut 2sg	arbitreras
_	ifut 3sg	arbitrera
_	ifut 1pl	arbitrerons
_	ifut 2pl	arbitrerez
_	ifut 3pl	arbitreront
_	cond 1sg	arbitrerais
_	cond 2sg	arbitrerais
_	cond 3sg	arbitrerait
_	cond 1pl	arbitrerions
_	cond 2pl	arbitreriez
_	cond 3pl	arbitreraient
_	simp 1sg	arbitrasse
_	simp 2sg	arbitrasses
_	simp 3sg	arbitrât
_	simp 1pl	arbitrassions
_	simp 2pl	arbitrassiez
_	simp 3pl	arbitrassent
_	impe 2sg	arbitre
_	impe 1pl	arbitrons
_	impe 2pl	arbitrez
_	ppas mas sg	arbitré
_	ppas mas pl	arbitrés
_	ppas fem sg	arbitrée
_	ppas fem pl	arbitrées
$
arborer	1__t___zz
_	infi	arborer
_	ppre	arborant
_	ipre 1sg	arbore
_	ipre 3sg	arbore
_	spre 1sg	arbore
_	spre 3sg	arbore
_	ipre 1isg	arborè
_	ipre 2sg	arbores
_	spre 2sg	arbores
_	ipre 1pl	arborons
_	ipre 2pl	arborez
_	ipre 3pl	arborent
_	spre 3pl	arborent
_	iimp 1sg	arborais
_	iimp 2sg	arborais
_	iimp 3sg	arborait
_	iimp 1pl	arborions
_	spre 1pl	arborions
_	iimp 2pl	arboriez
_	spre 2pl	arboriez
_	iimp 3pl	arboraient
_	ipsi 1sg	arborai
_	ipsi 2sg	arboras
_	ipsi 3sg	arbora
_	ipsi 1pl	arborâmes
_	ipsi 2pl	arborâtes
_	ipsi 3pl	arborèrent
_	ifut 1sg	arborerai
_	ifut 2sg	arboreras
_	ifut 3sg	arborera
_	ifut 1pl	arborerons
_	ifut 2pl	arborerez
_	ifut 3pl	arboreront
_	cond 1sg	arborerais
_	cond 2sg	arborerais
_	cond 3sg	arborerait
_	cond 1pl	arborerions
_	cond 2pl	arboreriez
_	cond 3pl	arboreraient
_	simp 1sg	arborasse
_	simp 2sg	arborasses
_	simp 3sg	arborât
_	simp 1pl	arborassions
_	simp 2pl	arborassiez
_	simp 3pl	arborassent
_	impe 2sg	arbore
_	impe 1pl	arborons
_	impe 2pl	arborez
_	ppas mas sg	arboré
_	ppas mas pl	arborés
_	ppas fem sg	arborée
_	ppas fem pl	arborées
$
arboriser	1_i____zz
_	infi	arboriser
_	ppre	arborisant
_	ipre 1sg	arborise
_	ipre 3sg	arborise
_	spre 1sg	arborise
_	spre 3sg	arborise
_	ipre 1isg	arborisè
_	ipre 2sg	arborises
_	spre 2sg	arborises
_	ipre 1pl	arborisons
_	ipre 2pl	arborisez
_	ipre 3pl	arborisent
_	spre 3pl	arborisent
_	iimp 1sg	arborisais
_	iimp 2sg	arborisais
_	iimp 3sg	arborisait
_	iimp 1pl	arborisions
_	spre 1pl	arborisions
_	iimp 2pl	arborisiez
_	spre 2pl	arborisiez
_	iimp 3pl	arborisaient
_	ipsi 1sg	arborisai
_	ipsi 2sg	arborisas
_	ipsi 3sg	arborisa
_	ipsi 1pl	arborisâmes
_	ipsi 2pl	arborisâtes
_	ipsi 3pl	arborisèrent
_	ifut 1sg	arboriserai
_	ifut 2sg	arboriseras
_	ifut 3sg	arborisera
_	ifut 1pl	arboriserons
_	ifut 2pl	arboriserez
_	ifut 3pl	arboriseront
_	cond 1sg	arboriserais
_	cond 2sg	arboriserais
_	cond 3sg	arboriserait
_	cond 1pl	arboriserions
_	cond 2pl	arboriseriez
_	cond 3pl	arboriseraient
_	simp 1sg	arborisasse
_	simp 2sg	arborisasses
_	simp 3sg	arborisât
_	simp 1pl	arborisassions
_	simp 2pl	arborisassiez
_	simp 3pl	arborisassent
_	impe 2sg	arborise
_	impe 1pl	arborisons
_	impe 2pl	arborisez
_	ppas epi inv	arborisé
$
arcbouter	1__t_q_zz
_	infi	arcbouter
_	ppre	arcboutant
_	ipre 1sg	arcboute
_	ipre 3sg	arcboute
_	spre 1sg	arcboute
_	spre 3sg	arcboute
_	ipre 1isg	arcboutè
_	ipre 2sg	arcboutes
_	spre 2sg	arcboutes
_	ipre 1pl	arcboutons
_	ipre 2pl	arcboutez
_	ipre 3pl	arcboutent
_	spre 3pl	arcboutent
_	iimp 1sg	arcboutais
_	iimp 2sg	arcboutais
_	iimp 3sg	arcboutait
_	iimp 1pl	arcboutions
_	spre 1pl	arcboutions
_	iimp 2pl	arcboutiez
_	spre 2pl	arcboutiez
_	iimp 3pl	arcboutaient
_	ipsi 1sg	arcboutai
_	ipsi 2sg	arcboutas
_	ipsi 3sg	arcbouta
_	ipsi 1pl	arcboutâmes
_	ipsi 2pl	arcboutâtes
_	ipsi 3pl	arcboutèrent
_	ifut 1sg	arcbouterai
_	ifut 2sg	arcbouteras
_	ifut 3sg	arcboutera
_	ifut 1pl	arcbouterons
_	ifut 2pl	arcbouterez
_	ifut 3pl	arcbouteront
_	cond 1sg	arcbouterais
_	cond 2sg	arcbouterais
_	cond 3sg	arcbouterait
_	cond 1pl	arcbouterions
_	cond 2pl	arcbouteriez
_	cond 3pl	arcbouteraient
_	simp 1sg	arcboutasse
_	simp 2sg	arcboutasses
_	simp 3sg	arcboutât
_	simp 1pl	arcboutassions
_	simp 2pl	arcboutassiez
_	simp 3pl	arcboutassent
_	impe 2sg	arcboute
_	impe 1pl	arcboutons
_	impe 2pl	arcboutez
_	ppas mas sg	arcbouté
_	ppas mas pl	arcboutés
_	ppas fem sg	arcboutée
_	ppas fem pl	arcboutées
$
arc-bouter	1__t_q_zz
_	infi	arc-bouter
_	ppre	arc-boutant
_	ipre 1sg	arc-boute
_	ipre 3sg	arc-boute
_	spre 1sg	arc-boute
_	spre 3sg	arc-boute
_	ipre 1isg	arc-boutè
_	ipre 2sg	arc-boutes
_	spre 2sg	arc-boutes
_	ipre 1pl	arc-boutons
_	ipre 2pl	arc-boutez
_	ipre 3pl	arc-boutent
_	spre 3pl	arc-boutent
_	iimp 1sg	arc-boutais
_	iimp 2sg	arc-boutais
_	iimp 3sg	arc-boutait
_	iimp 1pl	arc-boutions
_	spre 1pl	arc-boutions
_	iimp 2pl	arc-boutiez
_	spre 2pl	arc-boutiez
_	iimp 3pl	arc-boutaient
_	ipsi 1sg	arc-boutai
_	ipsi 2sg	arc-boutas
_	ipsi 3sg	arc-bouta
_	ipsi 1pl	arc-boutâmes
_	ipsi 2pl	arc-boutâtes
_	ipsi 3pl	arc-boutèrent
_	ifut 1sg	arc-bouterai
_	ifut 2sg	arc-bouteras
_	ifut 3sg	arc-boutera
_	ifut 1pl	arc-bouterons
_	ifut 2pl	arc-bouterez
_	ifut 3pl	arc-bouteront
_	cond 1sg	arc-bouterais
_	cond 2sg	arc-bouterais
_	cond 3sg	arc-bouterait
_	cond 1pl	arc-bouterions
_	cond 2pl	arc-bouteriez
_	cond 3pl	arc-bouteraient
_	simp 1sg	arc-boutasse
_	simp 2sg	arc-boutasses
_	simp 3sg	arc-boutât
_	simp 1pl	arc-boutassions
_	simp 2pl	arc-boutassiez
_	simp 3pl	arc-boutassent
_	impe 2sg	arc-boute
_	impe 1pl	arc-boutons
_	impe 2pl	arc-boutez
_	ppas mas sg	arc-bouté
_	ppas mas pl	arc-boutés
_	ppas fem sg	arc-boutée
_	ppas fem pl	arc-boutées
$
archaïser	1_i____zz
_	infi	archaïser
_	ppre	archaïsant
_	ipre 1sg	archaïse
_	ipre 3sg	archaïse
_	spre 1sg	archaïse
_	spre 3sg	archaïse
_	ipre 1isg	archaïsè
_	ipre 2sg	archaïses
_	spre 2sg	archaïses
_	ipre 1pl	archaïsons
_	ipre 2pl	archaïsez
_	ipre 3pl	archaïsent
_	spre 3pl	archaïsent
_	iimp 1sg	archaïsais
_	iimp 2sg	archaïsais
_	iimp 3sg	archaïsait
_	iimp 1pl	archaïsions
_	spre 1pl	archaïsions
_	iimp 2pl	archaïsiez
_	spre 2pl	archaïsiez
_	iimp 3pl	archaïsaient
_	ipsi 1sg	archaïsai
_	ipsi 2sg	archaïsas
_	ipsi 3sg	archaïsa
_	ipsi 1pl	archaïsâmes
_	ipsi 2pl	archaïsâtes
_	ipsi 3pl	archaïsèrent
_	ifut 1sg	archaïserai
_	ifut 2sg	archaïseras
_	ifut 3sg	archaïsera
_	ifut 1pl	archaïserons
_	ifut 2pl	archaïserez
_	ifut 3pl	archaïseront
_	cond 1sg	archaïserais
_	cond 2sg	archaïserais
_	cond 3sg	archaïserait
_	cond 1pl	archaïserions
_	cond 2pl	archaïseriez
_	cond 3pl	archaïseraient
_	simp 1sg	archaïsasse
_	simp 2sg	archaïsasses
_	simp 3sg	archaïsât
_	simp 1pl	archaïsassions
_	simp 2pl	archaïsassiez
_	simp 3pl	archaïsassent
_	impe 2sg	archaïse
_	impe 1pl	archaïsons
_	impe 2pl	archaïsez
_	ppas epi inv	archaïsé
$
architecturer	1__t___zz
_	infi	architecturer
_	ppre	architecturant
_	ipre 1sg	architecture
_	ipre 3sg	architecture
_	spre 1sg	architecture
_	spre 3sg	architecture
_	ipre 1isg	architecturè
_	ipre 2sg	architectures
_	spre 2sg	architectures
_	ipre 1pl	architecturons
_	ipre 2pl	architecturez
_	ipre 3pl	architecturent
_	spre 3pl	architecturent
_	iimp 1sg	architecturais
_	iimp 2sg	architecturais
_	iimp 3sg	architecturait
_	iimp 1pl	architecturions
_	spre 1pl	architecturions
_	iimp 2pl	architecturiez
_	spre 2pl	architecturiez
_	iimp 3pl	architecturaient
_	ipsi 1sg	architecturai
_	ipsi 2sg	architecturas
_	ipsi 3sg	architectura
_	ipsi 1pl	architecturâmes
_	ipsi 2pl	architecturâtes
_	ipsi 3pl	architecturèrent
_	ifut 1sg	architecturerai
_	ifut 2sg	architectureras
_	ifut 3sg	architecturera
_	ifut 1pl	architecturerons
_	ifut 2pl	architecturerez
_	ifut 3pl	architectureront
_	cond 1sg	architecturerais
_	cond 2sg	architecturerais
_	cond 3sg	architecturerait
_	cond 1pl	architecturerions
_	cond 2pl	architectureriez
_	cond 3pl	architectureraient
_	simp 1sg	architecturasse
_	simp 2sg	architecturasses
_	simp 3sg	architecturât
_	simp 1pl	architecturassions
_	simp 2pl	architecturassiez
_	simp 3pl	architecturassent
_	impe 2sg	architecture
_	impe 1pl	architecturons
_	impe 2pl	architecturez
_	ppas mas sg	architecturé
_	ppas mas pl	architecturés
_	ppas fem sg	architecturée
_	ppas fem pl	architecturées
$
archiver	1_it____a
_	infi	archiver
_	ppre	archivant
_	ipre 1sg	archive
_	ipre 3sg	archive
_	spre 1sg	archive
_	spre 3sg	archive
_	ipre 1isg	archivè
_	ipre 2sg	archives
_	spre 2sg	archives
_	ipre 1pl	archivons
_	ipre 2pl	archivez
_	ipre 3pl	archivent
_	spre 3pl	archivent
_	iimp 1sg	archivais
_	iimp 2sg	archivais
_	iimp 3sg	archivait
_	iimp 1pl	archivions
_	spre 1pl	archivions
_	iimp 2pl	archiviez
_	spre 2pl	archiviez
_	iimp 3pl	archivaient
_	ipsi 1sg	archivai
_	ipsi 2sg	archivas
_	ipsi 3sg	archiva
_	ipsi 1pl	archivâmes
_	ipsi 2pl	archivâtes
_	ipsi 3pl	archivèrent
_	ifut 1sg	archiverai
_	ifut 2sg	archiveras
_	ifut 3sg	archivera
_	ifut 1pl	archiverons
_	ifut 2pl	archiverez
_	ifut 3pl	archiveront
_	cond 1sg	archiverais
_	cond 2sg	archiverais
_	cond 3sg	archiverait
_	cond 1pl	archiverions
_	cond 2pl	archiveriez
_	cond 3pl	archiveraient
_	simp 1sg	archivasse
_	simp 2sg	archivasses
_	simp 3sg	archivât
_	simp 1pl	archivassions
_	simp 2pl	archivassiez
_	simp 3pl	archivassent
_	impe 2sg	archive
_	impe 1pl	archivons
_	impe 2pl	archivez
_	ppas mas sg	archivé
_	ppas mas pl	archivés
_	ppas fem sg	archivée
_	ppas fem pl	archivées
$
arçonner	1__t___zz
_	infi	arçonner
_	ppre	arçonnant
_	ipre 1sg	arçonne
_	ipre 3sg	arçonne
_	spre 1sg	arçonne
_	spre 3sg	arçonne
_	ipre 1isg	arçonnè
_	ipre 2sg	arçonnes
_	spre 2sg	arçonnes
_	ipre 1pl	arçonnons
_	ipre 2pl	arçonnez
_	ipre 3pl	arçonnent
_	spre 3pl	arçonnent
_	iimp 1sg	arçonnais
_	iimp 2sg	arçonnais
_	iimp 3sg	arçonnait
_	iimp 1pl	arçonnions
_	spre 1pl	arçonnions
_	iimp 2pl	arçonniez
_	spre 2pl	arçonniez
_	iimp 3pl	arçonnaient
_	ipsi 1sg	arçonnai
_	ipsi 2sg	arçonnas
_	ipsi 3sg	arçonna
_	ipsi 1pl	arçonnâmes
_	ipsi 2pl	arçonnâtes
_	ipsi 3pl	arçonnèrent
_	ifut 1sg	arçonnerai
_	ifut 2sg	arçonneras
_	ifut 3sg	arçonnera
_	ifut 1pl	arçonnerons
_	ifut 2pl	arçonnerez
_	ifut 3pl	arçonneront
_	cond 1sg	arçonnerais
_	cond 2sg	arçonnerais
_	cond 3sg	arçonnerait
_	cond 1pl	arçonnerions
_	cond 2pl	arçonneriez
_	cond 3pl	arçonneraient
_	simp 1sg	arçonnasse
_	simp 2sg	arçonnasses
_	simp 3sg	arçonnât
_	simp 1pl	arçonnassions
_	simp 2pl	arçonnassiez
_	simp 3pl	arçonnassent
_	impe 2sg	arçonne
_	impe 1pl	arçonnons
_	impe 2pl	arçonnez
_	ppas mas sg	arçonné
_	ppas mas pl	arçonnés
_	ppas fem sg	arçonnée
_	ppas fem pl	arçonnées
$
arder	1_i____zz
_	infi	arder
_	ppre	ardant
_	ipre 1sg	arde
_	ipre 3sg	arde
_	spre 1sg	arde
_	spre 3sg	arde
_	ipre 1isg	ardè
_	ipre 2sg	ardes
_	spre 2sg	ardes
_	ipre 1pl	ardons
_	ipre 2pl	ardez
_	ipre 3pl	ardent
_	spre 3pl	ardent
_	iimp 1sg	ardais
_	iimp 2sg	ardais
_	iimp 3sg	ardait
_	iimp 1pl	ardions
_	spre 1pl	ardions
_	iimp 2pl	ardiez
_	spre 2pl	ardiez
_	iimp 3pl	ardaient
_	ipsi 1sg	ardai
_	ipsi 2sg	ardas
_	ipsi 3sg	arda
_	ipsi 1pl	ardâmes
_	ipsi 2pl	ardâtes
_	ipsi 3pl	ardèrent
_	ifut 1sg	arderai
_	ifut 2sg	arderas
_	ifut 3sg	ardera
_	ifut 1pl	arderons
_	ifut 2pl	arderez
_	ifut 3pl	arderont
_	cond 1sg	arderais
_	cond 2sg	arderais
_	cond 3sg	arderait
_	cond 1pl	arderions
_	cond 2pl	arderiez
_	cond 3pl	arderaient
_	simp 1sg	ardasse
_	simp 2sg	ardasses
_	simp 3sg	ardât
_	simp 1pl	ardassions
_	simp 2pl	ardassiez
_	simp 3pl	ardassent
_	impe 2sg	arde
_	impe 1pl	ardons
_	impe 2pl	ardez
_	ppas epi inv	ardé
$
ardoiser	1__t___zz
_	infi	ardoiser
_	ppre	ardoisant
_	ipre 1sg	ardoise
_	ipre 3sg	ardoise
_	spre 1sg	ardoise
_	spre 3sg	ardoise
_	ipre 1isg	ardoisè
_	ipre 2sg	ardoises
_	spre 2sg	ardoises
_	ipre 1pl	ardoisons
_	ipre 2pl	ardoisez
_	ipre 3pl	ardoisent
_	spre 3pl	ardoisent
_	iimp 1sg	ardoisais
_	iimp 2sg	ardoisais
_	iimp 3sg	ardoisait
_	iimp 1pl	ardoisions
_	spre 1pl	ardoisions
_	iimp 2pl	ardoisiez
_	spre 2pl	ardoisiez
_	iimp 3pl	ardoisaient
_	ipsi 1sg	ardoisai
_	ipsi 2sg	ardoisas
_	ipsi 3sg	ardoisa
_	ipsi 1pl	ardoisâmes
_	ipsi 2pl	ardoisâtes
_	ipsi 3pl	ardoisèrent
_	ifut 1sg	ardoiserai
_	ifut 2sg	ardoiseras
_	ifut 3sg	ardoisera
_	ifut 1pl	ardoiserons
_	ifut 2pl	ardoiserez
_	ifut 3pl	ardoiseront
_	cond 1sg	ardoiserais
_	cond 2sg	ardoiserais
_	cond 3sg	ardoiserait
_	cond 1pl	ardoiserions
_	cond 2pl	ardoiseriez
_	cond 3pl	ardoiseraient
_	simp 1sg	ardoisasse
_	simp 2sg	ardoisasses
_	simp 3sg	ardoisât
_	simp 1pl	ardoisassions
_	simp 2pl	ardoisassiez
_	simp 3pl	ardoisassent
_	impe 2sg	ardoise
_	impe 1pl	ardoisons
_	impe 2pl	ardoisez
_	ppas mas sg	ardoisé
_	ppas mas pl	ardoisés
_	ppas fem sg	ardoisée
_	ppas fem pl	ardoisées
$
ardre	3_i____zz
_	infi	ardre
$
argenter	1__t_q_zz
_	infi	argenter
_	ppre	argentant
_	ipre 1sg	argente
_	ipre 3sg	argente
_	spre 1sg	argente
_	spre 3sg	argente
_	ipre 1isg	argentè
_	ipre 2sg	argentes
_	spre 2sg	argentes
_	ipre 1pl	argentons
_	ipre 2pl	argentez
_	ipre 3pl	argentent
_	spre 3pl	argentent
_	iimp 1sg	argentais
_	iimp 2sg	argentais
_	iimp 3sg	argentait
_	iimp 1pl	argentions
_	spre 1pl	argentions
_	iimp 2pl	argentiez
_	spre 2pl	argentiez
_	iimp 3pl	argentaient
_	ipsi 1sg	argentai
_	ipsi 2sg	argentas
_	ipsi 3sg	argenta
_	ipsi 1pl	argentâmes
_	ipsi 2pl	argentâtes
_	ipsi 3pl	argentèrent
_	ifut 1sg	argenterai
_	ifut 2sg	argenteras
_	ifut 3sg	argentera
_	ifut 1pl	argenterons
_	ifut 2pl	argenterez
_	ifut 3pl	argenteront
_	cond 1sg	argenterais
_	cond 2sg	argenterais
_	cond 3sg	argenterait
_	cond 1pl	argenterions
_	cond 2pl	argenteriez
_	cond 3pl	argenteraient
_	simp 1sg	argentasse
_	simp 2sg	argentasses
_	simp 3sg	argentât
_	simp 1pl	argentassions
_	simp 2pl	argentassiez
_	simp 3pl	argentassent
_	impe 2sg	argente
_	impe 1pl	argentons
_	impe 2pl	argentez
_	ppas mas sg	argenté
_	ppas mas pl	argentés
_	ppas fem sg	argentée
_	ppas fem pl	argentées
$
argotiser	1_i____zz
_	infi	argotiser
_	ppre	argotisant
_	ipre 1sg	argotise
_	ipre 3sg	argotise
_	spre 1sg	argotise
_	spre 3sg	argotise
_	ipre 1isg	argotisè
_	ipre 2sg	argotises
_	spre 2sg	argotises
_	ipre 1pl	argotisons
_	ipre 2pl	argotisez
_	ipre 3pl	argotisent
_	spre 3pl	argotisent
_	iimp 1sg	argotisais
_	iimp 2sg	argotisais
_	iimp 3sg	argotisait
_	iimp 1pl	argotisions
_	spre 1pl	argotisions
_	iimp 2pl	argotisiez
_	spre 2pl	argotisiez
_	iimp 3pl	argotisaient
_	ipsi 1sg	argotisai
_	ipsi 2sg	argotisas
_	ipsi 3sg	argotisa
_	ipsi 1pl	argotisâmes
_	ipsi 2pl	argotisâtes
_	ipsi 3pl	argotisèrent
_	ifut 1sg	argotiserai
_	ifut 2sg	argotiseras
_	ifut 3sg	argotisera
_	ifut 1pl	argotiserons
_	ifut 2pl	argotiserez
_	ifut 3pl	argotiseront
_	cond 1sg	argotiserais
_	cond 2sg	argotiserais
_	cond 3sg	argotiserait
_	cond 1pl	argotiserions
_	cond 2pl	argotiseriez
_	cond 3pl	argotiseraient
_	simp 1sg	argotisasse
_	simp 2sg	argotisasses
_	simp 3sg	argotisât
_	simp 1pl	argotisassions
_	simp 2pl	argotisassiez
_	simp 3pl	argotisassent
_	impe 2sg	argotise
_	impe 1pl	argotisons
_	impe 2pl	argotisez
_	ppas epi inv	argotisé
$
argougner	1__t___zz
_	infi	argougner
_	ppre	argougnant
_	ipre 1sg	argougne
_	ipre 3sg	argougne
_	spre 1sg	argougne
_	spre 3sg	argougne
_	ipre 1isg	argougnè
_	ipre 2sg	argougnes
_	spre 2sg	argougnes
_	ipre 1pl	argougnons
_	ipre 2pl	argougnez
_	ipre 3pl	argougnent
_	spre 3pl	argougnent
_	iimp 1sg	argougnais
_	iimp 2sg	argougnais
_	iimp 3sg	argougnait
_	iimp 1pl	argougnions
_	spre 1pl	argougnions
_	iimp 2pl	argougniez
_	spre 2pl	argougniez
_	iimp 3pl	argougnaient
_	ipsi 1sg	argougnai
_	ipsi 2sg	argougnas
_	ipsi 3sg	argougna
_	ipsi 1pl	argougnâmes
_	ipsi 2pl	argougnâtes
_	ipsi 3pl	argougnèrent
_	ifut 1sg	argougnerai
_	ifut 2sg	argougneras
_	ifut 3sg	argougnera
_	ifut 1pl	argougnerons
_	ifut 2pl	argougnerez
_	ifut 3pl	argougneront
_	cond 1sg	argougnerais
_	cond 2sg	argougnerais
_	cond 3sg	argougnerait
_	cond 1pl	argougnerions
_	cond 2pl	argougneriez
_	cond 3pl	argougneraient
_	simp 1sg	argougnasse
_	simp 2sg	argougnasses
_	simp 3sg	argougnât
_	simp 1pl	argougnassions
_	simp 2pl	argougnassiez
_	simp 3pl	argougnassent
_	impe 2sg	argougne
_	impe 1pl	argougnons
_	impe 2pl	argougnez
_	ppas mas sg	argougné
_	ppas mas pl	argougnés
_	ppas fem sg	argougnée
_	ppas fem pl	argougnées
$
arguer	1__tn__zz
_	infi	arguer
_	ppre	arguant
_	ipre 1sg	argue
_	ipre 3sg	argue
_	spre 1sg	argue
_	spre 3sg	argue
_	ipre 1isg	arguè
_	ipre 2sg	argues
_	spre 2sg	argues
_	ipre 1pl	arguons
_	ipre 2pl	arguez
_	ipre 3pl	arguent
_	spre 3pl	arguent
_	iimp 1sg	arguais
_	iimp 2sg	arguais
_	iimp 3sg	arguait
_	iimp 1pl	arguions
_	spre 1pl	arguions
_	iimp 2pl	arguiez
_	spre 2pl	arguiez
_	iimp 3pl	arguaient
_	ipsi 1sg	arguai
_	ipsi 2sg	arguas
_	ipsi 3sg	argua
_	ipsi 1pl	arguâmes
_	ipsi 2pl	arguâtes
_	ipsi 3pl	arguèrent
_	ifut 1sg	arguerai
_	ifut 2sg	argueras
_	ifut 3sg	arguera
_	ifut 1pl	arguerons
_	ifut 2pl	arguerez
_	ifut 3pl	argueront
_	cond 1sg	arguerais
_	cond 2sg	arguerais
_	cond 3sg	arguerait
_	cond 1pl	arguerions
_	cond 2pl	argueriez
_	cond 3pl	argueraient
_	simp 1sg	arguasse
_	simp 2sg	arguasses
_	simp 3sg	arguât
_	simp 1pl	arguassions
_	simp 2pl	arguassiez
_	simp 3pl	arguassent
_	impe 2sg	argue
_	impe 1pl	arguons
_	impe 2pl	arguez
_	ppas mas sg	argué
_	ppas mas pl	argués
_	ppas fem sg	arguée
_	ppas fem pl	arguées
$
argüer	1__tn__zz
_	infi	argüer
_	ppre	argüant
_	ipre 1sg	argüe
_	ipre 3sg	argüe
_	spre 1sg	argüe
_	spre 3sg	argüe
_	ipre 1isg	argüè
_	ipre 2sg	argües
_	spre 2sg	argües
_	ipre 1pl	argüons
_	ipre 2pl	argüez
_	ipre 3pl	argüent
_	spre 3pl	argüent
_	iimp 1sg	argüais
_	iimp 2sg	argüais
_	iimp 3sg	argüait
_	iimp 1pl	argüions
_	spre 1pl	argüions
_	iimp 2pl	argüiez
_	spre 2pl	argüiez
_	iimp 3pl	argüaient
_	ipsi 1sg	argüai
_	ipsi 2sg	argüas
_	ipsi 3sg	argüa
_	ipsi 1pl	argüâmes
_	ipsi 2pl	argüâtes
_	ipsi 3pl	argüèrent
_	ifut 1sg	argüerai
_	ifut 2sg	argüeras
_	ifut 3sg	argüera
_	ifut 1pl	argüerons
_	ifut 2pl	argüerez
_	ifut 3pl	argüeront
_	cond 1sg	argüerais
_	cond 2sg	argüerais
_	cond 3sg	argüerait
_	cond 1pl	argüerions
_	cond 2pl	argüeriez
_	cond 3pl	argüeraient
_	simp 1sg	argüasse
_	simp 2sg	argüasses
_	simp 3sg	argüât
_	simp 1pl	argüassions
_	simp 2pl	argüassiez
_	simp 3pl	argüassent
_	impe 2sg	argüe
_	impe 1pl	argüons
_	impe 2pl	argüez
_	ppas mas sg	argüé
_	ppas mas pl	argüés
_	ppas fem sg	argüée
_	ppas fem pl	argüées
$
argumenter	1_i____zz
_	infi	argumenter
_	ppre	argumentant
_	ipre 1sg	argumente
_	ipre 3sg	argumente
_	spre 1sg	argumente
_	spre 3sg	argumente
_	ipre 1isg	argumentè
_	ipre 2sg	argumentes
_	spre 2sg	argumentes
_	ipre 1pl	argumentons
_	ipre 2pl	argumentez
_	ipre 3pl	argumentent
_	spre 3pl	argumentent
_	iimp 1sg	argumentais
_	iimp 2sg	argumentais
_	iimp 3sg	argumentait
_	iimp 1pl	argumentions
_	spre 1pl	argumentions
_	iimp 2pl	argumentiez
_	spre 2pl	argumentiez
_	iimp 3pl	argumentaient
_	ipsi 1sg	argumentai
_	ipsi 2sg	argumentas
_	ipsi 3sg	argumenta
_	ipsi 1pl	argumentâmes
_	ipsi 2pl	argumentâtes
_	ipsi 3pl	argumentèrent
_	ifut 1sg	argumenterai
_	ifut 2sg	argumenteras
_	ifut 3sg	argumentera
_	ifut 1pl	argumenterons
_	ifut 2pl	argumenterez
_	ifut 3pl	argumenteront
_	cond 1sg	argumenterais
_	cond 2sg	argumenterais
_	cond 3sg	argumenterait
_	cond 1pl	argumenterions
_	cond 2pl	argumenteriez
_	cond 3pl	argumenteraient
_	simp 1sg	argumentasse
_	simp 2sg	argumentasses
_	simp 3sg	argumentât
_	simp 1pl	argumentassions
_	simp 2pl	argumentassiez
_	simp 3pl	argumentassent
_	impe 2sg	argumente
_	impe 1pl	argumentons
_	impe 2pl	argumentez
_	ppas epi inv	argumenté
$
ariser	1__t___zz
_	infi	ariser
_	ppre	arisant
_	ipre 1sg	arise
_	ipre 3sg	arise
_	spre 1sg	arise
_	spre 3sg	arise
_	ipre 1isg	arisè
_	ipre 2sg	arises
_	spre 2sg	arises
_	ipre 1pl	arisons
_	ipre 2pl	arisez
_	ipre 3pl	arisent
_	spre 3pl	arisent
_	iimp 1sg	arisais
_	iimp 2sg	arisais
_	iimp 3sg	arisait
_	iimp 1pl	arisions
_	spre 1pl	arisions
_	iimp 2pl	arisiez
_	spre 2pl	arisiez
_	iimp 3pl	arisaient
_	ipsi 1sg	arisai
_	ipsi 2sg	arisas
_	ipsi 3sg	arisa
_	ipsi 1pl	arisâmes
_	ipsi 2pl	arisâtes
_	ipsi 3pl	arisèrent
_	ifut 1sg	ariserai
_	ifut 2sg	ariseras
_	ifut 3sg	arisera
_	ifut 1pl	ariserons
_	ifut 2pl	ariserez
_	ifut 3pl	ariseront
_	cond 1sg	ariserais
_	cond 2sg	ariserais
_	cond 3sg	ariserait
_	cond 1pl	ariserions
_	cond 2pl	ariseriez
_	cond 3pl	ariseraient
_	simp 1sg	arisasse
_	simp 2sg	arisasses
_	simp 3sg	arisât
_	simp 1pl	arisassions
_	simp 2pl	arisassiez
_	simp 3pl	arisassent
_	impe 2sg	arise
_	impe 1pl	arisons
_	impe 2pl	arisez
_	ppas mas sg	arisé
_	ppas mas pl	arisés
_	ppas fem sg	arisée
_	ppas fem pl	arisées
$
arithmétiser	1_it____a
_	infi	arithmétiser
_	ppre	arithmétisant
_	ipre 1sg	arithmétise
_	ipre 3sg	arithmétise
_	spre 1sg	arithmétise
_	spre 3sg	arithmétise
_	ipre 1isg	arithmétisè
_	ipre 2sg	arithmétises
_	spre 2sg	arithmétises
_	ipre 1pl	arithmétisons
_	ipre 2pl	arithmétisez
_	ipre 3pl	arithmétisent
_	spre 3pl	arithmétisent
_	iimp 1sg	arithmétisais
_	iimp 2sg	arithmétisais
_	iimp 3sg	arithmétisait
_	iimp 1pl	arithmétisions
_	spre 1pl	arithmétisions
_	iimp 2pl	arithmétisiez
_	spre 2pl	arithmétisiez
_	iimp 3pl	arithmétisaient
_	ipsi 1sg	arithmétisai
_	ipsi 2sg	arithmétisas
_	ipsi 3sg	arithmétisa
_	ipsi 1pl	arithmétisâmes
_	ipsi 2pl	arithmétisâtes
_	ipsi 3pl	arithmétisèrent
_	ifut 1sg	arithmétiserai
_	ifut 2sg	arithmétiseras
_	ifut 3sg	arithmétisera
_	ifut 1pl	arithmétiserons
_	ifut 2pl	arithmétiserez
_	ifut 3pl	arithmétiseront
_	cond 1sg	arithmétiserais
_	cond 2sg	arithmétiserais
_	cond 3sg	arithmétiserait
_	cond 1pl	arithmétiserions
_	cond 2pl	arithmétiseriez
_	cond 3pl	arithmétiseraient
_	simp 1sg	arithmétisasse
_	simp 2sg	arithmétisasses
_	simp 3sg	arithmétisât
_	simp 1pl	arithmétisassions
_	simp 2pl	arithmétisassiez
_	simp 3pl	arithmétisassent
_	impe 2sg	arithmétise
_	impe 1pl	arithmétisons
_	impe 2pl	arithmétisez
_	ppas mas sg	arithmétisé
_	ppas mas pl	arithmétisés
_	ppas fem sg	arithmétisée
_	ppas fem pl	arithmétisées
$
armer	1_it_q__a
_	infi	armer
_	ppre	armant
_	ipre 1sg	arme
_	ipre 3sg	arme
_	spre 1sg	arme
_	spre 3sg	arme
_	ipre 1isg	armè
_	ipre 2sg	armes
_	spre 2sg	armes
_	ipre 1pl	armons
_	ipre 2pl	armez
_	ipre 3pl	arment
_	spre 3pl	arment
_	iimp 1sg	armais
_	iimp 2sg	armais
_	iimp 3sg	armait
_	iimp 1pl	armions
_	spre 1pl	armions
_	iimp 2pl	armiez
_	spre 2pl	armiez
_	iimp 3pl	armaient
_	ipsi 1sg	armai
_	ipsi 2sg	armas
_	ipsi 3sg	arma
_	ipsi 1pl	armâmes
_	ipsi 2pl	armâtes
_	ipsi 3pl	armèrent
_	ifut 1sg	armerai
_	ifut 2sg	armeras
_	ifut 3sg	armera
_	ifut 1pl	armerons
_	ifut 2pl	armerez
_	ifut 3pl	armeront
_	cond 1sg	armerais
_	cond 2sg	armerais
_	cond 3sg	armerait
_	cond 1pl	armerions
_	cond 2pl	armeriez
_	cond 3pl	armeraient
_	simp 1sg	armasse
_	simp 2sg	armasses
_	simp 3sg	armât
_	simp 1pl	armassions
_	simp 2pl	armassiez
_	simp 3pl	armassent
_	impe 2sg	arme
_	impe 1pl	armons
_	impe 2pl	armez
_	ppas mas sg	armé
_	ppas mas pl	armés
_	ppas fem sg	armée
_	ppas fem pl	armées
$
armorier	1__t___zz
_	infi	armorier
_	ppre	armoriant
_	ipre 1sg	armorie
_	ipre 3sg	armorie
_	spre 1sg	armorie
_	spre 3sg	armorie
_	ipre 1isg	armoriè
_	ipre 2sg	armories
_	spre 2sg	armories
_	ipre 1pl	armorions
_	ipre 2pl	armoriez
_	ipre 3pl	armorient
_	spre 3pl	armorient
_	iimp 1sg	armoriais
_	iimp 2sg	armoriais
_	iimp 3sg	armoriait
_	iimp 1pl	armoriions
_	spre 1pl	armoriions
_	iimp 2pl	armoriiez
_	spre 2pl	armoriiez
_	iimp 3pl	armoriaient
_	ipsi 1sg	armoriai
_	ipsi 2sg	armorias
_	ipsi 3sg	armoria
_	ipsi 1pl	armoriâmes
_	ipsi 2pl	armoriâtes
_	ipsi 3pl	armorièrent
_	ifut 1sg	armorierai
_	ifut 2sg	armorieras
_	ifut 3sg	armoriera
_	ifut 1pl	armorierons
_	ifut 2pl	armorierez
_	ifut 3pl	armorieront
_	cond 1sg	armorierais
_	cond 2sg	armorierais
_	cond 3sg	armorierait
_	cond 1pl	armorierions
_	cond 2pl	armorieriez
_	cond 3pl	armorieraient
_	simp 1sg	armoriasse
_	simp 2sg	armoriasses
_	simp 3sg	armoriât
_	simp 1pl	armoriassions
_	simp 2pl	armoriassiez
_	simp 3pl	armoriassent
_	impe 2sg	armorie
_	impe 1pl	armorions
_	impe 2pl	armoriez
_	ppas mas sg	armorié
_	ppas mas pl	armoriés
_	ppas fem sg	armoriée
_	ppas fem pl	armoriées
$
arnacher	1__t___zz
_	infi	arnacher
_	ppre	arnachant
_	ipre 1sg	arnache
_	ipre 3sg	arnache
_	spre 1sg	arnache
_	spre 3sg	arnache
_	ipre 1isg	arnachè
_	ipre 2sg	arnaches
_	spre 2sg	arnaches
_	ipre 1pl	arnachons
_	ipre 2pl	arnachez
_	ipre 3pl	arnachent
_	spre 3pl	arnachent
_	iimp 1sg	arnachais
_	iimp 2sg	arnachais
_	iimp 3sg	arnachait
_	iimp 1pl	arnachions
_	spre 1pl	arnachions
_	iimp 2pl	arnachiez
_	spre 2pl	arnachiez
_	iimp 3pl	arnachaient
_	ipsi 1sg	arnachai
_	ipsi 2sg	arnachas
_	ipsi 3sg	arnacha
_	ipsi 1pl	arnachâmes
_	ipsi 2pl	arnachâtes
_	ipsi 3pl	arnachèrent
_	ifut 1sg	arnacherai
_	ifut 2sg	arnacheras
_	ifut 3sg	arnachera
_	ifut 1pl	arnacherons
_	ifut 2pl	arnacherez
_	ifut 3pl	arnacheront
_	cond 1sg	arnacherais
_	cond 2sg	arnacherais
_	cond 3sg	arnacherait
_	cond 1pl	arnacherions
_	cond 2pl	arnacheriez
_	cond 3pl	arnacheraient
_	simp 1sg	arnachasse
_	simp 2sg	arnachasses
_	simp 3sg	arnachât
_	simp 1pl	arnachassions
_	simp 2pl	arnachassiez
_	simp 3pl	arnachassent
_	impe 2sg	arnache
_	impe 1pl	arnachons
_	impe 2pl	arnachez
_	ppas mas sg	arnaché
_	ppas mas pl	arnachés
_	ppas fem sg	arnachée
_	ppas fem pl	arnachées
$
arnaquer	1__t___zz
_	infi	arnaquer
_	ppre	arnaquant
_	ipre 1sg	arnaque
_	ipre 3sg	arnaque
_	spre 1sg	arnaque
_	spre 3sg	arnaque
_	ipre 1isg	arnaquè
_	ipre 2sg	arnaques
_	spre 2sg	arnaques
_	ipre 1pl	arnaquons
_	ipre 2pl	arnaquez
_	ipre 3pl	arnaquent
_	spre 3pl	arnaquent
_	iimp 1sg	arnaquais
_	iimp 2sg	arnaquais
_	iimp 3sg	arnaquait
_	iimp 1pl	arnaquions
_	spre 1pl	arnaquions
_	iimp 2pl	arnaquiez
_	spre 2pl	arnaquiez
_	iimp 3pl	arnaquaient
_	ipsi 1sg	arnaquai
_	ipsi 2sg	arnaquas
_	ipsi 3sg	arnaqua
_	ipsi 1pl	arnaquâmes
_	ipsi 2pl	arnaquâtes
_	ipsi 3pl	arnaquèrent
_	ifut 1sg	arnaquerai
_	ifut 2sg	arnaqueras
_	ifut 3sg	arnaquera
_	ifut 1pl	arnaquerons
_	ifut 2pl	arnaquerez
_	ifut 3pl	arnaqueront
_	cond 1sg	arnaquerais
_	cond 2sg	arnaquerais
_	cond 3sg	arnaquerait
_	cond 1pl	arnaquerions
_	cond 2pl	arnaqueriez
_	cond 3pl	arnaqueraient
_	simp 1sg	arnaquasse
_	simp 2sg	arnaquasses
_	simp 3sg	arnaquât
_	simp 1pl	arnaquassions
_	simp 2pl	arnaquassiez
_	simp 3pl	arnaquassent
_	impe 2sg	arnaque
_	impe 1pl	arnaquons
_	impe 2pl	arnaquez
_	ppas mas sg	arnaqué
_	ppas mas pl	arnaqués
_	ppas fem sg	arnaquée
_	ppas fem pl	arnaquées
$
aromatiser	1__t___zz
_	infi	aromatiser
_	ppre	aromatisant
_	ipre 1sg	aromatise
_	ipre 3sg	aromatise
_	spre 1sg	aromatise
_	spre 3sg	aromatise
_	ipre 1isg	aromatisè
_	ipre 2sg	aromatises
_	spre 2sg	aromatises
_	ipre 1pl	aromatisons
_	ipre 2pl	aromatisez
_	ipre 3pl	aromatisent
_	spre 3pl	aromatisent
_	iimp 1sg	aromatisais
_	iimp 2sg	aromatisais
_	iimp 3sg	aromatisait
_	iimp 1pl	aromatisions
_	spre 1pl	aromatisions
_	iimp 2pl	aromatisiez
_	spre 2pl	aromatisiez
_	iimp 3pl	aromatisaient
_	ipsi 1sg	aromatisai
_	ipsi 2sg	aromatisas
_	ipsi 3sg	aromatisa
_	ipsi 1pl	aromatisâmes
_	ipsi 2pl	aromatisâtes
_	ipsi 3pl	aromatisèrent
_	ifut 1sg	aromatiserai
_	ifut 2sg	aromatiseras
_	ifut 3sg	aromatisera
_	ifut 1pl	aromatiserons
_	ifut 2pl	aromatiserez
_	ifut 3pl	aromatiseront
_	cond 1sg	aromatiserais
_	cond 2sg	aromatiserais
_	cond 3sg	aromatiserait
_	cond 1pl	aromatiserions
_	cond 2pl	aromatiseriez
_	cond 3pl	aromatiseraient
_	simp 1sg	aromatisasse
_	simp 2sg	aromatisasses
_	simp 3sg	aromatisât
_	simp 1pl	aromatisassions
_	simp 2pl	aromatisassiez
_	simp 3pl	aromatisassent
_	impe 2sg	aromatise
_	impe 1pl	aromatisons
_	impe 2pl	aromatisez
_	ppas mas sg	aromatisé
_	ppas mas pl	aromatisés
_	ppas fem sg	aromatisée
_	ppas fem pl	aromatisées
$
arpéger	1_it___zz
_	infi	arpéger
_	ppre	arpégeant
_	ipre 1sg	arpège
_	ipre 3sg	arpège
_	spre 1sg	arpège
_	spre 3sg	arpège
_	ipre 1isg	arpégè
_	ipre 2sg	arpèges
_	spre 2sg	arpèges
_	ipre 1pl	arpégeons
_	ipre 2pl	arpégez
_	ipre 3pl	arpègent
_	spre 3pl	arpègent
_	iimp 1sg	arpégeais
_	iimp 2sg	arpégeais
_	iimp 3sg	arpégeait
_	iimp 1pl	arpégions
_	spre 1pl	arpégions
_	iimp 2pl	arpégiez
_	spre 2pl	arpégiez
_	iimp 3pl	arpégeaient
_	ipsi 1sg	arpégeai
_	ipsi 2sg	arpégeas
_	ipsi 3sg	arpégea
_	ipsi 1pl	arpégeâmes
_	ipsi 2pl	arpégeâtes
_	ipsi 3pl	arpégèrent
_	ifut 1sg	arpégerai
_	ifut 1sg	arpègerai
_	ifut 2sg	arpégeras
_	ifut 2sg	arpègeras
_	ifut 3sg	arpégera
_	ifut 3sg	arpègera
_	ifut 1pl	arpégerons
_	ifut 1pl	arpègerons
_	ifut 2pl	arpégerez
_	ifut 2pl	arpègerez
_	ifut 3pl	arpégeront
_	ifut 3pl	arpègeront
_	cond 1sg	arpégerais
_	cond 2sg	arpégerais
_	cond 1sg	arpègerais
_	cond 2sg	arpègerais
_	cond 3sg	arpégerait
_	cond 3sg	arpègerait
_	cond 1pl	arpégerions
_	cond 1pl	arpègerions
_	cond 2pl	arpégeriez
_	cond 2pl	arpègeriez
_	cond 3pl	arpégeraient
_	cond 3pl	arpègeraient
_	simp 1sg	arpégeasse
_	simp 2sg	arpégeasses
_	simp 3sg	arpégeât
_	simp 1pl	arpégeassions
_	simp 2pl	arpégeassiez
_	simp 3pl	arpégeassent
_	impe 2sg	arpège
_	impe 1pl	arpégeons
_	impe 2pl	arpégez
_	ppas mas sg	arpégé
_	ppas mas pl	arpégés
_	ppas fem sg	arpégée
_	ppas fem pl	arpégées
$
arpenter	1__t___zz
_	infi	arpenter
_	ppre	arpentant
_	ipre 1sg	arpente
_	ipre 3sg	arpente
_	spre 1sg	arpente
_	spre 3sg	arpente
_	ipre 1isg	arpentè
_	ipre 2sg	arpentes
_	spre 2sg	arpentes
_	ipre 1pl	arpentons
_	ipre 2pl	arpentez
_	ipre 3pl	arpentent
_	spre 3pl	arpentent
_	iimp 1sg	arpentais
_	iimp 2sg	arpentais
_	iimp 3sg	arpentait
_	iimp 1pl	arpentions
_	spre 1pl	arpentions
_	iimp 2pl	arpentiez
_	spre 2pl	arpentiez
_	iimp 3pl	arpentaient
_	ipsi 1sg	arpentai
_	ipsi 2sg	arpentas
_	ipsi 3sg	arpenta
_	ipsi 1pl	arpentâmes
_	ipsi 2pl	arpentâtes
_	ipsi 3pl	arpentèrent
_	ifut 1sg	arpenterai
_	ifut 2sg	arpenteras
_	ifut 3sg	arpentera
_	ifut 1pl	arpenterons
_	ifut 2pl	arpenterez
_	ifut 3pl	arpenteront
_	cond 1sg	arpenterais
_	cond 2sg	arpenterais
_	cond 3sg	arpenterait
_	cond 1pl	arpenterions
_	cond 2pl	arpenteriez
_	cond 3pl	arpenteraient
_	simp 1sg	arpentasse
_	simp 2sg	arpentasses
_	simp 3sg	arpentât
_	simp 1pl	arpentassions
_	simp 2pl	arpentassiez
_	simp 3pl	arpentassent
_	impe 2sg	arpente
_	impe 1pl	arpentons
_	impe 2pl	arpentez
_	ppas mas sg	arpenté
_	ppas mas pl	arpentés
_	ppas fem sg	arpentée
_	ppas fem pl	arpentées
$
arpigner	1__t___zz
_	infi	arpigner
_	ppre	arpignant
_	ipre 1sg	arpigne
_	ipre 3sg	arpigne
_	spre 1sg	arpigne
_	spre 3sg	arpigne
_	ipre 1isg	arpignè
_	ipre 2sg	arpignes
_	spre 2sg	arpignes
_	ipre 1pl	arpignons
_	ipre 2pl	arpignez
_	ipre 3pl	arpignent
_	spre 3pl	arpignent
_	iimp 1sg	arpignais
_	iimp 2sg	arpignais
_	iimp 3sg	arpignait
_	iimp 1pl	arpignions
_	spre 1pl	arpignions
_	iimp 2pl	arpigniez
_	spre 2pl	arpigniez
_	iimp 3pl	arpignaient
_	ipsi 1sg	arpignai
_	ipsi 2sg	arpignas
_	ipsi 3sg	arpigna
_	ipsi 1pl	arpignâmes
_	ipsi 2pl	arpignâtes
_	ipsi 3pl	arpignèrent
_	ifut 1sg	arpignerai
_	ifut 2sg	arpigneras
_	ifut 3sg	arpignera
_	ifut 1pl	arpignerons
_	ifut 2pl	arpignerez
_	ifut 3pl	arpigneront
_	cond 1sg	arpignerais
_	cond 2sg	arpignerais
_	cond 3sg	arpignerait
_	cond 1pl	arpignerions
_	cond 2pl	arpigneriez
_	cond 3pl	arpigneraient
_	simp 1sg	arpignasse
_	simp 2sg	arpignasses
_	simp 3sg	arpignât
_	simp 1pl	arpignassions
_	simp 2pl	arpignassiez
_	simp 3pl	arpignassent
_	impe 2sg	arpigne
_	impe 1pl	arpignons
_	impe 2pl	arpignez
_	ppas mas sg	arpigné
_	ppas mas pl	arpignés
_	ppas fem sg	arpignée
_	ppas fem pl	arpignées
$
arquebuser	1__t___zz
_	infi	arquebuser
_	ppre	arquebusant
_	ipre 1sg	arquebuse
_	ipre 3sg	arquebuse
_	spre 1sg	arquebuse
_	spre 3sg	arquebuse
_	ipre 1isg	arquebusè
_	ipre 2sg	arquebuses
_	spre 2sg	arquebuses
_	ipre 1pl	arquebusons
_	ipre 2pl	arquebusez
_	ipre 3pl	arquebusent
_	spre 3pl	arquebusent
_	iimp 1sg	arquebusais
_	iimp 2sg	arquebusais
_	iimp 3sg	arquebusait
_	iimp 1pl	arquebusions
_	spre 1pl	arquebusions
_	iimp 2pl	arquebusiez
_	spre 2pl	arquebusiez
_	iimp 3pl	arquebusaient
_	ipsi 1sg	arquebusai
_	ipsi 2sg	arquebusas
_	ipsi 3sg	arquebusa
_	ipsi 1pl	arquebusâmes
_	ipsi 2pl	arquebusâtes
_	ipsi 3pl	arquebusèrent
_	ifut 1sg	arquebuserai
_	ifut 2sg	arquebuseras
_	ifut 3sg	arquebusera
_	ifut 1pl	arquebuserons
_	ifut 2pl	arquebuserez
_	ifut 3pl	arquebuseront
_	cond 1sg	arquebuserais
_	cond 2sg	arquebuserais
_	cond 3sg	arquebuserait
_	cond 1pl	arquebuserions
_	cond 2pl	arquebuseriez
_	cond 3pl	arquebuseraient
_	simp 1sg	arquebusasse
_	simp 2sg	arquebusasses
_	simp 3sg	arquebusât
_	simp 1pl	arquebusassions
_	simp 2pl	arquebusassiez
_	simp 3pl	arquebusassent
_	impe 2sg	arquebuse
_	impe 1pl	arquebusons
_	impe 2pl	arquebusez
_	ppas mas sg	arquebusé
_	ppas mas pl	arquebusés
_	ppas fem sg	arquebusée
_	ppas fem pl	arquebusées
$
arquepincer	1__t___zz
_	infi	arquepincer
_	ppre	arquepinçant
_	ipre 1sg	arquepince
_	ipre 3sg	arquepince
_	spre 1sg	arquepince
_	spre 3sg	arquepince
_	ipre 1isg	arquepincè
_	ipre 2sg	arquepinces
_	spre 2sg	arquepinces
_	ipre 1pl	arquepinçons
_	ipre 2pl	arquepincez
_	ipre 3pl	arquepincent
_	spre 3pl	arquepincent
_	iimp 1sg	arquepinçais
_	iimp 2sg	arquepinçais
_	iimp 3sg	arquepinçait
_	iimp 1pl	arquepincions
_	spre 1pl	arquepincions
_	iimp 2pl	arquepinciez
_	spre 2pl	arquepinciez
_	iimp 3pl	arquepinçaient
_	ipsi 1sg	arquepinçai
_	ipsi 2sg	arquepinças
_	ipsi 3sg	arquepinça
_	ipsi 1pl	arquepinçâmes
_	ipsi 2pl	arquepinçâtes
_	ipsi 3pl	arquepincèrent
_	ifut 1sg	arquepincerai
_	ifut 2sg	arquepinceras
_	ifut 3sg	arquepincera
_	ifut 1pl	arquepincerons
_	ifut 2pl	arquepincerez
_	ifut 3pl	arquepinceront
_	cond 1sg	arquepincerais
_	cond 2sg	arquepincerais
_	cond 3sg	arquepincerait
_	cond 1pl	arquepincerions
_	cond 2pl	arquepinceriez
_	cond 3pl	arquepinceraient
_	simp 1sg	arquepinçasse
_	simp 2sg	arquepinçasses
_	simp 3sg	arquepinçât
_	simp 1pl	arquepinçassions
_	simp 2pl	arquepinçassiez
_	simp 3pl	arquepinçassent
_	impe 2sg	arquepince
_	impe 1pl	arquepinçons
_	impe 2pl	arquepincez
_	ppas mas sg	arquepincé
_	ppas mas pl	arquepincés
_	ppas fem sg	arquepincée
_	ppas fem pl	arquepincées
$
arquer	1_it_q_zz
_	infi	arquer
_	ppre	arquant
_	ipre 1sg	arque
_	ipre 3sg	arque
_	spre 1sg	arque
_	spre 3sg	arque
_	ipre 1isg	arquè
_	ipre 2sg	arques
_	spre 2sg	arques
_	ipre 1pl	arquons
_	ipre 2pl	arquez
_	ipre 3pl	arquent
_	spre 3pl	arquent
_	iimp 1sg	arquais
_	iimp 2sg	arquais
_	iimp 3sg	arquait
_	iimp 1pl	arquions
_	spre 1pl	arquions
_	iimp 2pl	arquiez
_	spre 2pl	arquiez
_	iimp 3pl	arquaient
_	ipsi 1sg	arquai
_	ipsi 2sg	arquas
_	ipsi 3sg	arqua
_	ipsi 1pl	arquâmes
_	ipsi 2pl	arquâtes
_	ipsi 3pl	arquèrent
_	ifut 1sg	arquerai
_	ifut 2sg	arqueras
_	ifut 3sg	arquera
_	ifut 1pl	arquerons
_	ifut 2pl	arquerez
_	ifut 3pl	arqueront
_	cond 1sg	arquerais
_	cond 2sg	arquerais
_	cond 3sg	arquerait
_	cond 1pl	arquerions
_	cond 2pl	arqueriez
_	cond 3pl	arqueraient
_	simp 1sg	arquasse
_	simp 2sg	arquasses
_	simp 3sg	arquât
_	simp 1pl	arquassions
_	simp 2pl	arquassiez
_	simp 3pl	arquassent
_	impe 2sg	arque
_	impe 1pl	arquons
_	impe 2pl	arquez
_	ppas mas sg	arqué
_	ppas mas pl	arqués
_	ppas fem sg	arquée
_	ppas fem pl	arquées
$
arracher	1__t_q_zz
_	infi	arracher
_	ppre	arrachant
_	ipre 1sg	arrache
_	ipre 3sg	arrache
_	spre 1sg	arrache
_	spre 3sg	arrache
_	ipre 1isg	arrachè
_	ipre 2sg	arraches
_	spre 2sg	arraches
_	ipre 1pl	arrachons
_	ipre 2pl	arrachez
_	ipre 3pl	arrachent
_	spre 3pl	arrachent
_	iimp 1sg	arrachais
_	iimp 2sg	arrachais
_	iimp 3sg	arrachait
_	iimp 1pl	arrachions
_	spre 1pl	arrachions
_	iimp 2pl	arrachiez
_	spre 2pl	arrachiez
_	iimp 3pl	arrachaient
_	ipsi 1sg	arrachai
_	ipsi 2sg	arrachas
_	ipsi 3sg	arracha
_	ipsi 1pl	arrachâmes
_	ipsi 2pl	arrachâtes
_	ipsi 3pl	arrachèrent
_	ifut 1sg	arracherai
_	ifut 2sg	arracheras
_	ifut 3sg	arrachera
_	ifut 1pl	arracherons
_	ifut 2pl	arracherez
_	ifut 3pl	arracheront
_	cond 1sg	arracherais
_	cond 2sg	arracherais
_	cond 3sg	arracherait
_	cond 1pl	arracherions
_	cond 2pl	arracheriez
_	cond 3pl	arracheraient
_	simp 1sg	arrachasse
_	simp 2sg	arrachasses
_	simp 3sg	arrachât
_	simp 1pl	arrachassions
_	simp 2pl	arrachassiez
_	simp 3pl	arrachassent
_	impe 2sg	arrache
_	impe 1pl	arrachons
_	impe 2pl	arrachez
_	ppas mas sg	arraché
_	ppas mas pl	arrachés
_	ppas fem sg	arrachée
_	ppas fem pl	arrachées
$
arraisonner	1__t___zz
_	infi	arraisonner
_	ppre	arraisonnant
_	ipre 1sg	arraisonne
_	ipre 3sg	arraisonne
_	spre 1sg	arraisonne
_	spre 3sg	arraisonne
_	ipre 1isg	arraisonnè
_	ipre 2sg	arraisonnes
_	spre 2sg	arraisonnes
_	ipre 1pl	arraisonnons
_	ipre 2pl	arraisonnez
_	ipre 3pl	arraisonnent
_	spre 3pl	arraisonnent
_	iimp 1sg	arraisonnais
_	iimp 2sg	arraisonnais
_	iimp 3sg	arraisonnait
_	iimp 1pl	arraisonnions
_	spre 1pl	arraisonnions
_	iimp 2pl	arraisonniez
_	spre 2pl	arraisonniez
_	iimp 3pl	arraisonnaient
_	ipsi 1sg	arraisonnai
_	ipsi 2sg	arraisonnas
_	ipsi 3sg	arraisonna
_	ipsi 1pl	arraisonnâmes
_	ipsi 2pl	arraisonnâtes
_	ipsi 3pl	arraisonnèrent
_	ifut 1sg	arraisonnerai
_	ifut 2sg	arraisonneras
_	ifut 3sg	arraisonnera
_	ifut 1pl	arraisonnerons
_	ifut 2pl	arraisonnerez
_	ifut 3pl	arraisonneront
_	cond 1sg	arraisonnerais
_	cond 2sg	arraisonnerais
_	cond 3sg	arraisonnerait
_	cond 1pl	arraisonnerions
_	cond 2pl	arraisonneriez
_	cond 3pl	arraisonneraient
_	simp 1sg	arraisonnasse
_	simp 2sg	arraisonnasses
_	simp 3sg	arraisonnât
_	simp 1pl	arraisonnassions
_	simp 2pl	arraisonnassiez
_	simp 3pl	arraisonnassent
_	impe 2sg	arraisonne
_	impe 1pl	arraisonnons
_	impe 2pl	arraisonnez
_	ppas mas sg	arraisonné
_	ppas mas pl	arraisonnés
_	ppas fem sg	arraisonnée
_	ppas fem pl	arraisonnées
$
arranger	1__t_q__a
_	infi	arranger
_	ppre	arrangeant
_	ipre 1sg	arrange
_	ipre 3sg	arrange
_	spre 1sg	arrange
_	spre 3sg	arrange
_	ipre 1isg	arrangè
_	ipre 2sg	arranges
_	spre 2sg	arranges
_	ipre 1pl	arrangeons
_	ipre 2pl	arrangez
_	ipre 3pl	arrangent
_	spre 3pl	arrangent
_	iimp 1sg	arrangeais
_	iimp 2sg	arrangeais
_	iimp 3sg	arrangeait
_	iimp 1pl	arrangions
_	spre 1pl	arrangions
_	iimp 2pl	arrangiez
_	spre 2pl	arrangiez
_	iimp 3pl	arrangeaient
_	ipsi 1sg	arrangeai
_	ipsi 2sg	arrangeas
_	ipsi 3sg	arrangea
_	ipsi 1pl	arrangeâmes
_	ipsi 2pl	arrangeâtes
_	ipsi 3pl	arrangèrent
_	ifut 1sg	arrangerai
_	ifut 2sg	arrangeras
_	ifut 3sg	arrangera
_	ifut 1pl	arrangerons
_	ifut 2pl	arrangerez
_	ifut 3pl	arrangeront
_	cond 1sg	arrangerais
_	cond 2sg	arrangerais
_	cond 3sg	arrangerait
_	cond 1pl	arrangerions
_	cond 2pl	arrangeriez
_	cond 3pl	arrangeraient
_	simp 1sg	arrangeasse
_	simp 2sg	arrangeasses
_	simp 3sg	arrangeât
_	simp 1pl	arrangeassions
_	simp 2pl	arrangeassiez
_	simp 3pl	arrangeassent
_	impe 2sg	arrange
_	impe 1pl	arrangeons
_	impe 2pl	arrangez
_	ppas mas sg	arrangé
_	ppas mas pl	arrangés
_	ppas fem sg	arrangée
_	ppas fem pl	arrangées
$
arrenter	1__t___zz
_	infi	arrenter
_	ppre	arrentant
_	ipre 1sg	arrente
_	ipre 3sg	arrente
_	spre 1sg	arrente
_	spre 3sg	arrente
_	ipre 1isg	arrentè
_	ipre 2sg	arrentes
_	spre 2sg	arrentes
_	ipre 1pl	arrentons
_	ipre 2pl	arrentez
_	ipre 3pl	arrentent
_	spre 3pl	arrentent
_	iimp 1sg	arrentais
_	iimp 2sg	arrentais
_	iimp 3sg	arrentait
_	iimp 1pl	arrentions
_	spre 1pl	arrentions
_	iimp 2pl	arrentiez
_	spre 2pl	arrentiez
_	iimp 3pl	arrentaient
_	ipsi 1sg	arrentai
_	ipsi 2sg	arrentas
_	ipsi 3sg	arrenta
_	ipsi 1pl	arrentâmes
_	ipsi 2pl	arrentâtes
_	ipsi 3pl	arrentèrent
_	ifut 1sg	arrenterai
_	ifut 2sg	arrenteras
_	ifut 3sg	arrentera
_	ifut 1pl	arrenterons
_	ifut 2pl	arrenterez
_	ifut 3pl	arrenteront
_	cond 1sg	arrenterais
_	cond 2sg	arrenterais
_	cond 3sg	arrenterait
_	cond 1pl	arrenterions
_	cond 2pl	arrenteriez
_	cond 3pl	arrenteraient
_	simp 1sg	arrentasse
_	simp 2sg	arrentasses
_	simp 3sg	arrentât
_	simp 1pl	arrentassions
_	simp 2pl	arrentassiez
_	simp 3pl	arrentassent
_	impe 2sg	arrente
_	impe 1pl	arrentons
_	impe 2pl	arrentez
_	ppas mas sg	arrenté
_	ppas mas pl	arrentés
_	ppas fem sg	arrentée
_	ppas fem pl	arrentées
$
arrérager	1_i__q_zz
_	infi	arrérager
_	ppre	arrérageant
_	ipre 1sg	arrérage
_	ipre 3sg	arrérage
_	spre 1sg	arrérage
_	spre 3sg	arrérage
_	ipre 1isg	arréragè
_	ipre 2sg	arrérages
_	spre 2sg	arrérages
_	ipre 1pl	arrérageons
_	ipre 2pl	arréragez
_	ipre 3pl	arréragent
_	spre 3pl	arréragent
_	iimp 1sg	arrérageais
_	iimp 2sg	arrérageais
_	iimp 3sg	arrérageait
_	iimp 1pl	arréragions
_	spre 1pl	arréragions
_	iimp 2pl	arréragiez
_	spre 2pl	arréragiez
_	iimp 3pl	arrérageaient
_	ipsi 1sg	arrérageai
_	ipsi 2sg	arrérageas
_	ipsi 3sg	arréragea
_	ipsi 1pl	arrérageâmes
_	ipsi 2pl	arrérageâtes
_	ipsi 3pl	arréragèrent
_	ifut 1sg	arréragerai
_	ifut 2sg	arrérageras
_	ifut 3sg	arréragera
_	ifut 1pl	arréragerons
_	ifut 2pl	arréragerez
_	ifut 3pl	arrérageront
_	cond 1sg	arréragerais
_	cond 2sg	arréragerais
_	cond 3sg	arréragerait
_	cond 1pl	arréragerions
_	cond 2pl	arrérageriez
_	cond 3pl	arrérageraient
_	simp 1sg	arrérageasse
_	simp 2sg	arrérageasses
_	simp 3sg	arrérageât
_	simp 1pl	arrérageassions
_	simp 2pl	arrérageassiez
_	simp 3pl	arrérageassent
_	impe 2sg	arrérage
_	impe 1pl	arrérageons
_	impe 2pl	arréragez
_	ppas mas sg	arréragé
_	ppas mas pl	arréragés
_	ppas fem sg	arréragée
_	ppas fem pl	arréragées
$
arrêter	1_it_q__a
_	infi	arrêter
_	ppre	arrêtant
_	ipre 1sg	arrête
_	ipre 3sg	arrête
_	spre 1sg	arrête
_	spre 3sg	arrête
_	ipre 1isg	arrêtè
_	ipre 2sg	arrêtes
_	spre 2sg	arrêtes
_	ipre 1pl	arrêtons
_	ipre 2pl	arrêtez
_	ipre 3pl	arrêtent
_	spre 3pl	arrêtent
_	iimp 1sg	arrêtais
_	iimp 2sg	arrêtais
_	iimp 3sg	arrêtait
_	iimp 1pl	arrêtions
_	spre 1pl	arrêtions
_	iimp 2pl	arrêtiez
_	spre 2pl	arrêtiez
_	iimp 3pl	arrêtaient
_	ipsi 1sg	arrêtai
_	ipsi 2sg	arrêtas
_	ipsi 3sg	arrêta
_	ipsi 1pl	arrêtâmes
_	ipsi 2pl	arrêtâtes
_	ipsi 3pl	arrêtèrent
_	ifut 1sg	arrêterai
_	ifut 2sg	arrêteras
_	ifut 3sg	arrêtera
_	ifut 1pl	arrêterons
_	ifut 2pl	arrêterez
_	ifut 3pl	arrêteront
_	cond 1sg	arrêterais
_	cond 2sg	arrêterais
_	cond 3sg	arrêterait
_	cond 1pl	arrêterions
_	cond 2pl	arrêteriez
_	cond 3pl	arrêteraient
_	simp 1sg	arrêtasse
_	simp 2sg	arrêtasses
_	simp 3sg	arrêtât
_	simp 1pl	arrêtassions
_	simp 2pl	arrêtassiez
_	simp 3pl	arrêtassent
_	impe 2sg	arrête
_	impe 1pl	arrêtons
_	impe 2pl	arrêtez
_	ppas mas sg	arrêté
_	ppas mas pl	arrêtés
_	ppas fem sg	arrêtée
_	ppas fem pl	arrêtées
$
arriérer	1__t___zz
_	infi	arriérer
_	ppre	arriérant
_	ipre 1sg	arrière
_	ipre 3sg	arrière
_	spre 1sg	arrière
_	spre 3sg	arrière
_	ipre 1isg	arriérè
_	ipre 2sg	arrières
_	spre 2sg	arrières
_	ipre 1pl	arriérons
_	ipre 2pl	arriérez
_	ipre 3pl	arrièrent
_	spre 3pl	arrièrent
_	iimp 1sg	arriérais
_	iimp 2sg	arriérais
_	iimp 3sg	arriérait
_	iimp 1pl	arriérions
_	spre 1pl	arriérions
_	iimp 2pl	arriériez
_	spre 2pl	arriériez
_	iimp 3pl	arriéraient
_	ipsi 1sg	arriérai
_	ipsi 2sg	arriéras
_	ipsi 3sg	arriéra
_	ipsi 1pl	arriérâmes
_	ipsi 2pl	arriérâtes
_	ipsi 3pl	arriérèrent
_	ifut 1sg	arriérerai
_	ifut 1sg	arrièrerai
_	ifut 2sg	arriéreras
_	ifut 2sg	arrièreras
_	ifut 3sg	arriérera
_	ifut 3sg	arrièrera
_	ifut 1pl	arriérerons
_	ifut 1pl	arrièrerons
_	ifut 2pl	arriérerez
_	ifut 2pl	arrièrerez
_	ifut 3pl	arriéreront
_	ifut 3pl	arrièreront
_	cond 1sg	arriérerais
_	cond 2sg	arriérerais
_	cond 1sg	arrièrerais
_	cond 2sg	arrièrerais
_	cond 3sg	arriérerait
_	cond 3sg	arrièrerait
_	cond 1pl	arriérerions
_	cond 1pl	arrièrerions
_	cond 2pl	arriéreriez
_	cond 2pl	arrièreriez
_	cond 3pl	arriéreraient
_	cond 3pl	arrièreraient
_	simp 1sg	arriérasse
_	simp 2sg	arriérasses
_	simp 3sg	arriérât
_	simp 1pl	arriérassions
_	simp 2pl	arriérassiez
_	simp 3pl	arriérassent
_	impe 2sg	arrière
_	impe 1pl	arriérons
_	impe 2pl	arriérez
_	ppas mas sg	arriéré
_	ppas mas pl	arriérés
_	ppas fem sg	arriérée
_	ppas fem pl	arriérées
$
arrimer	1__t___zz
_	infi	arrimer
_	ppre	arrimant
_	ipre 1sg	arrime
_	ipre 3sg	arrime
_	spre 1sg	arrime
_	spre 3sg	arrime
_	ipre 1isg	arrimè
_	ipre 2sg	arrimes
_	spre 2sg	arrimes
_	ipre 1pl	arrimons
_	ipre 2pl	arrimez
_	ipre 3pl	arriment
_	spre 3pl	arriment
_	iimp 1sg	arrimais
_	iimp 2sg	arrimais
_	iimp 3sg	arrimait
_	iimp 1pl	arrimions
_	spre 1pl	arrimions
_	iimp 2pl	arrimiez
_	spre 2pl	arrimiez
_	iimp 3pl	arrimaient
_	ipsi 1sg	arrimai
_	ipsi 2sg	arrimas
_	ipsi 3sg	arrima
_	ipsi 1pl	arrimâmes
_	ipsi 2pl	arrimâtes
_	ipsi 3pl	arrimèrent
_	ifut 1sg	arrimerai
_	ifut 2sg	arrimeras
_	ifut 3sg	arrimera
_	ifut 1pl	arrimerons
_	ifut 2pl	arrimerez
_	ifut 3pl	arrimeront
_	cond 1sg	arrimerais
_	cond 2sg	arrimerais
_	cond 3sg	arrimerait
_	cond 1pl	arrimerions
_	cond 2pl	arrimeriez
_	cond 3pl	arrimeraient
_	simp 1sg	arrimasse
_	simp 2sg	arrimasses
_	simp 3sg	arrimât
_	simp 1pl	arrimassions
_	simp 2pl	arrimassiez
_	simp 3pl	arrimassent
_	impe 2sg	arrime
_	impe 1pl	arrimons
_	impe 2pl	arrimez
_	ppas mas sg	arrimé
_	ppas mas pl	arrimés
_	ppas fem sg	arrimée
_	ppas fem pl	arrimées
$
arriser	1__t___zz
_	infi	arriser
_	ppre	arrisant
_	ipre 1sg	arrise
_	ipre 3sg	arrise
_	spre 1sg	arrise
_	spre 3sg	arrise
_	ipre 1isg	arrisè
_	ipre 2sg	arrises
_	spre 2sg	arrises
_	ipre 1pl	arrisons
_	ipre 2pl	arrisez
_	ipre 3pl	arrisent
_	spre 3pl	arrisent
_	iimp 1sg	arrisais
_	iimp 2sg	arrisais
_	iimp 3sg	arrisait
_	iimp 1pl	arrisions
_	spre 1pl	arrisions
_	iimp 2pl	arrisiez
_	spre 2pl	arrisiez
_	iimp 3pl	arrisaient
_	ipsi 1sg	arrisai
_	ipsi 2sg	arrisas
_	ipsi 3sg	arrisa
_	ipsi 1pl	arrisâmes
_	ipsi 2pl	arrisâtes
_	ipsi 3pl	arrisèrent
_	ifut 1sg	arriserai
_	ifut 2sg	arriseras
_	ifut 3sg	arrisera
_	ifut 1pl	arriserons
_	ifut 2pl	arriserez
_	ifut 3pl	arriseront
_	cond 1sg	arriserais
_	cond 2sg	arriserais
_	cond 3sg	arriserait
_	cond 1pl	arriserions
_	cond 2pl	arriseriez
_	cond 3pl	arriseraient
_	simp 1sg	arrisasse
_	simp 2sg	arrisasses
_	simp 3sg	arrisât
_	simp 1pl	arrisassions
_	simp 2pl	arrisassiez
_	simp 3pl	arrisassent
_	impe 2sg	arrise
_	impe 1pl	arrisons
_	impe 2pl	arrisez
_	ppas mas sg	arrisé
_	ppas mas pl	arrisés
_	ppas fem sg	arrisée
_	ppas fem pl	arrisées
$
arriver	1_i____e_
_	infi	arriver
_	ppre	arrivant
_	ipre 1sg	arrive
_	ipre 3sg	arrive
_	spre 1sg	arrive
_	spre 3sg	arrive
_	ipre 1isg	arrivè
_	ipre 2sg	arrives
_	spre 2sg	arrives
_	ipre 1pl	arrivons
_	ipre 2pl	arrivez
_	ipre 3pl	arrivent
_	spre 3pl	arrivent
_	iimp 1sg	arrivais
_	iimp 2sg	arrivais
_	iimp 3sg	arrivait
_	iimp 1pl	arrivions
_	spre 1pl	arrivions
_	iimp 2pl	arriviez
_	spre 2pl	arriviez
_	iimp 3pl	arrivaient
_	ipsi 1sg	arrivai
_	ipsi 2sg	arrivas
_	ipsi 3sg	arriva
_	ipsi 1pl	arrivâmes
_	ipsi 2pl	arrivâtes
_	ipsi 3pl	arrivèrent
_	ifut 1sg	arriverai
_	ifut 2sg	arriveras
_	ifut 3sg	arrivera
_	ifut 1pl	arriverons
_	ifut 2pl	arriverez
_	ifut 3pl	arriveront
_	cond 1sg	arriverais
_	cond 2sg	arriverais
_	cond 3sg	arriverait
_	cond 1pl	arriverions
_	cond 2pl	arriveriez
_	cond 3pl	arriveraient
_	simp 1sg	arrivasse
_	simp 2sg	arrivasses
_	simp 3sg	arrivât
_	simp 1pl	arrivassions
_	simp 2pl	arrivassiez
_	simp 3pl	arrivassent
_	impe 2sg	arrive
_	impe 1pl	arrivons
_	impe 2pl	arrivez
_	ppas mas sg	arrivé
_	ppas mas pl	arrivés
_	ppas fem sg	arrivée
_	ppas fem pl	arrivées
$
arroger	1____p_e_
_	infi	arroger
_	ppre	arrogeant
_	ipre 1sg	arroge
_	ipre 3sg	arroge
_	spre 1sg	arroge
_	spre 3sg	arroge
_	ipre 1isg	arrogè
_	ipre 2sg	arroges
_	spre 2sg	arroges
_	ipre 1pl	arrogeons
_	ipre 2pl	arrogez
_	ipre 3pl	arrogent
_	spre 3pl	arrogent
_	iimp 1sg	arrogeais
_	iimp 2sg	arrogeais
_	iimp 3sg	arrogeait
_	iimp 1pl	arrogions
_	spre 1pl	arrogions
_	iimp 2pl	arrogiez
_	spre 2pl	arrogiez
_	iimp 3pl	arrogeaient
_	ipsi 1sg	arrogeai
_	ipsi 2sg	arrogeas
_	ipsi 3sg	arrogea
_	ipsi 1pl	arrogeâmes
_	ipsi 2pl	arrogeâtes
_	ipsi 3pl	arrogèrent
_	ifut 1sg	arrogerai
_	ifut 2sg	arrogeras
_	ifut 3sg	arrogera
_	ifut 1pl	arrogerons
_	ifut 2pl	arrogerez
_	ifut 3pl	arrogeront
_	cond 1sg	arrogerais
_	cond 2sg	arrogerais
_	cond 3sg	arrogerait
_	cond 1pl	arrogerions
_	cond 2pl	arrogeriez
_	cond 3pl	arrogeraient
_	simp 1sg	arrogeasse
_	simp 2sg	arrogeasses
_	simp 3sg	arrogeât
_	simp 1pl	arrogeassions
_	simp 2pl	arrogeassiez
_	simp 3pl	arrogeassent
_	impe 2sg	arroge
_	impe 1pl	arrogeons
_	impe 2pl	arrogez
_	ppas mas sg	arrogé
_	ppas mas pl	arrogés
_	ppas fem sg	arrogée
_	ppas fem pl	arrogées
$
arrondir	2_it_q__a
_	infi	arrondir
_	ppre	arrondissant
_	ipre 1sg	arrondis
_	ipre 2sg	arrondis
_	ipsi 1sg	arrondis
_	ipsi 2sg	arrondis
_	ipre 3sg	arrondit
_	ipsi 3sg	arrondit
_	ipre 1pl	arrondissons
_	ipre 2pl	arrondissez
_	ipre 3pl	arrondissent
_	spre 3pl	arrondissent
_	simp 3pl	arrondissent
_	iimp 1sg	arrondissais
_	iimp 2sg	arrondissais
_	iimp 3sg	arrondissait
_	iimp 1pl	arrondissions
_	spre 1pl	arrondissions
_	simp 1pl	arrondissions
_	iimp 2pl	arrondissiez
_	spre 2pl	arrondissiez
_	simp 2pl	arrondissiez
_	iimp 3pl	arrondissaient
_	ipsi 1pl	arrondîmes
_	ipsi 2pl	arrondîtes
_	ipsi 3pl	arrondirent
_	ifut 1sg	arrondirai
_	ifut 2sg	arrondiras
_	ifut 3sg	arrondira
_	ifut 1pl	arrondirons
_	ifut 2pl	arrondirez
_	ifut 3pl	arrondiront
_	cond 1sg	arrondirais
_	cond 2sg	arrondirais
_	cond 3sg	arrondirait
_	cond 1pl	arrondirions
_	cond 2pl	arrondiriez
_	cond 3pl	arrondiraient
_	spre 1sg	arrondisse
_	simp 1sg	arrondisse
_	spre 2sg	arrondisses
_	simp 2sg	arrondisses
_	spre 3sg	arrondisse
_	simp 3sg	arrondît
_	impe 2sg	arrondis
_	impe 1pl	arrondissons
_	impe 2pl	arrondissez
_	ppas mas sg	arrondi
_	ppas mas pl	arrondis
_	ppas fem sg	arrondie
_	ppas fem pl	arrondies
$
arroser	1__t_q_zz
_	infi	arroser
_	ppre	arrosant
_	ipre 1sg	arrose
_	ipre 3sg	arrose
_	spre 1sg	arrose
_	spre 3sg	arrose
_	ipre 1isg	arrosè
_	ipre 2sg	arroses
_	spre 2sg	arroses
_	ipre 1pl	arrosons
_	ipre 2pl	arrosez
_	ipre 3pl	arrosent
_	spre 3pl	arrosent
_	iimp 1sg	arrosais
_	iimp 2sg	arrosais
_	iimp 3sg	arrosait
_	iimp 1pl	arrosions
_	spre 1pl	arrosions
_	iimp 2pl	arrosiez
_	spre 2pl	arrosiez
_	iimp 3pl	arrosaient
_	ipsi 1sg	arrosai
_	ipsi 2sg	arrosas
_	ipsi 3sg	arrosa
_	ipsi 1pl	arrosâmes
_	ipsi 2pl	arrosâtes
_	ipsi 3pl	arrosèrent
_	ifut 1sg	arroserai
_	ifut 2sg	arroseras
_	ifut 3sg	arrosera
_	ifut 1pl	arroserons
_	ifut 2pl	arroserez
_	ifut 3pl	arroseront
_	cond 1sg	arroserais
_	cond 2sg	arroserais
_	cond 3sg	arroserait
_	cond 1pl	arroserions
_	cond 2pl	arroseriez
_	cond 3pl	arroseraient
_	simp 1sg	arrosasse
_	simp 2sg	arrosasses
_	simp 3sg	arrosât
_	simp 1pl	arrosassions
_	simp 2pl	arrosassiez
_	simp 3pl	arrosassent
_	impe 2sg	arrose
_	impe 1pl	arrosons
_	impe 2pl	arrosez
_	ppas mas sg	arrosé
_	ppas mas pl	arrosés
_	ppas fem sg	arrosée
_	ppas fem pl	arrosées
$
arsouiller	1____p_e_
_	infi	arsouiller
_	ppre	arsouillant
_	ipre 1sg	arsouille
_	ipre 3sg	arsouille
_	spre 1sg	arsouille
_	spre 3sg	arsouille
_	ipre 1isg	arsouillè
_	ipre 2sg	arsouilles
_	spre 2sg	arsouilles
_	ipre 1pl	arsouillons
_	ipre 2pl	arsouillez
_	ipre 3pl	arsouillent
_	spre 3pl	arsouillent
_	iimp 1sg	arsouillais
_	iimp 2sg	arsouillais
_	iimp 3sg	arsouillait
_	iimp 1pl	arsouillions
_	spre 1pl	arsouillions
_	iimp 2pl	arsouilliez
_	spre 2pl	arsouilliez
_	iimp 3pl	arsouillaient
_	ipsi 1sg	arsouillai
_	ipsi 2sg	arsouillas
_	ipsi 3sg	arsouilla
_	ipsi 1pl	arsouillâmes
_	ipsi 2pl	arsouillâtes
_	ipsi 3pl	arsouillèrent
_	ifut 1sg	arsouillerai
_	ifut 2sg	arsouilleras
_	ifut 3sg	arsouillera
_	ifut 1pl	arsouillerons
_	ifut 2pl	arsouillerez
_	ifut 3pl	arsouilleront
_	cond 1sg	arsouillerais
_	cond 2sg	arsouillerais
_	cond 3sg	arsouillerait
_	cond 1pl	arsouillerions
_	cond 2pl	arsouilleriez
_	cond 3pl	arsouilleraient
_	simp 1sg	arsouillasse
_	simp 2sg	arsouillasses
_	simp 3sg	arsouillât
_	simp 1pl	arsouillassions
_	simp 2pl	arsouillassiez
_	simp 3pl	arsouillassent
_	impe 2sg	arsouille
_	impe 1pl	arsouillons
_	impe 2pl	arsouillez
_	ppas mas sg	arsouillé
_	ppas mas pl	arsouillés
_	ppas fem sg	arsouillée
_	ppas fem pl	arsouillées
$
articuler	1_it_q_zz
_	infi	articuler
_	ppre	articulant
_	ipre 1sg	articule
_	ipre 3sg	articule
_	spre 1sg	articule
_	spre 3sg	articule
_	ipre 1isg	articulè
_	ipre 2sg	articules
_	spre 2sg	articules
_	ipre 1pl	articulons
_	ipre 2pl	articulez
_	ipre 3pl	articulent
_	spre 3pl	articulent
_	iimp 1sg	articulais
_	iimp 2sg	articulais
_	iimp 3sg	articulait
_	iimp 1pl	articulions
_	spre 1pl	articulions
_	iimp 2pl	articuliez
_	spre 2pl	articuliez
_	iimp 3pl	articulaient
_	ipsi 1sg	articulai
_	ipsi 2sg	articulas
_	ipsi 3sg	articula
_	ipsi 1pl	articulâmes
_	ipsi 2pl	articulâtes
_	ipsi 3pl	articulèrent
_	ifut 1sg	articulerai
_	ifut 2sg	articuleras
_	ifut 3sg	articulera
_	ifut 1pl	articulerons
_	ifut 2pl	articulerez
_	ifut 3pl	articuleront
_	cond 1sg	articulerais
_	cond 2sg	articulerais
_	cond 3sg	articulerait
_	cond 1pl	articulerions
_	cond 2pl	articuleriez
_	cond 3pl	articuleraient
_	simp 1sg	articulasse
_	simp 2sg	articulasses
_	simp 3sg	articulât
_	simp 1pl	articulassions
_	simp 2pl	articulassiez
_	simp 3pl	articulassent
_	impe 2sg	articule
_	impe 1pl	articulons
_	impe 2pl	articulez
_	ppas mas sg	articulé
_	ppas mas pl	articulés
_	ppas fem sg	articulée
_	ppas fem pl	articulées
$
artificialiser	1__t_q_zz
_	infi	artificialiser
_	ppre	artificialisant
_	ipre 1sg	artificialise
_	ipre 3sg	artificialise
_	spre 1sg	artificialise
_	spre 3sg	artificialise
_	ipre 1isg	artificialisè
_	ipre 2sg	artificialises
_	spre 2sg	artificialises
_	ipre 1pl	artificialisons
_	ipre 2pl	artificialisez
_	ipre 3pl	artificialisent
_	spre 3pl	artificialisent
_	iimp 1sg	artificialisais
_	iimp 2sg	artificialisais
_	iimp 3sg	artificialisait
_	iimp 1pl	artificialisions
_	spre 1pl	artificialisions
_	iimp 2pl	artificialisiez
_	spre 2pl	artificialisiez
_	iimp 3pl	artificialisaient
_	ipsi 1sg	artificialisai
_	ipsi 2sg	artificialisas
_	ipsi 3sg	artificialisa
_	ipsi 1pl	artificialisâmes
_	ipsi 2pl	artificialisâtes
_	ipsi 3pl	artificialisèrent
_	ifut 1sg	artificialiserai
_	ifut 2sg	artificialiseras
_	ifut 3sg	artificialisera
_	ifut 1pl	artificialiserons
_	ifut 2pl	artificialiserez
_	ifut 3pl	artificialiseront
_	cond 1sg	artificialiserais
_	cond 2sg	artificialiserais
_	cond 3sg	artificialiserait
_	cond 1pl	artificialiserions
_	cond 2pl	artificialiseriez
_	cond 3pl	artificialiseraient
_	simp 1sg	artificialisasse
_	simp 2sg	artificialisasses
_	simp 3sg	artificialisât
_	simp 1pl	artificialisassions
_	simp 2pl	artificialisassiez
_	simp 3pl	artificialisassent
_	impe 2sg	artificialise
_	impe 1pl	artificialisons
_	impe 2pl	artificialisez
_	ppas mas sg	artificialisé
_	ppas mas pl	artificialisés
_	ppas fem sg	artificialisée
_	ppas fem pl	artificialisées
$
artiller	1_i____zz
_	infi	artiller
_	ppre	artillant
_	ipre 1sg	artille
_	ipre 3sg	artille
_	spre 1sg	artille
_	spre 3sg	artille
_	ipre 1isg	artillè
_	ipre 2sg	artilles
_	spre 2sg	artilles
_	ipre 1pl	artillons
_	ipre 2pl	artillez
_	ipre 3pl	artillent
_	spre 3pl	artillent
_	iimp 1sg	artillais
_	iimp 2sg	artillais
_	iimp 3sg	artillait
_	iimp 1pl	artillions
_	spre 1pl	artillions
_	iimp 2pl	artilliez
_	spre 2pl	artilliez
_	iimp 3pl	artillaient
_	ipsi 1sg	artillai
_	ipsi 2sg	artillas
_	ipsi 3sg	artilla
_	ipsi 1pl	artillâmes
_	ipsi 2pl	artillâtes
_	ipsi 3pl	artillèrent
_	ifut 1sg	artillerai
_	ifut 2sg	artilleras
_	ifut 3sg	artillera
_	ifut 1pl	artillerons
_	ifut 2pl	artillerez
_	ifut 3pl	artilleront
_	cond 1sg	artillerais
_	cond 2sg	artillerais
_	cond 3sg	artillerait
_	cond 1pl	artillerions
_	cond 2pl	artilleriez
_	cond 3pl	artilleraient
_	simp 1sg	artillasse
_	simp 2sg	artillasses
_	simp 3sg	artillât
_	simp 1pl	artillassions
_	simp 2pl	artillassiez
_	simp 3pl	artillassent
_	impe 2sg	artille
_	impe 1pl	artillons
_	impe 2pl	artillez
_	ppas epi inv	artillé
$
ascensionner	1__t___zz
_	infi	ascensionner
_	ppre	ascensionnant
_	ipre 1sg	ascensionne
_	ipre 3sg	ascensionne
_	spre 1sg	ascensionne
_	spre 3sg	ascensionne
_	ipre 1isg	ascensionnè
_	ipre 2sg	ascensionnes
_	spre 2sg	ascensionnes
_	ipre 1pl	ascensionnons
_	ipre 2pl	ascensionnez
_	ipre 3pl	ascensionnent
_	spre 3pl	ascensionnent
_	iimp 1sg	ascensionnais
_	iimp 2sg	ascensionnais
_	iimp 3sg	ascensionnait
_	iimp 1pl	ascensionnions
_	spre 1pl	ascensionnions
_	iimp 2pl	ascensionniez
_	spre 2pl	ascensionniez
_	iimp 3pl	ascensionnaient
_	ipsi 1sg	ascensionnai
_	ipsi 2sg	ascensionnas
_	ipsi 3sg	ascensionna
_	ipsi 1pl	ascensionnâmes
_	ipsi 2pl	ascensionnâtes
_	ipsi 3pl	ascensionnèrent
_	ifut 1sg	ascensionnerai
_	ifut 2sg	ascensionneras
_	ifut 3sg	ascensionnera
_	ifut 1pl	ascensionnerons
_	ifut 2pl	ascensionnerez
_	ifut 3pl	ascensionneront
_	cond 1sg	ascensionnerais
_	cond 2sg	ascensionnerais
_	cond 3sg	ascensionnerait
_	cond 1pl	ascensionnerions
_	cond 2pl	ascensionneriez
_	cond 3pl	ascensionneraient
_	simp 1sg	ascensionnasse
_	simp 2sg	ascensionnasses
_	simp 3sg	ascensionnât
_	simp 1pl	ascensionnassions
_	simp 2pl	ascensionnassiez
_	simp 3pl	ascensionnassent
_	impe 2sg	ascensionne
_	impe 1pl	ascensionnons
_	impe 2pl	ascensionnez
_	ppas mas sg	ascensionné
_	ppas mas pl	ascensionnés
_	ppas fem sg	ascensionnée
_	ppas fem pl	ascensionnées
$
aseptiser	1__t___zz
_	infi	aseptiser
_	ppre	aseptisant
_	ipre 1sg	aseptise
_	ipre 3sg	aseptise
_	spre 1sg	aseptise
_	spre 3sg	aseptise
_	ipre 1isg	aseptisè
_	ipre 2sg	aseptises
_	spre 2sg	aseptises
_	ipre 1pl	aseptisons
_	ipre 2pl	aseptisez
_	ipre 3pl	aseptisent
_	spre 3pl	aseptisent
_	iimp 1sg	aseptisais
_	iimp 2sg	aseptisais
_	iimp 3sg	aseptisait
_	iimp 1pl	aseptisions
_	spre 1pl	aseptisions
_	iimp 2pl	aseptisiez
_	spre 2pl	aseptisiez
_	iimp 3pl	aseptisaient
_	ipsi 1sg	aseptisai
_	ipsi 2sg	aseptisas
_	ipsi 3sg	aseptisa
_	ipsi 1pl	aseptisâmes
_	ipsi 2pl	aseptisâtes
_	ipsi 3pl	aseptisèrent
_	ifut 1sg	aseptiserai
_	ifut 2sg	aseptiseras
_	ifut 3sg	aseptisera
_	ifut 1pl	aseptiserons
_	ifut 2pl	aseptiserez
_	ifut 3pl	aseptiseront
_	cond 1sg	aseptiserais
_	cond 2sg	aseptiserais
_	cond 3sg	aseptiserait
_	cond 1pl	aseptiserions
_	cond 2pl	aseptiseriez
_	cond 3pl	aseptiseraient
_	simp 1sg	aseptisasse
_	simp 2sg	aseptisasses
_	simp 3sg	aseptisât
_	simp 1pl	aseptisassions
_	simp 2pl	aseptisassiez
_	simp 3pl	aseptisassent
_	impe 2sg	aseptise
_	impe 1pl	aseptisons
_	impe 2pl	aseptisez
_	ppas mas sg	aseptisé
_	ppas mas pl	aseptisés
_	ppas fem sg	aseptisée
_	ppas fem pl	aseptisées
$
aspecter	1__t___zz
_	infi	aspecter
_	ppre	aspectant
_	ipre 1sg	aspecte
_	ipre 3sg	aspecte
_	spre 1sg	aspecte
_	spre 3sg	aspecte
_	ipre 1isg	aspectè
_	ipre 2sg	aspectes
_	spre 2sg	aspectes
_	ipre 1pl	aspectons
_	ipre 2pl	aspectez
_	ipre 3pl	aspectent
_	spre 3pl	aspectent
_	iimp 1sg	aspectais
_	iimp 2sg	aspectais
_	iimp 3sg	aspectait
_	iimp 1pl	aspections
_	spre 1pl	aspections
_	iimp 2pl	aspectiez
_	spre 2pl	aspectiez
_	iimp 3pl	aspectaient
_	ipsi 1sg	aspectai
_	ipsi 2sg	aspectas
_	ipsi 3sg	aspecta
_	ipsi 1pl	aspectâmes
_	ipsi 2pl	aspectâtes
_	ipsi 3pl	aspectèrent
_	ifut 1sg	aspecterai
_	ifut 2sg	aspecteras
_	ifut 3sg	aspectera
_	ifut 1pl	aspecterons
_	ifut 2pl	aspecterez
_	ifut 3pl	aspecteront
_	cond 1sg	aspecterais
_	cond 2sg	aspecterais
_	cond 3sg	aspecterait
_	cond 1pl	aspecterions
_	cond 2pl	aspecteriez
_	cond 3pl	aspecteraient
_	simp 1sg	aspectasse
_	simp 2sg	aspectasses
_	simp 3sg	aspectât
_	simp 1pl	aspectassions
_	simp 2pl	aspectassiez
_	simp 3pl	aspectassent
_	impe 2sg	aspecte
_	impe 1pl	aspectons
_	impe 2pl	aspectez
_	ppas mas sg	aspecté
_	ppas mas pl	aspectés
_	ppas fem sg	aspectée
_	ppas fem pl	aspectées
$
asperger	1__t_q_zz
_	infi	asperger
_	ppre	aspergeant
_	ipre 1sg	asperge
_	ipre 3sg	asperge
_	spre 1sg	asperge
_	spre 3sg	asperge
_	ipre 1isg	aspergè
_	ipre 2sg	asperges
_	spre 2sg	asperges
_	ipre 1pl	aspergeons
_	ipre 2pl	aspergez
_	ipre 3pl	aspergent
_	spre 3pl	aspergent
_	iimp 1sg	aspergeais
_	iimp 2sg	aspergeais
_	iimp 3sg	aspergeait
_	iimp 1pl	aspergions
_	spre 1pl	aspergions
_	iimp 2pl	aspergiez
_	spre 2pl	aspergiez
_	iimp 3pl	aspergeaient
_	ipsi 1sg	aspergeai
_	ipsi 2sg	aspergeas
_	ipsi 3sg	aspergea
_	ipsi 1pl	aspergeâmes
_	ipsi 2pl	aspergeâtes
_	ipsi 3pl	aspergèrent
_	ifut 1sg	aspergerai
_	ifut 2sg	aspergeras
_	ifut 3sg	aspergera
_	ifut 1pl	aspergerons
_	ifut 2pl	aspergerez
_	ifut 3pl	aspergeront
_	cond 1sg	aspergerais
_	cond 2sg	aspergerais
_	cond 3sg	aspergerait
_	cond 1pl	aspergerions
_	cond 2pl	aspergeriez
_	cond 3pl	aspergeraient
_	simp 1sg	aspergeasse
_	simp 2sg	aspergeasses
_	simp 3sg	aspergeât
_	simp 1pl	aspergeassions
_	simp 2pl	aspergeassiez
_	simp 3pl	aspergeassent
_	impe 2sg	asperge
_	impe 1pl	aspergeons
_	impe 2pl	aspergez
_	ppas mas sg	aspergé
_	ppas mas pl	aspergés
_	ppas fem sg	aspergée
_	ppas fem pl	aspergées
$
asphalter	1__t___zz
_	infi	asphalter
_	ppre	asphaltant
_	ipre 1sg	asphalte
_	ipre 3sg	asphalte
_	spre 1sg	asphalte
_	spre 3sg	asphalte
_	ipre 1isg	asphaltè
_	ipre 2sg	asphaltes
_	spre 2sg	asphaltes
_	ipre 1pl	asphaltons
_	ipre 2pl	asphaltez
_	ipre 3pl	asphaltent
_	spre 3pl	asphaltent
_	iimp 1sg	asphaltais
_	iimp 2sg	asphaltais
_	iimp 3sg	asphaltait
_	iimp 1pl	asphaltions
_	spre 1pl	asphaltions
_	iimp 2pl	asphaltiez
_	spre 2pl	asphaltiez
_	iimp 3pl	asphaltaient
_	ipsi 1sg	asphaltai
_	ipsi 2sg	asphaltas
_	ipsi 3sg	asphalta
_	ipsi 1pl	asphaltâmes
_	ipsi 2pl	asphaltâtes
_	ipsi 3pl	asphaltèrent
_	ifut 1sg	asphalterai
_	ifut 2sg	asphalteras
_	ifut 3sg	asphaltera
_	ifut 1pl	asphalterons
_	ifut 2pl	asphalterez
_	ifut 3pl	asphalteront
_	cond 1sg	asphalterais
_	cond 2sg	asphalterais
_	cond 3sg	asphalterait
_	cond 1pl	asphalterions
_	cond 2pl	asphalteriez
_	cond 3pl	asphalteraient
_	simp 1sg	asphaltasse
_	simp 2sg	asphaltasses
_	simp 3sg	asphaltât
_	simp 1pl	asphaltassions
_	simp 2pl	asphaltassiez
_	simp 3pl	asphaltassent
_	impe 2sg	asphalte
_	impe 1pl	asphaltons
_	impe 2pl	asphaltez
_	ppas mas sg	asphalté
_	ppas mas pl	asphaltés
_	ppas fem sg	asphaltée
_	ppas fem pl	asphaltées
$
asphyxier	1_it_q_zz
_	infi	asphyxier
_	ppre	asphyxiant
_	ipre 1sg	asphyxie
_	ipre 3sg	asphyxie
_	spre 1sg	asphyxie
_	spre 3sg	asphyxie
_	ipre 1isg	asphyxiè
_	ipre 2sg	asphyxies
_	spre 2sg	asphyxies
_	ipre 1pl	asphyxions
_	ipre 2pl	asphyxiez
_	ipre 3pl	asphyxient
_	spre 3pl	asphyxient
_	iimp 1sg	asphyxiais
_	iimp 2sg	asphyxiais
_	iimp 3sg	asphyxiait
_	iimp 1pl	asphyxiions
_	spre 1pl	asphyxiions
_	iimp 2pl	asphyxiiez
_	spre 2pl	asphyxiiez
_	iimp 3pl	asphyxiaient
_	ipsi 1sg	asphyxiai
_	ipsi 2sg	asphyxias
_	ipsi 3sg	asphyxia
_	ipsi 1pl	asphyxiâmes
_	ipsi 2pl	asphyxiâtes
_	ipsi 3pl	asphyxièrent
_	ifut 1sg	asphyxierai
_	ifut 2sg	asphyxieras
_	ifut 3sg	asphyxiera
_	ifut 1pl	asphyxierons
_	ifut 2pl	asphyxierez
_	ifut 3pl	asphyxieront
_	cond 1sg	asphyxierais
_	cond 2sg	asphyxierais
_	cond 3sg	asphyxierait
_	cond 1pl	asphyxierions
_	cond 2pl	asphyxieriez
_	cond 3pl	asphyxieraient
_	simp 1sg	asphyxiasse
_	simp 2sg	asphyxiasses
_	simp 3sg	asphyxiât
_	simp 1pl	asphyxiassions
_	simp 2pl	asphyxiassiez
_	simp 3pl	asphyxiassent
_	impe 2sg	asphyxie
_	impe 1pl	asphyxions
_	impe 2pl	asphyxiez
_	ppas mas sg	asphyxié
_	ppas mas pl	asphyxiés
_	ppas fem sg	asphyxiée
_	ppas fem pl	asphyxiées
$
aspirer	1__tn__zz
_	infi	aspirer
_	ppre	aspirant
_	ipre 1sg	aspire
_	ipre 3sg	aspire
_	spre 1sg	aspire
_	spre 3sg	aspire
_	ipre 1isg	aspirè
_	ipre 2sg	aspires
_	spre 2sg	aspires
_	ipre 1pl	aspirons
_	ipre 2pl	aspirez
_	ipre 3pl	aspirent
_	spre 3pl	aspirent
_	iimp 1sg	aspirais
_	iimp 2sg	aspirais
_	iimp 3sg	aspirait
_	iimp 1pl	aspirions
_	spre 1pl	aspirions
_	iimp 2pl	aspiriez
_	spre 2pl	aspiriez
_	iimp 3pl	aspiraient
_	ipsi 1sg	aspirai
_	ipsi 2sg	aspiras
_	ipsi 3sg	aspira
_	ipsi 1pl	aspirâmes
_	ipsi 2pl	aspirâtes
_	ipsi 3pl	aspirèrent
_	ifut 1sg	aspirerai
_	ifut 2sg	aspireras
_	ifut 3sg	aspirera
_	ifut 1pl	aspirerons
_	ifut 2pl	aspirerez
_	ifut 3pl	aspireront
_	cond 1sg	aspirerais
_	cond 2sg	aspirerais
_	cond 3sg	aspirerait
_	cond 1pl	aspirerions
_	cond 2pl	aspireriez
_	cond 3pl	aspireraient
_	simp 1sg	aspirasse
_	simp 2sg	aspirasses
_	simp 3sg	aspirât
_	simp 1pl	aspirassions
_	simp 2pl	aspirassiez
_	simp 3pl	aspirassent
_	impe 2sg	aspire
_	impe 1pl	aspirons
_	impe 2pl	aspirez
_	ppas mas sg	aspiré
_	ppas mas pl	aspirés
_	ppas fem sg	aspirée
_	ppas fem pl	aspirées
$
assagir	2_it_q__a
_	infi	assagir
_	ppre	assagissant
_	ipre 1sg	assagis
_	ipre 2sg	assagis
_	ipsi 1sg	assagis
_	ipsi 2sg	assagis
_	ipre 3sg	assagit
_	ipsi 3sg	assagit
_	ipre 1pl	assagissons
_	ipre 2pl	assagissez
_	ipre 3pl	assagissent
_	spre 3pl	assagissent
_	simp 3pl	assagissent
_	iimp 1sg	assagissais
_	iimp 2sg	assagissais
_	iimp 3sg	assagissait
_	iimp 1pl	assagissions
_	spre 1pl	assagissions
_	simp 1pl	assagissions
_	iimp 2pl	assagissiez
_	spre 2pl	assagissiez
_	simp 2pl	assagissiez
_	iimp 3pl	assagissaient
_	ipsi 1pl	assagîmes
_	ipsi 2pl	assagîtes
_	ipsi 3pl	assagirent
_	ifut 1sg	assagirai
_	ifut 2sg	assagiras
_	ifut 3sg	assagira
_	ifut 1pl	assagirons
_	ifut 2pl	assagirez
_	ifut 3pl	assagiront
_	cond 1sg	assagirais
_	cond 2sg	assagirais
_	cond 3sg	assagirait
_	cond 1pl	assagirions
_	cond 2pl	assagiriez
_	cond 3pl	assagiraient
_	spre 1sg	assagisse
_	simp 1sg	assagisse
_	spre 2sg	assagisses
_	simp 2sg	assagisses
_	spre 3sg	assagisse
_	simp 3sg	assagît
_	impe 2sg	assagis
_	impe 1pl	assagissons
_	impe 2pl	assagissez
_	ppas mas sg	assagi
_	ppas mas pl	assagis
_	ppas fem sg	assagie
_	ppas fem pl	assagies
$
assaillir	3_it_x__a
_	infi	assaillir
_	ppre	assaillant
_	ppas mas sg	assailli
_	ppas mas pl	assaillis
_	ppas fem sg	assaillie
_	ppas fem pl	assaillies
_	ipre 1sg	assaille
_	ipre 3sg	assaille
_	spre 1sg	assaille
_	spre 3sg	assaille
_	ipre 2sg	assailles
_	spre 2sg	assailles
_	ipre 1pl	assaillons
_	ipre 2pl	assaillez
_	ipre 3pl	assaillent
_	spre 3pl	assaillent
_	iimp 1sg	assaillais
_	iimp 2sg	assaillais
_	iimp 3sg	assaillait
_	iimp 1pl	assaillions
_	spre 1pl	assaillions
_	iimp 2pl	assailliez
_	spre 2pl	assailliez
_	iimp 3pl	assaillaient
_	ipsi 1sg	assaillis
_	ipsi 2sg	assaillis
_	ipsi 3sg	assaillit
_	ipsi 1pl	assaillîmes
_	ipsi 2pl	assaillîtes
_	ipsi 3pl	assaillirent
_	ifut 1sg	assaillirai
_	ifut 2sg	assailliras
_	ifut 3sg	assaillira
_	ifut 1pl	assaillirons
_	ifut 2pl	assaillirez
_	ifut 3pl	assailliront
_	cond 1sg	assaillirais
_	cond 2sg	assaillirais
_	cond 3sg	assaillirait
_	cond 1pl	assaillirions
_	cond 2pl	assailliriez
_	cond 3pl	assailliraient
_	simp 1sg	assaillisse
_	simp 2sg	assaillisses
_	simp 3sg	assaillît
_	simp 1pl	assaillissions
_	simp 2pl	assaillissiez
_	simp 3pl	assaillissent
_	impe 2sg	assaille
_	impe 1pl	assaillons
_	impe 2pl	assaillez
$
assainir	2_it____a
_	infi	assainir
_	ppre	assainissant
_	ipre 1sg	assainis
_	ipre 2sg	assainis
_	ipsi 1sg	assainis
_	ipsi 2sg	assainis
_	ipre 3sg	assainit
_	ipsi 3sg	assainit
_	ipre 1pl	assainissons
_	ipre 2pl	assainissez
_	ipre 3pl	assainissent
_	spre 3pl	assainissent
_	simp 3pl	assainissent
_	iimp 1sg	assainissais
_	iimp 2sg	assainissais
_	iimp 3sg	assainissait
_	iimp 1pl	assainissions
_	spre 1pl	assainissions
_	simp 1pl	assainissions
_	iimp 2pl	assainissiez
_	spre 2pl	assainissiez
_	simp 2pl	assainissiez
_	iimp 3pl	assainissaient
_	ipsi 1pl	assainîmes
_	ipsi 2pl	assainîtes
_	ipsi 3pl	assainirent
_	ifut 1sg	assainirai
_	ifut 2sg	assainiras
_	ifut 3sg	assainira
_	ifut 1pl	assainirons
_	ifut 2pl	assainirez
_	ifut 3pl	assainiront
_	cond 1sg	assainirais
_	cond 2sg	assainirais
_	cond 3sg	assainirait
_	cond 1pl	assainirions
_	cond 2pl	assainiriez
_	cond 3pl	assainiraient
_	spre 1sg	assainisse
_	simp 1sg	assainisse
_	spre 2sg	assainisses
_	simp 2sg	assainisses
_	spre 3sg	assainisse
_	simp 3sg	assainît
_	impe 2sg	assainis
_	impe 1pl	assainissons
_	impe 2pl	assainissez
_	ppas mas sg	assaini
_	ppas mas pl	assainis
_	ppas fem sg	assainie
_	ppas fem pl	assainies
$
assaisonner	1__t___zz
_	infi	assaisonner
_	ppre	assaisonnant
_	ipre 1sg	assaisonne
_	ipre 3sg	assaisonne
_	spre 1sg	assaisonne
_	spre 3sg	assaisonne
_	ipre 1isg	assaisonnè
_	ipre 2sg	assaisonnes
_	spre 2sg	assaisonnes
_	ipre 1pl	assaisonnons
_	ipre 2pl	assaisonnez
_	ipre 3pl	assaisonnent
_	spre 3pl	assaisonnent
_	iimp 1sg	assaisonnais
_	iimp 2sg	assaisonnais
_	iimp 3sg	assaisonnait
_	iimp 1pl	assaisonnions
_	spre 1pl	assaisonnions
_	iimp 2pl	assaisonniez
_	spre 2pl	assaisonniez
_	iimp 3pl	assaisonnaient
_	ipsi 1sg	assaisonnai
_	ipsi 2sg	assaisonnas
_	ipsi 3sg	assaisonna
_	ipsi 1pl	assaisonnâmes
_	ipsi 2pl	assaisonnâtes
_	ipsi 3pl	assaisonnèrent
_	ifut 1sg	assaisonnerai
_	ifut 2sg	assaisonneras
_	ifut 3sg	assaisonnera
_	ifut 1pl	assaisonnerons
_	ifut 2pl	assaisonnerez
_	ifut 3pl	assaisonneront
_	cond 1sg	assaisonnerais
_	cond 2sg	assaisonnerais
_	cond 3sg	assaisonnerait
_	cond 1pl	assaisonnerions
_	cond 2pl	assaisonneriez
_	cond 3pl	assaisonneraient
_	simp 1sg	assaisonnasse
_	simp 2sg	assaisonnasses
_	simp 3sg	assaisonnât
_	simp 1pl	assaisonnassions
_	simp 2pl	assaisonnassiez
_	simp 3pl	assaisonnassent
_	impe 2sg	assaisonne
_	impe 1pl	assaisonnons
_	impe 2pl	assaisonnez
_	ppas mas sg	assaisonné
_	ppas mas pl	assaisonnés
_	ppas fem sg	assaisonnée
_	ppas fem pl	assaisonnées
$
assarmenter	1__t___zz
_	infi	assarmenter
_	ppre	assarmentant
_	ipre 1sg	assarmente
_	ipre 3sg	assarmente
_	spre 1sg	assarmente
_	spre 3sg	assarmente
_	ipre 1isg	assarmentè
_	ipre 2sg	assarmentes
_	spre 2sg	assarmentes
_	ipre 1pl	assarmentons
_	ipre 2pl	assarmentez
_	ipre 3pl	assarmentent
_	spre 3pl	assarmentent
_	iimp 1sg	assarmentais
_	iimp 2sg	assarmentais
_	iimp 3sg	assarmentait
_	iimp 1pl	assarmentions
_	spre 1pl	assarmentions
_	iimp 2pl	assarmentiez
_	spre 2pl	assarmentiez
_	iimp 3pl	assarmentaient
_	ipsi 1sg	assarmentai
_	ipsi 2sg	assarmentas
_	ipsi 3sg	assarmenta
_	ipsi 1pl	assarmentâmes
_	ipsi 2pl	assarmentâtes
_	ipsi 3pl	assarmentèrent
_	ifut 1sg	assarmenterai
_	ifut 2sg	assarmenteras
_	ifut 3sg	assarmentera
_	ifut 1pl	assarmenterons
_	ifut 2pl	assarmenterez
_	ifut 3pl	assarmenteront
_	cond 1sg	assarmenterais
_	cond 2sg	assarmenterais
_	cond 3sg	assarmenterait
_	cond 1pl	assarmenterions
_	cond 2pl	assarmenteriez
_	cond 3pl	assarmenteraient
_	simp 1sg	assarmentasse
_	simp 2sg	assarmentasses
_	simp 3sg	assarmentât
_	simp 1pl	assarmentassions
_	simp 2pl	assarmentassiez
_	simp 3pl	assarmentassent
_	impe 2sg	assarmente
_	impe 1pl	assarmentons
_	impe 2pl	assarmentez
_	ppas mas sg	assarmenté
_	ppas mas pl	assarmentés
_	ppas fem sg	assarmentée
_	ppas fem pl	assarmentées
$
assassiner	1__t____a
_	infi	assassiner
_	ppre	assassinant
_	ipre 1sg	assassine
_	ipre 3sg	assassine
_	spre 1sg	assassine
_	spre 3sg	assassine
_	ipre 1isg	assassinè
_	ipre 2sg	assassines
_	spre 2sg	assassines
_	ipre 1pl	assassinons
_	ipre 2pl	assassinez
_	ipre 3pl	assassinent
_	spre 3pl	assassinent
_	iimp 1sg	assassinais
_	iimp 2sg	assassinais
_	iimp 3sg	assassinait
_	iimp 1pl	assassinions
_	spre 1pl	assassinions
_	iimp 2pl	assassiniez
_	spre 2pl	assassiniez
_	iimp 3pl	assassinaient
_	ipsi 1sg	assassinai
_	ipsi 2sg	assassinas
_	ipsi 3sg	assassina
_	ipsi 1pl	assassinâmes
_	ipsi 2pl	assassinâtes
_	ipsi 3pl	assassinèrent
_	ifut 1sg	assassinerai
_	ifut 2sg	assassineras
_	ifut 3sg	assassinera
_	ifut 1pl	assassinerons
_	ifut 2pl	assassinerez
_	ifut 3pl	assassineront
_	cond 1sg	assassinerais
_	cond 2sg	assassinerais
_	cond 3sg	assassinerait
_	cond 1pl	assassinerions
_	cond 2pl	assassineriez
_	cond 3pl	assassineraient
_	simp 1sg	assassinasse
_	simp 2sg	assassinasses
_	simp 3sg	assassinât
_	simp 1pl	assassinassions
_	simp 2pl	assassinassiez
_	simp 3pl	assassinassent
_	impe 2sg	assassine
_	impe 1pl	assassinons
_	impe 2pl	assassinez
_	ppas mas sg	assassiné
_	ppas mas pl	assassinés
_	ppas fem sg	assassinée
_	ppas fem pl	assassinées
$
assavoir	3__t___zz
_	infi	assavoir
$
assécher	1_it_q_zz
_	infi	assécher
_	ppre	asséchant
_	ipre 1sg	assèche
_	ipre 3sg	assèche
_	spre 1sg	assèche
_	spre 3sg	assèche
_	ipre 1isg	asséchè
_	ipre 2sg	assèches
_	spre 2sg	assèches
_	ipre 1pl	asséchons
_	ipre 2pl	asséchez
_	ipre 3pl	assèchent
_	spre 3pl	assèchent
_	iimp 1sg	asséchais
_	iimp 2sg	asséchais
_	iimp 3sg	asséchait
_	iimp 1pl	asséchions
_	spre 1pl	asséchions
_	iimp 2pl	asséchiez
_	spre 2pl	asséchiez
_	iimp 3pl	asséchaient
_	ipsi 1sg	asséchai
_	ipsi 2sg	asséchas
_	ipsi 3sg	assécha
_	ipsi 1pl	asséchâmes
_	ipsi 2pl	asséchâtes
_	ipsi 3pl	asséchèrent
_	ifut 1sg	assécherai
_	ifut 1sg	assècherai
_	ifut 2sg	assécheras
_	ifut 2sg	assècheras
_	ifut 3sg	asséchera
_	ifut 3sg	assèchera
_	ifut 1pl	assécherons
_	ifut 1pl	assècherons
_	ifut 2pl	assécherez
_	ifut 2pl	assècherez
_	ifut 3pl	assécheront
_	ifut 3pl	assècheront
_	cond 1sg	assécherais
_	cond 2sg	assécherais
_	cond 1sg	assècherais
_	cond 2sg	assècherais
_	cond 3sg	assécherait
_	cond 3sg	assècherait
_	cond 1pl	assécherions
_	cond 1pl	assècherions
_	cond 2pl	assécheriez
_	cond 2pl	assècheriez
_	cond 3pl	assécheraient
_	cond 3pl	assècheraient
_	simp 1sg	asséchasse
_	simp 2sg	asséchasses
_	simp 3sg	asséchât
_	simp 1pl	asséchassions
_	simp 2pl	asséchassiez
_	simp 3pl	asséchassent
_	impe 2sg	assèche
_	impe 1pl	asséchons
_	impe 2pl	asséchez
_	ppas mas sg	asséché
_	ppas mas pl	asséchés
_	ppas fem sg	asséchée
_	ppas fem pl	asséchées
$
assembler	1__t_q_zz
_	infi	assembler
_	ppre	assemblant
_	ipre 1sg	assemble
_	ipre 3sg	assemble
_	spre 1sg	assemble
_	spre 3sg	assemble
_	ipre 1isg	assemblè
_	ipre 2sg	assembles
_	spre 2sg	assembles
_	ipre 1pl	assemblons
_	ipre 2pl	assemblez
_	ipre 3pl	assemblent
_	spre 3pl	assemblent
_	iimp 1sg	assemblais
_	iimp 2sg	assemblais
_	iimp 3sg	assemblait
_	iimp 1pl	assemblions
_	spre 1pl	assemblions
_	iimp 2pl	assembliez
_	spre 2pl	assembliez
_	iimp 3pl	assemblaient
_	ipsi 1sg	assemblai
_	ipsi 2sg	assemblas
_	ipsi 3sg	assembla
_	ipsi 1pl	assemblâmes
_	ipsi 2pl	assemblâtes
_	ipsi 3pl	assemblèrent
_	ifut 1sg	assemblerai
_	ifut 2sg	assembleras
_	ifut 3sg	assemblera
_	ifut 1pl	assemblerons
_	ifut 2pl	assemblerez
_	ifut 3pl	assembleront
_	cond 1sg	assemblerais
_	cond 2sg	assemblerais
_	cond 3sg	assemblerait
_	cond 1pl	assemblerions
_	cond 2pl	assembleriez
_	cond 3pl	assembleraient
_	simp 1sg	assemblasse
_	simp 2sg	assemblasses
_	simp 3sg	assemblât
_	simp 1pl	assemblassions
_	simp 2pl	assemblassiez
_	simp 3pl	assemblassent
_	impe 2sg	assemble
_	impe 1pl	assemblons
_	impe 2pl	assemblez
_	ppas mas sg	assemblé
_	ppas mas pl	assemblés
_	ppas fem sg	assemblée
_	ppas fem pl	assemblées
$
assener	1__t___zz
_	infi	assener
_	ppre	assenant
_	ipre 1sg	assène
_	ipre 3sg	assène
_	spre 1sg	assène
_	spre 3sg	assène
_	ipre 1isg	assenè
_	ipre 2sg	assènes
_	spre 2sg	assènes
_	ipre 1pl	assenons
_	ipre 2pl	assenez
_	ipre 3pl	assènent
_	spre 3pl	assènent
_	iimp 1sg	assenais
_	iimp 2sg	assenais
_	iimp 3sg	assenait
_	iimp 1pl	assenions
_	spre 1pl	assenions
_	iimp 2pl	asseniez
_	spre 2pl	asseniez
_	iimp 3pl	assenaient
_	ipsi 1sg	assenai
_	ipsi 2sg	assenas
_	ipsi 3sg	assena
_	ipsi 1pl	assenâmes
_	ipsi 2pl	assenâtes
_	ipsi 3pl	assenèrent
_	ifut 1sg	assènerai
_	ifut 2sg	assèneras
_	ifut 3sg	assènera
_	ifut 1pl	assènerons
_	ifut 2pl	assènerez
_	ifut 3pl	assèneront
_	cond 1sg	assènerais
_	cond 2sg	assènerais
_	cond 3sg	assènerait
_	cond 1pl	assènerions
_	cond 2pl	assèneriez
_	cond 3pl	assèneraient
_	simp 1sg	assenasse
_	simp 2sg	assenasses
_	simp 3sg	assenât
_	simp 1pl	assenassions
_	simp 2pl	assenassiez
_	simp 3pl	assenassent
_	impe 2sg	assène
_	impe 1pl	assenons
_	impe 2pl	assenez
_	ppas mas sg	assené
_	ppas mas pl	assenés
_	ppas fem sg	assenée
_	ppas fem pl	assenées
$
asséner	1__t___zz
_	infi	asséner
_	ppre	assénant
_	ipre 1sg	assène
_	ipre 3sg	assène
_	spre 1sg	assène
_	spre 3sg	assène
_	ipre 1isg	assénè
_	ipre 2sg	assènes
_	spre 2sg	assènes
_	ipre 1pl	assénons
_	ipre 2pl	assénez
_	ipre 3pl	assènent
_	spre 3pl	assènent
_	iimp 1sg	assénais
_	iimp 2sg	assénais
_	iimp 3sg	assénait
_	iimp 1pl	assénions
_	spre 1pl	assénions
_	iimp 2pl	asséniez
_	spre 2pl	asséniez
_	iimp 3pl	assénaient
_	ipsi 1sg	assénai
_	ipsi 2sg	assénas
_	ipsi 3sg	asséna
_	ipsi 1pl	assénâmes
_	ipsi 2pl	assénâtes
_	ipsi 3pl	assénèrent
_	ifut 1sg	assénerai
_	ifut 1sg	assènerai
_	ifut 2sg	asséneras
_	ifut 2sg	assèneras
_	ifut 3sg	assénera
_	ifut 3sg	assènera
_	ifut 1pl	assénerons
_	ifut 1pl	assènerons
_	ifut 2pl	assénerez
_	ifut 2pl	assènerez
_	ifut 3pl	asséneront
_	ifut 3pl	assèneront
_	cond 1sg	assénerais
_	cond 2sg	assénerais
_	cond 1sg	assènerais
_	cond 2sg	assènerais
_	cond 3sg	assénerait
_	cond 3sg	assènerait
_	cond 1pl	assénerions
_	cond 1pl	assènerions
_	cond 2pl	asséneriez
_	cond 2pl	assèneriez
_	cond 3pl	asséneraient
_	cond 3pl	assèneraient
_	simp 1sg	assénasse
_	simp 2sg	assénasses
_	simp 3sg	assénât
_	simp 1pl	assénassions
_	simp 2pl	assénassiez
_	simp 3pl	assénassent
_	impe 2sg	assène
_	impe 1pl	assénons
_	impe 2pl	assénez
_	ppas mas sg	asséné
_	ppas mas pl	assénés
_	ppas fem sg	assénée
_	ppas fem pl	assénées
$
asseoir	3__t_q__a
_	infi	asseoir
_	ppre	asseyant
_	ppre	assoyant
_	ppas mas inv	assis
_	ppas fem sg	assise
_	ppas fem pl	assises
_	ipre 1sg	assieds
_	ipre 2sg	assieds
_	ipre 3sg	assied
_	ipre 1pl	asseyons
_	ipre 2pl	asseyez
_	ipre 3pl	asseyent
_	spre 3pl	asseyent
_	ipre 1sg	assois
_	ipre 2sg	assois
_	ipre 3sg	assoit
_	ipre 1pl	assoyons
_	ipre 2pl	assoyez
_	ipre 3pl	assoient
_	spre 3pl	assoient
_	iimp 1sg	asseyais
_	iimp 2sg	asseyais
_	iimp 3sg	asseyait
_	iimp 1pl	asseyions
_	spre 1pl	asseyions
_	iimp 2pl	asseyiez
_	spre 2pl	asseyiez
_	iimp 3pl	asseyaient
_	iimp 1sg	assoyais
_	iimp 2sg	assoyais
_	iimp 3sg	assoyait
_	iimp 1pl	assoyions
_	spre 1pl	assoyions
_	iimp 2pl	assoyiez
_	spre 2pl	assoyiez
_	iimp 3pl	assoyaient
_	ipsi 1sg	assis
_	ipsi 2sg	assis
_	ipsi 3sg	assit
_	ipsi 1pl	assîmes
_	ipsi 2pl	assîtes
_	ipsi 3pl	assirent
_	ifut 1sg	assiérai
_	ifut 2sg	assiéras
_	ifut 3sg	assiéra
_	ifut 1pl	assiérons
_	ifut 2pl	assiérez
_	ifut 3pl	assiéront
_	ifut 1sg	assoirai
_	ifut 2sg	assoiras
_	ifut 3sg	assoira
_	ifut 1pl	assoirons
_	ifut 2pl	assoirez
_	ifut 3pl	assoiront
_	cond 1sg	assiérais
_	cond 2sg	assiérais
_	cond 3sg	assiérait
_	cond 1pl	assiérions
_	cond 2pl	assiériez
_	cond 3pl	assiéraient
_	cond 1sg	assoirais
_	cond 2sg	assoirais
_	cond 3sg	assoirait
_	cond 1pl	assoirions
_	cond 2pl	assoiriez
_	cond 3pl	assoiraient
_	spre 1sg	asseye
_	spre 3sg	asseye
_	spre 2sg	asseyes
_	spre 1sg	assoie
_	spre 3sg	assoie
_	spre 2sg	assoies
_	simp 1sg	assisse
_	simp 2sg	assisses
_	simp 3sg	assît
_	simp 1pl	assissions
_	simp 2pl	assissiez
_	simp 3pl	assissent
_	impe 2sg	assieds
_	impe 1pl	asseyons
_	impe 2pl	asseyez
_	impe 2sg	assois
_	impe 1pl	assoyons
_	impe 2pl	assoyez
$
assermenter	1__t___zz
_	infi	assermenter
_	ppre	assermentant
_	ipre 1sg	assermente
_	ipre 3sg	assermente
_	spre 1sg	assermente
_	spre 3sg	assermente
_	ipre 1isg	assermentè
_	ipre 2sg	assermentes
_	spre 2sg	assermentes
_	ipre 1pl	assermentons
_	ipre 2pl	assermentez
_	ipre 3pl	assermentent
_	spre 3pl	assermentent
_	iimp 1sg	assermentais
_	iimp 2sg	assermentais
_	iimp 3sg	assermentait
_	iimp 1pl	assermentions
_	spre 1pl	assermentions
_	iimp 2pl	assermentiez
_	spre 2pl	assermentiez
_	iimp 3pl	assermentaient
_	ipsi 1sg	assermentai
_	ipsi 2sg	assermentas
_	ipsi 3sg	assermenta
_	ipsi 1pl	assermentâmes
_	ipsi 2pl	assermentâtes
_	ipsi 3pl	assermentèrent
_	ifut 1sg	assermenterai
_	ifut 2sg	assermenteras
_	ifut 3sg	assermentera
_	ifut 1pl	assermenterons
_	ifut 2pl	assermenterez
_	ifut 3pl	assermenteront
_	cond 1sg	assermenterais
_	cond 2sg	assermenterais
_	cond 3sg	assermenterait
_	cond 1pl	assermenterions
_	cond 2pl	assermenteriez
_	cond 3pl	assermenteraient
_	simp 1sg	assermentasse
_	simp 2sg	assermentasses
_	simp 3sg	assermentât
_	simp 1pl	assermentassions
_	simp 2pl	assermentassiez
_	simp 3pl	assermentassent
_	impe 2sg	assermente
_	impe 1pl	assermentons
_	impe 2pl	assermentez
_	ppas mas sg	assermenté
_	ppas mas pl	assermentés
_	ppas fem sg	assermentée
_	ppas fem pl	assermentées
$
asserter	1__t____a
_	infi	asserter
_	ppre	assertant
_	ipre 1sg	asserte
_	ipre 3sg	asserte
_	spre 1sg	asserte
_	spre 3sg	asserte
_	ipre 1isg	assertè
_	ipre 2sg	assertes
_	spre 2sg	assertes
_	ipre 1pl	assertons
_	ipre 2pl	assertez
_	ipre 3pl	assertent
_	spre 3pl	assertent
_	iimp 1sg	assertais
_	iimp 2sg	assertais
_	iimp 3sg	assertait
_	iimp 1pl	assertions
_	spre 1pl	assertions
_	iimp 2pl	assertiez
_	spre 2pl	assertiez
_	iimp 3pl	assertaient
_	ipsi 1sg	assertai
_	ipsi 2sg	assertas
_	ipsi 3sg	asserta
_	ipsi 1pl	assertâmes
_	ipsi 2pl	assertâtes
_	ipsi 3pl	assertèrent
_	ifut 1sg	asserterai
_	ifut 2sg	asserteras
_	ifut 3sg	assertera
_	ifut 1pl	asserterons
_	ifut 2pl	asserterez
_	ifut 3pl	asserteront
_	cond 1sg	asserterais
_	cond 2sg	asserterais
_	cond 3sg	asserterait
_	cond 1pl	asserterions
_	cond 2pl	asserteriez
_	cond 3pl	asserteraient
_	simp 1sg	assertasse
_	simp 2sg	assertasses
_	simp 3sg	assertât
_	simp 1pl	assertassions
_	simp 2pl	assertassiez
_	simp 3pl	assertassent
_	impe 2sg	asserte
_	impe 1pl	assertons
_	impe 2pl	assertez
_	ppas mas sg	asserté
_	ppas mas pl	assertés
_	ppas fem sg	assertée
_	ppas fem pl	assertées
$
asservir	2_it_q__a
_	infi	asservir
_	ppre	asservissant
_	ipre 1sg	asservis
_	ipre 2sg	asservis
_	ipsi 1sg	asservis
_	ipsi 2sg	asservis
_	ipre 3sg	asservit
_	ipsi 3sg	asservit
_	ipre 1pl	asservissons
_	ipre 2pl	asservissez
_	ipre 3pl	asservissent
_	spre 3pl	asservissent
_	simp 3pl	asservissent
_	iimp 1sg	asservissais
_	iimp 2sg	asservissais
_	iimp 3sg	asservissait
_	iimp 1pl	asservissions
_	spre 1pl	asservissions
_	simp 1pl	asservissions
_	iimp 2pl	asservissiez
_	spre 2pl	asservissiez
_	simp 2pl	asservissiez
_	iimp 3pl	asservissaient
_	ipsi 1pl	asservîmes
_	ipsi 2pl	asservîtes
_	ipsi 3pl	asservirent
_	ifut 1sg	asservirai
_	ifut 2sg	asserviras
_	ifut 3sg	asservira
_	ifut 1pl	asservirons
_	ifut 2pl	asservirez
_	ifut 3pl	asserviront
_	cond 1sg	asservirais
_	cond 2sg	asservirais
_	cond 3sg	asservirait
_	cond 1pl	asservirions
_	cond 2pl	asserviriez
_	cond 3pl	asserviraient
_	spre 1sg	asservisse
_	simp 1sg	asservisse
_	spre 2sg	asservisses
_	simp 2sg	asservisses
_	spre 3sg	asservisse
_	simp 3sg	asservît
_	impe 2sg	asservis
_	impe 1pl	asservissons
_	impe 2pl	asservissez
_	ppas mas sg	asservi
_	ppas mas pl	asservis
_	ppas fem sg	asservie
_	ppas fem pl	asservies
$
assibiler	1__t_q_zz
_	infi	assibiler
_	ppre	assibilant
_	ipre 1sg	assibile
_	ipre 3sg	assibile
_	spre 1sg	assibile
_	spre 3sg	assibile
_	ipre 1isg	assibilè
_	ipre 2sg	assibiles
_	spre 2sg	assibiles
_	ipre 1pl	assibilons
_	ipre 2pl	assibilez
_	ipre 3pl	assibilent
_	spre 3pl	assibilent
_	iimp 1sg	assibilais
_	iimp 2sg	assibilais
_	iimp 3sg	assibilait
_	iimp 1pl	assibilions
_	spre 1pl	assibilions
_	iimp 2pl	assibiliez
_	spre 2pl	assibiliez
_	iimp 3pl	assibilaient
_	ipsi 1sg	assibilai
_	ipsi 2sg	assibilas
_	ipsi 3sg	assibila
_	ipsi 1pl	assibilâmes
_	ipsi 2pl	assibilâtes
_	ipsi 3pl	assibilèrent
_	ifut 1sg	assibilerai
_	ifut 2sg	assibileras
_	ifut 3sg	assibilera
_	ifut 1pl	assibilerons
_	ifut 2pl	assibilerez
_	ifut 3pl	assibileront
_	cond 1sg	assibilerais
_	cond 2sg	assibilerais
_	cond 3sg	assibilerait
_	cond 1pl	assibilerions
_	cond 2pl	assibileriez
_	cond 3pl	assibileraient
_	simp 1sg	assibilasse
_	simp 2sg	assibilasses
_	simp 3sg	assibilât
_	simp 1pl	assibilassions
_	simp 2pl	assibilassiez
_	simp 3pl	assibilassent
_	impe 2sg	assibile
_	impe 1pl	assibilons
_	impe 2pl	assibilez
_	ppas mas sg	assibilé
_	ppas mas pl	assibilés
_	ppas fem sg	assibilée
_	ppas fem pl	assibilées
$
assiéger	1__t___zz
_	infi	assiéger
_	ppre	assiégeant
_	ipre 1sg	assiège
_	ipre 3sg	assiège
_	spre 1sg	assiège
_	spre 3sg	assiège
_	ipre 1isg	assiégè
_	ipre 2sg	assièges
_	spre 2sg	assièges
_	ipre 1pl	assiégeons
_	ipre 2pl	assiégez
_	ipre 3pl	assiègent
_	spre 3pl	assiègent
_	iimp 1sg	assiégeais
_	iimp 2sg	assiégeais
_	iimp 3sg	assiégeait
_	iimp 1pl	assiégions
_	spre 1pl	assiégions
_	iimp 2pl	assiégiez
_	spre 2pl	assiégiez
_	iimp 3pl	assiégeaient
_	ipsi 1sg	assiégeai
_	ipsi 2sg	assiégeas
_	ipsi 3sg	assiégea
_	ipsi 1pl	assiégeâmes
_	ipsi 2pl	assiégeâtes
_	ipsi 3pl	assiégèrent
_	ifut 1sg	assiégerai
_	ifut 1sg	assiègerai
_	ifut 2sg	assiégeras
_	ifut 2sg	assiègeras
_	ifut 3sg	assiégera
_	ifut 3sg	assiègera
_	ifut 1pl	assiégerons
_	ifut 1pl	assiègerons
_	ifut 2pl	assiégerez
_	ifut 2pl	assiègerez
_	ifut 3pl	assiégeront
_	ifut 3pl	assiègeront
_	cond 1sg	assiégerais
_	cond 2sg	assiégerais
_	cond 1sg	assiègerais
_	cond 2sg	assiègerais
_	cond 3sg	assiégerait
_	cond 3sg	assiègerait
_	cond 1pl	assiégerions
_	cond 1pl	assiègerions
_	cond 2pl	assiégeriez
_	cond 2pl	assiègeriez
_	cond 3pl	assiégeraient
_	cond 3pl	assiègeraient
_	simp 1sg	assiégeasse
_	simp 2sg	assiégeasses
_	simp 3sg	assiégeât
_	simp 1pl	assiégeassions
_	simp 2pl	assiégeassiez
_	simp 3pl	assiégeassent
_	impe 2sg	assiège
_	impe 1pl	assiégeons
_	impe 2pl	assiégez
_	ppas mas sg	assiégé
_	ppas mas pl	assiégés
_	ppas fem sg	assiégée
_	ppas fem pl	assiégées
$
assigner	1__t___zz
_	infi	assigner
_	ppre	assignant
_	ipre 1sg	assigne
_	ipre 3sg	assigne
_	spre 1sg	assigne
_	spre 3sg	assigne
_	ipre 1isg	assignè
_	ipre 2sg	assignes
_	spre 2sg	assignes
_	ipre 1pl	assignons
_	ipre 2pl	assignez
_	ipre 3pl	assignent
_	spre 3pl	assignent
_	iimp 1sg	assignais
_	iimp 2sg	assignais
_	iimp 3sg	assignait
_	iimp 1pl	assignions
_	spre 1pl	assignions
_	iimp 2pl	assigniez
_	spre 2pl	assigniez
_	iimp 3pl	assignaient
_	ipsi 1sg	assignai
_	ipsi 2sg	assignas
_	ipsi 3sg	assigna
_	ipsi 1pl	assignâmes
_	ipsi 2pl	assignâtes
_	ipsi 3pl	assignèrent
_	ifut 1sg	assignerai
_	ifut 2sg	assigneras
_	ifut 3sg	assignera
_	ifut 1pl	assignerons
_	ifut 2pl	assignerez
_	ifut 3pl	assigneront
_	cond 1sg	assignerais
_	cond 2sg	assignerais
_	cond 3sg	assignerait
_	cond 1pl	assignerions
_	cond 2pl	assigneriez
_	cond 3pl	assigneraient
_	simp 1sg	assignasse
_	simp 2sg	assignasses
_	simp 3sg	assignât
_	simp 1pl	assignassions
_	simp 2pl	assignassiez
_	simp 3pl	assignassent
_	impe 2sg	assigne
_	impe 1pl	assignons
_	impe 2pl	assignez
_	ppas mas sg	assigné
_	ppas mas pl	assignés
_	ppas fem sg	assignée
_	ppas fem pl	assignées
$
assimiler	1__t_q_zz
_	infi	assimiler
_	ppre	assimilant
_	ipre 1sg	assimile
_	ipre 3sg	assimile
_	spre 1sg	assimile
_	spre 3sg	assimile
_	ipre 1isg	assimilè
_	ipre 2sg	assimiles
_	spre 2sg	assimiles
_	ipre 1pl	assimilons
_	ipre 2pl	assimilez
_	ipre 3pl	assimilent
_	spre 3pl	assimilent
_	iimp 1sg	assimilais
_	iimp 2sg	assimilais
_	iimp 3sg	assimilait
_	iimp 1pl	assimilions
_	spre 1pl	assimilions
_	iimp 2pl	assimiliez
_	spre 2pl	assimiliez
_	iimp 3pl	assimilaient
_	ipsi 1sg	assimilai
_	ipsi 2sg	assimilas
_	ipsi 3sg	assimila
_	ipsi 1pl	assimilâmes
_	ipsi 2pl	assimilâtes
_	ipsi 3pl	assimilèrent
_	ifut 1sg	assimilerai
_	ifut 2sg	assimileras
_	ifut 3sg	assimilera
_	ifut 1pl	assimilerons
_	ifut 2pl	assimilerez
_	ifut 3pl	assimileront
_	cond 1sg	assimilerais
_	cond 2sg	assimilerais
_	cond 3sg	assimilerait
_	cond 1pl	assimilerions
_	cond 2pl	assimileriez
_	cond 3pl	assimileraient
_	simp 1sg	assimilasse
_	simp 2sg	assimilasses
_	simp 3sg	assimilât
_	simp 1pl	assimilassions
_	simp 2pl	assimilassiez
_	simp 3pl	assimilassent
_	impe 2sg	assimile
_	impe 1pl	assimilons
_	impe 2pl	assimilez
_	ppas mas sg	assimilé
_	ppas mas pl	assimilés
_	ppas fem sg	assimilée
_	ppas fem pl	assimilées
$
assister	1_it___zz
_	infi	assister
_	ppre	assistant
_	ipre 1sg	assiste
_	ipre 3sg	assiste
_	spre 1sg	assiste
_	spre 3sg	assiste
_	ipre 1isg	assistè
_	ipre 2sg	assistes
_	spre 2sg	assistes
_	ipre 1pl	assistons
_	ipre 2pl	assistez
_	ipre 3pl	assistent
_	spre 3pl	assistent
_	iimp 1sg	assistais
_	iimp 2sg	assistais
_	iimp 3sg	assistait
_	iimp 1pl	assistions
_	spre 1pl	assistions
_	iimp 2pl	assistiez
_	spre 2pl	assistiez
_	iimp 3pl	assistaient
_	ipsi 1sg	assistai
_	ipsi 2sg	assistas
_	ipsi 3sg	assista
_	ipsi 1pl	assistâmes
_	ipsi 2pl	assistâtes
_	ipsi 3pl	assistèrent
_	ifut 1sg	assisterai
_	ifut 2sg	assisteras
_	ifut 3sg	assistera
_	ifut 1pl	assisterons
_	ifut 2pl	assisterez
_	ifut 3pl	assisteront
_	cond 1sg	assisterais
_	cond 2sg	assisterais
_	cond 3sg	assisterait
_	cond 1pl	assisterions
_	cond 2pl	assisteriez
_	cond 3pl	assisteraient
_	simp 1sg	assistasse
_	simp 2sg	assistasses
_	simp 3sg	assistât
_	simp 1pl	assistassions
_	simp 2pl	assistassiez
_	simp 3pl	assistassent
_	impe 2sg	assiste
_	impe 1pl	assistons
_	impe 2pl	assistez
_	ppas mas sg	assisté
_	ppas mas pl	assistés
_	ppas fem sg	assistée
_	ppas fem pl	assistées
$
associer	1__t_q_zz
_	infi	associer
_	ppre	associant
_	ipre 1sg	associe
_	ipre 3sg	associe
_	spre 1sg	associe
_	spre 3sg	associe
_	ipre 1isg	associè
_	ipre 2sg	associes
_	spre 2sg	associes
_	ipre 1pl	associons
_	ipre 2pl	associez
_	ipre 3pl	associent
_	spre 3pl	associent
_	iimp 1sg	associais
_	iimp 2sg	associais
_	iimp 3sg	associait
_	iimp 1pl	associions
_	spre 1pl	associions
_	iimp 2pl	associiez
_	spre 2pl	associiez
_	iimp 3pl	associaient
_	ipsi 1sg	associai
_	ipsi 2sg	associas
_	ipsi 3sg	associa
_	ipsi 1pl	associâmes
_	ipsi 2pl	associâtes
_	ipsi 3pl	associèrent
_	ifut 1sg	associerai
_	ifut 2sg	associeras
_	ifut 3sg	associera
_	ifut 1pl	associerons
_	ifut 2pl	associerez
_	ifut 3pl	associeront
_	cond 1sg	associerais
_	cond 2sg	associerais
_	cond 3sg	associerait
_	cond 1pl	associerions
_	cond 2pl	associeriez
_	cond 3pl	associeraient
_	simp 1sg	associasse
_	simp 2sg	associasses
_	simp 3sg	associât
_	simp 1pl	associassions
_	simp 2pl	associassiez
_	simp 3pl	associassent
_	impe 2sg	associe
_	impe 1pl	associons
_	impe 2pl	associez
_	ppas mas sg	associé
_	ppas mas pl	associés
_	ppas fem sg	associée
_	ppas fem pl	associées
$
assoiffer	1__t___zz
_	infi	assoiffer
_	ppre	assoiffant
_	ipre 1sg	assoiffe
_	ipre 3sg	assoiffe
_	spre 1sg	assoiffe
_	spre 3sg	assoiffe
_	ipre 1isg	assoiffè
_	ipre 2sg	assoiffes
_	spre 2sg	assoiffes
_	ipre 1pl	assoiffons
_	ipre 2pl	assoiffez
_	ipre 3pl	assoiffent
_	spre 3pl	assoiffent
_	iimp 1sg	assoiffais
_	iimp 2sg	assoiffais
_	iimp 3sg	assoiffait
_	iimp 1pl	assoiffions
_	spre 1pl	assoiffions
_	iimp 2pl	assoiffiez
_	spre 2pl	assoiffiez
_	iimp 3pl	assoiffaient
_	ipsi 1sg	assoiffai
_	ipsi 2sg	assoiffas
_	ipsi 3sg	assoiffa
_	ipsi 1pl	assoiffâmes
_	ipsi 2pl	assoiffâtes
_	ipsi 3pl	assoiffèrent
_	ifut 1sg	assoifferai
_	ifut 2sg	assoifferas
_	ifut 3sg	assoiffera
_	ifut 1pl	assoifferons
_	ifut 2pl	assoifferez
_	ifut 3pl	assoifferont
_	cond 1sg	assoifferais
_	cond 2sg	assoifferais
_	cond 3sg	assoifferait
_	cond 1pl	assoifferions
_	cond 2pl	assoifferiez
_	cond 3pl	assoifferaient
_	simp 1sg	assoiffasse
_	simp 2sg	assoiffasses
_	simp 3sg	assoiffât
_	simp 1pl	assoiffassions
_	simp 2pl	assoiffassiez
_	simp 3pl	assoiffassent
_	impe 2sg	assoiffe
_	impe 1pl	assoiffons
_	impe 2pl	assoiffez
_	ppas mas sg	assoiffé
_	ppas mas pl	assoiffés
_	ppas fem sg	assoiffée
_	ppas fem pl	assoiffées
$
assoir	3__t_q__a
_	infi	assoir
_	ppre	asseyant
_	ppre	assoyant
_	ppas mas inv	assis
_	ppas fem sg	assise
_	ppas fem pl	assises
_	ipre 1sg	assieds
_	ipre 2sg	assieds
_	ipre 3sg	assied
_	ipre 1pl	asseyons
_	ipre 2pl	asseyez
_	ipre 3pl	asseyent
_	spre 3pl	asseyent
_	ipre 1sg	assois
_	ipre 2sg	assois
_	ipre 3sg	assoit
_	ipre 1pl	assoyons
_	ipre 2pl	assoyez
_	ipre 3pl	assoient
_	spre 3pl	assoient
_	iimp 1sg	asseyais
_	iimp 2sg	asseyais
_	iimp 3sg	asseyait
_	iimp 1pl	asseyions
_	spre 1pl	asseyions
_	iimp 2pl	asseyiez
_	spre 2pl	asseyiez
_	iimp 3pl	asseyaient
_	iimp 1sg	assoyais
_	iimp 2sg	assoyais
_	iimp 3sg	assoyait
_	iimp 1pl	assoyions
_	spre 1pl	assoyions
_	iimp 2pl	assoyiez
_	spre 2pl	assoyiez
_	iimp 3pl	assoyaient
_	ipsi 1sg	assis
_	ipsi 2sg	assis
_	ipsi 3sg	assit
_	ipsi 1pl	assîmes
_	ipsi 2pl	assîtes
_	ipsi 3pl	assirent
_	ifut 1sg	assiérai
_	ifut 2sg	assiéras
_	ifut 3sg	assiéra
_	ifut 1pl	assiérons
_	ifut 2pl	assiérez
_	ifut 3pl	assiéront
_	ifut 1sg	assoirai
_	ifut 2sg	assoiras
_	ifut 3sg	assoira
_	ifut 1pl	assoirons
_	ifut 2pl	assoirez
_	ifut 3pl	assoiront
_	cond 1sg	assiérais
_	cond 2sg	assiérais
_	cond 3sg	assiérait
_	cond 1pl	assiérions
_	cond 2pl	assiériez
_	cond 3pl	assiéraient
_	cond 1sg	assoirais
_	cond 2sg	assoirais
_	cond 3sg	assoirait
_	cond 1pl	assoirions
_	cond 2pl	assoiriez
_	cond 3pl	assoiraient
_	spre 1sg	asseye
_	spre 3sg	asseye
_	spre 2sg	asseyes
_	spre 1sg	assoie
_	spre 3sg	assoie
_	spre 2sg	assoies
_	simp 1sg	assisse
_	simp 2sg	assisses
_	simp 3sg	assît
_	simp 1pl	assissions
_	simp 2pl	assissiez
_	simp 3pl	assissent
_	impe 2sg	assieds
_	impe 1pl	asseyons
_	impe 2pl	asseyez
_	impe 2sg	assois
_	impe 1pl	assoyons
_	impe 2pl	assoyez
$
assoler	1__t___zz
_	infi	assoler
_	ppre	assolant
_	ipre 1sg	assole
_	ipre 3sg	assole
_	spre 1sg	assole
_	spre 3sg	assole
_	ipre 1isg	assolè
_	ipre 2sg	assoles
_	spre 2sg	assoles
_	ipre 1pl	assolons
_	ipre 2pl	assolez
_	ipre 3pl	assolent
_	spre 3pl	assolent
_	iimp 1sg	assolais
_	iimp 2sg	assolais
_	iimp 3sg	assolait
_	iimp 1pl	assolions
_	spre 1pl	assolions
_	iimp 2pl	assoliez
_	spre 2pl	assoliez
_	iimp 3pl	assolaient
_	ipsi 1sg	assolai
_	ipsi 2sg	assolas
_	ipsi 3sg	assola
_	ipsi 1pl	assolâmes
_	ipsi 2pl	assolâtes
_	ipsi 3pl	assolèrent
_	ifut 1sg	assolerai
_	ifut 2sg	assoleras
_	ifut 3sg	assolera
_	ifut 1pl	assolerons
_	ifut 2pl	assolerez
_	ifut 3pl	assoleront
_	cond 1sg	assolerais
_	cond 2sg	assolerais
_	cond 3sg	assolerait
_	cond 1pl	assolerions
_	cond 2pl	assoleriez
_	cond 3pl	assoleraient
_	simp 1sg	assolasse
_	simp 2sg	assolasses
_	simp 3sg	assolât
_	simp 1pl	assolassions
_	simp 2pl	assolassiez
_	simp 3pl	assolassent
_	impe 2sg	assole
_	impe 1pl	assolons
_	impe 2pl	assolez
_	ppas mas sg	assolé
_	ppas mas pl	assolés
_	ppas fem sg	assolée
_	ppas fem pl	assolées
$
assombrir	2__t_q__a
_	infi	assombrir
_	ppre	assombrissant
_	ipre 1sg	assombris
_	ipre 2sg	assombris
_	ipsi 1sg	assombris
_	ipsi 2sg	assombris
_	ipre 3sg	assombrit
_	ipsi 3sg	assombrit
_	ipre 1pl	assombrissons
_	ipre 2pl	assombrissez
_	ipre 3pl	assombrissent
_	spre 3pl	assombrissent
_	simp 3pl	assombrissent
_	iimp 1sg	assombrissais
_	iimp 2sg	assombrissais
_	iimp 3sg	assombrissait
_	iimp 1pl	assombrissions
_	spre 1pl	assombrissions
_	simp 1pl	assombrissions
_	iimp 2pl	assombrissiez
_	spre 2pl	assombrissiez
_	simp 2pl	assombrissiez
_	iimp 3pl	assombrissaient
_	ipsi 1pl	assombrîmes
_	ipsi 2pl	assombrîtes
_	ipsi 3pl	assombrirent
_	ifut 1sg	assombrirai
_	ifut 2sg	assombriras
_	ifut 3sg	assombrira
_	ifut 1pl	assombrirons
_	ifut 2pl	assombrirez
_	ifut 3pl	assombriront
_	cond 1sg	assombrirais
_	cond 2sg	assombrirais
_	cond 3sg	assombrirait
_	cond 1pl	assombririons
_	cond 2pl	assombririez
_	cond 3pl	assombriraient
_	spre 1sg	assombrisse
_	simp 1sg	assombrisse
_	spre 2sg	assombrisses
_	simp 2sg	assombrisses
_	spre 3sg	assombrisse
_	simp 3sg	assombrît
_	impe 2sg	assombris
_	impe 1pl	assombrissons
_	impe 2pl	assombrissez
_	ppas mas sg	assombri
_	ppas mas pl	assombris
_	ppas fem sg	assombrie
_	ppas fem pl	assombries
$
assommer	1__t_q_zz
_	infi	assommer
_	ppre	assommant
_	ipre 1sg	assomme
_	ipre 3sg	assomme
_	spre 1sg	assomme
_	spre 3sg	assomme
_	ipre 1isg	assommè
_	ipre 2sg	assommes
_	spre 2sg	assommes
_	ipre 1pl	assommons
_	ipre 2pl	assommez
_	ipre 3pl	assomment
_	spre 3pl	assomment
_	iimp 1sg	assommais
_	iimp 2sg	assommais
_	iimp 3sg	assommait
_	iimp 1pl	assommions
_	spre 1pl	assommions
_	iimp 2pl	assommiez
_	spre 2pl	assommiez
_	iimp 3pl	assommaient
_	ipsi 1sg	assommai
_	ipsi 2sg	assommas
_	ipsi 3sg	assomma
_	ipsi 1pl	assommâmes
_	ipsi 2pl	assommâtes
_	ipsi 3pl	assommèrent
_	ifut 1sg	assommerai
_	ifut 2sg	assommeras
_	ifut 3sg	assommera
_	ifut 1pl	assommerons
_	ifut 2pl	assommerez
_	ifut 3pl	assommeront
_	cond 1sg	assommerais
_	cond 2sg	assommerais
_	cond 3sg	assommerait
_	cond 1pl	assommerions
_	cond 2pl	assommeriez
_	cond 3pl	assommeraient
_	simp 1sg	assommasse
_	simp 2sg	assommasses
_	simp 3sg	assommât
_	simp 1pl	assommassions
_	simp 2pl	assommassiez
_	simp 3pl	assommassent
_	impe 2sg	assomme
_	impe 1pl	assommons
_	impe 2pl	assommez
_	ppas mas sg	assommé
_	ppas mas pl	assommés
_	ppas fem sg	assommée
_	ppas fem pl	assommées
$
assoner	1_i____zz
_	infi	assoner
_	ppre	assonant
_	ipre 1sg	assone
_	ipre 3sg	assone
_	spre 1sg	assone
_	spre 3sg	assone
_	ipre 1isg	assonè
_	ipre 2sg	assones
_	spre 2sg	assones
_	ipre 1pl	assonons
_	ipre 2pl	assonez
_	ipre 3pl	assonent
_	spre 3pl	assonent
_	iimp 1sg	assonais
_	iimp 2sg	assonais
_	iimp 3sg	assonait
_	iimp 1pl	assonions
_	spre 1pl	assonions
_	iimp 2pl	assoniez
_	spre 2pl	assoniez
_	iimp 3pl	assonaient
_	ipsi 1sg	assonai
_	ipsi 2sg	assonas
_	ipsi 3sg	assona
_	ipsi 1pl	assonâmes
_	ipsi 2pl	assonâtes
_	ipsi 3pl	assonèrent
_	ifut 1sg	assonerai
_	ifut 2sg	assoneras
_	ifut 3sg	assonera
_	ifut 1pl	assonerons
_	ifut 2pl	assonerez
_	ifut 3pl	assoneront
_	cond 1sg	assonerais
_	cond 2sg	assonerais
_	cond 3sg	assonerait
_	cond 1pl	assonerions
_	cond 2pl	assoneriez
_	cond 3pl	assoneraient
_	simp 1sg	assonasse
_	simp 2sg	assonasses
_	simp 3sg	assonât
_	simp 1pl	assonassions
_	simp 2pl	assonassiez
_	simp 3pl	assonassent
_	impe 2sg	assone
_	impe 1pl	assonons
_	impe 2pl	assonez
_	ppas epi inv	assoné
$
assortir	2__t_q__a
_	infi	assortir
_	ppre	assortissant
_	ipre 1sg	assortis
_	ipre 2sg	assortis
_	ipsi 1sg	assortis
_	ipsi 2sg	assortis
_	ipre 3sg	assortit
_	ipsi 3sg	assortit
_	ipre 1pl	assortissons
_	ipre 2pl	assortissez
_	ipre 3pl	assortissent
_	spre 3pl	assortissent
_	simp 3pl	assortissent
_	iimp 1sg	assortissais
_	iimp 2sg	assortissais
_	iimp 3sg	assortissait
_	iimp 1pl	assortissions
_	spre 1pl	assortissions
_	simp 1pl	assortissions
_	iimp 2pl	assortissiez
_	spre 2pl	assortissiez
_	simp 2pl	assortissiez
_	iimp 3pl	assortissaient
_	ipsi 1pl	assortîmes
_	ipsi 2pl	assortîtes
_	ipsi 3pl	assortirent
_	ifut 1sg	assortirai
_	ifut 2sg	assortiras
_	ifut 3sg	assortira
_	ifut 1pl	assortirons
_	ifut 2pl	assortirez
_	ifut 3pl	assortiront
_	cond 1sg	assortirais
_	cond 2sg	assortirais
_	cond 3sg	assortirait
_	cond 1pl	assortirions
_	cond 2pl	assortiriez
_	cond 3pl	assortiraient
_	spre 1sg	assortisse
_	simp 1sg	assortisse
_	spre 2sg	assortisses
_	simp 2sg	assortisses
_	spre 3sg	assortisse
_	simp 3sg	assortît
_	impe 2sg	assortis
_	impe 1pl	assortissons
_	impe 2pl	assortissez
_	ppas mas sg	assorti
_	ppas mas pl	assortis
_	ppas fem sg	assortie
_	ppas fem pl	assorties
$
assoupir	2__t_q__a
_	infi	assoupir
_	ppre	assoupissant
_	ipre 1sg	assoupis
_	ipre 2sg	assoupis
_	ipsi 1sg	assoupis
_	ipsi 2sg	assoupis
_	ipre 3sg	assoupit
_	ipsi 3sg	assoupit
_	ipre 1pl	assoupissons
_	ipre 2pl	assoupissez
_	ipre 3pl	assoupissent
_	spre 3pl	assoupissent
_	simp 3pl	assoupissent
_	iimp 1sg	assoupissais
_	iimp 2sg	assoupissais
_	iimp 3sg	assoupissait
_	iimp 1pl	assoupissions
_	spre 1pl	assoupissions
_	simp 1pl	assoupissions
_	iimp 2pl	assoupissiez
_	spre 2pl	assoupissiez
_	simp 2pl	assoupissiez
_	iimp 3pl	assoupissaient
_	ipsi 1pl	assoupîmes
_	ipsi 2pl	assoupîtes
_	ipsi 3pl	assoupirent
_	ifut 1sg	assoupirai
_	ifut 2sg	assoupiras
_	ifut 3sg	assoupira
_	ifut 1pl	assoupirons
_	ifut 2pl	assoupirez
_	ifut 3pl	assoupiront
_	cond 1sg	assoupirais
_	cond 2sg	assoupirais
_	cond 3sg	assoupirait
_	cond 1pl	assoupirions
_	cond 2pl	assoupiriez
_	cond 3pl	assoupiraient
_	spre 1sg	assoupisse
_	simp 1sg	assoupisse
_	spre 2sg	assoupisses
_	simp 2sg	assoupisses
_	spre 3sg	assoupisse
_	simp 3sg	assoupît
_	impe 2sg	assoupis
_	impe 1pl	assoupissons
_	impe 2pl	assoupissez
_	ppas mas sg	assoupi
_	ppas mas pl	assoupis
_	ppas fem sg	assoupie
_	ppas fem pl	assoupies
$
assouplir	2_it_q__a
_	infi	assouplir
_	ppre	assouplissant
_	ipre 1sg	assouplis
_	ipre 2sg	assouplis
_	ipsi 1sg	assouplis
_	ipsi 2sg	assouplis
_	ipre 3sg	assouplit
_	ipsi 3sg	assouplit
_	ipre 1pl	assouplissons
_	ipre 2pl	assouplissez
_	ipre 3pl	assouplissent
_	spre 3pl	assouplissent
_	simp 3pl	assouplissent
_	iimp 1sg	assouplissais
_	iimp 2sg	assouplissais
_	iimp 3sg	assouplissait
_	iimp 1pl	assouplissions
_	spre 1pl	assouplissions
_	simp 1pl	assouplissions
_	iimp 2pl	assouplissiez
_	spre 2pl	assouplissiez
_	simp 2pl	assouplissiez
_	iimp 3pl	assouplissaient
_	ipsi 1pl	assouplîmes
_	ipsi 2pl	assouplîtes
_	ipsi 3pl	assouplirent
_	ifut 1sg	assouplirai
_	ifut 2sg	assoupliras
_	ifut 3sg	assouplira
_	ifut 1pl	assouplirons
_	ifut 2pl	assouplirez
_	ifut 3pl	assoupliront
_	cond 1sg	assouplirais
_	cond 2sg	assouplirais
_	cond 3sg	assouplirait
_	cond 1pl	assouplirions
_	cond 2pl	assoupliriez
_	cond 3pl	assoupliraient
_	spre 1sg	assouplisse
_	simp 1sg	assouplisse
_	spre 2sg	assouplisses
_	simp 2sg	assouplisses
_	spre 3sg	assouplisse
_	simp 3sg	assouplît
_	impe 2sg	assouplis
_	impe 1pl	assouplissons
_	impe 2pl	assouplissez
_	ppas mas sg	assoupli
_	ppas mas pl	assouplis
_	ppas fem sg	assouplie
_	ppas fem pl	assouplies
$
assourdir	2_it_q__a
_	infi	assourdir
_	ppre	assourdissant
_	ipre 1sg	assourdis
_	ipre 2sg	assourdis
_	ipsi 1sg	assourdis
_	ipsi 2sg	assourdis
_	ipre 3sg	assourdit
_	ipsi 3sg	assourdit
_	ipre 1pl	assourdissons
_	ipre 2pl	assourdissez
_	ipre 3pl	assourdissent
_	spre 3pl	assourdissent
_	simp 3pl	assourdissent
_	iimp 1sg	assourdissais
_	iimp 2sg	assourdissais
_	iimp 3sg	assourdissait
_	iimp 1pl	assourdissions
_	spre 1pl	assourdissions
_	simp 1pl	assourdissions
_	iimp 2pl	assourdissiez
_	spre 2pl	assourdissiez
_	simp 2pl	assourdissiez
_	iimp 3pl	assourdissaient
_	ipsi 1pl	assourdîmes
_	ipsi 2pl	assourdîtes
_	ipsi 3pl	assourdirent
_	ifut 1sg	assourdirai
_	ifut 2sg	assourdiras
_	ifut 3sg	assourdira
_	ifut 1pl	assourdirons
_	ifut 2pl	assourdirez
_	ifut 3pl	assourdiront
_	cond 1sg	assourdirais
_	cond 2sg	assourdirais
_	cond 3sg	assourdirait
_	cond 1pl	assourdirions
_	cond 2pl	assourdiriez
_	cond 3pl	assourdiraient
_	spre 1sg	assourdisse
_	simp 1sg	assourdisse
_	spre 2sg	assourdisses
_	simp 2sg	assourdisses
_	spre 3sg	assourdisse
_	simp 3sg	assourdît
_	impe 2sg	assourdis
_	impe 1pl	assourdissons
_	impe 2pl	assourdissez
_	ppas mas sg	assourdi
_	ppas mas pl	assourdis
_	ppas fem sg	assourdie
_	ppas fem pl	assourdies
$
assouvir	2__t_q__a
_	infi	assouvir
_	ppre	assouvissant
_	ipre 1sg	assouvis
_	ipre 2sg	assouvis
_	ipsi 1sg	assouvis
_	ipsi 2sg	assouvis
_	ipre 3sg	assouvit
_	ipsi 3sg	assouvit
_	ipre 1pl	assouvissons
_	ipre 2pl	assouvissez
_	ipre 3pl	assouvissent
_	spre 3pl	assouvissent
_	simp 3pl	assouvissent
_	iimp 1sg	assouvissais
_	iimp 2sg	assouvissais
_	iimp 3sg	assouvissait
_	iimp 1pl	assouvissions
_	spre 1pl	assouvissions
_	simp 1pl	assouvissions
_	iimp 2pl	assouvissiez
_	spre 2pl	assouvissiez
_	simp 2pl	assouvissiez
_	iimp 3pl	assouvissaient
_	ipsi 1pl	assouvîmes
_	ipsi 2pl	assouvîtes
_	ipsi 3pl	assouvirent
_	ifut 1sg	assouvirai
_	ifut 2sg	assouviras
_	ifut 3sg	assouvira
_	ifut 1pl	assouvirons
_	ifut 2pl	assouvirez
_	ifut 3pl	assouviront
_	cond 1sg	assouvirais
_	cond 2sg	assouvirais
_	cond 3sg	assouvirait
_	cond 1pl	assouvirions
_	cond 2pl	assouviriez
_	cond 3pl	assouviraient
_	spre 1sg	assouvisse
_	simp 1sg	assouvisse
_	spre 2sg	assouvisses
_	simp 2sg	assouvisses
_	spre 3sg	assouvisse
_	simp 3sg	assouvît
_	impe 2sg	assouvis
_	impe 1pl	assouvissons
_	impe 2pl	assouvissez
_	ppas mas sg	assouvi
_	ppas mas pl	assouvis
_	ppas fem sg	assouvie
_	ppas fem pl	assouvies
$
assujettir	2__tnq__a
_	infi	assujettir
_	ppre	assujettissant
_	ipre 1sg	assujettis
_	ipre 2sg	assujettis
_	ipsi 1sg	assujettis
_	ipsi 2sg	assujettis
_	ipre 3sg	assujettit
_	ipsi 3sg	assujettit
_	ipre 1pl	assujettissons
_	ipre 2pl	assujettissez
_	ipre 3pl	assujettissent
_	spre 3pl	assujettissent
_	simp 3pl	assujettissent
_	iimp 1sg	assujettissais
_	iimp 2sg	assujettissais
_	iimp 3sg	assujettissait
_	iimp 1pl	assujettissions
_	spre 1pl	assujettissions
_	simp 1pl	assujettissions
_	iimp 2pl	assujettissiez
_	spre 2pl	assujettissiez
_	simp 2pl	assujettissiez
_	iimp 3pl	assujettissaient
_	ipsi 1pl	assujettîmes
_	ipsi 2pl	assujettîtes
_	ipsi 3pl	assujettirent
_	ifut 1sg	assujettirai
_	ifut 2sg	assujettiras
_	ifut 3sg	assujettira
_	ifut 1pl	assujettirons
_	ifut 2pl	assujettirez
_	ifut 3pl	assujettiront
_	cond 1sg	assujettirais
_	cond 2sg	assujettirais
_	cond 3sg	assujettirait
_	cond 1pl	assujettirions
_	cond 2pl	assujettiriez
_	cond 3pl	assujettiraient
_	spre 1sg	assujettisse
_	simp 1sg	assujettisse
_	spre 2sg	assujettisses
_	simp 2sg	assujettisses
_	spre 3sg	assujettisse
_	simp 3sg	assujettît
_	impe 2sg	assujettis
_	impe 1pl	assujettissons
_	impe 2pl	assujettissez
_	ppas mas sg	assujetti
_	ppas mas pl	assujettis
_	ppas fem sg	assujettie
_	ppas fem pl	assujetties
$
assumer	1_it_q_zz
_	infi	assumer
_	ppre	assumant
_	ipre 1sg	assume
_	ipre 3sg	assume
_	spre 1sg	assume
_	spre 3sg	assume
_	ipre 1isg	assumè
_	ipre 2sg	assumes
_	spre 2sg	assumes
_	ipre 1pl	assumons
_	ipre 2pl	assumez
_	ipre 3pl	assument
_	spre 3pl	assument
_	iimp 1sg	assumais
_	iimp 2sg	assumais
_	iimp 3sg	assumait
_	iimp 1pl	assumions
_	spre 1pl	assumions
_	iimp 2pl	assumiez
_	spre 2pl	assumiez
_	iimp 3pl	assumaient
_	ipsi 1sg	assumai
_	ipsi 2sg	assumas
_	ipsi 3sg	assuma
_	ipsi 1pl	assumâmes
_	ipsi 2pl	assumâtes
_	ipsi 3pl	assumèrent
_	ifut 1sg	assumerai
_	ifut 2sg	assumeras
_	ifut 3sg	assumera
_	ifut 1pl	assumerons
_	ifut 2pl	assumerez
_	ifut 3pl	assumeront
_	cond 1sg	assumerais
_	cond 2sg	assumerais
_	cond 3sg	assumerait
_	cond 1pl	assumerions
_	cond 2pl	assumeriez
_	cond 3pl	assumeraient
_	simp 1sg	assumasse
_	simp 2sg	assumasses
_	simp 3sg	assumât
_	simp 1pl	assumassions
_	simp 2pl	assumassiez
_	simp 3pl	assumassent
_	impe 2sg	assume
_	impe 1pl	assumons
_	impe 2pl	assumez
_	ppas mas sg	assumé
_	ppas mas pl	assumés
_	ppas fem sg	assumée
_	ppas fem pl	assumées
$
assurer	1_it_q__a
_	infi	assurer
_	ppre	assurant
_	ipre 1sg	assure
_	ipre 3sg	assure
_	spre 1sg	assure
_	spre 3sg	assure
_	ipre 1isg	assurè
_	ipre 2sg	assures
_	spre 2sg	assures
_	ipre 1pl	assurons
_	ipre 2pl	assurez
_	ipre 3pl	assurent
_	spre 3pl	assurent
_	iimp 1sg	assurais
_	iimp 2sg	assurais
_	iimp 3sg	assurait
_	iimp 1pl	assurions
_	spre 1pl	assurions
_	iimp 2pl	assuriez
_	spre 2pl	assuriez
_	iimp 3pl	assuraient
_	ipsi 1sg	assurai
_	ipsi 2sg	assuras
_	ipsi 3sg	assura
_	ipsi 1pl	assurâmes
_	ipsi 2pl	assurâtes
_	ipsi 3pl	assurèrent
_	ifut 1sg	assurerai
_	ifut 2sg	assureras
_	ifut 3sg	assurera
_	ifut 1pl	assurerons
_	ifut 2pl	assurerez
_	ifut 3pl	assureront
_	cond 1sg	assurerais
_	cond 2sg	assurerais
_	cond 3sg	assurerait
_	cond 1pl	assurerions
_	cond 2pl	assureriez
_	cond 3pl	assureraient
_	simp 1sg	assurasse
_	simp 2sg	assurasses
_	simp 3sg	assurât
_	simp 1pl	assurassions
_	simp 2pl	assurassiez
_	simp 3pl	assurassent
_	impe 2sg	assure
_	impe 1pl	assurons
_	impe 2pl	assurez
_	ppas mas sg	assuré
_	ppas mas pl	assurés
_	ppas fem sg	assurée
_	ppas fem pl	assurées
$
asticoter	1__t___zz
_	infi	asticoter
_	ppre	asticotant
_	ipre 1sg	asticote
_	ipre 3sg	asticote
_	spre 1sg	asticote
_	spre 3sg	asticote
_	ipre 1isg	asticotè
_	ipre 2sg	asticotes
_	spre 2sg	asticotes
_	ipre 1pl	asticotons
_	ipre 2pl	asticotez
_	ipre 3pl	asticotent
_	spre 3pl	asticotent
_	iimp 1sg	asticotais
_	iimp 2sg	asticotais
_	iimp 3sg	asticotait
_	iimp 1pl	asticotions
_	spre 1pl	asticotions
_	iimp 2pl	asticotiez
_	spre 2pl	asticotiez
_	iimp 3pl	asticotaient
_	ipsi 1sg	asticotai
_	ipsi 2sg	asticotas
_	ipsi 3sg	asticota
_	ipsi 1pl	asticotâmes
_	ipsi 2pl	asticotâtes
_	ipsi 3pl	asticotèrent
_	ifut 1sg	asticoterai
_	ifut 2sg	asticoteras
_	ifut 3sg	asticotera
_	ifut 1pl	asticoterons
_	ifut 2pl	asticoterez
_	ifut 3pl	asticoteront
_	cond 1sg	asticoterais
_	cond 2sg	asticoterais
_	cond 3sg	asticoterait
_	cond 1pl	asticoterions
_	cond 2pl	asticoteriez
_	cond 3pl	asticoteraient
_	simp 1sg	asticotasse
_	simp 2sg	asticotasses
_	simp 3sg	asticotât
_	simp 1pl	asticotassions
_	simp 2pl	asticotassiez
_	simp 3pl	asticotassent
_	impe 2sg	asticote
_	impe 1pl	asticotons
_	impe 2pl	asticotez
_	ppas mas sg	asticoté
_	ppas mas pl	asticotés
_	ppas fem sg	asticotée
_	ppas fem pl	asticotées
$
astiquer	1__t___zz
_	infi	astiquer
_	ppre	astiquant
_	ipre 1sg	astique
_	ipre 3sg	astique
_	spre 1sg	astique
_	spre 3sg	astique
_	ipre 1isg	astiquè
_	ipre 2sg	astiques
_	spre 2sg	astiques
_	ipre 1pl	astiquons
_	ipre 2pl	astiquez
_	ipre 3pl	astiquent
_	spre 3pl	astiquent
_	iimp 1sg	astiquais
_	iimp 2sg	astiquais
_	iimp 3sg	astiquait
_	iimp 1pl	astiquions
_	spre 1pl	astiquions
_	iimp 2pl	astiquiez
_	spre 2pl	astiquiez
_	iimp 3pl	astiquaient
_	ipsi 1sg	astiquai
_	ipsi 2sg	astiquas
_	ipsi 3sg	astiqua
_	ipsi 1pl	astiquâmes
_	ipsi 2pl	astiquâtes
_	ipsi 3pl	astiquèrent
_	ifut 1sg	astiquerai
_	ifut 2sg	astiqueras
_	ifut 3sg	astiquera
_	ifut 1pl	astiquerons
_	ifut 2pl	astiquerez
_	ifut 3pl	astiqueront
_	cond 1sg	astiquerais
_	cond 2sg	astiquerais
_	cond 3sg	astiquerait
_	cond 1pl	astiquerions
_	cond 2pl	astiqueriez
_	cond 3pl	astiqueraient
_	simp 1sg	astiquasse
_	simp 2sg	astiquasses
_	simp 3sg	astiquât
_	simp 1pl	astiquassions
_	simp 2pl	astiquassiez
_	simp 3pl	astiquassent
_	impe 2sg	astique
_	impe 1pl	astiquons
_	impe 2pl	astiquez
_	ppas mas sg	astiqué
_	ppas mas pl	astiqués
_	ppas fem sg	astiquée
_	ppas fem pl	astiquées
$
astreindre	3_it_q__a
_	infi	astreindre
_	ppre	astreignant
_	ppas mas sg	astreint
_	ppas mas pl	astreints
_	ppas fem sg	astreinte
_	ppas fem pl	astreintes
_	ipre 1sg	astreins
_	ipre 2sg	astreins
_	ipre 3sg	astreint
_	ipre 1pl	astreignons
_	ipre 2pl	astreignez
_	ipre 3pl	astreignent
_	spre 3pl	astreignent
_	iimp 1sg	astreignais
_	iimp 2sg	astreignais
_	iimp 3sg	astreignait
_	iimp 1pl	astreignions
_	spre 1pl	astreignions
_	iimp 2pl	astreigniez
_	spre 2pl	astreigniez
_	iimp 3pl	astreignaient
_	ipsi 1sg	astreignis
_	ipsi 2sg	astreignis
_	ipsi 3sg	astreignit
_	ipsi 1pl	astreignîmes
_	ipsi 2pl	astreignîtes
_	ipsi 3pl	astreignirent
_	ifut 1sg	astreindrai
_	ifut 2sg	astreindras
_	ifut 3sg	astreindra
_	ifut 1pl	astreindrons
_	ifut 2pl	astreindrez
_	ifut 3pl	astreindront
_	cond 1sg	astreindrais
_	cond 2sg	astreindrais
_	cond 3sg	astreindrait
_	cond 1pl	astreindrions
_	cond 2pl	astreindriez
_	cond 3pl	astreindraient
_	spre 1sg	astreigne
_	spre 3sg	astreigne
_	spre 2sg	astreignes
_	simp 1sg	astreignisse
_	simp 2sg	astreignisses
_	simp 3sg	astreignît
_	simp 1pl	astreignissions
_	simp 2pl	astreignissiez
_	simp 3pl	astreignissent
_	impe 2sg	astreins
_	impe 1pl	astreignons
_	impe 2pl	astreignez
$
atermoyer	1_i____zz
_	infi	atermoyer
_	ppre	atermoyant
_	ipre 1sg	atermoie
_	ipre 3sg	atermoie
_	spre 1sg	atermoie
_	spre 3sg	atermoie
_	ipre 1isg	atermoyè
_	ipre 2sg	atermoies
_	spre 2sg	atermoies
_	ipre 1pl	atermoyons
_	ipre 2pl	atermoyez
_	ipre 3pl	atermoient
_	spre 3pl	atermoient
_	iimp 1sg	atermoyais
_	iimp 2sg	atermoyais
_	iimp 3sg	atermoyait
_	iimp 1pl	atermoyions
_	spre 1pl	atermoyions
_	iimp 2pl	atermoyiez
_	spre 2pl	atermoyiez
_	iimp 3pl	atermoyaient
_	ipsi 1sg	atermoyai
_	ipsi 2sg	atermoyas
_	ipsi 3sg	atermoya
_	ipsi 1pl	atermoyâmes
_	ipsi 2pl	atermoyâtes
_	ipsi 3pl	atermoyèrent
_	ifut 1sg	atermoierai
_	ifut 2sg	atermoieras
_	ifut 3sg	atermoiera
_	ifut 1pl	atermoierons
_	ifut 2pl	atermoierez
_	ifut 3pl	atermoieront
_	cond 1sg	atermoierais
_	cond 2sg	atermoierais
_	cond 3sg	atermoierait
_	cond 1pl	atermoierions
_	cond 2pl	atermoieriez
_	cond 3pl	atermoieraient
_	simp 1sg	atermoyasse
_	simp 2sg	atermoyasses
_	simp 3sg	atermoyât
_	simp 1pl	atermoyassions
_	simp 2pl	atermoyassiez
_	simp 3pl	atermoyassent
_	impe 2sg	atermoie
_	impe 1pl	atermoyons
_	impe 2pl	atermoyez
_	ppas epi inv	atermoyé
$
atomiser	1__t_q_zz
_	infi	atomiser
_	ppre	atomisant
_	ipre 1sg	atomise
_	ipre 3sg	atomise
_	spre 1sg	atomise
_	spre 3sg	atomise
_	ipre 1isg	atomisè
_	ipre 2sg	atomises
_	spre 2sg	atomises
_	ipre 1pl	atomisons
_	ipre 2pl	atomisez
_	ipre 3pl	atomisent
_	spre 3pl	atomisent
_	iimp 1sg	atomisais
_	iimp 2sg	atomisais
_	iimp 3sg	atomisait
_	iimp 1pl	atomisions
_	spre 1pl	atomisions
_	iimp 2pl	atomisiez
_	spre 2pl	atomisiez
_	iimp 3pl	atomisaient
_	ipsi 1sg	atomisai
_	ipsi 2sg	atomisas
_	ipsi 3sg	atomisa
_	ipsi 1pl	atomisâmes
_	ipsi 2pl	atomisâtes
_	ipsi 3pl	atomisèrent
_	ifut 1sg	atomiserai
_	ifut 2sg	atomiseras
_	ifut 3sg	atomisera
_	ifut 1pl	atomiserons
_	ifut 2pl	atomiserez
_	ifut 3pl	atomiseront
_	cond 1sg	atomiserais
_	cond 2sg	atomiserais
_	cond 3sg	atomiserait
_	cond 1pl	atomiserions
_	cond 2pl	atomiseriez
_	cond 3pl	atomiseraient
_	simp 1sg	atomisasse
_	simp 2sg	atomisasses
_	simp 3sg	atomisât
_	simp 1pl	atomisassions
_	simp 2pl	atomisassiez
_	simp 3pl	atomisassent
_	impe 2sg	atomise
_	impe 1pl	atomisons
_	impe 2pl	atomisez
_	ppas mas sg	atomisé
_	ppas mas pl	atomisés
_	ppas fem sg	atomisée
_	ppas fem pl	atomisées
$
atrophier	1__t_q_zz
_	infi	atrophier
_	ppre	atrophiant
_	ipre 1sg	atrophie
_	ipre 3sg	atrophie
_	spre 1sg	atrophie
_	spre 3sg	atrophie
_	ipre 1isg	atrophiè
_	ipre 2sg	atrophies
_	spre 2sg	atrophies
_	ipre 1pl	atrophions
_	ipre 2pl	atrophiez
_	ipre 3pl	atrophient
_	spre 3pl	atrophient
_	iimp 1sg	atrophiais
_	iimp 2sg	atrophiais
_	iimp 3sg	atrophiait
_	iimp 1pl	atrophiions
_	spre 1pl	atrophiions
_	iimp 2pl	atrophiiez
_	spre 2pl	atrophiiez
_	iimp 3pl	atrophiaient
_	ipsi 1sg	atrophiai
_	ipsi 2sg	atrophias
_	ipsi 3sg	atrophia
_	ipsi 1pl	atrophiâmes
_	ipsi 2pl	atrophiâtes
_	ipsi 3pl	atrophièrent
_	ifut 1sg	atrophierai
_	ifut 2sg	atrophieras
_	ifut 3sg	atrophiera
_	ifut 1pl	atrophierons
_	ifut 2pl	atrophierez
_	ifut 3pl	atrophieront
_	cond 1sg	atrophierais
_	cond 2sg	atrophierais
_	cond 3sg	atrophierait
_	cond 1pl	atrophierions
_	cond 2pl	atrophieriez
_	cond 3pl	atrophieraient
_	simp 1sg	atrophiasse
_	simp 2sg	atrophiasses
_	simp 3sg	atrophiât
_	simp 1pl	atrophiassions
_	simp 2pl	atrophiassiez
_	simp 3pl	atrophiassent
_	impe 2sg	atrophie
_	impe 1pl	atrophions
_	impe 2pl	atrophiez
_	ppas mas sg	atrophié
_	ppas mas pl	atrophiés
_	ppas fem sg	atrophiée
_	ppas fem pl	atrophiées
$
attabler	1__t_q_zz
_	infi	attabler
_	ppre	attablant
_	ipre 1sg	attable
_	ipre 3sg	attable
_	spre 1sg	attable
_	spre 3sg	attable
_	ipre 1isg	attablè
_	ipre 2sg	attables
_	spre 2sg	attables
_	ipre 1pl	attablons
_	ipre 2pl	attablez
_	ipre 3pl	attablent
_	spre 3pl	attablent
_	iimp 1sg	attablais
_	iimp 2sg	attablais
_	iimp 3sg	attablait
_	iimp 1pl	attablions
_	spre 1pl	attablions
_	iimp 2pl	attabliez
_	spre 2pl	attabliez
_	iimp 3pl	attablaient
_	ipsi 1sg	attablai
_	ipsi 2sg	attablas
_	ipsi 3sg	attabla
_	ipsi 1pl	attablâmes
_	ipsi 2pl	attablâtes
_	ipsi 3pl	attablèrent
_	ifut 1sg	attablerai
_	ifut 2sg	attableras
_	ifut 3sg	attablera
_	ifut 1pl	attablerons
_	ifut 2pl	attablerez
_	ifut 3pl	attableront
_	cond 1sg	attablerais
_	cond 2sg	attablerais
_	cond 3sg	attablerait
_	cond 1pl	attablerions
_	cond 2pl	attableriez
_	cond 3pl	attableraient
_	simp 1sg	attablasse
_	simp 2sg	attablasses
_	simp 3sg	attablât
_	simp 1pl	attablassions
_	simp 2pl	attablassiez
_	simp 3pl	attablassent
_	impe 2sg	attable
_	impe 1pl	attablons
_	impe 2pl	attablez
_	ppas mas sg	attablé
_	ppas mas pl	attablés
_	ppas fem sg	attablée
_	ppas fem pl	attablées
$
attacher	1_itnq__a
_	infi	attacher
_	ppre	attachant
_	ipre 1sg	attache
_	ipre 3sg	attache
_	spre 1sg	attache
_	spre 3sg	attache
_	ipre 1isg	attachè
_	ipre 2sg	attaches
_	spre 2sg	attaches
_	ipre 1pl	attachons
_	ipre 2pl	attachez
_	ipre 3pl	attachent
_	spre 3pl	attachent
_	iimp 1sg	attachais
_	iimp 2sg	attachais
_	iimp 3sg	attachait
_	iimp 1pl	attachions
_	spre 1pl	attachions
_	iimp 2pl	attachiez
_	spre 2pl	attachiez
_	iimp 3pl	attachaient
_	ipsi 1sg	attachai
_	ipsi 2sg	attachas
_	ipsi 3sg	attacha
_	ipsi 1pl	attachâmes
_	ipsi 2pl	attachâtes
_	ipsi 3pl	attachèrent
_	ifut 1sg	attacherai
_	ifut 2sg	attacheras
_	ifut 3sg	attachera
_	ifut 1pl	attacherons
_	ifut 2pl	attacherez
_	ifut 3pl	attacheront
_	cond 1sg	attacherais
_	cond 2sg	attacherais
_	cond 3sg	attacherait
_	cond 1pl	attacherions
_	cond 2pl	attacheriez
_	cond 3pl	attacheraient
_	simp 1sg	attachasse
_	simp 2sg	attachasses
_	simp 3sg	attachât
_	simp 1pl	attachassions
_	simp 2pl	attachassiez
_	simp 3pl	attachassent
_	impe 2sg	attache
_	impe 1pl	attachons
_	impe 2pl	attachez
_	ppas mas sg	attaché
_	ppas mas pl	attachés
_	ppas fem sg	attachée
_	ppas fem pl	attachées
$
attaquer	1_it_q__a
_	infi	attaquer
_	ppre	attaquant
_	ipre 1sg	attaque
_	ipre 3sg	attaque
_	spre 1sg	attaque
_	spre 3sg	attaque
_	ipre 1isg	attaquè
_	ipre 2sg	attaques
_	spre 2sg	attaques
_	ipre 1pl	attaquons
_	ipre 2pl	attaquez
_	ipre 3pl	attaquent
_	spre 3pl	attaquent
_	iimp 1sg	attaquais
_	iimp 2sg	attaquais
_	iimp 3sg	attaquait
_	iimp 1pl	attaquions
_	spre 1pl	attaquions
_	iimp 2pl	attaquiez
_	spre 2pl	attaquiez
_	iimp 3pl	attaquaient
_	ipsi 1sg	attaquai
_	ipsi 2sg	attaquas
_	ipsi 3sg	attaqua
_	ipsi 1pl	attaquâmes
_	ipsi 2pl	attaquâtes
_	ipsi 3pl	attaquèrent
_	ifut 1sg	attaquerai
_	ifut 2sg	attaqueras
_	ifut 3sg	attaquera
_	ifut 1pl	attaquerons
_	ifut 2pl	attaquerez
_	ifut 3pl	attaqueront
_	cond 1sg	attaquerais
_	cond 2sg	attaquerais
_	cond 3sg	attaquerait
_	cond 1pl	attaquerions
_	cond 2pl	attaqueriez
_	cond 3pl	attaqueraient
_	simp 1sg	attaquasse
_	simp 2sg	attaquasses
_	simp 3sg	attaquât
_	simp 1pl	attaquassions
_	simp 2pl	attaquassiez
_	simp 3pl	attaquassent
_	impe 2sg	attaque
_	impe 1pl	attaquons
_	impe 2pl	attaquez
_	ppas mas sg	attaqué
_	ppas mas pl	attaqués
_	ppas fem sg	attaquée
_	ppas fem pl	attaquées
$
attarder	1____p_e_
_	infi	attarder
_	ppre	attardant
_	ipre 1sg	attarde
_	ipre 3sg	attarde
_	spre 1sg	attarde
_	spre 3sg	attarde
_	ipre 1isg	attardè
_	ipre 2sg	attardes
_	spre 2sg	attardes
_	ipre 1pl	attardons
_	ipre 2pl	attardez
_	ipre 3pl	attardent
_	spre 3pl	attardent
_	iimp 1sg	attardais
_	iimp 2sg	attardais
_	iimp 3sg	attardait
_	iimp 1pl	attardions
_	spre 1pl	attardions
_	iimp 2pl	attardiez
_	spre 2pl	attardiez
_	iimp 3pl	attardaient
_	ipsi 1sg	attardai
_	ipsi 2sg	attardas
_	ipsi 3sg	attarda
_	ipsi 1pl	attardâmes
_	ipsi 2pl	attardâtes
_	ipsi 3pl	attardèrent
_	ifut 1sg	attarderai
_	ifut 2sg	attarderas
_	ifut 3sg	attardera
_	ifut 1pl	attarderons
_	ifut 2pl	attarderez
_	ifut 3pl	attarderont
_	cond 1sg	attarderais
_	cond 2sg	attarderais
_	cond 3sg	attarderait
_	cond 1pl	attarderions
_	cond 2pl	attarderiez
_	cond 3pl	attarderaient
_	simp 1sg	attardasse
_	simp 2sg	attardasses
_	simp 3sg	attardât
_	simp 1pl	attardassions
_	simp 2pl	attardassiez
_	simp 3pl	attardassent
_	impe 2sg	attarde
_	impe 1pl	attardons
_	impe 2pl	attardez
_	ppas mas sg	attardé
_	ppas mas pl	attardés
_	ppas fem sg	attardée
_	ppas fem pl	attardées
$
atteindre	3__tn___a
_	infi	atteindre
_	ppre	atteignant
_	ppas mas sg	atteint
_	ppas mas pl	atteints
_	ppas fem sg	atteinte
_	ppas fem pl	atteintes
_	ipre 1sg	atteins
_	ipre 2sg	atteins
_	ipre 3sg	atteint
_	ipre 1pl	atteignons
_	ipre 2pl	atteignez
_	ipre 3pl	atteignent
_	spre 3pl	atteignent
_	iimp 1sg	atteignais
_	iimp 2sg	atteignais
_	iimp 3sg	atteignait
_	iimp 1pl	atteignions
_	spre 1pl	atteignions
_	iimp 2pl	atteigniez
_	spre 2pl	atteigniez
_	iimp 3pl	atteignaient
_	ipsi 1sg	atteignis
_	ipsi 2sg	atteignis
_	ipsi 3sg	atteignit
_	ipsi 1pl	atteignîmes
_	ipsi 2pl	atteignîtes
_	ipsi 3pl	atteignirent
_	ifut 1sg	atteindrai
_	ifut 2sg	atteindras
_	ifut 3sg	atteindra
_	ifut 1pl	atteindrons
_	ifut 2pl	atteindrez
_	ifut 3pl	atteindront
_	cond 1sg	atteindrais
_	cond 2sg	atteindrais
_	cond 3sg	atteindrait
_	cond 1pl	atteindrions
_	cond 2pl	atteindriez
_	cond 3pl	atteindraient
_	spre 1sg	atteigne
_	spre 3sg	atteigne
_	spre 2sg	atteignes
_	simp 1sg	atteignisse
_	simp 2sg	atteignisses
_	simp 3sg	atteignît
_	simp 1pl	atteignissions
_	simp 2pl	atteignissiez
_	simp 3pl	atteignissent
_	impe 2sg	atteins
_	impe 1pl	atteignons
_	impe 2pl	atteignez
$
atteler	1_it_q_zz
_	infi	atteler
_	ppre	attelant
_	ipre 1sg	attelle
_	ipre 3sg	attelle
_	spre 1sg	attelle
_	spre 3sg	attelle
_	ipre 1sg	attèle
_	ipre 3sg	attèle
_	spre 1sg	attèle
_	spre 3sg	attèle
_	ipre 1isg	attelè
_	ipre 2sg	attelles
_	spre 2sg	attelles
_	ipre 2sg	attèles
_	spre 2sg	attèles
_	ipre 1pl	attelons
_	ipre 2pl	attelez
_	ipre 3pl	attellent
_	spre 3pl	attellent
_	ipre 3pl	attèlent
_	spre 3pl	attèlent
_	iimp 1sg	attelais
_	iimp 2sg	attelais
_	iimp 3sg	attelait
_	iimp 1pl	attelions
_	spre 1pl	attelions
_	iimp 2pl	atteliez
_	spre 2pl	atteliez
_	iimp 3pl	attelaient
_	ipsi 1sg	attelai
_	ipsi 2sg	attelas
_	ipsi 3sg	attela
_	ipsi 1pl	attelâmes
_	ipsi 2pl	attelâtes
_	ipsi 3pl	attelèrent
_	ifut 1sg	attellerai
_	ifut 1sg	attèlerai
_	ifut 2sg	attelleras
_	ifut 2sg	attèleras
_	ifut 3sg	attellera
_	ifut 3sg	attèlera
_	ifut 1pl	attellerons
_	ifut 1pl	attèlerons
_	ifut 2pl	attellerez
_	ifut 2pl	attèlerez
_	ifut 3pl	attelleront
_	ifut 3pl	attèleront
_	cond 1sg	attellerais
_	cond 2sg	attellerais
_	cond 1sg	attèlerais
_	cond 2sg	attèlerais
_	cond 3sg	attellerait
_	cond 3sg	attèlerait
_	cond 1pl	attellerions
_	cond 1pl	attèlerions
_	cond 2pl	attelleriez
_	cond 2pl	attèleriez
_	cond 3pl	attelleraient
_	cond 3pl	attèleraient
_	simp 1sg	attelasse
_	simp 2sg	attelasses
_	simp 3sg	attelât
_	simp 1pl	attelassions
_	simp 2pl	attelassiez
_	simp 3pl	attelassent
_	impe 2sg	attelle
_	impe 2sg	attèle
_	impe 1pl	attelons
_	impe 2pl	attelez
_	ppas mas sg	attelé
_	ppas mas pl	attelés
_	ppas fem sg	attelée
_	ppas fem pl	attelées
$
attendre	3_itnq__a
_	infi	attendre
_	ppre	attendant
_	ppas mas sg	attendu
_	ppas mas pl	attendus
_	ppas fem sg	attendue
_	ppas fem pl	attendues
_	ipre 1sg	attends
_	ipre 2sg	attends
_	ipre 3sg	attend
_	ipre 1pl	attendons
_	ipre 2pl	attendez
_	ipre 3pl	attendent
_	spre 3pl	attendent
_	iimp 1sg	attendais
_	iimp 2sg	attendais
_	iimp 3sg	attendait
_	iimp 1pl	attendions
_	spre 1pl	attendions
_	iimp 2pl	attendiez
_	spre 2pl	attendiez
_	iimp 3pl	attendaient
_	ipsi 1sg	attendis
_	ipsi 2sg	attendis
_	ipsi 3sg	attendit
_	ipsi 1pl	attendîmes
_	ipsi 2pl	attendîtes
_	ipsi 3pl	attendirent
_	ifut 1sg	attendrai
_	ifut 2sg	attendras
_	ifut 3sg	attendra
_	ifut 1pl	attendrons
_	ifut 2pl	attendrez
_	ifut 3pl	attendront
_	cond 1sg	attendrais
_	cond 2sg	attendrais
_	cond 3sg	attendrait
_	cond 1pl	attendrions
_	cond 2pl	attendriez
_	cond 3pl	attendraient
_	spre 1sg	attende
_	spre 3sg	attende
_	spre 2sg	attendes
_	simp 1sg	attendisse
_	simp 2sg	attendisses
_	simp 3sg	attendît
_	simp 1pl	attendissions
_	simp 2pl	attendissiez
_	simp 3pl	attendissent
_	impe 2sg	attends
_	impe 1pl	attendons
_	impe 2pl	attendez
$
attendrir	2__t_q__a
_	infi	attendrir
_	ppre	attendrissant
_	ipre 1sg	attendris
_	ipre 2sg	attendris
_	ipsi 1sg	attendris
_	ipsi 2sg	attendris
_	ipre 3sg	attendrit
_	ipsi 3sg	attendrit
_	ipre 1pl	attendrissons
_	ipre 2pl	attendrissez
_	ipre 3pl	attendrissent
_	spre 3pl	attendrissent
_	simp 3pl	attendrissent
_	iimp 1sg	attendrissais
_	iimp 2sg	attendrissais
_	iimp 3sg	attendrissait
_	iimp 1pl	attendrissions
_	spre 1pl	attendrissions
_	simp 1pl	attendrissions
_	iimp 2pl	attendrissiez
_	spre 2pl	attendrissiez
_	simp 2pl	attendrissiez
_	iimp 3pl	attendrissaient
_	ipsi 1pl	attendrîmes
_	ipsi 2pl	attendrîtes
_	ipsi 3pl	attendrirent
_	ifut 1sg	attendrirai
_	ifut 2sg	attendriras
_	ifut 3sg	attendrira
_	ifut 1pl	attendrirons
_	ifut 2pl	attendrirez
_	ifut 3pl	attendriront
_	cond 1sg	attendrirais
_	cond 2sg	attendrirais
_	cond 3sg	attendrirait
_	cond 1pl	attendririons
_	cond 2pl	attendririez
_	cond 3pl	attendriraient
_	spre 1sg	attendrisse
_	simp 1sg	attendrisse
_	spre 2sg	attendrisses
_	simp 2sg	attendrisses
_	spre 3sg	attendrisse
_	simp 3sg	attendrît
_	impe 2sg	attendris
_	impe 1pl	attendrissons
_	impe 2pl	attendrissez
_	ppas mas sg	attendri
_	ppas mas pl	attendris
_	ppas fem sg	attendrie
_	ppas fem pl	attendries
$
attenter	1_i_n__zz
_	infi	attenter
_	ppre	attentant
_	ipre 1sg	attente
_	ipre 3sg	attente
_	spre 1sg	attente
_	spre 3sg	attente
_	ipre 1isg	attentè
_	ipre 2sg	attentes
_	spre 2sg	attentes
_	ipre 1pl	attentons
_	ipre 2pl	attentez
_	ipre 3pl	attentent
_	spre 3pl	attentent
_	iimp 1sg	attentais
_	iimp 2sg	attentais
_	iimp 3sg	attentait
_	iimp 1pl	attentions
_	spre 1pl	attentions
_	iimp 2pl	attentiez
_	spre 2pl	attentiez
_	iimp 3pl	attentaient
_	ipsi 1sg	attentai
_	ipsi 2sg	attentas
_	ipsi 3sg	attenta
_	ipsi 1pl	attentâmes
_	ipsi 2pl	attentâtes
_	ipsi 3pl	attentèrent
_	ifut 1sg	attenterai
_	ifut 2sg	attenteras
_	ifut 3sg	attentera
_	ifut 1pl	attenterons
_	ifut 2pl	attenterez
_	ifut 3pl	attenteront
_	cond 1sg	attenterais
_	cond 2sg	attenterais
_	cond 3sg	attenterait
_	cond 1pl	attenterions
_	cond 2pl	attenteriez
_	cond 3pl	attenteraient
_	simp 1sg	attentasse
_	simp 2sg	attentasses
_	simp 3sg	attentât
_	simp 1pl	attentassions
_	simp 2pl	attentassiez
_	simp 3pl	attentassent
_	impe 2sg	attente
_	impe 1pl	attentons
_	impe 2pl	attentez
_	ppas epi inv	attenté
$
atténuer	1__t_q_zz
_	infi	atténuer
_	ppre	atténuant
_	ipre 1sg	atténue
_	ipre 3sg	atténue
_	spre 1sg	atténue
_	spre 3sg	atténue
_	ipre 1isg	atténuè
_	ipre 2sg	atténues
_	spre 2sg	atténues
_	ipre 1pl	atténuons
_	ipre 2pl	atténuez
_	ipre 3pl	atténuent
_	spre 3pl	atténuent
_	iimp 1sg	atténuais
_	iimp 2sg	atténuais
_	iimp 3sg	atténuait
_	iimp 1pl	atténuions
_	spre 1pl	atténuions
_	iimp 2pl	atténuiez
_	spre 2pl	atténuiez
_	iimp 3pl	atténuaient
_	ipsi 1sg	atténuai
_	ipsi 2sg	atténuas
_	ipsi 3sg	atténua
_	ipsi 1pl	atténuâmes
_	ipsi 2pl	atténuâtes
_	ipsi 3pl	atténuèrent
_	ifut 1sg	atténuerai
_	ifut 2sg	atténueras
_	ifut 3sg	atténuera
_	ifut 1pl	atténuerons
_	ifut 2pl	atténuerez
_	ifut 3pl	atténueront
_	cond 1sg	atténuerais
_	cond 2sg	atténuerais
_	cond 3sg	atténuerait
_	cond 1pl	atténuerions
_	cond 2pl	atténueriez
_	cond 3pl	atténueraient
_	simp 1sg	atténuasse
_	simp 2sg	atténuasses
_	simp 3sg	atténuât
_	simp 1pl	atténuassions
_	simp 2pl	atténuassiez
_	simp 3pl	atténuassent
_	impe 2sg	atténue
_	impe 1pl	atténuons
_	impe 2pl	atténuez
_	ppas mas sg	atténué
_	ppas mas pl	atténués
_	ppas fem sg	atténuée
_	ppas fem pl	atténuées
$
atterrer	1__t___zz
_	infi	atterrer
_	ppre	atterrant
_	ipre 1sg	atterre
_	ipre 3sg	atterre
_	spre 1sg	atterre
_	spre 3sg	atterre
_	ipre 1isg	atterrè
_	ipre 2sg	atterres
_	spre 2sg	atterres
_	ipre 1pl	atterrons
_	ipre 2pl	atterrez
_	ipre 3pl	atterrent
_	spre 3pl	atterrent
_	iimp 1sg	atterrais
_	iimp 2sg	atterrais
_	iimp 3sg	atterrait
_	iimp 1pl	atterrions
_	spre 1pl	atterrions
_	iimp 2pl	atterriez
_	spre 2pl	atterriez
_	iimp 3pl	atterraient
_	ipsi 1sg	atterrai
_	ipsi 2sg	atterras
_	ipsi 3sg	atterra
_	ipsi 1pl	atterrâmes
_	ipsi 2pl	atterrâtes
_	ipsi 3pl	atterrèrent
_	ifut 1sg	atterrerai
_	ifut 2sg	atterreras
_	ifut 3sg	atterrera
_	ifut 1pl	atterrerons
_	ifut 2pl	atterrerez
_	ifut 3pl	atterreront
_	cond 1sg	atterrerais
_	cond 2sg	atterrerais
_	cond 3sg	atterrerait
_	cond 1pl	atterrerions
_	cond 2pl	atterreriez
_	cond 3pl	atterreraient
_	simp 1sg	atterrasse
_	simp 2sg	atterrasses
_	simp 3sg	atterrât
_	simp 1pl	atterrassions
_	simp 2pl	atterrassiez
_	simp 3pl	atterrassent
_	impe 2sg	atterre
_	impe 1pl	atterrons
_	impe 2pl	atterrez
_	ppas mas sg	atterré
_	ppas mas pl	atterrés
_	ppas fem sg	atterrée
_	ppas fem pl	atterrées
$
atterrir	2_it____a
_	infi	atterrir
_	ppre	atterrissant
_	ipre 1sg	atterris
_	ipre 2sg	atterris
_	ipsi 1sg	atterris
_	ipsi 2sg	atterris
_	ipre 3sg	atterrit
_	ipsi 3sg	atterrit
_	ipre 1pl	atterrissons
_	ipre 2pl	atterrissez
_	ipre 3pl	atterrissent
_	spre 3pl	atterrissent
_	simp 3pl	atterrissent
_	iimp 1sg	atterrissais
_	iimp 2sg	atterrissais
_	iimp 3sg	atterrissait
_	iimp 1pl	atterrissions
_	spre 1pl	atterrissions
_	simp 1pl	atterrissions
_	iimp 2pl	atterrissiez
_	spre 2pl	atterrissiez
_	simp 2pl	atterrissiez
_	iimp 3pl	atterrissaient
_	ipsi 1pl	atterrîmes
_	ipsi 2pl	atterrîtes
_	ipsi 3pl	atterrirent
_	ifut 1sg	atterrirai
_	ifut 2sg	atterriras
_	ifut 3sg	atterrira
_	ifut 1pl	atterrirons
_	ifut 2pl	atterrirez
_	ifut 3pl	atterriront
_	cond 1sg	atterrirais
_	cond 2sg	atterrirais
_	cond 3sg	atterrirait
_	cond 1pl	atterririons
_	cond 2pl	atterririez
_	cond 3pl	atterriraient
_	spre 1sg	atterrisse
_	simp 1sg	atterrisse
_	spre 2sg	atterrisses
_	simp 2sg	atterrisses
_	spre 3sg	atterrisse
_	simp 3sg	atterrît
_	impe 2sg	atterris
_	impe 1pl	atterrissons
_	impe 2pl	atterrissez
_	ppas mas sg	atterri
_	ppas mas pl	atterris
_	ppas fem sg	atterrie
_	ppas fem pl	atterries
$
attester	1__t____a
_	infi	attester
_	ppre	attestant
_	ipre 1sg	atteste
_	ipre 3sg	atteste
_	spre 1sg	atteste
_	spre 3sg	atteste
_	ipre 1isg	attestè
_	ipre 2sg	attestes
_	spre 2sg	attestes
_	ipre 1pl	attestons
_	ipre 2pl	attestez
_	ipre 3pl	attestent
_	spre 3pl	attestent
_	iimp 1sg	attestais
_	iimp 2sg	attestais
_	iimp 3sg	attestait
_	iimp 1pl	attestions
_	spre 1pl	attestions
_	iimp 2pl	attestiez
_	spre 2pl	attestiez
_	iimp 3pl	attestaient
_	ipsi 1sg	attestai
_	ipsi 2sg	attestas
_	ipsi 3sg	attesta
_	ipsi 1pl	attestâmes
_	ipsi 2pl	attestâtes
_	ipsi 3pl	attestèrent
_	ifut 1sg	attesterai
_	ifut 2sg	attesteras
_	ifut 3sg	attestera
_	ifut 1pl	attesterons
_	ifut 2pl	attesterez
_	ifut 3pl	attesteront
_	cond 1sg	attesterais
_	cond 2sg	attesterais
_	cond 3sg	attesterait
_	cond 1pl	attesterions
_	cond 2pl	attesteriez
_	cond 3pl	attesteraient
_	simp 1sg	attestasse
_	simp 2sg	attestasses
_	simp 3sg	attestât
_	simp 1pl	attestassions
_	simp 2pl	attestassiez
_	simp 3pl	attestassent
_	impe 2sg	atteste
_	impe 1pl	attestons
_	impe 2pl	attestez
_	ppas mas sg	attesté
_	ppas mas pl	attestés
_	ppas fem sg	attestée
_	ppas fem pl	attestées
$
attiédir	2__t_q__a
_	infi	attiédir
_	ppre	attiédissant
_	ipre 1sg	attiédis
_	ipre 2sg	attiédis
_	ipsi 1sg	attiédis
_	ipsi 2sg	attiédis
_	ipre 3sg	attiédit
_	ipsi 3sg	attiédit
_	ipre 1pl	attiédissons
_	ipre 2pl	attiédissez
_	ipre 3pl	attiédissent
_	spre 3pl	attiédissent
_	simp 3pl	attiédissent
_	iimp 1sg	attiédissais
_	iimp 2sg	attiédissais
_	iimp 3sg	attiédissait
_	iimp 1pl	attiédissions
_	spre 1pl	attiédissions
_	simp 1pl	attiédissions
_	iimp 2pl	attiédissiez
_	spre 2pl	attiédissiez
_	simp 2pl	attiédissiez
_	iimp 3pl	attiédissaient
_	ipsi 1pl	attiédîmes
_	ipsi 2pl	attiédîtes
_	ipsi 3pl	attiédirent
_	ifut 1sg	attiédirai
_	ifut 2sg	attiédiras
_	ifut 3sg	attiédira
_	ifut 1pl	attiédirons
_	ifut 2pl	attiédirez
_	ifut 3pl	attiédiront
_	cond 1sg	attiédirais
_	cond 2sg	attiédirais
_	cond 3sg	attiédirait
_	cond 1pl	attiédirions
_	cond 2pl	attiédiriez
_	cond 3pl	attiédiraient
_	spre 1sg	attiédisse
_	simp 1sg	attiédisse
_	spre 2sg	attiédisses
_	simp 2sg	attiédisses
_	spre 3sg	attiédisse
_	simp 3sg	attiédît
_	impe 2sg	attiédis
_	impe 1pl	attiédissons
_	impe 2pl	attiédissez
_	ppas mas sg	attiédi
_	ppas mas pl	attiédis
_	ppas fem sg	attiédie
_	ppas fem pl	attiédies
$
attifer	1__t_q_zz
_	infi	attifer
_	ppre	attifant
_	ipre 1sg	attife
_	ipre 3sg	attife
_	spre 1sg	attife
_	spre 3sg	attife
_	ipre 1isg	attifè
_	ipre 2sg	attifes
_	spre 2sg	attifes
_	ipre 1pl	attifons
_	ipre 2pl	attifez
_	ipre 3pl	attifent
_	spre 3pl	attifent
_	iimp 1sg	attifais
_	iimp 2sg	attifais
_	iimp 3sg	attifait
_	iimp 1pl	attifions
_	spre 1pl	attifions
_	iimp 2pl	attifiez
_	spre 2pl	attifiez
_	iimp 3pl	attifaient
_	ipsi 1sg	attifai
_	ipsi 2sg	attifas
_	ipsi 3sg	attifa
_	ipsi 1pl	attifâmes
_	ipsi 2pl	attifâtes
_	ipsi 3pl	attifèrent
_	ifut 1sg	attiferai
_	ifut 2sg	attiferas
_	ifut 3sg	attifera
_	ifut 1pl	attiferons
_	ifut 2pl	attiferez
_	ifut 3pl	attiferont
_	cond 1sg	attiferais
_	cond 2sg	attiferais
_	cond 3sg	attiferait
_	cond 1pl	attiferions
_	cond 2pl	attiferiez
_	cond 3pl	attiferaient
_	simp 1sg	attifasse
_	simp 2sg	attifasses
_	simp 3sg	attifât
_	simp 1pl	attifassions
_	simp 2pl	attifassiez
_	simp 3pl	attifassent
_	impe 2sg	attife
_	impe 1pl	attifons
_	impe 2pl	attifez
_	ppas mas sg	attifé
_	ppas mas pl	attifés
_	ppas fem sg	attifée
_	ppas fem pl	attifées
$
attiger	1_it___zz
_	infi	attiger
_	ppre	attigeant
_	ipre 1sg	attige
_	ipre 3sg	attige
_	spre 1sg	attige
_	spre 3sg	attige
_	ipre 1isg	attigè
_	ipre 2sg	attiges
_	spre 2sg	attiges
_	ipre 1pl	attigeons
_	ipre 2pl	attigez
_	ipre 3pl	attigent
_	spre 3pl	attigent
_	iimp 1sg	attigeais
_	iimp 2sg	attigeais
_	iimp 3sg	attigeait
_	iimp 1pl	attigions
_	spre 1pl	attigions
_	iimp 2pl	attigiez
_	spre 2pl	attigiez
_	iimp 3pl	attigeaient
_	ipsi 1sg	attigeai
_	ipsi 2sg	attigeas
_	ipsi 3sg	attigea
_	ipsi 1pl	attigeâmes
_	ipsi 2pl	attigeâtes
_	ipsi 3pl	attigèrent
_	ifut 1sg	attigerai
_	ifut 2sg	attigeras
_	ifut 3sg	attigera
_	ifut 1pl	attigerons
_	ifut 2pl	attigerez
_	ifut 3pl	attigeront
_	cond 1sg	attigerais
_	cond 2sg	attigerais
_	cond 3sg	attigerait
_	cond 1pl	attigerions
_	cond 2pl	attigeriez
_	cond 3pl	attigeraient
_	simp 1sg	attigeasse
_	simp 2sg	attigeasses
_	simp 3sg	attigeât
_	simp 1pl	attigeassions
_	simp 2pl	attigeassiez
_	simp 3pl	attigeassent
_	impe 2sg	attige
_	impe 1pl	attigeons
_	impe 2pl	attigez
_	ppas mas sg	attigé
_	ppas mas pl	attigés
_	ppas fem sg	attigée
_	ppas fem pl	attigées
$
attirer	1__t_q_zz
_	infi	attirer
_	ppre	attirant
_	ipre 1sg	attire
_	ipre 3sg	attire
_	spre 1sg	attire
_	spre 3sg	attire
_	ipre 1isg	attirè
_	ipre 2sg	attires
_	spre 2sg	attires
_	ipre 1pl	attirons
_	ipre 2pl	attirez
_	ipre 3pl	attirent
_	spre 3pl	attirent
_	iimp 1sg	attirais
_	iimp 2sg	attirais
_	iimp 3sg	attirait
_	iimp 1pl	attirions
_	spre 1pl	attirions
_	iimp 2pl	attiriez
_	spre 2pl	attiriez
_	iimp 3pl	attiraient
_	ipsi 1sg	attirai
_	ipsi 2sg	attiras
_	ipsi 3sg	attira
_	ipsi 1pl	attirâmes
_	ipsi 2pl	attirâtes
_	ipsi 3pl	attirèrent
_	ifut 1sg	attirerai
_	ifut 2sg	attireras
_	ifut 3sg	attirera
_	ifut 1pl	attirerons
_	ifut 2pl	attirerez
_	ifut 3pl	attireront
_	cond 1sg	attirerais
_	cond 2sg	attirerais
_	cond 3sg	attirerait
_	cond 1pl	attirerions
_	cond 2pl	attireriez
_	cond 3pl	attireraient
_	simp 1sg	attirasse
_	simp 2sg	attirasses
_	simp 3sg	attirât
_	simp 1pl	attirassions
_	simp 2pl	attirassiez
_	simp 3pl	attirassent
_	impe 2sg	attire
_	impe 1pl	attirons
_	impe 2pl	attirez
_	ppas mas sg	attiré
_	ppas mas pl	attirés
_	ppas fem sg	attirée
_	ppas fem pl	attirées
$
attiser	1__t___zz
_	infi	attiser
_	ppre	attisant
_	ipre 1sg	attise
_	ipre 3sg	attise
_	spre 1sg	attise
_	spre 3sg	attise
_	ipre 1isg	attisè
_	ipre 2sg	attises
_	spre 2sg	attises
_	ipre 1pl	attisons
_	ipre 2pl	attisez
_	ipre 3pl	attisent
_	spre 3pl	attisent
_	iimp 1sg	attisais
_	iimp 2sg	attisais
_	iimp 3sg	attisait
_	iimp 1pl	attisions
_	spre 1pl	attisions
_	iimp 2pl	attisiez
_	spre 2pl	attisiez
_	iimp 3pl	attisaient
_	ipsi 1sg	attisai
_	ipsi 2sg	attisas
_	ipsi 3sg	attisa
_	ipsi 1pl	attisâmes
_	ipsi 2pl	attisâtes
_	ipsi 3pl	attisèrent
_	ifut 1sg	attiserai
_	ifut 2sg	attiseras
_	ifut 3sg	attisera
_	ifut 1pl	attiserons
_	ifut 2pl	attiserez
_	ifut 3pl	attiseront
_	cond 1sg	attiserais
_	cond 2sg	attiserais
_	cond 3sg	attiserait
_	cond 1pl	attiserions
_	cond 2pl	attiseriez
_	cond 3pl	attiseraient
_	simp 1sg	attisasse
_	simp 2sg	attisasses
_	simp 3sg	attisât
_	simp 1pl	attisassions
_	simp 2pl	attisassiez
_	simp 3pl	attisassent
_	impe 2sg	attise
_	impe 1pl	attisons
_	impe 2pl	attisez
_	ppas mas sg	attisé
_	ppas mas pl	attisés
_	ppas fem sg	attisée
_	ppas fem pl	attisées
$
attitrer	1__t___zz
_	infi	attitrer
_	ppre	attitrant
_	ipre 1sg	attitre
_	ipre 3sg	attitre
_	spre 1sg	attitre
_	spre 3sg	attitre
_	ipre 1isg	attitrè
_	ipre 2sg	attitres
_	spre 2sg	attitres
_	ipre 1pl	attitrons
_	ipre 2pl	attitrez
_	ipre 3pl	attitrent
_	spre 3pl	attitrent
_	iimp 1sg	attitrais
_	iimp 2sg	attitrais
_	iimp 3sg	attitrait
_	iimp 1pl	attitrions
_	spre 1pl	attitrions
_	iimp 2pl	attitriez
_	spre 2pl	attitriez
_	iimp 3pl	attitraient
_	ipsi 1sg	attitrai
_	ipsi 2sg	attitras
_	ipsi 3sg	attitra
_	ipsi 1pl	attitrâmes
_	ipsi 2pl	attitrâtes
_	ipsi 3pl	attitrèrent
_	ifut 1sg	attitrerai
_	ifut 2sg	attitreras
_	ifut 3sg	attitrera
_	ifut 1pl	attitrerons
_	ifut 2pl	attitrerez
_	ifut 3pl	attitreront
_	cond 1sg	attitrerais
_	cond 2sg	attitrerais
_	cond 3sg	attitrerait
_	cond 1pl	attitrerions
_	cond 2pl	attitreriez
_	cond 3pl	attitreraient
_	simp 1sg	attitrasse
_	simp 2sg	attitrasses
_	simp 3sg	attitrât
_	simp 1pl	attitrassions
_	simp 2pl	attitrassiez
_	simp 3pl	attitrassent
_	impe 2sg	attitre
_	impe 1pl	attitrons
_	impe 2pl	attitrez
_	ppas mas sg	attitré
_	ppas mas pl	attitrés
_	ppas fem sg	attitrée
_	ppas fem pl	attitrées
$
attoucher	1__tnq_zz
_	infi	attoucher
_	ppre	attouchant
_	ipre 1sg	attouche
_	ipre 3sg	attouche
_	spre 1sg	attouche
_	spre 3sg	attouche
_	ipre 1isg	attouchè
_	ipre 2sg	attouches
_	spre 2sg	attouches
_	ipre 1pl	attouchons
_	ipre 2pl	attouchez
_	ipre 3pl	attouchent
_	spre 3pl	attouchent
_	iimp 1sg	attouchais
_	iimp 2sg	attouchais
_	iimp 3sg	attouchait
_	iimp 1pl	attouchions
_	spre 1pl	attouchions
_	iimp 2pl	attouchiez
_	spre 2pl	attouchiez
_	iimp 3pl	attouchaient
_	ipsi 1sg	attouchai
_	ipsi 2sg	attouchas
_	ipsi 3sg	attoucha
_	ipsi 1pl	attouchâmes
_	ipsi 2pl	attouchâtes
_	ipsi 3pl	attouchèrent
_	ifut 1sg	attoucherai
_	ifut 2sg	attoucheras
_	ifut 3sg	attouchera
_	ifut 1pl	attoucherons
_	ifut 2pl	attoucherez
_	ifut 3pl	attoucheront
_	cond 1sg	attoucherais
_	cond 2sg	attoucherais
_	cond 3sg	attoucherait
_	cond 1pl	attoucherions
_	cond 2pl	attoucheriez
_	cond 3pl	attoucheraient
_	simp 1sg	attouchasse
_	simp 2sg	attouchasses
_	simp 3sg	attouchât
_	simp 1pl	attouchassions
_	simp 2pl	attouchassiez
_	simp 3pl	attouchassent
_	impe 2sg	attouche
_	impe 1pl	attouchons
_	impe 2pl	attouchez
_	ppas mas sg	attouché
_	ppas mas pl	attouchés
_	ppas fem sg	attouchée
_	ppas fem pl	attouchées
$
attraire	3__t___zz
_	infi	attraire
$
attraper	1__t_q_zz
_	infi	attraper
_	ppre	attrapant
_	ipre 1sg	attrape
_	ipre 3sg	attrape
_	spre 1sg	attrape
_	spre 3sg	attrape
_	ipre 1isg	attrapè
_	ipre 2sg	attrapes
_	spre 2sg	attrapes
_	ipre 1pl	attrapons
_	ipre 2pl	attrapez
_	ipre 3pl	attrapent
_	spre 3pl	attrapent
_	iimp 1sg	attrapais
_	iimp 2sg	attrapais
_	iimp 3sg	attrapait
_	iimp 1pl	attrapions
_	spre 1pl	attrapions
_	iimp 2pl	attrapiez
_	spre 2pl	attrapiez
_	iimp 3pl	attrapaient
_	ipsi 1sg	attrapai
_	ipsi 2sg	attrapas
_	ipsi 3sg	attrapa
_	ipsi 1pl	attrapâmes
_	ipsi 2pl	attrapâtes
_	ipsi 3pl	attrapèrent
_	ifut 1sg	attraperai
_	ifut 2sg	attraperas
_	ifut 3sg	attrapera
_	ifut 1pl	attraperons
_	ifut 2pl	attraperez
_	ifut 3pl	attraperont
_	cond 1sg	attraperais
_	cond 2sg	attraperais
_	cond 3sg	attraperait
_	cond 1pl	attraperions
_	cond 2pl	attraperiez
_	cond 3pl	attraperaient
_	simp 1sg	attrapasse
_	simp 2sg	attrapasses
_	simp 3sg	attrapât
_	simp 1pl	attrapassions
_	simp 2pl	attrapassiez
_	simp 3pl	attrapassent
_	impe 2sg	attrape
_	impe 1pl	attrapons
_	impe 2pl	attrapez
_	ppas mas sg	attrapé
_	ppas mas pl	attrapés
_	ppas fem sg	attrapée
_	ppas fem pl	attrapées
$
attribuer	1__tnq__a
_	infi	attribuer
_	ppre	attribuant
_	ipre 1sg	attribue
_	ipre 3sg	attribue
_	spre 1sg	attribue
_	spre 3sg	attribue
_	ipre 1isg	attribuè
_	ipre 2sg	attribues
_	spre 2sg	attribues
_	ipre 1pl	attribuons
_	ipre 2pl	attribuez
_	ipre 3pl	attribuent
_	spre 3pl	attribuent
_	iimp 1sg	attribuais
_	iimp 2sg	attribuais
_	iimp 3sg	attribuait
_	iimp 1pl	attribuions
_	spre 1pl	attribuions
_	iimp 2pl	attribuiez
_	spre 2pl	attribuiez
_	iimp 3pl	attribuaient
_	ipsi 1sg	attribuai
_	ipsi 2sg	attribuas
_	ipsi 3sg	attribua
_	ipsi 1pl	attribuâmes
_	ipsi 2pl	attribuâtes
_	ipsi 3pl	attribuèrent
_	ifut 1sg	attribuerai
_	ifut 2sg	attribueras
_	ifut 3sg	attribuera
_	ifut 1pl	attribuerons
_	ifut 2pl	attribuerez
_	ifut 3pl	attribueront
_	cond 1sg	attribuerais
_	cond 2sg	attribuerais
_	cond 3sg	attribuerait
_	cond 1pl	attribuerions
_	cond 2pl	attribueriez
_	cond 3pl	attribueraient
_	simp 1sg	attribuasse
_	simp 2sg	attribuasses
_	simp 3sg	attribuât
_	simp 1pl	attribuassions
_	simp 2pl	attribuassiez
_	simp 3pl	attribuassent
_	impe 2sg	attribue
_	impe 1pl	attribuons
_	impe 2pl	attribuez
_	ppas mas sg	attribué
_	ppas mas pl	attribués
_	ppas fem sg	attribuée
_	ppas fem pl	attribuées
$
attriquer	1__t___zz
_	infi	attriquer
_	ppre	attriquant
_	ipre 1sg	attrique
_	ipre 3sg	attrique
_	spre 1sg	attrique
_	spre 3sg	attrique
_	ipre 1isg	attriquè
_	ipre 2sg	attriques
_	spre 2sg	attriques
_	ipre 1pl	attriquons
_	ipre 2pl	attriquez
_	ipre 3pl	attriquent
_	spre 3pl	attriquent
_	iimp 1sg	attriquais
_	iimp 2sg	attriquais
_	iimp 3sg	attriquait
_	iimp 1pl	attriquions
_	spre 1pl	attriquions
_	iimp 2pl	attriquiez
_	spre 2pl	attriquiez
_	iimp 3pl	attriquaient
_	ipsi 1sg	attriquai
_	ipsi 2sg	attriquas
_	ipsi 3sg	attriqua
_	ipsi 1pl	attriquâmes
_	ipsi 2pl	attriquâtes
_	ipsi 3pl	attriquèrent
_	ifut 1sg	attriquerai
_	ifut 2sg	attriqueras
_	ifut 3sg	attriquera
_	ifut 1pl	attriquerons
_	ifut 2pl	attriquerez
_	ifut 3pl	attriqueront
_	cond 1sg	attriquerais
_	cond 2sg	attriquerais
_	cond 3sg	attriquerait
_	cond 1pl	attriquerions
_	cond 2pl	attriqueriez
_	cond 3pl	attriqueraient
_	simp 1sg	attriquasse
_	simp 2sg	attriquasses
_	simp 3sg	attriquât
_	simp 1pl	attriquassions
_	simp 2pl	attriquassiez
_	simp 3pl	attriquassent
_	impe 2sg	attrique
_	impe 1pl	attriquons
_	impe 2pl	attriquez
_	ppas mas sg	attriqué
_	ppas mas pl	attriqués
_	ppas fem sg	attriquée
_	ppas fem pl	attriquées
$
attrister	1__t_q_zz
_	infi	attrister
_	ppre	attristant
_	ipre 1sg	attriste
_	ipre 3sg	attriste
_	spre 1sg	attriste
_	spre 3sg	attriste
_	ipre 1isg	attristè
_	ipre 2sg	attristes
_	spre 2sg	attristes
_	ipre 1pl	attristons
_	ipre 2pl	attristez
_	ipre 3pl	attristent
_	spre 3pl	attristent
_	iimp 1sg	attristais
_	iimp 2sg	attristais
_	iimp 3sg	attristait
_	iimp 1pl	attristions
_	spre 1pl	attristions
_	iimp 2pl	attristiez
_	spre 2pl	attristiez
_	iimp 3pl	attristaient
_	ipsi 1sg	attristai
_	ipsi 2sg	attristas
_	ipsi 3sg	attrista
_	ipsi 1pl	attristâmes
_	ipsi 2pl	attristâtes
_	ipsi 3pl	attristèrent
_	ifut 1sg	attristerai
_	ifut 2sg	attristeras
_	ifut 3sg	attristera
_	ifut 1pl	attristerons
_	ifut 2pl	attristerez
_	ifut 3pl	attristeront
_	cond 1sg	attristerais
_	cond 2sg	attristerais
_	cond 3sg	attristerait
_	cond 1pl	attristerions
_	cond 2pl	attristeriez
_	cond 3pl	attristeraient
_	simp 1sg	attristasse
_	simp 2sg	attristasses
_	simp 3sg	attristât
_	simp 1pl	attristassions
_	simp 2pl	attristassiez
_	simp 3pl	attristassent
_	impe 2sg	attriste
_	impe 1pl	attristons
_	impe 2pl	attristez
_	ppas mas sg	attristé
_	ppas mas pl	attristés
_	ppas fem sg	attristée
_	ppas fem pl	attristées
$
attrouper	1__t_q_zz
_	infi	attrouper
_	ppre	attroupant
_	ipre 1sg	attroupe
_	ipre 3sg	attroupe
_	spre 1sg	attroupe
_	spre 3sg	attroupe
_	ipre 1isg	attroupè
_	ipre 2sg	attroupes
_	spre 2sg	attroupes
_	ipre 1pl	attroupons
_	ipre 2pl	attroupez
_	ipre 3pl	attroupent
_	spre 3pl	attroupent
_	iimp 1sg	attroupais
_	iimp 2sg	attroupais
_	iimp 3sg	attroupait
_	iimp 1pl	attroupions
_	spre 1pl	attroupions
_	iimp 2pl	attroupiez
_	spre 2pl	attroupiez
_	iimp 3pl	attroupaient
_	ipsi 1sg	attroupai
_	ipsi 2sg	attroupas
_	ipsi 3sg	attroupa
_	ipsi 1pl	attroupâmes
_	ipsi 2pl	attroupâtes
_	ipsi 3pl	attroupèrent
_	ifut 1sg	attrouperai
_	ifut 2sg	attrouperas
_	ifut 3sg	attroupera
_	ifut 1pl	attrouperons
_	ifut 2pl	attrouperez
_	ifut 3pl	attrouperont
_	cond 1sg	attrouperais
_	cond 2sg	attrouperais
_	cond 3sg	attrouperait
_	cond 1pl	attrouperions
_	cond 2pl	attrouperiez
_	cond 3pl	attrouperaient
_	simp 1sg	attroupasse
_	simp 2sg	attroupasses
_	simp 3sg	attroupât
_	simp 1pl	attroupassions
_	simp 2pl	attroupassiez
_	simp 3pl	attroupassent
_	impe 2sg	attroupe
_	impe 1pl	attroupons
_	impe 2pl	attroupez
_	ppas mas sg	attroupé
_	ppas mas pl	attroupés
_	ppas fem sg	attroupée
_	ppas fem pl	attroupées
$
aubiner	1_i____zz
_	infi	aubiner
_	ppre	aubinant
_	ipre 1sg	aubine
_	ipre 3sg	aubine
_	spre 1sg	aubine
_	spre 3sg	aubine
_	ipre 1isg	aubinè
_	ipre 2sg	aubines
_	spre 2sg	aubines
_	ipre 1pl	aubinons
_	ipre 2pl	aubinez
_	ipre 3pl	aubinent
_	spre 3pl	aubinent
_	iimp 1sg	aubinais
_	iimp 2sg	aubinais
_	iimp 3sg	aubinait
_	iimp 1pl	aubinions
_	spre 1pl	aubinions
_	iimp 2pl	aubiniez
_	spre 2pl	aubiniez
_	iimp 3pl	aubinaient
_	ipsi 1sg	aubinai
_	ipsi 2sg	aubinas
_	ipsi 3sg	aubina
_	ipsi 1pl	aubinâmes
_	ipsi 2pl	aubinâtes
_	ipsi 3pl	aubinèrent
_	ifut 1sg	aubinerai
_	ifut 2sg	aubineras
_	ifut 3sg	aubinera
_	ifut 1pl	aubinerons
_	ifut 2pl	aubinerez
_	ifut 3pl	aubineront
_	cond 1sg	aubinerais
_	cond 2sg	aubinerais
_	cond 3sg	aubinerait
_	cond 1pl	aubinerions
_	cond 2pl	aubineriez
_	cond 3pl	aubineraient
_	simp 1sg	aubinasse
_	simp 2sg	aubinasses
_	simp 3sg	aubinât
_	simp 1pl	aubinassions
_	simp 2pl	aubinassiez
_	simp 3pl	aubinassent
_	impe 2sg	aubine
_	impe 1pl	aubinons
_	impe 2pl	aubinez
_	ppas epi inv	aubiné
$
audiencer	1_it____a
_	infi	audiencer
_	ppre	audiençant
_	ipre 1sg	audience
_	ipre 3sg	audience
_	spre 1sg	audience
_	spre 3sg	audience
_	ipre 1isg	audiencè
_	ipre 2sg	audiences
_	spre 2sg	audiences
_	ipre 1pl	audiençons
_	ipre 2pl	audiencez
_	ipre 3pl	audiencent
_	spre 3pl	audiencent
_	iimp 1sg	audiençais
_	iimp 2sg	audiençais
_	iimp 3sg	audiençait
_	iimp 1pl	audiencions
_	spre 1pl	audiencions
_	iimp 2pl	audienciez
_	spre 2pl	audienciez
_	iimp 3pl	audiençaient
_	ipsi 1sg	audiençai
_	ipsi 2sg	audienças
_	ipsi 3sg	audiença
_	ipsi 1pl	audiençâmes
_	ipsi 2pl	audiençâtes
_	ipsi 3pl	audiencèrent
_	ifut 1sg	audiencerai
_	ifut 2sg	audienceras
_	ifut 3sg	audiencera
_	ifut 1pl	audiencerons
_	ifut 2pl	audiencerez
_	ifut 3pl	audienceront
_	cond 1sg	audiencerais
_	cond 2sg	audiencerais
_	cond 3sg	audiencerait
_	cond 1pl	audiencerions
_	cond 2pl	audienceriez
_	cond 3pl	audienceraient
_	simp 1sg	audiençasse
_	simp 2sg	audiençasses
_	simp 3sg	audiençât
_	simp 1pl	audiençassions
_	simp 2pl	audiençassiez
_	simp 3pl	audiençassent
_	impe 2sg	audience
_	impe 1pl	audiençons
_	impe 2pl	audiencez
_	ppas mas sg	audiencé
_	ppas mas pl	audiencés
_	ppas fem sg	audiencée
_	ppas fem pl	audiencées
$
auditer	1__t___zz
_	infi	auditer
_	ppre	auditant
_	ipre 1sg	audite
_	ipre 3sg	audite
_	spre 1sg	audite
_	spre 3sg	audite
_	ipre 1isg	auditè
_	ipre 2sg	audites
_	spre 2sg	audites
_	ipre 1pl	auditons
_	ipre 2pl	auditez
_	ipre 3pl	auditent
_	spre 3pl	auditent
_	iimp 1sg	auditais
_	iimp 2sg	auditais
_	iimp 3sg	auditait
_	iimp 1pl	auditions
_	spre 1pl	auditions
_	iimp 2pl	auditiez
_	spre 2pl	auditiez
_	iimp 3pl	auditaient
_	ipsi 1sg	auditai
_	ipsi 2sg	auditas
_	ipsi 3sg	audita
_	ipsi 1pl	auditâmes
_	ipsi 2pl	auditâtes
_	ipsi 3pl	auditèrent
_	ifut 1sg	auditerai
_	ifut 2sg	auditeras
_	ifut 3sg	auditera
_	ifut 1pl	auditerons
_	ifut 2pl	auditerez
_	ifut 3pl	auditeront
_	cond 1sg	auditerais
_	cond 2sg	auditerais
_	cond 3sg	auditerait
_	cond 1pl	auditerions
_	cond 2pl	auditeriez
_	cond 3pl	auditeraient
_	simp 1sg	auditasse
_	simp 2sg	auditasses
_	simp 3sg	auditât
_	simp 1pl	auditassions
_	simp 2pl	auditassiez
_	simp 3pl	auditassent
_	impe 2sg	audite
_	impe 1pl	auditons
_	impe 2pl	auditez
_	ppas mas sg	audité
_	ppas mas pl	audités
_	ppas fem sg	auditée
_	ppas fem pl	auditées
$
auditionner	1_it___zz
_	infi	auditionner
_	ppre	auditionnant
_	ipre 1sg	auditionne
_	ipre 3sg	auditionne
_	spre 1sg	auditionne
_	spre 3sg	auditionne
_	ipre 1isg	auditionnè
_	ipre 2sg	auditionnes
_	spre 2sg	auditionnes
_	ipre 1pl	auditionnons
_	ipre 2pl	auditionnez
_	ipre 3pl	auditionnent
_	spre 3pl	auditionnent
_	iimp 1sg	auditionnais
_	iimp 2sg	auditionnais
_	iimp 3sg	auditionnait
_	iimp 1pl	auditionnions
_	spre 1pl	auditionnions
_	iimp 2pl	auditionniez
_	spre 2pl	auditionniez
_	iimp 3pl	auditionnaient
_	ipsi 1sg	auditionnai
_	ipsi 2sg	auditionnas
_	ipsi 3sg	auditionna
_	ipsi 1pl	auditionnâmes
_	ipsi 2pl	auditionnâtes
_	ipsi 3pl	auditionnèrent
_	ifut 1sg	auditionnerai
_	ifut 2sg	auditionneras
_	ifut 3sg	auditionnera
_	ifut 1pl	auditionnerons
_	ifut 2pl	auditionnerez
_	ifut 3pl	auditionneront
_	cond 1sg	auditionnerais
_	cond 2sg	auditionnerais
_	cond 3sg	auditionnerait
_	cond 1pl	auditionnerions
_	cond 2pl	auditionneriez
_	cond 3pl	auditionneraient
_	simp 1sg	auditionnasse
_	simp 2sg	auditionnasses
_	simp 3sg	auditionnât
_	simp 1pl	auditionnassions
_	simp 2pl	auditionnassiez
_	simp 3pl	auditionnassent
_	impe 2sg	auditionne
_	impe 1pl	auditionnons
_	impe 2pl	auditionnez
_	ppas mas sg	auditionné
_	ppas mas pl	auditionnés
_	ppas fem sg	auditionnée
_	ppas fem pl	auditionnées
$
augmenter	1_it_q__a
_	infi	augmenter
_	ppre	augmentant
_	ipre 1sg	augmente
_	ipre 3sg	augmente
_	spre 1sg	augmente
_	spre 3sg	augmente
_	ipre 1isg	augmentè
_	ipre 2sg	augmentes
_	spre 2sg	augmentes
_	ipre 1pl	augmentons
_	ipre 2pl	augmentez
_	ipre 3pl	augmentent
_	spre 3pl	augmentent
_	iimp 1sg	augmentais
_	iimp 2sg	augmentais
_	iimp 3sg	augmentait
_	iimp 1pl	augmentions
_	spre 1pl	augmentions
_	iimp 2pl	augmentiez
_	spre 2pl	augmentiez
_	iimp 3pl	augmentaient
_	ipsi 1sg	augmentai
_	ipsi 2sg	augmentas
_	ipsi 3sg	augmenta
_	ipsi 1pl	augmentâmes
_	ipsi 2pl	augmentâtes
_	ipsi 3pl	augmentèrent
_	ifut 1sg	augmenterai
_	ifut 2sg	augmenteras
_	ifut 3sg	augmentera
_	ifut 1pl	augmenterons
_	ifut 2pl	augmenterez
_	ifut 3pl	augmenteront
_	cond 1sg	augmenterais
_	cond 2sg	augmenterais
_	cond 3sg	augmenterait
_	cond 1pl	augmenterions
_	cond 2pl	augmenteriez
_	cond 3pl	augmenteraient
_	simp 1sg	augmentasse
_	simp 2sg	augmentasses
_	simp 3sg	augmentât
_	simp 1pl	augmentassions
_	simp 2pl	augmentassiez
_	simp 3pl	augmentassent
_	impe 2sg	augmente
_	impe 1pl	augmentons
_	impe 2pl	augmentez
_	ppas mas sg	augmenté
_	ppas mas pl	augmentés
_	ppas fem sg	augmentée
_	ppas fem pl	augmentées
$
augurer	1_it___zz
_	infi	augurer
_	ppre	augurant
_	ipre 1sg	augure
_	ipre 3sg	augure
_	spre 1sg	augure
_	spre 3sg	augure
_	ipre 1isg	augurè
_	ipre 2sg	augures
_	spre 2sg	augures
_	ipre 1pl	augurons
_	ipre 2pl	augurez
_	ipre 3pl	augurent
_	spre 3pl	augurent
_	iimp 1sg	augurais
_	iimp 2sg	augurais
_	iimp 3sg	augurait
_	iimp 1pl	augurions
_	spre 1pl	augurions
_	iimp 2pl	auguriez
_	spre 2pl	auguriez
_	iimp 3pl	auguraient
_	ipsi 1sg	augurai
_	ipsi 2sg	auguras
_	ipsi 3sg	augura
_	ipsi 1pl	augurâmes
_	ipsi 2pl	augurâtes
_	ipsi 3pl	augurèrent
_	ifut 1sg	augurerai
_	ifut 2sg	augureras
_	ifut 3sg	augurera
_	ifut 1pl	augurerons
_	ifut 2pl	augurerez
_	ifut 3pl	augureront
_	cond 1sg	augurerais
_	cond 2sg	augurerais
_	cond 3sg	augurerait
_	cond 1pl	augurerions
_	cond 2pl	augureriez
_	cond 3pl	augureraient
_	simp 1sg	augurasse
_	simp 2sg	augurasses
_	simp 3sg	augurât
_	simp 1pl	augurassions
_	simp 2pl	augurassiez
_	simp 3pl	augurassent
_	impe 2sg	augure
_	impe 1pl	augurons
_	impe 2pl	augurez
_	ppas mas sg	auguré
_	ppas mas pl	augurés
_	ppas fem sg	augurée
_	ppas fem pl	augurées
$
auner	1__t___zz
_	infi	auner
_	ppre	aunant
_	ipre 1sg	aune
_	ipre 3sg	aune
_	spre 1sg	aune
_	spre 3sg	aune
_	ipre 1isg	aunè
_	ipre 2sg	aunes
_	spre 2sg	aunes
_	ipre 1pl	aunons
_	ipre 2pl	aunez
_	ipre 3pl	aunent
_	spre 3pl	aunent
_	iimp 1sg	aunais
_	iimp 2sg	aunais
_	iimp 3sg	aunait
_	iimp 1pl	aunions
_	spre 1pl	aunions
_	iimp 2pl	auniez
_	spre 2pl	auniez
_	iimp 3pl	aunaient
_	ipsi 1sg	aunai
_	ipsi 2sg	aunas
_	ipsi 3sg	auna
_	ipsi 1pl	aunâmes
_	ipsi 2pl	aunâtes
_	ipsi 3pl	aunèrent
_	ifut 1sg	aunerai
_	ifut 2sg	auneras
_	ifut 3sg	aunera
_	ifut 1pl	aunerons
_	ifut 2pl	aunerez
_	ifut 3pl	auneront
_	cond 1sg	aunerais
_	cond 2sg	aunerais
_	cond 3sg	aunerait
_	cond 1pl	aunerions
_	cond 2pl	auneriez
_	cond 3pl	auneraient
_	simp 1sg	aunasse
_	simp 2sg	aunasses
_	simp 3sg	aunât
_	simp 1pl	aunassions
_	simp 2pl	aunassiez
_	simp 3pl	aunassent
_	impe 2sg	aune
_	impe 1pl	aunons
_	impe 2pl	aunez
_	ppas mas sg	auné
_	ppas mas pl	aunés
_	ppas fem sg	aunée
_	ppas fem pl	aunées
$
auréoler	1__t_q_zz
_	infi	auréoler
_	ppre	auréolant
_	ipre 1sg	auréole
_	ipre 3sg	auréole
_	spre 1sg	auréole
_	spre 3sg	auréole
_	ipre 1isg	auréolè
_	ipre 2sg	auréoles
_	spre 2sg	auréoles
_	ipre 1pl	auréolons
_	ipre 2pl	auréolez
_	ipre 3pl	auréolent
_	spre 3pl	auréolent
_	iimp 1sg	auréolais
_	iimp 2sg	auréolais
_	iimp 3sg	auréolait
_	iimp 1pl	auréolions
_	spre 1pl	auréolions
_	iimp 2pl	auréoliez
_	spre 2pl	auréoliez
_	iimp 3pl	auréolaient
_	ipsi 1sg	auréolai
_	ipsi 2sg	auréolas
_	ipsi 3sg	auréola
_	ipsi 1pl	auréolâmes
_	ipsi 2pl	auréolâtes
_	ipsi 3pl	auréolèrent
_	ifut 1sg	auréolerai
_	ifut 2sg	auréoleras
_	ifut 3sg	auréolera
_	ifut 1pl	auréolerons
_	ifut 2pl	auréolerez
_	ifut 3pl	auréoleront
_	cond 1sg	auréolerais
_	cond 2sg	auréolerais
_	cond 3sg	auréolerait
_	cond 1pl	auréolerions
_	cond 2pl	auréoleriez
_	cond 3pl	auréoleraient
_	simp 1sg	auréolasse
_	simp 2sg	auréolasses
_	simp 3sg	auréolât
_	simp 1pl	auréolassions
_	simp 2pl	auréolassiez
_	simp 3pl	auréolassent
_	impe 2sg	auréole
_	impe 1pl	auréolons
_	impe 2pl	auréolez
_	ppas mas sg	auréolé
_	ppas mas pl	auréolés
_	ppas fem sg	auréolée
_	ppas fem pl	auréolées
$
aurifier	1__t___zz
_	infi	aurifier
_	ppre	aurifiant
_	ipre 1sg	aurifie
_	ipre 3sg	aurifie
_	spre 1sg	aurifie
_	spre 3sg	aurifie
_	ipre 1isg	aurifiè
_	ipre 2sg	aurifies
_	spre 2sg	aurifies
_	ipre 1pl	aurifions
_	ipre 2pl	aurifiez
_	ipre 3pl	aurifient
_	spre 3pl	aurifient
_	iimp 1sg	aurifiais
_	iimp 2sg	aurifiais
_	iimp 3sg	aurifiait
_	iimp 1pl	aurifiions
_	spre 1pl	aurifiions
_	iimp 2pl	aurifiiez
_	spre 2pl	aurifiiez
_	iimp 3pl	aurifiaient
_	ipsi 1sg	aurifiai
_	ipsi 2sg	aurifias
_	ipsi 3sg	aurifia
_	ipsi 1pl	aurifiâmes
_	ipsi 2pl	aurifiâtes
_	ipsi 3pl	aurifièrent
_	ifut 1sg	aurifierai
_	ifut 2sg	aurifieras
_	ifut 3sg	aurifiera
_	ifut 1pl	aurifierons
_	ifut 2pl	aurifierez
_	ifut 3pl	aurifieront
_	cond 1sg	aurifierais
_	cond 2sg	aurifierais
_	cond 3sg	aurifierait
_	cond 1pl	aurifierions
_	cond 2pl	aurifieriez
_	cond 3pl	aurifieraient
_	simp 1sg	aurifiasse
_	simp 2sg	aurifiasses
_	simp 3sg	aurifiât
_	simp 1pl	aurifiassions
_	simp 2pl	aurifiassiez
_	simp 3pl	aurifiassent
_	impe 2sg	aurifie
_	impe 1pl	aurifions
_	impe 2pl	aurifiez
_	ppas mas sg	aurifié
_	ppas mas pl	aurifiés
_	ppas fem sg	aurifiée
_	ppas fem pl	aurifiées
$
ausculter	1__t_q_zz
_	infi	ausculter
_	ppre	auscultant
_	ipre 1sg	ausculte
_	ipre 3sg	ausculte
_	spre 1sg	ausculte
_	spre 3sg	ausculte
_	ipre 1isg	auscultè
_	ipre 2sg	auscultes
_	spre 2sg	auscultes
_	ipre 1pl	auscultons
_	ipre 2pl	auscultez
_	ipre 3pl	auscultent
_	spre 3pl	auscultent
_	iimp 1sg	auscultais
_	iimp 2sg	auscultais
_	iimp 3sg	auscultait
_	iimp 1pl	auscultions
_	spre 1pl	auscultions
_	iimp 2pl	auscultiez
_	spre 2pl	auscultiez
_	iimp 3pl	auscultaient
_	ipsi 1sg	auscultai
_	ipsi 2sg	auscultas
_	ipsi 3sg	ausculta
_	ipsi 1pl	auscultâmes
_	ipsi 2pl	auscultâtes
_	ipsi 3pl	auscultèrent
_	ifut 1sg	ausculterai
_	ifut 2sg	ausculteras
_	ifut 3sg	auscultera
_	ifut 1pl	ausculterons
_	ifut 2pl	ausculterez
_	ifut 3pl	ausculteront
_	cond 1sg	ausculterais
_	cond 2sg	ausculterais
_	cond 3sg	ausculterait
_	cond 1pl	ausculterions
_	cond 2pl	ausculteriez
_	cond 3pl	ausculteraient
_	simp 1sg	auscultasse
_	simp 2sg	auscultasses
_	simp 3sg	auscultât
_	simp 1pl	auscultassions
_	simp 2pl	auscultassiez
_	simp 3pl	auscultassent
_	impe 2sg	ausculte
_	impe 1pl	auscultons
_	impe 2pl	auscultez
_	ppas mas sg	ausculté
_	ppas mas pl	auscultés
_	ppas fem sg	auscultée
_	ppas fem pl	auscultées
$
authentifier	1__t_q_zz
_	infi	authentifier
_	ppre	authentifiant
_	ipre 1sg	authentifie
_	ipre 3sg	authentifie
_	spre 1sg	authentifie
_	spre 3sg	authentifie
_	ipre 1isg	authentifiè
_	ipre 2sg	authentifies
_	spre 2sg	authentifies
_	ipre 1pl	authentifions
_	ipre 2pl	authentifiez
_	ipre 3pl	authentifient
_	spre 3pl	authentifient
_	iimp 1sg	authentifiais
_	iimp 2sg	authentifiais
_	iimp 3sg	authentifiait
_	iimp 1pl	authentifiions
_	spre 1pl	authentifiions
_	iimp 2pl	authentifiiez
_	spre 2pl	authentifiiez
_	iimp 3pl	authentifiaient
_	ipsi 1sg	authentifiai
_	ipsi 2sg	authentifias
_	ipsi 3sg	authentifia
_	ipsi 1pl	authentifiâmes
_	ipsi 2pl	authentifiâtes
_	ipsi 3pl	authentifièrent
_	ifut 1sg	authentifierai
_	ifut 2sg	authentifieras
_	ifut 3sg	authentifiera
_	ifut 1pl	authentifierons
_	ifut 2pl	authentifierez
_	ifut 3pl	authentifieront
_	cond 1sg	authentifierais
_	cond 2sg	authentifierais
_	cond 3sg	authentifierait
_	cond 1pl	authentifierions
_	cond 2pl	authentifieriez
_	cond 3pl	authentifieraient
_	simp 1sg	authentifiasse
_	simp 2sg	authentifiasses
_	simp 3sg	authentifiât
_	simp 1pl	authentifiassions
_	simp 2pl	authentifiassiez
_	simp 3pl	authentifiassent
_	impe 2sg	authentifie
_	impe 1pl	authentifions
_	impe 2pl	authentifiez
_	ppas mas sg	authentifié
_	ppas mas pl	authentifiés
_	ppas fem sg	authentifiée
_	ppas fem pl	authentifiées
$
authentiquer	1__t___zz
_	infi	authentiquer
_	ppre	authentiquant
_	ipre 1sg	authentique
_	ipre 3sg	authentique
_	spre 1sg	authentique
_	spre 3sg	authentique
_	ipre 1isg	authentiquè
_	ipre 2sg	authentiques
_	spre 2sg	authentiques
_	ipre 1pl	authentiquons
_	ipre 2pl	authentiquez
_	ipre 3pl	authentiquent
_	spre 3pl	authentiquent
_	iimp 1sg	authentiquais
_	iimp 2sg	authentiquais
_	iimp 3sg	authentiquait
_	iimp 1pl	authentiquions
_	spre 1pl	authentiquions
_	iimp 2pl	authentiquiez
_	spre 2pl	authentiquiez
_	iimp 3pl	authentiquaient
_	ipsi 1sg	authentiquai
_	ipsi 2sg	authentiquas
_	ipsi 3sg	authentiqua
_	ipsi 1pl	authentiquâmes
_	ipsi 2pl	authentiquâtes
_	ipsi 3pl	authentiquèrent
_	ifut 1sg	authentiquerai
_	ifut 2sg	authentiqueras
_	ifut 3sg	authentiquera
_	ifut 1pl	authentiquerons
_	ifut 2pl	authentiquerez
_	ifut 3pl	authentiqueront
_	cond 1sg	authentiquerais
_	cond 2sg	authentiquerais
_	cond 3sg	authentiquerait
_	cond 1pl	authentiquerions
_	cond 2pl	authentiqueriez
_	cond 3pl	authentiqueraient
_	simp 1sg	authentiquasse
_	simp 2sg	authentiquasses
_	simp 3sg	authentiquât
_	simp 1pl	authentiquassions
_	simp 2pl	authentiquassiez
_	simp 3pl	authentiquassent
_	impe 2sg	authentique
_	impe 1pl	authentiquons
_	impe 2pl	authentiquez
_	ppas mas sg	authentiqué
_	ppas mas pl	authentiqués
_	ppas fem sg	authentiquée
_	ppas fem pl	authentiquées
$
autocensurer	1____p_e_
_	infi	autocensurer
_	ppre	autocensurant
_	ipre 1sg	autocensure
_	ipre 3sg	autocensure
_	spre 1sg	autocensure
_	spre 3sg	autocensure
_	ipre 1isg	autocensurè
_	ipre 2sg	autocensures
_	spre 2sg	autocensures
_	ipre 1pl	autocensurons
_	ipre 2pl	autocensurez
_	ipre 3pl	autocensurent
_	spre 3pl	autocensurent
_	iimp 1sg	autocensurais
_	iimp 2sg	autocensurais
_	iimp 3sg	autocensurait
_	iimp 1pl	autocensurions
_	spre 1pl	autocensurions
_	iimp 2pl	autocensuriez
_	spre 2pl	autocensuriez
_	iimp 3pl	autocensuraient
_	ipsi 1sg	autocensurai
_	ipsi 2sg	autocensuras
_	ipsi 3sg	autocensura
_	ipsi 1pl	autocensurâmes
_	ipsi 2pl	autocensurâtes
_	ipsi 3pl	autocensurèrent
_	ifut 1sg	autocensurerai
_	ifut 2sg	autocensureras
_	ifut 3sg	autocensurera
_	ifut 1pl	autocensurerons
_	ifut 2pl	autocensurerez
_	ifut 3pl	autocensureront
_	cond 1sg	autocensurerais
_	cond 2sg	autocensurerais
_	cond 3sg	autocensurerait
_	cond 1pl	autocensurerions
_	cond 2pl	autocensureriez
_	cond 3pl	autocensureraient
_	simp 1sg	autocensurasse
_	simp 2sg	autocensurasses
_	simp 3sg	autocensurât
_	simp 1pl	autocensurassions
_	simp 2pl	autocensurassiez
_	simp 3pl	autocensurassent
_	impe 2sg	autocensure
_	impe 1pl	autocensurons
_	impe 2pl	autocensurez
_	ppas mas sg	autocensuré
_	ppas mas pl	autocensurés
_	ppas fem sg	autocensurée
_	ppas fem pl	autocensurées
$
autocompenser	1__t_q__a
_	infi	autocompenser
_	ppre	autocompensant
_	ipre 1sg	autocompense
_	ipre 3sg	autocompense
_	spre 1sg	autocompense
_	spre 3sg	autocompense
_	ipre 1isg	autocompensè
_	ipre 2sg	autocompenses
_	spre 2sg	autocompenses
_	ipre 1pl	autocompensons
_	ipre 2pl	autocompensez
_	ipre 3pl	autocompensent
_	spre 3pl	autocompensent
_	iimp 1sg	autocompensais
_	iimp 2sg	autocompensais
_	iimp 3sg	autocompensait
_	iimp 1pl	autocompensions
_	spre 1pl	autocompensions
_	iimp 2pl	autocompensiez
_	spre 2pl	autocompensiez
_	iimp 3pl	autocompensaient
_	ipsi 1sg	autocompensai
_	ipsi 2sg	autocompensas
_	ipsi 3sg	autocompensa
_	ipsi 1pl	autocompensâmes
_	ipsi 2pl	autocompensâtes
_	ipsi 3pl	autocompensèrent
_	ifut 1sg	autocompenserai
_	ifut 2sg	autocompenseras
_	ifut 3sg	autocompensera
_	ifut 1pl	autocompenserons
_	ifut 2pl	autocompenserez
_	ifut 3pl	autocompenseront
_	cond 1sg	autocompenserais
_	cond 2sg	autocompenserais
_	cond 3sg	autocompenserait
_	cond 1pl	autocompenserions
_	cond 2pl	autocompenseriez
_	cond 3pl	autocompenseraient
_	simp 1sg	autocompensasse
_	simp 2sg	autocompensasses
_	simp 3sg	autocompensât
_	simp 1pl	autocompensassions
_	simp 2pl	autocompensassiez
_	simp 3pl	autocompensassent
_	impe 2sg	autocompense
_	impe 1pl	autocompensons
_	impe 2pl	autocompensez
_	ppas mas sg	autocompensé
_	ppas mas pl	autocompensés
_	ppas fem sg	autocompensée
_	ppas fem pl	autocompensées
$
auto-compenser	1__t_q__a
_	infi	auto-compenser
_	ppre	auto-compensant
_	ipre 1sg	auto-compense
_	ipre 3sg	auto-compense
_	spre 1sg	auto-compense
_	spre 3sg	auto-compense
_	ipre 1isg	auto-compensè
_	ipre 2sg	auto-compenses
_	spre 2sg	auto-compenses
_	ipre 1pl	auto-compensons
_	ipre 2pl	auto-compensez
_	ipre 3pl	auto-compensent
_	spre 3pl	auto-compensent
_	iimp 1sg	auto-compensais
_	iimp 2sg	auto-compensais
_	iimp 3sg	auto-compensait
_	iimp 1pl	auto-compensions
_	spre 1pl	auto-compensions
_	iimp 2pl	auto-compensiez
_	spre 2pl	auto-compensiez
_	iimp 3pl	auto-compensaient
_	ipsi 1sg	auto-compensai
_	ipsi 2sg	auto-compensas
_	ipsi 3sg	auto-compensa
_	ipsi 1pl	auto-compensâmes
_	ipsi 2pl	auto-compensâtes
_	ipsi 3pl	auto-compensèrent
_	ifut 1sg	auto-compenserai
_	ifut 2sg	auto-compenseras
_	ifut 3sg	auto-compensera
_	ifut 1pl	auto-compenserons
_	ifut 2pl	auto-compenserez
_	ifut 3pl	auto-compenseront
_	cond 1sg	auto-compenserais
_	cond 2sg	auto-compenserais
_	cond 3sg	auto-compenserait
_	cond 1pl	auto-compenserions
_	cond 2pl	auto-compenseriez
_	cond 3pl	auto-compenseraient
_	simp 1sg	auto-compensasse
_	simp 2sg	auto-compensasses
_	simp 3sg	auto-compensât
_	simp 1pl	auto-compensassions
_	simp 2pl	auto-compensassiez
_	simp 3pl	auto-compensassent
_	impe 2sg	auto-compense
_	impe 1pl	auto-compensons
_	impe 2pl	auto-compensez
_	ppas mas sg	auto-compensé
_	ppas mas pl	auto-compensés
_	ppas fem sg	auto-compensée
_	ppas fem pl	auto-compensées
$
autodéterminer	1____p_e_
_	infi	autodéterminer
_	ppre	autodéterminant
_	ipre 1sg	autodétermine
_	ipre 3sg	autodétermine
_	spre 1sg	autodétermine
_	spre 3sg	autodétermine
_	ipre 1isg	autodéterminè
_	ipre 2sg	autodétermines
_	spre 2sg	autodétermines
_	ipre 1pl	autodéterminons
_	ipre 2pl	autodéterminez
_	ipre 3pl	autodéterminent
_	spre 3pl	autodéterminent
_	iimp 1sg	autodéterminais
_	iimp 2sg	autodéterminais
_	iimp 3sg	autodéterminait
_	iimp 1pl	autodéterminions
_	spre 1pl	autodéterminions
_	iimp 2pl	autodéterminiez
_	spre 2pl	autodéterminiez
_	iimp 3pl	autodéterminaient
_	ipsi 1sg	autodéterminai
_	ipsi 2sg	autodéterminas
_	ipsi 3sg	autodétermina
_	ipsi 1pl	autodéterminâmes
_	ipsi 2pl	autodéterminâtes
_	ipsi 3pl	autodéterminèrent
_	ifut 1sg	autodéterminerai
_	ifut 2sg	autodétermineras
_	ifut 3sg	autodéterminera
_	ifut 1pl	autodéterminerons
_	ifut 2pl	autodéterminerez
_	ifut 3pl	autodétermineront
_	cond 1sg	autodéterminerais
_	cond 2sg	autodéterminerais
_	cond 3sg	autodéterminerait
_	cond 1pl	autodéterminerions
_	cond 2pl	autodétermineriez
_	cond 3pl	autodétermineraient
_	simp 1sg	autodéterminasse
_	simp 2sg	autodéterminasses
_	simp 3sg	autodéterminât
_	simp 1pl	autodéterminassions
_	simp 2pl	autodéterminassiez
_	simp 3pl	autodéterminassent
_	impe 2sg	autodétermine
_	impe 1pl	autodéterminons
_	impe 2pl	autodéterminez
_	ppas mas sg	autodéterminé
_	ppas mas pl	autodéterminés
_	ppas fem sg	autodéterminée
_	ppas fem pl	autodéterminées
$
autodétruire	3____p_e_
_	infi	autodétruire
_	ppre	autodétruisant
_	ppas mas sg	autodétruit
_	ppas mas pl	autodétruits
_	ppas fem sg	autodétruite
_	ppas fem pl	autodétruites
_	ipre 1sg	autodétruis
_	ipre 2sg	autodétruis
_	ipre 3sg	autodétruit
_	ipre 1pl	autodétruisons
_	ipre 2pl	autodétruisez
_	ipre 3pl	autodétruisent
_	spre 3pl	autodétruisent
_	iimp 1sg	autodétruisais
_	iimp 2sg	autodétruisais
_	iimp 3sg	autodétruisait
_	iimp 1pl	autodétruisions
_	spre 1pl	autodétruisions
_	iimp 2pl	autodétruisiez
_	spre 2pl	autodétruisiez
_	iimp 3pl	autodétruisaient
_	ipsi 1sg	autodétruisis
_	ipsi 2sg	autodétruisis
_	ipsi 3sg	autodétruisit
_	ipsi 1pl	autodétruisîmes
_	ipsi 2pl	autodétruisîtes
_	ipsi 3pl	autodétruisirent
_	ifut 1sg	autodétruirai
_	ifut 2sg	autodétruiras
_	ifut 3sg	autodétruira
_	ifut 1pl	autodétruirons
_	ifut 2pl	autodétruirez
_	ifut 3pl	autodétruiront
_	cond 1sg	autodétruirais
_	cond 2sg	autodétruirais
_	cond 3sg	autodétruirait
_	cond 1pl	autodétruirions
_	cond 2pl	autodétruiriez
_	cond 3pl	autodétruiraient
_	spre 1sg	autodétruise
_	spre 3sg	autodétruise
_	spre 2sg	autodétruises
_	simp 1sg	autodétruisisse
_	simp 2sg	autodétruisisses
_	simp 3sg	autodétruisît
_	simp 1pl	autodétruisissions
_	simp 2pl	autodétruisissiez
_	simp 3pl	autodétruisissent
_	impe 2sg	autodétruis
_	impe 1pl	autodétruisons
_	impe 2pl	autodétruisez
$
autoféconder	1____p_e_
_	infi	autoféconder
_	ppre	autofécondant
_	ipre 1sg	autoféconde
_	ipre 3sg	autoféconde
_	spre 1sg	autoféconde
_	spre 3sg	autoféconde
_	ipre 1isg	autofécondè
_	ipre 2sg	autofécondes
_	spre 2sg	autofécondes
_	ipre 1pl	autofécondons
_	ipre 2pl	autofécondez
_	ipre 3pl	autofécondent
_	spre 3pl	autofécondent
_	iimp 1sg	autofécondais
_	iimp 2sg	autofécondais
_	iimp 3sg	autofécondait
_	iimp 1pl	autofécondions
_	spre 1pl	autofécondions
_	iimp 2pl	autofécondiez
_	spre 2pl	autofécondiez
_	iimp 3pl	autofécondaient
_	ipsi 1sg	autofécondai
_	ipsi 2sg	autofécondas
_	ipsi 3sg	autoféconda
_	ipsi 1pl	autofécondâmes
_	ipsi 2pl	autofécondâtes
_	ipsi 3pl	autofécondèrent
_	ifut 1sg	autoféconderai
_	ifut 2sg	autoféconderas
_	ifut 3sg	autofécondera
_	ifut 1pl	autoféconderons
_	ifut 2pl	autoféconderez
_	ifut 3pl	autoféconderont
_	cond 1sg	autoféconderais
_	cond 2sg	autoféconderais
_	cond 3sg	autoféconderait
_	cond 1pl	autoféconderions
_	cond 2pl	autoféconderiez
_	cond 3pl	autoféconderaient
_	simp 1sg	autofécondasse
_	simp 2sg	autofécondasses
_	simp 3sg	autofécondât
_	simp 1pl	autofécondassions
_	simp 2pl	autofécondassiez
_	simp 3pl	autofécondassent
_	impe 2sg	autoféconde
_	impe 1pl	autofécondons
_	impe 2pl	autofécondez
_	ppas mas sg	autofécondé
_	ppas mas pl	autofécondés
_	ppas fem sg	autofécondée
_	ppas fem pl	autofécondées
$
autofinancer	1__t_q_zz
_	infi	autofinancer
_	ppre	autofinançant
_	ipre 1sg	autofinance
_	ipre 3sg	autofinance
_	spre 1sg	autofinance
_	spre 3sg	autofinance
_	ipre 1isg	autofinancè
_	ipre 2sg	autofinances
_	spre 2sg	autofinances
_	ipre 1pl	autofinançons
_	ipre 2pl	autofinancez
_	ipre 3pl	autofinancent
_	spre 3pl	autofinancent
_	iimp 1sg	autofinançais
_	iimp 2sg	autofinançais
_	iimp 3sg	autofinançait
_	iimp 1pl	autofinancions
_	spre 1pl	autofinancions
_	iimp 2pl	autofinanciez
_	spre 2pl	autofinanciez
_	iimp 3pl	autofinançaient
_	ipsi 1sg	autofinançai
_	ipsi 2sg	autofinanças
_	ipsi 3sg	autofinança
_	ipsi 1pl	autofinançâmes
_	ipsi 2pl	autofinançâtes
_	ipsi 3pl	autofinancèrent
_	ifut 1sg	autofinancerai
_	ifut 2sg	autofinanceras
_	ifut 3sg	autofinancera
_	ifut 1pl	autofinancerons
_	ifut 2pl	autofinancerez
_	ifut 3pl	autofinanceront
_	cond 1sg	autofinancerais
_	cond 2sg	autofinancerais
_	cond 3sg	autofinancerait
_	cond 1pl	autofinancerions
_	cond 2pl	autofinanceriez
_	cond 3pl	autofinanceraient
_	simp 1sg	autofinançasse
_	simp 2sg	autofinançasses
_	simp 3sg	autofinançât
_	simp 1pl	autofinançassions
_	simp 2pl	autofinançassiez
_	simp 3pl	autofinançassent
_	impe 2sg	autofinance
_	impe 1pl	autofinançons
_	impe 2pl	autofinancez
_	ppas mas sg	autofinancé
_	ppas mas pl	autofinancés
_	ppas fem sg	autofinancée
_	ppas fem pl	autofinancées
$
autogouverner	1____p_e_
_	infi	autogouverner
_	ppre	autogouvernant
_	ipre 1sg	autogouverne
_	ipre 3sg	autogouverne
_	spre 1sg	autogouverne
_	spre 3sg	autogouverne
_	ipre 1isg	autogouvernè
_	ipre 2sg	autogouvernes
_	spre 2sg	autogouvernes
_	ipre 1pl	autogouvernons
_	ipre 2pl	autogouvernez
_	ipre 3pl	autogouvernent
_	spre 3pl	autogouvernent
_	iimp 1sg	autogouvernais
_	iimp 2sg	autogouvernais
_	iimp 3sg	autogouvernait
_	iimp 1pl	autogouvernions
_	spre 1pl	autogouvernions
_	iimp 2pl	autogouverniez
_	spre 2pl	autogouverniez
_	iimp 3pl	autogouvernaient
_	ipsi 1sg	autogouvernai
_	ipsi 2sg	autogouvernas
_	ipsi 3sg	autogouverna
_	ipsi 1pl	autogouvernâmes
_	ipsi 2pl	autogouvernâtes
_	ipsi 3pl	autogouvernèrent
_	ifut 1sg	autogouvernerai
_	ifut 2sg	autogouverneras
_	ifut 3sg	autogouvernera
_	ifut 1pl	autogouvernerons
_	ifut 2pl	autogouvernerez
_	ifut 3pl	autogouverneront
_	cond 1sg	autogouvernerais
_	cond 2sg	autogouvernerais
_	cond 3sg	autogouvernerait
_	cond 1pl	autogouvernerions
_	cond 2pl	autogouverneriez
_	cond 3pl	autogouverneraient
_	simp 1sg	autogouvernasse
_	simp 2sg	autogouvernasses
_	simp 3sg	autogouvernât
_	simp 1pl	autogouvernassions
_	simp 2pl	autogouvernassiez
_	simp 3pl	autogouvernassent
_	impe 2sg	autogouverne
_	impe 1pl	autogouvernons
_	impe 2pl	autogouvernez
_	ppas mas sg	autogouverné
_	ppas mas pl	autogouvernés
_	ppas fem sg	autogouvernée
_	ppas fem pl	autogouvernées
$
autographier	1__t___zz
_	infi	autographier
_	ppre	autographiant
_	ipre 1sg	autographie
_	ipre 3sg	autographie
_	spre 1sg	autographie
_	spre 3sg	autographie
_	ipre 1isg	autographiè
_	ipre 2sg	autographies
_	spre 2sg	autographies
_	ipre 1pl	autographions
_	ipre 2pl	autographiez
_	ipre 3pl	autographient
_	spre 3pl	autographient
_	iimp 1sg	autographiais
_	iimp 2sg	autographiais
_	iimp 3sg	autographiait
_	iimp 1pl	autographiions
_	spre 1pl	autographiions
_	iimp 2pl	autographiiez
_	spre 2pl	autographiiez
_	iimp 3pl	autographiaient
_	ipsi 1sg	autographiai
_	ipsi 2sg	autographias
_	ipsi 3sg	autographia
_	ipsi 1pl	autographiâmes
_	ipsi 2pl	autographiâtes
_	ipsi 3pl	autographièrent
_	ifut 1sg	autographierai
_	ifut 2sg	autographieras
_	ifut 3sg	autographiera
_	ifut 1pl	autographierons
_	ifut 2pl	autographierez
_	ifut 3pl	autographieront
_	cond 1sg	autographierais
_	cond 2sg	autographierais
_	cond 3sg	autographierait
_	cond 1pl	autographierions
_	cond 2pl	autographieriez
_	cond 3pl	autographieraient
_	simp 1sg	autographiasse
_	simp 2sg	autographiasses
_	simp 3sg	autographiât
_	simp 1pl	autographiassions
_	simp 2pl	autographiassiez
_	simp 3pl	autographiassent
_	impe 2sg	autographie
_	impe 1pl	autographions
_	impe 2pl	autographiez
_	ppas mas sg	autographié
_	ppas mas pl	autographiés
_	ppas fem sg	autographiée
_	ppas fem pl	autographiées
$
autoguider	1____p_e_
_	infi	autoguider
_	ppre	autoguidant
_	ipre 1sg	autoguide
_	ipre 3sg	autoguide
_	spre 1sg	autoguide
_	spre 3sg	autoguide
_	ipre 1isg	autoguidè
_	ipre 2sg	autoguides
_	spre 2sg	autoguides
_	ipre 1pl	autoguidons
_	ipre 2pl	autoguidez
_	ipre 3pl	autoguident
_	spre 3pl	autoguident
_	iimp 1sg	autoguidais
_	iimp 2sg	autoguidais
_	iimp 3sg	autoguidait
_	iimp 1pl	autoguidions
_	spre 1pl	autoguidions
_	iimp 2pl	autoguidiez
_	spre 2pl	autoguidiez
_	iimp 3pl	autoguidaient
_	ipsi 1sg	autoguidai
_	ipsi 2sg	autoguidas
_	ipsi 3sg	autoguida
_	ipsi 1pl	autoguidâmes
_	ipsi 2pl	autoguidâtes
_	ipsi 3pl	autoguidèrent
_	ifut 1sg	autoguiderai
_	ifut 2sg	autoguideras
_	ifut 3sg	autoguidera
_	ifut 1pl	autoguiderons
_	ifut 2pl	autoguiderez
_	ifut 3pl	autoguideront
_	cond 1sg	autoguiderais
_	cond 2sg	autoguiderais
_	cond 3sg	autoguiderait
_	cond 1pl	autoguiderions
_	cond 2pl	autoguideriez
_	cond 3pl	autoguideraient
_	simp 1sg	autoguidasse
_	simp 2sg	autoguidasses
_	simp 3sg	autoguidât
_	simp 1pl	autoguidassions
_	simp 2pl	autoguidassiez
_	simp 3pl	autoguidassent
_	impe 2sg	autoguide
_	impe 1pl	autoguidons
_	impe 2pl	autoguidez
_	ppas mas sg	autoguidé
_	ppas mas pl	autoguidés
_	ppas fem sg	autoguidée
_	ppas fem pl	autoguidées
$
automatiser	1__t___zz
_	infi	automatiser
_	ppre	automatisant
_	ipre 1sg	automatise
_	ipre 3sg	automatise
_	spre 1sg	automatise
_	spre 3sg	automatise
_	ipre 1isg	automatisè
_	ipre 2sg	automatises
_	spre 2sg	automatises
_	ipre 1pl	automatisons
_	ipre 2pl	automatisez
_	ipre 3pl	automatisent
_	spre 3pl	automatisent
_	iimp 1sg	automatisais
_	iimp 2sg	automatisais
_	iimp 3sg	automatisait
_	iimp 1pl	automatisions
_	spre 1pl	automatisions
_	iimp 2pl	automatisiez
_	spre 2pl	automatisiez
_	iimp 3pl	automatisaient
_	ipsi 1sg	automatisai
_	ipsi 2sg	automatisas
_	ipsi 3sg	automatisa
_	ipsi 1pl	automatisâmes
_	ipsi 2pl	automatisâtes
_	ipsi 3pl	automatisèrent
_	ifut 1sg	automatiserai
_	ifut 2sg	automatiseras
_	ifut 3sg	automatisera
_	ifut 1pl	automatiserons
_	ifut 2pl	automatiserez
_	ifut 3pl	automatiseront
_	cond 1sg	automatiserais
_	cond 2sg	automatiserais
_	cond 3sg	automatiserait
_	cond 1pl	automatiserions
_	cond 2pl	automatiseriez
_	cond 3pl	automatiseraient
_	simp 1sg	automatisasse
_	simp 2sg	automatisasses
_	simp 3sg	automatisât
_	simp 1pl	automatisassions
_	simp 2pl	automatisassiez
_	simp 3pl	automatisassent
_	impe 2sg	automatise
_	impe 1pl	automatisons
_	impe 2pl	automatisez
_	ppas mas sg	automatisé
_	ppas mas pl	automatisés
_	ppas fem sg	automatisée
_	ppas fem pl	automatisées
$
autonomiser	1__t_q_zz
_	infi	autonomiser
_	ppre	autonomisant
_	ipre 1sg	autonomise
_	ipre 3sg	autonomise
_	spre 1sg	autonomise
_	spre 3sg	autonomise
_	ipre 1isg	autonomisè
_	ipre 2sg	autonomises
_	spre 2sg	autonomises
_	ipre 1pl	autonomisons
_	ipre 2pl	autonomisez
_	ipre 3pl	autonomisent
_	spre 3pl	autonomisent
_	iimp 1sg	autonomisais
_	iimp 2sg	autonomisais
_	iimp 3sg	autonomisait
_	iimp 1pl	autonomisions
_	spre 1pl	autonomisions
_	iimp 2pl	autonomisiez
_	spre 2pl	autonomisiez
_	iimp 3pl	autonomisaient
_	ipsi 1sg	autonomisai
_	ipsi 2sg	autonomisas
_	ipsi 3sg	autonomisa
_	ipsi 1pl	autonomisâmes
_	ipsi 2pl	autonomisâtes
_	ipsi 3pl	autonomisèrent
_	ifut 1sg	autonomiserai
_	ifut 2sg	autonomiseras
_	ifut 3sg	autonomisera
_	ifut 1pl	autonomiserons
_	ifut 2pl	autonomiserez
_	ifut 3pl	autonomiseront
_	cond 1sg	autonomiserais
_	cond 2sg	autonomiserais
_	cond 3sg	autonomiserait
_	cond 1pl	autonomiserions
_	cond 2pl	autonomiseriez
_	cond 3pl	autonomiseraient
_	simp 1sg	autonomisasse
_	simp 2sg	autonomisasses
_	simp 3sg	autonomisât
_	simp 1pl	autonomisassions
_	simp 2pl	autonomisassiez
_	simp 3pl	autonomisassent
_	impe 2sg	autonomise
_	impe 1pl	autonomisons
_	impe 2pl	autonomisez
_	ppas mas sg	autonomisé
_	ppas mas pl	autonomisés
_	ppas fem sg	autonomisée
_	ppas fem pl	autonomisées
$
autoproclamer	1____p_e_
_	infi	autoproclamer
_	ppre	autoproclamant
_	ipre 1sg	autoproclame
_	ipre 3sg	autoproclame
_	spre 1sg	autoproclame
_	spre 3sg	autoproclame
_	ipre 1isg	autoproclamè
_	ipre 2sg	autoproclames
_	spre 2sg	autoproclames
_	ipre 1pl	autoproclamons
_	ipre 2pl	autoproclamez
_	ipre 3pl	autoproclament
_	spre 3pl	autoproclament
_	iimp 1sg	autoproclamais
_	iimp 2sg	autoproclamais
_	iimp 3sg	autoproclamait
_	iimp 1pl	autoproclamions
_	spre 1pl	autoproclamions
_	iimp 2pl	autoproclamiez
_	spre 2pl	autoproclamiez
_	iimp 3pl	autoproclamaient
_	ipsi 1sg	autoproclamai
_	ipsi 2sg	autoproclamas
_	ipsi 3sg	autoproclama
_	ipsi 1pl	autoproclamâmes
_	ipsi 2pl	autoproclamâtes
_	ipsi 3pl	autoproclamèrent
_	ifut 1sg	autoproclamerai
_	ifut 2sg	autoproclameras
_	ifut 3sg	autoproclamera
_	ifut 1pl	autoproclamerons
_	ifut 2pl	autoproclamerez
_	ifut 3pl	autoproclameront
_	cond 1sg	autoproclamerais
_	cond 2sg	autoproclamerais
_	cond 3sg	autoproclamerait
_	cond 1pl	autoproclamerions
_	cond 2pl	autoproclameriez
_	cond 3pl	autoproclameraient
_	simp 1sg	autoproclamasse
_	simp 2sg	autoproclamasses
_	simp 3sg	autoproclamât
_	simp 1pl	autoproclamassions
_	simp 2pl	autoproclamassiez
_	simp 3pl	autoproclamassent
_	impe 2sg	autoproclame
_	impe 1pl	autoproclamons
_	impe 2pl	autoproclamez
_	ppas mas sg	autoproclamé
_	ppas mas pl	autoproclamés
_	ppas fem sg	autoproclamée
_	ppas fem pl	autoproclamées
$
autopsier	1__t___zz
_	infi	autopsier
_	ppre	autopsiant
_	ipre 1sg	autopsie
_	ipre 3sg	autopsie
_	spre 1sg	autopsie
_	spre 3sg	autopsie
_	ipre 1isg	autopsiè
_	ipre 2sg	autopsies
_	spre 2sg	autopsies
_	ipre 1pl	autopsions
_	ipre 2pl	autopsiez
_	ipre 3pl	autopsient
_	spre 3pl	autopsient
_	iimp 1sg	autopsiais
_	iimp 2sg	autopsiais
_	iimp 3sg	autopsiait
_	iimp 1pl	autopsiions
_	spre 1pl	autopsiions
_	iimp 2pl	autopsiiez
_	spre 2pl	autopsiiez
_	iimp 3pl	autopsiaient
_	ipsi 1sg	autopsiai
_	ipsi 2sg	autopsias
_	ipsi 3sg	autopsia
_	ipsi 1pl	autopsiâmes
_	ipsi 2pl	autopsiâtes
_	ipsi 3pl	autopsièrent
_	ifut 1sg	autopsierai
_	ifut 2sg	autopsieras
_	ifut 3sg	autopsiera
_	ifut 1pl	autopsierons
_	ifut 2pl	autopsierez
_	ifut 3pl	autopsieront
_	cond 1sg	autopsierais
_	cond 2sg	autopsierais
_	cond 3sg	autopsierait
_	cond 1pl	autopsierions
_	cond 2pl	autopsieriez
_	cond 3pl	autopsieraient
_	simp 1sg	autopsiasse
_	simp 2sg	autopsiasses
_	simp 3sg	autopsiât
_	simp 1pl	autopsiassions
_	simp 2pl	autopsiassiez
_	simp 3pl	autopsiassent
_	impe 2sg	autopsie
_	impe 1pl	autopsions
_	impe 2pl	autopsiez
_	ppas mas sg	autopsié
_	ppas mas pl	autopsiés
_	ppas fem sg	autopsiée
_	ppas fem pl	autopsiées
$
autoréguler	1____p_e_
_	infi	autoréguler
_	ppre	autorégulant
_	ipre 1sg	autorégule
_	ipre 3sg	autorégule
_	spre 1sg	autorégule
_	spre 3sg	autorégule
_	ipre 1isg	autorégulè
_	ipre 2sg	autorégules
_	spre 2sg	autorégules
_	ipre 1pl	autorégulons
_	ipre 2pl	autorégulez
_	ipre 3pl	autorégulent
_	spre 3pl	autorégulent
_	iimp 1sg	autorégulais
_	iimp 2sg	autorégulais
_	iimp 3sg	autorégulait
_	iimp 1pl	autorégulions
_	spre 1pl	autorégulions
_	iimp 2pl	autoréguliez
_	spre 2pl	autoréguliez
_	iimp 3pl	autorégulaient
_	ipsi 1sg	autorégulai
_	ipsi 2sg	autorégulas
_	ipsi 3sg	autorégula
_	ipsi 1pl	autorégulâmes
_	ipsi 2pl	autorégulâtes
_	ipsi 3pl	autorégulèrent
_	ifut 1sg	autorégulerai
_	ifut 2sg	autoréguleras
_	ifut 3sg	autorégulera
_	ifut 1pl	autorégulerons
_	ifut 2pl	autorégulerez
_	ifut 3pl	autoréguleront
_	cond 1sg	autorégulerais
_	cond 2sg	autorégulerais
_	cond 3sg	autorégulerait
_	cond 1pl	autorégulerions
_	cond 2pl	autoréguleriez
_	cond 3pl	autoréguleraient
_	simp 1sg	autorégulasse
_	simp 2sg	autorégulasses
_	simp 3sg	autorégulât
_	simp 1pl	autorégulassions
_	simp 2pl	autorégulassiez
_	simp 3pl	autorégulassent
_	impe 2sg	autorégule
_	impe 1pl	autorégulons
_	impe 2pl	autorégulez
_	ppas mas sg	autorégulé
_	ppas mas pl	autorégulés
_	ppas fem sg	autorégulée
_	ppas fem pl	autorégulées
$
autoriser	1__tnq__a
_	infi	autoriser
_	ppre	autorisant
_	ipre 1sg	autorise
_	ipre 3sg	autorise
_	spre 1sg	autorise
_	spre 3sg	autorise
_	ipre 1isg	autorisè
_	ipre 2sg	autorises
_	spre 2sg	autorises
_	ipre 1pl	autorisons
_	ipre 2pl	autorisez
_	ipre 3pl	autorisent
_	spre 3pl	autorisent
_	iimp 1sg	autorisais
_	iimp 2sg	autorisais
_	iimp 3sg	autorisait
_	iimp 1pl	autorisions
_	spre 1pl	autorisions
_	iimp 2pl	autorisiez
_	spre 2pl	autorisiez
_	iimp 3pl	autorisaient
_	ipsi 1sg	autorisai
_	ipsi 2sg	autorisas
_	ipsi 3sg	autorisa
_	ipsi 1pl	autorisâmes
_	ipsi 2pl	autorisâtes
_	ipsi 3pl	autorisèrent
_	ifut 1sg	autoriserai
_	ifut 2sg	autoriseras
_	ifut 3sg	autorisera
_	ifut 1pl	autoriserons
_	ifut 2pl	autoriserez
_	ifut 3pl	autoriseront
_	cond 1sg	autoriserais
_	cond 2sg	autoriserais
_	cond 3sg	autoriserait
_	cond 1pl	autoriserions
_	cond 2pl	autoriseriez
_	cond 3pl	autoriseraient
_	simp 1sg	autorisasse
_	simp 2sg	autorisasses
_	simp 3sg	autorisât
_	simp 1pl	autorisassions
_	simp 2pl	autorisassiez
_	simp 3pl	autorisassent
_	impe 2sg	autorise
_	impe 1pl	autorisons
_	impe 2pl	autorisez
_	ppas mas sg	autorisé
_	ppas mas pl	autorisés
_	ppas fem sg	autorisée
_	ppas fem pl	autorisées
$
autosuggestionner	1____p_e_
_	infi	autosuggestionner
_	ppre	autosuggestionnant
_	ipre 1sg	autosuggestionne
_	ipre 3sg	autosuggestionne
_	spre 1sg	autosuggestionne
_	spre 3sg	autosuggestionne
_	ipre 1isg	autosuggestionnè
_	ipre 2sg	autosuggestionnes
_	spre 2sg	autosuggestionnes
_	ipre 1pl	autosuggestionnons
_	ipre 2pl	autosuggestionnez
_	ipre 3pl	autosuggestionnent
_	spre 3pl	autosuggestionnent
_	iimp 1sg	autosuggestionnais
_	iimp 2sg	autosuggestionnais
_	iimp 3sg	autosuggestionnait
_	iimp 1pl	autosuggestionnions
_	spre 1pl	autosuggestionnions
_	iimp 2pl	autosuggestionniez
_	spre 2pl	autosuggestionniez
_	iimp 3pl	autosuggestionnaient
_	ipsi 1sg	autosuggestionnai
_	ipsi 2sg	autosuggestionnas
_	ipsi 3sg	autosuggestionna
_	ipsi 1pl	autosuggestionnâmes
_	ipsi 2pl	autosuggestionnâtes
_	ipsi 3pl	autosuggestionnèrent
_	ifut 1sg	autosuggestionnerai
_	ifut 2sg	autosuggestionneras
_	ifut 3sg	autosuggestionnera
_	ifut 1pl	autosuggestionnerons
_	ifut 2pl	autosuggestionnerez
_	ifut 3pl	autosuggestionneront
_	cond 1sg	autosuggestionnerais
_	cond 2sg	autosuggestionnerais
_	cond 3sg	autosuggestionnerait
_	cond 1pl	autosuggestionnerions
_	cond 2pl	autosuggestionneriez
_	cond 3pl	autosuggestionneraient
_	simp 1sg	autosuggestionnasse
_	simp 2sg	autosuggestionnasses
_	simp 3sg	autosuggestionnât
_	simp 1pl	autosuggestionnassions
_	simp 2pl	autosuggestionnassiez
_	simp 3pl	autosuggestionnassent
_	impe 2sg	autosuggestionne
_	impe 1pl	autosuggestionnons
_	impe 2pl	autosuggestionnez
_	ppas mas sg	autosuggestionné
_	ppas mas pl	autosuggestionnés
_	ppas fem sg	autosuggestionnée
_	ppas fem pl	autosuggestionnées
$
autotomiser	1____p_e_
_	infi	autotomiser
_	ppre	autotomisant
_	ipre 1sg	autotomise
_	ipre 3sg	autotomise
_	spre 1sg	autotomise
_	spre 3sg	autotomise
_	ipre 1isg	autotomisè
_	ipre 2sg	autotomises
_	spre 2sg	autotomises
_	ipre 1pl	autotomisons
_	ipre 2pl	autotomisez
_	ipre 3pl	autotomisent
_	spre 3pl	autotomisent
_	iimp 1sg	autotomisais
_	iimp 2sg	autotomisais
_	iimp 3sg	autotomisait
_	iimp 1pl	autotomisions
_	spre 1pl	autotomisions
_	iimp 2pl	autotomisiez
_	spre 2pl	autotomisiez
_	iimp 3pl	autotomisaient
_	ipsi 1sg	autotomisai
_	ipsi 2sg	autotomisas
_	ipsi 3sg	autotomisa
_	ipsi 1pl	autotomisâmes
_	ipsi 2pl	autotomisâtes
_	ipsi 3pl	autotomisèrent
_	ifut 1sg	autotomiserai
_	ifut 2sg	autotomiseras
_	ifut 3sg	autotomisera
_	ifut 1pl	autotomiserons
_	ifut 2pl	autotomiserez
_	ifut 3pl	autotomiseront
_	cond 1sg	autotomiserais
_	cond 2sg	autotomiserais
_	cond 3sg	autotomiserait
_	cond 1pl	autotomiserions
_	cond 2pl	autotomiseriez
_	cond 3pl	autotomiseraient
_	simp 1sg	autotomisasse
_	simp 2sg	autotomisasses
_	simp 3sg	autotomisât
_	simp 1pl	autotomisassions
_	simp 2pl	autotomisassiez
_	simp 3pl	autotomisassent
_	impe 2sg	autotomise
_	impe 1pl	autotomisons
_	impe 2pl	autotomisez
_	ppas mas sg	autotomisé
_	ppas mas pl	autotomisés
_	ppas fem sg	autotomisée
_	ppas fem pl	autotomisées
$
avachir	2_it_q__a
_	infi	avachir
_	ppre	avachissant
_	ipre 1sg	avachis
_	ipre 2sg	avachis
_	ipsi 1sg	avachis
_	ipsi 2sg	avachis
_	ipre 3sg	avachit
_	ipsi 3sg	avachit
_	ipre 1pl	avachissons
_	ipre 2pl	avachissez
_	ipre 3pl	avachissent
_	spre 3pl	avachissent
_	simp 3pl	avachissent
_	iimp 1sg	avachissais
_	iimp 2sg	avachissais
_	iimp 3sg	avachissait
_	iimp 1pl	avachissions
_	spre 1pl	avachissions
_	simp 1pl	avachissions
_	iimp 2pl	avachissiez
_	spre 2pl	avachissiez
_	simp 2pl	avachissiez
_	iimp 3pl	avachissaient
_	ipsi 1pl	avachîmes
_	ipsi 2pl	avachîtes
_	ipsi 3pl	avachirent
_	ifut 1sg	avachirai
_	ifut 2sg	avachiras
_	ifut 3sg	avachira
_	ifut 1pl	avachirons
_	ifut 2pl	avachirez
_	ifut 3pl	avachiront
_	cond 1sg	avachirais
_	cond 2sg	avachirais
_	cond 3sg	avachirait
_	cond 1pl	avachirions
_	cond 2pl	avachiriez
_	cond 3pl	avachiraient
_	spre 1sg	avachisse
_	simp 1sg	avachisse
_	spre 2sg	avachisses
_	simp 2sg	avachisses
_	spre 3sg	avachisse
_	simp 3sg	avachît
_	impe 2sg	avachis
_	impe 1pl	avachissons
_	impe 2pl	avachissez
_	ppas mas sg	avachi
_	ppas mas pl	avachis
_	ppas fem sg	avachie
_	ppas fem pl	avachies
$
avaler	1__t___zz
_	infi	avaler
_	ppre	avalant
_	ipre 1sg	avale
_	ipre 3sg	avale
_	spre 1sg	avale
_	spre 3sg	avale
_	ipre 1isg	avalè
_	ipre 2sg	avales
_	spre 2sg	avales
_	ipre 1pl	avalons
_	ipre 2pl	avalez
_	ipre 3pl	avalent
_	spre 3pl	avalent
_	iimp 1sg	avalais
_	iimp 2sg	avalais
_	iimp 3sg	avalait
_	iimp 1pl	avalions
_	spre 1pl	avalions
_	iimp 2pl	avaliez
_	spre 2pl	avaliez
_	iimp 3pl	avalaient
_	ipsi 1sg	avalai
_	ipsi 2sg	avalas
_	ipsi 3sg	avala
_	ipsi 1pl	avalâmes
_	ipsi 2pl	avalâtes
_	ipsi 3pl	avalèrent
_	ifut 1sg	avalerai
_	ifut 2sg	avaleras
_	ifut 3sg	avalera
_	ifut 1pl	avalerons
_	ifut 2pl	avalerez
_	ifut 3pl	avaleront
_	cond 1sg	avalerais
_	cond 2sg	avalerais
_	cond 3sg	avalerait
_	cond 1pl	avalerions
_	cond 2pl	avaleriez
_	cond 3pl	avaleraient
_	simp 1sg	avalasse
_	simp 2sg	avalasses
_	simp 3sg	avalât
_	simp 1pl	avalassions
_	simp 2pl	avalassiez
_	simp 3pl	avalassent
_	impe 2sg	avale
_	impe 1pl	avalons
_	impe 2pl	avalez
_	ppas mas sg	avalé
_	ppas mas pl	avalés
_	ppas fem sg	avalée
_	ppas fem pl	avalées
$
avaliser	1__t___zz
_	infi	avaliser
_	ppre	avalisant
_	ipre 1sg	avalise
_	ipre 3sg	avalise
_	spre 1sg	avalise
_	spre 3sg	avalise
_	ipre 1isg	avalisè
_	ipre 2sg	avalises
_	spre 2sg	avalises
_	ipre 1pl	avalisons
_	ipre 2pl	avalisez
_	ipre 3pl	avalisent
_	spre 3pl	avalisent
_	iimp 1sg	avalisais
_	iimp 2sg	avalisais
_	iimp 3sg	avalisait
_	iimp 1pl	avalisions
_	spre 1pl	avalisions
_	iimp 2pl	avalisiez
_	spre 2pl	avalisiez
_	iimp 3pl	avalisaient
_	ipsi 1sg	avalisai
_	ipsi 2sg	avalisas
_	ipsi 3sg	avalisa
_	ipsi 1pl	avalisâmes
_	ipsi 2pl	avalisâtes
_	ipsi 3pl	avalisèrent
_	ifut 1sg	avaliserai
_	ifut 2sg	avaliseras
_	ifut 3sg	avalisera
_	ifut 1pl	avaliserons
_	ifut 2pl	avaliserez
_	ifut 3pl	avaliseront
_	cond 1sg	avaliserais
_	cond 2sg	avaliserais
_	cond 3sg	avaliserait
_	cond 1pl	avaliserions
_	cond 2pl	avaliseriez
_	cond 3pl	avaliseraient
_	simp 1sg	avalisasse
_	simp 2sg	avalisasses
_	simp 3sg	avalisât
_	simp 1pl	avalisassions
_	simp 2pl	avalisassiez
_	simp 3pl	avalisassent
_	impe 2sg	avalise
_	impe 1pl	avalisons
_	impe 2pl	avalisez
_	ppas mas sg	avalisé
_	ppas mas pl	avalisés
_	ppas fem sg	avalisée
_	ppas fem pl	avalisées
$
avancer	1_itnq__a
_	infi	avancer
_	ppre	avançant
_	ipre 1sg	avance
_	ipre 3sg	avance
_	spre 1sg	avance
_	spre 3sg	avance
_	ipre 1isg	avancè
_	ipre 2sg	avances
_	spre 2sg	avances
_	ipre 1pl	avançons
_	ipre 2pl	avancez
_	ipre 3pl	avancent
_	spre 3pl	avancent
_	iimp 1sg	avançais
_	iimp 2sg	avançais
_	iimp 3sg	avançait
_	iimp 1pl	avancions
_	spre 1pl	avancions
_	iimp 2pl	avanciez
_	spre 2pl	avanciez
_	iimp 3pl	avançaient
_	ipsi 1sg	avançai
_	ipsi 2sg	avanças
_	ipsi 3sg	avança
_	ipsi 1pl	avançâmes
_	ipsi 2pl	avançâtes
_	ipsi 3pl	avancèrent
_	ifut 1sg	avancerai
_	ifut 2sg	avanceras
_	ifut 3sg	avancera
_	ifut 1pl	avancerons
_	ifut 2pl	avancerez
_	ifut 3pl	avanceront
_	cond 1sg	avancerais
_	cond 2sg	avancerais
_	cond 3sg	avancerait
_	cond 1pl	avancerions
_	cond 2pl	avanceriez
_	cond 3pl	avanceraient
_	simp 1sg	avançasse
_	simp 2sg	avançasses
_	simp 3sg	avançât
_	simp 1pl	avançassions
_	simp 2pl	avançassiez
_	simp 3pl	avançassent
_	impe 2sg	avance
_	impe 1pl	avançons
_	impe 2pl	avancez
_	ppas mas sg	avancé
_	ppas mas pl	avancés
_	ppas fem sg	avancée
_	ppas fem pl	avancées
$
avantager	1__t___zz
_	infi	avantager
_	ppre	avantageant
_	ipre 1sg	avantage
_	ipre 3sg	avantage
_	spre 1sg	avantage
_	spre 3sg	avantage
_	ipre 1isg	avantagè
_	ipre 2sg	avantages
_	spre 2sg	avantages
_	ipre 1pl	avantageons
_	ipre 2pl	avantagez
_	ipre 3pl	avantagent
_	spre 3pl	avantagent
_	iimp 1sg	avantageais
_	iimp 2sg	avantageais
_	iimp 3sg	avantageait
_	iimp 1pl	avantagions
_	spre 1pl	avantagions
_	iimp 2pl	avantagiez
_	spre 2pl	avantagiez
_	iimp 3pl	avantageaient
_	ipsi 1sg	avantageai
_	ipsi 2sg	avantageas
_	ipsi 3sg	avantagea
_	ipsi 1pl	avantageâmes
_	ipsi 2pl	avantageâtes
_	ipsi 3pl	avantagèrent
_	ifut 1sg	avantagerai
_	ifut 2sg	avantageras
_	ifut 3sg	avantagera
_	ifut 1pl	avantagerons
_	ifut 2pl	avantagerez
_	ifut 3pl	avantageront
_	cond 1sg	avantagerais
_	cond 2sg	avantagerais
_	cond 3sg	avantagerait
_	cond 1pl	avantagerions
_	cond 2pl	avantageriez
_	cond 3pl	avantageraient
_	simp 1sg	avantageasse
_	simp 2sg	avantageasses
_	simp 3sg	avantageât
_	simp 1pl	avantageassions
_	simp 2pl	avantageassiez
_	simp 3pl	avantageassent
_	impe 2sg	avantage
_	impe 1pl	avantageons
_	impe 2pl	avantagez
_	ppas mas sg	avantagé
_	ppas mas pl	avantagés
_	ppas fem sg	avantagée
_	ppas fem pl	avantagées
$
avarier	1__t_q_zz
_	infi	avarier
_	ppre	avariant
_	ipre 1sg	avarie
_	ipre 3sg	avarie
_	spre 1sg	avarie
_	spre 3sg	avarie
_	ipre 1isg	avariè
_	ipre 2sg	avaries
_	spre 2sg	avaries
_	ipre 1pl	avarions
_	ipre 2pl	avariez
_	ipre 3pl	avarient
_	spre 3pl	avarient
_	iimp 1sg	avariais
_	iimp 2sg	avariais
_	iimp 3sg	avariait
_	iimp 1pl	avariions
_	spre 1pl	avariions
_	iimp 2pl	avariiez
_	spre 2pl	avariiez
_	iimp 3pl	avariaient
_	ipsi 1sg	avariai
_	ipsi 2sg	avarias
_	ipsi 3sg	avaria
_	ipsi 1pl	avariâmes
_	ipsi 2pl	avariâtes
_	ipsi 3pl	avarièrent
_	ifut 1sg	avarierai
_	ifut 2sg	avarieras
_	ifut 3sg	avariera
_	ifut 1pl	avarierons
_	ifut 2pl	avarierez
_	ifut 3pl	avarieront
_	cond 1sg	avarierais
_	cond 2sg	avarierais
_	cond 3sg	avarierait
_	cond 1pl	avarierions
_	cond 2pl	avarieriez
_	cond 3pl	avarieraient
_	simp 1sg	avariasse
_	simp 2sg	avariasses
_	simp 3sg	avariât
_	simp 1pl	avariassions
_	simp 2pl	avariassiez
_	simp 3pl	avariassent
_	impe 2sg	avarie
_	impe 1pl	avarions
_	impe 2pl	avariez
_	ppas mas sg	avarié
_	ppas mas pl	avariés
_	ppas fem sg	avariée
_	ppas fem pl	avariées
$
aveindre	3__t____a
_	infi	aveindre
_	ppre	aveignant
_	ppas mas sg	aveint
_	ppas mas pl	aveints
_	ppas fem sg	aveinte
_	ppas fem pl	aveintes
_	ipre 1sg	aveins
_	ipre 2sg	aveins
_	ipre 3sg	aveint
_	ipre 1pl	aveignons
_	ipre 2pl	aveignez
_	ipre 3pl	aveignent
_	spre 3pl	aveignent
_	iimp 1sg	aveignais
_	iimp 2sg	aveignais
_	iimp 3sg	aveignait
_	iimp 1pl	aveignions
_	spre 1pl	aveignions
_	iimp 2pl	aveigniez
_	spre 2pl	aveigniez
_	iimp 3pl	aveignaient
_	ipsi 1sg	aveignis
_	ipsi 2sg	aveignis
_	ipsi 3sg	aveignit
_	ipsi 1pl	aveignîmes
_	ipsi 2pl	aveignîtes
_	ipsi 3pl	aveignirent
_	ifut 1sg	aveindrai
_	ifut 2sg	aveindras
_	ifut 3sg	aveindra
_	ifut 1pl	aveindrons
_	ifut 2pl	aveindrez
_	ifut 3pl	aveindront
_	cond 1sg	aveindrais
_	cond 2sg	aveindrais
_	cond 3sg	aveindrait
_	cond 1pl	aveindrions
_	cond 2pl	aveindriez
_	cond 3pl	aveindraient
_	spre 1sg	aveigne
_	spre 3sg	aveigne
_	spre 2sg	aveignes
_	simp 1sg	aveignisse
_	simp 2sg	aveignisses
_	simp 3sg	aveignît
_	simp 1pl	aveignissions
_	simp 2pl	aveignissiez
_	simp 3pl	aveignissent
_	impe 2sg	aveins
_	impe 1pl	aveignons
_	impe 2pl	aveignez
$
avenir	3__t___zz
_	infi	avenir
$
aventurer	1__t_q_zz
_	infi	aventurer
_	ppre	aventurant
_	ipre 1sg	aventure
_	ipre 3sg	aventure
_	spre 1sg	aventure
_	spre 3sg	aventure
_	ipre 1isg	aventurè
_	ipre 2sg	aventures
_	spre 2sg	aventures
_	ipre 1pl	aventurons
_	ipre 2pl	aventurez
_	ipre 3pl	aventurent
_	spre 3pl	aventurent
_	iimp 1sg	aventurais
_	iimp 2sg	aventurais
_	iimp 3sg	aventurait
_	iimp 1pl	aventurions
_	spre 1pl	aventurions
_	iimp 2pl	aventuriez
_	spre 2pl	aventuriez
_	iimp 3pl	aventuraient
_	ipsi 1sg	aventurai
_	ipsi 2sg	aventuras
_	ipsi 3sg	aventura
_	ipsi 1pl	aventurâmes
_	ipsi 2pl	aventurâtes
_	ipsi 3pl	aventurèrent
_	ifut 1sg	aventurerai
_	ifut 2sg	aventureras
_	ifut 3sg	aventurera
_	ifut 1pl	aventurerons
_	ifut 2pl	aventurerez
_	ifut 3pl	aventureront
_	cond 1sg	aventurerais
_	cond 2sg	aventurerais
_	cond 3sg	aventurerait
_	cond 1pl	aventurerions
_	cond 2pl	aventureriez
_	cond 3pl	aventureraient
_	simp 1sg	aventurasse
_	simp 2sg	aventurasses
_	simp 3sg	aventurât
_	simp 1pl	aventurassions
_	simp 2pl	aventurassiez
_	simp 3pl	aventurassent
_	impe 2sg	aventure
_	impe 1pl	aventurons
_	impe 2pl	aventurez
_	ppas mas sg	aventuré
_	ppas mas pl	aventurés
_	ppas fem sg	aventurée
_	ppas fem pl	aventurées
$
avérer	1__t_q_zz
_	infi	avérer
_	ppre	avérant
_	ipre 1sg	avère
_	ipre 3sg	avère
_	spre 1sg	avère
_	spre 3sg	avère
_	ipre 1isg	avérè
_	ipre 2sg	avères
_	spre 2sg	avères
_	ipre 1pl	avérons
_	ipre 2pl	avérez
_	ipre 3pl	avèrent
_	spre 3pl	avèrent
_	iimp 1sg	avérais
_	iimp 2sg	avérais
_	iimp 3sg	avérait
_	iimp 1pl	avérions
_	spre 1pl	avérions
_	iimp 2pl	avériez
_	spre 2pl	avériez
_	iimp 3pl	avéraient
_	ipsi 1sg	avérai
_	ipsi 2sg	avéras
_	ipsi 3sg	avéra
_	ipsi 1pl	avérâmes
_	ipsi 2pl	avérâtes
_	ipsi 3pl	avérèrent
_	ifut 1sg	avérerai
_	ifut 1sg	avèrerai
_	ifut 2sg	avéreras
_	ifut 2sg	avèreras
_	ifut 3sg	avérera
_	ifut 3sg	avèrera
_	ifut 1pl	avérerons
_	ifut 1pl	avèrerons
_	ifut 2pl	avérerez
_	ifut 2pl	avèrerez
_	ifut 3pl	avéreront
_	ifut 3pl	avèreront
_	cond 1sg	avérerais
_	cond 2sg	avérerais
_	cond 1sg	avèrerais
_	cond 2sg	avèrerais
_	cond 3sg	avérerait
_	cond 3sg	avèrerait
_	cond 1pl	avérerions
_	cond 1pl	avèrerions
_	cond 2pl	avéreriez
_	cond 2pl	avèreriez
_	cond 3pl	avéreraient
_	cond 3pl	avèreraient
_	simp 1sg	avérasse
_	simp 2sg	avérasses
_	simp 3sg	avérât
_	simp 1pl	avérassions
_	simp 2pl	avérassiez
_	simp 3pl	avérassent
_	impe 2sg	avère
_	impe 1pl	avérons
_	impe 2pl	avérez
_	ppas mas sg	avéré
_	ppas mas pl	avérés
_	ppas fem sg	avérée
_	ppas fem pl	avérées
$
avertir	2__t____a
_	infi	avertir
_	ppre	avertissant
_	ipre 1sg	avertis
_	ipre 2sg	avertis
_	ipsi 1sg	avertis
_	ipsi 2sg	avertis
_	ipre 3sg	avertit
_	ipsi 3sg	avertit
_	ipre 1pl	avertissons
_	ipre 2pl	avertissez
_	ipre 3pl	avertissent
_	spre 3pl	avertissent
_	simp 3pl	avertissent
_	iimp 1sg	avertissais
_	iimp 2sg	avertissais
_	iimp 3sg	avertissait
_	iimp 1pl	avertissions
_	spre 1pl	avertissions
_	simp 1pl	avertissions
_	iimp 2pl	avertissiez
_	spre 2pl	avertissiez
_	simp 2pl	avertissiez
_	iimp 3pl	avertissaient
_	ipsi 1pl	avertîmes
_	ipsi 2pl	avertîtes
_	ipsi 3pl	avertirent
_	ifut 1sg	avertirai
_	ifut 2sg	avertiras
_	ifut 3sg	avertira
_	ifut 1pl	avertirons
_	ifut 2pl	avertirez
_	ifut 3pl	avertiront
_	cond 1sg	avertirais
_	cond 2sg	avertirais
_	cond 3sg	avertirait
_	cond 1pl	avertirions
_	cond 2pl	avertiriez
_	cond 3pl	avertiraient
_	spre 1sg	avertisse
_	simp 1sg	avertisse
_	spre 2sg	avertisses
_	simp 2sg	avertisses
_	spre 3sg	avertisse
_	simp 3sg	avertît
_	impe 2sg	avertis
_	impe 1pl	avertissons
_	impe 2pl	avertissez
_	ppas mas sg	averti
_	ppas mas pl	avertis
_	ppas fem sg	avertie
_	ppas fem pl	averties
$
aveugler	1__t_q_zz
_	infi	aveugler
_	ppre	aveuglant
_	ipre 1sg	aveugle
_	ipre 3sg	aveugle
_	spre 1sg	aveugle
_	spre 3sg	aveugle
_	ipre 1isg	aveuglè
_	ipre 2sg	aveugles
_	spre 2sg	aveugles
_	ipre 1pl	aveuglons
_	ipre 2pl	aveuglez
_	ipre 3pl	aveuglent
_	spre 3pl	aveuglent
_	iimp 1sg	aveuglais
_	iimp 2sg	aveuglais
_	iimp 3sg	aveuglait
_	iimp 1pl	aveuglions
_	spre 1pl	aveuglions
_	iimp 2pl	aveugliez
_	spre 2pl	aveugliez
_	iimp 3pl	aveuglaient
_	ipsi 1sg	aveuglai
_	ipsi 2sg	aveuglas
_	ipsi 3sg	aveugla
_	ipsi 1pl	aveuglâmes
_	ipsi 2pl	aveuglâtes
_	ipsi 3pl	aveuglèrent
_	ifut 1sg	aveuglerai
_	ifut 2sg	aveugleras
_	ifut 3sg	aveuglera
_	ifut 1pl	aveuglerons
_	ifut 2pl	aveuglerez
_	ifut 3pl	aveugleront
_	cond 1sg	aveuglerais
_	cond 2sg	aveuglerais
_	cond 3sg	aveuglerait
_	cond 1pl	aveuglerions
_	cond 2pl	aveugleriez
_	cond 3pl	aveugleraient
_	simp 1sg	aveuglasse
_	simp 2sg	aveuglasses
_	simp 3sg	aveuglât
_	simp 1pl	aveuglassions
_	simp 2pl	aveuglassiez
_	simp 3pl	aveuglassent
_	impe 2sg	aveugle
_	impe 1pl	aveuglons
_	impe 2pl	aveuglez
_	ppas mas sg	aveuglé
_	ppas mas pl	aveuglés
_	ppas fem sg	aveuglée
_	ppas fem pl	aveuglées
$
aveulir	2__t_q__a
_	infi	aveulir
_	ppre	aveulissant
_	ipre 1sg	aveulis
_	ipre 2sg	aveulis
_	ipsi 1sg	aveulis
_	ipsi 2sg	aveulis
_	ipre 3sg	aveulit
_	ipsi 3sg	aveulit
_	ipre 1pl	aveulissons
_	ipre 2pl	aveulissez
_	ipre 3pl	aveulissent
_	spre 3pl	aveulissent
_	simp 3pl	aveulissent
_	iimp 1sg	aveulissais
_	iimp 2sg	aveulissais
_	iimp 3sg	aveulissait
_	iimp 1pl	aveulissions
_	spre 1pl	aveulissions
_	simp 1pl	aveulissions
_	iimp 2pl	aveulissiez
_	spre 2pl	aveulissiez
_	simp 2pl	aveulissiez
_	iimp 3pl	aveulissaient
_	ipsi 1pl	aveulîmes
_	ipsi 2pl	aveulîtes
_	ipsi 3pl	aveulirent
_	ifut 1sg	aveulirai
_	ifut 2sg	aveuliras
_	ifut 3sg	aveulira
_	ifut 1pl	aveulirons
_	ifut 2pl	aveulirez
_	ifut 3pl	aveuliront
_	cond 1sg	aveulirais
_	cond 2sg	aveulirais
_	cond 3sg	aveulirait
_	cond 1pl	aveulirions
_	cond 2pl	aveuliriez
_	cond 3pl	aveuliraient
_	spre 1sg	aveulisse
_	simp 1sg	aveulisse
_	spre 2sg	aveulisses
_	simp 2sg	aveulisses
_	spre 3sg	aveulisse
_	simp 3sg	aveulît
_	impe 2sg	aveulis
_	impe 1pl	aveulissons
_	impe 2pl	aveulissez
_	ppas mas sg	aveuli
_	ppas mas pl	aveulis
_	ppas fem sg	aveulie
_	ppas fem pl	aveulies
$
avilir	2__t_q__a
_	infi	avilir
_	ppre	avilissant
_	ipre 1sg	avilis
_	ipre 2sg	avilis
_	ipsi 1sg	avilis
_	ipsi 2sg	avilis
_	ipre 3sg	avilit
_	ipsi 3sg	avilit
_	ipre 1pl	avilissons
_	ipre 2pl	avilissez
_	ipre 3pl	avilissent
_	spre 3pl	avilissent
_	simp 3pl	avilissent
_	iimp 1sg	avilissais
_	iimp 2sg	avilissais
_	iimp 3sg	avilissait
_	iimp 1pl	avilissions
_	spre 1pl	avilissions
_	simp 1pl	avilissions
_	iimp 2pl	avilissiez
_	spre 2pl	avilissiez
_	simp 2pl	avilissiez
_	iimp 3pl	avilissaient
_	ipsi 1pl	avilîmes
_	ipsi 2pl	avilîtes
_	ipsi 3pl	avilirent
_	ifut 1sg	avilirai
_	ifut 2sg	aviliras
_	ifut 3sg	avilira
_	ifut 1pl	avilirons
_	ifut 2pl	avilirez
_	ifut 3pl	aviliront
_	cond 1sg	avilirais
_	cond 2sg	avilirais
_	cond 3sg	avilirait
_	cond 1pl	avilirions
_	cond 2pl	aviliriez
_	cond 3pl	aviliraient
_	spre 1sg	avilisse
_	simp 1sg	avilisse
_	spre 2sg	avilisses
_	simp 2sg	avilisses
_	spre 3sg	avilisse
_	simp 3sg	avilît
_	impe 2sg	avilis
_	impe 1pl	avilissons
_	impe 2pl	avilissez
_	ppas mas sg	avili
_	ppas mas pl	avilis
_	ppas fem sg	avilie
_	ppas fem pl	avilies
$
aviner	1__t___zz
_	infi	aviner
_	ppre	avinant
_	ipre 1sg	avine
_	ipre 3sg	avine
_	spre 1sg	avine
_	spre 3sg	avine
_	ipre 1isg	avinè
_	ipre 2sg	avines
_	spre 2sg	avines
_	ipre 1pl	avinons
_	ipre 2pl	avinez
_	ipre 3pl	avinent
_	spre 3pl	avinent
_	iimp 1sg	avinais
_	iimp 2sg	avinais
_	iimp 3sg	avinait
_	iimp 1pl	avinions
_	spre 1pl	avinions
_	iimp 2pl	aviniez
_	spre 2pl	aviniez
_	iimp 3pl	avinaient
_	ipsi 1sg	avinai
_	ipsi 2sg	avinas
_	ipsi 3sg	avina
_	ipsi 1pl	avinâmes
_	ipsi 2pl	avinâtes
_	ipsi 3pl	avinèrent
_	ifut 1sg	avinerai
_	ifut 2sg	avineras
_	ifut 3sg	avinera
_	ifut 1pl	avinerons
_	ifut 2pl	avinerez
_	ifut 3pl	avineront
_	cond 1sg	avinerais
_	cond 2sg	avinerais
_	cond 3sg	avinerait
_	cond 1pl	avinerions
_	cond 2pl	avineriez
_	cond 3pl	avineraient
_	simp 1sg	avinasse
_	simp 2sg	avinasses
_	simp 3sg	avinât
_	simp 1pl	avinassions
_	simp 2pl	avinassiez
_	simp 3pl	avinassent
_	impe 2sg	avine
_	impe 1pl	avinons
_	impe 2pl	avinez
_	ppas mas sg	aviné
_	ppas mas pl	avinés
_	ppas fem sg	avinée
_	ppas fem pl	avinées
$
aviser	1_it_q_zz
_	infi	aviser
_	ppre	avisant
_	ipre 1sg	avise
_	ipre 3sg	avise
_	spre 1sg	avise
_	spre 3sg	avise
_	ipre 1isg	avisè
_	ipre 2sg	avises
_	spre 2sg	avises
_	ipre 1pl	avisons
_	ipre 2pl	avisez
_	ipre 3pl	avisent
_	spre 3pl	avisent
_	iimp 1sg	avisais
_	iimp 2sg	avisais
_	iimp 3sg	avisait
_	iimp 1pl	avisions
_	spre 1pl	avisions
_	iimp 2pl	avisiez
_	spre 2pl	avisiez
_	iimp 3pl	avisaient
_	ipsi 1sg	avisai
_	ipsi 2sg	avisas
_	ipsi 3sg	avisa
_	ipsi 1pl	avisâmes
_	ipsi 2pl	avisâtes
_	ipsi 3pl	avisèrent
_	ifut 1sg	aviserai
_	ifut 2sg	aviseras
_	ifut 3sg	avisera
_	ifut 1pl	aviserons
_	ifut 2pl	aviserez
_	ifut 3pl	aviseront
_	cond 1sg	aviserais
_	cond 2sg	aviserais
_	cond 3sg	aviserait
_	cond 1pl	aviserions
_	cond 2pl	aviseriez
_	cond 3pl	aviseraient
_	simp 1sg	avisasse
_	simp 2sg	avisasses
_	simp 3sg	avisât
_	simp 1pl	avisassions
_	simp 2pl	avisassiez
_	simp 3pl	avisassent
_	impe 2sg	avise
_	impe 1pl	avisons
_	impe 2pl	avisez
_	ppas mas sg	avisé
_	ppas mas pl	avisés
_	ppas fem sg	avisée
_	ppas fem pl	avisées
$
avitailler	1__t_q_zz
_	infi	avitailler
_	ppre	avitaillant
_	ipre 1sg	avitaille
_	ipre 3sg	avitaille
_	spre 1sg	avitaille
_	spre 3sg	avitaille
_	ipre 1isg	avitaillè
_	ipre 2sg	avitailles
_	spre 2sg	avitailles
_	ipre 1pl	avitaillons
_	ipre 2pl	avitaillez
_	ipre 3pl	avitaillent
_	spre 3pl	avitaillent
_	iimp 1sg	avitaillais
_	iimp 2sg	avitaillais
_	iimp 3sg	avitaillait
_	iimp 1pl	avitaillions
_	spre 1pl	avitaillions
_	iimp 2pl	avitailliez
_	spre 2pl	avitailliez
_	iimp 3pl	avitaillaient
_	ipsi 1sg	avitaillai
_	ipsi 2sg	avitaillas
_	ipsi 3sg	avitailla
_	ipsi 1pl	avitaillâmes
_	ipsi 2pl	avitaillâtes
_	ipsi 3pl	avitaillèrent
_	ifut 1sg	avitaillerai
_	ifut 2sg	avitailleras
_	ifut 3sg	avitaillera
_	ifut 1pl	avitaillerons
_	ifut 2pl	avitaillerez
_	ifut 3pl	avitailleront
_	cond 1sg	avitaillerais
_	cond 2sg	avitaillerais
_	cond 3sg	avitaillerait
_	cond 1pl	avitaillerions
_	cond 2pl	avitailleriez
_	cond 3pl	avitailleraient
_	simp 1sg	avitaillasse
_	simp 2sg	avitaillasses
_	simp 3sg	avitaillât
_	simp 1pl	avitaillassions
_	simp 2pl	avitaillassiez
_	simp 3pl	avitaillassent
_	impe 2sg	avitaille
_	impe 1pl	avitaillons
_	impe 2pl	avitaillez
_	ppas mas sg	avitaillé
_	ppas mas pl	avitaillés
_	ppas fem sg	avitaillée
_	ppas fem pl	avitaillées
$
aviver	1__t___zz
_	infi	aviver
_	ppre	avivant
_	ipre 1sg	avive
_	ipre 3sg	avive
_	spre 1sg	avive
_	spre 3sg	avive
_	ipre 1isg	avivè
_	ipre 2sg	avives
_	spre 2sg	avives
_	ipre 1pl	avivons
_	ipre 2pl	avivez
_	ipre 3pl	avivent
_	spre 3pl	avivent
_	iimp 1sg	avivais
_	iimp 2sg	avivais
_	iimp 3sg	avivait
_	iimp 1pl	avivions
_	spre 1pl	avivions
_	iimp 2pl	aviviez
_	spre 2pl	aviviez
_	iimp 3pl	avivaient
_	ipsi 1sg	avivai
_	ipsi 2sg	avivas
_	ipsi 3sg	aviva
_	ipsi 1pl	avivâmes
_	ipsi 2pl	avivâtes
_	ipsi 3pl	avivèrent
_	ifut 1sg	aviverai
_	ifut 2sg	aviveras
_	ifut 3sg	avivera
_	ifut 1pl	aviverons
_	ifut 2pl	aviverez
_	ifut 3pl	aviveront
_	cond 1sg	aviverais
_	cond 2sg	aviverais
_	cond 3sg	aviverait
_	cond 1pl	aviverions
_	cond 2pl	aviveriez
_	cond 3pl	aviveraient
_	simp 1sg	avivasse
_	simp 2sg	avivasses
_	simp 3sg	avivât
_	simp 1pl	avivassions
_	simp 2pl	avivassiez
_	simp 3pl	avivassent
_	impe 2sg	avive
_	impe 1pl	avivons
_	impe 2pl	avivez
_	ppas mas sg	avivé
_	ppas mas pl	avivés
_	ppas fem sg	avivée
_	ppas fem pl	avivées
$
avocasser	1__t___zz
_	infi	avocasser
_	ppre	avocassant
_	ipre 1sg	avocasse
_	ipre 3sg	avocasse
_	spre 1sg	avocasse
_	spre 3sg	avocasse
_	ipre 1isg	avocassè
_	ipre 2sg	avocasses
_	spre 2sg	avocasses
_	ipre 1pl	avocassons
_	ipre 2pl	avocassez
_	ipre 3pl	avocassent
_	spre 3pl	avocassent
_	iimp 1sg	avocassais
_	iimp 2sg	avocassais
_	iimp 3sg	avocassait
_	iimp 1pl	avocassions
_	spre 1pl	avocassions
_	iimp 2pl	avocassiez
_	spre 2pl	avocassiez
_	iimp 3pl	avocassaient
_	ipsi 1sg	avocassai
_	ipsi 2sg	avocassas
_	ipsi 3sg	avocassa
_	ipsi 1pl	avocassâmes
_	ipsi 2pl	avocassâtes
_	ipsi 3pl	avocassèrent
_	ifut 1sg	avocasserai
_	ifut 2sg	avocasseras
_	ifut 3sg	avocassera
_	ifut 1pl	avocasserons
_	ifut 2pl	avocasserez
_	ifut 3pl	avocasseront
_	cond 1sg	avocasserais
_	cond 2sg	avocasserais
_	cond 3sg	avocasserait
_	cond 1pl	avocasserions
_	cond 2pl	avocasseriez
_	cond 3pl	avocasseraient
_	simp 1sg	avocassasse
_	simp 2sg	avocassasses
_	simp 3sg	avocassât
_	simp 1pl	avocassassions
_	simp 2pl	avocassassiez
_	simp 3pl	avocassassent
_	impe 2sg	avocasse
_	impe 1pl	avocassons
_	impe 2pl	avocassez
_	ppas mas sg	avocassé
_	ppas mas pl	avocassés
_	ppas fem sg	avocassée
_	ppas fem pl	avocassées
$
avoiner	1__t___zz
_	infi	avoiner
_	ppre	avoinant
_	ipre 1sg	avoine
_	ipre 3sg	avoine
_	spre 1sg	avoine
_	spre 3sg	avoine
_	ipre 1isg	avoinè
_	ipre 2sg	avoines
_	spre 2sg	avoines
_	ipre 1pl	avoinons
_	ipre 2pl	avoinez
_	ipre 3pl	avoinent
_	spre 3pl	avoinent
_	iimp 1sg	avoinais
_	iimp 2sg	avoinais
_	iimp 3sg	avoinait
_	iimp 1pl	avoinions
_	spre 1pl	avoinions
_	iimp 2pl	avoiniez
_	spre 2pl	avoiniez
_	iimp 3pl	avoinaient
_	ipsi 1sg	avoinai
_	ipsi 2sg	avoinas
_	ipsi 3sg	avoina
_	ipsi 1pl	avoinâmes
_	ipsi 2pl	avoinâtes
_	ipsi 3pl	avoinèrent
_	ifut 1sg	avoinerai
_	ifut 2sg	avoineras
_	ifut 3sg	avoinera
_	ifut 1pl	avoinerons
_	ifut 2pl	avoinerez
_	ifut 3pl	avoineront
_	cond 1sg	avoinerais
_	cond 2sg	avoinerais
_	cond 3sg	avoinerait
_	cond 1pl	avoinerions
_	cond 2pl	avoineriez
_	cond 3pl	avoineraient
_	simp 1sg	avoinasse
_	simp 2sg	avoinasses
_	simp 3sg	avoinât
_	simp 1pl	avoinassions
_	simp 2pl	avoinassiez
_	simp 3pl	avoinassent
_	impe 2sg	avoine
_	impe 1pl	avoinons
_	impe 2pl	avoinez
_	ppas mas sg	avoiné
_	ppas mas pl	avoinés
_	ppas fem sg	avoinée
_	ppas fem pl	avoinées
$
avoir	0ait____a
_	infi	avoir
_	ppre	ayant
_	ppas mas sg	eu
_	ppas mas pl	eus
_	ppas fem sg	eue
_	ppas fem pl	eues
_	ipre 1sg	ai
_	ipre 2sg	as
_	ipre 3sg	a
_	ipre 1pl	avons
_	ipre 2pl	avez
_	ipre 3pl	ont
_	iimp 1sg	avais
_	iimp 2sg	avais
_	iimp 3sg	avait
_	iimp 1pl	avions
_	iimp 2pl	aviez
_	iimp 3pl	avaient
_	ipsi 1sg	eus
_	ipsi 2sg	eus
_	ipsi 3sg	eut
_	ipsi 1pl	eûmes
_	ipsi 2pl	eûtes
_	ipsi 3pl	eurent
_	ifut 1sg	aurai
_	ifut 2sg	auras
_	ifut 3sg	aura
_	ifut 1pl	aurons
_	ifut 2pl	aurez
_	ifut 3pl	auront
_	cond 1sg	aurais
_	cond 2sg	aurais
_	cond 3sg	aurait
_	cond 1pl	aurions
_	cond 2pl	auriez
_	cond 3pl	auraient
_	spre 1sg	aie
_	spre 2sg	aies
_	spre 3sg	ait
_	spre 1pl	ayons
_	spre 2pl	ayez
_	spre 3pl	aient
_	simp 1sg	eusse
_	simp 1isg	eussé
_	simp 1isg	eussè
_	simp 2sg	eusses
_	simp 3sg	eût
_	simp 1pl	eussions
_	simp 2pl	eussiez
_	simp 3pl	eussent
_	impe 2sg	aie
_	impe 1pl	ayons
_	impe 2pl	ayez
$
avoisiner	1__t_q_zz
_	infi	avoisiner
_	ppre	avoisinant
_	ipre 1sg	avoisine
_	ipre 3sg	avoisine
_	spre 1sg	avoisine
_	spre 3sg	avoisine
_	ipre 1isg	avoisinè
_	ipre 2sg	avoisines
_	spre 2sg	avoisines
_	ipre 1pl	avoisinons
_	ipre 2pl	avoisinez
_	ipre 3pl	avoisinent
_	spre 3pl	avoisinent
_	iimp 1sg	avoisinais
_	iimp 2sg	avoisinais
_	iimp 3sg	avoisinait
_	iimp 1pl	avoisinions
_	spre 1pl	avoisinions
_	iimp 2pl	avoisiniez
_	spre 2pl	avoisiniez
_	iimp 3pl	avoisinaient
_	ipsi 1sg	avoisinai
_	ipsi 2sg	avoisinas
_	ipsi 3sg	avoisina
_	ipsi 1pl	avoisinâmes
_	ipsi 2pl	avoisinâtes
_	ipsi 3pl	avoisinèrent
_	ifut 1sg	avoisinerai
_	ifut 2sg	avoisineras
_	ifut 3sg	avoisinera
_	ifut 1pl	avoisinerons
_	ifut 2pl	avoisinerez
_	ifut 3pl	avoisineront
_	cond 1sg	avoisinerais
_	cond 2sg	avoisinerais
_	cond 3sg	avoisinerait
_	cond 1pl	avoisinerions
_	cond 2pl	avoisineriez
_	cond 3pl	avoisineraient
_	simp 1sg	avoisinasse
_	simp 2sg	avoisinasses
_	simp 3sg	avoisinât
_	simp 1pl	avoisinassions
_	simp 2pl	avoisinassiez
_	simp 3pl	avoisinassent
_	impe 2sg	avoisine
_	impe 1pl	avoisinons
_	impe 2pl	avoisinez
_	ppas mas sg	avoisiné
_	ppas mas pl	avoisinés
_	ppas fem sg	avoisinée
_	ppas fem pl	avoisinées
$
avorter	1_it___zz
_	infi	avorter
_	ppre	avortant
_	ipre 1sg	avorte
_	ipre 3sg	avorte
_	spre 1sg	avorte
_	spre 3sg	avorte
_	ipre 1isg	avortè
_	ipre 2sg	avortes
_	spre 2sg	avortes
_	ipre 1pl	avortons
_	ipre 2pl	avortez
_	ipre 3pl	avortent
_	spre 3pl	avortent
_	iimp 1sg	avortais
_	iimp 2sg	avortais
_	iimp 3sg	avortait
_	iimp 1pl	avortions
_	spre 1pl	avortions
_	iimp 2pl	avortiez
_	spre 2pl	avortiez
_	iimp 3pl	avortaient
_	ipsi 1sg	avortai
_	ipsi 2sg	avortas
_	ipsi 3sg	avorta
_	ipsi 1pl	avortâmes
_	ipsi 2pl	avortâtes
_	ipsi 3pl	avortèrent
_	ifut 1sg	avorterai
_	ifut 2sg	avorteras
_	ifut 3sg	avortera
_	ifut 1pl	avorterons
_	ifut 2pl	avorterez
_	ifut 3pl	avorteront
_	cond 1sg	avorterais
_	cond 2sg	avorterais
_	cond 3sg	avorterait
_	cond 1pl	avorterions
_	cond 2pl	avorteriez
_	cond 3pl	avorteraient
_	simp 1sg	avortasse
_	simp 2sg	avortasses
_	simp 3sg	avortât
_	simp 1pl	avortassions
_	simp 2pl	avortassiez
_	simp 3pl	avortassent
_	impe 2sg	avorte
_	impe 1pl	avortons
_	impe 2pl	avortez
_	ppas mas sg	avorté
_	ppas mas pl	avortés
_	ppas fem sg	avortée
_	ppas fem pl	avortées
$
avouer	1__t_q_zz
_	infi	avouer
_	ppre	avouant
_	ipre 1sg	avoue
_	ipre 3sg	avoue
_	spre 1sg	avoue
_	spre 3sg	avoue
_	ipre 1isg	avouè
_	ipre 2sg	avoues
_	spre 2sg	avoues
_	ipre 1pl	avouons
_	ipre 2pl	avouez
_	ipre 3pl	avouent
_	spre 3pl	avouent
_	iimp 1sg	avouais
_	iimp 2sg	avouais
_	iimp 3sg	avouait
_	iimp 1pl	avouions
_	spre 1pl	avouions
_	iimp 2pl	avouiez
_	spre 2pl	avouiez
_	iimp 3pl	avouaient
_	ipsi 1sg	avouai
_	ipsi 2sg	avouas
_	ipsi 3sg	avoua
_	ipsi 1pl	avouâmes
_	ipsi 2pl	avouâtes
_	ipsi 3pl	avouèrent
_	ifut 1sg	avouerai
_	ifut 2sg	avoueras
_	ifut 3sg	avouera
_	ifut 1pl	avouerons
_	ifut 2pl	avouerez
_	ifut 3pl	avoueront
_	cond 1sg	avouerais
_	cond 2sg	avouerais
_	cond 3sg	avouerait
_	cond 1pl	avouerions
_	cond 2pl	avoueriez
_	cond 3pl	avoueraient
_	simp 1sg	avouasse
_	simp 2sg	avouasses
_	simp 3sg	avouât
_	simp 1pl	avouassions
_	simp 2pl	avouassiez
_	simp 3pl	avouassent
_	impe 2sg	avoue
_	impe 1pl	avouons
_	impe 2pl	avouez
_	ppas mas sg	avoué
_	ppas mas pl	avoués
_	ppas fem sg	avouée
_	ppas fem pl	avouées
$
avoyer	1__t___zz
_	infi	avoyer
_	ppre	avoyant
_	ipre 1sg	avoie
_	ipre 3sg	avoie
_	spre 1sg	avoie
_	spre 3sg	avoie
_	ipre 1isg	avoyè
_	ipre 2sg	avoies
_	spre 2sg	avoies
_	ipre 1pl	avoyons
_	ipre 2pl	avoyez
_	ipre 3pl	avoient
_	spre 3pl	avoient
_	iimp 1sg	avoyais
_	iimp 2sg	avoyais
_	iimp 3sg	avoyait
_	iimp 1pl	avoyions
_	spre 1pl	avoyions
_	iimp 2pl	avoyiez
_	spre 2pl	avoyiez
_	iimp 3pl	avoyaient
_	ipsi 1sg	avoyai
_	ipsi 2sg	avoyas
_	ipsi 3sg	avoya
_	ipsi 1pl	avoyâmes
_	ipsi 2pl	avoyâtes
_	ipsi 3pl	avoyèrent
_	ifut 1sg	avoierai
_	ifut 2sg	avoieras
_	ifut 3sg	avoiera
_	ifut 1pl	avoierons
_	ifut 2pl	avoierez
_	ifut 3pl	avoieront
_	cond 1sg	avoierais
_	cond 2sg	avoierais
_	cond 3sg	avoierait
_	cond 1pl	avoierions
_	cond 2pl	avoieriez
_	cond 3pl	avoieraient
_	simp 1sg	avoyasse
_	simp 2sg	avoyasses
_	simp 3sg	avoyât
_	simp 1pl	avoyassions
_	simp 2pl	avoyassiez
_	simp 3pl	avoyassent
_	impe 2sg	avoie
_	impe 1pl	avoyons
_	impe 2pl	avoyez
_	ppas mas sg	avoyé
_	ppas mas pl	avoyés
_	ppas fem sg	avoyée
_	ppas fem pl	avoyées
$
axer	1__t_q__a
_	infi	axer
_	ppre	axant
_	ipre 1sg	axe
_	ipre 3sg	axe
_	spre 1sg	axe
_	spre 3sg	axe
_	ipre 1isg	axè
_	ipre 2sg	axes
_	spre 2sg	axes
_	ipre 1pl	axons
_	ipre 2pl	axez
_	ipre 3pl	axent
_	spre 3pl	axent
_	iimp 1sg	axais
_	iimp 2sg	axais
_	iimp 3sg	axait
_	iimp 1pl	axions
_	spre 1pl	axions
_	iimp 2pl	axiez
_	spre 2pl	axiez
_	iimp 3pl	axaient
_	ipsi 1sg	axai
_	ipsi 2sg	axas
_	ipsi 3sg	axa
_	ipsi 1pl	axâmes
_	ipsi 2pl	axâtes
_	ipsi 3pl	axèrent
_	ifut 1sg	axerai
_	ifut 2sg	axeras
_	ifut 3sg	axera
_	ifut 1pl	axerons
_	ifut 2pl	axerez
_	ifut 3pl	axeront
_	cond 1sg	axerais
_	cond 2sg	axerais
_	cond 3sg	axerait
_	cond 1pl	axerions
_	cond 2pl	axeriez
_	cond 3pl	axeraient
_	simp 1sg	axasse
_	simp 2sg	axasses
_	simp 3sg	axât
_	simp 1pl	axassions
_	simp 2pl	axassiez
_	simp 3pl	axassent
_	impe 2sg	axe
_	impe 1pl	axons
_	impe 2pl	axez
_	ppas mas sg	axé
_	ppas mas pl	axés
_	ppas fem sg	axée
_	ppas fem pl	axées
$
axiomatiser	1__t___zz
_	infi	axiomatiser
_	ppre	axiomatisant
_	ipre 1sg	axiomatise
_	ipre 3sg	axiomatise
_	spre 1sg	axiomatise
_	spre 3sg	axiomatise
_	ipre 1isg	axiomatisè
_	ipre 2sg	axiomatises
_	spre 2sg	axiomatises
_	ipre 1pl	axiomatisons
_	ipre 2pl	axiomatisez
_	ipre 3pl	axiomatisent
_	spre 3pl	axiomatisent
_	iimp 1sg	axiomatisais
_	iimp 2sg	axiomatisais
_	iimp 3sg	axiomatisait
_	iimp 1pl	axiomatisions
_	spre 1pl	axiomatisions
_	iimp 2pl	axiomatisiez
_	spre 2pl	axiomatisiez
_	iimp 3pl	axiomatisaient
_	ipsi 1sg	axiomatisai
_	ipsi 2sg	axiomatisas
_	ipsi 3sg	axiomatisa
_	ipsi 1pl	axiomatisâmes
_	ipsi 2pl	axiomatisâtes
_	ipsi 3pl	axiomatisèrent
_	ifut 1sg	axiomatiserai
_	ifut 2sg	axiomatiseras
_	ifut 3sg	axiomatisera
_	ifut 1pl	axiomatiserons
_	ifut 2pl	axiomatiserez
_	ifut 3pl	axiomatiseront
_	cond 1sg	axiomatiserais
_	cond 2sg	axiomatiserais
_	cond 3sg	axiomatiserait
_	cond 1pl	axiomatiserions
_	cond 2pl	axiomatiseriez
_	cond 3pl	axiomatiseraient
_	simp 1sg	axiomatisasse
_	simp 2sg	axiomatisasses
_	simp 3sg	axiomatisât
_	simp 1pl	axiomatisassions
_	simp 2pl	axiomatisassiez
_	simp 3pl	axiomatisassent
_	impe 2sg	axiomatise
_	impe 1pl	axiomatisons
_	impe 2pl	axiomatisez
_	ppas mas sg	axiomatisé
_	ppas mas pl	axiomatisés
_	ppas fem sg	axiomatisée
_	ppas fem pl	axiomatisées
$
azimuter	1__t___zz
_	infi	azimuter
_	ppre	azimutant
_	ipre 1sg	azimute
_	ipre 3sg	azimute
_	spre 1sg	azimute
_	spre 3sg	azimute
_	ipre 1isg	azimutè
_	ipre 2sg	azimutes
_	spre 2sg	azimutes
_	ipre 1pl	azimutons
_	ipre 2pl	azimutez
_	ipre 3pl	azimutent
_	spre 3pl	azimutent
_	iimp 1sg	azimutais
_	iimp 2sg	azimutais
_	iimp 3sg	azimutait
_	iimp 1pl	azimutions
_	spre 1pl	azimutions
_	iimp 2pl	azimutiez
_	spre 2pl	azimutiez
_	iimp 3pl	azimutaient
_	ipsi 1sg	azimutai
_	ipsi 2sg	azimutas
_	ipsi 3sg	azimuta
_	ipsi 1pl	azimutâmes
_	ipsi 2pl	azimutâtes
_	ipsi 3pl	azimutèrent
_	ifut 1sg	azimuterai
_	ifut 2sg	azimuteras
_	ifut 3sg	azimutera
_	ifut 1pl	azimuterons
_	ifut 2pl	azimuterez
_	ifut 3pl	azimuteront
_	cond 1sg	azimuterais
_	cond 2sg	azimuterais
_	cond 3sg	azimuterait
_	cond 1pl	azimuterions
_	cond 2pl	azimuteriez
_	cond 3pl	azimuteraient
_	simp 1sg	azimutasse
_	simp 2sg	azimutasses
_	simp 3sg	azimutât
_	simp 1pl	azimutassions
_	simp 2pl	azimutassiez
_	simp 3pl	azimutassent
_	impe 2sg	azimute
_	impe 1pl	azimutons
_	impe 2pl	azimutez
_	ppas mas sg	azimuté
_	ppas mas pl	azimutés
_	ppas fem sg	azimutée
_	ppas fem pl	azimutées
$
azimuther	1__t___zz
_	infi	azimuther
_	ppre	azimuthant
_	ipre 1sg	azimuthe
_	ipre 3sg	azimuthe
_	spre 1sg	azimuthe
_	spre 3sg	azimuthe
_	ipre 1isg	azimuthè
_	ipre 2sg	azimuthes
_	spre 2sg	azimuthes
_	ipre 1pl	azimuthons
_	ipre 2pl	azimuthez
_	ipre 3pl	azimuthent
_	spre 3pl	azimuthent
_	iimp 1sg	azimuthais
_	iimp 2sg	azimuthais
_	iimp 3sg	azimuthait
_	iimp 1pl	azimuthions
_	spre 1pl	azimuthions
_	iimp 2pl	azimuthiez
_	spre 2pl	azimuthiez
_	iimp 3pl	azimuthaient
_	ipsi 1sg	azimuthai
_	ipsi 2sg	azimuthas
_	ipsi 3sg	azimutha
_	ipsi 1pl	azimuthâmes
_	ipsi 2pl	azimuthâtes
_	ipsi 3pl	azimuthèrent
_	ifut 1sg	azimutherai
_	ifut 2sg	azimutheras
_	ifut 3sg	azimuthera
_	ifut 1pl	azimutherons
_	ifut 2pl	azimutherez
_	ifut 3pl	azimutheront
_	cond 1sg	azimutherais
_	cond 2sg	azimutherais
_	cond 3sg	azimutherait
_	cond 1pl	azimutherions
_	cond 2pl	azimutheriez
_	cond 3pl	azimutheraient
_	simp 1sg	azimuthasse
_	simp 2sg	azimuthasses
_	simp 3sg	azimuthât
_	simp 1pl	azimuthassions
_	simp 2pl	azimuthassiez
_	simp 3pl	azimuthassent
_	impe 2sg	azimuthe
_	impe 1pl	azimuthons
_	impe 2pl	azimuthez
_	ppas mas sg	azimuthé
_	ppas mas pl	azimuthés
_	ppas fem sg	azimuthée
_	ppas fem pl	azimuthées
$
azurer	1__t___zz
_	infi	azurer
_	ppre	azurant
_	ipre 1sg	azure
_	ipre 3sg	azure
_	spre 1sg	azure
_	spre 3sg	azure
_	ipre 1isg	azurè
_	ipre 2sg	azures
_	spre 2sg	azures
_	ipre 1pl	azurons
_	ipre 2pl	azurez
_	ipre 3pl	azurent
_	spre 3pl	azurent
_	iimp 1sg	azurais
_	iimp 2sg	azurais
_	iimp 3sg	azurait
_	iimp 1pl	azurions
_	spre 1pl	azurions
_	iimp 2pl	azuriez
_	spre 2pl	azuriez
_	iimp 3pl	azuraient
_	ipsi 1sg	azurai
_	ipsi 2sg	azuras
_	ipsi 3sg	azura
_	ipsi 1pl	azurâmes
_	ipsi 2pl	azurâtes
_	ipsi 3pl	azurèrent
_	ifut 1sg	azurerai
_	ifut 2sg	azureras
_	ifut 3sg	azurera
_	ifut 1pl	azurerons
_	ifut 2pl	azurerez
_	ifut 3pl	azureront
_	cond 1sg	azurerais
_	cond 2sg	azurerais
_	cond 3sg	azurerait
_	cond 1pl	azurerions
_	cond 2pl	azureriez
_	cond 3pl	azureraient
_	simp 1sg	azurasse
_	simp 2sg	azurasses
_	simp 3sg	azurât
_	simp 1pl	azurassions
_	simp 2pl	azurassiez
_	simp 3pl	azurassent
_	impe 2sg	azure
_	impe 1pl	azurons
_	impe 2pl	azurez
_	ppas mas sg	azuré
_	ppas mas pl	azurés
_	ppas fem sg	azurée
_	ppas fem pl	azurées
$
babeler	1_i____zz
_	infi	babeler
_	ppre	babelant
_	ipre 1sg	babelle
_	ipre 3sg	babelle
_	spre 1sg	babelle
_	spre 3sg	babelle
_	ipre 1sg	babèle
_	ipre 3sg	babèle
_	spre 1sg	babèle
_	spre 3sg	babèle
_	ipre 1isg	babelè
_	ipre 2sg	babelles
_	spre 2sg	babelles
_	ipre 2sg	babèles
_	spre 2sg	babèles
_	ipre 1pl	babelons
_	ipre 2pl	babelez
_	ipre 3pl	babellent
_	spre 3pl	babellent
_	ipre 3pl	babèlent
_	spre 3pl	babèlent
_	iimp 1sg	babelais
_	iimp 2sg	babelais
_	iimp 3sg	babelait
_	iimp 1pl	babelions
_	spre 1pl	babelions
_	iimp 2pl	babeliez
_	spre 2pl	babeliez
_	iimp 3pl	babelaient
_	ipsi 1sg	babelai
_	ipsi 2sg	babelas
_	ipsi 3sg	babela
_	ipsi 1pl	babelâmes
_	ipsi 2pl	babelâtes
_	ipsi 3pl	babelèrent
_	ifut 1sg	babellerai
_	ifut 1sg	babèlerai
_	ifut 2sg	babelleras
_	ifut 2sg	babèleras
_	ifut 3sg	babellera
_	ifut 3sg	babèlera
_	ifut 1pl	babellerons
_	ifut 1pl	babèlerons
_	ifut 2pl	babellerez
_	ifut 2pl	babèlerez
_	ifut 3pl	babelleront
_	ifut 3pl	babèleront
_	cond 1sg	babellerais
_	cond 2sg	babellerais
_	cond 1sg	babèlerais
_	cond 2sg	babèlerais
_	cond 3sg	babellerait
_	cond 3sg	babèlerait
_	cond 1pl	babellerions
_	cond 1pl	babèlerions
_	cond 2pl	babelleriez
_	cond 2pl	babèleriez
_	cond 3pl	babelleraient
_	cond 3pl	babèleraient
_	simp 1sg	babelasse
_	simp 2sg	babelasses
_	simp 3sg	babelât
_	simp 1pl	babelassions
_	simp 2pl	babelassiez
_	simp 3pl	babelassent
_	impe 2sg	babelle
_	impe 2sg	babèle
_	impe 1pl	babelons
_	impe 2pl	babelez
_	ppas epi inv	babelé
$
babiller	1_i____zz
_	infi	babiller
_	ppre	babillant
_	ipre 1sg	babille
_	ipre 3sg	babille
_	spre 1sg	babille
_	spre 3sg	babille
_	ipre 1isg	babillè
_	ipre 2sg	babilles
_	spre 2sg	babilles
_	ipre 1pl	babillons
_	ipre 2pl	babillez
_	ipre 3pl	babillent
_	spre 3pl	babillent
_	iimp 1sg	babillais
_	iimp 2sg	babillais
_	iimp 3sg	babillait
_	iimp 1pl	babillions
_	spre 1pl	babillions
_	iimp 2pl	babilliez
_	spre 2pl	babilliez
_	iimp 3pl	babillaient
_	ipsi 1sg	babillai
_	ipsi 2sg	babillas
_	ipsi 3sg	babilla
_	ipsi 1pl	babillâmes
_	ipsi 2pl	babillâtes
_	ipsi 3pl	babillèrent
_	ifut 1sg	babillerai
_	ifut 2sg	babilleras
_	ifut 3sg	babillera
_	ifut 1pl	babillerons
_	ifut 2pl	babillerez
_	ifut 3pl	babilleront
_	cond 1sg	babillerais
_	cond 2sg	babillerais
_	cond 3sg	babillerait
_	cond 1pl	babillerions
_	cond 2pl	babilleriez
_	cond 3pl	babilleraient
_	simp 1sg	babillasse
_	simp 2sg	babillasses
_	simp 3sg	babillât
_	simp 1pl	babillassions
_	simp 2pl	babillassiez
_	simp 3pl	babillassent
_	impe 2sg	babille
_	impe 1pl	babillons
_	impe 2pl	babillez
_	ppas epi inv	babillé
$
bâcher	1__t___zz
_	infi	bâcher
_	ppre	bâchant
_	ipre 1sg	bâche
_	ipre 3sg	bâche
_	spre 1sg	bâche
_	spre 3sg	bâche
_	ipre 1isg	bâchè
_	ipre 2sg	bâches
_	spre 2sg	bâches
_	ipre 1pl	bâchons
_	ipre 2pl	bâchez
_	ipre 3pl	bâchent
_	spre 3pl	bâchent
_	iimp 1sg	bâchais
_	iimp 2sg	bâchais
_	iimp 3sg	bâchait
_	iimp 1pl	bâchions
_	spre 1pl	bâchions
_	iimp 2pl	bâchiez
_	spre 2pl	bâchiez
_	iimp 3pl	bâchaient
_	ipsi 1sg	bâchai
_	ipsi 2sg	bâchas
_	ipsi 3sg	bâcha
_	ipsi 1pl	bâchâmes
_	ipsi 2pl	bâchâtes
_	ipsi 3pl	bâchèrent
_	ifut 1sg	bâcherai
_	ifut 2sg	bâcheras
_	ifut 3sg	bâchera
_	ifut 1pl	bâcherons
_	ifut 2pl	bâcherez
_	ifut 3pl	bâcheront
_	cond 1sg	bâcherais
_	cond 2sg	bâcherais
_	cond 3sg	bâcherait
_	cond 1pl	bâcherions
_	cond 2pl	bâcheriez
_	cond 3pl	bâcheraient
_	simp 1sg	bâchasse
_	simp 2sg	bâchasses
_	simp 3sg	bâchât
_	simp 1pl	bâchassions
_	simp 2pl	bâchassiez
_	simp 3pl	bâchassent
_	impe 2sg	bâche
_	impe 1pl	bâchons
_	impe 2pl	bâchez
_	ppas mas sg	bâché
_	ppas mas pl	bâchés
_	ppas fem sg	bâchée
_	ppas fem pl	bâchées
$
bachoter	1_i____zz
_	infi	bachoter
_	ppre	bachotant
_	ipre 1sg	bachote
_	ipre 3sg	bachote
_	spre 1sg	bachote
_	spre 3sg	bachote
_	ipre 1isg	bachotè
_	ipre 2sg	bachotes
_	spre 2sg	bachotes
_	ipre 1pl	bachotons
_	ipre 2pl	bachotez
_	ipre 3pl	bachotent
_	spre 3pl	bachotent
_	iimp 1sg	bachotais
_	iimp 2sg	bachotais
_	iimp 3sg	bachotait
_	iimp 1pl	bachotions
_	spre 1pl	bachotions
_	iimp 2pl	bachotiez
_	spre 2pl	bachotiez
_	iimp 3pl	bachotaient
_	ipsi 1sg	bachotai
_	ipsi 2sg	bachotas
_	ipsi 3sg	bachota
_	ipsi 1pl	bachotâmes
_	ipsi 2pl	bachotâtes
_	ipsi 3pl	bachotèrent
_	ifut 1sg	bachoterai
_	ifut 2sg	bachoteras
_	ifut 3sg	bachotera
_	ifut 1pl	bachoterons
_	ifut 2pl	bachoterez
_	ifut 3pl	bachoteront
_	cond 1sg	bachoterais
_	cond 2sg	bachoterais
_	cond 3sg	bachoterait
_	cond 1pl	bachoterions
_	cond 2pl	bachoteriez
_	cond 3pl	bachoteraient
_	simp 1sg	bachotasse
_	simp 2sg	bachotasses
_	simp 3sg	bachotât
_	simp 1pl	bachotassions
_	simp 2pl	bachotassiez
_	simp 3pl	bachotassent
_	impe 2sg	bachote
_	impe 1pl	bachotons
_	impe 2pl	bachotez
_	ppas epi inv	bachoté
$
bâcler	1_it___zz
_	infi	bâcler
_	ppre	bâclant
_	ipre 1sg	bâcle
_	ipre 3sg	bâcle
_	spre 1sg	bâcle
_	spre 3sg	bâcle
_	ipre 1isg	bâclè
_	ipre 2sg	bâcles
_	spre 2sg	bâcles
_	ipre 1pl	bâclons
_	ipre 2pl	bâclez
_	ipre 3pl	bâclent
_	spre 3pl	bâclent
_	iimp 1sg	bâclais
_	iimp 2sg	bâclais
_	iimp 3sg	bâclait
_	iimp 1pl	bâclions
_	spre 1pl	bâclions
_	iimp 2pl	bâcliez
_	spre 2pl	bâcliez
_	iimp 3pl	bâclaient
_	ipsi 1sg	bâclai
_	ipsi 2sg	bâclas
_	ipsi 3sg	bâcla
_	ipsi 1pl	bâclâmes
_	ipsi 2pl	bâclâtes
_	ipsi 3pl	bâclèrent
_	ifut 1sg	bâclerai
_	ifut 2sg	bâcleras
_	ifut 3sg	bâclera
_	ifut 1pl	bâclerons
_	ifut 2pl	bâclerez
_	ifut 3pl	bâcleront
_	cond 1sg	bâclerais
_	cond 2sg	bâclerais
_	cond 3sg	bâclerait
_	cond 1pl	bâclerions
_	cond 2pl	bâcleriez
_	cond 3pl	bâcleraient
_	simp 1sg	bâclasse
_	simp 2sg	bâclasses
_	simp 3sg	bâclât
_	simp 1pl	bâclassions
_	simp 2pl	bâclassiez
_	simp 3pl	bâclassent
_	impe 2sg	bâcle
_	impe 1pl	bâclons
_	impe 2pl	bâclez
_	ppas mas sg	bâclé
_	ppas mas pl	bâclés
_	ppas fem sg	bâclée
_	ppas fem pl	bâclées
$
bader	1_it____a
_	infi	bader
_	ppre	badant
_	ipre 1sg	bade
_	ipre 3sg	bade
_	spre 1sg	bade
_	spre 3sg	bade
_	ipre 1isg	badè
_	ipre 2sg	bades
_	spre 2sg	bades
_	ipre 1pl	badons
_	ipre 2pl	badez
_	ipre 3pl	badent
_	spre 3pl	badent
_	iimp 1sg	badais
_	iimp 2sg	badais
_	iimp 3sg	badait
_	iimp 1pl	badions
_	spre 1pl	badions
_	iimp 2pl	badiez
_	spre 2pl	badiez
_	iimp 3pl	badaient
_	ipsi 1sg	badai
_	ipsi 2sg	badas
_	ipsi 3sg	bada
_	ipsi 1pl	badâmes
_	ipsi 2pl	badâtes
_	ipsi 3pl	badèrent
_	ifut 1sg	baderai
_	ifut 2sg	baderas
_	ifut 3sg	badera
_	ifut 1pl	baderons
_	ifut 2pl	baderez
_	ifut 3pl	baderont
_	cond 1sg	baderais
_	cond 2sg	baderais
_	cond 3sg	baderait
_	cond 1pl	baderions
_	cond 2pl	baderiez
_	cond 3pl	baderaient
_	simp 1sg	badasse
_	simp 2sg	badasses
_	simp 3sg	badât
_	simp 1pl	badassions
_	simp 2pl	badassiez
_	simp 3pl	badassent
_	impe 2sg	bade
_	impe 1pl	badons
_	impe 2pl	badez
_	ppas mas sg	badé
_	ppas mas pl	badés
_	ppas fem sg	badée
_	ppas fem pl	badées
$
badger	1_i____zz
_	infi	badger
_	ppre	badgeant
_	ipre 1sg	badge
_	ipre 3sg	badge
_	spre 1sg	badge
_	spre 3sg	badge
_	ipre 1isg	badgè
_	ipre 2sg	badges
_	spre 2sg	badges
_	ipre 1pl	badgeons
_	ipre 2pl	badgez
_	ipre 3pl	badgent
_	spre 3pl	badgent
_	iimp 1sg	badgeais
_	iimp 2sg	badgeais
_	iimp 3sg	badgeait
_	iimp 1pl	badgions
_	spre 1pl	badgions
_	iimp 2pl	badgiez
_	spre 2pl	badgiez
_	iimp 3pl	badgeaient
_	ipsi 1sg	badgeai
_	ipsi 2sg	badgeas
_	ipsi 3sg	badgea
_	ipsi 1pl	badgeâmes
_	ipsi 2pl	badgeâtes
_	ipsi 3pl	badgèrent
_	ifut 1sg	badgerai
_	ifut 2sg	badgeras
_	ifut 3sg	badgera
_	ifut 1pl	badgerons
_	ifut 2pl	badgerez
_	ifut 3pl	badgeront
_	cond 1sg	badgerais
_	cond 2sg	badgerais
_	cond 3sg	badgerait
_	cond 1pl	badgerions
_	cond 2pl	badgeriez
_	cond 3pl	badgeraient
_	simp 1sg	badgeasse
_	simp 2sg	badgeasses
_	simp 3sg	badgeât
_	simp 1pl	badgeassions
_	simp 2pl	badgeassiez
_	simp 3pl	badgeassent
_	impe 2sg	badge
_	impe 1pl	badgeons
_	impe 2pl	badgez
_	ppas epi inv	badgé
$
badigeonner	1__tnq_zz
_	infi	badigeonner
_	ppre	badigeonnant
_	ipre 1sg	badigeonne
_	ipre 3sg	badigeonne
_	spre 1sg	badigeonne
_	spre 3sg	badigeonne
_	ipre 1isg	badigeonnè
_	ipre 2sg	badigeonnes
_	spre 2sg	badigeonnes
_	ipre 1pl	badigeonnons
_	ipre 2pl	badigeonnez
_	ipre 3pl	badigeonnent
_	spre 3pl	badigeonnent
_	iimp 1sg	badigeonnais
_	iimp 2sg	badigeonnais
_	iimp 3sg	badigeonnait
_	iimp 1pl	badigeonnions
_	spre 1pl	badigeonnions
_	iimp 2pl	badigeonniez
_	spre 2pl	badigeonniez
_	iimp 3pl	badigeonnaient
_	ipsi 1sg	badigeonnai
_	ipsi 2sg	badigeonnas
_	ipsi 3sg	badigeonna
_	ipsi 1pl	badigeonnâmes
_	ipsi 2pl	badigeonnâtes
_	ipsi 3pl	badigeonnèrent
_	ifut 1sg	badigeonnerai
_	ifut 2sg	badigeonneras
_	ifut 3sg	badigeonnera
_	ifut 1pl	badigeonnerons
_	ifut 2pl	badigeonnerez
_	ifut 3pl	badigeonneront
_	cond 1sg	badigeonnerais
_	cond 2sg	badigeonnerais
_	cond 3sg	badigeonnerait
_	cond 1pl	badigeonnerions
_	cond 2pl	badigeonneriez
_	cond 3pl	badigeonneraient
_	simp 1sg	badigeonnasse
_	simp 2sg	badigeonnasses
_	simp 3sg	badigeonnât
_	simp 1pl	badigeonnassions
_	simp 2pl	badigeonnassiez
_	simp 3pl	badigeonnassent
_	impe 2sg	badigeonne
_	impe 1pl	badigeonnons
_	impe 2pl	badigeonnez
_	ppas mas sg	badigeonné
_	ppas mas pl	badigeonnés
_	ppas fem sg	badigeonnée
_	ppas fem pl	badigeonnées
$
badiner	1_i_____a
_	infi	badiner
_	ppre	badinant
_	ipre 1sg	badine
_	ipre 3sg	badine
_	spre 1sg	badine
_	spre 3sg	badine
_	ipre 1isg	badinè
_	ipre 2sg	badines
_	spre 2sg	badines
_	ipre 1pl	badinons
_	ipre 2pl	badinez
_	ipre 3pl	badinent
_	spre 3pl	badinent
_	iimp 1sg	badinais
_	iimp 2sg	badinais
_	iimp 3sg	badinait
_	iimp 1pl	badinions
_	spre 1pl	badinions
_	iimp 2pl	badiniez
_	spre 2pl	badiniez
_	iimp 3pl	badinaient
_	ipsi 1sg	badinai
_	ipsi 2sg	badinas
_	ipsi 3sg	badina
_	ipsi 1pl	badinâmes
_	ipsi 2pl	badinâtes
_	ipsi 3pl	badinèrent
_	ifut 1sg	badinerai
_	ifut 2sg	badineras
_	ifut 3sg	badinera
_	ifut 1pl	badinerons
_	ifut 2pl	badinerez
_	ifut 3pl	badineront
_	cond 1sg	badinerais
_	cond 2sg	badinerais
_	cond 3sg	badinerait
_	cond 1pl	badinerions
_	cond 2pl	badineriez
_	cond 3pl	badineraient
_	simp 1sg	badinasse
_	simp 2sg	badinasses
_	simp 3sg	badinât
_	simp 1pl	badinassions
_	simp 2pl	badinassiez
_	simp 3pl	badinassent
_	impe 2sg	badine
_	impe 1pl	badinons
_	impe 2pl	badinez
_	ppas epi inv	badiné
$
baffer	1__t___zz
_	infi	baffer
_	ppre	baffant
_	ipre 1sg	baffe
_	ipre 3sg	baffe
_	spre 1sg	baffe
_	spre 3sg	baffe
_	ipre 1isg	baffè
_	ipre 2sg	baffes
_	spre 2sg	baffes
_	ipre 1pl	baffons
_	ipre 2pl	baffez
_	ipre 3pl	baffent
_	spre 3pl	baffent
_	iimp 1sg	baffais
_	iimp 2sg	baffais
_	iimp 3sg	baffait
_	iimp 1pl	baffions
_	spre 1pl	baffions
_	iimp 2pl	baffiez
_	spre 2pl	baffiez
_	iimp 3pl	baffaient
_	ipsi 1sg	baffai
_	ipsi 2sg	baffas
_	ipsi 3sg	baffa
_	ipsi 1pl	baffâmes
_	ipsi 2pl	baffâtes
_	ipsi 3pl	baffèrent
_	ifut 1sg	bafferai
_	ifut 2sg	bafferas
_	ifut 3sg	baffera
_	ifut 1pl	bafferons
_	ifut 2pl	bafferez
_	ifut 3pl	bafferont
_	cond 1sg	bafferais
_	cond 2sg	bafferais
_	cond 3sg	bafferait
_	cond 1pl	bafferions
_	cond 2pl	bafferiez
_	cond 3pl	bafferaient
_	simp 1sg	baffasse
_	simp 2sg	baffasses
_	simp 3sg	baffât
_	simp 1pl	baffassions
_	simp 2pl	baffassiez
_	simp 3pl	baffassent
_	impe 2sg	baffe
_	impe 1pl	baffons
_	impe 2pl	baffez
_	ppas mas sg	baffé
_	ppas mas pl	baffés
_	ppas fem sg	baffée
_	ppas fem pl	baffées
$
bafouer	1__t___zz
_	infi	bafouer
_	ppre	bafouant
_	ipre 1sg	bafoue
_	ipre 3sg	bafoue
_	spre 1sg	bafoue
_	spre 3sg	bafoue
_	ipre 1isg	bafouè
_	ipre 2sg	bafoues
_	spre 2sg	bafoues
_	ipre 1pl	bafouons
_	ipre 2pl	bafouez
_	ipre 3pl	bafouent
_	spre 3pl	bafouent
_	iimp 1sg	bafouais
_	iimp 2sg	bafouais
_	iimp 3sg	bafouait
_	iimp 1pl	bafouions
_	spre 1pl	bafouions
_	iimp 2pl	bafouiez
_	spre 2pl	bafouiez
_	iimp 3pl	bafouaient
_	ipsi 1sg	bafouai
_	ipsi 2sg	bafouas
_	ipsi 3sg	bafoua
_	ipsi 1pl	bafouâmes
_	ipsi 2pl	bafouâtes
_	ipsi 3pl	bafouèrent
_	ifut 1sg	bafouerai
_	ifut 2sg	bafoueras
_	ifut 3sg	bafouera
_	ifut 1pl	bafouerons
_	ifut 2pl	bafouerez
_	ifut 3pl	bafoueront
_	cond 1sg	bafouerais
_	cond 2sg	bafouerais
_	cond 3sg	bafouerait
_	cond 1pl	bafouerions
_	cond 2pl	bafoueriez
_	cond 3pl	bafoueraient
_	simp 1sg	bafouasse
_	simp 2sg	bafouasses
_	simp 3sg	bafouât
_	simp 1pl	bafouassions
_	simp 2pl	bafouassiez
_	simp 3pl	bafouassent
_	impe 2sg	bafoue
_	impe 1pl	bafouons
_	impe 2pl	bafouez
_	ppas mas sg	bafoué
_	ppas mas pl	bafoués
_	ppas fem sg	bafouée
_	ppas fem pl	bafouées
$
bafouiller	1_it___zz
_	infi	bafouiller
_	ppre	bafouillant
_	ipre 1sg	bafouille
_	ipre 3sg	bafouille
_	spre 1sg	bafouille
_	spre 3sg	bafouille
_	ipre 1isg	bafouillè
_	ipre 2sg	bafouilles
_	spre 2sg	bafouilles
_	ipre 1pl	bafouillons
_	ipre 2pl	bafouillez
_	ipre 3pl	bafouillent
_	spre 3pl	bafouillent
_	iimp 1sg	bafouillais
_	iimp 2sg	bafouillais
_	iimp 3sg	bafouillait
_	iimp 1pl	bafouillions
_	spre 1pl	bafouillions
_	iimp 2pl	bafouilliez
_	spre 2pl	bafouilliez
_	iimp 3pl	bafouillaient
_	ipsi 1sg	bafouillai
_	ipsi 2sg	bafouillas
_	ipsi 3sg	bafouilla
_	ipsi 1pl	bafouillâmes
_	ipsi 2pl	bafouillâtes
_	ipsi 3pl	bafouillèrent
_	ifut 1sg	bafouillerai
_	ifut 2sg	bafouilleras
_	ifut 3sg	bafouillera
_	ifut 1pl	bafouillerons
_	ifut 2pl	bafouillerez
_	ifut 3pl	bafouilleront
_	cond 1sg	bafouillerais
_	cond 2sg	bafouillerais
_	cond 3sg	bafouillerait
_	cond 1pl	bafouillerions
_	cond 2pl	bafouilleriez
_	cond 3pl	bafouilleraient
_	simp 1sg	bafouillasse
_	simp 2sg	bafouillasses
_	simp 3sg	bafouillât
_	simp 1pl	bafouillassions
_	simp 2pl	bafouillassiez
_	simp 3pl	bafouillassent
_	impe 2sg	bafouille
_	impe 1pl	bafouillons
_	impe 2pl	bafouillez
_	ppas mas sg	bafouillé
_	ppas mas pl	bafouillés
_	ppas fem sg	bafouillée
_	ppas fem pl	bafouillées
$
bâfrer	1_it___zz
_	infi	bâfrer
_	ppre	bâfrant
_	ipre 1sg	bâfre
_	ipre 3sg	bâfre
_	spre 1sg	bâfre
_	spre 3sg	bâfre
_	ipre 1isg	bâfrè
_	ipre 2sg	bâfres
_	spre 2sg	bâfres
_	ipre 1pl	bâfrons
_	ipre 2pl	bâfrez
_	ipre 3pl	bâfrent
_	spre 3pl	bâfrent
_	iimp 1sg	bâfrais
_	iimp 2sg	bâfrais
_	iimp 3sg	bâfrait
_	iimp 1pl	bâfrions
_	spre 1pl	bâfrions
_	iimp 2pl	bâfriez
_	spre 2pl	bâfriez
_	iimp 3pl	bâfraient
_	ipsi 1sg	bâfrai
_	ipsi 2sg	bâfras
_	ipsi 3sg	bâfra
_	ipsi 1pl	bâfrâmes
_	ipsi 2pl	bâfrâtes
_	ipsi 3pl	bâfrèrent
_	ifut 1sg	bâfrerai
_	ifut 2sg	bâfreras
_	ifut 3sg	bâfrera
_	ifut 1pl	bâfrerons
_	ifut 2pl	bâfrerez
_	ifut 3pl	bâfreront
_	cond 1sg	bâfrerais
_	cond 2sg	bâfrerais
_	cond 3sg	bâfrerait
_	cond 1pl	bâfrerions
_	cond 2pl	bâfreriez
_	cond 3pl	bâfreraient
_	simp 1sg	bâfrasse
_	simp 2sg	bâfrasses
_	simp 3sg	bâfrât
_	simp 1pl	bâfrassions
_	simp 2pl	bâfrassiez
_	simp 3pl	bâfrassent
_	impe 2sg	bâfre
_	impe 1pl	bâfrons
_	impe 2pl	bâfrez
_	ppas mas sg	bâfré
_	ppas mas pl	bâfrés
_	ppas fem sg	bâfrée
_	ppas fem pl	bâfrées
$
bagarrer	1_i__q_zz
_	infi	bagarrer
_	ppre	bagarrant
_	ipre 1sg	bagarre
_	ipre 3sg	bagarre
_	spre 1sg	bagarre
_	spre 3sg	bagarre
_	ipre 1isg	bagarrè
_	ipre 2sg	bagarres
_	spre 2sg	bagarres
_	ipre 1pl	bagarrons
_	ipre 2pl	bagarrez
_	ipre 3pl	bagarrent
_	spre 3pl	bagarrent
_	iimp 1sg	bagarrais
_	iimp 2sg	bagarrais
_	iimp 3sg	bagarrait
_	iimp 1pl	bagarrions
_	spre 1pl	bagarrions
_	iimp 2pl	bagarriez
_	spre 2pl	bagarriez
_	iimp 3pl	bagarraient
_	ipsi 1sg	bagarrai
_	ipsi 2sg	bagarras
_	ipsi 3sg	bagarra
_	ipsi 1pl	bagarrâmes
_	ipsi 2pl	bagarrâtes
_	ipsi 3pl	bagarrèrent
_	ifut 1sg	bagarrerai
_	ifut 2sg	bagarreras
_	ifut 3sg	bagarrera
_	ifut 1pl	bagarrerons
_	ifut 2pl	bagarrerez
_	ifut 3pl	bagarreront
_	cond 1sg	bagarrerais
_	cond 2sg	bagarrerais
_	cond 3sg	bagarrerait
_	cond 1pl	bagarrerions
_	cond 2pl	bagarreriez
_	cond 3pl	bagarreraient
_	simp 1sg	bagarrasse
_	simp 2sg	bagarrasses
_	simp 3sg	bagarrât
_	simp 1pl	bagarrassions
_	simp 2pl	bagarrassiez
_	simp 3pl	bagarrassent
_	impe 2sg	bagarre
_	impe 1pl	bagarrons
_	impe 2pl	bagarrez
_	ppas mas sg	bagarré
_	ppas mas pl	bagarrés
_	ppas fem sg	bagarrée
_	ppas fem pl	bagarrées
$
bagoter	1_i____zz
_	infi	bagoter
_	ppre	bagotant
_	ipre 1sg	bagote
_	ipre 3sg	bagote
_	spre 1sg	bagote
_	spre 3sg	bagote
_	ipre 1isg	bagotè
_	ipre 2sg	bagotes
_	spre 2sg	bagotes
_	ipre 1pl	bagotons
_	ipre 2pl	bagotez
_	ipre 3pl	bagotent
_	spre 3pl	bagotent
_	iimp 1sg	bagotais
_	iimp 2sg	bagotais
_	iimp 3sg	bagotait
_	iimp 1pl	bagotions
_	spre 1pl	bagotions
_	iimp 2pl	bagotiez
_	spre 2pl	bagotiez
_	iimp 3pl	bagotaient
_	ipsi 1sg	bagotai
_	ipsi 2sg	bagotas
_	ipsi 3sg	bagota
_	ipsi 1pl	bagotâmes
_	ipsi 2pl	bagotâtes
_	ipsi 3pl	bagotèrent
_	ifut 1sg	bagoterai
_	ifut 2sg	bagoteras
_	ifut 3sg	bagotera
_	ifut 1pl	bagoterons
_	ifut 2pl	bagoterez
_	ifut 3pl	bagoteront
_	cond 1sg	bagoterais
_	cond 2sg	bagoterais
_	cond 3sg	bagoterait
_	cond 1pl	bagoterions
_	cond 2pl	bagoteriez
_	cond 3pl	bagoteraient
_	simp 1sg	bagotasse
_	simp 2sg	bagotasses
_	simp 3sg	bagotât
_	simp 1pl	bagotassions
_	simp 2pl	bagotassiez
_	simp 3pl	bagotassent
_	impe 2sg	bagote
_	impe 1pl	bagotons
_	impe 2pl	bagotez
_	ppas epi inv	bagoté
$
bagotter	1_i____zz
_	infi	bagotter
_	ppre	bagottant
_	ipre 1sg	bagotte
_	ipre 3sg	bagotte
_	spre 1sg	bagotte
_	spre 3sg	bagotte
_	ipre 1isg	bagottè
_	ipre 2sg	bagottes
_	spre 2sg	bagottes
_	ipre 1pl	bagottons
_	ipre 2pl	bagottez
_	ipre 3pl	bagottent
_	spre 3pl	bagottent
_	iimp 1sg	bagottais
_	iimp 2sg	bagottais
_	iimp 3sg	bagottait
_	iimp 1pl	bagottions
_	spre 1pl	bagottions
_	iimp 2pl	bagottiez
_	spre 2pl	bagottiez
_	iimp 3pl	bagottaient
_	ipsi 1sg	bagottai
_	ipsi 2sg	bagottas
_	ipsi 3sg	bagotta
_	ipsi 1pl	bagottâmes
_	ipsi 2pl	bagottâtes
_	ipsi 3pl	bagottèrent
_	ifut 1sg	bagotterai
_	ifut 2sg	bagotteras
_	ifut 3sg	bagottera
_	ifut 1pl	bagotterons
_	ifut 2pl	bagotterez
_	ifut 3pl	bagotteront
_	cond 1sg	bagotterais
_	cond 2sg	bagotterais
_	cond 3sg	bagotterait
_	cond 1pl	bagotterions
_	cond 2pl	bagotteriez
_	cond 3pl	bagotteraient
_	simp 1sg	bagottasse
_	simp 2sg	bagottasses
_	simp 3sg	bagottât
_	simp 1pl	bagottassions
_	simp 2pl	bagottassiez
_	simp 3pl	bagottassent
_	impe 2sg	bagotte
_	impe 1pl	bagottons
_	impe 2pl	bagottez
_	ppas epi inv	bagotté
$
bagouler	1_i____zz
_	infi	bagouler
_	ppre	bagoulant
_	ipre 1sg	bagoule
_	ipre 3sg	bagoule
_	spre 1sg	bagoule
_	spre 3sg	bagoule
_	ipre 1isg	bagoulè
_	ipre 2sg	bagoules
_	spre 2sg	bagoules
_	ipre 1pl	bagoulons
_	ipre 2pl	bagoulez
_	ipre 3pl	bagoulent
_	spre 3pl	bagoulent
_	iimp 1sg	bagoulais
_	iimp 2sg	bagoulais
_	iimp 3sg	bagoulait
_	iimp 1pl	bagoulions
_	spre 1pl	bagoulions
_	iimp 2pl	bagouliez
_	spre 2pl	bagouliez
_	iimp 3pl	bagoulaient
_	ipsi 1sg	bagoulai
_	ipsi 2sg	bagoulas
_	ipsi 3sg	bagoula
_	ipsi 1pl	bagoulâmes
_	ipsi 2pl	bagoulâtes
_	ipsi 3pl	bagoulèrent
_	ifut 1sg	bagoulerai
_	ifut 2sg	bagouleras
_	ifut 3sg	bagoulera
_	ifut 1pl	bagoulerons
_	ifut 2pl	bagoulerez
_	ifut 3pl	bagouleront
_	cond 1sg	bagoulerais
_	cond 2sg	bagoulerais
_	cond 3sg	bagoulerait
_	cond 1pl	bagoulerions
_	cond 2pl	bagouleriez
_	cond 3pl	bagouleraient
_	simp 1sg	bagoulasse
_	simp 2sg	bagoulasses
_	simp 3sg	bagoulât
_	simp 1pl	bagoulassions
_	simp 2pl	bagoulassiez
_	simp 3pl	bagoulassent
_	impe 2sg	bagoule
_	impe 1pl	bagoulons
_	impe 2pl	bagoulez
_	ppas epi inv	bagoulé
$
baguenauder	1_i__q_zz
_	infi	baguenauder
_	ppre	baguenaudant
_	ipre 1sg	baguenaude
_	ipre 3sg	baguenaude
_	spre 1sg	baguenaude
_	spre 3sg	baguenaude
_	ipre 1isg	baguenaudè
_	ipre 2sg	baguenaudes
_	spre 2sg	baguenaudes
_	ipre 1pl	baguenaudons
_	ipre 2pl	baguenaudez
_	ipre 3pl	baguenaudent
_	spre 3pl	baguenaudent
_	iimp 1sg	baguenaudais
_	iimp 2sg	baguenaudais
_	iimp 3sg	baguenaudait
_	iimp 1pl	baguenaudions
_	spre 1pl	baguenaudions
_	iimp 2pl	baguenaudiez
_	spre 2pl	baguenaudiez
_	iimp 3pl	baguenaudaient
_	ipsi 1sg	baguenaudai
_	ipsi 2sg	baguenaudas
_	ipsi 3sg	baguenauda
_	ipsi 1pl	baguenaudâmes
_	ipsi 2pl	baguenaudâtes
_	ipsi 3pl	baguenaudèrent
_	ifut 1sg	baguenauderai
_	ifut 2sg	baguenauderas
_	ifut 3sg	baguenaudera
_	ifut 1pl	baguenauderons
_	ifut 2pl	baguenauderez
_	ifut 3pl	baguenauderont
_	cond 1sg	baguenauderais
_	cond 2sg	baguenauderais
_	cond 3sg	baguenauderait
_	cond 1pl	baguenauderions
_	cond 2pl	baguenauderiez
_	cond 3pl	baguenauderaient
_	simp 1sg	baguenaudasse
_	simp 2sg	baguenaudasses
_	simp 3sg	baguenaudât
_	simp 1pl	baguenaudassions
_	simp 2pl	baguenaudassiez
_	simp 3pl	baguenaudassent
_	impe 2sg	baguenaude
_	impe 1pl	baguenaudons
_	impe 2pl	baguenaudez
_	ppas mas sg	baguenaudé
_	ppas mas pl	baguenaudés
_	ppas fem sg	baguenaudée
_	ppas fem pl	baguenaudées
$
baguer	1__t___zz
_	infi	baguer
_	ppre	baguant
_	ipre 1sg	bague
_	ipre 3sg	bague
_	spre 1sg	bague
_	spre 3sg	bague
_	ipre 1isg	baguè
_	ipre 2sg	bagues
_	spre 2sg	bagues
_	ipre 1pl	baguons
_	ipre 2pl	baguez
_	ipre 3pl	baguent
_	spre 3pl	baguent
_	iimp 1sg	baguais
_	iimp 2sg	baguais
_	iimp 3sg	baguait
_	iimp 1pl	baguions
_	spre 1pl	baguions
_	iimp 2pl	baguiez
_	spre 2pl	baguiez
_	iimp 3pl	baguaient
_	ipsi 1sg	baguai
_	ipsi 2sg	baguas
_	ipsi 3sg	bagua
_	ipsi 1pl	baguâmes
_	ipsi 2pl	baguâtes
_	ipsi 3pl	baguèrent
_	ifut 1sg	baguerai
_	ifut 2sg	bagueras
_	ifut 3sg	baguera
_	ifut 1pl	baguerons
_	ifut 2pl	baguerez
_	ifut 3pl	bagueront
_	cond 1sg	baguerais
_	cond 2sg	baguerais
_	cond 3sg	baguerait
_	cond 1pl	baguerions
_	cond 2pl	bagueriez
_	cond 3pl	bagueraient
_	simp 1sg	baguasse
_	simp 2sg	baguasses
_	simp 3sg	baguât
_	simp 1pl	baguassions
_	simp 2pl	baguassiez
_	simp 3pl	baguassent
_	impe 2sg	bague
_	impe 1pl	baguons
_	impe 2pl	baguez
_	ppas mas sg	bagué
_	ppas mas pl	bagués
_	ppas fem sg	baguée
_	ppas fem pl	baguées
$
baigner	1_it_q_zz
_	infi	baigner
_	ppre	baignant
_	ipre 1sg	baigne
_	ipre 3sg	baigne
_	spre 1sg	baigne
_	spre 3sg	baigne
_	ipre 1isg	baignè
_	ipre 2sg	baignes
_	spre 2sg	baignes
_	ipre 1pl	baignons
_	ipre 2pl	baignez
_	ipre 3pl	baignent
_	spre 3pl	baignent
_	iimp 1sg	baignais
_	iimp 2sg	baignais
_	iimp 3sg	baignait
_	iimp 1pl	baignions
_	spre 1pl	baignions
_	iimp 2pl	baigniez
_	spre 2pl	baigniez
_	iimp 3pl	baignaient
_	ipsi 1sg	baignai
_	ipsi 2sg	baignas
_	ipsi 3sg	baigna
_	ipsi 1pl	baignâmes
_	ipsi 2pl	baignâtes
_	ipsi 3pl	baignèrent
_	ifut 1sg	baignerai
_	ifut 2sg	baigneras
_	ifut 3sg	baignera
_	ifut 1pl	baignerons
_	ifut 2pl	baignerez
_	ifut 3pl	baigneront
_	cond 1sg	baignerais
_	cond 2sg	baignerais
_	cond 3sg	baignerait
_	cond 1pl	baignerions
_	cond 2pl	baigneriez
_	cond 3pl	baigneraient
_	simp 1sg	baignasse
_	simp 2sg	baignasses
_	simp 3sg	baignât
_	simp 1pl	baignassions
_	simp 2pl	baignassiez
_	simp 3pl	baignassent
_	impe 2sg	baigne
_	impe 1pl	baignons
_	impe 2pl	baignez
_	ppas mas sg	baigné
_	ppas mas pl	baignés
_	ppas fem sg	baignée
_	ppas fem pl	baignées
$
bailler	1__t___zz
_	infi	bailler
_	ppre	baillant
_	ipre 1sg	baille
_	ipre 3sg	baille
_	spre 1sg	baille
_	spre 3sg	baille
_	ipre 1isg	baillè
_	ipre 2sg	bailles
_	spre 2sg	bailles
_	ipre 1pl	baillons
_	ipre 2pl	baillez
_	ipre 3pl	baillent
_	spre 3pl	baillent
_	iimp 1sg	baillais
_	iimp 2sg	baillais
_	iimp 3sg	baillait
_	iimp 1pl	baillions
_	spre 1pl	baillions
_	iimp 2pl	bailliez
_	spre 2pl	bailliez
_	iimp 3pl	baillaient
_	ipsi 1sg	baillai
_	ipsi 2sg	baillas
_	ipsi 3sg	bailla
_	ipsi 1pl	baillâmes
_	ipsi 2pl	baillâtes
_	ipsi 3pl	baillèrent
_	ifut 1sg	baillerai
_	ifut 2sg	bailleras
_	ifut 3sg	baillera
_	ifut 1pl	baillerons
_	ifut 2pl	baillerez
_	ifut 3pl	bailleront
_	cond 1sg	baillerais
_	cond 2sg	baillerais
_	cond 3sg	baillerait
_	cond 1pl	baillerions
_	cond 2pl	bailleriez
_	cond 3pl	bailleraient
_	simp 1sg	baillasse
_	simp 2sg	baillasses
_	simp 3sg	baillât
_	simp 1pl	baillassions
_	simp 2pl	baillassiez
_	simp 3pl	baillassent
_	impe 2sg	baille
_	impe 1pl	baillons
_	impe 2pl	baillez
_	ppas mas sg	baillé
_	ppas mas pl	baillés
_	ppas fem sg	baillée
_	ppas fem pl	baillées
$
bâiller	1_i____zz
_	infi	bâiller
_	ppre	bâillant
_	ipre 1sg	bâille
_	ipre 3sg	bâille
_	spre 1sg	bâille
_	spre 3sg	bâille
_	ipre 1isg	bâillè
_	ipre 2sg	bâilles
_	spre 2sg	bâilles
_	ipre 1pl	bâillons
_	ipre 2pl	bâillez
_	ipre 3pl	bâillent
_	spre 3pl	bâillent
_	iimp 1sg	bâillais
_	iimp 2sg	bâillais
_	iimp 3sg	bâillait
_	iimp 1pl	bâillions
_	spre 1pl	bâillions
_	iimp 2pl	bâilliez
_	spre 2pl	bâilliez
_	iimp 3pl	bâillaient
_	ipsi 1sg	bâillai
_	ipsi 2sg	bâillas
_	ipsi 3sg	bâilla
_	ipsi 1pl	bâillâmes
_	ipsi 2pl	bâillâtes
_	ipsi 3pl	bâillèrent
_	ifut 1sg	bâillerai
_	ifut 2sg	bâilleras
_	ifut 3sg	bâillera
_	ifut 1pl	bâillerons
_	ifut 2pl	bâillerez
_	ifut 3pl	bâilleront
_	cond 1sg	bâillerais
_	cond 2sg	bâillerais
_	cond 3sg	bâillerait
_	cond 1pl	bâillerions
_	cond 2pl	bâilleriez
_	cond 3pl	bâilleraient
_	simp 1sg	bâillasse
_	simp 2sg	bâillasses
_	simp 3sg	bâillât
_	simp 1pl	bâillassions
_	simp 2pl	bâillassiez
_	simp 3pl	bâillassent
_	impe 2sg	bâille
_	impe 1pl	bâillons
_	impe 2pl	bâillez
_	ppas epi inv	bâillé
$
bâillonner	1__t___zz
_	infi	bâillonner
_	ppre	bâillonnant
_	ipre 1sg	bâillonne
_	ipre 3sg	bâillonne
_	spre 1sg	bâillonne
_	spre 3sg	bâillonne
_	ipre 1isg	bâillonnè
_	ipre 2sg	bâillonnes
_	spre 2sg	bâillonnes
_	ipre 1pl	bâillonnons
_	ipre 2pl	bâillonnez
_	ipre 3pl	bâillonnent
_	spre 3pl	bâillonnent
_	iimp 1sg	bâillonnais
_	iimp 2sg	bâillonnais
_	iimp 3sg	bâillonnait
_	iimp 1pl	bâillonnions
_	spre 1pl	bâillonnions
_	iimp 2pl	bâillonniez
_	spre 2pl	bâillonniez
_	iimp 3pl	bâillonnaient
_	ipsi 1sg	bâillonnai
_	ipsi 2sg	bâillonnas
_	ipsi 3sg	bâillonna
_	ipsi 1pl	bâillonnâmes
_	ipsi 2pl	bâillonnâtes
_	ipsi 3pl	bâillonnèrent
_	ifut 1sg	bâillonnerai
_	ifut 2sg	bâillonneras
_	ifut 3sg	bâillonnera
_	ifut 1pl	bâillonnerons
_	ifut 2pl	bâillonnerez
_	ifut 3pl	bâillonneront
_	cond 1sg	bâillonnerais
_	cond 2sg	bâillonnerais
_	cond 3sg	bâillonnerait
_	cond 1pl	bâillonnerions
_	cond 2pl	bâillonneriez
_	cond 3pl	bâillonneraient
_	simp 1sg	bâillonnasse
_	simp 2sg	bâillonnasses
_	simp 3sg	bâillonnât
_	simp 1pl	bâillonnassions
_	simp 2pl	bâillonnassiez
_	simp 3pl	bâillonnassent
_	impe 2sg	bâillonne
_	impe 1pl	bâillonnons
_	impe 2pl	bâillonnez
_	ppas mas sg	bâillonné
_	ppas mas pl	bâillonnés
_	ppas fem sg	bâillonnée
_	ppas fem pl	bâillonnées
$
baiser	1_it___zz
_	infi	baiser
_	ppre	baisant
_	ipre 1sg	baise
_	ipre 3sg	baise
_	spre 1sg	baise
_	spre 3sg	baise
_	ipre 1isg	baisè
_	ipre 2sg	baises
_	spre 2sg	baises
_	ipre 1pl	baisons
_	ipre 2pl	baisez
_	ipre 3pl	baisent
_	spre 3pl	baisent
_	iimp 1sg	baisais
_	iimp 2sg	baisais
_	iimp 3sg	baisait
_	iimp 1pl	baisions
_	spre 1pl	baisions
_	iimp 2pl	baisiez
_	spre 2pl	baisiez
_	iimp 3pl	baisaient
_	ipsi 1sg	baisai
_	ipsi 2sg	baisas
_	ipsi 3sg	baisa
_	ipsi 1pl	baisâmes
_	ipsi 2pl	baisâtes
_	ipsi 3pl	baisèrent
_	ifut 1sg	baiserai
_	ifut 2sg	baiseras
_	ifut 3sg	baisera
_	ifut 1pl	baiserons
_	ifut 2pl	baiserez
_	ifut 3pl	baiseront
_	cond 1sg	baiserais
_	cond 2sg	baiserais
_	cond 3sg	baiserait
_	cond 1pl	baiserions
_	cond 2pl	baiseriez
_	cond 3pl	baiseraient
_	simp 1sg	baisasse
_	simp 2sg	baisasses
_	simp 3sg	baisât
_	simp 1pl	baisassions
_	simp 2pl	baisassiez
_	simp 3pl	baisassent
_	impe 2sg	baise
_	impe 1pl	baisons
_	impe 2pl	baisez
_	ppas mas sg	baisé
_	ppas mas pl	baisés
_	ppas fem sg	baisée
_	ppas fem pl	baisées
$
baisoter	1__t___zz
_	infi	baisoter
_	ppre	baisotant
_	ipre 1sg	baisote
_	ipre 3sg	baisote
_	spre 1sg	baisote
_	spre 3sg	baisote
_	ipre 1isg	baisotè
_	ipre 2sg	baisotes
_	spre 2sg	baisotes
_	ipre 1pl	baisotons
_	ipre 2pl	baisotez
_	ipre 3pl	baisotent
_	spre 3pl	baisotent
_	iimp 1sg	baisotais
_	iimp 2sg	baisotais
_	iimp 3sg	baisotait
_	iimp 1pl	baisotions
_	spre 1pl	baisotions
_	iimp 2pl	baisotiez
_	spre 2pl	baisotiez
_	iimp 3pl	baisotaient
_	ipsi 1sg	baisotai
_	ipsi 2sg	baisotas
_	ipsi 3sg	baisota
_	ipsi 1pl	baisotâmes
_	ipsi 2pl	baisotâtes
_	ipsi 3pl	baisotèrent
_	ifut 1sg	baisoterai
_	ifut 2sg	baisoteras
_	ifut 3sg	baisotera
_	ifut 1pl	baisoterons
_	ifut 2pl	baisoterez
_	ifut 3pl	baisoteront
_	cond 1sg	baisoterais
_	cond 2sg	baisoterais
_	cond 3sg	baisoterait
_	cond 1pl	baisoterions
_	cond 2pl	baisoteriez
_	cond 3pl	baisoteraient
_	simp 1sg	baisotasse
_	simp 2sg	baisotasses
_	simp 3sg	baisotât
_	simp 1pl	baisotassions
_	simp 2pl	baisotassiez
_	simp 3pl	baisotassent
_	impe 2sg	baisote
_	impe 1pl	baisotons
_	impe 2pl	baisotez
_	ppas mas sg	baisoté
_	ppas mas pl	baisotés
_	ppas fem sg	baisotée
_	ppas fem pl	baisotées
$
baisser	1_it_q_zz
_	infi	baisser
_	ppre	baissant
_	ipre 1sg	baisse
_	ipre 3sg	baisse
_	spre 1sg	baisse
_	spre 3sg	baisse
_	ipre 1isg	baissè
_	ipre 2sg	baisses
_	spre 2sg	baisses
_	ipre 1pl	baissons
_	ipre 2pl	baissez
_	ipre 3pl	baissent
_	spre 3pl	baissent
_	iimp 1sg	baissais
_	iimp 2sg	baissais
_	iimp 3sg	baissait
_	iimp 1pl	baissions
_	spre 1pl	baissions
_	iimp 2pl	baissiez
_	spre 2pl	baissiez
_	iimp 3pl	baissaient
_	ipsi 1sg	baissai
_	ipsi 2sg	baissas
_	ipsi 3sg	baissa
_	ipsi 1pl	baissâmes
_	ipsi 2pl	baissâtes
_	ipsi 3pl	baissèrent
_	ifut 1sg	baisserai
_	ifut 2sg	baisseras
_	ifut 3sg	baissera
_	ifut 1pl	baisserons
_	ifut 2pl	baisserez
_	ifut 3pl	baisseront
_	cond 1sg	baisserais
_	cond 2sg	baisserais
_	cond 3sg	baisserait
_	cond 1pl	baisserions
_	cond 2pl	baisseriez
_	cond 3pl	baisseraient
_	simp 1sg	baissasse
_	simp 2sg	baissasses
_	simp 3sg	baissât
_	simp 1pl	baissassions
_	simp 2pl	baissassiez
_	simp 3pl	baissassent
_	impe 2sg	baisse
_	impe 1pl	baissons
_	impe 2pl	baissez
_	ppas mas sg	baissé
_	ppas mas pl	baissés
_	ppas fem sg	baissée
_	ppas fem pl	baissées
$
balader	1__t_q_zz
_	infi	balader
_	ppre	baladant
_	ipre 1sg	balade
_	ipre 3sg	balade
_	spre 1sg	balade
_	spre 3sg	balade
_	ipre 1isg	baladè
_	ipre 2sg	balades
_	spre 2sg	balades
_	ipre 1pl	baladons
_	ipre 2pl	baladez
_	ipre 3pl	baladent
_	spre 3pl	baladent
_	iimp 1sg	baladais
_	iimp 2sg	baladais
_	iimp 3sg	baladait
_	iimp 1pl	baladions
_	spre 1pl	baladions
_	iimp 2pl	baladiez
_	spre 2pl	baladiez
_	iimp 3pl	baladaient
_	ipsi 1sg	baladai
_	ipsi 2sg	baladas
_	ipsi 3sg	balada
_	ipsi 1pl	baladâmes
_	ipsi 2pl	baladâtes
_	ipsi 3pl	baladèrent
_	ifut 1sg	baladerai
_	ifut 2sg	baladeras
_	ifut 3sg	baladera
_	ifut 1pl	baladerons
_	ifut 2pl	baladerez
_	ifut 3pl	baladeront
_	cond 1sg	baladerais
_	cond 2sg	baladerais
_	cond 3sg	baladerait
_	cond 1pl	baladerions
_	cond 2pl	baladeriez
_	cond 3pl	baladeraient
_	simp 1sg	baladasse
_	simp 2sg	baladasses
_	simp 3sg	baladât
_	simp 1pl	baladassions
_	simp 2pl	baladassiez
_	simp 3pl	baladassent
_	impe 2sg	balade
_	impe 1pl	baladons
_	impe 2pl	baladez
_	ppas mas sg	baladé
_	ppas mas pl	baladés
_	ppas fem sg	baladée
_	ppas fem pl	baladées
$
balafrer	1__t___zz
_	infi	balafrer
_	ppre	balafrant
_	ipre 1sg	balafre
_	ipre 3sg	balafre
_	spre 1sg	balafre
_	spre 3sg	balafre
_	ipre 1isg	balafrè
_	ipre 2sg	balafres
_	spre 2sg	balafres
_	ipre 1pl	balafrons
_	ipre 2pl	balafrez
_	ipre 3pl	balafrent
_	spre 3pl	balafrent
_	iimp 1sg	balafrais
_	iimp 2sg	balafrais
_	iimp 3sg	balafrait
_	iimp 1pl	balafrions
_	spre 1pl	balafrions
_	iimp 2pl	balafriez
_	spre 2pl	balafriez
_	iimp 3pl	balafraient
_	ipsi 1sg	balafrai
_	ipsi 2sg	balafras
_	ipsi 3sg	balafra
_	ipsi 1pl	balafrâmes
_	ipsi 2pl	balafrâtes
_	ipsi 3pl	balafrèrent
_	ifut 1sg	balafrerai
_	ifut 2sg	balafreras
_	ifut 3sg	balafrera
_	ifut 1pl	balafrerons
_	ifut 2pl	balafrerez
_	ifut 3pl	balafreront
_	cond 1sg	balafrerais
_	cond 2sg	balafrerais
_	cond 3sg	balafrerait
_	cond 1pl	balafrerions
_	cond 2pl	balafreriez
_	cond 3pl	balafreraient
_	simp 1sg	balafrasse
_	simp 2sg	balafrasses
_	simp 3sg	balafrât
_	simp 1pl	balafrassions
_	simp 2pl	balafrassiez
_	simp 3pl	balafrassent
_	impe 2sg	balafre
_	impe 1pl	balafrons
_	impe 2pl	balafrez
_	ppas mas sg	balafré
_	ppas mas pl	balafrés
_	ppas fem sg	balafrée
_	ppas fem pl	balafrées
$
balancer	1_it_q_zz
_	infi	balancer
_	ppre	balançant
_	ipre 1sg	balance
_	ipre 3sg	balance
_	spre 1sg	balance
_	spre 3sg	balance
_	ipre 1isg	balancè
_	ipre 2sg	balances
_	spre 2sg	balances
_	ipre 1pl	balançons
_	ipre 2pl	balancez
_	ipre 3pl	balancent
_	spre 3pl	balancent
_	iimp 1sg	balançais
_	iimp 2sg	balançais
_	iimp 3sg	balançait
_	iimp 1pl	balancions
_	spre 1pl	balancions
_	iimp 2pl	balanciez
_	spre 2pl	balanciez
_	iimp 3pl	balançaient
_	ipsi 1sg	balançai
_	ipsi 2sg	balanças
_	ipsi 3sg	balança
_	ipsi 1pl	balançâmes
_	ipsi 2pl	balançâtes
_	ipsi 3pl	balancèrent
_	ifut 1sg	balancerai
_	ifut 2sg	balanceras
_	ifut 3sg	balancera
_	ifut 1pl	balancerons
_	ifut 2pl	balancerez
_	ifut 3pl	balanceront
_	cond 1sg	balancerais
_	cond 2sg	balancerais
_	cond 3sg	balancerait
_	cond 1pl	balancerions
_	cond 2pl	balanceriez
_	cond 3pl	balanceraient
_	simp 1sg	balançasse
_	simp 2sg	balançasses
_	simp 3sg	balançât
_	simp 1pl	balançassions
_	simp 2pl	balançassiez
_	simp 3pl	balançassent
_	impe 2sg	balance
_	impe 1pl	balançons
_	impe 2pl	balancez
_	ppas mas sg	balancé
_	ppas mas pl	balancés
_	ppas fem sg	balancée
_	ppas fem pl	balancées
$
balanstiquer	1__t___zz
_	infi	balanstiquer
_	ppre	balanstiquant
_	ipre 1sg	balanstique
_	ipre 3sg	balanstique
_	spre 1sg	balanstique
_	spre 3sg	balanstique
_	ipre 1isg	balanstiquè
_	ipre 2sg	balanstiques
_	spre 2sg	balanstiques
_	ipre 1pl	balanstiquons
_	ipre 2pl	balanstiquez
_	ipre 3pl	balanstiquent
_	spre 3pl	balanstiquent
_	iimp 1sg	balanstiquais
_	iimp 2sg	balanstiquais
_	iimp 3sg	balanstiquait
_	iimp 1pl	balanstiquions
_	spre 1pl	balanstiquions
_	iimp 2pl	balanstiquiez
_	spre 2pl	balanstiquiez
_	iimp 3pl	balanstiquaient
_	ipsi 1sg	balanstiquai
_	ipsi 2sg	balanstiquas
_	ipsi 3sg	balanstiqua
_	ipsi 1pl	balanstiquâmes
_	ipsi 2pl	balanstiquâtes
_	ipsi 3pl	balanstiquèrent
_	ifut 1sg	balanstiquerai
_	ifut 2sg	balanstiqueras
_	ifut 3sg	balanstiquera
_	ifut 1pl	balanstiquerons
_	ifut 2pl	balanstiquerez
_	ifut 3pl	balanstiqueront
_	cond 1sg	balanstiquerais
_	cond 2sg	balanstiquerais
_	cond 3sg	balanstiquerait
_	cond 1pl	balanstiquerions
_	cond 2pl	balanstiqueriez
_	cond 3pl	balanstiqueraient
_	simp 1sg	balanstiquasse
_	simp 2sg	balanstiquasses
_	simp 3sg	balanstiquât
_	simp 1pl	balanstiquassions
_	simp 2pl	balanstiquassiez
_	simp 3pl	balanstiquassent
_	impe 2sg	balanstique
_	impe 1pl	balanstiquons
_	impe 2pl	balanstiquez
_	ppas mas sg	balanstiqué
_	ppas mas pl	balanstiqués
_	ppas fem sg	balanstiquée
_	ppas fem pl	balanstiquées
$
balayer	1_it____a
_	infi	balayer
_	ppre	balayant
_	ipre 1sg	balaye
_	ipre 3sg	balaye
_	spre 1sg	balaye
_	spre 3sg	balaye
_	ipre 1sg	balaie
_	ipre 3sg	balaie
_	spre 1sg	balaie
_	spre 3sg	balaie
_	ipre 1isg	balayè
_	ipre 2sg	balayes
_	spre 2sg	balayes
_	ipre 2sg	balaies
_	spre 2sg	balaies
_	ipre 1pl	balayons
_	ipre 2pl	balayez
_	ipre 3pl	balayent
_	spre 3pl	balayent
_	ipre 3pl	balaient
_	spre 3pl	balaient
_	iimp 1sg	balayais
_	iimp 2sg	balayais
_	iimp 3sg	balayait
_	iimp 1pl	balayions
_	spre 1pl	balayions
_	iimp 2pl	balayiez
_	spre 2pl	balayiez
_	iimp 3pl	balayaient
_	ipsi 1sg	balayai
_	ipsi 2sg	balayas
_	ipsi 3sg	balaya
_	ipsi 1pl	balayâmes
_	ipsi 2pl	balayâtes
_	ipsi 3pl	balayèrent
_	ifut 1sg	balayerai
_	ifut 1sg	balaierai
_	ifut 2sg	balayeras
_	ifut 2sg	balaieras
_	ifut 3sg	balayera
_	ifut 3sg	balaiera
_	ifut 1pl	balayerons
_	ifut 1pl	balaierons
_	ifut 2pl	balayerez
_	ifut 2pl	balaierez
_	ifut 3pl	balayeront
_	ifut 3pl	balaieront
_	cond 1sg	balayerais
_	cond 2sg	balayerais
_	cond 1sg	balaierais
_	cond 2sg	balaierais
_	cond 3sg	balayerait
_	cond 3sg	balaierait
_	cond 1pl	balayerions
_	cond 1pl	balaierions
_	cond 2pl	balayeriez
_	cond 2pl	balaieriez
_	cond 3pl	balayeraient
_	cond 3pl	balaieraient
_	simp 1sg	balayasse
_	simp 2sg	balayasses
_	simp 3sg	balayât
_	simp 1pl	balayassions
_	simp 2pl	balayassiez
_	simp 3pl	balayassent
_	impe 2sg	balaye
_	impe 2sg	balaie
_	impe 1pl	balayons
_	impe 2pl	balayez
_	ppas mas sg	balayé
_	ppas mas pl	balayés
_	ppas fem sg	balayée
_	ppas fem pl	balayées
$
balbutier	1_it___zz
_	infi	balbutier
_	ppre	balbutiant
_	ipre 1sg	balbutie
_	ipre 3sg	balbutie
_	spre 1sg	balbutie
_	spre 3sg	balbutie
_	ipre 1isg	balbutiè
_	ipre 2sg	balbuties
_	spre 2sg	balbuties
_	ipre 1pl	balbutions
_	ipre 2pl	balbutiez
_	ipre 3pl	balbutient
_	spre 3pl	balbutient
_	iimp 1sg	balbutiais
_	iimp 2sg	balbutiais
_	iimp 3sg	balbutiait
_	iimp 1pl	balbutiions
_	spre 1pl	balbutiions
_	iimp 2pl	balbutiiez
_	spre 2pl	balbutiiez
_	iimp 3pl	balbutiaient
_	ipsi 1sg	balbutiai
_	ipsi 2sg	balbutias
_	ipsi 3sg	balbutia
_	ipsi 1pl	balbutiâmes
_	ipsi 2pl	balbutiâtes
_	ipsi 3pl	balbutièrent
_	ifut 1sg	balbutierai
_	ifut 2sg	balbutieras
_	ifut 3sg	balbutiera
_	ifut 1pl	balbutierons
_	ifut 2pl	balbutierez
_	ifut 3pl	balbutieront
_	cond 1sg	balbutierais
_	cond 2sg	balbutierais
_	cond 3sg	balbutierait
_	cond 1pl	balbutierions
_	cond 2pl	balbutieriez
_	cond 3pl	balbutieraient
_	simp 1sg	balbutiasse
_	simp 2sg	balbutiasses
_	simp 3sg	balbutiât
_	simp 1pl	balbutiassions
_	simp 2pl	balbutiassiez
_	simp 3pl	balbutiassent
_	impe 2sg	balbutie
_	impe 1pl	balbutions
_	impe 2pl	balbutiez
_	ppas mas sg	balbutié
_	ppas mas pl	balbutiés
_	ppas fem sg	balbutiée
_	ppas fem pl	balbutiées
$
baleiner	1__t___zz
_	infi	baleiner
_	ppre	baleinant
_	ipre 1sg	baleine
_	ipre 3sg	baleine
_	spre 1sg	baleine
_	spre 3sg	baleine
_	ipre 1isg	baleinè
_	ipre 2sg	baleines
_	spre 2sg	baleines
_	ipre 1pl	baleinons
_	ipre 2pl	baleinez
_	ipre 3pl	baleinent
_	spre 3pl	baleinent
_	iimp 1sg	baleinais
_	iimp 2sg	baleinais
_	iimp 3sg	baleinait
_	iimp 1pl	baleinions
_	spre 1pl	baleinions
_	iimp 2pl	baleiniez
_	spre 2pl	baleiniez
_	iimp 3pl	baleinaient
_	ipsi 1sg	baleinai
_	ipsi 2sg	baleinas
_	ipsi 3sg	baleina
_	ipsi 1pl	baleinâmes
_	ipsi 2pl	baleinâtes
_	ipsi 3pl	baleinèrent
_	ifut 1sg	baleinerai
_	ifut 2sg	baleineras
_	ifut 3sg	baleinera
_	ifut 1pl	baleinerons
_	ifut 2pl	baleinerez
_	ifut 3pl	baleineront
_	cond 1sg	baleinerais
_	cond 2sg	baleinerais
_	cond 3sg	baleinerait
_	cond 1pl	baleinerions
_	cond 2pl	baleineriez
_	cond 3pl	baleineraient
_	simp 1sg	baleinasse
_	simp 2sg	baleinasses
_	simp 3sg	baleinât
_	simp 1pl	baleinassions
_	simp 2pl	baleinassiez
_	simp 3pl	baleinassent
_	impe 2sg	baleine
_	impe 1pl	baleinons
_	impe 2pl	baleinez
_	ppas mas sg	baleiné
_	ppas mas pl	baleinés
_	ppas fem sg	baleinée
_	ppas fem pl	baleinées
$
baligander	1_i____zz
_	infi	baligander
_	ppre	baligandant
_	ipre 1sg	baligande
_	ipre 3sg	baligande
_	spre 1sg	baligande
_	spre 3sg	baligande
_	ipre 1isg	baligandè
_	ipre 2sg	baligandes
_	spre 2sg	baligandes
_	ipre 1pl	baligandons
_	ipre 2pl	baligandez
_	ipre 3pl	baligandent
_	spre 3pl	baligandent
_	iimp 1sg	baligandais
_	iimp 2sg	baligandais
_	iimp 3sg	baligandait
_	iimp 1pl	baligandions
_	spre 1pl	baligandions
_	iimp 2pl	baligandiez
_	spre 2pl	baligandiez
_	iimp 3pl	baligandaient
_	ipsi 1sg	baligandai
_	ipsi 2sg	baligandas
_	ipsi 3sg	baliganda
_	ipsi 1pl	baligandâmes
_	ipsi 2pl	baligandâtes
_	ipsi 3pl	baligandèrent
_	ifut 1sg	baliganderai
_	ifut 2sg	baliganderas
_	ifut 3sg	baligandera
_	ifut 1pl	baliganderons
_	ifut 2pl	baliganderez
_	ifut 3pl	baliganderont
_	cond 1sg	baliganderais
_	cond 2sg	baliganderais
_	cond 3sg	baliganderait
_	cond 1pl	baliganderions
_	cond 2pl	baliganderiez
_	cond 3pl	baliganderaient
_	simp 1sg	baligandasse
_	simp 2sg	baligandasses
_	simp 3sg	baligandât
_	simp 1pl	baligandassions
_	simp 2pl	baligandassiez
_	simp 3pl	baligandassent
_	impe 2sg	baligande
_	impe 1pl	baligandons
_	impe 2pl	baligandez
_	ppas epi inv	baligandé
$
baliser	1_it___zz
_	infi	baliser
_	ppre	balisant
_	ipre 1sg	balise
_	ipre 3sg	balise
_	spre 1sg	balise
_	spre 3sg	balise
_	ipre 1isg	balisè
_	ipre 2sg	balises
_	spre 2sg	balises
_	ipre 1pl	balisons
_	ipre 2pl	balisez
_	ipre 3pl	balisent
_	spre 3pl	balisent
_	iimp 1sg	balisais
_	iimp 2sg	balisais
_	iimp 3sg	balisait
_	iimp 1pl	balisions
_	spre 1pl	balisions
_	iimp 2pl	balisiez
_	spre 2pl	balisiez
_	iimp 3pl	balisaient
_	ipsi 1sg	balisai
_	ipsi 2sg	balisas
_	ipsi 3sg	balisa
_	ipsi 1pl	balisâmes
_	ipsi 2pl	balisâtes
_	ipsi 3pl	balisèrent
_	ifut 1sg	baliserai
_	ifut 2sg	baliseras
_	ifut 3sg	balisera
_	ifut 1pl	baliserons
_	ifut 2pl	baliserez
_	ifut 3pl	baliseront
_	cond 1sg	baliserais
_	cond 2sg	baliserais
_	cond 3sg	baliserait
_	cond 1pl	baliserions
_	cond 2pl	baliseriez
_	cond 3pl	baliseraient
_	simp 1sg	balisasse
_	simp 2sg	balisasses
_	simp 3sg	balisât
_	simp 1pl	balisassions
_	simp 2pl	balisassiez
_	simp 3pl	balisassent
_	impe 2sg	balise
_	impe 1pl	balisons
_	impe 2pl	balisez
_	ppas mas sg	balisé
_	ppas mas pl	balisés
_	ppas fem sg	balisée
_	ppas fem pl	balisées
$
balkaniser	1__t_q_zz
_	infi	balkaniser
_	ppre	balkanisant
_	ipre 1sg	balkanise
_	ipre 3sg	balkanise
_	spre 1sg	balkanise
_	spre 3sg	balkanise
_	ipre 1isg	balkanisè
_	ipre 2sg	balkanises
_	spre 2sg	balkanises
_	ipre 1pl	balkanisons
_	ipre 2pl	balkanisez
_	ipre 3pl	balkanisent
_	spre 3pl	balkanisent
_	iimp 1sg	balkanisais
_	iimp 2sg	balkanisais
_	iimp 3sg	balkanisait
_	iimp 1pl	balkanisions
_	spre 1pl	balkanisions
_	iimp 2pl	balkanisiez
_	spre 2pl	balkanisiez
_	iimp 3pl	balkanisaient
_	ipsi 1sg	balkanisai
_	ipsi 2sg	balkanisas
_	ipsi 3sg	balkanisa
_	ipsi 1pl	balkanisâmes
_	ipsi 2pl	balkanisâtes
_	ipsi 3pl	balkanisèrent
_	ifut 1sg	balkaniserai
_	ifut 2sg	balkaniseras
_	ifut 3sg	balkanisera
_	ifut 1pl	balkaniserons
_	ifut 2pl	balkaniserez
_	ifut 3pl	balkaniseront
_	cond 1sg	balkaniserais
_	cond 2sg	balkaniserais
_	cond 3sg	balkaniserait
_	cond 1pl	balkaniserions
_	cond 2pl	balkaniseriez
_	cond 3pl	balkaniseraient
_	simp 1sg	balkanisasse
_	simp 2sg	balkanisasses
_	simp 3sg	balkanisât
_	simp 1pl	balkanisassions
_	simp 2pl	balkanisassiez
_	simp 3pl	balkanisassent
_	impe 2sg	balkanise
_	impe 1pl	balkanisons
_	impe 2pl	balkanisez
_	ppas mas sg	balkanisé
_	ppas mas pl	balkanisés
_	ppas fem sg	balkanisée
_	ppas fem pl	balkanisées
$
ballaster	1__t___zz
_	infi	ballaster
_	ppre	ballastant
_	ipre 1sg	ballaste
_	ipre 3sg	ballaste
_	spre 1sg	ballaste
_	spre 3sg	ballaste
_	ipre 1isg	ballastè
_	ipre 2sg	ballastes
_	spre 2sg	ballastes
_	ipre 1pl	ballastons
_	ipre 2pl	ballastez
_	ipre 3pl	ballastent
_	spre 3pl	ballastent
_	iimp 1sg	ballastais
_	iimp 2sg	ballastais
_	iimp 3sg	ballastait
_	iimp 1pl	ballastions
_	spre 1pl	ballastions
_	iimp 2pl	ballastiez
_	spre 2pl	ballastiez
_	iimp 3pl	ballastaient
_	ipsi 1sg	ballastai
_	ipsi 2sg	ballastas
_	ipsi 3sg	ballasta
_	ipsi 1pl	ballastâmes
_	ipsi 2pl	ballastâtes
_	ipsi 3pl	ballastèrent
_	ifut 1sg	ballasterai
_	ifut 2sg	ballasteras
_	ifut 3sg	ballastera
_	ifut 1pl	ballasterons
_	ifut 2pl	ballasterez
_	ifut 3pl	ballasteront
_	cond 1sg	ballasterais
_	cond 2sg	ballasterais
_	cond 3sg	ballasterait
_	cond 1pl	ballasterions
_	cond 2pl	ballasteriez
_	cond 3pl	ballasteraient
_	simp 1sg	ballastasse
_	simp 2sg	ballastasses
_	simp 3sg	ballastât
_	simp 1pl	ballastassions
_	simp 2pl	ballastassiez
_	simp 3pl	ballastassent
_	impe 2sg	ballaste
_	impe 1pl	ballastons
_	impe 2pl	ballastez
_	ppas mas sg	ballasté
_	ppas mas pl	ballastés
_	ppas fem sg	ballastée
_	ppas fem pl	ballastées
$
baller	1_i____zz
_	infi	baller
_	ppre	ballant
_	ipre 1sg	balle
_	ipre 3sg	balle
_	spre 1sg	balle
_	spre 3sg	balle
_	ipre 1isg	ballè
_	ipre 2sg	balles
_	spre 2sg	balles
_	ipre 1pl	ballons
_	ipre 2pl	ballez
_	ipre 3pl	ballent
_	spre 3pl	ballent
_	iimp 1sg	ballais
_	iimp 2sg	ballais
_	iimp 3sg	ballait
_	iimp 1pl	ballions
_	spre 1pl	ballions
_	iimp 2pl	balliez
_	spre 2pl	balliez
_	iimp 3pl	ballaient
_	ipsi 1sg	ballai
_	ipsi 2sg	ballas
_	ipsi 3sg	balla
_	ipsi 1pl	ballâmes
_	ipsi 2pl	ballâtes
_	ipsi 3pl	ballèrent
_	ifut 1sg	ballerai
_	ifut 2sg	balleras
_	ifut 3sg	ballera
_	ifut 1pl	ballerons
_	ifut 2pl	ballerez
_	ifut 3pl	balleront
_	cond 1sg	ballerais
_	cond 2sg	ballerais
_	cond 3sg	ballerait
_	cond 1pl	ballerions
_	cond 2pl	balleriez
_	cond 3pl	balleraient
_	simp 1sg	ballasse
_	simp 2sg	ballasses
_	simp 3sg	ballât
_	simp 1pl	ballassions
_	simp 2pl	ballassiez
_	simp 3pl	ballassent
_	impe 2sg	balle
_	impe 1pl	ballons
_	impe 2pl	ballez
_	ppas epi inv	ballé
$
ballonner	1__t___zz
_	infi	ballonner
_	ppre	ballonnant
_	ipre 1sg	ballonne
_	ipre 3sg	ballonne
_	spre 1sg	ballonne
_	spre 3sg	ballonne
_	ipre 1isg	ballonnè
_	ipre 2sg	ballonnes
_	spre 2sg	ballonnes
_	ipre 1pl	ballonnons
_	ipre 2pl	ballonnez
_	ipre 3pl	ballonnent
_	spre 3pl	ballonnent
_	iimp 1sg	ballonnais
_	iimp 2sg	ballonnais
_	iimp 3sg	ballonnait
_	iimp 1pl	ballonnions
_	spre 1pl	ballonnions
_	iimp 2pl	ballonniez
_	spre 2pl	ballonniez
_	iimp 3pl	ballonnaient
_	ipsi 1sg	ballonnai
_	ipsi 2sg	ballonnas
_	ipsi 3sg	ballonna
_	ipsi 1pl	ballonnâmes
_	ipsi 2pl	ballonnâtes
_	ipsi 3pl	ballonnèrent
_	ifut 1sg	ballonnerai
_	ifut 2sg	ballonneras
_	ifut 3sg	ballonnera
_	ifut 1pl	ballonnerons
_	ifut 2pl	ballonnerez
_	ifut 3pl	ballonneront
_	cond 1sg	ballonnerais
_	cond 2sg	ballonnerais
_	cond 3sg	ballonnerait
_	cond 1pl	ballonnerions
_	cond 2pl	ballonneriez
_	cond 3pl	ballonneraient
_	simp 1sg	ballonnasse
_	simp 2sg	ballonnasses
_	simp 3sg	ballonnât
_	simp 1pl	ballonnassions
_	simp 2pl	ballonnassiez
_	simp 3pl	ballonnassent
_	impe 2sg	ballonne
_	impe 1pl	ballonnons
_	impe 2pl	ballonnez
_	ppas mas sg	ballonné
_	ppas mas pl	ballonnés
_	ppas fem sg	ballonnée
_	ppas fem pl	ballonnées
$
balloter	1_it___zz
_	infi	balloter
_	ppre	ballotant
_	ipre 1sg	ballote
_	ipre 3sg	ballote
_	spre 1sg	ballote
_	spre 3sg	ballote
_	ipre 1isg	ballotè
_	ipre 2sg	ballotes
_	spre 2sg	ballotes
_	ipre 1pl	ballotons
_	ipre 2pl	ballotez
_	ipre 3pl	ballotent
_	spre 3pl	ballotent
_	iimp 1sg	ballotais
_	iimp 2sg	ballotais
_	iimp 3sg	ballotait
_	iimp 1pl	ballotions
_	spre 1pl	ballotions
_	iimp 2pl	ballotiez
_	spre 2pl	ballotiez
_	iimp 3pl	ballotaient
_	ipsi 1sg	ballotai
_	ipsi 2sg	ballotas
_	ipsi 3sg	ballota
_	ipsi 1pl	ballotâmes
_	ipsi 2pl	ballotâtes
_	ipsi 3pl	ballotèrent
_	ifut 1sg	balloterai
_	ifut 2sg	balloteras
_	ifut 3sg	ballotera
_	ifut 1pl	balloterons
_	ifut 2pl	balloterez
_	ifut 3pl	balloteront
_	cond 1sg	balloterais
_	cond 2sg	balloterais
_	cond 3sg	balloterait
_	cond 1pl	balloterions
_	cond 2pl	balloteriez
_	cond 3pl	balloteraient
_	simp 1sg	ballotasse
_	simp 2sg	ballotasses
_	simp 3sg	ballotât
_	simp 1pl	ballotassions
_	simp 2pl	ballotassiez
_	simp 3pl	ballotassent
_	impe 2sg	ballote
_	impe 1pl	ballotons
_	impe 2pl	ballotez
_	ppas mas sg	balloté
_	ppas mas pl	ballotés
_	ppas fem sg	ballotée
_	ppas fem pl	ballotées
$
ballotter	1_it___zz
_	infi	ballotter
_	ppre	ballottant
_	ipre 1sg	ballotte
_	ipre 3sg	ballotte
_	spre 1sg	ballotte
_	spre 3sg	ballotte
_	ipre 1isg	ballottè
_	ipre 2sg	ballottes
_	spre 2sg	ballottes
_	ipre 1pl	ballottons
_	ipre 2pl	ballottez
_	ipre 3pl	ballottent
_	spre 3pl	ballottent
_	iimp 1sg	ballottais
_	iimp 2sg	ballottais
_	iimp 3sg	ballottait
_	iimp 1pl	ballottions
_	spre 1pl	ballottions
_	iimp 2pl	ballottiez
_	spre 2pl	ballottiez
_	iimp 3pl	ballottaient
_	ipsi 1sg	ballottai
_	ipsi 2sg	ballottas
_	ipsi 3sg	ballotta
_	ipsi 1pl	ballottâmes
_	ipsi 2pl	ballottâtes
_	ipsi 3pl	ballottèrent
_	ifut 1sg	ballotterai
_	ifut 2sg	ballotteras
_	ifut 3sg	ballottera
_	ifut 1pl	ballotterons
_	ifut 2pl	ballotterez
_	ifut 3pl	ballotteront
_	cond 1sg	ballotterais
_	cond 2sg	ballotterais
_	cond 3sg	ballotterait
_	cond 1pl	ballotterions
_	cond 2pl	ballotteriez
_	cond 3pl	ballotteraient
_	simp 1sg	ballottasse
_	simp 2sg	ballottasses
_	simp 3sg	ballottât
_	simp 1pl	ballottassions
_	simp 2pl	ballottassiez
_	simp 3pl	ballottassent
_	impe 2sg	ballotte
_	impe 1pl	ballottons
_	impe 2pl	ballottez
_	ppas mas sg	ballotté
_	ppas mas pl	ballottés
_	ppas fem sg	ballottée
_	ppas fem pl	ballottées
$
balter	1__t___zz
_	infi	balter
_	ppre	baltant
_	ipre 1sg	balte
_	ipre 3sg	balte
_	spre 1sg	balte
_	spre 3sg	balte
_	ipre 1isg	baltè
_	ipre 2sg	baltes
_	spre 2sg	baltes
_	ipre 1pl	baltons
_	ipre 2pl	baltez
_	ipre 3pl	baltent
_	spre 3pl	baltent
_	iimp 1sg	baltais
_	iimp 2sg	baltais
_	iimp 3sg	baltait
_	iimp 1pl	baltions
_	spre 1pl	baltions
_	iimp 2pl	baltiez
_	spre 2pl	baltiez
_	iimp 3pl	baltaient
_	ipsi 1sg	baltai
_	ipsi 2sg	baltas
_	ipsi 3sg	balta
_	ipsi 1pl	baltâmes
_	ipsi 2pl	baltâtes
_	ipsi 3pl	baltèrent
_	ifut 1sg	balterai
_	ifut 2sg	balteras
_	ifut 3sg	baltera
_	ifut 1pl	balterons
_	ifut 2pl	balterez
_	ifut 3pl	balteront
_	cond 1sg	balterais
_	cond 2sg	balterais
_	cond 3sg	balterait
_	cond 1pl	balterions
_	cond 2pl	balteriez
_	cond 3pl	balteraient
_	simp 1sg	baltasse
_	simp 2sg	baltasses
_	simp 3sg	baltât
_	simp 1pl	baltassions
_	simp 2pl	baltassiez
_	simp 3pl	baltassent
_	impe 2sg	balte
_	impe 1pl	baltons
_	impe 2pl	baltez
_	ppas mas sg	balté
_	ppas mas pl	baltés
_	ppas fem sg	baltée
_	ppas fem pl	baltées
$
baluchonner	1__t_q_zz
_	infi	baluchonner
$
bambocher	1_i____zz
_	infi	bambocher
_	ppre	bambochant
_	ipre 1sg	bamboche
_	ipre 3sg	bamboche
_	spre 1sg	bamboche
_	spre 3sg	bamboche
_	ipre 1isg	bambochè
_	ipre 2sg	bamboches
_	spre 2sg	bamboches
_	ipre 1pl	bambochons
_	ipre 2pl	bambochez
_	ipre 3pl	bambochent
_	spre 3pl	bambochent
_	iimp 1sg	bambochais
_	iimp 2sg	bambochais
_	iimp 3sg	bambochait
_	iimp 1pl	bambochions
_	spre 1pl	bambochions
_	iimp 2pl	bambochiez
_	spre 2pl	bambochiez
_	iimp 3pl	bambochaient
_	ipsi 1sg	bambochai
_	ipsi 2sg	bambochas
_	ipsi 3sg	bambocha
_	ipsi 1pl	bambochâmes
_	ipsi 2pl	bambochâtes
_	ipsi 3pl	bambochèrent
_	ifut 1sg	bambocherai
_	ifut 2sg	bambocheras
_	ifut 3sg	bambochera
_	ifut 1pl	bambocherons
_	ifut 2pl	bambocherez
_	ifut 3pl	bambocheront
_	cond 1sg	bambocherais
_	cond 2sg	bambocherais
_	cond 3sg	bambocherait
_	cond 1pl	bambocherions
_	cond 2pl	bambocheriez
_	cond 3pl	bambocheraient
_	simp 1sg	bambochasse
_	simp 2sg	bambochasses
_	simp 3sg	bambochât
_	simp 1pl	bambochassions
_	simp 2pl	bambochassiez
_	simp 3pl	bambochassent
_	impe 2sg	bamboche
_	impe 1pl	bambochons
_	impe 2pl	bambochez
_	ppas epi inv	bamboché
$
banaliser	1__t_q_zz
_	infi	banaliser
_	ppre	banalisant
_	ipre 1sg	banalise
_	ipre 3sg	banalise
_	spre 1sg	banalise
_	spre 3sg	banalise
_	ipre 1isg	banalisè
_	ipre 2sg	banalises
_	spre 2sg	banalises
_	ipre 1pl	banalisons
_	ipre 2pl	banalisez
_	ipre 3pl	banalisent
_	spre 3pl	banalisent
_	iimp 1sg	banalisais
_	iimp 2sg	banalisais
_	iimp 3sg	banalisait
_	iimp 1pl	banalisions
_	spre 1pl	banalisions
_	iimp 2pl	banalisiez
_	spre 2pl	banalisiez
_	iimp 3pl	banalisaient
_	ipsi 1sg	banalisai
_	ipsi 2sg	banalisas
_	ipsi 3sg	banalisa
_	ipsi 1pl	banalisâmes
_	ipsi 2pl	banalisâtes
_	ipsi 3pl	banalisèrent
_	ifut 1sg	banaliserai
_	ifut 2sg	banaliseras
_	ifut 3sg	banalisera
_	ifut 1pl	banaliserons
_	ifut 2pl	banaliserez
_	ifut 3pl	banaliseront
_	cond 1sg	banaliserais
_	cond 2sg	banaliserais
_	cond 3sg	banaliserait
_	cond 1pl	banaliserions
_	cond 2pl	banaliseriez
_	cond 3pl	banaliseraient
_	simp 1sg	banalisasse
_	simp 2sg	banalisasses
_	simp 3sg	banalisât
_	simp 1pl	banalisassions
_	simp 2pl	banalisassiez
_	simp 3pl	banalisassent
_	impe 2sg	banalise
_	impe 1pl	banalisons
_	impe 2pl	banalisez
_	ppas mas sg	banalisé
_	ppas mas pl	banalisés
_	ppas fem sg	banalisée
_	ppas fem pl	banalisées
$
bananer	1__t___zz
_	infi	bananer
_	ppre	bananant
_	ipre 1sg	banane
_	ipre 3sg	banane
_	spre 1sg	banane
_	spre 3sg	banane
_	ipre 1isg	bananè
_	ipre 2sg	bananes
_	spre 2sg	bananes
_	ipre 1pl	bananons
_	ipre 2pl	bananez
_	ipre 3pl	bananent
_	spre 3pl	bananent
_	iimp 1sg	bananais
_	iimp 2sg	bananais
_	iimp 3sg	bananait
_	iimp 1pl	bananions
_	spre 1pl	bananions
_	iimp 2pl	bananiez
_	spre 2pl	bananiez
_	iimp 3pl	bananaient
_	ipsi 1sg	bananai
_	ipsi 2sg	bananas
_	ipsi 3sg	banana
_	ipsi 1pl	bananâmes
_	ipsi 2pl	bananâtes
_	ipsi 3pl	bananèrent
_	ifut 1sg	bananerai
_	ifut 2sg	bananeras
_	ifut 3sg	bananera
_	ifut 1pl	bananerons
_	ifut 2pl	bananerez
_	ifut 3pl	bananeront
_	cond 1sg	bananerais
_	cond 2sg	bananerais
_	cond 3sg	bananerait
_	cond 1pl	bananerions
_	cond 2pl	bananeriez
_	cond 3pl	bananeraient
_	simp 1sg	bananasse
_	simp 2sg	bananasses
_	simp 3sg	bananât
_	simp 1pl	bananassions
_	simp 2pl	bananassiez
_	simp 3pl	bananassent
_	impe 2sg	banane
_	impe 1pl	bananons
_	impe 2pl	bananez
_	ppas mas sg	banané
_	ppas mas pl	bananés
_	ppas fem sg	bananée
_	ppas fem pl	bananées
$
bancariser	1__t___zz
_	infi	bancariser
_	ppre	bancarisant
_	ipre 1sg	bancarise
_	ipre 3sg	bancarise
_	spre 1sg	bancarise
_	spre 3sg	bancarise
_	ipre 1isg	bancarisè
_	ipre 2sg	bancarises
_	spre 2sg	bancarises
_	ipre 1pl	bancarisons
_	ipre 2pl	bancarisez
_	ipre 3pl	bancarisent
_	spre 3pl	bancarisent
_	iimp 1sg	bancarisais
_	iimp 2sg	bancarisais
_	iimp 3sg	bancarisait
_	iimp 1pl	bancarisions
_	spre 1pl	bancarisions
_	iimp 2pl	bancarisiez
_	spre 2pl	bancarisiez
_	iimp 3pl	bancarisaient
_	ipsi 1sg	bancarisai
_	ipsi 2sg	bancarisas
_	ipsi 3sg	bancarisa
_	ipsi 1pl	bancarisâmes
_	ipsi 2pl	bancarisâtes
_	ipsi 3pl	bancarisèrent
_	ifut 1sg	bancariserai
_	ifut 2sg	bancariseras
_	ifut 3sg	bancarisera
_	ifut 1pl	bancariserons
_	ifut 2pl	bancariserez
_	ifut 3pl	bancariseront
_	cond 1sg	bancariserais
_	cond 2sg	bancariserais
_	cond 3sg	bancariserait
_	cond 1pl	bancariserions
_	cond 2pl	bancariseriez
_	cond 3pl	bancariseraient
_	simp 1sg	bancarisasse
_	simp 2sg	bancarisasses
_	simp 3sg	bancarisât
_	simp 1pl	bancarisassions
_	simp 2pl	bancarisassiez
_	simp 3pl	bancarisassent
_	impe 2sg	bancarise
_	impe 1pl	bancarisons
_	impe 2pl	bancarisez
_	ppas mas sg	bancarisé
_	ppas mas pl	bancarisés
_	ppas fem sg	bancarisée
_	ppas fem pl	bancarisées
$
bancher	1__t____a
_	infi	bancher
_	ppre	banchant
_	ipre 1sg	banche
_	ipre 3sg	banche
_	spre 1sg	banche
_	spre 3sg	banche
_	ipre 1isg	banchè
_	ipre 2sg	banches
_	spre 2sg	banches
_	ipre 1pl	banchons
_	ipre 2pl	banchez
_	ipre 3pl	banchent
_	spre 3pl	banchent
_	iimp 1sg	banchais
_	iimp 2sg	banchais
_	iimp 3sg	banchait
_	iimp 1pl	banchions
_	spre 1pl	banchions
_	iimp 2pl	banchiez
_	spre 2pl	banchiez
_	iimp 3pl	banchaient
_	ipsi 1sg	banchai
_	ipsi 2sg	banchas
_	ipsi 3sg	bancha
_	ipsi 1pl	banchâmes
_	ipsi 2pl	banchâtes
_	ipsi 3pl	banchèrent
_	ifut 1sg	bancherai
_	ifut 2sg	bancheras
_	ifut 3sg	banchera
_	ifut 1pl	bancherons
_	ifut 2pl	bancherez
_	ifut 3pl	bancheront
_	cond 1sg	bancherais
_	cond 2sg	bancherais
_	cond 3sg	bancherait
_	cond 1pl	bancherions
_	cond 2pl	bancheriez
_	cond 3pl	bancheraient
_	simp 1sg	banchasse
_	simp 2sg	banchasses
_	simp 3sg	banchât
_	simp 1pl	banchassions
_	simp 2pl	banchassiez
_	simp 3pl	banchassent
_	impe 2sg	banche
_	impe 1pl	banchons
_	impe 2pl	banchez
_	ppas mas sg	banché
_	ppas mas pl	banchés
_	ppas fem sg	banchée
_	ppas fem pl	banchées
$
bander	1_it_q_zz
_	infi	bander
_	ppre	bandant
_	ipre 1sg	bande
_	ipre 3sg	bande
_	spre 1sg	bande
_	spre 3sg	bande
_	ipre 1isg	bandè
_	ipre 2sg	bandes
_	spre 2sg	bandes
_	ipre 1pl	bandons
_	ipre 2pl	bandez
_	ipre 3pl	bandent
_	spre 3pl	bandent
_	iimp 1sg	bandais
_	iimp 2sg	bandais
_	iimp 3sg	bandait
_	iimp 1pl	bandions
_	spre 1pl	bandions
_	iimp 2pl	bandiez
_	spre 2pl	bandiez
_	iimp 3pl	bandaient
_	ipsi 1sg	bandai
_	ipsi 2sg	bandas
_	ipsi 3sg	banda
_	ipsi 1pl	bandâmes
_	ipsi 2pl	bandâtes
_	ipsi 3pl	bandèrent
_	ifut 1sg	banderai
_	ifut 2sg	banderas
_	ifut 3sg	bandera
_	ifut 1pl	banderons
_	ifut 2pl	banderez
_	ifut 3pl	banderont
_	cond 1sg	banderais
_	cond 2sg	banderais
_	cond 3sg	banderait
_	cond 1pl	banderions
_	cond 2pl	banderiez
_	cond 3pl	banderaient
_	simp 1sg	bandasse
_	simp 2sg	bandasses
_	simp 3sg	bandât
_	simp 1pl	bandassions
_	simp 2pl	bandassiez
_	simp 3pl	bandassent
_	impe 2sg	bande
_	impe 1pl	bandons
_	impe 2pl	bandez
_	ppas mas sg	bandé
_	ppas mas pl	bandés
_	ppas fem sg	bandée
_	ppas fem pl	bandées
$
banner	1__t___zz
_	infi	banner
_	ppre	bannant
_	ipre 1sg	banne
_	ipre 3sg	banne
_	spre 1sg	banne
_	spre 3sg	banne
_	ipre 1isg	bannè
_	ipre 2sg	bannes
_	spre 2sg	bannes
_	ipre 1pl	bannons
_	ipre 2pl	bannez
_	ipre 3pl	bannent
_	spre 3pl	bannent
_	iimp 1sg	bannais
_	iimp 2sg	bannais
_	iimp 3sg	bannait
_	iimp 1pl	bannions
_	spre 1pl	bannions
_	iimp 2pl	banniez
_	spre 2pl	banniez
_	iimp 3pl	bannaient
_	ipsi 1sg	bannai
_	ipsi 2sg	bannas
_	ipsi 3sg	banna
_	ipsi 1pl	bannâmes
_	ipsi 2pl	bannâtes
_	ipsi 3pl	bannèrent
_	ifut 1sg	bannerai
_	ifut 2sg	banneras
_	ifut 3sg	bannera
_	ifut 1pl	bannerons
_	ifut 2pl	bannerez
_	ifut 3pl	banneront
_	cond 1sg	bannerais
_	cond 2sg	bannerais
_	cond 3sg	bannerait
_	cond 1pl	bannerions
_	cond 2pl	banneriez
_	cond 3pl	banneraient
_	simp 1sg	bannasse
_	simp 2sg	bannasses
_	simp 3sg	bannât
_	simp 1pl	bannassions
_	simp 2pl	bannassiez
_	simp 3pl	bannassent
_	impe 2sg	banne
_	impe 1pl	bannons
_	impe 2pl	bannez
_	ppas mas sg	banné
_	ppas mas pl	bannés
_	ppas fem sg	bannée
_	ppas fem pl	bannées
$
bannir	2__t_q__a
_	infi	bannir
_	ppre	bannissant
_	ipre 1sg	bannis
_	ipre 2sg	bannis
_	ipsi 1sg	bannis
_	ipsi 2sg	bannis
_	ipre 3sg	bannit
_	ipsi 3sg	bannit
_	ipre 1pl	bannissons
_	ipre 2pl	bannissez
_	ipre 3pl	bannissent
_	spre 3pl	bannissent
_	simp 3pl	bannissent
_	iimp 1sg	bannissais
_	iimp 2sg	bannissais
_	iimp 3sg	bannissait
_	iimp 1pl	bannissions
_	spre 1pl	bannissions
_	simp 1pl	bannissions
_	iimp 2pl	bannissiez
_	spre 2pl	bannissiez
_	simp 2pl	bannissiez
_	iimp 3pl	bannissaient
_	ipsi 1pl	bannîmes
_	ipsi 2pl	bannîtes
_	ipsi 3pl	bannirent
_	ifut 1sg	bannirai
_	ifut 2sg	banniras
_	ifut 3sg	bannira
_	ifut 1pl	bannirons
_	ifut 2pl	bannirez
_	ifut 3pl	banniront
_	cond 1sg	bannirais
_	cond 2sg	bannirais
_	cond 3sg	bannirait
_	cond 1pl	bannirions
_	cond 2pl	banniriez
_	cond 3pl	banniraient
_	spre 1sg	bannisse
_	simp 1sg	bannisse
_	spre 2sg	bannisses
_	simp 2sg	bannisses
_	spre 3sg	bannisse
_	simp 3sg	bannît
_	impe 2sg	bannis
_	impe 1pl	bannissons
_	impe 2pl	bannissez
_	ppas mas sg	banni
_	ppas mas pl	bannis
_	ppas fem sg	bannie
_	ppas fem pl	bannies
$
banquer	1_i____zz
_	infi	banquer
_	ppre	banquant
_	ipre 1sg	banque
_	ipre 3sg	banque
_	spre 1sg	banque
_	spre 3sg	banque
_	ipre 1isg	banquè
_	ipre 2sg	banques
_	spre 2sg	banques
_	ipre 1pl	banquons
_	ipre 2pl	banquez
_	ipre 3pl	banquent
_	spre 3pl	banquent
_	iimp 1sg	banquais
_	iimp 2sg	banquais
_	iimp 3sg	banquait
_	iimp 1pl	banquions
_	spre 1pl	banquions
_	iimp 2pl	banquiez
_	spre 2pl	banquiez
_	iimp 3pl	banquaient
_	ipsi 1sg	banquai
_	ipsi 2sg	banquas
_	ipsi 3sg	banqua
_	ipsi 1pl	banquâmes
_	ipsi 2pl	banquâtes
_	ipsi 3pl	banquèrent
_	ifut 1sg	banquerai
_	ifut 2sg	banqueras
_	ifut 3sg	banquera
_	ifut 1pl	banquerons
_	ifut 2pl	banquerez
_	ifut 3pl	banqueront
_	cond 1sg	banquerais
_	cond 2sg	banquerais
_	cond 3sg	banquerait
_	cond 1pl	banquerions
_	cond 2pl	banqueriez
_	cond 3pl	banqueraient
_	simp 1sg	banquasse
_	simp 2sg	banquasses
_	simp 3sg	banquât
_	simp 1pl	banquassions
_	simp 2pl	banquassiez
_	simp 3pl	banquassent
_	impe 2sg	banque
_	impe 1pl	banquons
_	impe 2pl	banquez
_	ppas epi inv	banqué
$
banqueter	1_i____zz
_	infi	banqueter
_	ppre	banquetant
_	ipre 1sg	banquette
_	ipre 3sg	banquette
_	spre 1sg	banquette
_	spre 3sg	banquette
_	ipre 1sg	banquète
_	ipre 3sg	banquète
_	spre 1sg	banquète
_	spre 3sg	banquète
_	ipre 1isg	banquetè
_	ipre 2sg	banquettes
_	spre 2sg	banquettes
_	ipre 2sg	banquètes
_	spre 2sg	banquètes
_	ipre 1pl	banquetons
_	ipre 2pl	banquetez
_	ipre 3pl	banquettent
_	spre 3pl	banquettent
_	ipre 3pl	banquètent
_	spre 3pl	banquètent
_	iimp 1sg	banquetais
_	iimp 2sg	banquetais
_	iimp 3sg	banquetait
_	iimp 1pl	banquetions
_	spre 1pl	banquetions
_	iimp 2pl	banquetiez
_	spre 2pl	banquetiez
_	iimp 3pl	banquetaient
_	ipsi 1sg	banquetai
_	ipsi 2sg	banquetas
_	ipsi 3sg	banqueta
_	ipsi 1pl	banquetâmes
_	ipsi 2pl	banquetâtes
_	ipsi 3pl	banquetèrent
_	ifut 1sg	banquetterai
_	ifut 1sg	banquèterai
_	ifut 2sg	banquetteras
_	ifut 2sg	banquèteras
_	ifut 3sg	banquettera
_	ifut 3sg	banquètera
_	ifut 1pl	banquetterons
_	ifut 1pl	banquèterons
_	ifut 2pl	banquetterez
_	ifut 2pl	banquèterez
_	ifut 3pl	banquetteront
_	ifut 3pl	banquèteront
_	cond 1sg	banquetterais
_	cond 2sg	banquetterais
_	cond 1sg	banquèterais
_	cond 2sg	banquèterais
_	cond 3sg	banquetterait
_	cond 3sg	banquèterait
_	cond 1pl	banquetterions
_	cond 1pl	banquèterions
_	cond 2pl	banquetteriez
_	cond 2pl	banquèteriez
_	cond 3pl	banquetteraient
_	cond 3pl	banquèteraient
_	simp 1sg	banquetasse
_	simp 2sg	banquetasses
_	simp 3sg	banquetât
_	simp 1pl	banquetassions
_	simp 2pl	banquetassiez
_	simp 3pl	banquetassent
_	impe 2sg	banquette
_	impe 2sg	banquète
_	impe 1pl	banquetons
_	impe 2pl	banquetez
_	ppas epi inv	banqueté
$
baptiser	1__t_q_zz
_	infi	baptiser
_	ppre	baptisant
_	ipre 1sg	baptise
_	ipre 3sg	baptise
_	spre 1sg	baptise
_	spre 3sg	baptise
_	ipre 1isg	baptisè
_	ipre 2sg	baptises
_	spre 2sg	baptises
_	ipre 1pl	baptisons
_	ipre 2pl	baptisez
_	ipre 3pl	baptisent
_	spre 3pl	baptisent
_	iimp 1sg	baptisais
_	iimp 2sg	baptisais
_	iimp 3sg	baptisait
_	iimp 1pl	baptisions
_	spre 1pl	baptisions
_	iimp 2pl	baptisiez
_	spre 2pl	baptisiez
_	iimp 3pl	baptisaient
_	ipsi 1sg	baptisai
_	ipsi 2sg	baptisas
_	ipsi 3sg	baptisa
_	ipsi 1pl	baptisâmes
_	ipsi 2pl	baptisâtes
_	ipsi 3pl	baptisèrent
_	ifut 1sg	baptiserai
_	ifut 2sg	baptiseras
_	ifut 3sg	baptisera
_	ifut 1pl	baptiserons
_	ifut 2pl	baptiserez
_	ifut 3pl	baptiseront
_	cond 1sg	baptiserais
_	cond 2sg	baptiserais
_	cond 3sg	baptiserait
_	cond 1pl	baptiserions
_	cond 2pl	baptiseriez
_	cond 3pl	baptiseraient
_	simp 1sg	baptisasse
_	simp 2sg	baptisasses
_	simp 3sg	baptisât
_	simp 1pl	baptisassions
_	simp 2pl	baptisassiez
_	simp 3pl	baptisassent
_	impe 2sg	baptise
_	impe 1pl	baptisons
_	impe 2pl	baptisez
_	ppas mas sg	baptisé
_	ppas mas pl	baptisés
_	ppas fem sg	baptisée
_	ppas fem pl	baptisées
$
baquer	1__t___zz
_	infi	baquer
_	ppre	baquant
_	ipre 1sg	baque
_	ipre 3sg	baque
_	spre 1sg	baque
_	spre 3sg	baque
_	ipre 1isg	baquè
_	ipre 2sg	baques
_	spre 2sg	baques
_	ipre 1pl	baquons
_	ipre 2pl	baquez
_	ipre 3pl	baquent
_	spre 3pl	baquent
_	iimp 1sg	baquais
_	iimp 2sg	baquais
_	iimp 3sg	baquait
_	iimp 1pl	baquions
_	spre 1pl	baquions
_	iimp 2pl	baquiez
_	spre 2pl	baquiez
_	iimp 3pl	baquaient
_	ipsi 1sg	baquai
_	ipsi 2sg	baquas
_	ipsi 3sg	baqua
_	ipsi 1pl	baquâmes
_	ipsi 2pl	baquâtes
_	ipsi 3pl	baquèrent
_	ifut 1sg	baquerai
_	ifut 2sg	baqueras
_	ifut 3sg	baquera
_	ifut 1pl	baquerons
_	ifut 2pl	baquerez
_	ifut 3pl	baqueront
_	cond 1sg	baquerais
_	cond 2sg	baquerais
_	cond 3sg	baquerait
_	cond 1pl	baquerions
_	cond 2pl	baqueriez
_	cond 3pl	baqueraient
_	simp 1sg	baquasse
_	simp 2sg	baquasses
_	simp 3sg	baquât
_	simp 1pl	baquassions
_	simp 2pl	baquassiez
_	simp 3pl	baquassent
_	impe 2sg	baque
_	impe 1pl	baquons
_	impe 2pl	baquez
_	ppas mas sg	baqué
_	ppas mas pl	baqués
_	ppas fem sg	baquée
_	ppas fem pl	baquées
$
baqueter	1__t___zz
_	infi	baqueter
_	ppre	baquetant
_	ipre 1sg	baquette
_	ipre 3sg	baquette
_	spre 1sg	baquette
_	spre 3sg	baquette
_	ipre 1sg	baquète
_	ipre 3sg	baquète
_	spre 1sg	baquète
_	spre 3sg	baquète
_	ipre 1isg	baquetè
_	ipre 2sg	baquettes
_	spre 2sg	baquettes
_	ipre 2sg	baquètes
_	spre 2sg	baquètes
_	ipre 1pl	baquetons
_	ipre 2pl	baquetez
_	ipre 3pl	baquettent
_	spre 3pl	baquettent
_	ipre 3pl	baquètent
_	spre 3pl	baquètent
_	iimp 1sg	baquetais
_	iimp 2sg	baquetais
_	iimp 3sg	baquetait
_	iimp 1pl	baquetions
_	spre 1pl	baquetions
_	iimp 2pl	baquetiez
_	spre 2pl	baquetiez
_	iimp 3pl	baquetaient
_	ipsi 1sg	baquetai
_	ipsi 2sg	baquetas
_	ipsi 3sg	baqueta
_	ipsi 1pl	baquetâmes
_	ipsi 2pl	baquetâtes
_	ipsi 3pl	baquetèrent
_	ifut 1sg	baquetterai
_	ifut 1sg	baquèterai
_	ifut 2sg	baquetteras
_	ifut 2sg	baquèteras
_	ifut 3sg	baquettera
_	ifut 3sg	baquètera
_	ifut 1pl	baquetterons
_	ifut 1pl	baquèterons
_	ifut 2pl	baquetterez
_	ifut 2pl	baquèterez
_	ifut 3pl	baquetteront
_	ifut 3pl	baquèteront
_	cond 1sg	baquetterais
_	cond 2sg	baquetterais
_	cond 1sg	baquèterais
_	cond 2sg	baquèterais
_	cond 3sg	baquetterait
_	cond 3sg	baquèterait
_	cond 1pl	baquetterions
_	cond 1pl	baquèterions
_	cond 2pl	baquetteriez
_	cond 2pl	baquèteriez
_	cond 3pl	baquetteraient
_	cond 3pl	baquèteraient
_	simp 1sg	baquetasse
_	simp 2sg	baquetasses
_	simp 3sg	baquetât
_	simp 1pl	baquetassions
_	simp 2pl	baquetassiez
_	simp 3pl	baquetassent
_	impe 2sg	baquette
_	impe 2sg	baquète
_	impe 1pl	baquetons
_	impe 2pl	baquetez
_	ppas mas sg	baqueté
_	ppas mas pl	baquetés
_	ppas fem sg	baquetée
_	ppas fem pl	baquetées
$
baragouiner	1_it___zz
_	infi	baragouiner
_	ppre	baragouinant
_	ipre 1sg	baragouine
_	ipre 3sg	baragouine
_	spre 1sg	baragouine
_	spre 3sg	baragouine
_	ipre 1isg	baragouinè
_	ipre 2sg	baragouines
_	spre 2sg	baragouines
_	ipre 1pl	baragouinons
_	ipre 2pl	baragouinez
_	ipre 3pl	baragouinent
_	spre 3pl	baragouinent
_	iimp 1sg	baragouinais
_	iimp 2sg	baragouinais
_	iimp 3sg	baragouinait
_	iimp 1pl	baragouinions
_	spre 1pl	baragouinions
_	iimp 2pl	baragouiniez
_	spre 2pl	baragouiniez
_	iimp 3pl	baragouinaient
_	ipsi 1sg	baragouinai
_	ipsi 2sg	baragouinas
_	ipsi 3sg	baragouina
_	ipsi 1pl	baragouinâmes
_	ipsi 2pl	baragouinâtes
_	ipsi 3pl	baragouinèrent
_	ifut 1sg	baragouinerai
_	ifut 2sg	baragouineras
_	ifut 3sg	baragouinera
_	ifut 1pl	baragouinerons
_	ifut 2pl	baragouinerez
_	ifut 3pl	baragouineront
_	cond 1sg	baragouinerais
_	cond 2sg	baragouinerais
_	cond 3sg	baragouinerait
_	cond 1pl	baragouinerions
_	cond 2pl	baragouineriez
_	cond 3pl	baragouineraient
_	simp 1sg	baragouinasse
_	simp 2sg	baragouinasses
_	simp 3sg	baragouinât
_	simp 1pl	baragouinassions
_	simp 2pl	baragouinassiez
_	simp 3pl	baragouinassent
_	impe 2sg	baragouine
_	impe 1pl	baragouinons
_	impe 2pl	baragouinez
_	ppas mas sg	baragouiné
_	ppas mas pl	baragouinés
_	ppas fem sg	baragouinée
_	ppas fem pl	baragouinées
$
baraquer	1_it___zz
_	infi	baraquer
_	ppre	baraquant
_	ipre 1sg	baraque
_	ipre 3sg	baraque
_	spre 1sg	baraque
_	spre 3sg	baraque
_	ipre 1isg	baraquè
_	ipre 2sg	baraques
_	spre 2sg	baraques
_	ipre 1pl	baraquons
_	ipre 2pl	baraquez
_	ipre 3pl	baraquent
_	spre 3pl	baraquent
_	iimp 1sg	baraquais
_	iimp 2sg	baraquais
_	iimp 3sg	baraquait
_	iimp 1pl	baraquions
_	spre 1pl	baraquions
_	iimp 2pl	baraquiez
_	spre 2pl	baraquiez
_	iimp 3pl	baraquaient
_	ipsi 1sg	baraquai
_	ipsi 2sg	baraquas
_	ipsi 3sg	baraqua
_	ipsi 1pl	baraquâmes
_	ipsi 2pl	baraquâtes
_	ipsi 3pl	baraquèrent
_	ifut 1sg	baraquerai
_	ifut 2sg	baraqueras
_	ifut 3sg	baraquera
_	ifut 1pl	baraquerons
_	ifut 2pl	baraquerez
_	ifut 3pl	baraqueront
_	cond 1sg	baraquerais
_	cond 2sg	baraquerais
_	cond 3sg	baraquerait
_	cond 1pl	baraquerions
_	cond 2pl	baraqueriez
_	cond 3pl	baraqueraient
_	simp 1sg	baraquasse
_	simp 2sg	baraquasses
_	simp 3sg	baraquât
_	simp 1pl	baraquassions
_	simp 2pl	baraquassiez
_	simp 3pl	baraquassent
_	impe 2sg	baraque
_	impe 1pl	baraquons
_	impe 2pl	baraquez
_	ppas mas sg	baraqué
_	ppas mas pl	baraqués
_	ppas fem sg	baraquée
_	ppas fem pl	baraquées
$
baratiner	1_it___zz
_	infi	baratiner
_	ppre	baratinant
_	ipre 1sg	baratine
_	ipre 3sg	baratine
_	spre 1sg	baratine
_	spre 3sg	baratine
_	ipre 1isg	baratinè
_	ipre 2sg	baratines
_	spre 2sg	baratines
_	ipre 1pl	baratinons
_	ipre 2pl	baratinez
_	ipre 3pl	baratinent
_	spre 3pl	baratinent
_	iimp 1sg	baratinais
_	iimp 2sg	baratinais
_	iimp 3sg	baratinait
_	iimp 1pl	baratinions
_	spre 1pl	baratinions
_	iimp 2pl	baratiniez
_	spre 2pl	baratiniez
_	iimp 3pl	baratinaient
_	ipsi 1sg	baratinai
_	ipsi 2sg	baratinas
_	ipsi 3sg	baratina
_	ipsi 1pl	baratinâmes
_	ipsi 2pl	baratinâtes
_	ipsi 3pl	baratinèrent
_	ifut 1sg	baratinerai
_	ifut 2sg	baratineras
_	ifut 3sg	baratinera
_	ifut 1pl	baratinerons
_	ifut 2pl	baratinerez
_	ifut 3pl	baratineront
_	cond 1sg	baratinerais
_	cond 2sg	baratinerais
_	cond 3sg	baratinerait
_	cond 1pl	baratinerions
_	cond 2pl	baratineriez
_	cond 3pl	baratineraient
_	simp 1sg	baratinasse
_	simp 2sg	baratinasses
_	simp 3sg	baratinât
_	simp 1pl	baratinassions
_	simp 2pl	baratinassiez
_	simp 3pl	baratinassent
_	impe 2sg	baratine
_	impe 1pl	baratinons
_	impe 2pl	baratinez
_	ppas mas sg	baratiné
_	ppas mas pl	baratinés
_	ppas fem sg	baratinée
_	ppas fem pl	baratinées
$
baratter	1__t___zz
_	infi	baratter
_	ppre	barattant
_	ipre 1sg	baratte
_	ipre 3sg	baratte
_	spre 1sg	baratte
_	spre 3sg	baratte
_	ipre 1isg	barattè
_	ipre 2sg	barattes
_	spre 2sg	barattes
_	ipre 1pl	barattons
_	ipre 2pl	barattez
_	ipre 3pl	barattent
_	spre 3pl	barattent
_	iimp 1sg	barattais
_	iimp 2sg	barattais
_	iimp 3sg	barattait
_	iimp 1pl	barattions
_	spre 1pl	barattions
_	iimp 2pl	barattiez
_	spre 2pl	barattiez
_	iimp 3pl	barattaient
_	ipsi 1sg	barattai
_	ipsi 2sg	barattas
_	ipsi 3sg	baratta
_	ipsi 1pl	barattâmes
_	ipsi 2pl	barattâtes
_	ipsi 3pl	barattèrent
_	ifut 1sg	baratterai
_	ifut 2sg	baratteras
_	ifut 3sg	barattera
_	ifut 1pl	baratterons
_	ifut 2pl	baratterez
_	ifut 3pl	baratteront
_	cond 1sg	baratterais
_	cond 2sg	baratterais
_	cond 3sg	baratterait
_	cond 1pl	baratterions
_	cond 2pl	baratteriez
_	cond 3pl	baratteraient
_	simp 1sg	barattasse
_	simp 2sg	barattasses
_	simp 3sg	barattât
_	simp 1pl	barattassions
_	simp 2pl	barattassiez
_	simp 3pl	barattassent
_	impe 2sg	baratte
_	impe 1pl	barattons
_	impe 2pl	barattez
_	ppas mas sg	baratté
_	ppas mas pl	barattés
_	ppas fem sg	barattée
_	ppas fem pl	barattées
$
barber	1__t_q_zz
_	infi	barber
_	ppre	barbant
_	ipre 1sg	barbe
_	ipre 3sg	barbe
_	spre 1sg	barbe
_	spre 3sg	barbe
_	ipre 1isg	barbè
_	ipre 2sg	barbes
_	spre 2sg	barbes
_	ipre 1pl	barbons
_	ipre 2pl	barbez
_	ipre 3pl	barbent
_	spre 3pl	barbent
_	iimp 1sg	barbais
_	iimp 2sg	barbais
_	iimp 3sg	barbait
_	iimp 1pl	barbions
_	spre 1pl	barbions
_	iimp 2pl	barbiez
_	spre 2pl	barbiez
_	iimp 3pl	barbaient
_	ipsi 1sg	barbai
_	ipsi 2sg	barbas
_	ipsi 3sg	barba
_	ipsi 1pl	barbâmes
_	ipsi 2pl	barbâtes
_	ipsi 3pl	barbèrent
_	ifut 1sg	barberai
_	ifut 2sg	barberas
_	ifut 3sg	barbera
_	ifut 1pl	barberons
_	ifut 2pl	barberez
_	ifut 3pl	barberont
_	cond 1sg	barberais
_	cond 2sg	barberais
_	cond 3sg	barberait
_	cond 1pl	barberions
_	cond 2pl	barberiez
_	cond 3pl	barberaient
_	simp 1sg	barbasse
_	simp 2sg	barbasses
_	simp 3sg	barbât
_	simp 1pl	barbassions
_	simp 2pl	barbassiez
_	simp 3pl	barbassent
_	impe 2sg	barbe
_	impe 1pl	barbons
_	impe 2pl	barbez
_	ppas mas sg	barbé
_	ppas mas pl	barbés
_	ppas fem sg	barbée
_	ppas fem pl	barbées
$
barbifier	1__t_q_zz
_	infi	barbifier
_	ppre	barbifiant
_	ipre 1sg	barbifie
_	ipre 3sg	barbifie
_	spre 1sg	barbifie
_	spre 3sg	barbifie
_	ipre 1isg	barbifiè
_	ipre 2sg	barbifies
_	spre 2sg	barbifies
_	ipre 1pl	barbifions
_	ipre 2pl	barbifiez
_	ipre 3pl	barbifient
_	spre 3pl	barbifient
_	iimp 1sg	barbifiais
_	iimp 2sg	barbifiais
_	iimp 3sg	barbifiait
_	iimp 1pl	barbifiions
_	spre 1pl	barbifiions
_	iimp 2pl	barbifiiez
_	spre 2pl	barbifiiez
_	iimp 3pl	barbifiaient
_	ipsi 1sg	barbifiai
_	ipsi 2sg	barbifias
_	ipsi 3sg	barbifia
_	ipsi 1pl	barbifiâmes
_	ipsi 2pl	barbifiâtes
_	ipsi 3pl	barbifièrent
_	ifut 1sg	barbifierai
_	ifut 2sg	barbifieras
_	ifut 3sg	barbifiera
_	ifut 1pl	barbifierons
_	ifut 2pl	barbifierez
_	ifut 3pl	barbifieront
_	cond 1sg	barbifierais
_	cond 2sg	barbifierais
_	cond 3sg	barbifierait
_	cond 1pl	barbifierions
_	cond 2pl	barbifieriez
_	cond 3pl	barbifieraient
_	simp 1sg	barbifiasse
_	simp 2sg	barbifiasses
_	simp 3sg	barbifiât
_	simp 1pl	barbifiassions
_	simp 2pl	barbifiassiez
_	simp 3pl	barbifiassent
_	impe 2sg	barbifie
_	impe 1pl	barbifions
_	impe 2pl	barbifiez
_	ppas mas sg	barbifié
_	ppas mas pl	barbifiés
_	ppas fem sg	barbifiée
_	ppas fem pl	barbifiées
$
barboter	1_it___zz
_	infi	barboter
_	ppre	barbotant
_	ipre 1sg	barbote
_	ipre 3sg	barbote
_	spre 1sg	barbote
_	spre 3sg	barbote
_	ipre 1isg	barbotè
_	ipre 2sg	barbotes
_	spre 2sg	barbotes
_	ipre 1pl	barbotons
_	ipre 2pl	barbotez
_	ipre 3pl	barbotent
_	spre 3pl	barbotent
_	iimp 1sg	barbotais
_	iimp 2sg	barbotais
_	iimp 3sg	barbotait
_	iimp 1pl	barbotions
_	spre 1pl	barbotions
_	iimp 2pl	barbotiez
_	spre 2pl	barbotiez
_	iimp 3pl	barbotaient
_	ipsi 1sg	barbotai
_	ipsi 2sg	barbotas
_	ipsi 3sg	barbota
_	ipsi 1pl	barbotâmes
_	ipsi 2pl	barbotâtes
_	ipsi 3pl	barbotèrent
_	ifut 1sg	barboterai
_	ifut 2sg	barboteras
_	ifut 3sg	barbotera
_	ifut 1pl	barboterons
_	ifut 2pl	barboterez
_	ifut 3pl	barboteront
_	cond 1sg	barboterais
_	cond 2sg	barboterais
_	cond 3sg	barboterait
_	cond 1pl	barboterions
_	cond 2pl	barboteriez
_	cond 3pl	barboteraient
_	simp 1sg	barbotasse
_	simp 2sg	barbotasses
_	simp 3sg	barbotât
_	simp 1pl	barbotassions
_	simp 2pl	barbotassiez
_	simp 3pl	barbotassent
_	impe 2sg	barbote
_	impe 1pl	barbotons
_	impe 2pl	barbotez
_	ppas mas sg	barboté
_	ppas mas pl	barbotés
_	ppas fem sg	barbotée
_	ppas fem pl	barbotées
$
barbouiller	1__t___zz
_	infi	barbouiller
_	ppre	barbouillant
_	ipre 1sg	barbouille
_	ipre 3sg	barbouille
_	spre 1sg	barbouille
_	spre 3sg	barbouille
_	ipre 1isg	barbouillè
_	ipre 2sg	barbouilles
_	spre 2sg	barbouilles
_	ipre 1pl	barbouillons
_	ipre 2pl	barbouillez
_	ipre 3pl	barbouillent
_	spre 3pl	barbouillent
_	iimp 1sg	barbouillais
_	iimp 2sg	barbouillais
_	iimp 3sg	barbouillait
_	iimp 1pl	barbouillions
_	spre 1pl	barbouillions
_	iimp 2pl	barbouilliez
_	spre 2pl	barbouilliez
_	iimp 3pl	barbouillaient
_	ipsi 1sg	barbouillai
_	ipsi 2sg	barbouillas
_	ipsi 3sg	barbouilla
_	ipsi 1pl	barbouillâmes
_	ipsi 2pl	barbouillâtes
_	ipsi 3pl	barbouillèrent
_	ifut 1sg	barbouillerai
_	ifut 2sg	barbouilleras
_	ifut 3sg	barbouillera
_	ifut 1pl	barbouillerons
_	ifut 2pl	barbouillerez
_	ifut 3pl	barbouilleront
_	cond 1sg	barbouillerais
_	cond 2sg	barbouillerais
_	cond 3sg	barbouillerait
_	cond 1pl	barbouillerions
_	cond 2pl	barbouilleriez
_	cond 3pl	barbouilleraient
_	simp 1sg	barbouillasse
_	simp 2sg	barbouillasses
_	simp 3sg	barbouillât
_	simp 1pl	barbouillassions
_	simp 2pl	barbouillassiez
_	simp 3pl	barbouillassent
_	impe 2sg	barbouille
_	impe 1pl	barbouillons
_	impe 2pl	barbouillez
_	ppas mas sg	barbouillé
_	ppas mas pl	barbouillés
_	ppas fem sg	barbouillée
_	ppas fem pl	barbouillées
$
barder	1__t___zz
_	infi	barder
_	ppre	bardant
_	ipre 1sg	barde
_	ipre 3sg	barde
_	spre 1sg	barde
_	spre 3sg	barde
_	ipre 1isg	bardè
_	ipre 2sg	bardes
_	spre 2sg	bardes
_	ipre 1pl	bardons
_	ipre 2pl	bardez
_	ipre 3pl	bardent
_	spre 3pl	bardent
_	iimp 1sg	bardais
_	iimp 2sg	bardais
_	iimp 3sg	bardait
_	iimp 1pl	bardions
_	spre 1pl	bardions
_	iimp 2pl	bardiez
_	spre 2pl	bardiez
_	iimp 3pl	bardaient
_	ipsi 1sg	bardai
_	ipsi 2sg	bardas
_	ipsi 3sg	barda
_	ipsi 1pl	bardâmes
_	ipsi 2pl	bardâtes
_	ipsi 3pl	bardèrent
_	ifut 1sg	barderai
_	ifut 2sg	barderas
_	ifut 3sg	bardera
_	ifut 1pl	barderons
_	ifut 2pl	barderez
_	ifut 3pl	barderont
_	cond 1sg	barderais
_	cond 2sg	barderais
_	cond 3sg	barderait
_	cond 1pl	barderions
_	cond 2pl	barderiez
_	cond 3pl	barderaient
_	simp 1sg	bardasse
_	simp 2sg	bardasses
_	simp 3sg	bardât
_	simp 1pl	bardassions
_	simp 2pl	bardassiez
_	simp 3pl	bardassent
_	impe 2sg	barde
_	impe 1pl	bardons
_	impe 2pl	bardez
_	ppas mas sg	bardé
_	ppas mas pl	bardés
_	ppas fem sg	bardée
_	ppas fem pl	bardées
$
barder	1_i___mzz
_	infi	barder
_	ppre	bardant
_	ipre 3sg	barde
_	spre 3sg	barde
_	iimp 3sg	bardait
_	ipsi 3sg	barda
_	ifut 3sg	bardera
_	cond 3sg	barderait
_	simp 3sg	bardât
_	ppas mas sg	bardé
_	ppas mas pl	bardés
_	ppas fem sg	bardée
_	ppas fem pl	bardées
$
baréter	1_i____zz
_	infi	baréter
_	ppre	barétant
_	ipre 1sg	barète
_	ipre 3sg	barète
_	spre 1sg	barète
_	spre 3sg	barète
_	ipre 1isg	barétè
_	ipre 2sg	barètes
_	spre 2sg	barètes
_	ipre 1pl	barétons
_	ipre 2pl	barétez
_	ipre 3pl	barètent
_	spre 3pl	barètent
_	iimp 1sg	barétais
_	iimp 2sg	barétais
_	iimp 3sg	barétait
_	iimp 1pl	barétions
_	spre 1pl	barétions
_	iimp 2pl	barétiez
_	spre 2pl	barétiez
_	iimp 3pl	barétaient
_	ipsi 1sg	barétai
_	ipsi 2sg	barétas
_	ipsi 3sg	baréta
_	ipsi 1pl	barétâmes
_	ipsi 2pl	barétâtes
_	ipsi 3pl	barétèrent
_	ifut 1sg	baréterai
_	ifut 1sg	barèterai
_	ifut 2sg	baréteras
_	ifut 2sg	barèteras
_	ifut 3sg	barétera
_	ifut 3sg	barètera
_	ifut 1pl	baréterons
_	ifut 1pl	barèterons
_	ifut 2pl	baréterez
_	ifut 2pl	barèterez
_	ifut 3pl	baréteront
_	ifut 3pl	barèteront
_	cond 1sg	baréterais
_	cond 2sg	baréterais
_	cond 1sg	barèterais
_	cond 2sg	barèterais
_	cond 3sg	baréterait
_	cond 3sg	barèterait
_	cond 1pl	baréterions
_	cond 1pl	barèterions
_	cond 2pl	baréteriez
_	cond 2pl	barèteriez
_	cond 3pl	baréteraient
_	cond 3pl	barèteraient
_	simp 1sg	barétasse
_	simp 2sg	barétasses
_	simp 3sg	barétât
_	simp 1pl	barétassions
_	simp 2pl	barétassiez
_	simp 3pl	barétassent
_	impe 2sg	barète
_	impe 1pl	barétons
_	impe 2pl	barétez
_	ppas epi inv	barété
$
barguigner	1_i____zz
_	infi	barguigner
_	ppre	barguignant
_	ipre 1sg	barguigne
_	ipre 3sg	barguigne
_	spre 1sg	barguigne
_	spre 3sg	barguigne
_	ipre 1isg	barguignè
_	ipre 2sg	barguignes
_	spre 2sg	barguignes
_	ipre 1pl	barguignons
_	ipre 2pl	barguignez
_	ipre 3pl	barguignent
_	spre 3pl	barguignent
_	iimp 1sg	barguignais
_	iimp 2sg	barguignais
_	iimp 3sg	barguignait
_	iimp 1pl	barguignions
_	spre 1pl	barguignions
_	iimp 2pl	barguigniez
_	spre 2pl	barguigniez
_	iimp 3pl	barguignaient
_	ipsi 1sg	barguignai
_	ipsi 2sg	barguignas
_	ipsi 3sg	barguigna
_	ipsi 1pl	barguignâmes
_	ipsi 2pl	barguignâtes
_	ipsi 3pl	barguignèrent
_	ifut 1sg	barguignerai
_	ifut 2sg	barguigneras
_	ifut 3sg	barguignera
_	ifut 1pl	barguignerons
_	ifut 2pl	barguignerez
_	ifut 3pl	barguigneront
_	cond 1sg	barguignerais
_	cond 2sg	barguignerais
_	cond 3sg	barguignerait
_	cond 1pl	barguignerions
_	cond 2pl	barguigneriez
_	cond 3pl	barguigneraient
_	simp 1sg	barguignasse
_	simp 2sg	barguignasses
_	simp 3sg	barguignât
_	simp 1pl	barguignassions
_	simp 2pl	barguignassiez
_	simp 3pl	barguignassent
_	impe 2sg	barguigne
_	impe 1pl	barguignons
_	impe 2pl	barguignez
_	ppas epi inv	barguigné
$
barioler	1__t___zz
_	infi	barioler
_	ppre	bariolant
_	ipre 1sg	bariole
_	ipre 3sg	bariole
_	spre 1sg	bariole
_	spre 3sg	bariole
_	ipre 1isg	bariolè
_	ipre 2sg	barioles
_	spre 2sg	barioles
_	ipre 1pl	bariolons
_	ipre 2pl	bariolez
_	ipre 3pl	bariolent
_	spre 3pl	bariolent
_	iimp 1sg	bariolais
_	iimp 2sg	bariolais
_	iimp 3sg	bariolait
_	iimp 1pl	bariolions
_	spre 1pl	bariolions
_	iimp 2pl	barioliez
_	spre 2pl	barioliez
_	iimp 3pl	bariolaient
_	ipsi 1sg	bariolai
_	ipsi 2sg	bariolas
_	ipsi 3sg	bariola
_	ipsi 1pl	bariolâmes
_	ipsi 2pl	bariolâtes
_	ipsi 3pl	bariolèrent
_	ifut 1sg	bariolerai
_	ifut 2sg	barioleras
_	ifut 3sg	bariolera
_	ifut 1pl	bariolerons
_	ifut 2pl	bariolerez
_	ifut 3pl	barioleront
_	cond 1sg	bariolerais
_	cond 2sg	bariolerais
_	cond 3sg	bariolerait
_	cond 1pl	bariolerions
_	cond 2pl	barioleriez
_	cond 3pl	barioleraient
_	simp 1sg	bariolasse
_	simp 2sg	bariolasses
_	simp 3sg	bariolât
_	simp 1pl	bariolassions
_	simp 2pl	bariolassiez
_	simp 3pl	bariolassent
_	impe 2sg	bariole
_	impe 1pl	bariolons
_	impe 2pl	bariolez
_	ppas mas sg	bariolé
_	ppas mas pl	bariolés
_	ppas fem sg	bariolée
_	ppas fem pl	bariolées
$
barjaquer	1_i____zz
_	infi	barjaquer
_	ppre	barjaquant
_	ipre 1sg	barjaque
_	ipre 3sg	barjaque
_	spre 1sg	barjaque
_	spre 3sg	barjaque
_	ipre 1isg	barjaquè
_	ipre 2sg	barjaques
_	spre 2sg	barjaques
_	ipre 1pl	barjaquons
_	ipre 2pl	barjaquez
_	ipre 3pl	barjaquent
_	spre 3pl	barjaquent
_	iimp 1sg	barjaquais
_	iimp 2sg	barjaquais
_	iimp 3sg	barjaquait
_	iimp 1pl	barjaquions
_	spre 1pl	barjaquions
_	iimp 2pl	barjaquiez
_	spre 2pl	barjaquiez
_	iimp 3pl	barjaquaient
_	ipsi 1sg	barjaquai
_	ipsi 2sg	barjaquas
_	ipsi 3sg	barjaqua
_	ipsi 1pl	barjaquâmes
_	ipsi 2pl	barjaquâtes
_	ipsi 3pl	barjaquèrent
_	ifut 1sg	barjaquerai
_	ifut 2sg	barjaqueras
_	ifut 3sg	barjaquera
_	ifut 1pl	barjaquerons
_	ifut 2pl	barjaquerez
_	ifut 3pl	barjaqueront
_	cond 1sg	barjaquerais
_	cond 2sg	barjaquerais
_	cond 3sg	barjaquerait
_	cond 1pl	barjaquerions
_	cond 2pl	barjaqueriez
_	cond 3pl	barjaqueraient
_	simp 1sg	barjaquasse
_	simp 2sg	barjaquasses
_	simp 3sg	barjaquât
_	simp 1pl	barjaquassions
_	simp 2pl	barjaquassiez
_	simp 3pl	barjaquassent
_	impe 2sg	barjaque
_	impe 1pl	barjaquons
_	impe 2pl	barjaquez
_	ppas epi inv	barjaqué
$
barloquer	1_i____zz
_	infi	barloquer
_	ppre	barloquant
_	ipre 1sg	barloque
_	ipre 3sg	barloque
_	spre 1sg	barloque
_	spre 3sg	barloque
_	ipre 1isg	barloquè
_	ipre 2sg	barloques
_	spre 2sg	barloques
_	ipre 1pl	barloquons
_	ipre 2pl	barloquez
_	ipre 3pl	barloquent
_	spre 3pl	barloquent
_	iimp 1sg	barloquais
_	iimp 2sg	barloquais
_	iimp 3sg	barloquait
_	iimp 1pl	barloquions
_	spre 1pl	barloquions
_	iimp 2pl	barloquiez
_	spre 2pl	barloquiez
_	iimp 3pl	barloquaient
_	ipsi 1sg	barloquai
_	ipsi 2sg	barloquas
_	ipsi 3sg	barloqua
_	ipsi 1pl	barloquâmes
_	ipsi 2pl	barloquâtes
_	ipsi 3pl	barloquèrent
_	ifut 1sg	barloquerai
_	ifut 2sg	barloqueras
_	ifut 3sg	barloquera
_	ifut 1pl	barloquerons
_	ifut 2pl	barloquerez
_	ifut 3pl	barloqueront
_	cond 1sg	barloquerais
_	cond 2sg	barloquerais
_	cond 3sg	barloquerait
_	cond 1pl	barloquerions
_	cond 2pl	barloqueriez
_	cond 3pl	barloqueraient
_	simp 1sg	barloquasse
_	simp 2sg	barloquasses
_	simp 3sg	barloquât
_	simp 1pl	barloquassions
_	simp 2pl	barloquassiez
_	simp 3pl	barloquassent
_	impe 2sg	barloque
_	impe 1pl	barloquons
_	impe 2pl	barloquez
_	ppas epi inv	barloqué
$
baronner	1__t___zz
_	infi	baronner
_	ppre	baronnant
_	ipre 1sg	baronne
_	ipre 3sg	baronne
_	spre 1sg	baronne
_	spre 3sg	baronne
_	ipre 1isg	baronnè
_	ipre 2sg	baronnes
_	spre 2sg	baronnes
_	ipre 1pl	baronnons
_	ipre 2pl	baronnez
_	ipre 3pl	baronnent
_	spre 3pl	baronnent
_	iimp 1sg	baronnais
_	iimp 2sg	baronnais
_	iimp 3sg	baronnait
_	iimp 1pl	baronnions
_	spre 1pl	baronnions
_	iimp 2pl	baronniez
_	spre 2pl	baronniez
_	iimp 3pl	baronnaient
_	ipsi 1sg	baronnai
_	ipsi 2sg	baronnas
_	ipsi 3sg	baronna
_	ipsi 1pl	baronnâmes
_	ipsi 2pl	baronnâtes
_	ipsi 3pl	baronnèrent
_	ifut 1sg	baronnerai
_	ifut 2sg	baronneras
_	ifut 3sg	baronnera
_	ifut 1pl	baronnerons
_	ifut 2pl	baronnerez
_	ifut 3pl	baronneront
_	cond 1sg	baronnerais
_	cond 2sg	baronnerais
_	cond 3sg	baronnerait
_	cond 1pl	baronnerions
_	cond 2pl	baronneriez
_	cond 3pl	baronneraient
_	simp 1sg	baronnasse
_	simp 2sg	baronnasses
_	simp 3sg	baronnât
_	simp 1pl	baronnassions
_	simp 2pl	baronnassiez
_	simp 3pl	baronnassent
_	impe 2sg	baronne
_	impe 1pl	baronnons
_	impe 2pl	baronnez
_	ppas mas sg	baronné
_	ppas mas pl	baronnés
_	ppas fem sg	baronnée
_	ppas fem pl	baronnées
$
barouder	1_i____zz
_	infi	barouder
_	ppre	baroudant
_	ipre 1sg	baroude
_	ipre 3sg	baroude
_	spre 1sg	baroude
_	spre 3sg	baroude
_	ipre 1isg	baroudè
_	ipre 2sg	baroudes
_	spre 2sg	baroudes
_	ipre 1pl	baroudons
_	ipre 2pl	baroudez
_	ipre 3pl	baroudent
_	spre 3pl	baroudent
_	iimp 1sg	baroudais
_	iimp 2sg	baroudais
_	iimp 3sg	baroudait
_	iimp 1pl	baroudions
_	spre 1pl	baroudions
_	iimp 2pl	baroudiez
_	spre 2pl	baroudiez
_	iimp 3pl	baroudaient
_	ipsi 1sg	baroudai
_	ipsi 2sg	baroudas
_	ipsi 3sg	barouda
_	ipsi 1pl	baroudâmes
_	ipsi 2pl	baroudâtes
_	ipsi 3pl	baroudèrent
_	ifut 1sg	barouderai
_	ifut 2sg	barouderas
_	ifut 3sg	baroudera
_	ifut 1pl	barouderons
_	ifut 2pl	barouderez
_	ifut 3pl	barouderont
_	cond 1sg	barouderais
_	cond 2sg	barouderais
_	cond 3sg	barouderait
_	cond 1pl	barouderions
_	cond 2pl	barouderiez
_	cond 3pl	barouderaient
_	simp 1sg	baroudasse
_	simp 2sg	baroudasses
_	simp 3sg	baroudât
_	simp 1pl	baroudassions
_	simp 2pl	baroudassiez
_	simp 3pl	baroudassent
_	impe 2sg	baroude
_	impe 1pl	baroudons
_	impe 2pl	baroudez
_	ppas epi inv	baroudé
$
barrer	1_it_q_zz
_	infi	barrer
_	ppre	barrant
_	ipre 1sg	barre
_	ipre 3sg	barre
_	spre 1sg	barre
_	spre 3sg	barre
_	ipre 1isg	barrè
_	ipre 2sg	barres
_	spre 2sg	barres
_	ipre 1pl	barrons
_	ipre 2pl	barrez
_	ipre 3pl	barrent
_	spre 3pl	barrent
_	iimp 1sg	barrais
_	iimp 2sg	barrais
_	iimp 3sg	barrait
_	iimp 1pl	barrions
_	spre 1pl	barrions
_	iimp 2pl	barriez
_	spre 2pl	barriez
_	iimp 3pl	barraient
_	ipsi 1sg	barrai
_	ipsi 2sg	barras
_	ipsi 3sg	barra
_	ipsi 1pl	barrâmes
_	ipsi 2pl	barrâtes
_	ipsi 3pl	barrèrent
_	ifut 1sg	barrerai
_	ifut 2sg	barreras
_	ifut 3sg	barrera
_	ifut 1pl	barrerons
_	ifut 2pl	barrerez
_	ifut 3pl	barreront
_	cond 1sg	barrerais
_	cond 2sg	barrerais
_	cond 3sg	barrerait
_	cond 1pl	barrerions
_	cond 2pl	barreriez
_	cond 3pl	barreraient
_	simp 1sg	barrasse
_	simp 2sg	barrasses
_	simp 3sg	barrât
_	simp 1pl	barrassions
_	simp 2pl	barrassiez
_	simp 3pl	barrassent
_	impe 2sg	barre
_	impe 1pl	barrons
_	impe 2pl	barrez
_	ppas mas sg	barré
_	ppas mas pl	barrés
_	ppas fem sg	barrée
_	ppas fem pl	barrées
$
barricader	1__t_q_zz
_	infi	barricader
_	ppre	barricadant
_	ipre 1sg	barricade
_	ipre 3sg	barricade
_	spre 1sg	barricade
_	spre 3sg	barricade
_	ipre 1isg	barricadè
_	ipre 2sg	barricades
_	spre 2sg	barricades
_	ipre 1pl	barricadons
_	ipre 2pl	barricadez
_	ipre 3pl	barricadent
_	spre 3pl	barricadent
_	iimp 1sg	barricadais
_	iimp 2sg	barricadais
_	iimp 3sg	barricadait
_	iimp 1pl	barricadions
_	spre 1pl	barricadions
_	iimp 2pl	barricadiez
_	spre 2pl	barricadiez
_	iimp 3pl	barricadaient
_	ipsi 1sg	barricadai
_	ipsi 2sg	barricadas
_	ipsi 3sg	barricada
_	ipsi 1pl	barricadâmes
_	ipsi 2pl	barricadâtes
_	ipsi 3pl	barricadèrent
_	ifut 1sg	barricaderai
_	ifut 2sg	barricaderas
_	ifut 3sg	barricadera
_	ifut 1pl	barricaderons
_	ifut 2pl	barricaderez
_	ifut 3pl	barricaderont
_	cond 1sg	barricaderais
_	cond 2sg	barricaderais
_	cond 3sg	barricaderait
_	cond 1pl	barricaderions
_	cond 2pl	barricaderiez
_	cond 3pl	barricaderaient
_	simp 1sg	barricadasse
_	simp 2sg	barricadasses
_	simp 3sg	barricadât
_	simp 1pl	barricadassions
_	simp 2pl	barricadassiez
_	simp 3pl	barricadassent
_	impe 2sg	barricade
_	impe 1pl	barricadons
_	impe 2pl	barricadez
_	ppas mas sg	barricadé
_	ppas mas pl	barricadés
_	ppas fem sg	barricadée
_	ppas fem pl	barricadées
$
barriérer	1_it____a
_	infi	barriérer
_	ppre	barriérant
_	ipre 1sg	barrière
_	ipre 3sg	barrière
_	spre 1sg	barrière
_	spre 3sg	barrière
_	ipre 1isg	barriérè
_	ipre 2sg	barrières
_	spre 2sg	barrières
_	ipre 1pl	barriérons
_	ipre 2pl	barriérez
_	ipre 3pl	barrièrent
_	spre 3pl	barrièrent
_	iimp 1sg	barriérais
_	iimp 2sg	barriérais
_	iimp 3sg	barriérait
_	iimp 1pl	barriérions
_	spre 1pl	barriérions
_	iimp 2pl	barriériez
_	spre 2pl	barriériez
_	iimp 3pl	barriéraient
_	ipsi 1sg	barriérai
_	ipsi 2sg	barriéras
_	ipsi 3sg	barriéra
_	ipsi 1pl	barriérâmes
_	ipsi 2pl	barriérâtes
_	ipsi 3pl	barriérèrent
_	ifut 1sg	barriérerai
_	ifut 1sg	barrièrerai
_	ifut 2sg	barriéreras
_	ifut 2sg	barrièreras
_	ifut 3sg	barriérera
_	ifut 3sg	barrièrera
_	ifut 1pl	barriérerons
_	ifut 1pl	barrièrerons
_	ifut 2pl	barriérerez
_	ifut 2pl	barrièrerez
_	ifut 3pl	barriéreront
_	ifut 3pl	barrièreront
_	cond 1sg	barriérerais
_	cond 2sg	barriérerais
_	cond 1sg	barrièrerais
_	cond 2sg	barrièrerais
_	cond 3sg	barriérerait
_	cond 3sg	barrièrerait
_	cond 1pl	barriérerions
_	cond 1pl	barrièrerions
_	cond 2pl	barriéreriez
_	cond 2pl	barrièreriez
_	cond 3pl	barriéreraient
_	cond 3pl	barrièreraient
_	simp 1sg	barriérasse
_	simp 2sg	barriérasses
_	simp 3sg	barriérât
_	simp 1pl	barriérassions
_	simp 2pl	barriérassiez
_	simp 3pl	barriérassent
_	impe 2sg	barrière
_	impe 1pl	barriérons
_	impe 2pl	barriérez
_	ppas mas sg	barriéré
_	ppas mas pl	barriérés
_	ppas fem sg	barriérée
_	ppas fem pl	barriérées
$
barrir	2_i_____a
_	infi	barrir
_	ppre	barrissant
_	ipre 1sg	barris
_	ipre 2sg	barris
_	ipsi 1sg	barris
_	ipsi 2sg	barris
_	ipre 3sg	barrit
_	ipsi 3sg	barrit
_	ipre 1pl	barrissons
_	ipre 2pl	barrissez
_	ipre 3pl	barrissent
_	spre 3pl	barrissent
_	simp 3pl	barrissent
_	iimp 1sg	barrissais
_	iimp 2sg	barrissais
_	iimp 3sg	barrissait
_	iimp 1pl	barrissions
_	spre 1pl	barrissions
_	simp 1pl	barrissions
_	iimp 2pl	barrissiez
_	spre 2pl	barrissiez
_	simp 2pl	barrissiez
_	iimp 3pl	barrissaient
_	ipsi 1pl	barrîmes
_	ipsi 2pl	barrîtes
_	ipsi 3pl	barrirent
_	ifut 1sg	barrirai
_	ifut 2sg	barriras
_	ifut 3sg	barrira
_	ifut 1pl	barrirons
_	ifut 2pl	barrirez
_	ifut 3pl	barriront
_	cond 1sg	barrirais
_	cond 2sg	barrirais
_	cond 3sg	barrirait
_	cond 1pl	barririons
_	cond 2pl	barririez
_	cond 3pl	barriraient
_	spre 1sg	barrisse
_	simp 1sg	barrisse
_	spre 2sg	barrisses
_	simp 2sg	barrisses
_	spre 3sg	barrisse
_	simp 3sg	barrît
_	impe 2sg	barris
_	impe 1pl	barrissons
_	impe 2pl	barrissez
_	ppas epi inv	barri
$
basaner	1__t___zz
_	infi	basaner
_	ppre	basanant
_	ipre 1sg	basane
_	ipre 3sg	basane
_	spre 1sg	basane
_	spre 3sg	basane
_	ipre 1isg	basanè
_	ipre 2sg	basanes
_	spre 2sg	basanes
_	ipre 1pl	basanons
_	ipre 2pl	basanez
_	ipre 3pl	basanent
_	spre 3pl	basanent
_	iimp 1sg	basanais
_	iimp 2sg	basanais
_	iimp 3sg	basanait
_	iimp 1pl	basanions
_	spre 1pl	basanions
_	iimp 2pl	basaniez
_	spre 2pl	basaniez
_	iimp 3pl	basanaient
_	ipsi 1sg	basanai
_	ipsi 2sg	basanas
_	ipsi 3sg	basana
_	ipsi 1pl	basanâmes
_	ipsi 2pl	basanâtes
_	ipsi 3pl	basanèrent
_	ifut 1sg	basanerai
_	ifut 2sg	basaneras
_	ifut 3sg	basanera
_	ifut 1pl	basanerons
_	ifut 2pl	basanerez
_	ifut 3pl	basaneront
_	cond 1sg	basanerais
_	cond 2sg	basanerais
_	cond 3sg	basanerait
_	cond 1pl	basanerions
_	cond 2pl	basaneriez
_	cond 3pl	basaneraient
_	simp 1sg	basanasse
_	simp 2sg	basanasses
_	simp 3sg	basanât
_	simp 1pl	basanassions
_	simp 2pl	basanassiez
_	simp 3pl	basanassent
_	impe 2sg	basane
_	impe 1pl	basanons
_	impe 2pl	basanez
_	ppas mas sg	basané
_	ppas mas pl	basanés
_	ppas fem sg	basanée
_	ppas fem pl	basanées
$
basculer	1_it___zz
_	infi	basculer
_	ppre	basculant
_	ipre 1sg	bascule
_	ipre 3sg	bascule
_	spre 1sg	bascule
_	spre 3sg	bascule
_	ipre 1isg	basculè
_	ipre 2sg	bascules
_	spre 2sg	bascules
_	ipre 1pl	basculons
_	ipre 2pl	basculez
_	ipre 3pl	basculent
_	spre 3pl	basculent
_	iimp 1sg	basculais
_	iimp 2sg	basculais
_	iimp 3sg	basculait
_	iimp 1pl	basculions
_	spre 1pl	basculions
_	iimp 2pl	basculiez
_	spre 2pl	basculiez
_	iimp 3pl	basculaient
_	ipsi 1sg	basculai
_	ipsi 2sg	basculas
_	ipsi 3sg	bascula
_	ipsi 1pl	basculâmes
_	ipsi 2pl	basculâtes
_	ipsi 3pl	basculèrent
_	ifut 1sg	basculerai
_	ifut 2sg	basculeras
_	ifut 3sg	basculera
_	ifut 1pl	basculerons
_	ifut 2pl	basculerez
_	ifut 3pl	basculeront
_	cond 1sg	basculerais
_	cond 2sg	basculerais
_	cond 3sg	basculerait
_	cond 1pl	basculerions
_	cond 2pl	basculeriez
_	cond 3pl	basculeraient
_	simp 1sg	basculasse
_	simp 2sg	basculasses
_	simp 3sg	basculât
_	simp 1pl	basculassions
_	simp 2pl	basculassiez
_	simp 3pl	basculassent
_	impe 2sg	bascule
_	impe 1pl	basculons
_	impe 2pl	basculez
_	ppas mas sg	basculé
_	ppas mas pl	basculés
_	ppas fem sg	basculée
_	ppas fem pl	basculées
$
baser	1__t_q__a
_	infi	baser
_	ppre	basant
_	ipre 1sg	base
_	ipre 3sg	base
_	spre 1sg	base
_	spre 3sg	base
_	ipre 1isg	basè
_	ipre 2sg	bases
_	spre 2sg	bases
_	ipre 1pl	basons
_	ipre 2pl	basez
_	ipre 3pl	basent
_	spre 3pl	basent
_	iimp 1sg	basais
_	iimp 2sg	basais
_	iimp 3sg	basait
_	iimp 1pl	basions
_	spre 1pl	basions
_	iimp 2pl	basiez
_	spre 2pl	basiez
_	iimp 3pl	basaient
_	ipsi 1sg	basai
_	ipsi 2sg	basas
_	ipsi 3sg	basa
_	ipsi 1pl	basâmes
_	ipsi 2pl	basâtes
_	ipsi 3pl	basèrent
_	ifut 1sg	baserai
_	ifut 2sg	baseras
_	ifut 3sg	basera
_	ifut 1pl	baserons
_	ifut 2pl	baserez
_	ifut 3pl	baseront
_	cond 1sg	baserais
_	cond 2sg	baserais
_	cond 3sg	baserait
_	cond 1pl	baserions
_	cond 2pl	baseriez
_	cond 3pl	baseraient
_	simp 1sg	basasse
_	simp 2sg	basasses
_	simp 3sg	basât
_	simp 1pl	basassions
_	simp 2pl	basassiez
_	simp 3pl	basassent
_	impe 2sg	base
_	impe 1pl	basons
_	impe 2pl	basez
_	ppas mas sg	basé
_	ppas mas pl	basés
_	ppas fem sg	basée
_	ppas fem pl	basées
$
bassiner	1__t___zz
_	infi	bassiner
_	ppre	bassinant
_	ipre 1sg	bassine
_	ipre 3sg	bassine
_	spre 1sg	bassine
_	spre 3sg	bassine
_	ipre 1isg	bassinè
_	ipre 2sg	bassines
_	spre 2sg	bassines
_	ipre 1pl	bassinons
_	ipre 2pl	bassinez
_	ipre 3pl	bassinent
_	spre 3pl	bassinent
_	iimp 1sg	bassinais
_	iimp 2sg	bassinais
_	iimp 3sg	bassinait
_	iimp 1pl	bassinions
_	spre 1pl	bassinions
_	iimp 2pl	bassiniez
_	spre 2pl	bassiniez
_	iimp 3pl	bassinaient
_	ipsi 1sg	bassinai
_	ipsi 2sg	bassinas
_	ipsi 3sg	bassina
_	ipsi 1pl	bassinâmes
_	ipsi 2pl	bassinâtes
_	ipsi 3pl	bassinèrent
_	ifut 1sg	bassinerai
_	ifut 2sg	bassineras
_	ifut 3sg	bassinera
_	ifut 1pl	bassinerons
_	ifut 2pl	bassinerez
_	ifut 3pl	bassineront
_	cond 1sg	bassinerais
_	cond 2sg	bassinerais
_	cond 3sg	bassinerait
_	cond 1pl	bassinerions
_	cond 2pl	bassineriez
_	cond 3pl	bassineraient
_	simp 1sg	bassinasse
_	simp 2sg	bassinasses
_	simp 3sg	bassinât
_	simp 1pl	bassinassions
_	simp 2pl	bassinassiez
_	simp 3pl	bassinassent
_	impe 2sg	bassine
_	impe 1pl	bassinons
_	impe 2pl	bassinez
_	ppas mas sg	bassiné
_	ppas mas pl	bassinés
_	ppas fem sg	bassinée
_	ppas fem pl	bassinées
$
baster	1_i____zz
_	infi	baster
_	ppre	bastant
_	ipre 1sg	baste
_	ipre 3sg	baste
_	spre 1sg	baste
_	spre 3sg	baste
_	ipre 1isg	bastè
_	ipre 2sg	bastes
_	spre 2sg	bastes
_	ipre 1pl	bastons
_	ipre 2pl	bastez
_	ipre 3pl	bastent
_	spre 3pl	bastent
_	iimp 1sg	bastais
_	iimp 2sg	bastais
_	iimp 3sg	bastait
_	iimp 1pl	bastions
_	spre 1pl	bastions
_	iimp 2pl	bastiez
_	spre 2pl	bastiez
_	iimp 3pl	bastaient
_	ipsi 1sg	bastai
_	ipsi 2sg	bastas
_	ipsi 3sg	basta
_	ipsi 1pl	bastâmes
_	ipsi 2pl	bastâtes
_	ipsi 3pl	bastèrent
_	ifut 1sg	basterai
_	ifut 2sg	basteras
_	ifut 3sg	bastera
_	ifut 1pl	basterons
_	ifut 2pl	basterez
_	ifut 3pl	basteront
_	cond 1sg	basterais
_	cond 2sg	basterais
_	cond 3sg	basterait
_	cond 1pl	basterions
_	cond 2pl	basteriez
_	cond 3pl	basteraient
_	simp 1sg	bastasse
_	simp 2sg	bastasses
_	simp 3sg	bastât
_	simp 1pl	bastassions
_	simp 2pl	bastassiez
_	simp 3pl	bastassent
_	impe 2sg	baste
_	impe 1pl	bastons
_	impe 2pl	bastez
_	ppas epi inv	basté
$
bastillonner	1__t___zz
_	infi	bastillonner
_	ppre	bastillonnant
_	ipre 1sg	bastillonne
_	ipre 3sg	bastillonne
_	spre 1sg	bastillonne
_	spre 3sg	bastillonne
_	ipre 1isg	bastillonnè
_	ipre 2sg	bastillonnes
_	spre 2sg	bastillonnes
_	ipre 1pl	bastillonnons
_	ipre 2pl	bastillonnez
_	ipre 3pl	bastillonnent
_	spre 3pl	bastillonnent
_	iimp 1sg	bastillonnais
_	iimp 2sg	bastillonnais
_	iimp 3sg	bastillonnait
_	iimp 1pl	bastillonnions
_	spre 1pl	bastillonnions
_	iimp 2pl	bastillonniez
_	spre 2pl	bastillonniez
_	iimp 3pl	bastillonnaient
_	ipsi 1sg	bastillonnai
_	ipsi 2sg	bastillonnas
_	ipsi 3sg	bastillonna
_	ipsi 1pl	bastillonnâmes
_	ipsi 2pl	bastillonnâtes
_	ipsi 3pl	bastillonnèrent
_	ifut 1sg	bastillonnerai
_	ifut 2sg	bastillonneras
_	ifut 3sg	bastillonnera
_	ifut 1pl	bastillonnerons
_	ifut 2pl	bastillonnerez
_	ifut 3pl	bastillonneront
_	cond 1sg	bastillonnerais
_	cond 2sg	bastillonnerais
_	cond 3sg	bastillonnerait
_	cond 1pl	bastillonnerions
_	cond 2pl	bastillonneriez
_	cond 3pl	bastillonneraient
_	simp 1sg	bastillonnasse
_	simp 2sg	bastillonnasses
_	simp 3sg	bastillonnât
_	simp 1pl	bastillonnassions
_	simp 2pl	bastillonnassiez
_	simp 3pl	bastillonnassent
_	impe 2sg	bastillonne
_	impe 1pl	bastillonnons
_	impe 2pl	bastillonnez
_	ppas mas sg	bastillonné
_	ppas mas pl	bastillonnés
_	ppas fem sg	bastillonnée
_	ppas fem pl	bastillonnées
$
bastionner	1__t___zz
_	infi	bastionner
_	ppre	bastionnant
_	ipre 1sg	bastionne
_	ipre 3sg	bastionne
_	spre 1sg	bastionne
_	spre 3sg	bastionne
_	ipre 1isg	bastionnè
_	ipre 2sg	bastionnes
_	spre 2sg	bastionnes
_	ipre 1pl	bastionnons
_	ipre 2pl	bastionnez
_	ipre 3pl	bastionnent
_	spre 3pl	bastionnent
_	iimp 1sg	bastionnais
_	iimp 2sg	bastionnais
_	iimp 3sg	bastionnait
_	iimp 1pl	bastionnions
_	spre 1pl	bastionnions
_	iimp 2pl	bastionniez
_	spre 2pl	bastionniez
_	iimp 3pl	bastionnaient
_	ipsi 1sg	bastionnai
_	ipsi 2sg	bastionnas
_	ipsi 3sg	bastionna
_	ipsi 1pl	bastionnâmes
_	ipsi 2pl	bastionnâtes
_	ipsi 3pl	bastionnèrent
_	ifut 1sg	bastionnerai
_	ifut 2sg	bastionneras
_	ifut 3sg	bastionnera
_	ifut 1pl	bastionnerons
_	ifut 2pl	bastionnerez
_	ifut 3pl	bastionneront
_	cond 1sg	bastionnerais
_	cond 2sg	bastionnerais
_	cond 3sg	bastionnerait
_	cond 1pl	bastionnerions
_	cond 2pl	bastionneriez
_	cond 3pl	bastionneraient
_	simp 1sg	bastionnasse
_	simp 2sg	bastionnasses
_	simp 3sg	bastionnât
_	simp 1pl	bastionnassions
_	simp 2pl	bastionnassiez
_	simp 3pl	bastionnassent
_	impe 2sg	bastionne
_	impe 1pl	bastionnons
_	impe 2pl	bastionnez
_	ppas mas sg	bastionné
_	ppas mas pl	bastionnés
_	ppas fem sg	bastionnée
_	ppas fem pl	bastionnées
$
bastonner	1__t_q_zz
_	infi	bastonner
_	ppre	bastonnant
_	ipre 1sg	bastonne
_	ipre 3sg	bastonne
_	spre 1sg	bastonne
_	spre 3sg	bastonne
_	ipre 1isg	bastonnè
_	ipre 2sg	bastonnes
_	spre 2sg	bastonnes
_	ipre 1pl	bastonnons
_	ipre 2pl	bastonnez
_	ipre 3pl	bastonnent
_	spre 3pl	bastonnent
_	iimp 1sg	bastonnais
_	iimp 2sg	bastonnais
_	iimp 3sg	bastonnait
_	iimp 1pl	bastonnions
_	spre 1pl	bastonnions
_	iimp 2pl	bastonniez
_	spre 2pl	bastonniez
_	iimp 3pl	bastonnaient
_	ipsi 1sg	bastonnai
_	ipsi 2sg	bastonnas
_	ipsi 3sg	bastonna
_	ipsi 1pl	bastonnâmes
_	ipsi 2pl	bastonnâtes
_	ipsi 3pl	bastonnèrent
_	ifut 1sg	bastonnerai
_	ifut 2sg	bastonneras
_	ifut 3sg	bastonnera
_	ifut 1pl	bastonnerons
_	ifut 2pl	bastonnerez
_	ifut 3pl	bastonneront
_	cond 1sg	bastonnerais
_	cond 2sg	bastonnerais
_	cond 3sg	bastonnerait
_	cond 1pl	bastonnerions
_	cond 2pl	bastonneriez
_	cond 3pl	bastonneraient
_	simp 1sg	bastonnasse
_	simp 2sg	bastonnasses
_	simp 3sg	bastonnât
_	simp 1pl	bastonnassions
_	simp 2pl	bastonnassiez
_	simp 3pl	bastonnassent
_	impe 2sg	bastonne
_	impe 1pl	bastonnons
_	impe 2pl	bastonnez
_	ppas mas sg	bastonné
_	ppas mas pl	bastonnés
_	ppas fem sg	bastonnée
_	ppas fem pl	bastonnées
$
batailler	1_i__q_zz
_	infi	batailler
_	ppre	bataillant
_	ipre 1sg	bataille
_	ipre 3sg	bataille
_	spre 1sg	bataille
_	spre 3sg	bataille
_	ipre 1isg	bataillè
_	ipre 2sg	batailles
_	spre 2sg	batailles
_	ipre 1pl	bataillons
_	ipre 2pl	bataillez
_	ipre 3pl	bataillent
_	spre 3pl	bataillent
_	iimp 1sg	bataillais
_	iimp 2sg	bataillais
_	iimp 3sg	bataillait
_	iimp 1pl	bataillions
_	spre 1pl	bataillions
_	iimp 2pl	batailliez
_	spre 2pl	batailliez
_	iimp 3pl	bataillaient
_	ipsi 1sg	bataillai
_	ipsi 2sg	bataillas
_	ipsi 3sg	batailla
_	ipsi 1pl	bataillâmes
_	ipsi 2pl	bataillâtes
_	ipsi 3pl	bataillèrent
_	ifut 1sg	bataillerai
_	ifut 2sg	batailleras
_	ifut 3sg	bataillera
_	ifut 1pl	bataillerons
_	ifut 2pl	bataillerez
_	ifut 3pl	batailleront
_	cond 1sg	bataillerais
_	cond 2sg	bataillerais
_	cond 3sg	bataillerait
_	cond 1pl	bataillerions
_	cond 2pl	batailleriez
_	cond 3pl	batailleraient
_	simp 1sg	bataillasse
_	simp 2sg	bataillasses
_	simp 3sg	bataillât
_	simp 1pl	bataillassions
_	simp 2pl	bataillassiez
_	simp 3pl	bataillassent
_	impe 2sg	bataille
_	impe 1pl	bataillons
_	impe 2pl	bataillez
_	ppas mas sg	bataillé
_	ppas mas pl	bataillés
_	ppas fem sg	bataillée
_	ppas fem pl	bataillées
$
bateler	1_i____zz
_	infi	bateler
_	ppre	batelant
_	ipre 1sg	batelle
_	ipre 3sg	batelle
_	spre 1sg	batelle
_	spre 3sg	batelle
_	ipre 1sg	batèle
_	ipre 3sg	batèle
_	spre 1sg	batèle
_	spre 3sg	batèle
_	ipre 1isg	batelè
_	ipre 2sg	batelles
_	spre 2sg	batelles
_	ipre 2sg	batèles
_	spre 2sg	batèles
_	ipre 1pl	batelons
_	ipre 2pl	batelez
_	ipre 3pl	batellent
_	spre 3pl	batellent
_	ipre 3pl	batèlent
_	spre 3pl	batèlent
_	iimp 1sg	batelais
_	iimp 2sg	batelais
_	iimp 3sg	batelait
_	iimp 1pl	batelions
_	spre 1pl	batelions
_	iimp 2pl	bateliez
_	spre 2pl	bateliez
_	iimp 3pl	batelaient
_	ipsi 1sg	batelai
_	ipsi 2sg	batelas
_	ipsi 3sg	batela
_	ipsi 1pl	batelâmes
_	ipsi 2pl	batelâtes
_	ipsi 3pl	batelèrent
_	ifut 1sg	batellerai
_	ifut 1sg	batèlerai
_	ifut 2sg	batelleras
_	ifut 2sg	batèleras
_	ifut 3sg	batellera
_	ifut 3sg	batèlera
_	ifut 1pl	batellerons
_	ifut 1pl	batèlerons
_	ifut 2pl	batellerez
_	ifut 2pl	batèlerez
_	ifut 3pl	batelleront
_	ifut 3pl	batèleront
_	cond 1sg	batellerais
_	cond 2sg	batellerais
_	cond 1sg	batèlerais
_	cond 2sg	batèlerais
_	cond 3sg	batellerait
_	cond 3sg	batèlerait
_	cond 1pl	batellerions
_	cond 1pl	batèlerions
_	cond 2pl	batelleriez
_	cond 2pl	batèleriez
_	cond 3pl	batelleraient
_	cond 3pl	batèleraient
_	simp 1sg	batelasse
_	simp 2sg	batelasses
_	simp 3sg	batelât
_	simp 1pl	batelassions
_	simp 2pl	batelassiez
_	simp 3pl	batelassent
_	impe 2sg	batelle
_	impe 2sg	batèle
_	impe 1pl	batelons
_	impe 2pl	batelez
_	ppas epi inv	batelé
$
bâter	1__t___zz
_	infi	bâter
_	ppre	bâtant
_	ipre 1sg	bâte
_	ipre 3sg	bâte
_	spre 1sg	bâte
_	spre 3sg	bâte
_	ipre 1isg	bâtè
_	ipre 2sg	bâtes
_	spre 2sg	bâtes
_	ipre 1pl	bâtons
_	ipre 2pl	bâtez
_	ipre 3pl	bâtent
_	spre 3pl	bâtent
_	iimp 1sg	bâtais
_	iimp 2sg	bâtais
_	iimp 3sg	bâtait
_	iimp 1pl	bâtions
_	spre 1pl	bâtions
_	iimp 2pl	bâtiez
_	spre 2pl	bâtiez
_	iimp 3pl	bâtaient
_	ipsi 1sg	bâtai
_	ipsi 2sg	bâtas
_	ipsi 3sg	bâta
_	ipsi 1pl	bâtâmes
_	ipsi 2pl	bâtâtes
_	ipsi 3pl	bâtèrent
_	ifut 1sg	bâterai
_	ifut 2sg	bâteras
_	ifut 3sg	bâtera
_	ifut 1pl	bâterons
_	ifut 2pl	bâterez
_	ifut 3pl	bâteront
_	cond 1sg	bâterais
_	cond 2sg	bâterais
_	cond 3sg	bâterait
_	cond 1pl	bâterions
_	cond 2pl	bâteriez
_	cond 3pl	bâteraient
_	simp 1sg	bâtasse
_	simp 2sg	bâtasses
_	simp 3sg	bâtât
_	simp 1pl	bâtassions
_	simp 2pl	bâtassiez
_	simp 3pl	bâtassent
_	impe 2sg	bâte
_	impe 1pl	bâtons
_	impe 2pl	bâtez
_	ppas mas sg	bâté
_	ppas mas pl	bâtés
_	ppas fem sg	bâtée
_	ppas fem pl	bâtées
$
batifoler	1_i____zz
_	infi	batifoler
_	ppre	batifolant
_	ipre 1sg	batifole
_	ipre 3sg	batifole
_	spre 1sg	batifole
_	spre 3sg	batifole
_	ipre 1isg	batifolè
_	ipre 2sg	batifoles
_	spre 2sg	batifoles
_	ipre 1pl	batifolons
_	ipre 2pl	batifolez
_	ipre 3pl	batifolent
_	spre 3pl	batifolent
_	iimp 1sg	batifolais
_	iimp 2sg	batifolais
_	iimp 3sg	batifolait
_	iimp 1pl	batifolions
_	spre 1pl	batifolions
_	iimp 2pl	batifoliez
_	spre 2pl	batifoliez
_	iimp 3pl	batifolaient
_	ipsi 1sg	batifolai
_	ipsi 2sg	batifolas
_	ipsi 3sg	batifola
_	ipsi 1pl	batifolâmes
_	ipsi 2pl	batifolâtes
_	ipsi 3pl	batifolèrent
_	ifut 1sg	batifolerai
_	ifut 2sg	batifoleras
_	ifut 3sg	batifolera
_	ifut 1pl	batifolerons
_	ifut 2pl	batifolerez
_	ifut 3pl	batifoleront
_	cond 1sg	batifolerais
_	cond 2sg	batifolerais
_	cond 3sg	batifolerait
_	cond 1pl	batifolerions
_	cond 2pl	batifoleriez
_	cond 3pl	batifoleraient
_	simp 1sg	batifolasse
_	simp 2sg	batifolasses
_	simp 3sg	batifolât
_	simp 1pl	batifolassions
_	simp 2pl	batifolassiez
_	simp 3pl	batifolassent
_	impe 2sg	batifole
_	impe 1pl	batifolons
_	impe 2pl	batifolez
_	ppas epi inv	batifolé
$
bâtir	2_it_q__a
_	infi	bâtir
_	ppre	bâtissant
_	ipre 1sg	bâtis
_	ipre 2sg	bâtis
_	ipsi 1sg	bâtis
_	ipsi 2sg	bâtis
_	ipre 3sg	bâtit
_	ipsi 3sg	bâtit
_	ipre 1pl	bâtissons
_	ipre 2pl	bâtissez
_	ipre 3pl	bâtissent
_	spre 3pl	bâtissent
_	simp 3pl	bâtissent
_	iimp 1sg	bâtissais
_	iimp 2sg	bâtissais
_	iimp 3sg	bâtissait
_	iimp 1pl	bâtissions
_	spre 1pl	bâtissions
_	simp 1pl	bâtissions
_	iimp 2pl	bâtissiez
_	spre 2pl	bâtissiez
_	simp 2pl	bâtissiez
_	iimp 3pl	bâtissaient
_	ipsi 1pl	bâtîmes
_	ipsi 2pl	bâtîtes
_	ipsi 3pl	bâtirent
_	ifut 1sg	bâtirai
_	ifut 2sg	bâtiras
_	ifut 3sg	bâtira
_	ifut 1pl	bâtirons
_	ifut 2pl	bâtirez
_	ifut 3pl	bâtiront
_	cond 1sg	bâtirais
_	cond 2sg	bâtirais
_	cond 3sg	bâtirait
_	cond 1pl	bâtirions
_	cond 2pl	bâtiriez
_	cond 3pl	bâtiraient
_	spre 1sg	bâtisse
_	simp 1sg	bâtisse
_	spre 2sg	bâtisses
_	simp 2sg	bâtisses
_	spre 3sg	bâtisse
_	simp 3sg	bâtît
_	impe 2sg	bâtis
_	impe 1pl	bâtissons
_	impe 2pl	bâtissez
_	ppas mas sg	bâti
_	ppas mas pl	bâtis
_	ppas fem sg	bâtie
_	ppas fem pl	bâties
$
bâtonner	1__t___zz
_	infi	bâtonner
_	ppre	bâtonnant
_	ipre 1sg	bâtonne
_	ipre 3sg	bâtonne
_	spre 1sg	bâtonne
_	spre 3sg	bâtonne
_	ipre 1isg	bâtonnè
_	ipre 2sg	bâtonnes
_	spre 2sg	bâtonnes
_	ipre 1pl	bâtonnons
_	ipre 2pl	bâtonnez
_	ipre 3pl	bâtonnent
_	spre 3pl	bâtonnent
_	iimp 1sg	bâtonnais
_	iimp 2sg	bâtonnais
_	iimp 3sg	bâtonnait
_	iimp 1pl	bâtonnions
_	spre 1pl	bâtonnions
_	iimp 2pl	bâtonniez
_	spre 2pl	bâtonniez
_	iimp 3pl	bâtonnaient
_	ipsi 1sg	bâtonnai
_	ipsi 2sg	bâtonnas
_	ipsi 3sg	bâtonna
_	ipsi 1pl	bâtonnâmes
_	ipsi 2pl	bâtonnâtes
_	ipsi 3pl	bâtonnèrent
_	ifut 1sg	bâtonnerai
_	ifut 2sg	bâtonneras
_	ifut 3sg	bâtonnera
_	ifut 1pl	bâtonnerons
_	ifut 2pl	bâtonnerez
_	ifut 3pl	bâtonneront
_	cond 1sg	bâtonnerais
_	cond 2sg	bâtonnerais
_	cond 3sg	bâtonnerait
_	cond 1pl	bâtonnerions
_	cond 2pl	bâtonneriez
_	cond 3pl	bâtonneraient
_	simp 1sg	bâtonnasse
_	simp 2sg	bâtonnasses
_	simp 3sg	bâtonnât
_	simp 1pl	bâtonnassions
_	simp 2pl	bâtonnassiez
_	simp 3pl	bâtonnassent
_	impe 2sg	bâtonne
_	impe 1pl	bâtonnons
_	impe 2pl	bâtonnez
_	ppas mas sg	bâtonné
_	ppas mas pl	bâtonnés
_	ppas fem sg	bâtonnée
_	ppas fem pl	bâtonnées
$
battre	3_itnq__a
_	infi	battre
_	ppre	battant
_	ppas mas sg	battu
_	ppas mas pl	battus
_	ppas fem sg	battue
_	ppas fem pl	battues
_	ipre 1sg	bats
_	ipre 2sg	bats
_	ipre 3sg	bat
_	ipre 1pl	battons
_	ipre 2pl	battez
_	ipre 3pl	battent
_	spre 3pl	battent
_	iimp 1sg	battais
_	iimp 2sg	battais
_	iimp 3sg	battait
_	iimp 1pl	battions
_	spre 1pl	battions
_	iimp 2pl	battiez
_	spre 2pl	battiez
_	iimp 3pl	battaient
_	ipsi 1sg	battis
_	ipsi 2sg	battis
_	ipsi 3sg	battit
_	ipsi 1pl	battîmes
_	ipsi 2pl	battîtes
_	ipsi 3pl	battirent
_	ifut 1sg	battrai
_	ifut 2sg	battras
_	ifut 3sg	battra
_	ifut 1pl	battrons
_	ifut 2pl	battrez
_	ifut 3pl	battront
_	cond 1sg	battrais
_	cond 2sg	battrais
_	cond 3sg	battrait
_	cond 1pl	battrions
_	cond 2pl	battriez
_	cond 3pl	battraient
_	spre 1sg	batte
_	spre 3sg	batte
_	spre 2sg	battes
_	simp 1sg	battisse
_	simp 2sg	battisses
_	simp 3sg	battît
_	simp 1pl	battissions
_	simp 2pl	battissiez
_	simp 3pl	battissent
_	impe 2sg	bats
_	impe 1pl	battons
_	impe 2pl	battez
$
bauger	1____p_e_
_	infi	bauger
_	ppre	baugeant
_	ipre 1sg	bauge
_	ipre 3sg	bauge
_	spre 1sg	bauge
_	spre 3sg	bauge
_	ipre 1isg	baugè
_	ipre 2sg	bauges
_	spre 2sg	bauges
_	ipre 1pl	baugeons
_	ipre 2pl	baugez
_	ipre 3pl	baugent
_	spre 3pl	baugent
_	iimp 1sg	baugeais
_	iimp 2sg	baugeais
_	iimp 3sg	baugeait
_	iimp 1pl	baugions
_	spre 1pl	baugions
_	iimp 2pl	baugiez
_	spre 2pl	baugiez
_	iimp 3pl	baugeaient
_	ipsi 1sg	baugeai
_	ipsi 2sg	baugeas
_	ipsi 3sg	baugea
_	ipsi 1pl	baugeâmes
_	ipsi 2pl	baugeâtes
_	ipsi 3pl	baugèrent
_	ifut 1sg	baugerai
_	ifut 2sg	baugeras
_	ifut 3sg	baugera
_	ifut 1pl	baugerons
_	ifut 2pl	baugerez
_	ifut 3pl	baugeront
_	cond 1sg	baugerais
_	cond 2sg	baugerais
_	cond 3sg	baugerait
_	cond 1pl	baugerions
_	cond 2pl	baugeriez
_	cond 3pl	baugeraient
_	simp 1sg	baugeasse
_	simp 2sg	baugeasses
_	simp 3sg	baugeât
_	simp 1pl	baugeassions
_	simp 2pl	baugeassiez
_	simp 3pl	baugeassent
_	impe 2sg	bauge
_	impe 1pl	baugeons
_	impe 2pl	baugez
_	ppas mas sg	baugé
_	ppas mas pl	baugés
_	ppas fem sg	baugée
_	ppas fem pl	baugées
$
bavarder	1_i____zz
_	infi	bavarder
_	ppre	bavardant
_	ipre 1sg	bavarde
_	ipre 3sg	bavarde
_	spre 1sg	bavarde
_	spre 3sg	bavarde
_	ipre 1isg	bavardè
_	ipre 2sg	bavardes
_	spre 2sg	bavardes
_	ipre 1pl	bavardons
_	ipre 2pl	bavardez
_	ipre 3pl	bavardent
_	spre 3pl	bavardent
_	iimp 1sg	bavardais
_	iimp 2sg	bavardais
_	iimp 3sg	bavardait
_	iimp 1pl	bavardions
_	spre 1pl	bavardions
_	iimp 2pl	bavardiez
_	spre 2pl	bavardiez
_	iimp 3pl	bavardaient
_	ipsi 1sg	bavardai
_	ipsi 2sg	bavardas
_	ipsi 3sg	bavarda
_	ipsi 1pl	bavardâmes
_	ipsi 2pl	bavardâtes
_	ipsi 3pl	bavardèrent
_	ifut 1sg	bavarderai
_	ifut 2sg	bavarderas
_	ifut 3sg	bavardera
_	ifut 1pl	bavarderons
_	ifut 2pl	bavarderez
_	ifut 3pl	bavarderont
_	cond 1sg	bavarderais
_	cond 2sg	bavarderais
_	cond 3sg	bavarderait
_	cond 1pl	bavarderions
_	cond 2pl	bavarderiez
_	cond 3pl	bavarderaient
_	simp 1sg	bavardasse
_	simp 2sg	bavardasses
_	simp 3sg	bavardât
_	simp 1pl	bavardassions
_	simp 2pl	bavardassiez
_	simp 3pl	bavardassent
_	impe 2sg	bavarde
_	impe 1pl	bavardons
_	impe 2pl	bavardez
_	ppas epi inv	bavardé
$
bavasser	1_i____zz
_	infi	bavasser
_	ppre	bavassant
_	ipre 1sg	bavasse
_	ipre 3sg	bavasse
_	spre 1sg	bavasse
_	spre 3sg	bavasse
_	ipre 1isg	bavassè
_	ipre 2sg	bavasses
_	spre 2sg	bavasses
_	ipre 1pl	bavassons
_	ipre 2pl	bavassez
_	ipre 3pl	bavassent
_	spre 3pl	bavassent
_	iimp 1sg	bavassais
_	iimp 2sg	bavassais
_	iimp 3sg	bavassait
_	iimp 1pl	bavassions
_	spre 1pl	bavassions
_	iimp 2pl	bavassiez
_	spre 2pl	bavassiez
_	iimp 3pl	bavassaient
_	ipsi 1sg	bavassai
_	ipsi 2sg	bavassas
_	ipsi 3sg	bavassa
_	ipsi 1pl	bavassâmes
_	ipsi 2pl	bavassâtes
_	ipsi 3pl	bavassèrent
_	ifut 1sg	bavasserai
_	ifut 2sg	bavasseras
_	ifut 3sg	bavassera
_	ifut 1pl	bavasserons
_	ifut 2pl	bavasserez
_	ifut 3pl	bavasseront
_	cond 1sg	bavasserais
_	cond 2sg	bavasserais
_	cond 3sg	bavasserait
_	cond 1pl	bavasserions
_	cond 2pl	bavasseriez
_	cond 3pl	bavasseraient
_	simp 1sg	bavassasse
_	simp 2sg	bavassasses
_	simp 3sg	bavassât
_	simp 1pl	bavassassions
_	simp 2pl	bavassassiez
_	simp 3pl	bavassassent
_	impe 2sg	bavasse
_	impe 1pl	bavassons
_	impe 2pl	bavassez
_	ppas epi inv	bavassé
$
baver	1_i____zz
_	infi	baver
_	ppre	bavant
_	ipre 1sg	bave
_	ipre 3sg	bave
_	spre 1sg	bave
_	spre 3sg	bave
_	ipre 1isg	bavè
_	ipre 2sg	baves
_	spre 2sg	baves
_	ipre 1pl	bavons
_	ipre 2pl	bavez
_	ipre 3pl	bavent
_	spre 3pl	bavent
_	iimp 1sg	bavais
_	iimp 2sg	bavais
_	iimp 3sg	bavait
_	iimp 1pl	bavions
_	spre 1pl	bavions
_	iimp 2pl	baviez
_	spre 2pl	baviez
_	iimp 3pl	bavaient
_	ipsi 1sg	bavai
_	ipsi 2sg	bavas
_	ipsi 3sg	bava
_	ipsi 1pl	bavâmes
_	ipsi 2pl	bavâtes
_	ipsi 3pl	bavèrent
_	ifut 1sg	baverai
_	ifut 2sg	baveras
_	ifut 3sg	bavera
_	ifut 1pl	baverons
_	ifut 2pl	baverez
_	ifut 3pl	baveront
_	cond 1sg	baverais
_	cond 2sg	baverais
_	cond 3sg	baverait
_	cond 1pl	baverions
_	cond 2pl	baveriez
_	cond 3pl	baveraient
_	simp 1sg	bavasse
_	simp 2sg	bavasses
_	simp 3sg	bavât
_	simp 1pl	bavassions
_	simp 2pl	bavassiez
_	simp 3pl	bavassent
_	impe 2sg	bave
_	impe 1pl	bavons
_	impe 2pl	bavez
_	ppas epi inv	bavé
$
bavocher	1_i____zz
_	infi	bavocher
_	ppre	bavochant
_	ipre 1sg	bavoche
_	ipre 3sg	bavoche
_	spre 1sg	bavoche
_	spre 3sg	bavoche
_	ipre 1isg	bavochè
_	ipre 2sg	bavoches
_	spre 2sg	bavoches
_	ipre 1pl	bavochons
_	ipre 2pl	bavochez
_	ipre 3pl	bavochent
_	spre 3pl	bavochent
_	iimp 1sg	bavochais
_	iimp 2sg	bavochais
_	iimp 3sg	bavochait
_	iimp 1pl	bavochions
_	spre 1pl	bavochions
_	iimp 2pl	bavochiez
_	spre 2pl	bavochiez
_	iimp 3pl	bavochaient
_	ipsi 1sg	bavochai
_	ipsi 2sg	bavochas
_	ipsi 3sg	bavocha
_	ipsi 1pl	bavochâmes
_	ipsi 2pl	bavochâtes
_	ipsi 3pl	bavochèrent
_	ifut 1sg	bavocherai
_	ifut 2sg	bavocheras
_	ifut 3sg	bavochera
_	ifut 1pl	bavocherons
_	ifut 2pl	bavocherez
_	ifut 3pl	bavocheront
_	cond 1sg	bavocherais
_	cond 2sg	bavocherais
_	cond 3sg	bavocherait
_	cond 1pl	bavocherions
_	cond 2pl	bavocheriez
_	cond 3pl	bavocheraient
_	simp 1sg	bavochasse
_	simp 2sg	bavochasses
_	simp 3sg	bavochât
_	simp 1pl	bavochassions
_	simp 2pl	bavochassiez
_	simp 3pl	bavochassent
_	impe 2sg	bavoche
_	impe 1pl	bavochons
_	impe 2pl	bavochez
_	ppas epi inv	bavoché
$
bayer	1_i____zz
_	infi	bayer
_	ppre	bayant
_	ipre 1sg	baye
_	ipre 3sg	baye
_	spre 1sg	baye
_	spre 3sg	baye
_	ipre 1sg	baie
_	ipre 3sg	baie
_	spre 1sg	baie
_	spre 3sg	baie
_	ipre 1isg	bayè
_	ipre 2sg	bayes
_	spre 2sg	bayes
_	ipre 2sg	baies
_	spre 2sg	baies
_	ipre 1pl	bayons
_	ipre 2pl	bayez
_	ipre 3pl	bayent
_	spre 3pl	bayent
_	ipre 3pl	baient
_	spre 3pl	baient
_	iimp 1sg	bayais
_	iimp 2sg	bayais
_	iimp 3sg	bayait
_	iimp 1pl	bayions
_	spre 1pl	bayions
_	iimp 2pl	bayiez
_	spre 2pl	bayiez
_	iimp 3pl	bayaient
_	ipsi 1sg	bayai
_	ipsi 2sg	bayas
_	ipsi 3sg	baya
_	ipsi 1pl	bayâmes
_	ipsi 2pl	bayâtes
_	ipsi 3pl	bayèrent
_	ifut 1sg	bayerai
_	ifut 1sg	baierai
_	ifut 2sg	bayeras
_	ifut 2sg	baieras
_	ifut 3sg	bayera
_	ifut 3sg	baiera
_	ifut 1pl	bayerons
_	ifut 1pl	baierons
_	ifut 2pl	bayerez
_	ifut 2pl	baierez
_	ifut 3pl	bayeront
_	ifut 3pl	baieront
_	cond 1sg	bayerais
_	cond 2sg	bayerais
_	cond 1sg	baierais
_	cond 2sg	baierais
_	cond 3sg	bayerait
_	cond 3sg	baierait
_	cond 1pl	bayerions
_	cond 1pl	baierions
_	cond 2pl	bayeriez
_	cond 2pl	baieriez
_	cond 3pl	bayeraient
_	cond 3pl	baieraient
_	simp 1sg	bayasse
_	simp 2sg	bayasses
_	simp 3sg	bayât
_	simp 1pl	bayassions
_	simp 2pl	bayassiez
_	simp 3pl	bayassent
_	impe 2sg	baye
_	impe 2sg	baie
_	impe 1pl	bayons
_	impe 2pl	bayez
_	ppas epi inv	bayé
$
bazarder	1__t___zz
_	infi	bazarder
_	ppre	bazardant
_	ipre 1sg	bazarde
_	ipre 3sg	bazarde
_	spre 1sg	bazarde
_	spre 3sg	bazarde
_	ipre 1isg	bazardè
_	ipre 2sg	bazardes
_	spre 2sg	bazardes
_	ipre 1pl	bazardons
_	ipre 2pl	bazardez
_	ipre 3pl	bazardent
_	spre 3pl	bazardent
_	iimp 1sg	bazardais
_	iimp 2sg	bazardais
_	iimp 3sg	bazardait
_	iimp 1pl	bazardions
_	spre 1pl	bazardions
_	iimp 2pl	bazardiez
_	spre 2pl	bazardiez
_	iimp 3pl	bazardaient
_	ipsi 1sg	bazardai
_	ipsi 2sg	bazardas
_	ipsi 3sg	bazarda
_	ipsi 1pl	bazardâmes
_	ipsi 2pl	bazardâtes
_	ipsi 3pl	bazardèrent
_	ifut 1sg	bazarderai
_	ifut 2sg	bazarderas
_	ifut 3sg	bazardera
_	ifut 1pl	bazarderons
_	ifut 2pl	bazarderez
_	ifut 3pl	bazarderont
_	cond 1sg	bazarderais
_	cond 2sg	bazarderais
_	cond 3sg	bazarderait
_	cond 1pl	bazarderions
_	cond 2pl	bazarderiez
_	cond 3pl	bazarderaient
_	simp 1sg	bazardasse
_	simp 2sg	bazardasses
_	simp 3sg	bazardât
_	simp 1pl	bazardassions
_	simp 2pl	bazardassiez
_	simp 3pl	bazardassent
_	impe 2sg	bazarde
_	impe 1pl	bazardons
_	impe 2pl	bazardez
_	ppas mas sg	bazardé
_	ppas mas pl	bazardés
_	ppas fem sg	bazardée
_	ppas fem pl	bazardées
$
béatifier	1__t___zz
_	infi	béatifier
_	ppre	béatifiant
_	ipre 1sg	béatifie
_	ipre 3sg	béatifie
_	spre 1sg	béatifie
_	spre 3sg	béatifie
_	ipre 1isg	béatifiè
_	ipre 2sg	béatifies
_	spre 2sg	béatifies
_	ipre 1pl	béatifions
_	ipre 2pl	béatifiez
_	ipre 3pl	béatifient
_	spre 3pl	béatifient
_	iimp 1sg	béatifiais
_	iimp 2sg	béatifiais
_	iimp 3sg	béatifiait
_	iimp 1pl	béatifiions
_	spre 1pl	béatifiions
_	iimp 2pl	béatifiiez
_	spre 2pl	béatifiiez
_	iimp 3pl	béatifiaient
_	ipsi 1sg	béatifiai
_	ipsi 2sg	béatifias
_	ipsi 3sg	béatifia
_	ipsi 1pl	béatifiâmes
_	ipsi 2pl	béatifiâtes
_	ipsi 3pl	béatifièrent
_	ifut 1sg	béatifierai
_	ifut 2sg	béatifieras
_	ifut 3sg	béatifiera
_	ifut 1pl	béatifierons
_	ifut 2pl	béatifierez
_	ifut 3pl	béatifieront
_	cond 1sg	béatifierais
_	cond 2sg	béatifierais
_	cond 3sg	béatifierait
_	cond 1pl	béatifierions
_	cond 2pl	béatifieriez
_	cond 3pl	béatifieraient
_	simp 1sg	béatifiasse
_	simp 2sg	béatifiasses
_	simp 3sg	béatifiât
_	simp 1pl	béatifiassions
_	simp 2pl	béatifiassiez
_	simp 3pl	béatifiassent
_	impe 2sg	béatifie
_	impe 1pl	béatifions
_	impe 2pl	béatifiez
_	ppas mas sg	béatifié
_	ppas mas pl	béatifiés
_	ppas fem sg	béatifiée
_	ppas fem pl	béatifiées
$
bêcher	1_it___zz
_	infi	bêcher
_	ppre	bêchant
_	ipre 1sg	bêche
_	ipre 3sg	bêche
_	spre 1sg	bêche
_	spre 3sg	bêche
_	ipre 1isg	bêchè
_	ipre 2sg	bêches
_	spre 2sg	bêches
_	ipre 1pl	bêchons
_	ipre 2pl	bêchez
_	ipre 3pl	bêchent
_	spre 3pl	bêchent
_	iimp 1sg	bêchais
_	iimp 2sg	bêchais
_	iimp 3sg	bêchait
_	iimp 1pl	bêchions
_	spre 1pl	bêchions
_	iimp 2pl	bêchiez
_	spre 2pl	bêchiez
_	iimp 3pl	bêchaient
_	ipsi 1sg	bêchai
_	ipsi 2sg	bêchas
_	ipsi 3sg	bêcha
_	ipsi 1pl	bêchâmes
_	ipsi 2pl	bêchâtes
_	ipsi 3pl	bêchèrent
_	ifut 1sg	bêcherai
_	ifut 2sg	bêcheras
_	ifut 3sg	bêchera
_	ifut 1pl	bêcherons
_	ifut 2pl	bêcherez
_	ifut 3pl	bêcheront
_	cond 1sg	bêcherais
_	cond 2sg	bêcherais
_	cond 3sg	bêcherait
_	cond 1pl	bêcherions
_	cond 2pl	bêcheriez
_	cond 3pl	bêcheraient
_	simp 1sg	bêchasse
_	simp 2sg	bêchasses
_	simp 3sg	bêchât
_	simp 1pl	bêchassions
_	simp 2pl	bêchassiez
_	simp 3pl	bêchassent
_	impe 2sg	bêche
_	impe 1pl	bêchons
_	impe 2pl	bêchez
_	ppas mas sg	bêché
_	ppas mas pl	bêchés
_	ppas fem sg	bêchée
_	ppas fem pl	bêchées
$
bêcheveter	1__t___zz
_	infi	bêcheveter
_	ppre	bêchevetant
_	ipre 1sg	bêchevette
_	ipre 3sg	bêchevette
_	spre 1sg	bêchevette
_	spre 3sg	bêchevette
_	ipre 1sg	bêchevète
_	ipre 3sg	bêchevète
_	spre 1sg	bêchevète
_	spre 3sg	bêchevète
_	ipre 1isg	bêchevetè
_	ipre 2sg	bêchevettes
_	spre 2sg	bêchevettes
_	ipre 2sg	bêchevètes
_	spre 2sg	bêchevètes
_	ipre 1pl	bêchevetons
_	ipre 2pl	bêchevetez
_	ipre 3pl	bêchevettent
_	spre 3pl	bêchevettent
_	ipre 3pl	bêchevètent
_	spre 3pl	bêchevètent
_	iimp 1sg	bêchevetais
_	iimp 2sg	bêchevetais
_	iimp 3sg	bêchevetait
_	iimp 1pl	bêchevetions
_	spre 1pl	bêchevetions
_	iimp 2pl	bêchevetiez
_	spre 2pl	bêchevetiez
_	iimp 3pl	bêchevetaient
_	ipsi 1sg	bêchevetai
_	ipsi 2sg	bêchevetas
_	ipsi 3sg	bêcheveta
_	ipsi 1pl	bêchevetâmes
_	ipsi 2pl	bêchevetâtes
_	ipsi 3pl	bêchevetèrent
_	ifut 1sg	bêchevetterai
_	ifut 1sg	bêchevèterai
_	ifut 2sg	bêchevetteras
_	ifut 2sg	bêchevèteras
_	ifut 3sg	bêchevettera
_	ifut 3sg	bêchevètera
_	ifut 1pl	bêchevetterons
_	ifut 1pl	bêchevèterons
_	ifut 2pl	bêchevetterez
_	ifut 2pl	bêchevèterez
_	ifut 3pl	bêchevetteront
_	ifut 3pl	bêchevèteront
_	cond 1sg	bêchevetterais
_	cond 2sg	bêchevetterais
_	cond 1sg	bêchevèterais
_	cond 2sg	bêchevèterais
_	cond 3sg	bêchevetterait
_	cond 3sg	bêchevèterait
_	cond 1pl	bêchevetterions
_	cond 1pl	bêchevèterions
_	cond 2pl	bêchevetteriez
_	cond 2pl	bêchevèteriez
_	cond 3pl	bêchevetteraient
_	cond 3pl	bêchevèteraient
_	simp 1sg	bêchevetasse
_	simp 2sg	bêchevetasses
_	simp 3sg	bêchevetât
_	simp 1pl	bêchevetassions
_	simp 2pl	bêchevetassiez
_	simp 3pl	bêchevetassent
_	impe 2sg	bêchevette
_	impe 2sg	bêchevète
_	impe 1pl	bêchevetons
_	impe 2pl	bêchevetez
_	ppas mas sg	bêcheveté
_	ppas mas pl	bêchevetés
_	ppas fem sg	bêchevetée
_	ppas fem pl	bêchevetées
$
bécoter	1__t_q_zz
_	infi	bécoter
_	ppre	bécotant
_	ipre 1sg	bécote
_	ipre 3sg	bécote
_	spre 1sg	bécote
_	spre 3sg	bécote
_	ipre 1isg	bécotè
_	ipre 2sg	bécotes
_	spre 2sg	bécotes
_	ipre 1pl	bécotons
_	ipre 2pl	bécotez
_	ipre 3pl	bécotent
_	spre 3pl	bécotent
_	iimp 1sg	bécotais
_	iimp 2sg	bécotais
_	iimp 3sg	bécotait
_	iimp 1pl	bécotions
_	spre 1pl	bécotions
_	iimp 2pl	bécotiez
_	spre 2pl	bécotiez
_	iimp 3pl	bécotaient
_	ipsi 1sg	bécotai
_	ipsi 2sg	bécotas
_	ipsi 3sg	bécota
_	ipsi 1pl	bécotâmes
_	ipsi 2pl	bécotâtes
_	ipsi 3pl	bécotèrent
_	ifut 1sg	bécoterai
_	ifut 2sg	bécoteras
_	ifut 3sg	bécotera
_	ifut 1pl	bécoterons
_	ifut 2pl	bécoterez
_	ifut 3pl	bécoteront
_	cond 1sg	bécoterais
_	cond 2sg	bécoterais
_	cond 3sg	bécoterait
_	cond 1pl	bécoterions
_	cond 2pl	bécoteriez
_	cond 3pl	bécoteraient
_	simp 1sg	bécotasse
_	simp 2sg	bécotasses
_	simp 3sg	bécotât
_	simp 1pl	bécotassions
_	simp 2pl	bécotassiez
_	simp 3pl	bécotassent
_	impe 2sg	bécote
_	impe 1pl	bécotons
_	impe 2pl	bécotez
_	ppas mas sg	bécoté
_	ppas mas pl	bécotés
_	ppas fem sg	bécotée
_	ppas fem pl	bécotées
$
becquer	1__t___zz
_	infi	becquer
_	ppre	becquant
_	ipre 1sg	becque
_	ipre 3sg	becque
_	spre 1sg	becque
_	spre 3sg	becque
_	ipre 1isg	becquè
_	ipre 2sg	becques
_	spre 2sg	becques
_	ipre 1pl	becquons
_	ipre 2pl	becquez
_	ipre 3pl	becquent
_	spre 3pl	becquent
_	iimp 1sg	becquais
_	iimp 2sg	becquais
_	iimp 3sg	becquait
_	iimp 1pl	becquions
_	spre 1pl	becquions
_	iimp 2pl	becquiez
_	spre 2pl	becquiez
_	iimp 3pl	becquaient
_	ipsi 1sg	becquai
_	ipsi 2sg	becquas
_	ipsi 3sg	becqua
_	ipsi 1pl	becquâmes
_	ipsi 2pl	becquâtes
_	ipsi 3pl	becquèrent
_	ifut 1sg	becquerai
_	ifut 2sg	becqueras
_	ifut 3sg	becquera
_	ifut 1pl	becquerons
_	ifut 2pl	becquerez
_	ifut 3pl	becqueront
_	cond 1sg	becquerais
_	cond 2sg	becquerais
_	cond 3sg	becquerait
_	cond 1pl	becquerions
_	cond 2pl	becqueriez
_	cond 3pl	becqueraient
_	simp 1sg	becquasse
_	simp 2sg	becquasses
_	simp 3sg	becquât
_	simp 1pl	becquassions
_	simp 2pl	becquassiez
_	simp 3pl	becquassent
_	impe 2sg	becque
_	impe 1pl	becquons
_	impe 2pl	becquez
_	ppas mas sg	becqué
_	ppas mas pl	becqués
_	ppas fem sg	becquée
_	ppas fem pl	becquées
$
becqueter	1__t___zz
_	infi	becqueter
_	ppre	becquetant
_	ipre 1sg	becquette
_	ipre 3sg	becquette
_	spre 1sg	becquette
_	spre 3sg	becquette
_	ipre 1sg	becquète
_	ipre 3sg	becquète
_	spre 1sg	becquète
_	spre 3sg	becquète
_	ipre 1isg	becquetè
_	ipre 2sg	becquettes
_	spre 2sg	becquettes
_	ipre 2sg	becquètes
_	spre 2sg	becquètes
_	ipre 1pl	becquetons
_	ipre 2pl	becquetez
_	ipre 3pl	becquettent
_	spre 3pl	becquettent
_	ipre 3pl	becquètent
_	spre 3pl	becquètent
_	iimp 1sg	becquetais
_	iimp 2sg	becquetais
_	iimp 3sg	becquetait
_	iimp 1pl	becquetions
_	spre 1pl	becquetions
_	iimp 2pl	becquetiez
_	spre 2pl	becquetiez
_	iimp 3pl	becquetaient
_	ipsi 1sg	becquetai
_	ipsi 2sg	becquetas
_	ipsi 3sg	becqueta
_	ipsi 1pl	becquetâmes
_	ipsi 2pl	becquetâtes
_	ipsi 3pl	becquetèrent
_	ifut 1sg	becquetterai
_	ifut 1sg	becquèterai
_	ifut 2sg	becquetteras
_	ifut 2sg	becquèteras
_	ifut 3sg	becquettera
_	ifut 3sg	becquètera
_	ifut 1pl	becquetterons
_	ifut 1pl	becquèterons
_	ifut 2pl	becquetterez
_	ifut 2pl	becquèterez
_	ifut 3pl	becquetteront
_	ifut 3pl	becquèteront
_	cond 1sg	becquetterais
_	cond 2sg	becquetterais
_	cond 1sg	becquèterais
_	cond 2sg	becquèterais
_	cond 3sg	becquetterait
_	cond 3sg	becquèterait
_	cond 1pl	becquetterions
_	cond 1pl	becquèterions
_	cond 2pl	becquetteriez
_	cond 2pl	becquèteriez
_	cond 3pl	becquetteraient
_	cond 3pl	becquèteraient
_	simp 1sg	becquetasse
_	simp 2sg	becquetasses
_	simp 3sg	becquetât
_	simp 1pl	becquetassions
_	simp 2pl	becquetassiez
_	simp 3pl	becquetassent
_	impe 2sg	becquette
_	impe 2sg	becquète
_	impe 1pl	becquetons
_	impe 2pl	becquetez
_	ppas mas sg	becqueté
_	ppas mas pl	becquetés
_	ppas fem sg	becquetée
_	ppas fem pl	becquetées
$
becter	1__t___zz
_	infi	becter
_	ppre	bectant
_	ipre 1sg	becte
_	ipre 3sg	becte
_	spre 1sg	becte
_	spre 3sg	becte
_	ipre 1isg	bectè
_	ipre 2sg	bectes
_	spre 2sg	bectes
_	ipre 1pl	bectons
_	ipre 2pl	bectez
_	ipre 3pl	bectent
_	spre 3pl	bectent
_	iimp 1sg	bectais
_	iimp 2sg	bectais
_	iimp 3sg	bectait
_	iimp 1pl	bections
_	spre 1pl	bections
_	iimp 2pl	bectiez
_	spre 2pl	bectiez
_	iimp 3pl	bectaient
_	ipsi 1sg	bectai
_	ipsi 2sg	bectas
_	ipsi 3sg	becta
_	ipsi 1pl	bectâmes
_	ipsi 2pl	bectâtes
_	ipsi 3pl	bectèrent
_	ifut 1sg	becterai
_	ifut 2sg	becteras
_	ifut 3sg	bectera
_	ifut 1pl	becterons
_	ifut 2pl	becterez
_	ifut 3pl	becteront
_	cond 1sg	becterais
_	cond 2sg	becterais
_	cond 3sg	becterait
_	cond 1pl	becterions
_	cond 2pl	becteriez
_	cond 3pl	becteraient
_	simp 1sg	bectasse
_	simp 2sg	bectasses
_	simp 3sg	bectât
_	simp 1pl	bectassions
_	simp 2pl	bectassiez
_	simp 3pl	bectassent
_	impe 2sg	becte
_	impe 1pl	bectons
_	impe 2pl	bectez
_	ppas mas sg	becté
_	ppas mas pl	bectés
_	ppas fem sg	bectée
_	ppas fem pl	bectées
$
bedonner	1_i____zz
_	infi	bedonner
_	ppre	bedonnant
_	ipre 1sg	bedonne
_	ipre 3sg	bedonne
_	spre 1sg	bedonne
_	spre 3sg	bedonne
_	ipre 1isg	bedonnè
_	ipre 2sg	bedonnes
_	spre 2sg	bedonnes
_	ipre 1pl	bedonnons
_	ipre 2pl	bedonnez
_	ipre 3pl	bedonnent
_	spre 3pl	bedonnent
_	iimp 1sg	bedonnais
_	iimp 2sg	bedonnais
_	iimp 3sg	bedonnait
_	iimp 1pl	bedonnions
_	spre 1pl	bedonnions
_	iimp 2pl	bedonniez
_	spre 2pl	bedonniez
_	iimp 3pl	bedonnaient
_	ipsi 1sg	bedonnai
_	ipsi 2sg	bedonnas
_	ipsi 3sg	bedonna
_	ipsi 1pl	bedonnâmes
_	ipsi 2pl	bedonnâtes
_	ipsi 3pl	bedonnèrent
_	ifut 1sg	bedonnerai
_	ifut 2sg	bedonneras
_	ifut 3sg	bedonnera
_	ifut 1pl	bedonnerons
_	ifut 2pl	bedonnerez
_	ifut 3pl	bedonneront
_	cond 1sg	bedonnerais
_	cond 2sg	bedonnerais
_	cond 3sg	bedonnerait
_	cond 1pl	bedonnerions
_	cond 2pl	bedonneriez
_	cond 3pl	bedonneraient
_	simp 1sg	bedonnasse
_	simp 2sg	bedonnasses
_	simp 3sg	bedonnât
_	simp 1pl	bedonnassions
_	simp 2pl	bedonnassiez
_	simp 3pl	bedonnassent
_	impe 2sg	bedonne
_	impe 1pl	bedonnons
_	impe 2pl	bedonnez
_	ppas epi inv	bedonné
$
béer	1_i____zz
_	infi	béer
_	ppre	béant
_	ipre 1sg	bée
_	ipre 3sg	bée
_	spre 1sg	bée
_	spre 3sg	bée
_	ipre 1isg	béè
_	ipre 2sg	bées
_	spre 2sg	bées
_	ipre 1pl	béons
_	ipre 2pl	béez
_	ipre 3pl	béent
_	spre 3pl	béent
_	iimp 1sg	béais
_	iimp 2sg	béais
_	iimp 3sg	béait
_	iimp 1pl	béions
_	spre 1pl	béions
_	iimp 2pl	béiez
_	spre 2pl	béiez
_	iimp 3pl	béaient
_	ipsi 1sg	béai
_	ipsi 2sg	béas
_	ipsi 3sg	béa
_	ipsi 1pl	béâmes
_	ipsi 2pl	béâtes
_	ipsi 3pl	béèrent
_	ifut 1sg	béerai
_	ifut 2sg	béeras
_	ifut 3sg	béera
_	ifut 1pl	béerons
_	ifut 2pl	béerez
_	ifut 3pl	béeront
_	cond 1sg	béerais
_	cond 2sg	béerais
_	cond 3sg	béerait
_	cond 1pl	béerions
_	cond 2pl	béeriez
_	cond 3pl	béeraient
_	simp 1sg	béasse
_	simp 2sg	béasses
_	simp 3sg	béât
_	simp 1pl	béassions
_	simp 2pl	béassiez
_	simp 3pl	béassent
_	impe 2sg	bée
_	impe 1pl	béons
_	impe 2pl	béez
_	ppas epi inv	béé
$
bégaler	1__t___zz
_	infi	bégaler
_	ppre	bégalant
_	ipre 1sg	bégale
_	ipre 3sg	bégale
_	spre 1sg	bégale
_	spre 3sg	bégale
_	ipre 1isg	bégalè
_	ipre 2sg	bégales
_	spre 2sg	bégales
_	ipre 1pl	bégalons
_	ipre 2pl	bégalez
_	ipre 3pl	bégalent
_	spre 3pl	bégalent
_	iimp 1sg	bégalais
_	iimp 2sg	bégalais
_	iimp 3sg	bégalait
_	iimp 1pl	bégalions
_	spre 1pl	bégalions
_	iimp 2pl	bégaliez
_	spre 2pl	bégaliez
_	iimp 3pl	bégalaient
_	ipsi 1sg	bégalai
_	ipsi 2sg	bégalas
_	ipsi 3sg	bégala
_	ipsi 1pl	bégalâmes
_	ipsi 2pl	bégalâtes
_	ipsi 3pl	bégalèrent
_	ifut 1sg	bégalerai
_	ifut 2sg	bégaleras
_	ifut 3sg	bégalera
_	ifut 1pl	bégalerons
_	ifut 2pl	bégalerez
_	ifut 3pl	bégaleront
_	cond 1sg	bégalerais
_	cond 2sg	bégalerais
_	cond 3sg	bégalerait
_	cond 1pl	bégalerions
_	cond 2pl	bégaleriez
_	cond 3pl	bégaleraient
_	simp 1sg	bégalasse
_	simp 2sg	bégalasses
_	simp 3sg	bégalât
_	simp 1pl	bégalassions
_	simp 2pl	bégalassiez
_	simp 3pl	bégalassent
_	impe 2sg	bégale
_	impe 1pl	bégalons
_	impe 2pl	bégalez
_	ppas mas sg	bégalé
_	ppas mas pl	bégalés
_	ppas fem sg	bégalée
_	ppas fem pl	bégalées
$
bégayer	1_it___zz
_	infi	bégayer
_	ppre	bégayant
_	ipre 1sg	bégaye
_	ipre 3sg	bégaye
_	spre 1sg	bégaye
_	spre 3sg	bégaye
_	ipre 1sg	bégaie
_	ipre 3sg	bégaie
_	spre 1sg	bégaie
_	spre 3sg	bégaie
_	ipre 1isg	bégayè
_	ipre 2sg	bégayes
_	spre 2sg	bégayes
_	ipre 2sg	bégaies
_	spre 2sg	bégaies
_	ipre 1pl	bégayons
_	ipre 2pl	bégayez
_	ipre 3pl	bégayent
_	spre 3pl	bégayent
_	ipre 3pl	bégaient
_	spre 3pl	bégaient
_	iimp 1sg	bégayais
_	iimp 2sg	bégayais
_	iimp 3sg	bégayait
_	iimp 1pl	bégayions
_	spre 1pl	bégayions
_	iimp 2pl	bégayiez
_	spre 2pl	bégayiez
_	iimp 3pl	bégayaient
_	ipsi 1sg	bégayai
_	ipsi 2sg	bégayas
_	ipsi 3sg	bégaya
_	ipsi 1pl	bégayâmes
_	ipsi 2pl	bégayâtes
_	ipsi 3pl	bégayèrent
_	ifut 1sg	bégayerai
_	ifut 1sg	bégaierai
_	ifut 2sg	bégayeras
_	ifut 2sg	bégaieras
_	ifut 3sg	bégayera
_	ifut 3sg	bégaiera
_	ifut 1pl	bégayerons
_	ifut 1pl	bégaierons
_	ifut 2pl	bégayerez
_	ifut 2pl	bégaierez
_	ifut 3pl	bégayeront
_	ifut 3pl	bégaieront
_	cond 1sg	bégayerais
_	cond 2sg	bégayerais
_	cond 1sg	bégaierais
_	cond 2sg	bégaierais
_	cond 3sg	bégayerait
_	cond 3sg	bégaierait
_	cond 1pl	bégayerions
_	cond 1pl	bégaierions
_	cond 2pl	bégayeriez
_	cond 2pl	bégaieriez
_	cond 3pl	bégayeraient
_	cond 3pl	bégaieraient
_	simp 1sg	bégayasse
_	simp 2sg	bégayasses
_	simp 3sg	bégayât
_	simp 1pl	bégayassions
_	simp 2pl	bégayassiez
_	simp 3pl	bégayassent
_	impe 2sg	bégaye
_	impe 2sg	bégaie
_	impe 1pl	bégayons
_	impe 2pl	bégayez
_	ppas mas sg	bégayé
_	ppas mas pl	bégayés
_	ppas fem sg	bégayée
_	ppas fem pl	bégayées
$
béguer	1_i____zz
_	infi	béguer
_	ppre	béguant
_	ipre 1sg	bègue
_	ipre 3sg	bègue
_	spre 1sg	bègue
_	spre 3sg	bègue
_	ipre 1isg	béguè
_	ipre 2sg	bègues
_	spre 2sg	bègues
_	ipre 1pl	béguons
_	ipre 2pl	béguez
_	ipre 3pl	bèguent
_	spre 3pl	bèguent
_	iimp 1sg	béguais
_	iimp 2sg	béguais
_	iimp 3sg	béguait
_	iimp 1pl	béguions
_	spre 1pl	béguions
_	iimp 2pl	béguiez
_	spre 2pl	béguiez
_	iimp 3pl	béguaient
_	ipsi 1sg	béguai
_	ipsi 2sg	béguas
_	ipsi 3sg	bégua
_	ipsi 1pl	béguâmes
_	ipsi 2pl	béguâtes
_	ipsi 3pl	béguèrent
_	ifut 1sg	béguerai
_	ifut 1sg	bèguerai
_	ifut 2sg	bégueras
_	ifut 2sg	bègueras
_	ifut 3sg	béguera
_	ifut 3sg	bèguera
_	ifut 1pl	béguerons
_	ifut 1pl	bèguerons
_	ifut 2pl	béguerez
_	ifut 2pl	bèguerez
_	ifut 3pl	bégueront
_	ifut 3pl	bègueront
_	cond 1sg	béguerais
_	cond 2sg	béguerais
_	cond 1sg	bèguerais
_	cond 2sg	bèguerais
_	cond 3sg	béguerait
_	cond 3sg	bèguerait
_	cond 1pl	béguerions
_	cond 1pl	bèguerions
_	cond 2pl	bégueriez
_	cond 2pl	bègueriez
_	cond 3pl	bégueraient
_	cond 3pl	bègueraient
_	simp 1sg	béguasse
_	simp 2sg	béguasses
_	simp 3sg	béguât
_	simp 1pl	béguassions
_	simp 2pl	béguassiez
_	simp 3pl	béguassent
_	impe 2sg	bègue
_	impe 1pl	béguons
_	impe 2pl	béguez
_	ppas epi inv	bégué
$
bégueter	1_i____zz
_	infi	bégueter
_	ppre	béguetant
_	ipre 1sg	béguète
_	ipre 3sg	béguète
_	spre 1sg	béguète
_	spre 3sg	béguète
_	ipre 1isg	béguetè
_	ipre 2sg	béguètes
_	spre 2sg	béguètes
_	ipre 1pl	béguetons
_	ipre 2pl	béguetez
_	ipre 3pl	béguètent
_	spre 3pl	béguètent
_	iimp 1sg	béguetais
_	iimp 2sg	béguetais
_	iimp 3sg	béguetait
_	iimp 1pl	béguetions
_	spre 1pl	béguetions
_	iimp 2pl	béguetiez
_	spre 2pl	béguetiez
_	iimp 3pl	béguetaient
_	ipsi 1sg	béguetai
_	ipsi 2sg	béguetas
_	ipsi 3sg	bégueta
_	ipsi 1pl	béguetâmes
_	ipsi 2pl	béguetâtes
_	ipsi 3pl	béguetèrent
_	ifut 1sg	béguèterai
_	ifut 2sg	béguèteras
_	ifut 3sg	béguètera
_	ifut 1pl	béguèterons
_	ifut 2pl	béguèterez
_	ifut 3pl	béguèteront
_	cond 1sg	béguèterais
_	cond 2sg	béguèterais
_	cond 3sg	béguèterait
_	cond 1pl	béguèterions
_	cond 2pl	béguèteriez
_	cond 3pl	béguèteraient
_	simp 1sg	béguetasse
_	simp 2sg	béguetasses
_	simp 3sg	béguetât
_	simp 1pl	béguetassions
_	simp 2pl	béguetassiez
_	simp 3pl	béguetassent
_	impe 2sg	béguète
_	impe 1pl	béguetons
_	impe 2pl	béguetez
_	ppas epi inv	bégueté
$
bêler	1_i____zz
_	infi	bêler
_	ppre	bêlant
_	ipre 1sg	bêle
_	ipre 3sg	bêle
_	spre 1sg	bêle
_	spre 3sg	bêle
_	ipre 1isg	bêlè
_	ipre 2sg	bêles
_	spre 2sg	bêles
_	ipre 1pl	bêlons
_	ipre 2pl	bêlez
_	ipre 3pl	bêlent
_	spre 3pl	bêlent
_	iimp 1sg	bêlais
_	iimp 2sg	bêlais
_	iimp 3sg	bêlait
_	iimp 1pl	bêlions
_	spre 1pl	bêlions
_	iimp 2pl	bêliez
_	spre 2pl	bêliez
_	iimp 3pl	bêlaient
_	ipsi 1sg	bêlai
_	ipsi 2sg	bêlas
_	ipsi 3sg	bêla
_	ipsi 1pl	bêlâmes
_	ipsi 2pl	bêlâtes
_	ipsi 3pl	bêlèrent
_	ifut 1sg	bêlerai
_	ifut 2sg	bêleras
_	ifut 3sg	bêlera
_	ifut 1pl	bêlerons
_	ifut 2pl	bêlerez
_	ifut 3pl	bêleront
_	cond 1sg	bêlerais
_	cond 2sg	bêlerais
_	cond 3sg	bêlerait
_	cond 1pl	bêlerions
_	cond 2pl	bêleriez
_	cond 3pl	bêleraient
_	simp 1sg	bêlasse
_	simp 2sg	bêlasses
_	simp 3sg	bêlât
_	simp 1pl	bêlassions
_	simp 2pl	bêlassiez
_	simp 3pl	bêlassent
_	impe 2sg	bêle
_	impe 1pl	bêlons
_	impe 2pl	bêlez
_	ppas epi inv	bêlé
$
beloter	1_i____zz
_	infi	beloter
_	ppre	belotant
_	ipre 1sg	belote
_	ipre 3sg	belote
_	spre 1sg	belote
_	spre 3sg	belote
_	ipre 1isg	belotè
_	ipre 2sg	belotes
_	spre 2sg	belotes
_	ipre 1pl	belotons
_	ipre 2pl	belotez
_	ipre 3pl	belotent
_	spre 3pl	belotent
_	iimp 1sg	belotais
_	iimp 2sg	belotais
_	iimp 3sg	belotait
_	iimp 1pl	belotions
_	spre 1pl	belotions
_	iimp 2pl	belotiez
_	spre 2pl	belotiez
_	iimp 3pl	belotaient
_	ipsi 1sg	belotai
_	ipsi 2sg	belotas
_	ipsi 3sg	belota
_	ipsi 1pl	belotâmes
_	ipsi 2pl	belotâtes
_	ipsi 3pl	belotèrent
_	ifut 1sg	beloterai
_	ifut 2sg	beloteras
_	ifut 3sg	belotera
_	ifut 1pl	beloterons
_	ifut 2pl	beloterez
_	ifut 3pl	beloteront
_	cond 1sg	beloterais
_	cond 2sg	beloterais
_	cond 3sg	beloterait
_	cond 1pl	beloterions
_	cond 2pl	beloteriez
_	cond 3pl	beloteraient
_	simp 1sg	belotasse
_	simp 2sg	belotasses
_	simp 3sg	belotât
_	simp 1pl	belotassions
_	simp 2pl	belotassiez
_	simp 3pl	belotassent
_	impe 2sg	belote
_	impe 1pl	belotons
_	impe 2pl	belotez
_	ppas epi inv	beloté
$
bémoliser	1__t___zz
_	infi	bémoliser
_	ppre	bémolisant
_	ipre 1sg	bémolise
_	ipre 3sg	bémolise
_	spre 1sg	bémolise
_	spre 3sg	bémolise
_	ipre 1isg	bémolisè
_	ipre 2sg	bémolises
_	spre 2sg	bémolises
_	ipre 1pl	bémolisons
_	ipre 2pl	bémolisez
_	ipre 3pl	bémolisent
_	spre 3pl	bémolisent
_	iimp 1sg	bémolisais
_	iimp 2sg	bémolisais
_	iimp 3sg	bémolisait
_	iimp 1pl	bémolisions
_	spre 1pl	bémolisions
_	iimp 2pl	bémolisiez
_	spre 2pl	bémolisiez
_	iimp 3pl	bémolisaient
_	ipsi 1sg	bémolisai
_	ipsi 2sg	bémolisas
_	ipsi 3sg	bémolisa
_	ipsi 1pl	bémolisâmes
_	ipsi 2pl	bémolisâtes
_	ipsi 3pl	bémolisèrent
_	ifut 1sg	bémoliserai
_	ifut 2sg	bémoliseras
_	ifut 3sg	bémolisera
_	ifut 1pl	bémoliserons
_	ifut 2pl	bémoliserez
_	ifut 3pl	bémoliseront
_	cond 1sg	bémoliserais
_	cond 2sg	bémoliserais
_	cond 3sg	bémoliserait
_	cond 1pl	bémoliserions
_	cond 2pl	bémoliseriez
_	cond 3pl	bémoliseraient
_	simp 1sg	bémolisasse
_	simp 2sg	bémolisasses
_	simp 3sg	bémolisât
_	simp 1pl	bémolisassions
_	simp 2pl	bémolisassiez
_	simp 3pl	bémolisassent
_	impe 2sg	bémolise
_	impe 1pl	bémolisons
_	impe 2pl	bémolisez
_	ppas mas sg	bémolisé
_	ppas mas pl	bémolisés
_	ppas fem sg	bémolisée
_	ppas fem pl	bémolisées
$
bénéficier	1___n___a
_	infi	bénéficier
_	ppre	bénéficiant
_	ipre 1sg	bénéficie
_	ipre 3sg	bénéficie
_	spre 1sg	bénéficie
_	spre 3sg	bénéficie
_	ipre 1isg	bénéficiè
_	ipre 2sg	bénéficies
_	spre 2sg	bénéficies
_	ipre 1pl	bénéficions
_	ipre 2pl	bénéficiez
_	ipre 3pl	bénéficient
_	spre 3pl	bénéficient
_	iimp 1sg	bénéficiais
_	iimp 2sg	bénéficiais
_	iimp 3sg	bénéficiait
_	iimp 1pl	bénéficiions
_	spre 1pl	bénéficiions
_	iimp 2pl	bénéficiiez
_	spre 2pl	bénéficiiez
_	iimp 3pl	bénéficiaient
_	ipsi 1sg	bénéficiai
_	ipsi 2sg	bénéficias
_	ipsi 3sg	bénéficia
_	ipsi 1pl	bénéficiâmes
_	ipsi 2pl	bénéficiâtes
_	ipsi 3pl	bénéficièrent
_	ifut 1sg	bénéficierai
_	ifut 2sg	bénéficieras
_	ifut 3sg	bénéficiera
_	ifut 1pl	bénéficierons
_	ifut 2pl	bénéficierez
_	ifut 3pl	bénéficieront
_	cond 1sg	bénéficierais
_	cond 2sg	bénéficierais
_	cond 3sg	bénéficierait
_	cond 1pl	bénéficierions
_	cond 2pl	bénéficieriez
_	cond 3pl	bénéficieraient
_	simp 1sg	bénéficiasse
_	simp 2sg	bénéficiasses
_	simp 3sg	bénéficiât
_	simp 1pl	bénéficiassions
_	simp 2pl	bénéficiassiez
_	simp 3pl	bénéficiassent
_	impe 2sg	bénéficie
_	impe 1pl	bénéficions
_	impe 2pl	bénéficiez
_	ppas epi inv	bénéficié
$
bénir	2_it____a
_	infi	bénir
_	ppre	bénissant
_	ipre 1sg	bénis
_	ipre 2sg	bénis
_	ipsi 1sg	bénis
_	ipsi 2sg	bénis
_	ipre 3sg	bénit
_	ipsi 3sg	bénit
_	ipre 1pl	bénissons
_	ipre 2pl	bénissez
_	ipre 3pl	bénissent
_	spre 3pl	bénissent
_	simp 3pl	bénissent
_	iimp 1sg	bénissais
_	iimp 2sg	bénissais
_	iimp 3sg	bénissait
_	iimp 1pl	bénissions
_	spre 1pl	bénissions
_	simp 1pl	bénissions
_	iimp 2pl	bénissiez
_	spre 2pl	bénissiez
_	simp 2pl	bénissiez
_	iimp 3pl	bénissaient
_	ipsi 1pl	bénîmes
_	ipsi 2pl	bénîtes
_	ipsi 3pl	bénirent
_	ifut 1sg	bénirai
_	ifut 2sg	béniras
_	ifut 3sg	bénira
_	ifut 1pl	bénirons
_	ifut 2pl	bénirez
_	ifut 3pl	béniront
_	cond 1sg	bénirais
_	cond 2sg	bénirais
_	cond 3sg	bénirait
_	cond 1pl	bénirions
_	cond 2pl	béniriez
_	cond 3pl	béniraient
_	spre 1sg	bénisse
_	simp 1sg	bénisse
_	spre 2sg	bénisses
_	simp 2sg	bénisses
_	spre 3sg	bénisse
_	simp 3sg	bénît
_	impe 2sg	bénis
_	impe 1pl	bénissons
_	impe 2pl	bénissez
_	ppas mas sg	béni
_	ppas mas pl	bénis
_	ppas fem sg	bénie
_	ppas fem pl	bénies
$
benner	1__t___zz
_	infi	benner
_	ppre	bennant
_	ipre 1sg	benne
_	ipre 3sg	benne
_	spre 1sg	benne
_	spre 3sg	benne
_	ipre 1isg	bennè
_	ipre 2sg	bennes
_	spre 2sg	bennes
_	ipre 1pl	bennons
_	ipre 2pl	bennez
_	ipre 3pl	bennent
_	spre 3pl	bennent
_	iimp 1sg	bennais
_	iimp 2sg	bennais
_	iimp 3sg	bennait
_	iimp 1pl	bennions
_	spre 1pl	bennions
_	iimp 2pl	benniez
_	spre 2pl	benniez
_	iimp 3pl	bennaient
_	ipsi 1sg	bennai
_	ipsi 2sg	bennas
_	ipsi 3sg	benna
_	ipsi 1pl	bennâmes
_	ipsi 2pl	bennâtes
_	ipsi 3pl	bennèrent
_	ifut 1sg	bennerai
_	ifut 2sg	benneras
_	ifut 3sg	bennera
_	ifut 1pl	bennerons
_	ifut 2pl	bennerez
_	ifut 3pl	benneront
_	cond 1sg	bennerais
_	cond 2sg	bennerais
_	cond 3sg	bennerait
_	cond 1pl	bennerions
_	cond 2pl	benneriez
_	cond 3pl	benneraient
_	simp 1sg	bennasse
_	simp 2sg	bennasses
_	simp 3sg	bennât
_	simp 1pl	bennassions
_	simp 2pl	bennassiez
_	simp 3pl	bennassent
_	impe 2sg	benne
_	impe 1pl	bennons
_	impe 2pl	bennez
_	ppas mas sg	benné
_	ppas mas pl	bennés
_	ppas fem sg	bennée
_	ppas fem pl	bennées
$
béquer	1__t___zz
_	infi	béquer
_	ppre	béquant
_	ipre 1sg	bèque
_	ipre 3sg	bèque
_	spre 1sg	bèque
_	spre 3sg	bèque
_	ipre 1isg	béquè
_	ipre 2sg	bèques
_	spre 2sg	bèques
_	ipre 1pl	béquons
_	ipre 2pl	béquez
_	ipre 3pl	bèquent
_	spre 3pl	bèquent
_	iimp 1sg	béquais
_	iimp 2sg	béquais
_	iimp 3sg	béquait
_	iimp 1pl	béquions
_	spre 1pl	béquions
_	iimp 2pl	béquiez
_	spre 2pl	béquiez
_	iimp 3pl	béquaient
_	ipsi 1sg	béquai
_	ipsi 2sg	béquas
_	ipsi 3sg	béqua
_	ipsi 1pl	béquâmes
_	ipsi 2pl	béquâtes
_	ipsi 3pl	béquèrent
_	ifut 1sg	béquerai
_	ifut 1sg	bèquerai
_	ifut 2sg	béqueras
_	ifut 2sg	bèqueras
_	ifut 3sg	béquera
_	ifut 3sg	bèquera
_	ifut 1pl	béquerons
_	ifut 1pl	bèquerons
_	ifut 2pl	béquerez
_	ifut 2pl	bèquerez
_	ifut 3pl	béqueront
_	ifut 3pl	bèqueront
_	cond 1sg	béquerais
_	cond 2sg	béquerais
_	cond 1sg	bèquerais
_	cond 2sg	bèquerais
_	cond 3sg	béquerait
_	cond 3sg	bèquerait
_	cond 1pl	béquerions
_	cond 1pl	bèquerions
_	cond 2pl	béqueriez
_	cond 2pl	bèqueriez
_	cond 3pl	béqueraient
_	cond 3pl	bèqueraient
_	simp 1sg	béquasse
_	simp 2sg	béquasses
_	simp 3sg	béquât
_	simp 1pl	béquassions
_	simp 2pl	béquassiez
_	simp 3pl	béquassent
_	impe 2sg	bèque
_	impe 1pl	béquons
_	impe 2pl	béquez
_	ppas mas sg	béqué
_	ppas mas pl	béqués
_	ppas fem sg	béquée
_	ppas fem pl	béquées
$
bèqueter	1__t___zz
_	infi	bèqueter
_	ppre	bèquetant
_	ipre 1sg	bèquète
_	ipre 3sg	bèquète
_	spre 1sg	bèquète
_	spre 3sg	bèquète
_	ipre 1isg	bèquetè
_	ipre 2sg	bèquètes
_	spre 2sg	bèquètes
_	ipre 1pl	bèquetons
_	ipre 2pl	bèquetez
_	ipre 3pl	bèquètent
_	spre 3pl	bèquètent
_	iimp 1sg	bèquetais
_	iimp 2sg	bèquetais
_	iimp 3sg	bèquetait
_	iimp 1pl	bèquetions
_	spre 1pl	bèquetions
_	iimp 2pl	bèquetiez
_	spre 2pl	bèquetiez
_	iimp 3pl	bèquetaient
_	ipsi 1sg	bèquetai
_	ipsi 2sg	bèquetas
_	ipsi 3sg	bèqueta
_	ipsi 1pl	bèquetâmes
_	ipsi 2pl	bèquetâtes
_	ipsi 3pl	bèquetèrent
_	ifut 1sg	bèquèterai
_	ifut 2sg	bèquèteras
_	ifut 3sg	bèquètera
_	ifut 1pl	bèquèterons
_	ifut 2pl	bèquèterez
_	ifut 3pl	bèquèteront
_	cond 1sg	bèquèterais
_	cond 2sg	bèquèterais
_	cond 3sg	bèquèterait
_	cond 1pl	bèquèterions
_	cond 2pl	bèquèteriez
_	cond 3pl	bèquèteraient
_	simp 1sg	bèquetasse
_	simp 2sg	bèquetasses
_	simp 3sg	bèquetât
_	simp 1pl	bèquetassions
_	simp 2pl	bèquetassiez
_	simp 3pl	bèquetassent
_	impe 2sg	bèquète
_	impe 1pl	bèquetons
_	impe 2pl	bèquetez
_	ppas mas sg	bèqueté
_	ppas mas pl	bèquetés
_	ppas fem sg	bèquetée
_	ppas fem pl	bèquetées
$
béqueter	1__t___zz
_	infi	béqueter
_	ppre	béquetant
_	ipre 1sg	béquette
_	ipre 3sg	béquette
_	spre 1sg	béquette
_	spre 3sg	béquette
_	ipre 1sg	béquète
_	ipre 3sg	béquète
_	spre 1sg	béquète
_	spre 3sg	béquète
_	ipre 1isg	béquetè
_	ipre 2sg	béquettes
_	spre 2sg	béquettes
_	ipre 2sg	béquètes
_	spre 2sg	béquètes
_	ipre 1pl	béquetons
_	ipre 2pl	béquetez
_	ipre 3pl	béquettent
_	spre 3pl	béquettent
_	ipre 3pl	béquètent
_	spre 3pl	béquètent
_	iimp 1sg	béquetais
_	iimp 2sg	béquetais
_	iimp 3sg	béquetait
_	iimp 1pl	béquetions
_	spre 1pl	béquetions
_	iimp 2pl	béquetiez
_	spre 2pl	béquetiez
_	iimp 3pl	béquetaient
_	ipsi 1sg	béquetai
_	ipsi 2sg	béquetas
_	ipsi 3sg	béqueta
_	ipsi 1pl	béquetâmes
_	ipsi 2pl	béquetâtes
_	ipsi 3pl	béquetèrent
_	ifut 1sg	béquetterai
_	ifut 1sg	béquèterai
_	ifut 2sg	béquetteras
_	ifut 2sg	béquèteras
_	ifut 3sg	béquettera
_	ifut 3sg	béquètera
_	ifut 1pl	béquetterons
_	ifut 1pl	béquèterons
_	ifut 2pl	béquetterez
_	ifut 2pl	béquèterez
_	ifut 3pl	béquetteront
_	ifut 3pl	béquèteront
_	cond 1sg	béquetterais
_	cond 2sg	béquetterais
_	cond 1sg	béquèterais
_	cond 2sg	béquèterais
_	cond 3sg	béquetterait
_	cond 3sg	béquèterait
_	cond 1pl	béquetterions
_	cond 1pl	béquèterions
_	cond 2pl	béquetteriez
_	cond 2pl	béquèteriez
_	cond 3pl	béquetteraient
_	cond 3pl	béquèteraient
_	simp 1sg	béquetasse
_	simp 2sg	béquetasses
_	simp 3sg	béquetât
_	simp 1pl	béquetassions
_	simp 2pl	béquetassiez
_	simp 3pl	béquetassent
_	impe 2sg	béquette
_	impe 2sg	béquète
_	impe 1pl	béquetons
_	impe 2pl	béquetez
_	ppas mas sg	béqueté
_	ppas mas pl	béquetés
_	ppas fem sg	béquetée
_	ppas fem pl	béquetées
$
béquiller	1_it___zz
_	infi	béquiller
_	ppre	béquillant
_	ipre 1sg	béquille
_	ipre 3sg	béquille
_	spre 1sg	béquille
_	spre 3sg	béquille
_	ipre 1isg	béquillè
_	ipre 2sg	béquilles
_	spre 2sg	béquilles
_	ipre 1pl	béquillons
_	ipre 2pl	béquillez
_	ipre 3pl	béquillent
_	spre 3pl	béquillent
_	iimp 1sg	béquillais
_	iimp 2sg	béquillais
_	iimp 3sg	béquillait
_	iimp 1pl	béquillions
_	spre 1pl	béquillions
_	iimp 2pl	béquilliez
_	spre 2pl	béquilliez
_	iimp 3pl	béquillaient
_	ipsi 1sg	béquillai
_	ipsi 2sg	béquillas
_	ipsi 3sg	béquilla
_	ipsi 1pl	béquillâmes
_	ipsi 2pl	béquillâtes
_	ipsi 3pl	béquillèrent
_	ifut 1sg	béquillerai
_	ifut 2sg	béquilleras
_	ifut 3sg	béquillera
_	ifut 1pl	béquillerons
_	ifut 2pl	béquillerez
_	ifut 3pl	béquilleront
_	cond 1sg	béquillerais
_	cond 2sg	béquillerais
_	cond 3sg	béquillerait
_	cond 1pl	béquillerions
_	cond 2pl	béquilleriez
_	cond 3pl	béquilleraient
_	simp 1sg	béquillasse
_	simp 2sg	béquillasses
_	simp 3sg	béquillât
_	simp 1pl	béquillassions
_	simp 2pl	béquillassiez
_	simp 3pl	béquillassent
_	impe 2sg	béquille
_	impe 1pl	béquillons
_	impe 2pl	béquillez
_	ppas mas sg	béquillé
_	ppas mas pl	béquillés
_	ppas fem sg	béquillée
_	ppas fem pl	béquillées
$
bercer	1__t_q_zz
_	infi	bercer
_	ppre	berçant
_	ipre 1sg	berce
_	ipre 3sg	berce
_	spre 1sg	berce
_	spre 3sg	berce
_	ipre 1isg	bercè
_	ipre 2sg	berces
_	spre 2sg	berces
_	ipre 1pl	berçons
_	ipre 2pl	bercez
_	ipre 3pl	bercent
_	spre 3pl	bercent
_	iimp 1sg	berçais
_	iimp 2sg	berçais
_	iimp 3sg	berçait
_	iimp 1pl	bercions
_	spre 1pl	bercions
_	iimp 2pl	berciez
_	spre 2pl	berciez
_	iimp 3pl	berçaient
_	ipsi 1sg	berçai
_	ipsi 2sg	berças
_	ipsi 3sg	berça
_	ipsi 1pl	berçâmes
_	ipsi 2pl	berçâtes
_	ipsi 3pl	bercèrent
_	ifut 1sg	bercerai
_	ifut 2sg	berceras
_	ifut 3sg	bercera
_	ifut 1pl	bercerons
_	ifut 2pl	bercerez
_	ifut 3pl	berceront
_	cond 1sg	bercerais
_	cond 2sg	bercerais
_	cond 3sg	bercerait
_	cond 1pl	bercerions
_	cond 2pl	berceriez
_	cond 3pl	berceraient
_	simp 1sg	berçasse
_	simp 2sg	berçasses
_	simp 3sg	berçât
_	simp 1pl	berçassions
_	simp 2pl	berçassiez
_	simp 3pl	berçassent
_	impe 2sg	berce
_	impe 1pl	berçons
_	impe 2pl	bercez
_	ppas mas sg	bercé
_	ppas mas pl	bercés
_	ppas fem sg	bercée
_	ppas fem pl	bercées
$
berdeller	1_it___zz
_	infi	berdeller
_	ppre	berdellant
_	ipre 1sg	berdelle
_	ipre 3sg	berdelle
_	spre 1sg	berdelle
_	spre 3sg	berdelle
_	ipre 1isg	berdellè
_	ipre 2sg	berdelles
_	spre 2sg	berdelles
_	ipre 1pl	berdellons
_	ipre 2pl	berdellez
_	ipre 3pl	berdellent
_	spre 3pl	berdellent
_	iimp 1sg	berdellais
_	iimp 2sg	berdellais
_	iimp 3sg	berdellait
_	iimp 1pl	berdellions
_	spre 1pl	berdellions
_	iimp 2pl	berdelliez
_	spre 2pl	berdelliez
_	iimp 3pl	berdellaient
_	ipsi 1sg	berdellai
_	ipsi 2sg	berdellas
_	ipsi 3sg	berdella
_	ipsi 1pl	berdellâmes
_	ipsi 2pl	berdellâtes
_	ipsi 3pl	berdellèrent
_	ifut 1sg	berdellerai
_	ifut 2sg	berdelleras
_	ifut 3sg	berdellera
_	ifut 1pl	berdellerons
_	ifut 2pl	berdellerez
_	ifut 3pl	berdelleront
_	cond 1sg	berdellerais
_	cond 2sg	berdellerais
_	cond 3sg	berdellerait
_	cond 1pl	berdellerions
_	cond 2pl	berdelleriez
_	cond 3pl	berdelleraient
_	simp 1sg	berdellasse
_	simp 2sg	berdellasses
_	simp 3sg	berdellât
_	simp 1pl	berdellassions
_	simp 2pl	berdellassiez
_	simp 3pl	berdellassent
_	impe 2sg	berdelle
_	impe 1pl	berdellons
_	impe 2pl	berdellez
_	ppas mas sg	berdellé
_	ppas mas pl	berdellés
_	ppas fem sg	berdellée
_	ppas fem pl	berdellées
$
berlurer	1_i__q_zz
_	infi	berlurer
_	ppre	berlurant
_	ipre 1sg	berlure
_	ipre 3sg	berlure
_	spre 1sg	berlure
_	spre 3sg	berlure
_	ipre 1isg	berlurè
_	ipre 2sg	berlures
_	spre 2sg	berlures
_	ipre 1pl	berlurons
_	ipre 2pl	berlurez
_	ipre 3pl	berlurent
_	spre 3pl	berlurent
_	iimp 1sg	berlurais
_	iimp 2sg	berlurais
_	iimp 3sg	berlurait
_	iimp 1pl	berlurions
_	spre 1pl	berlurions
_	iimp 2pl	berluriez
_	spre 2pl	berluriez
_	iimp 3pl	berluraient
_	ipsi 1sg	berlurai
_	ipsi 2sg	berluras
_	ipsi 3sg	berlura
_	ipsi 1pl	berlurâmes
_	ipsi 2pl	berlurâtes
_	ipsi 3pl	berlurèrent
_	ifut 1sg	berlurerai
_	ifut 2sg	berlureras
_	ifut 3sg	berlurera
_	ifut 1pl	berlurerons
_	ifut 2pl	berlurerez
_	ifut 3pl	berlureront
_	cond 1sg	berlurerais
_	cond 2sg	berlurerais
_	cond 3sg	berlurerait
_	cond 1pl	berlurerions
_	cond 2pl	berlureriez
_	cond 3pl	berlureraient
_	simp 1sg	berlurasse
_	simp 2sg	berlurasses
_	simp 3sg	berlurât
_	simp 1pl	berlurassions
_	simp 2pl	berlurassiez
_	simp 3pl	berlurassent
_	impe 2sg	berlure
_	impe 1pl	berlurons
_	impe 2pl	berlurez
_	ppas mas sg	berluré
_	ppas mas pl	berlurés
_	ppas fem sg	berlurée
_	ppas fem pl	berlurées
$
berner	1__t___zz
_	infi	berner
_	ppre	bernant
_	ipre 1sg	berne
_	ipre 3sg	berne
_	spre 1sg	berne
_	spre 3sg	berne
_	ipre 1isg	bernè
_	ipre 2sg	bernes
_	spre 2sg	bernes
_	ipre 1pl	bernons
_	ipre 2pl	bernez
_	ipre 3pl	bernent
_	spre 3pl	bernent
_	iimp 1sg	bernais
_	iimp 2sg	bernais
_	iimp 3sg	bernait
_	iimp 1pl	bernions
_	spre 1pl	bernions
_	iimp 2pl	berniez
_	spre 2pl	berniez
_	iimp 3pl	bernaient
_	ipsi 1sg	bernai
_	ipsi 2sg	bernas
_	ipsi 3sg	berna
_	ipsi 1pl	bernâmes
_	ipsi 2pl	bernâtes
_	ipsi 3pl	bernèrent
_	ifut 1sg	bernerai
_	ifut 2sg	berneras
_	ifut 3sg	bernera
_	ifut 1pl	bernerons
_	ifut 2pl	bernerez
_	ifut 3pl	berneront
_	cond 1sg	bernerais
_	cond 2sg	bernerais
_	cond 3sg	bernerait
_	cond 1pl	bernerions
_	cond 2pl	berneriez
_	cond 3pl	berneraient
_	simp 1sg	bernasse
_	simp 2sg	bernasses
_	simp 3sg	bernât
_	simp 1pl	bernassions
_	simp 2pl	bernassiez
_	simp 3pl	bernassent
_	impe 2sg	berne
_	impe 1pl	bernons
_	impe 2pl	bernez
_	ppas mas sg	berné
_	ppas mas pl	bernés
_	ppas fem sg	bernée
_	ppas fem pl	bernées
$
besogner	1_i____zz
_	infi	besogner
_	ppre	besognant
_	ipre 1sg	besogne
_	ipre 3sg	besogne
_	spre 1sg	besogne
_	spre 3sg	besogne
_	ipre 1isg	besognè
_	ipre 2sg	besognes
_	spre 2sg	besognes
_	ipre 1pl	besognons
_	ipre 2pl	besognez
_	ipre 3pl	besognent
_	spre 3pl	besognent
_	iimp 1sg	besognais
_	iimp 2sg	besognais
_	iimp 3sg	besognait
_	iimp 1pl	besognions
_	spre 1pl	besognions
_	iimp 2pl	besogniez
_	spre 2pl	besogniez
_	iimp 3pl	besognaient
_	ipsi 1sg	besognai
_	ipsi 2sg	besognas
_	ipsi 3sg	besogna
_	ipsi 1pl	besognâmes
_	ipsi 2pl	besognâtes
_	ipsi 3pl	besognèrent
_	ifut 1sg	besognerai
_	ifut 2sg	besogneras
_	ifut 3sg	besognera
_	ifut 1pl	besognerons
_	ifut 2pl	besognerez
_	ifut 3pl	besogneront
_	cond 1sg	besognerais
_	cond 2sg	besognerais
_	cond 3sg	besognerait
_	cond 1pl	besognerions
_	cond 2pl	besogneriez
_	cond 3pl	besogneraient
_	simp 1sg	besognasse
_	simp 2sg	besognasses
_	simp 3sg	besognât
_	simp 1pl	besognassions
_	simp 2pl	besognassiez
_	simp 3pl	besognassent
_	impe 2sg	besogne
_	impe 1pl	besognons
_	impe 2pl	besognez
_	ppas epi inv	besogné
$
bestialiser	1__t_q__a
_	infi	bestialiser
_	ppre	bestialisant
_	ipre 1sg	bestialise
_	ipre 3sg	bestialise
_	spre 1sg	bestialise
_	spre 3sg	bestialise
_	ipre 1isg	bestialisè
_	ipre 2sg	bestialises
_	spre 2sg	bestialises
_	ipre 1pl	bestialisons
_	ipre 2pl	bestialisez
_	ipre 3pl	bestialisent
_	spre 3pl	bestialisent
_	iimp 1sg	bestialisais
_	iimp 2sg	bestialisais
_	iimp 3sg	bestialisait
_	iimp 1pl	bestialisions
_	spre 1pl	bestialisions
_	iimp 2pl	bestialisiez
_	spre 2pl	bestialisiez
_	iimp 3pl	bestialisaient
_	ipsi 1sg	bestialisai
_	ipsi 2sg	bestialisas
_	ipsi 3sg	bestialisa
_	ipsi 1pl	bestialisâmes
_	ipsi 2pl	bestialisâtes
_	ipsi 3pl	bestialisèrent
_	ifut 1sg	bestialiserai
_	ifut 2sg	bestialiseras
_	ifut 3sg	bestialisera
_	ifut 1pl	bestialiserons
_	ifut 2pl	bestialiserez
_	ifut 3pl	bestialiseront
_	cond 1sg	bestialiserais
_	cond 2sg	bestialiserais
_	cond 3sg	bestialiserait
_	cond 1pl	bestialiserions
_	cond 2pl	bestialiseriez
_	cond 3pl	bestialiseraient
_	simp 1sg	bestialisasse
_	simp 2sg	bestialisasses
_	simp 3sg	bestialisât
_	simp 1pl	bestialisassions
_	simp 2pl	bestialisassiez
_	simp 3pl	bestialisassent
_	impe 2sg	bestialise
_	impe 1pl	bestialisons
_	impe 2pl	bestialisez
_	ppas mas sg	bestialisé
_	ppas mas pl	bestialisés
_	ppas fem sg	bestialisée
_	ppas fem pl	bestialisées
$
bêtifier	1_it_q_zz
_	infi	bêtifier
_	ppre	bêtifiant
_	ipre 1sg	bêtifie
_	ipre 3sg	bêtifie
_	spre 1sg	bêtifie
_	spre 3sg	bêtifie
_	ipre 1isg	bêtifiè
_	ipre 2sg	bêtifies
_	spre 2sg	bêtifies
_	ipre 1pl	bêtifions
_	ipre 2pl	bêtifiez
_	ipre 3pl	bêtifient
_	spre 3pl	bêtifient
_	iimp 1sg	bêtifiais
_	iimp 2sg	bêtifiais
_	iimp 3sg	bêtifiait
_	iimp 1pl	bêtifiions
_	spre 1pl	bêtifiions
_	iimp 2pl	bêtifiiez
_	spre 2pl	bêtifiiez
_	iimp 3pl	bêtifiaient
_	ipsi 1sg	bêtifiai
_	ipsi 2sg	bêtifias
_	ipsi 3sg	bêtifia
_	ipsi 1pl	bêtifiâmes
_	ipsi 2pl	bêtifiâtes
_	ipsi 3pl	bêtifièrent
_	ifut 1sg	bêtifierai
_	ifut 2sg	bêtifieras
_	ifut 3sg	bêtifiera
_	ifut 1pl	bêtifierons
_	ifut 2pl	bêtifierez
_	ifut 3pl	bêtifieront
_	cond 1sg	bêtifierais
_	cond 2sg	bêtifierais
_	cond 3sg	bêtifierait
_	cond 1pl	bêtifierions
_	cond 2pl	bêtifieriez
_	cond 3pl	bêtifieraient
_	simp 1sg	bêtifiasse
_	simp 2sg	bêtifiasses
_	simp 3sg	bêtifiât
_	simp 1pl	bêtifiassions
_	simp 2pl	bêtifiassiez
_	simp 3pl	bêtifiassent
_	impe 2sg	bêtifie
_	impe 1pl	bêtifions
_	impe 2pl	bêtifiez
_	ppas mas sg	bêtifié
_	ppas mas pl	bêtifiés
_	ppas fem sg	bêtifiée
_	ppas fem pl	bêtifiées
$
bêtiser	1_i____zz
_	infi	bêtiser
_	ppre	bêtisant
_	ipre 1sg	bêtise
_	ipre 3sg	bêtise
_	spre 1sg	bêtise
_	spre 3sg	bêtise
_	ipre 1isg	bêtisè
_	ipre 2sg	bêtises
_	spre 2sg	bêtises
_	ipre 1pl	bêtisons
_	ipre 2pl	bêtisez
_	ipre 3pl	bêtisent
_	spre 3pl	bêtisent
_	iimp 1sg	bêtisais
_	iimp 2sg	bêtisais
_	iimp 3sg	bêtisait
_	iimp 1pl	bêtisions
_	spre 1pl	bêtisions
_	iimp 2pl	bêtisiez
_	spre 2pl	bêtisiez
_	iimp 3pl	bêtisaient
_	ipsi 1sg	bêtisai
_	ipsi 2sg	bêtisas
_	ipsi 3sg	bêtisa
_	ipsi 1pl	bêtisâmes
_	ipsi 2pl	bêtisâtes
_	ipsi 3pl	bêtisèrent
_	ifut 1sg	bêtiserai
_	ifut 2sg	bêtiseras
_	ifut 3sg	bêtisera
_	ifut 1pl	bêtiserons
_	ifut 2pl	bêtiserez
_	ifut 3pl	bêtiseront
_	cond 1sg	bêtiserais
_	cond 2sg	bêtiserais
_	cond 3sg	bêtiserait
_	cond 1pl	bêtiserions
_	cond 2pl	bêtiseriez
_	cond 3pl	bêtiseraient
_	simp 1sg	bêtisasse
_	simp 2sg	bêtisasses
_	simp 3sg	bêtisât
_	simp 1pl	bêtisassions
_	simp 2pl	bêtisassiez
_	simp 3pl	bêtisassent
_	impe 2sg	bêtise
_	impe 1pl	bêtisons
_	impe 2pl	bêtisez
_	ppas epi inv	bêtisé
$
bétonner	1_it___zz
_	infi	bétonner
_	ppre	bétonnant
_	ipre 1sg	bétonne
_	ipre 3sg	bétonne
_	spre 1sg	bétonne
_	spre 3sg	bétonne
_	ipre 1isg	bétonnè
_	ipre 2sg	bétonnes
_	spre 2sg	bétonnes
_	ipre 1pl	bétonnons
_	ipre 2pl	bétonnez
_	ipre 3pl	bétonnent
_	spre 3pl	bétonnent
_	iimp 1sg	bétonnais
_	iimp 2sg	bétonnais
_	iimp 3sg	bétonnait
_	iimp 1pl	bétonnions
_	spre 1pl	bétonnions
_	iimp 2pl	bétonniez
_	spre 2pl	bétonniez
_	iimp 3pl	bétonnaient
_	ipsi 1sg	bétonnai
_	ipsi 2sg	bétonnas
_	ipsi 3sg	bétonna
_	ipsi 1pl	bétonnâmes
_	ipsi 2pl	bétonnâtes
_	ipsi 3pl	bétonnèrent
_	ifut 1sg	bétonnerai
_	ifut 2sg	bétonneras
_	ifut 3sg	bétonnera
_	ifut 1pl	bétonnerons
_	ifut 2pl	bétonnerez
_	ifut 3pl	bétonneront
_	cond 1sg	bétonnerais
_	cond 2sg	bétonnerais
_	cond 3sg	bétonnerait
_	cond 1pl	bétonnerions
_	cond 2pl	bétonneriez
_	cond 3pl	bétonneraient
_	simp 1sg	bétonnasse
_	simp 2sg	bétonnasses
_	simp 3sg	bétonnât
_	simp 1pl	bétonnassions
_	simp 2pl	bétonnassiez
_	simp 3pl	bétonnassent
_	impe 2sg	bétonne
_	impe 1pl	bétonnons
_	impe 2pl	bétonnez
_	ppas mas sg	bétonné
_	ppas mas pl	bétonnés
_	ppas fem sg	bétonnée
_	ppas fem pl	bétonnées
$
beugler	1_it___zz
_	infi	beugler
_	ppre	beuglant
_	ipre 1sg	beugle
_	ipre 3sg	beugle
_	spre 1sg	beugle
_	spre 3sg	beugle
_	ipre 1isg	beuglè
_	ipre 2sg	beugles
_	spre 2sg	beugles
_	ipre 1pl	beuglons
_	ipre 2pl	beuglez
_	ipre 3pl	beuglent
_	spre 3pl	beuglent
_	iimp 1sg	beuglais
_	iimp 2sg	beuglais
_	iimp 3sg	beuglait
_	iimp 1pl	beuglions
_	spre 1pl	beuglions
_	iimp 2pl	beugliez
_	spre 2pl	beugliez
_	iimp 3pl	beuglaient
_	ipsi 1sg	beuglai
_	ipsi 2sg	beuglas
_	ipsi 3sg	beugla
_	ipsi 1pl	beuglâmes
_	ipsi 2pl	beuglâtes
_	ipsi 3pl	beuglèrent
_	ifut 1sg	beuglerai
_	ifut 2sg	beugleras
_	ifut 3sg	beuglera
_	ifut 1pl	beuglerons
_	ifut 2pl	beuglerez
_	ifut 3pl	beugleront
_	cond 1sg	beuglerais
_	cond 2sg	beuglerais
_	cond 3sg	beuglerait
_	cond 1pl	beuglerions
_	cond 2pl	beugleriez
_	cond 3pl	beugleraient
_	simp 1sg	beuglasse
_	simp 2sg	beuglasses
_	simp 3sg	beuglât
_	simp 1pl	beuglassions
_	simp 2pl	beuglassiez
_	simp 3pl	beuglassent
_	impe 2sg	beugle
_	impe 1pl	beuglons
_	impe 2pl	beuglez
_	ppas mas sg	beuglé
_	ppas mas pl	beuglés
_	ppas fem sg	beuglée
_	ppas fem pl	beuglées
$
beurrer	1__t_q_zz
_	infi	beurrer
_	ppre	beurrant
_	ipre 1sg	beurre
_	ipre 3sg	beurre
_	spre 1sg	beurre
_	spre 3sg	beurre
_	ipre 1isg	beurrè
_	ipre 2sg	beurres
_	spre 2sg	beurres
_	ipre 1pl	beurrons
_	ipre 2pl	beurrez
_	ipre 3pl	beurrent
_	spre 3pl	beurrent
_	iimp 1sg	beurrais
_	iimp 2sg	beurrais
_	iimp 3sg	beurrait
_	iimp 1pl	beurrions
_	spre 1pl	beurrions
_	iimp 2pl	beurriez
_	spre 2pl	beurriez
_	iimp 3pl	beurraient
_	ipsi 1sg	beurrai
_	ipsi 2sg	beurras
_	ipsi 3sg	beurra
_	ipsi 1pl	beurrâmes
_	ipsi 2pl	beurrâtes
_	ipsi 3pl	beurrèrent
_	ifut 1sg	beurrerai
_	ifut 2sg	beurreras
_	ifut 3sg	beurrera
_	ifut 1pl	beurrerons
_	ifut 2pl	beurrerez
_	ifut 3pl	beurreront
_	cond 1sg	beurrerais
_	cond 2sg	beurrerais
_	cond 3sg	beurrerait
_	cond 1pl	beurrerions
_	cond 2pl	beurreriez
_	cond 3pl	beurreraient
_	simp 1sg	beurrasse
_	simp 2sg	beurrasses
_	simp 3sg	beurrât
_	simp 1pl	beurrassions
_	simp 2pl	beurrassiez
_	simp 3pl	beurrassent
_	impe 2sg	beurre
_	impe 1pl	beurrons
_	impe 2pl	beurrez
_	ppas mas sg	beurré
_	ppas mas pl	beurrés
_	ppas fem sg	beurrée
_	ppas fem pl	beurrées
$
biaiser	1_it___zz
_	infi	biaiser
_	ppre	biaisant
_	ipre 1sg	biaise
_	ipre 3sg	biaise
_	spre 1sg	biaise
_	spre 3sg	biaise
_	ipre 1isg	biaisè
_	ipre 2sg	biaises
_	spre 2sg	biaises
_	ipre 1pl	biaisons
_	ipre 2pl	biaisez
_	ipre 3pl	biaisent
_	spre 3pl	biaisent
_	iimp 1sg	biaisais
_	iimp 2sg	biaisais
_	iimp 3sg	biaisait
_	iimp 1pl	biaisions
_	spre 1pl	biaisions
_	iimp 2pl	biaisiez
_	spre 2pl	biaisiez
_	iimp 3pl	biaisaient
_	ipsi 1sg	biaisai
_	ipsi 2sg	biaisas
_	ipsi 3sg	biaisa
_	ipsi 1pl	biaisâmes
_	ipsi 2pl	biaisâtes
_	ipsi 3pl	biaisèrent
_	ifut 1sg	biaiserai
_	ifut 2sg	biaiseras
_	ifut 3sg	biaisera
_	ifut 1pl	biaiserons
_	ifut 2pl	biaiserez
_	ifut 3pl	biaiseront
_	cond 1sg	biaiserais
_	cond 2sg	biaiserais
_	cond 3sg	biaiserait
_	cond 1pl	biaiserions
_	cond 2pl	biaiseriez
_	cond 3pl	biaiseraient
_	simp 1sg	biaisasse
_	simp 2sg	biaisasses
_	simp 3sg	biaisât
_	simp 1pl	biaisassions
_	simp 2pl	biaisassiez
_	simp 3pl	biaisassent
_	impe 2sg	biaise
_	impe 1pl	biaisons
_	impe 2pl	biaisez
_	ppas mas sg	biaisé
_	ppas mas pl	biaisés
_	ppas fem sg	biaisée
_	ppas fem pl	biaisées
$
bibarder	1_i____zz
_	infi	bibarder
_	ppre	bibardant
_	ipre 1sg	bibarde
_	ipre 3sg	bibarde
_	spre 1sg	bibarde
_	spre 3sg	bibarde
_	ipre 1isg	bibardè
_	ipre 2sg	bibardes
_	spre 2sg	bibardes
_	ipre 1pl	bibardons
_	ipre 2pl	bibardez
_	ipre 3pl	bibardent
_	spre 3pl	bibardent
_	iimp 1sg	bibardais
_	iimp 2sg	bibardais
_	iimp 3sg	bibardait
_	iimp 1pl	bibardions
_	spre 1pl	bibardions
_	iimp 2pl	bibardiez
_	spre 2pl	bibardiez
_	iimp 3pl	bibardaient
_	ipsi 1sg	bibardai
_	ipsi 2sg	bibardas
_	ipsi 3sg	bibarda
_	ipsi 1pl	bibardâmes
_	ipsi 2pl	bibardâtes
_	ipsi 3pl	bibardèrent
_	ifut 1sg	bibarderai
_	ifut 2sg	bibarderas
_	ifut 3sg	bibardera
_	ifut 1pl	bibarderons
_	ifut 2pl	bibarderez
_	ifut 3pl	bibarderont
_	cond 1sg	bibarderais
_	cond 2sg	bibarderais
_	cond 3sg	bibarderait
_	cond 1pl	bibarderions
_	cond 2pl	bibarderiez
_	cond 3pl	bibarderaient
_	simp 1sg	bibardasse
_	simp 2sg	bibardasses
_	simp 3sg	bibardât
_	simp 1pl	bibardassions
_	simp 2pl	bibardassiez
_	simp 3pl	bibardassent
_	impe 2sg	bibarde
_	impe 1pl	bibardons
_	impe 2pl	bibardez
_	ppas epi inv	bibardé
$
bibeloter	1_i____zz
_	infi	bibeloter
_	ppre	bibelotant
_	ipre 1sg	bibelote
_	ipre 3sg	bibelote
_	spre 1sg	bibelote
_	spre 3sg	bibelote
_	ipre 1isg	bibelotè
_	ipre 2sg	bibelotes
_	spre 2sg	bibelotes
_	ipre 1pl	bibelotons
_	ipre 2pl	bibelotez
_	ipre 3pl	bibelotent
_	spre 3pl	bibelotent
_	iimp 1sg	bibelotais
_	iimp 2sg	bibelotais
_	iimp 3sg	bibelotait
_	iimp 1pl	bibelotions
_	spre 1pl	bibelotions
_	iimp 2pl	bibelotiez
_	spre 2pl	bibelotiez
_	iimp 3pl	bibelotaient
_	ipsi 1sg	bibelotai
_	ipsi 2sg	bibelotas
_	ipsi 3sg	bibelota
_	ipsi 1pl	bibelotâmes
_	ipsi 2pl	bibelotâtes
_	ipsi 3pl	bibelotèrent
_	ifut 1sg	bibeloterai
_	ifut 2sg	bibeloteras
_	ifut 3sg	bibelotera
_	ifut 1pl	bibeloterons
_	ifut 2pl	bibeloterez
_	ifut 3pl	bibeloteront
_	cond 1sg	bibeloterais
_	cond 2sg	bibeloterais
_	cond 3sg	bibeloterait
_	cond 1pl	bibeloterions
_	cond 2pl	bibeloteriez
_	cond 3pl	bibeloteraient
_	simp 1sg	bibelotasse
_	simp 2sg	bibelotasses
_	simp 3sg	bibelotât
_	simp 1pl	bibelotassions
_	simp 2pl	bibelotassiez
_	simp 3pl	bibelotassent
_	impe 2sg	bibelote
_	impe 1pl	bibelotons
_	impe 2pl	bibelotez
_	ppas epi inv	bibeloté
$
biberonner	1_it____a
_	infi	biberonner
_	ppre	biberonnant
_	ipre 1sg	biberonne
_	ipre 3sg	biberonne
_	spre 1sg	biberonne
_	spre 3sg	biberonne
_	ipre 1isg	biberonnè
_	ipre 2sg	biberonnes
_	spre 2sg	biberonnes
_	ipre 1pl	biberonnons
_	ipre 2pl	biberonnez
_	ipre 3pl	biberonnent
_	spre 3pl	biberonnent
_	iimp 1sg	biberonnais
_	iimp 2sg	biberonnais
_	iimp 3sg	biberonnait
_	iimp 1pl	biberonnions
_	spre 1pl	biberonnions
_	iimp 2pl	biberonniez
_	spre 2pl	biberonniez
_	iimp 3pl	biberonnaient
_	ipsi 1sg	biberonnai
_	ipsi 2sg	biberonnas
_	ipsi 3sg	biberonna
_	ipsi 1pl	biberonnâmes
_	ipsi 2pl	biberonnâtes
_	ipsi 3pl	biberonnèrent
_	ifut 1sg	biberonnerai
_	ifut 2sg	biberonneras
_	ifut 3sg	biberonnera
_	ifut 1pl	biberonnerons
_	ifut 2pl	biberonnerez
_	ifut 3pl	biberonneront
_	cond 1sg	biberonnerais
_	cond 2sg	biberonnerais
_	cond 3sg	biberonnerait
_	cond 1pl	biberonnerions
_	cond 2pl	biberonneriez
_	cond 3pl	biberonneraient
_	simp 1sg	biberonnasse
_	simp 2sg	biberonnasses
_	simp 3sg	biberonnât
_	simp 1pl	biberonnassions
_	simp 2pl	biberonnassiez
_	simp 3pl	biberonnassent
_	impe 2sg	biberonne
_	impe 1pl	biberonnons
_	impe 2pl	biberonnez
_	ppas mas sg	biberonné
_	ppas mas pl	biberonnés
_	ppas fem sg	biberonnée
_	ppas fem pl	biberonnées
$
bicher	1_i____zz
_	infi	bicher
_	ppre	bichant
_	ipre 1sg	biche
_	ipre 3sg	biche
_	spre 1sg	biche
_	spre 3sg	biche
_	ipre 1isg	bichè
_	ipre 2sg	biches
_	spre 2sg	biches
_	ipre 1pl	bichons
_	ipre 2pl	bichez
_	ipre 3pl	bichent
_	spre 3pl	bichent
_	iimp 1sg	bichais
_	iimp 2sg	bichais
_	iimp 3sg	bichait
_	iimp 1pl	bichions
_	spre 1pl	bichions
_	iimp 2pl	bichiez
_	spre 2pl	bichiez
_	iimp 3pl	bichaient
_	ipsi 1sg	bichai
_	ipsi 2sg	bichas
_	ipsi 3sg	bicha
_	ipsi 1pl	bichâmes
_	ipsi 2pl	bichâtes
_	ipsi 3pl	bichèrent
_	ifut 1sg	bicherai
_	ifut 2sg	bicheras
_	ifut 3sg	bichera
_	ifut 1pl	bicherons
_	ifut 2pl	bicherez
_	ifut 3pl	bicheront
_	cond 1sg	bicherais
_	cond 2sg	bicherais
_	cond 3sg	bicherait
_	cond 1pl	bicherions
_	cond 2pl	bicheriez
_	cond 3pl	bicheraient
_	simp 1sg	bichasse
_	simp 2sg	bichasses
_	simp 3sg	bichât
_	simp 1pl	bichassions
_	simp 2pl	bichassiez
_	simp 3pl	bichassent
_	impe 2sg	biche
_	impe 1pl	bichons
_	impe 2pl	bichez
_	ppas epi inv	biché
$
bichonner	1__t_q_zz
_	infi	bichonner
_	ppre	bichonnant
_	ipre 1sg	bichonne
_	ipre 3sg	bichonne
_	spre 1sg	bichonne
_	spre 3sg	bichonne
_	ipre 1isg	bichonnè
_	ipre 2sg	bichonnes
_	spre 2sg	bichonnes
_	ipre 1pl	bichonnons
_	ipre 2pl	bichonnez
_	ipre 3pl	bichonnent
_	spre 3pl	bichonnent
_	iimp 1sg	bichonnais
_	iimp 2sg	bichonnais
_	iimp 3sg	bichonnait
_	iimp 1pl	bichonnions
_	spre 1pl	bichonnions
_	iimp 2pl	bichonniez
_	spre 2pl	bichonniez
_	iimp 3pl	bichonnaient
_	ipsi 1sg	bichonnai
_	ipsi 2sg	bichonnas
_	ipsi 3sg	bichonna
_	ipsi 1pl	bichonnâmes
_	ipsi 2pl	bichonnâtes
_	ipsi 3pl	bichonnèrent
_	ifut 1sg	bichonnerai
_	ifut 2sg	bichonneras
_	ifut 3sg	bichonnera
_	ifut 1pl	bichonnerons
_	ifut 2pl	bichonnerez
_	ifut 3pl	bichonneront
_	cond 1sg	bichonnerais
_	cond 2sg	bichonnerais
_	cond 3sg	bichonnerait
_	cond 1pl	bichonnerions
_	cond 2pl	bichonneriez
_	cond 3pl	bichonneraient
_	simp 1sg	bichonnasse
_	simp 2sg	bichonnasses
_	simp 3sg	bichonnât
_	simp 1pl	bichonnassions
_	simp 2pl	bichonnassiez
_	simp 3pl	bichonnassent
_	impe 2sg	bichonne
_	impe 1pl	bichonnons
_	impe 2pl	bichonnez
_	ppas mas sg	bichonné
_	ppas mas pl	bichonnés
_	ppas fem sg	bichonnée
_	ppas fem pl	bichonnées
$
bichoter	1_i___mzz
_	infi	bichoter
_	ppre	bichotant
_	ipre 3sg	bichote
_	spre 3sg	bichote
_	iimp 3sg	bichotait
_	ipsi 3sg	bichota
_	ifut 3sg	bichotera
_	cond 3sg	bichoterait
_	simp 3sg	bichotât
_	ppas mas sg	bichoté
_	ppas mas pl	bichotés
_	ppas fem sg	bichotée
_	ppas fem pl	bichotées
$
bider	1____p_e_
_	infi	bider
_	ppre	bidant
_	ipre 1sg	bide
_	ipre 3sg	bide
_	spre 1sg	bide
_	spre 3sg	bide
_	ipre 1isg	bidè
_	ipre 2sg	bides
_	spre 2sg	bides
_	ipre 1pl	bidons
_	ipre 2pl	bidez
_	ipre 3pl	bident
_	spre 3pl	bident
_	iimp 1sg	bidais
_	iimp 2sg	bidais
_	iimp 3sg	bidait
_	iimp 1pl	bidions
_	spre 1pl	bidions
_	iimp 2pl	bidiez
_	spre 2pl	bidiez
_	iimp 3pl	bidaient
_	ipsi 1sg	bidai
_	ipsi 2sg	bidas
_	ipsi 3sg	bida
_	ipsi 1pl	bidâmes
_	ipsi 2pl	bidâtes
_	ipsi 3pl	bidèrent
_	ifut 1sg	biderai
_	ifut 2sg	bideras
_	ifut 3sg	bidera
_	ifut 1pl	biderons
_	ifut 2pl	biderez
_	ifut 3pl	bideront
_	cond 1sg	biderais
_	cond 2sg	biderais
_	cond 3sg	biderait
_	cond 1pl	biderions
_	cond 2pl	bideriez
_	cond 3pl	bideraient
_	simp 1sg	bidasse
_	simp 2sg	bidasses
_	simp 3sg	bidât
_	simp 1pl	bidassions
_	simp 2pl	bidassiez
_	simp 3pl	bidassent
_	impe 2sg	bide
_	impe 1pl	bidons
_	impe 2pl	bidez
_	ppas mas sg	bidé
_	ppas mas pl	bidés
_	ppas fem sg	bidée
_	ppas fem pl	bidées
$
bidonner	1__tnq_zz
_	infi	bidonner
_	ppre	bidonnant
_	ipre 1sg	bidonne
_	ipre 3sg	bidonne
_	spre 1sg	bidonne
_	spre 3sg	bidonne
_	ipre 1isg	bidonnè
_	ipre 2sg	bidonnes
_	spre 2sg	bidonnes
_	ipre 1pl	bidonnons
_	ipre 2pl	bidonnez
_	ipre 3pl	bidonnent
_	spre 3pl	bidonnent
_	iimp 1sg	bidonnais
_	iimp 2sg	bidonnais
_	iimp 3sg	bidonnait
_	iimp 1pl	bidonnions
_	spre 1pl	bidonnions
_	iimp 2pl	bidonniez
_	spre 2pl	bidonniez
_	iimp 3pl	bidonnaient
_	ipsi 1sg	bidonnai
_	ipsi 2sg	bidonnas
_	ipsi 3sg	bidonna
_	ipsi 1pl	bidonnâmes
_	ipsi 2pl	bidonnâtes
_	ipsi 3pl	bidonnèrent
_	ifut 1sg	bidonnerai
_	ifut 2sg	bidonneras
_	ifut 3sg	bidonnera
_	ifut 1pl	bidonnerons
_	ifut 2pl	bidonnerez
_	ifut 3pl	bidonneront
_	cond 1sg	bidonnerais
_	cond 2sg	bidonnerais
_	cond 3sg	bidonnerait
_	cond 1pl	bidonnerions
_	cond 2pl	bidonneriez
_	cond 3pl	bidonneraient
_	simp 1sg	bidonnasse
_	simp 2sg	bidonnasses
_	simp 3sg	bidonnât
_	simp 1pl	bidonnassions
_	simp 2pl	bidonnassiez
_	simp 3pl	bidonnassent
_	impe 2sg	bidonne
_	impe 1pl	bidonnons
_	impe 2pl	bidonnez
_	ppas mas sg	bidonné
_	ppas mas pl	bidonnés
_	ppas fem sg	bidonnée
_	ppas fem pl	bidonnées
$
bidouiller	1_it___zz
_	infi	bidouiller
_	ppre	bidouillant
_	ipre 1sg	bidouille
_	ipre 3sg	bidouille
_	spre 1sg	bidouille
_	spre 3sg	bidouille
_	ipre 1isg	bidouillè
_	ipre 2sg	bidouilles
_	spre 2sg	bidouilles
_	ipre 1pl	bidouillons
_	ipre 2pl	bidouillez
_	ipre 3pl	bidouillent
_	spre 3pl	bidouillent
_	iimp 1sg	bidouillais
_	iimp 2sg	bidouillais
_	iimp 3sg	bidouillait
_	iimp 1pl	bidouillions
_	spre 1pl	bidouillions
_	iimp 2pl	bidouilliez
_	spre 2pl	bidouilliez
_	iimp 3pl	bidouillaient
_	ipsi 1sg	bidouillai
_	ipsi 2sg	bidouillas
_	ipsi 3sg	bidouilla
_	ipsi 1pl	bidouillâmes
_	ipsi 2pl	bidouillâtes
_	ipsi 3pl	bidouillèrent
_	ifut 1sg	bidouillerai
_	ifut 2sg	bidouilleras
_	ifut 3sg	bidouillera
_	ifut 1pl	bidouillerons
_	ifut 2pl	bidouillerez
_	ifut 3pl	bidouilleront
_	cond 1sg	bidouillerais
_	cond 2sg	bidouillerais
_	cond 3sg	bidouillerait
_	cond 1pl	bidouillerions
_	cond 2pl	bidouilleriez
_	cond 3pl	bidouilleraient
_	simp 1sg	bidouillasse
_	simp 2sg	bidouillasses
_	simp 3sg	bidouillât
_	simp 1pl	bidouillassions
_	simp 2pl	bidouillassiez
_	simp 3pl	bidouillassent
_	impe 2sg	bidouille
_	impe 1pl	bidouillons
_	impe 2pl	bidouillez
_	ppas mas sg	bidouillé
_	ppas mas pl	bidouillés
_	ppas fem sg	bidouillée
_	ppas fem pl	bidouillées
$
bienvenir	3_i____zz
_	infi	bienvenir
$
biffer	1__t___zz
_	infi	biffer
_	ppre	biffant
_	ipre 1sg	biffe
_	ipre 3sg	biffe
_	spre 1sg	biffe
_	spre 3sg	biffe
_	ipre 1isg	biffè
_	ipre 2sg	biffes
_	spre 2sg	biffes
_	ipre 1pl	biffons
_	ipre 2pl	biffez
_	ipre 3pl	biffent
_	spre 3pl	biffent
_	iimp 1sg	biffais
_	iimp 2sg	biffais
_	iimp 3sg	biffait
_	iimp 1pl	biffions
_	spre 1pl	biffions
_	iimp 2pl	biffiez
_	spre 2pl	biffiez
_	iimp 3pl	biffaient
_	ipsi 1sg	biffai
_	ipsi 2sg	biffas
_	ipsi 3sg	biffa
_	ipsi 1pl	biffâmes
_	ipsi 2pl	biffâtes
_	ipsi 3pl	biffèrent
_	ifut 1sg	bifferai
_	ifut 2sg	bifferas
_	ifut 3sg	biffera
_	ifut 1pl	bifferons
_	ifut 2pl	bifferez
_	ifut 3pl	bifferont
_	cond 1sg	bifferais
_	cond 2sg	bifferais
_	cond 3sg	bifferait
_	cond 1pl	bifferions
_	cond 2pl	bifferiez
_	cond 3pl	bifferaient
_	simp 1sg	biffasse
_	simp 2sg	biffasses
_	simp 3sg	biffât
_	simp 1pl	biffassions
_	simp 2pl	biffassiez
_	simp 3pl	biffassent
_	impe 2sg	biffe
_	impe 1pl	biffons
_	impe 2pl	biffez
_	ppas mas sg	biffé
_	ppas mas pl	biffés
_	ppas fem sg	biffée
_	ppas fem pl	biffées
$
biffetonner	1_i____zz
_	infi	biffetonner
_	ppre	biffetonnant
_	ipre 1sg	biffetonne
_	ipre 3sg	biffetonne
_	spre 1sg	biffetonne
_	spre 3sg	biffetonne
_	ipre 1isg	biffetonnè
_	ipre 2sg	biffetonnes
_	spre 2sg	biffetonnes
_	ipre 1pl	biffetonnons
_	ipre 2pl	biffetonnez
_	ipre 3pl	biffetonnent
_	spre 3pl	biffetonnent
_	iimp 1sg	biffetonnais
_	iimp 2sg	biffetonnais
_	iimp 3sg	biffetonnait
_	iimp 1pl	biffetonnions
_	spre 1pl	biffetonnions
_	iimp 2pl	biffetonniez
_	spre 2pl	biffetonniez
_	iimp 3pl	biffetonnaient
_	ipsi 1sg	biffetonnai
_	ipsi 2sg	biffetonnas
_	ipsi 3sg	biffetonna
_	ipsi 1pl	biffetonnâmes
_	ipsi 2pl	biffetonnâtes
_	ipsi 3pl	biffetonnèrent
_	ifut 1sg	biffetonnerai
_	ifut 2sg	biffetonneras
_	ifut 3sg	biffetonnera
_	ifut 1pl	biffetonnerons
_	ifut 2pl	biffetonnerez
_	ifut 3pl	biffetonneront
_	cond 1sg	biffetonnerais
_	cond 2sg	biffetonnerais
_	cond 3sg	biffetonnerait
_	cond 1pl	biffetonnerions
_	cond 2pl	biffetonneriez
_	cond 3pl	biffetonneraient
_	simp 1sg	biffetonnasse
_	simp 2sg	biffetonnasses
_	simp 3sg	biffetonnât
_	simp 1pl	biffetonnassions
_	simp 2pl	biffetonnassiez
_	simp 3pl	biffetonnassent
_	impe 2sg	biffetonne
_	impe 1pl	biffetonnons
_	impe 2pl	biffetonnez
_	ppas epi inv	biffetonné
$
bifurquer	1_i____zz
_	infi	bifurquer
_	ppre	bifurquant
_	ipre 1sg	bifurque
_	ipre 3sg	bifurque
_	spre 1sg	bifurque
_	spre 3sg	bifurque
_	ipre 1isg	bifurquè
_	ipre 2sg	bifurques
_	spre 2sg	bifurques
_	ipre 1pl	bifurquons
_	ipre 2pl	bifurquez
_	ipre 3pl	bifurquent
_	spre 3pl	bifurquent
_	iimp 1sg	bifurquais
_	iimp 2sg	bifurquais
_	iimp 3sg	bifurquait
_	iimp 1pl	bifurquions
_	spre 1pl	bifurquions
_	iimp 2pl	bifurquiez
_	spre 2pl	bifurquiez
_	iimp 3pl	bifurquaient
_	ipsi 1sg	bifurquai
_	ipsi 2sg	bifurquas
_	ipsi 3sg	bifurqua
_	ipsi 1pl	bifurquâmes
_	ipsi 2pl	bifurquâtes
_	ipsi 3pl	bifurquèrent
_	ifut 1sg	bifurquerai
_	ifut 2sg	bifurqueras
_	ifut 3sg	bifurquera
_	ifut 1pl	bifurquerons
_	ifut 2pl	bifurquerez
_	ifut 3pl	bifurqueront
_	cond 1sg	bifurquerais
_	cond 2sg	bifurquerais
_	cond 3sg	bifurquerait
_	cond 1pl	bifurquerions
_	cond 2pl	bifurqueriez
_	cond 3pl	bifurqueraient
_	simp 1sg	bifurquasse
_	simp 2sg	bifurquasses
_	simp 3sg	bifurquât
_	simp 1pl	bifurquassions
_	simp 2pl	bifurquassiez
_	simp 3pl	bifurquassent
_	impe 2sg	bifurque
_	impe 1pl	bifurquons
_	impe 2pl	bifurquez
_	ppas epi inv	bifurqué
$
bigarrer	1__t___zz
_	infi	bigarrer
_	ppre	bigarrant
_	ipre 1sg	bigarre
_	ipre 3sg	bigarre
_	spre 1sg	bigarre
_	spre 3sg	bigarre
_	ipre 1isg	bigarrè
_	ipre 2sg	bigarres
_	spre 2sg	bigarres
_	ipre 1pl	bigarrons
_	ipre 2pl	bigarrez
_	ipre 3pl	bigarrent
_	spre 3pl	bigarrent
_	iimp 1sg	bigarrais
_	iimp 2sg	bigarrais
_	iimp 3sg	bigarrait
_	iimp 1pl	bigarrions
_	spre 1pl	bigarrions
_	iimp 2pl	bigarriez
_	spre 2pl	bigarriez
_	iimp 3pl	bigarraient
_	ipsi 1sg	bigarrai
_	ipsi 2sg	bigarras
_	ipsi 3sg	bigarra
_	ipsi 1pl	bigarrâmes
_	ipsi 2pl	bigarrâtes
_	ipsi 3pl	bigarrèrent
_	ifut 1sg	bigarrerai
_	ifut 2sg	bigarreras
_	ifut 3sg	bigarrera
_	ifut 1pl	bigarrerons
_	ifut 2pl	bigarrerez
_	ifut 3pl	bigarreront
_	cond 1sg	bigarrerais
_	cond 2sg	bigarrerais
_	cond 3sg	bigarrerait
_	cond 1pl	bigarrerions
_	cond 2pl	bigarreriez
_	cond 3pl	bigarreraient
_	simp 1sg	bigarrasse
_	simp 2sg	bigarrasses
_	simp 3sg	bigarrât
_	simp 1pl	bigarrassions
_	simp 2pl	bigarrassiez
_	simp 3pl	bigarrassent
_	impe 2sg	bigarre
_	impe 1pl	bigarrons
_	impe 2pl	bigarrez
_	ppas mas sg	bigarré
_	ppas mas pl	bigarrés
_	ppas fem sg	bigarrée
_	ppas fem pl	bigarrées
$
bigler	1_it___zz
_	infi	bigler
_	ppre	biglant
_	ipre 1sg	bigle
_	ipre 3sg	bigle
_	spre 1sg	bigle
_	spre 3sg	bigle
_	ipre 1isg	biglè
_	ipre 2sg	bigles
_	spre 2sg	bigles
_	ipre 1pl	biglons
_	ipre 2pl	biglez
_	ipre 3pl	biglent
_	spre 3pl	biglent
_	iimp 1sg	biglais
_	iimp 2sg	biglais
_	iimp 3sg	biglait
_	iimp 1pl	biglions
_	spre 1pl	biglions
_	iimp 2pl	bigliez
_	spre 2pl	bigliez
_	iimp 3pl	biglaient
_	ipsi 1sg	biglai
_	ipsi 2sg	biglas
_	ipsi 3sg	bigla
_	ipsi 1pl	biglâmes
_	ipsi 2pl	biglâtes
_	ipsi 3pl	biglèrent
_	ifut 1sg	biglerai
_	ifut 2sg	bigleras
_	ifut 3sg	biglera
_	ifut 1pl	biglerons
_	ifut 2pl	biglerez
_	ifut 3pl	bigleront
_	cond 1sg	biglerais
_	cond 2sg	biglerais
_	cond 3sg	biglerait
_	cond 1pl	biglerions
_	cond 2pl	bigleriez
_	cond 3pl	bigleraient
_	simp 1sg	biglasse
_	simp 2sg	biglasses
_	simp 3sg	biglât
_	simp 1pl	biglassions
_	simp 2pl	biglassiez
_	simp 3pl	biglassent
_	impe 2sg	bigle
_	impe 1pl	biglons
_	impe 2pl	biglez
_	ppas mas sg	biglé
_	ppas mas pl	biglés
_	ppas fem sg	biglée
_	ppas fem pl	biglées
$
biglouser	1_i____zz
_	infi	biglouser
_	ppre	biglousant
_	ipre 1sg	biglouse
_	ipre 3sg	biglouse
_	spre 1sg	biglouse
_	spre 3sg	biglouse
_	ipre 1isg	biglousè
_	ipre 2sg	biglouses
_	spre 2sg	biglouses
_	ipre 1pl	biglousons
_	ipre 2pl	biglousez
_	ipre 3pl	biglousent
_	spre 3pl	biglousent
_	iimp 1sg	biglousais
_	iimp 2sg	biglousais
_	iimp 3sg	biglousait
_	iimp 1pl	biglousions
_	spre 1pl	biglousions
_	iimp 2pl	biglousiez
_	spre 2pl	biglousiez
_	iimp 3pl	biglousaient
_	ipsi 1sg	biglousai
_	ipsi 2sg	biglousas
_	ipsi 3sg	biglousa
_	ipsi 1pl	biglousâmes
_	ipsi 2pl	biglousâtes
_	ipsi 3pl	biglousèrent
_	ifut 1sg	biglouserai
_	ifut 2sg	biglouseras
_	ifut 3sg	biglousera
_	ifut 1pl	biglouserons
_	ifut 2pl	biglouserez
_	ifut 3pl	biglouseront
_	cond 1sg	biglouserais
_	cond 2sg	biglouserais
_	cond 3sg	biglouserait
_	cond 1pl	biglouserions
_	cond 2pl	biglouseriez
_	cond 3pl	biglouseraient
_	simp 1sg	biglousasse
_	simp 2sg	biglousasses
_	simp 3sg	biglousât
_	simp 1pl	biglousassions
_	simp 2pl	biglousassiez
_	simp 3pl	biglousassent
_	impe 2sg	biglouse
_	impe 1pl	biglousons
_	impe 2pl	biglousez
_	ppas epi inv	biglousé
$
bigophoner	1_i____zz
_	infi	bigophoner
_	ppre	bigophonant
_	ipre 1sg	bigophone
_	ipre 3sg	bigophone
_	spre 1sg	bigophone
_	spre 3sg	bigophone
_	ipre 1isg	bigophonè
_	ipre 2sg	bigophones
_	spre 2sg	bigophones
_	ipre 1pl	bigophonons
_	ipre 2pl	bigophonez
_	ipre 3pl	bigophonent
_	spre 3pl	bigophonent
_	iimp 1sg	bigophonais
_	iimp 2sg	bigophonais
_	iimp 3sg	bigophonait
_	iimp 1pl	bigophonions
_	spre 1pl	bigophonions
_	iimp 2pl	bigophoniez
_	spre 2pl	bigophoniez
_	iimp 3pl	bigophonaient
_	ipsi 1sg	bigophonai
_	ipsi 2sg	bigophonas
_	ipsi 3sg	bigophona
_	ipsi 1pl	bigophonâmes
_	ipsi 2pl	bigophonâtes
_	ipsi 3pl	bigophonèrent
_	ifut 1sg	bigophonerai
_	ifut 2sg	bigophoneras
_	ifut 3sg	bigophonera
_	ifut 1pl	bigophonerons
_	ifut 2pl	bigophonerez
_	ifut 3pl	bigophoneront
_	cond 1sg	bigophonerais
_	cond 2sg	bigophonerais
_	cond 3sg	bigophonerait
_	cond 1pl	bigophonerions
_	cond 2pl	bigophoneriez
_	cond 3pl	bigophoneraient
_	simp 1sg	bigophonasse
_	simp 2sg	bigophonasses
_	simp 3sg	bigophonât
_	simp 1pl	bigophonassions
_	simp 2pl	bigophonassiez
_	simp 3pl	bigophonassent
_	impe 2sg	bigophone
_	impe 1pl	bigophonons
_	impe 2pl	bigophonez
_	ppas epi inv	bigophoné
$
bigorner	1__t_q_zz
_	infi	bigorner
_	ppre	bigornant
_	ipre 1sg	bigorne
_	ipre 3sg	bigorne
_	spre 1sg	bigorne
_	spre 3sg	bigorne
_	ipre 1isg	bigornè
_	ipre 2sg	bigornes
_	spre 2sg	bigornes
_	ipre 1pl	bigornons
_	ipre 2pl	bigornez
_	ipre 3pl	bigornent
_	spre 3pl	bigornent
_	iimp 1sg	bigornais
_	iimp 2sg	bigornais
_	iimp 3sg	bigornait
_	iimp 1pl	bigornions
_	spre 1pl	bigornions
_	iimp 2pl	bigorniez
_	spre 2pl	bigorniez
_	iimp 3pl	bigornaient
_	ipsi 1sg	bigornai
_	ipsi 2sg	bigornas
_	ipsi 3sg	bigorna
_	ipsi 1pl	bigornâmes
_	ipsi 2pl	bigornâtes
_	ipsi 3pl	bigornèrent
_	ifut 1sg	bigornerai
_	ifut 2sg	bigorneras
_	ifut 3sg	bigornera
_	ifut 1pl	bigornerons
_	ifut 2pl	bigornerez
_	ifut 3pl	bigorneront
_	cond 1sg	bigornerais
_	cond 2sg	bigornerais
_	cond 3sg	bigornerait
_	cond 1pl	bigornerions
_	cond 2pl	bigorneriez
_	cond 3pl	bigorneraient
_	simp 1sg	bigornasse
_	simp 2sg	bigornasses
_	simp 3sg	bigornât
_	simp 1pl	bigornassions
_	simp 2pl	bigornassiez
_	simp 3pl	bigornassent
_	impe 2sg	bigorne
_	impe 1pl	bigornons
_	impe 2pl	bigornez
_	ppas mas sg	bigorné
_	ppas mas pl	bigornés
_	ppas fem sg	bigornée
_	ppas fem pl	bigornées
$
bigrer	1_i____zz
_	infi	bigrer
_	ppre	bigrant
_	ipre 1sg	bigre
_	ipre 3sg	bigre
_	spre 1sg	bigre
_	spre 3sg	bigre
_	ipre 1isg	bigrè
_	ipre 2sg	bigres
_	spre 2sg	bigres
_	ipre 1pl	bigrons
_	ipre 2pl	bigrez
_	ipre 3pl	bigrent
_	spre 3pl	bigrent
_	iimp 1sg	bigrais
_	iimp 2sg	bigrais
_	iimp 3sg	bigrait
_	iimp 1pl	bigrions
_	spre 1pl	bigrions
_	iimp 2pl	bigriez
_	spre 2pl	bigriez
_	iimp 3pl	bigraient
_	ipsi 1sg	bigrai
_	ipsi 2sg	bigras
_	ipsi 3sg	bigra
_	ipsi 1pl	bigrâmes
_	ipsi 2pl	bigrâtes
_	ipsi 3pl	bigrèrent
_	ifut 1sg	bigrerai
_	ifut 2sg	bigreras
_	ifut 3sg	bigrera
_	ifut 1pl	bigrerons
_	ifut 2pl	bigrerez
_	ifut 3pl	bigreront
_	cond 1sg	bigrerais
_	cond 2sg	bigrerais
_	cond 3sg	bigrerait
_	cond 1pl	bigrerions
_	cond 2pl	bigreriez
_	cond 3pl	bigreraient
_	simp 1sg	bigrasse
_	simp 2sg	bigrasses
_	simp 3sg	bigrât
_	simp 1pl	bigrassions
_	simp 2pl	bigrassiez
_	simp 3pl	bigrassent
_	impe 2sg	bigre
_	impe 1pl	bigrons
_	impe 2pl	bigrez
_	ppas epi inv	bigré
$
bilaner	1_i____zz
_	infi	bilaner
_	ppre	bilanant
_	ipre 1sg	bilane
_	ipre 3sg	bilane
_	spre 1sg	bilane
_	spre 3sg	bilane
_	ipre 1isg	bilanè
_	ipre 2sg	bilanes
_	spre 2sg	bilanes
_	ipre 1pl	bilanons
_	ipre 2pl	bilanez
_	ipre 3pl	bilanent
_	spre 3pl	bilanent
_	iimp 1sg	bilanais
_	iimp 2sg	bilanais
_	iimp 3sg	bilanait
_	iimp 1pl	bilanions
_	spre 1pl	bilanions
_	iimp 2pl	bilaniez
_	spre 2pl	bilaniez
_	iimp 3pl	bilanaient
_	ipsi 1sg	bilanai
_	ipsi 2sg	bilanas
_	ipsi 3sg	bilana
_	ipsi 1pl	bilanâmes
_	ipsi 2pl	bilanâtes
_	ipsi 3pl	bilanèrent
_	ifut 1sg	bilanerai
_	ifut 2sg	bilaneras
_	ifut 3sg	bilanera
_	ifut 1pl	bilanerons
_	ifut 2pl	bilanerez
_	ifut 3pl	bilaneront
_	cond 1sg	bilanerais
_	cond 2sg	bilanerais
_	cond 3sg	bilanerait
_	cond 1pl	bilanerions
_	cond 2pl	bilaneriez
_	cond 3pl	bilaneraient
_	simp 1sg	bilanasse
_	simp 2sg	bilanasses
_	simp 3sg	bilanât
_	simp 1pl	bilanassions
_	simp 2pl	bilanassiez
_	simp 3pl	bilanassent
_	impe 2sg	bilane
_	impe 1pl	bilanons
_	impe 2pl	bilanez
_	ppas epi inv	bilané
$
biler	1____p_e_
_	infi	biler
_	ppre	bilant
_	ipre 1sg	bile
_	ipre 3sg	bile
_	spre 1sg	bile
_	spre 3sg	bile
_	ipre 1isg	bilè
_	ipre 2sg	biles
_	spre 2sg	biles
_	ipre 1pl	bilons
_	ipre 2pl	bilez
_	ipre 3pl	bilent
_	spre 3pl	bilent
_	iimp 1sg	bilais
_	iimp 2sg	bilais
_	iimp 3sg	bilait
_	iimp 1pl	bilions
_	spre 1pl	bilions
_	iimp 2pl	biliez
_	spre 2pl	biliez
_	iimp 3pl	bilaient
_	ipsi 1sg	bilai
_	ipsi 2sg	bilas
_	ipsi 3sg	bila
_	ipsi 1pl	bilâmes
_	ipsi 2pl	bilâtes
_	ipsi 3pl	bilèrent
_	ifut 1sg	bilerai
_	ifut 2sg	bileras
_	ifut 3sg	bilera
_	ifut 1pl	bilerons
_	ifut 2pl	bilerez
_	ifut 3pl	bileront
_	cond 1sg	bilerais
_	cond 2sg	bilerais
_	cond 3sg	bilerait
_	cond 1pl	bilerions
_	cond 2pl	bileriez
_	cond 3pl	bileraient
_	simp 1sg	bilasse
_	simp 2sg	bilasses
_	simp 3sg	bilât
_	simp 1pl	bilassions
_	simp 2pl	bilassiez
_	simp 3pl	bilassent
_	impe 2sg	bile
_	impe 1pl	bilons
_	impe 2pl	bilez
_	ppas mas sg	bilé
_	ppas mas pl	bilés
_	ppas fem sg	bilée
_	ppas fem pl	bilées
$
billebauder	1_i____zz
_	infi	billebauder
_	ppre	billebaudant
_	ipre 1sg	billebaude
_	ipre 3sg	billebaude
_	spre 1sg	billebaude
_	spre 3sg	billebaude
_	ipre 1isg	billebaudè
_	ipre 2sg	billebaudes
_	spre 2sg	billebaudes
_	ipre 1pl	billebaudons
_	ipre 2pl	billebaudez
_	ipre 3pl	billebaudent
_	spre 3pl	billebaudent
_	iimp 1sg	billebaudais
_	iimp 2sg	billebaudais
_	iimp 3sg	billebaudait
_	iimp 1pl	billebaudions
_	spre 1pl	billebaudions
_	iimp 2pl	billebaudiez
_	spre 2pl	billebaudiez
_	iimp 3pl	billebaudaient
_	ipsi 1sg	billebaudai
_	ipsi 2sg	billebaudas
_	ipsi 3sg	billebauda
_	ipsi 1pl	billebaudâmes
_	ipsi 2pl	billebaudâtes
_	ipsi 3pl	billebaudèrent
_	ifut 1sg	billebauderai
_	ifut 2sg	billebauderas
_	ifut 3sg	billebaudera
_	ifut 1pl	billebauderons
_	ifut 2pl	billebauderez
_	ifut 3pl	billebauderont
_	cond 1sg	billebauderais
_	cond 2sg	billebauderais
_	cond 3sg	billebauderait
_	cond 1pl	billebauderions
_	cond 2pl	billebauderiez
_	cond 3pl	billebauderaient
_	simp 1sg	billebaudasse
_	simp 2sg	billebaudasses
_	simp 3sg	billebaudât
_	simp 1pl	billebaudassions
_	simp 2pl	billebaudassiez
_	simp 3pl	billebaudassent
_	impe 2sg	billebaude
_	impe 1pl	billebaudons
_	impe 2pl	billebaudez
_	ppas epi inv	billebaudé
$
biller	1_i____zz
_	infi	biller
_	ppre	billant
_	ipre 1sg	bille
_	ipre 3sg	bille
_	spre 1sg	bille
_	spre 3sg	bille
_	ipre 1isg	billè
_	ipre 2sg	billes
_	spre 2sg	billes
_	ipre 1pl	billons
_	ipre 2pl	billez
_	ipre 3pl	billent
_	spre 3pl	billent
_	iimp 1sg	billais
_	iimp 2sg	billais
_	iimp 3sg	billait
_	iimp 1pl	billions
_	spre 1pl	billions
_	iimp 2pl	billiez
_	spre 2pl	billiez
_	iimp 3pl	billaient
_	ipsi 1sg	billai
_	ipsi 2sg	billas
_	ipsi 3sg	billa
_	ipsi 1pl	billâmes
_	ipsi 2pl	billâtes
_	ipsi 3pl	billèrent
_	ifut 1sg	billerai
_	ifut 2sg	billeras
_	ifut 3sg	billera
_	ifut 1pl	billerons
_	ifut 2pl	billerez
_	ifut 3pl	billeront
_	cond 1sg	billerais
_	cond 2sg	billerais
_	cond 3sg	billerait
_	cond 1pl	billerions
_	cond 2pl	billeriez
_	cond 3pl	billeraient
_	simp 1sg	billasse
_	simp 2sg	billasses
_	simp 3sg	billât
_	simp 1pl	billassions
_	simp 2pl	billassiez
_	simp 3pl	billassent
_	impe 2sg	bille
_	impe 1pl	billons
_	impe 2pl	billez
_	ppas epi inv	billé
$
billonner	1__t___zz
_	infi	billonner
_	ppre	billonnant
_	ipre 1sg	billonne
_	ipre 3sg	billonne
_	spre 1sg	billonne
_	spre 3sg	billonne
_	ipre 1isg	billonnè
_	ipre 2sg	billonnes
_	spre 2sg	billonnes
_	ipre 1pl	billonnons
_	ipre 2pl	billonnez
_	ipre 3pl	billonnent
_	spre 3pl	billonnent
_	iimp 1sg	billonnais
_	iimp 2sg	billonnais
_	iimp 3sg	billonnait
_	iimp 1pl	billonnions
_	spre 1pl	billonnions
_	iimp 2pl	billonniez
_	spre 2pl	billonniez
_	iimp 3pl	billonnaient
_	ipsi 1sg	billonnai
_	ipsi 2sg	billonnas
_	ipsi 3sg	billonna
_	ipsi 1pl	billonnâmes
_	ipsi 2pl	billonnâtes
_	ipsi 3pl	billonnèrent
_	ifut 1sg	billonnerai
_	ifut 2sg	billonneras
_	ifut 3sg	billonnera
_	ifut 1pl	billonnerons
_	ifut 2pl	billonnerez
_	ifut 3pl	billonneront
_	cond 1sg	billonnerais
_	cond 2sg	billonnerais
_	cond 3sg	billonnerait
_	cond 1pl	billonnerions
_	cond 2pl	billonneriez
_	cond 3pl	billonneraient
_	simp 1sg	billonnasse
_	simp 2sg	billonnasses
_	simp 3sg	billonnât
_	simp 1pl	billonnassions
_	simp 2pl	billonnassiez
_	simp 3pl	billonnassent
_	impe 2sg	billonne
_	impe 1pl	billonnons
_	impe 2pl	billonnez
_	ppas mas sg	billonné
_	ppas mas pl	billonnés
_	ppas fem sg	billonnée
_	ppas fem pl	billonnées
$
biloquer	1__t___zz
_	infi	biloquer
_	ppre	biloquant
_	ipre 1sg	biloque
_	ipre 3sg	biloque
_	spre 1sg	biloque
_	spre 3sg	biloque
_	ipre 1isg	biloquè
_	ipre 2sg	biloques
_	spre 2sg	biloques
_	ipre 1pl	biloquons
_	ipre 2pl	biloquez
_	ipre 3pl	biloquent
_	spre 3pl	biloquent
_	iimp 1sg	biloquais
_	iimp 2sg	biloquais
_	iimp 3sg	biloquait
_	iimp 1pl	biloquions
_	spre 1pl	biloquions
_	iimp 2pl	biloquiez
_	spre 2pl	biloquiez
_	iimp 3pl	biloquaient
_	ipsi 1sg	biloquai
_	ipsi 2sg	biloquas
_	ipsi 3sg	biloqua
_	ipsi 1pl	biloquâmes
_	ipsi 2pl	biloquâtes
_	ipsi 3pl	biloquèrent
_	ifut 1sg	biloquerai
_	ifut 2sg	biloqueras
_	ifut 3sg	biloquera
_	ifut 1pl	biloquerons
_	ifut 2pl	biloquerez
_	ifut 3pl	biloqueront
_	cond 1sg	biloquerais
_	cond 2sg	biloquerais
_	cond 3sg	biloquerait
_	cond 1pl	biloquerions
_	cond 2pl	biloqueriez
_	cond 3pl	biloqueraient
_	simp 1sg	biloquasse
_	simp 2sg	biloquasses
_	simp 3sg	biloquât
_	simp 1pl	biloquassions
_	simp 2pl	biloquassiez
_	simp 3pl	biloquassent
_	impe 2sg	biloque
_	impe 1pl	biloquons
_	impe 2pl	biloquez
_	ppas mas sg	biloqué
_	ppas mas pl	biloqués
_	ppas fem sg	biloquée
_	ppas fem pl	biloquées
$
biloter	1____p_e_
_	infi	biloter
_	ppre	bilotant
_	ipre 1sg	bilote
_	ipre 3sg	bilote
_	spre 1sg	bilote
_	spre 3sg	bilote
_	ipre 1isg	bilotè
_	ipre 2sg	bilotes
_	spre 2sg	bilotes
_	ipre 1pl	bilotons
_	ipre 2pl	bilotez
_	ipre 3pl	bilotent
_	spre 3pl	bilotent
_	iimp 1sg	bilotais
_	iimp 2sg	bilotais
_	iimp 3sg	bilotait
_	iimp 1pl	bilotions
_	spre 1pl	bilotions
_	iimp 2pl	bilotiez
_	spre 2pl	bilotiez
_	iimp 3pl	bilotaient
_	ipsi 1sg	bilotai
_	ipsi 2sg	bilotas
_	ipsi 3sg	bilota
_	ipsi 1pl	bilotâmes
_	ipsi 2pl	bilotâtes
_	ipsi 3pl	bilotèrent
_	ifut 1sg	biloterai
_	ifut 2sg	biloteras
_	ifut 3sg	bilotera
_	ifut 1pl	biloterons
_	ifut 2pl	biloterez
_	ifut 3pl	biloteront
_	cond 1sg	biloterais
_	cond 2sg	biloterais
_	cond 3sg	biloterait
_	cond 1pl	biloterions
_	cond 2pl	biloteriez
_	cond 3pl	biloteraient
_	simp 1sg	bilotasse
_	simp 2sg	bilotasses
_	simp 3sg	bilotât
_	simp 1pl	bilotassions
_	simp 2pl	bilotassiez
_	simp 3pl	bilotassent
_	impe 2sg	bilote
_	impe 1pl	bilotons
_	impe 2pl	bilotez
_	ppas mas sg	biloté
_	ppas mas pl	bilotés
_	ppas fem sg	bilotée
_	ppas fem pl	bilotées
$
biner	1_it___zz
_	infi	biner
_	ppre	binant
_	ipre 1sg	bine
_	ipre 3sg	bine
_	spre 1sg	bine
_	spre 3sg	bine
_	ipre 1isg	binè
_	ipre 2sg	bines
_	spre 2sg	bines
_	ipre 1pl	binons
_	ipre 2pl	binez
_	ipre 3pl	binent
_	spre 3pl	binent
_	iimp 1sg	binais
_	iimp 2sg	binais
_	iimp 3sg	binait
_	iimp 1pl	binions
_	spre 1pl	binions
_	iimp 2pl	biniez
_	spre 2pl	biniez
_	iimp 3pl	binaient
_	ipsi 1sg	binai
_	ipsi 2sg	binas
_	ipsi 3sg	bina
_	ipsi 1pl	binâmes
_	ipsi 2pl	binâtes
_	ipsi 3pl	binèrent
_	ifut 1sg	binerai
_	ifut 2sg	bineras
_	ifut 3sg	binera
_	ifut 1pl	binerons
_	ifut 2pl	binerez
_	ifut 3pl	bineront
_	cond 1sg	binerais
_	cond 2sg	binerais
_	cond 3sg	binerait
_	cond 1pl	binerions
_	cond 2pl	bineriez
_	cond 3pl	bineraient
_	simp 1sg	binasse
_	simp 2sg	binasses
_	simp 3sg	binât
_	simp 1pl	binassions
_	simp 2pl	binassiez
_	simp 3pl	binassent
_	impe 2sg	bine
_	impe 1pl	binons
_	impe 2pl	binez
_	ppas mas sg	biné
_	ppas mas pl	binés
_	ppas fem sg	binée
_	ppas fem pl	binées
$
biologiser	1__t___zz
_	infi	biologiser
_	ppre	biologisant
_	ipre 1sg	biologise
_	ipre 3sg	biologise
_	spre 1sg	biologise
_	spre 3sg	biologise
_	ipre 1isg	biologisè
_	ipre 2sg	biologises
_	spre 2sg	biologises
_	ipre 1pl	biologisons
_	ipre 2pl	biologisez
_	ipre 3pl	biologisent
_	spre 3pl	biologisent
_	iimp 1sg	biologisais
_	iimp 2sg	biologisais
_	iimp 3sg	biologisait
_	iimp 1pl	biologisions
_	spre 1pl	biologisions
_	iimp 2pl	biologisiez
_	spre 2pl	biologisiez
_	iimp 3pl	biologisaient
_	ipsi 1sg	biologisai
_	ipsi 2sg	biologisas
_	ipsi 3sg	biologisa
_	ipsi 1pl	biologisâmes
_	ipsi 2pl	biologisâtes
_	ipsi 3pl	biologisèrent
_	ifut 1sg	biologiserai
_	ifut 2sg	biologiseras
_	ifut 3sg	biologisera
_	ifut 1pl	biologiserons
_	ifut 2pl	biologiserez
_	ifut 3pl	biologiseront
_	cond 1sg	biologiserais
_	cond 2sg	biologiserais
_	cond 3sg	biologiserait
_	cond 1pl	biologiserions
_	cond 2pl	biologiseriez
_	cond 3pl	biologiseraient
_	simp 1sg	biologisasse
_	simp 2sg	biologisasses
_	simp 3sg	biologisât
_	simp 1pl	biologisassions
_	simp 2pl	biologisassiez
_	simp 3pl	biologisassent
_	impe 2sg	biologise
_	impe 1pl	biologisons
_	impe 2pl	biologisez
_	ppas mas sg	biologisé
_	ppas mas pl	biologisés
_	ppas fem sg	biologisée
_	ppas fem pl	biologisées
$
biopsier	1__t___zz
_	infi	biopsier
_	ppre	biopsiant
_	ipre 1sg	biopsie
_	ipre 3sg	biopsie
_	spre 1sg	biopsie
_	spre 3sg	biopsie
_	ipre 1isg	biopsiè
_	ipre 2sg	biopsies
_	spre 2sg	biopsies
_	ipre 1pl	biopsions
_	ipre 2pl	biopsiez
_	ipre 3pl	biopsient
_	spre 3pl	biopsient
_	iimp 1sg	biopsiais
_	iimp 2sg	biopsiais
_	iimp 3sg	biopsiait
_	iimp 1pl	biopsiions
_	spre 1pl	biopsiions
_	iimp 2pl	biopsiiez
_	spre 2pl	biopsiiez
_	iimp 3pl	biopsiaient
_	ipsi 1sg	biopsiai
_	ipsi 2sg	biopsias
_	ipsi 3sg	biopsia
_	ipsi 1pl	biopsiâmes
_	ipsi 2pl	biopsiâtes
_	ipsi 3pl	biopsièrent
_	ifut 1sg	biopsierai
_	ifut 2sg	biopsieras
_	ifut 3sg	biopsiera
_	ifut 1pl	biopsierons
_	ifut 2pl	biopsierez
_	ifut 3pl	biopsieront
_	cond 1sg	biopsierais
_	cond 2sg	biopsierais
_	cond 3sg	biopsierait
_	cond 1pl	biopsierions
_	cond 2pl	biopsieriez
_	cond 3pl	biopsieraient
_	simp 1sg	biopsiasse
_	simp 2sg	biopsiasses
_	simp 3sg	biopsiât
_	simp 1pl	biopsiassions
_	simp 2pl	biopsiassiez
_	simp 3pl	biopsiassent
_	impe 2sg	biopsie
_	impe 1pl	biopsions
_	impe 2pl	biopsiez
_	ppas mas sg	biopsié
_	ppas mas pl	biopsiés
_	ppas fem sg	biopsiée
_	ppas fem pl	biopsiées
$
biper	1__t___zz
_	infi	biper
_	ppre	bipant
_	ipre 1sg	bipe
_	ipre 3sg	bipe
_	spre 1sg	bipe
_	spre 3sg	bipe
_	ipre 1isg	bipè
_	ipre 2sg	bipes
_	spre 2sg	bipes
_	ipre 1pl	bipons
_	ipre 2pl	bipez
_	ipre 3pl	bipent
_	spre 3pl	bipent
_	iimp 1sg	bipais
_	iimp 2sg	bipais
_	iimp 3sg	bipait
_	iimp 1pl	bipions
_	spre 1pl	bipions
_	iimp 2pl	bipiez
_	spre 2pl	bipiez
_	iimp 3pl	bipaient
_	ipsi 1sg	bipai
_	ipsi 2sg	bipas
_	ipsi 3sg	bipa
_	ipsi 1pl	bipâmes
_	ipsi 2pl	bipâtes
_	ipsi 3pl	bipèrent
_	ifut 1sg	biperai
_	ifut 2sg	biperas
_	ifut 3sg	bipera
_	ifut 1pl	biperons
_	ifut 2pl	biperez
_	ifut 3pl	biperont
_	cond 1sg	biperais
_	cond 2sg	biperais
_	cond 3sg	biperait
_	cond 1pl	biperions
_	cond 2pl	biperiez
_	cond 3pl	biperaient
_	simp 1sg	bipasse
_	simp 2sg	bipasses
_	simp 3sg	bipât
_	simp 1pl	bipassions
_	simp 2pl	bipassiez
_	simp 3pl	bipassent
_	impe 2sg	bipe
_	impe 1pl	bipons
_	impe 2pl	bipez
_	ppas mas sg	bipé
_	ppas mas pl	bipés
_	ppas fem sg	bipée
_	ppas fem pl	bipées
$
biquer	1_i____zz
_	infi	biquer
_	ppre	biquant
_	ipre 1sg	bique
_	ipre 3sg	bique
_	spre 1sg	bique
_	spre 3sg	bique
_	ipre 1isg	biquè
_	ipre 2sg	biques
_	spre 2sg	biques
_	ipre 1pl	biquons
_	ipre 2pl	biquez
_	ipre 3pl	biquent
_	spre 3pl	biquent
_	iimp 1sg	biquais
_	iimp 2sg	biquais
_	iimp 3sg	biquait
_	iimp 1pl	biquions
_	spre 1pl	biquions
_	iimp 2pl	biquiez
_	spre 2pl	biquiez
_	iimp 3pl	biquaient
_	ipsi 1sg	biquai
_	ipsi 2sg	biquas
_	ipsi 3sg	biqua
_	ipsi 1pl	biquâmes
_	ipsi 2pl	biquâtes
_	ipsi 3pl	biquèrent
_	ifut 1sg	biquerai
_	ifut 2sg	biqueras
_	ifut 3sg	biquera
_	ifut 1pl	biquerons
_	ifut 2pl	biquerez
_	ifut 3pl	biqueront
_	cond 1sg	biquerais
_	cond 2sg	biquerais
_	cond 3sg	biquerait
_	cond 1pl	biquerions
_	cond 2pl	biqueriez
_	cond 3pl	biqueraient
_	simp 1sg	biquasse
_	simp 2sg	biquasses
_	simp 3sg	biquât
_	simp 1pl	biquassions
_	simp 2pl	biquassiez
_	simp 3pl	biquassent
_	impe 2sg	bique
_	impe 1pl	biquons
_	impe 2pl	biquez
_	ppas epi inv	biqué
$
biscuiter	1__t___zz
_	infi	biscuiter
_	ppre	biscuitant
_	ipre 1sg	biscuite
_	ipre 3sg	biscuite
_	spre 1sg	biscuite
_	spre 3sg	biscuite
_	ipre 1isg	biscuitè
_	ipre 2sg	biscuites
_	spre 2sg	biscuites
_	ipre 1pl	biscuitons
_	ipre 2pl	biscuitez
_	ipre 3pl	biscuitent
_	spre 3pl	biscuitent
_	iimp 1sg	biscuitais
_	iimp 2sg	biscuitais
_	iimp 3sg	biscuitait
_	iimp 1pl	biscuitions
_	spre 1pl	biscuitions
_	iimp 2pl	biscuitiez
_	spre 2pl	biscuitiez
_	iimp 3pl	biscuitaient
_	ipsi 1sg	biscuitai
_	ipsi 2sg	biscuitas
_	ipsi 3sg	biscuita
_	ipsi 1pl	biscuitâmes
_	ipsi 2pl	biscuitâtes
_	ipsi 3pl	biscuitèrent
_	ifut 1sg	biscuiterai
_	ifut 2sg	biscuiteras
_	ifut 3sg	biscuitera
_	ifut 1pl	biscuiterons
_	ifut 2pl	biscuiterez
_	ifut 3pl	biscuiteront
_	cond 1sg	biscuiterais
_	cond 2sg	biscuiterais
_	cond 3sg	biscuiterait
_	cond 1pl	biscuiterions
_	cond 2pl	biscuiteriez
_	cond 3pl	biscuiteraient
_	simp 1sg	biscuitasse
_	simp 2sg	biscuitasses
_	simp 3sg	biscuitât
_	simp 1pl	biscuitassions
_	simp 2pl	biscuitassiez
_	simp 3pl	biscuitassent
_	impe 2sg	biscuite
_	impe 1pl	biscuitons
_	impe 2pl	biscuitez
_	ppas mas sg	biscuité
_	ppas mas pl	biscuités
_	ppas fem sg	biscuitée
_	ppas fem pl	biscuitées
$
biseauter	1__t___zz
_	infi	biseauter
_	ppre	biseautant
_	ipre 1sg	biseaute
_	ipre 3sg	biseaute
_	spre 1sg	biseaute
_	spre 3sg	biseaute
_	ipre 1isg	biseautè
_	ipre 2sg	biseautes
_	spre 2sg	biseautes
_	ipre 1pl	biseautons
_	ipre 2pl	biseautez
_	ipre 3pl	biseautent
_	spre 3pl	biseautent
_	iimp 1sg	biseautais
_	iimp 2sg	biseautais
_	iimp 3sg	biseautait
_	iimp 1pl	biseautions
_	spre 1pl	biseautions
_	iimp 2pl	biseautiez
_	spre 2pl	biseautiez
_	iimp 3pl	biseautaient
_	ipsi 1sg	biseautai
_	ipsi 2sg	biseautas
_	ipsi 3sg	biseauta
_	ipsi 1pl	biseautâmes
_	ipsi 2pl	biseautâtes
_	ipsi 3pl	biseautèrent
_	ifut 1sg	biseauterai
_	ifut 2sg	biseauteras
_	ifut 3sg	biseautera
_	ifut 1pl	biseauterons
_	ifut 2pl	biseauterez
_	ifut 3pl	biseauteront
_	cond 1sg	biseauterais
_	cond 2sg	biseauterais
_	cond 3sg	biseauterait
_	cond 1pl	biseauterions
_	cond 2pl	biseauteriez
_	cond 3pl	biseauteraient
_	simp 1sg	biseautasse
_	simp 2sg	biseautasses
_	simp 3sg	biseautât
_	simp 1pl	biseautassions
_	simp 2pl	biseautassiez
_	simp 3pl	biseautassent
_	impe 2sg	biseaute
_	impe 1pl	biseautons
_	impe 2pl	biseautez
_	ppas mas sg	biseauté
_	ppas mas pl	biseautés
_	ppas fem sg	biseautée
_	ppas fem pl	biseautées
$
bisegmenter	1__t___zz
_	infi	bisegmenter
_	ppre	bisegmentant
_	ipre 1sg	bisegmente
_	ipre 3sg	bisegmente
_	spre 1sg	bisegmente
_	spre 3sg	bisegmente
_	ipre 1isg	bisegmentè
_	ipre 2sg	bisegmentes
_	spre 2sg	bisegmentes
_	ipre 1pl	bisegmentons
_	ipre 2pl	bisegmentez
_	ipre 3pl	bisegmentent
_	spre 3pl	bisegmentent
_	iimp 1sg	bisegmentais
_	iimp 2sg	bisegmentais
_	iimp 3sg	bisegmentait
_	iimp 1pl	bisegmentions
_	spre 1pl	bisegmentions
_	iimp 2pl	bisegmentiez
_	spre 2pl	bisegmentiez
_	iimp 3pl	bisegmentaient
_	ipsi 1sg	bisegmentai
_	ipsi 2sg	bisegmentas
_	ipsi 3sg	bisegmenta
_	ipsi 1pl	bisegmentâmes
_	ipsi 2pl	bisegmentâtes
_	ipsi 3pl	bisegmentèrent
_	ifut 1sg	bisegmenterai
_	ifut 2sg	bisegmenteras
_	ifut 3sg	bisegmentera
_	ifut 1pl	bisegmenterons
_	ifut 2pl	bisegmenterez
_	ifut 3pl	bisegmenteront
_	cond 1sg	bisegmenterais
_	cond 2sg	bisegmenterais
_	cond 3sg	bisegmenterait
_	cond 1pl	bisegmenterions
_	cond 2pl	bisegmenteriez
_	cond 3pl	bisegmenteraient
_	simp 1sg	bisegmentasse
_	simp 2sg	bisegmentasses
_	simp 3sg	bisegmentât
_	simp 1pl	bisegmentassions
_	simp 2pl	bisegmentassiez
_	simp 3pl	bisegmentassent
_	impe 2sg	bisegmente
_	impe 1pl	bisegmentons
_	impe 2pl	bisegmentez
_	ppas mas sg	bisegmenté
_	ppas mas pl	bisegmentés
_	ppas fem sg	bisegmentée
_	ppas fem pl	bisegmentées
$
biser	1_it___zz
_	infi	biser
_	ppre	bisant
_	ipre 1sg	bise
_	ipre 3sg	bise
_	spre 1sg	bise
_	spre 3sg	bise
_	ipre 1isg	bisè
_	ipre 2sg	bises
_	spre 2sg	bises
_	ipre 1pl	bisons
_	ipre 2pl	bisez
_	ipre 3pl	bisent
_	spre 3pl	bisent
_	iimp 1sg	bisais
_	iimp 2sg	bisais
_	iimp 3sg	bisait
_	iimp 1pl	bisions
_	spre 1pl	bisions
_	iimp 2pl	bisiez
_	spre 2pl	bisiez
_	iimp 3pl	bisaient
_	ipsi 1sg	bisai
_	ipsi 2sg	bisas
_	ipsi 3sg	bisa
_	ipsi 1pl	bisâmes
_	ipsi 2pl	bisâtes
_	ipsi 3pl	bisèrent
_	ifut 1sg	biserai
_	ifut 2sg	biseras
_	ifut 3sg	bisera
_	ifut 1pl	biserons
_	ifut 2pl	biserez
_	ifut 3pl	biseront
_	cond 1sg	biserais
_	cond 2sg	biserais
_	cond 3sg	biserait
_	cond 1pl	biserions
_	cond 2pl	biseriez
_	cond 3pl	biseraient
_	simp 1sg	bisasse
_	simp 2sg	bisasses
_	simp 3sg	bisât
_	simp 1pl	bisassions
_	simp 2pl	bisassiez
_	simp 3pl	bisassent
_	impe 2sg	bise
_	impe 1pl	bisons
_	impe 2pl	bisez
_	ppas mas sg	bisé
_	ppas mas pl	bisés
_	ppas fem sg	bisée
_	ppas fem pl	bisées
$
bisquer	1_i____zz
_	infi	bisquer
_	ppre	bisquant
_	ipre 1sg	bisque
_	ipre 3sg	bisque
_	spre 1sg	bisque
_	spre 3sg	bisque
_	ipre 1isg	bisquè
_	ipre 2sg	bisques
_	spre 2sg	bisques
_	ipre 1pl	bisquons
_	ipre 2pl	bisquez
_	ipre 3pl	bisquent
_	spre 3pl	bisquent
_	iimp 1sg	bisquais
_	iimp 2sg	bisquais
_	iimp 3sg	bisquait
_	iimp 1pl	bisquions
_	spre 1pl	bisquions
_	iimp 2pl	bisquiez
_	spre 2pl	bisquiez
_	iimp 3pl	bisquaient
_	ipsi 1sg	bisquai
_	ipsi 2sg	bisquas
_	ipsi 3sg	bisqua
_	ipsi 1pl	bisquâmes
_	ipsi 2pl	bisquâtes
_	ipsi 3pl	bisquèrent
_	ifut 1sg	bisquerai
_	ifut 2sg	bisqueras
_	ifut 3sg	bisquera
_	ifut 1pl	bisquerons
_	ifut 2pl	bisquerez
_	ifut 3pl	bisqueront
_	cond 1sg	bisquerais
_	cond 2sg	bisquerais
_	cond 3sg	bisquerait
_	cond 1pl	bisquerions
_	cond 2pl	bisqueriez
_	cond 3pl	bisqueraient
_	simp 1sg	bisquasse
_	simp 2sg	bisquasses
_	simp 3sg	bisquât
_	simp 1pl	bisquassions
_	simp 2pl	bisquassiez
_	simp 3pl	bisquassent
_	impe 2sg	bisque
_	impe 1pl	bisquons
_	impe 2pl	bisquez
_	ppas epi inv	bisqué
$
bisser	1__t___zz
_	infi	bisser
_	ppre	bissant
_	ipre 1sg	bisse
_	ipre 3sg	bisse
_	spre 1sg	bisse
_	spre 3sg	bisse
_	ipre 1isg	bissè
_	ipre 2sg	bisses
_	spre 2sg	bisses
_	ipre 1pl	bissons
_	ipre 2pl	bissez
_	ipre 3pl	bissent
_	spre 3pl	bissent
_	iimp 1sg	bissais
_	iimp 2sg	bissais
_	iimp 3sg	bissait
_	iimp 1pl	bissions
_	spre 1pl	bissions
_	iimp 2pl	bissiez
_	spre 2pl	bissiez
_	iimp 3pl	bissaient
_	ipsi 1sg	bissai
_	ipsi 2sg	bissas
_	ipsi 3sg	bissa
_	ipsi 1pl	bissâmes
_	ipsi 2pl	bissâtes
_	ipsi 3pl	bissèrent
_	ifut 1sg	bisserai
_	ifut 2sg	bisseras
_	ifut 3sg	bissera
_	ifut 1pl	bisserons
_	ifut 2pl	bisserez
_	ifut 3pl	bisseront
_	cond 1sg	bisserais
_	cond 2sg	bisserais
_	cond 3sg	bisserait
_	cond 1pl	bisserions
_	cond 2pl	bisseriez
_	cond 3pl	bisseraient
_	simp 1sg	bissasse
_	simp 2sg	bissasses
_	simp 3sg	bissât
_	simp 1pl	bissassions
_	simp 2pl	bissassiez
_	simp 3pl	bissassent
_	impe 2sg	bisse
_	impe 1pl	bissons
_	impe 2pl	bissez
_	ppas mas sg	bissé
_	ppas mas pl	bissés
_	ppas fem sg	bissée
_	ppas fem pl	bissées
$
bistourner	1__t___zz
_	infi	bistourner
_	ppre	bistournant
_	ipre 1sg	bistourne
_	ipre 3sg	bistourne
_	spre 1sg	bistourne
_	spre 3sg	bistourne
_	ipre 1isg	bistournè
_	ipre 2sg	bistournes
_	spre 2sg	bistournes
_	ipre 1pl	bistournons
_	ipre 2pl	bistournez
_	ipre 3pl	bistournent
_	spre 3pl	bistournent
_	iimp 1sg	bistournais
_	iimp 2sg	bistournais
_	iimp 3sg	bistournait
_	iimp 1pl	bistournions
_	spre 1pl	bistournions
_	iimp 2pl	bistourniez
_	spre 2pl	bistourniez
_	iimp 3pl	bistournaient
_	ipsi 1sg	bistournai
_	ipsi 2sg	bistournas
_	ipsi 3sg	bistourna
_	ipsi 1pl	bistournâmes
_	ipsi 2pl	bistournâtes
_	ipsi 3pl	bistournèrent
_	ifut 1sg	bistournerai
_	ifut 2sg	bistourneras
_	ifut 3sg	bistournera
_	ifut 1pl	bistournerons
_	ifut 2pl	bistournerez
_	ifut 3pl	bistourneront
_	cond 1sg	bistournerais
_	cond 2sg	bistournerais
_	cond 3sg	bistournerait
_	cond 1pl	bistournerions
_	cond 2pl	bistourneriez
_	cond 3pl	bistourneraient
_	simp 1sg	bistournasse
_	simp 2sg	bistournasses
_	simp 3sg	bistournât
_	simp 1pl	bistournassions
_	simp 2pl	bistournassiez
_	simp 3pl	bistournassent
_	impe 2sg	bistourne
_	impe 1pl	bistournons
_	impe 2pl	bistournez
_	ppas mas sg	bistourné
_	ppas mas pl	bistournés
_	ppas fem sg	bistournée
_	ppas fem pl	bistournées
$
bistrer	1__t___zz
_	infi	bistrer
_	ppre	bistrant
_	ipre 1sg	bistre
_	ipre 3sg	bistre
_	spre 1sg	bistre
_	spre 3sg	bistre
_	ipre 1isg	bistrè
_	ipre 2sg	bistres
_	spre 2sg	bistres
_	ipre 1pl	bistrons
_	ipre 2pl	bistrez
_	ipre 3pl	bistrent
_	spre 3pl	bistrent
_	iimp 1sg	bistrais
_	iimp 2sg	bistrais
_	iimp 3sg	bistrait
_	iimp 1pl	bistrions
_	spre 1pl	bistrions
_	iimp 2pl	bistriez
_	spre 2pl	bistriez
_	iimp 3pl	bistraient
_	ipsi 1sg	bistrai
_	ipsi 2sg	bistras
_	ipsi 3sg	bistra
_	ipsi 1pl	bistrâmes
_	ipsi 2pl	bistrâtes
_	ipsi 3pl	bistrèrent
_	ifut 1sg	bistrerai
_	ifut 2sg	bistreras
_	ifut 3sg	bistrera
_	ifut 1pl	bistrerons
_	ifut 2pl	bistrerez
_	ifut 3pl	bistreront
_	cond 1sg	bistrerais
_	cond 2sg	bistrerais
_	cond 3sg	bistrerait
_	cond 1pl	bistrerions
_	cond 2pl	bistreriez
_	cond 3pl	bistreraient
_	simp 1sg	bistrasse
_	simp 2sg	bistrasses
_	simp 3sg	bistrât
_	simp 1pl	bistrassions
_	simp 2pl	bistrassiez
_	simp 3pl	bistrassent
_	impe 2sg	bistre
_	impe 1pl	bistrons
_	impe 2pl	bistrez
_	ppas mas sg	bistré
_	ppas mas pl	bistrés
_	ppas fem sg	bistrée
_	ppas fem pl	bistrées
$
biter	1__t___zz
_	infi	biter
_	ppre	bitant
_	ipre 1sg	bite
_	ipre 3sg	bite
_	spre 1sg	bite
_	spre 3sg	bite
_	ipre 1isg	bitè
_	ipre 2sg	bites
_	spre 2sg	bites
_	ipre 1pl	bitons
_	ipre 2pl	bitez
_	ipre 3pl	bitent
_	spre 3pl	bitent
_	iimp 1sg	bitais
_	iimp 2sg	bitais
_	iimp 3sg	bitait
_	iimp 1pl	bitions
_	spre 1pl	bitions
_	iimp 2pl	bitiez
_	spre 2pl	bitiez
_	iimp 3pl	bitaient
_	ipsi 1sg	bitai
_	ipsi 2sg	bitas
_	ipsi 3sg	bita
_	ipsi 1pl	bitâmes
_	ipsi 2pl	bitâtes
_	ipsi 3pl	bitèrent
_	ifut 1sg	biterai
_	ifut 2sg	biteras
_	ifut 3sg	bitera
_	ifut 1pl	biterons
_	ifut 2pl	biterez
_	ifut 3pl	biteront
_	cond 1sg	biterais
_	cond 2sg	biterais
_	cond 3sg	biterait
_	cond 1pl	biterions
_	cond 2pl	biteriez
_	cond 3pl	biteraient
_	simp 1sg	bitasse
_	simp 2sg	bitasses
_	simp 3sg	bitât
_	simp 1pl	bitassions
_	simp 2pl	bitassiez
_	simp 3pl	bitassent
_	impe 2sg	bite
_	impe 1pl	bitons
_	impe 2pl	bitez
_	ppas mas sg	bité
_	ppas mas pl	bités
_	ppas fem sg	bitée
_	ppas fem pl	bitées
$
bitonner	1_i____zz
_	infi	bitonner
_	ppre	bitonnant
_	ipre 1sg	bitonne
_	ipre 3sg	bitonne
_	spre 1sg	bitonne
_	spre 3sg	bitonne
_	ipre 1isg	bitonnè
_	ipre 2sg	bitonnes
_	spre 2sg	bitonnes
_	ipre 1pl	bitonnons
_	ipre 2pl	bitonnez
_	ipre 3pl	bitonnent
_	spre 3pl	bitonnent
_	iimp 1sg	bitonnais
_	iimp 2sg	bitonnais
_	iimp 3sg	bitonnait
_	iimp 1pl	bitonnions
_	spre 1pl	bitonnions
_	iimp 2pl	bitonniez
_	spre 2pl	bitonniez
_	iimp 3pl	bitonnaient
_	ipsi 1sg	bitonnai
_	ipsi 2sg	bitonnas
_	ipsi 3sg	bitonna
_	ipsi 1pl	bitonnâmes
_	ipsi 2pl	bitonnâtes
_	ipsi 3pl	bitonnèrent
_	ifut 1sg	bitonnerai
_	ifut 2sg	bitonneras
_	ifut 3sg	bitonnera
_	ifut 1pl	bitonnerons
_	ifut 2pl	bitonnerez
_	ifut 3pl	bitonneront
_	cond 1sg	bitonnerais
_	cond 2sg	bitonnerais
_	cond 3sg	bitonnerait
_	cond 1pl	bitonnerions
_	cond 2pl	bitonneriez
_	cond 3pl	bitonneraient
_	simp 1sg	bitonnasse
_	simp 2sg	bitonnasses
_	simp 3sg	bitonnât
_	simp 1pl	bitonnassions
_	simp 2pl	bitonnassiez
_	simp 3pl	bitonnassent
_	impe 2sg	bitonne
_	impe 1pl	bitonnons
_	impe 2pl	bitonnez
_	ppas epi inv	bitonné
$
bitter	1__t___zz
_	infi	bitter
_	ppre	bittant
_	ipre 1sg	bitte
_	ipre 3sg	bitte
_	spre 1sg	bitte
_	spre 3sg	bitte
_	ipre 1isg	bittè
_	ipre 2sg	bittes
_	spre 2sg	bittes
_	ipre 1pl	bittons
_	ipre 2pl	bittez
_	ipre 3pl	bittent
_	spre 3pl	bittent
_	iimp 1sg	bittais
_	iimp 2sg	bittais
_	iimp 3sg	bittait
_	iimp 1pl	bittions
_	spre 1pl	bittions
_	iimp 2pl	bittiez
_	spre 2pl	bittiez
_	iimp 3pl	bittaient
_	ipsi 1sg	bittai
_	ipsi 2sg	bittas
_	ipsi 3sg	bitta
_	ipsi 1pl	bittâmes
_	ipsi 2pl	bittâtes
_	ipsi 3pl	bittèrent
_	ifut 1sg	bitterai
_	ifut 2sg	bitteras
_	ifut 3sg	bittera
_	ifut 1pl	bitterons
_	ifut 2pl	bitterez
_	ifut 3pl	bitteront
_	cond 1sg	bitterais
_	cond 2sg	bitterais
_	cond 3sg	bitterait
_	cond 1pl	bitterions
_	cond 2pl	bitteriez
_	cond 3pl	bitteraient
_	simp 1sg	bittasse
_	simp 2sg	bittasses
_	simp 3sg	bittât
_	simp 1pl	bittassions
_	simp 2pl	bittassiez
_	simp 3pl	bittassent
_	impe 2sg	bitte
_	impe 1pl	bittons
_	impe 2pl	bittez
_	ppas mas sg	bitté
_	ppas mas pl	bittés
_	ppas fem sg	bittée
_	ppas fem pl	bittées
$
bitturer	1____p_e_
_	infi	bitturer
_	ppre	bitturant
_	ipre 1sg	bitture
_	ipre 3sg	bitture
_	spre 1sg	bitture
_	spre 3sg	bitture
_	ipre 1isg	bitturè
_	ipre 2sg	bittures
_	spre 2sg	bittures
_	ipre 1pl	bitturons
_	ipre 2pl	bitturez
_	ipre 3pl	bitturent
_	spre 3pl	bitturent
_	iimp 1sg	bitturais
_	iimp 2sg	bitturais
_	iimp 3sg	bitturait
_	iimp 1pl	bitturions
_	spre 1pl	bitturions
_	iimp 2pl	bitturiez
_	spre 2pl	bitturiez
_	iimp 3pl	bitturaient
_	ipsi 1sg	bitturai
_	ipsi 2sg	bitturas
_	ipsi 3sg	bittura
_	ipsi 1pl	bitturâmes
_	ipsi 2pl	bitturâtes
_	ipsi 3pl	bitturèrent
_	ifut 1sg	bitturerai
_	ifut 2sg	bittureras
_	ifut 3sg	bitturera
_	ifut 1pl	bitturerons
_	ifut 2pl	bitturerez
_	ifut 3pl	bittureront
_	cond 1sg	bitturerais
_	cond 2sg	bitturerais
_	cond 3sg	bitturerait
_	cond 1pl	bitturerions
_	cond 2pl	bittureriez
_	cond 3pl	bittureraient
_	simp 1sg	bitturasse
_	simp 2sg	bitturasses
_	simp 3sg	bitturât
_	simp 1pl	bitturassions
_	simp 2pl	bitturassiez
_	simp 3pl	bitturassent
_	impe 2sg	bitture
_	impe 1pl	bitturons
_	impe 2pl	bitturez
_	ppas mas sg	bitturé
_	ppas mas pl	bitturés
_	ppas fem sg	bitturée
_	ppas fem pl	bitturées
$
bitumer	1__t___zz
_	infi	bitumer
_	ppre	bitumant
_	ipre 1sg	bitume
_	ipre 3sg	bitume
_	spre 1sg	bitume
_	spre 3sg	bitume
_	ipre 1isg	bitumè
_	ipre 2sg	bitumes
_	spre 2sg	bitumes
_	ipre 1pl	bitumons
_	ipre 2pl	bitumez
_	ipre 3pl	bitument
_	spre 3pl	bitument
_	iimp 1sg	bitumais
_	iimp 2sg	bitumais
_	iimp 3sg	bitumait
_	iimp 1pl	bitumions
_	spre 1pl	bitumions
_	iimp 2pl	bitumiez
_	spre 2pl	bitumiez
_	iimp 3pl	bitumaient
_	ipsi 1sg	bitumai
_	ipsi 2sg	bitumas
_	ipsi 3sg	bituma
_	ipsi 1pl	bitumâmes
_	ipsi 2pl	bitumâtes
_	ipsi 3pl	bitumèrent
_	ifut 1sg	bitumerai
_	ifut 2sg	bitumeras
_	ifut 3sg	bitumera
_	ifut 1pl	bitumerons
_	ifut 2pl	bitumerez
_	ifut 3pl	bitumeront
_	cond 1sg	bitumerais
_	cond 2sg	bitumerais
_	cond 3sg	bitumerait
_	cond 1pl	bitumerions
_	cond 2pl	bitumeriez
_	cond 3pl	bitumeraient
_	simp 1sg	bitumasse
_	simp 2sg	bitumasses
_	simp 3sg	bitumât
_	simp 1pl	bitumassions
_	simp 2pl	bitumassiez
_	simp 3pl	bitumassent
_	impe 2sg	bitume
_	impe 1pl	bitumons
_	impe 2pl	bitumez
_	ppas mas sg	bitumé
_	ppas mas pl	bitumés
_	ppas fem sg	bitumée
_	ppas fem pl	bitumées
$
bituminer	1__t___zz
_	infi	bituminer
_	ppre	bituminant
_	ipre 1sg	bitumine
_	ipre 3sg	bitumine
_	spre 1sg	bitumine
_	spre 3sg	bitumine
_	ipre 1isg	bituminè
_	ipre 2sg	bitumines
_	spre 2sg	bitumines
_	ipre 1pl	bituminons
_	ipre 2pl	bituminez
_	ipre 3pl	bituminent
_	spre 3pl	bituminent
_	iimp 1sg	bituminais
_	iimp 2sg	bituminais
_	iimp 3sg	bituminait
_	iimp 1pl	bituminions
_	spre 1pl	bituminions
_	iimp 2pl	bituminiez
_	spre 2pl	bituminiez
_	iimp 3pl	bituminaient
_	ipsi 1sg	bituminai
_	ipsi 2sg	bituminas
_	ipsi 3sg	bitumina
_	ipsi 1pl	bituminâmes
_	ipsi 2pl	bituminâtes
_	ipsi 3pl	bituminèrent
_	ifut 1sg	bituminerai
_	ifut 2sg	bitumineras
_	ifut 3sg	bituminera
_	ifut 1pl	bituminerons
_	ifut 2pl	bituminerez
_	ifut 3pl	bitumineront
_	cond 1sg	bituminerais
_	cond 2sg	bituminerais
_	cond 3sg	bituminerait
_	cond 1pl	bituminerions
_	cond 2pl	bitumineriez
_	cond 3pl	bitumineraient
_	simp 1sg	bituminasse
_	simp 2sg	bituminasses
_	simp 3sg	bituminât
_	simp 1pl	bituminassions
_	simp 2pl	bituminassiez
_	simp 3pl	bituminassent
_	impe 2sg	bitumine
_	impe 1pl	bituminons
_	impe 2pl	bituminez
_	ppas mas sg	bituminé
_	ppas mas pl	bituminés
_	ppas fem sg	bituminée
_	ppas fem pl	bituminées
$
biturer	1____p_e_
_	infi	biturer
_	ppre	biturant
_	ipre 1sg	biture
_	ipre 3sg	biture
_	spre 1sg	biture
_	spre 3sg	biture
_	ipre 1isg	biturè
_	ipre 2sg	bitures
_	spre 2sg	bitures
_	ipre 1pl	biturons
_	ipre 2pl	biturez
_	ipre 3pl	biturent
_	spre 3pl	biturent
_	iimp 1sg	biturais
_	iimp 2sg	biturais
_	iimp 3sg	biturait
_	iimp 1pl	biturions
_	spre 1pl	biturions
_	iimp 2pl	bituriez
_	spre 2pl	bituriez
_	iimp 3pl	bituraient
_	ipsi 1sg	biturai
_	ipsi 2sg	bituras
_	ipsi 3sg	bitura
_	ipsi 1pl	biturâmes
_	ipsi 2pl	biturâtes
_	ipsi 3pl	biturèrent
_	ifut 1sg	biturerai
_	ifut 2sg	bitureras
_	ifut 3sg	biturera
_	ifut 1pl	biturerons
_	ifut 2pl	biturerez
_	ifut 3pl	bitureront
_	cond 1sg	biturerais
_	cond 2sg	biturerais
_	cond 3sg	biturerait
_	cond 1pl	biturerions
_	cond 2pl	bitureriez
_	cond 3pl	bitureraient
_	simp 1sg	biturasse
_	simp 2sg	biturasses
_	simp 3sg	biturât
_	simp 1pl	biturassions
_	simp 2pl	biturassiez
_	simp 3pl	biturassent
_	impe 2sg	biture
_	impe 1pl	biturons
_	impe 2pl	biturez
_	ppas mas sg	bituré
_	ppas mas pl	biturés
_	ppas fem sg	biturée
_	ppas fem pl	biturées
$
bivouaquer	1_i____zz
_	infi	bivouaquer
_	ppre	bivouaquant
_	ipre 1sg	bivouaque
_	ipre 3sg	bivouaque
_	spre 1sg	bivouaque
_	spre 3sg	bivouaque
_	ipre 1isg	bivouaquè
_	ipre 2sg	bivouaques
_	spre 2sg	bivouaques
_	ipre 1pl	bivouaquons
_	ipre 2pl	bivouaquez
_	ipre 3pl	bivouaquent
_	spre 3pl	bivouaquent
_	iimp 1sg	bivouaquais
_	iimp 2sg	bivouaquais
_	iimp 3sg	bivouaquait
_	iimp 1pl	bivouaquions
_	spre 1pl	bivouaquions
_	iimp 2pl	bivouaquiez
_	spre 2pl	bivouaquiez
_	iimp 3pl	bivouaquaient
_	ipsi 1sg	bivouaquai
_	ipsi 2sg	bivouaquas
_	ipsi 3sg	bivouaqua
_	ipsi 1pl	bivouaquâmes
_	ipsi 2pl	bivouaquâtes
_	ipsi 3pl	bivouaquèrent
_	ifut 1sg	bivouaquerai
_	ifut 2sg	bivouaqueras
_	ifut 3sg	bivouaquera
_	ifut 1pl	bivouaquerons
_	ifut 2pl	bivouaquerez
_	ifut 3pl	bivouaqueront
_	cond 1sg	bivouaquerais
_	cond 2sg	bivouaquerais
_	cond 3sg	bivouaquerait
_	cond 1pl	bivouaquerions
_	cond 2pl	bivouaqueriez
_	cond 3pl	bivouaqueraient
_	simp 1sg	bivouaquasse
_	simp 2sg	bivouaquasses
_	simp 3sg	bivouaquât
_	simp 1pl	bivouaquassions
_	simp 2pl	bivouaquassiez
_	simp 3pl	bivouaquassent
_	impe 2sg	bivouaque
_	impe 1pl	bivouaquons
_	impe 2pl	bivouaquez
_	ppas epi inv	bivouaqué
$
bizuter	1__t___zz
_	infi	bizuter
_	ppre	bizutant
_	ipre 1sg	bizute
_	ipre 3sg	bizute
_	spre 1sg	bizute
_	spre 3sg	bizute
_	ipre 1isg	bizutè
_	ipre 2sg	bizutes
_	spre 2sg	bizutes
_	ipre 1pl	bizutons
_	ipre 2pl	bizutez
_	ipre 3pl	bizutent
_	spre 3pl	bizutent
_	iimp 1sg	bizutais
_	iimp 2sg	bizutais
_	iimp 3sg	bizutait
_	iimp 1pl	bizutions
_	spre 1pl	bizutions
_	iimp 2pl	bizutiez
_	spre 2pl	bizutiez
_	iimp 3pl	bizutaient
_	ipsi 1sg	bizutai
_	ipsi 2sg	bizutas
_	ipsi 3sg	bizuta
_	ipsi 1pl	bizutâmes
_	ipsi 2pl	bizutâtes
_	ipsi 3pl	bizutèrent
_	ifut 1sg	bizuterai
_	ifut 2sg	bizuteras
_	ifut 3sg	bizutera
_	ifut 1pl	bizuterons
_	ifut 2pl	bizuterez
_	ifut 3pl	bizuteront
_	cond 1sg	bizuterais
_	cond 2sg	bizuterais
_	cond 3sg	bizuterait
_	cond 1pl	bizuterions
_	cond 2pl	bizuteriez
_	cond 3pl	bizuteraient
_	simp 1sg	bizutasse
_	simp 2sg	bizutasses
_	simp 3sg	bizutât
_	simp 1pl	bizutassions
_	simp 2pl	bizutassiez
_	simp 3pl	bizutassent
_	impe 2sg	bizute
_	impe 1pl	bizutons
_	impe 2pl	bizutez
_	ppas mas sg	bizuté
_	ppas mas pl	bizutés
_	ppas fem sg	bizutée
_	ppas fem pl	bizutées
$
blablater	1_i____zz
_	infi	blablater
_	ppre	blablatant
_	ipre 1sg	blablate
_	ipre 3sg	blablate
_	spre 1sg	blablate
_	spre 3sg	blablate
_	ipre 1isg	blablatè
_	ipre 2sg	blablates
_	spre 2sg	blablates
_	ipre 1pl	blablatons
_	ipre 2pl	blablatez
_	ipre 3pl	blablatent
_	spre 3pl	blablatent
_	iimp 1sg	blablatais
_	iimp 2sg	blablatais
_	iimp 3sg	blablatait
_	iimp 1pl	blablations
_	spre 1pl	blablations
_	iimp 2pl	blablatiez
_	spre 2pl	blablatiez
_	iimp 3pl	blablataient
_	ipsi 1sg	blablatai
_	ipsi 2sg	blablatas
_	ipsi 3sg	blablata
_	ipsi 1pl	blablatâmes
_	ipsi 2pl	blablatâtes
_	ipsi 3pl	blablatèrent
_	ifut 1sg	blablaterai
_	ifut 2sg	blablateras
_	ifut 3sg	blablatera
_	ifut 1pl	blablaterons
_	ifut 2pl	blablaterez
_	ifut 3pl	blablateront
_	cond 1sg	blablaterais
_	cond 2sg	blablaterais
_	cond 3sg	blablaterait
_	cond 1pl	blablaterions
_	cond 2pl	blablateriez
_	cond 3pl	blablateraient
_	simp 1sg	blablatasse
_	simp 2sg	blablatasses
_	simp 3sg	blablatât
_	simp 1pl	blablatassions
_	simp 2pl	blablatassiez
_	simp 3pl	blablatassent
_	impe 2sg	blablate
_	impe 1pl	blablatons
_	impe 2pl	blablatez
_	ppas epi inv	blablaté
$
bla-blater	1_i____zz
_	infi	bla-blater
_	ppre	bla-blatant
_	ipre 1sg	bla-blate
_	ipre 3sg	bla-blate
_	spre 1sg	bla-blate
_	spre 3sg	bla-blate
_	ipre 1isg	bla-blatè
_	ipre 2sg	bla-blates
_	spre 2sg	bla-blates
_	ipre 1pl	bla-blatons
_	ipre 2pl	bla-blatez
_	ipre 3pl	bla-blatent
_	spre 3pl	bla-blatent
_	iimp 1sg	bla-blatais
_	iimp 2sg	bla-blatais
_	iimp 3sg	bla-blatait
_	iimp 1pl	bla-blations
_	spre 1pl	bla-blations
_	iimp 2pl	bla-blatiez
_	spre 2pl	bla-blatiez
_	iimp 3pl	bla-blataient
_	ipsi 1sg	bla-blatai
_	ipsi 2sg	bla-blatas
_	ipsi 3sg	bla-blata
_	ipsi 1pl	bla-blatâmes
_	ipsi 2pl	bla-blatâtes
_	ipsi 3pl	bla-blatèrent
_	ifut 1sg	bla-blaterai
_	ifut 2sg	bla-blateras
_	ifut 3sg	bla-blatera
_	ifut 1pl	bla-blaterons
_	ifut 2pl	bla-blaterez
_	ifut 3pl	bla-blateront
_	cond 1sg	bla-blaterais
_	cond 2sg	bla-blaterais
_	cond 3sg	bla-blaterait
_	cond 1pl	bla-blaterions
_	cond 2pl	bla-blateriez
_	cond 3pl	bla-blateraient
_	simp 1sg	bla-blatasse
_	simp 2sg	bla-blatasses
_	simp 3sg	bla-blatât
_	simp 1pl	bla-blatassions
_	simp 2pl	bla-blatassiez
_	simp 3pl	bla-blatassent
_	impe 2sg	bla-blate
_	impe 1pl	bla-blatons
_	impe 2pl	bla-blatez
_	ppas epi inv	bla-blaté
$
blackbouler	1__t___zz
_	infi	blackbouler
_	ppre	blackboulant
_	ipre 1sg	blackboule
_	ipre 3sg	blackboule
_	spre 1sg	blackboule
_	spre 3sg	blackboule
_	ipre 1isg	blackboulè
_	ipre 2sg	blackboules
_	spre 2sg	blackboules
_	ipre 1pl	blackboulons
_	ipre 2pl	blackboulez
_	ipre 3pl	blackboulent
_	spre 3pl	blackboulent
_	iimp 1sg	blackboulais
_	iimp 2sg	blackboulais
_	iimp 3sg	blackboulait
_	iimp 1pl	blackboulions
_	spre 1pl	blackboulions
_	iimp 2pl	blackbouliez
_	spre 2pl	blackbouliez
_	iimp 3pl	blackboulaient
_	ipsi 1sg	blackboulai
_	ipsi 2sg	blackboulas
_	ipsi 3sg	blackboula
_	ipsi 1pl	blackboulâmes
_	ipsi 2pl	blackboulâtes
_	ipsi 3pl	blackboulèrent
_	ifut 1sg	blackboulerai
_	ifut 2sg	blackbouleras
_	ifut 3sg	blackboulera
_	ifut 1pl	blackboulerons
_	ifut 2pl	blackboulerez
_	ifut 3pl	blackbouleront
_	cond 1sg	blackboulerais
_	cond 2sg	blackboulerais
_	cond 3sg	blackboulerait
_	cond 1pl	blackboulerions
_	cond 2pl	blackbouleriez
_	cond 3pl	blackbouleraient
_	simp 1sg	blackboulasse
_	simp 2sg	blackboulasses
_	simp 3sg	blackboulât
_	simp 1pl	blackboulassions
_	simp 2pl	blackboulassiez
_	simp 3pl	blackboulassent
_	impe 2sg	blackboule
_	impe 1pl	blackboulons
_	impe 2pl	blackboulez
_	ppas mas sg	blackboulé
_	ppas mas pl	blackboulés
_	ppas fem sg	blackboulée
_	ppas fem pl	blackboulées
$
blacklister	1__t___zz
_	infi	blacklister
_	ppre	blacklistant
_	ipre 1sg	blackliste
_	ipre 3sg	blackliste
_	spre 1sg	blackliste
_	spre 3sg	blackliste
_	ipre 1isg	blacklistè
_	ipre 2sg	blacklistes
_	spre 2sg	blacklistes
_	ipre 1pl	blacklistons
_	ipre 2pl	blacklistez
_	ipre 3pl	blacklistent
_	spre 3pl	blacklistent
_	iimp 1sg	blacklistais
_	iimp 2sg	blacklistais
_	iimp 3sg	blacklistait
_	iimp 1pl	blacklistions
_	spre 1pl	blacklistions
_	iimp 2pl	blacklistiez
_	spre 2pl	blacklistiez
_	iimp 3pl	blacklistaient
_	ipsi 1sg	blacklistai
_	ipsi 2sg	blacklistas
_	ipsi 3sg	blacklista
_	ipsi 1pl	blacklistâmes
_	ipsi 2pl	blacklistâtes
_	ipsi 3pl	blacklistèrent
_	ifut 1sg	blacklisterai
_	ifut 2sg	blacklisteras
_	ifut 3sg	blacklistera
_	ifut 1pl	blacklisterons
_	ifut 2pl	blacklisterez
_	ifut 3pl	blacklisteront
_	cond 1sg	blacklisterais
_	cond 2sg	blacklisterais
_	cond 3sg	blacklisterait
_	cond 1pl	blacklisterions
_	cond 2pl	blacklisteriez
_	cond 3pl	blacklisteraient
_	simp 1sg	blacklistasse
_	simp 2sg	blacklistasses
_	simp 3sg	blacklistât
_	simp 1pl	blacklistassions
_	simp 2pl	blacklistassiez
_	simp 3pl	blacklistassent
_	impe 2sg	blackliste
_	impe 1pl	blacklistons
_	impe 2pl	blacklistez
_	ppas mas sg	blacklisté
_	ppas mas pl	blacklistés
_	ppas fem sg	blacklistée
_	ppas fem pl	blacklistées
$
blaguer	1_it_q_zz
_	infi	blaguer
_	ppre	blaguant
_	ipre 1sg	blague
_	ipre 3sg	blague
_	spre 1sg	blague
_	spre 3sg	blague
_	ipre 1isg	blaguè
_	ipre 2sg	blagues
_	spre 2sg	blagues
_	ipre 1pl	blaguons
_	ipre 2pl	blaguez
_	ipre 3pl	blaguent
_	spre 3pl	blaguent
_	iimp 1sg	blaguais
_	iimp 2sg	blaguais
_	iimp 3sg	blaguait
_	iimp 1pl	blaguions
_	spre 1pl	blaguions
_	iimp 2pl	blaguiez
_	spre 2pl	blaguiez
_	iimp 3pl	blaguaient
_	ipsi 1sg	blaguai
_	ipsi 2sg	blaguas
_	ipsi 3sg	blagua
_	ipsi 1pl	blaguâmes
_	ipsi 2pl	blaguâtes
_	ipsi 3pl	blaguèrent
_	ifut 1sg	blaguerai
_	ifut 2sg	blagueras
_	ifut 3sg	blaguera
_	ifut 1pl	blaguerons
_	ifut 2pl	blaguerez
_	ifut 3pl	blagueront
_	cond 1sg	blaguerais
_	cond 2sg	blaguerais
_	cond 3sg	blaguerait
_	cond 1pl	blaguerions
_	cond 2pl	blagueriez
_	cond 3pl	blagueraient
_	simp 1sg	blaguasse
_	simp 2sg	blaguasses
_	simp 3sg	blaguât
_	simp 1pl	blaguassions
_	simp 2pl	blaguassiez
_	simp 3pl	blaguassent
_	impe 2sg	blague
_	impe 1pl	blaguons
_	impe 2pl	blaguez
_	ppas mas sg	blagué
_	ppas mas pl	blagués
_	ppas fem sg	blaguée
_	ppas fem pl	blaguées
$
blairer	1__t___zz
_	infi	blairer
_	ppre	blairant
_	ipre 1sg	blaire
_	ipre 3sg	blaire
_	spre 1sg	blaire
_	spre 3sg	blaire
_	ipre 1isg	blairè
_	ipre 2sg	blaires
_	spre 2sg	blaires
_	ipre 1pl	blairons
_	ipre 2pl	blairez
_	ipre 3pl	blairent
_	spre 3pl	blairent
_	iimp 1sg	blairais
_	iimp 2sg	blairais
_	iimp 3sg	blairait
_	iimp 1pl	blairions
_	spre 1pl	blairions
_	iimp 2pl	blairiez
_	spre 2pl	blairiez
_	iimp 3pl	blairaient
_	ipsi 1sg	blairai
_	ipsi 2sg	blairas
_	ipsi 3sg	blaira
_	ipsi 1pl	blairâmes
_	ipsi 2pl	blairâtes
_	ipsi 3pl	blairèrent
_	ifut 1sg	blairerai
_	ifut 2sg	blaireras
_	ifut 3sg	blairera
_	ifut 1pl	blairerons
_	ifut 2pl	blairerez
_	ifut 3pl	blaireront
_	cond 1sg	blairerais
_	cond 2sg	blairerais
_	cond 3sg	blairerait
_	cond 1pl	blairerions
_	cond 2pl	blaireriez
_	cond 3pl	blaireraient
_	simp 1sg	blairasse
_	simp 2sg	blairasses
_	simp 3sg	blairât
_	simp 1pl	blairassions
_	simp 2pl	blairassiez
_	simp 3pl	blairassent
_	impe 2sg	blaire
_	impe 1pl	blairons
_	impe 2pl	blairez
_	ppas mas sg	blairé
_	ppas mas pl	blairés
_	ppas fem sg	blairée
_	ppas fem pl	blairées
$
blâmer	1__t_q_zz
_	infi	blâmer
_	ppre	blâmant
_	ipre 1sg	blâme
_	ipre 3sg	blâme
_	spre 1sg	blâme
_	spre 3sg	blâme
_	ipre 1isg	blâmè
_	ipre 2sg	blâmes
_	spre 2sg	blâmes
_	ipre 1pl	blâmons
_	ipre 2pl	blâmez
_	ipre 3pl	blâment
_	spre 3pl	blâment
_	iimp 1sg	blâmais
_	iimp 2sg	blâmais
_	iimp 3sg	blâmait
_	iimp 1pl	blâmions
_	spre 1pl	blâmions
_	iimp 2pl	blâmiez
_	spre 2pl	blâmiez
_	iimp 3pl	blâmaient
_	ipsi 1sg	blâmai
_	ipsi 2sg	blâmas
_	ipsi 3sg	blâma
_	ipsi 1pl	blâmâmes
_	ipsi 2pl	blâmâtes
_	ipsi 3pl	blâmèrent
_	ifut 1sg	blâmerai
_	ifut 2sg	blâmeras
_	ifut 3sg	blâmera
_	ifut 1pl	blâmerons
_	ifut 2pl	blâmerez
_	ifut 3pl	blâmeront
_	cond 1sg	blâmerais
_	cond 2sg	blâmerais
_	cond 3sg	blâmerait
_	cond 1pl	blâmerions
_	cond 2pl	blâmeriez
_	cond 3pl	blâmeraient
_	simp 1sg	blâmasse
_	simp 2sg	blâmasses
_	simp 3sg	blâmât
_	simp 1pl	blâmassions
_	simp 2pl	blâmassiez
_	simp 3pl	blâmassent
_	impe 2sg	blâme
_	impe 1pl	blâmons
_	impe 2pl	blâmez
_	ppas mas sg	blâmé
_	ppas mas pl	blâmés
_	ppas fem sg	blâmée
_	ppas fem pl	blâmées
$
blanchir	2_it_q__a
_	infi	blanchir
_	ppre	blanchissant
_	ipre 1sg	blanchis
_	ipre 2sg	blanchis
_	ipsi 1sg	blanchis
_	ipsi 2sg	blanchis
_	ipre 3sg	blanchit
_	ipsi 3sg	blanchit
_	ipre 1pl	blanchissons
_	ipre 2pl	blanchissez
_	ipre 3pl	blanchissent
_	spre 3pl	blanchissent
_	simp 3pl	blanchissent
_	iimp 1sg	blanchissais
_	iimp 2sg	blanchissais
_	iimp 3sg	blanchissait
_	iimp 1pl	blanchissions
_	spre 1pl	blanchissions
_	simp 1pl	blanchissions
_	iimp 2pl	blanchissiez
_	spre 2pl	blanchissiez
_	simp 2pl	blanchissiez
_	iimp 3pl	blanchissaient
_	ipsi 1pl	blanchîmes
_	ipsi 2pl	blanchîtes
_	ipsi 3pl	blanchirent
_	ifut 1sg	blanchirai
_	ifut 2sg	blanchiras
_	ifut 3sg	blanchira
_	ifut 1pl	blanchirons
_	ifut 2pl	blanchirez
_	ifut 3pl	blanchiront
_	cond 1sg	blanchirais
_	cond 2sg	blanchirais
_	cond 3sg	blanchirait
_	cond 1pl	blanchirions
_	cond 2pl	blanchiriez
_	cond 3pl	blanchiraient
_	spre 1sg	blanchisse
_	simp 1sg	blanchisse
_	spre 2sg	blanchisses
_	simp 2sg	blanchisses
_	spre 3sg	blanchisse
_	simp 3sg	blanchît
_	impe 2sg	blanchis
_	impe 1pl	blanchissons
_	impe 2pl	blanchissez
_	ppas mas sg	blanchi
_	ppas mas pl	blanchis
_	ppas fem sg	blanchie
_	ppas fem pl	blanchies
$
blanchoyer	1_it____a
_	infi	blanchoyer
_	ppre	blanchoyant
_	ipre 1sg	blanchoie
_	ipre 3sg	blanchoie
_	spre 1sg	blanchoie
_	spre 3sg	blanchoie
_	ipre 1isg	blanchoyè
_	ipre 2sg	blanchoies
_	spre 2sg	blanchoies
_	ipre 1pl	blanchoyons
_	ipre 2pl	blanchoyez
_	ipre 3pl	blanchoient
_	spre 3pl	blanchoient
_	iimp 1sg	blanchoyais
_	iimp 2sg	blanchoyais
_	iimp 3sg	blanchoyait
_	iimp 1pl	blanchoyions
_	spre 1pl	blanchoyions
_	iimp 2pl	blanchoyiez
_	spre 2pl	blanchoyiez
_	iimp 3pl	blanchoyaient
_	ipsi 1sg	blanchoyai
_	ipsi 2sg	blanchoyas
_	ipsi 3sg	blanchoya
_	ipsi 1pl	blanchoyâmes
_	ipsi 2pl	blanchoyâtes
_	ipsi 3pl	blanchoyèrent
_	ifut 1sg	blanchoierai
_	ifut 2sg	blanchoieras
_	ifut 3sg	blanchoiera
_	ifut 1pl	blanchoierons
_	ifut 2pl	blanchoierez
_	ifut 3pl	blanchoieront
_	cond 1sg	blanchoierais
_	cond 2sg	blanchoierais
_	cond 3sg	blanchoierait
_	cond 1pl	blanchoierions
_	cond 2pl	blanchoieriez
_	cond 3pl	blanchoieraient
_	simp 1sg	blanchoyasse
_	simp 2sg	blanchoyasses
_	simp 3sg	blanchoyât
_	simp 1pl	blanchoyassions
_	simp 2pl	blanchoyassiez
_	simp 3pl	blanchoyassent
_	impe 2sg	blanchoie
_	impe 1pl	blanchoyons
_	impe 2pl	blanchoyez
_	ppas epi inv	blanchoyé
$
blaser	1__t_q_zz
_	infi	blaser
_	ppre	blasant
_	ipre 1sg	blase
_	ipre 3sg	blase
_	spre 1sg	blase
_	spre 3sg	blase
_	ipre 1isg	blasè
_	ipre 2sg	blases
_	spre 2sg	blases
_	ipre 1pl	blasons
_	ipre 2pl	blasez
_	ipre 3pl	blasent
_	spre 3pl	blasent
_	iimp 1sg	blasais
_	iimp 2sg	blasais
_	iimp 3sg	blasait
_	iimp 1pl	blasions
_	spre 1pl	blasions
_	iimp 2pl	blasiez
_	spre 2pl	blasiez
_	iimp 3pl	blasaient
_	ipsi 1sg	blasai
_	ipsi 2sg	blasas
_	ipsi 3sg	blasa
_	ipsi 1pl	blasâmes
_	ipsi 2pl	blasâtes
_	ipsi 3pl	blasèrent
_	ifut 1sg	blaserai
_	ifut 2sg	blaseras
_	ifut 3sg	blasera
_	ifut 1pl	blaserons
_	ifut 2pl	blaserez
_	ifut 3pl	blaseront
_	cond 1sg	blaserais
_	cond 2sg	blaserais
_	cond 3sg	blaserait
_	cond 1pl	blaserions
_	cond 2pl	blaseriez
_	cond 3pl	blaseraient
_	simp 1sg	blasasse
_	simp 2sg	blasasses
_	simp 3sg	blasât
_	simp 1pl	blasassions
_	simp 2pl	blasassiez
_	simp 3pl	blasassent
_	impe 2sg	blase
_	impe 1pl	blasons
_	impe 2pl	blasez
_	ppas mas sg	blasé
_	ppas mas pl	blasés
_	ppas fem sg	blasée
_	ppas fem pl	blasées
$
blasonner	1__t___zz
_	infi	blasonner
_	ppre	blasonnant
_	ipre 1sg	blasonne
_	ipre 3sg	blasonne
_	spre 1sg	blasonne
_	spre 3sg	blasonne
_	ipre 1isg	blasonnè
_	ipre 2sg	blasonnes
_	spre 2sg	blasonnes
_	ipre 1pl	blasonnons
_	ipre 2pl	blasonnez
_	ipre 3pl	blasonnent
_	spre 3pl	blasonnent
_	iimp 1sg	blasonnais
_	iimp 2sg	blasonnais
_	iimp 3sg	blasonnait
_	iimp 1pl	blasonnions
_	spre 1pl	blasonnions
_	iimp 2pl	blasonniez
_	spre 2pl	blasonniez
_	iimp 3pl	blasonnaient
_	ipsi 1sg	blasonnai
_	ipsi 2sg	blasonnas
_	ipsi 3sg	blasonna
_	ipsi 1pl	blasonnâmes
_	ipsi 2pl	blasonnâtes
_	ipsi 3pl	blasonnèrent
_	ifut 1sg	blasonnerai
_	ifut 2sg	blasonneras
_	ifut 3sg	blasonnera
_	ifut 1pl	blasonnerons
_	ifut 2pl	blasonnerez
_	ifut 3pl	blasonneront
_	cond 1sg	blasonnerais
_	cond 2sg	blasonnerais
_	cond 3sg	blasonnerait
_	cond 1pl	blasonnerions
_	cond 2pl	blasonneriez
_	cond 3pl	blasonneraient
_	simp 1sg	blasonnasse
_	simp 2sg	blasonnasses
_	simp 3sg	blasonnât
_	simp 1pl	blasonnassions
_	simp 2pl	blasonnassiez
_	simp 3pl	blasonnassent
_	impe 2sg	blasonne
_	impe 1pl	blasonnons
_	impe 2pl	blasonnez
_	ppas mas sg	blasonné
_	ppas mas pl	blasonnés
_	ppas fem sg	blasonnée
_	ppas fem pl	blasonnées
$
blasphémer	1_it___zz
_	infi	blasphémer
_	ppre	blasphémant
_	ipre 1sg	blasphème
_	ipre 3sg	blasphème
_	spre 1sg	blasphème
_	spre 3sg	blasphème
_	ipre 1isg	blasphémè
_	ipre 2sg	blasphèmes
_	spre 2sg	blasphèmes
_	ipre 1pl	blasphémons
_	ipre 2pl	blasphémez
_	ipre 3pl	blasphèment
_	spre 3pl	blasphèment
_	iimp 1sg	blasphémais
_	iimp 2sg	blasphémais
_	iimp 3sg	blasphémait
_	iimp 1pl	blasphémions
_	spre 1pl	blasphémions
_	iimp 2pl	blasphémiez
_	spre 2pl	blasphémiez
_	iimp 3pl	blasphémaient
_	ipsi 1sg	blasphémai
_	ipsi 2sg	blasphémas
_	ipsi 3sg	blasphéma
_	ipsi 1pl	blasphémâmes
_	ipsi 2pl	blasphémâtes
_	ipsi 3pl	blasphémèrent
_	ifut 1sg	blasphémerai
_	ifut 1sg	blasphèmerai
_	ifut 2sg	blasphémeras
_	ifut 2sg	blasphèmeras
_	ifut 3sg	blasphémera
_	ifut 3sg	blasphèmera
_	ifut 1pl	blasphémerons
_	ifut 1pl	blasphèmerons
_	ifut 2pl	blasphémerez
_	ifut 2pl	blasphèmerez
_	ifut 3pl	blasphémeront
_	ifut 3pl	blasphèmeront
_	cond 1sg	blasphémerais
_	cond 2sg	blasphémerais
_	cond 1sg	blasphèmerais
_	cond 2sg	blasphèmerais
_	cond 3sg	blasphémerait
_	cond 3sg	blasphèmerait
_	cond 1pl	blasphémerions
_	cond 1pl	blasphèmerions
_	cond 2pl	blasphémeriez
_	cond 2pl	blasphèmeriez
_	cond 3pl	blasphémeraient
_	cond 3pl	blasphèmeraient
_	simp 1sg	blasphémasse
_	simp 2sg	blasphémasses
_	simp 3sg	blasphémât
_	simp 1pl	blasphémassions
_	simp 2pl	blasphémassiez
_	simp 3pl	blasphémassent
_	impe 2sg	blasphème
_	impe 1pl	blasphémons
_	impe 2pl	blasphémez
_	ppas mas sg	blasphémé
_	ppas mas pl	blasphémés
_	ppas fem sg	blasphémée
_	ppas fem pl	blasphémées
$
blaster	1_it____a
_	infi	blaster
_	ppre	blastant
_	ipre 1sg	blaste
_	ipre 3sg	blaste
_	spre 1sg	blaste
_	spre 3sg	blaste
_	ipre 1isg	blastè
_	ipre 2sg	blastes
_	spre 2sg	blastes
_	ipre 1pl	blastons
_	ipre 2pl	blastez
_	ipre 3pl	blastent
_	spre 3pl	blastent
_	iimp 1sg	blastais
_	iimp 2sg	blastais
_	iimp 3sg	blastait
_	iimp 1pl	blastions
_	spre 1pl	blastions
_	iimp 2pl	blastiez
_	spre 2pl	blastiez
_	iimp 3pl	blastaient
_	ipsi 1sg	blastai
_	ipsi 2sg	blastas
_	ipsi 3sg	blasta
_	ipsi 1pl	blastâmes
_	ipsi 2pl	blastâtes
_	ipsi 3pl	blastèrent
_	ifut 1sg	blasterai
_	ifut 2sg	blasteras
_	ifut 3sg	blastera
_	ifut 1pl	blasterons
_	ifut 2pl	blasterez
_	ifut 3pl	blasteront
_	cond 1sg	blasterais
_	cond 2sg	blasterais
_	cond 3sg	blasterait
_	cond 1pl	blasterions
_	cond 2pl	blasteriez
_	cond 3pl	blasteraient
_	simp 1sg	blastasse
_	simp 2sg	blastasses
_	simp 3sg	blastât
_	simp 1pl	blastassions
_	simp 2pl	blastassiez
_	simp 3pl	blastassent
_	impe 2sg	blaste
_	impe 1pl	blastons
_	impe 2pl	blastez
_	ppas mas sg	blasté
_	ppas mas pl	blastés
_	ppas fem sg	blastée
_	ppas fem pl	blastées
$
blatérer	1_i____zz
_	infi	blatérer
_	ppre	blatérant
_	ipre 1sg	blatère
_	ipre 3sg	blatère
_	spre 1sg	blatère
_	spre 3sg	blatère
_	ipre 1isg	blatérè
_	ipre 2sg	blatères
_	spre 2sg	blatères
_	ipre 1pl	blatérons
_	ipre 2pl	blatérez
_	ipre 3pl	blatèrent
_	spre 3pl	blatèrent
_	iimp 1sg	blatérais
_	iimp 2sg	blatérais
_	iimp 3sg	blatérait
_	iimp 1pl	blatérions
_	spre 1pl	blatérions
_	iimp 2pl	blatériez
_	spre 2pl	blatériez
_	iimp 3pl	blatéraient
_	ipsi 1sg	blatérai
_	ipsi 2sg	blatéras
_	ipsi 3sg	blatéra
_	ipsi 1pl	blatérâmes
_	ipsi 2pl	blatérâtes
_	ipsi 3pl	blatérèrent
_	ifut 1sg	blatérerai
_	ifut 1sg	blatèrerai
_	ifut 2sg	blatéreras
_	ifut 2sg	blatèreras
_	ifut 3sg	blatérera
_	ifut 3sg	blatèrera
_	ifut 1pl	blatérerons
_	ifut 1pl	blatèrerons
_	ifut 2pl	blatérerez
_	ifut 2pl	blatèrerez
_	ifut 3pl	blatéreront
_	ifut 3pl	blatèreront
_	cond 1sg	blatérerais
_	cond 2sg	blatérerais
_	cond 1sg	blatèrerais
_	cond 2sg	blatèrerais
_	cond 3sg	blatérerait
_	cond 3sg	blatèrerait
_	cond 1pl	blatérerions
_	cond 1pl	blatèrerions
_	cond 2pl	blatéreriez
_	cond 2pl	blatèreriez
_	cond 3pl	blatéreraient
_	cond 3pl	blatèreraient
_	simp 1sg	blatérasse
_	simp 2sg	blatérasses
_	simp 3sg	blatérât
_	simp 1pl	blatérassions
_	simp 2pl	blatérassiez
_	simp 3pl	blatérassent
_	impe 2sg	blatère
_	impe 1pl	blatérons
_	impe 2pl	blatérez
_	ppas epi inv	blatéré
$
bleffer	1_i____zz
_	infi	bleffer
_	ppre	bleffant
_	ipre 1sg	bleffe
_	ipre 3sg	bleffe
_	spre 1sg	bleffe
_	spre 3sg	bleffe
_	ipre 1isg	bleffè
_	ipre 2sg	bleffes
_	spre 2sg	bleffes
_	ipre 1pl	bleffons
_	ipre 2pl	bleffez
_	ipre 3pl	bleffent
_	spre 3pl	bleffent
_	iimp 1sg	bleffais
_	iimp 2sg	bleffais
_	iimp 3sg	bleffait
_	iimp 1pl	bleffions
_	spre 1pl	bleffions
_	iimp 2pl	bleffiez
_	spre 2pl	bleffiez
_	iimp 3pl	bleffaient
_	ipsi 1sg	bleffai
_	ipsi 2sg	bleffas
_	ipsi 3sg	bleffa
_	ipsi 1pl	bleffâmes
_	ipsi 2pl	bleffâtes
_	ipsi 3pl	bleffèrent
_	ifut 1sg	blefferai
_	ifut 2sg	blefferas
_	ifut 3sg	bleffera
_	ifut 1pl	blefferons
_	ifut 2pl	blefferez
_	ifut 3pl	blefferont
_	cond 1sg	blefferais
_	cond 2sg	blefferais
_	cond 3sg	blefferait
_	cond 1pl	blefferions
_	cond 2pl	blefferiez
_	cond 3pl	blefferaient
_	simp 1sg	bleffasse
_	simp 2sg	bleffasses
_	simp 3sg	bleffât
_	simp 1pl	bleffassions
_	simp 2pl	bleffassiez
_	simp 3pl	bleffassent
_	impe 2sg	bleffe
_	impe 1pl	bleffons
_	impe 2pl	bleffez
_	ppas epi inv	bleffé
$
blêmir	2_i_____a
_	infi	blêmir
_	ppre	blêmissant
_	ipre 1sg	blêmis
_	ipre 2sg	blêmis
_	ipsi 1sg	blêmis
_	ipsi 2sg	blêmis
_	ipre 3sg	blêmit
_	ipsi 3sg	blêmit
_	ipre 1pl	blêmissons
_	ipre 2pl	blêmissez
_	ipre 3pl	blêmissent
_	spre 3pl	blêmissent
_	simp 3pl	blêmissent
_	iimp 1sg	blêmissais
_	iimp 2sg	blêmissais
_	iimp 3sg	blêmissait
_	iimp 1pl	blêmissions
_	spre 1pl	blêmissions
_	simp 1pl	blêmissions
_	iimp 2pl	blêmissiez
_	spre 2pl	blêmissiez
_	simp 2pl	blêmissiez
_	iimp 3pl	blêmissaient
_	ipsi 1pl	blêmîmes
_	ipsi 2pl	blêmîtes
_	ipsi 3pl	blêmirent
_	ifut 1sg	blêmirai
_	ifut 2sg	blêmiras
_	ifut 3sg	blêmira
_	ifut 1pl	blêmirons
_	ifut 2pl	blêmirez
_	ifut 3pl	blêmiront
_	cond 1sg	blêmirais
_	cond 2sg	blêmirais
_	cond 3sg	blêmirait
_	cond 1pl	blêmirions
_	cond 2pl	blêmiriez
_	cond 3pl	blêmiraient
_	spre 1sg	blêmisse
_	simp 1sg	blêmisse
_	spre 2sg	blêmisses
_	simp 2sg	blêmisses
_	spre 3sg	blêmisse
_	simp 3sg	blêmît
_	impe 2sg	blêmis
_	impe 1pl	blêmissons
_	impe 2pl	blêmissez
_	ppas mas sg	blêmi
_	ppas mas pl	blêmis
_	ppas fem sg	blêmie
_	ppas fem pl	blêmies
$
bléser	1_i____zz
_	infi	bléser
_	ppre	blésant
_	ipre 1sg	blèse
_	ipre 3sg	blèse
_	spre 1sg	blèse
_	spre 3sg	blèse
_	ipre 1isg	blésè
_	ipre 2sg	blèses
_	spre 2sg	blèses
_	ipre 1pl	blésons
_	ipre 2pl	blésez
_	ipre 3pl	blèsent
_	spre 3pl	blèsent
_	iimp 1sg	blésais
_	iimp 2sg	blésais
_	iimp 3sg	blésait
_	iimp 1pl	blésions
_	spre 1pl	blésions
_	iimp 2pl	blésiez
_	spre 2pl	blésiez
_	iimp 3pl	blésaient
_	ipsi 1sg	blésai
_	ipsi 2sg	blésas
_	ipsi 3sg	blésa
_	ipsi 1pl	blésâmes
_	ipsi 2pl	blésâtes
_	ipsi 3pl	blésèrent
_	ifut 1sg	bléserai
_	ifut 1sg	blèserai
_	ifut 2sg	bléseras
_	ifut 2sg	blèseras
_	ifut 3sg	blésera
_	ifut 3sg	blèsera
_	ifut 1pl	bléserons
_	ifut 1pl	blèserons
_	ifut 2pl	bléserez
_	ifut 2pl	blèserez
_	ifut 3pl	bléseront
_	ifut 3pl	blèseront
_	cond 1sg	bléserais
_	cond 2sg	bléserais
_	cond 1sg	blèserais
_	cond 2sg	blèserais
_	cond 3sg	bléserait
_	cond 3sg	blèserait
_	cond 1pl	bléserions
_	cond 1pl	blèserions
_	cond 2pl	bléseriez
_	cond 2pl	blèseriez
_	cond 3pl	bléseraient
_	cond 3pl	blèseraient
_	simp 1sg	blésasse
_	simp 2sg	blésasses
_	simp 3sg	blésât
_	simp 1pl	blésassions
_	simp 2pl	blésassiez
_	simp 3pl	blésassent
_	impe 2sg	blèse
_	impe 1pl	blésons
_	impe 2pl	blésez
_	ppas epi inv	blésé
$
blesser	1__t_q_zz
_	infi	blesser
_	ppre	blessant
_	ipre 1sg	blesse
_	ipre 3sg	blesse
_	spre 1sg	blesse
_	spre 3sg	blesse
_	ipre 1isg	blessè
_	ipre 2sg	blesses
_	spre 2sg	blesses
_	ipre 1pl	blessons
_	ipre 2pl	blessez
_	ipre 3pl	blessent
_	spre 3pl	blessent
_	iimp 1sg	blessais
_	iimp 2sg	blessais
_	iimp 3sg	blessait
_	iimp 1pl	blessions
_	spre 1pl	blessions
_	iimp 2pl	blessiez
_	spre 2pl	blessiez
_	iimp 3pl	blessaient
_	ipsi 1sg	blessai
_	ipsi 2sg	blessas
_	ipsi 3sg	blessa
_	ipsi 1pl	blessâmes
_	ipsi 2pl	blessâtes
_	ipsi 3pl	blessèrent
_	ifut 1sg	blesserai
_	ifut 2sg	blesseras
_	ifut 3sg	blessera
_	ifut 1pl	blesserons
_	ifut 2pl	blesserez
_	ifut 3pl	blesseront
_	cond 1sg	blesserais
_	cond 2sg	blesserais
_	cond 3sg	blesserait
_	cond 1pl	blesserions
_	cond 2pl	blesseriez
_	cond 3pl	blesseraient
_	simp 1sg	blessasse
_	simp 2sg	blessasses
_	simp 3sg	blessât
_	simp 1pl	blessassions
_	simp 2pl	blessassiez
_	simp 3pl	blessassent
_	impe 2sg	blesse
_	impe 1pl	blessons
_	impe 2pl	blessez
_	ppas mas sg	blessé
_	ppas mas pl	blessés
_	ppas fem sg	blessée
_	ppas fem pl	blessées
$
blettir	2_i_____a
_	infi	blettir
_	ppre	blettissant
_	ipre 1sg	blettis
_	ipre 2sg	blettis
_	ipsi 1sg	blettis
_	ipsi 2sg	blettis
_	ipre 3sg	blettit
_	ipsi 3sg	blettit
_	ipre 1pl	blettissons
_	ipre 2pl	blettissez
_	ipre 3pl	blettissent
_	spre 3pl	blettissent
_	simp 3pl	blettissent
_	iimp 1sg	blettissais
_	iimp 2sg	blettissais
_	iimp 3sg	blettissait
_	iimp 1pl	blettissions
_	spre 1pl	blettissions
_	simp 1pl	blettissions
_	iimp 2pl	blettissiez
_	spre 2pl	blettissiez
_	simp 2pl	blettissiez
_	iimp 3pl	blettissaient
_	ipsi 1pl	blettîmes
_	ipsi 2pl	blettîtes
_	ipsi 3pl	blettirent
_	ifut 1sg	blettirai
_	ifut 2sg	blettiras
_	ifut 3sg	blettira
_	ifut 1pl	blettirons
_	ifut 2pl	blettirez
_	ifut 3pl	blettiront
_	cond 1sg	blettirais
_	cond 2sg	blettirais
_	cond 3sg	blettirait
_	cond 1pl	blettirions
_	cond 2pl	blettiriez
_	cond 3pl	blettiraient
_	spre 1sg	blettisse
_	simp 1sg	blettisse
_	spre 2sg	blettisses
_	simp 2sg	blettisses
_	spre 3sg	blettisse
_	simp 3sg	blettît
_	impe 2sg	blettis
_	impe 1pl	blettissons
_	impe 2pl	blettissez
_	ppas epi inv	bletti
$
bleuir	2_it____a
_	infi	bleuir
_	ppre	bleuissant
_	ipre 1sg	bleuis
_	ipre 2sg	bleuis
_	ipsi 1sg	bleuis
_	ipsi 2sg	bleuis
_	ipre 3sg	bleuit
_	ipsi 3sg	bleuit
_	ipre 1pl	bleuissons
_	ipre 2pl	bleuissez
_	ipre 3pl	bleuissent
_	spre 3pl	bleuissent
_	simp 3pl	bleuissent
_	iimp 1sg	bleuissais
_	iimp 2sg	bleuissais
_	iimp 3sg	bleuissait
_	iimp 1pl	bleuissions
_	spre 1pl	bleuissions
_	simp 1pl	bleuissions
_	iimp 2pl	bleuissiez
_	spre 2pl	bleuissiez
_	simp 2pl	bleuissiez
_	iimp 3pl	bleuissaient
_	ipsi 1pl	bleuîmes
_	ipsi 2pl	bleuîtes
_	ipsi 3pl	bleuirent
_	ifut 1sg	bleuirai
_	ifut 2sg	bleuiras
_	ifut 3sg	bleuira
_	ifut 1pl	bleuirons
_	ifut 2pl	bleuirez
_	ifut 3pl	bleuiront
_	cond 1sg	bleuirais
_	cond 2sg	bleuirais
_	cond 3sg	bleuirait
_	cond 1pl	bleuirions
_	cond 2pl	bleuiriez
_	cond 3pl	bleuiraient
_	spre 1sg	bleuisse
_	simp 1sg	bleuisse
_	spre 2sg	bleuisses
_	simp 2sg	bleuisses
_	spre 3sg	bleuisse
_	simp 3sg	bleuît
_	impe 2sg	bleuis
_	impe 1pl	bleuissons
_	impe 2pl	bleuissez
_	ppas mas sg	bleui
_	ppas mas pl	bleuis
_	ppas fem sg	bleuie
_	ppas fem pl	bleuies
$
bleuter	1__t___zz
_	infi	bleuter
_	ppre	bleutant
_	ipre 1sg	bleute
_	ipre 3sg	bleute
_	spre 1sg	bleute
_	spre 3sg	bleute
_	ipre 1isg	bleutè
_	ipre 2sg	bleutes
_	spre 2sg	bleutes
_	ipre 1pl	bleutons
_	ipre 2pl	bleutez
_	ipre 3pl	bleutent
_	spre 3pl	bleutent
_	iimp 1sg	bleutais
_	iimp 2sg	bleutais
_	iimp 3sg	bleutait
_	iimp 1pl	bleutions
_	spre 1pl	bleutions
_	iimp 2pl	bleutiez
_	spre 2pl	bleutiez
_	iimp 3pl	bleutaient
_	ipsi 1sg	bleutai
_	ipsi 2sg	bleutas
_	ipsi 3sg	bleuta
_	ipsi 1pl	bleutâmes
_	ipsi 2pl	bleutâtes
_	ipsi 3pl	bleutèrent
_	ifut 1sg	bleuterai
_	ifut 2sg	bleuteras
_	ifut 3sg	bleutera
_	ifut 1pl	bleuterons
_	ifut 2pl	bleuterez
_	ifut 3pl	bleuteront
_	cond 1sg	bleuterais
_	cond 2sg	bleuterais
_	cond 3sg	bleuterait
_	cond 1pl	bleuterions
_	cond 2pl	bleuteriez
_	cond 3pl	bleuteraient
_	simp 1sg	bleutasse
_	simp 2sg	bleutasses
_	simp 3sg	bleutât
_	simp 1pl	bleutassions
_	simp 2pl	bleutassiez
_	simp 3pl	bleutassent
_	impe 2sg	bleute
_	impe 1pl	bleutons
_	impe 2pl	bleutez
_	ppas mas sg	bleuté
_	ppas mas pl	bleutés
_	ppas fem sg	bleutée
_	ppas fem pl	bleutées
$
blinder	1_it_q_zz
_	infi	blinder
_	ppre	blindant
_	ipre 1sg	blinde
_	ipre 3sg	blinde
_	spre 1sg	blinde
_	spre 3sg	blinde
_	ipre 1isg	blindè
_	ipre 2sg	blindes
_	spre 2sg	blindes
_	ipre 1pl	blindons
_	ipre 2pl	blindez
_	ipre 3pl	blindent
_	spre 3pl	blindent
_	iimp 1sg	blindais
_	iimp 2sg	blindais
_	iimp 3sg	blindait
_	iimp 1pl	blindions
_	spre 1pl	blindions
_	iimp 2pl	blindiez
_	spre 2pl	blindiez
_	iimp 3pl	blindaient
_	ipsi 1sg	blindai
_	ipsi 2sg	blindas
_	ipsi 3sg	blinda
_	ipsi 1pl	blindâmes
_	ipsi 2pl	blindâtes
_	ipsi 3pl	blindèrent
_	ifut 1sg	blinderai
_	ifut 2sg	blinderas
_	ifut 3sg	blindera
_	ifut 1pl	blinderons
_	ifut 2pl	blinderez
_	ifut 3pl	blinderont
_	cond 1sg	blinderais
_	cond 2sg	blinderais
_	cond 3sg	blinderait
_	cond 1pl	blinderions
_	cond 2pl	blinderiez
_	cond 3pl	blinderaient
_	simp 1sg	blindasse
_	simp 2sg	blindasses
_	simp 3sg	blindât
_	simp 1pl	blindassions
_	simp 2pl	blindassiez
_	simp 3pl	blindassent
_	impe 2sg	blinde
_	impe 1pl	blindons
_	impe 2pl	blindez
_	ppas mas sg	blindé
_	ppas mas pl	blindés
_	ppas fem sg	blindée
_	ppas fem pl	blindées
$
blinquer	1_it___zz
_	infi	blinquer
_	ppre	blinquant
_	ipre 1sg	blinque
_	ipre 3sg	blinque
_	spre 1sg	blinque
_	spre 3sg	blinque
_	ipre 1isg	blinquè
_	ipre 2sg	blinques
_	spre 2sg	blinques
_	ipre 1pl	blinquons
_	ipre 2pl	blinquez
_	ipre 3pl	blinquent
_	spre 3pl	blinquent
_	iimp 1sg	blinquais
_	iimp 2sg	blinquais
_	iimp 3sg	blinquait
_	iimp 1pl	blinquions
_	spre 1pl	blinquions
_	iimp 2pl	blinquiez
_	spre 2pl	blinquiez
_	iimp 3pl	blinquaient
_	ipsi 1sg	blinquai
_	ipsi 2sg	blinquas
_	ipsi 3sg	blinqua
_	ipsi 1pl	blinquâmes
_	ipsi 2pl	blinquâtes
_	ipsi 3pl	blinquèrent
_	ifut 1sg	blinquerai
_	ifut 2sg	blinqueras
_	ifut 3sg	blinquera
_	ifut 1pl	blinquerons
_	ifut 2pl	blinquerez
_	ifut 3pl	blinqueront
_	cond 1sg	blinquerais
_	cond 2sg	blinquerais
_	cond 3sg	blinquerait
_	cond 1pl	blinquerions
_	cond 2pl	blinqueriez
_	cond 3pl	blinqueraient
_	simp 1sg	blinquasse
_	simp 2sg	blinquasses
_	simp 3sg	blinquât
_	simp 1pl	blinquassions
_	simp 2pl	blinquassiez
_	simp 3pl	blinquassent
_	impe 2sg	blinque
_	impe 1pl	blinquons
_	impe 2pl	blinquez
_	ppas mas sg	blinqué
_	ppas mas pl	blinqués
_	ppas fem sg	blinquée
_	ppas fem pl	blinquées
$
blobloter	1_i____zz
_	infi	blobloter
_	ppre	bloblotant
_	ipre 1sg	bloblote
_	ipre 3sg	bloblote
_	spre 1sg	bloblote
_	spre 3sg	bloblote
_	ipre 1isg	bloblotè
_	ipre 2sg	bloblotes
_	spre 2sg	bloblotes
_	ipre 1pl	bloblotons
_	ipre 2pl	bloblotez
_	ipre 3pl	bloblotent
_	spre 3pl	bloblotent
_	iimp 1sg	bloblotais
_	iimp 2sg	bloblotais
_	iimp 3sg	bloblotait
_	iimp 1pl	bloblotions
_	spre 1pl	bloblotions
_	iimp 2pl	bloblotiez
_	spre 2pl	bloblotiez
_	iimp 3pl	bloblotaient
_	ipsi 1sg	bloblotai
_	ipsi 2sg	bloblotas
_	ipsi 3sg	bloblota
_	ipsi 1pl	bloblotâmes
_	ipsi 2pl	bloblotâtes
_	ipsi 3pl	bloblotèrent
_	ifut 1sg	blobloterai
_	ifut 2sg	blobloteras
_	ifut 3sg	bloblotera
_	ifut 1pl	blobloterons
_	ifut 2pl	blobloterez
_	ifut 3pl	blobloteront
_	cond 1sg	blobloterais
_	cond 2sg	blobloterais
_	cond 3sg	blobloterait
_	cond 1pl	blobloterions
_	cond 2pl	blobloteriez
_	cond 3pl	blobloteraient
_	simp 1sg	bloblotasse
_	simp 2sg	bloblotasses
_	simp 3sg	bloblotât
_	simp 1pl	bloblotassions
_	simp 2pl	bloblotassiez
_	simp 3pl	bloblotassent
_	impe 2sg	bloblote
_	impe 1pl	bloblotons
_	impe 2pl	bloblotez
_	ppas epi inv	blobloté
$
bloguer	1__t___zz
_	infi	bloguer
_	ppre	bloguant
_	ipre 1sg	blogue
_	ipre 3sg	blogue
_	spre 1sg	blogue
_	spre 3sg	blogue
_	ipre 1isg	bloguè
_	ipre 2sg	blogues
_	spre 2sg	blogues
_	ipre 1pl	bloguons
_	ipre 2pl	bloguez
_	ipre 3pl	bloguent
_	spre 3pl	bloguent
_	iimp 1sg	bloguais
_	iimp 2sg	bloguais
_	iimp 3sg	bloguait
_	iimp 1pl	bloguions
_	spre 1pl	bloguions
_	iimp 2pl	bloguiez
_	spre 2pl	bloguiez
_	iimp 3pl	bloguaient
_	ipsi 1sg	bloguai
_	ipsi 2sg	bloguas
_	ipsi 3sg	blogua
_	ipsi 1pl	bloguâmes
_	ipsi 2pl	bloguâtes
_	ipsi 3pl	bloguèrent
_	ifut 1sg	bloguerai
_	ifut 2sg	blogueras
_	ifut 3sg	bloguera
_	ifut 1pl	bloguerons
_	ifut 2pl	bloguerez
_	ifut 3pl	blogueront
_	cond 1sg	bloguerais
_	cond 2sg	bloguerais
_	cond 3sg	bloguerait
_	cond 1pl	bloguerions
_	cond 2pl	blogueriez
_	cond 3pl	blogueraient
_	simp 1sg	bloguasse
_	simp 2sg	bloguasses
_	simp 3sg	bloguât
_	simp 1pl	bloguassions
_	simp 2pl	bloguassiez
_	simp 3pl	bloguassent
_	impe 2sg	blogue
_	impe 1pl	bloguons
_	impe 2pl	bloguez
_	ppas mas sg	blogué
_	ppas mas pl	blogués
_	ppas fem sg	bloguée
_	ppas fem pl	bloguées
$
blondir	2_it____a
_	infi	blondir
_	ppre	blondissant
_	ipre 1sg	blondis
_	ipre 2sg	blondis
_	ipsi 1sg	blondis
_	ipsi 2sg	blondis
_	ipre 3sg	blondit
_	ipsi 3sg	blondit
_	ipre 1pl	blondissons
_	ipre 2pl	blondissez
_	ipre 3pl	blondissent
_	spre 3pl	blondissent
_	simp 3pl	blondissent
_	iimp 1sg	blondissais
_	iimp 2sg	blondissais
_	iimp 3sg	blondissait
_	iimp 1pl	blondissions
_	spre 1pl	blondissions
_	simp 1pl	blondissions
_	iimp 2pl	blondissiez
_	spre 2pl	blondissiez
_	simp 2pl	blondissiez
_	iimp 3pl	blondissaient
_	ipsi 1pl	blondîmes
_	ipsi 2pl	blondîtes
_	ipsi 3pl	blondirent
_	ifut 1sg	blondirai
_	ifut 2sg	blondiras
_	ifut 3sg	blondira
_	ifut 1pl	blondirons
_	ifut 2pl	blondirez
_	ifut 3pl	blondiront
_	cond 1sg	blondirais
_	cond 2sg	blondirais
_	cond 3sg	blondirait
_	cond 1pl	blondirions
_	cond 2pl	blondiriez
_	cond 3pl	blondiraient
_	spre 1sg	blondisse
_	simp 1sg	blondisse
_	spre 2sg	blondisses
_	simp 2sg	blondisses
_	spre 3sg	blondisse
_	simp 3sg	blondît
_	impe 2sg	blondis
_	impe 1pl	blondissons
_	impe 2pl	blondissez
_	ppas mas sg	blondi
_	ppas mas pl	blondis
_	ppas fem sg	blondie
_	ppas fem pl	blondies
$
blondoyer	1_i____zz
_	infi	blondoyer
_	ppre	blondoyant
_	ipre 1sg	blondoie
_	ipre 3sg	blondoie
_	spre 1sg	blondoie
_	spre 3sg	blondoie
_	ipre 1isg	blondoyè
_	ipre 2sg	blondoies
_	spre 2sg	blondoies
_	ipre 1pl	blondoyons
_	ipre 2pl	blondoyez
_	ipre 3pl	blondoient
_	spre 3pl	blondoient
_	iimp 1sg	blondoyais
_	iimp 2sg	blondoyais
_	iimp 3sg	blondoyait
_	iimp 1pl	blondoyions
_	spre 1pl	blondoyions
_	iimp 2pl	blondoyiez
_	spre 2pl	blondoyiez
_	iimp 3pl	blondoyaient
_	ipsi 1sg	blondoyai
_	ipsi 2sg	blondoyas
_	ipsi 3sg	blondoya
_	ipsi 1pl	blondoyâmes
_	ipsi 2pl	blondoyâtes
_	ipsi 3pl	blondoyèrent
_	ifut 1sg	blondoierai
_	ifut 2sg	blondoieras
_	ifut 3sg	blondoiera
_	ifut 1pl	blondoierons
_	ifut 2pl	blondoierez
_	ifut 3pl	blondoieront
_	cond 1sg	blondoierais
_	cond 2sg	blondoierais
_	cond 3sg	blondoierait
_	cond 1pl	blondoierions
_	cond 2pl	blondoieriez
_	cond 3pl	blondoieraient
_	simp 1sg	blondoyasse
_	simp 2sg	blondoyasses
_	simp 3sg	blondoyât
_	simp 1pl	blondoyassions
_	simp 2pl	blondoyassiez
_	simp 3pl	blondoyassent
_	impe 2sg	blondoie
_	impe 1pl	blondoyons
_	impe 2pl	blondoyez
_	ppas epi inv	blondoyé
$
bloquer	1__t_q_zz
_	infi	bloquer
_	ppre	bloquant
_	ipre 1sg	bloque
_	ipre 3sg	bloque
_	spre 1sg	bloque
_	spre 3sg	bloque
_	ipre 1isg	bloquè
_	ipre 2sg	bloques
_	spre 2sg	bloques
_	ipre 1pl	bloquons
_	ipre 2pl	bloquez
_	ipre 3pl	bloquent
_	spre 3pl	bloquent
_	iimp 1sg	bloquais
_	iimp 2sg	bloquais
_	iimp 3sg	bloquait
_	iimp 1pl	bloquions
_	spre 1pl	bloquions
_	iimp 2pl	bloquiez
_	spre 2pl	bloquiez
_	iimp 3pl	bloquaient
_	ipsi 1sg	bloquai
_	ipsi 2sg	bloquas
_	ipsi 3sg	bloqua
_	ipsi 1pl	bloquâmes
_	ipsi 2pl	bloquâtes
_	ipsi 3pl	bloquèrent
_	ifut 1sg	bloquerai
_	ifut 2sg	bloqueras
_	ifut 3sg	bloquera
_	ifut 1pl	bloquerons
_	ifut 2pl	bloquerez
_	ifut 3pl	bloqueront
_	cond 1sg	bloquerais
_	cond 2sg	bloquerais
_	cond 3sg	bloquerait
_	cond 1pl	bloquerions
_	cond 2pl	bloqueriez
_	cond 3pl	bloqueraient
_	simp 1sg	bloquasse
_	simp 2sg	bloquasses
_	simp 3sg	bloquât
_	simp 1pl	bloquassions
_	simp 2pl	bloquassiez
_	simp 3pl	bloquassent
_	impe 2sg	bloque
_	impe 1pl	bloquons
_	impe 2pl	bloquez
_	ppas mas sg	bloqué
_	ppas mas pl	bloqués
_	ppas fem sg	bloquée
_	ppas fem pl	bloquées
$
blottir	2____p_e_
_	infi	blottir
_	ppre	blottissant
_	ipre 1sg	blottis
_	ipre 2sg	blottis
_	ipsi 1sg	blottis
_	ipsi 2sg	blottis
_	ipre 3sg	blottit
_	ipsi 3sg	blottit
_	ipre 1pl	blottissons
_	ipre 2pl	blottissez
_	ipre 3pl	blottissent
_	spre 3pl	blottissent
_	simp 3pl	blottissent
_	iimp 1sg	blottissais
_	iimp 2sg	blottissais
_	iimp 3sg	blottissait
_	iimp 1pl	blottissions
_	spre 1pl	blottissions
_	simp 1pl	blottissions
_	iimp 2pl	blottissiez
_	spre 2pl	blottissiez
_	simp 2pl	blottissiez
_	iimp 3pl	blottissaient
_	ipsi 1pl	blottîmes
_	ipsi 2pl	blottîtes
_	ipsi 3pl	blottirent
_	ifut 1sg	blottirai
_	ifut 2sg	blottiras
_	ifut 3sg	blottira
_	ifut 1pl	blottirons
_	ifut 2pl	blottirez
_	ifut 3pl	blottiront
_	cond 1sg	blottirais
_	cond 2sg	blottirais
_	cond 3sg	blottirait
_	cond 1pl	blottirions
_	cond 2pl	blottiriez
_	cond 3pl	blottiraient
_	spre 1sg	blottisse
_	simp 1sg	blottisse
_	spre 2sg	blottisses
_	simp 2sg	blottisses
_	spre 3sg	blottisse
_	simp 3sg	blottît
_	impe 2sg	blottis
_	impe 1pl	blottissons
_	impe 2pl	blottissez
_	ppas mas sg	blotti
_	ppas mas pl	blottis
_	ppas fem sg	blottie
_	ppas fem pl	blotties
$
blouser	1_it_q_zz
_	infi	blouser
_	ppre	blousant
_	ipre 1sg	blouse
_	ipre 3sg	blouse
_	spre 1sg	blouse
_	spre 3sg	blouse
_	ipre 1isg	blousè
_	ipre 2sg	blouses
_	spre 2sg	blouses
_	ipre 1pl	blousons
_	ipre 2pl	blousez
_	ipre 3pl	blousent
_	spre 3pl	blousent
_	iimp 1sg	blousais
_	iimp 2sg	blousais
_	iimp 3sg	blousait
_	iimp 1pl	blousions
_	spre 1pl	blousions
_	iimp 2pl	blousiez
_	spre 2pl	blousiez
_	iimp 3pl	blousaient
_	ipsi 1sg	blousai
_	ipsi 2sg	blousas
_	ipsi 3sg	blousa
_	ipsi 1pl	blousâmes
_	ipsi 2pl	blousâtes
_	ipsi 3pl	blousèrent
_	ifut 1sg	blouserai
_	ifut 2sg	blouseras
_	ifut 3sg	blousera
_	ifut 1pl	blouserons
_	ifut 2pl	blouserez
_	ifut 3pl	blouseront
_	cond 1sg	blouserais
_	cond 2sg	blouserais
_	cond 3sg	blouserait
_	cond 1pl	blouserions
_	cond 2pl	blouseriez
_	cond 3pl	blouseraient
_	simp 1sg	blousasse
_	simp 2sg	blousasses
_	simp 3sg	blousât
_	simp 1pl	blousassions
_	simp 2pl	blousassiez
_	simp 3pl	blousassent
_	impe 2sg	blouse
_	impe 1pl	blousons
_	impe 2pl	blousez
_	ppas mas sg	blousé
_	ppas mas pl	blousés
_	ppas fem sg	blousée
_	ppas fem pl	blousées
$
bluffer	1_it___zz
_	infi	bluffer
_	ppre	bluffant
_	ipre 1sg	bluffe
_	ipre 3sg	bluffe
_	spre 1sg	bluffe
_	spre 3sg	bluffe
_	ipre 1isg	bluffè
_	ipre 2sg	bluffes
_	spre 2sg	bluffes
_	ipre 1pl	bluffons
_	ipre 2pl	bluffez
_	ipre 3pl	bluffent
_	spre 3pl	bluffent
_	iimp 1sg	bluffais
_	iimp 2sg	bluffais
_	iimp 3sg	bluffait
_	iimp 1pl	bluffions
_	spre 1pl	bluffions
_	iimp 2pl	bluffiez
_	spre 2pl	bluffiez
_	iimp 3pl	bluffaient
_	ipsi 1sg	bluffai
_	ipsi 2sg	bluffas
_	ipsi 3sg	bluffa
_	ipsi 1pl	bluffâmes
_	ipsi 2pl	bluffâtes
_	ipsi 3pl	bluffèrent
_	ifut 1sg	blufferai
_	ifut 2sg	blufferas
_	ifut 3sg	bluffera
_	ifut 1pl	blufferons
_	ifut 2pl	blufferez
_	ifut 3pl	blufferont
_	cond 1sg	blufferais
_	cond 2sg	blufferais
_	cond 3sg	blufferait
_	cond 1pl	blufferions
_	cond 2pl	blufferiez
_	cond 3pl	blufferaient
_	simp 1sg	bluffasse
_	simp 2sg	bluffasses
_	simp 3sg	bluffât
_	simp 1pl	bluffassions
_	simp 2pl	bluffassiez
_	simp 3pl	bluffassent
_	impe 2sg	bluffe
_	impe 1pl	bluffons
_	impe 2pl	bluffez
_	ppas mas sg	bluffé
_	ppas mas pl	bluffés
_	ppas fem sg	bluffée
_	ppas fem pl	bluffées
$
bluter	1__t___zz
_	infi	bluter
_	ppre	blutant
_	ipre 1sg	blute
_	ipre 3sg	blute
_	spre 1sg	blute
_	spre 3sg	blute
_	ipre 1isg	blutè
_	ipre 2sg	blutes
_	spre 2sg	blutes
_	ipre 1pl	blutons
_	ipre 2pl	blutez
_	ipre 3pl	blutent
_	spre 3pl	blutent
_	iimp 1sg	blutais
_	iimp 2sg	blutais
_	iimp 3sg	blutait
_	iimp 1pl	blutions
_	spre 1pl	blutions
_	iimp 2pl	blutiez
_	spre 2pl	blutiez
_	iimp 3pl	blutaient
_	ipsi 1sg	blutai
_	ipsi 2sg	blutas
_	ipsi 3sg	bluta
_	ipsi 1pl	blutâmes
_	ipsi 2pl	blutâtes
_	ipsi 3pl	blutèrent
_	ifut 1sg	bluterai
_	ifut 2sg	bluteras
_	ifut 3sg	blutera
_	ifut 1pl	bluterons
_	ifut 2pl	bluterez
_	ifut 3pl	bluteront
_	cond 1sg	bluterais
_	cond 2sg	bluterais
_	cond 3sg	bluterait
_	cond 1pl	bluterions
_	cond 2pl	bluteriez
_	cond 3pl	bluteraient
_	simp 1sg	blutasse
_	simp 2sg	blutasses
_	simp 3sg	blutât
_	simp 1pl	blutassions
_	simp 2pl	blutassiez
_	simp 3pl	blutassent
_	impe 2sg	blute
_	impe 1pl	blutons
_	impe 2pl	blutez
_	ppas mas sg	bluté
_	ppas mas pl	blutés
_	ppas fem sg	blutée
_	ppas fem pl	blutées
$
blutiner	1_i____zz
_	infi	blutiner
_	ppre	blutinant
_	ipre 1sg	blutine
_	ipre 3sg	blutine
_	spre 1sg	blutine
_	spre 3sg	blutine
_	ipre 1isg	blutinè
_	ipre 2sg	blutines
_	spre 2sg	blutines
_	ipre 1pl	blutinons
_	ipre 2pl	blutinez
_	ipre 3pl	blutinent
_	spre 3pl	blutinent
_	iimp 1sg	blutinais
_	iimp 2sg	blutinais
_	iimp 3sg	blutinait
_	iimp 1pl	blutinions
_	spre 1pl	blutinions
_	iimp 2pl	blutiniez
_	spre 2pl	blutiniez
_	iimp 3pl	blutinaient
_	ipsi 1sg	blutinai
_	ipsi 2sg	blutinas
_	ipsi 3sg	blutina
_	ipsi 1pl	blutinâmes
_	ipsi 2pl	blutinâtes
_	ipsi 3pl	blutinèrent
_	ifut 1sg	blutinerai
_	ifut 2sg	blutineras
_	ifut 3sg	blutinera
_	ifut 1pl	blutinerons
_	ifut 2pl	blutinerez
_	ifut 3pl	blutineront
_	cond 1sg	blutinerais
_	cond 2sg	blutinerais
_	cond 3sg	blutinerait
_	cond 1pl	blutinerions
_	cond 2pl	blutineriez
_	cond 3pl	blutineraient
_	simp 1sg	blutinasse
_	simp 2sg	blutinasses
_	simp 3sg	blutinât
_	simp 1pl	blutinassions
_	simp 2pl	blutinassiez
_	simp 3pl	blutinassent
_	impe 2sg	blutine
_	impe 1pl	blutinons
_	impe 2pl	blutinez
_	ppas epi inv	blutiné
$
bobiner	1__t___zz
_	infi	bobiner
_	ppre	bobinant
_	ipre 1sg	bobine
_	ipre 3sg	bobine
_	spre 1sg	bobine
_	spre 3sg	bobine
_	ipre 1isg	bobinè
_	ipre 2sg	bobines
_	spre 2sg	bobines
_	ipre 1pl	bobinons
_	ipre 2pl	bobinez
_	ipre 3pl	bobinent
_	spre 3pl	bobinent
_	iimp 1sg	bobinais
_	iimp 2sg	bobinais
_	iimp 3sg	bobinait
_	iimp 1pl	bobinions
_	spre 1pl	bobinions
_	iimp 2pl	bobiniez
_	spre 2pl	bobiniez
_	iimp 3pl	bobinaient
_	ipsi 1sg	bobinai
_	ipsi 2sg	bobinas
_	ipsi 3sg	bobina
_	ipsi 1pl	bobinâmes
_	ipsi 2pl	bobinâtes
_	ipsi 3pl	bobinèrent
_	ifut 1sg	bobinerai
_	ifut 2sg	bobineras
_	ifut 3sg	bobinera
_	ifut 1pl	bobinerons
_	ifut 2pl	bobinerez
_	ifut 3pl	bobineront
_	cond 1sg	bobinerais
_	cond 2sg	bobinerais
_	cond 3sg	bobinerait
_	cond 1pl	bobinerions
_	cond 2pl	bobineriez
_	cond 3pl	bobineraient
_	simp 1sg	bobinasse
_	simp 2sg	bobinasses
_	simp 3sg	bobinât
_	simp 1pl	bobinassions
_	simp 2pl	bobinassiez
_	simp 3pl	bobinassent
_	impe 2sg	bobine
_	impe 1pl	bobinons
_	impe 2pl	bobinez
_	ppas mas sg	bobiné
_	ppas mas pl	bobinés
_	ppas fem sg	bobinée
_	ppas fem pl	bobinées
$
bocarder	1__t___zz
_	infi	bocarder
_	ppre	bocardant
_	ipre 1sg	bocarde
_	ipre 3sg	bocarde
_	spre 1sg	bocarde
_	spre 3sg	bocarde
_	ipre 1isg	bocardè
_	ipre 2sg	bocardes
_	spre 2sg	bocardes
_	ipre 1pl	bocardons
_	ipre 2pl	bocardez
_	ipre 3pl	bocardent
_	spre 3pl	bocardent
_	iimp 1sg	bocardais
_	iimp 2sg	bocardais
_	iimp 3sg	bocardait
_	iimp 1pl	bocardions
_	spre 1pl	bocardions
_	iimp 2pl	bocardiez
_	spre 2pl	bocardiez
_	iimp 3pl	bocardaient
_	ipsi 1sg	bocardai
_	ipsi 2sg	bocardas
_	ipsi 3sg	bocarda
_	ipsi 1pl	bocardâmes
_	ipsi 2pl	bocardâtes
_	ipsi 3pl	bocardèrent
_	ifut 1sg	bocarderai
_	ifut 2sg	bocarderas
_	ifut 3sg	bocardera
_	ifut 1pl	bocarderons
_	ifut 2pl	bocarderez
_	ifut 3pl	bocarderont
_	cond 1sg	bocarderais
_	cond 2sg	bocarderais
_	cond 3sg	bocarderait
_	cond 1pl	bocarderions
_	cond 2pl	bocarderiez
_	cond 3pl	bocarderaient
_	simp 1sg	bocardasse
_	simp 2sg	bocardasses
_	simp 3sg	bocardât
_	simp 1pl	bocardassions
_	simp 2pl	bocardassiez
_	simp 3pl	bocardassent
_	impe 2sg	bocarde
_	impe 1pl	bocardons
_	impe 2pl	bocardez
_	ppas mas sg	bocardé
_	ppas mas pl	bocardés
_	ppas fem sg	bocardée
_	ppas fem pl	bocardées
$
boetter	1__t___zz
_	infi	boetter
_	ppre	boettant
_	ipre 1sg	boette
_	ipre 3sg	boette
_	spre 1sg	boette
_	spre 3sg	boette
_	ipre 1isg	boettè
_	ipre 2sg	boettes
_	spre 2sg	boettes
_	ipre 1pl	boettons
_	ipre 2pl	boettez
_	ipre 3pl	boettent
_	spre 3pl	boettent
_	iimp 1sg	boettais
_	iimp 2sg	boettais
_	iimp 3sg	boettait
_	iimp 1pl	boettions
_	spre 1pl	boettions
_	iimp 2pl	boettiez
_	spre 2pl	boettiez
_	iimp 3pl	boettaient
_	ipsi 1sg	boettai
_	ipsi 2sg	boettas
_	ipsi 3sg	boetta
_	ipsi 1pl	boettâmes
_	ipsi 2pl	boettâtes
_	ipsi 3pl	boettèrent
_	ifut 1sg	boetterai
_	ifut 2sg	boetteras
_	ifut 3sg	boettera
_	ifut 1pl	boetterons
_	ifut 2pl	boetterez
_	ifut 3pl	boetteront
_	cond 1sg	boetterais
_	cond 2sg	boetterais
_	cond 3sg	boetterait
_	cond 1pl	boetterions
_	cond 2pl	boetteriez
_	cond 3pl	boetteraient
_	simp 1sg	boettasse
_	simp 2sg	boettasses
_	simp 3sg	boettât
_	simp 1pl	boettassions
_	simp 2pl	boettassiez
_	simp 3pl	boettassent
_	impe 2sg	boette
_	impe 1pl	boettons
_	impe 2pl	boettez
_	ppas mas sg	boetté
_	ppas mas pl	boettés
_	ppas fem sg	boettée
_	ppas fem pl	boettées
$
boire	3_it_x__a
_	infi	boire
_	ppre	buvant
_	ppas mas sg	bu
_	ppas mas pl	bus
_	ppas fem sg	bue
_	ppas fem pl	bues
_	ipre 1sg	bois
_	ipre 2sg	bois
_	ipre 3sg	boit
_	ipre 1pl	buvons
_	ipre 2pl	buvez
_	ipre 3pl	boivent
_	spre 3pl	boivent
_	iimp 1sg	buvais
_	iimp 2sg	buvais
_	iimp 3sg	buvait
_	iimp 1pl	buvions
_	spre 1pl	buvions
_	iimp 2pl	buviez
_	spre 2pl	buviez
_	iimp 3pl	buvaient
_	ipsi 1sg	bus
_	ipsi 2sg	bus
_	ipsi 3sg	but
_	ipsi 1pl	bûmes
_	ipsi 2pl	bûtes
_	ipsi 3pl	burent
_	ifut 1sg	boirai
_	ifut 2sg	boiras
_	ifut 3sg	boira
_	ifut 1pl	boirons
_	ifut 2pl	boirez
_	ifut 3pl	boiront
_	cond 1sg	boirais
_	cond 2sg	boirais
_	cond 3sg	boirait
_	cond 1pl	boirions
_	cond 2pl	boiriez
_	cond 3pl	boiraient
_	spre 1sg	boive
_	spre 3sg	boive
_	spre 2sg	boives
_	simp 1sg	busse
_	simp 2sg	busses
_	simp 3sg	bût
_	simp 1pl	bussions
_	simp 2pl	bussiez
_	simp 3pl	bussent
_	impe 2sg	bois
_	impe 1pl	buvons
_	impe 2pl	buvez
$
boiser	1__t___zz
_	infi	boiser
_	ppre	boisant
_	ipre 1sg	boise
_	ipre 3sg	boise
_	spre 1sg	boise
_	spre 3sg	boise
_	ipre 1isg	boisè
_	ipre 2sg	boises
_	spre 2sg	boises
_	ipre 1pl	boisons
_	ipre 2pl	boisez
_	ipre 3pl	boisent
_	spre 3pl	boisent
_	iimp 1sg	boisais
_	iimp 2sg	boisais
_	iimp 3sg	boisait
_	iimp 1pl	boisions
_	spre 1pl	boisions
_	iimp 2pl	boisiez
_	spre 2pl	boisiez
_	iimp 3pl	boisaient
_	ipsi 1sg	boisai
_	ipsi 2sg	boisas
_	ipsi 3sg	boisa
_	ipsi 1pl	boisâmes
_	ipsi 2pl	boisâtes
_	ipsi 3pl	boisèrent
_	ifut 1sg	boiserai
_	ifut 2sg	boiseras
_	ifut 3sg	boisera
_	ifut 1pl	boiserons
_	ifut 2pl	boiserez
_	ifut 3pl	boiseront
_	cond 1sg	boiserais
_	cond 2sg	boiserais
_	cond 3sg	boiserait
_	cond 1pl	boiserions
_	cond 2pl	boiseriez
_	cond 3pl	boiseraient
_	simp 1sg	boisasse
_	simp 2sg	boisasses
_	simp 3sg	boisât
_	simp 1pl	boisassions
_	simp 2pl	boisassiez
_	simp 3pl	boisassent
_	impe 2sg	boise
_	impe 1pl	boisons
_	impe 2pl	boisez
_	ppas mas sg	boisé
_	ppas mas pl	boisés
_	ppas fem sg	boisée
_	ppas fem pl	boisées
$
boiter	1__t___zz
_	infi	boiter
_	ppre	boitant
_	ipre 1sg	boite
_	ipre 3sg	boite
_	spre 1sg	boite
_	spre 3sg	boite
_	ipre 1isg	boitè
_	ipre 2sg	boites
_	spre 2sg	boites
_	ipre 1pl	boitons
_	ipre 2pl	boitez
_	ipre 3pl	boitent
_	spre 3pl	boitent
_	iimp 1sg	boitais
_	iimp 2sg	boitais
_	iimp 3sg	boitait
_	iimp 1pl	boitions
_	spre 1pl	boitions
_	iimp 2pl	boitiez
_	spre 2pl	boitiez
_	iimp 3pl	boitaient
_	ipsi 1sg	boitai
_	ipsi 2sg	boitas
_	ipsi 3sg	boita
_	ipsi 1pl	boitâmes
_	ipsi 2pl	boitâtes
_	ipsi 3pl	boitèrent
_	ifut 1sg	boiterai
_	ifut 2sg	boiteras
_	ifut 3sg	boitera
_	ifut 1pl	boiterons
_	ifut 2pl	boiterez
_	ifut 3pl	boiteront
_	cond 1sg	boiterais
_	cond 2sg	boiterais
_	cond 3sg	boiterait
_	cond 1pl	boiterions
_	cond 2pl	boiteriez
_	cond 3pl	boiteraient
_	simp 1sg	boitasse
_	simp 2sg	boitasses
_	simp 3sg	boitât
_	simp 1pl	boitassions
_	simp 2pl	boitassiez
_	simp 3pl	boitassent
_	impe 2sg	boite
_	impe 1pl	boitons
_	impe 2pl	boitez
_	ppas mas sg	boité
_	ppas mas pl	boités
_	ppas fem sg	boitée
_	ppas fem pl	boitées
$
boitiller	1_i____zz
_	infi	boitiller
_	ppre	boitillant
_	ipre 1sg	boitille
_	ipre 3sg	boitille
_	spre 1sg	boitille
_	spre 3sg	boitille
_	ipre 1isg	boitillè
_	ipre 2sg	boitilles
_	spre 2sg	boitilles
_	ipre 1pl	boitillons
_	ipre 2pl	boitillez
_	ipre 3pl	boitillent
_	spre 3pl	boitillent
_	iimp 1sg	boitillais
_	iimp 2sg	boitillais
_	iimp 3sg	boitillait
_	iimp 1pl	boitillions
_	spre 1pl	boitillions
_	iimp 2pl	boitilliez
_	spre 2pl	boitilliez
_	iimp 3pl	boitillaient
_	ipsi 1sg	boitillai
_	ipsi 2sg	boitillas
_	ipsi 3sg	boitilla
_	ipsi 1pl	boitillâmes
_	ipsi 2pl	boitillâtes
_	ipsi 3pl	boitillèrent
_	ifut 1sg	boitillerai
_	ifut 2sg	boitilleras
_	ifut 3sg	boitillera
_	ifut 1pl	boitillerons
_	ifut 2pl	boitillerez
_	ifut 3pl	boitilleront
_	cond 1sg	boitillerais
_	cond 2sg	boitillerais
_	cond 3sg	boitillerait
_	cond 1pl	boitillerions
_	cond 2pl	boitilleriez
_	cond 3pl	boitilleraient
_	simp 1sg	boitillasse
_	simp 2sg	boitillasses
_	simp 3sg	boitillât
_	simp 1pl	boitillassions
_	simp 2pl	boitillassiez
_	simp 3pl	boitillassent
_	impe 2sg	boitille
_	impe 1pl	boitillons
_	impe 2pl	boitillez
_	ppas epi inv	boitillé
$
bolcheviser	1__t___zz
_	infi	bolcheviser
_	ppre	bolchevisant
_	ipre 1sg	bolchevise
_	ipre 3sg	bolchevise
_	spre 1sg	bolchevise
_	spre 3sg	bolchevise
_	ipre 1isg	bolchevisè
_	ipre 2sg	bolchevises
_	spre 2sg	bolchevises
_	ipre 1pl	bolchevisons
_	ipre 2pl	bolchevisez
_	ipre 3pl	bolchevisent
_	spre 3pl	bolchevisent
_	iimp 1sg	bolchevisais
_	iimp 2sg	bolchevisais
_	iimp 3sg	bolchevisait
_	iimp 1pl	bolchevisions
_	spre 1pl	bolchevisions
_	iimp 2pl	bolchevisiez
_	spre 2pl	bolchevisiez
_	iimp 3pl	bolchevisaient
_	ipsi 1sg	bolchevisai
_	ipsi 2sg	bolchevisas
_	ipsi 3sg	bolchevisa
_	ipsi 1pl	bolchevisâmes
_	ipsi 2pl	bolchevisâtes
_	ipsi 3pl	bolchevisèrent
_	ifut 1sg	bolcheviserai
_	ifut 2sg	bolcheviseras
_	ifut 3sg	bolchevisera
_	ifut 1pl	bolcheviserons
_	ifut 2pl	bolcheviserez
_	ifut 3pl	bolcheviseront
_	cond 1sg	bolcheviserais
_	cond 2sg	bolcheviserais
_	cond 3sg	bolcheviserait
_	cond 1pl	bolcheviserions
_	cond 2pl	bolcheviseriez
_	cond 3pl	bolcheviseraient
_	simp 1sg	bolchevisasse
_	simp 2sg	bolchevisasses
_	simp 3sg	bolchevisât
_	simp 1pl	bolchevisassions
_	simp 2pl	bolchevisassiez
_	simp 3pl	bolchevisassent
_	impe 2sg	bolchevise
_	impe 1pl	bolchevisons
_	impe 2pl	bolchevisez
_	ppas mas sg	bolchevisé
_	ppas mas pl	bolchevisés
_	ppas fem sg	bolchevisée
_	ppas fem pl	bolchevisées
$
bolchéviser	1__t___zz
_	infi	bolchéviser
_	ppre	bolchévisant
_	ipre 1sg	bolchévise
_	ipre 3sg	bolchévise
_	spre 1sg	bolchévise
_	spre 3sg	bolchévise
_	ipre 1isg	bolchévisè
_	ipre 2sg	bolchévises
_	spre 2sg	bolchévises
_	ipre 1pl	bolchévisons
_	ipre 2pl	bolchévisez
_	ipre 3pl	bolchévisent
_	spre 3pl	bolchévisent
_	iimp 1sg	bolchévisais
_	iimp 2sg	bolchévisais
_	iimp 3sg	bolchévisait
_	iimp 1pl	bolchévisions
_	spre 1pl	bolchévisions
_	iimp 2pl	bolchévisiez
_	spre 2pl	bolchévisiez
_	iimp 3pl	bolchévisaient
_	ipsi 1sg	bolchévisai
_	ipsi 2sg	bolchévisas
_	ipsi 3sg	bolchévisa
_	ipsi 1pl	bolchévisâmes
_	ipsi 2pl	bolchévisâtes
_	ipsi 3pl	bolchévisèrent
_	ifut 1sg	bolchéviserai
_	ifut 2sg	bolchéviseras
_	ifut 3sg	bolchévisera
_	ifut 1pl	bolchéviserons
_	ifut 2pl	bolchéviserez
_	ifut 3pl	bolchéviseront
_	cond 1sg	bolchéviserais
_	cond 2sg	bolchéviserais
_	cond 3sg	bolchéviserait
_	cond 1pl	bolchéviserions
_	cond 2pl	bolchéviseriez
_	cond 3pl	bolchéviseraient
_	simp 1sg	bolchévisasse
_	simp 2sg	bolchévisasses
_	simp 3sg	bolchévisât
_	simp 1pl	bolchévisassions
_	simp 2pl	bolchévisassiez
_	simp 3pl	bolchévisassent
_	impe 2sg	bolchévise
_	impe 1pl	bolchévisons
_	impe 2pl	bolchévisez
_	ppas mas sg	bolchévisé
_	ppas mas pl	bolchévisés
_	ppas fem sg	bolchévisée
_	ppas fem pl	bolchévisées
$
bombarder	1__t___zz
_	infi	bombarder
_	ppre	bombardant
_	ipre 1sg	bombarde
_	ipre 3sg	bombarde
_	spre 1sg	bombarde
_	spre 3sg	bombarde
_	ipre 1isg	bombardè
_	ipre 2sg	bombardes
_	spre 2sg	bombardes
_	ipre 1pl	bombardons
_	ipre 2pl	bombardez
_	ipre 3pl	bombardent
_	spre 3pl	bombardent
_	iimp 1sg	bombardais
_	iimp 2sg	bombardais
_	iimp 3sg	bombardait
_	iimp 1pl	bombardions
_	spre 1pl	bombardions
_	iimp 2pl	bombardiez
_	spre 2pl	bombardiez
_	iimp 3pl	bombardaient
_	ipsi 1sg	bombardai
_	ipsi 2sg	bombardas
_	ipsi 3sg	bombarda
_	ipsi 1pl	bombardâmes
_	ipsi 2pl	bombardâtes
_	ipsi 3pl	bombardèrent
_	ifut 1sg	bombarderai
_	ifut 2sg	bombarderas
_	ifut 3sg	bombardera
_	ifut 1pl	bombarderons
_	ifut 2pl	bombarderez
_	ifut 3pl	bombarderont
_	cond 1sg	bombarderais
_	cond 2sg	bombarderais
_	cond 3sg	bombarderait
_	cond 1pl	bombarderions
_	cond 2pl	bombarderiez
_	cond 3pl	bombarderaient
_	simp 1sg	bombardasse
_	simp 2sg	bombardasses
_	simp 3sg	bombardât
_	simp 1pl	bombardassions
_	simp 2pl	bombardassiez
_	simp 3pl	bombardassent
_	impe 2sg	bombarde
_	impe 1pl	bombardons
_	impe 2pl	bombardez
_	ppas mas sg	bombardé
_	ppas mas pl	bombardés
_	ppas fem sg	bombardée
_	ppas fem pl	bombardées
$
bomber	1_it___zz
_	infi	bomber
_	ppre	bombant
_	ipre 1sg	bombe
_	ipre 3sg	bombe
_	spre 1sg	bombe
_	spre 3sg	bombe
_	ipre 1isg	bombè
_	ipre 2sg	bombes
_	spre 2sg	bombes
_	ipre 1pl	bombons
_	ipre 2pl	bombez
_	ipre 3pl	bombent
_	spre 3pl	bombent
_	iimp 1sg	bombais
_	iimp 2sg	bombais
_	iimp 3sg	bombait
_	iimp 1pl	bombions
_	spre 1pl	bombions
_	iimp 2pl	bombiez
_	spre 2pl	bombiez
_	iimp 3pl	bombaient
_	ipsi 1sg	bombai
_	ipsi 2sg	bombas
_	ipsi 3sg	bomba
_	ipsi 1pl	bombâmes
_	ipsi 2pl	bombâtes
_	ipsi 3pl	bombèrent
_	ifut 1sg	bomberai
_	ifut 2sg	bomberas
_	ifut 3sg	bombera
_	ifut 1pl	bomberons
_	ifut 2pl	bomberez
_	ifut 3pl	bomberont
_	cond 1sg	bomberais
_	cond 2sg	bomberais
_	cond 3sg	bomberait
_	cond 1pl	bomberions
_	cond 2pl	bomberiez
_	cond 3pl	bomberaient
_	simp 1sg	bombasse
_	simp 2sg	bombasses
_	simp 3sg	bombât
_	simp 1pl	bombassions
_	simp 2pl	bombassiez
_	simp 3pl	bombassent
_	impe 2sg	bombe
_	impe 1pl	bombons
_	impe 2pl	bombez
_	ppas mas sg	bombé
_	ppas mas pl	bombés
_	ppas fem sg	bombée
_	ppas fem pl	bombées
$
bonder	1__t___zz
_	infi	bonder
_	ppre	bondant
_	ipre 1sg	bonde
_	ipre 3sg	bonde
_	spre 1sg	bonde
_	spre 3sg	bonde
_	ipre 1isg	bondè
_	ipre 2sg	bondes
_	spre 2sg	bondes
_	ipre 1pl	bondons
_	ipre 2pl	bondez
_	ipre 3pl	bondent
_	spre 3pl	bondent
_	iimp 1sg	bondais
_	iimp 2sg	bondais
_	iimp 3sg	bondait
_	iimp 1pl	bondions
_	spre 1pl	bondions
_	iimp 2pl	bondiez
_	spre 2pl	bondiez
_	iimp 3pl	bondaient
_	ipsi 1sg	bondai
_	ipsi 2sg	bondas
_	ipsi 3sg	bonda
_	ipsi 1pl	bondâmes
_	ipsi 2pl	bondâtes
_	ipsi 3pl	bondèrent
_	ifut 1sg	bonderai
_	ifut 2sg	bonderas
_	ifut 3sg	bondera
_	ifut 1pl	bonderons
_	ifut 2pl	bonderez
_	ifut 3pl	bonderont
_	cond 1sg	bonderais
_	cond 2sg	bonderais
_	cond 3sg	bonderait
_	cond 1pl	bonderions
_	cond 2pl	bonderiez
_	cond 3pl	bonderaient
_	simp 1sg	bondasse
_	simp 2sg	bondasses
_	simp 3sg	bondât
_	simp 1pl	bondassions
_	simp 2pl	bondassiez
_	simp 3pl	bondassent
_	impe 2sg	bonde
_	impe 1pl	bondons
_	impe 2pl	bondez
_	ppas mas sg	bondé
_	ppas mas pl	bondés
_	ppas fem sg	bondée
_	ppas fem pl	bondées
$
bondériser	1__t___zz
_	infi	bondériser
_	ppre	bondérisant
_	ipre 1sg	bondérise
_	ipre 3sg	bondérise
_	spre 1sg	bondérise
_	spre 3sg	bondérise
_	ipre 1isg	bondérisè
_	ipre 2sg	bondérises
_	spre 2sg	bondérises
_	ipre 1pl	bondérisons
_	ipre 2pl	bondérisez
_	ipre 3pl	bondérisent
_	spre 3pl	bondérisent
_	iimp 1sg	bondérisais
_	iimp 2sg	bondérisais
_	iimp 3sg	bondérisait
_	iimp 1pl	bondérisions
_	spre 1pl	bondérisions
_	iimp 2pl	bondérisiez
_	spre 2pl	bondérisiez
_	iimp 3pl	bondérisaient
_	ipsi 1sg	bondérisai
_	ipsi 2sg	bondérisas
_	ipsi 3sg	bondérisa
_	ipsi 1pl	bondérisâmes
_	ipsi 2pl	bondérisâtes
_	ipsi 3pl	bondérisèrent
_	ifut 1sg	bondériserai
_	ifut 2sg	bondériseras
_	ifut 3sg	bondérisera
_	ifut 1pl	bondériserons
_	ifut 2pl	bondériserez
_	ifut 3pl	bondériseront
_	cond 1sg	bondériserais
_	cond 2sg	bondériserais
_	cond 3sg	bondériserait
_	cond 1pl	bondériserions
_	cond 2pl	bondériseriez
_	cond 3pl	bondériseraient
_	simp 1sg	bondérisasse
_	simp 2sg	bondérisasses
_	simp 3sg	bondérisât
_	simp 1pl	bondérisassions
_	simp 2pl	bondérisassiez
_	simp 3pl	bondérisassent
_	impe 2sg	bondérise
_	impe 1pl	bondérisons
_	impe 2pl	bondérisez
_	ppas mas sg	bondérisé
_	ppas mas pl	bondérisés
_	ppas fem sg	bondérisée
_	ppas fem pl	bondérisées
$
bondir	2_i_____a
_	infi	bondir
_	ppre	bondissant
_	ipre 1sg	bondis
_	ipre 2sg	bondis
_	ipsi 1sg	bondis
_	ipsi 2sg	bondis
_	ipre 3sg	bondit
_	ipsi 3sg	bondit
_	ipre 1pl	bondissons
_	ipre 2pl	bondissez
_	ipre 3pl	bondissent
_	spre 3pl	bondissent
_	simp 3pl	bondissent
_	iimp 1sg	bondissais
_	iimp 2sg	bondissais
_	iimp 3sg	bondissait
_	iimp 1pl	bondissions
_	spre 1pl	bondissions
_	simp 1pl	bondissions
_	iimp 2pl	bondissiez
_	spre 2pl	bondissiez
_	simp 2pl	bondissiez
_	iimp 3pl	bondissaient
_	ipsi 1pl	bondîmes
_	ipsi 2pl	bondîtes
_	ipsi 3pl	bondirent
_	ifut 1sg	bondirai
_	ifut 2sg	bondiras
_	ifut 3sg	bondira
_	ifut 1pl	bondirons
_	ifut 2pl	bondirez
_	ifut 3pl	bondiront
_	cond 1sg	bondirais
_	cond 2sg	bondirais
_	cond 3sg	bondirait
_	cond 1pl	bondirions
_	cond 2pl	bondiriez
_	cond 3pl	bondiraient
_	spre 1sg	bondisse
_	simp 1sg	bondisse
_	spre 2sg	bondisses
_	simp 2sg	bondisses
_	spre 3sg	bondisse
_	simp 3sg	bondît
_	impe 2sg	bondis
_	impe 1pl	bondissons
_	impe 2pl	bondissez
_	ppas epi inv	bondi
$
bondonner	1__t___zz
_	infi	bondonner
_	ppre	bondonnant
_	ipre 1sg	bondonne
_	ipre 3sg	bondonne
_	spre 1sg	bondonne
_	spre 3sg	bondonne
_	ipre 1isg	bondonnè
_	ipre 2sg	bondonnes
_	spre 2sg	bondonnes
_	ipre 1pl	bondonnons
_	ipre 2pl	bondonnez
_	ipre 3pl	bondonnent
_	spre 3pl	bondonnent
_	iimp 1sg	bondonnais
_	iimp 2sg	bondonnais
_	iimp 3sg	bondonnait
_	iimp 1pl	bondonnions
_	spre 1pl	bondonnions
_	iimp 2pl	bondonniez
_	spre 2pl	bondonniez
_	iimp 3pl	bondonnaient
_	ipsi 1sg	bondonnai
_	ipsi 2sg	bondonnas
_	ipsi 3sg	bondonna
_	ipsi 1pl	bondonnâmes
_	ipsi 2pl	bondonnâtes
_	ipsi 3pl	bondonnèrent
_	ifut 1sg	bondonnerai
_	ifut 2sg	bondonneras
_	ifut 3sg	bondonnera
_	ifut 1pl	bondonnerons
_	ifut 2pl	bondonnerez
_	ifut 3pl	bondonneront
_	cond 1sg	bondonnerais
_	cond 2sg	bondonnerais
_	cond 3sg	bondonnerait
_	cond 1pl	bondonnerions
_	cond 2pl	bondonneriez
_	cond 3pl	bondonneraient
_	simp 1sg	bondonnasse
_	simp 2sg	bondonnasses
_	simp 3sg	bondonnât
_	simp 1pl	bondonnassions
_	simp 2pl	bondonnassiez
_	simp 3pl	bondonnassent
_	impe 2sg	bondonne
_	impe 1pl	bondonnons
_	impe 2pl	bondonnez
_	ppas mas sg	bondonné
_	ppas mas pl	bondonnés
_	ppas fem sg	bondonnée
_	ppas fem pl	bondonnées
$
bonifier	1__t_q_zz
_	infi	bonifier
_	ppre	bonifiant
_	ipre 1sg	bonifie
_	ipre 3sg	bonifie
_	spre 1sg	bonifie
_	spre 3sg	bonifie
_	ipre 1isg	bonifiè
_	ipre 2sg	bonifies
_	spre 2sg	bonifies
_	ipre 1pl	bonifions
_	ipre 2pl	bonifiez
_	ipre 3pl	bonifient
_	spre 3pl	bonifient
_	iimp 1sg	bonifiais
_	iimp 2sg	bonifiais
_	iimp 3sg	bonifiait
_	iimp 1pl	bonifiions
_	spre 1pl	bonifiions
_	iimp 2pl	bonifiiez
_	spre 2pl	bonifiiez
_	iimp 3pl	bonifiaient
_	ipsi 1sg	bonifiai
_	ipsi 2sg	bonifias
_	ipsi 3sg	bonifia
_	ipsi 1pl	bonifiâmes
_	ipsi 2pl	bonifiâtes
_	ipsi 3pl	bonifièrent
_	ifut 1sg	bonifierai
_	ifut 2sg	bonifieras
_	ifut 3sg	bonifiera
_	ifut 1pl	bonifierons
_	ifut 2pl	bonifierez
_	ifut 3pl	bonifieront
_	cond 1sg	bonifierais
_	cond 2sg	bonifierais
_	cond 3sg	bonifierait
_	cond 1pl	bonifierions
_	cond 2pl	bonifieriez
_	cond 3pl	bonifieraient
_	simp 1sg	bonifiasse
_	simp 2sg	bonifiasses
_	simp 3sg	bonifiât
_	simp 1pl	bonifiassions
_	simp 2pl	bonifiassiez
_	simp 3pl	bonifiassent
_	impe 2sg	bonifie
_	impe 1pl	bonifions
_	impe 2pl	bonifiez
_	ppas mas sg	bonifié
_	ppas mas pl	bonifiés
_	ppas fem sg	bonifiée
_	ppas fem pl	bonifiées
$
bonimenter	1_i____zz
_	infi	bonimenter
_	ppre	bonimentant
_	ipre 1sg	bonimente
_	ipre 3sg	bonimente
_	spre 1sg	bonimente
_	spre 3sg	bonimente
_	ipre 1isg	bonimentè
_	ipre 2sg	bonimentes
_	spre 2sg	bonimentes
_	ipre 1pl	bonimentons
_	ipre 2pl	bonimentez
_	ipre 3pl	bonimentent
_	spre 3pl	bonimentent
_	iimp 1sg	bonimentais
_	iimp 2sg	bonimentais
_	iimp 3sg	bonimentait
_	iimp 1pl	bonimentions
_	spre 1pl	bonimentions
_	iimp 2pl	bonimentiez
_	spre 2pl	bonimentiez
_	iimp 3pl	bonimentaient
_	ipsi 1sg	bonimentai
_	ipsi 2sg	bonimentas
_	ipsi 3sg	bonimenta
_	ipsi 1pl	bonimentâmes
_	ipsi 2pl	bonimentâtes
_	ipsi 3pl	bonimentèrent
_	ifut 1sg	bonimenterai
_	ifut 2sg	bonimenteras
_	ifut 3sg	bonimentera
_	ifut 1pl	bonimenterons
_	ifut 2pl	bonimenterez
_	ifut 3pl	bonimenteront
_	cond 1sg	bonimenterais
_	cond 2sg	bonimenterais
_	cond 3sg	bonimenterait
_	cond 1pl	bonimenterions
_	cond 2pl	bonimenteriez
_	cond 3pl	bonimenteraient
_	simp 1sg	bonimentasse
_	simp 2sg	bonimentasses
_	simp 3sg	bonimentât
_	simp 1pl	bonimentassions
_	simp 2pl	bonimentassiez
_	simp 3pl	bonimentassent
_	impe 2sg	bonimente
_	impe 1pl	bonimentons
_	impe 2pl	bonimentez
_	ppas epi inv	bonimenté
$
booster	1__t___zz
_	infi	booster
_	ppre	boostant
_	ipre 1sg	booste
_	ipre 3sg	booste
_	spre 1sg	booste
_	spre 3sg	booste
_	ipre 1isg	boostè
_	ipre 2sg	boostes
_	spre 2sg	boostes
_	ipre 1pl	boostons
_	ipre 2pl	boostez
_	ipre 3pl	boostent
_	spre 3pl	boostent
_	iimp 1sg	boostais
_	iimp 2sg	boostais
_	iimp 3sg	boostait
_	iimp 1pl	boostions
_	spre 1pl	boostions
_	iimp 2pl	boostiez
_	spre 2pl	boostiez
_	iimp 3pl	boostaient
_	ipsi 1sg	boostai
_	ipsi 2sg	boostas
_	ipsi 3sg	boosta
_	ipsi 1pl	boostâmes
_	ipsi 2pl	boostâtes
_	ipsi 3pl	boostèrent
_	ifut 1sg	boosterai
_	ifut 2sg	boosteras
_	ifut 3sg	boostera
_	ifut 1pl	boosterons
_	ifut 2pl	boosterez
_	ifut 3pl	boosteront
_	cond 1sg	boosterais
_	cond 2sg	boosterais
_	cond 3sg	boosterait
_	cond 1pl	boosterions
_	cond 2pl	boosteriez
_	cond 3pl	boosteraient
_	simp 1sg	boostasse
_	simp 2sg	boostasses
_	simp 3sg	boostât
_	simp 1pl	boostassions
_	simp 2pl	boostassiez
_	simp 3pl	boostassent
_	impe 2sg	booste
_	impe 1pl	boostons
_	impe 2pl	boostez
_	ppas mas sg	boosté
_	ppas mas pl	boostés
_	ppas fem sg	boostée
_	ppas fem pl	boostées
$
boquilloner	1_i____zz
_	infi	boquilloner
_	ppre	boquillonant
_	ipre 1sg	boquillone
_	ipre 3sg	boquillone
_	spre 1sg	boquillone
_	spre 3sg	boquillone
_	ipre 1isg	boquillonè
_	ipre 2sg	boquillones
_	spre 2sg	boquillones
_	ipre 1pl	boquillonons
_	ipre 2pl	boquillonez
_	ipre 3pl	boquillonent
_	spre 3pl	boquillonent
_	iimp 1sg	boquillonais
_	iimp 2sg	boquillonais
_	iimp 3sg	boquillonait
_	iimp 1pl	boquillonions
_	spre 1pl	boquillonions
_	iimp 2pl	boquilloniez
_	spre 2pl	boquilloniez
_	iimp 3pl	boquillonaient
_	ipsi 1sg	boquillonai
_	ipsi 2sg	boquillonas
_	ipsi 3sg	boquillona
_	ipsi 1pl	boquillonâmes
_	ipsi 2pl	boquillonâtes
_	ipsi 3pl	boquillonèrent
_	ifut 1sg	boquillonerai
_	ifut 2sg	boquilloneras
_	ifut 3sg	boquillonera
_	ifut 1pl	boquillonerons
_	ifut 2pl	boquillonerez
_	ifut 3pl	boquilloneront
_	cond 1sg	boquillonerais
_	cond 2sg	boquillonerais
_	cond 3sg	boquillonerait
_	cond 1pl	boquillonerions
_	cond 2pl	boquilloneriez
_	cond 3pl	boquilloneraient
_	simp 1sg	boquillonasse
_	simp 2sg	boquillonasses
_	simp 3sg	boquillonât
_	simp 1pl	boquillonassions
_	simp 2pl	boquillonassiez
_	simp 3pl	boquillonassent
_	impe 2sg	boquillone
_	impe 1pl	boquillonons
_	impe 2pl	boquillonez
_	ppas epi inv	boquilloné
$
bordéliser	1__t___zz
_	infi	bordéliser
_	ppre	bordélisant
_	ipre 1sg	bordélise
_	ipre 3sg	bordélise
_	spre 1sg	bordélise
_	spre 3sg	bordélise
_	ipre 1isg	bordélisè
_	ipre 2sg	bordélises
_	spre 2sg	bordélises
_	ipre 1pl	bordélisons
_	ipre 2pl	bordélisez
_	ipre 3pl	bordélisent
_	spre 3pl	bordélisent
_	iimp 1sg	bordélisais
_	iimp 2sg	bordélisais
_	iimp 3sg	bordélisait
_	iimp 1pl	bordélisions
_	spre 1pl	bordélisions
_	iimp 2pl	bordélisiez
_	spre 2pl	bordélisiez
_	iimp 3pl	bordélisaient
_	ipsi 1sg	bordélisai
_	ipsi 2sg	bordélisas
_	ipsi 3sg	bordélisa
_	ipsi 1pl	bordélisâmes
_	ipsi 2pl	bordélisâtes
_	ipsi 3pl	bordélisèrent
_	ifut 1sg	bordéliserai
_	ifut 2sg	bordéliseras
_	ifut 3sg	bordélisera
_	ifut 1pl	bordéliserons
_	ifut 2pl	bordéliserez
_	ifut 3pl	bordéliseront
_	cond 1sg	bordéliserais
_	cond 2sg	bordéliserais
_	cond 3sg	bordéliserait
_	cond 1pl	bordéliserions
_	cond 2pl	bordéliseriez
_	cond 3pl	bordéliseraient
_	simp 1sg	bordélisasse
_	simp 2sg	bordélisasses
_	simp 3sg	bordélisât
_	simp 1pl	bordélisassions
_	simp 2pl	bordélisassiez
_	simp 3pl	bordélisassent
_	impe 2sg	bordélise
_	impe 1pl	bordélisons
_	impe 2pl	bordélisez
_	ppas mas sg	bordélisé
_	ppas mas pl	bordélisés
_	ppas fem sg	bordélisée
_	ppas fem pl	bordélisées
$
border	1__t___zz
_	infi	border
_	ppre	bordant
_	ipre 1sg	borde
_	ipre 3sg	borde
_	spre 1sg	borde
_	spre 3sg	borde
_	ipre 1isg	bordè
_	ipre 2sg	bordes
_	spre 2sg	bordes
_	ipre 1pl	bordons
_	ipre 2pl	bordez
_	ipre 3pl	bordent
_	spre 3pl	bordent
_	iimp 1sg	bordais
_	iimp 2sg	bordais
_	iimp 3sg	bordait
_	iimp 1pl	bordions
_	spre 1pl	bordions
_	iimp 2pl	bordiez
_	spre 2pl	bordiez
_	iimp 3pl	bordaient
_	ipsi 1sg	bordai
_	ipsi 2sg	bordas
_	ipsi 3sg	borda
_	ipsi 1pl	bordâmes
_	ipsi 2pl	bordâtes
_	ipsi 3pl	bordèrent
_	ifut 1sg	borderai
_	ifut 2sg	borderas
_	ifut 3sg	bordera
_	ifut 1pl	borderons
_	ifut 2pl	borderez
_	ifut 3pl	borderont
_	cond 1sg	borderais
_	cond 2sg	borderais
_	cond 3sg	borderait
_	cond 1pl	borderions
_	cond 2pl	borderiez
_	cond 3pl	borderaient
_	simp 1sg	bordasse
_	simp 2sg	bordasses
_	simp 3sg	bordât
_	simp 1pl	bordassions
_	simp 2pl	bordassiez
_	simp 3pl	bordassent
_	impe 2sg	borde
_	impe 1pl	bordons
_	impe 2pl	bordez
_	ppas mas sg	bordé
_	ppas mas pl	bordés
_	ppas fem sg	bordée
_	ppas fem pl	bordées
$
bordurer	1__t___zz
_	infi	bordurer
_	ppre	bordurant
_	ipre 1sg	bordure
_	ipre 3sg	bordure
_	spre 1sg	bordure
_	spre 3sg	bordure
_	ipre 1isg	bordurè
_	ipre 2sg	bordures
_	spre 2sg	bordures
_	ipre 1pl	bordurons
_	ipre 2pl	bordurez
_	ipre 3pl	bordurent
_	spre 3pl	bordurent
_	iimp 1sg	bordurais
_	iimp 2sg	bordurais
_	iimp 3sg	bordurait
_	iimp 1pl	bordurions
_	spre 1pl	bordurions
_	iimp 2pl	borduriez
_	spre 2pl	borduriez
_	iimp 3pl	borduraient
_	ipsi 1sg	bordurai
_	ipsi 2sg	borduras
_	ipsi 3sg	bordura
_	ipsi 1pl	bordurâmes
_	ipsi 2pl	bordurâtes
_	ipsi 3pl	bordurèrent
_	ifut 1sg	bordurerai
_	ifut 2sg	bordureras
_	ifut 3sg	bordurera
_	ifut 1pl	bordurerons
_	ifut 2pl	bordurerez
_	ifut 3pl	bordureront
_	cond 1sg	bordurerais
_	cond 2sg	bordurerais
_	cond 3sg	bordurerait
_	cond 1pl	bordurerions
_	cond 2pl	bordureriez
_	cond 3pl	bordureraient
_	simp 1sg	bordurasse
_	simp 2sg	bordurasses
_	simp 3sg	bordurât
_	simp 1pl	bordurassions
_	simp 2pl	bordurassiez
_	simp 3pl	bordurassent
_	impe 2sg	bordure
_	impe 1pl	bordurons
_	impe 2pl	bordurez
_	ppas mas sg	borduré
_	ppas mas pl	bordurés
_	ppas fem sg	bordurée
_	ppas fem pl	bordurées
$
borgnoter	1__t___zz
_	infi	borgnoter
_	ppre	borgnotant
_	ipre 1sg	borgnote
_	ipre 3sg	borgnote
_	spre 1sg	borgnote
_	spre 3sg	borgnote
_	ipre 1isg	borgnotè
_	ipre 2sg	borgnotes
_	spre 2sg	borgnotes
_	ipre 1pl	borgnotons
_	ipre 2pl	borgnotez
_	ipre 3pl	borgnotent
_	spre 3pl	borgnotent
_	iimp 1sg	borgnotais
_	iimp 2sg	borgnotais
_	iimp 3sg	borgnotait
_	iimp 1pl	borgnotions
_	spre 1pl	borgnotions
_	iimp 2pl	borgnotiez
_	spre 2pl	borgnotiez
_	iimp 3pl	borgnotaient
_	ipsi 1sg	borgnotai
_	ipsi 2sg	borgnotas
_	ipsi 3sg	borgnota
_	ipsi 1pl	borgnotâmes
_	ipsi 2pl	borgnotâtes
_	ipsi 3pl	borgnotèrent
_	ifut 1sg	borgnoterai
_	ifut 2sg	borgnoteras
_	ifut 3sg	borgnotera
_	ifut 1pl	borgnoterons
_	ifut 2pl	borgnoterez
_	ifut 3pl	borgnoteront
_	cond 1sg	borgnoterais
_	cond 2sg	borgnoterais
_	cond 3sg	borgnoterait
_	cond 1pl	borgnoterions
_	cond 2pl	borgnoteriez
_	cond 3pl	borgnoteraient
_	simp 1sg	borgnotasse
_	simp 2sg	borgnotasses
_	simp 3sg	borgnotât
_	simp 1pl	borgnotassions
_	simp 2pl	borgnotassiez
_	simp 3pl	borgnotassent
_	impe 2sg	borgnote
_	impe 1pl	borgnotons
_	impe 2pl	borgnotez
_	ppas mas sg	borgnoté
_	ppas mas pl	borgnotés
_	ppas fem sg	borgnotée
_	ppas fem pl	borgnotées
$
borner	1__t_q_zz
_	infi	borner
_	ppre	bornant
_	ipre 1sg	borne
_	ipre 3sg	borne
_	spre 1sg	borne
_	spre 3sg	borne
_	ipre 1isg	bornè
_	ipre 2sg	bornes
_	spre 2sg	bornes
_	ipre 1pl	bornons
_	ipre 2pl	bornez
_	ipre 3pl	bornent
_	spre 3pl	bornent
_	iimp 1sg	bornais
_	iimp 2sg	bornais
_	iimp 3sg	bornait
_	iimp 1pl	bornions
_	spre 1pl	bornions
_	iimp 2pl	borniez
_	spre 2pl	borniez
_	iimp 3pl	bornaient
_	ipsi 1sg	bornai
_	ipsi 2sg	bornas
_	ipsi 3sg	borna
_	ipsi 1pl	bornâmes
_	ipsi 2pl	bornâtes
_	ipsi 3pl	bornèrent
_	ifut 1sg	bornerai
_	ifut 2sg	borneras
_	ifut 3sg	bornera
_	ifut 1pl	bornerons
_	ifut 2pl	bornerez
_	ifut 3pl	borneront
_	cond 1sg	bornerais
_	cond 2sg	bornerais
_	cond 3sg	bornerait
_	cond 1pl	bornerions
_	cond 2pl	borneriez
_	cond 3pl	borneraient
_	simp 1sg	bornasse
_	simp 2sg	bornasses
_	simp 3sg	bornât
_	simp 1pl	bornassions
_	simp 2pl	bornassiez
_	simp 3pl	bornassent
_	impe 2sg	borne
_	impe 1pl	bornons
_	impe 2pl	bornez
_	ppas mas sg	borné
_	ppas mas pl	bornés
_	ppas fem sg	bornée
_	ppas fem pl	bornées
$
bornoyer	1_it___zz
_	infi	bornoyer
_	ppre	bornoyant
_	ipre 1sg	bornoie
_	ipre 3sg	bornoie
_	spre 1sg	bornoie
_	spre 3sg	bornoie
_	ipre 1isg	bornoyè
_	ipre 2sg	bornoies
_	spre 2sg	bornoies
_	ipre 1pl	bornoyons
_	ipre 2pl	bornoyez
_	ipre 3pl	bornoient
_	spre 3pl	bornoient
_	iimp 1sg	bornoyais
_	iimp 2sg	bornoyais
_	iimp 3sg	bornoyait
_	iimp 1pl	bornoyions
_	spre 1pl	bornoyions
_	iimp 2pl	bornoyiez
_	spre 2pl	bornoyiez
_	iimp 3pl	bornoyaient
_	ipsi 1sg	bornoyai
_	ipsi 2sg	bornoyas
_	ipsi 3sg	bornoya
_	ipsi 1pl	bornoyâmes
_	ipsi 2pl	bornoyâtes
_	ipsi 3pl	bornoyèrent
_	ifut 1sg	bornoierai
_	ifut 2sg	bornoieras
_	ifut 3sg	bornoiera
_	ifut 1pl	bornoierons
_	ifut 2pl	bornoierez
_	ifut 3pl	bornoieront
_	cond 1sg	bornoierais
_	cond 2sg	bornoierais
_	cond 3sg	bornoierait
_	cond 1pl	bornoierions
_	cond 2pl	bornoieriez
_	cond 3pl	bornoieraient
_	simp 1sg	bornoyasse
_	simp 2sg	bornoyasses
_	simp 3sg	bornoyât
_	simp 1pl	bornoyassions
_	simp 2pl	bornoyassiez
_	simp 3pl	bornoyassent
_	impe 2sg	bornoie
_	impe 1pl	bornoyons
_	impe 2pl	bornoyez
_	ppas mas sg	bornoyé
_	ppas mas pl	bornoyés
_	ppas fem sg	bornoyée
_	ppas fem pl	bornoyées
$
bosseler	1__t___zz
_	infi	bosseler
_	ppre	bosselant
_	ipre 1sg	bosselle
_	ipre 3sg	bosselle
_	spre 1sg	bosselle
_	spre 3sg	bosselle
_	ipre 1sg	bossèle
_	ipre 3sg	bossèle
_	spre 1sg	bossèle
_	spre 3sg	bossèle
_	ipre 1isg	bosselè
_	ipre 2sg	bosselles
_	spre 2sg	bosselles
_	ipre 2sg	bossèles
_	spre 2sg	bossèles
_	ipre 1pl	bosselons
_	ipre 2pl	bosselez
_	ipre 3pl	bossellent
_	spre 3pl	bossellent
_	ipre 3pl	bossèlent
_	spre 3pl	bossèlent
_	iimp 1sg	bosselais
_	iimp 2sg	bosselais
_	iimp 3sg	bosselait
_	iimp 1pl	bosselions
_	spre 1pl	bosselions
_	iimp 2pl	bosseliez
_	spre 2pl	bosseliez
_	iimp 3pl	bosselaient
_	ipsi 1sg	bosselai
_	ipsi 2sg	bosselas
_	ipsi 3sg	bossela
_	ipsi 1pl	bosselâmes
_	ipsi 2pl	bosselâtes
_	ipsi 3pl	bosselèrent
_	ifut 1sg	bossellerai
_	ifut 1sg	bossèlerai
_	ifut 2sg	bosselleras
_	ifut 2sg	bossèleras
_	ifut 3sg	bossellera
_	ifut 3sg	bossèlera
_	ifut 1pl	bossellerons
_	ifut 1pl	bossèlerons
_	ifut 2pl	bossellerez
_	ifut 2pl	bossèlerez
_	ifut 3pl	bosselleront
_	ifut 3pl	bossèleront
_	cond 1sg	bossellerais
_	cond 2sg	bossellerais
_	cond 1sg	bossèlerais
_	cond 2sg	bossèlerais
_	cond 3sg	bossellerait
_	cond 3sg	bossèlerait
_	cond 1pl	bossellerions
_	cond 1pl	bossèlerions
_	cond 2pl	bosselleriez
_	cond 2pl	bossèleriez
_	cond 3pl	bosselleraient
_	cond 3pl	bossèleraient
_	simp 1sg	bosselasse
_	simp 2sg	bosselasses
_	simp 3sg	bosselât
_	simp 1pl	bosselassions
_	simp 2pl	bosselassiez
_	simp 3pl	bosselassent
_	impe 2sg	bosselle
_	impe 2sg	bossèle
_	impe 1pl	bosselons
_	impe 2pl	bosselez
_	ppas mas sg	bosselé
_	ppas mas pl	bosselés
_	ppas fem sg	bosselée
_	ppas fem pl	bosselées
$
bosser	1_it___zz
_	infi	bosser
_	ppre	bossant
_	ipre 1sg	bosse
_	ipre 3sg	bosse
_	spre 1sg	bosse
_	spre 3sg	bosse
_	ipre 1isg	bossè
_	ipre 2sg	bosses
_	spre 2sg	bosses
_	ipre 1pl	bossons
_	ipre 2pl	bossez
_	ipre 3pl	bossent
_	spre 3pl	bossent
_	iimp 1sg	bossais
_	iimp 2sg	bossais
_	iimp 3sg	bossait
_	iimp 1pl	bossions
_	spre 1pl	bossions
_	iimp 2pl	bossiez
_	spre 2pl	bossiez
_	iimp 3pl	bossaient
_	ipsi 1sg	bossai
_	ipsi 2sg	bossas
_	ipsi 3sg	bossa
_	ipsi 1pl	bossâmes
_	ipsi 2pl	bossâtes
_	ipsi 3pl	bossèrent
_	ifut 1sg	bosserai
_	ifut 2sg	bosseras
_	ifut 3sg	bossera
_	ifut 1pl	bosserons
_	ifut 2pl	bosserez
_	ifut 3pl	bosseront
_	cond 1sg	bosserais
_	cond 2sg	bosserais
_	cond 3sg	bosserait
_	cond 1pl	bosserions
_	cond 2pl	bosseriez
_	cond 3pl	bosseraient
_	simp 1sg	bossasse
_	simp 2sg	bossasses
_	simp 3sg	bossât
_	simp 1pl	bossassions
_	simp 2pl	bossassiez
_	simp 3pl	bossassent
_	impe 2sg	bosse
_	impe 1pl	bossons
_	impe 2pl	bossez
_	ppas mas sg	bossé
_	ppas mas pl	bossés
_	ppas fem sg	bossée
_	ppas fem pl	bossées
$
bossuer	1__t___zz
_	infi	bossuer
_	ppre	bossuant
_	ipre 1sg	bossue
_	ipre 3sg	bossue
_	spre 1sg	bossue
_	spre 3sg	bossue
_	ipre 1isg	bossuè
_	ipre 2sg	bossues
_	spre 2sg	bossues
_	ipre 1pl	bossuons
_	ipre 2pl	bossuez
_	ipre 3pl	bossuent
_	spre 3pl	bossuent
_	iimp 1sg	bossuais
_	iimp 2sg	bossuais
_	iimp 3sg	bossuait
_	iimp 1pl	bossuions
_	spre 1pl	bossuions
_	iimp 2pl	bossuiez
_	spre 2pl	bossuiez
_	iimp 3pl	bossuaient
_	ipsi 1sg	bossuai
_	ipsi 2sg	bossuas
_	ipsi 3sg	bossua
_	ipsi 1pl	bossuâmes
_	ipsi 2pl	bossuâtes
_	ipsi 3pl	bossuèrent
_	ifut 1sg	bossuerai
_	ifut 2sg	bossueras
_	ifut 3sg	bossuera
_	ifut 1pl	bossuerons
_	ifut 2pl	bossuerez
_	ifut 3pl	bossueront
_	cond 1sg	bossuerais
_	cond 2sg	bossuerais
_	cond 3sg	bossuerait
_	cond 1pl	bossuerions
_	cond 2pl	bossueriez
_	cond 3pl	bossueraient
_	simp 1sg	bossuasse
_	simp 2sg	bossuasses
_	simp 3sg	bossuât
_	simp 1pl	bossuassions
_	simp 2pl	bossuassiez
_	simp 3pl	bossuassent
_	impe 2sg	bossue
_	impe 1pl	bossuons
_	impe 2pl	bossuez
_	ppas mas sg	bossué
_	ppas mas pl	bossués
_	ppas fem sg	bossuée
_	ppas fem pl	bossuées
$
bostonner	1_i____zz
_	infi	bostonner
_	ppre	bostonnant
_	ipre 1sg	bostonne
_	ipre 3sg	bostonne
_	spre 1sg	bostonne
_	spre 3sg	bostonne
_	ipre 1isg	bostonnè
_	ipre 2sg	bostonnes
_	spre 2sg	bostonnes
_	ipre 1pl	bostonnons
_	ipre 2pl	bostonnez
_	ipre 3pl	bostonnent
_	spre 3pl	bostonnent
_	iimp 1sg	bostonnais
_	iimp 2sg	bostonnais
_	iimp 3sg	bostonnait
_	iimp 1pl	bostonnions
_	spre 1pl	bostonnions
_	iimp 2pl	bostonniez
_	spre 2pl	bostonniez
_	iimp 3pl	bostonnaient
_	ipsi 1sg	bostonnai
_	ipsi 2sg	bostonnas
_	ipsi 3sg	bostonna
_	ipsi 1pl	bostonnâmes
_	ipsi 2pl	bostonnâtes
_	ipsi 3pl	bostonnèrent
_	ifut 1sg	bostonnerai
_	ifut 2sg	bostonneras
_	ifut 3sg	bostonnera
_	ifut 1pl	bostonnerons
_	ifut 2pl	bostonnerez
_	ifut 3pl	bostonneront
_	cond 1sg	bostonnerais
_	cond 2sg	bostonnerais
_	cond 3sg	bostonnerait
_	cond 1pl	bostonnerions
_	cond 2pl	bostonneriez
_	cond 3pl	bostonneraient
_	simp 1sg	bostonnasse
_	simp 2sg	bostonnasses
_	simp 3sg	bostonnât
_	simp 1pl	bostonnassions
_	simp 2pl	bostonnassiez
_	simp 3pl	bostonnassent
_	impe 2sg	bostonne
_	impe 1pl	bostonnons
_	impe 2pl	bostonnez
_	ppas epi inv	bostonné
$
botaniser	1_i____zz
_	infi	botaniser
_	ppre	botanisant
_	ipre 1sg	botanise
_	ipre 3sg	botanise
_	spre 1sg	botanise
_	spre 3sg	botanise
_	ipre 1isg	botanisè
_	ipre 2sg	botanises
_	spre 2sg	botanises
_	ipre 1pl	botanisons
_	ipre 2pl	botanisez
_	ipre 3pl	botanisent
_	spre 3pl	botanisent
_	iimp 1sg	botanisais
_	iimp 2sg	botanisais
_	iimp 3sg	botanisait
_	iimp 1pl	botanisions
_	spre 1pl	botanisions
_	iimp 2pl	botanisiez
_	spre 2pl	botanisiez
_	iimp 3pl	botanisaient
_	ipsi 1sg	botanisai
_	ipsi 2sg	botanisas
_	ipsi 3sg	botanisa
_	ipsi 1pl	botanisâmes
_	ipsi 2pl	botanisâtes
_	ipsi 3pl	botanisèrent
_	ifut 1sg	botaniserai
_	ifut 2sg	botaniseras
_	ifut 3sg	botanisera
_	ifut 1pl	botaniserons
_	ifut 2pl	botaniserez
_	ifut 3pl	botaniseront
_	cond 1sg	botaniserais
_	cond 2sg	botaniserais
_	cond 3sg	botaniserait
_	cond 1pl	botaniserions
_	cond 2pl	botaniseriez
_	cond 3pl	botaniseraient
_	simp 1sg	botanisasse
_	simp 2sg	botanisasses
_	simp 3sg	botanisât
_	simp 1pl	botanisassions
_	simp 2pl	botanisassiez
_	simp 3pl	botanisassent
_	impe 2sg	botanise
_	impe 1pl	botanisons
_	impe 2pl	botanisez
_	ppas epi inv	botanisé
$
botteler	1__t___zz
_	infi	botteler
_	ppre	bottelant
_	ipre 1sg	bottelle
_	ipre 3sg	bottelle
_	spre 1sg	bottelle
_	spre 3sg	bottelle
_	ipre 1sg	bottèle
_	ipre 3sg	bottèle
_	spre 1sg	bottèle
_	spre 3sg	bottèle
_	ipre 1isg	bottelè
_	ipre 2sg	bottelles
_	spre 2sg	bottelles
_	ipre 2sg	bottèles
_	spre 2sg	bottèles
_	ipre 1pl	bottelons
_	ipre 2pl	bottelez
_	ipre 3pl	bottellent
_	spre 3pl	bottellent
_	ipre 3pl	bottèlent
_	spre 3pl	bottèlent
_	iimp 1sg	bottelais
_	iimp 2sg	bottelais
_	iimp 3sg	bottelait
_	iimp 1pl	bottelions
_	spre 1pl	bottelions
_	iimp 2pl	botteliez
_	spre 2pl	botteliez
_	iimp 3pl	bottelaient
_	ipsi 1sg	bottelai
_	ipsi 2sg	bottelas
_	ipsi 3sg	bottela
_	ipsi 1pl	bottelâmes
_	ipsi 2pl	bottelâtes
_	ipsi 3pl	bottelèrent
_	ifut 1sg	bottellerai
_	ifut 1sg	bottèlerai
_	ifut 2sg	bottelleras
_	ifut 2sg	bottèleras
_	ifut 3sg	bottellera
_	ifut 3sg	bottèlera
_	ifut 1pl	bottellerons
_	ifut 1pl	bottèlerons
_	ifut 2pl	bottellerez
_	ifut 2pl	bottèlerez
_	ifut 3pl	bottelleront
_	ifut 3pl	bottèleront
_	cond 1sg	bottellerais
_	cond 2sg	bottellerais
_	cond 1sg	bottèlerais
_	cond 2sg	bottèlerais
_	cond 3sg	bottellerait
_	cond 3sg	bottèlerait
_	cond 1pl	bottellerions
_	cond 1pl	bottèlerions
_	cond 2pl	bottelleriez
_	cond 2pl	bottèleriez
_	cond 3pl	bottelleraient
_	cond 3pl	bottèleraient
_	simp 1sg	bottelasse
_	simp 2sg	bottelasses
_	simp 3sg	bottelât
_	simp 1pl	bottelassions
_	simp 2pl	bottelassiez
_	simp 3pl	bottelassent
_	impe 2sg	bottelle
_	impe 2sg	bottèle
_	impe 1pl	bottelons
_	impe 2pl	bottelez
_	ppas mas sg	bottelé
_	ppas mas pl	bottelés
_	ppas fem sg	bottelée
_	ppas fem pl	bottelées
$
botter	1_it_q_zz
_	infi	botter
_	ppre	bottant
_	ipre 1sg	botte
_	ipre 3sg	botte
_	spre 1sg	botte
_	spre 3sg	botte
_	ipre 1isg	bottè
_	ipre 2sg	bottes
_	spre 2sg	bottes
_	ipre 1pl	bottons
_	ipre 2pl	bottez
_	ipre 3pl	bottent
_	spre 3pl	bottent
_	iimp 1sg	bottais
_	iimp 2sg	bottais
_	iimp 3sg	bottait
_	iimp 1pl	bottions
_	spre 1pl	bottions
_	iimp 2pl	bottiez
_	spre 2pl	bottiez
_	iimp 3pl	bottaient
_	ipsi 1sg	bottai
_	ipsi 2sg	bottas
_	ipsi 3sg	botta
_	ipsi 1pl	bottâmes
_	ipsi 2pl	bottâtes
_	ipsi 3pl	bottèrent
_	ifut 1sg	botterai
_	ifut 2sg	botteras
_	ifut 3sg	bottera
_	ifut 1pl	botterons
_	ifut 2pl	botterez
_	ifut 3pl	botteront
_	cond 1sg	botterais
_	cond 2sg	botterais
_	cond 3sg	botterait
_	cond 1pl	botterions
_	cond 2pl	botteriez
_	cond 3pl	botteraient
_	simp 1sg	bottasse
_	simp 2sg	bottasses
_	simp 3sg	bottât
_	simp 1pl	bottassions
_	simp 2pl	bottassiez
_	simp 3pl	bottassent
_	impe 2sg	botte
_	impe 1pl	bottons
_	impe 2pl	bottez
_	ppas mas sg	botté
_	ppas mas pl	bottés
_	ppas fem sg	bottée
_	ppas fem pl	bottées
$
bottiner	1_it___zz
_	infi	bottiner
_	ppre	bottinant
_	ipre 1sg	bottine
_	ipre 3sg	bottine
_	spre 1sg	bottine
_	spre 3sg	bottine
_	ipre 1isg	bottinè
_	ipre 2sg	bottines
_	spre 2sg	bottines
_	ipre 1pl	bottinons
_	ipre 2pl	bottinez
_	ipre 3pl	bottinent
_	spre 3pl	bottinent
_	iimp 1sg	bottinais
_	iimp 2sg	bottinais
_	iimp 3sg	bottinait
_	iimp 1pl	bottinions
_	spre 1pl	bottinions
_	iimp 2pl	bottiniez
_	spre 2pl	bottiniez
_	iimp 3pl	bottinaient
_	ipsi 1sg	bottinai
_	ipsi 2sg	bottinas
_	ipsi 3sg	bottina
_	ipsi 1pl	bottinâmes
_	ipsi 2pl	bottinâtes
_	ipsi 3pl	bottinèrent
_	ifut 1sg	bottinerai
_	ifut 2sg	bottineras
_	ifut 3sg	bottinera
_	ifut 1pl	bottinerons
_	ifut 2pl	bottinerez
_	ifut 3pl	bottineront
_	cond 1sg	bottinerais
_	cond 2sg	bottinerais
_	cond 3sg	bottinerait
_	cond 1pl	bottinerions
_	cond 2pl	bottineriez
_	cond 3pl	bottineraient
_	simp 1sg	bottinasse
_	simp 2sg	bottinasses
_	simp 3sg	bottinât
_	simp 1pl	bottinassions
_	simp 2pl	bottinassiez
_	simp 3pl	bottinassent
_	impe 2sg	bottine
_	impe 1pl	bottinons
_	impe 2pl	bottinez
_	ppas mas sg	bottiné
_	ppas mas pl	bottinés
_	ppas fem sg	bottinée
_	ppas fem pl	bottinées
$
boubouler	1_i____zz
_	infi	boubouler
_	ppre	bouboulant
_	ipre 1sg	bouboule
_	ipre 3sg	bouboule
_	spre 1sg	bouboule
_	spre 3sg	bouboule
_	ipre 1isg	bouboulè
_	ipre 2sg	bouboules
_	spre 2sg	bouboules
_	ipre 1pl	bouboulons
_	ipre 2pl	bouboulez
_	ipre 3pl	bouboulent
_	spre 3pl	bouboulent
_	iimp 1sg	bouboulais
_	iimp 2sg	bouboulais
_	iimp 3sg	bouboulait
_	iimp 1pl	bouboulions
_	spre 1pl	bouboulions
_	iimp 2pl	boubouliez
_	spre 2pl	boubouliez
_	iimp 3pl	bouboulaient
_	ipsi 1sg	bouboulai
_	ipsi 2sg	bouboulas
_	ipsi 3sg	bouboula
_	ipsi 1pl	bouboulâmes
_	ipsi 2pl	bouboulâtes
_	ipsi 3pl	bouboulèrent
_	ifut 1sg	bouboulerai
_	ifut 2sg	boubouleras
_	ifut 3sg	bouboulera
_	ifut 1pl	bouboulerons
_	ifut 2pl	bouboulerez
_	ifut 3pl	boubouleront
_	cond 1sg	bouboulerais
_	cond 2sg	bouboulerais
_	cond 3sg	bouboulerait
_	cond 1pl	bouboulerions
_	cond 2pl	boubouleriez
_	cond 3pl	boubouleraient
_	simp 1sg	bouboulasse
_	simp 2sg	bouboulasses
_	simp 3sg	bouboulât
_	simp 1pl	bouboulassions
_	simp 2pl	bouboulassiez
_	simp 3pl	bouboulassent
_	impe 2sg	bouboule
_	impe 1pl	bouboulons
_	impe 2pl	bouboulez
_	ppas epi inv	bouboulé
$
boucaner	1_it___zz
_	infi	boucaner
_	ppre	boucanant
_	ipre 1sg	boucane
_	ipre 3sg	boucane
_	spre 1sg	boucane
_	spre 3sg	boucane
_	ipre 1isg	boucanè
_	ipre 2sg	boucanes
_	spre 2sg	boucanes
_	ipre 1pl	boucanons
_	ipre 2pl	boucanez
_	ipre 3pl	boucanent
_	spre 3pl	boucanent
_	iimp 1sg	boucanais
_	iimp 2sg	boucanais
_	iimp 3sg	boucanait
_	iimp 1pl	boucanions
_	spre 1pl	boucanions
_	iimp 2pl	boucaniez
_	spre 2pl	boucaniez
_	iimp 3pl	boucanaient
_	ipsi 1sg	boucanai
_	ipsi 2sg	boucanas
_	ipsi 3sg	boucana
_	ipsi 1pl	boucanâmes
_	ipsi 2pl	boucanâtes
_	ipsi 3pl	boucanèrent
_	ifut 1sg	boucanerai
_	ifut 2sg	boucaneras
_	ifut 3sg	boucanera
_	ifut 1pl	boucanerons
_	ifut 2pl	boucanerez
_	ifut 3pl	boucaneront
_	cond 1sg	boucanerais
_	cond 2sg	boucanerais
_	cond 3sg	boucanerait
_	cond 1pl	boucanerions
_	cond 2pl	boucaneriez
_	cond 3pl	boucaneraient
_	simp 1sg	boucanasse
_	simp 2sg	boucanasses
_	simp 3sg	boucanât
_	simp 1pl	boucanassions
_	simp 2pl	boucanassiez
_	simp 3pl	boucanassent
_	impe 2sg	boucane
_	impe 1pl	boucanons
_	impe 2pl	boucanez
_	ppas mas sg	boucané
_	ppas mas pl	boucanés
_	ppas fem sg	boucanée
_	ppas fem pl	boucanées
$
boucharder	1__t___zz
_	infi	boucharder
_	ppre	bouchardant
_	ipre 1sg	boucharde
_	ipre 3sg	boucharde
_	spre 1sg	boucharde
_	spre 3sg	boucharde
_	ipre 1isg	bouchardè
_	ipre 2sg	bouchardes
_	spre 2sg	bouchardes
_	ipre 1pl	bouchardons
_	ipre 2pl	bouchardez
_	ipre 3pl	bouchardent
_	spre 3pl	bouchardent
_	iimp 1sg	bouchardais
_	iimp 2sg	bouchardais
_	iimp 3sg	bouchardait
_	iimp 1pl	bouchardions
_	spre 1pl	bouchardions
_	iimp 2pl	bouchardiez
_	spre 2pl	bouchardiez
_	iimp 3pl	bouchardaient
_	ipsi 1sg	bouchardai
_	ipsi 2sg	bouchardas
_	ipsi 3sg	boucharda
_	ipsi 1pl	bouchardâmes
_	ipsi 2pl	bouchardâtes
_	ipsi 3pl	bouchardèrent
_	ifut 1sg	boucharderai
_	ifut 2sg	boucharderas
_	ifut 3sg	bouchardera
_	ifut 1pl	boucharderons
_	ifut 2pl	boucharderez
_	ifut 3pl	boucharderont
_	cond 1sg	boucharderais
_	cond 2sg	boucharderais
_	cond 3sg	boucharderait
_	cond 1pl	boucharderions
_	cond 2pl	boucharderiez
_	cond 3pl	boucharderaient
_	simp 1sg	bouchardasse
_	simp 2sg	bouchardasses
_	simp 3sg	bouchardât
_	simp 1pl	bouchardassions
_	simp 2pl	bouchardassiez
_	simp 3pl	bouchardassent
_	impe 2sg	boucharde
_	impe 1pl	bouchardons
_	impe 2pl	bouchardez
_	ppas mas sg	bouchardé
_	ppas mas pl	bouchardés
_	ppas fem sg	bouchardée
_	ppas fem pl	bouchardées
$
boucher	1__t_q_zz
_	infi	boucher
_	ppre	bouchant
_	ipre 1sg	bouche
_	ipre 3sg	bouche
_	spre 1sg	bouche
_	spre 3sg	bouche
_	ipre 1isg	bouchè
_	ipre 2sg	bouches
_	spre 2sg	bouches
_	ipre 1pl	bouchons
_	ipre 2pl	bouchez
_	ipre 3pl	bouchent
_	spre 3pl	bouchent
_	iimp 1sg	bouchais
_	iimp 2sg	bouchais
_	iimp 3sg	bouchait
_	iimp 1pl	bouchions
_	spre 1pl	bouchions
_	iimp 2pl	bouchiez
_	spre 2pl	bouchiez
_	iimp 3pl	bouchaient
_	ipsi 1sg	bouchai
_	ipsi 2sg	bouchas
_	ipsi 3sg	boucha
_	ipsi 1pl	bouchâmes
_	ipsi 2pl	bouchâtes
_	ipsi 3pl	bouchèrent
_	ifut 1sg	boucherai
_	ifut 2sg	boucheras
_	ifut 3sg	bouchera
_	ifut 1pl	boucherons
_	ifut 2pl	boucherez
_	ifut 3pl	boucheront
_	cond 1sg	boucherais
_	cond 2sg	boucherais
_	cond 3sg	boucherait
_	cond 1pl	boucherions
_	cond 2pl	boucheriez
_	cond 3pl	boucheraient
_	simp 1sg	bouchasse
_	simp 2sg	bouchasses
_	simp 3sg	bouchât
_	simp 1pl	bouchassions
_	simp 2pl	bouchassiez
_	simp 3pl	bouchassent
_	impe 2sg	bouche
_	impe 1pl	bouchons
_	impe 2pl	bouchez
_	ppas mas sg	bouché
_	ppas mas pl	bouchés
_	ppas fem sg	bouchée
_	ppas fem pl	bouchées
$
bouchonner	1_it_q_zz
_	infi	bouchonner
_	ppre	bouchonnant
_	ipre 1sg	bouchonne
_	ipre 3sg	bouchonne
_	spre 1sg	bouchonne
_	spre 3sg	bouchonne
_	ipre 1isg	bouchonnè
_	ipre 2sg	bouchonnes
_	spre 2sg	bouchonnes
_	ipre 1pl	bouchonnons
_	ipre 2pl	bouchonnez
_	ipre 3pl	bouchonnent
_	spre 3pl	bouchonnent
_	iimp 1sg	bouchonnais
_	iimp 2sg	bouchonnais
_	iimp 3sg	bouchonnait
_	iimp 1pl	bouchonnions
_	spre 1pl	bouchonnions
_	iimp 2pl	bouchonniez
_	spre 2pl	bouchonniez
_	iimp 3pl	bouchonnaient
_	ipsi 1sg	bouchonnai
_	ipsi 2sg	bouchonnas
_	ipsi 3sg	bouchonna
_	ipsi 1pl	bouchonnâmes
_	ipsi 2pl	bouchonnâtes
_	ipsi 3pl	bouchonnèrent
_	ifut 1sg	bouchonnerai
_	ifut 2sg	bouchonneras
_	ifut 3sg	bouchonnera
_	ifut 1pl	bouchonnerons
_	ifut 2pl	bouchonnerez
_	ifut 3pl	bouchonneront
_	cond 1sg	bouchonnerais
_	cond 2sg	bouchonnerais
_	cond 3sg	bouchonnerait
_	cond 1pl	bouchonnerions
_	cond 2pl	bouchonneriez
_	cond 3pl	bouchonneraient
_	simp 1sg	bouchonnasse
_	simp 2sg	bouchonnasses
_	simp 3sg	bouchonnât
_	simp 1pl	bouchonnassions
_	simp 2pl	bouchonnassiez
_	simp 3pl	bouchonnassent
_	impe 2sg	bouchonne
_	impe 1pl	bouchonnons
_	impe 2pl	bouchonnez
_	ppas mas sg	bouchonné
_	ppas mas pl	bouchonnés
_	ppas fem sg	bouchonnée
_	ppas fem pl	bouchonnées
$
boucler	1_it_q_zz
_	infi	boucler
_	ppre	bouclant
_	ipre 1sg	boucle
_	ipre 3sg	boucle
_	spre 1sg	boucle
_	spre 3sg	boucle
_	ipre 1isg	bouclè
_	ipre 2sg	boucles
_	spre 2sg	boucles
_	ipre 1pl	bouclons
_	ipre 2pl	bouclez
_	ipre 3pl	bouclent
_	spre 3pl	bouclent
_	iimp 1sg	bouclais
_	iimp 2sg	bouclais
_	iimp 3sg	bouclait
_	iimp 1pl	bouclions
_	spre 1pl	bouclions
_	iimp 2pl	boucliez
_	spre 2pl	boucliez
_	iimp 3pl	bouclaient
_	ipsi 1sg	bouclai
_	ipsi 2sg	bouclas
_	ipsi 3sg	boucla
_	ipsi 1pl	bouclâmes
_	ipsi 2pl	bouclâtes
_	ipsi 3pl	bouclèrent
_	ifut 1sg	bouclerai
_	ifut 2sg	boucleras
_	ifut 3sg	bouclera
_	ifut 1pl	bouclerons
_	ifut 2pl	bouclerez
_	ifut 3pl	boucleront
_	cond 1sg	bouclerais
_	cond 2sg	bouclerais
_	cond 3sg	bouclerait
_	cond 1pl	bouclerions
_	cond 2pl	boucleriez
_	cond 3pl	boucleraient
_	simp 1sg	bouclasse
_	simp 2sg	bouclasses
_	simp 3sg	bouclât
_	simp 1pl	bouclassions
_	simp 2pl	bouclassiez
_	simp 3pl	bouclassent
_	impe 2sg	boucle
_	impe 1pl	bouclons
_	impe 2pl	bouclez
_	ppas mas sg	bouclé
_	ppas mas pl	bouclés
_	ppas fem sg	bouclée
_	ppas fem pl	bouclées
$
bouder	1_it_q_zz
_	infi	bouder
_	ppre	boudant
_	ipre 1sg	boude
_	ipre 3sg	boude
_	spre 1sg	boude
_	spre 3sg	boude
_	ipre 1isg	boudè
_	ipre 2sg	boudes
_	spre 2sg	boudes
_	ipre 1pl	boudons
_	ipre 2pl	boudez
_	ipre 3pl	boudent
_	spre 3pl	boudent
_	iimp 1sg	boudais
_	iimp 2sg	boudais
_	iimp 3sg	boudait
_	iimp 1pl	boudions
_	spre 1pl	boudions
_	iimp 2pl	boudiez
_	spre 2pl	boudiez
_	iimp 3pl	boudaient
_	ipsi 1sg	boudai
_	ipsi 2sg	boudas
_	ipsi 3sg	bouda
_	ipsi 1pl	boudâmes
_	ipsi 2pl	boudâtes
_	ipsi 3pl	boudèrent
_	ifut 1sg	bouderai
_	ifut 2sg	bouderas
_	ifut 3sg	boudera
_	ifut 1pl	bouderons
_	ifut 2pl	bouderez
_	ifut 3pl	bouderont
_	cond 1sg	bouderais
_	cond 2sg	bouderais
_	cond 3sg	bouderait
_	cond 1pl	bouderions
_	cond 2pl	bouderiez
_	cond 3pl	bouderaient
_	simp 1sg	boudasse
_	simp 2sg	boudasses
_	simp 3sg	boudât
_	simp 1pl	boudassions
_	simp 2pl	boudassiez
_	simp 3pl	boudassent
_	impe 2sg	boude
_	impe 1pl	boudons
_	impe 2pl	boudez
_	ppas mas sg	boudé
_	ppas mas pl	boudés
_	ppas fem sg	boudée
_	ppas fem pl	boudées
$
boudiner	1__t___zz
_	infi	boudiner
_	ppre	boudinant
_	ipre 1sg	boudine
_	ipre 3sg	boudine
_	spre 1sg	boudine
_	spre 3sg	boudine
_	ipre 1isg	boudinè
_	ipre 2sg	boudines
_	spre 2sg	boudines
_	ipre 1pl	boudinons
_	ipre 2pl	boudinez
_	ipre 3pl	boudinent
_	spre 3pl	boudinent
_	iimp 1sg	boudinais
_	iimp 2sg	boudinais
_	iimp 3sg	boudinait
_	iimp 1pl	boudinions
_	spre 1pl	boudinions
_	iimp 2pl	boudiniez
_	spre 2pl	boudiniez
_	iimp 3pl	boudinaient
_	ipsi 1sg	boudinai
_	ipsi 2sg	boudinas
_	ipsi 3sg	boudina
_	ipsi 1pl	boudinâmes
_	ipsi 2pl	boudinâtes
_	ipsi 3pl	boudinèrent
_	ifut 1sg	boudinerai
_	ifut 2sg	boudineras
_	ifut 3sg	boudinera
_	ifut 1pl	boudinerons
_	ifut 2pl	boudinerez
_	ifut 3pl	boudineront
_	cond 1sg	boudinerais
_	cond 2sg	boudinerais
_	cond 3sg	boudinerait
_	cond 1pl	boudinerions
_	cond 2pl	boudineriez
_	cond 3pl	boudineraient
_	simp 1sg	boudinasse
_	simp 2sg	boudinasses
_	simp 3sg	boudinât
_	simp 1pl	boudinassions
_	simp 2pl	boudinassiez
_	simp 3pl	boudinassent
_	impe 2sg	boudine
_	impe 1pl	boudinons
_	impe 2pl	boudinez
_	ppas mas sg	boudiné
_	ppas mas pl	boudinés
_	ppas fem sg	boudinée
_	ppas fem pl	boudinées
$
bouffer	1_it_q_zz
_	infi	bouffer
_	ppre	bouffant
_	ipre 1sg	bouffe
_	ipre 3sg	bouffe
_	spre 1sg	bouffe
_	spre 3sg	bouffe
_	ipre 1isg	bouffè
_	ipre 2sg	bouffes
_	spre 2sg	bouffes
_	ipre 1pl	bouffons
_	ipre 2pl	bouffez
_	ipre 3pl	bouffent
_	spre 3pl	bouffent
_	iimp 1sg	bouffais
_	iimp 2sg	bouffais
_	iimp 3sg	bouffait
_	iimp 1pl	bouffions
_	spre 1pl	bouffions
_	iimp 2pl	bouffiez
_	spre 2pl	bouffiez
_	iimp 3pl	bouffaient
_	ipsi 1sg	bouffai
_	ipsi 2sg	bouffas
_	ipsi 3sg	bouffa
_	ipsi 1pl	bouffâmes
_	ipsi 2pl	bouffâtes
_	ipsi 3pl	bouffèrent
_	ifut 1sg	boufferai
_	ifut 2sg	boufferas
_	ifut 3sg	bouffera
_	ifut 1pl	boufferons
_	ifut 2pl	boufferez
_	ifut 3pl	boufferont
_	cond 1sg	boufferais
_	cond 2sg	boufferais
_	cond 3sg	boufferait
_	cond 1pl	boufferions
_	cond 2pl	boufferiez
_	cond 3pl	boufferaient
_	simp 1sg	bouffasse
_	simp 2sg	bouffasses
_	simp 3sg	bouffât
_	simp 1pl	bouffassions
_	simp 2pl	bouffassiez
_	simp 3pl	bouffassent
_	impe 2sg	bouffe
_	impe 1pl	bouffons
_	impe 2pl	bouffez
_	ppas mas sg	bouffé
_	ppas mas pl	bouffés
_	ppas fem sg	bouffée
_	ppas fem pl	bouffées
$
bouffir	2_it____a
_	infi	bouffir
_	ppre	bouffissant
_	ipre 1sg	bouffis
_	ipre 2sg	bouffis
_	ipsi 1sg	bouffis
_	ipsi 2sg	bouffis
_	ipre 3sg	bouffit
_	ipsi 3sg	bouffit
_	ipre 1pl	bouffissons
_	ipre 2pl	bouffissez
_	ipre 3pl	bouffissent
_	spre 3pl	bouffissent
_	simp 3pl	bouffissent
_	iimp 1sg	bouffissais
_	iimp 2sg	bouffissais
_	iimp 3sg	bouffissait
_	iimp 1pl	bouffissions
_	spre 1pl	bouffissions
_	simp 1pl	bouffissions
_	iimp 2pl	bouffissiez
_	spre 2pl	bouffissiez
_	simp 2pl	bouffissiez
_	iimp 3pl	bouffissaient
_	ipsi 1pl	bouffîmes
_	ipsi 2pl	bouffîtes
_	ipsi 3pl	bouffirent
_	ifut 1sg	bouffirai
_	ifut 2sg	bouffiras
_	ifut 3sg	bouffira
_	ifut 1pl	bouffirons
_	ifut 2pl	bouffirez
_	ifut 3pl	bouffiront
_	cond 1sg	bouffirais
_	cond 2sg	bouffirais
_	cond 3sg	bouffirait
_	cond 1pl	bouffirions
_	cond 2pl	bouffiriez
_	cond 3pl	bouffiraient
_	spre 1sg	bouffisse
_	simp 1sg	bouffisse
_	spre 2sg	bouffisses
_	simp 2sg	bouffisses
_	spre 3sg	bouffisse
_	simp 3sg	bouffît
_	impe 2sg	bouffis
_	impe 1pl	bouffissons
_	impe 2pl	bouffissez
_	ppas mas sg	bouffi
_	ppas mas pl	bouffis
_	ppas fem sg	bouffie
_	ppas fem pl	bouffies
$
bouffonner	1_i____zz
_	infi	bouffonner
_	ppre	bouffonnant
_	ipre 1sg	bouffonne
_	ipre 3sg	bouffonne
_	spre 1sg	bouffonne
_	spre 3sg	bouffonne
_	ipre 1isg	bouffonnè
_	ipre 2sg	bouffonnes
_	spre 2sg	bouffonnes
_	ipre 1pl	bouffonnons
_	ipre 2pl	bouffonnez
_	ipre 3pl	bouffonnent
_	spre 3pl	bouffonnent
_	iimp 1sg	bouffonnais
_	iimp 2sg	bouffonnais
_	iimp 3sg	bouffonnait
_	iimp 1pl	bouffonnions
_	spre 1pl	bouffonnions
_	iimp 2pl	bouffonniez
_	spre 2pl	bouffonniez
_	iimp 3pl	bouffonnaient
_	ipsi 1sg	bouffonnai
_	ipsi 2sg	bouffonnas
_	ipsi 3sg	bouffonna
_	ipsi 1pl	bouffonnâmes
_	ipsi 2pl	bouffonnâtes
_	ipsi 3pl	bouffonnèrent
_	ifut 1sg	bouffonnerai
_	ifut 2sg	bouffonneras
_	ifut 3sg	bouffonnera
_	ifut 1pl	bouffonnerons
_	ifut 2pl	bouffonnerez
_	ifut 3pl	bouffonneront
_	cond 1sg	bouffonnerais
_	cond 2sg	bouffonnerais
_	cond 3sg	bouffonnerait
_	cond 1pl	bouffonnerions
_	cond 2pl	bouffonneriez
_	cond 3pl	bouffonneraient
_	simp 1sg	bouffonnasse
_	simp 2sg	bouffonnasses
_	simp 3sg	bouffonnât
_	simp 1pl	bouffonnassions
_	simp 2pl	bouffonnassiez
_	simp 3pl	bouffonnassent
_	impe 2sg	bouffonne
_	impe 1pl	bouffonnons
_	impe 2pl	bouffonnez
_	ppas epi inv	bouffonné
$
bouger	1_it_q__a
_	infi	bouger
_	ppre	bougeant
_	ipre 1sg	bouge
_	ipre 3sg	bouge
_	spre 1sg	bouge
_	spre 3sg	bouge
_	ipre 1isg	bougè
_	ipre 2sg	bouges
_	spre 2sg	bouges
_	ipre 1pl	bougeons
_	ipre 2pl	bougez
_	ipre 3pl	bougent
_	spre 3pl	bougent
_	iimp 1sg	bougeais
_	iimp 2sg	bougeais
_	iimp 3sg	bougeait
_	iimp 1pl	bougions
_	spre 1pl	bougions
_	iimp 2pl	bougiez
_	spre 2pl	bougiez
_	iimp 3pl	bougeaient
_	ipsi 1sg	bougeai
_	ipsi 2sg	bougeas
_	ipsi 3sg	bougea
_	ipsi 1pl	bougeâmes
_	ipsi 2pl	bougeâtes
_	ipsi 3pl	bougèrent
_	ifut 1sg	bougerai
_	ifut 2sg	bougeras
_	ifut 3sg	bougera
_	ifut 1pl	bougerons
_	ifut 2pl	bougerez
_	ifut 3pl	bougeront
_	cond 1sg	bougerais
_	cond 2sg	bougerais
_	cond 3sg	bougerait
_	cond 1pl	bougerions
_	cond 2pl	bougeriez
_	cond 3pl	bougeraient
_	simp 1sg	bougeasse
_	simp 2sg	bougeasses
_	simp 3sg	bougeât
_	simp 1pl	bougeassions
_	simp 2pl	bougeassiez
_	simp 3pl	bougeassent
_	impe 2sg	bouge
_	impe 1pl	bougeons
_	impe 2pl	bougez
_	ppas mas sg	bougé
_	ppas mas pl	bougés
_	ppas fem sg	bougée
_	ppas fem pl	bougées
$
bougonner	1_it___zz
_	infi	bougonner
_	ppre	bougonnant
_	ipre 1sg	bougonne
_	ipre 3sg	bougonne
_	spre 1sg	bougonne
_	spre 3sg	bougonne
_	ipre 1isg	bougonnè
_	ipre 2sg	bougonnes
_	spre 2sg	bougonnes
_	ipre 1pl	bougonnons
_	ipre 2pl	bougonnez
_	ipre 3pl	bougonnent
_	spre 3pl	bougonnent
_	iimp 1sg	bougonnais
_	iimp 2sg	bougonnais
_	iimp 3sg	bougonnait
_	iimp 1pl	bougonnions
_	spre 1pl	bougonnions
_	iimp 2pl	bougonniez
_	spre 2pl	bougonniez
_	iimp 3pl	bougonnaient
_	ipsi 1sg	bougonnai
_	ipsi 2sg	bougonnas
_	ipsi 3sg	bougonna
_	ipsi 1pl	bougonnâmes
_	ipsi 2pl	bougonnâtes
_	ipsi 3pl	bougonnèrent
_	ifut 1sg	bougonnerai
_	ifut 2sg	bougonneras
_	ifut 3sg	bougonnera
_	ifut 1pl	bougonnerons
_	ifut 2pl	bougonnerez
_	ifut 3pl	bougonneront
_	cond 1sg	bougonnerais
_	cond 2sg	bougonnerais
_	cond 3sg	bougonnerait
_	cond 1pl	bougonnerions
_	cond 2pl	bougonneriez
_	cond 3pl	bougonneraient
_	simp 1sg	bougonnasse
_	simp 2sg	bougonnasses
_	simp 3sg	bougonnât
_	simp 1pl	bougonnassions
_	simp 2pl	bougonnassiez
_	simp 3pl	bougonnassent
_	impe 2sg	bougonne
_	impe 1pl	bougonnons
_	impe 2pl	bougonnez
_	ppas mas sg	bougonné
_	ppas mas pl	bougonnés
_	ppas fem sg	bougonnée
_	ppas fem pl	bougonnées
$
bouillir	3_it____a
_	infi	bouillir
_	ppre	bouillant
_	ppas mas sg	bouilli
_	ppas mas pl	bouillis
_	ppas fem sg	bouillie
_	ppas fem pl	bouillies
_	ipre 1sg	bous
_	ipre 2sg	bous
_	ipre 3sg	bout
_	ipre 1pl	bouillons
_	ipre 2pl	bouillez
_	ipre 3pl	bouillent
_	spre 3pl	bouillent
_	iimp 1sg	bouillais
_	iimp 2sg	bouillais
_	iimp 3sg	bouillait
_	iimp 1pl	bouillions
_	spre 1pl	bouillions
_	iimp 2pl	bouilliez
_	spre 2pl	bouilliez
_	iimp 3pl	bouillaient
_	ipsi 1sg	bouillis
_	ipsi 2sg	bouillis
_	ipsi 3sg	bouillit
_	ipsi 1pl	bouillîmes
_	ipsi 2pl	bouillîtes
_	ipsi 3pl	bouillirent
_	ifut 1sg	bouillirai
_	ifut 2sg	bouilliras
_	ifut 3sg	bouillira
_	ifut 1pl	bouillirons
_	ifut 2pl	bouillirez
_	ifut 3pl	bouilliront
_	cond 1sg	bouillirais
_	cond 2sg	bouillirais
_	cond 3sg	bouillirait
_	cond 1pl	bouillirions
_	cond 2pl	bouilliriez
_	cond 3pl	bouilliraient
_	spre 1sg	bouille
_	spre 3sg	bouille
_	spre 2sg	bouilles
_	simp 1sg	bouillisse
_	simp 2sg	bouillisses
_	simp 3sg	bouillît
_	simp 1pl	bouillissions
_	simp 2pl	bouillissiez
_	simp 3pl	bouillissent
_	impe 2sg	bous
_	impe 1pl	bouillons
_	impe 2pl	bouillez
$
bouillonner	1_it___zz
_	infi	bouillonner
_	ppre	bouillonnant
_	ipre 1sg	bouillonne
_	ipre 3sg	bouillonne
_	spre 1sg	bouillonne
_	spre 3sg	bouillonne
_	ipre 1isg	bouillonnè
_	ipre 2sg	bouillonnes
_	spre 2sg	bouillonnes
_	ipre 1pl	bouillonnons
_	ipre 2pl	bouillonnez
_	ipre 3pl	bouillonnent
_	spre 3pl	bouillonnent
_	iimp 1sg	bouillonnais
_	iimp 2sg	bouillonnais
_	iimp 3sg	bouillonnait
_	iimp 1pl	bouillonnions
_	spre 1pl	bouillonnions
_	iimp 2pl	bouillonniez
_	spre 2pl	bouillonniez
_	iimp 3pl	bouillonnaient
_	ipsi 1sg	bouillonnai
_	ipsi 2sg	bouillonnas
_	ipsi 3sg	bouillonna
_	ipsi 1pl	bouillonnâmes
_	ipsi 2pl	bouillonnâtes
_	ipsi 3pl	bouillonnèrent
_	ifut 1sg	bouillonnerai
_	ifut 2sg	bouillonneras
_	ifut 3sg	bouillonnera
_	ifut 1pl	bouillonnerons
_	ifut 2pl	bouillonnerez
_	ifut 3pl	bouillonneront
_	cond 1sg	bouillonnerais
_	cond 2sg	bouillonnerais
_	cond 3sg	bouillonnerait
_	cond 1pl	bouillonnerions
_	cond 2pl	bouillonneriez
_	cond 3pl	bouillonneraient
_	simp 1sg	bouillonnasse
_	simp 2sg	bouillonnasses
_	simp 3sg	bouillonnât
_	simp 1pl	bouillonnassions
_	simp 2pl	bouillonnassiez
_	simp 3pl	bouillonnassent
_	impe 2sg	bouillonne
_	impe 1pl	bouillonnons
_	impe 2pl	bouillonnez
_	ppas mas sg	bouillonné
_	ppas mas pl	bouillonnés
_	ppas fem sg	bouillonnée
_	ppas fem pl	bouillonnées
$
bouillotter	1_i____zz
_	infi	bouillotter
_	ppre	bouillottant
_	ipre 1sg	bouillotte
_	ipre 3sg	bouillotte
_	spre 1sg	bouillotte
_	spre 3sg	bouillotte
_	ipre 1isg	bouillottè
_	ipre 2sg	bouillottes
_	spre 2sg	bouillottes
_	ipre 1pl	bouillottons
_	ipre 2pl	bouillottez
_	ipre 3pl	bouillottent
_	spre 3pl	bouillottent
_	iimp 1sg	bouillottais
_	iimp 2sg	bouillottais
_	iimp 3sg	bouillottait
_	iimp 1pl	bouillottions
_	spre 1pl	bouillottions
_	iimp 2pl	bouillottiez
_	spre 2pl	bouillottiez
_	iimp 3pl	bouillottaient
_	ipsi 1sg	bouillottai
_	ipsi 2sg	bouillottas
_	ipsi 3sg	bouillotta
_	ipsi 1pl	bouillottâmes
_	ipsi 2pl	bouillottâtes
_	ipsi 3pl	bouillottèrent
_	ifut 1sg	bouillotterai
_	ifut 2sg	bouillotteras
_	ifut 3sg	bouillottera
_	ifut 1pl	bouillotterons
_	ifut 2pl	bouillotterez
_	ifut 3pl	bouillotteront
_	cond 1sg	bouillotterais
_	cond 2sg	bouillotterais
_	cond 3sg	bouillotterait
_	cond 1pl	bouillotterions
_	cond 2pl	bouillotteriez
_	cond 3pl	bouillotteraient
_	simp 1sg	bouillottasse
_	simp 2sg	bouillottasses
_	simp 3sg	bouillottât
_	simp 1pl	bouillottassions
_	simp 2pl	bouillottassiez
_	simp 3pl	bouillottassent
_	impe 2sg	bouillotte
_	impe 1pl	bouillottons
_	impe 2pl	bouillottez
_	ppas epi inv	bouillotté
$
bouiner	1_i_____a
_	infi	bouiner
_	ppre	bouinant
_	ipre 1sg	bouine
_	ipre 3sg	bouine
_	spre 1sg	bouine
_	spre 3sg	bouine
_	ipre 1isg	bouinè
_	ipre 2sg	bouines
_	spre 2sg	bouines
_	ipre 1pl	bouinons
_	ipre 2pl	bouinez
_	ipre 3pl	bouinent
_	spre 3pl	bouinent
_	iimp 1sg	bouinais
_	iimp 2sg	bouinais
_	iimp 3sg	bouinait
_	iimp 1pl	bouinions
_	spre 1pl	bouinions
_	iimp 2pl	bouiniez
_	spre 2pl	bouiniez
_	iimp 3pl	bouinaient
_	ipsi 1sg	bouinai
_	ipsi 2sg	bouinas
_	ipsi 3sg	bouina
_	ipsi 1pl	bouinâmes
_	ipsi 2pl	bouinâtes
_	ipsi 3pl	bouinèrent
_	ifut 1sg	bouinerai
_	ifut 2sg	bouineras
_	ifut 3sg	bouinera
_	ifut 1pl	bouinerons
_	ifut 2pl	bouinerez
_	ifut 3pl	bouineront
_	cond 1sg	bouinerais
_	cond 2sg	bouinerais
_	cond 3sg	bouinerait
_	cond 1pl	bouinerions
_	cond 2pl	bouineriez
_	cond 3pl	bouineraient
_	simp 1sg	bouinasse
_	simp 2sg	bouinasses
_	simp 3sg	bouinât
_	simp 1pl	bouinassions
_	simp 2pl	bouinassiez
_	simp 3pl	bouinassent
_	impe 2sg	bouine
_	impe 1pl	bouinons
_	impe 2pl	bouinez
_	ppas epi inv	bouiné
$
boulanger	1_it___zz
_	infi	boulanger
_	ppre	boulangeant
_	ipre 1sg	boulange
_	ipre 3sg	boulange
_	spre 1sg	boulange
_	spre 3sg	boulange
_	ipre 1isg	boulangè
_	ipre 2sg	boulanges
_	spre 2sg	boulanges
_	ipre 1pl	boulangeons
_	ipre 2pl	boulangez
_	ipre 3pl	boulangent
_	spre 3pl	boulangent
_	iimp 1sg	boulangeais
_	iimp 2sg	boulangeais
_	iimp 3sg	boulangeait
_	iimp 1pl	boulangions
_	spre 1pl	boulangions
_	iimp 2pl	boulangiez
_	spre 2pl	boulangiez
_	iimp 3pl	boulangeaient
_	ipsi 1sg	boulangeai
_	ipsi 2sg	boulangeas
_	ipsi 3sg	boulangea
_	ipsi 1pl	boulangeâmes
_	ipsi 2pl	boulangeâtes
_	ipsi 3pl	boulangèrent
_	ifut 1sg	boulangerai
_	ifut 2sg	boulangeras
_	ifut 3sg	boulangera
_	ifut 1pl	boulangerons
_	ifut 2pl	boulangerez
_	ifut 3pl	boulangeront
_	cond 1sg	boulangerais
_	cond 2sg	boulangerais
_	cond 3sg	boulangerait
_	cond 1pl	boulangerions
_	cond 2pl	boulangeriez
_	cond 3pl	boulangeraient
_	simp 1sg	boulangeasse
_	simp 2sg	boulangeasses
_	simp 3sg	boulangeât
_	simp 1pl	boulangeassions
_	simp 2pl	boulangeassiez
_	simp 3pl	boulangeassent
_	impe 2sg	boulange
_	impe 1pl	boulangeons
_	impe 2pl	boulangez
_	ppas mas sg	boulangé
_	ppas mas pl	boulangés
_	ppas fem sg	boulangée
_	ppas fem pl	boulangées
$
bouler	1_it___zz
_	infi	bouler
_	ppre	boulant
_	ipre 1sg	boule
_	ipre 3sg	boule
_	spre 1sg	boule
_	spre 3sg	boule
_	ipre 1isg	boulè
_	ipre 2sg	boules
_	spre 2sg	boules
_	ipre 1pl	boulons
_	ipre 2pl	boulez
_	ipre 3pl	boulent
_	spre 3pl	boulent
_	iimp 1sg	boulais
_	iimp 2sg	boulais
_	iimp 3sg	boulait
_	iimp 1pl	boulions
_	spre 1pl	boulions
_	iimp 2pl	bouliez
_	spre 2pl	bouliez
_	iimp 3pl	boulaient
_	ipsi 1sg	boulai
_	ipsi 2sg	boulas
_	ipsi 3sg	boula
_	ipsi 1pl	boulâmes
_	ipsi 2pl	boulâtes
_	ipsi 3pl	boulèrent
_	ifut 1sg	boulerai
_	ifut 2sg	bouleras
_	ifut 3sg	boulera
_	ifut 1pl	boulerons
_	ifut 2pl	boulerez
_	ifut 3pl	bouleront
_	cond 1sg	boulerais
_	cond 2sg	boulerais
_	cond 3sg	boulerait
_	cond 1pl	boulerions
_	cond 2pl	bouleriez
_	cond 3pl	bouleraient
_	simp 1sg	boulasse
_	simp 2sg	boulasses
_	simp 3sg	boulât
_	simp 1pl	boulassions
_	simp 2pl	boulassiez
_	simp 3pl	boulassent
_	impe 2sg	boule
_	impe 1pl	boulons
_	impe 2pl	boulez
_	ppas mas sg	boulé
_	ppas mas pl	boulés
_	ppas fem sg	boulée
_	ppas fem pl	boulées
$
bouleverser	1__t___zz
_	infi	bouleverser
_	ppre	bouleversant
_	ipre 1sg	bouleverse
_	ipre 3sg	bouleverse
_	spre 1sg	bouleverse
_	spre 3sg	bouleverse
_	ipre 1isg	bouleversè
_	ipre 2sg	bouleverses
_	spre 2sg	bouleverses
_	ipre 1pl	bouleversons
_	ipre 2pl	bouleversez
_	ipre 3pl	bouleversent
_	spre 3pl	bouleversent
_	iimp 1sg	bouleversais
_	iimp 2sg	bouleversais
_	iimp 3sg	bouleversait
_	iimp 1pl	bouleversions
_	spre 1pl	bouleversions
_	iimp 2pl	bouleversiez
_	spre 2pl	bouleversiez
_	iimp 3pl	bouleversaient
_	ipsi 1sg	bouleversai
_	ipsi 2sg	bouleversas
_	ipsi 3sg	bouleversa
_	ipsi 1pl	bouleversâmes
_	ipsi 2pl	bouleversâtes
_	ipsi 3pl	bouleversèrent
_	ifut 1sg	bouleverserai
_	ifut 2sg	bouleverseras
_	ifut 3sg	bouleversera
_	ifut 1pl	bouleverserons
_	ifut 2pl	bouleverserez
_	ifut 3pl	bouleverseront
_	cond 1sg	bouleverserais
_	cond 2sg	bouleverserais
_	cond 3sg	bouleverserait
_	cond 1pl	bouleverserions
_	cond 2pl	bouleverseriez
_	cond 3pl	bouleverseraient
_	simp 1sg	bouleversasse
_	simp 2sg	bouleversasses
_	simp 3sg	bouleversât
_	simp 1pl	bouleversassions
_	simp 2pl	bouleversassiez
_	simp 3pl	bouleversassent
_	impe 2sg	bouleverse
_	impe 1pl	bouleversons
_	impe 2pl	bouleversez
_	ppas mas sg	bouleversé
_	ppas mas pl	bouleversés
_	ppas fem sg	bouleversée
_	ppas fem pl	bouleversées
$
bouliner	1__t___zz
_	infi	bouliner
_	ppre	boulinant
_	ipre 1sg	bouline
_	ipre 3sg	bouline
_	spre 1sg	bouline
_	spre 3sg	bouline
_	ipre 1isg	boulinè
_	ipre 2sg	boulines
_	spre 2sg	boulines
_	ipre 1pl	boulinons
_	ipre 2pl	boulinez
_	ipre 3pl	boulinent
_	spre 3pl	boulinent
_	iimp 1sg	boulinais
_	iimp 2sg	boulinais
_	iimp 3sg	boulinait
_	iimp 1pl	boulinions
_	spre 1pl	boulinions
_	iimp 2pl	bouliniez
_	spre 2pl	bouliniez
_	iimp 3pl	boulinaient
_	ipsi 1sg	boulinai
_	ipsi 2sg	boulinas
_	ipsi 3sg	boulina
_	ipsi 1pl	boulinâmes
_	ipsi 2pl	boulinâtes
_	ipsi 3pl	boulinèrent
_	ifut 1sg	boulinerai
_	ifut 2sg	boulineras
_	ifut 3sg	boulinera
_	ifut 1pl	boulinerons
_	ifut 2pl	boulinerez
_	ifut 3pl	boulineront
_	cond 1sg	boulinerais
_	cond 2sg	boulinerais
_	cond 3sg	boulinerait
_	cond 1pl	boulinerions
_	cond 2pl	boulineriez
_	cond 3pl	boulineraient
_	simp 1sg	boulinasse
_	simp 2sg	boulinasses
_	simp 3sg	boulinât
_	simp 1pl	boulinassions
_	simp 2pl	boulinassiez
_	simp 3pl	boulinassent
_	impe 2sg	bouline
_	impe 1pl	boulinons
_	impe 2pl	boulinez
_	ppas mas sg	bouliné
_	ppas mas pl	boulinés
_	ppas fem sg	boulinée
_	ppas fem pl	boulinées
$
boulocher	1_i____zz
_	infi	boulocher
_	ppre	boulochant
_	ipre 1sg	bouloche
_	ipre 3sg	bouloche
_	spre 1sg	bouloche
_	spre 3sg	bouloche
_	ipre 1isg	boulochè
_	ipre 2sg	bouloches
_	spre 2sg	bouloches
_	ipre 1pl	boulochons
_	ipre 2pl	boulochez
_	ipre 3pl	boulochent
_	spre 3pl	boulochent
_	iimp 1sg	boulochais
_	iimp 2sg	boulochais
_	iimp 3sg	boulochait
_	iimp 1pl	boulochions
_	spre 1pl	boulochions
_	iimp 2pl	boulochiez
_	spre 2pl	boulochiez
_	iimp 3pl	boulochaient
_	ipsi 1sg	boulochai
_	ipsi 2sg	boulochas
_	ipsi 3sg	boulocha
_	ipsi 1pl	boulochâmes
_	ipsi 2pl	boulochâtes
_	ipsi 3pl	boulochèrent
_	ifut 1sg	boulocherai
_	ifut 2sg	boulocheras
_	ifut 3sg	boulochera
_	ifut 1pl	boulocherons
_	ifut 2pl	boulocherez
_	ifut 3pl	boulocheront
_	cond 1sg	boulocherais
_	cond 2sg	boulocherais
_	cond 3sg	boulocherait
_	cond 1pl	boulocherions
_	cond 2pl	boulocheriez
_	cond 3pl	boulocheraient
_	simp 1sg	boulochasse
_	simp 2sg	boulochasses
_	simp 3sg	boulochât
_	simp 1pl	boulochassions
_	simp 2pl	boulochassiez
_	simp 3pl	boulochassent
_	impe 2sg	bouloche
_	impe 1pl	boulochons
_	impe 2pl	boulochez
_	ppas epi inv	bouloché
$
boulonner	1_it___zz
_	infi	boulonner
_	ppre	boulonnant
_	ipre 1sg	boulonne
_	ipre 3sg	boulonne
_	spre 1sg	boulonne
_	spre 3sg	boulonne
_	ipre 1isg	boulonnè
_	ipre 2sg	boulonnes
_	spre 2sg	boulonnes
_	ipre 1pl	boulonnons
_	ipre 2pl	boulonnez
_	ipre 3pl	boulonnent
_	spre 3pl	boulonnent
_	iimp 1sg	boulonnais
_	iimp 2sg	boulonnais
_	iimp 3sg	boulonnait
_	iimp 1pl	boulonnions
_	spre 1pl	boulonnions
_	iimp 2pl	boulonniez
_	spre 2pl	boulonniez
_	iimp 3pl	boulonnaient
_	ipsi 1sg	boulonnai
_	ipsi 2sg	boulonnas
_	ipsi 3sg	boulonna
_	ipsi 1pl	boulonnâmes
_	ipsi 2pl	boulonnâtes
_	ipsi 3pl	boulonnèrent
_	ifut 1sg	boulonnerai
_	ifut 2sg	boulonneras
_	ifut 3sg	boulonnera
_	ifut 1pl	boulonnerons
_	ifut 2pl	boulonnerez
_	ifut 3pl	boulonneront
_	cond 1sg	boulonnerais
_	cond 2sg	boulonnerais
_	cond 3sg	boulonnerait
_	cond 1pl	boulonnerions
_	cond 2pl	boulonneriez
_	cond 3pl	boulonneraient
_	simp 1sg	boulonnasse
_	simp 2sg	boulonnasses
_	simp 3sg	boulonnât
_	simp 1pl	boulonnassions
_	simp 2pl	boulonnassiez
_	simp 3pl	boulonnassent
_	impe 2sg	boulonne
_	impe 1pl	boulonnons
_	impe 2pl	boulonnez
_	ppas mas sg	boulonné
_	ppas mas pl	boulonnés
_	ppas fem sg	boulonnée
_	ppas fem pl	boulonnées
$
bouloter	1_it___zz
_	infi	bouloter
_	ppre	boulotant
_	ipre 1sg	boulote
_	ipre 3sg	boulote
_	spre 1sg	boulote
_	spre 3sg	boulote
_	ipre 1isg	boulotè
_	ipre 2sg	boulotes
_	spre 2sg	boulotes
_	ipre 1pl	boulotons
_	ipre 2pl	boulotez
_	ipre 3pl	boulotent
_	spre 3pl	boulotent
_	iimp 1sg	boulotais
_	iimp 2sg	boulotais
_	iimp 3sg	boulotait
_	iimp 1pl	boulotions
_	spre 1pl	boulotions
_	iimp 2pl	boulotiez
_	spre 2pl	boulotiez
_	iimp 3pl	boulotaient
_	ipsi 1sg	boulotai
_	ipsi 2sg	boulotas
_	ipsi 3sg	boulota
_	ipsi 1pl	boulotâmes
_	ipsi 2pl	boulotâtes
_	ipsi 3pl	boulotèrent
_	ifut 1sg	bouloterai
_	ifut 2sg	bouloteras
_	ifut 3sg	boulotera
_	ifut 1pl	bouloterons
_	ifut 2pl	bouloterez
_	ifut 3pl	bouloteront
_	cond 1sg	bouloterais
_	cond 2sg	bouloterais
_	cond 3sg	bouloterait
_	cond 1pl	bouloterions
_	cond 2pl	bouloteriez
_	cond 3pl	bouloteraient
_	simp 1sg	boulotasse
_	simp 2sg	boulotasses
_	simp 3sg	boulotât
_	simp 1pl	boulotassions
_	simp 2pl	boulotassiez
_	simp 3pl	boulotassent
_	impe 2sg	boulote
_	impe 1pl	boulotons
_	impe 2pl	boulotez
_	ppas mas sg	bouloté
_	ppas mas pl	boulotés
_	ppas fem sg	boulotée
_	ppas fem pl	boulotées
$
boulotter	1_it___zz
_	infi	boulotter
_	ppre	boulottant
_	ipre 1sg	boulotte
_	ipre 3sg	boulotte
_	spre 1sg	boulotte
_	spre 3sg	boulotte
_	ipre 1isg	boulottè
_	ipre 2sg	boulottes
_	spre 2sg	boulottes
_	ipre 1pl	boulottons
_	ipre 2pl	boulottez
_	ipre 3pl	boulottent
_	spre 3pl	boulottent
_	iimp 1sg	boulottais
_	iimp 2sg	boulottais
_	iimp 3sg	boulottait
_	iimp 1pl	boulottions
_	spre 1pl	boulottions
_	iimp 2pl	boulottiez
_	spre 2pl	boulottiez
_	iimp 3pl	boulottaient
_	ipsi 1sg	boulottai
_	ipsi 2sg	boulottas
_	ipsi 3sg	boulotta
_	ipsi 1pl	boulottâmes
_	ipsi 2pl	boulottâtes
_	ipsi 3pl	boulottèrent
_	ifut 1sg	boulotterai
_	ifut 2sg	boulotteras
_	ifut 3sg	boulottera
_	ifut 1pl	boulotterons
_	ifut 2pl	boulotterez
_	ifut 3pl	boulotteront
_	cond 1sg	boulotterais
_	cond 2sg	boulotterais
_	cond 3sg	boulotterait
_	cond 1pl	boulotterions
_	cond 2pl	boulotteriez
_	cond 3pl	boulotteraient
_	simp 1sg	boulottasse
_	simp 2sg	boulottasses
_	simp 3sg	boulottât
_	simp 1pl	boulottassions
_	simp 2pl	boulottassiez
_	simp 3pl	boulottassent
_	impe 2sg	boulotte
_	impe 1pl	boulottons
_	impe 2pl	boulottez
_	ppas mas sg	boulotté
_	ppas mas pl	boulottés
_	ppas fem sg	boulottée
_	ppas fem pl	boulottées
$
boumer	1_i___mzz
_	infi	boumer
_	ppre	boumant
_	ipre 3sg	boume
_	spre 3sg	boume
_	iimp 3sg	boumait
_	ipsi 3sg	bouma
_	ifut 3sg	boumera
_	cond 3sg	boumerait
_	simp 3sg	boumât
_	ppas epi inv	boumé
$
bouquiner	1_it___zz
_	infi	bouquiner
_	ppre	bouquinant
_	ipre 1sg	bouquine
_	ipre 3sg	bouquine
_	spre 1sg	bouquine
_	spre 3sg	bouquine
_	ipre 1isg	bouquinè
_	ipre 2sg	bouquines
_	spre 2sg	bouquines
_	ipre 1pl	bouquinons
_	ipre 2pl	bouquinez
_	ipre 3pl	bouquinent
_	spre 3pl	bouquinent
_	iimp 1sg	bouquinais
_	iimp 2sg	bouquinais
_	iimp 3sg	bouquinait
_	iimp 1pl	bouquinions
_	spre 1pl	bouquinions
_	iimp 2pl	bouquiniez
_	spre 2pl	bouquiniez
_	iimp 3pl	bouquinaient
_	ipsi 1sg	bouquinai
_	ipsi 2sg	bouquinas
_	ipsi 3sg	bouquina
_	ipsi 1pl	bouquinâmes
_	ipsi 2pl	bouquinâtes
_	ipsi 3pl	bouquinèrent
_	ifut 1sg	bouquinerai
_	ifut 2sg	bouquineras
_	ifut 3sg	bouquinera
_	ifut 1pl	bouquinerons
_	ifut 2pl	bouquinerez
_	ifut 3pl	bouquineront
_	cond 1sg	bouquinerais
_	cond 2sg	bouquinerais
_	cond 3sg	bouquinerait
_	cond 1pl	bouquinerions
_	cond 2pl	bouquineriez
_	cond 3pl	bouquineraient
_	simp 1sg	bouquinasse
_	simp 2sg	bouquinasses
_	simp 3sg	bouquinât
_	simp 1pl	bouquinassions
_	simp 2pl	bouquinassiez
_	simp 3pl	bouquinassent
_	impe 2sg	bouquine
_	impe 1pl	bouquinons
_	impe 2pl	bouquinez
_	ppas mas sg	bouquiné
_	ppas mas pl	bouquinés
_	ppas fem sg	bouquinée
_	ppas fem pl	bouquinées
$
bourder	1_i____zz
_	infi	bourder
_	ppre	bourdant
_	ipre 1sg	bourde
_	ipre 3sg	bourde
_	spre 1sg	bourde
_	spre 3sg	bourde
_	ipre 1isg	bourdè
_	ipre 2sg	bourdes
_	spre 2sg	bourdes
_	ipre 1pl	bourdons
_	ipre 2pl	bourdez
_	ipre 3pl	bourdent
_	spre 3pl	bourdent
_	iimp 1sg	bourdais
_	iimp 2sg	bourdais
_	iimp 3sg	bourdait
_	iimp 1pl	bourdions
_	spre 1pl	bourdions
_	iimp 2pl	bourdiez
_	spre 2pl	bourdiez
_	iimp 3pl	bourdaient
_	ipsi 1sg	bourdai
_	ipsi 2sg	bourdas
_	ipsi 3sg	bourda
_	ipsi 1pl	bourdâmes
_	ipsi 2pl	bourdâtes
_	ipsi 3pl	bourdèrent
_	ifut 1sg	bourderai
_	ifut 2sg	bourderas
_	ifut 3sg	bourdera
_	ifut 1pl	bourderons
_	ifut 2pl	bourderez
_	ifut 3pl	bourderont
_	cond 1sg	bourderais
_	cond 2sg	bourderais
_	cond 3sg	bourderait
_	cond 1pl	bourderions
_	cond 2pl	bourderiez
_	cond 3pl	bourderaient
_	simp 1sg	bourdasse
_	simp 2sg	bourdasses
_	simp 3sg	bourdât
_	simp 1pl	bourdassions
_	simp 2pl	bourdassiez
_	simp 3pl	bourdassent
_	impe 2sg	bourde
_	impe 1pl	bourdons
_	impe 2pl	bourdez
_	ppas epi inv	bourdé
$
bourdonner	1_i____zz
_	infi	bourdonner
_	ppre	bourdonnant
_	ipre 1sg	bourdonne
_	ipre 3sg	bourdonne
_	spre 1sg	bourdonne
_	spre 3sg	bourdonne
_	ipre 1isg	bourdonnè
_	ipre 2sg	bourdonnes
_	spre 2sg	bourdonnes
_	ipre 1pl	bourdonnons
_	ipre 2pl	bourdonnez
_	ipre 3pl	bourdonnent
_	spre 3pl	bourdonnent
_	iimp 1sg	bourdonnais
_	iimp 2sg	bourdonnais
_	iimp 3sg	bourdonnait
_	iimp 1pl	bourdonnions
_	spre 1pl	bourdonnions
_	iimp 2pl	bourdonniez
_	spre 2pl	bourdonniez
_	iimp 3pl	bourdonnaient
_	ipsi 1sg	bourdonnai
_	ipsi 2sg	bourdonnas
_	ipsi 3sg	bourdonna
_	ipsi 1pl	bourdonnâmes
_	ipsi 2pl	bourdonnâtes
_	ipsi 3pl	bourdonnèrent
_	ifut 1sg	bourdonnerai
_	ifut 2sg	bourdonneras
_	ifut 3sg	bourdonnera
_	ifut 1pl	bourdonnerons
_	ifut 2pl	bourdonnerez
_	ifut 3pl	bourdonneront
_	cond 1sg	bourdonnerais
_	cond 2sg	bourdonnerais
_	cond 3sg	bourdonnerait
_	cond 1pl	bourdonnerions
_	cond 2pl	bourdonneriez
_	cond 3pl	bourdonneraient
_	simp 1sg	bourdonnasse
_	simp 2sg	bourdonnasses
_	simp 3sg	bourdonnât
_	simp 1pl	bourdonnassions
_	simp 2pl	bourdonnassiez
_	simp 3pl	bourdonnassent
_	impe 2sg	bourdonne
_	impe 1pl	bourdonnons
_	impe 2pl	bourdonnez
_	ppas epi inv	bourdonné
$
bourgeonner	1_i____zz
_	infi	bourgeonner
_	ppre	bourgeonnant
_	ipre 1sg	bourgeonne
_	ipre 3sg	bourgeonne
_	spre 1sg	bourgeonne
_	spre 3sg	bourgeonne
_	ipre 1isg	bourgeonnè
_	ipre 2sg	bourgeonnes
_	spre 2sg	bourgeonnes
_	ipre 1pl	bourgeonnons
_	ipre 2pl	bourgeonnez
_	ipre 3pl	bourgeonnent
_	spre 3pl	bourgeonnent
_	iimp 1sg	bourgeonnais
_	iimp 2sg	bourgeonnais
_	iimp 3sg	bourgeonnait
_	iimp 1pl	bourgeonnions
_	spre 1pl	bourgeonnions
_	iimp 2pl	bourgeonniez
_	spre 2pl	bourgeonniez
_	iimp 3pl	bourgeonnaient
_	ipsi 1sg	bourgeonnai
_	ipsi 2sg	bourgeonnas
_	ipsi 3sg	bourgeonna
_	ipsi 1pl	bourgeonnâmes
_	ipsi 2pl	bourgeonnâtes
_	ipsi 3pl	bourgeonnèrent
_	ifut 1sg	bourgeonnerai
_	ifut 2sg	bourgeonneras
_	ifut 3sg	bourgeonnera
_	ifut 1pl	bourgeonnerons
_	ifut 2pl	bourgeonnerez
_	ifut 3pl	bourgeonneront
_	cond 1sg	bourgeonnerais
_	cond 2sg	bourgeonnerais
_	cond 3sg	bourgeonnerait
_	cond 1pl	bourgeonnerions
_	cond 2pl	bourgeonneriez
_	cond 3pl	bourgeonneraient
_	simp 1sg	bourgeonnasse
_	simp 2sg	bourgeonnasses
_	simp 3sg	bourgeonnât
_	simp 1pl	bourgeonnassions
_	simp 2pl	bourgeonnassiez
_	simp 3pl	bourgeonnassent
_	impe 2sg	bourgeonne
_	impe 1pl	bourgeonnons
_	impe 2pl	bourgeonnez
_	ppas epi inv	bourgeonné
$
bourlinguer	1_i____zz
_	infi	bourlinguer
_	ppre	bourlinguant
_	ipre 1sg	bourlingue
_	ipre 3sg	bourlingue
_	spre 1sg	bourlingue
_	spre 3sg	bourlingue
_	ipre 1isg	bourlinguè
_	ipre 2sg	bourlingues
_	spre 2sg	bourlingues
_	ipre 1pl	bourlinguons
_	ipre 2pl	bourlinguez
_	ipre 3pl	bourlinguent
_	spre 3pl	bourlinguent
_	iimp 1sg	bourlinguais
_	iimp 2sg	bourlinguais
_	iimp 3sg	bourlinguait
_	iimp 1pl	bourlinguions
_	spre 1pl	bourlinguions
_	iimp 2pl	bourlinguiez
_	spre 2pl	bourlinguiez
_	iimp 3pl	bourlinguaient
_	ipsi 1sg	bourlinguai
_	ipsi 2sg	bourlinguas
_	ipsi 3sg	bourlingua
_	ipsi 1pl	bourlinguâmes
_	ipsi 2pl	bourlinguâtes
_	ipsi 3pl	bourlinguèrent
_	ifut 1sg	bourlinguerai
_	ifut 2sg	bourlingueras
_	ifut 3sg	bourlinguera
_	ifut 1pl	bourlinguerons
_	ifut 2pl	bourlinguerez
_	ifut 3pl	bourlingueront
_	cond 1sg	bourlinguerais
_	cond 2sg	bourlinguerais
_	cond 3sg	bourlinguerait
_	cond 1pl	bourlinguerions
_	cond 2pl	bourlingueriez
_	cond 3pl	bourlingueraient
_	simp 1sg	bourlinguasse
_	simp 2sg	bourlinguasses
_	simp 3sg	bourlinguât
_	simp 1pl	bourlinguassions
_	simp 2pl	bourlinguassiez
_	simp 3pl	bourlinguassent
_	impe 2sg	bourlingue
_	impe 1pl	bourlinguons
_	impe 2pl	bourlinguez
_	ppas epi inv	bourlingué
$
bourreler	1__t___zz
_	infi	bourreler
_	ppre	bourrelant
_	ipre 1sg	bourrelle
_	ipre 3sg	bourrelle
_	spre 1sg	bourrelle
_	spre 3sg	bourrelle
_	ipre 1sg	bourrèle
_	ipre 3sg	bourrèle
_	spre 1sg	bourrèle
_	spre 3sg	bourrèle
_	ipre 1isg	bourrelè
_	ipre 2sg	bourrelles
_	spre 2sg	bourrelles
_	ipre 2sg	bourrèles
_	spre 2sg	bourrèles
_	ipre 1pl	bourrelons
_	ipre 2pl	bourrelez
_	ipre 3pl	bourrellent
_	spre 3pl	bourrellent
_	ipre 3pl	bourrèlent
_	spre 3pl	bourrèlent
_	iimp 1sg	bourrelais
_	iimp 2sg	bourrelais
_	iimp 3sg	bourrelait
_	iimp 1pl	bourrelions
_	spre 1pl	bourrelions
_	iimp 2pl	bourreliez
_	spre 2pl	bourreliez
_	iimp 3pl	bourrelaient
_	ipsi 1sg	bourrelai
_	ipsi 2sg	bourrelas
_	ipsi 3sg	bourrela
_	ipsi 1pl	bourrelâmes
_	ipsi 2pl	bourrelâtes
_	ipsi 3pl	bourrelèrent
_	ifut 1sg	bourrellerai
_	ifut 1sg	bourrèlerai
_	ifut 2sg	bourrelleras
_	ifut 2sg	bourrèleras
_	ifut 3sg	bourrellera
_	ifut 3sg	bourrèlera
_	ifut 1pl	bourrellerons
_	ifut 1pl	bourrèlerons
_	ifut 2pl	bourrellerez
_	ifut 2pl	bourrèlerez
_	ifut 3pl	bourrelleront
_	ifut 3pl	bourrèleront
_	cond 1sg	bourrellerais
_	cond 2sg	bourrellerais
_	cond 1sg	bourrèlerais
_	cond 2sg	bourrèlerais
_	cond 3sg	bourrellerait
_	cond 3sg	bourrèlerait
_	cond 1pl	bourrellerions
_	cond 1pl	bourrèlerions
_	cond 2pl	bourrelleriez
_	cond 2pl	bourrèleriez
_	cond 3pl	bourrelleraient
_	cond 3pl	bourrèleraient
_	simp 1sg	bourrelasse
_	simp 2sg	bourrelasses
_	simp 3sg	bourrelât
_	simp 1pl	bourrelassions
_	simp 2pl	bourrelassiez
_	simp 3pl	bourrelassent
_	impe 2sg	bourrelle
_	impe 2sg	bourrèle
_	impe 1pl	bourrelons
_	impe 2pl	bourrelez
_	ppas mas sg	bourrelé
_	ppas mas pl	bourrelés
_	ppas fem sg	bourrelée
_	ppas fem pl	bourrelées
$
bourrer	1_it_q_zz
_	infi	bourrer
_	ppre	bourrant
_	ipre 1sg	bourre
_	ipre 3sg	bourre
_	spre 1sg	bourre
_	spre 3sg	bourre
_	ipre 1isg	bourrè
_	ipre 2sg	bourres
_	spre 2sg	bourres
_	ipre 1pl	bourrons
_	ipre 2pl	bourrez
_	ipre 3pl	bourrent
_	spre 3pl	bourrent
_	iimp 1sg	bourrais
_	iimp 2sg	bourrais
_	iimp 3sg	bourrait
_	iimp 1pl	bourrions
_	spre 1pl	bourrions
_	iimp 2pl	bourriez
_	spre 2pl	bourriez
_	iimp 3pl	bourraient
_	ipsi 1sg	bourrai
_	ipsi 2sg	bourras
_	ipsi 3sg	bourra
_	ipsi 1pl	bourrâmes
_	ipsi 2pl	bourrâtes
_	ipsi 3pl	bourrèrent
_	ifut 1sg	bourrerai
_	ifut 2sg	bourreras
_	ifut 3sg	bourrera
_	ifut 1pl	bourrerons
_	ifut 2pl	bourrerez
_	ifut 3pl	bourreront
_	cond 1sg	bourrerais
_	cond 2sg	bourrerais
_	cond 3sg	bourrerait
_	cond 1pl	bourrerions
_	cond 2pl	bourreriez
_	cond 3pl	bourreraient
_	simp 1sg	bourrasse
_	simp 2sg	bourrasses
_	simp 3sg	bourrât
_	simp 1pl	bourrassions
_	simp 2pl	bourrassiez
_	simp 3pl	bourrassent
_	impe 2sg	bourre
_	impe 1pl	bourrons
_	impe 2pl	bourrez
_	ppas mas sg	bourré
_	ppas mas pl	bourrés
_	ppas fem sg	bourrée
_	ppas fem pl	bourrées
$
boursicoter	1_i____zz
_	infi	boursicoter
_	ppre	boursicotant
_	ipre 1sg	boursicote
_	ipre 3sg	boursicote
_	spre 1sg	boursicote
_	spre 3sg	boursicote
_	ipre 1isg	boursicotè
_	ipre 2sg	boursicotes
_	spre 2sg	boursicotes
_	ipre 1pl	boursicotons
_	ipre 2pl	boursicotez
_	ipre 3pl	boursicotent
_	spre 3pl	boursicotent
_	iimp 1sg	boursicotais
_	iimp 2sg	boursicotais
_	iimp 3sg	boursicotait
_	iimp 1pl	boursicotions
_	spre 1pl	boursicotions
_	iimp 2pl	boursicotiez
_	spre 2pl	boursicotiez
_	iimp 3pl	boursicotaient
_	ipsi 1sg	boursicotai
_	ipsi 2sg	boursicotas
_	ipsi 3sg	boursicota
_	ipsi 1pl	boursicotâmes
_	ipsi 2pl	boursicotâtes
_	ipsi 3pl	boursicotèrent
_	ifut 1sg	boursicoterai
_	ifut 2sg	boursicoteras
_	ifut 3sg	boursicotera
_	ifut 1pl	boursicoterons
_	ifut 2pl	boursicoterez
_	ifut 3pl	boursicoteront
_	cond 1sg	boursicoterais
_	cond 2sg	boursicoterais
_	cond 3sg	boursicoterait
_	cond 1pl	boursicoterions
_	cond 2pl	boursicoteriez
_	cond 3pl	boursicoteraient
_	simp 1sg	boursicotasse
_	simp 2sg	boursicotasses
_	simp 3sg	boursicotât
_	simp 1pl	boursicotassions
_	simp 2pl	boursicotassiez
_	simp 3pl	boursicotassent
_	impe 2sg	boursicote
_	impe 1pl	boursicotons
_	impe 2pl	boursicotez
_	ppas epi inv	boursicoté
$
boursouffler	1__t_q_zz
_	infi	boursouffler
_	ppre	boursoufflant
_	ipre 1sg	boursouffle
_	ipre 3sg	boursouffle
_	spre 1sg	boursouffle
_	spre 3sg	boursouffle
_	ipre 1isg	boursoufflè
_	ipre 2sg	boursouffles
_	spre 2sg	boursouffles
_	ipre 1pl	boursoufflons
_	ipre 2pl	boursoufflez
_	ipre 3pl	boursoufflent
_	spre 3pl	boursoufflent
_	iimp 1sg	boursoufflais
_	iimp 2sg	boursoufflais
_	iimp 3sg	boursoufflait
_	iimp 1pl	boursoufflions
_	spre 1pl	boursoufflions
_	iimp 2pl	boursouffliez
_	spre 2pl	boursouffliez
_	iimp 3pl	boursoufflaient
_	ipsi 1sg	boursoufflai
_	ipsi 2sg	boursoufflas
_	ipsi 3sg	boursouffla
_	ipsi 1pl	boursoufflâmes
_	ipsi 2pl	boursoufflâtes
_	ipsi 3pl	boursoufflèrent
_	ifut 1sg	boursoufflerai
_	ifut 2sg	boursouffleras
_	ifut 3sg	boursoufflera
_	ifut 1pl	boursoufflerons
_	ifut 2pl	boursoufflerez
_	ifut 3pl	boursouffleront
_	cond 1sg	boursoufflerais
_	cond 2sg	boursoufflerais
_	cond 3sg	boursoufflerait
_	cond 1pl	boursoufflerions
_	cond 2pl	boursouffleriez
_	cond 3pl	boursouffleraient
_	simp 1sg	boursoufflasse
_	simp 2sg	boursoufflasses
_	simp 3sg	boursoufflât
_	simp 1pl	boursoufflassions
_	simp 2pl	boursoufflassiez
_	simp 3pl	boursoufflassent
_	impe 2sg	boursouffle
_	impe 1pl	boursoufflons
_	impe 2pl	boursoufflez
_	ppas mas sg	boursoufflé
_	ppas mas pl	boursoufflés
_	ppas fem sg	boursoufflée
_	ppas fem pl	boursoufflées
$
boursoufler	1__t_q_zz
_	infi	boursoufler
_	ppre	boursouflant
_	ipre 1sg	boursoufle
_	ipre 3sg	boursoufle
_	spre 1sg	boursoufle
_	spre 3sg	boursoufle
_	ipre 1isg	boursouflè
_	ipre 2sg	boursoufles
_	spre 2sg	boursoufles
_	ipre 1pl	boursouflons
_	ipre 2pl	boursouflez
_	ipre 3pl	boursouflent
_	spre 3pl	boursouflent
_	iimp 1sg	boursouflais
_	iimp 2sg	boursouflais
_	iimp 3sg	boursouflait
_	iimp 1pl	boursouflions
_	spre 1pl	boursouflions
_	iimp 2pl	boursoufliez
_	spre 2pl	boursoufliez
_	iimp 3pl	boursouflaient
_	ipsi 1sg	boursouflai
_	ipsi 2sg	boursouflas
_	ipsi 3sg	boursoufla
_	ipsi 1pl	boursouflâmes
_	ipsi 2pl	boursouflâtes
_	ipsi 3pl	boursouflèrent
_	ifut 1sg	boursouflerai
_	ifut 2sg	boursoufleras
_	ifut 3sg	boursouflera
_	ifut 1pl	boursouflerons
_	ifut 2pl	boursouflerez
_	ifut 3pl	boursoufleront
_	cond 1sg	boursouflerais
_	cond 2sg	boursouflerais
_	cond 3sg	boursouflerait
_	cond 1pl	boursouflerions
_	cond 2pl	boursoufleriez
_	cond 3pl	boursoufleraient
_	simp 1sg	boursouflasse
_	simp 2sg	boursouflasses
_	simp 3sg	boursouflât
_	simp 1pl	boursouflassions
_	simp 2pl	boursouflassiez
_	simp 3pl	boursouflassent
_	impe 2sg	boursoufle
_	impe 1pl	boursouflons
_	impe 2pl	boursouflez
_	ppas mas sg	boursouflé
_	ppas mas pl	boursouflés
_	ppas fem sg	boursouflée
_	ppas fem pl	boursouflées
$
bousculer	1__t_q_zz
_	infi	bousculer
_	ppre	bousculant
_	ipre 1sg	bouscule
_	ipre 3sg	bouscule
_	spre 1sg	bouscule
_	spre 3sg	bouscule
_	ipre 1isg	bousculè
_	ipre 2sg	bouscules
_	spre 2sg	bouscules
_	ipre 1pl	bousculons
_	ipre 2pl	bousculez
_	ipre 3pl	bousculent
_	spre 3pl	bousculent
_	iimp 1sg	bousculais
_	iimp 2sg	bousculais
_	iimp 3sg	bousculait
_	iimp 1pl	bousculions
_	spre 1pl	bousculions
_	iimp 2pl	bousculiez
_	spre 2pl	bousculiez
_	iimp 3pl	bousculaient
_	ipsi 1sg	bousculai
_	ipsi 2sg	bousculas
_	ipsi 3sg	bouscula
_	ipsi 1pl	bousculâmes
_	ipsi 2pl	bousculâtes
_	ipsi 3pl	bousculèrent
_	ifut 1sg	bousculerai
_	ifut 2sg	bousculeras
_	ifut 3sg	bousculera
_	ifut 1pl	bousculerons
_	ifut 2pl	bousculerez
_	ifut 3pl	bousculeront
_	cond 1sg	bousculerais
_	cond 2sg	bousculerais
_	cond 3sg	bousculerait
_	cond 1pl	bousculerions
_	cond 2pl	bousculeriez
_	cond 3pl	bousculeraient
_	simp 1sg	bousculasse
_	simp 2sg	bousculasses
_	simp 3sg	bousculât
_	simp 1pl	bousculassions
_	simp 2pl	bousculassiez
_	simp 3pl	bousculassent
_	impe 2sg	bouscule
_	impe 1pl	bousculons
_	impe 2pl	bousculez
_	ppas mas sg	bousculé
_	ppas mas pl	bousculés
_	ppas fem sg	bousculée
_	ppas fem pl	bousculées
$
bousiller	1_it___zz
_	infi	bousiller
_	ppre	bousillant
_	ipre 1sg	bousille
_	ipre 3sg	bousille
_	spre 1sg	bousille
_	spre 3sg	bousille
_	ipre 1isg	bousillè
_	ipre 2sg	bousilles
_	spre 2sg	bousilles
_	ipre 1pl	bousillons
_	ipre 2pl	bousillez
_	ipre 3pl	bousillent
_	spre 3pl	bousillent
_	iimp 1sg	bousillais
_	iimp 2sg	bousillais
_	iimp 3sg	bousillait
_	iimp 1pl	bousillions
_	spre 1pl	bousillions
_	iimp 2pl	bousilliez
_	spre 2pl	bousilliez
_	iimp 3pl	bousillaient
_	ipsi 1sg	bousillai
_	ipsi 2sg	bousillas
_	ipsi 3sg	bousilla
_	ipsi 1pl	bousillâmes
_	ipsi 2pl	bousillâtes
_	ipsi 3pl	bousillèrent
_	ifut 1sg	bousillerai
_	ifut 2sg	bousilleras
_	ifut 3sg	bousillera
_	ifut 1pl	bousillerons
_	ifut 2pl	bousillerez
_	ifut 3pl	bousilleront
_	cond 1sg	bousillerais
_	cond 2sg	bousillerais
_	cond 3sg	bousillerait
_	cond 1pl	bousillerions
_	cond 2pl	bousilleriez
_	cond 3pl	bousilleraient
_	simp 1sg	bousillasse
_	simp 2sg	bousillasses
_	simp 3sg	bousillât
_	simp 1pl	bousillassions
_	simp 2pl	bousillassiez
_	simp 3pl	bousillassent
_	impe 2sg	bousille
_	impe 1pl	bousillons
_	impe 2pl	bousillez
_	ppas mas sg	bousillé
_	ppas mas pl	bousillés
_	ppas fem sg	bousillée
_	ppas fem pl	bousillées
$
boustifailler	1_i____zz
_	infi	boustifailler
_	ppre	boustifaillant
_	ipre 1sg	boustifaille
_	ipre 3sg	boustifaille
_	spre 1sg	boustifaille
_	spre 3sg	boustifaille
_	ipre 1isg	boustifaillè
_	ipre 2sg	boustifailles
_	spre 2sg	boustifailles
_	ipre 1pl	boustifaillons
_	ipre 2pl	boustifaillez
_	ipre 3pl	boustifaillent
_	spre 3pl	boustifaillent
_	iimp 1sg	boustifaillais
_	iimp 2sg	boustifaillais
_	iimp 3sg	boustifaillait
_	iimp 1pl	boustifaillions
_	spre 1pl	boustifaillions
_	iimp 2pl	boustifailliez
_	spre 2pl	boustifailliez
_	iimp 3pl	boustifaillaient
_	ipsi 1sg	boustifaillai
_	ipsi 2sg	boustifaillas
_	ipsi 3sg	boustifailla
_	ipsi 1pl	boustifaillâmes
_	ipsi 2pl	boustifaillâtes
_	ipsi 3pl	boustifaillèrent
_	ifut 1sg	boustifaillerai
_	ifut 2sg	boustifailleras
_	ifut 3sg	boustifaillera
_	ifut 1pl	boustifaillerons
_	ifut 2pl	boustifaillerez
_	ifut 3pl	boustifailleront
_	cond 1sg	boustifaillerais
_	cond 2sg	boustifaillerais
_	cond 3sg	boustifaillerait
_	cond 1pl	boustifaillerions
_	cond 2pl	boustifailleriez
_	cond 3pl	boustifailleraient
_	simp 1sg	boustifaillasse
_	simp 2sg	boustifaillasses
_	simp 3sg	boustifaillât
_	simp 1pl	boustifaillassions
_	simp 2pl	boustifaillassiez
_	simp 3pl	boustifaillassent
_	impe 2sg	boustifaille
_	impe 1pl	boustifaillons
_	impe 2pl	boustifaillez
_	ppas epi inv	boustifaillé
$
bouteiller	1__t___zz
_	infi	bouteiller
_	ppre	bouteillant
_	ipre 1sg	bouteille
_	ipre 3sg	bouteille
_	spre 1sg	bouteille
_	spre 3sg	bouteille
_	ipre 1isg	bouteillè
_	ipre 2sg	bouteilles
_	spre 2sg	bouteilles
_	ipre 1pl	bouteillons
_	ipre 2pl	bouteillez
_	ipre 3pl	bouteillent
_	spre 3pl	bouteillent
_	iimp 1sg	bouteillais
_	iimp 2sg	bouteillais
_	iimp 3sg	bouteillait
_	iimp 1pl	bouteillions
_	spre 1pl	bouteillions
_	iimp 2pl	bouteilliez
_	spre 2pl	bouteilliez
_	iimp 3pl	bouteillaient
_	ipsi 1sg	bouteillai
_	ipsi 2sg	bouteillas
_	ipsi 3sg	bouteilla
_	ipsi 1pl	bouteillâmes
_	ipsi 2pl	bouteillâtes
_	ipsi 3pl	bouteillèrent
_	ifut 1sg	bouteillerai
_	ifut 2sg	bouteilleras
_	ifut 3sg	bouteillera
_	ifut 1pl	bouteillerons
_	ifut 2pl	bouteillerez
_	ifut 3pl	bouteilleront
_	cond 1sg	bouteillerais
_	cond 2sg	bouteillerais
_	cond 3sg	bouteillerait
_	cond 1pl	bouteillerions
_	cond 2pl	bouteilleriez
_	cond 3pl	bouteilleraient
_	simp 1sg	bouteillasse
_	simp 2sg	bouteillasses
_	simp 3sg	bouteillât
_	simp 1pl	bouteillassions
_	simp 2pl	bouteillassiez
_	simp 3pl	bouteillassent
_	impe 2sg	bouteille
_	impe 1pl	bouteillons
_	impe 2pl	bouteillez
_	ppas mas sg	bouteillé
_	ppas mas pl	bouteillés
_	ppas fem sg	bouteillée
_	ppas fem pl	bouteillées
$
bouter	1__t___zz
_	infi	bouter
_	ppre	boutant
_	ipre 1sg	boute
_	ipre 3sg	boute
_	spre 1sg	boute
_	spre 3sg	boute
_	ipre 1isg	boutè
_	ipre 2sg	boutes
_	spre 2sg	boutes
_	ipre 1pl	boutons
_	ipre 2pl	boutez
_	ipre 3pl	boutent
_	spre 3pl	boutent
_	iimp 1sg	boutais
_	iimp 2sg	boutais
_	iimp 3sg	boutait
_	iimp 1pl	boutions
_	spre 1pl	boutions
_	iimp 2pl	boutiez
_	spre 2pl	boutiez
_	iimp 3pl	boutaient
_	ipsi 1sg	boutai
_	ipsi 2sg	boutas
_	ipsi 3sg	bouta
_	ipsi 1pl	boutâmes
_	ipsi 2pl	boutâtes
_	ipsi 3pl	boutèrent
_	ifut 1sg	bouterai
_	ifut 2sg	bouteras
_	ifut 3sg	boutera
_	ifut 1pl	bouterons
_	ifut 2pl	bouterez
_	ifut 3pl	bouteront
_	cond 1sg	bouterais
_	cond 2sg	bouterais
_	cond 3sg	bouterait
_	cond 1pl	bouterions
_	cond 2pl	bouteriez
_	cond 3pl	bouteraient
_	simp 1sg	boutasse
_	simp 2sg	boutasses
_	simp 3sg	boutât
_	simp 1pl	boutassions
_	simp 2pl	boutassiez
_	simp 3pl	boutassent
_	impe 2sg	boute
_	impe 1pl	boutons
_	impe 2pl	boutez
_	ppas mas sg	bouté
_	ppas mas pl	boutés
_	ppas fem sg	boutée
_	ppas fem pl	boutées
$
boutonner	1__t_q_zz
_	infi	boutonner
_	ppre	boutonnant
_	ipre 1sg	boutonne
_	ipre 3sg	boutonne
_	spre 1sg	boutonne
_	spre 3sg	boutonne
_	ipre 1isg	boutonnè
_	ipre 2sg	boutonnes
_	spre 2sg	boutonnes
_	ipre 1pl	boutonnons
_	ipre 2pl	boutonnez
_	ipre 3pl	boutonnent
_	spre 3pl	boutonnent
_	iimp 1sg	boutonnais
_	iimp 2sg	boutonnais
_	iimp 3sg	boutonnait
_	iimp 1pl	boutonnions
_	spre 1pl	boutonnions
_	iimp 2pl	boutonniez
_	spre 2pl	boutonniez
_	iimp 3pl	boutonnaient
_	ipsi 1sg	boutonnai
_	ipsi 2sg	boutonnas
_	ipsi 3sg	boutonna
_	ipsi 1pl	boutonnâmes
_	ipsi 2pl	boutonnâtes
_	ipsi 3pl	boutonnèrent
_	ifut 1sg	boutonnerai
_	ifut 2sg	boutonneras
_	ifut 3sg	boutonnera
_	ifut 1pl	boutonnerons
_	ifut 2pl	boutonnerez
_	ifut 3pl	boutonneront
_	cond 1sg	boutonnerais
_	cond 2sg	boutonnerais
_	cond 3sg	boutonnerait
_	cond 1pl	boutonnerions
_	cond 2pl	boutonneriez
_	cond 3pl	boutonneraient
_	simp 1sg	boutonnasse
_	simp 2sg	boutonnasses
_	simp 3sg	boutonnât
_	simp 1pl	boutonnassions
_	simp 2pl	boutonnassiez
_	simp 3pl	boutonnassent
_	impe 2sg	boutonne
_	impe 1pl	boutonnons
_	impe 2pl	boutonnez
_	ppas mas sg	boutonné
_	ppas mas pl	boutonnés
_	ppas fem sg	boutonnée
_	ppas fem pl	boutonnées
$
bouturer	1__t___zz
_	infi	bouturer
_	ppre	bouturant
_	ipre 1sg	bouture
_	ipre 3sg	bouture
_	spre 1sg	bouture
_	spre 3sg	bouture
_	ipre 1isg	bouturè
_	ipre 2sg	boutures
_	spre 2sg	boutures
_	ipre 1pl	bouturons
_	ipre 2pl	bouturez
_	ipre 3pl	bouturent
_	spre 3pl	bouturent
_	iimp 1sg	bouturais
_	iimp 2sg	bouturais
_	iimp 3sg	bouturait
_	iimp 1pl	bouturions
_	spre 1pl	bouturions
_	iimp 2pl	bouturiez
_	spre 2pl	bouturiez
_	iimp 3pl	bouturaient
_	ipsi 1sg	bouturai
_	ipsi 2sg	bouturas
_	ipsi 3sg	boutura
_	ipsi 1pl	bouturâmes
_	ipsi 2pl	bouturâtes
_	ipsi 3pl	bouturèrent
_	ifut 1sg	bouturerai
_	ifut 2sg	boutureras
_	ifut 3sg	bouturera
_	ifut 1pl	bouturerons
_	ifut 2pl	bouturerez
_	ifut 3pl	boutureront
_	cond 1sg	bouturerais
_	cond 2sg	bouturerais
_	cond 3sg	bouturerait
_	cond 1pl	bouturerions
_	cond 2pl	boutureriez
_	cond 3pl	boutureraient
_	simp 1sg	bouturasse
_	simp 2sg	bouturasses
_	simp 3sg	bouturât
_	simp 1pl	bouturassions
_	simp 2pl	bouturassiez
_	simp 3pl	bouturassent
_	impe 2sg	bouture
_	impe 1pl	bouturons
_	impe 2pl	bouturez
_	ppas mas sg	bouturé
_	ppas mas pl	bouturés
_	ppas fem sg	bouturée
_	ppas fem pl	bouturées
$
boxer	1_it___zz
_	infi	boxer
_	ppre	boxant
_	ipre 1sg	boxe
_	ipre 3sg	boxe
_	spre 1sg	boxe
_	spre 3sg	boxe
_	ipre 1isg	boxè
_	ipre 2sg	boxes
_	spre 2sg	boxes
_	ipre 1pl	boxons
_	ipre 2pl	boxez
_	ipre 3pl	boxent
_	spre 3pl	boxent
_	iimp 1sg	boxais
_	iimp 2sg	boxais
_	iimp 3sg	boxait
_	iimp 1pl	boxions
_	spre 1pl	boxions
_	iimp 2pl	boxiez
_	spre 2pl	boxiez
_	iimp 3pl	boxaient
_	ipsi 1sg	boxai
_	ipsi 2sg	boxas
_	ipsi 3sg	boxa
_	ipsi 1pl	boxâmes
_	ipsi 2pl	boxâtes
_	ipsi 3pl	boxèrent
_	ifut 1sg	boxerai
_	ifut 2sg	boxeras
_	ifut 3sg	boxera
_	ifut 1pl	boxerons
_	ifut 2pl	boxerez
_	ifut 3pl	boxeront
_	cond 1sg	boxerais
_	cond 2sg	boxerais
_	cond 3sg	boxerait
_	cond 1pl	boxerions
_	cond 2pl	boxeriez
_	cond 3pl	boxeraient
_	simp 1sg	boxasse
_	simp 2sg	boxasses
_	simp 3sg	boxât
_	simp 1pl	boxassions
_	simp 2pl	boxassiez
_	simp 3pl	boxassent
_	impe 2sg	boxe
_	impe 1pl	boxons
_	impe 2pl	boxez
_	ppas mas sg	boxé
_	ppas mas pl	boxés
_	ppas fem sg	boxée
_	ppas fem pl	boxées
$
boxonner	1_i____zz
_	infi	boxonner
_	ppre	boxonnant
_	ipre 1sg	boxonne
_	ipre 3sg	boxonne
_	spre 1sg	boxonne
_	spre 3sg	boxonne
_	ipre 1isg	boxonnè
_	ipre 2sg	boxonnes
_	spre 2sg	boxonnes
_	ipre 1pl	boxonnons
_	ipre 2pl	boxonnez
_	ipre 3pl	boxonnent
_	spre 3pl	boxonnent
_	iimp 1sg	boxonnais
_	iimp 2sg	boxonnais
_	iimp 3sg	boxonnait
_	iimp 1pl	boxonnions
_	spre 1pl	boxonnions
_	iimp 2pl	boxonniez
_	spre 2pl	boxonniez
_	iimp 3pl	boxonnaient
_	ipsi 1sg	boxonnai
_	ipsi 2sg	boxonnas
_	ipsi 3sg	boxonna
_	ipsi 1pl	boxonnâmes
_	ipsi 2pl	boxonnâtes
_	ipsi 3pl	boxonnèrent
_	ifut 1sg	boxonnerai
_	ifut 2sg	boxonneras
_	ifut 3sg	boxonnera
_	ifut 1pl	boxonnerons
_	ifut 2pl	boxonnerez
_	ifut 3pl	boxonneront
_	cond 1sg	boxonnerais
_	cond 2sg	boxonnerais
_	cond 3sg	boxonnerait
_	cond 1pl	boxonnerions
_	cond 2pl	boxonneriez
_	cond 3pl	boxonneraient
_	simp 1sg	boxonnasse
_	simp 2sg	boxonnasses
_	simp 3sg	boxonnât
_	simp 1pl	boxonnassions
_	simp 2pl	boxonnassiez
_	simp 3pl	boxonnassent
_	impe 2sg	boxonne
_	impe 1pl	boxonnons
_	impe 2pl	boxonnez
_	ppas epi inv	boxonné
$
boyauter	1____p_e_
_	infi	boyauter
_	ppre	boyautant
_	ipre 1sg	boyaute
_	ipre 3sg	boyaute
_	spre 1sg	boyaute
_	spre 3sg	boyaute
_	ipre 1isg	boyautè
_	ipre 2sg	boyautes
_	spre 2sg	boyautes
_	ipre 1pl	boyautons
_	ipre 2pl	boyautez
_	ipre 3pl	boyautent
_	spre 3pl	boyautent
_	iimp 1sg	boyautais
_	iimp 2sg	boyautais
_	iimp 3sg	boyautait
_	iimp 1pl	boyautions
_	spre 1pl	boyautions
_	iimp 2pl	boyautiez
_	spre 2pl	boyautiez
_	iimp 3pl	boyautaient
_	ipsi 1sg	boyautai
_	ipsi 2sg	boyautas
_	ipsi 3sg	boyauta
_	ipsi 1pl	boyautâmes
_	ipsi 2pl	boyautâtes
_	ipsi 3pl	boyautèrent
_	ifut 1sg	boyauterai
_	ifut 2sg	boyauteras
_	ifut 3sg	boyautera
_	ifut 1pl	boyauterons
_	ifut 2pl	boyauterez
_	ifut 3pl	boyauteront
_	cond 1sg	boyauterais
_	cond 2sg	boyauterais
_	cond 3sg	boyauterait
_	cond 1pl	boyauterions
_	cond 2pl	boyauteriez
_	cond 3pl	boyauteraient
_	simp 1sg	boyautasse
_	simp 2sg	boyautasses
_	simp 3sg	boyautât
_	simp 1pl	boyautassions
_	simp 2pl	boyautassiez
_	simp 3pl	boyautassent
_	impe 2sg	boyaute
_	impe 1pl	boyautons
_	impe 2pl	boyautez
_	ppas mas sg	boyauté
_	ppas mas pl	boyautés
_	ppas fem sg	boyautée
_	ppas fem pl	boyautées
$
boycotter	1__t___zz
_	infi	boycotter
_	ppre	boycottant
_	ipre 1sg	boycotte
_	ipre 3sg	boycotte
_	spre 1sg	boycotte
_	spre 3sg	boycotte
_	ipre 1isg	boycottè
_	ipre 2sg	boycottes
_	spre 2sg	boycottes
_	ipre 1pl	boycottons
_	ipre 2pl	boycottez
_	ipre 3pl	boycottent
_	spre 3pl	boycottent
_	iimp 1sg	boycottais
_	iimp 2sg	boycottais
_	iimp 3sg	boycottait
_	iimp 1pl	boycottions
_	spre 1pl	boycottions
_	iimp 2pl	boycottiez
_	spre 2pl	boycottiez
_	iimp 3pl	boycottaient
_	ipsi 1sg	boycottai
_	ipsi 2sg	boycottas
_	ipsi 3sg	boycotta
_	ipsi 1pl	boycottâmes
_	ipsi 2pl	boycottâtes
_	ipsi 3pl	boycottèrent
_	ifut 1sg	boycotterai
_	ifut 2sg	boycotteras
_	ifut 3sg	boycottera
_	ifut 1pl	boycotterons
_	ifut 2pl	boycotterez
_	ifut 3pl	boycotteront
_	cond 1sg	boycotterais
_	cond 2sg	boycotterais
_	cond 3sg	boycotterait
_	cond 1pl	boycotterions
_	cond 2pl	boycotteriez
_	cond 3pl	boycotteraient
_	simp 1sg	boycottasse
_	simp 2sg	boycottasses
_	simp 3sg	boycottât
_	simp 1pl	boycottassions
_	simp 2pl	boycottassiez
_	simp 3pl	boycottassent
_	impe 2sg	boycotte
_	impe 1pl	boycottons
_	impe 2pl	boycottez
_	ppas mas sg	boycotté
_	ppas mas pl	boycottés
_	ppas fem sg	boycottée
_	ppas fem pl	boycottées
$
braconner	1_it___zz
_	infi	braconner
_	ppre	braconnant
_	ipre 1sg	braconne
_	ipre 3sg	braconne
_	spre 1sg	braconne
_	spre 3sg	braconne
_	ipre 1isg	braconnè
_	ipre 2sg	braconnes
_	spre 2sg	braconnes
_	ipre 1pl	braconnons
_	ipre 2pl	braconnez
_	ipre 3pl	braconnent
_	spre 3pl	braconnent
_	iimp 1sg	braconnais
_	iimp 2sg	braconnais
_	iimp 3sg	braconnait
_	iimp 1pl	braconnions
_	spre 1pl	braconnions
_	iimp 2pl	braconniez
_	spre 2pl	braconniez
_	iimp 3pl	braconnaient
_	ipsi 1sg	braconnai
_	ipsi 2sg	braconnas
_	ipsi 3sg	braconna
_	ipsi 1pl	braconnâmes
_	ipsi 2pl	braconnâtes
_	ipsi 3pl	braconnèrent
_	ifut 1sg	braconnerai
_	ifut 2sg	braconneras
_	ifut 3sg	braconnera
_	ifut 1pl	braconnerons
_	ifut 2pl	braconnerez
_	ifut 3pl	braconneront
_	cond 1sg	braconnerais
_	cond 2sg	braconnerais
_	cond 3sg	braconnerait
_	cond 1pl	braconnerions
_	cond 2pl	braconneriez
_	cond 3pl	braconneraient
_	simp 1sg	braconnasse
_	simp 2sg	braconnasses
_	simp 3sg	braconnât
_	simp 1pl	braconnassions
_	simp 2pl	braconnassiez
_	simp 3pl	braconnassent
_	impe 2sg	braconne
_	impe 1pl	braconnons
_	impe 2pl	braconnez
_	ppas mas sg	braconné
_	ppas mas pl	braconnés
_	ppas fem sg	braconnée
_	ppas fem pl	braconnées
$
brader	1__t___zz
_	infi	brader
_	ppre	bradant
_	ipre 1sg	brade
_	ipre 3sg	brade
_	spre 1sg	brade
_	spre 3sg	brade
_	ipre 1isg	bradè
_	ipre 2sg	brades
_	spre 2sg	brades
_	ipre 1pl	bradons
_	ipre 2pl	bradez
_	ipre 3pl	bradent
_	spre 3pl	bradent
_	iimp 1sg	bradais
_	iimp 2sg	bradais
_	iimp 3sg	bradait
_	iimp 1pl	bradions
_	spre 1pl	bradions
_	iimp 2pl	bradiez
_	spre 2pl	bradiez
_	iimp 3pl	bradaient
_	ipsi 1sg	bradai
_	ipsi 2sg	bradas
_	ipsi 3sg	brada
_	ipsi 1pl	bradâmes
_	ipsi 2pl	bradâtes
_	ipsi 3pl	bradèrent
_	ifut 1sg	braderai
_	ifut 2sg	braderas
_	ifut 3sg	bradera
_	ifut 1pl	braderons
_	ifut 2pl	braderez
_	ifut 3pl	braderont
_	cond 1sg	braderais
_	cond 2sg	braderais
_	cond 3sg	braderait
_	cond 1pl	braderions
_	cond 2pl	braderiez
_	cond 3pl	braderaient
_	simp 1sg	bradasse
_	simp 2sg	bradasses
_	simp 3sg	bradât
_	simp 1pl	bradassions
_	simp 2pl	bradassiez
_	simp 3pl	bradassent
_	impe 2sg	brade
_	impe 1pl	bradons
_	impe 2pl	bradez
_	ppas mas sg	bradé
_	ppas mas pl	bradés
_	ppas fem sg	bradée
_	ppas fem pl	bradées
$
brailler	1_it_q_zz
_	infi	brailler
_	ppre	braillant
_	ipre 1sg	braille
_	ipre 3sg	braille
_	spre 1sg	braille
_	spre 3sg	braille
_	ipre 1isg	braillè
_	ipre 2sg	brailles
_	spre 2sg	brailles
_	ipre 1pl	braillons
_	ipre 2pl	braillez
_	ipre 3pl	braillent
_	spre 3pl	braillent
_	iimp 1sg	braillais
_	iimp 2sg	braillais
_	iimp 3sg	braillait
_	iimp 1pl	braillions
_	spre 1pl	braillions
_	iimp 2pl	brailliez
_	spre 2pl	brailliez
_	iimp 3pl	braillaient
_	ipsi 1sg	braillai
_	ipsi 2sg	braillas
_	ipsi 3sg	brailla
_	ipsi 1pl	braillâmes
_	ipsi 2pl	braillâtes
_	ipsi 3pl	braillèrent
_	ifut 1sg	braillerai
_	ifut 2sg	brailleras
_	ifut 3sg	braillera
_	ifut 1pl	braillerons
_	ifut 2pl	braillerez
_	ifut 3pl	brailleront
_	cond 1sg	braillerais
_	cond 2sg	braillerais
_	cond 3sg	braillerait
_	cond 1pl	braillerions
_	cond 2pl	brailleriez
_	cond 3pl	brailleraient
_	simp 1sg	braillasse
_	simp 2sg	braillasses
_	simp 3sg	braillât
_	simp 1pl	braillassions
_	simp 2pl	braillassiez
_	simp 3pl	braillassent
_	impe 2sg	braille
_	impe 1pl	braillons
_	impe 2pl	braillez
_	ppas mas sg	braillé
_	ppas mas pl	braillés
_	ppas fem sg	braillée
_	ppas fem pl	braillées
$
braire	3_i_____a
_	infi	braire
_	ppre	brayant
_	ppas epi inv	brait
_	ipre 1sg	brais
_	ipre 2sg	brais
_	ipre 3sg	brait
_	ipre 1pl	brayons
_	ipre 2pl	brayez
_	ipre 3pl	braient
_	spre 3pl	braient
_	iimp 1sg	brayais
_	iimp 2sg	brayais
_	iimp 3sg	brayait
_	iimp 1pl	brayions
_	spre 1pl	brayions
_	iimp 2pl	brayiez
_	spre 2pl	brayiez
_	iimp 3pl	brayaient
_	ifut 1sg	brairai
_	ifut 2sg	brairas
_	ifut 3sg	braira
_	ifut 1pl	brairons
_	ifut 2pl	brairez
_	ifut 3pl	brairont
_	cond 1sg	brairais
_	cond 2sg	brairais
_	cond 3sg	brairait
_	cond 1pl	brairions
_	cond 2pl	brairiez
_	cond 3pl	brairaient
_	spre 1sg	braie
_	spre 3sg	braie
_	spre 2sg	braies
_	impe 2sg	brais
_	impe 1pl	brayons
_	impe 2pl	brayez
$
braiser	1__t___zz
_	infi	braiser
_	ppre	braisant
_	ipre 1sg	braise
_	ipre 3sg	braise
_	spre 1sg	braise
_	spre 3sg	braise
_	ipre 1isg	braisè
_	ipre 2sg	braises
_	spre 2sg	braises
_	ipre 1pl	braisons
_	ipre 2pl	braisez
_	ipre 3pl	braisent
_	spre 3pl	braisent
_	iimp 1sg	braisais
_	iimp 2sg	braisais
_	iimp 3sg	braisait
_	iimp 1pl	braisions
_	spre 1pl	braisions
_	iimp 2pl	braisiez
_	spre 2pl	braisiez
_	iimp 3pl	braisaient
_	ipsi 1sg	braisai
_	ipsi 2sg	braisas
_	ipsi 3sg	braisa
_	ipsi 1pl	braisâmes
_	ipsi 2pl	braisâtes
_	ipsi 3pl	braisèrent
_	ifut 1sg	braiserai
_	ifut 2sg	braiseras
_	ifut 3sg	braisera
_	ifut 1pl	braiserons
_	ifut 2pl	braiserez
_	ifut 3pl	braiseront
_	cond 1sg	braiserais
_	cond 2sg	braiserais
_	cond 3sg	braiserait
_	cond 1pl	braiserions
_	cond 2pl	braiseriez
_	cond 3pl	braiseraient
_	simp 1sg	braisasse
_	simp 2sg	braisasses
_	simp 3sg	braisât
_	simp 1pl	braisassions
_	simp 2pl	braisassiez
_	simp 3pl	braisassent
_	impe 2sg	braise
_	impe 1pl	braisons
_	impe 2pl	braisez
_	ppas mas sg	braisé
_	ppas mas pl	braisés
_	ppas fem sg	braisée
_	ppas fem pl	braisées
$
bramer	1_i____zz
_	infi	bramer
_	ppre	bramant
_	ipre 1sg	brame
_	ipre 3sg	brame
_	spre 1sg	brame
_	spre 3sg	brame
_	ipre 1isg	bramè
_	ipre 2sg	brames
_	spre 2sg	brames
_	ipre 1pl	bramons
_	ipre 2pl	bramez
_	ipre 3pl	brament
_	spre 3pl	brament
_	iimp 1sg	bramais
_	iimp 2sg	bramais
_	iimp 3sg	bramait
_	iimp 1pl	bramions
_	spre 1pl	bramions
_	iimp 2pl	bramiez
_	spre 2pl	bramiez
_	iimp 3pl	bramaient
_	ipsi 1sg	bramai
_	ipsi 2sg	bramas
_	ipsi 3sg	brama
_	ipsi 1pl	bramâmes
_	ipsi 2pl	bramâtes
_	ipsi 3pl	bramèrent
_	ifut 1sg	bramerai
_	ifut 2sg	brameras
_	ifut 3sg	bramera
_	ifut 1pl	bramerons
_	ifut 2pl	bramerez
_	ifut 3pl	brameront
_	cond 1sg	bramerais
_	cond 2sg	bramerais
_	cond 3sg	bramerait
_	cond 1pl	bramerions
_	cond 2pl	brameriez
_	cond 3pl	brameraient
_	simp 1sg	bramasse
_	simp 2sg	bramasses
_	simp 3sg	bramât
_	simp 1pl	bramassions
_	simp 2pl	bramassiez
_	simp 3pl	bramassent
_	impe 2sg	brame
_	impe 1pl	bramons
_	impe 2pl	bramez
_	ppas epi inv	bramé
$
brancarder	1__t___zz
_	infi	brancarder
_	ppre	brancardant
_	ipre 1sg	brancarde
_	ipre 3sg	brancarde
_	spre 1sg	brancarde
_	spre 3sg	brancarde
_	ipre 1isg	brancardè
_	ipre 2sg	brancardes
_	spre 2sg	brancardes
_	ipre 1pl	brancardons
_	ipre 2pl	brancardez
_	ipre 3pl	brancardent
_	spre 3pl	brancardent
_	iimp 1sg	brancardais
_	iimp 2sg	brancardais
_	iimp 3sg	brancardait
_	iimp 1pl	brancardions
_	spre 1pl	brancardions
_	iimp 2pl	brancardiez
_	spre 2pl	brancardiez
_	iimp 3pl	brancardaient
_	ipsi 1sg	brancardai
_	ipsi 2sg	brancardas
_	ipsi 3sg	brancarda
_	ipsi 1pl	brancardâmes
_	ipsi 2pl	brancardâtes
_	ipsi 3pl	brancardèrent
_	ifut 1sg	brancarderai
_	ifut 2sg	brancarderas
_	ifut 3sg	brancardera
_	ifut 1pl	brancarderons
_	ifut 2pl	brancarderez
_	ifut 3pl	brancarderont
_	cond 1sg	brancarderais
_	cond 2sg	brancarderais
_	cond 3sg	brancarderait
_	cond 1pl	brancarderions
_	cond 2pl	brancarderiez
_	cond 3pl	brancarderaient
_	simp 1sg	brancardasse
_	simp 2sg	brancardasses
_	simp 3sg	brancardât
_	simp 1pl	brancardassions
_	simp 2pl	brancardassiez
_	simp 3pl	brancardassent
_	impe 2sg	brancarde
_	impe 1pl	brancardons
_	impe 2pl	brancardez
_	ppas mas sg	brancardé
_	ppas mas pl	brancardés
_	ppas fem sg	brancardée
_	ppas fem pl	brancardées
$
brancher	1_it_q_zz
_	infi	brancher
_	ppre	branchant
_	ipre 1sg	branche
_	ipre 3sg	branche
_	spre 1sg	branche
_	spre 3sg	branche
_	ipre 1isg	branchè
_	ipre 2sg	branches
_	spre 2sg	branches
_	ipre 1pl	branchons
_	ipre 2pl	branchez
_	ipre 3pl	branchent
_	spre 3pl	branchent
_	iimp 1sg	branchais
_	iimp 2sg	branchais
_	iimp 3sg	branchait
_	iimp 1pl	branchions
_	spre 1pl	branchions
_	iimp 2pl	branchiez
_	spre 2pl	branchiez
_	iimp 3pl	branchaient
_	ipsi 1sg	branchai
_	ipsi 2sg	branchas
_	ipsi 3sg	brancha
_	ipsi 1pl	branchâmes
_	ipsi 2pl	branchâtes
_	ipsi 3pl	branchèrent
_	ifut 1sg	brancherai
_	ifut 2sg	brancheras
_	ifut 3sg	branchera
_	ifut 1pl	brancherons
_	ifut 2pl	brancherez
_	ifut 3pl	brancheront
_	cond 1sg	brancherais
_	cond 2sg	brancherais
_	cond 3sg	brancherait
_	cond 1pl	brancherions
_	cond 2pl	brancheriez
_	cond 3pl	brancheraient
_	simp 1sg	branchasse
_	simp 2sg	branchasses
_	simp 3sg	branchât
_	simp 1pl	branchassions
_	simp 2pl	branchassiez
_	simp 3pl	branchassent
_	impe 2sg	branche
_	impe 1pl	branchons
_	impe 2pl	branchez
_	ppas mas sg	branché
_	ppas mas pl	branchés
_	ppas fem sg	branchée
_	ppas fem pl	branchées
$
brandiller	1_it___zz
_	infi	brandiller
_	ppre	brandillant
_	ipre 1sg	brandille
_	ipre 3sg	brandille
_	spre 1sg	brandille
_	spre 3sg	brandille
_	ipre 1isg	brandillè
_	ipre 2sg	brandilles
_	spre 2sg	brandilles
_	ipre 1pl	brandillons
_	ipre 2pl	brandillez
_	ipre 3pl	brandillent
_	spre 3pl	brandillent
_	iimp 1sg	brandillais
_	iimp 2sg	brandillais
_	iimp 3sg	brandillait
_	iimp 1pl	brandillions
_	spre 1pl	brandillions
_	iimp 2pl	brandilliez
_	spre 2pl	brandilliez
_	iimp 3pl	brandillaient
_	ipsi 1sg	brandillai
_	ipsi 2sg	brandillas
_	ipsi 3sg	brandilla
_	ipsi 1pl	brandillâmes
_	ipsi 2pl	brandillâtes
_	ipsi 3pl	brandillèrent
_	ifut 1sg	brandillerai
_	ifut 2sg	brandilleras
_	ifut 3sg	brandillera
_	ifut 1pl	brandillerons
_	ifut 2pl	brandillerez
_	ifut 3pl	brandilleront
_	cond 1sg	brandillerais
_	cond 2sg	brandillerais
_	cond 3sg	brandillerait
_	cond 1pl	brandillerions
_	cond 2pl	brandilleriez
_	cond 3pl	brandilleraient
_	simp 1sg	brandillasse
_	simp 2sg	brandillasses
_	simp 3sg	brandillât
_	simp 1pl	brandillassions
_	simp 2pl	brandillassiez
_	simp 3pl	brandillassent
_	impe 2sg	brandille
_	impe 1pl	brandillons
_	impe 2pl	brandillez
_	ppas mas sg	brandillé
_	ppas mas pl	brandillés
_	ppas fem sg	brandillée
_	ppas fem pl	brandillées
$
brandir	2__t____a
_	infi	brandir
_	ppre	brandissant
_	ipre 1sg	brandis
_	ipre 2sg	brandis
_	ipsi 1sg	brandis
_	ipsi 2sg	brandis
_	ipre 3sg	brandit
_	ipsi 3sg	brandit
_	ipre 1pl	brandissons
_	ipre 2pl	brandissez
_	ipre 3pl	brandissent
_	spre 3pl	brandissent
_	simp 3pl	brandissent
_	iimp 1sg	brandissais
_	iimp 2sg	brandissais
_	iimp 3sg	brandissait
_	iimp 1pl	brandissions
_	spre 1pl	brandissions
_	simp 1pl	brandissions
_	iimp 2pl	brandissiez
_	spre 2pl	brandissiez
_	simp 2pl	brandissiez
_	iimp 3pl	brandissaient
_	ipsi 1pl	brandîmes
_	ipsi 2pl	brandîtes
_	ipsi 3pl	brandirent
_	ifut 1sg	brandirai
_	ifut 2sg	brandiras
_	ifut 3sg	brandira
_	ifut 1pl	brandirons
_	ifut 2pl	brandirez
_	ifut 3pl	brandiront
_	cond 1sg	brandirais
_	cond 2sg	brandirais
_	cond 3sg	brandirait
_	cond 1pl	brandirions
_	cond 2pl	brandiriez
_	cond 3pl	brandiraient
_	spre 1sg	brandisse
_	simp 1sg	brandisse
_	spre 2sg	brandisses
_	simp 2sg	brandisses
_	spre 3sg	brandisse
_	simp 3sg	brandît
_	impe 2sg	brandis
_	impe 1pl	brandissons
_	impe 2pl	brandissez
_	ppas mas sg	brandi
_	ppas mas pl	brandis
_	ppas fem sg	brandie
_	ppas fem pl	brandies
$
branler	1_it_q_zz
_	infi	branler
_	ppre	branlant
_	ipre 1sg	branle
_	ipre 3sg	branle
_	spre 1sg	branle
_	spre 3sg	branle
_	ipre 1isg	branlè
_	ipre 2sg	branles
_	spre 2sg	branles
_	ipre 1pl	branlons
_	ipre 2pl	branlez
_	ipre 3pl	branlent
_	spre 3pl	branlent
_	iimp 1sg	branlais
_	iimp 2sg	branlais
_	iimp 3sg	branlait
_	iimp 1pl	branlions
_	spre 1pl	branlions
_	iimp 2pl	branliez
_	spre 2pl	branliez
_	iimp 3pl	branlaient
_	ipsi 1sg	branlai
_	ipsi 2sg	branlas
_	ipsi 3sg	branla
_	ipsi 1pl	branlâmes
_	ipsi 2pl	branlâtes
_	ipsi 3pl	branlèrent
_	ifut 1sg	branlerai
_	ifut 2sg	branleras
_	ifut 3sg	branlera
_	ifut 1pl	branlerons
_	ifut 2pl	branlerez
_	ifut 3pl	branleront
_	cond 1sg	branlerais
_	cond 2sg	branlerais
_	cond 3sg	branlerait
_	cond 1pl	branlerions
_	cond 2pl	branleriez
_	cond 3pl	branleraient
_	simp 1sg	branlasse
_	simp 2sg	branlasses
_	simp 3sg	branlât
_	simp 1pl	branlassions
_	simp 2pl	branlassiez
_	simp 3pl	branlassent
_	impe 2sg	branle
_	impe 1pl	branlons
_	impe 2pl	branlez
_	ppas mas sg	branlé
_	ppas mas pl	branlés
_	ppas fem sg	branlée
_	ppas fem pl	branlées
$
branlocher	1__t___zz
_	infi	branlocher
_	ppre	branlochant
_	ipre 1sg	branloche
_	ipre 3sg	branloche
_	spre 1sg	branloche
_	spre 3sg	branloche
_	ipre 1isg	branlochè
_	ipre 2sg	branloches
_	spre 2sg	branloches
_	ipre 1pl	branlochons
_	ipre 2pl	branlochez
_	ipre 3pl	branlochent
_	spre 3pl	branlochent
_	iimp 1sg	branlochais
_	iimp 2sg	branlochais
_	iimp 3sg	branlochait
_	iimp 1pl	branlochions
_	spre 1pl	branlochions
_	iimp 2pl	branlochiez
_	spre 2pl	branlochiez
_	iimp 3pl	branlochaient
_	ipsi 1sg	branlochai
_	ipsi 2sg	branlochas
_	ipsi 3sg	branlocha
_	ipsi 1pl	branlochâmes
_	ipsi 2pl	branlochâtes
_	ipsi 3pl	branlochèrent
_	ifut 1sg	branlocherai
_	ifut 2sg	branlocheras
_	ifut 3sg	branlochera
_	ifut 1pl	branlocherons
_	ifut 2pl	branlocherez
_	ifut 3pl	branlocheront
_	cond 1sg	branlocherais
_	cond 2sg	branlocherais
_	cond 3sg	branlocherait
_	cond 1pl	branlocherions
_	cond 2pl	branlocheriez
_	cond 3pl	branlocheraient
_	simp 1sg	branlochasse
_	simp 2sg	branlochasses
_	simp 3sg	branlochât
_	simp 1pl	branlochassions
_	simp 2pl	branlochassiez
_	simp 3pl	branlochassent
_	impe 2sg	branloche
_	impe 1pl	branlochons
_	impe 2pl	branlochez
_	ppas mas sg	branloché
_	ppas mas pl	branlochés
_	ppas fem sg	branlochée
_	ppas fem pl	branlochées
$
braquer	1_it_q_zz
_	infi	braquer
_	ppre	braquant
_	ipre 1sg	braque
_	ipre 3sg	braque
_	spre 1sg	braque
_	spre 3sg	braque
_	ipre 1isg	braquè
_	ipre 2sg	braques
_	spre 2sg	braques
_	ipre 1pl	braquons
_	ipre 2pl	braquez
_	ipre 3pl	braquent
_	spre 3pl	braquent
_	iimp 1sg	braquais
_	iimp 2sg	braquais
_	iimp 3sg	braquait
_	iimp 1pl	braquions
_	spre 1pl	braquions
_	iimp 2pl	braquiez
_	spre 2pl	braquiez
_	iimp 3pl	braquaient
_	ipsi 1sg	braquai
_	ipsi 2sg	braquas
_	ipsi 3sg	braqua
_	ipsi 1pl	braquâmes
_	ipsi 2pl	braquâtes
_	ipsi 3pl	braquèrent
_	ifut 1sg	braquerai
_	ifut 2sg	braqueras
_	ifut 3sg	braquera
_	ifut 1pl	braquerons
_	ifut 2pl	braquerez
_	ifut 3pl	braqueront
_	cond 1sg	braquerais
_	cond 2sg	braquerais
_	cond 3sg	braquerait
_	cond 1pl	braquerions
_	cond 2pl	braqueriez
_	cond 3pl	braqueraient
_	simp 1sg	braquasse
_	simp 2sg	braquasses
_	simp 3sg	braquât
_	simp 1pl	braquassions
_	simp 2pl	braquassiez
_	simp 3pl	braquassent
_	impe 2sg	braque
_	impe 1pl	braquons
_	impe 2pl	braquez
_	ppas mas sg	braqué
_	ppas mas pl	braqués
_	ppas fem sg	braquée
_	ppas fem pl	braquées
$
braser	1__t___zz
_	infi	braser
_	ppre	brasant
_	ipre 1sg	brase
_	ipre 3sg	brase
_	spre 1sg	brase
_	spre 3sg	brase
_	ipre 1isg	brasè
_	ipre 2sg	brases
_	spre 2sg	brases
_	ipre 1pl	brasons
_	ipre 2pl	brasez
_	ipre 3pl	brasent
_	spre 3pl	brasent
_	iimp 1sg	brasais
_	iimp 2sg	brasais
_	iimp 3sg	brasait
_	iimp 1pl	brasions
_	spre 1pl	brasions
_	iimp 2pl	brasiez
_	spre 2pl	brasiez
_	iimp 3pl	brasaient
_	ipsi 1sg	brasai
_	ipsi 2sg	brasas
_	ipsi 3sg	brasa
_	ipsi 1pl	brasâmes
_	ipsi 2pl	brasâtes
_	ipsi 3pl	brasèrent
_	ifut 1sg	braserai
_	ifut 2sg	braseras
_	ifut 3sg	brasera
_	ifut 1pl	braserons
_	ifut 2pl	braserez
_	ifut 3pl	braseront
_	cond 1sg	braserais
_	cond 2sg	braserais
_	cond 3sg	braserait
_	cond 1pl	braserions
_	cond 2pl	braseriez
_	cond 3pl	braseraient
_	simp 1sg	brasasse
_	simp 2sg	brasasses
_	simp 3sg	brasât
_	simp 1pl	brasassions
_	simp 2pl	brasassiez
_	simp 3pl	brasassent
_	impe 2sg	brase
_	impe 1pl	brasons
_	impe 2pl	brasez
_	ppas mas sg	brasé
_	ppas mas pl	brasés
_	ppas fem sg	brasée
_	ppas fem pl	brasées
$
brasiller	1_i____zz
_	infi	brasiller
_	ppre	brasillant
_	ipre 1sg	brasille
_	ipre 3sg	brasille
_	spre 1sg	brasille
_	spre 3sg	brasille
_	ipre 1isg	brasillè
_	ipre 2sg	brasilles
_	spre 2sg	brasilles
_	ipre 1pl	brasillons
_	ipre 2pl	brasillez
_	ipre 3pl	brasillent
_	spre 3pl	brasillent
_	iimp 1sg	brasillais
_	iimp 2sg	brasillais
_	iimp 3sg	brasillait
_	iimp 1pl	brasillions
_	spre 1pl	brasillions
_	iimp 2pl	brasilliez
_	spre 2pl	brasilliez
_	iimp 3pl	brasillaient
_	ipsi 1sg	brasillai
_	ipsi 2sg	brasillas
_	ipsi 3sg	brasilla
_	ipsi 1pl	brasillâmes
_	ipsi 2pl	brasillâtes
_	ipsi 3pl	brasillèrent
_	ifut 1sg	brasillerai
_	ifut 2sg	brasilleras
_	ifut 3sg	brasillera
_	ifut 1pl	brasillerons
_	ifut 2pl	brasillerez
_	ifut 3pl	brasilleront
_	cond 1sg	brasillerais
_	cond 2sg	brasillerais
_	cond 3sg	brasillerait
_	cond 1pl	brasillerions
_	cond 2pl	brasilleriez
_	cond 3pl	brasilleraient
_	simp 1sg	brasillasse
_	simp 2sg	brasillasses
_	simp 3sg	brasillât
_	simp 1pl	brasillassions
_	simp 2pl	brasillassiez
_	simp 3pl	brasillassent
_	impe 2sg	brasille
_	impe 1pl	brasillons
_	impe 2pl	brasillez
_	ppas epi inv	brasillé
$
brasser	1__t_q_zz
_	infi	brasser
_	ppre	brassant
_	ipre 1sg	brasse
_	ipre 3sg	brasse
_	spre 1sg	brasse
_	spre 3sg	brasse
_	ipre 1isg	brassè
_	ipre 2sg	brasses
_	spre 2sg	brasses
_	ipre 1pl	brassons
_	ipre 2pl	brassez
_	ipre 3pl	brassent
_	spre 3pl	brassent
_	iimp 1sg	brassais
_	iimp 2sg	brassais
_	iimp 3sg	brassait
_	iimp 1pl	brassions
_	spre 1pl	brassions
_	iimp 2pl	brassiez
_	spre 2pl	brassiez
_	iimp 3pl	brassaient
_	ipsi 1sg	brassai
_	ipsi 2sg	brassas
_	ipsi 3sg	brassa
_	ipsi 1pl	brassâmes
_	ipsi 2pl	brassâtes
_	ipsi 3pl	brassèrent
_	ifut 1sg	brasserai
_	ifut 2sg	brasseras
_	ifut 3sg	brassera
_	ifut 1pl	brasserons
_	ifut 2pl	brasserez
_	ifut 3pl	brasseront
_	cond 1sg	brasserais
_	cond 2sg	brasserais
_	cond 3sg	brasserait
_	cond 1pl	brasserions
_	cond 2pl	brasseriez
_	cond 3pl	brasseraient
_	simp 1sg	brassasse
_	simp 2sg	brassasses
_	simp 3sg	brassât
_	simp 1pl	brassassions
_	simp 2pl	brassassiez
_	simp 3pl	brassassent
_	impe 2sg	brasse
_	impe 1pl	brassons
_	impe 2pl	brassez
_	ppas mas sg	brassé
_	ppas mas pl	brassés
_	ppas fem sg	brassée
_	ppas fem pl	brassées
$
brasseyer	1__t___zz
_	infi	brasseyer
_	ppre	brasseyant
_	ipre 1sg	brasseye
_	ipre 3sg	brasseye
_	spre 1sg	brasseye
_	spre 3sg	brasseye
_	ipre 1isg	brasseyè
_	ipre 2sg	brasseyes
_	spre 2sg	brasseyes
_	ipre 1pl	brasseyons
_	ipre 2pl	brasseyez
_	ipre 3pl	brasseyent
_	spre 3pl	brasseyent
_	iimp 1sg	brasseyais
_	iimp 2sg	brasseyais
_	iimp 3sg	brasseyait
_	iimp 1pl	brasseyions
_	spre 1pl	brasseyions
_	iimp 2pl	brasseyiez
_	spre 2pl	brasseyiez
_	iimp 3pl	brasseyaient
_	ipsi 1sg	brasseyai
_	ipsi 2sg	brasseyas
_	ipsi 3sg	brasseya
_	ipsi 1pl	brasseyâmes
_	ipsi 2pl	brasseyâtes
_	ipsi 3pl	brasseyèrent
_	ifut 1sg	brasseyerai
_	ifut 2sg	brasseyeras
_	ifut 3sg	brasseyera
_	ifut 1pl	brasseyerons
_	ifut 2pl	brasseyerez
_	ifut 3pl	brasseyeront
_	cond 1sg	brasseyerais
_	cond 2sg	brasseyerais
_	cond 3sg	brasseyerait
_	cond 1pl	brasseyerions
_	cond 2pl	brasseyeriez
_	cond 3pl	brasseyeraient
_	simp 1sg	brasseyasse
_	simp 2sg	brasseyasses
_	simp 3sg	brasseyât
_	simp 1pl	brasseyassions
_	simp 2pl	brasseyassiez
_	simp 3pl	brasseyassent
_	impe 2sg	brasseye
_	impe 1pl	brasseyons
_	impe 2pl	brasseyez
_	ppas mas sg	brasseyé
_	ppas mas pl	brasseyés
_	ppas fem sg	brasseyée
_	ppas fem pl	brasseyées
$
braver	1__t___zz
_	infi	braver
_	ppre	bravant
_	ipre 1sg	brave
_	ipre 3sg	brave
_	spre 1sg	brave
_	spre 3sg	brave
_	ipre 1isg	bravè
_	ipre 2sg	braves
_	spre 2sg	braves
_	ipre 1pl	bravons
_	ipre 2pl	bravez
_	ipre 3pl	bravent
_	spre 3pl	bravent
_	iimp 1sg	bravais
_	iimp 2sg	bravais
_	iimp 3sg	bravait
_	iimp 1pl	bravions
_	spre 1pl	bravions
_	iimp 2pl	braviez
_	spre 2pl	braviez
_	iimp 3pl	bravaient
_	ipsi 1sg	bravai
_	ipsi 2sg	bravas
_	ipsi 3sg	brava
_	ipsi 1pl	bravâmes
_	ipsi 2pl	bravâtes
_	ipsi 3pl	bravèrent
_	ifut 1sg	braverai
_	ifut 2sg	braveras
_	ifut 3sg	bravera
_	ifut 1pl	braverons
_	ifut 2pl	braverez
_	ifut 3pl	braveront
_	cond 1sg	braverais
_	cond 2sg	braverais
_	cond 3sg	braverait
_	cond 1pl	braverions
_	cond 2pl	braveriez
_	cond 3pl	braveraient
_	simp 1sg	bravasse
_	simp 2sg	bravasses
_	simp 3sg	bravât
_	simp 1pl	bravassions
_	simp 2pl	bravassiez
_	simp 3pl	bravassent
_	impe 2sg	brave
_	impe 1pl	bravons
_	impe 2pl	bravez
_	ppas mas sg	bravé
_	ppas mas pl	bravés
_	ppas fem sg	bravée
_	ppas fem pl	bravées
$
brayer	1__t___zz
_	infi	brayer
_	ppre	brayant
_	ipre 1sg	braye
_	ipre 3sg	braye
_	spre 1sg	braye
_	spre 3sg	braye
_	ipre 1sg	braie
_	ipre 3sg	braie
_	spre 1sg	braie
_	spre 3sg	braie
_	ipre 1isg	brayè
_	ipre 2sg	brayes
_	spre 2sg	brayes
_	ipre 2sg	braies
_	spre 2sg	braies
_	ipre 1pl	brayons
_	ipre 2pl	brayez
_	ipre 3pl	brayent
_	spre 3pl	brayent
_	ipre 3pl	braient
_	spre 3pl	braient
_	iimp 1sg	brayais
_	iimp 2sg	brayais
_	iimp 3sg	brayait
_	iimp 1pl	brayions
_	spre 1pl	brayions
_	iimp 2pl	brayiez
_	spre 2pl	brayiez
_	iimp 3pl	brayaient
_	ipsi 1sg	brayai
_	ipsi 2sg	brayas
_	ipsi 3sg	braya
_	ipsi 1pl	brayâmes
_	ipsi 2pl	brayâtes
_	ipsi 3pl	brayèrent
_	ifut 1sg	brayerai
_	ifut 1sg	braierai
_	ifut 2sg	brayeras
_	ifut 2sg	braieras
_	ifut 3sg	brayera
_	ifut 3sg	braiera
_	ifut 1pl	brayerons
_	ifut 1pl	braierons
_	ifut 2pl	brayerez
_	ifut 2pl	braierez
_	ifut 3pl	brayeront
_	ifut 3pl	braieront
_	cond 1sg	brayerais
_	cond 2sg	brayerais
_	cond 1sg	braierais
_	cond 2sg	braierais
_	cond 3sg	brayerait
_	cond 3sg	braierait
_	cond 1pl	brayerions
_	cond 1pl	braierions
_	cond 2pl	brayeriez
_	cond 2pl	braieriez
_	cond 3pl	brayeraient
_	cond 3pl	braieraient
_	simp 1sg	brayasse
_	simp 2sg	brayasses
_	simp 3sg	brayât
_	simp 1pl	brayassions
_	simp 2pl	brayassiez
_	simp 3pl	brayassent
_	impe 2sg	braye
_	impe 2sg	braie
_	impe 1pl	brayons
_	impe 2pl	brayez
_	ppas mas sg	brayé
_	ppas mas pl	brayés
_	ppas fem sg	brayée
_	ppas fem pl	brayées
$
bredouiller	1_it___zz
_	infi	bredouiller
_	ppre	bredouillant
_	ipre 1sg	bredouille
_	ipre 3sg	bredouille
_	spre 1sg	bredouille
_	spre 3sg	bredouille
_	ipre 1isg	bredouillè
_	ipre 2sg	bredouilles
_	spre 2sg	bredouilles
_	ipre 1pl	bredouillons
_	ipre 2pl	bredouillez
_	ipre 3pl	bredouillent
_	spre 3pl	bredouillent
_	iimp 1sg	bredouillais
_	iimp 2sg	bredouillais
_	iimp 3sg	bredouillait
_	iimp 1pl	bredouillions
_	spre 1pl	bredouillions
_	iimp 2pl	bredouilliez
_	spre 2pl	bredouilliez
_	iimp 3pl	bredouillaient
_	ipsi 1sg	bredouillai
_	ipsi 2sg	bredouillas
_	ipsi 3sg	bredouilla
_	ipsi 1pl	bredouillâmes
_	ipsi 2pl	bredouillâtes
_	ipsi 3pl	bredouillèrent
_	ifut 1sg	bredouillerai
_	ifut 2sg	bredouilleras
_	ifut 3sg	bredouillera
_	ifut 1pl	bredouillerons
_	ifut 2pl	bredouillerez
_	ifut 3pl	bredouilleront
_	cond 1sg	bredouillerais
_	cond 2sg	bredouillerais
_	cond 3sg	bredouillerait
_	cond 1pl	bredouillerions
_	cond 2pl	bredouilleriez
_	cond 3pl	bredouilleraient
_	simp 1sg	bredouillasse
_	simp 2sg	bredouillasses
_	simp 3sg	bredouillât
_	simp 1pl	bredouillassions
_	simp 2pl	bredouillassiez
_	simp 3pl	bredouillassent
_	impe 2sg	bredouille
_	impe 1pl	bredouillons
_	impe 2pl	bredouillez
_	ppas mas sg	bredouillé
_	ppas mas pl	bredouillés
_	ppas fem sg	bredouillée
_	ppas fem pl	bredouillées
$
brêler	1__t___zz
_	infi	brêler
_	ppre	brêlant
_	ipre 1sg	brêle
_	ipre 3sg	brêle
_	spre 1sg	brêle
_	spre 3sg	brêle
_	ipre 1isg	brêlè
_	ipre 2sg	brêles
_	spre 2sg	brêles
_	ipre 1pl	brêlons
_	ipre 2pl	brêlez
_	ipre 3pl	brêlent
_	spre 3pl	brêlent
_	iimp 1sg	brêlais
_	iimp 2sg	brêlais
_	iimp 3sg	brêlait
_	iimp 1pl	brêlions
_	spre 1pl	brêlions
_	iimp 2pl	brêliez
_	spre 2pl	brêliez
_	iimp 3pl	brêlaient
_	ipsi 1sg	brêlai
_	ipsi 2sg	brêlas
_	ipsi 3sg	brêla
_	ipsi 1pl	brêlâmes
_	ipsi 2pl	brêlâtes
_	ipsi 3pl	brêlèrent
_	ifut 1sg	brêlerai
_	ifut 2sg	brêleras
_	ifut 3sg	brêlera
_	ifut 1pl	brêlerons
_	ifut 2pl	brêlerez
_	ifut 3pl	brêleront
_	cond 1sg	brêlerais
_	cond 2sg	brêlerais
_	cond 3sg	brêlerait
_	cond 1pl	brêlerions
_	cond 2pl	brêleriez
_	cond 3pl	brêleraient
_	simp 1sg	brêlasse
_	simp 2sg	brêlasses
_	simp 3sg	brêlât
_	simp 1pl	brêlassions
_	simp 2pl	brêlassiez
_	simp 3pl	brêlassent
_	impe 2sg	brêle
_	impe 1pl	brêlons
_	impe 2pl	brêlez
_	ppas mas sg	brêlé
_	ppas mas pl	brêlés
_	ppas fem sg	brêlée
_	ppas fem pl	brêlées
$
bréler	1__t___zz
_	infi	bréler
_	ppre	brélant
_	ipre 1sg	brèle
_	ipre 3sg	brèle
_	spre 1sg	brèle
_	spre 3sg	brèle
_	ipre 1isg	brélè
_	ipre 2sg	brèles
_	spre 2sg	brèles
_	ipre 1pl	brélons
_	ipre 2pl	brélez
_	ipre 3pl	brèlent
_	spre 3pl	brèlent
_	iimp 1sg	brélais
_	iimp 2sg	brélais
_	iimp 3sg	brélait
_	iimp 1pl	brélions
_	spre 1pl	brélions
_	iimp 2pl	bréliez
_	spre 2pl	bréliez
_	iimp 3pl	brélaient
_	ipsi 1sg	brélai
_	ipsi 2sg	brélas
_	ipsi 3sg	bréla
_	ipsi 1pl	brélâmes
_	ipsi 2pl	brélâtes
_	ipsi 3pl	brélèrent
_	ifut 1sg	brélerai
_	ifut 1sg	brèlerai
_	ifut 2sg	bréleras
_	ifut 2sg	brèleras
_	ifut 3sg	brélera
_	ifut 3sg	brèlera
_	ifut 1pl	brélerons
_	ifut 1pl	brèlerons
_	ifut 2pl	brélerez
_	ifut 2pl	brèlerez
_	ifut 3pl	bréleront
_	ifut 3pl	brèleront
_	cond 1sg	brélerais
_	cond 2sg	brélerais
_	cond 1sg	brèlerais
_	cond 2sg	brèlerais
_	cond 3sg	brélerait
_	cond 3sg	brèlerait
_	cond 1pl	brélerions
_	cond 1pl	brèlerions
_	cond 2pl	bréleriez
_	cond 2pl	brèleriez
_	cond 3pl	bréleraient
_	cond 3pl	brèleraient
_	simp 1sg	brélasse
_	simp 2sg	brélasses
_	simp 3sg	brélât
_	simp 1pl	brélassions
_	simp 2pl	brélassiez
_	simp 3pl	brélassent
_	impe 2sg	brèle
_	impe 1pl	brélons
_	impe 2pl	brélez
_	ppas mas sg	brélé
_	ppas mas pl	brélés
_	ppas fem sg	brélée
_	ppas fem pl	brélées
$
breller	1__t___zz
_	infi	breller
_	ppre	brellant
_	ipre 1sg	brelle
_	ipre 3sg	brelle
_	spre 1sg	brelle
_	spre 3sg	brelle
_	ipre 1isg	brellè
_	ipre 2sg	brelles
_	spre 2sg	brelles
_	ipre 1pl	brellons
_	ipre 2pl	brellez
_	ipre 3pl	brellent
_	spre 3pl	brellent
_	iimp 1sg	brellais
_	iimp 2sg	brellais
_	iimp 3sg	brellait
_	iimp 1pl	brellions
_	spre 1pl	brellions
_	iimp 2pl	brelliez
_	spre 2pl	brelliez
_	iimp 3pl	brellaient
_	ipsi 1sg	brellai
_	ipsi 2sg	brellas
_	ipsi 3sg	brella
_	ipsi 1pl	brellâmes
_	ipsi 2pl	brellâtes
_	ipsi 3pl	brellèrent
_	ifut 1sg	brellerai
_	ifut 2sg	brelleras
_	ifut 3sg	brellera
_	ifut 1pl	brellerons
_	ifut 2pl	brellerez
_	ifut 3pl	brelleront
_	cond 1sg	brellerais
_	cond 2sg	brellerais
_	cond 3sg	brellerait
_	cond 1pl	brellerions
_	cond 2pl	brelleriez
_	cond 3pl	brelleraient
_	simp 1sg	brellasse
_	simp 2sg	brellasses
_	simp 3sg	brellât
_	simp 1pl	brellassions
_	simp 2pl	brellassiez
_	simp 3pl	brellassent
_	impe 2sg	brelle
_	impe 1pl	brellons
_	impe 2pl	brellez
_	ppas mas sg	brellé
_	ppas mas pl	brellés
_	ppas fem sg	brellée
_	ppas fem pl	brellées
$
brésiller	1_it_q_zz
_	infi	brésiller
_	ppre	brésillant
_	ipre 1sg	brésille
_	ipre 3sg	brésille
_	spre 1sg	brésille
_	spre 3sg	brésille
_	ipre 1isg	brésillè
_	ipre 2sg	brésilles
_	spre 2sg	brésilles
_	ipre 1pl	brésillons
_	ipre 2pl	brésillez
_	ipre 3pl	brésillent
_	spre 3pl	brésillent
_	iimp 1sg	brésillais
_	iimp 2sg	brésillais
_	iimp 3sg	brésillait
_	iimp 1pl	brésillions
_	spre 1pl	brésillions
_	iimp 2pl	brésilliez
_	spre 2pl	brésilliez
_	iimp 3pl	brésillaient
_	ipsi 1sg	brésillai
_	ipsi 2sg	brésillas
_	ipsi 3sg	brésilla
_	ipsi 1pl	brésillâmes
_	ipsi 2pl	brésillâtes
_	ipsi 3pl	brésillèrent
_	ifut 1sg	brésillerai
_	ifut 2sg	brésilleras
_	ifut 3sg	brésillera
_	ifut 1pl	brésillerons
_	ifut 2pl	brésillerez
_	ifut 3pl	brésilleront
_	cond 1sg	brésillerais
_	cond 2sg	brésillerais
_	cond 3sg	brésillerait
_	cond 1pl	brésillerions
_	cond 2pl	brésilleriez
_	cond 3pl	brésilleraient
_	simp 1sg	brésillasse
_	simp 2sg	brésillasses
_	simp 3sg	brésillât
_	simp 1pl	brésillassions
_	simp 2pl	brésillassiez
_	simp 3pl	brésillassent
_	impe 2sg	brésille
_	impe 1pl	brésillons
_	impe 2pl	brésillez
_	ppas mas sg	brésillé
_	ppas mas pl	brésillés
_	ppas fem sg	brésillée
_	ppas fem pl	brésillées
$
bretonniser	1_it_q__a
_	infi	bretonniser
_	ppre	bretonnisant
_	ipre 1sg	bretonnise
_	ipre 3sg	bretonnise
_	spre 1sg	bretonnise
_	spre 3sg	bretonnise
_	ipre 1isg	bretonnisè
_	ipre 2sg	bretonnises
_	spre 2sg	bretonnises
_	ipre 1pl	bretonnisons
_	ipre 2pl	bretonnisez
_	ipre 3pl	bretonnisent
_	spre 3pl	bretonnisent
_	iimp 1sg	bretonnisais
_	iimp 2sg	bretonnisais
_	iimp 3sg	bretonnisait
_	iimp 1pl	bretonnisions
_	spre 1pl	bretonnisions
_	iimp 2pl	bretonnisiez
_	spre 2pl	bretonnisiez
_	iimp 3pl	bretonnisaient
_	ipsi 1sg	bretonnisai
_	ipsi 2sg	bretonnisas
_	ipsi 3sg	bretonnisa
_	ipsi 1pl	bretonnisâmes
_	ipsi 2pl	bretonnisâtes
_	ipsi 3pl	bretonnisèrent
_	ifut 1sg	bretonniserai
_	ifut 2sg	bretonniseras
_	ifut 3sg	bretonnisera
_	ifut 1pl	bretonniserons
_	ifut 2pl	bretonniserez
_	ifut 3pl	bretonniseront
_	cond 1sg	bretonniserais
_	cond 2sg	bretonniserais
_	cond 3sg	bretonniserait
_	cond 1pl	bretonniserions
_	cond 2pl	bretonniseriez
_	cond 3pl	bretonniseraient
_	simp 1sg	bretonnisasse
_	simp 2sg	bretonnisasses
_	simp 3sg	bretonnisât
_	simp 1pl	bretonnisassions
_	simp 2pl	bretonnisassiez
_	simp 3pl	bretonnisassent
_	impe 2sg	bretonnise
_	impe 1pl	bretonnisons
_	impe 2pl	bretonnisez
_	ppas mas sg	bretonnisé
_	ppas mas pl	bretonnisés
_	ppas fem sg	bretonnisée
_	ppas fem pl	bretonnisées
$
bretteler	1__t___zz
_	infi	bretteler
_	ppre	brettelant
_	ipre 1sg	brettelle
_	ipre 3sg	brettelle
_	spre 1sg	brettelle
_	spre 3sg	brettelle
_	ipre 1sg	brettèle
_	ipre 3sg	brettèle
_	spre 1sg	brettèle
_	spre 3sg	brettèle
_	ipre 1isg	brettelè
_	ipre 2sg	brettelles
_	spre 2sg	brettelles
_	ipre 2sg	brettèles
_	spre 2sg	brettèles
_	ipre 1pl	brettelons
_	ipre 2pl	brettelez
_	ipre 3pl	brettellent
_	spre 3pl	brettellent
_	ipre 3pl	brettèlent
_	spre 3pl	brettèlent
_	iimp 1sg	brettelais
_	iimp 2sg	brettelais
_	iimp 3sg	brettelait
_	iimp 1pl	brettelions
_	spre 1pl	brettelions
_	iimp 2pl	bretteliez
_	spre 2pl	bretteliez
_	iimp 3pl	brettelaient
_	ipsi 1sg	brettelai
_	ipsi 2sg	brettelas
_	ipsi 3sg	brettela
_	ipsi 1pl	brettelâmes
_	ipsi 2pl	brettelâtes
_	ipsi 3pl	brettelèrent
_	ifut 1sg	brettellerai
_	ifut 1sg	brettèlerai
_	ifut 2sg	brettelleras
_	ifut 2sg	brettèleras
_	ifut 3sg	brettellera
_	ifut 3sg	brettèlera
_	ifut 1pl	brettellerons
_	ifut 1pl	brettèlerons
_	ifut 2pl	brettellerez
_	ifut 2pl	brettèlerez
_	ifut 3pl	brettelleront
_	ifut 3pl	brettèleront
_	cond 1sg	brettellerais
_	cond 2sg	brettellerais
_	cond 1sg	brettèlerais
_	cond 2sg	brettèlerais
_	cond 3sg	brettellerait
_	cond